1 fa «Oe Jaargang No. 12000 Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAG 25 JULI 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Costor, Directour-Hootdredactour J. C. PEEBEBOOAA, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmulden, Beverwijk enz. DR1EKIIIZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentien van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. k contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. i Administratie i Groolo Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 NUMALKR BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden: DINSDAG, 25 JULI. Hotel-Café „Spoorzickt", Stations plein Opera-avond. Schouwburg Jansweg: De „toffe jongens van het 7do", 8 uur. Oud-Holland, .Verwulft, Strijkorkest. Tea room Luxor Theater, Groole Houtstraat's middags 3.305.30 en 'b avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69 Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Bioscoopvoorstellingen. Velsen. Vergadering mecnteraad, Z uur. den Ge- WOENSDAG 26 JULI. Hotel-Café „Spoorzicht", Stations plein Matinee van 36 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Toa-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 8—10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Luxor-tlieater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en '9 avondB 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Oinoma-Palaeo, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 'e avonds 8 uur. Scala-theater, Ka. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Heemsteedsche Brieven. ONZE BURCEMEESTER HERBEN OEMD EEN ERNSTIG MOMENT VOOR ZIJN PLAATSVERVANGER HET BULLEHOFJE EN ANDERE ONBEWOONBARE WONINGEN T UINWIJKS WENSCH AFCEWEZEN EEN NADEEL, DAT EEN VOORDEEL KAM ZIJN VOOR ONZE SLA GERS DE BLEEKERSVAART EEN IDEAAL. Dat het aan de gemeentekas wat geld zal kosten (niet zoo héél veel, omdat eenvoudige woningen niet duur zijn en een be scheiden huur diient te worden opge legd') mag geen goeden maatregel in dew richting tegenhouden. Dn nu daai, al is 't maar bij de rondvraag, terloops de aandacht op de zaak werd gevestigd, mogen wij zeker wel van B. en W. verwachten, dat zij spoedag komen met een voorstel en dan zoo spoedig mogelijk de onge schikte woningen ook onbewoonbaar verklaren. Wij moeten niet vergeten, dat het werk van de bouwvereenigingen heel goed en mooi is, maar alleen nut hoeft afgeworpen voor laat ik zeggen uitgezochte personen, waardoor ande- 1, die niet aan bepaalde voorwaar den voldeden, zijn overgebleven. Het BuJlekofje is niet het eenige woning complex, diat voor af keuzang in aan merking komt, er zijn ook woningen in de Raadhuisstraat en do zooge- naamete Stap.persteeg, waarvan het ""ilstnnkt niet jammer zou zijn, wan neer de wind ze wegwoei, het water zo wegspoelde of het vuur ze wegbrand de mits ex dan maar wat beters voor in de plaats kwam. Natuurlijk zaO er op gelet doener: te worden, dart, men niet verder gaat, dal) de behoefte voor bewoners van de gemeente zelf. In de bouwveneeni- gingen moet menigeen van buiten hei In de laatste Raadsvergadering heeft de voorzitter meegedeeld, dat de bur gemeester, Jhr van Doom, als zoo danig was herbenoemd on daaraan een vriend ei ijk woordi vastgeloop t, dat zeker in de gemeente weerklank zal hebben gevonden. Burgemeester van Doorn heeft in de jaren van zijn "bestuur getoond, dat hij belang stelt in de zaken van ons dorp en bereid is de belangen van Heemstede te be hartigen. Hoffelijk man tegenover ieder, ijverig burgemeester, goed voorzitter van den gemeenteraad, zui nig bestuurder van de financiën, toch niet bevreesd om geld te besteden voor nuttige tevens noodige dingen, ziedaar de eigenschappen die hem sie ren en aan onze gemeente ten goede komen. Hendrik van Heemstede heeft met genoegen en waardeering van zijn herbenoeming gelezen en hoopt, dat burgemeester van Doorn nog vele jaren lust en opgewektheid zal be houden om aan het hoofd, van ons ge meentebestuur te staan. De Raad gaf door applaus zijn in stemming met do toespraak van den waarnemend voorzitter, Jhr. Van de Poll, te kennen. De heer* van Doom - xeif was met vacantic, ik meen dat hij op dat oogenbiik zeilende was, en al is het woord van waardeering hem niet per draadlooze telegrafie overgo- 1 bracht, ongetwijfeld zal hij er naaer- hand kennis van genomen en zich or- over verheugd hebben. De waarnemend voorzitter was Don derdag in do noodzakelijkheid mede e deeten, dat hij een besluit van den ftaad ter vernietiging zou voordragen aan de Koningin. Van groote beteeke nis was de quaestie met en financieel had zij zeker weinig te beduiden, maar liet geven van subsidie aan het vervolgonderwijs is oen principieele aangelegenheid, waarover de hoogste instantie zich dus heeft uit te spre ken. In onzen gemeenteraad komt dit zelden voor, waarschijnlijk beefde, door het ongewone van het feit de Btem van den waarnemend voorzitter, toen hij zijn besluit aankondigde. Van meer belang was de opmerking van den heer Molenaar over eenige ge zinnen, die op totaal onvoldoende wij ze hier huizen_ Dat was in het zoo genaamde Bullehofje, sierlijker ge naamd het hofje van Groan endaal. Uit den naam blijkt, dat deze wo; gen behoorden hij het buiten, vroeger door de familie vail Merlen bewoond. Destijds waren het wel geschikte huis jes, bewoond door weduwen cn wee- zen van personeel van het buitengoed en verder door personen, die er nog werkzaam waren, maar de tand des tijde, die nimmer rust, heeft ook aan dit hofje geknabbeld en langzamer hand is het aan do onbewoonbaarheid toegekomen. De gemeente gebruikte de huisjes wel voor berging van groen ten en aardappelen en materialen, maar toen het woninggebrek ontstond zijn ze gebruikt voor noodwoningen, teri dienste veelal van de armst en, van hen dus, die niet in aanmerking kwa men een huis te krijgen van een bou wvereeniglng. In Haarlem's Dagblad van Zaterdag heeft over de wijze, waarop eenige gezinnen daar zijn ondergebracht, een nadere beschrijving gestaan. Bij ver schillende bewoners van dat Bulle hofje Iaat, oin het zacht te zeggen, de betaling van de huur te weneohen over. Maar de conclusie van de redac tie. dat deze toestand zoo niet blijven kan, wil ik gaarne onderschrijven. Wai moet er nu gedaan worden? De menschen er uit zetten en eenvoudig zeggen: „gij krijgt goen woning!" Dat gaat niet. De eenige oplossing is die, welke onder anderen ook in den Haag is toegepast: eenvoudige, maar goede woningen voor hen hou wan en tegen over diegenen, die er laat ons zeggen weinig lust in helhben om hun huis goed te bewonen, een streng toezicht instellen. Baat ook dit niet, dat wit zoggen, verwaarloozen zij huis cm huurbetaling tegelijk, dan heeft de ge meente het recht om hen er uit te zet ten met onwilliger behoeft geen rekening te houden en wij zijn gelukkig zoover nog niet, dat de ge meente heeft te waken voor de belan gen van personen, die van him kant voor die belangen zelf niet de minste moeite doen d^rtr geeft de gemeente kas geen steun voor. Elke gemeente moet. wart dit vraagstuk betreft, om een huiselijke .uitdrukking te gebrui ken, haar eigen boontjes maar dop pen. In den Raad kwam Donderdag nog een andere woningzaak. Bijzonder duidelijk was die niet. Er ziju van die aangelegenheden, waarover vóóraf nog wel liet een en ander gesproken wordt en diie in den Raad dan worden afgehandeld, terwijl de buitenstaan der in de gedachten wisseling, ver schillende lacunes vindt. Achter die gaten (het klinkt wat vreemd) zou Hendrik van Heemstede zach bij voor- haat willlén verschuilen, wanneer hij de zaak niet goed omschrijft. Zij leek hem toe als volgtde vereonigdng Tuinwijk heeft indertijd voor het aan- koopen van den grond geld gekre gen van de Rijks-postspaarbank, on der garantie natuurlijk van dé ge meente en tot een wisselend percen tage in verband! met de disconto-rente. Tuinwijk wenschte daarvoor in de plaats nu een vaste leening aan te gaan, dus tegen een vaste rente, waar voor zij natuurlijk weer den waarborg van de gemeente noodig had. De heer Van Unen evenwel vond, dat dit nog zoo'n haast niet had en op zijn voorstel werd het verzoek van Tuin wijk afgewezen. En de Heemsteedsche slagers zul len in hot slachthuis te Haarlem moe ten gaan slachten. Ach, wat zou het voor z.in hebben in een weliswaar fij ne. ontegenzeggelijk reine, maar toch stellig kleine gemeente als Heemstede, eon eigen aborttoirtje te gaan stichten Ad is het natuurlijk wel een beetje lastig, ribt de Heemstedenaren daar voor naar Haarlem moeten, binnen korten tiid is iedereen aan -«n nieu wen toestand gewond en na een jaar of drie. vier, hebben do lielangheb- benden moeite om zich te herinneren, dot het ooit anders geweest is. De be doeling van de nieuwe wet op den keuringsdienst Is immers juist, dat dte groote gemeenten als zonnen hare stralen zullen uitzenden over de kleine gemeenten in hun omgeving, die zich daarin dan behagelijk kun nen gaan koesteren. Deze volzin lijkt Hendrik van Heemstede prachtig, al heeft hij daan zelf bedacht. Mogelijk zijn do ela- ffom daardoor minder getroffen, in dit geval mogein zij mij een opmerking veroorloven. Een groot gedeelte van hert vleeschetend publiek is langza merhand het slachthuis gaan beschou wen als een waarborg voor gezond en zuiver vleesch, die het zich niet moet laten ontgaan er zijn dan ook bewo ners van Heemstede, die alleen om deze reden hun vleesch van Haanlem- sche leveranciers laten komen. Zoo- dra nu de slagers in Heemstede op dit stuk met hun stadsche collega's gelijk staan, is dat bezwaar vervallen. Wat hun nu een nadeel lijkt, zou dus in een voordeel kunnen verkeeren. Als slot twee opmerkingen over ?ater. Zes jaar geleden gaf de Reddings brigade uit Haarlem een waterfeest in onzen zwemvijver. Nu zijn we 200- dat de afdeeling Heemstede van diie brigade het zelf heeft ldlaarge- speeld. Hulde aan de drie gebroeders Molenaar. die daarin zoo'n werk zaam aandeel hebben genomen Het andere watergeval betreft den motor bij de Koedieflaan. Die maalt met zoo'n succes, dat het water uit de Blee kers vaart er totaal helder van ziet. En (verzekert mijn zegsman) ook niet onaangenaam riekt. En dat allemaaü zonder Hinderwet vergunning! Pas eens op, als die af gekomen is dan krijgt de Bleekere- vaart nog zulk helder water, dat de Reddingsbrigade daar een waterfeest in organiseert! HOE 8TAAT T MET hot betalen der belastingen? Met het betalen, en dus ook met het innen, der belastingen, gaat he1, naar wij vernamen, niet zoo bijzonder vlo1- Een paar jaar geleden vervulden do aangeslagenen hun betalingsplichten beter dan tegenwoordig. Natuurlijk is hieraan de algeuieone malaise, voor al ook do groote werkloosheid, niet vreemd. En toch wordt wel clementie ge bruikt, d. w. z. clementie bij hot in nen. Óver do clementie, betoond bij het aanslaan, zijn de meeningen niet onverdeeld gunstig De aanslagbiljetten zijn n.l. eerst i Maart uitgereikt en in diezelfde maand moest toen eigenlijk de ge- heele aanslag voldaan worden. Om de hardheid hiervan «enigszins te ver zachten heeft toen de minister be paald, dat de aanslag in vijf maande- lijksclie termijnen kon voldaan wor den. Van wat na verloop van die vijf maanden dan nog moet worden aangezuiverd, moet d« belastingschul- 'ige 7 rente betalen. Verder kan hij ook nog uitstel van betaling nan den minister vragen zijn aanvrage wordt dan onderzocht en het uitstel verleend indien het onder zoek gunstige resultaten oplever1. Geldt het groote bedragen, dan moet de belastingschuldige een borg stel len. Deze verzoeken om uitstel worden door het Departement naar den Rijks ontvanger (die, zooals bekend is, se dert Mei 1921 nu ook de gemeentebe lasting int) doorgezonden en geven diens kantoor heel wat werk. Er zijn wel twee dui zend ingekomen, niet alleen van werk- loozen (al is het aantal aanvragen van deze categorie groot) maar uit alle rangen en standen van de maatschap pij. Zijn die verzoeken niet voorzien van «en postzegel voor antwoord, dan ontvangt de aanvrager geen schrifte lijke beslissing op zijn verzoek. Hij kan echter altijd aan 'fc kantoor op het Klein Heiligland gaan informee- ren, „hoe het er mee staat." Het is een verkeerd denkbeeld, dat bij velen post gevat heeftals ik geen ant woord krijg, behoef ik ook nog niet te betalen. Dit js natuurlijk met hot geval. Waarschuwingen of aanmanin gen helpen hon dan ook wel spoedig uit den droom! Dat vele verzoeken om uitstel niet gezegeld zijn, geeft ook v«el last. De aanvrager moet dan eers1 weer ge waarschuwd worden, dat hij zijn va- zoek op gezegeld papier moet indie nen. En dat op een kantoor, waar toch al weinig personeel is en de ont vanger bij voorbeeld in plaats van de '•wee deurwaarders (één is er ziek) die hij thans tot zijn beschikking heeft, er wel zes zou kunnen gebruiken Als uiterslc maatregel kan tegen woordig beslag gelegd worden op salarissen en loonen van hardnekkige wanbetalers (hetzij dan uit onmacht of uit onwil)deze maatregel bestond vroeger nie'. De Rijksontvanger is daar voor den dienst 192122 nog niet aan toedeze ambtenaar houdt zich thans nog uitsluitend bezig uie1 „waarschuwen en „aanmanen", maar de gemeenteontvanger is nog aan het innen van achterstallige pos ten van 1918 af en heeft al veel suc ces met zijn pogingen in die richting gehad. Enkele posten (van de onge veer duizend 1) waren verjaard en dusi oninbaar, maar in zeer vele geval len is het gelukt, door minnelijke schikking en in overleg met, den werk gever en onderlinge overeenkomst tus sch«n werkgever «n werknemer, liet geld binnen te krijgen"; vooral in de groote zaken, fabrieken enz. ls bierbij veel medewerking van werkgevers ondervonden. Slechts in zeer enkeie gevallen, waarbij een schikking om ae cene of andere den onmogelijk bleek, moest beslag op het loon gelegd worden. MUZIEK IN DEN HOUT op Woens dag 26 J-uld 1922, te 8 uur. 1. „CadettenmoraaliJ. P. Souss. 2. Ouverture jrLa Fille du Regiment", G. Donizetti. 3. ,Jj'étoi!e Polaire" Valse, E. Wald- teufel. 4. Grande Fantasie sur des Motifs de 1'Opéra „Lee Huguenots" G. Meyerbeer. 5. „Kroningsmarsciaua der Opej „Die FolkuagerE. Kreteokmer. 6. Ouverture „Franz Sohubert", F. v. Suppé. Fantasie sur dee motifs du Ballet „Ooppélia", L, Delube». SCHILDEK, WEEK. Er ie «en triptiek van Bayens geëxpo- soord ia de étaiago vaji moubelmagazyn li. van Thiel; in de Groote Houtstraat. Kent gjj, wandelaar of fietser, de gol- mte ljjn van de boonwn van de Pyle- 1 laan, welke gij ziet, indien gy van Aer- Munsterstraat, en Hout- vaartpad naar Haarlem gaat? Kent g(j de schoone gebogen vormen van de boomen van deze Pylsla&nf Niet, dan zyt gij niet vraarè te gaan kjjkeii naar de triptiek, van Bayens die al deze lijnen bot een schoon geheel wist te componee- ren. Bayens, de zoekende naar de eenheid in lijnen in de natuur, die eenige jaren goledon hier te Haarlem is neergeploft uit 'Amsterdam, waar hy in den geest van Broi trior schilderde, onbewust. Plotseling, ook al door den vlotten venkoop van zyn sohiWeryen maakt hy het zich bewust, dat hy niets nieuws geeft, hij voelde dit als eono valsdhheid en begon te zoeken.... bot hy de golvende lijnen in do natuur zag. Golvend, dat duidt op de afhanlkc- lykiieid van de omgeving, uaar eon golf nooit op zich zelf kan bestaan, verder op opkomen, bot maximum lei neergaan, op de her haling. Voegt men aan deze lyuencompo- ig mtigevoard color iet, dat vreemd, niet aliedaagsch dat van de groote kracht spreekt, weiko de natuur :s, dan hebt gy een beschrijving van de triptiek. Bayens geeft dit met opoffering van m&teriecle voordooien, hetgeen in dezen tya vooral iets zegt. Laat ons hopen, da5 hy zóó kan cfeoigaanl Do heer Diepersloot, directeur van voornoemd meubebuagazyn, geeft een ,bl(jk van goeden smaak un inzicht door het verband tnsschen oude meubelen en moderne kunst op kieeche wyze naar vo ren te brengen. PERSONALIA. Geslaagd te 's-Gravenhage voor de akte Engelsch M. O. (A.): moj. E. Emrik to Haarlem. Geslaagd, te 'e-Gravenhagc vooj akte Handelswetenschappen M. 0. do heer J. vaa Beek te Haarlem. EEN SCHADEPOST J E. Maandag had de koopman V. uit Amsterdam geen goeden dog. By 4 verlaten der markt 51/2 uur 's middags had hy hej ongeluk mot zyn handwagen tegen een boom op do God. Oude Gracht te rydeu, met het ge volg dat een mand met breekbare w borden, schotels, en kommen enz. ka de en op de straat terecht kwam. Dal er niet veel meer heel was is te begrijpen. TE WATER. Zondagmiddag heeft G. P. Kroonsberg, wonende Korte Hout straat 2, tegenover de Rollandstraat jongetje uit de Leidsche vaart gered, kwam aanloopen, zag het jongetje in ge vaar en sprong dadelyk te water. BEZUINIGING. Naar wij verr- nemen is door B. en W. wet ingang van 1 Aug.. a.s. voor de ambtenaren en werklieden, die een dienstwoning hebben bet onbeperkt gebruik van vrij vuur en Echt ingetrokken en voor iedere ambtenaar een maximum ge bruik gesteld waarbij in overleg met den betrokkene rekening is gehouden met de dienstemstendigheden «u de grootte der woning. Bij overschrij ding van voornoemd maximum zal het Stadsnieuws EEN OUDE TRUC. Een iuwonor Haarlem heeft, aan de politie medege deeld, dat zich by hem een /koopman hoeft vervoegd, die zich Foltinan noem de. De inwo«or kocht acht lappen stof, diio volgens do bewering van den koopman f 600 waard waren; hy gaf hem 220 vioorsoluot. Thorns is gebleken, dat hot. goed slechts f 70 waarde heeft. Men zy dus gewaarschuwd, want men ziet, deze oude true nog altijd succes heeft. RIJWIELDIEFSTAL. De recherche alhier heeft drie personen aangehouden, verdacht van rijwieldiefstal, to Slïodreeht gepleegd. Zy zijn door de politie naax die gemeente overgebracht, Mr. Slingenberg, Wethouder wan Publieke Werken, wenscht een P003 niets te zien of te booren van woningnood en concertzalen en brengt dus zijn vacantie door op een vlot in de Noordzee. ding va_ meerdere gebruik in rekening worden gebracht. EXAMEN M. U- L. O.-DIPLOMA. De leerlingen D. Leijenhorst, J. de Waal en A. Muller van het In stituul „Óranje Nassau'' behaalde op de te Amsterdam gehoud«n examens het M. U. L. O.-diploma. Uit da Omstreken ~HE(EiMSTEDE stichting R. K. Scholen. Door Burge meester en Wethouders ie ter open bare kennis gebracht het besluit van den Raad dezer gemeente d.d. 20 dezer, waarbij aan hot R. K. Kerk bestuur van den H. Bavo gelden worden beschikbaar gesteld voor de stichting van eene bijzondere school voor gewoon lager onderwijs en van een bijzondere school voor ui'.pébreid lager onderwijs in een schoolgebouw Waar gaan onze Wethouders hun Zomervacantie doorbrengen? op oen terrein bij den Heerenwog. Biniijen dlertig dagen kan ieder in gezetene vain diit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde staten de zer provincie, gedurende welken ter mijn alle op de aanvrage betrekking hebbende stukken ter secretarie ter inzage liggen. Muziek in Groen endaal door HaarL Orkest ver- e e n ig i n g. Door de llaarlem- sche Orkest Vereenigmg zal Vrijdag avond van 7 tot 9 uur in Groenen daal een concert -worden gegeven. Bij het verleenen van subsidie aan vereen iging is de verplichting door de gemeente gemaakt, dat door dit muziekkorps drie concerten moe ten worden gegeven, waarvan dit liet te is. Zeer waarsclujnlijik zullen tweje volgende concerten in Augustus worden gegeven. Jubileum. Heden herdacht den voorman bij Openbare Werken J. Th. Nceökens den dag, dat hij - 12 1/2 jaar in vasten dienet is getreden van de gemeente Heemste de. Door den gemeente-opzichte! werd hij met dit jubileum gecompli menteerd. Ook werd hem namens het personoell een rookstel aangeboden. Over woningtoestanden. Ia ver band met het artikeltje dat wjj Zater dag opnamen, ontvangen wij van A. v. Beerthuizen een schrijven waarin hij opkomt tegen de verklaring van de zijde van het gemeentebestuur gegeven, dat hij uit zijn woning is gezec we gens huurschuld. Hij schrijft daarover k Woonde Glipperweg 50. Dit huis werd als afbraak gekocht door den heer C. A. de Vries. (Het geheele blok is ge sloopt, thans ^taan er reeds nieuwe woningen voor in de plaats.) Na zes weken verhoogde deze heer de huur. Deze verhooging weigerde ik te vol doen cn ik wendde mij tot de Huur- commissie. Hoe de Huuroommissic dit overeenstemming met haar taak brengt, is mij niet duidelijk, maar hoe wel de andere woningen door den eige naar slechts 15 cent werden verhoogd, werd door de commissie voor mij een verhooging tot twee gulden toege staan, hetgeen 40 cent verhooging be- teekende. Dat er nog wel iets hapert aan 't functionneeren dezer commissie moge hieruit blijken, dat de heeren eerst toestemden tot een verhooging me: 40 cent en toen zij ter plaatse den toestand in oogenschouw namen, con cludeerden da: een huur van f'. „meer dan voldoende was voor zoo'n oud krot." Echter de beslissing was gevallen en dus betalen geboden. Toen ik dan, na dat ik eerst 14 dagen de verhooging niet wilde voldoen, de huur m e t ver hooging wilde betalen, weigerde dc heer De V. deze te aanvaarden, evenals de 14 voorgaande dagen zonder hooging. Hierdoor ontstond toen na tuurlijk huurschuld, waardoor het dan 'ten slotte gelukt is mij „op straat" te zetten. Schrijver ontkent ook, dat hij dc nii.gen zoo slecht bewoont, dat geen huisbaas hem meer verhuren wil. Al'.e huizen van het blok waren zoo verval len, dat ze afgebroken moesten wor den, dus van uitwonen van het door he:r. bewoonde huis was geen spiake. Ik woonde in het huis waar :k werd uitgezet 20 jaar. Deze huurtijd derbroken door een termijn van zes jaar, die ik in een ander huis woonde. Dc eerste eigenaar gaf mij voorspraak bij den tweede. Dit wijst toch slechte bewoning! Tenslotte dringt de schrijver aan om vooral voor de bij hem inwonende kin deren, noodwoningen te bouwen, om dat andere huizen niet beschikbaar zijn. Ter bevocgder plaatse werd medegedeeld, dat deze zaak correct cn geheel overeenkomstig de wet is behan deld. Wel gaf men toe, dat deze wo ning (voor menschelijk verblijf onge schikt is en dat in deze kwestie het beste te voorzien is door de stichting van woningen alléén voor dit soort menschen. Overigens konden wc over dit geschil van de Huurcommisjie geen inlichtingen krijgen, omdat de Huu commissiewct dit verbiedt. UMTODEN. Als pr. één komt op oen voordracht van B. en W. van Amster dam ter benoeming van twee onderwijze ra in de lichamelijke opvoeding aldaar voor de heer J. H. Doderer, alhier. Binnenland Db Troonrede. H. M. de Koningin heeft hedenmid dag de zitting van de Staten-Generaal geopend met de volgende rede De wenscheüjkheid om in de Grond wet onderscheidene, belangrijke wijzi gingen aan te brengen, is door de ont bonden Kamers der Staten-Generaal met groote meerderheid van stemmen, erkend. Ter voldoening aan het Grondwette lijk voorschrift, zullen U onverwijld do noodige voorstellen bereiken om net aangevangen werk te voltooien. Uw arbeid in deze zitting, kort vat> duur als zij is, zal uiteraard een be perkt karakter dragen. Ik stel Mij voor Mij nader te verkla ren nopens de maatregelen in 's Lands belang, die in de volgende zitting Uwe medewerking zullen behoeven.- Het is Mijne vurige bede, dat God ons de wijsheid moge schenken, onmis baar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden. Ik verklaar de zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. NIEUWE KAMERLEDEN. Mej. mr. E. C. van Dorp, die Maan. dag door het centraal stembureau be noemd is verklaard in de plaats van tar. S. van Houten, heeft reeds kennis ge geven, dat zij haar benoeming zal aan vaarden. BUITENLANDSCHE JOURNALIS TEN. De buitenlandsche journalis ten, die voor de Haagsche Conferentie hier te lande vertoefden, zijn Zaterda; j.l. nog door het Gemeentebestuur van Amsterdam ontvangen. TREURIG GEVOLG. Een onbe- teekenend brandje op Donderdagavond in een bovenwoning in de Nieuwe Kerkstraat te .Amsterdam, heeft een noodlottig gevolg gehad. De bewoner drie hoog was bezig vet te koken op een petroleum-toestcl, waarbij da vlam in de pan geslagen is. In zijn schrik wierp de man het fel brandende stel met de pan, waar ook de vlammen afsloegen, het raam uit. Ze kwamen te recht op het hoofd van een benedenbe- woner, den 30-jarigen P., wiens kleeren in brand geraakten, zoodat hij ernsti ge brandwonden kreeg. Zondagavond is de ongelukkige in hel Ned. Isr. zie kenhuis aan de gevolgen daarvan over-" leden. BLOED VERGIFTIG! NG. Terwijl de 23-jarige schoenmaker V. Teunissen te Deventer in den winkel van zijn patroon aan den ik heid was, stiet hij bij ongeluk een fleschje met z-g. panlherzwart een vocht, waarmed men gele schoe nen glanzend maakt om, waardoor een gedeelte er van over zijn werk broek vloeide en daarop en groote vlek veroorzaakte. Na het vocht poe goed mogelijk van de broek te hebben geveegd, zette T. zijn arbeid voort. 's Avonds tehuis gekomen werd hij echter onwel en voelde veel pijn op de plek, waar de vloeistof door zijn ondergoed tot op de huid waa doorgedrongen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen hij Dr. Leignes Bak hoven, die bloedvergiftiging consta teerde eai den patiënt onmiddellijk m het ziekenhuis liet opnemen. Door tijdig ingrijpen gelukte het de goneeshéeren, Tennisten van eer wissen dood te redden. Zijn toestand is thans buiten gevaar. De politie heeft het gevaarlijke pantherzwart in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1