Hotel „Duin en Daal Speciale inrichting roor feestelijke gelegenheden genezing door kruiden Letteren en Knnst BuBrieti voor Vragen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cfe. per regeT. 199 Voor elke ziekte verschillend middel Suikerziekte.BloBdarmoacle, Impo tentie, Asibma, Bonst, Broncüitis. Rtteumatitó, Jicit, Zenuwziekte, Kritieks leeftijd, mrstoppins, Puisten, eczeem, Jeuk, Ui.iJiinifien 1 Bloedvinnen, Wonden tjUfSZiSKlcn en Zweren, Ziekten van Baard, Haar, Anus, enz. Zelfs indien gij alle vertrouwen in geneesmiddelen verloren hebt, aarzel dan tooh niet om bij den beer Snabi- lie, Groote Markt 7, Rotterdam, de gratis brochure No. 94 omtrent de producten van Dr. Damman, specia liteit voor kruiden beh ande 1 ing aan to vragen, waarbij tevens govoogd de bewijzen van genezingen in de meeet ernstige en verouderde gevallen. Ver zoeke duidelijk aan te geven voor welke ziekte. JAMMERLIJKE TOESTANDEN! In Utrecht beeft bet „U. D." een zwer vend gezin ontdekt. Het Lucas Bolwerk passeerende, trok het onze aandacht zegt het blad dat op een bankje bij de muziektent zoo ongeveer een heel gezin resideerde over de bankleuning hingen blijkbaar !>as gewasschen kleedingstukken te dro gen, moeder zat op de bank en vijf klei ne kinderen, waarvan de oudste ons een jaai of zeven, acht toescheen, de jong ste stellig niet ouder dan anderhalf jaar, speelden in het grint van het park. Alles er merkbaar op ingericht, om den geheelen dag in het plantsoen door te brengen. Wij hadden deze familie 's mor gens al op het Lucas Bolwerk aange troffen en 's middags, omstreeks vier tuit, zat het heele gezin nog precies zoo, te /.elfder plaatseeen oud, versleten pannetje stond op de bank, bedoeld als drinkgelegenheid voor de kindei en, die dit pannetje nu en dan ergens in den omtrek gingen vullen, om hun dorst te stillen. Men deelde ons mede, dat deze moe der met haar vijf kinderen al geruimen tijd op deze wijze in de open lucht ver blijft, d.w.z. over dag. Men ziet haar des morgens met de kinderen op hc Lucas Bolwerk verschijnen, weer of geen weer, regen of wind, dat doet er niet toe. De nacht wordt, als wij goed zijn ingelicht, doorgebracht in een der arrestantenver- blijven van het hoofdbureau van politie op de Ganzenmarkt; zoodra het morgen is geworden, trekt het gezin de stad in, gewoonlijk naar een onzer plantsoene i, wat dan nu clen laaisten lijd het Lucas Bolwerk schijnt te wezen. Teneinde de moeder en haar kinderen voor honger te bewaren en om er voor te zorgen dat dit daklooze gezin toch niet ganschclijk van voedsel blüft ver stoken, wordt aan moeder en kinderen op last van den hoofdcommissaris van politie iederen dag een warm middag maal verstrekt. Als dit op is, wandelt het gezin weer terug naar ee* onzer parken, v onwaar het in den avond weer den tocht onderneemt naar de politie, voor nachtverblijfin de cel! Zoo gaat het dag in dag uit. bij iedere weersgesteldheid. Het is de laatste week bijna avond aan avond gebeurd, dat de kinderen drijfnat van den regen in hun kil arrestantenverblijf kwamen om er nachtrust te vinen. Wij hebben ons laten vertellen, dat dit gezin eenigen tijd geleden huisvesting heeft gevonden in het Catharijne Con- vent aan de Mariaplaats, waar van ge meentewege een gelegenheid werd ot- derhauden.om gezinnen zonder onderdak, een tijdelijke woning te verschaffen. Daar moet de vader van het gezin zich toen misdragen hebben, zoodat het nief langer kon worden toegelaten. Vervo'- gens moet deze familie weer onderdak hebben gevonden in het nieuwe door de gemeente voor woningdooze gezinnen gestichte gebouw aan het Ondiep, maar ook daar is het blijkbaar weer mis ge- loopen, naar verluidt, door schuld van den man. De kinderen kunnen niet naar school bij gebrek aan behoorlijke kleeren. VAN EEN BIJNA 80-JARIGE. F. Hzn. vertelt „Onder de Streep" in het .Handelsblad" Eenige dagen geleden zag ik' hem 's morgens tegen elk uur aan een koffie- huistafeltje. Het was aan de Wester- markt. Een laverend leven van tram wagens, gilgierend langs de lijnen, toe terende auto's, ronkende motorfietsen, ratelende sleeperskarren. Louis zat er opgewekt, spraakzaam. Het infernale iniimideerde [hem niet. Hij moest de H. B. S. schuin aan de overzijde goed in het oog houden, want elk 0ogenblik kan zijn dochter Wies met z'n zoon Raaf er uit komen. Ja-ja, die Wies had al overgangs-examen gedaan! ,,Gaat u nog naar Amerika?" ,,Jh zeker. En ik moet nog naar Rome ook." Louis stak een sigaret aan, proefde1 van zijn koffie, maar verloor de Iï. B. S. aan den overkant niet uit het oog. Schrijver dezes zat er niet voor een ernstig interview, maar bestudeerde voor de zooveelste maal ia zijn leven den mar kanten kop, kwam opnieuw tot de over- tuiging, dat het verschil tusschen talent en genie niet gradueel maar essentieel is. Een waar genie is ook eenvoudig in zijn vertelwijze. „Gaat u nog- wel eens visschen, mijn heer Bouwmeester?" »Ja. Jongen, dat deed ik vroeger wel ia Muiden. Verleden jaar heb ik nog in De Peel gejaagd „Vindt u al die landvermaken als vis- schea en jagen niet wreed?" „Zeker. Zeker," herhaalde hij met die diepe en zware stem. En toen het dave. rende leven van een vrachtauto lang zaam wegstierf, sprak dezelfde stem: .Je spreekt daar nou van wreed, «naar laat ik je dan vertellen, dat iic jaren geleden eens aan 't jagen was en een hert schoot. En toen ik vlak voor 'm stond, vloeide er uit dat mooie, bruine oog een traan, dat doet alleen een nert, dat weet je, maar dan gaat cr och iets van binnen (Louis maakte een vmgenikkende beweging op de plaats au z nliart) in je om, dat het niet goed ts, wat jc doet. Ik had het een poos ge leden nog met een haas. Die stond daar, nict 200 heel ver van me af, recht-op en keek me met van die kinderlijk-blauwe oogen aan, net op 't oogenblik, dat ik de trekker zou overhalen cn verd(raaid) ik heb niet geschoten. Later heb ik er spijt van gehad, want het was verd(raaid) mooie haas 1" We hebben het nog even over de dé- bacle van enkele kunst-instituten en ciaal de malaise, waarin het gezelschap Heijermans verkeerde. En zoo praatte hij gemoedelijk en waardeerend over den auteur Heijermans. „Het is een knappe jongen, die'Heijer mans, Zeker, zeker...." „Die „knappe jongen" zit in de put, mijnheer Bouwmeester. Ik zie u nog met uw broer Frits als Pancros in Hein Duif in „Schakels", ik hoor nog de stem van uw broer „En als we 's mid dags met z'n tienen om de pap zaten dan was 'r mot wie 't ee*st opgeschept zou krijgen. Dan zei jij: Zóó gaat de zon om, dan zei ik, dat lieg-je, de zon gaat zóó. dan zei vaderbek houen de zou gaat om, zooas moeder wil.... Vindt u „Schakels" niet één van Heijerman'-ï beste weiken?" „Jamaar weet je wel, dat het mijn idee is geweest, dat Pancras niet aan den drank gaal? Heijermans wou 'm aan den drank laten gaan. Maar ik zei; nee, dat doet een man als Pancras niet. En toen had je die oogen van Heijermans moeten zien, toen ik dhi s-peelde „Dar Pancras Duif niet aan den dranlc gaai?" „Dat Pancras niet aan den drans gaat." Louis. Een onsterfelijke. Een genie. Hetzij in Amerika, hetzij in Rome, hetz-J in Drachten, of, zooals eenige dagen ge leden, aan een ko-ffiohuistafeltje aan de Wcstermarkt. HET MONUMENT VOOR VAN DALE. Dozer Jagen ja te Ternouzen een verga dering gehouden van do Zocuwseh-Vlaam- sche Sbudentonvereeniging niet het doel om te komen toj de oprichting van monument to Sluis, ter nagedachtenis den bekenden taal- en geschiedkundige J. H. van Dale, dio aldaar werkte en vijf tig jaar geledon stierf. Na een kort openingswoord, verleende de voorzitter het woord aan den eere voorzitter Mr. P. Dieleman, lid van God. •Staten van 'Zeeland. Doze zette kort en duidelijk uiteen, de groote betcekenig van Van Dale voor het Nederlandsche volk, zoowel voor zyn taal als voor zyn ge schiedenis. Hy uitte zijn groote voldoe ning, dat het juist de Zeeuwse-h-Vlaara- sohe studenten zyn geweest, die het tiatief hiertoe genomen hebben en sprak den wecsch uit, dat zy ook do voorberei dende werkzaamheden op zich zouden Aanstonds verklaarden alle aanwezigen zich hiertoe bereid. De heer Alph. Moerdijk uit Zuiddorp, vulde het reeds gesprokene aan met by- aonderhodon, over den geweldigen arbeid van Van Dale. Hy sprak zyn vreugde er over uit, do geestelijke nalatenschap, fa miliebezit, voor het museum van Sluis te hebben weten te verkrijgen. Uit het feit alleen dat herhaalde pogingen, van an dere zydo hiertoe gedaan, faalden, meent hy te mogen besluiten, dat het streven der. vereeniging wel met succes bekroond aal werden. Na luide toejuiching ging de vergade- dering onmiddellijk over tot het benoemen van twee commissies, respectievelijk be last met het samenstellen van een eere- oomité en het weren van onderhandelin gen, reeds aangeknoopt met verschillende beeldhouwers. Eind Juli zal hleno- reeds een eorete verslag worden uitge bracht. Ten slotte werden de middelen bespro ken, hoe gold zou kunnen worileii ingeaa- meld. Blijken vaa sympathie en uioreeleu steun, als ook financieels bijdragen wor den in ontvangst genomen door Mr. P. Dieleman, lLfl van Ged. Stateu van Zee land te Middelburg, eore-voorzitter, cn door hot comité van voorbereiding, be staan deu it £L Stevens to Sas van Gent voorzitter, A. Moordyk, te Zuiddorpe, schrijver en J. Dioriek te Koewacht, pen ningmeester. DE LOODSDIENST OP DE SCHELDE. Naar de „Stand." verneemt, zal bin nenkort de loodsdieust op de Schelde wor. den uitgebreid wat den post in de Wielin gen betreft. Daar zal het aantal stoom- loodsbooten op drie worden gebracht, dus op gelyke sterkte met den Belgischen loodsdieust, Een groot aantal loodsen zal naar Vlissingen worden gedirigeerd en met het vaarwater bekend worden ge maakt. RAPPORT FINANCIEELE GON- TRÓLE VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. Het Bouwkundig Weekbi. moldt, dat liet Bestuur van de Maatschappij tot Bevordering van de Bouwkunst, Bond van Nederlandsche Architecten, naar aanleiding van het rapport over de financieele controle van wonlng- bouwv ei eenigingen over 1921 aan den directeur-generaal, hoofd van de af- deeling volksgezondheid, heeft ge schreven: ln het rapport wordt onder bewoor dingen, die geëigend zijn bij den op- pervlaltkigen lezer een algemeen min der gunstigen indruk te vestigen over de bij den woningbouw betrokken ar chitecten, aan eenige architecten ten laste gelegd, dat zij hun honorarium afwijkend van de bedoelingen der daaromtrent vastgestelde regelen, zouden hebben berekend, met het o,.g- merk hun honorarium daarmede te verhoogen. I-let is ons bestuur gebleken, dat al- vorenis deoe beschuldigingen open haar zijn gemaakt, door den Rijks dienst op de controle van de woning bouwverenigingen, de betrokken ar chitecten daarmede niet in kennis zijn gesteld, terwijl hun bovendien niet do gelegenheid is geIxiden zich tegen da gewraakte handelingen ten laste ge legd, te verdedigen. Afgescheiden van de al of niet juist heid van de beschuldigingen, waar over oils bestuur zich zonder meer geen oordeel kan vormen, acht het deze publicatie na een onderzoek, waarbij met den princieelen rechtsre gel van hoor en wederhoor geen re kening is gehouden, een ernstige schending van het rechtsgevoel, waar, tegen ons bestuur met klem protes teert. Bovendien betreurt bet bestuur het rapport nog daar om, omdat liet in stede van bij te dragen tot de er kenning van de ideeële zijde van bet woningvraagstuk, waaraan de meest vooraanstaande bouwmee-ters beste krachten wijden, ten koste van de algemeen e waardeering van zoo veler streven naar een bevredigende volkshuisvesting de belangstelling van het publiek in dit sociale vraagstuk bij uitnemendheid en zijn vertrouwen in hen, die zich daaraan wijden, weer ernstig afbreuk heeft gedaan. NEDERLANDSCH HANDELSVER KEER. Blijkens de aoor het Centraal Bu reau voor de Statistiek uitgegeven jaarcijfers Oier Neutirland's ..anueis- verüeer over 1921 neeft cie wuarue den invoer in de jaren 19X9, ib~U eu 1921 bectrageu rfop. 2,896, 6.3de 2.240 mill, gld.; tuc van Uen uitvoer resp. 1.4X1, 1.701 en 1.370 mi zoodat de getioe.e hanueisocwegiug resp. 4.23,, 0.03, en 3.610 mill, heelt bedragen. Per hoofu der bevolking bedroeg de totale handelsbeweging in J919: f 625, in 1920: f 737 en in 1921: 1' 526, De drie jaren vertoonen een nega tieve "handelsbalans, d.w.z. de waai de, van de ingevoerde goederen over treft die der uitgevoerde goederen; het hivoersaido bedroeg over 1919: 1.415 mill, gld- (50 pCt. van den in voer over dat jaar), Over 1920: 1.635 mill. gld. (49 pCt. van den invoer van dat jaar) en over 1921: 870 mill. gla. (39 pCt. van den invoer van dat jaar). Het invoersaldo is in het laatste jaar dus zoowel percentsgewijs als in ab solute cijfers verminderd. HUE SNEL KAN EEN REE LOO PEN? in de „Levende Natuur" senrijft dr. B. J. W.: Ik weet met of tie öiieilieid, die reeen kunnen ontwik kelen, wei eens bepaald 1- Het is aaarom misscnaen interessant de vol gende waarneming te vernemen. Eenige weken geleden reed ik, mot mijn motor op ziekenbezoek zijnde, op een stillen Zondagmiddag omstiedrs 3 uur door de Broekstraat, een land weg ten noorden van de busschen. Opeens.zie ik op ongeveer 200 M. rechts van mij uit bet bouwland drie volwassen reeen opspringen, ver schrikt door 't geraas va,, den motor. Ik reed toen met een snelheid, gecon troleerd door den snelheidsmeter, van 50 K.M. per uur. Het was duidelijk te zien, dat zij mij trachtten voor te ko men en te pas:eeren. Niettegenstaan de zij dus een gro^teren afstand uan ik moesten afleggen, zij waren im mers op ongeveer 200 M. op zij vün mij, maar ongeveer op gelijae hoogte en niettegenstaande ik mijn snelheid tot ongeveer 60 K.M. opvoerde, geluk te liet den beiden voorden dieren met bet grootste gemak. Zij passeerden ongeveer 30 M. voor mijn motor en bleven eon meter of 10 van elkaar. Toen ik zoo dichtbij kwam, aarzelde het achterste dier even; om niet met hem in botsing te komen, minderde ik mijn snelheid, waardoor hij ventre te-rre op ongeveer 20 M. vóór mij langs kon stuiven. Het was een schit terend gezicht, de prachtige dieren, verheugd dat zij aan dat wonderlijk snorrende ding ontkomen warth. met reusachtige sprongen over de slooten te zien verdwijnen. Deze waarneming laat zien, dat oen ree met het grootste gemak een snel heid van meer dan 60 K.M. per uur ontwikkelen kan. De beide voorte dieren gaven allerminst den indruk, dat zij zich behoefden in te spannen. BUITENLANDSCHE PASPOORTEN. Naar het „Hbld." verneemt, zullen binnenkort nieuwe formulieren voor bui- tenlandsche paspoorten vanwege het De partement van Buitenlandscke Zaken in gebruik worden gesteld. Bij de vervaar diging van deze formulieren is rekening gehouden met het feit, dat de thans in gebruik zijnde formulieren in bepaalde gevallen niet aan de be'ioefie voldeden, doordat zij niet voldoende ruimte bieden voor het groote aantal vreemde pas- visa, dat personen, die krachtens hon bedrijf of beroep zich naar verschillen de landen moeten begeven, noodig heb ben. Het nadeel is tlhans ondervangen, doordat voor hen paspoorten zullen ver krijgbaar zijn, die 36 bladzijden bevatten, en waarin derhalve een groot aantal visa kan worden geplaatst. Daartegenover kan liet paspoorlfor- mulier voor den doorsnee-iciziger die zich slechts voor ééne of enkele reizen buitenlands begeeft en dus ook wei nig vreemde pasvisa noodig heeft, min der bladzijden bevatten. Beide hierboven genoemde paspoortformulieren zijn van een kleiner formaat, dan de thans be staande en daardoor beter geschikt om in een zakporiefeuille te worden opge borgen. In verband hiermede is het wensche- lij'k bij de aanvrage van builenlandsche paspoorten te vermelden „dik pas poort", indien belanghebbende prijs stelt op de uitreiking van een paspoort vJln 36 bladzijden.- ALC. MILITAIRE BOND. Man meldt naai het Hbld.: Het Dagelij'kseh bestuur van dien militairen Penrsioenbond werd door d'em mnnninter vam Oorlog a. i. van marine, in audiëntie ontvangen ter bespreking van verschillende belan gen der gepensionneerden van land en zeemacht. Ter sprake werden gebracht do pensioenen van hen, die valffien bui ten da Pensioenwet land- en zee macht 1922 at d'o weduwen- en weo- zenpensioen en Den minister werd met nadruk verzocht, de weduwen, die Luiten die pensioenwet, 1909 in de wet op ie ne men. Voorts warden de belangen be pleit der reserve dienstplichtigen, dio door de mobilisatie genoodzaakt wer den, 5 jaren actieven dienst te ver richten. De minister gaf te kennen, dat hij zear begaan was met het lot der ge- pensianneerdien. Hij kon echter geen enkele toezegging doen, aangezien hrij gebonden is aan liet financieel belaid dier vegaering. Tan aanzien van de weduwen van vóór 1909, aan wie nog geen gratifb catio toegekend, zal de minister een beslissing nemen na ontvangst van een ter zake schriftelijk in te dienen toelichting door het bestuur van den Mil. Pensioenband. financieele Berichten TROMPENBURG FAILLIET. Vrydag is door de rechtbank te Am- sterdam. in staat van faillissement ver- klaagd aldaar gevestigde Nodorl. Auto mobiel- en Vliegtuigenfabriek Trompen burg. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. In „Floralia" artikelen over klimplan ten, begonia's als kamerplanten, het land schap, plaatenzlektealeer, enz.. In „Avieultura" een artikel mot al'beeldingen over watte kalkoenlianen, een over moderne Engelsche eksters, een over hoonders en oen over honden. ln liet Tydeckrift der Ned. Heide maatschappij o.in. een bijdrage over de le venswijze van de zeeforel. ln do Vegetar.schu Bode" scliryft D. de Clercij vegetarische reisherinnerin gen. Van de redactie een artikel over ve getal ischo ervaringen by jongens. In „Kunst" een vervolgartikel over opera of drama, een bydrage over 't lezen van muziek cn eon uit het leven van een perooiiid violist. ln „Onze Vloot" een verslag van de aJgemeviio vergadering dor vereeniging; ou esn artikel van a. Kalff: Eeuo Indi sche Marineschool. in „Uns Loger" een verslag van de algoineene vergadering der vereniging. ti6ffig£ip HMW DE ZUURSTOFVOORZIENING TIJDENS DE MOUNT-EVEHESl- EXPEUJTIE. In de „Alpine Joui- nal" geeft do beer Unna eenige ïnie- rebsante bijzonderheden over het zuur- stof-apparaat* dat door de leden van do Mount-Everest expeditie op groote hoogten gebruikt zal worden. Het „Ondercomité voir zuurstof' bestond tut kapt.Farrar, dp. hoeren Finch. Soinmerveli en Unna. prof. Dreyer van de universiteit te Oxford, majoor C. J. Stewart en den heer En- gar, verbonden aan het ministerie van luchtvaart Dit ondercomité kreeg, óndanks de zeer hooge kosten hieraan verbonden, volkomen vrijheid van handeling en bracht in vijf weken een merkwaardige xeeka toestellen bij een. Het ondercomité zou zeker zuur stof in onbeperkte boeveelheid hebben laten aanwenden, wanneer hierdoor het succes van deu tocht zou zijn ver zekerd. Maar vole leden vindon het gebruiken van zuurstof vóór Changia, dat op een hoogte van 7450 M. ligt, niet noodzakelijk. Graaf des Abbruzee bereikte een hoogte van 7900 M. zonder zuurstof, dr. Longstaff 7660 M., bovendien voel den dr. Kellasn en mxjoor Marsbead, die in 1920 den Kamct beklommen, zich op een hoogte van 7500 M. zoo friseh en onvermoeid, dat zij over tuigd waren verder te hebben kunnen gaan. Te Ox'ord werden in een gesloten kamer waarin men den luchtdruk kon varieeren, twee leden van de te genwoordig© E\ere.t-expeditis een hoogte van 7450 Al. gebracM"; zij waren toen nog in staat op en van een stoel te klimmen met een gewient van 30 pond op de schouders. Aan een van hen werd na z..,n vijfde po ging zuurstof toegedienu, omdat hij verdoold scheen, hoewel hij ten sterk ste ontkend* oox maat den gering- sten nadeeligen invloed te hebben on dervonden. Prof. Dreyer, die vóór liet gebruik van zuurstof is, heeft gewezen op liet feil, dat een onafgebroken gebruik van dit gas noodig u wanneer rotn i maal hiermee is begonnen. Ook bij de installaties is hiermeae rekening gehouden, leder draagt een uitrusting op den rug, welk© vier flesschen ol cylinders bevat, dio elke 2140 liters zuurstof bevatten; een metalen steun boog gaat over deu linker schouder en steunt twee koperen buizen, die eindigen m het regelingsventil, den manometer en den regulator van den luchtdruk. Uit deze verzameling toe stellen gaat een buigzame buis naar het gelaat. Een voüedig toestel weegt 32 pond, iedere flesch kan gebruikt worden gedurende 100 a 120 minuten klimmen; in rust heeft men volgens prof. Dreyer slechts een liter per minuut noodig. Er zou veel te zeggen zyn over het schijnsel in do literatuur, dat zoo mannelijke auteurs een „heldin" kii, tot middenpunt van oen boek, en zoovele vrouwelijke oen „held". Misschien zeg ik binnenkort wel een beetje over. iï oen vorig nummer behandelde ik do levensgeschiedenis van een jongen man (Bart Jorgen), beschreven door een dame, Emmy van Lokhorst. Heden is een te genovergesteld govaJ aaj, de beurt: „Het doohterkon van Rubens", door Franz Backer, uitgegeven by Van Log- iiSlatcriuen Visseite Arn hem. De Vlaamschc autour heeft 't ondermo ei!, ons de ontleding te geven van een teedere meisjesziel, geneigd tot het reli gieuze en mystieke, maar ale 't ware door ruwe schokken met de werkelijkheid uit haar sfeer gerukt en tot de erkente nis gekomen van het leven zooals het is. Het begint, evenals het vorige, heel treurig, met het grootste leed dat een jeugdig mensohenloven kan treffen: de dood harer moeder, die een niot te vullen leegte Iaat i" het naar liefde smachtend zieltje. En het eindigt zeer tragisch. Als Mariekon, na vele wederwaardigheden eindelijk de liefde heeft leeren kennen, do liefde voor een jongen man, die hnar leven zou kunnen vervullen en maken tot een groot geluk, komt de oorlog. Haar geliefde, die Duitseher is, werd geroepen naar zyn vaderland, thans de groote vijand van het hare; haar vader is ge storven, door deu schok van een finnn- cioclo ramp, die hem van zyn geheele for tuin beroofde, en het meisje staat hulpe loos en radeloos alleen op de wereld. Wij zien haar 't laatst in den droeven stoet van vluchtelingen uit het geteisterde land. Do trouwe dienstmaagd, dio haar heeft gedrongen tot vluehtc-n, toen Ma riekon in haar doffe wanhoop wilde blij ven in 't verlaten huis, het vreeselykste afwachtend, is in den chaos van haar ge scheiden. En Marieken sluit zich aan by oen oudere ongelukkige vrouw, w.ier man in den oorlog is en die vluoht met haar kindje. Het meisje neemt het kindje over van de vermoeide moeder. „En plots kwam eon groote, onbekende ontroering in haar. Zij dacht. Misschien had zy tot nu toe nog niet geleefd, nog niots verstaan, tenzij enkelo malen, in een kort intuïtie. Zy had enkel ziokelyik gedroomd en eens wellicht nu nog romantisch bemind. Maar, zy geloofde vaag te voelen, dat zulks het loven niet En zy ging verder naast de voedor, en wilde geen vermoeienis kennen, verder -t den treurigen stoet, in den nacht, naar het onbekende Dit slot is m.i. onbevredigend, niet omdat 't treurig is, maar omdat het allen scliyn hoeft, dat de schrijver den oorlog by haalde om tot een einde te komen met zijn tweeslachtig boek. Meerderen hebben dat oorlogsslot gebruikt, en bijna altijd maalrte 't don indruk van opzette lijkheid. Tweeslachtig is het boek, iu conceptie i bewerking. De figuur van Marteken is ii idyllische: zjj is als da eenzame blaulto lelie tusschen de bloemen vau in bonton hof. Om hot zieloloven van het meisje gooi te doen begrijpen, was hot natuurlijk noo dig, het contrast met hare omgeving te doen uitkomen. Miaar daarvoor was het et noodzakelijk, er zooveel bij te halen, io uitvoerig in bizonderheden te treden ,-er dio omgeving. Er bestaat allo kans, dat voor vele le- -rs Marteken b^zaak wordt en de tra- g.i-komisehc vertelling, die er om heen is geschreven, hoofdzaak. Het innerlijke en abstracte zyn hier op wonderlijke en fei telijk zeer onharmonische wijze dooreenge- wenkt, zoodat er in het boek twee stijlen naast elkaar komen te staan: een realis tische en oen zeer gevoelige, 9oms wer kelijk. 90ma slechts schijnbaar verhevene. Do schrijver was gelukkiger in do eer ste dan in do laatste. Hy bcheerscht (le realiteit met een sterk pittoreske 1 en met eoht-Vlaamschen h-umor, die niet bang is voor een woordje te veel of een to scherp kleureffect. De omslagteekenïng suggereer^ meer de gedachte van iets grappigs- dan van een tragisch levensverhaal. En dat komische treft ook don lezer sterker dan het ern stige, niet wijl het amusanter is, maaj wyl men voelt, dat 't „echter" is, meer direct tojt deu lozer komt als werkelylnhoid, dan dit mogelijk is met de analyse van de ontwakende vrouwenziel, die niemand dan do vrouw zelve ons volkomen duide lijk zou kunnen maken. Met dichterlijke „intuïtiedie van hsj uiterlijk waar neembare concludeert tot bet die-p-iinner- lyke kan veel bereikt worden; met de ar tistieke omsehepping vun beleefde werkc- lykheij veel meer. Dat komt, in dit boek bizondeT duidelijk uit. „Het dochterken van Rubens" heet Marieken, omdat haar vader spottend Itubens wordt genoemd, nadat hy een man van fortuin is geworden door ver koop van een echten Rubengj toevallig in zyn bezil gekomen. Hy doet nu wat par- ve nu-ach tig, laat zic-h foppen door men sahen, die zyn eerzucht strcelcn, leeft bo- .v-on zyn financi,ele kracht eu wondt ten slotte de dupe van een ontrouwen nota- wden hij blindelings zijn geld in be heer heeft gegeven. Door den schok krygt hy een beroerte, die zich herhaalt, en hy sterft, kort voor do catastrofo van den plotseling uitbarstenden oorlog. „Rubens", de eenvoudigo kleermaker, heeft, toen hy zich rijk man gevoelde, alles gedaan om zijn dochtertje een goede opvoeding te geven, in do hoop, dat zy le ven en vroolykhoid in zyn huis zal bren gen. Die hoop wordt niet verwezenlijkt, Omdat er te groote afstand ia tusschen haar geestelijke leve» on de roerige bur- gierlyke omgeving, waarin zy is gebracht. Die omgeving schenkt don schrijver ge legenheid, om ons zyn "VlaamBche vertel kunst te toonen ia verscheidene kleurige, nu on dun wal w«t te stork aangezette ta. feroelen van markfcgewotd, kermis- en bruiloftspret; ook 'do politieke eerzucht van Rubens geeft aanleiding tot luimige verhalen. Er treden heel wat typische poppetjes op ij, dit spel, dat vertoond wordt in een kleine stad. Tusschen hen allen beweegt zich Ma- rieken, tracht mee te doen mot vriendin- in, maar blyft er innerlijk vreemd van. Zoo wordt de lezer bezig gehouden, beurtelings met hot luchtige en het tra gische, cn ai wordt hy niet meegesleept, hy heeft door de afwisseling geen tijd om zich te vervelen. Eu in de détails is er veel dat boeit. Het inecat gave is het eerste gedeelte -an de roman, waar verhaald wordt van Marteken's kinder,jaren. Vooral het begin de ilood van haar moodor en de wijze, waarop het kinderzieltje hierop reflec teert, is zeer treffend. Ook in het verhaal van haar kostschool tijd en haar zoeken naar liefde by een schoolvriendinnetje is voel schoons. Zoo geeft het boek, ondanks zyn twee slachtigheid, in détails den lezer veel te genieten. En onwillekeurig komt aaa het einde, dat eigenlyk geen slot is, by hem hot verlangen op, in een vervolg te ver nomen, hoe 't vorder is gegaan met het meisje, vrouw geworden en door de ruwe schokken van hot leven wereldwijs. Zij dio wellicht wat afkeorig zyn gewor- 3n van Zuid-Noderlandsch werk door een al te kwistig gebruik van dikwijls on verstaanbaar dinlect, kunnen gerust zyn. Do Backer gebruiXct enkele dialectwoor den, muar Goquetteert er niet mco, als sommigen; men hoort bet Vlaamschc ac cent, maar hy héaft blijkbaar er Daar gestreefd, goed, voor Noord en Zuid ver staanbaar Nederlainlsch to schryven, zon der al die afwijkingen, welke op ons den indruk maken van taalfouten of gewilde slordighedon. H. J. STRATEMEJER. VRAAG: Is Van Gelder, bijgenaamd „Had je me maar", overleden? ANTWOORD: Voor zoover ons bekend is ergons tor vorpleging in een stichting opgenomen. VRAAG: Waar bestaat in Haarlem oen kostschool voor kinderen beneden drio jaarf ANTWOORD: Een zoodanige school kennen wy hier niet. Er >i:a wel verschil lende bewaarscholen, waarv»u u de na men kunt vinden in het Jaarboekje voor de stad Haarlem, ter inzage n onze Ty- dingzaal, Groote Houtstraat 93. VRAAG: Wanneer begin en eindigt de HelderschekeruüsT ANTWOORD: Dat kunt u ia den Enk- hui/er almanak nazien. VRAAG: Bestaat te Haarlem oen bouw- vereoniging, die nog een lid opnemen kant Huurprijs f 5 a f 0 per week? ANTWOORD: Ia onze Ty.hngzaal, Grooto Houtstraat 93, ligt een lyst met namen van bouwvereeuigingen ter inzage. VRAAG: Waar moet ik rny vervoegen om verlof te vragen voor den verkoop van alcoholvrije dranken te Haarlemmerlicdo of Halfwegt Waar voor verkoop van ta bak en sigaren f ANTWOORD: Wend u tot het hoofd der politie of ter seeretario iu die ge- VRAAG: Welke vereeniging was in het afgeloopen jaar (1921/1922) kampioen van dcjj N. V. B. 1ste klas? ANTWOORD: U bedoelt waarschijnlijk het seizoen 1920/1921. Dat was N. A. C. VRAAG: 1. Wat zyn uitgetrokken en dubbel uitgetrokken wcrkloozenf 2. Wat zyn de vereischten voor het o*a- men vaa klerk by de Rijksverzekerings bank? ANTWOORD: 1. Uitgetrokki-uen zyi zy, die lid van een organisatie zyn on het reglementair vastgestelde aantal dagen uitkeering hebben genoten. Voor werk- looze sigarenmakers bestaat bovendien nog een commissie tot hulpverleening, die ook gedurende een zeker aantal dagen een uitkeering verstrekt. Is ook deze ter mijn veretreken, dau zijn ze dubbel uit getrokken werkloozen geworden. Via den dienst der gemeentelijke Werkloosheids bestrijding ontvangen zy dan nog onder steuning van het Burgerlijk Armbestuur. 2. Vraag dit aaQ directie van die bank. VRAAG betreffende een dagmeisje, dat toen mevrouw een week de stad uit ging, wel naar huis mocht, maar geen kost geld kreeg. Bovendien moest dat meisje op bevel van den dokter nog een -week rust houden, waarop mevrouw niet wach ten kon en een ander meisje nam. Hot eerstgenoemde dagmeisje kreeg to3n slechts één weekloon (f 4). ANTWOORD: 1. Bepaald recht op- kosbgeld kan zy niet laten gelden, hcevel het gewooniyk gegeven wordt. U dochter heeft ook recht op die tweede week loon. IT kunt u dee Vrydnga half 2, voorzien van een bewys van onver mogen, wenden tot het Bureau van Een- snl'tatie, gebouw Rcehtbang, waar men t wel verder zal bijstaan indien noodig VRAAG: lik ben voor vast 5 halve da- >n in do week als werkster in dienst. Nu Ik ziek geworden ben heeft mevrourt mij afgeschreven. Do week die ik ziek was werd vergoed. Heb ik recht op scha- ilovergoeiiing? ANTWOORD: In uw geval gaat het loon gedurende „betrekkelijk korten ti)d" door; meestal wordt daarvoof 14 dagen gerekend, doch recht op verdere seinde- vergoeding heeft u niet. VRAAG: Indien een dienstbode, die per aand betaald wordt, zonder geldige ro den iu de tweede helft van Mei wegloont, terwijl de betrekking tegen 1 Augustus opgezegd, hoeveel loon moet: -k dau betalen? Of heb ik recht op schadever goeding? Een uifcnoodiging om haar weer dienst te nemen, heb ik afgeslagen. ANTWOORD: U behoeft voor die Mei maand geen loon te betalen daar u dit kunt rekenen in mindering vaQ ,1e scha devergoeding, die u tookoint (een maand loon). VRAAG: Ik heb op mjju renteboek je 1921'22, achtereenvolgens 28 weken niot geplakt. De Raa-d van Arbeid eischt nu betaling van f 7 binnen 3 dagen op te zenden. Ben ik daartoe verplicht? Wat zijn ander do gevolgen? ANTWOORD: Ja, gij kunt ter zake ook nog voor den kantonrechter geroepen en tot geldboete veroordeeld worden. VRAAG: Myn vader kan niet meer werken en krijgt f 3 ouderdomsrente. Met hem heeft zyn dochter haar moeder iu buis. Moeten do 3 gehuwde broeders niet mede voor do ouders zorgen? Do doch ter gaat namelijk trouwen. ANTWOORD: Zoons, dochters, schoon zoons, schoondochters zyn verplicht om hun behoeftige ouders of schoonouders een uitkeoiing tot levensonderhoud te doen waartoe do weigerachtigen die er wel too staat zyn door een vonnis van den rechter kunnen worden gedwongen. VRAAG: Hoe kan ik witte glansverl in myn ruiten krygen, als benzine niet helpitt ANTWOORD: Terpeatyu is 'j eenigo waarmee U verf kunt verwyderen. VRAAQ; Ik ben ongeveer 11/2 jaar in oen betrekking als winkeljuffrouw, waar ieder die er c©n jaar werkzaam is. 14 dn- gen vacantio krygt. Tk ben C wekcn ziek goweest en krijg nu geen vacanrie. .TIeb ik danr recht op? ANTWOORD: Waart gy do volle zes weken zoo ziek, dat ge onmogelijk werk zaam had kunnen zyn of kan hot wezen, dat d0 weigering van vacautie het ge volg is van de omstandigheid, dat ge ,1e laatste 14 dagen vau Uw ziok zyn, eigen lijk al vacantio hebt gehad? VRAAO: Hoe moeten kersen op bran dewijn ingemaakt wordent ANTWOORD: Wasch je kersen goed nC en doe ze in oen geêmailleerden pan mi per pon.1 kersen oen kopje water en 1 1/2 suikej en Inat ze aan de kook komen, doch niet laten koken. Laat afkoelen en jovool brandewijn by, dat de ker sen er juist onderstaan eu kurk goed dicht. VRAAG Een huis. bestaande uit onder- en bovenwoning wordt door twe© gciinnon bewoond. Zij moeten van een gemeenschappelijikcn eane ge bruik maken, Heeft de beiiecitemvo- ner alleen het recht, orn fietsen of an dere voorwerpen in den gang to zetten, of geen van bedden 1 ANTWOORD: Voor beide gezin nen is de gang niet anders bedoeld dan om door dezen naar dc woonver trekken te komen. Is die doorgang dloor het plaatóen van een of meer fietsen voor "bik gezin niet onmoge lijk of zelfs bezwaarlijk, dan kunnen belden den gang daarvoor gebruiken. Zijn er eoliter dingen in den gang die daardoor niet geopend kunnou worden dan staat dé zaak anders en hooft de beneden-bewoner recht in het gebruik van die toegang niot gehinderd te wor-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 13