indrukken van Parijs. Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen ZATERDAG 8 JULI 1922 ar een Agent gevestigd per post door Nederland 13.87'Afzonderlijke nummers f U.15. Geil- omstreken f0.£?7,; franco per post iü.65. Post Giro 38810. 1BONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen inden omtrek wa is (kom der gemeente) 13.67'/i. Franco per post door Nederland 13.87'/,. Afzonderlijke lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem Uitgavo der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels 11.75; Iedere regel meer 35 Cta. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabal. Twaailstuivers-advertentièn van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Ct» per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie t Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 ^IjKANTOOR voor Santpoort, Velscn, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHliiZERKERKVVEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 mT NUMMER bestaat dit VEEH 11LN BLAUZIJÜEN. EERSTE BLAD AoeMa Hed.u. ZATERDAG 8 JULL {Jud-Hol!aud, Yerwuift, Strijkorkest Tea-room Luxor Theater, Groote Houisuaat's middags 3-3°—5-30 «n *s avonds 81.30 uur Concert Bioscoopvoorstellingen. ZONDAG 9 JULL Sohouwbure J aaisweg. Malinee: „Tiil Uilenspiegel", 2 uur on I avonds „de Toffe jongens van het fde". 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags. 3-305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Hen Hout, Van Bruggen, Middag en Avondconcert. Oud-Ho.iand, Versvulft. Strijkorkest. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis weg 36, Concert van 8—11 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat: 139. bioscoopvoorstelling van 2 urn- nam. af. Schouwburg De Kroon, Qr. Markt Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. af. Cinema Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m. af. Scala-theater, Kleine Houtstraat W -. Bioscoopvoorstelling van 2 uur n.m af. Bloemendaal, Rusthoek, Avondcon eert, 8 uur. MAANDAG 10 JULI. Schouw borg Jansweg: „De toffe jongens van het 7de". 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest» Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3-3°5-30 's avonds 810.30 Concert. Luxor-theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Hontatraafc Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat TT Bioscoopvoorstelling, 3 uur. Zand voortGenie enb&raads vergade ring 7 1/2 uur. VERVOERMIDDELEN. FOOIEN JACHT. OORLOGSINVALIDEN. ,,Sta daar nu niet met jo paraplu te zwaaien, aartsdomme vreemdeling, ma ar stap in voor den dommel 1 Denk je, dat ik aangesteld ben om jouw vrije- en ordeoefeniugen te bewonde ren? De ingang van mijn wagen is aan den achterkant en ais jo je nie' heel gauw naar binnen werkt, iy ik door.Zie dan maar, dat je er loopende komt. 1 k moet nog verder vaudaag!" Wij hadden con deel van het Louvie bezocht en waren naar de cieiiiekade gedwaald. Doodmoe (wat is het toch jammir, Uul de sterkste indruk, dien je van een museum meeneem'-, bijna altijd een indruk van geweldige ver moeidheid isdoodmoe wareu we voor een café neergezegen />ra ons met sen „citronade" te verkwileken. Daar dicli'bij was een „arrèt" (halte) voor omnibussen sa zoo bekroop ons de lust, ons maar eens ergens heen 'e ia ten rijden: een van de groo-sto aan trekkelijkheden van het toeris' zijn is wel, dat je ongestraft zoo heerlijk onverschillig doen kunt en aan al jo luimen, binnen de grenzen die je beurs je stel', kunt toegeven. Toen de museum-vermoeidheid wat „gezakt" was gingen we dus de halte en bij het naderen van bus Lield ik, als .loLander die een goede verkeersopvoeding genoten en geiseid heeft „de bestuurder door een duidelijk merkbaar 'eeken te waar schuwen dat hij wil instappen" paraplu in de hoogte. Het was op dit oogenblik, dat de chauffeur van de autobus met de rechterhand het even driftig als wel sprekend manuaal maakte, dat ik aan 't begin van deze schets onder woor den heb trachten te brengen. Wij lie ten ons dus geen twee keer „nooden maar vlogen let erlijk de treden aan den achterkant van do bus op en den wagen binnen. Ja, jo moet in Parijs wel eens wat van je Hollandscbe bezadigdheid af leggen. Die autobussen zijn overigens geen ideaal vervoermiddelen. Zij zijn ver deeld in twee klassenin de eerste klas zit je op leer, in de tweede o hout en in beide „nauw". Je wordt er soms ongemakkelijk in heen en weer geschud en door elkaar geram meld. Voor een stad als .Parijs is het aan'al bussen dan ook niet bijzonder froot waaruit misschien zou afgelen unnen worden, dat zij niet zoo heel populair zijn. Een eigenaardigheid is nog dat de conducteurs van de bus ten den passagiers den vrachtprijs in stuivers noemen (dit gebeurt trouwens ook in de trams), wat iri het eerst ee- nigszins vreemd aandoet, omdat je nu eenmaal gespitst bent op francs ei centimes. Maar dat went gauw. Nog een bijzonderheid betreffende de bussen de. maatschappij die zo ex ploiteert, hoeft achthoekige muntstuk jes laten aanmaken, die uitsluitend in de autobussen aangenomen en uitge geven worden en overigens nergens inwisselbaar zijn. Zij zijn geldig tot 31 December 1923. De kleingeldnood is n.l. in Parijs zeker niet minder dan nij cenigtn tijd geleden hier was. De Chamni ;s de Ci mmerce de Fran ce (FYanscho Rstivrs van Kooplmn del) geven ook munten ter w ia *do van een heelen en een halven franc oit. Mi «oio ni .idrtukjes zijn lie' die „g -uden frunken", heel wat mo cr dan het voddige papieren geld ter waarde van één franc en van vijft'g centimesdeze papier'j-is (wij zou den zeggenzilverbuns) zien or ovo 't algemeen zeer gehavend uit ea zijd werkelijk soms bijna te vies om aan te vatten. Eén voordeel tobben de au'-oliusseu zij zijn niet duur, maar «Jat zijn mmr verhouding de taxi's, voirai vuor ons in dit opzicht gelukkige Hollanders ook niet. En een taxi is een heel wat aangenamer vervoermiddel. Alleen de chauffeur rekent op een behoorlij ke fooi cn zijn begrippen omtrent de „behoorlijkheid" van een fooi zijn van elastiek. Hij schroomt ook m u openhartig zijn meening te zc als hij eenmaal een lagen duik van uw royali'eit heeft opgeva'. Maar zelfs als dit al'es in aanmerking wordt genomen zijn de Parijsche taxi's Hl. toch heel wat goedkooper dan de Hol landscbe. Je „tuit" inderdaad in Pa rijs een heel eind „voor 'n kiats". Het is niet alleen de Parijsche taxi- bestuurdenr, die fel ia op een fooi (cn op een goedel); neon: juist net eenige wat ons in de ville lumière onaange naam aandeed, was de fooienjacut, waaraan je er van verschillende zij den blootstaat. De vrijmoedigheid, waarmede om een fooi wordt ge vraagd of ontevredenheid wordt be tuigd over de grootte van een gegeven fooi, grenst waarlijk aan brutaliteit Een kappersbediende, dien ik nu een» een keer niet „befooid" had, nam de moeite mij op straat na te loopen en „quelque chose pour le service" te vragen; dezedue vraag doet u, aisoi het zoo hoon, de juiuouw, die u den schouwburg een plaats aanwijst en een ouvreuse, die ineto anders ge daan had dan een deur voor ons open maken (een laak die reeds door haar naam wordt aangeduid en waarv zij toch zeker wel betaald zal worden) leverde het volgende brutale commen taar op de fooi, die wij haar om bo venstaande vraag te voorkomen dan maar in 's hemelsnaam ui de hand drukten: „Ah, monsieur, ce n'est pas beaucoup!" Dit enire parenihèses. De electnsche trams te Parijs zijn als alle trans in alle deelen van de we reld. Zij rijden niet in de drukste ge deelten van de stad. Er is geen gele genheid (bij de autobussen trouwen» ook niet) om „boven-op" te zitten, zoo als in Londen. Het goedkoopste vervoermiddel is de métro, de ondcrgrondsche, electnsche spoorweg. Inaercssant is het, af te dalen naar dat andere Parijs, de „stad" van gangen cn buizen, die daar zooveel meters diep door vernuftige ingenieurs is aangelegd en waar onophoudelijk do verlichte treinen van het eene naar het andere station suizen, tot een eind na middernacht. Vlug in- en uitstappen is ook hier het paroolnauwelijks staat de trein stil of het sein tot vertrek een eigenaardig gefluit dat aan hei kraaien van een haan doet denken klinkt al weer. Omdat de métro zoo goedkoop is (50 centimes eerste en 30 centimes tweede klasse voor eiken afstand) wordt er natuurlijk het meeste gebruik van gemaakt en op drukke oogenbhkken van den dag, als de nijvere Parijzenaars naar het terrein van hun dagelijksche werkzaamheden gaan of er van terug komen, zijn de ondergrondsche treinen dan ook propvol. En dan op Zon- ca feestdagen als ieder, die maar eenigs- zins kan de stad ontvlucht, in de mooie omstreken van Parijs geest en lichaam verfrisschen gaat en zoo nieuwe kracht opdoet voor een week hard werken! Niei licht zullen wij de benauwde oogenbhk ken vergeten, die wij op Tweeden Pink sterdag van dit jaar in de métro door brachten op weg naar het Bois de Bou logne! Daar kon nu letterlijk geen muis bijhet was nog veel erger dan op het achlerbalcon van een Cein tuurbaan-tram tegen den tijd, dat de Stadsschouwburg begint 1 En dat zegt watl De menschen stonden op eikaars voeten, maar niemand verloor er zijn goed humeur bij. Daarginds waren ini- het groen en de boomen en de zonneschijn en düür ging het heen! Telkens wordt men in de métro aan de verschrikkelijke gevolgen van den oorlog herinnerd door een kaart met de waarschuwing „N'oublïez pas que les places numérotécs sont réservées aux mutilés de guerre." (Vergeet niet, dat de genummerde plaatsen voor de door den oorlog verminkten gereserveerd blijven). Slachtoffers van den oorlog hebben wij zeer veel gezien in de Parijsche stra ten: meest mannen van omstreeks dertig 4 veertig jaar, die een arm, een been if oog misten. De suppoosten in de verschillende musea zijn bijna allen mu tilés de guerre. Wel heeft Frankrijk zware offers ge bracht HOE STAAT T MET (te overtredingen en vervolgingen inzake de Leerplichtwet? Wy vernomen, dat de werkzaamheden van de commissies tot wering van school verzuim in den laateten tyd, nu do Leer- plichtwet bepaalt dat ieder geval van schoolverzuim dadelijk vervolgd moot worden, zeer zyu toegenomen. Vro had n-1. een ouder het recha, een kind twee keer de school te doen verzuimen; den derden keer werd eerst een vervol ging ingesteld. Boor de nieuwe bepaling hebben de commissies nu in een halfjaar al onge veer drie maal zooveel overtredingen ia behandeling gehad als vroeger in jaar, zoedat het door de wet vooigeechro- ven aantal vergaderingen (twee per maand) niét eene voldoende is. Be taak van de commissies is dus zeer verzwaard. Noar wy vernemen, zal a.s. Maandag oen gecombineerde vergadering van drio Uaarlemsche commissies tot wering van schoolverzuim plaats hebben, v deze kwestie zal behandeld worden. Wellicht zal van deze vergadering een samenkomst en bespreking met den In specteur van het L.O. alhier, Br. J. F M. Sterck, het gevolg zyn. Stadsnieuws DE TWEEDE-K AM ER VERKIE ZINGEN. Samenkomst der rechtsche partijen. In St. Bavo kwamen Vrijdagavond de partijen van rechts bijeen tot een viering van den uitslag der verkiezingen. In eenige oogenbhkken was de zaal zóó tjokvol, dat niemand meer kan worden binnengelaten. Zeer velen wachtten bui ten op straat. Er heerschte een geest driftige stemming. Op het podium had den plaats genomen de bestuursleden van de R.-K. en de A.-R. kiesvereeni- gingen, met de leiders der R.-K. pro- pagandaclub en eenige R.-K. raadsle den. Met applaus en met het zingen van het Wilhelmus werd begroet de komst van nir. Bomans, die werd bin nengeleid door den oudsten der R.-K. propagandisten, den heer Van Pinxte- De leiding van den avond was in han den van den heer B. A. Michielsen. Deze opende na het uitspreken van den Chr. groet de samenkomst mei een kor- toespraak. Spr. verwelkomde de aan wezigen, sprak voldoening uit over de behaalde overwinning en bracht dank aan God. Daa volgden woorden van dank aan de propagandisten voor hun arbeid en vau gelukwenschen aan de ,w gekozeu KamerlcJeuinzonder heid aan mr. Bomans. De rede werd meermalen door applaus onderbroken. Mr. Bomans, die dan aan het woord kwam, sprak ook over het behaalde suc- cn bracht hulde aan de Haarlem- sche propagandisten, dames en heeren; ooral aan hun leiders, den heer en aevrouw Brinkman. Inmiddels groeide het aantal steeds aan van hen, die met de zaal konden worden toegelaten, omdat er geen plaats meer was. Er werd raad geschaft en, nadat van de autori teiten verlof daartoe was bekomen, werd medegedeeld dat in optocht naar het Brongebouw zou worden gegaan om daar in den tuin dc samenkomst voort zetten. Voorafgegaan door het muziekkorps in de St. Jozefsgezellenvereeniging, trok een groote stoet naar het Bronge bouw. Daar complimenteerde de heec Michielsen de A.-R. en de C.-H. met 't door hen behaalde succes. Ook sprak de heer Michielsen er voldoening over dat de coalitie dc zege had bevoch- 1. Van anti-rev. zijde werd daarop ge antwoord en werden wederkeerig de R.-K. met hun succes gecomplimenteerd. Verschillende sprekers voerden daarna he: woord, die allen het door r*ch:s be haalde succes' herdachten ol de aandacht vestigden op de verantwoordelijkheid, die nu op rechts rust. Er werd gesproken namens de R.-K. Kieskringen Den Helder en Amsterdam door den heer Heilker, van Hoofd dorp. Daarna kwamen mrs. Iieerkens Thijssen en Brucb, die onder geweldig applaus in de muziektent tc midden van de bestuurders plaats namen. Dan was het woord aan mr. Heerkens Thijssen. die op de éénheid onder de R.-K. de aandacht vestigde. Na hem volgde mr. Bruch, die sprak namens den A.-R. Kieskring Haarlem en betoogde hoe noo- dig het is dat nu nog de coalitie ge handhaafd blijft, o.a. ter wille van de rechtsgelijkheid op onderwijsgebied. Onder herinnering aan een woord van Dr. Kuyper, wekic spr. op de wacht te blijven betrekken bij het Kruis en bij het kind. Dc toespraken der wethouders werden met een geweldig applaus be groet. Daarna kwam de heer Loerakker het woord, die o.rn. hulde bracht aan dc leden van het Kabinet, vooral aan ïinister Aalberse, door hem genoemd een van Ncfirlands grootste zonen". Ten slotte spiak nu. Bomans in een geestdriftig slotwoord over de beteekenis van het behaalde succes. Ook nu. Bo mans huldigde de leden van het kabi net. Om elf uur, nadat nog het Wilhel mus was gezongen, ging men uiteen» SLUIHNGSDIENST ELAARJ+ JEUGDKERK. Men dedt ons mede, dat a.s. Zondag 10 1/2 uur in de Waa'.sche Kerk (Be- Fiinehof) Di. G. W. C. V under ink zal an reken. Deze sam-cn komst is bedoeld voor oudere jongens en meisjes van 4-18 jaar en is die laatste dlieust voor de vaoant.io. LEGER DES HEELS. In de Tehuizen voor dakiooze man nen, vrouwen en kinderen aan het Spaarne 92 en 102, telefoon 2435, wer den in do afeeloope» week verstrekt 1876 porties voedsel en 469 nachtver blijven. NED. HERV.' KERK. - In hel verslag van den bijzonderen kerke- raad der Ned. Herv. Gem. opgeno men in Haarl. Pred.bl. lezen wij het volgende: Besloten wordt, dat van wege den kerkeraad de evangeliepre diking onder doofstommen, tot dusver uitgaande van do onlangs ontfaondeu „Vereeoiging tot verbreiding der waarheid", zal worden voortgeze'-. 25 JAAR PENNINGMEESTER. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer H. C. Muller lot 2e-penningmees- ter van de Typo- en Litli. Vereeoiging „Kunst na Arbeid" werd gekozen. Deze functie bekleedde de tegenwoordige ju bilaris slechts korten tijd, want weldra werd hem het ie-pcumngmeesierschap opgedragen, hetgeen thans nog steeds door hem wordt waangenomen. leder die „K. n. A." kent, weet wat Muller voor -deze vereeniging geweest en nog steeds is. Als de loden wat weten willen, zs gaan naar Muller en nooit komen ze ongelegen, altijd is hij voor hen te spre ken. Geen wonder dat heel „K. n. A." met hem sympathiseert. Bestuur en leden hadden gemeend dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Er zou een serenade gebracht worden. Daartoe kwamen dc leden 's avonds te 8J4 uur bijeen om onder leiding van den directeur, den heer G. J. Kalt, eenige nummers te zingen. Er was een groote menigte aanwezig om mede van den zang te profiteeren. Hier na volgden eenige toespraken, o.a. door den Jubilaris zelf, het bestuur en jo* door den heer A. M. Vrugt, een det oprichters van „K. n. A." Een plechtig oogenblik was het toen een stille hulde gebracht werd aan de overleden echtge- noote van den jubilaris. Ook zij voelde altijd veel voor „K. n. A.". Na af loop van den zang weiden allen uitge- noodigd even binnen te komen. In den loop van den dag waren een achttal bloemstukken ten huize van den jubilaris bezorgd, o.a. van het bestuur, werkende leden, kunstlievende leden enz. Het zal voor den algemeen geachten penningmeester een onvergetelijke dag blijven. OPENIA7 GHTV OOBSTELLING. Wegens het ongestadige weer is de open lucht voorstelling, die de Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Gremer" op „Kraantje lek" zou geven uitgesteld tot- Maandag 17 Juli. DlilNKWATEH IN AMBTSWONTN GEN. Naar wy vernemen is door Bur gemeester en Wethouders besloten met ingang van 1 Juli geen vrij water meer te verstrekken aan bewoners van ambts woningen. By nader onderzoek bleek ons, dat dit emolument slechts by enkele leden van hej gemeentepersoneel in hunne aanstel ling vermeld was. Voorheen toch was het regei_ dat de verhuurder voor water zorg de. Baar dit vooral tydons den oorlog is gewyzigd, meende de Gemeente zich ook voor hare woningen by dien veranderden toestand te mooteu aansluiten. Be Commissie vau overleg had gead viseerd dit h.i. verkregen recht te hand- haven. B. en W. meenden dit advies niet te moeten opvolgen 011 hebben zelfs vau voornoemde persouen by wie hej, als een der voorwaarden by dieustaanvaaiding op de aanstelling venueld was dit verkregen recht ingetrokkenen. J. T. CREMER. Naar wij ver nemen is de heer J. T. Cremer, onze oud-gezant in Amerika, ongesteld. De heer Cremer wordt verpleegd in een ziekenumcii'ing te Amsterdamzijn toestand is voorui'gaande. BADEN, in het douchebadhuis aan den Schotersingel zijn in de afgo- loopen weck 1105 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 314 en in dat op het Leidscheplein 649. HAARL. ORKEST VEREENIGING. Maandag 10 Juli a.s. geeft do Haarl. Orkestvereeniging, onder lei ding van den heer N. Gerharz, een con cert in den Theetuin te Apeldoorn. CYMNASIUM TE HAARLEM. Bevorderd van de ie naar de 2e klasse: B. H. Dnjber, J. E. Erdman, Uu.ke Hartung, Marietje de Jong, J. Ph. Mul- lemeister, Ch. A. W. Mulder, Lien Nieuwenhuis, Dé Paris, E. A. de Raay, Neeltje Speekman, Alida Schilderman, Tine Smelik, M. C. Wijt, Reintje Wol- terson. Stam, Hoog, A. Hazevoet, Sylvia Huisman, Willy Joosten, Jetje van Mou- rik Broekman, W. Meijer, Betsy N'ix, E. A. J. M. Povel, Pien Slijper, Nel Smits, B. Slingenbcrg, B. E. van Tij'n, P. C. Vis.. "m de 2e klasse naar de 3e klasse Nea Boldingh, Teetje Erens, Rie Groot hand, W. M. Gunning, A. H. Giinther, Nel te Kiefte, A. Kieiju, H. H. Kraak, Mies Meijer, Annie Mendes, W. F. Röell, W. Steensma, Annie Stolp, Marietje Doemen, Mia Eggink, J. P. Harms, Han- ne Loots, Everdina M. van Schouwen burg, Hetty Poortenaar, Caroline San ders, Mies Scholsman, M. van Voolen, A. H. W. Westerveld, H. D. Bïsscfcoff. Voorwaardelijk Tootje van Teutem. "in de 3de klasse naar de 4de klasse: D. Bax, Annie Borggreve, Hetty Deenik, Hannie Kersbergen, S. Muller, H. M. Ch. Poortman, Elsje Slijper, Margot Speek man, Hemiëtic Fornier, Marietje JGuij- tenaar, Anneli Boese, A. E. van Eerde, Jo de Groot, Tjallie Houtsma, Harmko Kraak, E. Lefebvrc, EUy Merens, R. Mulder, Non Paris, I. S. .de Vries, J. J. Vroom, Annie Fornier. Vah de 4de klasse naar de 5de klasse W. J. Berdenis van Berlekom, Jeanne Borggreve, Bertha v. d. Bergk van Eij- singa, A. A. W. Deenik, M. J. W. de Gioot, Katy Hillen de Lelie, Carla Maas, Geertrui Moojen, A. W. J. Over, H. de Savormn Lokman, Barbara van der Schilden, Hubeidina Wagemaker, C. M. Waller Zeper, J. Woltcrs, Hanna Citroen, F. G. van Asperen, Soetje Alta, Titia Bakker, Kiek Blomberg, H. O. Drilsma, J. H. van Breemen, J. D. Muider, Anto- nia Pastoor, Fietje W;osselingh. Voor waardelijk Henrictte Tjeenk Willink. Van de 5de klasse A naar de 6de klasse AGreet Boldingh, C. Dyse- rinck, Rita Erens, Truula de Graaf. S. A Groen, L. F. de Gioot, M. Jacob- 1, W. de Jong, G. H. Kappers, F- Oort, E. Schokker. Van de 5e klasse B naar dc 6de klasse Tine Boldingh, B. ten Have, A. J. M. de Koning, Ada du Marchie Sar- H. Ph. Visser 't Hooft, L. J. Loe- zenberg. PERSONALIA. Voor het 2e gedeelte van hef no tarieel Staatsexamen is geslaaed.' de heer J. C. Stuart te Haarlem. Het Filmkijkspel Luxor-Theater. De historie van Jeanne d'Arc, de maagd ran Orleans heeft gedurende byna yf eeuwen de pennen van heel wat schrij vers en dichters in bewoging gezet. Thaus komt ook de film ons de geschiedenis van deze Fransche nationale heldin toonen eau groot historisch drama in zeven aeten. Men kent dc feiten: de overweldi ging van Frankryk in het bogin der 15de 7 door de Eagolsche legers, terwyl de Fransche koning Oharles VII zich weinig bekommert om den toestand van zyn land. Ban, in den uitersten nood, komt het een- ouuige boerenmeisje uit Domrémy het vaderland redden. In korten t(jd is Frank rijk van de Engelschen bevryd. Dooh na de redding van haar lacj te bobben voltooid, zolt Jecnne in de han- der Engelschen en, op hun bevel van kettery beschuldigd^ sterft ze op den brandstapel. Twintig jaren na haar doo«J is het pro- s herzien en haar onschuld officieel vastgesteld. En veol later verklaarde de B.-K. Kerk Jeanne d'Are heilig. Men begrijpt, dat van dit alles een grootsehe film ie to maken. Met Geral- dinu Farres in de hoofdol is dat schitte rend gelukt. "Vooral do periode van Jean- 1 opkomst eu succes is prachtig; don sseur alle hulde. Het eiud wordt igszins griezelig: we zien dan Jeanne d'Arc leveud verbranden. Deze hlstorisclio film zal ongetwijfeld volle zalen trokken. Voor de pauze, be halve de gewone kleinere stukjes, de be- keudone Hollaudsche humorist Bumas, die verscheidene aardige liedjes voor draagt. Ook dit had veel succes. Men ga dit programma eens zien. Het Scala-Theater. Deze week de laatste serie van „Cir cusroos", met den bekenden film-acteur Eddie Polo. Dat hij in deze 6 episodes weer heel veel ongelooflijke dingen be leeft, behoeft niet verteld te worden, want dan zou hij Eddie Polo niet zijn. beetle rotsen worden door hem be klommen, om, als hij goed en wel bo ven is tot de ontdekking te komen, dat hij naar beneden moet om zichzelf en Zola Sinclair te redden. Hij springt daar- weer pardoes van de rotsen af in het water. De strijd om het stuk zeildoek duurt nog steeds voort. De tweede he'f: nog altijd zoek. Er wordt weer aardig at gevochten door Eddie en de ban dieten welke in dienst slaan van James Gray. De geheimzinnige onbekende wee de tweede heift van het testament mach tig te worden en geeft du aan Polo, zoa dat deze zijn eigendomsrecht op het circus bewijzen kan. Het slot van de ge schiedenis is, dat het blijkt dat Mary Warren niet de zuster van Eddie Polo is. Ze wordt wel zijn vrouw. Voor James Gray eindigt de historie niet zoo ge lukkig. Vóór de pauze zagen we een Journaal, Ilarry en zijn vrouw", „Strandpaartje" (niet Zigoto) cn „Bij den tandarts", klucht in 2 acten. Er werd hartelijk ge lachen.- —De Kroon. De trilbeeldenparade van het film huis >,de Kroon" is in de volgende dagen zeer afwisselend en amusan'. ooral „de fcluclB" is reeds de moeite waard. Het- komische roiprentje, een 2 acteur, heet: „Een dolle boel". Wel nu het is een dolle boel. De meest on waarschijnlijke toestanden worden er in een wip doorheen gehaald. om plaats te maken voor nog gekker on nog onmogelijker gebeurtenissen. Kortom, het is een buitengewoon grap pige film, wanr moeiten voor het in- iize'ten noch kosten voor de vele tooneelen, gespaard zijn en waaraan verschillende uitstekende komieken deelnamen. De andere klucht „Drukte om niets" is eveneens goed, maar niet zoo ge compliceerd een eenvoudig maar wel aardig flimpje. Behalve de w eekrevue zien we Ver schillende soorten in Florida", ,,De berg SL Michel" en eenige natuurop- nomingen. Het hoofdnummer ia getiteld „De leugen". De leugen van een vrouw, die be weert haar gestorven echtgenoot te hebben herkend den man dien ze tegen haar hart geschonken heeft. Later treedt de vorige man in het gelukkig huwelijksleven en vcrs'oort het. In een wel wat gezocht verhaal, komt de zoo genaamd overleden echtgenoot om het leven en wordt het paar geluk kig m den waren zin des woords. Het komt ons voor dat, wanneer de ze rolprent door jongere artisten was vertolkt het een succes geweest zou zijn. Dezen waren 'o oud 1 De Uaagsche Conferentie DE LEENING AAN RUSLAND. De Nationale Russische Unie te Parijs heeft Donderdag een uitvoerig memorandum doen toekomen aan de leden van de Haagsche Conferentie. Het stuk eindigt met de volgende con clusie 1. Zoolang de communisten in Rus land meester zullen blijven zal de an archie in het land niet ophouden veld te winnen en zich vast te wortelen, 'erwyl hoe langer hoe meer het oogert blik van het economisch herstel zal wor den verschoven. 2. Alle aan de Bolsjewieken verleen de stoffelijke hulp of elk te hunnen bate toestaan van kredieten, zullen er toe bijdragen dat het martelaarschap van het Russische volk verlengd wordt, dat de anarchie in het land zal toene men en dat de laatste sporen van zijn natuurlijke hulpbronnen zullen ver dwijnen. 3. Om Rusland economisch te her stel is het van nu af aan geboden het plan vast te stellen van de noodzake lijke maatregelen, die onmiddellijk :e verwezenlijken zullen zijn »-a den "val van bet Sovjettistische gezag. 4. Vóór zulks heeft plaats gehad is het eenige wat gedaan kan worden het instellen van een diepgaand onderzoek omtret den werkelijken toestand van Rusland e" zijn levenskrachten. EEN BRIEF VAN HET NEDERL- NANSENCOMITé AAN LITWMOF. Naar aanleiding van mededeeüngen gedaan door Litwinof aan de Neden landsche pers aangaande de oogstyoor- uitzichten in Rusland, die zeer optimis tisch waren, zond het Ned. Nansea- conuté dien Rus een brief met een ver zoek om opheldering. Het merkt op, dm de mededeelingen .u strijd zijn met de berichten, die het comité ontvang. Voorts dat nog steeds bulletins van het hoofdkwartier van 't Comité International de Cecours a la Russie binnen komen, die dc aan dacht vestigen op den outzettenden hongertoestand in de Oekraine. Onze eigen vertegenwoordigen al dus het comité verder, die zoo juist teruggekeerd is, deelde ons officieel op onze algemeene vergadering eenige dagen geleden mede, dat, naast de dorpen door de Zweedsche en Hol- landsche missies geholpen, andere dorpen bezocht werden, geheel veria ten, behalve door cenice hongeren den, die daar den dooa lagen af ;e achten. U zult zonder twijfel begrijpen, dai jn bewering als door u geuit, komen de van een Rus, ons werk den nek slag brengt. Als onmiddellijk gevolg daarvan ontvangen wij berichten van sommige onzer contribuanten, dat, naar aanleiding van uwe mededeelin- geu, aangenomen wordt, dat hulp met meer noodig is, weshalve ons ver zocht wordt, hun naan uit onze boe ken te schrappen. Gezien de ernstige gevolgen, die ui' uw interview voortvloeien, voel ik mij verplicht u te verzoeken 1. of uwe misleidende bewering open lijk in te trekken; 2. of openlijk de volle verantwoorde lijkheid op u 'e nemen, dat geen ver dere hulp uit Nederland wordt ver leend. Buitenland DE POLITIEKE CRISIS IN DLITSCHLANB. De bereidwilligheid dec Duitschc volkspartij om tot de regeering toe to treueii. is nog niet door de Burger lijke coalitiepartijen oficiecl aan de sociaal-democraten medegedeeld. Wan neer dat geschiedt, z.ü vemioedeltji» een gemeenschappelijke zitting der sociaal-democratische en onafhanke lijke Rijksdagfi acties worden belegd, om liet in deze aangelegenheid in te nemen standpunt te bespreken. Om trent de vraag, hoe dit standpunt zal zijn, laat de „Vorwarts" nauwelijks ecingeu tw.jfe. Jje.taan. Vo.gms net oordeel vau de sociaal-democraten kan er geen sprake van zijn, met eeir partij, die volgens haar piogram ino- nurchistisch gezind is, een gemeen schappelijke legeering te vormen. De politieke toe tand komt reeds thans bij de beraadslagingen over het wetsontwerp tót bescherming van de rejiubiiek in de juridi-che Rijksdag- commisiie tot uitdrukking. Wanneer de tegenwoordige span ning blijft bestaan, dan zou in den Rijksdag by de stemming over het wetsontwerp een burg.rhjk front te genover de socialistisctie partijen moe ten staan. Voor een meeraerhetd van twee derden zijn de buigerujKèö ech ter niet sterk genoeg. Het zou er dus toe komen dat de wet door ue sociaal democraten en onafhunkelijken zou woraen verworpen, omdat de bepalin gen er van hun niet ver genoeg gaan. Do rtjksregeering heeft dCn sociaut- democratischen minister van Buuien- landsche Zaken K ós ter laten verkla ren, dat de regeoriug nie'. de wet staat of valt. De soclaal-democrater» zouden het dus niet eens tot een der gelijke stemming kunnen laten ko» men, doch zouden eerst hun minis ter uit het rijkskahinet moeten latei» treden. In dat geval zou de rijkskan-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1