Size 84"' nltkeering Aflenüa Stadsnieuws Muziek Binnenland Dit de Omstreken^ 40e Jaargang No. 11989 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 24 JULI 1S22 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f8.57V,. Franco per post door Nederland f3.871Afzonderlijke nummers fO.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken fO.bV/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Direeleur-Hooidradacteur J. C- PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN i Van 1—5 regels 11.75; Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Ct» per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Dirootio en Administratie i Qroote Houtstraat 83. Telaloonnrs. Radactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkcroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHGIZERKERKWEG^2^^EL8EN^TELEFOON^3521 DIT NUMMER BESTAAT UTT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD groot f 3S. geschiedde aan: W. J. VAN LOENEH jR.,Barendsestraat 16rood Dfi ADMINISTRATIE MAANDAG 24 JULL Schouwburg Jansweg„De toffe Jongens van he' 7de", 8 uur. Uud Holland, Ver wuift, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groo'e Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 'b avonds 810.80 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69 Tentoonstelling van verken door Gerard van Vliet, io6 pur. Bioscoopvoorstellingen. DINSDAG, 25 JULL Schouwburg JanswegDe „toffe Jongens van het 7de", 8 uur-. Oud-Holland, Ver wuift, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 'a middags 3.305.30 en 'b avonds 810.30 Concert. I Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van werken door Gerafd van Vliet, 106 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat: Bios coopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg Do Kroon, Gr. Markt: 'Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, la. Houts'raat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Velsen. Vergadering van den Ge meenteraad, 1 uur. Malaria. Er is in Haarlem en_ omstreken op dit oogenblik ongetwijfeld veel mala ria en ook wel in gddeelfcen,.vaar dio .vroeger niot voorkwam. Wij hebben eens onderzocht, hoe dit mogelijk kon zijn en ten antwoord ontvangeu „of de storm van de laatste weken, die de muggen overal heeft verspreid, daarvan de oorzaak kon zijn? De vragende vorm van dit advies Verhoogt natuurlijk de kracht daar- yan niet en hot laat zich hooren, dat met zekerheid hierover weinig te «eggen valt. De verspreiding van malaria is niet mogelijk zonder mug^ gen, zij brengen die aan in het bloed van den mensch en worden op liun beurt door het menschelijk bloed -„eer geïnfecteerd, een zuivere kringloop dus, die alleeu kan eindi- <en wanneer de muggen zijn verdelgd Vandaar de oorlog tegen de mug gen, die zeker krachtig moet wor den voortgezet. Dat het aantal ma lariagevallen, zooals sommigen be weren, sinds den aanvang yan de vervolging der muggen is toegeno men, omdat zij zouden opgc- jaagd, is niet aannemelijk. Lr woicn thans zóóveel over malaria gespro ken, dat haar allicht menig geval yan gevatte kou metoen maar wordt toe geschreven om met te spreken van de ongevaarlijke ziekte, die wij nis kLdelln „schoolkoorts noemden. Alleen met bloedonderzoek is ma- Jaria wetenschappelijk vast te s tel lea en het zou natuurlijk zeer worden, wil men alle gevallen onderzoeken. wijdloopig veronderstelde DE ARBEIDSWET EN DE KANTOREN In den laatsten tijd worden in Haarlem (Verschillende kantoren geïuspocteerd, om te onderzoeken of zjj voldoen aan de eisohen die gesteld zjjn door de „"Wot van gen lsben November 1919, St.bl. 624, hou dende bepalingen tot beperking van den arbeidsduur in hot algemeen en tot het tegengaan van gevaarlijken arbeid", kort weg Arbeidswot 1919 genoemd. Do voornaamste bepalingen ten aanzien van kantoren zjjn, ontdaan van alle offi- «ieele franje, de volgende: Ben jeugdig persoon of een vrouw mag lp een kantoor geen urbeid verrichten, in dien het werklokaal niot voldoet aan eisehen betreffende ruimte, licht lucht; o-a. mag van des voormiddags 9 Uur tot des namiddags 3 uur geen kunst licht ter verlichting worden gebezigd, tenzij de weersgesteldheid tijdelijk het gebru-.k van kunstlicht noodzakelijk maakt of als de persoon slechts af en toe gedu rende korten tijd op die plaats arbeid verricht. Ook moet het directe zonlicht kunnen worden afgesloten en hinderlijke tocht vermeden. Bp koude weersgesteld heid moet het lokaal tot tenminste 15 graden Celsius lijn verwarmd. Ook de toilots en waaohgelegenheden moeten voldoen aan de bij deze wet gestel" eischeu betreffende aantal en reinheid. Tot zoover wat de kantoren betreft. Het toezicht van Inspecteurs en inspoc- triocB.strekt zich ook uit bot winkels, apo theken en het kunst- eu amusomentabo- 8ryf. Behalve de roedfl hiervoor genoem de eiechen moeten in winkels en apothe ken ook voldoende zitgelegenheden zijn, boo dat do in die inriohtingon werkzaam zijnde jeugdige personen of vr die zitplaatsen gobruik kunnen maken gedurende den tijd, waarin zij geen werk- uimheden verrichten, maar aldaar toch werkzaamheden moeben verrichten, welke zittende naar beboeren kunnen worden uitgevoerd. Vooral de eisch betreffende de zitge legenheden wordt, aldus werd ons mede gedeeld, ten zeerste door de belangheb benden gewaardeerd. Vele winkeliers haddon vroeger wel een paar stoeltjes in den winkel staan, maaraan den ver keerden kant van de toonbank! Do ervaringen, met de knap cc tie op do kantoren in Haarlem opgedaan, zijn niot g, tenminste wat don otach om trent ruimte botreft. Dit komt, omdat in Haarlem over het algemeen ruim gebouwd Dat is in groote bboden als Amster dam en ltotterdami waar soms zooj hoogo huurprijzen voor eefl heel klein .kantoortje betaald moeten worden, wel heel anders. Op onwil van de zjjde der eigenaars in kanboren stuit men in Haarlem met tak. Zij, die hier met de inspeelde be st zijn, laten evenwel niet met zich spot- in. Ais zij ontdekken, dat ze op do een of andere manier voor den gek worden gehouden (wat natuurlijk ook wel eens gobeurt), dan komen de schuldigen onver biddelijk „op den bon", zooais de vak term luidt, en dan zorgt de Kantonreoh- er wel voor, dat de lust tot verdere ontduiking niet groot meer is. OVER DIERENMISHANDELING. Zaterdag namen we een schrijven van een lezeres op, die waarschuwde tegen een ingezetene die per advertentie aan 'katten „een (vriendelijk tehuis" aan bood en die de katjes die hem afge staan werden dooi een hond in zijn tuin liet doodbijten. Om misverstand te voorkomen vul len wij dit bericht aan met de mededee- ling, dal hiermee natuurlijk niet be doeld is de „Kennel Fauna" aan de Parklaan. De eigenaar daarvan, de heer Klaassen, is een dierenvriend in hart en nieren, die er voor leeft om die die ren wel te doen. Dit heeft hij in de 10 jaren dat zijn zaak bestaat, duidelijk bewezen. NICO HOOGEEWERF. Het mannenkoor „Caeciiia" heeft zijn di recteur, den heer Nico Hoogerwerf, ter eere van zijne schitterende over winning met zijn a (Jappella koor op Zondag 16 dezer te Rotterdam, eene aardige atten'ie bereid. Op de re petitie van Vrijdagavond werd dit feit door do zangers van Oaecilia her dacht. Een lid der vereeniging, do hoer P. A. Kion. had voor deze ge legenheid oen jubelzang gedicht, dat don heer Hoogerwerf bij zijne koms' door het koor toegezongen werd. Bij monde van den eere voorzitter, den heer P. van Ooy, werd hij in gevoel vollo woorden toegesproken. Boven dien werden ook aan do verloofde van den heer Hoogerwerf, die mede aanwezig was, bloemen aangeboden. Dc heer Hoogerwerf. die van dit huldebetoon onwetend was gelaten, was zeer onder den indruk van den hem toegezwaaiden lof. Het groot aantal aanwezige leden taf blijk van zijn waardeering voor en nieuwen directeur, onder wiens bekwame leiding „Caecilia" ongetwij feld eene goede toekomst tegemoet gaat. Ook op den repetitie-avond van het Haarl. KI. a Capolla-koor werd den heer Hoogerwerf eene aangename verrassing bereid. Hij vond namelijk op do piano zijn portret, prachtig geteekend door den hoor H. J. We3- scling. Het lukte den heer Hooger werf niet om uit te visschon wie do goedgunstige gever van dit huldeblijk was. EXAMEN LICHAAMSOEFENIN GEN L. O. 21 en 22 Juli te Haar lem. Geexamineerd 8 m.l. candïdaten. Geslaagd de heerenP. H. J. Bom, YersetaH. C. J. Bakker, Amtter dam, J. J. Brouwer, Amsterdam; F. J. Waage, J. J. Pomper, J. K. J. S. Apell, H. J. R. Bar en A. A. Brouwer, Haarlem. HOOFDAKTE EXAMEN HAARLEM 21 EN 22 JULI Geëxamineerd 11 candidaten. Niet opgekomen 2. Teruggetrokken 1. Geslaagd de heeren: W. A. Bosse, Lutjebroek; P. C. Lnijten, .Amsterdam; P. van Bussch- bach, Amsterdam; H. W. van den Berg, Amsterdam; J. D. Brink, Nienw-Veraniep; C. E. M. Balvers, Abcoude. ORGELBESPELING in do Groote of St.. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 25 Juli 1922, des namiddags van 2 J uur, door den heer A J. C. Mooy, .Amersfoort. Programma: 1. Allegro, 2. And acht 3. Concert-Fantasie •i. Cavatine 5. Advent Hymne 6. Halleluja Waar gaan onze Wethouders hun Zomervacantie doorbrengen? Mr. Bomans, Wethouder van Financiën, wenscht een poos niets te hoorsn van geldzaken en brengt dus zijn vacantia door in Midden- Afrika, waar de waardemeter bestaat in schelpen en stukjes glas. Wermann C. Türcke R. Bibl G. Pierné \V. F. Best 0. Mailing GEVONDEN VOORWERPEN. - Terug te bekomen bijA. v. Kem pen, Mfigdalenas'eee 1, witte 'ceintuur O. Vos, 2e Zuid-Polderstr. 55, kope ren gewicht. A. van Zon, 2e Zuid polderstraat 43, bruine daraeshand- schoenen. Kennel Fauna, Parklaan: grijzo kat, gebracht door v. Tol, Har menjansweg 14, grijzo kat. gebracht door Mondriaan, Aelberisborgstraat 109. Vroom en Dreesmann, Korte Veerstraat 2, oude poriemonnaie C. Schot, Potgieterstraat 47, bruine nortemonnaie. P. F. Heoreman=, Wouwennans'raat 52, rozenkrans in ótui. A. Drijver, v. Zeggelenstraat 22. bos sleutels. G. v. d. Berg, L. Costeratraat 22, schuifje. A. Hoevens, Jansstraat 41 a rood, zweep. B. Buis aanwezig moeten z\jn en wanneer zü' Z. B. Spaarne J9, rol zijde. Gecombineerd Concert. Harmonie-Crescendo en Haarlem's Zanggeuot. Gelukkig dat het Brongebouw op zijn uitgestorkte terrassen ruime gele genheid biedt om te schuilen voor een onverwacht regenvlaagje, zoo blijven de tuinconeerteu er tijdens een water- zomertje, zooals we r.u beleven, toch nog steeds mogelijk, zonder dat de bezoekers voor een nat pak behoeven Teezon. Ei daar het Zaterdag avond, hoewel de buitjes voortdu rend dreigden, toch ndet killig was, waren heel wat mensohen gekomen om het geooanlbineerd concert van Harmonie-Crescendo'en „Haarlem's Zaaggenet" bij te wonen. Dat er bij de Harmonie onverpoosd en naarstig gewerkt wordt, blij'lot al leen reedb uit het feit, dat deze ver eeniging zulk een omvangrijk reper toire bezit, wat ze steeds uitbreidt. Men hoeft nooit bang te zijn als men r een concert van haar gaat, dat men voor de zooveelste maal dezelfde nummers, uit den treur e herhaald, zal hebber, aan te hooren. Voor 't eerst hoorde ik ditmaal de ouverture van C. v. d. Linden „Catharine et Lam bert". De Marseillaise en het „Ah ga irra" spelen In het werk als thema een belangrijke rol. Hot stuk wil de al lure van een grootsch opgezette con cert-ouverture bezitten, maar k uit oogpunt van klaarheid in de ont wikkeling hieraau nogal eenigszins te kort. Aan de uitvoerders stelt het in- tusechen belangrijke eischen, waar Harmonie-Crescendo niet volmaakt toe voorbereid was om er aan te vol doen. Daaribij moet zeker Let Allegro nog eeuiigszins vlugger gespeeld wor den, wat ik besluit uit het tempo van het „Ah, ga irra" dat er doorheen ge vlochten is en dat in trager beweging, zifn schamper karakter verliest. Aan deze ouverture valt dus nog dlapper te studeeren. l>e ouverture „Firenza' van AlLicr wae beter voorbereid, slechts de trombones vleien te zeer uit het kader der klankgcmeenschap. De twee hoorns klonken zeer goed. De goede oude bekende wals van Wald- teufel „Les Patineuis" werd uitste kend gegeven on ook de uitgebreide fantasie op ,.Le Trouvcre" weder voer aJle recht. Voor de handige di rectie var. den heer H. W. Hofmees ter mijn besten lof. „Haarlem's Zanggenot" had, wel licht uit piëteit voor haren vroegeren directeur, wijlen den iheer N. H. An- drieseeii, een programma gemaakt, hoofdzakelijk bestaande uit koren van zijn compositie. Het evenwicht van den koorklank werd doorgaans be dorven door <ïc baritons die er wel wat al te wild op los zongen. Het geluk kigst was het koor met „Morgen- hymne", dat als werk ook beter is dan de beide andere. Een vierde koor dat gezongen werd, was „De Won derbloem' van den tegenwoordigeai directeur h. C. Keereweer. Weer wa ren het die eerste bassen die den sa menklank ontwrichtten. Ook de uit spraak, vooral van de e liet te wen- schen. Ik neem aan dat het zingen in de muziektent, heel wat bezwaar lijker is. dan op het podium onzer Concertzaal, omdat daar gemakkelij ker het contact te vinden is en wil daarom maar hopen dat „Zanggc-not' ïir hot a-s. concertjeizoen aldaar eei uitvoering zal geven, waarover ik met meer enthousiasme zal kunnen gt gen, wat me ruim zoo lief is. Aan den handigen directeur L. C. Keereweea- zai het niet liggen om een. belangrijk succes mogelijk te maken. JOS DE KLERK. GOUDEN ECHTPAAR. Ter eere van he t- 50 jarig gehuwde echt paar F. J. Oudolf—Hendriks, Es senstraat, was genoemde straat Zon dag in vlaggen'ooi gehuld. In de straat heeft zich een commissie ge vormd, die op 31 Juli, den trouwdag, het gouden paar namens de bewo nets, een verrassing zal bereiden. PERSONALIA. Op 15 Augustus is het 25 jaar geleden, dat de heer J. Tersmhten bij de iirma Kleijneuberg en Co. als boekbinder in betrekking trad. DB TENTOONSTELLING IN DE BARB ARA-BEWAARSCHOOL. Zaterdagmiddag en -avond was er in bet speellokaal dar Barbara-bewaarschool tentoonstelling georganiseerd van het work der leerlingen. Ik heb verbaasd gestaan over kwanti teit en kwaliteit der verschillende voor werpen. Die kleine handjes hebben ge- tooJord. Natuurlijk was er climax in het werk. Het werk der 5-jarigan, der hoog- kla^sers blonk uit boven dat 3-jardgen. En toch, hoe aardig un klei, de gevouwen boekenleggers, de lystjoe van plak- en kralenwerk. Myn roapoofc voor de onderwyzeros, die dit een 1ste leerjaar tot stand kon brengen, In het 2de leerjaar zag men duidelijk de opklimming in moeilijkheden. Aardig waren de resultaten van hat knipwerk, vooral van het geknipte behangselpapier. Leuk, d»e gekleurde en weer uitgeknipte opgeplakte plaatjes van de Weldons. van Jdei met vxooljjke geschilderd zullen zeker heerlijk speelgoed zjjn. Dubbel prettig nu het zelf De bordpapieren vleesch- bcIiaaltjes waren werkelijk kunstig plakt met bont gekleurde papieren rondjes. 't allermooiste werk liefwerk van 't derde leerjaar. Die ko nijntjes waren net echt. Do IJ6C0-karre- bjjzond-et natuurgetrouw, evenals de spoor. Mnar met, welk een lust er gewerkt zjjn aan Het Zandvoort- strand. Badkoetsje», stoelen, badgas- en baders alles was in 't klein ver- nwoordigd. En dan die wei met wol lige Bohaapjes en de artistieke roode pad destoelen. Laat ik ook niet vergeten hot aardige, eenvoudige Emgelsche weefwerk, -waar die kleine hondjes zulke stevige poppenmutsjes van hadden vervaardigd. Zoo zou ik nog kunnen vertellen van het vrije knipwerk, waar werkelijk al „iets" inzat, van die aardige lantaarntjee, van de Jan KI aas ens. Er was veel. En wat meer zegt: dat vele was goed. De tentoonstelling van 22 Juli is voor do onderwijzeressen der Barbara-Bewaar- school een reuze-prestatie HET EENHEIDSFRONT IN DE PETROLEUM WERE LD. De berichten, die in de laaste dagen in de binnen- en buitenlandsclie pers de ronde doen over een petroleumconfe- rentie in Den Haag, zijn tegelijkertijd voorbarig en onvolledig, aldus de „N.- R. Crt.'A Het is juist, dat op het oogenblik een aanzienlijk aantal leidende mannen uit de pctroleumwereld in Den Haag bij een is. Niet juist echter is, dat hun besprekingen reeds het karakter vaa een conferentie gekregen hebben. Het is zeer wel mogelijk, dat het September wordt, voor een eigenlijke conferentie, die bet „eenheidsfront" formeel tot stand moet brengen, bijcea komt. Het uitstel zou niet te wijten zijn aan eigen lijke hinderpalen, die nog overwonnen moeten wonden, maar aan zekere over wegingen van opportuniteit. Dit uitstel is zonder bezwaar moge lijk, omdat er eenstemmigheid heerscht in de petroleumwereld ten opzichte van het beoogde doel. De Engelsche, Ne- deriandsche, Franschc, Belgische et Amerikaansche belanghebbenden heb ben eenparig op gezaghebbende wijze hun wensch tot het vormen van een eenheidsfront te kennen gegeven. Wat alleen te doen slaat is het formu leeren van een overeenkomst. Wat den persoon van den leider dezer onder handelingen betreft, is nog geen beslis sing getroffen. Zooals reeds gemeld, denkt men in het buitenland op ver schillende plaatsen aan een bekend Nederlander. Het zou cchicx ook moge lijk zijn, dat den betrokken kringen in Nederland werd verzocht, een met na- aangewezen persoonlijkheid het voorzitterschap aan te bieden.- Hst Hintsterla stalt de portefeaillaa ter beschikking JKR, RUYS DE BEERENBROUCK KABINETSFORMATEUR. Het Ned. Correspondentie-bureau meldt Naar wij vernemen heeft de Ko mugin op Dinsdag 18 Juli den tijdehj ken vcorzi'ter van den Ministerraad ontvangen ter mededeeling van Let dierze'iden dag genomen besluit van Let Kabinet tot beschikbaars-ulhng van de portefeuilles op Zaterdag iül Juli en heeft H. M. aan Jhr. Ruys ce Beeienbiouck een nieuwe >pdr.i:ht verstrekt tot kabmetiformatie. DE CHINEEZENRELLETJES. Even nadat de elf Chineeaeu, die zich aan Let bureau Kattenburg be vonden. per politieauto naar het Huis van Bewarine waren overge bracht. begaven, zoo meLdi de Tel., commissaris Tinholt, eenige inapec te ure en manschappen zich naar het stoomschip der maatschappij „Neder land", de „Koningin der Neerlan den", dat juist dien morgein zee zou kiezen. De bedoeling was nog twee Chineezen te arrestceren. In het logies aan boord werden zij niet aangetrof fen. Daarna werdfceen oiidbrzoek in gesteld in het logies aan den vasten vvai. Ook hier was geen enkel spoor der beide Chineezen te ontdekken. "We! werden aldaar e enige Chineezen uit Rotterdam aangetroffen, die bij de komst der politie aanstalten maak ten ijlings naar dé stad te gaan. De politie kreeg argwaan, tij vermoedde, dat de Chineezen zich naar oen der opiumkitten in de Buiten-Bantammer- straat wtlden begeven, ten einde de beide vluchtelingen te waarschuwen. De politie beambten voeren toen met de politioboot zeer snel weg. Zij stapten aan de Prins Hendrikkade uit en deden onverwacht eeu inval in het logement. Het bleek, dat de Rotter- damsche Chineezen nog niet gearri veerd waren. Wat een geluk was, daar de bedde verdachten zich in het loge ment bevonden. Hun arrestatie volg de en apoediig werden zij aan het bu reau Kattenburg in bewaring gesteld. Eén hunner wordt als hoofddader be schouwd, zoodat er totaaJ drie perso nen gearresteerd zijn, van wien vast staat, dat zij andore Chineezen héb ben vermoord, althans getracht heb ben hen te vermoorden. De andtere ar restant is medeplichtig. Voorts had de huiszoeking tot resul taat, dat wederom eenige bijlen, re volvers en een partijtje patronen wer den gevonden. In totaal zijn tot dusverre onge veer dertig Chineezen gearresteerd. Met het oog op de Chineezen rel le lies te Amsterdam is ook de Rotter- damsche politie voorzichtig geworden ten opzichte dezer ongcwenschte vreemdelingen. Vrijdagmiddag heeft de politie een inval gedaan in de Chi- neozanwijk Katendrecht. Ben groote politiemacht, ongeveer 60 -man deed c-en inval in 19 boardin@house6. In beslag genomen zijn 13 revolvere, 130 messen. 950 patronen en andere wa pens, 'benevens eenige partijen opium. Men ondervond geen tegenstand. Wel heereohte er bij het zien van deze groote politiemacht eenige courier natie. FAMILIE-PASSEN. De door de Nederlandsche Regee- ring uit te geven familiepassen zullen, naar „De Msb." verneemt, in den \er- volge ook geldig zijn voor Duiisch- land. Een geheel huisgezin, bijv. man, vrouw en kinderen, wordt dus toegela ten op één pas. Behalve de besparing van paskosten heeft men ook een groot voordeel aan visum-kosten, daar slechts één visum noodig is. Door het Oostenrijksch consulaat worden dte familiepassen evene viseerd, met dien verstande, dat men voor elk lid van het gezin het visum e nbedragc van f3.75 verschuldigd is, STAKINC VAN BETALING. Uit Innsbruck wordt aan het Hbld. geseind: Dc Tiroler Vereinsbank, waar bij de Hanzebank te Utrecht is geïnte resseerd, heeft hare betalingen ge staakt. BLOEJLENDAAL. De leerhngeu der Mulosobool te Bloennendaal konden na aftrek der noodzakelijkste onkosten als opbrengst van hun Zangavond op 13 Juli 11. onder J aiding van den heer P. de Nobel afdragen t 50 aan deafd. BloeiaeDda&l v«„ 't Oen tr aal Ge nootschap v. Kindervac.-ut- tiekolonies en f 50 aan de Wijkverpleging der and. Bloemend aal van de Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Ktuib". JUUjBGOM. Gemeenteraad. Ver gadering van den Gemeenteraad van Hil- logom op Vrijdag, don 28 Juli 1922, des namiddags te 2 uur. To behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vo rige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 8. Benoeming van 2 leden van de com missie van advies voor de werkloosheids verzekering. 4. Voordracht Zettere 'e Rijks Directe Belastingen. 5. Aanbiecmg Genteente.-ekening 192L 6. Begrooting Gezondheidscommissie 1923. itetelling Begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1922. 8. Verzoek van den Hillegomschen Be- stuurdersbond om wijziging invordering schoolgeld. 9. Benoeming van een Keuringsveearts, Hoofd van Dienst. 10. Wijziging verordening, regelende do voorwaarden, waarop door de gemeen te Hillegom. met aanwending van munt gasmeters, gas wordt geleverd uit het Ge meente Gasbedrijf. 11. Plaatsing hek W. C. van den Ak- )r, aan de Weeresteinstrnat en de Pas toorslaan, vóór do rooilijn. 12. Plan tot bouwen van twee wonin gen aan de Haven. 13. Doortrekking beschoeiing aan de Haven en aanbrengen beschoeiing aan de Westzijde van de Nieuwe Hulphaven. VELSKN. VerguBniiigen Hinde1wet. ergunnicg verleend ingevolge de Hin derwet aan L. H. Rings,' te Jan Gijsïa- vaart, tot hej oprichten van een timmer fabriek, waarin geplaatst zullen worden een vandiktebaak, een cirkelzaag, en slijpsteen, gedreven door 3 eleetra- mobo ren, resp. van 5 pk.. 4 pk., en 1/2 pk., aan den Bloemenuaalschen straatweg te J. G. Vaart; aan de de N.V. Maatschappij tot Expl. van Ijsfabrieken in Nederland uitbreiding harer fabriek aan de Log- gerstraat te IJmuiden. STUKKEN VOOR DEN RAAD. Gedeputeerde Staten vinden dat de verordening op de heffing van een gemeentelijke inkomstenbelasting niet geheel in orde is. Zij maken er bezwaar tegen dat de verplichting tot het geven van inlichtingen wordt uitgestrekt tot anderen dan de belastingplichtigen zelf. B. en W. zijn het daarmee niet eens, vooral omdat de Rijksadministratie ook aan de gemeenten o.a. dc verplichting oplegt gegevens te verschaffen ten be hoeve der forensenaanslagen. De ge meente kan aan die verplichting niet in alle aeelen voldoen, indien niet aan de werkgevers de verplichting kan worden opgelegd de noodige gegevens te ver strekken. Mede naar aanleiding an een ver zoek van Ged. Staten worden de termij nen aangegeven waarop de belasting moet worden voldaan. B. en W. 'bieden den raad ter vast stelling aan een verordening regelende het veeartsenijkundig toezicht op de veemarkt en stellen, wegens de kosten daaraan verbonden, voor de voorjaars veemarkt af te schaffen, daar die van weinig belang wordt geacht. B. en W. stellen in verband met het in werking ueden van de vleesch- keuiingswet en hetgeen daaruit voort vloeit, den raad voor den heer R. H. P„ Fischer te benoemen tot keuringsves- arts, hoofd van dienst. Den raad worden ter vaststelling aangeboden de instruction voor het personeel van den Vleeschkeurings- dienst. B. en W. stellen voor goed te keu ren dat een bedrag van f 3300 wordt be schikbaar gesteld voor verbetering van de watervoorziening aan de R.-K. la gere school aan de Corverslaan te Wij- keroog In verband met de nieuwe steun regeling iaan werklooze N oord zee vis- schers vragen B. en W, een crediet vau f 1500 (hiervan komt 50 ten laste van het Rijk). Aan de toelichting tot de raads- agenda wordt het volgende ontleend De rijksuitkeeiingen per inwoner aan de gemeenten is voor Velsen dit jaar vastgesteld op f 44.338.41. de nood- uitkeering op eenzelfde bedrag. Tot leden der gezondheidscommis sie zijn herbenoemd de heeren P; A. Barenuen en P. J. van der Linden. A. Hibma, onderwijzer aan school G. heeft verzocht om eervol ontslag zoo spoedig als mogelijk is. (B.- en W. stel len voor dit te verleenen per 5 Octobei of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien.) ZAND VOORT Werkloozen- zorg. De werkloosheid in Zand- voort neemt door het slechte weer toe. in plaats van, zooals steeds in den zomer af. Men keerde de vorige week f 200 uit, welk bedrag men meende dit maal niet te zullen be reiken. Op de laatste vergadering van de kleine Commissie bleek men ochter tot een bedrag van f 275 te ko men. Daarom nam men het besluit allia tuitkeeningeai terug te brengen op drie vierde van hit bedrag, waar op de weridoozen volgens de tot nu toe gevolgde berekening recht zou den hebben. In de a.s. Vrijdag te houden vergadering van de 2.g. groo te Commissie, waarin ook de afge vaardigden van de vakvereenigingen zitting hebben, zal besproken worden- wat verder gedaan moet worden. Geknipt Vrijdagavond werd wegens dronkenschap een man door de politie opgepakt en voor dien nacht opgeborgen. Eer men hem den volgenden mor gen weer gaan liet, ging men eens na, of meal ntisscltien een ouden be kende te pakkan had. Het bleek, dat de arrestant in hot politieblad gesig naleerd was, daar hij nog gevange nisstraf te goed had. Hij werd naar Haarlem overgebracht, waar hij nu eerst zijn straftijd aal moeten uit dienen. D i e fst al Uit een tent, die op den duinrand van de Zuider-Boule- vard et a at, werd een theeservies ge stolen Men had aan do zeezijde een flink gat in het zeildoek gemaakt er» zich zoo toegang verschaft. Dader of daders zijn onbekend gebleven.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1