twin? !si Rubriek voor onze Jeugd Van tien kleine jongetjes. Pgf FT VERITY Uo. TW&EöE BLAD Yroeiisdag 12 Juli 1822 Liciiameiyke Opvoedins. Eon veel vom'-komiondie misvat ting omtrent de ibeteakenis van licbaanisoef eningen in die In hot annuo!-aitfsusjaia» dat thans al weer bijna geëindigd is, heb ik weini ge keeren liet voorrecht gieihad over lichamelijke opvoeding een lezing te mogen houden op vers ahil bende ouder en onden In die bijeenkomsten be stond dan tevens de gelegenheid tot het stellen van vragen of van gedach ten te wisselen, waarvan meestail werd gebruik gemaakt, zoowel van die zij de der ouders, als van die van bet on derwijzend personeel der school. Nu ligt bet geenszins in mijn bedoeling over de verschillende vraagpunten, die daarbij werden opgeworpen, nabe trachtingen te houden, doch voor één enkel geval wil ik wel graag een uit zondering maken, omdat de opmer king, die daarbij werd gemaakt, niet een op zichzelf staande is, doch eene algenieene misvatting van den leek o\er lichamelijke opvoeding inhoudt. Deze opmerking wordt nu al 20 jaren long gemaakt en lioewal wij telkens meen en, dat. het m isverstanddat er in gelegen is, nu wel voor goed uit de wereld zal zijn, wordt telkens weer de zelfde enormiteit, gelanceera. Men redeneerde, redeneert en zal waarschijnlijk nog in de verre toe komst redenearen aldus: „In dat heeie gedoe over die lichaamsoefeningen, in al dat gepraat er over en al aat ijve ren voor meer- lijd voor die zaken, ligt veel overdrijving. Er is nu één uur per week beschikbaar voor gymnastiek op de lagere sCJioul en dat is welletjes. Meer is volstrekt niet noodig, want die schoolkin deren loop en vier keer per dag den afstand van eciiool naar huis, wandelen in den schooltijd met de klasse, hebben zooveel dagen Kersi- Paasch- en Zomervacantie, en krijgen er nussohien spoeüi.g 11 wiet vacantia nog bij, hebben Woensdag- en Zater dagmiddag vrij, dus volop gelegenheid om buiten te spelen en zich lichame lijk te ontwikkelen Van die strekking was ook merking, hierboven bedoeld en het kan mijns inziens zijn nut hebben, haar wat nader te bekijken. Ik vlei mij evenwel niet met de hoop, dat deze onverstandige en van gemis aan. goed inzicht getuigende uitlating daarmede voor a 1thtl onmogelijk is gemaakt. ik ,i.m Qie lezing met nauruu be- toogu, aat beweging voor de norma le ontwikkeling van de verschillende weefsels, dus voor de juiste ontwik keling van liet geheele lichaam een eerste vereischte is; dat echter de meest voorkomende bewegingen in het dagelijksch leven naar hun aard en vorm te veel op eikaar gelijken en derhalve liet lichaam te eenzijdig be invloeaen. Dat het daarom noodig is, dat de leiders der lichaamsoefeningen een diepgaande studie maken van den bouw en do levensverrichtingen van het menschelijk lichaam, zoodat zij in staat zullen zijn wei-overwogen be wegingen eu bewegingsvormen te doen uitvoeren, als gevolg waarvan aan alle belangrijke dcelen en func ties vun het lichaam voldoende aan dacht wordt geschonken, zoodat niet liier een tenor t in eiuers een te veei wordt gegeven, in neb uit alles tuoge- licin met voorbeelden, ontleend aan hei sonoolleveii, nezigneiu m liet ge zin, arueid op liet land, ui fabrieken en werupiaataen. ia 1i<jj neredeuecra op welke Wijze de gymnastiek in en- geron zui hierover liet gewensciite, ja noodzake.ijnc tegenwicM kon bieden en iioe de gymnastiek in wat ruimere heteekenis, met naiue aoor toepassing van het openluchtspel, het hare in dit verband kan bijdragen. Uat het dus niet alieen noouig is een voldoen de hoeveelneid beweging te geven, maar dat de keuze der Bewegingsvor men en de wijze, waarop de uitvoe ring wordt gevorderd, van nog meer belang zijn. Dat van licnaamsoefe- niugeii dus alleen resultaten mogen worden verwacht, wanneer uaarvoor voldoende tijd wordt uitgetrokken en zij Ouder zeer deskundige leiding wor den uitgevoerd. wanneer uun bot oaarop een op merking wordt gemaakt, als hierbo ven aangegeven, aan v. eet men eigen lijk me», wat voor gezicut te trekken. De eer de gedachte is dan: heb ik nu eigenlijk gedroomd, wat ik daar alle maal verteld iieb, of ben ik zoo taai geweest, dat ik dien mijnheer of die dame in slaap heb gepiaal? Het is natuurlijk juist, dat ue kinderen iu de vacanties voJop gelegenheid heb ben van de buitenlucht te zulks hun gezondheid ongetwijfeld ten goeds komt. Zoo ook zal niemand ont kennen dat het vooi net lichamelijk welzijn van de schoolkinderen heter is, dat zij naar het schoolgebouw wandelen dan er per tram heen gaan. Maar wat heeft dat nu allemaal te maken met cLe behoefte aan goed ge leide weloverwogen lichaamsoefenin gen, die het geheele menschelijk sa menstel op de beste wijze alzijdig be ïnvloeden, eu daartoe in een bepaal de les op de voordeeligste manier wor den gegreopeerd? Dat geeft men toch zeer zeker prijs, wanneer men de li chamelijke vorming aan het toeval overlaat in plaats van langs den streng-methodischen weg te werk te gaan. Bovendien moet hij of zij, die van meening is, dail heen en. weer loopeu naar do school en spelletjes doen in de vacanties, voldoende ge acht moeten worden voor de lichame lijke ontwikkeling, consequent blij ven en dus pleiten voor afschaffing van gymnastiëE op de scholen, want zelfs dat ééne uuitj'e per ween. kost groote sommen aan leerkrachten, lo kalen en toeetellen, sportterreinen en onderhoudskosten. Wanneer liet mo gelijk zou zijn, dezelfde resultaten te bereiken met vacanties en wandelen, zou het misdadig zijn, nog longer groote bedragen uit te geven voor een resultaat dat ook kosteloos kan wor den verkregen. De ontwikkeling en vorming van bet liohaam op de juiste wijze ver- eischt niet minder zorgen en moeiten dan de ontwikkeling van het ver- Btand en dit niet alleen, doch goed geleide lichaamsoefeningen komen ook de int6LLectueele ontwikkeling ten goede, want wel zullen steeds groote verschillen blijven bestaan in ver- standelijken aanleg, doch bij gelijke vermogens zal de intellectueele vor ming het beste resultaat opleveren voor den gezonde, den sterke, den vlotte. H. L. WARNIER, Raadteloploflsiogei Nagekomen raadsels ontvangen van: Pinokkio Zomerprinsesjo 0 Liua Plint 5, Yissoher 5, Voetballer 5, Knol do Kak ker 5 Dis 6 Mjtosotia 6 Begonia 5 Joekie 6 Graaf Adolf 0 Kleine Peuter 6 Wilgen roosje 6 Rijstepikkertjo 6 Blauwoogjo 5 Anemoon 5 Zwaliaw 5 Do drie elven 3 Bob zonider Zorg 6 Pianiste 6 Efuisboune- tje 0 Goudsterretjo 6 Maanelfje 5 Jolian Beekelaar 6 Jaeobus Beekelaar 0 Juffer tje in 't Groen 6 Jacob Labour 6 Kosmos 6 Bnlirabrlek Inzendingen ontvangen van: Voetbal lor, oud 11 jaar. Lenteknopje 11 jaar. NELLY VISSER, Brederodestraat 2 heeft een lief, jong poesje. Wie bet heb ben wil, mag bet komen balen. Een durfde 't niet goed aan, Die ging dus met c'6 3Poor- Negen kleine jongetjes, Liepen dag en nacht, Ben kroeg een steentje in zijju sciboon Toen waren er neg acht. Acht kleine jongetjes Voort langs bosch en dreven, Een gleed op een bananenschil .Toen bleven er nog zeven. SS Zes kleine jongetjes, De beonen werden stijf, Een kon ze niet meer buigen, dus Toen bleven er nog vjjf. Vjjf kleine jongetjes, Maakten veel plezier. Een kon niet meer van 't lachen En toen bleven er nog vier. Een kreeg geen druppel en Toon bleven er nog zes. Ben kon niet zwemmen, nou Toen waren er nog drie. Twee kleine jongetjes Steeds nog flink tor been Die ging' om 't hardste loopen, En de winner bleef alleen. lang meer duren, of je zwemt los. Dag kleine zwartoog. v MATROOS. Heb je Woensdag braaf pret gemaaktt Wat denk je van je over-, gongt De vaoantie is dan natuurlijk dub bel prettig voor je. Waar ga je met va-. y en moeder naar roef KABOUTER. Daar was in het eir- ts wel wat te genieten. Die grappige clown brengt er de vroolykheid iu. Is Hannibal alle dagen in z\jn grol? Moet hjj ook hard werken voor school? KORENEEE. Natuurlijk mag je aan den Opstellenwedstrijd meedoen. Wanneer moet je examen doen? Goed succes. DUINROOSKE. Dus jij bent oen ge-, promoveerde gymnuste. VERPLEEGSTERTJE. 't Is te ho pen, dat moeder op haar verjaardag weer geheel de onde is. Dan kan het een heer lijk dagje worden. Veel genoten op je schoolreisje? yr.TVTA Hartelijk gefeliciteerd niet verjaardag. Heb je een prettigen dag gehad? Zija er vanmiddag nog vriendin- in op visite geweest? Het trof mooi met o'n vrijen middag. Hoe heb je het gis pen gehad? ZONNEPRINSESJE. Jo r uil-aan vraag kan ik niet plaatsen, omdat je geen adres opgaf. Hoe is het nu met de knie? En de zeere arm? Zonneprinsosjc zoek de Hij vond ze alle negen, dus BrismMs Brieven aan de Eedactie van de Kin- dor-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERGZEEMAN, d. Vinnestraat 21rood. (In de bus gooien, loidet aaubpllcn.) JAN DE WIT. Je raadsel is goed. IJSBREKER. Vriendelijk bedankt voor do Karnemelkpl. Plezier gehaq in Toen waren er weer tien. BergenAls je vanmiddag niet om post zegels bent geweest, kom dan de vol gende week maar eens kijken. Hoe is het ihct je duiven? Jongen, wat fyn, dat je een camera kunt verdienen. Zet je beste beentje maar voor. DE KLEINE SPOOBMAN. Ja, als je werk klaar is, stuur jo hot ma: MI A MAY. 11c kon me zoo voorstel len, dat het een heel prettige verrassing voor je was. En is het boek naar je zin? Dat voetbalspel ken ik wel. 't 1b nog al| ingewikkeld, hè? Het za) nu zeker niet - Ik hoop, dat er nu or je poesjes zal ko- MAANELFJE. in goed tehuis en opdagen. GOUDSTERRETJE. Zit je nog ver legen om een wedstrijd-courant? Kom er dan maar gauw een bij mij halen, ltuil- aanvraag is niet meer noodig. hoop zoo je, dat je toch overgaat. Heb jo de voetbalclub al uit? Wel bedankt voor i potlood en papier. Ik vond het heel lief van je, klein Goudsterretje. HUISHENNETJE. Pijn hoor, dat jo de vulpen gewonnen hebt. Schrijft ze goed? Heb je een prettig dagje gehad in Artis? Ik ben zeer benieuwd naar den uitslag van 't examen. Kom maar eens op een Woensdagmiddag naar postzegels kijken. PIANISTE. V md ju ue r^aasels nu wat gemakkelijker? Of oigenlijk moej ik kan je ze nu beter oplossen. Ik hoor zeker wel gauw, hoe het met je exa men is afgeloopen. Wat heb je oen snoezig poetpapier voor je verjaardag gekregen. BOB ZONDER ZORG. Wanneer krijg je vaoantie? Je hebt maar prettige plan- Dan kun je heerlijk a'.s een Bob /-on der zorg leven. DE DRIE ELVEN. Welnccn, 'k vond het niets erg, dat je een paar we ken hot rubriekwerk hebt stop gezet. Bij den vorigen wedstrijd heb ik onder de goede oplossers de prijzen verloot. Jij be hoorde wel onder de goede oplossers maar niet onder de goede prijs winners. Ge- ANEMOON. Klaar gekomen met jo opstel? En hoe is het m<3t ons geheim? Vandaag gebeurd? BLAUWOOGJE. Ik wenseh jo Woensdag veel genoegen in den Haag on Scheveningen. Vooral maar zomerweer bestellen. MARTINA P. Wel bedankt voor jo prachtige kaart uit Seboorl. LENTEKNOPJE. Jo werk was hee-, lemaal niet leelijk geschreven voor zo o'n klein ding. IBIS. Je raadsel is goed. Knap, dat je hetzelf hebt verzonnen. JOEKIE Al naar Rotterdam ge- eest? En plezier gehad? Je bent maar :aar gauw jarig. Kun je het Hongaa.rsc.he leisje al wat begapen? VERPLEEGSTERTJE. Ja ik dacht •el, dat het een reuze-dagje zou zijn. Dio speeltuin was overheerlijk. Jo was zoker wel moe, toen je thuis kwam. MIA MAY. Hoe gaat hei, met kot kleine poesje? Natuurlijk slaapt het veel, daar moet het van groeien net als kleine kindertjes, 't Doet me genoegen, dat, het boek naar je zin ie. Leuk dat Violet een vriendinnetje van je is. Nu kunueri jul lie samen gezellig over de Rubriek praten. Je ingezonden raadsel is goed. VIOLET. Nu is het met je leeftijd in orde. Ik hoop voor je, dat hot school reisje Vrijdag door zal gaan. Jo Taadsel is goed. LINA P. 't Is niet veel weer voor jo geweest, maar ik geloof heuscli, dat het zomer gaat worden. Wout was er vroeg bij met zijn opstel. Schiet het jouwe ook op? VOETBALLEK. 'k Hoop, dat jij ook eens met een prijs gaat strijken. Ik vind het zelf prettig om veel kinderen blij to maken. Wat gaan jij en Kees een prettige vacantie tegemoet. Je bent maar een flinke tuinman, die wel eens oen pretjo verdient. Is 't niet zoo? J. C. S. Je raadsel is goed. SPARTA A N- Hoe is het met da verkoudheid? Ik hoop, dat het zonnetje het heelemaal over maakt. Je raadsel is goed. LENTEBODE, SNEEUWBALLETJE 'en NEBRLANDIA. 'k Wenseh jo Vrij dag een genoeglijk dagje. Ik hoop, dat do anderen ook prettig zullen uitgaan. Dat is nog eens oen meevallertje om vrij rei zen te hebben. Daar komt heel wat uit jo tuintje. Dat is nog eens voordeelig voor moeder. W- BLOMBERG—ZEEMAN. v. d. Vlnnostr. 21r, Haarlem, 12 Jnli 1022. JSNeUllielO Hl (Geautoriseerde vertaling). 13) Neen, je speelt uitstekend, maar luister nu even naar ine. Heb je er nooit aan gedacht, dat ik wel eens iets meer dan een goede vriend van je zou willen worden? Vera wierp hem een snellen blue toe. Eou donkere bloB steeg haar naar do wangen en in haar blauw© oogeii verscheen een vastberaden uitdruk king. Ze moest vooral geen vrees toonou. Het spijt me, Mark, zei ze, dat je daur(over begonnen bent. Natuur lijk zou 11c kunnen doen, alsof ik je niet begreep, maar ik houd er niet van, de ingénue te spelen. We zijn bovendien daarvoor altijd te goede vrienden geweest. Van iets anders kan echter nooit sprak© zijn. Waarom niet? Ik meende te mo gen gelooven, dat je mij graag lij den mocht. Dat mag ik ook, maar or zijn zooveel men sell en, die ik graag lijden mag. Je kunt onmogelijk zeggen, dat üc je ooit auiigemoeuigd heb. Neen, dat zeg ik ook niet, maai ik had zoo gehoopt, dat je hart voor mij spreken zou. Ga niet verder, M(uk. Wat je mij vraagt, is onmogelijk. Ik zal nooit trouwen met een man, dien ik niet lief heb. Gihnour deed zijn best, zich te be» heerschen, maar zijn hart was van woede vervuld. Heel goed, zei hij, voor het oogenhlik zul ik het onderwerp laten rusten, hoewel ik de hoep nog niet opgeef. Eén ding moet je mij echter nog zeggen. Is er iemand anders, dien je lief hebt? Vera barstte in lachen uit. Vindt je, dat je liet recht hebt, mij die vraag te doen? vroeg ze. Volgens mijn opinie is dat nog al om bescheiden van je, Mark. Driftige woorden vlogen Gilmour naar de lippen, maar hij wist ze te rug te houden. Ze hield het hoofd trotsch opgehe ven en een minachtende glimlach speelde haar om de lippen. Ze was volmaakt kalm en toonde zelf9 niet, dat zij door zijn woorden ontstemd was, Dus is ei' niemand anders? Dat heb ik niet gezegd, antwoord de ze. maar het zou mij aange naam zijn, als je dit onderwerp ver der liet rusten. Het zou mij echter spijten, als het een eind© aan onzen vriendschap maakte. Goeden nacht. Ze reikte hem de hand en Gilmour boog er zich o\ er heen, om niet te la ten zien, welk een wanhoop hem ver vulde. Toen zij de kamer verlaten had, bleef hij nog eenigen tijd onbewege lijk bij den haard staan. Croot vond hem daar. Zoo, heb je het nu toch gedaan? vroeg deze. Waarom heb je je niet door mij laten raden? Je begreep toch wel, dat zoo iets zich niet laat over haasten? Heb je aan "de deur geluisterd? riep Gihnour driftig uit. Goen kwestie van, maai- men ha- hoeft je slechts aan te zien, om te weten, wat er gebeurd is. Je kunt niet zeggen, dat ik je niet, gewaarschuwd had. Geduldig afwachten was in deze het eenige. Ik geloof, dat -je in je hart blij bent, dat het zco geloopen is, zei Gil mour, doch wacht maar. je zult nog eens wat zien. Als je mdj verder niets te vragen hebt, ga ik nu naar bed. Ik moet morgenochtend vroeg weer naar Londen terug. liet lijkt me het verstandHg-te, de eerste paar da gen daar te blijven, om het een en ander te regelen. Dien Lock vertrouw ik nog niet heelemaal. Toen Vera den volgenden morgen aan het ontbijt kwam, was ze blij te hooreu, dat Gihnour reeas weg was, hoewel zij zich eigenlijk van het ge beurde niet veel aantrok. Het was Zaterdag en daar Patricia Langley dus een vrijen dag had, ging zij met haar naar de gollciut; waar van Patricia lid was gebleven. Den volgenden dag was het prach tig weer, en terwijl Croot zijn Zon- daginiddagslaapje maakte, verliet Vera liet huis ei. bega! zich na:e een ldein bosch even huiten het hek van de oprijlaap, waar zij Jack Elils reeds op zich vond wachten. Het was natuurlijk verkeerd van Vera, haar pleegvader zoo te bedrie gen, maar zij stelde haar geweten ge rust met do gedachte, dat hij haar niet verboden had, lillig te ontmoeten. Hij had Ellls alleen verzocht, voor- loopig geen bezoeken meer op het Moat House te brengen, hetgeen eigenlijk zeer dwaas van hem ge weest was, daar het de jonge lieden tot verzet verprikkeld had. Wat voor recht had haar vader, Jack het hui9 te verbieden? dacht Vera. Er viel niets op hem te zeggen, behalve dat hij niet rijk was. En dus was het langzamerhand een gewoon te geworden, dat zij dan jongen man in het geheim ontmoette. Mijn lieveling, wat ben ik blij, dat je gekomen bent, zei Jack, zoodra ae naast hem stond. Ik vind het af schuwelijk, niet ronduit voor mijn liefde \oor je te kunnen uitkomen, maar opgeven doe ik je niet, voor alle pleegvaaers in de wereld niet. Wat! heelt hij toch tegen mij.' Dat weet ik niet, antwoordde Ve ra. Ze ging naast Jack op den stam van een omgevallen boom zitten en keek hem glimlachend aan. Het is niets dan een vooroordeel, zei ze even latei', maar vaders zijn wel meer zpo. Wat bedoel je? Wel, ze kunnen niet goed hun dochters aan een anderen man al- staan. Zij zouden haar liever altijd hij zich houden. Natuurlijk ia het ook de angst, dat die man eens niet goeu voor hun kind mocht zijn. Over de huwelijken van hun zoons maken zij zich gewoonlijk vè&l minder druk. Je moet geduld hebben, Jac, beloof me dat. Als je mij met die lieve oogen aankijkt, kan ik niets weigeren, riep Ellis uit, maar je opgeven zal ik nooit. Ik ben wel niet rijk, maar ik hoop weldra genoog te verdienen, om mijn vrouw to kunnen onderhouden, al zal Ik je niet do luxe kunnen ver schaffen, die je nu hebt. Maar zeg me eens, wil je vader je soms aan dien Gilmour uit huwelijken? Het bloed steeg Vera naar do wan gen. Hoe kom je daaraan? vroeg Dat doet er niet toe. Zeg mij lie ver, of het zoo is of niet. Heeft Gil mour je het hof gemaakt Misschien zal het het verstan digst zijn, je ronduit te vertellen, wat er gebeurd is. Zij vertelde Jack daarop het geiiee- lo onderhoud, dat zij met Gilmour ge had liad. Zij waa niet van plan ge weest, er met iemand over te spre ken. niaar Jack was niet iedereen en bovendien had hij er al wat van ge raden. Jack luisterde, zonder haar een en kele maal in de rede te vallen. Zijn gelaat stond zeer ernstig, hetgeen Vera wel wat verbaasde. Natuurlijk had ik dit geen oogen hlik verwacht, zei ze. Ik heb Mark Gilmour altijd als een soort ouderen broer beschouwd. Tot Geoffrey Ituat je bij ons meebracht, was Mark Gil mour mijn eenige onderwijzer in ten nissen en golf spelen geweest. Hij v. as altijd zeer vriendelijk «n hartelijK voor mij, maar ik had nooit vermoed, dat Het is anders de gewoonste zaak ter wereld, viel Ellis haar in de rede Me dunkt,, er is geen man. dio na je een paar maal ontmoet te hebben, niet verliefd op je moet worden. Maar wat Gilmour betreft, ik zou je liever dood voor mij zien liggen, dan je met hem getrouwd te weten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5