39e Jaargang Wo. 11S73 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ZATERDAG Ï4 JUNI 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 13.67'/,. Frauco per post door Nederland 13.87'/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem eu omstreken 10.57'/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uiigave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOIVI, Telefoon 3082 ADVERTENT1EN Van 1—6 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaallstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Ct9. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Teleloonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. ORlEfiUlZERKERKWEQ 3, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT DIT ZESllhN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden: ZATERDAG 24 JUNI. Schouwburg, Jansweg: „De Jan tjes", 8 uur. Zang en VriendschapComité voor do Verkiezing van Onafhankelijke Kamerleden, openbare vergadering, 8.15 uur. De Kroon, Liberale partij, openbare vergadering, 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtsuaai's middags 3.305-3» en 's avonds 810.30 Concert. Blauwe Kruis, Alg. Ned. Vrouwen organisatie Openbare vergadering, half 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkeit, Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 25 JUNI. Schouwburg, Jansweg, „De Jantjes" 8 uur. Park Brongebouw, Conceit door ge mengd- en kinderkoor „Polyhymnia", 8 iea-room Luxor Theater, Groore Houtstraat 's middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Den Hout, Van Bruggen, Middag en Avondconcert. Oud-Hollauu, Verwulft, Strijkorkest Café-Resfaurant „Llon d'Or", Kruis weg 36, Concert van 8—11 uur. Luxor-ibeaier, Groote Houtstraat- 133. bioscoopvoorstelling van 2 uur nam. af. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. of Cinema Palace, Groote Houtstraat 1 Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. af. i::>.la-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m &f Bloemendaal, Rusthoek, Avondcon cert, 8 uur. MAANDAG 26 JUNI. Kinderhuissingel, Circus Caroli, Gala openingsvoorstelling, 8 uur. Protestantenbond, Ckrist.-Hist. Unie, openbaie vergadering, 8 uur. N.V. Handel in bouwmaterialen „De Hout werf', aandeelhoudersvergadering ten kantore der Vennootschap, 8 uur. Tea-xoom Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305-30 en 's avonds 810.30 Concert. Duit-uo.iaiiu, verwulft, Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 3 uur. Schouwburg Do Kroon, Qr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur. v meina-Palace, o roots Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Bcala-thoator, Kleine Houtstraat J7 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. dta&smëuws HAARLEMMER HALLETJES. Daar Fidelio met vacantie op reis is, verschijnen deze week geen Haar lemmer I-Ialletjes. TEGEN UE BELASTING OP DE VERMAKELIJKHEDEN. Op initiatief van het bestuur der Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" had Vrijdagavond in -'t pobouw van die zanervereenigirie: aan de Jansstraat een vergadering plaats, met het doel om te komen tot een her nieuwde protest-actie tegen de belas ting op de vermakelijkheden. Te 8.4U opende de voorzitter, Dr. Broese van Groenou, de vergadering en herinnerde aan de vroegere verga dering. waarin door ongeveer 60 ver- eenigingen besloten werd, een request aan Gedeputeerde Staten en aan den Raad te zenden, waarin geprotes teerd werd tegen de20 pet .belasting op de vermakelijkheden. Spreker vond, dat de wellevendheid op het Stadhuis zeer is achteruitgegaan, Want op dit reque&t, dat door zoo'n groot aantal vereeir.igingen vertegenwoordigende een groot aantal ingezetenen) verzon den werd, is niet eens eon antwoord binnengekomen. Toen spreker eens im- lormeerde naar do reden van die onwel levendheid, werd hem geantwoord, dal mep op het Stadhuis dacht, dat het bewuste stuk een afschrift was van het request, aan Gedeputeerde Staten g©*- zonden. Inmiddels io deze belastang door dit laatste codege goedgekeurd met 1 Mei is zij in werking getreden. We staan nu nog even vor als vroeger en zullen die 20 pCt. moeten betaien dit laatste beteekent de dood voor veie veree 11 igingen. De voorzitter las hier op een schrijven voor van die vereenii- ging .Doopsgezind' Zangkoor", waar in die vereeniging haar' dank betuigt aan „Zang en Vriendschap" voor de gelegenheid, om weer een actie tegen deze belasting te voeren. „Doopsge zind Zangkoor" wil eveneens een scherpe actie, op wélke manier dan ook. In overweging wordt dan gege ven, om bij de raadsverkiezing, djie in 192-3 plaats .heeft, te komen met een muziek-, tooneel- en sport lust. Alleen die personen zuilen op de lijst komep, die verklaren tegenstanders van die belasting te zijn er, pogingen te zullen aanwenden, om die weg .te krijgen. Dr. Broese van Groenou kon zich daar wel mee vereenigen. Die 20 pet. moe- teu weg, want anders komen er min der muziek- en zanguitvoeringen. Eu muziek is ©en van de grootste factoren, om d©u geest van den inensoh te ver honger. Een afgevaardigde van „Doopsge zind Zangkoor" gaf od dezen brief een nader© toelichting. Hij wil bij den Raad een nieuw protest inzenden, aan kan men althans niet zeggen, dat het een afschrift van een request is en dan moet het in den Raad worden voorgelezen. D© bedoeling is, een ge mengde lijst samen te stelten. De moeilijkheid is evenwel, wie No. één. ©n wie No» laatst zal wezen. Daarom zou men het voorbeeld van de groep- Van Houten kunnen volgen dan wor den alleen ziï gekozen, dae die meeste voorkeurstemmen op zich verzame len. Een halven Raad begeeren Wij niet, zei sprekermet een paar Candi da ten zijn we reeds tevreden» Ben afgevaardigde van de zangver- eeniging „Caecihia" zag in deze methode iet© unfairs. Een eénliik can- d'idoat zal op de hem eventueel te stel len vragen antwoorden, dat hij pas een blik in de gemeentehuishouidang zal kunnen werpen, aJs hij in den Raad zit. Van te voren kan hij niet beloven. Deze spreker, wilde er de po litiek buiten houdenhij verklaarde zich dan ook tegen het voorstel van „Doopsgezind Zangkoor". Hij wilde een beter en waardiger middel, naroe- lijik de stichting van een bond van zangvereenigingen in Haarlem, die de belangen dezer vereeniging zal behar tigen en zich later aan een jandel ijken bond zou kunnen aansluiten. Nog maals droog hij op de stichting van ©en bond van zang- of ddlettantvereeoi- gingen aan. De Vooirziitter was het met diezen spreker niet eens. Hij achtte het mid del van „Doopsgezind Zangkoor" wel geen Koninklijke weg, maar wel een specifiek Nedenlandsche weg, dien hij goed noemde. Namens <1© Christelijke Oratorium Vopeenigiiig gaf een dei* aanwezigen in overweging, dat alle vereenigiogen in HaanLem, geen enkele uitgezon derd, niels zullen uitvoeren, vóórdat die 20 pc-t. er af zijn. Maar dan moe ten beslist alle vereeiiigingeii zich daartoe verbinden. Hij was van mee ning dat Mr. Romans dan wel gauw zou terugkrabbelen en deelde made, dat de gemeente, als de Ghristelijke Oratorium Vereeniging een uitvoering geeft, 800 900 gulden opstrijkt. Een andere aanwezige voelde voor- Loopig noch voor het ©ene, noch voor het andere. Hij wilde, dat er een re quest naar den Raad' gezonden zal wor den, maar dan vergezeld van zooveel mogelijk handteekeningen Een afgevaardigde van de zangver- eendgiug Polyhymnia" wees ook nog ecins op den financieelen nood der ver sohiillenidö dileUantoiivereoiiflgingen. Vele aanwezigen voerden nog over dieze kwestie het woord en uitten hun groote ontevredenheid over iiez.e belas ting heffing. Men was tot een scherpe actie bereid, als er maar snel gewerkt wordt. Tenslotte werd een voorstel in stem ming gebracht om uit deze vergade ring een commissie te benoemm, dóe maatregelen zal beramen om die 20 pet. belasting op vermakelijkheden weg te kriiigen. Dtit voorstel werd zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Beslaten werd, die commissie uit vijf leden te doen bestaan. Tot leden werdetn gekozen, de hee- ren C. Overbeck (van het „Doopsge zind Zangkoor", B. A. Ko^er (van „Caecilia"), D. Hogedbirk (van die Christelijk© Oratorium Vereeniging), A. N. Zonneveld (van „Polyhymnia") en A. J. Hoeben (van „Door Inspan ning "Uitspanning"). De heer Van de Kamp, die ongeveer tien u,ur ter yergodering kwam (hij had denzelfden avond een vergadering tegen de precario-beLasting bijge woond), gaf de pas benoemde com missie in overweging, geen overijld werk te doen. Ook hij is tegen al die kleine -belastinkie's. „Die eenige em waarachtige belasting", zei de heea* Van de Kamp, „is de inkomstenbelas ting; dat is een. belasting naar draag kracht en de ©enige partemonnaie. Da4r moet de commissie o.a. ook op aanstureni" De heer Van de Kamp was er nog niet zoo zeker van, dat die 20 pet. er af zouden vaan. Iets anders was evenwel het vragen van een subsidie, als een vereeniging aan het gemeente bestuur k3.n aan to op endat zij met n nadeelig saldo heeft gewerkt. De Voorzitter dankte den heer Van do Kamp voor zijn tegenwoordigheid en ziiin goede raadgevingen, die hij op zeer - hoogon prijs stelde. Dia voorzitter ried de nieuwe oom- missie aan ook aan, zioh bij eventueel© manlijkheden tot den heer Van de :Kamp om raad tc wenden. Met een woord van dank sloot de Voorzitter hierop de vergadering. DE HERTEN. De hertenfamilie in onze hertenkamp is met zes flinke, jonge horten vermeerderd. Het is eigenaardig om te zien lioev-eel be langstelling deze vlugge liertjes van hot publiek ondervinden. MTDDELB. TECHNISCHE SCHOOL Op de jaarvergadering van den Bond van de Leerlingen der Middel bare Technische School werd 't be stuur voor het verem.gingsjaar 1922- 1923 als volgt samengesteld: F. I-I. Doodeheefver, voorzitter, 11. W. Wa- gen in gen, vice-voorzitter, W. de Wit, secretaris, J. W. Kleinlein", penning meester en J. N. IvObel, commissaris. DS. C. VEEN. Naar Haarl. Pred.- blad -verneemt, heeft ds. C. Veem, op zijn verzoek, eervol ontslag gekregen als godsdienstleer aar van de strafge vangenis en van het huis van bewa ring. Ds. Veen heeft dit werk vele ja ren lang gedaan met groote liefde en toewijding. Ms ziin opvolger is he-1 noemd ds, P. W. Foeken. Da Tweeds KamarTerklezingen Bij de anti-revolution- nairen. In het gebouw van den Ned. Protes tantenbond kwamen Vrijdagavond op uitnoodiging van de Anti-Rev, kicsver- eeniging „Nederland en Oranje" ie Haarlem en ie Schoten de a.-r. kiezers bijeen. De vergadering was goed be zocht, ook door dames. Voordat de ver gadering begon, had een orgelbespeling plaats en werden vaderlandsche- en an dere liederen gezongen. Te ruun 8 uur kwam de spreker, het lid der Tweede Kamer, de heer J. Schouten, begeleid door bestuursleden der kiesvereenigm- gen, die de vergadering hadden uitge schoven, de zaal binnen. Na de opening der vergadering op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, Mr. A. Bruch, deed deze een opwekkend woord hooren om mede te werken aan den verkiezingsarbeid van „Nederland en Oranje", onder mededeeling dat hei bestuur van de kiesvereeniging avond aan avond in de Groen van Prinsterer- school zitting houdt om de werkzaam heden te verdeelen. Dank bracht spr. aan de jonge anti-rev. propagandaclub voor de reeds verleende medewerking. Daarna was het woord aan den spre ker van den avond. Deze begon met de opmerking dat de anti-rev. partij van ouds een voorstandster is van een pu blieke politieke voorlichting en dat die partij een militante is. Gevaar is, ging spr. voort, dat op Staalkundig gebied al meer den waan van den dag zal gaan heerschen uit gebrek aan politieke ken nis. Vergaderingen als deze nu dienen om die politieke kennis te vermeerderen en inzicht in politieke vragen te geven. Een ander gevaar is dat de belangen» politiek zóó op den voorgrond in de Volksvertegenwoordiging wordt ge steld, dat daardoor het Staatkundig le ven wordt geschaad. Verscheidene lijsten werden nu ingediend, die echter niet oor zaak zijn van verschil van inzicht, maar die werden veroorzaakt door den wensch om bepaalde belangen in de Kamer ie zien behartigen. Daartegen dient te worden opgekomen. Tegen deze belan- genpolitiek dient te worden ingegaan. Om praclische redenen, omdat in de Kamer geen groepsvertegenwoordiging kan worden gevormd. Bovendien de be langen van allen van één groep zijn niet gelijk. Maar om andere redenen dient men er mede tegen ie zijn. Wat is de zaak van de Volksvertegenwoordi ging? Aan haar komt toe het budget recht, maar verder dient zij immers weer bij de Overheid op te komen voor de rechten en de vrijheden des volks. Gaat men nu van de Kamer maken een lichaam van allerlei groepen om één bepaald haar eigen belang te beharti gen, dan kan van dictaat niets komen. Een ander punt dat spr. aanroerde was dat der bezuiniging. Inderdaad de financieel© toestand staat er niet schitterend voor. Gemakkelijk is het de leuze aan te heffen, aldus spr., maar minder gemakkelijk Is om de bezuiniging ptuctisch toe te passen. Voortgaande deed spr. opmerken aan het geroep om bezuiniging van tien Vrijheidsbond weinig waarde te hech ten, uaar nog koit geleuen vóór üez© period© van geroep om neruigrng de neer Dreaselhuys dingen cteed en voor stelde die precies het tegenoverge stelde van bezuiniging zijn. Ook werd door hem gememoreerd de inaienmg van de motie-Otto inzake de salanee- ring van de onuorwijzers, die aan 's lands financiën groote eischgn ons hebben gesteld. De Vriiiieidsbond komt met een pro gram dat eenerzijds de eiscli van be zuiniging bevat, en andere zlja& eisehen, die milliocncii zullen vragen, zoo oordeelde spreker. Dan kwam spr. tot de bezuiniging, die de soc.- dem. in ontwapening zoeken en welke ontwapening is de voornaamste eisck van het verkiezingsprogram der S. D. A. P. Spr. betoogde dat bij de vol keren weinig van vermindering van bewapening wordt bespeurd en aai «ie marinebegrootmg veel posten bevat, die niets met militairisme hebben te maken. Bovendien waar de soc.-dem. wat hebben te zeggen, o.a. in Zweden, waar Branting minister president is, wordt de leuze van ontwapening met aangeheven. Branting zeide zelfs dat een land als Zweden niet bet duïk- bootenwapen kan missen nu nog. Toch, de a.-r. die het zelfde stand punt als Branting innemen worden bier als militairisten uitgelachen. Maar om andere redenen zijn de a»-r. mede tegen een algeheele ontwape ning. Immers door ontwapening geelt men prijs ve'e zedelijke goederen, brengt men de onafhankelijkheid van ons vaderland, een land met groote zedelijke rechten en vrijheden. Geen land als het onze waar die vrijheden en die rechten worden gevonden. Daarom verzetten wij 011s tegen die leus van ontwapening, zeide spr. (Ap plaus). De soc.-dem. namen die leuze van ontwapening op, aldus spr., omdat de leuze van socialisatie geen invloed op do massa van hel volk heeft, de massa, die alléén vatbaar is voor iets wat on middellijk is te bereiken. Voorts door die ontwapenïngskuze trachten de soc dem. invloed bij de vrouwen te krij gen. De a.-r. weten dat do ontwape ning niet kan worden gerealiseerd. Eerst dan wanneer er een nieuwe aar de is zal daar die vrede en die. gerech tigheid heerschen, waarcioor geen oor log meer mogelijk zal zijm. Wij dienen het heilig recht en bezit van het va derland te verdedigen. Daarom weg! met de leuze van ontwapening! zoo verklaarde spr. Na deze beschouwingen van prac- tischen aaru, kwam tp. op üet prrn- eipieelen ui de Staatkunde. De a_-r. willen üet gezag ui den Staat lundee- ren op het gezag van God en hoog houden do souveremstaat van Gou. in dat opzicht staan zij tegen alle vrijzin nigen over. De a.-r. vinden nraci.it in de belijdenis dat God is de volstrekte Souverefn over al net geschapene. Handhaven willen z.j de chr. grond slagen van het volksleven. -Daarom gaat het en daarom roepen de a.-r. op tot den strijd. Met een krachtige opwekking om er aan mede te wer ken dat hij de stembus de anti-rev. Staatkunde toi zegepraal komt, ein digde daarna spr. onder applaus zijn rede. Herv. (Geref.) Staats partij. In „Het Blauwe Kruis" vergaderde Vrijdagavond de afd. Haarlem van de Herv. (Geref.) Staatspartij. Als spieker trad op Ds. H. E. Gra- vemeyer, met het onderwerp: „Waarom Herv. Geref. óók in de Politiek, of onze Protesiantsche Vrijheden". De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 18 16, waarna Ds. Gravemeyer voorging in gebed. Spr. zeide daarna te zullen spreken over de beginselen, bet fundament der politiek. Om verschillende redenen zou men Nederland kunnen noemen het Is raël van het Westen; God heeft Neder land uit het niet geroepen en steeds uitkomst gegeven in moeilijke tijden. Ons land heeft zijn onafhankelijkheid aan den godsdienst te danken, aan het ge loof der Geuzen. Ook in de toekomst zal ons volk slechts een onverbreekbare een heid kunnen blijven als het trouw blijft aan het geloof der vaderen. De ware godsdienst bezielt den mensch, maakt hem krachtig, ook voor het maatschap pelijk leven. Nederland is steeds het bolwerk der vrijheid geweest, maar nu wordt onze Protesiantsche vrijheid bedreigd door twee machtenRoomsch en Rood. Al zijn deze beide in politieken zin scherp gescheiden, toch is er veel overeen komst. Overeenkomst in afkomst, in we zen, in doel, in middel en in het instru ment, waarmede zij hun doel trachten te bereiken. De Roomsche gedachte, zei spr., is internationaal en daardoor anti-natio naal, evenals de revolutionnaire ge dachte beide, Roomsch ea Rood. zou spr. anti-christelijk willen noemen; bei der doel is boven alle dingen de we reld en de macht over de wereld; beide hebben als middelde onderdrukking, de tyrannie; beide gebruiken als instru ment de hiërarchie. In den strijd tegen deze beide gevaren is, vervolgde spr.; niets te verwachten van de anti-revolutionnairen toch van de christelijk-historische partij. Er is maar één macht die stand kan houden tegen Rome en tegen de revolutie; die macht is het Woord van God. Daarvan spre ken ook de anti-revolutionnairen wel, maar toch wilde Kuyper het ethische Staatsbeginsel huldigen en onderscheid maken tusschen Kerk en Staat. En ook in de Christ.-Hist. Unie wint de vrjje- kerk-idée hoe langer hoe meer veld. Daarom moeten w ij, al zijn wij dan kleine schare, ging spr. voort, front ma ken naar links en naar rechts, tegen Roomsch en tegen rood. W ij moeten ons vaderland waarschuwen„Nederland, let op uw saeckl" en onze stem ook in de Tweede Kamer doen hooren. Bij de gedachten wisseling vroeg een der aanwezigen of het eigenlijk wel noodig was geweest de Herv. Staats- portij op te richten, daar er toch een Christen-sociale partij bestaat. Ds. Gr. antwoordde, dat het toch goed was, om zelfstandig te staan. De Herv. Staatspartij heeft nu, als partij, al veel invloed uitgeoefend. De kleine par tijen zijn het .geweten van de groote en het is ons tc doen, zeide spr., om den invloed, niet om de macht. En dan kan de Herv. Staatspartij zich met eeni ge leuzen en denkbeelden van de Chr. Koe. partij niet vereenigen. Iemand, die zich aandiende als „niet Chr. sociaal en niet auti-revolutionnair" meende, dat het Evangelie aan Rome moet gepredikt worden en dat men, ui plaats van nieuwe partijen oprichten, be ter deed met de velen die van de volks kerk zijn afgedwaald er weer bij terug te brengen en verder vooral met de vredesgedachte te doen doordringen. Ds. G. beantwoordde ook dezen de bater, waarna de vergadering gesloten werd. UIT DEN TREIN CEVALLEN. Woensdagavond is nabij het station Halfweg een jongen an 1U jaar, ver moedelijk doordat hij te ve** uit het raam hing, uit den trein van Zand- voort naar Amsterdam gevallen. Door het in werking brengen van do noodrem, stond de trein spoedig stil.en werd de jongen op de baan ge vonden met eenige ernstige hoofdwon den. De jongen is door een in den trein aanwezigen geneesheer voorloopig verbonden en is niet denzelfden trein vervoerd naar een gasthuis te Am sterdam. Do jongen maakte deel uit van een gezelschap schoolkindoren dat, met da noodige.. geleiders, een uitstapje gemaakt had naar Zand voort. EINDEXAMEN HOOGERE HAN DELSSCHOOL. Bij het eindexamen ziju geslaagd H. D. Cohen, P. J. Zondervan, R. W. Drieseen, W. P. van Lennep, N. 0. Nagtzaam, H. li. Th. van aen Berg, J. R. Doodeheefver» G. A. Rie'- yeld, A. E. Riemens, 0. H. Pilaar, 1 G. L: Braak, G. J. Thoolen, D. M. Bus, G. J. Scharff, J. J. Visser, M. W. C. Brouwer, J. Agiebels, J. L. Prius, W A. Borgmau, H. Deutekorn, E. 1. Verzoen, li. (J. Fleumer, J. F. üremet, M. H. Siubenitsky, A. M. de Bout, H. C. Brouwer, O. L. Du- mout, J. D. van Sitteren, E. W. Peu lenburg, J. A. Dekker, G. J. Woud stra, G. H. ten CaLe, W. G. Broek huysen, A. van Wegteren, F. van Heeckeren. van Walien, W. E. van den Broek, J. H. U. Schoonheyt, G van Lierop, A. Y. Kingma, Ch. W. Dekker, N. Lesger, M. M. Sasburg, J. M. J. Buhse en Brandjes. Zes can- didaten werden afgewezen. BADEN. In het douche badhuis aan den Schotersingel zijn in de af- geloopen week 1145 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 275 en in dat op het Leid-schcplein 800. PERSONALIA. Te Leiden is geslaagd voor hei examen Ned.-Ind. adin. dienst de heer P. E. J. Ably, van Haarlem. HAARLEMSCHE ORKESTVER- EENIGIN'G. Donderdag 29 Jum o.s. -geeft de Haarlemsche Orkestver- eeniging onder directie van den heer N. Gerharz een concert in den Thee tuin te Apeldoorn. KERKCONCERT. Vrijdag 30 Juni a.s. zal in de Groc-te kerk een kerkconcert worden gege-.en waarbij zullen medewerken Mia Peltenburg, sopraan. Louïb van Tulder, tenor en IIendr. Andrieasen, orgel. Het Filmkijkspel Luxor Theater. Het Luxor-theater bestaat thans een jaar. Ter gelegenheid daarvan ie een feest week georganiseerddie den goe den naam van dit reeds bij alle bios coop-bezoekers bekende theater nog meer luister zal bijzetten. Vrijdagavond werd deze feest week ingeluid, in tegenwoordigheid van verschillend© autoriteiten en vele be langstellenden. De ontvangst was keurig, zölfs het tuiltje geparfumeerde bloemen voor de dames ontbrak niet. Voor deze fe©3tweek is een schitte rend programma samengesteld. Het is een goede gedachte van de directie ge weest om weer eens de film te laten draaien di© in de openingsweek zoo veel succes had, namelijk „De eere- voorst&Rüig van de vier duivels Deze filiu, die een interessant kijkje geen in het leven vaii oireus-arti-sten, boeit van het begin tot het einde. De triomf en het lead der artisten worden door de toeschouwers meegeleefd en als ten slotte de dood aan het leven van twee der vier duivels (lucht-acrobaten) een einde maakt, hebben de kijkers een antieren kijk gekregen op het leven van zulke specialiteiten, dan z© tot nog toe hadden. Van den buitenkant beziien is alles schitterend klatergoud, maar nu heeft men leeren begrijpen, dat deze artisten ook menschen ziju met behoefte aan liefde, ook menschen met zwakheden... De film is mooi be werkt, alles is eerste klas! De muzikale illustratie van de film was heel verdienstelijk. Om het komische nummer „Artikel 188" ,is braaf gelachen. De natuurtafereelen van de oevens van de Eure te Maiutenon (een kleur beeld) wekten veel bewondering. Tenslotte voerde na de pauze het gezelschap van Maurits Vigeveno op „De leugen van Pierrot", een gevoel volle schets uit het leven van ean kiu'i- steoaaj-sgezin. Er werd mooi gespeeld en gezongen, zoodat van deze dramaüi- sche fantasie, iets moois op artistiek ge oied gemaakt werd De bezoekers gaven door luid ap plaus hun dankbaarheid over het ge- •notene te kennen. De heer B. C. Hartman, directeur van Luxor, dankte het Haarlemsche publiek voor het vertrouwen, dat hij dit jaar genoten heeft en verzekerde ook in de txjekom&t alles te zullen doen om den naam van het theater hoog te houden, De Kroon. William Russell vervult ditmaal de hoofdrol in „Eer en Geweten", oeai spannend drama in vijf acten. De eerste acte voert ons in de zeuwachti- ge atmosfeer van een speelhol. Een jong vice-president van een bank ls verstrikt in de netten van de dochter van den eigenaar van 't speelhol en vraagt haar zelfs ten huwelijk. Het is de jonge dame echter vooral om zijn geld te doen en wanneer de jonge bank'.eider, om den ouden president- directeur van zijn bank te redden, een kus-lekort heeft aangezuiverd, wat hem een groot deel van zijn vermo gen kost, geeft ze hem zijn ring terug. Vervolgens krijgen we een run op de bank te zien met rumoerige massa- opstootjes» j Bij nader inzien krijgt het meisje echter spijt van Jiaur onbezonnen af breken der betrekkingen en ontspin nen zich allerlei intriges om den ban kier weer te winnen. Allerlei inte ressante verwikkelingen houden de spanning cr voortdurend in. Vóór de pauze, behalve de weekre- vue, eenige comedie's o.a. „Dakhar zen", waarin ©enige loodgieters als millionair optreden. In 't geheel ©en oardig programma, dat veel bezoek verdient. Het Scala-Theater. „Onder vreemde macht" is de titel van de 4de episode van Circusroes. Op het laatste oogenblik weet Eddie Polo de lont stuk te maken, waardoor hij een zekeren dood ontgaat. Hij vlucht met Hélène; zij verbergen zich in kisten dia op een vrachtauto scaaD. Natuurlijk i* het dezelfde auto waarop Mary het stuk zeildoek verborgen heeft. Eddie vindt dit evenwel niet, wel maakt hij weer van alles mee en wordt zelfs gebonden in een kist uit het raam in het water ge worpen. Hij zou evenwel Polo niet zijn, als hij zich niet wist te redden. Hi) gaat weer naar het huis van den Chinees ea verlost Hélène. Nu weer op zoek naar het zeildoek. Ook Gray doet dit met min of meer succes. Het einde is dat beiden de helft er van in handen heb ben. De volgende week weten we hoo dit weer afloopt. Voor liefhebbers van sensatie en spanning is deze episode het zien weer alleszins waard. Vóór de pauze zagen we een Jour naal „Kijkjes uit de Oekraïne" (Char- kof.) „Zij is overal", is'n aardige klucht, „De Negerhut van Oom Tom" is wel wat te langdradig Cq niet erg duidelijk. Er wordt evenwel veel goedgemaakt door „De Schele", die er de grootste rol in speelt. Alles bij elkaar een aardig pro gramma. ült de Omstreken VIJLSEN. uoncert in den tuin van Concordia. Zooals we reeds meldden geeft de Harmoniekapel „de Eendracht", dir'. K. H. Kerkboff, Zon dag weer een concert. Wij laten hier het volledig programma volgen „Le retour au Parijs", F. Mendels- sonnOavatina, Joachim Raff; Bal let Egyptien. A. LuiginiSlag bij Waterloo, Jon. M. Coenenl'A'ta- que, Marche, H. L. Blankenberg. Bij het spelen van d 1 „Slag bij Waterloo" zal gebruikt gemaakt wor den van vuurwerk etc. Staking hoogovenbedrijf. De bemiddelingspogingen van den burge meester van Velsen, inzake de staking aan het Hoogovenbedrjjf hebben tot re sultaat gehad dat tusschen de directies der betrokkon bedrijven en de organisa- tie-bosturen der arbeiders overeenstem ming is verkregen. In een vergadering die hedenmorgen 11 uur 20U worden gehou den in café Bloemoord, zouden de bestu ren aan de stakers de voorwaarden mode leden waarop liet work kan worden her vat. Het ligt, wnuueer de arbeiders tot opheffing van do Btaking besluiten, in de bedoeling a.s. Maandag weer aan den arbc-id -te gaan. De syndicalisten waren bij do ouder handelingen niet tegenwoordig. BEVEEWIJK. raadsvergadering. Achtereenvolgens werden zonder dis cussie goedgekeurd de vaststelling van het vermenigvuldigingsejjfer plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1922/23 op 1,2; uitgifte in erfpacht van een stukje grond, aan de provincie en de regeling omtrent do winst van het electr. bedryf en hot .verlies van de gasfabriek. Eveneens werden goedgekeurd de 3e, 4e en 5e suppletoirc begrootingen der gemeente over 1921 en de noodige af- en overschrijvingen en betalingen uit de post onvoorziene uitgaven over hetzelfde jaar, Overeenkomstig hot prae-advtes van B. en W. keurde de raad goed dat afwijzend, werd beschikt op een verzoek tot het be schikbaar stellen van gelden voor de kos ten van eerste inrichting eeuer school voor uitgobreid l.o. aan den Kees Delfs- weg. De heer Braun las een stuk voor in houdende dat de toojiassing van de arti» kelen der L. O.-vrot 1920, waarop B. en W. het advies grondden, niet goed werden uitgelegd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van gedeputeerden waarin werd medegedeeld dat de Min. van Bin- nenlandsohe Zaken bezwaar maakte tegen het besluit van den raad van 12 Jan. 1922 om den aftrek voor noodz. levens onderhoud te bepalen op f S50 plus 75 voor elk kind. E. en W. stolden voor ge noemd raadsbesluit in to trekken. Do raad ging daarmee niet aecoord, hot voor stel werd verworpen met 8 tegen 5 stem men. Trots de waarschuwing van den Burgemeester dat er voor de gemeente administratieve moeilijkheden en kosten uit zouden voortvloeien. De Vereeniging tot viering van den Koninginnedag kreeg de gevraagde subsi die voor dit jaar vaa f 150, terwijl 11a eenige discussie aau de worstel vereen i- giug D. O. K. werd toegestaan eea lokaal van de fröbelschool te gebruiken voot oefeningen. De heer Ejjking drong by de rondvraag aan op voorziening in de vloeschkeuring, waarop de voorzitter antwoordde dat in do volgende vegadering dit punt nsn do orde zal komon. UMTJIDEN. Uit het politierapport. II. v. d. >S. te Amsterdam deed aan gifte van verduistering^ contra G. do It., *>ok te Arnstordam. Daar het feit zich beeft voorgedaan to Amsterdam is de iaak naar de politic aldaar verwezen. Door de jiolitie zijn aangehouden en tan de justitie te Haarlem overgegeven C. do L., en E. W. beiden le Velseroord, omdat zy in het alg. Politieblad gesigun- 'oord stonden voor het ondergaan van -•esp. een half jaar en twee ma(U drie da gen hechtenis. P. W. deed aangifte door oen hond van G. V7. te- zijn geheten. Een gescheur de pant3lon was het gevolg. W. is niet gortegen de schade te vergoeden, wel om de pantalon te laten makon, omdat (naar getuigen bevestigden), P. \V. naar den (hond geschopt had. Gevonden voorworp©11: blikken spaar potje met inhoud, bruinlederen tasehj^ zilveren ketting (armbaudvorm), zjjden 'damessjaal, nummerplaat vo:: motorfiets (no. 12997), zwartbruin hondje, huisïlen^ tol mot fietspomp.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1