RnBrleR voor Vragen Rubriek van den Arbeid. Korporaal Clancy van de Bereden Politie. ERNSTIGE BOTSING. - Dinsdag middag had op den weg Beeten— Raalte eon ernstige botsing plaat» tusschen den motorrijder W., leerling van de tuinbouwschool te Raalte, en den wielrijder H. Beiden werden door «enige voorbijgangers bewusteloos aangetroffen. Deze stelden den inspec teur van politie v. H. uit Deventer, .die toevallig daar in de buurt was, met liet geval in kennis. Zoowel de uiuior- als de wielrijder hadden ern stige hoofdwonden bekomen. Ze wer den door dr. Houwing uit Schalkhaar verbonden. VAN SCHRIK GESTORVEN. Te Baflo (Gr.) is de vrouw van den café houder J- Faber door een hij ge-do ken, waarbij ze zoo schrok, dat ee dadelijk overleed. ONDERZOEK NAAR OE OORZA KEN VAN DEN WERELDOORLOG. Het onlangs gekozen bestuur der Neder) ancbclse commissie voor een on derzoek naar de oorzaken van den we reldoorlog heeft zich thans geconsti tueerd. Prof. Fmin wenechte niet op nieuw het voorzitterschap te aan- vaarden als voorzitter is nu auntrë- wecen dr. N. .T.xnikse. tevens vice-pre sident de.- centrale commissie. Als vice-voorzitter werd herkozen oud-luit. ecneraal W. H. v. Terwisea. Mét de drie genoemde heewn maken mr. 3. Gratama en dr. W. W. v. d. Meulen «teel uit van dat bestuur, dat als zijn secretaris aanwees den secretaris-gene raal der central© oom missie, den heer J. J. Bruna. UITREKKING DER ZAKELIJKE BELASTINC OP HET BEDRIJF. R. «a W. van Gorinchem stollen volgens do N. R. Ct den raad voor, de zakeéijke belasting op het bedrijf mot lJanuari 1923 in to trekken. ONREGE7.MATIGHEDEN. De ontvanger dor directe belastingen te Vlanen is, volgens de N. R. Ch, ge schorst in verband met onregelmatig heden in zijn beheer. De justitie te Tiel stelt een onderzoek in. BEZUINIGING. De Minister van Onderwijs, heeft aan de 'besturen van gemeentelijke en bijzondere kweekscholen eene circu laire gezonden, waarin het volgendi staat te lezen „Met do vergoeding der jaarwedden van het onderwijzend personeel van f;enieen[o- en bijzondere kweekscho en zijn aanzienlijke geldsommen ge plooid. In verband met den Knancieelen toe- B'and des lnnds, is het zeer gewenscht dat het streven der kweekschool besturen gericht zij op eene zoo eco nomisch mogelijke bezetting der les uren, waardoor voorkomen wordt dat moor leerkrachten wordon aangesteld dan strikt noodzakelijk is. Wordt in deze richting niet alle mo de werking door de besturen verleend, dan zal *e ccniger tijd moe'en worden ingegrepen, teneinde vermindering van uitgaven voor het Rijk op dit onder deel der staatsuitgaven to bereiken." Het gebeurt soms dat bij ontstente nis wegens ziekte onmiddellijk een tijdelijke plaatsvervanger wordt be noemd, of de tijdelijk aan een der leer krachten opgedragen lesuren aan het Rijk in rekening worden gebracht. Als algemeene regel behoort, naar het oor deel van den Minister, te gelden, da1 bij ongesteldheid van een der onder wijzeressen), diens lessen door de overige ondewijzers worden waargeno men, zonder daarvoor extra te worden beloond. Alleen bij ziekte van langdurigen aard kan, behoudens goedkeuring van den Minister, de jaarwedde van een tijdelijk nanges'elden plaatsvervan ger in de Rijksvergoeding worden op genomen. DOOR DE STROOM GEDOOD. Bij werkzaamheden aan de slectrische gcloiddraden te Bome had een vreese- lijk ongeluk plaats, Een werkman was bezig aan een paal, waarbij hij met het hoofd aan de bovenleiding raakte. Een stroom van 500 vo'lt trof hem en bijna ©ogenblikkelijk volgde de dood. Daar de man met de klim schaats en en een gordei aan den paal bevestigd was, bleef hij in dezelfde houding staan. Nadat de stroom uitgeschakeld was, kon het lijk van den paal afge nomen worden. TREURIG. Te Kamcxrlingswijik is hot kindje van H. in kokend water ge vallen en aan de gevolgen overleden. Aan het verslag van het Ned. Ver bond van Vaikvereenigingan is het vol gende ontleend: Sjori en Wedstrijden WIELHIJDEN. HET NEDERLAÏTDSCHE KAMPIOEN SCHAP OP DEN WED.. Ruim 65 deelnemers versohenen Dins dagmorgen aan den start voor het No- derlaadsch kampioenschap op den weg. Do route ging van Arnhem over Ede, Ot- terloo, Hoenderloo, Ugchelon. Apeldoorn, Twelloo, Deventer, Wilp, Brommen, Die ren cn Yelp naar Arnhem. Dc afstand be droeg ongeveer 110 KAL De uitdagen lalden aH relftt Beroopjrtfd-ere: 1, Nankma^ GronfSgOn in 3 uur 37 mta. ■i. A. O. v. i. Stel, Den Haag (50 M.) 9. H. Datema, Don Haag (50 M.), 4. H. Stelten, Den Haag (50 M.) Amateure: J. O. v. Djjk, Vlnkevecm (geen tijd). 2. Joh. Maas, Steenbergen; 8. H. Beet» Boamator 4. Veen, Den Haag; 5. M. F. v. DusseWorp, Tilburg; 0. W. J. Bloos, Amsterdam (allen op 300 M.) 7. A. M. H. Poule, Blerlk; A J. Vleg- haar, Amsterdam; 9. J. Wynanda, Am sterdam. Niouwolingon: 1. O. Q. Bom, Rotterdam (geon tjjd); 2. R. F. C. Kriggo, Arnhomj 3. P. Korstanje, EMen; 4. O. Louwen, Ouderkerk a/d A met ei; 6. W. J. Moo ring Elden; 6. L. Meesters. Vlijmen. Voteranen: L J. Sybrands, Amsterdam 2. A. v. Nieuwkoop, Umuiden; 3. J. Boia Halfweg. LAWNTENNI8. Wcrddk.nmpioensciiappon fo Wim bledon. Dinsdag heeft het bijna den goheelen dag hevig geregend. Om vijf uur kon begonnen worden, doch toen waren alle banen, behalve de centre court, onge schikt. De uitslagen lijnHeeren-enkelspel. vijfde ronde j Anderson slaat O'Hara Wood 3, 63, 26, i6, 6—4. Dames-enkelspel, vierde ronde 1 MUo Leuglen slaat Miss Ryan 61, 86.- Financiëele Berichten DE NIEUWE NEOERLANDSCHE LEENINC. Naar de Nieuwe Cu verneemt zal binnenkort het prospectus verschij nen betreffende de uitgifte van een nieuwe Nedori and sell e Staats! eening ten bedrage van f 150 milloon tegen een Tem/te vaan 6 pCt. De koars van uitgifte is vastgesteld: op 96 pCt. CROOTE 3RAND TE HAMBURG. Uit Hamburg wordt geseind Sedert Woensdagmorgen staat de groote spiritusfabriek van de Nord- Deutsche Spirit Werke aan den Bill- waerder Neudeich in lichte laaie. De oorzaak van den brand is nog niet be kend.- Tal van ontploffingen hebben reeds plaats gehad. De kracht der ex plosies was vaak zoo hevig, dat de da ken der fabrieksgebouwen werden afge rukt. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, bevonden zich alle arbeiders aan hun werk. Een der leden van het technische personeel werd bij een ont ploffing in de lucht geslingerd. Zijn lijk heeft men nog niet gevonden. Waarschijnlijk is hij onder de puin- hoopen van de instortende muren be graven. De vlammen slaan huizenhoog uit de brandende gebouwen. Het direc tiegebouw wordt eveneens door de vlammen bedreigd. Tegen negen uur ontploften twee tanks, waardoor de mu ren van de naast het directiegebouw staande gebouw, waarin zich de water ketels bevonden, werden omvergerukt. Onder de puinhoopen werden vier brandweerlieden levend begraven. Slechts met de grootste moeite geluk te het hen weer van onder de puinhoo pen te voorschijn te halen. In zwaar gewonden toestand werden zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar een hunner inmiddels reeds aan de bekomen ver wondingen is overleden.- Men heeft nog niet kunnen vaststellen of nog meer personen bij de ramp om het leven zijn gekomen. De brandweer heeft zich wegens de ontzettende hitte en het gevaar voor ontploffingen moeten terugtrekken. De bewoners van de omliggende huizea hebben hun woningen ontruimd. Ieder oogenblik verwacht men 0e ontplof fing van de groote tank. De straten nabij de brandende gebouwen zijn door de politie afgezet. Tal van jammeren de vrouwen loopen naar hun mannen te zoeken. De grootte van de schade is nog niet vast te stellen.- HET EINDE VAN DEN VROUWEN MOORDENAAR CROSSMANN. De vrouwenmoordenaar Grossmaan, tegen wien gelijk bekend, te Berlijn een proces liep, heeft zich in zijn cel door ophanging van het leven beroofd. Toen de rechtbank bijeenkwam, deed de president van het gebeurde aan de jury mededeeling, waarbij hij do juryleden bedankte voor do moeite, welke zjj zich tijdens het proces heb ben getroost; Door den ambtenaar van het Open baar Ministerie werd vervolgens ver klaard, dat het proces niet verder zou worden voortgezet. EEN BOMAANSLAC TE MANN HEIM. Uit Mannheim wordt gemeld: Dins dag werd een bomaanslag gepleegd te gen het Volkshuis, waardoor een muur van het gebouw geheel werd vernield. In het gebouw werd juist een vergade ring gehouden van schoenmakersge zellen, die door een paniek aangegre pen, naar buiten vluchtten.- Er werd niemand gewond. VRAAGHoe luidt het adres van de directie der hoogoveubedrijvea te Vel- sen? ANTWOORD U kunt gewoon adrc«- scerea aan de Directie van het Hoog* ovenbedrijf te Velsen. VRAAG Een jongen van zeventien jaar heeft door ziekte zooveel van de lagere school moeten verzuimen, dat hij het niet verder heeft gebracht dan het onderwij» van de derde klasse.- Volgens den dokter is hij than» geheel gezond, en zal steeds meer aansterken. Wat moet er nu gedaan worden om dien jongen wat meer ontwikkeling te geven en hem een behoorlijke betrekking te bezorgen? Hij bezit wel eenig kapitaal, waardoor hij van de jenten behoorlijk kan leven, maar hjj kan toch niet niets doen. Zou het Bureau tot Publiciteit van Weten schappelijk nieuws geen cursus voor hem hebben? Wat is het adrej van dat bureau? Bestaat er geen bureau voor beroepskeuze? Waar? ANTWOORD Wend u eens tot den heer J. Vader, ten Stadhuize. VRAAG Wanneer men op de heide wil kampceren, bijvoorbeeld bij Heerde en Amersfoort, moet men daarvoor eerst vergunning vragen? Zoo ja, is het u ook bekend, waar dit gevraagd kan worden? ANTWOORD U kunt dit het beste vragen aan de burgemeesters of de po litie in de door u genoemde gemeenten. VRAAG Kunt u me het adres van een inrichting in Leiden oemen, waar oude lieden tegen vergoeding worden opgenome (ook hulpbehoevenden)? ANTWOORD Dit adres is ons niet bekend. Vraag u dit eens aan Bouw- en Woningtoezicht in die gemeente. VRAAG: Mijn gummi-jas zit mei verf- vlekken en is smerig. Wat is daar tegen te doen? ANTWOORD: Verf vlek ken kunt ga verwijderen mot terpentijn. Neem ver volgens in een kom drie dealen koud schoon water en één deel geest van salmiak en doop hierin een spons, die ge uit wringt en daarmee de j'as flink afwrijft, echter zorgen, dat de jas niet te nat wordt. VRAAG: Waarmede ia een vetvlek uit een Tapis-Belge Kleed te verwijde ren 1 ANTWOORD: Maak een dikke pap van pijpaarde en schoon koud water en strijk hiervan een dikke laag op de vlokken. Laat drogen en verwijder de pijpaarde daarna, da vlek ie dan mede verdwenen. Ds Tweede SamerverïtezingeD Van den Stemmingsdag Onze leaers hebben reeds in ons vo rig nummer kunnen lezen hoe het in Haarlem op tien stemmingsdag is toe gegaan. Hier iaten wij eeiuge bijzon derheden uit andere gemeenten vol gen. De Koningi n-M oodet terstombus. Even na hal fell kwam de Koningin- Moeder per auto aan het stembureau, dat gevestigd is in de meisjes H.B.S. aan het Blcyenburg to I)en Haag, om van haar stemrecht gebruik te ma ken. De voorzitter van het bureau deelde dit feit aan de talrijke wach tende kiezers-(essen) mede, waarna aan H1. M. de voorrang werd verkend. Vergezeld van eenige hofdames trad de Koningin-Moeder het stemlokaal binnen, wisselde haar oproepings- kaart in tegen een stembiljet, om dit vervolgens in een van de hokjes in to vullen. Nadat ook de Hare Majes teit vergezellende dames haar stem plicht hadden vervuld, vertrok het hooge gezelschap wederom per auto. Hoewel het niet bekend was, wanneer de Koningin-Moeder aan het stembu reau zou komen, trok dit stemmen door een dor leden van het Koninklijk Huis toch direct veel nieuwsgierigen. Willy Mullens zorgde er voor, dat het moment voor de film vereeuwigd werd. - TeRotfeirdam. De N. R. Ct schrijft: Wij zagen een blinden man, die ter stembus kwam. Hij werd geleid door eeu vrouw, die echter niet lenen of schrijven kon. Het tweetal was daar bij vergezeld van een schrander jon gentje, die wel tot lezen en schrijven, in staat was. Edoch, do kleine gelei der mocht zijn hulp nieit verleenen. En met de meest hulpelooze uitdruk king op het gezicht vouwden de oud jes, wel eeriigseins verontwaardigd, liun stembiljetten maar blanco toe. In het stembureau aan den Wester- slngel werd een honderdtal patiënten van het R.-K. St, Anthoniusgesticht op draagbaren binnengebracht. Do draagbaar werd voor liet stemhokje neergezet en een non vulde voor de patiënten het stembiljet In. (Art. 78 van de Kieswet bepaalt: Wanneer blijkt, dat een kiezer lichamelijk hulp behoevend is, kan de voorzitter van het stembureau toestaan, dat hij zich doe bijstaan"). In de school aan den BéukelsdijÜ 37 zetelde 't eerste, uit vrouwen samen gestelde stembureau. De Rotterdam- sche plaatselijke vrouwenraad had aanvankelijk het plan, dere dames te komen huldigen, maar om den goeden gang van zaken- niet te storen, had men danr van af gezien. De vrou wenraad had nu een weikom aan het eerste vrouwelijke stembureau gezon den in den vorm van een grooten rui ker witte rozen en lelies. Te Amsterdam, Uit liet Ilbld. liet volgende: Ons bereikten Wachten over het stembureau, dat ln het schoollokaal Vau der Veldtnstraat 3 zetelt. Men zofrdaar kiezers hebben weggestuurd, omdat zij in een ander stembureau zioh van hun stomplicht hadden te kwijten. Toen men de lijs; echter na keek, bleek men er een vanApril 1931 te hebben gebruiktl Een zes a zevental kiezers «ouden op die wijzo verkeerdelijk zijn weg gezonden, dus verzekerde men ons. We hebben dit zelf niet kunnen con- troioeren, maar wel troffen \vë half twaalf, toen we in genoemd bureau eens oen kijkje gingen nemen, een anderen toestand aan; een lange, lan ge rij van kiezers en kiezer-.-sen, die tot op de straat geduldig wachtten op hun beurt van stommen, --aar hun geduld word wel op een zware proet gesteld. Er waren menschen bij, die ons verklaarden, al een uur te heb ben gewacht! Hoe dat kwam? De dame, die de oproepingskaarten in ontvangst nam, las flink genoeg voor, maar de ande re dame, die de nummers en namen op do kiezerslijst moest controleeran, was blijkbaar zoor slecht van gezicht en niet minder zenuwachtig, zoodat zij slechts hoogst gebrekkig liaar taalt kon verrichten. Van onze bevinding stelden we de autoriteiten in kennis. Typische tooneelen. De Amsterdamsche correspondent van de Maasbode deelt mede dat zich eeiiige typische woneeltjee voordeden. Zoo een vrouw, die met zuigeling en al ter stembus was getogen. Alles ging prachtig tot ze aan do eigenlij ke vervulling- von haar stemplicht zou komen. Waar ze nu liaar kleintje moest laten m dat stemhokje^ want zonder allebc-i d'r handen kon zo het met af. Even op hot bankje leggen. Met een plechtig gezicht loopt ze naar de stemkist. Doch dan is ze bnjübaar vergeten, waar ze gestaan liaö. Ze kijkt oeus zenuwachtig rond. Einde lijk begint de baby te sclneouwen en vindt de staatsburgeres haar kleine weer terug, vriendelijk geholpen door een oud bevend heertje, die van de ontdekking in zijn stemhokje geschrok ken was. Op een ander bureau. Alle3 is druk in de weer. Er wordt gestemd dat het een lust ia. Dan opeens Eömt een vrouw naar den ambtenaar geloopen en vraagt stilletjes wat ze doen moet met dat „ding". Stemmen, antwoord- ie. J a dat begreep ze zelf ook. Nu dan moet u stemmen, antwoordt de amb tenaar, maak u maar een hokje rood. Of-tie gek was, fa het antwoord. Ze gaat haar hokje weer in cn komt na een lieden tijd terug met d'c stem biljet wijd open. Of liet zoo goed was. De ambtenaar: Neen, u hebt een heel vak rood gemaakt, een hokje, juf frouw. Nou dan, zegt ze zenuwachtig, dan gaat het niet. Dat jullie me dat dan ook niet willen zeggen, ik mooi toch stemmen. Een ander papier wordt liaar na veel omhaal en dispuut ter hand ge steld. Als ze terugkomt heeft ze één hokje rood gemaakt, het allerlaatste fn den i'echferoudev hoek. ('k van den PluttelajutenJwud). De amb tenaar knikt, dat lut nu geldig is. Dat is een pak vau d'r hart. De zweet- di appels parolen op d'r dikke gezicht. Dl ij, dat ze buiten is. Haair eerste stembus- 8 a 11 g. De N ïeu weCt. verhaalt vuil eeu dame van dichtbij do v.jftig, uio te Deo Haag naar dó stembus ging an die in haar mantelzak eeu verkie zingscourant had, die haar candidaat aangaf. Eindelijk was zij aan de beurt Daar stond zo nommer één. Even toch wat beklemmend, wat-eng. 't Was dan ook voor het eerst- Haar naam wera afgeroepen, *0 trad naai voren met wat verhoogden blos. „Dank u, mijnheer", sprint ze mei wat heesche stem en met het stem biljet. geklemd tusschen de vingers, verdween zo in een der hokjes. Het groote stembiljet werd breed uitge vouwen, haar candidaat gezocht en gauw gevonden neen, ze had niet voor niet haar courantje met de na bootsing goed bestudeerd! eu dap per trad ze op den gedecoreerden bus bewaker toe en liet haar papier in do bus vallen. En wég was ze. Iemand, die achter haar gestaan had, ecu vriendelijk man, die al meer gestemd had, nep haar iets toe. Ze hoorde het niet. Ze wilde weg, weg na de emotie van hot eerste stemmen. Nog cetiis riep die mijnheer iets: ze was weg en bleef weg. En dat was jammer, want er wer den nog pogingen gedaan om haar terug te halen, omdat ze in haar op gewondenheid het courantje met de nabootsing in de bus had gewor pen en haar stembiljet, haar stem biljet met haar roodgemaakten can didaat mee naar huis had genomen... Wout dat was 't, waartegen de mijn heer had willen waarschuwen. Hij had haar vergissing gezien, maar niets vermocht tegen de opwinding, die zij gevoeld had bij haar eersten stembusgang. Gemoedelijk. Uit Het Vaderland: Op een der stembureaus in Den Haas komt evn over 8 uur een heer haastig binnensnellen. Wanhopig ziet hij naar de lange file van kiezers, die langzaam op het stembureau aau- schuifelt. Hij neemt een kloek besluit, fluistert iets met den voorzitter eu roept dan met luider stemme, „dames en heeren, ik moc-t naar Duitschland, de trein wacht niet, vergunt u, dat ik u allemaal voorga?" Geen woord van protest doet zie! kooren, en als de kiezer daaruit, te recht, de vrijkoid put om vóór allen to stemmen en vervolgens met een zwaai van zijn hoed het gezelschap vaarwel zegt, krijgt hij tot afscheid een „goede reis!" te hooren. Maar een blijkbaar wat sceptisch aangelegde kiezer, merkt mompelend op: „dat lap ik 'm een volgend keer ook". VARIA, De Burgemeester van Weeep, do haar O. E. Cleverihga offreerde de oOrste vrouw die van haar stemrecht gebruik maakte een bouquet theero zen Het was oen Si-jarige, verpleegde in een gasthuis, met name Toontje Rumpt Te Enkhuizen is eon kiezer (een katholiek) die zoer ernstig ziek was, met eon auto naar het stemlokaal gebracht. Voordat hij zijn biljet had ingevuld, zakte hij ineen, en hjj stierf op dien terugweg naar huis. De oudste ingezeten® van Winscho ten, mej. de wed. Lubbeirts-Diatar- man, die ruim 101 jaren telt, heeft haar kïezorsplickt vervuld. Van hier en daar. HET JAARVERSLAC VAN HET N. V. V. Aan het verslag van het Ned. Ver bond van Vakvareemgingen is het volgende ontleend: De Nedarlandsch a arbeidersklasse heeft een paar moeilijke jaren achter den rug. In het begin van 1920 deden zich reeds de aansto symptenen van een naderende crisis gevoelen. In het land met de rijzende zon begonnen, heeft deae crisis zich daarna via Ame rika als een besmettelijke ziekte over vrijwel het geheelu vasteland van Europa verspreid. Nimmer was de Nederiandsdho vak beweging in zoo vale en groote con flicten gewikkeld als in de af geloopen twee jaar het geval is geweest. In de meeste dezer conflicten waren niet de arbeiders, maar do werkgevers de aanvallende partij. Wet hebben do toe standen zich snel ten omgunstc van de arbeidereklasse gewijzigd. Na het sluiten van den wapenstil stand em het eerste jaar daarna waren het de arbeiders, die het offensief be gonnen, die stelling na stelling op de terugtrekkende bezittende klasse ver overden. Belangrijke resultaten wer den daarbij bereikt. Maar spoedig keerden de krijgskansen. Thans zijn onze tegenstanders tot het offensief overgegaan en hebben de arbeiders klasse tot den terugtocht gedwongen. Verschillende stellingen eenige ja ren geleden veroverd, moesten reeds in handen van den vijand warden ach tergelaten. En nog is het terugtrek kende leger van tien arbeid niet tot staan gekomen. Hoever het nog terug zal moeten, is thans nog met geen mogelijkheid te zeggen. Voor een doel hangt dat af van internationale ver houdingen, voor een deel ook van de macht, waarover de georganiseerde arbeiders beschikken. Zijn de eerste in him voordeel, maar schieten hun krachten ten opzichte van het twee»le tekort, d'an bestaat het gevaar, dat het levenspeil der Neder J an dsche ar beiders zal dalen beneden dat van vóór den oorlog. Geweldige bedragen zijn in de af ge loopen twee jartsi uitgekeerd aan stakingen en uitsluitingen. In 1920 bedroegen deze uitgaven 2,270,151,, in 1921 1,360,110, d.i. in beide jaren INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cis. per regel. Troebele Sorbetlinonailts 3 (1 d«el blechts opödeelen water) 1 Thans: Sinaasappel-Ananas Abrikozen p. fi. 1.26 uit onx* Nltuwe Hygiënische 9 Fabriek, du» prima. Wijahuvs „US ÜÜLÜE ÖfiSVï" 4 ursoie Markt - Teler. 134 I r dual 3.600.000. Meer dan de heiift is door de betrokken bonden zelf bij eengebracht. Ondanks de groote uitkeermgen is het vermogen der bonden sterker ge worden. Het bedroog in 1 Jan. 1921 te zamen 4.239.807. Op 1 Januari 1922 was het gestegen tot 5.343.825 Op 1 Januari 1921 telde het N. V. V. 29 organisaties met 216-5S1 leden op 1 Januari 1922 hetzelfde aantal orga nisaties met 217.318 leden. EISCHEN VAN ZEELIEDEN. De Ned. Zeelkxlenver. „Eendracht" verzond ecu schrijiven aan do Scheep vaart-V ereenigingen „Noord" en „Zuid", en aan het bureau Wijsmul ler en de Int Sleepdienst Maatschap pij, waarin de eisolien der georgani seerde zeelieden kenbaar wordt ge maakt. Wij nemen er eenige uit over. De ioonen te horstellen zooals deze aren in 1920, daarbij gcrekeud de s.g.n. toeslag van f 15, zoodat b.v.b het loon van onderofficieren zou ko men op oen minimum van 14-5 plus 15 is 160 per maand, dait de stoker f 135 plus 15 ds 150 per maand; de matroos f 130 plus 15 is 145 en de tremmer 110 plus 15 is 125 per maand verdient, enz. enz., doc'o mini mum gages. Indien de schepelingen wacht moe ten doen, wordt de betaling aia volgt verlangd: Zondags van 's morgens 6 tot 's av. 6 uur 9; Zaterdagsmiddags van i1 uur tot 6 uur f 4, werkdagen van des avonds 8 uur tot 's morgens 6 uur 8- Voor ieder uur meer dan dun be taalden tijd f 0.80, op werkdagen en 1.20 op Zondagen. De wachtdienst op Zondag wordt door betaald tot Zondagnacht 12 uur. Voorts wordt o.a. verlangd invoe ring van den achturen dag voor alle schepelingen. HET ONTSLAG BIJ LANDBOUW. Het Tweede Kamerlid K. ter Laan heeft, blijkens het Volk, den Minister van Landbouw de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat met ingang van 1 October a.s. aan het Departement Landbouw twaalf vaste ambtena ren worden ontslagen, van wie de diensttijd afwisselt van twintig tot zes jaar? Zoo ja ,wil Z.E. dam de reden van dit ontslag meedeelen? 2. Is het juist., dat o,p den zelfden dag, waarop dit ontslag aan betrok kenen werd aangezegd, zeven ambte naren ln vasten dienst aangesteld wer den aan hc-tzelfde departement? Zoo ja, was het dan niet mogelijk in hun plaats zeven van de in de eerste vraag bedoelde vaste ambtenaren te nemen? ONTSLAG WECENS 65-JARICEN LEEFTIJD. Voor het personeel van het hoofdbe stuur der P. en T. (waaronder niet zijn begrepen de gedetacheerde ambte naren) is met betrekking tot ontslag wegens leeftijd de algemeene bepa ling gesteld, dat, tenzij de Minister van oordeel is, dat het dienstbelang het aanblijven van den ambtenaar •ordert, ontslag verleend wordt met ingang van den lsten Januari volgen de op den dag, waarop de ambte naar den 65-jarigen leeftijd hoeft be. reikt. UIT DE SI GARF N-INDUSTRIE. De N.V. Vereen. Tabaksindustrieën Mignot de Block te Eindhoven heeft aan het Dep. van Arbeid verzocht, gedurende 4 maanden het personeel an 16 jaren ©n ouder in haar siga renfabriek 10 uren per dag en 55 uren per week te mogen laten arbeiden, daar anders een belangrijke buiten- landscho order niet kan worden uitge voerd. Bij verleening van de vergun ning zal het mogelijk zij'n om met toe passing van eeu loonsverlaging van 15 ~o voorloopig de orders te blijven uit. oeren. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de heer C. Zaalberg, directeur- géneraal van den arbeid, zich om ad vies tot hot bestuur van den Nederf'. R.K. Tabaiksbewwkersbond alhier ge- «end. Deze wil geen toestemming geven, daar z. i. geen gelegenheid mag wor den geboden om ten koste van het loon van de arbeiders en van hun werktijd en in strijd met het collectie ve arbeidscontract, een order te doen uitvoeren, die anders verloren zou Feuilleton Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. (Geautoriseerde vertaling) 3) Dat zie ik niet in, wierp Glancy tegen, denbende, dat zij het over zijn naam had. Perence wa9 indertijd goed genoeg om de naam te zijn van een lerschen heilige en opeenvolgende geslachten van Ferenco's zijn minstens net evenveel waard als een hoede rij Johns of James. II et''meisje lachte even. Ik denk er niet over daar ook maar één oogen blik aan te twijfelen, werkelijk niet. Maar ik dadht op het oogenblik aan totaal iets anders. Aan wat dan, vroeg de korporaal. Ik dacht er aan. dat het zoo vreemd is, dat wij tweeën elkaar hier ontmoeten. Fcrenco Clancy merkte de kleine aarzeling in haar stem, en hoewel hij dolgraag geweten had, of het werke lijk dat feit was, waaraan zij gedacht had, ging hij er niet verder op door en lachte. Dat is zeker een beetje on gewoon. Maar er gebeuren dikwijls vreemde dingen als men bijna 1200 mijlen van de spoorlijn verwijderd is. Toch heb ik er nog spijt van, dat ik het genot van uw jacht veretoorde. Ik ook! antwoordde het meisje een beetje spijtig. Toen ik hem zoover gekregen had, wilde ik in mijn eentje dat rendier dooden- Vader zeide, dat ik het niet mocht probeeren en Mon tana Joe en An ton, onze gidsen, ver telden mij, dat het gevaarlijk kon zijn en juist daarom was ik er vast toe be sloten. Ference Clancy lachte weer. ditmaal om de koppigheid, die uit de stem klonk. Het vangen van rendieren ia ze ker gevaarlijk. Maar ik had hem toch best kun nen dooden, sprak het meisje, want ik kan uitstekend schieten. Dat geloof ik zeker, zeide de korporaal met iets als bewondering in zijn stem. Maar u hebt mij de kans ontno men .antwoordde het meisje veront waardigd, en nu zal ik er waarschijn lijk wel geen meer vangen, daar is het te laat in den tijd voor. Ik moest uit ons kamp wegloopc-n om deze te van gen en nu zal ik waarschijnlijk wel moeten beloven, dat ik het nooit meer zal probeeren. Nogmaals het spijt mij dat ik tus- schenbeide kwam. Misschien was het todh wol goed dat u dat deed, zei het inioisje naden kend. Nu dacht ik er over u mee te nemen naar ons kamp om mijn vader te ontmoeten, ten minste als n wilt. Natuurlijk, dat graag zelfs, ant woordde Clancy, waar is het kamp Vlak bij de volgende bocht. Ik heb een kano daar bij de bceabjes lig gen. Ik vermoed, diat mijn vader u wel graag zou willen ontmoeten. En wij kunnen Joe en Anton sturen', om het vleesoh van het wild, waarvan u mij beroofd hebt, te halen. Zij keesrde om, liep naar de plaats waar haar geweer in hot gras lag, raapte het op en ging toen Clancy voor naar den oever van het meer, waar de kano log. Toen ze hier waren sprak Clancy weer. Uw vader zou ik zijn naam ook mogen weten, dien hdbt u mij nog niet verteld. En ook de mijnelaxïhte het meisje. Welnu, mijn vader is Joh!n Elklngton uit New York en ik ben Möllie, zijn oenige dochter en doorn in het oog. Zij hield op en keek 1 plotseling onderzoekend aan. Waar schijnlijk hebt u dien naam nooit eer der gehoord Mollie of Elkington vroeg Clan cy schertsend. Natuurlijk" Elkington. - Neenl antwoordde de korporaal, verbaasd door den ernstigen toon van heit meisje, waardoor 'hij vermoedde, dat de vtraag voor haar miesahien meer beteekende Ik kan heusch niet zeggen, dat ik hem ooit geboord heb. Nu merkt men pas hoe weinig ver iemands roem reikt, lachte 't meisje, zichtbaar verlicht. In New York verte genwoordigt de naam John Ellington macht op zich zelf, en hier ver moed ik dat die namen van Montana Joe of Anton veal bekender zijn. Dat is best mogelijk, antwoordde Clancy lachend, maar, aangezien Joa zoowél ale Anten vreemden voor mij zijn, kan ik hier niet verder op ingaan. Ik zie dat u twee pagaaien hebt; zal ik de achterste nemen? Ja graag. Een minuut later waren ze onder weg, en, terwijl Ference voort pagaai de, zat hij er over te peinzen, wat voor een man die John EMaiigtün toch wel kon zijn en waarom het meisje zoo graag had willen weten, of hij dien naam kende. Maar een oogenblik later was hij zijn gepeins vergeten, zijn oogen bewonderend gevestigd op het lenige figuurtje daar voor hem in de boot. HOOFDSTUK II. Een aanbod afgeslagen. Di doodsche stilte pagaaiden zij op het door de maan verlichte meer, een i «dlveradhiik spoor achterlatend en teen zij een klein schiereillandje voorbij waren, kwam plotseling een reusaoh-1 tig kampvuur in het gezicht; ernaast stonden twee vrij groote tenten. In j den kring om het vuur waren twee mannen druk aan het werk. de een met koken, de ander met het verstel len van een of ander gescheurd klee-1 dingstuk, terwijl een derde man, een beetje opzij van de anderen gezeten, naar alio woaxscliijnTijkiheid een stuk perkament, dat uitgespreid op zijn knieën lag, bestudeerde. Toen bet paar uit de boot stapte, liet het meisje een lachenden uitroep hooren en de drie mannon keken allen vlug op. De man met het perkament vouwde het onmiddellijk op en deed het in zijn zak terwijl hij opstond en het tweetal tegemoet kwam. Clancy raadde direct, dat hij John. Elkington was, want de andere mannen zagen er veel ruwer uit, terwijl dit waarsóhiijnivjk iemand van beschaving was. Hij naderde oogenschijmlijk zonder op het gezel schap van zijn dochter te letten en vroeg streng: Mollie waar ben je ge weest? Op de rendierjaoht, zeide het meis je lachend, en ik heb den man, die het dier voor mij schoot, meegebracht. Mollie John Elkington's stem klonk hard en Clancy vermoedde, dat h'et meisje een ernstige berisping zou krijgen. Zij deelde waarschijnlijk dl. varmoe'den, want ze gaf handig een andere wending aan liet gesprek. U bent erg onbeleefd, ValderU vraagt niet eens naar den naam van dezen jager. Mag ik u wen voorstel len, eprak zij, zich tol Clancy wen dende, Korporaal Ference Clancy van de Bereden Politie Mijnheer EI* kingtcai, mijn Vader. Aangenaam kennis te maken, mijnheer Elkington, zeide Clancy op- gewelkt, zijn hand uitstrekkend. Een enkel oogenblik leek het alsol Elkington aarzelde, hij keek den kor poraal verbaasd aan, toen stak hij zijn hand uit en sprak: „Het doet mij genoegen u to ontmoeten, korporaal, hoewel de ontmoeting zeker onver wacht is. Clancy lachte. l)at zou ik denken, antwoordde hij. Moestal is men Iiier nogal eenzaam. Zeer zeker eenzaam voor iemand die zijn gehedliö leven int steden ge woond heeft Maar ga zitten en steek een sigaar op. Een eigaar, met genoegen. Die heb ik in geen zeven maanden gezien. Zoo hing, zeido Elkington, bent u dan a! zoo lang op pad? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6