HAARLEM'S DAGBLAD Velser Brieven. Van onzen reizenden Redacteur De Malaise en het tegen woordige Tooneei. Öaarisiow VRIJDAG 8 -UNI 1922 VWt-LE BLAD Onweersstemming. Nog geen verbetering van den Brederode- weg. Ook nog geen keurings" verordening. Drukkerstarief- interpellatie. Eenige dagen geleden zat ik in de fcram, en met mij nog wa' andere pas gagiera. De dames hadden het over zenuwachtigheid en kwamen ieder voor zich, alsmede gezamenlijk, tot de conclusie da1 hun mannen lang nie1 zoo zenuwachtig waren als zij zelf. Toen i- daar Dinsdagavond aan dacht, kwam ik meteen tot de conclusie, dat Egeen echtgenoote van eon der raads- den bij kan geweest zijn, de stem ming i de raadsvergadering was nog zl geagiteerd. Er keerschte een on- weersatmosfeer,die bij de geringste aanleiding tot een catastrofe nad lom pen leiden. Zelfs het college van B. en W. ontkwam er niet aan. Van de belangrijkste punten op de agenda zijn er eenigo verhuisd naar een volgende vergadering. Eerst was er de verbetering van den Brederode- weg en den Duinweg.Waren de kosten niet zoo hoog, dan was er wel een meerderheid voor verbetring te krij gen geweest- nu staakten de stemmen over het voorstel, om met de uitvoe ring wat le wachten. Over de noodzaak van verbetering was de raad het vrijwel eens, geen mensch die ook maar u»et eenig recht zou kunnen beweren da1 de toestand bestendigd moet blijven. Maar het •weegt altijd een beetje, wanneer, zoo als in dit geval, de weg over den rand van de gemeente loopt en op die ma pier maar weinigen van de ingezete nen dagelijks den last er van ondervin den. Da' de zaak bovendien niet in de commissie voor openbare werken geweest was, bleek ook een factor van belang te zijn voor do aanhouding van het stuk. Do heer Tusenius beweerde dat er wegen in de gemeente zijn die er veel erger uitzien dan de Bredero- deweg, hij had gerust kunnen zeggen, dat bijna geen enkele weg goed is. Wanneer de gemeeenteportemonnaie wat beter gevuld was, zou bet een eer ste zorg zijn alle wegen na te zien en het xjjk eens aan te porren ook zqn .wegen betqr te onderbonden. De verlaging van den gaspriis ging er ongehinderd door, waarschijniqk wel onder den invloed van de ter tafel Eggende balans, die een nog al flinke wins'- aanwees. Wanneer kan er een verlaging van den waterprijs tegemoet gezien wordenDaar is ook winst ge- gemaakt. De verordening op het keuren van vlee-cb enz. ging de wegverbetermg gezelschap houden. Er was geen reke ning gehouden met de mogelijkheid van bet keuren van ben-oren vleesch. Ambtenarij kwam er ook nog bij te pas. De heer Schilling, die het in den regel nog al raak weet te zeggen, vond dat een nmbtenaar niet iemand moet zijn met een reglement in do hand, om vooral niet buiten zijn boekje te gaan. De heer Tusenius, die een aau- yraag had ingediend voor de vennoot schap waarvan hij directeur is. meen de ook dat de wet wel de mogelijkheid open last om in koelruimten «e keu ren. Formeel was het waar dat de inrichting eerst had mooten zijn ge keurd, maar dan wa3 misschien een belangrijke partij vleesch bedorven. De spoed dis er noodig was kon niet ver- kinderen, dat de raad meegmg met de bezwaren van de heeren Schilling en ■Tusenius en het stuk aanhield, om eerst eens te zien of er geen betere regeling mogelijk is. De heer Vermeu len, die ook een belangrijke pleitrede hield voor aanhouding, was zeer 'er Bnede toen hij opmerkte dat wanneer er andere koelruimten komen, zq ook de gelegenheid moeten hebben in eigen huis te laten keuren, het kan niet an ders dan voordeelig zijn voor de ge meente, de keurloonen blijven dan ken verordening regelende de in- Btructies voor hot personeel van den keuringsdienst kon niet worden opge maakt, omdat nog niet bekend is ot samengewerkt kan worden met andere gemeenten. Van die samenwerking zal voorloopig wel niet veel komen. Beverwijk heeft indertijd besloten te onderzoeken naar de mogelijkheid om samen met Wijk aan Zee en Duin on 'Heemskerk een afzonderlijken keu ringsdienst in te stellen. Men moet over 't algemeen, in Beverwijk met veel van velsen hebben. Ik heb nooit gewe'en dal er over net tarief van den Bond van Boekdrukke rijen zooveel te zeggen viel in een raadsvergadering. De heer Mollevau ger, die de kohieren voor den hootde- lijken omslag, dienst 1020— 21, drukte, diende een rekening in die volgens B. en W. een beetje tc gepeperd was. Ke- sultaat was een vraag aan het bureau van pasgenoemden bond, om eens na te rekenen of de nota in orde was. De beslissing viel niet in het voordeel van den heer Mollevanger uit en die ging zijn licht eens ergens anders ops'eken, nl. bij de organisaties. Deze waren van meening dat het goede tarief wel toegepast was, cn nu vond de heer Mollevanger gelegenheid eCn tommis sie van onderzoek te vragen. Duar kan niets tegen zijn, wanneer beide par tijen dan maar in de uitspraak berus ten. Er kan «reen strijd over wezen oi' de juiste berekening is gevolgd de mogelijkheid bestaat wel dat de goede manier van berekening wai; ruim is toegepast. De wethouder Dimmebier was mijns inziens de slechtste verdediger die gdkozen had kunnen worden voor de voordracht voor Directeur van Open bare Wenken, zijn betoog was wiatt zwak. En dat moest wel, niet oandat hij niet de geschiktste woorden weet te kiezen, maar omdat hijzellf al ver klaard had, oorspronkelijk er een andere meenlng op na te houden Iemand die van leer verandert kan in de pasaangenomene niet dadelijk als professor optreden. Daar edn directeur van openbar^ werken een zekere richting vertegen woordigt. in welk» de gemeente haar ontwikkeling wil zoeken, betoogde de heer Vermeulen, was het beter ge weest de stemming over de personen niet vast te koppelen aan de stem ming over de richtingen. Dat ie zeer zeker waar, want al prezen de raads leden om het hardst de verdienste van de voorgedragenen, gezamenlijk on afzonderlijk, men k#n toch ln een geval al3 dit nooit personen uit het oog verliezen. Directeuren' van Open bare Werk on kunnen in den Velser grond geen wortel schieten, zeide de heer Tusenius, wij willen voor den heer Brnder, den benoemde, hopen dat Velsen voor hem een vruchtbare bodem mag zijn. De interpellatie van den heer Tu senius over het verkeer op den Bre- derodeweg vorderde niet al te veel tijd, waaruit blijkt dat er niet veel bestrijders waren. De politie, zei de heer Tusenius, mist ervaring als verkeerspolitie en stopt het juist op. Het hoofdbezwaar van interpoli ant was, dat motorrijders moesten af stappen om hun karretje even ver der te duwen. Nu is het voortduwen van een zware motorfiets in mul zand geien aangenaam werk, vooral niet voor oen motorrijder, die gewend is vanzelf te gaan. Het is zoo iets als ecu boer met een ezel op zijn kar. Voortaan mogen ze blijven zitten, de wrielrijdere kunnen dan het eindje wel loopen. De rondvraag leverde ook wat vra gen om wegverbetering op, even zoo veel bewijzen van de straks geuite bewering dat er aan het heele we genstelsel in de gemeents nog wat te verbeteren valt VELSENAAR. (Nieuwe reeksj No. 84 Ons tooneei in nood: Oorzaak der malaise. De bioscoop. Het schouwburgbezoek, ondanks don bioscoop, grooter dan vroeger. Zijn de toe gangsprijzen te duur? Met een veria ging der p. ijzen vermeerdert men niet blijvend bet schouwburgbezoek. De twee-guldensvoorstelUngen. Een verlaging der prijzen zal geen redding brengen. Rechtszaken OPENLIJKE CEWELDPLEC1NC. Wij lezen in het Hibld. Op 28 APi'd bh vervoerden de twee ge/broeders Dollé, tijdens de staking ln het houtbedrijf te Amsterdam, een wagen met hout, dat naar het IJveer moest. Onder het Westelijk viaduct bij De Ruyterkade kwam een aantal stakers opdagen. Zij gingen aan den wagen hangen en duwden hem voort in tegenovergestelde richting. Vervol gens reden zij den wagen in net water van het IJ. Beklaagd van dit gezamenlijk met andere, onbekend gebleven personen gepleegde geweld tegen goederen, stond een 28-jarig werkman voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht. Beklaagde ontkende. De eerste getui te herkende met de meeste stelligheid ion beklaagde als een der personen, die zich aan de geweldpleging hadden schuldig gemaakt De andere getuige was niet zoo positief, maar verklaarde, dat beklaagde gedreigd heeft, den wa gen in liet water te zullen rijden. Het O.M., mi'. Massink, meende dat er wel andere middelen zijn om work- willigen af te houden van den arbeid, dan het, instituut van gezamenlijke ge weldpleging, dat gelegen is in het pos ten en het control eer en. vajn posten. Spreker deelde mede, dat de beklaag de twaalf dagen preventief heeft geze ten, doch dat de Tweede Kamer hem uit de voorloopige hechtenis ontslagen heeft. Spreker heeft dat jammer ge vonden, omdat het niet aangaat, dat de vrijheid van arbeid op deze wijze wordt bedreigd en ook omdat mate- rieele schade is aangericht. Hoewel de staking thans is opgelost, acht spreker eern ernstige waarschuwing noodig. De eiech strekte tot veroordeeling tot zes weken gevangenisstraf. In eenige bladen las ik deze weck een oproeping tot steun voor de N.V, ïooueelvereeniging". Het slot van deze oproeping luidde ongeveer Giften kun nen worden gezonden aan het adres van den heer Herman Heyermans. Deze zin spreekt boekdeelen. Herman Ileermans is niet de eenige. Een paar maanden te voren is in Den Haag een commissie opgericht tot steun van De Haghespelers een commissie Amsterdam vroeg om geld voor Louis de Vries en zijn gezelschap. Zoover ii het dus in Nederland gekomen met het tooneei, dat letterlijk om geld gebedeld moet worden, wil men blijven bestaan. Louis de Vries moest zijn gezelschap midden in' het seizoen nit gebrek aan geldmiddelen ontslaan, bij de Haghe spelers liepen de beste krachten weg, omdat de directie de vastgestelde gages niet kon uitbetalen en bij de Toonecl- vereeniging bleven de arristen doorspe len, ook bij gedeeltelijke uitbetaling, om dat zij wisten nergens anders onderdak te zullen vinden. Nooit is de toestand bij ons tooneei zoo treurig geweest als tegenwoordig. Is dit uitsluitend aan de algemeene ma laise te wijten? Ik geloof van niet. Na tuurlijk beeft de slechte economische toestand het tooneei vooral in het begin van het seizoen zoer veel kwaad gedaan. Het is nu eenmaal een feit, dat een Nederlander in tijden van mindere welvaart allereerst op de kunst meent te moeten bezuinigen. Dat zijn de uitga ven, waarop immers in de eerste plaats „bespaard" kan worden, zoo redeneert men algemeen en men vraagt zioh daar bij niet af, of de kunstenaars en de kunst misschien hierdoor zullen sterven. Vooral in 'hei begin van bet seizoen heeft de malaise haar invloed laten gel den. De schrik zal er toen bij het pu blick bet meest in en bezuinigen was bij zeer vele families het „parool". Maar het is een bekende Nederlandsche uit spraak, dat „alles went". Ook een laise-toestand! Langzamerhand raakt men zelfs ook daaraan gewoon en gaan de koorden der beurzen weer los, omdat men heel goed voelt, dat men toch niet geheel zonder gees tel ijk voedsel kan. Na de vette jaren, die zich afspie gelden in een vrij druk schouwburgbe zoek, was dat magere jaar voor alle directies ook voor die, welke nog haar verplichtingen konden voldoen, ;en groote tegenslag. Maar dc tegen woordige ellende zou niet onoverkome lijk zijn, als de malaise de eenige oor zaak was. Dat is zij volgens mij echter nietl Laat ik in deze artikelen daarom eenige van die oorzaken mogen bespre ken; waardoor het tegenwoordig too neei in het moeras is geraakt cn er vrees ik ook niet moer spoedig uit zal komen. De bioscoop? De meesten van nuju lezers zuilen aan haar waarschijn lijk onmiddellijk in dc allereerste jriaats denken. Ongetwijfeld is de bioscoop eeu eer giootc concurrent van het tegen woordige tooneei. Men behoeft op Za terdagen en Zondagen de bordjes met .uitverkocht" maar voor onze bioscoop- beaters te zien hangen, om te begrij pen, hoeveel publiek, dat anders naar de schouwburgen zou kunnen gaan, deze theaters trekken. Ik schrijft hier op- zeteiijk „zou kunnen gaan", want het blijft ce groote vraag, of al dat pu blick wanneer dc bioscoop niet be stond ook de schouwburgen van bet Wilsonsplein of den Jansweg zou be zoeken. Het is toch een opmerkelijk feit, dat in den tijd, toen er nog geen bios copen waren en de menschen dus niet voor 20 a 25 cents een filmvoorstel ling konden gaan zien, het schouwburg bezoek in Haarlem veel minder was dan thans. Ik neem bij deze beschouwingen Haarlem als voorbeeld, omdat, rwat voor Haarlem geldt in hoofdzaak ook vrij wel voor andere sleden opgaat. Het schouwburgbezoek is in de laatste jaren ondanks de bioscoop aanmerkelijk gestegen. Bepaalde cijfers heb ik niet tot mijn beschikking, maar wanneer nen het aantal schouwburgbezoekers an de laatste jaren vergeleek met de getallen van vroegere jaren, toen er nog geen Stadsschouwburg in Haarlem be tond, zou men tot verrassendo resul taten komen. Er heeft zich in deze jaren een geheel nieuw „uitgaanspubliek" gevormd. De menschen gaan veel meer uit dan vroeger, wat in de eerste plaats komt door de veranderde levensvoor waarden van een groot deel van ons publiek. De bioscoop absorbeert hier van misschien wel meer dan 75 de rest, die overblijft, is altijd nog meer dan er in vroegere jaren schouwburg- waarts trokken. De voorzitter van het Nederlandsch Tooneelverbond, Jbr. A. W. G. Riemsdijk, heeft er terecht in zijn ope ningsrede van de algemeene vergade ring dit jaar op gewezen, dat de trou we en enthousiaste bezoekers nooit goede schouwburgbezoekers zijn weestl Wanneer al deze bioscoopgangers plots naar de tooneelvoorstellingen gin gen, dan zouden de muren van onze schouwburgen springen. Neen, de bios coop is de eenige oorzaak niet, al is zij dan ook een zeer gevaarlijke con current! „De te dure prijzen 1" meende de voor zitter van het Tooneelverbond. Zoo op het eerste gezicht zou men ge neigd zijn den heer Van Riemsdijk ge lijk te geven, maar als men de zaak wat dieper beschouwt en vooral als men re kening houdt met de schouwburgprak- tijk, dan is er alle reden aan de ge grondheid van deze klacht over de te dure prijzen te twijfelen. Do kwestie van de schouwburgprijzen lijkt mij zoo be langrijk, dat ik haar hier wat uitvoeri ger wil bespreken, ook, omdat ik van verschillende zijden herhaaldelijk klacht over de duurte heb gehoord, neem bij deze beschouwing weer onzen eigen schouwburg tot voorbeeld, omdat wij. Haarlemmers, daarmee toch het meest te maken hebben. Zou door een algemeene en belang rijke verlaging der toegangsprijzen het schouwburgbezoek zóó veel stijgen, dat de zaken méér of even rendabel zouden worden? Want hierop komt het natuurlijk aan. Wij moe'en bij een beschouwing der prijzen de kunst even op zij schuiven om enkel het zake- 1 ij k e, het commercie ele te zien. Wanneer de directies de tegen woordige prijzen bijvoorbeeld 'ot de helft verlagen, moeten zij, om dezelf de financieele resultaten te bereiken, gemiddeld tweemaal meerbe- zoekers trekken. En wil men wat 'och het dool is méér ontvan- Sen, dan zal di' getal dus nog grooter ienen te zijn. Niemand nu, cue met het tooneei goed op de hoogte is, zal dat durven verwachten. Natuurlijk zouden door de kgere prijzen voor al in het begin wel meer menschen er toe komen naar dc komedie te gaan, maai' zoodra men aan die prij zen gefrend was, zou het schouwburg bezoek vooral in die steden waar ie doren avond gespeeld wordt al heel spoedig weer ongeveer op hetzelfde, oude mveau komen te s'-aan. Er zijn zeker wel enkelen, die zich door de dure prijzen laten weerhouden om naar 't theater te gaan, maar men inoet dat aantal vooral niet overschat 'en. De werkelijke schouwburgliefheb bers gaan toch! Zq zullen alleen om de dure prijzen misschien met een la geren rang dan vroeger genoegen ne men. Maar waar het in dezen op aan komt, is, dat men door een groote verlaging der prijzen het schouwburg bezoek nooi'blijvendbelang rijkzal vermeerderen, om- da' het publiek nu eeu maal niet naar den schouwburg gaat, om de goed koope prijzenDit heeft de praktijk c. jaar weer aangetoond Ik kan deze s'elling ook met bewijzen onmiddelijk staven. De volksvoorstel lingen, die tegen 1/3 van de gewone prijzen wonden gegeven, waren in het begin van 't seizoen geheel uitver kocht. Het publiek profiteerde van de ;oedkoope prijzen. Maax wa' zien wij •ij de laatste volksvoorstelling' Dat de zaal nog niet voor 1/3 gevuld is. dat zij dus even slecht bezocht is als een gewone voorstelling en nog wel bij jn opvoering van een stuk als Z.B.B. ..H.. een blijspel, dat tot de successen in He' Schouw tooneei kan worden gerekend en voor het eerst op een volksvoorstelling werd gegeven. De pogingen, die men aoet om het publiek in belangrijke ma'e door po pulaire prijzen naar den schouwburg t trekken, falen bijna altijd. He' pu bliek gaa' niet om de prijzen, het gaat om de su k k e n naar de komedie. Wil men weer en bewijs? "Wij hebben he' in het laatst van het seizoen op nieuw gezien. „Als je maar 'n Verle den hebtging in den slechts'en »ijd van het jaar 7 maal achtereen voor totaal uitverkochte zalen. En geen van die 5000 bezoekers heeft om de te Wat er voor gevraagd werd. De voorzi"er van het Tooneelver bond heeft in zijn rede ook gewezen op het succes van de „twee guldens voorstellingen" van de Haanemsche afdeeling. Deze voorstellingen waren dit jaar en succes, zeer zeker.' Maar in het vorige jaar, «oen er 6 voorstel lingen méér zij" gegeven, moest door de garanten &OO gulden worden bijbe taaldl En hoe zou het resultaat zijn fewees', als er eens 10 van zulke goed cope voorstellingen instede van 6 wa ren gegeven Niemand zou daarvan het risico hebben durven dragen, ook al had men den krin^ der leden aan merkelijk uitgebreid. - e te dure prijzen zijn de oorzaak van het onvoldoende schouwburgbe zoek niet. Als dit zoo was, dan zouden als bij de operavoorstellingen parterre, amphitheater en galerij altijd stampvol moeten zijnIn dat geval toch zou bewezen worden dat de prij zen in het algemeen te hoog zijn. B de opvoeringen van do Na'. Opera was onze schouwburg voor de goedkoope- re rangn altijd te klein en bleek bet dus, dat de hooge prijzen op de duur dere rangen velen op die avonden terughielden naar den schouwburg te gaan. Bij de gewone tooneelvoors'ellinge» is dit slechts heel zelden het geval Eerst dan, wanneer ik de lagere ran gen telkens uitverkocht zag en de duurdere leeg. zou ik de tooneeldiree- ties durven adviseeren de prijzen to laten zakken. Dan pas zou bewezen zijn, dat er behoefte aan was. Nu fa- ter niet. Waarom de prijzen m. i. niet naar beneden kunnen en over de ver dere oorzaken van de malaise in 0112e 'ooneelwereld in een volgend artikel. (Word» vervolgd). De Tweede Kamarverkiezlagen DE „LIBERALE" CANDIDATEN. Verschenen is een vlugschrift „De li berale lijst", door Mr. S. van Houten, Het begint met eenige biografische aan- tcekeningen over de candidaten der lijst. Dan volgt een mededeeling inzake de verdeeling der mandaten. Wij ontleenen daaraan het volgende Het hoofd der lijst (No. 1, Mr. S. Houten) neemt in dezen een andere plaats in als andere hoofden van lijsten, die op gelijke wijze als hij het initiatief hebben genomen om aan de kiezers, die met het tegenwoordig regeeringsbeleid ontevreden waren en ongezind om op eenige uit parlementaire kringen te ver wachten lijs: te stemmen, gelegenheid te geven van hun gevoelen door hun doen blijken. Zij die zioh bij dezen aansloten doen wel in de eerste plaats als hun gangmakers dienst. Daarentegen is no. 1 van deze lijst ce drager van bet liberale vaandel, waaronder zij, die zich bij hem aanslo ten, zich scharen. Aan de kiezers wordt volle en vrije gelegenheid gegeven rich in het alge meen door keuze van no. 1 daaronder te scharen of uit no. 29 van hun voor keur te doen blijken. Aan dc vergelijking in 110. 10 der Staatkundige Brieven van mijne positie met die van Van Beresteyn tegenover de medestanders is door een korte mede deeling iu de pers bij menigeen blijk baar hel denkbeeld gewekt, als zoude ik mij na de verkiezing aan de zaak ont trekken. indien ik geen mandaat aan nam. Niets is minder juist. Wij blijven gezamenlijk onze krachten wijden aan de reconstructie der liberale partij en aan het overwicht der liberale begin selen in staatshuishouding en wetge ving. Ieder naar de male zijner krach ten. Ik persoonlijk in de eerste plaats door het ontwerpen eener betere kies wet. Voor het onderzoek van alle de tails der wetsontwerpen en de aanwij zing waar bezuinigd kan worden zijn anderen beter geschikt. De kiezers zelU mogen uit de medestanders 2g uit zoeken, wie zij daarvoor her meest ge schikt achten. De kieswet geeft den weg aan, hierbij de meerderheid der kiezers en niet de volgorde op de lijst als be slissend aan tc nemeE. Verder wordt cc-n nadere toelichting op het programma gegeven, besproken de verhouding tot den Vrijheidsbond en worden eenige opmerkingen gemaakt over het programmapunt inzake herzie ning der kieswet.. Tenslotte worden alle mtevredeneu opgewekt om trouw ter itembus te komen. Wij staan aldus Mr. Van Hou ten iu het bankroet der sociale poli tiek van dc laatste jaren en als gij niet aakt, voor het bankroet van onze gc- hcele Staatsinrichting. Die ongelukkige toestand is ontstaan door de zwakheid van Ruys de Beeren- brouck tegenover Nolens, waartegen zich de nieuw-Katholieke partij verheft en door de zwakheid van Dresselhuys tegenover Troelstra, waartegen de onze en menig andere opkomen. Nolens en Troelstra denken daaren tegen reeds aan een combinatie van rechtstreeksche machtsuitoefening, gc- 'steund door allen die zij m de gelegen- icio gesteia neooen op Rosten van acn blaat, d. 1. van anderen, meer loon te ontvangen dan de waarde van hu.i arbeid rechtvaardigt in menig geval zelfs op luieren kelastingschuldigcn t* Die allen komen natuurlijk met hu* vrouwen ter stembus. Indien hun tegenstanders niet desge* lijks doen, daalt het cijfer, dat aaa* spraak geeft op een zetel en vermeerde* ren zij dus de zetels en de macht van NolensTroelstra. Like wegblijver brengt een halve stem uit ten gunste van den tegenstander^ DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. Eenige R.-K. bladen maken ec-n en kele opmerking naar aanleiding van do verklaring gedaan door den Aartsbis schop van Utrecht op den Katholieken dag te Nijmegen. De Maasbode schrijft in haat nummer van Donderdagavond „Begrijpelijkerwijze ziet geheel Ka tholiek Nederland na de jongste verkla ring van het Doorluchtig Episcopaat met spanning uit naar de houding, welks door de voormannen der N. K. P. zal irden aaugenomen, al heeft het reden te verwachten, dat die houding geen an dere zal zijn dan van te voren is aan* gekondigd voor het geval er van een „verbod der bisschoppen" sprake zou zijn. Wij voor ons weigeren althans aaa te nemen, dat voor prinripieele Katho lieken, waartoe zij zich immers reke nen. dc dringend uitgesproken WENSCH van het Episcoaat nic! gelijk zou staan met een gebod. Intusschen is over <ie door de N. K. P. aan te nemen gedragslijn nog niets po sitiefs mede te deelen; op onze infor maties naar dezen en genen kant kregen wij slechts aarzelende cn ontwijkendo antwoorden. Het eenige wat voor het oogenblik schijn: vast te staan is, dat dezer dagen een bijeenkomst van het bestuur der nieuwe partij zal plaats hebben, waarop dit nader zijn houding zal bepalen. Reeds dit lijkt ons een hoopvol tec- ken. Mogen wijs beraad en Roomsclie 1 offermoed van die bijeenkomst de zege wegdragen; dan mag de Katholieke Staatspartij eerlang haar „Te Deum" aanheffen voor de wel laat maar nog niet tè laat herstelde eenheid." De Tijd merkt op Nu het Doorluchtig Episcopaat dn een vorm, die ook de afgescheidenen niet kan kwetsen, de verklaring heeft uitge sproken, welke de groote meerderheid der Nederlandsche Katholieken uit het hart is gegrepen, behooren alle kinde ren der Nederlandsche Katholieke Kerk den diepen zin van de geuite hoop op het bewaren der eenheid te verstaan. Het oordeel, dat het „tot een afscheiding nooit had mogen komen", en dat allo Katholieken thans „op de officieel© lijs ten der Katholieke Staatspartij hun stern zullen uitbrengen", moge aan aHcn twij fel can einde maken en met den eerbied en den ernst worden ontvangen, passend bij de gehoorzame aanvaarding van de leiding dergenen, die over ons gesteld zijn, om over onze hoogste belangen te waken. De Residentiebode laat zich als volgt uit: Willen de voorstanders der N. K. P* prijs blijven stellen op den eerenaatn van Katholieken van de daad, dan ma ken zij zoo spoedig mogelijk hun werk ongedaan en trekken alle candidaten zich terug. Er is geen twijfel meer, of de stich ting eener Nieuwe Katholieke Partij ge oorloofd of gewenscht is; nu de Aarts bisschop gezegd heeft, dat deze stich ting niet had mogen geschieden, is de zaak uit, onherroepelijk. Roma locuta, causa finita. EEN „LIBERALE PARTIJ". Men meldt aan het Haagsche Corr.- Bureau, dat te Amsterdam wondt opge richt een liberale partij. Er heeft zich bereids een comité gevormd, cat zich in verbinding heeft gesteld met het comi té-Van Houten ter verkiezing van libe rale Kamerleden in de Tweede Kamer. SPREEKBEURT MR. S. VAN HOUTEN. Het comité-Van Houten voor verkie zing van liberale Kamerleden heeft tegen Woensdag 15 Juni te Den Haag een ergadering uitgeschreven, waarin do 85-jarige Staatsman Mr. S. van Houten eD mej. mr. E. C. van Dorp zullen spre ken. Stadsnieuws HET EERSTE-KAMERLID DR. J. KRAUS. Het lid van do Eerste Kamer, de hoer Kraus, heeft zoo meldt Het Vad., a on de Provinciale Staten van Noord-Holland kennis gegeven, dat hij niet voor een herbenoeming iu aanmerking wenscht t& komen. PERSONALIA. Aan het Ckr. Lyceum te Arnhent is tegen 1 September benoemd, tol leeraar in het Framch de heer J. C. Vcrsluys, te Velsen, thans leeraar aan de Chr. H. B. S: met 5-Jarigen cursus te Amsterdam. Feuilleton (Uit het Eugelseh.) van E. R. PUNSHON. (Geautoriseerde vertaling). 6) Je meant het goed, Bealby, zei Harold, maar het ia nutteloos, go- loof mij. Jj verknoeit je tijd maar ■voor niets. Het kan zijn, maar het kaïn ook niet zoo zijn en in ieder geval heb ik in mijn leven ui zoo veel tijd ver knoeid, dal een beetje meer of min der er niet op aan komt. Maar beloof me dat je, zoolang ik in Dun slow ben geen dwaze streken uithaalt en geen passage voor Australië neemt, voor je iets naders van mij vernomen hebt. Dat beloof ik je. Ik houd je aan j© .woord. Denk 'daaraan, zei Maurice. Heel goed, antwoordde Harold. Ik zal je van Glasgow uit bericht «enden, beloofde Maurice, en daar na zal ik je schrijven, zoodra ik te Dun slow ben. Het was hetzelfde, wat Phyllis be loofd bad, toen zij naar haar oom toe- ging en Harold dacht er weer aan, hoe hij na die eene kaart uit Glasgow geen enkel woordje meer van haar gehooid had. Maurice zou echter wel beter woord houden. Hij zou hem niet zooals Phyllis, in don steek laten. Zij verlieten samen de tea-rgom en toen zij afscheid namen, zei Mau rice: Weet je, dat de Fultons weg zijn? Weg? Waarheen? Dat schijnt niemand te weten, antwoordde Maujjce. Ik ging er heen, om te hooren, of mevrouw Ful ton al iets van Phyllis gehoord had on bemerkte toen, dat er andere men schen woonden. De Fultons waren ui meer don een week geleden vertrok ken. Alles was, naar ik begreep, nog al overhaast in zijn werk gegaan. De groothandelaar Markham, aan wie» ze veel geld schuldig waren, had de zaak overgenomen. Ik zou wei eens willen weten, I waarheen ze vertrokken zijn, zei Ha- rold. Misschien ontmoet je ze wei te Dunslow. - Denk je, dat ze er heen zijn ge gaan, om te trachten, iets van den rijken oom los te krijgen? vroeg Mau rice glimlachend. Wel, misschien heb je goed geraden. Hij herhaalde nogmaals zijn bo- lofte van te zullen schrijven en ver liet Harold toen. Deze ging daarop naar hui*, yast besloten, zijn woord gestaald te doen eu geen passage te nemen, voor hij iets van Maurice gehoord had. I De dagen, die nu volgdt®, waren niet bepaald aangenaam te noemen, I waait lui gevoelde zich diep ongeluk- ltig, terwijl zijn familie wanhopig was bij de gedachte, dat hij van plan was te emigreeren. Zijn moeder voor al (leed liet veel verdriet, en op zeke ren dag vond hij liaur bezig mei het sciirijven van een brief aan Phyllis. Hij liet haar echter beloven, dut zij hem niet verzenden zou. Phyllis is nu rijk, zei hij, en ik ben niet van plan, haar aan haar woord te houden. Het geld verandert do menschen, dat is zeker, zei zijn moeder zuch tend. Maar Phyllis niet, daclit hij en hij was er zelf verbaasd over, dat hij daar opeens zoo vast van over tuigd was, terwijl hij toch eenige da gen geleden er nog door zijn wan trouwen toe gebracht was, zijn be trekking" op te geven en het plan ge vormd had, eerstdaags naar Austra lië te vertrekken. Wat is het leven toch dikwijls ingewikkeld, dacht hij. De briefkaart, die Maurice beloofd had uit Glasgow te zenden, kwam op tijd aan, maar zij werd niet dror een brief uit Dunslow gevolgd. De ccne j dag na den andere verstreek, en ei 1 Kwam geen enkel bericht \ap hem. Harold, die hoe langer hoe o-.^erus- ter werd, zou hem zeker geschreven hebben, als hij maar geweten had, waar Maurice gelogeerd was. Weer verstreek er «sen dag en nog een, maar er kwam taal noen tieken. 1 lletzedde wat met Phyllis gebeurd was, gebeurde nu weer. Harold ging naar een paar vrien den van Maurice toe, om aan hen te vragen, of zij ook iets wisteai, maar er was hun niets anders bekend, dan dat Maurice een uitstapje naar Schot land maakte, beloofd had te zullen schrijven, doch niets van zich had laten hooren. .•Vis hij Maurice niet zijn w'prd ge geven had, dat hij in Engeland blij ven zou, totdat hij nader bericht van hem had, zou hij zeker zoo gauw nio gelijk naar Australië vertrokken zijn. Hij werd bleek en mager en kon niet slapen, hoewel hij zijn best deed, om door lange wandelingen zich te ver moeien. Toen hij op zekeren avond 1 an een van die eenzame tochten terugkwam, vond hij Fred Fulton voor zijn huis op hem loopen wachten. Ik ben hier al uren, zei deze. Je moeder heeft me gevraagd, om binnen te komen, maar Ik bad be hoefte aan buitenlucht Ga dan nu maar met me mee] naar binnen, zei llarold, terwijl hij zich verwonderd afvroeg, wat Fulton van hem wilde. Hij openue de deur en ging Fulton voor naar de eetkamer, waar een eenvoudig avondeten klaar stond. Het was reeds laat, «1 iedereen wa* naar bed gegaan. Fulton ging in een duisteren heek zitten en Harold, dte dien dag veer tig mijl gewandeld en nog niet veel voedsel gehad had, begon to eten. Van uit zijn hoek bleef Fultpi eeni ge oogenblikken zwijgend naar hem zitten kijken, toen zei hij opeens: Ik wou je over Clara sproken. Clara? Mevrouw Fulton? Is er iets met haar gebeurd? vroeg Harold. Je weet toch, dat we don winkel niet. meer hebben? vroeg Fulton. Markhum heeft de zaak van je overgenomen, niet waar? Ja, zo hebben me «schandelijk behandeld. Ben Je gekomen, om me dat te vertellen? vroeg llarold. Neen, ik wou je over Clara spre ken. O ja, dat is waar tok. Je hebt misschien wel gemerkt, ging Fulton voort, dat ze erg boos was over die geschiedenis van Phyl lis en haar com. Het was geen won der in aanmerking genomen, dat zij 'och het eenige kind was van den ouderen broer. Dat had met de zaak r.ieta te 1 maken, 'viel Harold hem op scherpen toon ln de rede. Ik weet, dat zc af schuwelijk jaloersch op i hyllis was, als dot is, wat je bedoelt. Ik za! je allee vertellen, ve» volg de Fulton. Markham ii«u ons, zoo als ik reeds zei, schandelijk behan deld en we waren daarna iu een paar 011 gelukkige kamertje in Camden Town terecht gekomen. Cl ara kon het er niet uithouden en Zij vatte daarom het plan op, naai- Dunslow toe te gaun en te trachten Phyllis over te halen, om aan meneer Macsariune te vragen, Iets voor ons le doen. llij l» rijk genoeg en Phyllis neeft ui )eu«r gev al toch minder recht tp zijn geld dan Clara. Daarom maakte mijn vrouw het plan. Om "te trachten Let geld van. den ouden man te krijgen, en Phyllis er uit te schuiven; maar ik btgrijp niet, waarom je mij dat i.u komt ver tellen. Wel, 2le je, zei Fulto.i op zeimw- achtlgen toon, Clara is r.aar Dunslow vertrokken cn vo ,r iv heen ging, beloofde ze mij, me van Glas gow uit een kaart te zullen zenden en me daarna te schrijven, zoodra zt in Dunslow was aangekomen. llarold keek hem ontsteld aan. Ja, ga voert, zei hi| op geherpan toon. De briefkaart uit Glasgow kreeg lk wel. maar sedert heb ik niets van mijn vrouw gehoord en beo bang, dat

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9