HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 28 JULI 1922 DERDE BLAD LLOYD GEORGE WACHT THANS OOK OP EEN UITCEWERKT PLAN VAN POINCARé TOT HER STEL VAN EUROPA. 'i Wachten is nu op de conferentie le Londen. De ontmoeting tusschen Poincaré en Lloyd George lal zoo seont Havas ons uin Parijs waarschijnlijk op 7 Aug. plaats heb ben. Te Parijs aoht men het noodza kelijk, dat de quaestic van het m lorium op 15 Aug. is opgelost. In tegenstelling met dit bericht meldt Reuter, dat volgens de „West- minster Gazette'' Poincaré in ver band met Lloyd Georges verlangen den Italdaansohem vertegenwoordiger ter conferentie aanwezig te zien, waar schijnlijk niet eerder dan eind Augus tus of begin September te I.ouden zal komen De „Times" verneemt uit mi- tiisterieele kringen, dat daar begin September als datum van de ontmoe ting tusschen Lloyd George en Poin caré wordt aangenomen. Intusechen, schrijft de „Westmin ster", zal het moratorium geregeld worden voor de betalingen van Duitschland, welke Augustus verval- i, en die, indien ze thans afgedwon gen zouden worden, daarbij den frank meesleepend. Deze overweging, vervolgt bet blad. zal Frankrijk zeker in een moratorium doen toestemmen. Voor het oogenblik b'iift de kwestie der iniargeallieerde schudden, waar ze was, en het blad •erneemt, dat de Britsche regeering niet geneigd is een stap te doen naar de vermindering der Fransche schuild, ofschoon het probleem der schadever goeding van Britsche zijde wellicht zal worden aangepakt, indien Frankrijk bereid is bepaalde' voorwaarden in verhand met een eventueele vermin dering der schulden te aanvaarden. l it Parijs wordt aan 't Alg. Han delsblad geseind: Men is het nog lang niet eens tus schen Parijs en Londen omtrent den datum der conferentie. De Engelsche regeering schijnt volstrekt niet ge haast en doet op allerlei manieren uit komen, dat de zaak nog wel wat uit gesteld kon worden, wegen6 de Ita- Kaansche crisis. Zoo vernemen we hier achtereenvolgens uit Engelsche bla den. dat de Engelsche regeering na tuurlijk Poincaré heel graag zal zien, maar dat hij dan met een voorstel moet komen, want dat Engeland op het oogenblik niets voor te stellen heeft, dat het misschien beter zou zijn de bijeenkomst uit te stelden tot September en zoo meer. Van deze zijde wordt daartegenover gesteld, dat de bijeenkomst zoo spoedig mogelijk moet plaats hebben met het oog op de termijn van 15 Augustus en de pers spreekt daarom het oordeel uit dat de datum van begin, niet later dan 3 of Augustus behoort te worden gesteld. I Wie het winnen zal is nog met te voorspellen.' Achtc-r dit wat formeel gescltermut- eel, zitten natuurlijk grooter beginsel- quaestics. Men krijgt den indruk dat Poincaré, hoewel hij in de aanwezig heid van andere bondgenootea heeft toe gestemd, toch wel eens afzonderlijk en vertrouwelijk met Lloyd George wil pra ten over de schadevergoedingen, waar van voor Frankrijk het gewicht dat van alle andere problemen overtreft. Lloyd George daarentegen is op een dergelijk onderhoud onder vier oogen althans bui ten tegenwoordigheid van de anderen, niet erg gesteld, omdat hij dan zou moeien preciseeren of nu eigenlijk En geland van plan is een deel van zijn vor deringen ic laten vallen, of niet. Hel is voor de Engelsche regeering zeer moeilijk zich daarover thans uit te spre ken, omdat dat voor een groot deel afhangt van de houding voor Amerika als crediteur van Engeland aan te ne men. De onderhandelingen over «ie Engelsche schuld aan Amerika beginnen eerst in October. Daarom lijkt Lloyd George te streven naar een uitstel der bijeenkomst, (na aanvankelijk in Juni juist zoo op spoed te hebben aan gedrongen) opdat men tegelijk met de anderen zal kunnen bijeenkomen. Iloe deze stille worsteling tusschen de Fransche en Engelsche belangen af- loopen zal, is niet te zeggen. Men schrijft aan Poincaré de bedoeling tor, eerst nog eens tot de volgende weck te wachten, hoe de Italiaansche crisis vei- loopt en eerst dan opnieuw op de urgen tie van een ontmoeting aan te dringen. Men neemt hier aan dat in dal geval het voor Lloyd George toch niet wel mogelijk zou zijn de conferentie 'c weigeren en dat die dus waarschijnlijk toch nog voor half Augustus plaa« hebben zou. De „Daily Telegraph" zegt dal het Fransche antwoord op Balfour's nota spoedig te Londen wordt verwacht. Wanneer Poincaré Lloyd George ont- zal hij ontdekken niet alleen te staan bij het indienen van een opbouwend plan voor een nieuwe schadevwgoe- dings-ovcreenkomst. Ook dë Britsche ministers en deskun digen houden zich- bezig met het ont werpen van een concreet plan, dat niet alleen de belangen van Brittanniö en Frankrijk raakt, maar die van alle ge allieerden. Vervolgens de quaestie van Dultschland's toolatlng tol den Volkenbond besprekend, zegt het blad Het feit, dat na Lloyd George, Fisher opnieuw op Britlanniö's verlangen naar Duitsch- land's toelating tot den Volkenbond den nadruk heeft gelegd, heeft in geallieer de diplomatieke kringen groofe aan dacht getrokken. Er bestaat neiging een verband te zoeken tusschen dit feit en dc hangende regeling der schadevergoe ding en schulden, terwijl hel feit even eens schijnt te suggereeren, dat aan Poincaré zal worden verzocht Duitsch- land's toelating als deel dier regeling goed te keuren. In de blnnenlandsche politiek van Dultschland zijn wijzigingen te wachten. Naar de „Vorwhrts" meldt, worden er pogingen gedaan om den radicalen vleu gel der Duitsch-nationale partij onder den naam van Deutsch-Völkische Fre-- heitspartei als een parlementaire partjj te constitueeren. Oorspronkelijk zou Jfc beslissing worden uitgesteld tot het con gres der Duitsch-nationale partij, dat in September zal plaats vinden en waar de royeering van de afgevaardigden Düringer, Kaniz en Hugenberg zou cischen. Door de uitsluiting van Hennin? en de daarop volgende uittreding van Wulte en Von Graefe is de toestand ge wijzigd en daardoor hebben de plannen om een eigen partij op te richten een vasteren vorm aangenomen. Ook Luden- dorff is betrokken bij deze nieuwe partij. Als leiders er van noemt Wulle en Von Graefe. In een vergadering van het bestuur der democratische partij te Hamburg, verklaarde dr. Petersen, volgens dc „Vossiscbe Zeitung", dat uitbreiding der coalitie naar ltnks met het oog op de binnenlandsche en buitenlandsche po litiek niet mogelijk was. Bij de Duitsche Volkspartij valt een zwenking naar de politiek der middenpartijen waar te ne men. Zoo heeft zich met name de groot industrie in Rijnland en in Westfalen voor een overeenstemming verklaard. Stinnes heeft na den moord op Rathe- na:t gezegd, dat <i< kegels, die ttaihe- nau hadden getroffen, ook de monarchie definitief hebben gedood. Een regee ring van Stresemann tot Crispien, waar achter het grootste deel van het Duit sche volk staat en ook een deel van het Duitsche kapitaal, zal in het buitenland neer vertrouwen vinden wat de kwestie an een leening betreft. De mlnistercrisis in Italië duurt nog voort. Na het afflreden van het Italiaan- sclio kabinet Facta heeft het bestuur der Fascisten een manifest verspreid, waarin gezegd wordt, dat de antifas cistische reactie gefaald heeft en dat ze bij het proletariaat geen steun heeft gevonden. Het manifest zegt, dat het fascisme beschikt over 700.000 strijders, in zijn gelederen vele arbei ders telt en dat het iedere provocatie 7,al beantwoorden met verpletterenden tegenaanval. Het manifest verzekert ten slotte de Italianen van alle rangen en standen dat het fascisme niet door terreur tegen «le arbeidende massa wal Iveerschen, maar slechts bezield is door vaderlandsliefde en door den wensch voor Italié's voor spoed. Het fascistische comité te Florence heeft de algemeene mobilisatie gelast van alle fascisten in Toscane, wier aantal op 50.000 wordt geschat. De stad Milaan heeft op één dag 30.000 man gemobiliseerd. Lombar- Ligurie 50.000, Venetië ook 50.000 en dije levert er 100.000, Piemomt 70.000, Rome met omgeving GO.OOO. Mogelijk is er bij deze cijfors wat overdrijving, maar het schijnt toch wel, dat de fascisten over een aan zienlijk getal getrouwen beschikken. Een paar honderd ervan kunnen al herrie genoeg veroorzaken. Als voor beeld daarvan dïene het bericht uit Milaan, dat tweehonderd fascisten uit- Novare met drie groote auto-vracht wagens een overval hebben gedaan an het stadje Magenta, in de geschie denis bok end, door den slag dien Mac Mahon daar in 1850 gewonnen heeft. De fascisten omringelden socialistische coöperatie en de verga derzaal van de socialisten en zij dwongen de daar aanwezigen om zich ijlings uit de voeten te maken. Daarna sloegen zij binnen alles stuk. Ter bevordering van Italië'e voor spoed? Do leider der fascisten Mussolini is volgens een bericht uit Engelsche bron naar Duitsehland vertrokken daar een Duitechen tak van de fas cistische organisatie te vestigen. Versproid nlsuws DE BECRAFENIS DER MOORDE NAARS VAN RATHENAU. Dc „Lok. Anz." spreekt thans weer tegen, dat bij de begrafenis der moor denaars van Rathe na u de doodgraver zou hebben geweigerd een graf te del ven. Ook zijn er geen vertegenwoor digers van de studentenwereld tegen woordïg geweest. DE MILITAIRE DIENSTTIJD IN FRANKRIJK. Maginet verk-aarae in de Kamer commissie voor de financiën, dat voor dc oorlog&begrooting in 1923 een sup pletoir crediet van 150 miilioen francs noodig zal zijn om de volledige invoering van den diensttijd van 18 maanden moge.ijk te maken en dat tot dit bairag de bezuinigingen door de oonuniesie voorgesteld, op (veiuolpF lende hoofdstukken ter beschikking moeten blijven van het legerbestuur, teneinde zoo spoedig mogelijk de door de Kamer aangenomen wet to kunnen ten uitvoer leggen. DE RUSSISCHE VLOOT. Uit lteval wordt gemeld, dat een ln militaire Sovjetkringen goed ingewij de persoonlijkheid, die uit Kroonstad is gearriveerd, heeft medegedeeld, dat de Roode vloot kortelings flink is op gekalefaterd wat oorlogsmaterieel en inrichting aangaat. Dat werk is zeer vergemakkelijkt, geworden door de komst van tal van Duitsche technici en instructeurs, specialisten op duik bootgebied eai op dat van het torpedo wezen. Groote hoeveelheden equipe- nle.nfert/ukken etn üenoodigdheden voor oorlogsschepen zijn eveneens uit Duitsehland gearriveerd. Het personeel van de vloot is on derworpen aan de strengste discipli naire regels. Thans is ook het pro bleem van de brandstoffen, althans voor het oogenblik, opgelost, en zoo kan de vloot binnenkort zee kiezen om manoeuvres te houden nabij de kust van Estland. Men gelooft, dat de Roode vloot het niet zal laten bij dien tocht, maar dat ze door zal varen naar de Letlandsche havens on eventueel ook een Duitsche oorlogshaven zal bezoeken. Natuurlijk moeten- die manoeuvres, die het tand handen vol geld kosten, dienen voor de politieke doeleinden der bolsjewiki. DE LUCHTVAART IN DUITSCH- LAND. Het „Journal" verneemt uit Ber lijn. dat de Rijksregeering aan ver schillende nabuurstaten een verbale nota heeft doen toekomen, waarin •ordt gezegd, dat haars inziens de beslissingen van den Gezantenraad batretlkmde de Duitsche luchtvaart ook van toepassing zijn op vreemde Vliegtuigen, dia eventueel over Duitsch territoir zouden vliegen. Op dien grond verbiedt Duitsehland den toenga tot de Duitsche luchtzAne aan alle vreemde toestellen, tot welke na tionaliteit ook behoorend, wier be weegkracht grooter is dan die, welke aan Duitsche toestellen als grens is gesteld. (B.T.A.) DE IERSCHE QUAESTIE. De Valera, die bij den jongsten striid om Limerick and Waterford eensklaps verwenen was, is Zon dag i.L gesignaleerd. Hij vergezelde ds ongeregelde troepen naar Tipperary, doch vertrok iMoandag weer naar Caahel. „Hij zag er bleek uit", zegt de „Manchester Guardian". Thans is officieel bekend gemaakt, dat de Ierache regeering heeft besloten de bijeenkomst van het parlement nog veertien dagen uit te stellen. Binnenland TWEE PERSONEN BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN. Donderdagmiddag om kwart over drie heef», naar de Tel. meldt, in de Jacob Catskade een treurig ongeval plaats gehad. Achter een motorschuit voer een roeibootje dat door een 19 jarig persoon werd voortbewogen. De inzittenden waren jongens van 17, 14 en 11 jaar. Eensklaps kwam bet schuitje, dat van richting werd veranderd, achter de boot vandaan. Op he«zelfde "oogenblik naderde uit de tegenovergestelde richting een mo torboot, de Paddoks Reserve III van een maatschappij uit Warmond, welk vaartuig op weg was in de rich ting van de BuitensiDgelgracht. De stuurman van deze boot gaf een sig □aal met de bel en zette, toen hij een ongeval zag aankomen zijn motor op achteruit. De 19-jarige roeier, A. G. van der Bijl gehe-e'en, .oeide eerst sneller ten einde de motorboot, die reeds vlak bij was, te ontgaan. Eens klaps hield hij op. Dit werd nood lottig. Bijna op hetzelfde moment werd het kleine vaartuigje overvaren sloeg om, waardoor het viertal te water geraakte. Van der Bijl had nep de tegenwoordigheid van geest zich aan den rand van de motorboot te klemmen, zoodat hij spoedig onge deerd den wal kon bereiken. Anders verging liet den drie knapen, wicn dat geluk niet beschoren was. Ze ver dwenen allen in de diepte. Geluk kig passeerde juist ter plaatse waar het ongeval gebeurd een lid der reddingsbrigade Knapshuis geheeten. Deze sprong zonder zich lang te be denken te water. Na gedoken te heb ben kwam hij met den 17 jarigen Martinus Hendricus Franciscus Suurs boven. De jongen was bewus teloos. Zijn redder slaagde er boven dien in do levensgeesten op te wek ken. waarna de knaap per autobran card naar het Wilhelmina Gasthuis werd vervoerd. De twee anderen kwamen niet meer boven. Ofschoon verschillende poli tie beambten aan bet dreggen wa ren. Ook do poiitieboot kwam ter plaatse, in gezelschap van de boot der havenpolitie, zoodat ove., een groote breed'o met den dreg ge werkt kon worden. Om vijf uur werd het elfjarig broertje van Suurs, Franciscus Johannes geheeten door Iemand, die zich ook te water had begeven, opgehaald. De levensgees ten waren reeds geweken. Donder dagavond te elf uur was, ofschoon nog steeds gedregd werd, het vierde slachtoffer, de 14 jarige Hendricua Franciscus Mul, nog Diet opgo- viicht. Duizenden aioegen het reddings werk gade. Op sommige plaatsen was het gedrang zoo groot, dat be reden politie er bij te pas moest komen om verdere ongevallen te voorkomen. De poiitieboot verloor bi) de reddingspogingen in den loop van den avond nog haar sleepdreg. Het medelijden en do deernis met de zwaar beproefde ouders is zeer groo». KARDINAAL MERCD7R NAAR NEDERLAND Uit Mechelen wordt aan Do Vjjd ge mold, dat op een uitnoodiging (an Moag. v. d. Wetering, den aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Mercier beeft geant woord, dat hg waarsohijnlijk het aaa- staande Missie-congres in Nederlaag ral bj/monen. DE UITVOERING DER TABAKS WET. „°l°dtur Je™'J£«"S naar hel mede- gedeelde tn de &t.-Crt. van 26 Juni K W,°rdt ter, klinni£' van belang- .gebracht, dat sigaren, stuksgewijs zijn gezegeld, doch die door fabrikanten op of na 1 Juni 1922, zijn afgeleverd in van zegels voorziene verpakkingen van 25, 100 stuks, en voor zoover wettelijk toegelaten, in verpakkingen van 250 stuks, door kleinhandela ren ook gedurende de maand Augus tus 1922 los mogen worden ver kocht en afgeleverd, mits het op de verpakking voorkomende belasting- zegel, dadelijk nadat die verpakking ledig is. wordt vernietigd doorsver- vnjdenog van het zegel of althans van dat gedeelte, waarop de klein handelsprijs voorkom»de hierbedoel- de sigaren mogen echter niet door kleinhandelaren buiten de van zegel voorziene verpakkingen worden in voorraad gehouden. Het vorenstaande geldt ook ten aanzien van verkoop op markten, enz. Ook fabrikanten winkeliers, die ontheffing hebben verkregen van het bepaalde bij ?rt. 23, tweede lid, en art. 40 der Tabakswet-, mogen gedurende de maand Augustus 1922, niet stuksgewijs gezegelde sigaren uit hun winkel afleveren, ook al mocht hun in de bechikking, waarbij ont heffing is verleend, de verplichting zijn opgelegd, om van 1 Juni 1922 si garen niet anders dan stuksgewijs ge zegeld te verkoopen of in voorraad te hebbi.i de aflevering moet echter plaats hebben uit van zegel voorzie- ue verpakkingen, terwijl het zegel moet worden vernietigd, zoodra de verpakking ledig is. Fabrikanten winkeliers, die een aan vrage om ontheffing van de bepa lingen der qpgemelde wetsartikelen hebben ingediend, waarop nog niet Ja beslist, mogen evenzeer op den even- bedoelden voet niet stuksgewijs geze gelde sigaren gedurenJc de maand Augustus 1922 afleveren. De aandacht wordt er uitdrukke lijk op gevestigd, d^t zij, die van de ze gunstige bepalingen misbruik zou den maken, gevav loopen, dat de hun op grond van artikel 78 a der wet verleend o ontheffing wordt in getrokken, of dat een door hen aan gevraagde ontheffing niet wordt verleend, terwijl zij. wicn oen zooge naamde markt- of ventveigunning is verleend, bij misbruik als bovenbe doeld, op intrekking dier vergunning hebben te rekenen. (S«. Crt.) RUBR1BK VAM ROIL Dl SAKKER. ROEL NAAR DE KOSTSCHOOL. Tot ons leedwezen moeten wij onzen lezers mededeelen, dat Roel, door zijn tot wanhoop gedreven vader, naar een kostschool is gezonden. Hii treurt er niet over, zooals uit de hierneveais- eaande afbeelding van zijn vertrek blijkt.ongetwijfeld hoopt hij ook op de school zijn guitenstreken te kun nen voortzetten. M&ar dat zal hem toch waarschijnlijk niet meevallen en Roel zal als een ernstig burger na l'brachten leertijd in het onderlijk huis terugkeeren. Zijn afscheid van de lezers van Haarlem's Dagblad (zie het laatste plaatje) zal du6 voor goed zijn. In dit zelfde nummer laten wij de lezers kennis maken met de hoofdper sonen Ln onze nieuwe serie. Wij voor spellen hun, dat zij zich rnet de we tenswaardigheden in de familie van der Hummes zullen vermaken. OM TE.... WEEN EN. Wij werden dezer dagen verblijd met de navolgende aanbieding uit Weenen Mijn Herr! U bent doch zaakenman. Wanneer U goedkooper en beetere gooderen leveren mag, moet U eens verzoeken in ostenriik te bestellen. Door den laagen koers van onze Krone ben ik staat U envelopen van aI circa 50 cente per 1000 te leveren. Bestel ld U een monstercollectie en send een Zil verbon van een Gulden med. Wan neer U mij een ordre goft- betal ik U deze Gulden terug. Da ik niet gloo- ven lean dat U een fieud van Uwe ïaak bent verwacht ik Uwe bestelling wn gaande. Als reference geef ik u de firm P .O. Pedersen, Kopenhagen, 8t. Ivongenagade en de Allgemeine Verkehrsibank Wien Neubau op- 1 Monsterpaket van 5 kg. koet Five Gulden. Hoogachtend. ROEL DE RAKKER: ALLE CINEMAS Br zijn nu op de gaheele wereld ftaar schatting 47000 cinema». De Vereenigde Staten hebben hierin wel het grootste aandeel, namelijk 20450 of bijna de helft. Onmiddellijk daar na komt Duitsehland met 3700, daar na Engeland met 3000. Frankrijk 2400 en Italië 2200. In Amerika zijn meer bioscopen dan in geheel Europa. Turkije heeft het kleinste aantal, nl. 32. Er wordt tegenwoordig nogal eens geklaagd over de duurte voor vreem delingen in Duitsehland. Onze Ooste lijke naburen zullen dit wellicht ge daan hebben, opdat wij ons bij hen volkomen thuis zullen voelen. EENSTEIN. Een profeet wordt nog steeds in edgen land niet geëerd. Een vreemde ling, die Berlijn bezocht, meldde zich aan de universiteit en vroeg naar pro fessor Einstein. De portier had nooit van dien beroemden geleerde ge hoord. Na veel gezoek ontdekte de vereerder den professor, terwijl dteze college hield voor acht personen. De beroemde Italiaansche actrice Eleonora Duse is tot het tooiieel terug gekeerd. Haar eerste optreden zal te Milaan plaats vinden, in een Fransoh stuk. Zij is thans 63 jaar oud. Volgens de British Weekly heeft de Nevv-Yorksche uitgeversfirma Harper Brothers .na vele vruchteloó- ze pogingen h6t auteursrecht verkre gen van de memoires van den ex-kei zer. De koopsom bedraagt 50.000 pond sterling. DRAADLOOZE NAAR VENUS. De heer Abbott, oie een groot man is in de Amerikaansche sterrenkun dige wereld, voorspelt, dat wij binnen niet al te langen tijd in draadiooze verbinding zullen zijn met andere planeten. Opvallend in deze voorspel ling is vooral, dat hij de planeet Ve nus het meest geschikt acht voor de eerste proefnemingen. De stelling, dat er een vorm van organisch leven op Mars zou bestaan moet volgens dezen geleerde opgegeven worden. Volgens liem moeten wij op Venus naar menschelijke wezens zoeken. Het groote bezwaar van het tot stand brengen van de verbinding zal bestaan in de hooge kost en.Zoo houdt «le heer Abbott wijselijk een achter deurtje open. GEVAARLIJKE LADING. De recente brand in de „Nieuw Am- sterdam toen dit schip van de Hol land—Amerika lijn nog te New-York gemeerd lag, heeft er weer eens de aandacht op gevestigd dat ladingen die den leek onschuldig lijken, zeer gevaarlijk kunnen zijn. De „Nieuw Amsterdam" had veel graan aan boord en op een oogenblik vreesde men, dat dit deel van de ladi- e door de geweldigo hoeveelheden water, die in andere ruimen werden gespoten, nat «zou worden. Ware dit gebeurd, dau zou er groote kans' bestaan heb ben, dat het trotsche schip door het zwellen van het graan als een eierschaal uiteengebarsten zou zijn. Onlangs- werden drie leden van de bemanning van een Fransch schip ge dood door de lading, die bestond uit uien. Ook deze zwellen, wanneer zij met water in aanraking komen en bovenilien gaan zij danig stinken, wanneer het schip eenigen tijd in zee is. Deklading is altijd riskant, omdat zij gedurende een storm kan losraken, waardoor het schip niet alleen zwaar beschadigd kan worden, maar zclf3 omslaan. EEN RECORD. Een amb'enaar van den Burgerlij ken Stand te Brussel, Steens ge naamd, had op 31 December j.l. na bijna een kwarteeuw in die functie te zijn werkzaam geweest, 66000 perso nen in het huwelijk vereenigd. DIEREN VOOR DE RECHTBANK. Dat is in Engeland mogelijk. Het is nog niet lang geleden, dat een hond, die zonder aan hondsdolheid te lijden, verscheidene mensehen had gebeten en als onverbeterlijk werd beschouwd, door den rechter ter dood werd ver oordeeld. Zijn leven werd toen ge red door een van duizende handtee- keningen van honden liefhebbers voor- zieno petitie en de belofte van een permanenten muilband. Dit geval staat niet alleen. Er zijn voorbeelden van een stier en een varken, die beide ter dood gebracht werden, omdat zij resp. een volwassen mensen en een kind hadden gedood. Het grappigste geval was echter wel een proces tegen ratten, dat on langs in Engeland werd gevoerd. Do boeren van een district, waar de rat- tenplaag buitengewoon hevig was, wendden zich tot de autoriteiten met het verzoek de boosdoeners 'o straf fen. Het verzoek werd ingewilligd, maar men achtte het niet meer aan behoorlijk, dat de beklaagden het recht zouden hebben, zich tegen de beschuldigingen te verdedigen. In de schuren en boerderijen van het dist rict werden aankondigingen opgeplakt waarbij de beklaagden opgeroepen werden, voor den rechter te verschij nen. Een ambtshalve verdediger werd aangewezen. Op de rechtszitting verklaarde deze advocaat bij afwezigheid der beklaag den, dat deze niet in staat waren de aankondiging te lezen en de politie hen dus elk afzonderlijk van de aan klacht in kennis had behoore- te stel len. Verder verklaarde hij, dat zij in ieder geval niet aanwezig hadden kunnen zijn, daar het groot aantal katten langs den weg hun het reizen zou hebben belet. Toen werd de zaak opgegeven. Dit- is werkelijk gebeurd, hoe onge loof el jjk hot ook moge klinken. VLINDER KWEEKERIJ. Na wat wij in deze rubriek verteld hebben over slangen- en krokodillen- kweekerijen mag ook de vlinder- kweekerij niet ontbreken. Er is bij verzamelaars, menschen der wetenschap en... goudsmeden, die met deze diertjes prachtige broches e. d. maken, steeds groote vraag naar vlinders. De vlinderkweeke rijen in Californiö danken aan deze omstandigheid haar voordeelig be staan. Het begin is voor den kweeker gemakkelijk. Hii heeft weinig ruimte en nog minaer beginkapitaal noodig. Een schuur, zolder of ongebruikte kamer is voldoende als het er niet tocht en de temperatuur gelijkmatig en zo mersch is. Daarom is Californië het aangewezen land. De vlinders kunnen buiten ge vangen worden en ah' broedplaatsen doen leego potten en zelfs kisten en vaten uitstekende diensten. De vakman weet precies hoe hij iedere variëteit moet voeden. Sommige vlin ders leggen hun eitjes ia kisten of zakken andere hebben tijdens het broe den geen voedsel van noode. De larven moeten op bepaalde bladeren gevoed worden tot zij zich vervormen tot poppen, waaruit ten slqtte de vlinders- weer te voorschijn komen. Het is een aardig, licht, interessant werk en de kweeker, dio zijn vak goed verstaat, kan er bovendien een aar dig bestaan van maken. VLIEGENDE KUIKENS. Eenigen tijd geleden is een aantal kuikens van Engeland naar Neder land gevlogen en hier behouden aan gekomen. Met eigen vleugels Neen, natuurlijk niet. Op dezelfde wijze als wij, wanneer wij trotsch zeggenWij hebben gevlogen. Per vliegmachine dus. Tusschen Engeland en Frankrijk worden reeds een ine maanden lang kuikens oer vliegtuig verzonden cn het merkwaardigste hiervan is wei, dat dit allemaal kuikens van een dag oud zijn. Wanneer de afzender zfjn diertjes nog een week behield zouden zii de reis waarschijnlijk niet overle ven. Een kuiken heeft de eerste 43 uur. nadat het zich door de eierschaal eon weg naar de wijde wereld heeft gepikt, eten noch drinken noodig, aoodat de aviateur onderw eg ook geen last van Zijn jonge lading heeft. Het is het lot van politici, dat hun rneertmaien vragen gestold worden, die zij uit diplomatieke overwegin gen niet wenschen tc beantwoorden.. Zoo zat eens een minister op oen di ner naast een dame, die hem niet haar hardnekkige nieuwsgierigheid bijna tot wanhoop bracht. Zei de dame „En dan is er de kwestie van be zuiniging en verleenen van crediet aan de Russen. Waarom volgt de re geer mg geen krachtiger politiek! Waar wacht u nu bijv. weer op!" „Op het oogenblik, mevrouw", ant woordde de minister kalm. „wacht ik op do aardappelen."

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9