HAAhLEMS DAGBLAD SS© Jaargang No. 11SB7 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAG 6 JUNI 1922 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en do dorpen inden omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 13.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post 10.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hooldredaeteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTEl^TIENVan 1—regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cta per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Teleioonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DR1EHU5ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: DINSDAG 6 JUNI. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkeiti Bioscoopvoorstellingen YelsenRaadsvergadering. WOENSDAG 7 JUiNL Groote Kerk, Kerkooncert door de Madrigaalvereemging, 8 uur. Stad stent den Hout-. Concert dor Haar!. Orkest Ytreenigine, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Luxor-theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en eu 'g avonds 8 uur. 8chouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Bcala-theater, Kleins Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. ZandvoortCafé Zomerlust, open bare vergadering der Socialistische Partij, 8 uur. OM ONS HEEN No. 3052 Schetsen uit Brussel. RENNEN EN PAARDENFOKKERIJ HET B0I8 DE LA CAMBRE EEN HEIRLECER VAN BOOKMAKERS DE VOORZITTER AL8 HOOFD VAN DE CORTéCE WED DEN GEEN KUNST, MAAR GELUK DéFILé IN HET BOIS SNELLE VERSLACCEVERIJ. Bij ons in Nederland ia het met de wedrennen zoo goed als afgeloopen. Men zegt, dat bet nu ook uit is met de paardenfokkerij. Of dat waar is, kan ik niet beoordeel en, zoo -ja, dan moet dat bedrijf wel bijzonder in Bel gië bloeien, want om Brussel heen liggen niet minder dan vier wedren- terreinen, Boisfort, Groenendaal, Stockel en DiJbeek, waarvan de twee eerste de voornaamste zijn. Natuurlijk .wordt de concurrentie zooveel moge lijk. vermeden, waaruit volgt, dat op de Zondagen niet tegelijk wedstrij den op de verschillende banen worden gehouden, maar het renlievend pu bliek is in België toch blijkbaar groot genoeg, om meer dan één cours per week te houden. Toen wij op Zondag te Boisfort waren, waren er voor Maandag wedstrijden aangekondigd. Op een mooicn lente- of zomer- Zondag is Kbt in Brussel buitenge woon druk: propvolle trams 'en ihon- derde auto's tot 's avonds laat in ac tie. Zooale bij ons de Flout en Groe nendaal bezoekers trekken, zoo ver meien zioh daar duizenden, in het iBois de la Cambre, dat geen eigenlijk bosch is, maar een gedeelte van het •Bois de Soignee, door den architect Keslig tot stadspark omgewerkt. Maar dit inoet gezegd worden: met talent en succes. De lanen zijn breed, de rus tieke brug over een inzinking van den bodem maakt een aardigen in druk en vooral de vijver is het veel geliefde middelpunt: daar varen den heelen dag jonge en oude menschen in bootjes rond, terwijl wie op het droge willen blijven, niet den minsten last ondervinden van strenge plant- toenwachtera. Er wordt weinig of niets verboden. Alles inag. Op de groote grasvlakten zitten, loopen, picnic houden en naar het schijnt kunnen Belgische gazons daaj beter dan Nederlaiuisohe tegen althans wie in de week, als liet er stiller is' door het Bois do la Cambre wandelt, kan niet zien, dat het gras door de Zondageohe drukte schade geleden heeft. Op dien mooien Zondagmorgen 'dan zdjn wij begonnen, per tram to probeeren naar Boisfort te 'komen. Maar 't was inderdaad-wat veel ge vergd. Bij iedere Jialte word de wagen letterlijk bestormd, we stonden op 't balkon gedrongen als druiven aan een tro6, zoodat wij ten slotte deze po ging" om het Brusselsche leven mee te maken, hebben opgegeven en met een taxi verder zijn gegaan, eerst door de Avenue Louise, waar de groo te huizen van de gefortuneorden staan en daarna door het Bois. Pas te twee uur zouden de courses beginnen, of zoo als men hier zegt te 14 uur, om dat de Belgen na twaalven 's morgens doortelien tot 24, zoodat bijvoorbeeld de schouwburgc-n te 20 uur beginnen; 't staat In den beginne voor ons wel een beetje mal, maar in het dage- lijksche leven is het veel practischer dan ons voortdurend getob met vóór- middag en namiddag. Waarom wij de ze Belgische gewoonte niet volgen, heb ik nooit begrepen, misschien juist omdat ze zoo eenvoudig is. Intusschen wou ik zeggen, dat of schoon de rennen pas te 14 uur begon nen, tal van liefhebbers al om 12 pre sent waren en lunchten in de restau rants bij den hoofdingang men kan dus van hen zeggon, qu' ils chechaient midi a quatorze heuras, oen onvertaalbare woordspeling, die beteekont; spijkers op laag water zoe ken. Half twee stroomde het al bezoe kers. Een prachtdag moet het geweest zijn voor de paardenfokkerij Erkend moet worden, dat er heoie rijen book makers present waren, in de paddock, zoowel als op den tweeden rang, het geen voor ons Nederlanders daarom van belang ie ,dat de gelegenheid voor den bloei van de paardenfokkerij in ons land juist eindigde, toen iiet wed den op de cou rees verboden werd. En ook de totaiisator, hier de pari mutael, (onderlinge wedden schap,, genoemd, omdat de Staat daar bij alleen voor tusschenpersoon speelt en tien procent van de (beperkte) in zetten afhoudt, maakte zich klaar om zijn klanten naar behooron te bedie nen. Het terrein is ruim en mooi gelegen De paarden waren talrijk en liepen hard, enkele liepen harder en die wonnen het. Ook is er wel een zekere sierlijkheid in de beweging, namelijk bij het vertrek, als de dieren nog fnsch zijn en het heele' peloton bij el kaar is. Maar op 't laatst, bij het in gaan van 't rechte eind vóór de fi nish, als al die kleine kereltjes van jockeys, bijna op de ooren van de paarden hangend, er als gekken met de karwats op los slaan, om uit de beesten allee te halen wat er maar in zit, dan vind ik er niets moois meer aan en begrijp, dat het dan nog maar op do prijzen en op de weddenschap pen aan komt. Vóór de wedstrijden beginnen en na den afloop van ieder nummer golven en deinen de men- scheilmaseaae op en neer voor de standplaatsen der „bookies'' en 't kan toor van den totaiisator dan volgt er een oogeenblik van rust, totdat het volgende nummer nadert. Het koddig, ste oogenlblik van den middag was, toen liet hoofdnummer zo-u gereden worden en al de deelnemende paarden verschenen, voorafgegaan door den voorzitter van het bestuur, in zwart jacquet en met den hoogen lioed. Fiei stapte hij voor de cavalcade uit, de tribune langs en weer terug', alsof hij zoo hard loopen of zelfs maar zoo'n dier berijden kon toen daarna het sein van vertrekken gegeven werd scheen het niemand te treffen, dat do paarden vier been en bezaten, terwijl de zoo trotsch voortstappende presi dent het maar met twee moest doen. Het was heusch geen .Schaden freude' dat ik met belangstelling waarnam, hoe in een van de -ritten plotseling twee van de paarden uit weken en, in weerwil van de karwats, niet meer tot meeloopen waren te be wegen. Zoo verzette zich dan toch ein delijk de „edelste overwinning van den mensch" tegen zijn meester. Er waren eigenaars met Nederk-.nd- Bche namen (de bekende renstal be zit tel" JoChems) en dieren met Nederland- sohe namen. Na het bovenstaande is wel duidelijk dat wij ons goede geld aan de bookmakers, noch aan den to taiisator besteed hebben, maar om er belangstelling in te blijven houden, hebben wij tooli onderling bepaald, aan welke paarden wij den o «rep alm gunden. En met succe6: in twee cour ses hebben wij aldus eerste prijzen behaald, in één een tweeden, al onze paarden werden geplaatst. Is er be ter bewijs te geven, welk eeto dom werk dat wedden is? Daar komen drie menschen aan loopen, die nergens van weten, favori noch outsider kunnen beoordeelen, op goed geluk af hun winnaars kiezen op den klank van een mooien naam of op de reputatie van een jockey en winnen! Maar 't was prachtig weer, de om geving levendig en opgewekt, de win ners hadden reden om blij te wezen en de verliezers zullen zich getroost heb ben met beter geluk bij een volgen den keer. Wij hadden den raad ge kregen, in hot Bois de la Cambre het voorbijgaan van de naar Brussel te- rugkeerende auto's te gaan zien; zoo zochten wij na het voorlaatste num mer een auto op, woonden buiten het terrein, in een van de lanen *thn liet bosch, den laatsten wedstrijd van het programma bij en lieten toen onzen ohauffeur postvatten tegenover 'liet meer, even ter zijde van dien weg. Daar kwamen de eerste auto's al van de oourses terug. En toen ging het voortdurend voort, een bijna ein deloos défilé: prachtige wagens tua- schen taxi's, oude modellen, kleine karretjes voor twee personen, gevolgd door de groote, roode wagens van on dernemingen, die rondreizen organi seer en, vol Engelschen met strakke ge zichten. Ze rolden voorbij, twee, drie naast elkaar, honderden, misschien wel meer dan duizend, want wij heb ben ze niet geteld. Na een halfuurtje begon het ons te vervelen en lieten wij ons brengen naar het hötel. Dat was op den middag, toen de Belgen te Amsterdam voetbalden te gen ons vertegenwoordigend elftal. Ik zei daar iets van tot een Neder- landschen kellner in het hötel. „Ze hebben verloren", zei hij. „Wie hebben verloren „Wij", zei hij, met eenig verwijt In zijn stem. Wat kon voor twee Ne derlanders „wij"' anders beteekenen dan wij „Is de uitslag dan al beltend vroeg ik verwonderd. In 't vaderland gaat dat op Zondag zoo vlot met. Hij ging er op uit om een krant te halen. En jawel, de „Dernière Heurc" i Laatste Uur) van 18 uur, bevatte al een vrij uitvoerig verslag van de match en bovendien vonden wij or het volledig relaas in van do rennen te Boisfort, die pas te vijf uur geëindigd waren. „Daar hoef je bij ons niet aan te denken", zeiden we. „Maandagavond is vroeg genoeg 11" J. C. P. Dit de Omstreken VELSEN. Pink terdrukte. Was do eerste dag tamelijk rustig, de twee de was erger dan wij dit jaar nog ge zien hebben. De golf s'adsmenBchou, die zich ovèr de omgeving uitspreidde of verder rolde naar Alkmaar, was groot. Het zendiugsfeest op „Water land" en de bijeenkomst van het Leger des Heils achter de visscberijschool 'e IJmuiden deden heb hunne. De Alk- in aar-packet voerde al maar aan, al maar meer aan. De trams reden met vier of vijf wagens achter elkaar. Het was 'enorm. Van ongelukken hoorden of zagen wij gelukkig niets. De pon'enn die op do drukke uren beide in de vaart wa ren, konden het verkeer nu wel aan, maar tot 't avonds tien uur waren er nog zooveel terugkeerende Pinks'er- uitgaanders dat van tijd tot tijd nog een pont overgewacht moest worden. Staking Hoogovenbedrijf. De burge-ueeter van Velsen heeft zijn be middeling aangeboden om to1 ophef fing van het conflict te komen. De or ganisaties hebben de bemiddeling aan vaard. Gasprijsverlaging. B. en W. stellen den raad voor den prijs van het gas met 2 een1 per M3 to veriagen, zoodat het gas dan over don gewonen meter- 14 cent zal kosten, over den muntmeter 15 een', fabneksgas 13 cent. De muntmeters bliiven op den prijs van 18 cents geBtelu, het *e veol betaalde wordt verrekend. 26ste Provinciaal Noordhollandsch Zondingsfeest. Dezen koor werd het iaarlijksche zendingsfees1 weer op het buitengoed „Waterland" gehouden. Eenige dtüzenden menschen hebben daar den geheelen dag van de buiten lucht kunnen genieten op de fraaie lanen en rustige boschplokjes. Ds. H. J. Heijnes, van Landsmeer, die de leider van het feest was, opende de samenkomst met- gebed. Hij sprak daar na een woord van welkom tot de aan wezigen en richtte een woord van dank aan den heer en mevrouw Boreel, die voor dit feest hun buitengoed gaarne een dag wilden beschikbaar stellen. Wanneer wij op „Waterland' zijn, zei- de Ds. Heijnes. voelen we ons meer dan gasten, we voelen ons thuis. Om het spreekgestoelte hadden zich allengs meer feestgangers 'verzameld, toen De. J. Ph. Eggink, van yelsen, do openingsrede uitsprak. Het Pink sterfeest, zeide spreker, is een gebeur tenis in de christengemeente, het is in den loop der eeuwen een zegen ge weest voor de wereld, op he1 eerste Pinksterfeest heeft God door het uit storten van den Heiligen Gees1 inge grepen in den loop van do wereldge schiedenis. De gioei van do eerste christengemeente op den Pinksterdag brengt telkens weer naar voren dat het noodig is dat de gemeente groeit. Het stilstaan ia dood, goeikrocht is Ds. Eggink bebandeldo de uitbrei ding vau de chr. gemeente, boe de chr. godsdienst de religie werd van t imperialisme en sprak ten slotte over de leegheid van den heidenschen gods dienst. De heidenen, in hun onder- schheidee godsvereering, jagen mets na dan het egois^e, van liefde ib er geen spoor, voldoet een der goden met aan hun eischcn dan kiezen zij zich een anderen. Dr. O. Norel, directeur van het co mité voor Inwendige Zending, te Am sterdam, sprak daarna over het on derwerp „Als wij dooden ontwaken Bij de bespreking van de zending on der de heidenen, meende spreker, moest ook een woord worden gehoord over de inwendige zending, dus over het werk onder de menschen in ons ei gen land, van wie sommigen even ver, of og verder va Christus afstaan dan do menschen die in het heidendom le ven Spreker meende dat het „als wij dooden ontwaken" zou kuunen wor den toegepast op d6 chr. gemeente, en tmaando aan tot een opgewekt christe lijk leven, opdat van zde christenen Steeds meel' kracht zou uitgaan in de wereld. De christelijke zangvereemging „oo- Deo Gloria" van Landsmeer, onder leiding van den heer Hendrik van iieeK gpj daarna een uitvoering. De liederen 1 lonken fraai onder hot geboomte. TusBchen de verschillende sprekers zongen de aanwezigen de, bekende christelijke liederen als .,Lr rmacht langs de wolken, „Zoude.wij ook eenmaal komen' „Veilig in Jezus aiineu" enz. Daar Ds. V de Jong, van Beune broek, die in den namiddag spreken zou, verhinderd was, -ral in diens p aats op Ds. Blaauw, van Schoten, met het onderwerp„Pricnte's en Ko mngen" Het muziekkorps wcerd^ 2«ch ye'r- diejistelyk. AGENTEN VOOR IN DE OftiSTREKEN SPAARNOAM J. B. KOELMAN, Dijk 161, HOOFDDORP C. STROOMER, Parklaan 13. VELSEN Bijkantoor Driehulzerkerkweg 1. VELSEROORD J. WOORDT, g" Kortenaeratraat 17. I g BEVERWIJK: C. HENCER IJMUIDEN J. P. JUNG P Knarsen tot lieicniuifldaij 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging ta Haarlem) Dinsdag Biljetten van tot Marken (rood) O.SVji—QM Marken (groen) 0.877.-0-95 0.021/,0.037, Francs (Fransch)... 23.20-28.40 Francs (Belgisch)... 21.59-21.70 Pond Sterling 11.477,-11.55 Dollars •2,60 - 2.571/, Cheques Berlijn 0.877,-0.95 Ween en 0.02- 0.08 Parijs 23.20—23.40 Brussel 21.50—21.70 Londen 11.477,-11.527, New-York (Cable) 2.66— 2.57 Amerik. Bankpapier DE TABAKSBELASTING. Naar wij vernemen hebben enkele sigarenfabrikanten ter elfder ure beslo ten, de prijzen van hun fabrikaat niet om de belasting te verlioogen. Winke liers, die reeds hun inventaris bij den fiscus opgegeven haddon, zijn daar door genoodzaakt de lijsten opnieuw in te dienen, daar er nu weer veran dering komt in de bedragen. Ver wacht wordt, dat andere fabrikanten het voorbeeld van hunne collega's zul len volgen, zoodat ten slotte de belas ting niet door het publiek, maar door de fabrikanten zou worden betaald Althans voorloop»?.... Ds moslt PinksterdapB "Wie heeft over de Pinksterdagen te klagen? 't "Weer was prachtig, niet te warm en niet te koud; heerlijk om bui- ten te genieten. Zaterdag was het nog of volo uitgaaiis- plannen verstoord zouden worden, maar Zondagmorgen viel het mee; de zon kwam dadeljjk door do wolken en de wind, die eerst do rogenwolken verjaagd had, werd steeds milder. Midden op den dug was 't zelfs zóó warm, dat do wind een verkwikking was. Maandag liet de tempe ratuur in 't geheel piëta te wenschen over j Een heldere zon, alles overgietend met vriendelijk licht, en eeu verkoelend briesje 't Mooiste uitgaansweer dat te beden ken is! Ongestoord is er dan ook met de Pinksterdagen genoten. De een zoekt het onder 't groene lover, do andere aan het zonnige strand. De meeste uitgaandere kozen ZandvoortiZondag was 't daar druk maar Maandag spande do kroon. In geen jaren hebben wy zooveel menschen op het strand gezien. Van Ziud-Zandvoort tot het Bloemeödaalflche strand wie loopt het in een uurf wem het een mensehen- maesa. Op bjjna eiken vierkanten meter zat iemand rich to koeeteren in de zon. In Zandvoort xyn veel strandstoelen, maar de verhuurders uioeeten herhaal delijk zeggen: alles uitverkocht. Op zoo'n stroom dagjes-meiisoben is ook niet te re kenen! De eloctrische tram had evenwel op veel gerekend. Al hot materiaal, dat iu dienst gesteld kon worden, was op de baan. Do gewone diensten waron tot 4 treinwagendieneten ingericht, bovendien reden beide dagen op de lyn Haariem A meter dam 80 oxtra dieaston en op de lyn HaarlemZandvoort 130. Hoe veel reizigers naar de badplaats ge bracht zyn, kon de directie onB heden nog op geen duizenden zeggen, inaar het aaut.il moet zeor, zéér groot zjjn. En alles ging toch heel geregeld. Daartoe werkte de Zandvoortsohe politie kranig mee. Nafcuurlyk waron tegen den avond de schapenhokken to klein om de wachtende reizigers te bergen maar de politie schikte de overigen in lange rijen, daarvoor. Van gedrang was geen sprake, moeders met zuigelingen konden met een gerust hart in lo r(j plaats nemen. Affèsn was geduld een schoone zaakMaar gelcidelyk roden de volle wegens weg en kwamen de leege terug. Maandagavond om 10.33, de gewone laatste dienst; naar Amsterdam, waren aile Amsterdammers vertrokken. Met de Haarlemmers was toon nog niet geheel afgerekend, want om 12uur vertrokken de laatsten.Toen konden Zandvoort eu 4e Zandyporters gaan rus ten. 't Was voor hen een welverdiende rust, want het hooft den dagjesmenschen aan niet veol ontbroken. De café's had den voldoende ingeslagen en hoewel veel gegoten le, waren er 'e avonds nog voldoende broodjes te koop. Maar daar voor is hot noodig geweest, dat nog op Maandagmorgen werd gebakken. In de café's was het verbazend druk. Nu we bot ovor de café's hebben, moot ons een verzuchting van het hart. Het is noodig, dat do exploitant-en toezien, dat de kóllners zich san do vastgestelde prjjzen houden. Ia een café-restaurant hebben wy hot bijgewoond, dat een keil nor, die drie afrekeningen gaf, zich... drie keer vergiste. Op een rekening van 6 gulden 1 gulden, op een van 2 gulden I gulden en op een van 2 gulden 40 eents. Zooiets mag toch niet voorkomen, hot brengt de goede naam van een inrich ting in discrediet! Den eigenaar treft geen schuld, hy bod duidelijke tarieven opgehangen, mnar de kellners mogen niet probeeTen om op eigen bontje de bezoe- kers te plukkenI Do badkoetsen hadden hot in Zand voort natuurlijk druk. Er werd haast ge vochten om oen wagentje. Op het Zand voortsohe strand werd streng toegezien op het badon zonder koetsje. Trouwens de strandpolltie was dr.uk in de v zelfs werd er toegezien, dat op het strand geen pie^poneii in onwelvoegcJyke houdin gen werden aangetroffen. Zandvoort woort aiah in dit opzicht be ter dan Bloomondaal. De exploitatie het Bloomeiidanlscke strand laat nog voel te wenschen ovor. E* steun nu wel enkele v erverschingstonten aan 't strand, maar 't aantal strandstoelen zyn 't er twoo dozynf is. voel te kiein. Bovendien w: belooft, dat voor de Pinksterdagen groote ontkleedingateut gereed zoa zjjn. Wy hebben daarnaar gezocht, maar niet gevonden. Het govolg was natuurlyk, dat velen zich op het strand en ia de duinen ontüoeden. Gezwommen ea gebaad rrn er worden! Voor den goeden naam van het Bloemcndaalsche strand is noodig, dat die onckleedgelogciiheid heel gauw komt! Er stonden op dit stronddeel wel veel fcainpeertentjes. maar op elke 10 zwem mers was er misschien oen tentbezitter- Nu zag men het onwelvoegelykc, dat hee- ren in zwembroekjes op het strand aan hetvoetballen waren. Do agenten van politie, die in hot bulpbureautje op de duinhelling het strand overzien,.moes- ton toch togen zulk© teonoeltjes waken! Ben goodo verbetering was de fietsen- bewaarplaats aun het eind van den Zee weg. Duarin 't leek oen oude circus tent stonden op de drukste uren dui- dogen zeer groot. Natuurljjk kwamen da moeste men schen op de fiets. Maar ook het aantel wandelaars liep in de duizenden. Boven dien waren er een 10-tal auto-vrachtwa gens, die voor personenvervoer waren in gericht. Voor 30 cents kon men daarvan gebruik maken. Geregeld reien de auto's af en aan, vooral tegen den avond wer den ze bestormd. De eigenaars maakten uitstékende zaken! We willen evenwel de vraag stellen of het voor den Zeeweg geweuscht i6, dat deze vrachtauto's daar rijden. De weg zelf is hier en daar leelyk stukgeredcr, daaraan zjjn die zware wagens naiuurijk niet onschuldig. Bovendien zyn er die, in de zucht om veel vrachtjes te halen, to snel ryden. Wear blyft toch een bepaling op te snel rjjieude auto's op dezen wogf De weg is wel breed, maar toch veel te smal voor auto-racee. To meer omdat de wnelerpaden .niet te loven zyu. zoodat de moeste fieteryders nood-gedwongen van don rywtg gebruik maken. Als twee auto's elkaar passeeren is or geen plaats voor eeu wielrydeT. Ook is het jammor, dat de nieuwe verbindingsweg Zeeweg— Tebterod-ewog nog niet goreed is. Had niet meer Bpoed betracht kunnen zyh, dat die weg voor het zomor-eeizoen klaar was geweest? Nu was het voor de ver keersagenten oen zwaro post om ongeluk; ken té voorkomen. Langs do Zsmivoorische laag roden veel fietsen, ryttligen en auto's. Maan dagavond was hot op deren weg bjjna zoo druk als op een Zondagavond in de Ka!- erstr-aat te Amsterdam. ils een staaltje, dat elk mot deze da gen wou uitgaan, geven we 't feit, dat Maandagmorgen op den Zeeweg een auto reed met.oen wieg er in. De ouders wilden aan zee genieten en de kloino mocht mee in <J«r wieg! Bioemendaal zelf heeft ook veel bezoe kers geluid. De eleetrische tram heeft beide dagen met ongeveer 50 extra- diensten gereden. In 't Bloemendaakehe bosch en 't Wjlhelminaduiu waren dui- zendo wandelaars, die van het natuur schoon in volle teugen genoten. Vele wandelaars en fietsers trokken erdex naar Santpoort, waar het vooral bjj de Buiaio van Brederode zeer druk Ook Groenendaal le Heemstede trok veel uit.gaandera. Do N. Z. H. T. M. reeds boi- do dagen met oen 5 minutendienst. Hot vervoreoMngehuie zat geregeld vol en de café's in don omtrek hadden moeite om allo dorstige kelen te laven. Voor de in gangen vau het boeoh stonden de ysco's en sinaasuppelen-vorkoopers, ook zy kwa men handen to kort. Voor de Haarlemmers, die het te ver vonden om naar buiten te trekken, was de Hout ter genieting overgebleven. Daar is ook veel gewandeld. Vooral Maandag middag by het concert der H. O. V. wa ren er duizonde luisteraars. Het tramverkeer in de stad was ook heel druk. Voor het eeret reed de tram BloeauendaalCeintuurbaan (als een rit). Velen hebben daarvan gebruik gemankt. Er was eeu middel door de directie uit gedacht ooi do bezwaren tegen den een- manswagen gedeeltelijk te ondervangen. Op dc drukke punten op het Stations plein on aan hot oiadpunt Bloemendaal i stonden conducteurs die kaartjes voot den eenmanswagon verkochten. Zoodoem do was er iuiuder vertraging bjj hot in- btappen. Van do zyde der 'raindirectie doelde men ons mede, dat de ervaring mot dezen voorverkoop heel -goed is. Het ligt in de bedoeling om op drukke uren deze. voorverkoop te handhaven. Ook hoorden we iets over de plaatsing van automaten voor het verkoopen van kaar tjes. Als er evenwel een conducteur noo dig is om op straat kaartjes te verkoo- ipen, dan bljjft or ven den ééniuaasw3gen niot veel over. Of de conducteur na op den wagen of op de strau: staat. Ernstige ongelukken zyn gelukkig niel voorgekomen. Op den Zeeweg werd een dame aangereden door eouige jongelui, waardoor zy viel en haar pots brak. Dr. Boe heeft haar verbonden. Op den Korten Zylweg reed een motor- wiolryder te dicht langs het trottoir, waardoor hy omviel en tegen een voet ganger botste die lieht gewond werd. Ook is op den Zeeweg een wielryder door een auto aangereden, hy betrc-urdo alleen een gehavend pak. Zoo zyn deze Pinksterdagen weer voor bij. Zy hebben meer gebracht dau zelfs vorwaeht was. Elk heeft genoten 1 GOEID AEGELOOPEN. Zaterdagmiddag- kwam eeu motorrij der de Gastliuievest afrijden, met dl bedoeling de Groote Houtstraat dlwara ovor te steken. Waarschijnlijk door een der dobbolsteenen zag hij te laat de tram en kwam met het motorrijwiel voor de tram te vallen. Zelf kon hij ontkomen, z'n vervoersmiddel was slechts gering beschadigd. Mnzisk MUZIEKCONCOURS TE 'S-CRAVENHAGE. Op tweode Pinksterdag be u ik in de Residentie eens gaan luisteren, naar den wedstrijd uitgeschreven door de Haugsche harmonie „St.-Gregoriu.-; de Groote". en waaraan onze Haarlem sche harmonie der typografen „Lau rens Jans zoon Coster" dee: nam. Hot concours had plaats in den mooien tuin van het vereenigingsge-bouw „Veritas", midden in de stad, om ringd van hoogs gebouwenwaarbij don bonkigen toren der groote Kerk. Deze insluiting, alsook een goede mu ziektent, maakten aat de acoustiek er uitstekend was, en daar het weer niets te wenschen Met, bood! hot er een pret tig zitje. Onze Haarlemmers moesten zich la ten hooren in de eerste afdeeling Har monie. waarvoor slechts twee vêreoni- eineon opgekomen waren. Vóór hen had de 4e afdeeling fanfare zich laten hooren. die gekenmerkt werd door het succesvol en interessent optreden van het Jongoüedencorps „Juliana" uit Den Haag. allemaal jonge elementen, naar schattin- van 15 tot 19 jaar. maar die een samenspel, een vaardigheid on een klankgeheel te genieten gaven, dat werkelijk verbazing wekte, 't Verwon derde dan ook geenzins dat deze jon gelui met den eerster: prijs gingen strijken. Het aantal juryleden was vijf. al klinkendo namen Bonman, llut- schenruyter, Petri. Boer en Quaque- nat. Onze Haarlemsche muziekvereeni- ging was eenigszins ingespeeld toen zij ter kamppiaaie verscheen, immers de directeur J. H. J. Mulder had zijne muzikanten op het Stationsplein in rang geschaard, en met volle muziek was men door d-e stad getrokken naar het Westeinde. De zwakke passages in het verplich te werk „Fiore a Zéphir" van Schweinsberg. die ik op het concert van Zaterdag in de Bron reecis noteer de kwamen andermaal voor den dag. Zoo waren enkele attaques in hot be gin wat slapjes en de triolen-paf sage van het binnenwerk bij het slot onvol doende. Daar tegenover legde een zui vere stemming, «en mooi egaal paws gospel dfer klarinetten en een ronde so norlteil der bassen een goed gewicht in de andere schaal. „Les Triumvirs" van Beaudonck word in zijn geheel voortreffelijk gespeeld, dat was een prestatie waardig in een eere-afdee- ling. De concurreerende vepeenlging St.-Johannes" .uit V3aardingen, had' enkele goede qualiieiten, ii)3ar stond bij onze Haarlemmers ten achter wat betreft zuiverheid van stemming en klankevenwichtDe Vlaai "dingers gingen soms woest te koer. De jury schoen de ongoiukjes in het verplichte nummer streng aangere kend te hebben, want niettegenstaan de het vele goede dat „L. J. Coeter" te hooren had gegeaen, vooral in liet vrije nummer, werden slechts 334 pun ten toegekend', wat een dorde prijs gaf. De mededingers uit Viaordingen ver wierven slechte 228 punten, zoodat zo heelemaal buiten de prijzen vielen. Volgens mij hebben de Haarlemmers niet te klagen over het resultaat van dit concourszeker eenigo punten meer hadde hun een ttveeden prijs verze. kerd, en oen eersten te winnen ligt natuurlijk altijd in de lijn der ver langens maar zij hoeven te bedenken dat do jury hei niet zoo licht op vatte, dat zij de waarde van den prijs in overeenstemming bracht met der» graad der afdeeling. waarin men i<x-Si we! wat eischen mag. Ik ben daarbij overtuigd, dat. ware het verplichte nummer gespoeld in de condities zooals het vrije werk ging, „L. J. Coster" nu in de eere-aldecling zou moeten optrekken. Het zal mij niet verwonderen dat de knappe di recteur Mulder, dit met L. J. G«ter de volgende keer toch klaar speelt. J^S DE KLERK.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1