Van onzen reizenden Redacteur Langs den Duitschen Rijn. üubriek voor onze Jeugd HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 17 JUNI 1922 VIERDE BLAD (Nieuwe reeks.) No. 87 Een Fietstochtmetde Nederlandsche Reisvereeniging Od reis als lid, nummer 23332! Myn ondervinding over net zoogenaamde -dure" reizen in de aanstreek. De Duiteche Mark eii de Nenerlandsche rei- Biger. Het reizen in do Runstreek voor Hollanders nog steeds zeer goedkoop. Over de prijzen in winkels, hotels, restaurants en theaters in Duicschland. De hooge vreemdelingeuholasting in Beieren en Baden en hare gevolgen, de Mark De heer Pietors, do yvorigo en bek wa de directeur van hot Centraal Bureau dan de Noderlanileoko Reisrvereemiging, kad my deze nuttige veroeuigiag „in theorie" doen kennen; do praktyk heeft de heer Bolkeubaaa uit Rotterdam, lui der van reisgroep C S3 my de vo rige week in Doitsohland laten zien. Als Hd der Nederlandsche Reisvereeniging heb ik den Pinkster fietstocht langs den u en den Ahr en door hot Bufclyke T-ghndfll meegemaakt en het is my een genot de vele indrukken van dezo week voi verkwikkende lente-vreugd thans voor do lezers van Haarlem 's Dagblad te mogea verwerken. Want ik zal daardoor nogmaals deze dagen doorleven; ik zal wéér den Byn zien, zooals ik hom zag op dien eersten Pinksterdag van af do Allo Zoli by Bonn in het gouden licht van do avondzon, ik zal nogmaals de vredige rust om my voelen van het Lahndai ais op dien rit van Niederlflhnstcin naar Eins, toen de avond viel en wy niets om ons hoordea dan het eentonig geroep van den koekoek, ik zal wocr liggen droomcu geheel alleen, onder do eiiertboomen op den Nerobergby Wiesbaden met dat won- derc-wazige laiodschap daar benoden my en het gezang der morels on vinken en lysters overal om my heon, ik zal weer de romantiek van do Loreloy tot my voe len komen als op dien morgen, toon wy er onder oen donkeren hemel en met een ■wocsthuilendion wiud voorbijvoeren. En ook zal ik weer één zyn mot dat grooto gezin, die club van vyf en twintig, dio allen als brave kinderen zich S dagen lang gedwee onderwierpen aan de leiding van den man, dio aia het hoofd werd er- kond en ais zoo -,i-g word gehoorzaamd en gevolgd. Het was my cc:-. v.-ji vreemd my aan de leiding van een ander te moeten over geven. Ik, die altyJ gewoon ben, zelf standig te reizen, myn eigen plannen te maken, te wyzigen en nog eens te ver anderen, moest nu als een gehoorzame jongen het paadje volg-: bit de leider voor my had afgeperkt. Maar omdat ik alles mee wou maken, wat een behooriyk lid der Nederlandsche Beisvoroecigang moe', meemaken, heb ik te Nymogen, waar onze gezamenlyke reis begon, myn eigen wil by de overbodigo bagage in myn city bug geborgen en haar pas woor voor goed iu actio gesteld, toen wy op I Nederlandse! grondgebied terug war au. Zoo heb ik als lid no. 23332 den fiets tocht langs don liyn meegemaakt en ben ik alleen een onkelen keer van hot pro gramma afgeweken, als no. 23332 door •den journalist op zy word gedrongen. Ik had liezen iiciscocht langs den liyn gekozen, omdat my doze reis vlak vóór het eigenlyike reiesoizoen voor de lozers van Haarlem's Dagblad het meest van belang voorkwam. Er gaan tegen wooi dig zoo wouderlyko geruchten over het reizen in Duitschiand, dat eon persoon lijk onderzoek my in verband met de zomerplanneu vau velen niet ongewenscht toescheen. Grove, zelfs onbeschofte be handeling aan de grens, schromelyko wil lekeur in de prysberokening tegenover de vreemdelingen, onvriendelyke bejogo- mng van Hollanders door de Duitschers, 100 pet. toesiug in de hotels voor „va luta-reizigers", dat was, als je sommige krantenberichten moest gelooven, wel het minste, dat de in Duitschiand rei- aande Hollander kon verwachten. Welnu, ik heb thans mot de NoderJandscho Rois- vereenigiug acht dagen het bezette go- bied in Duitschiand doorreisd en heb vau dit alles niets, absoluut niots ondervon den, Overal, waar wij zjjn gowocst, in Bonn, Neuonahr, Altonahr, Andernaeh, Ems, Riideshoirn, Wiesbaden en Koulen heb ik naar do prijzen goiuformoerd en nergens is my iots gebleken van oen af zetterij evenmin nis van oen mir.der vriendelijke bejogemng der Hollanders door de Dui.tsckore. En niemand dor Hol landers, dio ilc in Duitschiand heb ont moet en gesproken, heeft zich daarover beklaagd. De Mark staat nog steeds on veranderd in het midden der belangstelling van het reizende publiek. Dc Byn, de Loreley, hot NiederwaW-DendiinaJ, ja zelfs do ezels van den Drachenfeis kunnen den reizen den Hollander minder schelen dan den Mark. De Mark heeft zyn grootste, zyn warmste, zyn meest tcedere genegenheid! Als je eeu Hollander in Duitschiand spreekt, dau zal hy tion tegen één binnen vyf minuten vertellen, hoe good- dasltl koop de schoenen zyn, die hy ÜHPheeft goltocht, voor hoe weinig hij dien mid dag gegoten hoeft en hoo veel minder een flosch Rynwyu in Duitschiand dan iu Holland kost. In Andernaeh kwamen vier damos en hoereu, dio in ons clubje laud- genooteu herkenden, onmiddotlyk op ons toe om vol verrukking alles te tooucn, wat, aj «voor bijna niks" in dat plaatsje kodden guhoehit. Deze soort Teizigers, welke den Mark als het belangrijkste en het mooiste van het tegenwoordige Duitschiand beschouwen, zyn hot, die don Holland geen glo rie byzebten. Omdat ik weet, dat velen van mijn le zers in verband met hun plannen belang stellen tn do prijzen in Duitachland, zal ik 't in dozen brief toch ook voornamelijk over de Marken en de duurte hebben. Hiermede toon ik my dan tegelyk een goede, een „ochte" Hollander te zijn. Nog altyd is het reizan in de Rynstreok voor de Hollanders zeer goedkoop, al zyn do pryaea in verhouding met onzon guldon dan ook niet meer zóó laag als vorlodeu jaar. Om koopjes" te doen zooals in November by de 'snelle da ling van den Mark behoeven wy, Hol landers, werkelijk niet moer naar Duitschiand te gaan. Kieeren, lyfgood, zakdoeken, hoodeu, paraplu's ik noem maar oen'igo artikelen voor do vuist weg zyn in DuitscJiiand ongeveer evuu duur als in ons eigen land en wanneer zc by uitzondering eens heiangryk goedltoo- per gepryed zijn, moet men nog bijzonder voorzichtig wezen, omdat het dan meest al artikelen van zeer dubieuse kwaliteit zyn. Ook valt het onmiddellijk op, dat de winkels in weinig bezochte plaatsen veel goedkooper zyn dan ia de vreemde- Hngencontra. Zoo is hst to Wiesbaden aanmerkelijk duurder dan te Miinz. Op sen plaatsje als Andernaeh betaalde ik voor een misboekje en Ansichtkarten 1/3 van den prijs, dien men my in andere ste den had gevraagd. Ook zyn sommige ar tikelen als schoenen, leerwaren, boeken en muziek voor ons Hollanders, altijd nog in Duitschiand spotgoedkoop, maar de uitvoer daarvan is verboden, zoodat men ze alleen maar met kaas op grootte on aangenaamheden aan de grens naar Hol- Slechte éénmaal heeft men aan één van is gezelschap in een winkel 50 pet. „toe slag" als vreemdeling gevraagd. Dit ge- beurdo in het Waarenhaus van Tiietz te Keuion, waar de juffrouw van do sok- kenafcloeling bijzonder strong blook te zyn tegen mienschen met Hollandeehen tongval. Alleen aan vreemdelingen, dio tot de bezettingetroepe.n behoord en, mocht volgeue haar tegen don go- on prys worden verkocht. Deze ver koopster zal wel in haar recht zyn go- woest, ja, zy was misschien de eenige, dio haar plic-ht deed, maar geen der anderen het wo nauw met dat vreemdelin- gcnschap en ik zag haar buurdame in de konscnafdeoling dan ook zonder eenige gewetenswroeging „Strümpfe" verkoo- tegen den gewonen prys aan een mc- die deze voorwerpen omdoopte tot „Kuïsjen". Maar waar het voor de in Duitsehland reizende Hollanders in de eerste plaats op aan komt, dat zyn de pryzau in de hotels en de restaurants. In alle hotels, waar we hebben gelogeerd, heb ik naar de pryzen voor het „Hochsaison" flus in Juli en Augustus geïnformeerd en ik laat ze hier volgen, opdat myn lozers zelf bon conclusie kunnen trokken. Te Neuonahr betalen de Hollanders in de hotelB iots ineer dan de Doitschers, maar do pryzen zyn nog altijd zoo laag, dat niemand om de „duurte" niet naar het Abrdal zou behoeven to gaan. In ons hotel Astoria dat werke lijk good woe, werd 250 a 260 Mark voor pension mot kamer gevraagd. Iliorby komt alleen nog een Kurtaxe van 600 Mark voor al den tijd, dien men iu Neuonahr doorbrengt. In het Kurhaus, dat met do grootste hotels in Holland vergeleken kan worden, is het pension 600 a 700 Mark per dag. Te Eins is het iets duurder dan to -Neuenahr. In het hotel Promenade oen vriendelijk gelegen en goej hotel be taalt men 350 a 400 Mark voor pension en kamer plus 15 pet. belasting dat is dus 400 a 460 Mark. In Rudesheim vraagt men in oen der grootste hotels voor kamer zonder pensioen 150 Mark plus 20 pet. toeslag. In Wieebadcn en Kooien, welke plaatsen beide zwaar door do vreeimdo troepen bezet zijn zijn do pryzen weer hooger, maar toch nog altyd zóó, dat ze voor Hollanders gemak kelijk zijn to betalen! In het Hotol Tau- nus te Wiesbaden oen eerste ranga- maar géén luxe-hotel vroeg men voor een kamer zonder pension 200 Mark per pereoon plus 20 pet. belasting en 15 pet. voor bediening en fooien, in Keulen in hot hotel Komódieuhof 300 Mark voor een kamer zonder- en 600 Mark met pen sion plus 10 pet. belasting. Deze opsomming van hotels en pryzen moge misschien in een reisbeschrijving wat „zakelijk" aandoen, ik achtte ze □oodig om de bewering van schromelijke afzptte-ry der vreemdelingen in DuiUeh- land te logenstraffen. Met deze cijfers 1 oogen zal niemand kunnen volhou den, dat het reizen althans langs den Ryn in het bezette gebied voor Hol landers „buitensporig duur" is. En ze ker niet, wanneer men daarbij aog reke- iug houdt met de lago pryzen, die voor dinars in de restaurants, voor plaatsen do schouwburgen en voor het reizen per trein, tram of boot wordon gevraagd. Ik wil hier nog oenigo pryzen vermelden, myn lezers een denkbeeld kunnen ge- van do tegenwoordige „duurte" in Duitschiand". In het Kurhaus to Wies baden het eerste restaurant dus in de meest internationale badplaats in Duitschiand betaalde ik voor het vol gende menu A la carle Russische in, schildpadschoep, roastbecf met groente en aardappelon, ys en 1/2 flesch Rynwyn 150 Mark. Een logoplaats voor oen opvoering van Ibsen's Volksvyand iu het Stadttheater te Keulen kostte 63- Mark alles inbegrepen by Parsifal 125 Mark en by een Beethovonconcert met do 9de symphonic als hoofdnummer 110 Mark. Te Mainz behoefde ik zelfs voor eon plaats in de Stalles by een op voering van „Als je maar 'n verleden hobtl" het stuk, waarmoe het Schouwtoo- neol thans zooveel succes heeft, niet meer dan 25 Mark dus nog geen kwar tje te betalen.(l) Het vervoer van myn fiets van Rüdcsheim naar Wiesbaden per (1) In Wiesbadon woron do theater prijzen veel hooger. Voor do opera be taalde men te Wiesbaden 405 lot 50 Mark, togen 95 tot 6 Mark in Mainz. trein kostte mQ 5 Mark, dat !s nog hïot één vyf tiende vau wat ik 3 dagen later moest betalen voor hot transport hetzelfde rywiel van Amsterdam naar Haarlem. Natuurlyk kan men nlt deze cijfers geen conclusies voor heel Duitschiand trekken. Zoo heft men in het Sehwa: wald en in Beieren van de vreemdelingen een extra Fremdensteuer, een belasting, die zóó exorbitant hoog ia, dat het Ame- rikaansche consulaat in Berljja de Pui toch-Amerikanen waarschuwt n:et naar het Zuiden van Dultvhland te ga3n De gevolgen van deze onverstandige maatregelen zyn dan ook niet uitgeble ven. In Munchen, waar hel in dezen tyd van het jaar anders altyd reeds overvo" is, klaagt men thans steen en been, om Jat alle hotels leeg zyD en de extra tre: nen voor Obarauiwergau zyn afgelast moeten worden.... uit gebrek aaa pu bliek. In de Rynstreok is van oen te hooge vreemdelingen-belasting on van af zetterij echter goen sprake en dat zal ook wel niet komen, omdat de aanvraag naar pension voor dezon zomer volstrekt nog niet overgroot is. Do Duitschors zelve blyven begrypolykorwytzo liefst uit het bezette gebied weg en men moet hot dus voornamelijk van do vroomdclingen hebben. „Stuurt u ons maar vele Hollan ders!" zai my onze gemoedelijke hotel houder een Lotharinger te Neue nahr en het was aam zjjn bezorgd gezicht duïdelyke te z'wu, dat hjj van het komend seizoen niet zoo heel veel verwachtingen koesterde. „Het wordt voor de Duitschers te duur!" zucbtto hij. En het zal, vrcezen velen, spoedig nog veel duurder worden. Ik sprak Duitschers, die er op rokenden, dat de Mark nu de leening voorloopig is „afgewimpeld" binnen o.-n maand op 0.5 cent of misschien nog lager zal staan! Natuurlyk zullen do prijz :n dan weer naar boven gaan, wellicht zelfs ver dubbelen, maar voor de Hollanders zullen zji iu verhouding van onzen gulden vry wel gelijk, eerder zelfs nog voordee- Liger worden. Aan do pryzen, die ik in dit artikel opgaf, zal men dus by het ma ken van zyn berekeningau voldoende „houvast" hebben. (Wordt vervolgd.) J. B. SOHUIL. Raadsels Deze raadsels zyn alle ingezonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers drie boeken in prachtband verloot. 1. (Ingez. door Adler.) Ik bevat een vriendelyk verzoek voor een ongelukkig land en beeta uit 27 letters. 14 15 16 27 is een huisdier. I 2 is een bepalend lidwoord. 4 2 5 3 is een huishoudelijk artikel. 24 9 IS 23 10 gebruikt de schoenmaker. II 12 18 19 heeft iederen vogel. 20 6 23 is een kleedingstuk voor da- mee, heeren en kinderen. .17 5 23 10 2 7 verwachten we op eon feest. 21 22 23 is e 8 9 10 zet men voor een onzijdig woord. 11 12 13 is niet diohtby. 24 25 26 27 is goen water. 2. (Ingcz. door Woelwater.) Een schoolmoubel en een boom samen oen stad in Z.-Holland. Wolkeï 3. (Ingcz. door ltanonkeltjo.) Kruisraadsul. X X X X van een groot, Op de 1ste Tegel oen medeklinker. Op de 2de regel een eiland in de Zui derzee. Op de 3de regel een ramn. Op de 4de regel Zuidvruchten. Op de 5de regel een nattige instelling. Op de 6de rogel een stormachtige wind. Op de 7de regel een Zeeuwsch stadje. Op de 8ste regel een ander woord voor kip. Op do 9de rogel een medeklinker. 4. (Ingez. door don Ideincn Spoormnn.) Welke Spanjaard wordt oen gloeiende massa als men de letters van zyu naam door elkaar gooitï C'. (Ingez. door Kees de Mopperaar.) Ik ben een spreekwoord van 50 lettere. 20 21 22 is een meisjesnaam. 30 31 is voedzaam. 32 40 42 49 12 is een werkwoord. 16 0 3 4 36 ie een mooie plaats in Utrecht. 23 24 is een lidwoord. 44 17 18 19 is een vorwoeetond natuur- verschynsel. 48 45 46 50 is een Nederlandsoho rivier. 39 41 47 5 is niet zacht. 2 33 34 35 37 13 houdt Kees de Mop peraar niet van van. 10 S 9 7 is een 'riviertje in hoi Geuldal. 26 27 28 is een blooiwyze. 29 14 11 5 is een kleedingstuk. 1 38 is een voertuig voor don winter. 38 is 10, 25 ie 48. 1 2 3 5 27 is een meisjesnaam. 13 14 15 is ccu bywoord. 44 45 46 43 is goen liefde. 6. Strikvragen. a. (Ingez. door Fietsrijder en Babymot-- dertje). Weike plaats begint met A. B. C.t b. Wat is het c. (Ingez. door Woelwater.) Welk dorp is toch altyd ee>n beetje krom? d. Waar vragen alle monschen, of wel in beweging zyn? Hoe kunnen twoe voornaamwoorden een dorp maken? f. (Ingez. door Pauwtje.) Een sohol zonder graat, die niemand llcan eten, Zag ik eens op zoo, hoo kan die wel iheotcnï g. Wélke ezel heeft drie pooten? h. De kop van oen kip, het lyf van haas, de staart van oen muis, zoo malccn i. Twee vaders en twee zoons schoten 3 hazen en toch nam elk er een naar huis. Hoe kan dat? j. (Ingez. door Inktvisoh.)" Als van een houd oen poot wordt af- hoeveel heeft hy er dan ove Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zyu; 1. IJsélmaidenIJmuiden. 2. Maassluis. 3. Het zyn niet allen koks, die lange messen dragen. A Bye ii. 5. Paardenmarkt. 6a. Steenbakker, b. Torenhaan c. Sneeuwpop, d. Koevoet, e. Klokhuis, f. Paddestoel, g. Bok van een wagen, h. Wintervorst, i. laammknecht, j. suikeren muisje, k. zandruiter, 1. dwarsboom, m. sebip in een kenk. Goede oplossingen ontvangen van: Zeester Finnoblom 6, Renpaardje 6, Abrikoos 4, Framboos 4, Riekje Hirdes 6, Bouwmeestertje 6, Goudstorrctje 6, Klim op 6, Gladoor 6, Alphenhcrdoriunetjo 2, t 2, Willoin 111, 0, Denappeltje 6, Theeroos 6, MichioJ do ltuyter 6, Vergeet my nietje 6, De kleino Spoorman 6, Zon nebloem 6, Witte Muis 6, Kruizomuntje 6, Friezinnetje 6, Ada de Bruin 6, Zwa luw 6, Midden voor 6, Melatti 6_ Ane moon Rystepakkc-rtjc 6, Piet en Dirk Osehate 6, Lentobodo 0, Sneeuwballetji 6, Neerlandia 6, Woelwater 6, M. v. Koot 6, Lachebekje 6, Zeeroover 6, Aviateur 6, Volendammer 6, Aster 4, Timmerman 4, Mandenmaker 4, Juffertje in 't groen 6, Jacobus Labour 0, Koemos 6, Zonne- prinsesje 6, Controleur 6, Kerstboompje 6, Blomlkopje 6, Mia May 6, Verpleeg stertje 3, Kees de Mopperaar 6, Apie te Vclsen 6, Hiacinth 6, Vliegende Hollan der 6, Bohangertje 6, Poesje Ranonkel tje 6, Jan Stelloman 5, Ribes 6, Roodhuid 6, M&ndjecunaakstertje 6, Excolrior 5, Paarlvlinder 6, Paarlmoervlinder 6, Snsp- stertje 5, Korenbloem 0. Blondje 4, Draai tol 6, Corroko 4, Bergprias 5, Sprietcl 6, Wip van 't Stooltje 5. Fietsryder 4, Ba- bynioedertje 4, Koning Saksno 4. De Schipperin 4, Elzenkatje 4. Robbert 5, Bob zonder Zorg 5, Urkertje 5. Markertje 5, Goudhaantje 6, Boerinnetje 4, Ne gerinnetje 4, 'Schipper 6, CleopatTa 6, Zeemeermin 3, Begonia 5, Boschnimf 3, R.sico 6 Campanula 6, Roasnknopje 6, Lenteknópje 6, 6, Mies ten Havo 6, facobus Beukelaar 6, Johan Beekelaar 6, Hcuk v. Hcenien 6, Graaf Adolf 5, Kloine Peuter 5, lbolyka 0, Avondklokje 5. Zanglust 5, Koporbloem 2, Kopervaas E, Heideprinsoeje 5, Pierewiet 5, Duin- róosko 6, Hennnie 6, Sjaantje 6, Lina Punt 5 Viseeher 5, Voetballer 5, Roel de Rakker 5. RnliruMek JOHAN WESSELTNG, Breestraat 28, heeft twee lieve poesjes. Wie er een bob ben wil, mag er een by hom komen balen. Nieuweling is: JAN STELLEMAN, oud 11 Jaar, Fa- briciusetraat 4. Brievenbus Brieven aan de Redactie vau de Kin der-Af deeling moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN, v. d. Vinnestraat Zlrooi- (In de bus gooien, zonder zanbelles.) Boste Mevrouw, Toen ik Zaterdag keek in de krant, Dacht ik: wat is er nu aan de hand? Zon er ecu nieuwe wudstryd wezen? Daar heb ik toch heel niets van gelezen. Maar die twee allerleukste gedichten Waren van een paar raadselneven en -nichten. Toen dacht ik: dat ga ik ook probeeren, 't Lykt me niet moeilijk om dat te (lecren. Eerst myn excuses voor die domme fout, Toen ik het la3 keek ik wel wat benauwd I-Iet stond d-'mi' m>o openlyk in do krant-. Dat, ik kreeg heusch aan mij zelve (het land. Maar Moeder zei: ieder kind is wel (eens dom, Dus in 't vervolg opgelet, denkt er De kleino poosjes groeien al goed. De eene wascht zich parmantig zyn snoet Moederpoes zit vol trots in het mandje; Nummer twee kykt juist brutaal over ('t randje. Mjjn jjostzegel-voorraad is sterk aan het (minderen, Myn laatste rest zond ik n voor de (kinderen. In 't zwemmen ben ik al een hecle Piet Maar meedoen aan een wedstryd dat doe (ik nog niet. Ik ben erg in myn schik met het mooie (weer. Want ik geloof, dat ik daardoor het (brommen verleer. Ale de zon in de vacantia na maar blyft (schijnen Dan zullen de mopperbui en ook wc (ver f y\ i Myn brief in dichtmaat is nu klaar WoeBt U gegroet van Kees de Mopperaar. MAKKERTJE. Stuur dio zelf zonnen raadsels maar eens. Misschien be gint jouw dichtader ook wel eens te vloeien. Die tweo kloine poesjes zyn net levende speelpopjes. Je schryft wel niet mooi, maar bet is leesbaar. En dat is ook wat waard. URKERTJE. Ik heb tevergeefs naar je raadsel t Snoezig, dat jullie te rug liep naar het oude huis. Ik wist wel, dat honden het deden, maar van katten had ik het nooit géhoord. DE KLEINE SPOORMAN. Je wordt maar een knappe tuinman. Alles staat er nu zeker frisch bjj. Ik ben laatst cok op dio buitenplaats geweest en daarom kan ik me zoo begrijpen, dat je je oogen hebt uitgekeken. Zuilen we er een aardig huisje laten bouwen of maar een vleugel van de villa nomen? WILLY W. Myn dank voor je Fran- sohen brief. Er zat maar een enkel foutje in. Ik maak je dus myn compliment. JAN S. Lonk voor je hoor, dat Pa abonné van Haariom's Dagblay is gewor den. Nu maar flink meedoen. De raadsels mogen wel wat beknopter. COS1MO. Ik hoop, dat moeder dezo RuKTiok voor je meeneemt naar Zand- Nöort. Hap nuuir flink lucht en oet veel boterhammen. Wel erg gezellig, dat zus by je is. Alle dagen maar zonneschijn bo stellen. A3s je kunt, hoor ik nog wel wat van je hé? RANONKELTJE. Je raadsels ren goed. Het hindert niets, of ze in volg orde worden opgeschreven. BEnANGERTJE. Dat was een ze-brief. En ik kan me voorstellen, hoe bec-rlijk jullie gespeeld hebben. Met eeu Majoor en oen Bouwmeester erbij, moest alles wel goed van stapel loopem Leuk, nat ieder oen baantje had. Dus er is geen bloed gevloeid. Je bobt heel wat gekre gen. En hoe vimi je het nieuwe boek Is 't nieuwe pak Zondags aangeweest? POESJE. Nu had je wel je best e je schrift gedaan. Dnt kon ik best zien 1 't Was ook wel een erge straf, dat je het briefje nu niet mocht verzenden, llecr- lyk, dat Jopic zoo'u flinke kerel wordt. SNEEUWBALLETJE. Hartelijk dank voor je mooie kaart uit Lunteren. Kind, wat zit je daar heerlyk! WITTE MUIS. Zoo, ben jo si weer thuis? En bruin en dik geworden? Je hebt er maar een heerlyk leveotje gehad. Als je op Zandvoort komt, zul je er ze ker nog wel eens aanwippen. Heb je de bergplaats van je werk al ontdekt? Dit koer kan ik den nieuwen wedstrjjy nog niet meodoelen, omdat meneer Wesseiing, je weet wel, die zoo mooi de B-wedstryd geteokood heeft w me aan helpen zal. Dus je begrypt, 't wordt fijn. ZONNEBLOEM en KRU1ZEMUNTJE. Je raadsel is goed. Gaat het goed met de gymnastische oefeningen? Maak maar dat je gauw een mooi, recht rugje krijgt. BERGPRINS. Ik wenseh je Dins dag voel genoegen. Als het mooi weer is, kan hot oen reuze fijn dagje voor jullie worden. Hob je vandaag prettig met va- dor gefietst? Dat bezichtigen van zoo'u oorlogsschip is altyd heel interessant. La ten we maar hopen, dat het vooreerst goen dienst behoeft te doen. OORREKE. Een Tegentje is eten i drinken voor de planten. Maar ik hoop voor je, dat je Dinsdag droog weer hebt. Dat wordt anders wol eeu druk dagje voor je, als je daarna nog zingen oet. BLONDJE. Die raadsels krygen hcusch wel eens een beurtje. Heb je ooie planten van Floralia gekregen? Nu i maar alle dagen goed verzorgen. SXAPSTERTJE. Je hebt gelyk. Ge niet jjj maar zooveel je kant van het mooie weer. Maar ik zou eerst mijn huis werk maken, dan speel je dubbel zoo prettig, 't Is wel jammer, dat je om jo oor mot zwemmen mag. Maar moeder heeft ~J weer oen ander prettig planne tje bedacht. Ieder&sn behoeft met te ry- men; jouw babbelbriefje vind ik altijd wat gezellig. MA N DJ Ete M AAKSTERT J E. Ais je duidelijk schryft, mag je wel met potlood schrijven. Wat kan dat een heerljjke va- cantio worden. Epe heeft zoo'n prachtige omgeving en zulko groote uitgestrekthe den om to kampoeren. Ik zou maar zoo In mogelijk bagage meenemen. Jo hebt maar sjouwen en bewaren aan. ROODHUID. Mooi hè in 't Ginno- kef Je bent natuurlyk ook in 't Mast- bosch gowccst. Kou je op school weer flink meekomen? IilBES. Veel genoegen op je school reisje. 't Is er fyn in Wyk aaa Zee. En vau Beverwyk er naar toe, loop je voor je plezier. Ik hoop, dat je van 't jaar nog :ian je 1000 posUegels komt. -J1A MAY. Dat was aardig postpa pier. Kun je ook versjus uit je zangbun del op de piano speéen? Is de lap goed al een jurk omgetooverd? ZONNEPRINSKSJE. Vervelend, dat do knie nog niet genezen En nu weer óie bn'ten. Zonnepnnsesje mag icdeeea dag wri een poedertje gedold slikken. Ik zou in tod er opricht maar de zonzij op- A8TER. Je stond by my opgetee- keud, dus dau :s jt naam er zeker bjj on geluk tusschen uit geglipt. ZEEROOVER Wei jammer, dat je ct met het schoolreisje mee mag. Ik hoop zoo voor je, dat het toch nog in orde komt. v. K. De raadsels wordon niet gemakkelijker, maar jij wordt knapper. KEES DE MOPPERAAR. Ilc denk, dat de andere Rubriekers wel eens wil len wotoii, wat Kees moppert, Daarom zal ik jo gedicht een plaatsje geven. WOELWATER. Als er logé's zyn, is het alle dagen zoo'n beetje Zondag in nuis. Dan komt er natuurlijk niets van brieven sohryven en raadsels oplossen. Dat begrijp 'k best. LENTEBODE, SNEEUWBALLETJE en NEERLANDIA. Al hebben we het nog zoo prettig buitenshuis, niets gaat boven hei e;geu nestje. Wat zai dat ecu heerlyk dagje voor Sneeuwballetje aya geweest, toen -ader ca moeder haar :>e- zochten. De uitslag van *?n wedstrijd geeft altijï blijdschap cu teleurstelling. Maar eeu nieuwe wedstrijd geeft ook weer nieuwen moed. RIJSTEP1KKERTJE. Je raadsel ia goed- AN'EMOON. Nu schiet hei op inct jo wandeltocht hè. Vooral maar mooi weer bestollen. Is er nog nieuws? MIDDENVOOR. Allemaal ziek go- weoetf Wat heeft eraan gesebeeldNog wel gefeliciteerd met vader» verjaardag. JOEIC1E. Ook weer beter? Je ruoogt dozen schuilnaam houden. FRIEZINNETJE. Dat was eeu zwaarlijvig epistel. Ik hoop voor je al ien, dat zus vandnag thui3 is gekomen oh dat zo weer lieelcmaal genezen is. Leuk, dat, do duivenfamilie zoo welvarend is. Jk denk, (lat «lio Joleintjee nog moeten leeren koeren. Jy kon toch ook niet praten, toen jo in 't wiegje lag? Wat hun kleedy be treft, doen ze met de mode mee. Wel las tig, dut de slopkousen niet uit kunnen, Die piugeborenen zyn nu juist niet mooi, maar de moeder-dnif vindt ze natuurlyk prachtig. Mcnschenmoedere en dierenaior- dere zyn troiech op het leelykste kindje. Alle dag-.D aan het orgelspelen? N BOERINNETJE. Gisteren veel genoeg gehad? Eu hoe voad je het MuvdCTfilot? BOERINNETJE. De raadsels bohoc- Feuilleton I>U03°»kO>W li. R. PUNSHON. (Geauionsetidü vertaling). 12) Wacht maar, konrt nog wel, antwoorüüo Macaarlaiit. Geoi me onaerwyi nog maar een kopje tliee. Daarna zwegen beiden gedurende eerngen tijd, Soames at gestadig van óe Koekjes en Macsarlanc dronk zijn tnee op, terwijl Harold hen beiden gadesloeg en zich af\ roeg, wat hij toch doen zou. My haa er geen oogen- blik aan gedacht, dat Phyllis wel eens niet alleen naar dc grot kon komen en nog minder, dat meneer Macsarlane en Soames er haar al zouden zitten op te wachten. En nu vvas dit toch gebeurd, en zat hij vlak bij hen. zonder iets te durven doen. Maar als Phyllis werkelijk eens zoo dadelijk kwam? Zou hij zich dan nog moeten schuilhouden en wachten, tot ze misschien alleen achterbleef? Te-1 gen Macsarlane en Soaraes samen was hji toch zeker niet opgewassen. Wel schonk fiem de gedachte aan den stok met den looden knop wat' mood, maar hij betreurde het zeer, dat zijn patronsn nat warc-n gewor den en dat zijn pistool hem dus niet van oenig nut \va .u- lane en Soauit-s waren ongetwijfeld beiden gewapend en zouden hem stel lig oogenblik-'Uh. v een kogel door het hoofd jagen. Zo zurien bepaald wel gocdi schutters zijn, dacht hij, en be ha, h-e als ik kans zie, hen te overrom- lielen, zou ik niet veel tegen lien kun nen uitrichten. Macsarlane ging een weinig verzit ten, om meer in de zon te zijn. Hij scheen veol van warmte te houden. Je zult jo nog ziek maken met al die koekjes, Louis, zei hij en Phyllis zal nog nijdiger worden, als ze ziet, dat je alles opgegeten hebt. Dat kan me wat schelen, brom- do Soames, terwijl bij er nog een in den mond stak. We zitten hier best, vind je niet? vroeg -Macsarlane. lk zou bijna wenseh en, dat wij hier voor goed kon den blijven. Doe het dan, zei Soames, maai mij is het hier veel te eento nig. -- Ik kan niet blijven, antwoordde Macsarlane. Het zou o;> den duur niet veilig zijn. Het bedrog zal stellig wel yens uitkomen. Zelfs op het oogen blik gevoel ik mij niet heele- maal op mijn gemak, en zou het mij wat waard zijn, als ik wist, waar die Clyffe is en wathij van plan is te doen. Het lijkt ine wel wat verdacht, dat hij hem gisterenavond zoo opeens gesmeerd heeft. Wat een onzin, zei Soames on geduldig. Natuurlijk heeft hij ach terdocht gekregen en heeft gemaakt dat hij wegkwam. Zooveel te beter vow ons. als hij er vandoor is en mocht bij terugkomen, dan kunnen wij, hoop ik, korte metten met uem maken. Met de andoren hebben we het toch ook maar wat handig klaar gespeeld. Dat is waar, .stemde Maosariane toe en nogmaals hot hoofd omwen dend, riep hij weer: Phyllis, Plivlii», waar blijf jo toch? Phyllis! Laat haar toch wegblijven, als zc daar zin in Jieefi, gromde Soames. Als ze lust heeft, zal,zo wel ko men. We zijn heusch niet om haar verlegen. Geef me nog wat thee, zei Mac sarlane, terwijl hij Soames zijn kop je gaf. en laat die koekjes verder met rust. Het mankt me misselijk, jei zoo te zien schrokken. Soames had al een schaaltje leeggegeten en was aan het tweede begonnen. Harold was ook verbaasd, dnt zoo'n hartelooze misdadiger koekjes kon zitten verslinden al» een schoolraels- 10. 1 Als Clyffe weer op komt dagen, merkte Macsarlane op, moeten wij zijn executie vooral niet te lang uit stellen. Eenmaal is hij ons al ont snapt, maar dat moet niet weer ge beuren. Laat dat maar aan mij over, zei Soames met een vollen mond. Je hebt vergeten, mij suiker te geven, mopperde Macsarlane, nadat hij seen slokje van ^ijn thee geno men had. Soames reikte hem bet sui kervaasje over, en nadat Macsarlane ©en paar schepjes genomen en zijn thee omgeroerd had, ging hij naden kend voort: Ik weet niet, lioo het komt, dat die Clyffe mij zoo dwars zit. Ik wou, dat ilc er achter kon komen, wat hij op het oogenblik ujtyu rt en of hij nog in d© buurt ls. Malligheid, bromde Soames lk heb maling aan dien Ciyfie. Die koekjes zijn werkelijk uitstekend. Waarom proef jij ze ïiiet cente.' Wat kan di© vent ons voor kwaad doen? Als hij naar dc politic gaat, lachen ze hem daar stellig uit en deuken, dat er een van tie vijf bij hem op den loop is. Als hij er al heen geweest was had je er zeker al wat van gehoord. Wacht maar. te w«e<r zie, dan knap ik het zaakje wel gauw oj< Dezen keer moet het zelfmoord hee- ten te zijn. Drie ongelukken na el-J kaar mocht de politie eens achter docht doen ojjvatten. Ik geloof, zei Macsarlane, dat liet nog beter is, hem spoorloos to doen verdwijnen. Dat is in elk geval veiliger. Niemand zal zich daar druk over maken, lk zal de stok van een cheque invullen voor duizend pond en zeggen, dat ik hem die gegeven heli, op voorwaarde, dat hij Phyllis verder met rust liet. De zaakwaar nemers weten, dat ik hem indertijd vijf honderd pond heb aangeboden. Ik zal .hun zeggen, dat de jongo man daan' niet tevreden mee was, zooals zij weten, tlocli beloofde voor duizend pond het land te verlaten en Phillis haar woord terug te geven. Dat ge looft natuurlijk iedereen. Niemand zal zich verbazen, dat Clvffe. voor die groota som bezweken is. Ga jo gang, zei Soames onver schillig. -- Het is mij gelijk, als wc hem maar voor goed kwijt zijn. Harold, die moest aanhooren, hoe zij niet alleen plannen smeedden, om hem van het leven te beróoven, uiau» ook om hem bovendien zijn goeden naam ie ontnemen, kortte het giocle moeiie, zich kalm te houden en de beide mannen niet naar d© keel te vliegen. Die schurken, dacht hij, dl© ellendelingen, alsof ik Phyllis zou hebben opgegeven voor al de schatten der wereld! Ik wou, dat Phyllis nu maur kwaru, zet Macsarlane, en Harold ducht bij zichzelf, dat dit ook z.jii grootst.? wenseh was. Er iung zoovcei voor hem van af, om eindaijk te we ten te komen, of het Phyllis zou zijl? of een ander, die zich voor haar uit- i gat i Als het werkelijk Phyllis was, hoe was het dan mogelijk, dat Tlie tweo schurken haar al dieu tijd zand m I do oogen hadden kunnen strooien, waijt, was zij er achter gekomen, wie j ze eigenlijk waren, dan zou ze toch zeker geen dag langer op Dunslow House gebleven zijn. En als het Phyl- lis niet was, wie kon het dan wezen, die ze voor haar lieten doorgaan, en i waar was Phyllis zelf clan? Hij bleef in afwachting doodstil achter het I rotsblok liggen en Soames, die, naar I het schoon, eenige oogenbiikken ha«* i zitten nadenken, vroeg nu: En op welke wijze denk je hem te doen verdwijnen? Macsarlane wees met zijn hand naar de zee en grijnsde. Ja. de zee 16 zeker niet kwaaii< meende Soames. Maar denk er om, dezen «teer wat handiger. Ik zou het onpleizierig I v inden, als deze ook weer in den zak bijkwam en begon te bewegen. Het was de laatste maal werkelijk afgrijselijk. Ik ril er nog van. Hm, zei Soames. het zaakje is toch terecht gekomen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 13