Bu!ten!anU_ Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 2 JUNI 1922 TWEEDE BLAD POINCARÓ HOUDT EEN GROOTE REDE. OVER DE RUSSEN ZEI HIJ; PAS OP, DE WOLVEN SLUIPEN AAN DE GRENZEN. ALS DE AMERIKANEN NIET NAAR DEN HAAC KOMEN, WILLEN DE FRANSCHEN OOK WEGBLIJVEN. OP WELKE VOORWAARDEN DE GEALLIEERDEN EEN MORATORIUM AAN DUITSCHLAND TOESTONDEN. We leven iu den tijd der redevoe ringen. Na "Wirth en Lloyd George nu ook een rede van Poincaré den Franschen premier. I" antwoord op de interpellaties in zake do buitenlandscbe poli'iek legde Poincaré in de FranBche Kamer een .verklaring af, waarin hij de aanslagen en nii-dadcn afkeurde, welke tegen de geallieerdo troepen in Opper-Silizië zijn gepleegd. „Zoolang Duitschland ons niet helpt b:j het opsporen van de schuldi gen, hebben wij het recht, zjjn bedoe lingen in twijfel te trekken en dienover eenkomstig te handelen. Het is een schandaal, dat in vollen vrede bij he1 nemeu van maatregelen, welke nie mand kpnden prikkelen, Frransche sol daten aan doodsgevaar zijn blootge steld. Deze gevaren dienen weggeno men te worden. Er worden maatrege len genomen tot uitvoering van den uitslag der volksstemming. De gealli eerde trbepen zullen spoedig terugkee- ren in het bewustzijn, hun plicht t0 hebben vervuld voor de verzekering van oen duurzamen vrede in dit ge bied. Poincaré merkte op, dat de beste wijze, om den vrede in Opper-Silizië, aan den Rijn en elders te handhaven, niet moet worden gezocht in een af scheiding tussehen den vrede en het naleven der vredesverdragen. De eer ste voorwaarde van een duurzamen en vruchtbaren rede is, dezen vrede niet te baseersu op een minachting voor do vredesverdragen en op schendingen van hc'. Volkenrecht. Met betrekking tot de Oostersche kwestie vei klaarde Poincaré, dat de besprekin gen. welko dienaangaande met Enge land en Italië worden gevoerd, hem verplichten, dien aangaande spaarzaam te zijn met ziin ededeelingen. Hij her innerde er aan, dat de pogingen, welke te Athene en te ^Ingora in he' werk zijn gesteld, vergeefs zijn gebleken, doch, zeide hij, de Fransche regee- iring verlangt vurig naar een spoe dig herstel van den vrede in het Oos ten. Frankrijk vervul' daar eeu zen ding, welke geen kolonisatie, noch protectoraat beteekent, maar slechts do rol van gids voor de bevolkingen, aan welke het den vrede wil verzeke ren. De Fransche driekleur blijft het embleem van vrede en beschaving. (Toejuichingen). Overgaande tot de conferentie van Genua, zeide Poincaré, dat de agenda van die cónferetnio hein verontrustte, omdat zij er too zou hebben kunnen leiden om do vredesverdragen in gevaar te bren gen. Hij streefde cr naar'on slaagde 'er in om door do geallieerden te doen goedkeuren, dat alle waarborgen aan Frankrijk zouden worden gegeven, dat Duitschland de kwesties der schade loosstelling, ontwapening en verdragen niet ter sprake zou brengen. Deze viaagstukken behooren bij den Vol kenbond en we wenschen, dat de bevoegdhden van dezen Bond niet zullen worden aangetast. Poincaré verdedigde de Fransche re geering tegen de beschuldiging, dat zij getracht zou hebben, om de <-onfe- rentie te doen mislukkeu en las de instructies voor, welke aan de Fran sohe delega'ies waren toegezonden, in deze instructies werd op de ral van den .Volkenbond gewezen, over wic-ns bevoegdheden niet mocht worden ge discussieerd en op do overeenkomst tussehen Frankrijk en Engeland, _oin de regeering van Moskou slechts te erkennen, wanneer zij waarborgen ver strekt en een aanvang maakt met de uitvoering harer verplichtingen. De instructies strekten zich uit tot de Rus sische schulden en maakten onder scheid tussehen de oorlogsschuldea en die van voor den oorlog. Voorts werd daarin verklaard, da' over de kwestie der petroleum niet kon worden onderhandeld met een regeering, die do regeoring van Geor gië heeft weggejaagd en werd geëischt, dat de Kaukasische staten te Gënua zouden worden vertegenwoordigd. Wat betreft de kwestie der schade loosstelling herinnerden de instructies er aan, da1 de schadevergoeding wel ke aan Frankrijk was verschuldigd, de eerste voorwaarde is voor het eco nomische herstel van Europa, waar aan Frankrijk wenscht mede te wer ken in den meest vredelievanden geest. Do communistische afgevaardigde, Baron, vroeg aan Poincaré, waarom hij nie1 naar Genua was gegaan. Om dat, antwoordde Poincaré, ik geen haast had om zekere vrienden van u te ontmoeten en omdat mijn tegen woordigheid fe Parijs onontbeerlijk was. Poincaré betoogde, dat de in structies, welke met algeïneene. stem men door den ministerraad waren aan vaardt, loyaal zijn opgevolgd. Frank rijk heef' niets gedaan om de confe rentie te doen mislukken, maar heeft integendeel bewijzen gegeven van 't grootste geduld. Bovendien, indien de besprekingen der politieke commissie al zijn misluk', zoo is de economische conferentie geslaagd en Poincaré was van oordcol, dat bet herstel van Eu ropa kan geschieden op de basis var. de werkzaambheden van Genua. Vervolgens herinnerde Poincaré aan do pogingen va» Barthou om d: ver tegenwoordigers der Kleine Entente op denzelfden voe' to doen behandelen als die van Duitschland en Rusland, diens weigering om deel te nemen aan de besprekingen, welke Rathenau over de kwestie der schadeloosstelling wil de uitlokken en diens interventie, waardoor van de behandeling in te genwoordigheid van Dui'schland van kwesties, welke slechts tussehen de geallieerden nioch'en worden be sproken, werd afgezien. Indien te Ge nua sprake is geweest van de kwestie der schadeloosstelling, dan geschied de dit buiten Frankrijk omFrankrijk heeft daar dus volstrekt geen rekening, mede 'e houden. Aangaande het verdrag van Rapatlo was Poincaré van oordeel, dat aange zien het verdrag in strijd is met het verdrag van Versailles, men Duitsch land en Rusland buiten de conferentie had kunnen sluiten, maar Frankrijk toonde zijn loyaliteit en goeden wil je gens de geallieerden en sloot zich aan bij de mildere sancties welke getrof fen werden. Poincaré verklaarde, dat hij deze; houding niet betreurde, want indien Frankrijk degene zou zijn, die de deu- j ren toesloeg, zou het alleen hebben ge- Staan en het zou geleken Hebben, "of het goc-n geduid had en geen vertrou wen ui de conferentie, terwijl ieder een, heeft kunnen constate oren, dat het tot het allerlaatste, oogenblik heeft medegewerkt aan het nuttige werk den- conferentie. Poincaré zette, vervolgens de kwes tie der Fransche vorderingen op Rus land uiteen en die betreffende do par ticuliere bezittingen, welke door de sovjet-regeernig zijn geconfiskeerd. Hij bevestigde, dat de Fransche dele gatie aangaande deze kwestie nimmer den tekst heeft goedgekeurd, welke door de Engelsche delegatie was aan geboden. Het is een dwaling om te zeggen, dat indien België niet geprotesteerd had, Frankrijk dien tekst zou hebben aan vaard. Poincaré herhaalde, dat het echec der conferentie volstr ekt niet te wijten is aan de houding der Fran sche delegatie, maar aan de brutale houding der bolsjewistische delegatie, bij de kwestie betreffende'het ver drag van Rapallo en de latere bespre kingen. Aangaande de conferentie te Den Haag verklaarde Polncaié. dat de Fransche regeering in geen enkel opzicht ge bonden is en zou weigeren aan een nieuwe politieke conferentie deel te nemen, waaraan de Ver. Staten niet zouden deelnemen. In onze zorg voor da grootheid van Frankrijk, zal de regeering m contact blijven met alle geallieerden en neutralen; zii zal hun haai- oordeel te kennen geven en des kundigen naar Den Haag zenden. Poinacré verdedigde zich daarna te gen de beschuldigingen, we ke tegen Frankrijk waren uitgebracht, en be vestigde den wil van Frankrijk om te werken voor het algemeen heil, maar op voorwaarde, dat men het niet vraagt om voor Duitschland afstand te doen van eenig recht, dat het krach tens de verdragen bezit. Wij wenschen het herstel van nor male betrekkingen, maar het is on mogelijk om de gistingen en den haat over 'het hoofd te zien, welke in Duitschland hecrschen. Elke dag brengt ons bewijzen van den onwil van dit land, hetzij dat het betreft de kwestie van de verantwoordelijkheid voor don oorlog of die der schadeloos stelling. Poincaré protesteerde tegen de jongste uitlatingen van Wirth, die de beschuldiging uitte, dat het ver drag van Versailles een middel van strijd en vernietiging is. Dit verdrag, zeide hij, is geteekend door 27 naties. Waarom zou Frnnkrijfc. welks bodem dezen naties tot slagveld diende, de rechten opofferen, die hel krachtens het verdrag bezit? Po.ncaré stelde vast dat indien de geallieerden niet ge meenschappelijk sancties zouden tref fen, Frankrijk het recht zou hebben om alleen de bepalingen van het ver drag uit te voeren, waarin sprake is van sancties. Hij verklaarde, alles te zullen doen om een geïsoleerde actie te vermijden, welker schaduwzijden hij niet over het hoofd zag. Maar hoe wenschelijk de handhaving van over een komsten ook zou zijn, w;j kunnen daaraan, zoo zeide hij, de uitoefening van onze rechten niet opofferen. (Le vendige toejuichingen). Antwoordende op oen interruptie van do uiterste linkerzijde, verklaarde Poincaré, dat hij niet hoopte tot een afzonderlijke actie te moeten over gaan, maar, voegde hij er aan toe, Duitschland heeft altijd ontzag gehad voor macht en noodza'akt Frankrijk dus om zijn macht te behouden. Sprekend© over de onderhandelin gen met Moskou, betwistte Poincaré niet het recht der Sovjet-regeering om een beroep te doen op een Europeesch crediet te verleenen of te weigeren. Poincaré betoogde, dat de oorlogs zuchtige geest van Moskou verontrus tend is voor de staten der Kleine En tente. Hij w.us van oordeel, dut sterkte van het roode leger werd over dreven, maar toch moeten de goal lieerden alvorens ©en crediet aan Rus- land toe te staan, waarborgen «lachen erkenning houdende met de waarschu wingen, welke van alle zijden komen en luiden: „Past op, cis wolven eiulpen aan cie grenzen I" Poincaré vergeleek de oligarcliie van de tegenwoordige Russische re geer, met ae oligarchie, welke heerscht in zekere zittingen van het parlement. Hij bestreed het recht der Sovjets, om voor zich beginselen der Fransche re volutie op to oischen, welke niets ge meen heeft met de Russische revolu tie. De Russische wetten worden af gekondigd «n toegepast zonder raad pleging der kiezers. De Russische con stitutie is de meest achterlijke van alle constituties ter wereld, :Frankrijk en do geallieerden. Poincaré verklaarde, dat Frankrijk groote beteekenis hecht aan den Vol kenbond, die groote diensten aan den vrede heeft bewezen. Hij wees op de betrekkingen tussehen Frankrijk en de staten der Kleine Entente, weike aan alle besprekingen hebben deelge nomen en bevestigde de onveranderlij ke vriendschap van België en Frank rijk. Hij gaf uiting aan den oprech ten wenscli, om de solidariteit tus sehen Frankrijk en - Groot-Brittarmië te handhaven en somde op hetgeen Frankrijk ter wille van Engeland had gedaan, met name de onafgebroken deelneming van Frankrijk aan de con ferentie van Genua, ondanks de hou ding van Rusland'en Duitschland. Hij herinnerde aan de vriendschappelijke houding van Frankrijk in do Ooster sdhe kwestie, niettegenstaande het koningschap van Feisjal aansprakelijk is voor de aaruwallen op de Fransche troepen te Damascus. Frankrijk heeft Steeds blijk gegeven van rechtschapen heid en verzoening op alle conferen ties, welke do vermindering van zijn rechten beoogden. Poincaré herinner de ar aan, dat Engeland afstand heeft gedaan van belanerijke sancties yan het verdrag van Versailles, maar, voegde hij er aan toe, al deze inciden ten hebben de twee landen niet van elkander verwijderd, welke nauwe po litieke Entente kan blijven bestaan zonder een volkomen eenheid van mee ning, met name ten opzichte van de kwestie der Russische schulden en cie van den particulieren eigendom. Poincaré verklaarde er bovenal aan indachtig te ziin, dat de geallieerde soldaten in Frankrijk rusten naast dé Fransche soldaten en ffit verraad zou worden gepleegd aan hun nagedachte nis door een aansis g op de alliantie. (Langdurige toejuichingen.} Het debat zal heden, Vrijdag wor den voortgezet. In ons vorig nummer gaven we reeds in het kort de beslissing van de Commissie van Herstel op de Duitscho nota. Do tekst van het antwoord aan Duitschland. luidt: In verband mot het belang eenor spoe dige beslissing in zake de kwestie van het moratorium heeft de Commissie ge meend, het reoht te bobben, de bedoelde beslissing roods thans te treffen, hoewel verschillende punten van het Duitsche schrijven, nog vendors toelichtingen be hoeven. Zjj hooft daarbij de kwesties, welke zjj nla nog niet geregeld beschouwt, tot oen lntor tijdBtip verdaagd, opdat deze dan op de wijze, zooale ia den tekst van haar beslissing ie aangegeven, behandeld zullen kunnen worden. Deze kwesties zul len het onderwerp van een latere mededee- ling uitmaken, welke binnenkort tot den rijkskanselier zal worden gericht. De Commissie onderzocht nauwkeurig het schrjjven van den DuitsChen rijkskan selier van 21 Mei jl., waarin de maatrege len worden medegedeeld, welke de Duit sche regeering reeds heeft genomen, als mede de verdere maatregelen, waartoe zjj zich verplicht, om de voorwoorden te ver vullen, welke 'de Commissie !n haar mode- deelingen van 21 Maart en 13 April jl. heeft gesteld met betrekking tot gedeeltelijke moratorium voor de botolin- gen welke overeenkomstig hot betalings plan in het jaar 1922 moeten geschieden. De Commissie betreurt het, dat do Duit. echc regeering niet oerder mot deze maat regelen begonnen is. Zjj erkent echter in verband met do verklaring dor Duitsche regeering, dat hetgeen de Duitscho regee ring, reeds heeft godaan alsmede dc nieu we maatregelen, tot welker uitvoering zjj eieh verplicht, bljjk geven van een ernstig streven om de c-ischen der Commissie te vervuilen. Verspreid nieuws DE CHAOS IN CHINA. De Pekingsche correspondent van de „Times'' meldt, dat Woe Pei Foe bij zijn bedoeling t. 0. v. Tsjang Tso Lin blijft, n.l. oui hem thans met rust te laten, indien Hij zich uit China zelf terugtrekt, maar hij hooft, ver klaard, dat hij geloofde, dat er zeer waarschijnlijk een ommekeer zou ko men in den toestand in Mancisjoe- rije in verband met het feit, dat en kele officieren van Tsjang Tso Lin hem zijn afgevallen zooals het geval was te Kharbin en op andere punten ten Dosten van Kharbin aan den verband hiermede besluit zjj, het op Oost-Chineescheu spoorweg. Woe Pei Foe heeft noch het geld en de munitie, noch den wenscli oru in Mantsjoerije oorlog In 21 Maart jl. toegestane voorloojiigo mora torium voor een deel van de betolingei die krachtens het betalingsplan ia de loop yan 1922 moeten geschieden, to be krachtigen. Dit moratorium voor het jaar 1922 wordt dus definitief op 1 Juni, over. laatste alinea van de be- No. 1841 van 21 Maart 1922. semt er kennis treat de details der verschillende rege lingen tot vervulling van de door de Com- gestelde voorwaarden een bespre king tussehen de Duitsche regeering e garantieeommissie zal plaats hebbeu. Voorts neemt zjj er kennis van, dat de voorstellen in zake vlottende schuld door de Duitsche regeering slechts geschikt worden ge&oht om in de practjjk te den uitgevoerd, wanneer Duitschland een voldoenden steun door een buitenlandsohe leening ontvangt. De Commissie van Herstel moet er op wjjzen, dat het hiermede verleende mora torium overeenkomstig het slot van de laatste alinea harer beslissing No. 1841 elk oogenblik kan worden herroepen, wan- do Commissie later tot de overtui ging mocht komen, dat Duitschland in ie vervulling van de gestelde voorwaarden tekort schiet.' Afgezien van haar alge- meene bevoegdheden, welke zjj zich in de genoemde alinea heeft voorbehouden, be houdt de Commissie zich uitdrukkelijk het reeht voor om het moratorium te herroe pen, wanneer zjj op eenig tijdstip niet vol daan mocht zjjn over den voortgang der regeling van de nog niet opgeloste vraag stukken of, wanneer Duitschland bjj het achterwege bljjven der verlangde buiten- leening, de in het schrijven vod den rijkskanselier (Ld. 28 Mei 1922 in de tails aangegeven maatregelen met betrek king tot de beperking der vlottende schuld it uitvoert en eeu andere overeenkomst regeling van het vraagstuk in zake het tekort der begrootlng en de vlottende schuld niet op een voor de Commissie vredigende wjjze tot stand zou komen. De conferentie van bankiers. Uit Parijs wordt geseind: Alles wjjst er op, dat de besprekingen vaa de conferentie van bankiers een ern stig stadium naderen. De hinderpalen oplossing van de leening6kwestie tre- thans moer dnideljjk naa én'begrijpt thans de moeilijkheden be ter dan eenogen t\jd geleden, doeh daaruit volgt nog niet, dat deze moeiljjkheden uiet zouden kunnen worden overwonnen. Alle pogingen worden in het werk gesteld om in solide basis te vinden voor hot too- aan van een leening aan Duitschland. Zelfs een kleine leening zou reedt veel verbetering in den internationalen toe stand teweog brengen. Duitschland zou dan aan zjjn verplichtingen kunnen vol doen en Frankrijk zou eenige voldoening ontvangen. Het antwoord van de Commissie van Herstel op de jongste Duitsche nota word voorzichtige bennen opgesteld met het oog op een mogoljjk mislukken Het definitieve antwoord van de Fran- 1 sehe regeering in zake de Haagsche confe. rentie zal mede afhangen van de resulta ten, welke door do conferentie van ban kiers zullen worden bereikt. Tot dusverre bljjkt de conferentie van bankiers het nog niet geheel eens te zjjn over de voorw den met betrekking tot de waarborgen de solvabiliteit van Duitschland. voeren. Dientengevolge is hij riiet voornemens zich op het oogenblik in zulk een campagne te laten betrekken, on danks de berichten betreffende het tegendeel. Bij eaa bespreking met leden van bei oude parlement verklaarde Woe Pei Foe, dat indien hei parlement als de vertegenwoordiging vaji het volk bijeen zou komen en loyaaii zou werken in het belang van het Land, hij het daarin zou steunen en de te genstanders ervan zou bestrijden. Hij betoogde, dat indien het parlement bijeen kwam, het raadzaam zou zijn om de onderlinge twisten te verge ten, welke voorheen zijn zittingen kenmerkten en het parlement be lachelijk maakten. Wang Sji Tsjeng heoft er in toege- Bternd om van af 1 Juni het prenuier- Bcha^f te aanvaarden totdat er een park-ment bijeen komt, maar de fi nancieel© positie maakt het bestaan dei- regeering practisch onmogelijk. De inkomsten uit het zout-monopolie zijn zoo zeer verminderd door het verlies van het aandeel van Mantsjoe rije en enkele centrale provincies, dat hiervan weinig baat kan worden verwacht. Het eenige middel om geld te krijgen is het heffen van nieuwe belastingen. Men zoekt hardnekkig naar nieuwe belastingbronnen, maar tot dusver zonder succes, evenals de pogingen van don minister von fi nanciën om de provincies er toe te brengen om bijdragen naar Peking te zanden. Men vestigt thans de hoop op de mogelijkheid om corrupte amb tenaren te dwingen hun onwettig ver kregen vermogens terug te betalen, maar de moeilijkheid is, dat de meesten van hen hun geld uitgeven in 't gebied van een of andere buiten landscbe concessie. De onmiddellijke toekomst schijnt zonder eenige straal van hoop te zijn. DE NOTA VAN DEN GEZANTEN- RAAD AAN DUITSCHLAND. Over de nol a van der gezante nraad4 waarin hei staken van de -r.'izaam- heden voor den aanleg van spoorweg lijnen op den I inker- Rijnoever of hei opbreken af wijzigen van reeds aan gelegde lijnen wordt geeischt, wordf thans door de Duitsche regeering be raadslaagd. Men is van oordeel, dat de eisclien van den gezantenraad geen steun vinden in art. 43 van Het ver drag van Versailles. HET OPTREDEN DER FASCISTEN, Uit Rome wordt gemeld: Do stad Bologna is door ongeveer tienduizend Fascisten, waarvan het grootste ge deelte uit de provincie ds gekomen, bezet. De troepen hebben den prefec tuur bezet, daar de Fascisten den prefect beschuldigden den commu nisten goed gezind te zijn. De Fascisten hebben de strategi sche punten bc-zet. In de omgeving der stad hebben aanslagen plaats gehad en zijn huizen in brand gesto ken. De telefonische en telegrafisch» verbindingen zijn verbroken. DE LEGERS DER WERELD. Het Amerikaanschc departemenf van oorlog heeft een statistiek uitge geven betreffende de sterste en de ver- RUBRIEK VAM ROIL DB ft*KKBR. IJSBERGEN. Dit is het seizoen van de ijsbergen. Wij kunnen niet dan met een rilling aan deze gevaarten denken, wanneer wij ons den fatalen 14 April 1912 in herinnering brengen, toen de Tita nic na een botsing met een ijsberg in de diepte verdween, honderden men- schenlevens met zich nemend- Dit vreesolljko ongeluk gaf den stoot tot de instelling van internationale ijs- berg-patrouillediensten. Er werd beslo ten dat ieder jaar, gedurende de maanden Mei en Juni een ijsberg pa trouille zou worden gehouden om schepen voor Het dreigende gevaar te waarschuwen. Dit patrouilleeren is een buitengewoon gevaarlijk werkje, omdat in de streek, waar ijsbergen zijn ta verwachten, een oppervlakte van 2000 vierkante zeemijlen op 45 tot 55 graden lengte en 41 graden noorderbreedte, bijna altijd een zware mist hangt. De patrouilleschepen ver- keeren daardoor voortdurend in 't ge vaar van botsing met een ijsberg. Ijsbergen zijn stukken, aia losge laten hebben van Poolgletschere. Soms zijn ze klein, maar enkele be reiken een hoogte van l£0 Meier bo ven het water. Gewoonlijk i3 7 8 van den ijsberg onder water. Wanneer de zomer nadert, worden de ijsbergen soms zeer onstabiel en groote stukken ijs breken af. Het is onmogelijk cm op het gezicht de stabiliteit van het gevaarte te beoordeelen. Er zijn ge vallen bekend dat-een voor het oog vastliggende ijsberg omkantelde, toen de sloep van een visschersboot tegen hem aanstootte. De trawler had eenige leden der bemanning naar den ijsberg gezonden om ijs te hak ken voor de verpakking van viseh. Toen de sloep langezij den ijsberg kwam. zagen dc--. achtergeblevenen plotseling tot hun ontzetting, het ge vaarte overhellen en daarna geheel omslaan. De sloep verdween met man en muis in de draaikolk, die door dozo wat ei-verplaatsing ontstond. EX-PRESIDENT TAFT. De voorganger van Woodrow Wil son als president der Vereenigde Sta ten was, zooals de lezer zich zal her inneren, de Heer Taft. Een der dis tincties van dezen bewoner van Het Witte I-luis is, dat hij verreweg de dikste president is, die ooit de Ver- ROEL DE RAKKER: (Daily Sketch. Londen.) Bent u Die stelen bang voor mij mijn inbrekers, nachtrust papa niet jongen hebben. niet koeje- neeren. Bent u voor nie mand bang dan voor mnma t eenigdo Staten bestuurd heeft. Hij woog bij zijn ambtsaanvaarding 135 kilogram en zijn gewicht nam tij dens ziin presidentschap nog met "bij-1 na 20 kilo toe. Toen Taft zijn zetel l ruimdz voor Wilson, werd hij het hoofd van de rechterlijke macht in de Vereenigde Staten. Nu deze gov ichtige man Europa binnenkort met een bezoek komt ver-; eeren, verdient vermeldin, dat een Amerikaansohe courant hein eens eer-: de als de meest beleefde man in de Vereenigde Staten. Dit naar aanlei ding van het feit, dat .hij eens in een volle tram in New York van zijn zitplaats opstond en zoodoende ruim te maakte voor vier dames. VERHOUDINGEN. Wij dwepen niet met grapjes over het ongeluk van anderen en het vol-i gonde vermelden wij dan ook niet als zoodanig, maar als een nieuw bewijs, hoe treurig een land als Oostenrijk met zijn vrijwel geheel verdwenen va luta er aan toe is. Een exporteur in een land met hoo- go valuta had een contract gesloten met een Weeiisch handelaar in wol len stoffen. Bij de bevestiging der order verzocht hij den kooper, remi se in bankpapier to zonden als vrachtgoed. Onmiddellijk na ont vangst zou levering oer brief volgen. EElN BEZOEK' AAN KANNIBALEN. Een Engelsche schrijfster, Miss Beatrice Grunshaw wilde niet geloo- ven, dat er nog kannibalen op de we reld bestonden. Op eon goeden dag besloot zij, zich en- zelf van te gaan overtuigen. Dus vertrok zij op weg naar Nieuw Guinea en maanden lang hoorden haar vrienden nieis meer van haar. Juist toen zij zich ernstig ongerust begonnen te maken, keerde de kloeke schrijfster plotseling weer in Engeland terug. Haar twij fel was opgeheven, het kannibalisme bestond inderdaad nog. Niet alleen was zij in het land zeif geweest, maar zij had een bezoek gebracht aan het Kannibaleudorp eü kwam met aller lei bijzonderheden terug, zooals re cepten %-oor het bereiden van men- schenvleescli en de plechtigheden die hiermee gepaard gaan. Miss Grimshaw die vroeger niet af- keerig was van een Engefech stuk rosbief schrijft Excelsior i6 nu overgegaan tot het vegetarisme. METALEN LUCHTSCHEPEN. Reeds sedert eenigen tijd hebben geruchten de ronde gedaan dat in Duitschland nieuwe plannen op lucht vaartgebied werden uitgewerkt. Nu is bekend geworden, dat Duitsche des kundigen naar Amerika zijn geweest, met voorstellen tot de stichting van een luchtvcrbinding tussehen New- York en San Francisco met geheel nieuwe luchtschepen. Als wij de be schrijvingen mogen gelooven, zijn hiermede „Buchtkasteelen" tot wer kelijkheid geworden. De gevaarten zijn vervaardigd van een nieuwe le geering van metalen, die zoo licht is, dat er een gelieei nieuw tijdperk voor de luchtvaart van wordt ver wacht. Hei metalen omhulsel zal ge vuld zijn met waterstofgas en het luchtschip zal een snelheid kunnen ontwikkelen van 150 K.M. per uur. Niet minder dan 500 passagiers moe- ten in dit zwevende hotel worden mee gevoerd, dat salons, promenadedek ken, eet- en slaapkamers, ja zelfs heete en koud© baden zal bevatten. De optimistische constructeurs bewe- ren zelfs, dat de tarieven niet hooger en misscliien zelfs nog lager zullen zijn, dan die voor het vervoer over land of zee. Het kost ons misschien nog wel wat moeite, om ons dergelijke luchtkas- I teeJen in te donken, ma.ar waarom Iniet. Het gaat ei' op den duur zeker heen en wij leven tegenwoordig zoo snel EEN RECORD-AUDITORIUM. President Harding van de Vereenig de Staten is houder van een zeer i merkwaardig record. Hij is de eenige spreker ter wereld die tot don huidi-' gen dag een redevoering heeft uit gesproken voor een gehoor van 150.000 persoden. Het gebeurde op 11 November j.L bij, de herdenking van den wapen stilstand. De president hield zijn re devoering te Arlington voor 100.000 toehoorders. Er was natuurlijk geen kwestie van dat al deze 100.000 zijn stem rechtstreeks konden hoor en. Maar voor den president stond een microfoon, die het geluid versterkte en de stem van den spreker tot in d« achterste rijen verstaanbaar maakte. Tegelijkertijd werden de presiden- tieele woorden per draadloozo telefo- niet overgebracht naar New Yor», waar in Madisan Square 30.000 New Y'orkera de rede volgden en naar San Francisco waar 20.000 toehoor ders in het Civic Auditorium, ver- eenigd waren. De toestellen die dit wonder bewerk stelligden, werkten zoo volmaakt, dat personen, op 150 Meter afstand van het ontvangtoestel in New .York en San Fransisoo do illusie hadden, dat zij te Arlington tegenwoordig waren. DE VLUCHT VAN EEN ZWALUW Dit is niet hot cerscte nieuws van een merkwaardigen tooht, door een vogel gemaakt, maar het is zeker de meest ongelooflijke. De vorige herfst zegt een corres' pondent van de Petit Parisien ving ©en inwoner van Oatheim in den Eizas een zwaluw, die zich in zijn huis had genesteld. Hii gaf het dier tje de vrijheid terug na het een brief* je aan de poot te hebben gebonden, waarop Het volgende stond geschre ven „Gedurende den zomer van 1921 woonde ik bij den Heer Greiner te Ostheim. Ik moet hem vertellen waar ik den winter doorgebracht heb." Eenige dagen geleden nu keerde d« zwaluw terug met een nieuw briefje ..Ik woonde gedurende den winter bij Badv Joseph, meester schoenma ker op het eiland Martinique, die luiin gastheer in den Elzas zijn beleefde groeten zendt." Ostheim en Martinique liggen 8000 Ki'ometer van elkaar, het grootste deel van den afstand over zee. ON VEREENT GBAAR. "Wat kijk jc somber! Ja, ik hen ontslagen, maar Ut begrijp er niets van. Gisteren zet mijn chef, dat ik nergens voor deug de en vandaag ontsloeg hij mij, om dat ik tot alles in staat ben.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5