OM ONS HEEN Binnenland Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 28 JULI 1882 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.67*/» Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.lfk Ged- luatreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 20.67*/i> franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourons Coster, Oireoteur-Hooldredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEIVVan 15 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 14 regels 60 CU per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHU1ZERKBRKWEQ 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Agenda Heden: VRIJDAG 28 JULI. Oud-Hollnud, Verwulft, Strijkorkest. Tearoom Luxor Theater, Groote Hout- Itraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds B10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van werken door Geraid van Vliet, 10—6 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: Concert in Groe- nendaai door de Haarl. Orkest Ver eenigine, 7 uur. Zand voort: Vergadering van den gemeenteraad 7 1/2 uur. Zandvoort. „Monopole", Stations plein Eere-avond danspaar Tschct- schorcke en Mahrcinecke. ZATERDAG 29 JULI. Oud-Holland Verwulft, Strijkorkest. Tea room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69 Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Luxor-theater, Grooto Houtstraat, Bioscoopvoorstelling '3 nam. 2.30 en *s avonds 8 uur. /Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en e avonds 8 uur. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en '9 avonds 8 uur. Scala theater, X.. Houtstraat 11 Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avond9 8 uur. Zandvoort. „Monopole", Stations plein gTOot dansfeest. Nog eons de vaste plaatsen. Ben beslissing ie In le aangelegenheid ■Ier vaste plaatsen nog niet genomen. W(j hebben er het onze van gezegd en zouden er niet op terfgkomen, wanneer niet paar bijzonderheden behoorden te worden meegedeeld. Mr. Heerkens Thjjseen was Kd van Bach, maar heeft eenogen tijd geleden voor het lidmaatschap bedankt. Men meende, dat dit geboorde omdat er nu toch een vrjj'e plaats voor B. en W. was geëischt. Dit is evenwel geheel onwaar: de naak was deze, dat de heer Thjjssen door zyn vole vergaderingen bijna altijd verhinder,} was, de concerten bjj to wo nen en daarom beter vond, de lidmaat schapskaart te doen overschrijven ten name van Mevrouw Heerkens Thjjseen, die de concerten dan met een van baar dochters kon bezoeken. Hot is een kleinigheid, maar die toch recht moet warden gezet. Ben tweede bijzondorfheid is, dat mr. SKngenborg bereid waa, de lidmaatschaps kaart te betalen. Evenwel kon de pen ningmeester van Bach hem die niet ga- ven, omdat de heer Slingenberg ovenals ieder andcr op de wachtlijst moest wonden geplaatst. No. 3069 Da Prentkleurder van Haarlem of de ontdekking van de Boekdrukkunst. IL Als C eet er tot den graaf van Bloks berg zijn verontwaardiging heeft gomt, zegt deze. zonder zich daaraan te storen: „wij stichten een geweldig iets, dat het orediet zal heeten cle we reld heeft geen zilver en goud meer noodig. Het voornaamste metaal is jet papier." Deze merkwaardige woorden zou ten betrekking kunnen hobben op den tegenwoordigen toestanu is de ge heimzinnige graaf van Bloksberg de proleet van de inflatie geweest? Hij heeft wel gelijk als hij zegt, dat pa piergeld het crediet vertegenwoor digt (in onzen tijd doen wij het zelfs zonder dat, namelijk door eenvoudige overscbrijvine van den een op den ander), maar hij verzuimt er an toe te voegen ,dat er dekking voor het uitgegeven bankpapier behoort te we ven in den vorm van metaal. Maar laat oils tot den graaf van Bloksberg terugkeeren. Het stuk ver laat hoe langer hoe meer de paden der aannemelijkheid en die van het dage lij ksch leven. Als Coeter zich blijft verzetten laat de graaf Aep-asia ver Bellijnen, waarvan Coster bezig was in het eerste bedrijf een afbeelding te eraveeren. Daardoor bekoord en aan gelokt, geeft Coster zijn verzet op. Niet zonder talent schetsen de schrij vers hier den eeuwigen strijd tusschen het rustig leven van den braven bur ger en de verlokkingen van de we reld. „Prins"' .zegt Coster in Fran- sche dichtregelen, ..behoud uw giften en uw noodlottige bekoring ik vlucht en keer in mijn geboortestad terug, ecu slem van boven spreekt, mijn glorie is mijn kunst, mijn roem en vaderland." „Goed", antwoordt de Bloksberg, „ga maar naar huis en wees een goed zoon, goed burger, goed vader, goed echtgenoot, je bent niet gesne den uit het hout, waarvan men groo te mannen maakt. Onder de dappere en trotse he mannen zal ik een mede werker kiezen. Vertrek." Deze listige toespraak doet den ar men man bezwijken. „Neen", zegt Coster, „ik volg ui" Het is ongeveer de verhouding tusschen Faust en Mephistopheles, met dit verschil, dat Faust den verzoe ker oproept en dat Coeter door hem wordt opgezocht. Maar de eenvoudi ge Catherine, ziet scherper dan haar man. Als zij samen zijn in het paleis van den graaf, een geheimzinnig oord, waar die deuren zich van zelf voor den bezoeker openen 011 sluiten, zegt Catherine tot Coster: „die man slaat mij tegen 1" En wanneer dan die graif opnieuw Aspasia iaat verschij nen, slaat haar de angst om het hart. „Dat is geen vrouw', zegt zij, „het is een wandelend standbeeld!" Terwijl zij voor hem gaat bidden, heeft Coster een gesprek met Aspasia. "Dl dichterlijke taal waarschuwt zij hem voor den graaf, die al die groote uitvoerders ten verderve voert. Hij noot dus gedood worden en Goot er Aioet dat doen. Deze verzet zich, maar zij weet hern over te halen en Coster begaat de daad. De dolkstoot klinkt evenwel aJs een hamerslag op brons en de graaf, zich omkeerend'e, zegt: „}e wordt dus moordenaar! nu heb ik ie in mijn macht." Dan gaan plotseling Coster de oogen ïmen en roept hij uit„Hij is het, 8atan zelf!" En de graaf weer: „dacht ie dan, dat lk je zou laten be gaan jou. die met jo uitvinding licht aan de volkeren brengen wilt? Coster, ik heb je in mijn macht 1" „Neon", roept plotseling vrouw Catherine, „gij liegt. Volg mij Coster, en je zult zien, dat je vrij bent. Nog trilt mijn mond van mijn opgcaondon gebod, God zelf hoeft mijn bede ver hoord." Zij gaan heen en de graaf blijft machteloos achter, maar met het voor nemen, nieuwe middelen te zoeken om Ccoter ten verderve te voeren. In het derde bedrijf zijn Coeter met zijn vrouw en drie gezellen in Frank rijk gekomen. Hot gaat hun goed. Coster verdient veel geld en krijgt zelfs bezoek van dan koning, bode wijk XI, die, verrukt omdat. Coster ziin verhalen gedrukt heeft, hem en Catherine uitnoodfigt aan het hof Maar Satan achtervolgt den uitvin oer van de boekdrukkunst alweer, in de persoon van Olivier le Daim, bar bier en hofmeester van den koning. Deze speelt Lode wijk een pamflet in handen, waarin hij op allerlei wij,3 word it hele edited en dat ook bij Coeter gedrukt is. Niettemin noodigt de ko ning hem aan het hof, maar Cathe rine begrijpt, dat haar man, nauwe lijks buiten gekomen-, gevangen zal wonden genomen. Haar heeft die roem en glorie altijd zwaar gedrukt. Te vergeefs heeft zij Coster bezworen, met haar mee terug te gaan naar hun rustige woning in Haarlem. „Je ziet tooh wel," heeft zij hem gezegd, „dat de menschen je uit vinding niet noodig hebben en diat decmoode de tong voldoende is." Dan antwoordt Coster: „dat woord moest door een vrouw gevonden worden." Maar hij geeft niet toe en als zij scheiden na dit gesprek, maakt zo deze even vrouwelijke opmerking: „het is vreemd, in ai onze debatten, heb ik nooit ongelijk en toch heeft hij altijd gelijk." Maar haar vrees wordt verwezen lijkt. Coeter. op weg naar het hof, wordt opgelicht en naar een prach tig kasteel gebracht, waar de tijd met feesten voorbij gaat. Maar Coster merkt het niet. Als hij twaalf figuren ziet. die de uren voorstellen, wil hij vluchten, meenende, dat hij twaalf uur lang in hot kasteel heeft vertoefd. Maar Pan. de boschgod, houdt hem bii een slip van ziiu jas. Te laat. Niet uren zijn voorbij ge gaan, maar jaren. Sinds twaalf jaar zijl -ij dood voor de wereld." Bewusteloos vindon zijn vroegere gezellen hem op don weg terug. Als hij woer tot zichzelf gekomen is, verha len zij hun vroegeren meester wat or gebeurd ia Zij hebben zelf, daar hij hen In den steek had gelaten, veel ge leden,, Catharine is dood. Wanhopig besluit Coster met hen verder te 1 ei- zen. Hun rol in Frankrijk is uitge speeld, zij zullen naar Spanje gaan. Daar vindt Coster zijn dochter Lu cie terug. Altijd door hun ouden vijand achtervolgt, die zich nu als Spa nalach edelman vermomd heeft, zullen zij op den brandstapel sterven, wanneer op liet laatste moment ko ningin Isabella tusschenbeide komt en hun het leven schenkt. Coster gaat naar Italië, zijn dochter heeft hij uit liet oog verloren. Daar ontmoet hij op nieuw Satan, nu als Macchiavelli een cynisch staatsman. Hier treedt ook Cesar Borgia op. De een, Borgia, komt om door vergif, dat Macchia velli hem heeft laten toedieman. Col ter wordt van liet geheugen beroofd. Zoo vindt zijn dochter hem terug. Ten slotte wordt Satan overwonnen en het stuk eindigt met een apotheose, waarin hij, gehuld in een rood kleed, de handen op den rug gebonden, smadelijk als gevangene wordt mee gevoerd. Waarschijnlijk zou een dergelijk etuk in onzen tijd geen succes meer hebben. Wij zouden ons wel moeilijk een Coster kunnen voorstellen, die aan do hoven verkeert en rëi«t op zijn vak. Verschillende toomeelen moeten symboliek worden opgevat en het symbool is op het hedendaagsch thea ter helaas weinig meer in aanzien. Menige geestige opmerking komt voor in dim dialoog. Lodewijk XI prijst uitbundig de schoone druk kunst, wanneer Coster daarmee zijn verlialen wereldkundig maakt bij weet er geen kwaad genoeg van te zeggen, wanneer hij later bespeurt, dat er een brochure tegen zijn regee ring gedrukt is. De menschep van de 20ste eeuw denken er niet and eis over. Als Co6ter op zijn reis in Spanje toevallig den beul ontmoet, leggen de schrijvers dit sombere personage de cynische woorden in den mond: Tu le sauras bientót, veux tu qua je me nonune? En Espagne mon nom circule trop souvent De tous les médicins je suis le plus savant, Je guéris de La vie. (Gij weet het gauw genoeg, als 'k u mijn naam ga noemen, Hij is in Spanje overal bekend. De beste arts te zijn is iets, waarop 'k kan ro 'k Genees van 't leven zelf. In elk geval is hot boekje een curio sum in de Cos ter-literatuur. Daarom deelde ik er een en ander uit mee. Stadsnieuws HETT HAARLEMSCKE DIAKO- NESSENTIUIS. Versohen en is, het vier en dertigste jaarverslag van het IT aar lemoch e Dia- konessenhuis. Wij ontkenen er het volgende aan Het financieel resultaat over 1921is gunstiger dan over de onmiddellijk voorafgaande jaren. Hierbij moet echter in aanmerking genomen wor den. dat in 1921 verschillende grooto uitgaven nagelaten werden, hetgeen dit jaar niet langer mogeiijk zal zijp. 1922 zal dus grooter eiaclien stellen dan 1921. In het jaar 1921 werden verpleegd 1145 patiënten met 36782 vcrpleeg- dao©n, n.l. 263 mannen, 561 vrouwen en 321 kinderen. Ontslagen werden 985 overleden zijn 79 patiënten, 81 werden in 1922 overgenomen. Er hadden 455 groote en 100 kleinere operaties plaats en op de poliklinieken 433 te zamen 988. Dit iaar (gerekend tot 30 Aprn 1922) openden Dr. Halbertama, voor kinderziekten, Dr. B'-ias, voor maag-, ïngcwands- en stofwisselingsziekten, en~Dr Venema, voor hart- en bloed- vaatriekten, een polikliniek Er is een nieuwe localiteat voor het steeds toe nemend aantal poliklinieken ^se- richt en een afzonderlijke zuster staat u voor dit werk. In 1921wer den 1351 patiënten po likiinisch behandeld met 5173 hulp- verleeuingen behalve nog de hier boven genoemde operatieve hulp. Buitonverpleging had plaats in 28 cezinnen, afleggen 10 maal, naohtver- plep-ing 6, dagvernleging 20, dag- en nachtverpleging 3 maal; andore hulp werd 16 maal gegeven. Buiten het huis ligt nog een ander o-root deel van het werk: het Wijk werk in de stad (7 zusters) en on de buitenposten (nu 13 zustere en 1 zus ter als enquêtrïce). Ook in dezen ar beid is zeer veel gedaan. De wijkzus ters in de stad legden in 1921 ruim 19000 berzoeken af. Elr is verder groote re activiteit ge komen in de vorming van wijkcomi- té's. Een deel „Christelijk werk" was ook dit de menschen, aan wie hulp gegeven werd, te wijzen op hun ver plichting om zolf, zoover zij konden, mee de kosten van dit werk te diagen. Het werk van het Linnenfonds gaat geregeld voort. Over 1921 kwam er in een bedrag van f 80S.1Ê. Alle negen Zustere, die op 9 Me* examen deden voor het diploma, slaagden. KINDERFEEST. De Schuurmian'Schimmel Van Ouleren-stiohting heeft opnieuw 400 kinderen aan zich verplicht door hun een prettigen dag te bezorgen Donderdag werd de jaarlijksche boottocht gehouden Evenals vorige jaren kwamen 400 leerlingen uit de hoogste klassen der openbare scholen 's morgens ora half acht op de speel plaats van de schoten aan de Tempe- licrastraat bijeen en gingen vandaar met muziek en vaandels naar de met vlaggen en wimpels versierde booten in het Zuider-Spaarne. De booten wa ren ook nu door den directeur van de stoomboot-onderneming Bus, tegen lagen priis beschikbaar gesteld. Hier voor past een woord van bijzonderen dank. De reis ring ditmaal langs Noordcr Spaariie. zijkanaal C, Noord zeekanaal. Zaan, Alkmaardermeer en Noordho I Lancbeh kanaal naar Alk maar. Hier giggen de kinderen zich een uurtje vertreden. Op den terug tocht werd de Naucrnasche vaart ge Da familie van der Hummes opvolgers van Roel de Rakker Van links naar rechts: Papa, die de hoofdrol speelt in het meerendeel der vermakelijke situaties. Mama, die dan in den regel het mikpunt is. Oom Ferdinand, nog steeds in verbazing over de opmerkingen van zijn zwager. Ireneen Fred komen minder vaa k in de verwikkelingen voor. Verder een aantal figuranten, met wie de lezer gaandeweg zal kennismaken. Morgen (Zaterdag) drukken wij no. 1 van de Serie af, die daarna iederen Vrijdag zal worden vervolgd. nomen en te 5 uur werd de vroolijke kinderschaar aan het Spa ar tic tegen over de Kaasmarkt onteohegpt. POFFERTJES ETEN. In dezen „kennis"tijd is de firma G. Wesseling weer in onze stad gekomen (nu perceel Groote Houtstraat 125) omdat, al is de kennis afgeschaft, de Haarlemmers toch hun voorkeur voor lekkere poffertjes en wafelen behouden hebben. EXAMENCOMMISSIE. Tot leden van de commissie, belast met het exami- eoren van hen, die in 1922 een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in de Nederlandsche taal en letterkunde (K VII), de geschiedenis (K VIII), de aardrijkskunde (K IX), de staathuis houdkunde en de statistiek (KX) en de staatsinrichting (K XI) zijn o.m. be noemd Dr. F. A. Stoett e» Prof. Eug. Dubois, alhier* PERSONALIA. Geslaagd zijn voor het examen Handelswetenschappen M. O. de heer L. H. van Emmerik, alhiervoor het exa men Engelsch L. O. de heer J. A. Co lenbrander, te Heemstede en W. P. Weyland, alhier; voor het examen voor Voorloopig Machinisten-diploma de heer A. Faas sen, alhier. De dirigeerend officier van ge zondheid der 2e klasse C'. van der Worp is bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid der le klasse klasse (kolonel). Genoemde hoofdof ficier die van 1 Mei 1912 het beheer heeft over de militaire ziekeninrich- ting, zal, op zijn verzoek, op 1 Au gus'us a.s. den militairen dienst met pensioen verlaten. UITGEVERS MIJ. „ELSEVIER".- In de 27 dezer gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhou ders in de Boekhandel- en Uitgevers- Mij. „Elsevier" werd tot commissaris benoemd de heer W. J. Burgersdijk, al hier. CHRISTELIJKE DRANK BESTRIJDING. In haar gebouw het Blauwe Kruis hield Donderdagavond de afd. Haarlem der Nationale Christen Geheel Onthou- dersvereeniging een ledenvergadering, die wederom zeer druk was bezocht. Aangenomen werden 5> en voorgesteld 6 nieuwe leden. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een historische uiteenzet ting van de beleekenis van 't blauw als symbolische kleur der drankbestrijding en wees er o.a. op, dat reeds in het Oude Testament (Numeri 15 :37 v.v.) het he melblauw 't symbool was voor de trouw aan de geboden Gods. Namens de af deeling werd aan den afgetreden penningmeester, den heer B. Diesbergen, die naar elders vertrekt, een vulpenhouder aangeboden als bewijs van erkentelijkheid voor de door hem in genoemde functie bewezen diensten voor de vereeniging. Medegedeeld werd dat naast den heer Beenhakker als administrateur, de heer A. M 00 ij man als dagelijks toezichthouder over het gebouw zal optreden. Tot lid van den raad van beheer werd gekoxen mej. S. Vester. Voorts werd be sloten in October a.s. ter gelegenheid van de viering van het 35-jarig bestaan der afdeeling en van het i2>4-jarig be slaan van het gebouw, een drankweer- tcntoonstelling te organiseeren, waartoe men de medewerking van het hoofdbe stuur zal vragen. Voor deze tentoonstel ling weid een commissie van voorberei ding benoemd uit leden der afdeeling en de.- onder-afdcelingen, n.l. de heeren Mooijman, Esscr, de gebroeders Prent, De Nijs, Dingshof, Hassing en de da mes Blok, Vester en Van Driesum. Verder besloot de vergadering om met September weder over te gaan tot het houden van Zaterdagavond-bijeen komsten met mannen. Deze krijgen dan de beschikking over een zaal van het Blauwe Kruis, waar voordrachten worden gehouden en verschillende spelen be schikbaar voor hen zijn. Deze bijeenkom sten, die vroeger druk bezocht werden, zijn in 1914 opgehouden wegens den oorlog. Eveneens werd aangenomen een voor stel van het bestuur om in den a.s. win ter vier cursusavonden te geven over cenige onderdeden van het alcoholvraag stuk, waarvoor wetenschappelijke men schen als leiders zullen worden ge-, vraagd. Deze cursusavonden zullen ook toegankelijk zijn voor leden van dere drankweer-organisaties en verdere belangstellenden, tegen een kleine ver goeding. Vermoedelijk zullen behandeld worden de medische, de maatschappelij ke en geestelijke en de aesihctische zijde van het drankvraagstuk, alsmede de cri minaliteit in verband met den alcohol. Door den heer De Nijs en mej. Blok werden als secretaris en penningmees- teresse de verslagen uitgebracht over de maudo'ineclub Gen Artore, terwijl door mej. De Graaf een overzicht werd gege ven van de laatst gehouden feestverga- dering dier club. Tenslotte hield de heer Van Booven een dramatische voordracht, getiteld „De Vrouw van Pilatus", welke voor dracht zeer in den smaak viel. Nadat nog verschillende zaken van njernea aard waren behandeld en be sloten was a.s. Donderdag den derden wandeltocht met de" leden te houden, werd de bijeenkomst na het zingen van Gezang 50 vers 4. op de gebruikelijke wijze gesloten. STATUTEN. De Staatscourant be vat o.a. de statuten der N.V. Algemeene Export- en Importmaatschappij voorheen P. C. André de la Porte ca Co., te Haarlem. Zij heeft ten doel den in- en uitvoer van handelswaren hetzij op eigen en voor eigen rekening, hetzij als vertegenwoordigers van anderen. Dc vennootschap is aangegaan voor 30 ja ren. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f ioo.ooo, verdeeld in 95 aandec- lcn van f 100 en 10 aandeden van f 500. Van dit kapitaal is f60.000 geplaatst en volgestort. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer P. C. André de la Porte, te Bloemendaal, en tot com- misaris de heer J. J. M. Beynes, te Haarlem. BEZUINIGING BIJ DE SPOOR WEGEN. Naar de Res.-bode verneemt, zal de raad van toezicht op de spoorweg diensten het aantal districten van t rijks toezicht op de hoofd- en locaal- poorwegen, hetwelk thans 15 be draagt, met ingang van 1 Augustus a.s. door opheffing der districten 6 en 7 terugbrengen tot 13. De spoorwegen van district 5 gaan over naar district 6, dat daarentegen aan district 3 afsta, .t de spoorwegen Apeldoorn (exclusief station Hengelo) en Zwolle en Zutphen (exclusief). D espoorweg Arnhem-grens gaat over naar district 15de spoorweg Dordrecht Geldermalsen (exclusief) naar district 11 en de overige spoor wegen van district 1 naar district 8, dat daarentegen den tpoorweg Eind hoven (inclusief)Yenlo eu Eindho ven Aehel afstaat aan district 9 en den spoorweg Tilburg's Hertogen bosch (exclusief) aan district 10. Door de opheffing van de distric ten 6 en 7 zal de nummering der dis tricten 6, 8 to' en met 15 voertaan zijn6 ,0 lot en met 13. DE LOONSVERLAGINGEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Patrimonium, Christelijk Sociaal Weekblad, bespreekt in een uitvoerig ar tikel de onrust onder het Spoorwegper soneel. Er is, aldus de schrijver, wel alle aanleiding tot ernstig overleg tus schen Regeering, Directie en personeel. Er is behoefte aan een krachjige, talent volle leiding en aan loyale medewer king van het personeel. Het artikel eindigt aldus De Neder landsche Vcieeniging wil „scherpe maatregelen" genomen zien. „Daadwer kelijk verzet". Late niemand meenen, dat men daarmede ook maar iets be reikt Men kan het spoorwegverkeer eenigc dagen desorganiseeren door een staking. Men kan de belangen van ons volk schaden en breede groepen, ook van arbeiders, tegen zich in het harnas ja gen. Maar het tekort wordt daardoor niet gedekt, de schatkist niet gevuld! Het gevaar der loonsverlaging wordt er met door afgewend. Minder dan ooit zijn thans de loonregelingen slechts „machls- quaesties", waarbij met zuiver economi sche factoren niet of minder behoeft ie worden gerekend. Een „staking" van spoorwegpersoneel, al ware zij principieel te motiveeren, moet onder de huidige omstandigheden mislukken en op ellen de voor de betrokkenen uitloopen. Wij waarschuwen voor gevaarlijke agitaticl Ook andere middelen van „daadwerke lijk verzet" bijv. minder goede ar- beidspraesatie, „letterlijke" toepassing van voorschriften, enz. zijn niet alleen moreel onverdedigbaar, maar Seidea ook practisch lot geen resultaat. Alleen serieus overleg, alleen eendrach tige samenwerking tusschen leiding ea personeel kan baat brengen. Make ook de leiding die samenwerking mogelijk 1 Bedrijfsleiders moeten ook blijk geven van een juist psychologisch inzichtl DE LOONSVERLAGINGEN. Einde Augustus a.s. zullen de loonen van de arbeiders van de N.V. Vereeuigds Touwfabriekèn te Edam met 10 pcL wor den verlaagd. DE KONINGIN. De Koningin en de Prins zijn Don derdagmiddag per gewonen Staats- Bpoortrein van 6.43 uur naar Het Loo teruggekeerd. De Koningin heef' Donderdag in do toonkamerg van Indische kunstnij verheid, Heuls'raat 19, twee goud- brocaat weefsels uit de Padangsche bovenhanden aangekocht, welke dooi de kunstw-eefsters uit die streken aan Doca'an ten verkoop waren ver zonden. HET ANTWOORD VAN DE KO NINGIN. Het wederantwoord van de Koning in op het adres van de Eerste Ka mer der Staten Generaal ter beant woording van de Troonrede, luidt Mijne Heeren. Ik verzoek U aan de Eerste Kamer Mijnen dank te betuigen voor haar Adres van Antwoord, op de rede, waurmedu Ik de buitengewone zit ting der Staten-Generaal heb geopend Van harte hoop ik, dat Gods zegen moge rusten op haren arbeid. DE COLOBADO-KEVEE. De inspecteur, hoofd vaa den Planten- ziektenkundigen dienst te Wage ai ogen vestigt de aandacht van alle laad- en tuin bouwers er op, dat de aanwezigheid vat den Colorado-kever in Frankrijk (depar ts me nc Giro ode) is vastgesteld. De kevert zjjn reeds gevonden over een oppervlakte van 250 vierkante kilometer. Hoewel wjj, aldus do N. R. Ot., geen gegevens bezitten of de Colorado-kever in ons land ziek snei zou kunnen vermeer- doren (in Juli 1914 werd nog bg Homburg oen invasie van dezen kever door «oer krachtig ingrijpen der Duitsohe regeering in don aanvang gestuit) ia, nu er in Frank rijk zaïüt eon uitgestrekt besmet gebied blijkt te bestaan, ook ten onzent waak zaamheid geboden. Elke aardappel verbou wer, die op zgn planten 1 c.M. groote ke vers, met geel-gokleurde dekschilden, waarover 10 zwarte stropen (5 over elk dekschild) of oranje gekleurde larven vindt, gelieve daarvan onmiddellijk mode- dceding to doen aan de ambtenaren van den Ptante uzioktenkundigen dienst, of aan het hoofdbureau van dien diensj te Wageningen, opdat zoo spoedig mogelijk een onderzoek kan worden :ngestold en, indien noodig, maatregelen worden geno men. Nadere inlichtingen worden ook door den Planfcenziakteokundigen dienst verstrekt. DE „PROEFMOBILISATIE". Naar aanleiding van ho^ bericht uit het Volk, dat de rogeering roods maatrogcl' ii trof tot eou organisatie van automobic- lenvervoer bjj" oen eveutueele staking van spoorwegpcr.-onee], schrijft de (Chr.) Am sterdammer dat dit boricht. een absoluut valsche voorstalling van zaken geeft. De zer dagen toch heeft oen vervoer van mi litairen plaats goh ad met particuliere auto's van Eindhoven naar Verdo en van Veulo naar het Noordon. Deze oefening van het Vrijwillige Land stormkorps Motordienst is roods 31,2 maand in voorbereiding en heeft gediend om jongelui van den kadorlandstorm, die van 17 Juli bot 5 Augustus in verschil lende plaatsen zomeroefeningen houden, te vervoeren, jevens als oefen:ng voor het Vrijwillig Landstormkorps Motordienst. Naar aanleiding daarvan :s nog oen oefening met wielrijders uit Den Boech gehouden, welke zich ten N. van Venlo afspeelde en w-aartoe een compagnie re- pruteu des middags met de autocolonas is meegereden,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1