Buitenlandse!! Overzicht lil Binnenland Letteren en Kunst O, gruwel! Het drama voltrekt ach eiken afrond in het Theatre des Deux Masques, een pendant van de Grand Guignol. Juvenet ia de auteur van de één-acter „Vers le PÓle". Ha, 't ia om te rillen. Het tooneel stelt een hut in het poolgebied voor, ,De beren hebben het laatste voedsel van de 'drie ongelukkige poolreizigers opgegeten. En do hongerdood dreigt! Nordhal, Suggen en Hanson kermen on klagen en steunen aten etenBeurtelings vallen ze in onmacht, richten zich weer op, schrijven afscheidsbrie ven aan vrouw en kindertjes. Buiten brom men de beren. En als Nordhal uit een tijde- lijko verdooving ontwaakt, dan vraagt hij aan Suggen, waar Hansen gebleven is. Hansen is doodmaar Suggen wil het lijk niet laten zien. Hij haalt uit zijn binnenzak een half- opgegetcn hand. KannibaalEn als de hulp naderbij komt,, de uitgezonden patrouille na dert, dan schiet de menscheneter zich zelf doocl. Brrrl Do half-opgegeten hand vliegt over het too- Xeol, juist in het gezicht van den souffleur, tie meebrult: ha. h-a-a. auel drame... H A. TH. LESTURGEON. MELKPRIJSVERHOOG1NG. Te Delft is de prijs van de melk met r ets. verhoogd en gebracht op 16 ets. per liter. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR CRONINCEN. De Groningsche correspondent van hei Hbld. meldt De burgemeester van Groningen heeft bericht ontvangen dat de Koningin ;n de Prins der Nederlanden gaarne eenige dagen te Groningen zullen ver toeven tegen het einde van de maand Augustus en dat Prinses Juliana hare ouders daarbij zal vergezellen, TAXATIE. De „Leeuw. Crt." schrijft onder bovenstaand opschrift De irein was van Rotterdam af ge komen. Over Gouda. Over Utrecht. Ovct Amersfoort. Over Zwolle. En aldoor had er het bordje gehangen, dat een hokje afzonderde in den grootea waggon dames. Toen kwam Mcppcl. En daar kwam et. conducteur. Plet bordje verdween. Om plaats te maken voor een ander: vrouwen. Na Meppel zijn 't, in de schatting van de Nederlandsche. Spoorwegen, dus blijkbaar geen dames meer. Het is een geschiedenis zonder woor den. Maar veelzeggend niettemin. BEROOVINC VAN AANCETEEKEN- DE IJRIEVEN NAAR HET BUITEN LAND. Er wordt in den laatsten tijd van ver schillende zijden geklaagd over de ont vreemding van geld, dat afzenders hier te lande gesloten hadden in brieven bestemming naar het buitenland. Zelfs aanteekening der stukken bleek geen waarborg voor een veilige c komst. Het Hbld. meent daarom goed te doen er op te wijzen dat de meest kere weg voor liet overmaken van gel den of geldswaardige stukken is, ze te laten aanteekenen met aangifte var waarde. De brieven met aangegeven geldswaarde behooren in dat geval ver zegeld te zijn. Het bedrag der waarde moet in guldens op den omslag worden vermeld. DE JONCEHEERENBENDE. Nog steeds blijken de jongelui, een tijd geleden door de politic te 's-Gra- venhöge in bewaring gesteld, omdat z;j verschillende misdrijven hadden begaan, ten gevolge waarvan 't Sta tenkwartier en Duinoord onveilig wer den gemaakt, meer op hun geweten te hebben. Telkens ontdekt de politie wee.r nieuwe fcitcu, waaraan zij zich schuldig hebben gemaakt en waar van zij bekennen, de daders te zijn geweest. Zoo kwam op een avond in Februa ri een Duitsche jongedame geheel ontdaan en verschrikt op het politie bureau in de Duinstraat zich bekla gen, dat zij was aangerand door een viertal net geldeede jongelui, die haar '.n grond hadden geworpen en haar de muts over de oogen hadden getrokken. Toen hot meisje om hulp wikte schreeuwen, legde een der aan randers haar de hand op dcsi mond. Na veel moeite wist het meisje echter te ontkomen en begaf zich in allerijl naar het politiebureau. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, doch van de daders was geen spoor te ont dekken. Ook was het meisje bij deze gelegenheid een tasehje met inhoud en geld kwijt geraakt. Nu is vastge steld kunnen worden, dat een vier tal van de thans preventief in het huis van bewaring opgesloten jonge lui deze aanranding heeft gepleegd. Het ontvreemden van liet taschje wordt echter ten stelligste door hen ontkend. Voorts is bij het onderzode nog ge bleken, dat een viertal hunner in vcr- eeniging zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van ongeveer 20 rijwielen uit eon opslagplaats te Rotterdam, welke rijwielen toebehoorden aan een inwoner uit Den Haag. Eenige deze fietsen heeft de politie reeds in beslag weten te nemen. Ook is nog aan het licht gekomen, dat de gedetineer den in vereenigmg met eenige ande re jongelui zich den laatsten tijd hebben schuldig gemaakt aan ver schillende winkeldiefstallen, waarbij voorwerpen als wamdetetokkeira, por tefeuilles, dassen, handschoenen en sigaretten werden gestolen. GESNAPT. De politie te Weesp heeft de hand gelegd op iemand uit Nijmegen, die in hotel ..De Roskam" te Weesp zijn oplicht e rspraktijken trachtte voort te zetten. In verschil lende plaatsen wist hij zijn slag te slaan, o.a te Nijmegen en Wychen. Hij is naar Nijmegen overgebracht. OVERREDEN. Viijdagmiddag zou een vier-jarig jongetje van W. T.. te Bergum, op de in beweging zijnde stoomtram springen, waarbij het kwam te vallen en onder de tram geraakte. Het kind werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en moest direct naar een ziekenhuis worden overgebracht. Er is niet veel hoop op behoud van het leven. HEBBEN DE DUITSCHER8 OP Ml LITAIR CEBIED ALS TECENSTAN- DERS AL WEER IETS TE BETEEKENEN IN VERBAND MET OORLOOS- UITVINOINCEN ALDAAR CEDAAN? DE QUAESTIE DER D UITSCHE SCHAD ELOOSSTELLt NC. HET FRANSCHE STANDPUNT. VANOERLIP OVER DEN EUROPEE- SCHEN TOESTAND. ONTSPANNING IN DE BEI ERSCHE QUAESTIE. Ook na de gedwongen gedeeltelijke ontwapening blijft Duitschland op "tair gebied nog een concurrent in veler oogen. Niet enkel van Franschen kant, ook in Hngeleche bladen wordt voort durend pewaarachuwd voor geheime Ouitsche oorlogst oobereidselon Vooral de „Times" en de „Dahy Mail" alarmeeren nog al eeDs, laat stelijk nog met de gevaren voor een lucht-aanval met gifgas, nu weer met mededeelirtgetn over nieuwe uitvin dingen, o.a. een geheimzinnige „olac trisohe straal" dat een geducht oor logswapen zou kunnen worderu Ward Prioe, de bekende Berlijnache conrtsi:ordent van de „Daily Mail" hierover schrijvende, zegt, dat het een dwaling is om te gelooven, dat de vernieling op groote schaal van oor logsmateriaal door de contrei e-com- missie der Geallieerden l>uitschiand heeft lamgeslagen voor eon toekom- stigen oorlog. Op 't oogen-blik aldus had een hooggeplaatst officier hem verzekerd is Duitschland absoluut onmachtig een buitenlandschen oor.og te wagen, aar over vijf jaar is 't wat andere. £2r worden nieuwe, wetenschappe lijke vemieiingswapens uitgevonden, waardoor in een volgenden oorlog de geweren en kanonnen die we pas ver nield hebben, even verouderde oor logsinstrumenten zullen zijn als de middeheuwsche pijl ©n boog. De vrees van de militaire deskun digen der geaJ.ieerden in Duitschland is gegrond op de overweging, dat ecu volk van zestig miliioen een geweldige macht kan ontplooien bij het plotse ling uitbreiden van zijn oorlogstoebe reidselen, vooral wanneer dat volk behoort tot een der grootste in- dustrieele naties van de wereld. Bin nen drie weken tijds zouden groote Duitsche fabrieken in staat zijn gifgas sen en ontplofbare stoffen te vervaar digen. „Ge kunt onze wapens vernielen", zei een technisoli leader' van een vroer gere Duitsche munitiefabriek tot een officier der Geallieerden, die tegen woordig was bij het onbruikbaar ma ken van oorlogemateriaal, „maar dit kunt ge niet onbruikbaar maken" en met die woorden tikte hij tegen zijn voorhoofd. Tot de vele berichten over nieuwe oorlogsuitvindingen welke de controle commissie der geallieerden ontvangen behoort ook een telkens weer opdui kend gerucht over de ontdekking door Duitsche speciiliteiten van een nieuwen electrïschon straal die in slaat zou stellen op grooten afstand munitie- voorraden te doen ontplof fen Het bericht van die nieuwe uitvin ding is naar Engeland bericht, maar Britse he deskundigen op het gebied van elcctrioiteit gelooven er niet aan. De Engelsohe correspondent deelt verder mede dat de luchtvaart-oom missie der Geallieerden onlangs de s'.ooping heeft g- last van eeu nieuwe, groote vliegmachine, die gebouwd was in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag. Hij had den romp van het vliegtuig gezien, dat van du- r&lumitiium was gemaakt in de werk plaatsen van de Deutsche Luftreederei te Staaken, bij Berlijn. Voordat het gesloopt werd had het verscheidene vluchten gemaakt met 18 passagiers en benzine voor een vlucht van 8 uur. De vleugels hébben een spanning van 200 voet en zijn zoo dik, dat twee motoren daarin gebouwd konden wor den. Het vlooe met een snelheid van 200 kilometer per uur. Do Geallieerden kunnen thans de Duitschers beletten zulke machines te bouwen, maar ze kunnen niet belet ten dat de teekenmgen er van worden gemaakt en niets "belet den bouw er van in Rusland onder toezicht van Duitsche ingenieurs. Ijverig wordt c-r gezocht naar verbeteringen van vlieg tuigen met motoren van een gering aantal paardenkrachten eai de ver- grootiiig var. de snelheid daarvan. Die vliegtuigen zijn voor één persoon en men vraagt zich af. waar ze anders voor kunnen dienen dan voor oorlogs doeleinden. Tene'otte herinnert de schrijver in de_ „Dailv Mail" aan een woord van wijten Dr. Rathenau, die gezegd heeft dat er één ding is dat Duitschlands eenheid morgen aan den dag zou her stellen. en dat is een oorlog met Frankrijk. Duitschers van allerlei rang en stand spreken daar openlijk over. Ze. koes teren op het oogenblik geen vijand schap tegen Engeland, maar als zij Frankrijk konden isoleeren en ver slaan dan zou daarna Engeland slaan zoo zegt Ward Prioe ten slotte dan zou daarna Engeland aan de beurt zijn. Met de oplossing van de de politieke crisis in I taliS is men nog geen stap verder Eeko men. Mussolini heeft zich thans be reisd verklaard om zitting te nemen in een nieuw te vormen kabinet. Dit wordt tenminste gemeld, tegenspraak van fascistische zijde is echter niet uitgebleven. Deelneming van de fas cisten aan de regeet-ing zou de sociaal democraten onmiddellijk in actie brengen. Tot dusverre gedragen zij zaoh zeer bedaard en gematigd. Zij hebben in zekeren zin een zwenking naar rechts gemaakt, in de hoop met de rechterzijde tot samenwerking te kunnen geraken. Gelukt dit tenslotte nie*. dan zullen zij, naar hun leiders hebben verkondigd, tot een ander uiterste vervallen en de algemeene staking afkondigen. De fascisten staan zeer sterk, zij beschikken over een groote aanhang en over een groote hoeveelheid wapens. Maar zoo wordt aan het N. v. d. D. gemeld de algemeene staking is, inits goed georganiseerd, een wapen waart egt-u revolvers, handgranaten eu mitrail leurs nagenoeg machteloos zijn. Ook al leggen de fascisten alle Italiaan- aohe arbeidsbeurzen in de aecli, zullen zij een algemeene staking niet onge daan kunnen maken. Voor Italië zal nog de eenige op lossing ziin de vorming van 'n ziken- ministerie uit alle partijen, een over gangskabinet. zonder een programma een bepaald© partij maar met het vaste voornemen om de orde binnens lands te handhaven en in de buiten- lartrischo politiek den tot dusverre ge- volgden koers voort te zetten. De lange duur van de Itaiiaansohe crisis belemmert in hocge mate de in- tereeaJlieerde besprekingen, welke be gin van de volgende maand te Londen geopend zouden worden. Zonder Ita lië kunnen Lioyd George eu Poincaré geen definitieve besluiten nemen en zoolang de crisis te Rome duurt is er geen Itaiiaansohe minister van bui tenlandsche zaken om uit na aim van Italië besluiten te nemen. De quaestie der schadeloosstelling dringt' de Fransche politiek ten aanzien van de kwesties der schadeloosst&Tmg hoeft vastgesteld. De Fransche regeering constateert, dat de Doitsobe regeering s heeft gedaan om ijen fLnancicelen toestand te herstellen. liet is niet mo- jeljjk Dcitschluads herstel te bevorderen door nieuw uitstel van betaling toe te staan, zonder dat nieuwe waarborgen worden gosteld. Wanneer do geallieerden zich togien dit denfltboeld van Frankrijk zouden verzetten, dan zon Frankrijk al léén op eigen gezag moeten handelen. Maar tegelyke-rti>i bagrypt het Fransche kabinet zeer goed, dat spoedige betalin gen een opoffering waard zyn en dat man groote conceaaiee moet doen aan de in- :rnabionale geldmarkt om do middelen te inden voor de volgende betalingen. Ech ter zijn deze concessies alleen mogelijk, wanneer de voorrang wordt verleend aan het herstel van het verwoeste gebied en aan de landen, die belangrijke bedragen voor rekening van het Duitsche ryk heb ben moeten voorschieten. Wanneer deze Fransche zicnswyze wordt gedeeld, zou een zeer groot gedeelte van de schuld, die is vastgesteld in den Londenschcn bctalingastaat vrij komen, om te wordeu_ goboziga voor de regeling der inteTgeallieorde schulden. Frankryks program houdt dus rekening, zoowel met den internationalen ecouomisehen toe stond, als met zjjn eigen rechtmatige vor deringen. De Amer.ikoausohe financier Vanderlip heeft aan oen modewerker van de „Mün- choucj- Neuesten Naohridhten" als zyn mooning te kennen gegeven, dat h<>t Verdrag van Versailles bewonen heeft even verderfelijk te zjjn voor de overwinnaars als voor de over wonnenen. Duitschland moet binnenkort ineenstorten, als de lasten, die do schade loosstelling het oplegt, niet spoedig wor den gowjjzdgd. Ben onoplosbare moeilijk heid is de volstrekte onbekwaamheid van Frankrijk om ©en verstandige verminde ring dozer lasten te besproken. In Duitsch- 1 land zal een zeer ernstige, toenemende werkloosheid beginnen, d'e samenvalt met ©en stijging der prijzen en toenemende uit gifte van papiergeld. Hot bankroet van Duitschland heeft onvermijdelijk tot ge volg eeu bankroet vaa Frankrijk. Het internationaal congres voor den vrede, dat thans te Londen bijeen is, heeft een motie aangenomen, welke was ingediend door sir George Paish oud- raadsman van de Britsche schatkist, en welke zegt, dat het economisch herstel van Europa de volgende maatregelen vereischt: Ver laging van de schadevergoedingen tot ecu redelijke grens, het terugtrekken van de geallieerde troepen aan den Rijn, het teruggeven van het Saarbekken aan Duitschland, zoodra de mijnen in Frankrijk hersteld zullen zijn, het af schaffen van alle beperkingen voor den internationalen handel, onderlinge schrapping van de geallieerde schulden, algemeene afschaffing van bewapening, volmaking van den Volkenbond, instel ling van een leening voor het herstel van Europa, herziening van alle vredes verdragen door den Volkenbond, finan- cieelc steun aan het Russische volk, er kenning door het Russische volk van ziju verplichtingen van voor den oorlog, er kenning door alle leden van het recht van het Russische volk om zichzelf te regceren naar zijn eigen wil. Het congres besprak verder een mo- „e voor den Volkenbond, welke zegt, dat het verklaren van oorlog plechtig zal worden verboden en de hoop uit drukt, dat Duitschland spoedig met succes toelating tot den Volkenhond zil vragen. Hierop is hei congres veidaagd, Bulgarije en de schadevergoeding De Bulgaarsche regeering heeft ge weigerd de conventie tc aanvaarden door de intergeallieerdo commissie voorges'eld en welke voorziet in klei ne contante betalingen en controle op de douane en steenkoolmijnen. De Bulgaarsche minister van Financiën deelde aan de commissie mede, dat do regeering onmogelijk op die con trole kon ingaan. De loden van de in'ergeallieerde commissie waven ge noodzaakt, zich tot hun regeeringen te wenden om instructies voor de toe passing van het vredesverdrag. De openbare meening in Bulgarije ver keert in groote bezorgdheid en diplo matieke kringen oordeelen, dat de regeering een grooten flater heeft begaan door de conventie te wcige- De conventie moest tegen 20 Juli worden aangenomen' of verwor pen. Inzake da Belersche quaestie is het thans afwachten wat de Beier- sche regeering zal doen inzake de ver zoeningspoging van president Ebeit. In een uitvoerig artikel, waarin de houding der Beierschc regeering wordt bestreden, omdat daardoor het aanzien van de rijksregeering verzwakt wordt eu de radicale linkerzijde in voortdurende onrust wordt gehouden, wijst de „Kola. VoLksx." op de schadelijke gevolge», welke dit slechte voorbeeld van Beieren speciaal in het bezete gebied kan hebben. Men had in het bezette gebied wel verwacht, dat Beieren verzet zou aanteekenen tegen de nieuwe wetten en langs dea legalen weg alles zou doen om daaraan te ontkomen. Nooit had men echter verwacht, dat zulk een stap zou worden gedaan. Men beno.-.tt we' niet in het bijzonder er op te wijzen, dat het Beiersche iorceeren van den toe stand noodlottige gevolgen kan hebben in die gebieden, waar in vreemden loon dienst slaande Leoprechtings op gun- tige gelegenheden loeren. Uit Berlijn wordt nog geseind: In de Beiersche kwestie is een zeker® ontspanning ingetreden. Op grond van de beraadslagingen der rijksregeering en de plaatsgevon den hebbende besprekingen besloot president Eberb, den BeierscLei. pro ntier graaf Lerchenfeld een brief te sturen, waarin op den eiust van den toestand werd gewezen. De ministerraad hechtte zijn goed keuring aan de bewoordingen van dat schrijven dta Vrijdag aan den Beierschen premier werd meegedeeld Naar verluidt, is Lerchenfeld voor nemens, om tot het houden van be sprekingen naar Berlijn te komen. Het „Berliner Tageblatt" schrijft over dezen stap va- den rijkspresi dent; „De beste rijkspresident is die, welke zelf weinig spreekt. Ebert heeft de voornaamste fout van zijn voorgaogers uit het keizerrijk niet overgenomen, maar steeds een ver standige en tactvolle terughoudend heid bewaard. Dat heeft hem de hoogachting verschaft zolfs van zijn poli'ieke tegenstanders. Men mag aannemen, dat zijn roepstem gehoor zal vinden, wanneer thans, bij de ernstige kwestie der rijkseenheid, buiten alle partijbelangen om de ver tegenwoordiger van het Duitsche rijk het w rd nee.nt." Te Karlsruhe vonden Vrijdag be sprekingen plaats tusschen de staats presidenten van Wür'tenberg, Ba den en Hessen, over den door de verordening der Beiersche regeering in het leven geroepen toestand. Met betrekking tot het conflict met Beieren publiceert 't Wolffbureau een officieele verklaring, waarin wordt ge zegd „Volgens het eenstemmig oor deel der rijksregeering is de verorde ning der Beiersche regeering in strijd met de grondwet en ongeldig- Geen en kele bepaling der rijksgrondwet geeft aan een land het recht, het van kracht worden eener rijkswet te verhinderen, omdat een deel der bevolking tegen de wet gekant is. Wij kunnen aan de af zonderlijke landen deze bevoegdheid nooit toekennen, daar dit het einde vaa de rijkcocnhcid zou betcekenen. De Fransche pers wijdt het conflict ook aandacht. De „Temps" ziet er aanleiding in om nogmaals te constateeren, dat de admi nistratie van het rijk evenals zijn le ger talrijke agressieve m<narchisten verbergt. Indien de Duitsche 'egeering ziet wat men er op toelegde haar open bare diensten te zuiveren en wat minder om Frankrijk te besrijden, dan zou zij thans geen nederlaag behoeven te on dergaan. liet „Journal des Débats" waarschuwt tegen gevaarlijke illusies. Tegenover het buitenland is en blijft Duitschland eens gezind. Men kan zijn politiek niet meer bouwen op een eventueele duurzame scheiding tusschen Noord- en ZuiJ- Duitschland. De „Action Fran^aise" constateert ook, dat tenslotte alle Duitschers eens gezind zijn. De Berlijnsche correspon dent van de „Echo de Paris" raadt om niet tusschen beide te komen, aangezien daardoor de Duitschers weer tot elkaar zouden worden gebracht: de tijd zal wer ken tegen de rijkseenheid. Verspreid nieuws De Poolsche minister-president heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over den financieeleu toestand van Polen, waaruit blijkt, dat deze allesbehalve gunstig is. Het in het budget op 123 milliard ge raamde deficit bedraagt volgens de nieuwste berekening I'.Mk. 400 mil liard. Het is echter niet uitgesloten, dat het, afgezien van de fluctuaties in ver band met de valuta, nog verder zal stij gen. Dit ontzaglijke deficit wilde de thans afgetreden minister van financiën door buitenlandsche credieten dekken, of indien deze eventueel met te verkrijgen zouden zijn, door de uitgifte van ver dere schatkistbiljetten en verhooging van de Staatsschuld bij de Landsbelee- ningskas. De buitenlandsche credieten zouden het tabaksmonopolie gefundeerd hebben. Wat de exploüatie van dit mo nopolie door buitenlandsch kapitaal be treft, heeft de nieuwe regeering een bepaald project in schriftelijken vorm ontvangen. Haar werd slechts medege deeld, dat eventueel een naamlooze ven nootschap zou kunnen worden opge richt, en dat de regeering hierin voor 50 waarvan de helft aan de tabaks fabrikanten zou worden afgegeven, zon kunnen participeeren. Van de bruto- w inst zou 50 aan den fiscus komen als compensatie voor den thans geheven accijns. Het piubleem vaa overneming van het tabakstnonopolie, waarn een kapitaal van ca. 60 milliard gestoken zal moeten worden, moet door de regee ring grondig worden overwogen. In elk geval is de quaestie van he; door/oeren van een buitenlandsche lee ning, die op het tabaksinon.-.po'ie zou steunca, nog 11.»: rijp voor nader; be sprekingen. Onder deze omstandighe den zal de verdere uitgifte van bank biljetten niet tc vermijden zijn. Dc afge treden minister van Financiën heeft toch ook reeds op 26 Juni in den Minister raad voorgesteld, nieuwe bankbiljetten tot een bedrag vau 240 milliard P.Mk. uit te geven. Een der voornaamste principes van het door de regeering tc ontwerpen pro gramma bestaat daarin, dat de staats uitgaven beslist moeten worden aange past aan de aanwezige middelen. Een budget, welks deficit met de hoop op buitenlandsche credieten gedekt wordt, wordt door de regeering voor onmoge lijk gehouden. Alle plannen moeten uit gaan van de eigen krachten van het land. lloe gering de belastingen zijn, die in Polen betaald worden, blijkt duide lijk uit de desbetreffende sutistiekeu den afgetreden minister van Finan ciën. De in Polen nog bestaande oud adellijke afkeer tegen belastingbetaling moet worden uitgeroeid. UIT HET VERRE OOSTEN. Uit Wladiwostok wordt bericht, dat een groep Kappellistische officieren e:n proclamatie heeft uitgevaardigd, welke de Russische troepen opwekt de wa pens neer te leggen en de zijde te kiezen van de republiek van het Verre Oosten. Het door Merkoelof uitgegeven geld wordt door niemand aanvaard. Zijn regeering, die op haar eind loopt, tracht zich te handhaven door maatregelen van geweld, arrestaties en onderdrukking der pers. In de haven ligt alles stil; ie straten zijn vol werklooze en honge rige menschen. De stemming der bevol king is zeer onrustig. Eiken dag ver wacht men de aankomst van de troepen der republiek van het Verre Oosten. Betreffende de terugtrekking der Japansche troepen uit Sachalin meldt men nog, dat deze uitsluitend het ge volg is van overwegingen van econo- mischen aard. De ontruiming zal in Oc tober geëindigd zijn. DE INTERPARLEMENTAIRE UNIE TE WEENEN. Zooals men weet, heeft de Belgische groep van de interparlementaire unie (met uitzondering van de socialisten) be sloten niet deel te nemen aan het con gres der unie te Weenen. Baron Des- camps David, de voorzitter van de groep, had hiervan inededeeling gedaan aan de Fransche groep en tevens zijn verwon dering er over uitgesproken, dat deze een ander standpunt heeft ingenomen. Destournelles de voorziter van de Fransche groep, heeft hierop geant woord, dat weliswaar verleden jaar de Fransche groep, op aandringen van de Belgische, besloten heeft niet aan het toenmalige congres 5eel te nemen, maat dat er voor Frankrijk ook een belang in is gelegen om Oostenrijk, dat onophou delijk Frankrijk ie hulp blijft roepen, niet tot ecu vazal van Duitschland niaken. De Fransche groep heeft geen houding willen aannemen, die on eenigbaar was met dc pogingen, welk: zij sinds een jaar steeds dringender gunste van Oostenrijk aanwendt. „Onze tegenwoordigheid te Weenen," aldus Destournelles, ,,beteekent in onze oog;» in geenen deele een afzien van onze b;- ginselen en vriendschapsbanden en zal alleen uiting geven aan ons besta; ozen wil tot bandelen en weerstreven in de tragische omstandigheden, welk: Europa doormaakt." OVER NITTI EN ITALIë. De bekende Zweedsche professor Gus- taf Cassel schrijft in een pers-artikel over Nitti's boek „Europa heeft inder daad nog enorm veel te leexen van den geest vaa verzoening, welke iu Italië duidelijk opkomt en waarvan Nitti de meest vooraanstaande vertegenwoordi ger is. Italië is een land, dat zeer geleden heeft van den oorlog en dat be reid is de hand te drukken van vroegere tegenstanders een volk, dal Diet blijft vasthouden aan de herinne ring van hetgeen geweest is, doch dat de oogen stout durft richten naar de komst, een volk, dat zich afwendt de verwoesting en vernietiging en zich rient naar den arbeid van hel herstel in vriendschappelijke samenwerking met andere leden der Europeesche fsmil van volken. Het is nuttig schrijft professor Cassel o.is e:gcn te ma ken met dezen geest. Het boet van Nitti leidt den lezei in een zuivere atmos- pheer, zeer gez^ud voo: allen, e nog net hebben Kuntiea ontnekkcu den geïnfccteerden sfeer van ooriogs- fanatisme. Nitti meent, dat wanneer Je oorlog afgcloopen is, dan is hij geëin digd en dan moet hij geëindigd zijn. Voor Nitti is vrede hetzelfde als het herstel der normale betrekkingen tus schen de volken. Voor Nitti is bij den vrede elke poging tot revanche uitge sloten. Hij is iemand, die alles gedaan heeft wat hij vermocht om de Europee sche politiek te brengen in die baneo, die leiden tot den werkelijkea vrede, man die misschien nog eens en dan met verhoogde kracht in de gelegenheü zal zijn dit vredeswerk voort te zetten. DE ONBUST IN TT AT .TT. Uit Ravenna wordt gemeld, dat er op- cuw bloedige botsingen hebben plaats gohad tusschen fascisten en socialistische landarbeiders. Er trekken voortdurend fascisten nonr Ravenna. De socialisten R o magna hebben de algemoe no staking uitgeroepen. I>e toestand is ernstig. DE PODlZEIFBaSIDENT VAN DRESDEN ONTSLAGEN. De Saksische regeering deelt mede, dat n rapport van den Poliseipriiaident van Dresden omtrer:. het bestaan van een ge heime organisatie in Saksen niet aan het Saksische ministerie is overgelegd. Deze organisatie heeft in nauwe verbinding ge staan met de Orgtseh en zy heeft twee af- deelnigen gehad, van welke een do taak had, om verdachte personen af te ronse len en de andere gevaarlyke personen uit den weg moest ruimen. I>e leriii* der Or- gesch in het overige gedeelte van het ryk hoeft ia onmiddellijk contact gestaan met do Saksische organisatie. De minister van Binitonlandec.bc Zaken ziet in hot foit, dat het rapport niet is ingediend, eon schen ding van de pliehten van den Polixeipra- sident, eu heeft daarom voorgesteld hem üttteiaan. hetgeen door bet gohcoie ka binet is goedgekeurd. ERKEND. Dc Ver. Stalen hebben de onafhanke lijkheid van Estland, Letland Lithauen en Albanië erkend. DE IERSCHE QUAESTIE. De ontsnapte gevangenen gepakt. De vijftig 'uit de gevangeais te Dun- dalk ontsnapte gevangenen zijn op nieuw gevat. Door handlangers was een mijn gelegd buiten de gevangenis. Do ontploffing geschiedde elecirisch. De DE ZAKENMAN DIE ZIJN BILANO BiamjPT ADVERTEERT IN HAARLEM'S DAGBLAD BUREAUX QR. HOU 'STRAAT 03 TKLCFOOtt SCO, 724 gevangenen drongen door het gat, ter wijl de makkers een hevig vuur onder hielden, om aldus het optreden der na tionale troepen of burgers te voorkomen. De „Daily Telegraph" meldt, dat net draadloos station van Cirfden (West Gal way) door rebellen is vernield. Het werd gebruikt voor dc verzending van handelsberichten naar Canada, tevens stond het in verbinding met de schepen ter zee. De terugtocht der rebellen. De berichten uit Ierland melden dat alle rebellen uit de voornaamste jilaat- sen in Connaught ziju verdreven. West- port, dal het hoofdkwartier der rebellen en de basis der operaties in het Westen is door de nationalen uit zee ge naderd en bezet zonder een schot te lossen. Een groep nationalen is Donderdag avond in West-Donegal in een hinder laag gevallen, waarbij twee nationalen werden gedood. De leider der rebellen was als geestelijke verkleed, ten einde de nationalen om den tuin te leiden. De verblijfplaats van De Valera ontdekt. Er liepen sedert eenigen tijd allerlei geruchten omtrent de verblijfplaats van De Valera, doch hij is thans eindelqk ontdekt door een ondernemende vrouwe lijke correspondent van een Ameri- kaansch blad die met een paspoort van de rebellen hem opzocht in zijn hoofd kwartier Je Carrick on Sur. CERINCE WERKLOOSHEID IN DU ITSCH LA NO. In het tijdjierk van 1 Juni 1922 tot 1 Juli 1932 is het aantal ondersteunde werkloozen in Duitschland vermindetd van 28.700 to 19.900. Het aantal manne lijke werkloozen verminderde van 20.100 tot 14.000, dat der vrouwelijke werkloo zen van S.600 tot 5.900. De werkloos heid heeft hiermede in Duitschland het laagste punt bereikt. Ook in den tijd vóór den oorlog werd dit cijfer slechts zeer zelden bereikt. HET COUD VAN DE „LUSITANIA". Eccigcn tijd geleden is er eer. Efl- gclsche maatschappij opgericht, die zich ten doel stelt de belangrijke goudvoorra den op te visschen uit het wrak van de in den grond geboorde „Lusitania" en deze maatschappij heeft een schip uitge- rust om dat bergingswerk te verrichten. Kort daarna kwam echter bericht dat een Aznerikaanschc maatschappij hetzelfde zou probecren. De Engelsche maat schappij had aan dc Britsche admirali teit verzocht haar echten op de ber ging van het schip te beschermen en de Amcrikaanschfirma had op haar beurt bet Ainerikaansche cepartemeut van buitenlandsche zaken verzocht haar belangen bij het zoeken naar dc gezon ken schat tc waarborgen. Het werd een Ias'.ig geval, vant da beide bcrgingsmaatschappijen blevea koppig op hun stuk slaan en hadden te kennen gegeven dat zij tot eiken prijs den goudvoorraad wilden ophalen, zoo dat er al kaus was op een zeegevecht tusschen de beide concurreeir nde ber- gingsplocgen. Gelukkig is deze onverkwikkelijke strijd om de „Lusitania" voorkomen. Het Anterikaanschc gezantschap te Londen heeft uit Washington bericht gekregen, dat dc regeering der Vereecigde Staten geen vergunning zal geven aan een Amerikaansch beigingsvaariuig om 10 trachten, betzij de „Lusitania" te lich- of te trachten den goudvoorraad uit het wrak te balea. overwegingen van dit besluit der Amexikaansche regeering waren, da', hoewel de „Lusitania" gezonken is op tien mijl afstand van de Britsche kus:, en dus buiten de Britsche territoriale wa teren de Engelsche bergingmaatschap pij meer rechten kar. doen gelden dan dc Amerikaansche, oradat het schip be hoorde tot de Britsche koopvaardijvloot, het eigendom was van de Cunard Stoom. t-maatschappij, die door de Brit sche regeering wordt gesubsidieerd eu verzekerd was 'dij hel bureau voor oor logsrisico, zoodat het een belang geldt van de Britsche regeering, De Engelschen kunnen dus aan het zoeken gaan, zonder dat hun Amerikaan sche concurrenten zich cr mee mogen bemoeien. HET CONCERTGEBOUWORKEST NAAR BERLIJN. Uit Berlijn wordt aan „De Tel." ge seind Op uitnoodiging van de Duitsch-Ne- dcrlandsche vereeniging te Berlijn zal het Amsterdamsche Concertgebouw-or kest onder leiding van Willem Mengel berg op 20 en 21 October twee concerten in de „Philharmonie" geven. Als solisten zullen hierbij optreden de heer Jacques Urlus en mevrouw Cahier, Mengelberg zal werken van Beethoven, Strauss en Mahler uitvoeren

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 13