Agenda Brieven uit Berlijn Arr. hecLtiiank Pers üverzleht Binnenland 39e Jaargang No. 11372 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VKfJDAG 23 JUNI 1922 (konfder f3.571/,/^necT per post door Nederland 13.87 V,. Afzonderlijke nummers t U.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem eu omstreken f 0.571/,franco per post f0.6o. Post Giro 30810. 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cta. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aunzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertenliën van Vraag en aanbod van 1—4 regel» 60 Ct» per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten liet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Grcote Houtstraat 63. Teleioonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Uitaavo der N.V. Lourens Coster, Oirecteur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUA1MÜE. BESTAAT UIT TWAALF BLADZU DEN- EERSTE BLAD II e d e a VRIJ DAG 23 JUiNT. Schouwburg, Jansweg, „De Jantjes 8 uur. Aaneen Vriendschap: Protestver- gatlarine van Vereonigineen tegen de (belastijie op vermakelijkheden, 8 Blauwe Kruis, Herv. Geref. Staats partij, Openb. vergadering,8 uur. Oud-Holland, Ver wuift, SirijkorkMti Bioscoopv oorafcëllïngén. ZATERDAG 24 JUNI. Schouwburg, Jansweg: „De Jan tjes", 8 uur. Zang en VriendschapComité voor de Verkiezing vau Onafhankelijke Kamerleden, openbare vergadering, 8.15 uur. iJc Kroon, Liberale partij, openbare .vergadering, 8 uur. N.V. de Clercq's proefstation» ver- gadeiing van aandeelhou ers len kan tore der fabriek, 12 uur. Oud-Hona:.J. Verwulft. Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 'saam. 2.30 en 's avonds 8 unr. Schouwburg De Kroon, Qr- Markt - Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en '0 avonds 8 uur. rn.n Ha1-. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en avonds 8 uur. Scala-theater. Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en avonds 8 uur. Bloemenaaal, Schapenduinen, 'Achter Kennemer LyceumOpenluch:- spel „De Saksische Woudreus", 2.30 (vau onzen correspondent.) "Jorsrandige Hollanders en onverstandige Duitschers. Een strop is da straf. Eaioren is ook een republiek. Monarchisten. Berlijn, 20 Juni 19211. Ho Noderlandscbe pers heeft vol waar schuwingen gestaau, om toch maar vooral met ia .dezen zomer naar Duitschland tc gaan, daar reizigers uit het met goede valuta gezegende buitenland hier op alle manieren worden gevild. Dat was zeer waar en bovendien voortreffelijk voor ouzo eigen zomerverblijven, terwijl het ook heel tuna al geen kwaad kon, als do Hollanders het schoon in eigen land eens loeren kennen. Wy, die hier in deze zee .vau asfalt, fabrisksrook, „Schiebertum cu schreeuwende ellende vast zitten, be- njjdeu een weinig hen, die thans in Zeist en Soeren, Valkenburg en onze onvolpre zen zeebadplaatsen hun vaeantie genie ten kunnen en zelfs hen, die geen vaean tie hebben en by ingespannen arbeid niet temin :n ons knirna vaderlandje eigen huis en haard bobben. We vinden het dus niet zoo heel erg, dat nu eens geen tien duizenden laudgcuooten, ierwyl alle par- tyon by do verkiezingscampagne de be zuiniging in hun vaan hebben geschreven. 011.: .o.'do Uoüiudscbe guldens buiten de gr. 1 br>' Vooral omdat zy, die zich cour goon hooge prijzen af laten schrikken, toch waren gogaan. De mid denstander echter, die thans thuis of al thans iLoht by book is gebleven, heeft .vorstandig gedaan. Lu het is ons een bijzonder genoegen, dozen vorstaadigen lanagenooten een troost voor do opgegoven genoegens van ie buitenlaadöcliü reis te kunnen geven. Hon heeft niet de Duitsehe pers va elke richt.ug iu de politiek een op dit gobicd in Duitschland waarschijnlijk nooit to beroikou oensgezindheid getoond, zoo dra hot gold, op de vroomdeiingen mot do hoogo valuta to schelden. Bladen, die an- dors er prys op stollen, voor fatsoenlijk en dogolijk iu dun toon te worden gehouden, raasden nis seuaatia-boulevardblaadjcs, politici stolden extra belastingen op do vreomdeling-cn voor, hotelhoudersbonden besloten, de beruchte opcenten weer in tc voorcu, winkeliers spitsten zich op men- schcn met oon vreemd accent, omdat zc die extra zouden afzetten. En bij het groote publiek begon een bedenkelijke haat togen de buitenlanders zich te ont wikkelen. Het juichte, als b.v. een win kel in de Leipzigerstrasse hier eau groot plakkaat uithing, waarop in vette let ters stond dat aan buitenlanders niet zou wordon vorkocht en trok een nydig gezicht en mompelde, of schreeuwde zelfs sou enkele maal een scheldwoord, als vreemde taal werd gesproken op str lu ...arant of tram. il. t ergst was het in Beieren, u overigens ook de niet Zuidduitschere nig in tol zyn en nog meer dan in verre vredestijden het is eigenaardig, 11 men kan nog altijd er niet toe komen, de dagen van thans „vredestijd" te noemen is de „Saupreiss", de zwynepruis, go- haat. Maar men meende, dat dezen toch goeu extra betalingen konden worden af genomen en bereidde zich er dus op voor, de eigen landgenuoten uit noordelijker jtreken zooveel wogelyk te weren en de kamers voor Hollanders, Amerikanen, Zwitsers en Skandinavicrs open te houden. Waarby nog kwam, dat in Oberammer- gau do passiespelen werden opgevoerd en dus een bijzonder groote stroom van bui tenlanders koQ worden verwacht. Lr werd dus een vreomdelingenbelas- tiug ingevoerd, de zoogenaamde ,,Auslau- deranmeldesteuer" en die was niet zoc minnetjes. De ambtenaar in kwestie, voor wie de buitenlander verscheen, kon diens welstand naar eigen dunk schatten en dan van 10 tot 10.000 mark belasting eischen. Goed voorbeeld doet goed volgen. En dus begonnen ook particulieren en open bare lustellingen met de groote vilparty. Do schouwburgen verdriedubbelden een voudig hun pryzen en lieten dan de in gezeten burgers op vertoon van een be hoorlijke leg'timatio „rnaii" een derde van de „uormalc" pryzen betalen. Ea ieder verheugde zich op het inhalen vau do netten. Nieuwe zaken werden opge richt bestaande hotels en pensions v fantasiepryzen verkocht en vaak met leeud geld bothald of met thans wel geen zilveren, maar naar omstandigheden toch zeer zware papieren hypotheekdaken De- zwaard Maar wio het onderste uit de kan wil hebben, krygt Zoo giug het ook hier. In plaats vau een buitengewoon goed, werd het oen bijzonder slecht vreomdelin- goiiseizoeu en in sommige Btrekea van Beieren dreigt niets meer of minder dan een economische catastrofe. De een hoor de het van don ander in het ryke buiten land, dat de meeste streken van Duitsch land geenszins goodkooper konden worden 1 genoemd, dan de duurste steden' van eigen land. De pers deed het hare ei menschcu met de dikke portefeuilles ble ven eenvoudig weg. In het heerlijke Gar- misch-Partenkirchen, de aan den voet van de Beiersche Alpen gelegen tweehngsstad kwamen verleden jaar tusschen 1 Mei en 15 Juni 30.000 vreemdelingen aan, thans echter slechts een kleine 4000. Volgens de Münoheu-Augsburger Abendzeitang bevonden zich don 1-Sden Juni aldaar 4U0 vreemdelingen, voor wie door een 1000 hotelemployé's werd gezorgd. Het kraakt dus in Beieren, want in Müncheu bestaan ongeveer dezelfde toe standen, eveneens in enkele andere plaat een terwyl b.v. Oberammergat zelf zich onthouden heeft van overdreven afzet terij. En dezelfde bladen, die niet genoeg op de „valutahyena's" af konden geven, schrijven nu scherpe artikelen tegen den „Nepp" in de vreemdelingen industrie. Ze moesten eigenlijk tevreden zyS, want ze hebben nu bereikt, wat ze hebben wilden: Duitschland voor de Duitschers en uiet voor de valutahyena's met hun volo geld, inot hun „wat kost Duitach- landï".... en met hun thans door do Duitschers vergeten hulp voor krygsge- vtuigunon en zwakko kindoren. Do al te sluwen hebben dus een strop gehad. Do oorzaak vnn de gansche beweging togen de vreemdelingen is natuurlijk do afgunst geweest op hen, voor wie een luxe leventje in Duitschland slechts een prikje onkosten meebracht. Maar de Duitschers hebben nu eenmaal niet veel talent voor afstanden schatten. Want in de eerste plaats was voor de buitenlan ders het vet al vau den ketel en in de tweodo plaats hebben ze hun ophitsing tc. gen de buitenlanders ook uitgebreid tot hen, die hier sedert jareu woonachtig zyn. En do bewering, dat deze de pryzen oj- drjjvea, is een beetje al te absurd. Van do Nederlanders in Duitschland heeft ze ker geen 2 percent een inkomen in guldens en by de meeste nadere volken is het net Bovendien word» wel een beetje verge ten, dat het spreekwoord „Geld spiclt koine Holle" niet door buitenlanders :s uitgevonden. De oorlogstijd heeft hier ge- lyk elders een geslacht van O. W.-ers doen opkomen, die geen maat in het geld- uitgevcn konden houden, omdat het al te gemakkelijk werd verdiend en omdat ze vroeger geen maathouden hadden geleerd. En terwyl b.v. in ons laud thans een on gekende malaise heerscht, verdienen de O. W.-ers in Duitschland op ongeveer de zelfde wijze nog altijd ongehoorde som men, door oefeumg in het „Sehieben" meesters geworden vaak zelfs naar ver houding der gezonken markwaarde nog meer dan vroeger. En niet alleen door de vreemdelingen, vooral ook door hen heeft de „Nopp" zoo'n hoogo vlucht genomen. Daar is, om een voorbeeld te noemen, hier te Berlyu een restaurant, dat natuur lijk zichzelf „paleis" uoemt en waar do garderobe alleen al 20 mark por persoon kost, dus eigonlyk zoo iets alB een entree prijs. Een eenvoudig avondetontjo met niet to veel wyu en niet extra jaargangen kost een 2000 mark per persoon. Het is nu toch te belachelijk, om te klagen, dat alles voor de vreemdelingen is en de Duitschers zulke prijzen niet kunnen be talen. Dat hoeven ze ook niet, want niet iedereen hoeft in zulk een lokaal, zooals er iu elke wereldstad bestaan, te gaan soupocren. En bovendien is het niet waar, want de grootste helft der bezoekers be staat Uit Duitschers. N-.et act goeie leventje, dat de vreem delingen hier leiden, is het, dat velen aantrekt, om dat ook mee te kunnen ma ken, als het niet op eerlijke wyze gaat, dan maar op oneerlijke. Daarvan is dozer dageu een frappant staaltje bekend ge worden. Een dief werd iu een pension betrapt en ingerekend. Toen de politie haar man netje eens nader bekeek, merkte zy dat ze met een oude kennis te doen had al waren dan ook alle documenten over zyn vroeger misdadigersleven uit do acten van do politie verdwenen, waarschijnlijk door een medeplichtig ontrouw ambte naar verdonkeremaand- Er werd echter een huiszoeking by den sinjeur gehouden en behalve echte en val. sclie legitimatiepapieren kwam een aar dige inbrekorsbuit voor den dag. By een vorder ondorzoek bleek bovondien, dat er nog hocl wat meer gestolen moest zyn, want mynheer bezat niet alleen een prachtige luxeautomobiel, maar ook drie rijpaarden, ging eiken dag met mevrouw paardrijden en autotoortjes maken en de jeuneerde, dineerde en soupeerde in de duurste restaurants. Hij gaf op deze wyzo per dag een 10 a 15.000 mark uit leefde dos als eon valutahyena van erg3te soort in Duitschland, omdat de Duitsehe o.W.-ers hem de oogen hadden uitgestoken. Een deel van do Duitschers benydt ons minder om onze hooggenoteerde guldens, dan wel om onze staatsinstellingen. Zy kunnen er nog maar steeds gean vrede mee hebben, dat Duitschlaud een repu- bliek is gewordon en zyn in den laatsten tyd buitengewoon in de weer. Op hun rekening moeteu de overdrijvingen tydens het bezoek van Hindenburg aan Oost- Bruisen worden geschreven, zy hebben, dat staat wel boven allen twjjfel, want de man is nog niet gevonden, den aan slag op Scheideinanu op hun geweten en zy zyu het, die in Miinchcn de eigenlijke heerschers zyn en togen de republiek te keer gaan, zelfs als zy republikeinsche ambtenaren en officieren zyu. Een eigen aardig voorbeeld van het plichtbesef by dergelijke ambtenaren hoeft onlangs de heer von Kahr, de vroegere Beiersche ininistor-president gegeven. Togeuwoodig is hy regeeringspresident in Opper-Beie- ren, zoo iets als by ons commissaris der Koningin. Nu zal zich by ons wel niemand kun nen voorstellen, dut oen commissaris der Koningin op een bjjoenkomst van amb tenaren „leve de republiek" roept. Het omgekeerde is echter in Beieren wel mo gelyk. De heer von Kahr hoeft 'm oen dergelijke vergadering in eon rede den wensch uitgesproken, den dag te mogen beleven, waarop het „Vivat Ruppertus" zal heeten. Volgens een andere lezing heeft hij zelfs een hoera op „koning" Snpprecht uitgebracht. De interpellatie vau sociaal-doniocrati6cho zyde in den Beierschen Landdag hierover belooft by do samenstelling van dit college interes sant te worden. H. BI. KOELENSMID. Stadsnieuws Valschhoid in geschrifte. Donderdagmiddag had zich voor de Rechtbank nog tc verantwoorden F. H. L., vroeger besteller ten postkantore alhier, beschuldigd omstreeks 10 October van het vorige jaar valschelijk op de rug zijde vau een postwissel, groot f 29.80 cn geadresseerd aan den heer B. Koonings, te Schoten, geschreven te hebben „P. Koonings". Tusschen twee en dne uur, op 10 October, is die postwissel toen ten postkantore aangeboden en uitbe taald. Lenige weken geleden had beklaagde wegens eenzelfde feit terechtgestaan. Om een fout in de dagvaarding, v aarbij de woorden „waaruit nadeel kon ont staan" waren weggevallen, had de Recht bank toen beklaagde ontslagen van rechts vei volging. Dezelfde ambtenaren werden nu ook weer in deze zaak gehoord. Zij legden verklaringen af, ongeveer eensluidend met de verklaringen door hen in de vo- rigo zaak afgelegd. Mej. M., die den postwissel had uit betaald, herinnerde zich daar niets meer Op de vragen van den president be tuigde beklaagde herhaalde malen zijn onschuld. Een van beklaagde's vroegere chefs verklaarde, dat sinds de in hechtenis neming van L. geen vervalschingen meer zijn voorgekomen (er zijn n.l. méér post wissels vervalscht), wel nog tijdens zijn verlof. De heer J. W. Ruinen, gehoord als deskundige, zeidc dat het schrift van bekl. overeenkomt met dat schrift waar- me' de handtcekcning P. Koonings, op den postwissel is geplaatst. Ook be klaagde's vroegere chefs verklaarden, toen hun «lie haadteekening werd ge toond „Dat moet het schrift van L. zijn De verdediger, Mr. F. Pauwels, uit Amsterdam, had een achttal getuigen 5 décharge gedagvaard (oud-collega's ea personen die beklaagde vroeger hadden gekend) die zich allen voor <le Recht bank zeer gunstig over hem uitlieten. In zijn requisitoir ging de Officier van 'Justitie, Mr. Von Lóben Seis, de geschie denis van de verduistering en de ver- valsching van den postwissel nog eens na en kwam daarbij tot de conclusie, da: niemand anders dan beklaagde de ver- valsc-hing kon hebben gepleegd. Spr. zeide, een strenge straf te zullen eischen, evenals de vorige maal, daarbij echter in aanmerking nemende, dat be klaagde sinds December van het vorige jaar in preventieve hechtenis is ge weest. De eisch luidde twee jaar gevan genisstraf, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. Mr. Pauweis meende, dat hel O. M. er niet in geslaagd was beklaagdss schuld aan re toonen. Uit L. zelf is niets te halen; hij zit er maar bij en zegt niets. Hij moet dus óf een imbacil zijn M een timide, zachtaardige jongen. Ook de verdediger heeft niets uit hem kun nen haicn dan „Ik ben onschuldig 1" Aan de verklaringen van den schrift kundige wilde spr. niet veel waarde hechten het kón toch voorkomen dat twee personen gelijke handschriften heb ben. Spr. las nog een schrijven voor van Mr. Fick, vroeger Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier, waarbij deze een gunstig getuigenis af legt betreffende L., die cenigen tijd als tijdelijk schrijver ten parkette van het Kantongerecht is werkzaam geweest. Tenslotte vroog pl. voor zijn cliënt vryspraak, subsidiair een nadere instruc- Beklaagde zeide nog„Ik heb het niet gedaan. Moet ik dan boelen voor de schuld van een ander?" De uitspraak werd bepaald op 9 Juli. ALC. NED, VROUWENORCANI SATIE. De afd .Haarlem ea Omstreken houdt a.s. Zaterdagavond een openbare gadering m 't Blauwe Kruis, u zullen spreken Nine Minneina, uit Zaad voort, en G. C. B. Mindcrhoud, uit Rot terdam, beiden candidaten voor de Twee de Kamer. Een groote teleurstelling was het voor velen, dat Nino Minnema Maandag jJ. I verhinderd was te spreken. Om aan de vele verzoeken te voldoen, heeft zy zich nu bereid verklaard reeds zoo spoedig hier ter stede weer een spreekbeurt te vervullen zoo schryft men ons. DE HEER R. J. DIJK. Onze oud stadgenoot, de lieer R. J. D.jk is Woensdag geïnstalleerd als secr.ta- ris van den Rotterdamschen Bestuur de rsbond. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Gedisputeerde Staten stellen voor de volgende subsidies te verleenen: Aan de Ned. Herv. Kerk te Oost- liiuzen voor restauratie van baar kerkgebouw f 37.500. jDe totale kos ten bedragen f 150.000). Aan de gemeente Kortenhoef voor de restauratie van een toren f 8000. Aan de Ned. Herv. Gemeente te Koog aan de Zaan voor de resiaura- tie van liaar kerkgebouw f2500. De voorwaarden is gedaan, dat bet rijk f 50.000 geeft voor dit öoeL Aan de Vereeniging voor Christe» lijk vakonderwijs te Amsterdam voor haar handelsavondschool een jaar- lij ksche subsidie van f 1.346. Aan de Vakschool voor kaarsma- kers te Hoorn een jaarlijksche subsi die van f 400. Aan den cursus in hoefbeslag van de afd. Purmerend van den Bond van Smedenpatroons voor 1921 en 1922 te-kens f 10U. Aan het Witte Kruis over 1922 f 6000 om dit geld uitsluitend te be steden voor zuigeltngenhescherming. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op de subsidlie-verzoeken van liet Ned. gasthuis voor behoef tige en minvermogende ooglijders te Utrecht en van de vereeniging Oud Hoorn voor restauratie van den gevel Groote Noord 40 te Hooirn. De Belgische correspondent van het Hbld. meldt: Volgons de „Nakanune" is de vroe gere grootvorst Dimitri-PawJowitsj, de kroonpretendent der Russische monarchisten, in den Haag aange komen. BEGIN VAN BRAND. In de fa briek der N.V. Haarlemeche Stoom- verffabriek hraik Donderdag omstreeks II uuir een begin van brand uit, ver moedelijk ontstaan, doordat eenig verf afval, krullen, incluis aan het broeien waren. Met een 10-tal emmers water werd het vuur gehluscht, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. Eenig houtwerk werd geschroeid overigens is er geen schade aange richt. De staf der brandweer was aan wezig. MOTOR-ONGEVAL. Dr. Van Slogteren te Lisse is zoo meldt het Kweekersbiad ten gevolge lan het breken der voorvork, onder zijn mo tor met zijspasiwagen terecht geko men. Ernstig verwond aan armen en aan den rug is l>r. Van Slogteren door Dr. Blok, te Lisse, verbonden en naar zijn woning vervoerd. Nader verna men wij, dat Dr Van Slogteren het bed moet houden, doch dat de toe stand verder niet verontrustend is. ELECTRICITEIT IN HET BOLLEN- BEDRIJF. Wij lezen in Kweekersbiad: Door samenwerking van de drie ge meenten, Sassenhcim, Lisse en Hille- gom, is een N.V. tot stand gekomen mei liet doel, deze drie gemeenten van eleotrischen stroom voor Hebt en kracht to voorzien. De kabels zijm gelegd en de aanslui tingen tot stand gebracht, zoodat nu deze belangrijke plaatsen in het bol- iendistrict kunnen profiteeren van electricdteit. De firma C Jonkheer Zonen te Hiliegom heeft reeds een electrisch hijsohtoestel in gebruik genomen. De sorteer- en w aiiuiolen kan nu ook electri ch gedreven worden. Een vindingrijke geest kan wellicht nog meer middelen vinden om de elec- triciteil dienstbaar te maken aan ons bedrijf. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: E. Blazer, Kleurksteeg 9, bont. Til. Hubbers, Ro- zemarijnsteog 6, bril, J. v. cL Peek, Heerensingél 95, bruine ceintuur, Smit. Vv unennmastra.»; 45, gesj-, H. Cremer, Kenaupark 1, geitje. Kennel Fauna, Parklaan 119, zwarte kat, ge bracht door Ferguson, Schotersingel 139, zwart-witto kat, gebracht door N. Boesman, Lange Veer:trant 4, A. Vos, Gr. Houtstraat 195, kindermuts je. H. Hoensbwk. KI. Houtstraat 88, damesmesje. J. Sietsina, Alb. Tbym- straat 19. kinderportemonnaie, Smit Hengel, Emmasivnal 24, heerenpor-, temonnaïe, Wurkum, Gasthuisstraat 9. heerenzakdoek. NIEUWS UIT DE ZAN CERSWERELD. Dezen Zomer hoopt het Haarlem's Kleiin a Capella-koor in intïemen kring zijn vijfjarig bestaan te her denken. Dit zal gebeuren na de deel neming nan hot concours te Rotter dam, dat op 10 Juli plaats heeft. Zoo als men weet gaul ook Onder Ons naar dien wedstrijd Maandag a.e. viert het gemengd koor „Zangkunst" de schitterende bekroning van het Amsterdamsch Concours. De fuif heet plaats op Groenendaai. Als het weer eettigs- zins meewerkt, kan het een aange naam en gezellig zomerfeest je worden SYNAGOGEDIENSTEN Ned. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdag- avonddienst bij den Ingang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Miadagdienst te 1 1/2 uur. Avonddienst te 10.23 uur. Werkdagen:l Ochtenddiensten: Zon dags Je 7 1/2 uur. Andera te 7 uur. Miudag- en Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath: 12 1/2 1 1/2 uur. Werkdagen: Zondagavond te 7 uur. Anders tc 7 1/2 uur. De Middag- eai Avonddiensten op de Werkdagen, alsmede Talmoed i'orah, worden in het Gemeentege bouw gehouden. COöP. BOUWVEREENIGING „DE EENDRACHT" in de Donderdag avond gehouden ledenvergadering werd op advies vaai de commissie van onderzoek besloten de rekening en verantwoording over het jaar 1921 goed te keuren. De aftredende be stuursleden de heeren H. v. Brede- rode en A. Koeman werden met alge- mee 11e stemmen herkozen. HAARLEM'S MUZIKALE VRIEN DENKRING Ai er, bij het binnen treden van een zaal, al dadelijk door een vriendelijke jonge dame een mooie roos ly je knoopsgat gestoken wordt, dan moet het in die zaai wel „een gezellige boel" zijn. Dat was het dan ook Donderdagavond in de kleine gemeentelijke concertzaal, waar „Haarlems Muzikale Vrienden kring" zyu vijfjarig bestaan op fees telijke wijze herdaciit. Alle dames eu heeren aanwezigen, meest jongelui, waren met een nloein gelooid en zou ten met vrooiijke gezichten om kieine tafeltjes geschaard- De oonfórencier van den avond, de heer Henk Kief, opende met een kort woord en verder was <le avond gewijd aan zang, rniu- ziek en toneelspel. Er werden een paar éénbedrylsspelletjes opgevoerd, er werden cabaretliedjes gezongen en de Vriendenkring zou geen „Muzi kale Vriendenkring" zijn geweest, als de werkende leden ook nog niet zeer verdienstelijk een paar muziek nummers ten gehoore hadden ge bracht, waarbij zij, heilaas, door on gesteldheid den fluitist en den eersten violist moesten- missen. Do feestvierende leden, die de zaal geheel vulden, toonden zich telkens door luid applaus allerdankbaarst voor wat geboden werd. Dezo welgeslaagde avond zou be sloten worden met een bal, dat zeker wal, te oordeel en naar de goede stem ming, zeer gcamfneerd zal geweest zijn: er bestonden tenminste plannen, tot vier uur door te gaan. Te twaalf uur middernacht zou, zoo vermelde het programma, het vijfjarig bestaan herdacht worden. Wij vernemen noe nader, dat de ca baretvoorsten ine om 11 uur afgeloo- pen was. De dames medewerkster werden met bloemen gehuldigd. Bij de herdenking van het vijfjarig bestaan ,te 12 uur voerde de voorzit ter, de hoer B. Engelenberg, het woord. Ilij bracht dank aan alien, die gedurende ce afge'.oopen vijf jaar tot den bloei der vereeniging hadden mee gewerkt. Hierna bood dc heer v. d. Wateren namens de donateurs een bloemstuk aan benevens elf zilveren insignes voor de werkende leden en een verguld zilveren voor den directeur, met nog eenige muzieknummers en een metro noom. Twens overhandigde 3pr. namens den heer van Oort, Muziekhandel al hier, een paar muzieknummers. Hier na bood de heer Kroon namens de Too nealvereoniging /Nieuw Lev On" een bloemstuk aan. De heer v. Bommel vereerde namens werkende loden den directeur (den lieer B. Engelenburg) een muziekt-asch bracht do ..orkestmoeder", mevr. Engelenberg, eon kleine bloemenhul de. Do heer Engelenberg dankte de versohiller.de sprekers met eon toepas- lijk woord. Het bal duurde tot ongeveer half MEVR. BOISSEVAIN—PIJNAPPEL. Mevr. M. Boissevcln—Pijnappel, lid van do Provinciale Staten van Noord-Holland, deelt aan het „Hbld." mee, dat zij Donderdagmorgen, vóór de vergadering vnn de Staten, aan de Vrijheidsbond fractie, waarvan z:; pen ningmeerieresse was, he-f'. meege dec'd, die functie neer te leggen, als ook dat zij van die fractie geen deel meer zal uitmaken. DE UITSLAG DEE EEESTE KAMER VERKIEZINGEN. Eenige bladen wijdden vanochtend' reeds een beschouwing aan deu uitsisg der Eerste Kamerverkiezingen. De N. R. C t. begint haar artikel met de opmer king: De verkiezing van de nieuwe Eerste Kamer, die gisteren beeft plnate gehad, heeft een verrassendon uitslag gehad. Verrassend, doch, ondanks het voor de liberalen vernietigend resultaat, verblij dend, omdat deze uitslag is vorkregen dank zy don moed, door de liberale loden allo provinciën getoond, om zich zel- ;n to zyn en zelfstandig te blyvoa. Voortgaande zegt het blad hot wel jam nier te vinden dat uion iu tl* naaste toe-, komst, met uitzondering van de friüseb* stem van den heer Smeenge het liberal* geluid in de Eerste Kamer niet meer gehoord zal worden. Toch geloovea wy, aldus het blad, dat het beter is zoo, dan wanneer de tenslotte prysgegovea opzet van do Noord-Hol- landsehe verkiezing ware gevolgd, en er by de gratie van socialistische welwil lende hulp eenige liberalen naar het Bin nenhof waren afgevaardigd. Wie, gelyk wy, niet in de eerste plaats op het resul taat van een verkiezing let, doch bovenal hecht aan de wyze waarop het resul taat is verkregen, ziet liever, dat de stem van de liberalen in de Eerste Kamer eenigeu tijd wordt gesmoord, dan dat zij kan spreken ten gevolge van een accoord, dat de meerderheid van de liberalen te gen de borst stuiten moei. Met instemming staaft het blad dat be houden is de zedelijke vrijhoid en de zui vere afbakening van do liberale positie in het land. Ziju conclueie is: De geloovigeu haasten ook in de polh tiek niet, en het verlies van gisteren zal, mits het liberalisme standvastig blijft en den thans gewezen weg niet opnieuw ver laat, winst beteekeneu voor de toekomst. De driehoekmedewerker va„ de Tel vestigt er de aandacht op, dat de Eerste Kamer waarechynlyk slechts voor zeer korten tijd zal zitting hebben. Indien nj. de grondwetsherziening in tweede instan tie wordt aangenomen, zal er al zeer spoe dig, vermoedelijk het volgend jaar, eea nieuwe Eerste Kamer gekozen moeten worden op den grondslag van bet even redig kiesrecht. „En dan aldus schrijver zal de meerderheid van 419 als 6neeuw voor de zon wegsmelten, want zjj is eenvoudig belachelijk vergeleken bij dc verhoudin gen in het volk. De rechterzijde zal zelf toegeven, dat zij deze meerderheid dankt aan een eigenaardigen samenloop van om- standigheden. Mocht het echter met de grondwetsherziening spaak 100pen, dai ie de reobterzjjde in den Senaat voor zeel vele jaren meester van het terrein. Bjj evenredige samenstelling zouden ca cijfers 410 vermoedelijk Teranderen in 2723 of iets dergelijks. Daarom is deze nieuwe samenstelling van de Eerste Ka mer een bespotting van dc meest elemen taire rechtvaardigheid en een demonstra tie van onrecht." Aan het einde van zijn beschouwingen zegt deze medewerker: „Wanneer do rochtsche coalitie by d< verkiezingen voor de Tweodo Kamer de nederlaag mocht lyden, zal er met een Eerste Kamer, dio byna geheel rechte is, een toestand van oven groote verwarring als onvruchtbaarheid zyn ontstaan. Val len echter do verkiezingen zoo nit, dat er een principieel recAtsek Kabinet kan optreden, dan kan de rechterzijde voor- loopig doen wat ze wil cn heeft met de Eerste Kamer feitelijk geen rekening meer te honden. De machtspositie van do rechterzijde in one Hoogerhuïs is gedurende heel on ze parlementaire historie 11 og nooit zoo sterk geweest als op dit oogenblik." Het Yaderland vraagt zich af of de tactiek van den Vrijheidsbond wel d' juiste is geweest. Er war. schryft het blad, geen reden om in eerste ïnstanre een coinpromie met de S. D. A. P. aan tc gaan. Maar nu de poging, om met Rechts, op den grondslag van do bMisande partyverhoudingen toi een compromis te komen, door haren lust om in troebel water te visschon niet ge slaagd was, kwam de verantwoording daarvoor geheel voor rekening van hen. die wat de billijkheid voorschreef, gewei gerd hadden, en was ieder compromis 011 zich tegen die listigheid te dokken, ge rechtvaardigd. Slecht begrip zou do oor zaak van ontstemming daarover kunner zya, maar de Nederlander in doorsnee :i niet zóó, of hij zou dit zeer goed hebber begrepen. Het blad doet verder opmerken dat hc( nog de vrnag is of doze meerderheid in de Eerste Kamer er maar een voor den tijd van éón jaar zal zy». Die groote rechteohe meerderheid heef! het toch. vc-rkluart het, in haar hand elk voorstel van Evenredige Vertcgenwoordi- iig te verwerpen. En mon wordt er ii verband mot hot thans gebeurde niet ge ister op wat de bedoeling van Rechts in de Eersto Kamer geweest i« met haar verzet tegen de vastlegging van de Even. rodige Vertegenwoordiging in de Additio neele Artikelen. De Maasbode, na een memoreering van dc-u uitslag cn hoe mr. Smeengo bot oeuige lid van den Vryheidsbond in de nieuwe Eerste Kans er i.;; Aldus kionk in deze vorkiezings-periode het „eerste gelui" al heel droevig ca somber voor de party, die straks aan ce Kamcr-steuibus do conto viool hoopt spelen. Zy verschijnt au in de arena met ecu „onbesmet blazoen": do afwijzing der samenwerking met dc S. D. A. P.; inc.ar duur heeft ze deze nobele gestie moeten betalen. Kerk en School GEREF. KERK - Bedankt voor het beroep tc Giesson-Oudekcrk, Gies- sen-Nieuwkerk en Peunsum ds. Joh. Kwak te Cukmhorg. NED. HERV. KERK. Beroepeo te Oterleek ds. A. J. P. Boeke te Schoorl. Bedaukt voor het beroep te Biels- wijk ds. P. van Toom te Rotterdam. GEDENKPLAAT. In de St. Ja- cobuskerk te Vlissingen is een ge denkplaat onthuld let nagedachtenis van do Belgische soldaten die hier gewoond hebben en in den ooi log \ooi. hun vaderland zijn gevallen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1