Rubriek voor onze Jeugd Wiistrgi JAM VAN DE MARKT BriomiiDg üuhriek van dan Arbeid. S1CHH' PUUR CHOCILADEREIP. liünenlaiui Koloniën Raadseloplossingen Nagekomen aadsels ontvangen van: Myosotis 6, Adelaar 0, Duinrooske 6, Mies v. Koot 6, Afrikaaulje C, Wilgen roosje 6, Volendammer 6, Groens 5, Oor- leke 6, Robbedoes 6, Heuk v. Heerdea 6, Gouden regen 5, Rozenknopje 0, Cam panula 6, Graaf Adolf C, JQoino Peuter 6, Buitenman 6, Vriendinnetje 6, Ornates 6, Friezinnetje 6, Lina Punt 6, Voetballer C, Koel de Raikker 6, Inzendingen ontvangen van: J. Bus man, oud 10 jaar, te Hillegom, Piene, 13 jaar, Oorreke 13 jaar, Zeester 11 jaar. Ben onbekenden gever dank ik vrien delijk voor liet gezonden exemplaar. door W. B.-Z. .EEN PRETTIG DAGJE DAT VER-.. VELEND EINDIGT. Om halfacbt stonden ze al voor het sta tionsplein op hun ouderwijzer te wachten, 't Was mooi weer, oen beetje friseh, maar daarom by uitstek geschikt voor coa schoolreisje. Kwam meneer nu maar, dan konden de hal ingaan. Maar de tre.ia ging pus om aoht uur, er was dus nog volop tijd. Ze neusdea eens in eikaars mandje of taschje. „Jo, wat hè je een fijne bananen. „Wat hè jij een reuze zak met kersen. „Kijk die heeft een pönÜ apennooten. Er werd begonnen met presenteerea en hec-1 waarschijnlijk zou de suoopvoorraad aardig zijn geslonken, als meneer niet was komen aanstappen. „Goeden morgen, jon gens. Nu maar voorwaarts marseh". Ze kwamen eigenlijk pas goed op dreef, toen ze ia don trein zaten. Meneer praatte ge zellig over verschillende merkwaardighe den, die ze op huu rois passeerden. „Nu by elkaar blijven. We naderen Am. „Gaan we loepen naar Artie?" v. er een. „Ja, 't is juist wel eens aardig om grooto stadsleven in den morgen gaide te slaau. De jongens ondervonden, dat meneer waarheid gesproken had. De stad was werkelijk wakker geworden, dat zag men aaa de tallooze bakkerskarren en melk wagens. Dc fcraan3 zaten vol werklui, de winkels begonnen te ontsluiten. Over alles lag nog zoo 'a friseh waas. „Straks is Ar- tis alieen van ons", zei meneer. Am sterdammers bezoeken Artis niet voor tienen. Ook die voorspelling kwam uit. Ze wa ren werkelijk de eorste bezoekeira. De meeste jongens waxen er al eens meer ge weest, maar toch had alles opnieuw hun volle belangstelling. Vooral bjj de apen waren ze niet vandaan te krijgen. Opeens riep meneer: „Da leeuwen worden zoo dadelijk gevoed." „.Jog, dat moeten we zien." zei Too- renop tegen Berg, die nog al zijn aan dacht bij twee speelsche apekindertjes had. In do roofdierengalerij was het ook fijn. „Warm is 't hier," pufte Wim. „Nog al logisch, 't is hier eea tropische atmos feer",-lichtte Frits heel filosofisch in. Daar kwam de opipasser met Bbukken vleesch. „Zou jij 't ze durven gevonï" vroeg Kees aan Jan. Jaa schokschouderde eens, m-nyr zag toch met eonig ontzag toe, hoo do oppas ser behoedzaam naderde met het vleesch aan een ijzeren pin, Het vleesch werd hun toegeworpen. Hu, wat een bok zette die grooto woudkoning op. „Toch wel zielig, hjj is zoo heelemaal uit zijn omgeving," zei meneer tegen de jongens. Daar hadden ze eigenlijk nooit over nagedacht. Maar ja 't was zoo. Nog al geen verschil of je daar leeft in zoo'n oerwoud, waar alle dieren eigenlijk je on derdanen zjjn, of dat je hier ia zoo'n hok van eenige meters maar moet heen en weer loepen, altijd heen en weer, van den ochend tot den avond. „Ook al een onttroonde vorst," zei Frits. De jongens lachten eens maar toch keken ze met een medelijdenden blik naar don leeuw, die nu zijn bloederige lippen nog eens fliuk aflikte. Het had hem blijkbaar uitstekend gesmaakt. De morgen vloog in dez'. dierenwereld voorbij. Tegen 12 uur gingen ze met el kaar naar het melkhuis om hun boter- hammenvoorraad nanr binnen te werken. Sommigen hadden al oen voorproefje ge- „Nu gaan we straks dus een eindje Watergraafsmeer in," sprak meneer. ,,Dan pikken we daar den Goolschen stoomtram op," vervolgde Jan. „Juist. Dat is dus afgesproken. Nu geen kranten- en schillenrommel als dank ach terlaten. Netjes alles in de mand deen, dan toonen we een goede opvoeding te hebben genoten." Frits was juist aan 't meppen met •en papieren prop en Kees had aan zjjn voeten een paar bananenschillen, die lijj juist naar de overzij wou trappen. Me neer kende zijn Pappenheimers, een en kele blik op prop en schillen en vlug ver dwenen deze ongerechtigheden in de mand. „We moeten ons niet te veel haasten," fluisterde Jan tegen Frits. „Je begrijpt, dat er voor tweeën niemand op het veld is." „Eer we hier den tuin uit zijn en dan is het nog een eind hoor," deelde Frits aan zjjn vriend mee. Ja, eer ze den tuin uit waren. Die moest nog even bij de zeeleeuwen k ij ken, die nog oven bij de vogels. „Koppie krauw, iboppio krauw" stonden er een paar b\j de papagaaien te vleien. „Je mot zeggen: Is de koffie klaar", lichtte Guus Borg in. (Wordt vervolgd.) Brieven aan do Redactie van do Kin der-Aldeeling moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERG—ZEEMAN, t. |L Vinnestraat 21xoocL (In de bus gooien, zonder aanbollon.) Nieuweling is: J. RUSMAN, oud 10 jaur, Veeneiiburgeriaaa 21, Hillegom. ORNATES. Heerlijk dat Montibrefeia flteedi vooruit gaat. 't Speet haar zeker wel oea beetje, dat zo met vaders ver jaardag niet thuis was. V RIENDINNETJB. Je raadsel is geel. Dus do prjjs is goed gearriveerd en naar je zin? Dat doet me genoegen, Ja stuur nu maar eens leuke raadsels BUITENMAN. - Ik kan mo wel oen beetje begrepen, dnt zus naar huis ver langt. Hoe goed zo het daar ook hooft, thuiB is thuis. Waar of niet? GOUDEN IïEGEN. Dat huiswerk -ceft heel wat op zja geweten. Straks zet je de boeken maar in de kast en geniet je maar eens heerlijk van dc cautie. Heb je vrijstelling voor do H. B. S.f Ja, zoo'n aanstaand H. B. S.erije moot vast meedoen met dozen wedstrijd. BEHANGERTJE. Zoo jongen, vind jij den wedstrijd 200 fijn? Dan zul je er vast ook wat fijns vaa terecht brengen. POESJE. Jo raadsels zijn goed. BOU WMEESTBRTJE. Ik vind het leuk, dat we nu eens hebben kennis ge maakt. Ben je al aan het Opstel bezig? DE KONINGIN DES VELDS. Dat was oen reuze-verjaardag. Do Indische pop vend jo zeker hot allermooist. MOEDERS KLEINE HELD. Klaar met je opstel? Zus moet nu ia Afdeeling L meedoen. Zo kaa nog niet wandelen Inet haar poppakind, maar Indische kin dertjes houden ook meer van warmte DE PARADIJSVOGEL. Wel ja, do zomer heeft al zooveel mooie dagen geven en zal zeker terugkeeren. De dui nen Wijven heuBch wel op je wachten. THEEROOS M1CH1EL DE EÜYTER en VERGEET'MIJ NIETJE. Ik feli citeer Theeroos met haar zwemdiploma. Toch maar flink, dat je het gewaagd hebt. 's Morgens vroeg was je op zjjn frischt. Ik kan me voorstellen, dat je heel moe was. Na godanen arbeid wsb de rust teen dubbel heerlijk. MEIKNOPJE. 'k Vind. dat je nog al aardig wat hebt opgehaald. Misschien ban je 23 Juli in Zaudvoort nog fortuin lijker. Als hot weer maar mooi is, dan zjjn de menschen ook goedgeefech. BBRGPRINS. Jammer, dat J6 mond harmonica valsch is geworden. Is er niets aan te doen? Je hebt hot in den Haag nog maar best getroffen. Straks zal het geschiedenis onderwjjs veel belangrijker je worden, nu je die historische plekjes bezocht hebt. PAARLMOBRVLINDER. 't Doet me plezier, dat de prijs naar je zin is en dat je nu weer vol goeden moed aan den examen voor Gymnastiek lijkt me heusch heel gezellig. Er wachten je heel wat prettige daagjes. ib Paarlvlinder nog met do klas uitgeweest? Jo raadsel is goed. PAARLVLINDER. De vorige week jn er vast heel 'wat prettige plannetjes afgesprongen. Je moet maar denken: wat is, verzuurt niet. Tante heeft het boel treurig getroffen. KORENBLOEM. Veel genoten in hfet circus? Wordt het huiswerk al wat minder? ZWALUW. Je raadsel is goed. BOB ZONDER ZORG. Hooft moeder don inktlap al gemaakt? 't Is een leuk boek voor saaie dagen, vind je niet? GLADOOR. Waar had jij hot zoo HENK VAN H. Je raadsel isi goed. Ja, ik bedoelde jou met H. J. v. H. Dit laatste H. was helaas tot V. vervormd. Dus Je volgende week zet je den verlang den schuilnaam maar onder je werk. ROBBEDOES. Zeg aan Coaimo, dat it me plezier doet, dat hy het zoo goed maakt. Jo karretje zal heusch wel weer stal komen. Als je dit leest is het mooiste weer van de we reld. Groeten voor moeder. OORREKE. Niets erg hoor, dat je eea keertje met raadsels oversloeg. Ik vond het wel prettig, dat je je opstel zoo vroeg stuurde. Op 't laatst komt er z0°" tegelijk, dat ik er 's nachts van droom. CROCUS. Je raadsels zijn goed. Wat fijn, "aait je eea fiets hebt gekregen? Kan je nu ook fietsen? Ik feliciteer je met je vrgstellujg. Wat ga je nu een heerlijke vaoantie tegemoet. Nu geen briefjes meer op school schrijven, ondeugd. VOLENDAMMERTJE. Dus jij bent eigenlijk eea Frieaeh Velendamniertje. Ga je nog wel eens naar je dorpje? Hoe veel geld moest je hebben voor je school reisje? Ik geloof zeker, dat je 't by el kaar krijgt. WILGENROOSJE. Ja, ik dacht, dat je me vergat. Ze hobben jou op je ver jaardag heusch niet vergeten. Die liet» is wel 't allerprachtigste. Kua je or al al leen op voort? AFR1KAANTJE. Heb je het boek 1 uit? Aardig van je dat je vriendin het >k mocht lezen. Nu zjjn er twee geluk kig mee gemaakt. MIDDENVOOR. Heb je al veel post zegels? Wat doet je zuster ia Meersen? Is je broer captain in H. 8. V.? Hoo heet jouw club? MYQSQTIS, Hoe is het ex nu meet Jjj bont zeker maar 't beste bjj moeder ihuia. Moet je nog poedertjes slikken? Schiet je op met den wodfitrjjd? Je moot jo pauwenveer maar als boekenlegger ge bruiken. Vader zal wel trotseh zjjn op zjjn kleinen tuinman. MIES VAN K. Hoo is het met dat gymnastiek-examen afgeloopon? Is de wandeltocht nog doorgegaan? 't Lijkt mo alles heel prettig voor jullie. Ik hoop, dat Vrijdag hot zonnetje heerlijk zal schijnen dat jullie redsjee naar Bergen door kan uw. DUINROOSKE. Geslaagd voor je gymnastiek-examen? Wanneer ga je naar het Gooit ADELAAR. Je raadsel is gioeul- SPARTAAN. Jjj hebt maar heer lijk genoten. Je hebt goed uit je oogen gekeken. Dat js flink jongen, want nu zal do herinnering je zeker lang bjj bljjven. Je raadsel is goed. Heb je met de koude dagen ook gezwommen? Edht Spar- taausch, hoorl ALLEEN IN 'T NESTJE. Ik hoop )or moeder, dat die meneer het geleen de zakje heeft teruggebracht. Zjjn de an dere poesjes er nog? BEETHOVEN. Dat was weer een, in ouderwetsch Zendagje, hè? Leuk, dat je ook nog oven kon trappen. Verboden vrucht smaakt zoot,Juaar heeft vaak oen bitteren nasmaak. Die kogelparty ook wel f\jn, maar kwam jo er zonder blauwe plekkea af? Ik hoop, dat het mor gen ook een heerlijke dag voor je zal zjjn. HEIDEPRINSESJE en PIEREWIET, dank ik harteljjk voor do mooie kaart uit Volendam. MELATTI. .Te hebt hot me» jo schoolreisje nog al goog met hot weer ge troffen, hè. Daar in Jan Tabak hebben al heel wat Haarlomscho kindeera ple- gemaakt. De Gooische Boer is ook gezellig. En boen Zaterdag weer niet Erica uit, dat was maar een fjjn slot van de week. LINA P. Ik dacht wel, dat deze wed strijd juist een kolfje naar jouw hand Was de jurk naar jo zin? En is de nieuwe hooj ook gearriveerd? Wat zal je or dan Zondag keurig uitzien, 't Zal voor moeder niet meevallen met zoo'n zware zus zoo vor te rjjden. Heeft Neuk ple- zior gehad in Katwjjk? 't Ib toch zoo te hopen, dat het weer echt zomer gaat wor den, dan kun je heerljjk genieten van het buiten zjjn, FRIEZINNETJE. Ik hoop dat het nu met de ruiling in orde is gekomen. ROSEHOENTJE. Dat was zeker oen gezellig werkje, dat dorp opbouwen. Je mag best een beetje geholpen worden mot je opstel. Je bent nog zoo'n kleine peuter. WILLEM VAN ORANJE. Je denkt zeker nog vaak aan al het moois, dat je in het circus gezien hebt. Ben je nog naar Baarn geweest? 't Weer waa maar zoo, zoo. Die vrjje Woensdag ia nog eens oen boffertje. Om jou mochten de menschen alle weken wel kiezen. Is 't niet? Ja, er is pas een Johan de Wit gekomen, dus je kunt niet naar die partij 0verloopcn. Hoe is het met de kippenfamilie? Geven ze veel eitjes? BUTTERFLY. Dat was nog eens een gezellig papierpraatje. Je mag tirat mee doen met den wodstrjjd, als je er zoo'n zin in het. Ze moesten jou op het kantoor wol hebben, maar jo hebt je taai gehouden. De plant, waarvan je me de pitten stuur-' de, heel dunkt me pronkappol. Ik heb" de pillen ook gezaaid en 't zal me beniea- wen, of er iets van opkomt. Dan noem ik het mijn Butterfly-plantje. WILLEM VAN DEN B. Je h&dt kogel uit die kerk moeten halen en moeten nemen. Dat was nog eens een aar dige herinnering geweest, Wimpie. Jjj wilt natuurljjk wel alle dagen naar het circus. Maar dan zou het moois er schien toch gauw af zjjn. ROZEROOD. Hartelijk gefelicliteerd met je succes. Dat con puk van hart, hè. Ik kan me begrijpen, dat thuis in hun sohik waren. En wat je voor cadeau uit zal kiezen? Vraag een mooi boek, dat blyff een prettige her- inrering. W. BLOMBERGZEEMAN. v. d. Vinnestr. 21r. Haarlem, 5 Juli 1922. Van hier en daar. pensioenregeling voor HET SPOORWEGPERSONEEL. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de üL-eeue van de Neder] andsche Spoorwegen aan de organisaties van Spoorwegpersoneel een ontwerp wet tot regeling van de pensioenen van 't spoorwegpersoneel en zijn na gelaten betrekkingen heeft doen toe komen. In een begeleidend schrijven, waar in o.m. het oordeel van de oiganiea- ties over het ontwerp gevraag;, worm, deelt de directie mede, zoo lezeu wij nader in de Tel. dot zij den minister van Waterstaat zal verzoe ken de indiening van dit ontwerp bij de Staten-Generaal te bevorderen. Ter voorkoming van teleurstelling teekent de directie aan, dat op invoe ring van een nieuwe pensioenrege ling als hierbij gaat, niet gerekend zal mogen worden, zoolang de gelde lijke uitkomsten van het bedrijf on gunstig blij ven- Bij de samenstelling van het ont werp heeft als uitgangspunt ge golden, mefdt de toelichting on der meer dat die regeling zoo veel mogelijk zal overeenkomen met die, welKe ingevolge de „Pensioenwet 1922" zal gelden voor de Rijksambte naren en hunne weduwen en weo- m. De uit de thans geldende pensioen- fondsreglementen voortvloeiende ver plichtingen van de bestaande pen sioenfondsen jegens heil die bij liet in werking treden dei- nieuwe regeling den dienst reeds hebben verlaten en hunne nagelaten betrekkin geil wor den door het nieuwe pensioenfonds overgenomen. Voor hen, die aan het deelgenoot schap van de thans bestaande pen sioenfondsen voor zich ze-1 oi voor hunne nagelaten betrekkingen hoo- gere pensioenaanspraken kunnen ant ieenen dan volgens de nieuwe pen sioenregeling het geval zijn zal, zijn in het ontwerp verschillende over gangsbepalingen opgenomen Voor de deelgenooten van het S. S.- pensioen fonds werden met ingang van 1 Januari 1912 de maxTlna der pensioenen gewijzigd, als gevolg waar van in het algemeen een hooger, door sommigen echter wijl bezoldigden boven, f 6000 niet meer voor de pen sioensberekening in aanmerking kwam in maximo een lager pen sioensbedrag kon worden bereikt. Aan die deelgenooten werd gelegen heid gegeven tot 1 Januari 1913 het verlangen kenbaar te maken dat de oude maxima te hunnen aanzien zou den blijven gelden; degenen die daar van gebruik hebben gemaakt waar onder ook een aantal voor wie het maximum hooger werd waren niet onderworpen aan de op 1 Januari 1914 ingevoerde .verhooging der doorloo- pende korting, terwijl voor hunne na, gelaten betrekkingen de oude regeling bleef gelden. Artikel 23 bepaalt: 1. Het pensioen bedraagt voor elk jaar in aanmerking komenden dienst twee percent van de middelsom deer pensioensgrondslagen, met dien verstande, dat het niet min der dan 30 en met meer dan 70 van die som bedraagt. 2. Als middelsom der pensioengrond slagen geldt het jaarlijksche gemid delde van de gezamenlijke grondsla gen der laatste 3 jaren, onmiddellijk aan den dag van ingang van het ont slag voorafgaande, of indien het jaar lijksche gemiddelde van de gezamen lijke grondslagen der laatste 10 onmid dellijk aan den dag van ingang van het ontslag voorafgaande jaren of den geheelen diensttijd grooter is, het grootste dier bedragen. Heeft niet over een termijn van 3 jaren, onmid dellijk aan den dag van het ontslag voorafgaande, een pensioengrondslag bestaan, dan geschiedt de bepaling van da middelsom eventueel over het kortere tijdvak, waarover een grond slag, of hetgeen ingevolge artikel 76 als zoodanig wordt aangemerkt, be stond. Art 1 kei 24: Het pensioen overschrijdt niet een bedrag van f 4000. Het zesde hoofdstuk (art. 33—50) bevat de bepalingen voor het pensioen van weduwen en weezen). Artikel 39 bepaalt dat: 1. Het weduwenpeusioen wordt bere kend over den laatsten pensioengrond slag van den overleden echtgenoot. 2. Het weduwenpensioen bedraagt 50 percent van de eerste f 2000 en 40 percent van het overige bedrag van den pensioensgrondslag, bedoeld het eerste lid. 3. Het weduwenpensioen zal echter in geen geval minder bedragen dan 50 percent van de eerste f 2000 en 40 percent van het overig© bedrag van het hoogste jaarlijksche gemiddelde van de gezamenlijke pensioengrond slagen, welke jiiaande het huwelijk gedurende drie achtereenvolgende ja ren hebben gegolden. 4. Het weezenpensioen bedraagt: a. 10 percent van de bedragen In ho? tweede en derde lid bedoeld, voor elk kind, welks moeder aan het overlij. den van den vader aanspraak op pen sioen verleent; b. 20 percent van de bedragen in het tweede en derde lid bedoeld, voor elk ander kind 5. Het weduwenpen-ioen en liet ge zamenlijk bedrag van een fveozenpen- sïoen wordt naar boven in guldens af gerond. Artikel 40: Het weduwenpensioen en het weeaefipensioen worden ten hoog ste over een pensioengrondslag van f 3000 berekend. de loonsverlaging in de metaalindustrie. Wij meldden reeds, dat, nu de mi nister van arbeid heeft geweigerd in te willigen een verzoek van de aid, Rotterdam van den Metaalbond in k© werktij d verlenging, in de metaal industrie aldaar een loonsverlaging van 6 zal worden ingevoerd. Naar aanleiding daarvan heeft-, zoo deelt de Rotterdainsche correspondent van Het Volk mede, het Hoofdbestuur vian don modernen metaal bewerkers bond 011- dur d© metaalbewerkers een manifest verspreid. In dat manifest wordt o. gezegd: „Het liefst zouden wij, evenals de vorigs maas, de arbeiders van alle on derneming en, waar de werktij dverlen- giug of loonsverlaging wordt toege past, willen oproepen den arbeid neer te leggen en den strijd te voeren tot het uiterste. Dat kunnen wij thans eotoer niet, omdat wij niet de zeker heid heliben, dat een voldoend aantal zai deelnemen eui wij niet gaarne de genen, die wel aan onze roepstem ge hoor zouden willen geven, aan een fiasco blootstellen. Ons parool zul daarom zijn: Alleen daar den airtbeid te staken, waar een voldoend aantal der anders- en onge organiseerden bereid is. zich mede achter onze organisatie te plaatsen," het congres van bouwvak. arbeiders. Op het te Amsterdam voortgezet con gres van bouwv-alkassociati'es is een motie aangenomen, waarin o.a. wordt gezegd: „Het congres enz., van oordeel, dat in het algemeen belang pp den door de groepen inge slagen weg dient te worden voortge daan; dat evenwol het vraagstuk van den bouw door de arbeiders zelve niet plaatselijk, doch nationaal, zelfs in- t.emationaaJt (zall moeten 'worden op gelost; dat hierbij de medowarking van de vakorganisaties noodzakelijk is, daar ook deze bij een verandering ln het productiesysteem haar historische taak sullen moeten blijven voortzet ten; göhoord de mededeelingen over de op het congres te Leipzig gedane stappen om tot een internationaal ver bond te komen; draagt aan het voortloopig bestuur op in deze richting te werken door: 1. aanknooping te zoeken met de vakorganisatie en GemeenschapDelijk Grondbezit. 2. een goeden financaeelen grond el ag te zoeken voor het voortbestaan voortwerken en uitbreiding van liet werken in eigen beheer: 3. het ontwerpen van statuten voor >11 Landelijken Bond van samenwer kende groepen. het ontslag bij het departe'- ment van landbouw. In een zeer druk bezochte vergade ring vsm den bond vaai ambtenaren bij de Departementen van Algemeen Bestuur en Hooge Colleges van staat te 's-Gravenhage is gisteravond het aan een aantal tijdelijke en vaste amto tenaren van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel aan gezegd ontslag besproken. Ernstige critiek werd uitgeoefend op de wijze, waarop men aan heit Depar tement te werk is gegaan. Tegelijk met aanzegging van ontslag aan vaste ambtenaren heeft vaste aanstelling van tijdelijke ambtenaren p'la had. Dè vergadering sprak als haair mea ning uit, dat hierdoor niet alleen de bezuiniging niet wordt gediend, maar de rechten der ambtenaren in hooge mate gekrenkt worden. Voorts was men van meening, dat één en ander niet in overeenstemming was met de op 20 December 1921 in de Tweede Kamer afgelegde ringsvenhlaring. Enstig word betreurd, dat de .regee ring heeft nagelaten omtrent de af vloeiing van overtollig personeel ad vies te vragen aan de Central© Com missie van Georganiseerd Ovecrteg in Ambtenaarszakei 1 f Bij acclamatie werd een motie aan genomen, waarin er met den meeeten ernst op aangednogen wordt het aan gezegde ontslag oip te schorten, totdat algemeene regelen zullen zijn gesteld voor het aan overtollig personeel te geven ontslag, 8takinc bij de coudsche waschindustrie. Er is een staking uitgebroken onder het vrouwe lijk personeel der Goudsche Wasscherij-industric. Van patroonszij de wordt medege deeld, diat den arbeidsters werd voor gesteld met ingang van heden SVi uur te gaan werken in overeenstemming met do gewijzigde arbeidswet. De ta- riefwerkaters zouden don 5 loons verlaging treffen om daardoor in loon peil :n overeenstemming ta blijven met de arbeiders (eters) die vast loon geniéten. Bij do invoering van de 45-urige workwedk, toen deze van 51 op 45 word teruggebracht, genoten de tarietwerk- sters een loonsvebhooging van 10 om op gelijk peil te blijven met de an dere arbeldere(elers). De staking omvat alleen het vrouwe lijk personeel, georganiseerd in den Modernen- en Gbr. Fabrieksarbeiders- bond. ,2Jecht bij twee firma's, H. Bouwrnans en Daalmane Co., wordt niet geetaakt. Varia. De üclieepewerf Zeeland te Hans- weert, waar in den Joop van dit jaar herhaaldelijk de Ioonen zijn verlaagd, en arbeiders werden ontslagen, zal nu geheel worden stopgezet, meldt Het Volk. Onderscheidene organisaties van bouwvalcarbetdêrs in Groningen beslo ten aan de werkgevers te berichten, dat men absoluut den aChturendag wenscht te handhaven. De staking aan de „Ha/to'1 auto maats te deu Haag is geëindigd. De eischen der arbeiders zijn gedeeltelijk ingewilligd. De staking van d© arbeiders, werk zaam aan de kanalisatie van de Oos- termoersahevaart, tussohen Spijker- boer en Gieten is geëindigd. Van de ongeveer 400 6takers zijn van een 250- tal de Ioonen met 5 ets. per uur ver hoogd. De overige stakers zijn niet weer tewerkgesteld. Wegens het niet tijdig ontvan gen van banderolles zag de N.V. Siga renfabriek Indiana te Kampen zich genoodzaakt haar personeel tijdelijk t© ontslaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN £l 60 Cts. per re;-f Deze chocoladereep, welke in de laatste weken, zoowel in figuurlijken als werkelijken zin bij zoo\Neder landers over de tong is gegaan, heeft in een korten tijd een belangrijke plaats onder de zoo gewilde Choco- ladereepen ingenomen. Werd 11 ij Li den beginne, niet het oog op de kostbare reclame, die er aan verbonden was, door velen met een zeker vooroordeel geproefd, al spoedig bemerkte mtn, dat de firma SICKESZ ook hier weer haar leuze „Altijd lx-ier" gestand deed, daar bleek, dat dc PUURREEP ecu zuive re, zeer fijn smakende Chocolade ia, niet de fabricatie waarvan de aan do SICKESZ fabrieken verbonden tech nici wederom bewezen hebben in staat te zijn, de kwa'iteit der in Nederland gefabriceerde chocolade steed" weder op een nog hooger neil te brengen. Zij, die gewend zijn STCKESZ roe pen te kooprn, weten, dat zii altijd op de kwaliteit kunnen stnat maken, zoodaf men veilig kan aannemen, dat deze nieuwe reep niet alleen nu doch ook in de toekomst zoo goed zal zijn- OVERREDEN EN GEDOOD.Te Heerlen is de twaalfjarige O., tut Hoens- broek, die per fiets verkeeid uitweek voor een bespannen wagen, door dien wagen overreden en gedood. OVERTREDING DER LOTERIJ- WET. Op last der justitie heeft de politie te Deventer beslag gelegd op de door de firma C. Jamin uitgegeven re clamebiljetten enz., voor de door deze firma uitgegeven „verkiezingen" voor de Smulpartij. De justitie ziet in deze ver kiezingen, wegens dc daaraan verbonden prijsraadsels, overtreding van de Loterij- BOSCHBESSEN. Te 's-Heeren- berg en omstreken is de pluk van bosch bessen weer begonnen. De oogst is bij zonder groot. De vrucht wordt verzon den naar Engeland cn brengt 45 cent per pond op. Vele vrouwen verdienen er een mooi daggeld mee. de tabakswet. Aan de burgemeesters is volgens Hel Centrum een brief gezonden vanwege de justitie, om strenge controle op de tabakszegels uit te oefenen, daar reeds groot© hoeveelheden valsche Duitsche zegels in omloop zijn.- TAPVERBOD. De gemeente Aal ten had een politieverordening vastge steld, regelende een tapverbod van ster ken drank gedurende heel den Zondag. De Regeering heeft thans beslist, dat het tapverbod gedurende geheel den Zondag in strijd is met de wet en het desbetreffende artikel der verordening vernietigd. DE HUURCOMMISSIëN. Door Ge deputeerde Staten van Zeeland is aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den, waaria verzocht wordt een beslis sing te nemen over al of niei-opheffiug der huurcomiTiissies. Gedeputeerde Sta ten hebben in beginsel geen bezwaar te gen opheffing. afschaffing kamers van arbeid. Ingediend is een wetsontwerp tot af schaffing van liet instituut der Ka- ners van Arbeid. In de Memorie van Toelichting wordt ir nadruk opgelegd, dat de voornaam- te taak der Kamers was, he' voorko men en vereffenen van geschillen. Maar, aldus de Memorie verder, al kan niet worden ontkend, dat de Ka mers in geschillen van individueelen aard wel nuttig werk hebben gedaan, slechts zelden wordt haar tussehen komst ingeroepen bij arbeidsconflicten van ruimer belaDg. De werkzaamhe den, die de Kamers van arbeid ver richten, buiten bet voorkomen en be slechten van arbeidsgeschillen, zijn ongetwijfeld nu'tig, maar niet van dien aad, dat zijin de tegenwoordige om standigheden een jaarlijksche uitgave van omstreeks f 40.000, voor de in- tandhouding der Kamers noodig- rechtvaardigen. ver valsch in c van genees middelen. Drj Van Hamel Roos schrijft in het „Maandbl. tegen de Verv.", dat aspi- rine-iabletten met geheel abnormale be- standdeclen worden vervalscht. Volgens de „Apotheker Zeitung" van deskundige zijde medegedeeld, dat na cocaïne, salvarsan en santonine, nu de aspirine schromelijk vervalscht wordi. respectievelijk geheel vervangen door dubbelkoolzure soda (z.g. zuiverings zout). De bekende vormen van tabletten en verpakkingen worden daarbij zeer bedrieglijk nagebootst; Zooals er volko- ingeridhte ataüers bestaan voor valsch bankpapier, zoo zijn er drukke rijen te vinden die zich uitsluitend met de vervaardiging van vervalscht verpak kingsmateriaal voor geneesmiddelen belasten.- De bewerkers van dit 'bedrijf worden in Duitschland-. „Tabletten- Falschnni nzer" betiteld. Aangezien vermoed wordt, dat de2e •ervalsche producten speciaal naar ons land verzonden worden, is voorzichtig heid bij den aankoop dringend geboden. En dr. Van Hamel Roos wijst nogmaals ernstig op den reeds zoo dikwijls her haalden wenschdat n.l. aan de grenzen de ingevoerde watcn aan een, zij het ook slechts voorloopig onderzoek onderwor pen mogen worden, waardoor het pu» bliek einstig nadeel, en den beambten van de Warenwet zeer veel noodelooze arbeid bespaard zoude worden. ONDER COLLEGA'S. Te Amers foort is de secretaris van de Huüxcom- missie uit zijn .woning gezet door den. voorzitter der commissie. Deze heeft in dertijd het huis van den secretaris ge kocht, doch deze had reeds zoolang ver lenging van blijven wonen wetcn te passen, dat ten slotte dc nieuwe eige naar tot liet nemen van dc uiterste maat regelen overging met het gemelde ge- volgj KINDEREN, die weinig eetlust heb- ben geve men UKRAGEEM Door het gebruik van LEKRAGEEN, krijgt hun lichaam wat het mvor den groei noodig heeft en bovendien be- •ordert het den eetlust. LEIOSCHEFLEtil TELEF. 77S EIGENAARDIGE VERKIEZiNGS- PROPAGANDA. Op de jongste varv kenmarkt te Arnhem waren de varkens,- zoo meldt „Het Vad.", voorzien van een kunstig met ijzerdraad aan den krul staart bevestigd reclameboxdje, prijkend een in schelkleurige letters aanbe veling Kiest onzen landbouwcandidaat Van Rappard. GAS VERSTIKKING. In een per ceel in de Binkhorstlaan te Rotterdam werd de 65-jarige weduwe K. bewuste loos te bed gevonden. De gaskraan stond open. In het ziekenhuis is de vrouw zon der bij kennis te zijn geweest, na cenige uren overleden. 9 NED. BIJENMARKT. Door de Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt in Nederland, afdecliug de „Gcl- dersehe Vallei" te Veencndaal is de jaarlijksche Bijenmarkt vastgesteld van Dinsdag 4 tot en mei Vrijdag 7 Juli op de terreinen aan den „Nicuwenwe-g" en aan „De Klomp". Het is de laatste jaren met dc bijen nijverheid niet al te best gegaan. Do zomers waxen of te koud of zooals het vorige jaar veel te droog, zoodat met kunstmiddelen (Regeeringssuikcr) het bijenvolk in stand moest worden ge houden. De gevolgen da^van zijn dan ook niet uitgebleven. De aanvoer is lot op heden dan ook weer verre beneden het vorige jaar gebleven en het is te voorzien dat dit ook de volgende dagen zoo zal blijven. Ook de stand op het oogenbiik van da jonge bijen is niet gunstig. De eers:e Lentemaanden waren ie koud en later te droog, waarom het broed zich niet bijtijds heeft kunnen ontwikkelen en daardoor de afzwerming van het jonge volk laat cn onregelmatig heeft plaats gehad. Ais het weer nu nog maar zacht en vochtig wil blijven, dan kan door eea gunstig gewin nog wel veel worden goedgemaakt, wat voor de bijennijver heid in ons l2ud, wil die niet geheel te loor gaan of slechts tot „liefhebberij- nijverheid" overgaan, dubbel noodig is. brand op een schip van de paketvaart mij. Uit Weltevreden seint Aneta aan de Tel. 1 Aan boord van het schip van da Kon, Paketvaan Mij., de „Duymaer vau Twist", van Priok op weg naar Atjeh, is brand uitgebroken bij het eerste luik. De brand was van dusdanigen omvang, (dat de gezagvoerder genoodzaakt is gc- woest het schip bij Telokdalem ten Zui den van Nias op een rif te latcn loopen# 'Het schip meet 1994 ton en is gebouwd in 1905,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7