Korporaal Clancy van de fiereden Politie. Stadsnieuws Uit de Omstreken taling van do oOTtogsschuld, a3 doeti tc dan ook tevens het aanbod om niet meer betaling te verlangen dan ze zeil aan haar schuideischer heeft te doen. Wie echter inziet, dat alleen door een algeaiecne regeling, waarbij alle betrokkenen zich otfess geLroosten offers aan rechten ineer dan aan con crete vcordceien in vele gevallen een uitweg uit de heer6chende moei- iijkhedon kan worden gevonden die zal (zoo meldt de Handelsblad- correspondent te Londen) moeten er kennen, dat de Britsche regeering den Juisten weg is ingeslagen, nu zij den geallicerdon eens er op heeft gewe ten, dat ze niet alleen rechten hebben jegens de overwonnenen, maar ook verplichtingen tegenover de bondge- nooten en dat van de ontheffing van deze verplichtingen geen sprake kan zijn, indien daar niet tegenover staat een opoffering van rechten, welke Engeland in het belang van het eco nomisch herstel van de wereld nood zakelijk acht. De nota is een belangrijke inleiding voor de besprekingen, die aanstaan den Maandag te Londen zullen begin nen. De grooto quaestie een er algemeens financieels regeling Is nu aan de orde gesteld. Het gevaar is er, dat door dit aan de orde stellen juist het tegendeel ■wordt bereikt van hetgeen is bedoeld nu men dit op den voorgrond plaat sen van de Britsche rechten, speciaal in Frankrijk, wel eens kon gaan be schouwen als een middel om Frank rijk to willen dwingen tot het volgen van de Britsche politiek jegens Duitschland. En men er de verzenen tegen de prikkels gaat slaan. Maar alleen ojp deze wijze kan dan toch eindelijk de beslissing ten goede of ten kwade komen, die aan de be staande onzekerheid een einde zal ma ken Het is de groote verdienste der Britsche regeering dat zij zoo schrijft men aan de Te legraaf —ingezien heeft, dat de oplos sing van de kwestie der oorlogsschul- den niet verder uitgesteld mag wor den. Als gevolg van deze enorme las ten kan or geen aanvang worden ge maakt met de economische recon structie van Europa en in verband met de algemeene onzekerheid neemt de verwarring zoowel op economisch, als op politiek gebied in nagenoeg alle Europeecche landen m onrustbarende mate toe. De politieke crises, die in tad van landen heerschen, zijn slechte de uiterlijke symptonen van den pre- cairen hitrinsieken toestand, waarin thans ons werelddeel verkeert. Het ia een gebod van de dringende noodza kelijkheid, dat men eindelijk met de eischen, die de feitelijke toestand stelt, rekening houdt en dat ieder land de offers op zioh neemt, die het in staat is te dragen, ten einde eeu algemee- ne catastrophe te voorkomen. De Britsche regeering heeft den eer- jten stap in de goede riéhtimg gedaan. Of zij ook den tweeden 6tap zal kun nen doen en haar grootschc program ma met betrekking tot de regeling der oorlogssohulden geheel zal kunnen verwezenlijken, hangt thans alleen van de houding van Amerika af. In dien Amerika zijn negatief standpunt inzake de oorlogsscfrulden blijft handhaven, dan zal Engeland genood zaakt zijn tot een inning van een deel zijner vorderingen op de geallieerden over te gaan en in verband hiermede zou de chaos op financieel gebied nog meer toenemen. De verantwoording van Amerika is zeer zwaar, doch zijn taak is geheel duidelijk. De Ameri- kaaivsclie regeering dient slechts in het oog te houden, wat de Britsche regeering in haar rondschrijven met betrekking tot de algemeene beteeke- Dis der schuldenkwestie op een zoo juiste wijze vastgesteld heeft. Een al gemeene oplossing zou aldus het rondschrijven voor de mensohheld van veel grootere waarde zijn, dan eenig voordeel, voortvloeiende uit de meest welgeslaagde uitvoering van de .wettelijke verplichtingen. Wat de Engelsche pers van hot Engelsche voorstel denkt. De (radicale) „Star" schrijft: „Waarom zouden wij al het geld, dat de Europeesche geallieerden van ons leenden, kwijtschelden, doch gedurende ten kwart eeuw vijftig millioen pd. st. per jaar betalen aan Amerika tot kwij ting van het geld, dat wij voor onze ge allieerden to New-York leenden? Zou /au alle naties in de wereld Amerika met Yulk een voorstel genoegen nemen? Wij lijn verheugd in de nota te lezen dat de Britsche regeering als deel van 'een in ternationale oplossing bereid is, tot kwijtschelding van alle sommen, die de geallieerden ons voor leeningen en Duitschland ons voor de schadeloosstel ling zijn verschuldigd. Zulk een schoonvegen van de lei zou aan Duitsch land den plicht opleggen tot herstel van de aan België en Frankrijk berokkende schade. Daartoe dient Duitschland in Wer geval te worden gedwongen, maar i Feuilleton Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 27) Wii zullen hier doorsteken tot we aan de rivier komen, die we voorbij kwamen, zoide hij, aldus den weg aangevend. En we zullen do eerste paar mijle® zoo vlug mogelijk afleg gen. Het zal zwaar werken zijn. In bet bosch wordt het vroeg donker en hoe verder we zijn voordat de duister nis invalt, hoe dichter we bij de wer kelijke vervulling van ons doel ko men. Met de meest mogelijke snelheid gingen ze verder onder de met sneeuw heiaden pijnboomen. De winterzon was nauwelijks doorgedrongen in de uithoeken van het bosch, het was er doodsch en somber en er heers elite een stilte, die de menschen neerdruk te; heel gauw ook voelden ze den last van de zware bepakking, omdat hun mg en schouders er niet aan gewend waren. ,De diepe sneeuw, waarin zo bij lederen stap wegzonken, maakte bet opschieten zeer moeilijk en na meer oot niet. Het zou Set stervende crcdict van Europa doen herleven, «a internationale leening mogelijk maken en een groote verlichting zijn voor do arbeiders van de wereld. Men kan ech ter niet verwachten,"dat Groot-Brittannië dien stap allien doet, doch in overeen- stemming met Amerika en Frankrijk zou het een maatregel van veel nut kunnen zijn," De onafhankelijke en conservatieve perj vreest daarentegen dat Balfour's nota een oplossing van de kwestie der schulden en der schadeloosstelling ver der op de lange baan schuift en dat zij vooral wrevel in Amerika zal verwekken. Wat dit laatste betreft, lord Balfour had verleden najaar gelegenheid, om in Amerika de openbare mecning en de ge voelens der xegeering te polsen. Boven dien werd hij hier pas Icersversch inge licht door den Britschen gezant te Washington en ook omdat Balfour een uitermate bedachtzaam staatsman is mat een breed inzicht in het groote belang der Engelsch-Amerikaansche vriend schap, kan men kwalijk van hem ver wachten dat hij een denkbeeld zou op peren dat naar zijn weten in officieel® Arnerikaansche kringen aanstoot kou geven. Maar hoe jiok de Arnerikaansche xe geering over de nota moge denken, het daarin geopperde denkbeeld strookt niet met de gevoelens van een deel van het Arnerikaansche volk, dat zich allerlei vooideelen van de afdoening der Brit sche schuld aan Amerika liet voorspie gelen. Naar men weet, is bij het congres een wetsontwerp aanhangig, om aan ge wezen Arnerikaansche militairen gratifi caties te vcrleenen, gebaseerd op de rente, welke Engeland van zijn schuld zou betalen. De aan het bewind zijnde re- publikeinsche partij in Amerika acht doorvoering van dat voorstel voor haar van vitaal belang, en daardoor wordt het nog moeilijker voor de Arnerikaan sche regcering, om op het denkbeeld van Balfour's nota in te gaan. Men kan dus voorloopig wel ongunstig commentaar uit Amerika vorwaohton meent men in Londen. Volgens een bericht liet senator Mac Cumberj de voorzi.ter van de financieels Senaatscommissie, zich op de volgende wijze uit „Op zijn best zal Groot-Brit- iannic nooit meer dan de helft terug ontvangen van hetgeen men aan dat land is verschuldigd, en daarover zouden nog vele jaren heengaan. Grool-Brittan. nië biedt aan, de schulden kwijt te schel den van schuldenaren, die aan den rand van het bankroet staan en van wie niets valt te krijgen. Wij kunnen echter wèl van Groot-Brittannië innen. Wij zullen de schuld nooit annuleexen. Een derge lijk voorstel zou nooit door den Senaat worden aangenomen, noch door het Arne rikaansche volk worden goedgekeurd." Senator Watson, lid van de financieel® Senaatscommissie, zeïde: „Een voorstel tot annuleering van onze aanspraken op Engeland zal nimmer door de financieele commissie worden goedgekeurd." Hitchcock, de leider van de democra tische partij in den Senaat, is ook niet zeer optimistisch. Hij verklaarde n.l. „Het zou heel lang duren, alvorens het congres zou ingaan op een voorstel tot annuleering van de Engelsche schuld aan Amerika, en wanneer dit mocht ge beuren, kan het alleen zijn, omdat Ame rika .et beschouwt als het eenige ired- middcl." Deze uitingen waren wel te verwach ten, maar stellen niettemin teleur, want Engeland biedt zelf veel grooter opoffe-| ringen aan dan van Amerika worden verwacht. Het Arnerikaansche volk zal echter wel tot het besef komen, dat de Britsche nota den weg aanwijst naar de redding der wereld. Amocikaansche per». uitingen. De „New-York Times" zegt De Bnt- sche regeering moet van haar gezant te Washington zoowel als uit andere bron nen juiste inlichtingen hebben ontvan gen omtrent de zienswijze van Amerika. Hoe dwaas het is om op het oogenbiik iets te doen, dat de meening van Ame- 1 rika kan prikkelen ligt zoo voor de hand, dat men moeilijk kan aannemen, dat Lloyd George niet heeft begrepen, dat hij de zaak verkeerd heeft aangevat. In geval van dringenden nood zouden wij kunnen overwegen de anuloeriag van de gelden aan ons verschuldigd door Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en andere landen, die veel hebben geleden door tegenstand te bieden aan den Duu- schen aanval, maar ons volk kan niet inzien, dat wij de verplichtingen van Duitschland zouden moeten overnemen en daardoor feitelijk aan Dunschland een brevet van verdienste geven. De samenkoppeling van de schadeloosstel ling en schulden kan moeilijk worden volgehouden. Met wiskundige zekerheid werd door allerlei stappen de lasten van de schouders van Duitschland afge wenteld op die van Amerika, Frankrijk, Engeland en Italië. Duitschland heeft geen creditposten, Amerika heeft geen debetposten. Een algemeen moratorium zou dus in het voordeel van Duitschland zijn en het is niet waarschijnlijk, dat het congres ooi< een wetsontwerp zal aannemen, dat zou moeten heeten Wetsontwerp tot overno- iming van Duitschlands schulden. een korte poos kregen beiden het, on danks de hevige koude, danig warm; daarbij kwam dat Elkington moeilijk meer adem kon halen, zoodat hij ge noodzaakt was de vaart te verminde ren en zelfs na een poosje geheel stil te staan om uit te rusten. Na een poosje gingen zij weer door maar nu langzamer, hoewel zij toch regejlimatig opschoten; en door do sche mering en de stilte marcheerden zij verder, geen van beiden een woord sprekend, aangezien zij aii hun krach ten noodlg hadden voor het volbren gen van ae voor hen ongewone taak. Ongeveer anderhalf uur hadden zij zoo doorgeloopen, afgaande op een cornpas, dat Elkington altijd bij zich droeg, toen zij' op een plek kwamen, waar het bosch ophield en vanwaar een kale bijna een mijl lange vlakte zich uitstrekt tusschen het boeoli waar zij uitkwamen eai de volgende begroeide plek. Elkington keek er naar met een twijfelachtige® blik. De sneeuw, dat zag hij wel, was heel diep en het zou zeker met groot® moei lijkheden. gepaard gaan, deze vlokte over te steken, zonder de hulp van sneouwechoenen en belemmerd door een zware bepakking Hij legde het meisje uit hoe ze er voor stonde®, maar voegde er aan toe: Maar er is niets aan te doen. We moeten daar op de volgende bosschen af. Laat our dan aaanl antwoordde Behandeling In 'I Lagerhuis. Het Lagerhuis zal heden de nota van Baliour bespreken m een alge meen deba^ dat zal worden ingeleid door Asquith, die on hek zal uit oefenen op den vorm van den s-ap der regeering. Lloyd George zal de sprekers beantwoorden. Hoe het Engolecho voorstel tot stand kwam. Een diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph schrijf', dat de beslissing van de nota aan de debi teuren-landen te zenden, waarin hun wordt te kennen gegeven, da' Enge land in de huidige omstandigheden niet in staa' ia hun schulden kwijt te schelden, werd geuomen na talrij ke besprekingen in den boezem van he' kabinet. Gedurende de laakte veertien dagen is do zaak nie' ininder dan driemaal door don ministerraad behandeld. Het besluit, waartoe men thans is gekomen, werd eerst door eigen meerderheid goedgekeurd, daar na herroepen en opgeschort en 'en slo'te Maandag j.L weer genomen. Ongetwijfeld heeft het jongste mani fest van de Federation of Bri'ish Industries niet weinig bijgedragen «ot de beslissing van het kabinet en diende het als tegenwicht legen de opinie van een groot gedeelte der bankwereld, dat thans voor een ge deeltelijke annuleering was. Een der voornaams'e redenen voor de beslissing der regeering was, da' de Engelsche belastingbetaler het be talen van een extra-belasting van 1 shilling in het pond niet zou kunnen dragen, want he' was duidelijk, dat indien de geallieerden do sommen voor de interest en amortisatie van do Britsche leeningen aan hen ver strekt niet zouden kunnen bijeenbren gen, de Engelsche belas'ingbe'aler ze zou moeten betalen. Bovendien heeft de beslis'e wijze, waarop enkele d e biteuren landen de annuleering vroe gen van hun schuld, weinig aanleiding gegeven voor een beau geste van En geland. De nota zal niet nalaten invloed ui' te oefenen op do intergeallieerde conferentie in zake de schadeloosstel ling, welke de volgende week zal wor den gehouden, daar zij moet leiden to' het uitsluiten van elke directe be spreking van he' onderwerp der intergeallieerde schulden en de ge- dachtenwisseling zal beperkeu tot een bespreking van den duur en de voor waarden van een eventueel morato rium aan Duitschland. Aan den ande ren kant za! de no'a Frankrijk in zijn houding ten opzichte van eenig voor stel voor de vermindering van Duitseh lands totale schuld stijven. Do a.s. besprekingen to London. Men acht het thans zeker, dat, be halve Poincaré en de Belgische pre mier Theimis, ook Facta en waar schijnlijk Schanzer als premier en mi nister van Buitenlandsche Zaken in het nieuwe kabinet aan do bespreking met Lloyd George, welke Maandag in Downing Street zal aanvangen, zullen deelnemen. Lord Curzon, die van zijn ziek'e is hersteld, hetvat a.s. Maandag zijn taak als minister van Buitenland? cho Zaken, welke zoolang door lord Balfour is waargenomen. Verspreid nieuws DE TOESTAND IN ITALIë. Het nieuwe ministerie. Het nieuwe kabinet verschijnt 8 of 10 Augustus voor de Kamer. Het po litiek karakter van het kabinet blijft in het algemeen onveranderd. Demo craten, reformisten, vertegen woordl- gors der Katholieke volkepartij en der rechterzijde maken er deel van uit Ook thans zijn de fascisten en socialis ten uitgesloten. In de definitieve mi- nisterliist is een wijziging gekomen, doordien niet Grasai, maar Luciani belast wordt met de portefeuille van de Bevrijde Gebieden. Ernstige botsingen te verwachten. In de voornaamste stoden van Italië duurt de staking onveranderd voort. De wildste geruchten doen de ronde, welker waarheid door het niet uitko men der bladen niet kan worden ge controleerd. De belangstelling van het publiek oonoenircert zich voor namelijk op de represailles waarmede de fascisten dreigen. De fascisten zijn opnieuw opgeroepen om nachts te 12 uur op alle verzamelplaatsen bijeen te komen. Zij wille® de arbeiders met geweld naar hun werk brengen. De fascistische afgevaardigden zijn naar him kiesdistricten gegaan om de re presailles te organiseren en te leiden. Het geheime comité van actie der stakere heeft tot dusver nog geen in structie gegeven om hei werk te her vatten. Te Rome kon een beperkte tram- dienst gehandhaafd worden overigens staat het verkeer geheel stil. Hier en daar werden de socialistische afge- vaanSigden gemolesteerd. Dinsdag- avond w erd buiten de stad geschoten zijn dochter. De tocht over de vlakte was nog erger, dan ze voorzien had den. De bevroren oppervlakte brak bij iederen stap door en bij elke bewe ging zakte Elkington er bijna tot in het middel in en Mod lie, die vüak achter hem aankwam, was er weinig beter aan toe. Na een wanhopigen strijd, bereikten ze, volkomen uitge put na twee ure® de overzijde; daar aangekomen, viel Elkington op een omgevallen boom neer en liet zijn pak op den grond glijden. Ik kan geen meter meer Ioopen, Mome. We moeten meer een vuur aanleggen, wat eten ©n dan flink uit rusten. - Ja, antwoordde Moiiie, zelf op het punt erbij neer te vallen. Dat zal nog het beste zijn, wat wc doen kun nen. -- En ik zal juilie gezelschip komen houden, als je er geen bezwaar tegen hebt Bij de eerste woorden sprong Elking ton, hoe moe en uitgeput hij ook waa, op. en keek in 't rond. Eerst zag hij niemand, toen bemerkte bij in de schaduw van een groote® spar een man met opgeheven geweer. Het wao Montana .boe. Toen hij hem herkende wiet Elkington niet vat ervan te den ken of wat te doen en op hetzelfde oogenbiik viel Mollle, uitgeput door alle vermoeienissen, bewusteloos neer oo den omgevallen boom. Zelif bijna op den auto van dén burgemeester. Ernstiger onlusten hadden plaats te Bari, Ltvorao en Ancona. Te Ancona werden twee fascisten gedood. Naar verluidt .trekken duizenden fascisten op die stad aan om wraak te nemen. Zij dreigen het gebouw van de vak beweglntf te Rome In brand te zullen steken en het parlement alsmede de ministeries met geweld te zullen be zetten. Driehonderd soldaten met zes machinegeweren lie waken het parle mentsgebouw. Cavalerie en Infanterie kampeexen nabij het Coliseum in de omgeving van het vakvereendgings- gebouw. De premier Facta, richtte ee® krachtig schrijven tot den prefect van Rome om hem aan te sporen de orde te handhaven. De socialistische Ka merfractie heeft een^ oproep gericht tot d» socialisten van geheel Italië om in het belang van den vrede het werk te hervatten. De beslissing berust ech ter bij bet geheime staatscomité van het vakverbond, dat zoo juist bekend liet maken, dat de staking trf het bittere einde zal worden voortgezet. Te middernacht zal een geheime fascistische vergadering worden ge houden onder leiding van Mussolini. De fascisten verklaren, diat hondor den hunner partiigenooten zich in de omgeving van Rome gereed houden om de bereden van de partij uit te voeren. Op Sicilië werd een fascist, die als machinist dienst deed. gedood, door dat een trein door sabotage tot ont sporing werd gebracht. Een trein uit Noord-Italië ontspoor de te Ancona. Een stoker werd ge dood. Als represaille voor het dooden van twee leden van hun partij vermoord den de fascisten te Ancona twee broe ders, die bij de sabotage betrokken waren. De moeder dier vermoorden werd gewond. DE 1ERSCHE QUAESTIE. Vrij staters hebben op de grens van Gavan en Weetmeatli bij verrassing Killeavey, den rebel, die onlangs de order heeft uitgevaardigd om alle mannen in uniform op het eerste ge richt dood' te schieten, en een aantal van de manschappen, die onder zijn bevel stonden, gevangen genomen zoo meldt de correspondent van de „Daily Telegraph" te Belfast. LUDENDORFF. De Berlijjuvdie oorrespondent van de ..New York Herald" heeft een on derhoud gehad met Ludendorff. „Ik ben er van overtuigd", zeide Luden- dorff hem. „dat de monarchie beter past bij het Duitseh karakter dan de republiek Vele Duitechers hebben den voorepoed van Duitschland niet vergeten tijdens het bestaan van het keizerrijk, d'at door Bismarck werd ingesteld." Na de depreciatie der mark te heb ben toegeschreven aan „de pogingen van Duitsahland om de sohadeloosstel- lïngsverplichtingen na te komen", zei- Je Buderdorff het volgende omtrent Rusland.: Tk twijfel er aan, of de economische ineenstorting van Ruslanid' zal kunnen leiden tot het omverwerpen van de heerschappij der bolsjewiki. De sovjet- regeer ine aal steeds in de landbouw gebieden hot voedsel vinden, diat het noodig heeft voor haar volgelingen en voor het roode leger, zelfs wanneer talrijke Russen worde® geteisterd door den hongersnood en in ellende ver- keeren. De toenemende nood van het Russische volk heeft bovendien rijn energie voor een nieuwe revolutie ver lamd. De sovjeteregeering zal het herstel van den handel niet kunnen gedoo- gen. zonder haar gezag in gevaar te brengen. Indien het Russische volk werd beschermd, zou het de kracht kunnen vinden met behulp waarvan het zich uit rijn slavernij zou kunnen bevrijden. Ik ben ervan overtuigd dat alle po gingen om handelsbetrekkingen met de sovjets aan te knoopen vruchteloos zullen blijven. Ik heb geen enkele re den om de meening te wijzigen, welke ik verleden jaar aan de „New York Herald" heb te kennen gegeven, nl. dat een militaire inval 1® Ru-al and mij gewensoht toeschijnt. Sedert meer dan een jaar ben ik er van overtuigd' diat men den toestand van Europa zal kunnen herstellen, in dien Frankrijk, Etngeland en Duitschland, gesteund door de Ver. Staten, maatregelen nemen om het Rusaieohe volk te bevrijden van het juk der sovjets on daarna een consor tium vormen om Rusland' te expLod- teeren in het belang van het R-uesfleche volk. Europa en de geheele wereld. Maar in de eerste plaats is het noodzakelijk, dat de geallieerden hun politiek tegenover Duitschland wijri- gsn KEGELEN". De stand van hot Nationaal Kegelcea- COUT3 te Apeldoorn is thans: no. 1. Groote Vamrihal, Haarlem, lo Vyftal 302, no. 1 2e Vjjfltal 253, 2 Vijftallen no. 1 Groote Vanrhal 555. niet in staat overeind te blijven, viel jhaar Vader neer naast haar, om haar te kunnen ondersteunen. Montana Joe hing zijn geweer over den schou der, toen hij zag, dat er geen tegen stand te duchten was, en kwam toen met een tot een grijns vertrokken gezicht exp hen af. Wei, zeide hij, hen aanziend, jul lie twee onnoozele halzen, nu ben je toöh wél erg stom geweest, om je zoo uit to putten voor niets; maar galuk- kïg kunnen we er nu even ons gemak van namen. Ik geloof, dat het 't beste aal zijn eerst maar wat te eten, zooals jullie ook van plan waren en dan kun nen we zorgen voor donker in het kamp terug te zijn. Hij wachtte oen oogenbiik, maar geen "van de beidt slachtoffers van zijn iiaagheidl antwoordde en na enkede minuten sprak hij weer: Het is wel een aardige verraahrg voor jullie, niet, caa mij hier te ont moeten on ik geloof, dat jullie te blij zijn om te kunnen praten, en daarom zal ik jullie daar maar niet meer mee lastig vallen Wo moeten nu hoognoo- dig een vuur <?n wat te eten en te drinken hebben, anders krijg ik jul lie twee hulpelooze stakkers nooit te- rog naar liet kamp, dus zoek nu maar gauw wat takken op, Elkington, ter wijl ik het eten klaarmaak. Hot meis je zal wel bijkomen, als je haar maar aan haar lo.t overlaat. En andere zal WED. VJSBHT3N. VAN 8FOOB- EN TRA.M.WEGPB1ÏSONEEL. Zaterdag 5 Auguetue belegt de NelorL Veroeniging oen groote huishoudelijke vergadering mot afgevaardigden van de groote VVuri- plaatsen: Amersfoort, Blank, Tilburg, Utrocbt en Zwolle en waar tevens hot ge heel a Dagolykech Bonds bes Ca ur aanwe zig sü zya, tor bespreking dof loonsver laging, om 2 uur run. in „Het Bronge bouw", waar alloen WerkpliuUsparsonool mot huu vrouwen op vertoon van hun j lidmaatschapskaart toegang hebben. KINDER ORANJEBOND „PRINSES JULIANA". Ter gelegenheid vna het 12 i/2-jarig bestaan van den Kinder Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amster dams che kwartier waren Woensdag voor de kinderen verschillende kinder vvedJstrijde® en andere feestelijkheden georganiseerd. Als gewoonlijk etond een optocht op het programma, die speciaal' voor kin deren altijd een groote bekoorlijkheid heeft. Het is ook een pretje, om achter ee® dapper blazend muziekkorps te mogen meestappen. Te 2 uur werd do optocht op hot Teylerplein opgesteld en begeleid door het muziekkorps „Kunst na Arbeid" (onder-afdeeling va® de Christelijke Jongeiingsvereeniging Prediker 12: la). Onder directie va® don heer G. Schmidt, ging het getooid root oranje langs Teylerstraat, Amster- d omstraal, Amsterdamsche Poort, Lange Heerenvest, Molensteeg, Spoarowouderstraat, Wijaesteeg, Spaarne, Molkbrug, Korte Veerstraat, Anegung, Groote Houtstraat, Hout plein, Dreef, naar een der zij-terreimeh va® H.F.C. aan de Spanjaarilslaiui, waar verschillende wedstrijden zou den plaats hebben. Hier was een kilieine tribune van ongeveer ander halve® meter hoogte opgericht, waar op de musici een plaats vonden. Verder waren er een paar verver- schimgstentjes. 1-1 et was niet gemakkelijk, liet jonge volkje op het mooie veld tot de orde te krijgen, maar tenslotte gelukte dit tooli en na een toespraak van den lieer J. Luttik kon aan het eerste nummer van het programma begon nen worden: touwtrekken doo-r jon gens van 11 tot 13 jaar. De jongens trokken aan het tand touw, of hun loven er van afhing! De talrijke ouders vooral moe ders die meegekomen waren en zich gezellig om het terrein heen groepten, genoten ten zeerste. Met veel animo werd door de 380 kinderen aan de verschillende spelen deelgenomen. Die spelen bestonden verder uit paaltrappen, hordloopen, blokjesrapen, vlagsteken, estafette- loopen, zakloopen en langzaam fiets- rijden. Het nummer zakloopen ver wekte als altijd veel hilariteit. Het moeilijke langzaam fietsrijden ver- eischte veel behendigheid: de jongens hadden misschien liever een snel heidswedstrijd gehad! Het waren overigens meer apelen dan wedstrijden; daarom keek men maar niet al te nauw als bij het hord loopen een kleine mededinger behen dig wist to „hinderen"! De bestuursleden fungeerden tevens als jury-leden en orde-commissaris sen. Het waren de hoeren .1. Luttik, voorzitter-; C. Cooté, secretaris-, J. van Engelen, penningmeester; G. van den Berg, A. Ruygrok, W. van Zanten, J. van Manen, De Groot en J. E. Mans velden Zij hebben zich verdienstelijk van hun taak gekweten. De Eerste-Hulpvereenaging „Snd- verband" was ook op het terrein ver tegenwoordigd, maar veel was er voor haar niet te doe®. Het ernstigste ge val was dat van een jongetje, dat met de hand in prikkeldraad gevalle® was en daarbij de muis van dit lichaams deel geheel openreet. Hij werd voor loopig verbonden, waarna hij door een der leden van „Snelverband" naar het Sint Elisabeths Gasthuis ge bracht werd, waar hij verder werd behandeld. Een oogenbiik dreigde een paniekje to ontstaan, toen de tribune der mu sici plotseling in elkaar zakte, de mu zikanten in haar val meenemend. Juist waren zij aan den marsch „T.A. V.E.N.U." van E. van Wageninge® begonnen, toen zij, nog met het mu ziekinstrument aan de® mond, met hun, stoel achterover rolden. Toen het gelukkig dadelijk bleek, dat geen pei- soonlijke ongelukken te betreuren war ren, werkte het geval niet weinig op de lachspieren van jong en oud. Jammer, dat tegen het eind een langdurige regenbui de vreugde kwam verstoren. Men liet zich hierdoor evenwel niet afschrikken; de kinderen warden weer in optocht langs denzelf den weg naar het Teylerplein ge bracht, waar do stoet ontbonden werd. Verschillende firma's alhier hebben zich oor het welslagen van het fees! verdienstelijk gemaakt. De Koek- en Bank elf abriek „Flora" schonk 350 Macaroni-koeken; de heer A. van der Linden 350 govulde koeken; de heer K. van Balen 100 krentenbroodjes; de firma Levert e® Schudel vijf groote kruiken limonade; het magazijn „De Kinder vriend" uit de Anegang speel goederen; verder giften in geld. Door' ik zien of ik soms hulp kan verloeuen. Elkington bewoog zioh niet. Voor 't oogenbiik was hij overmand door de teleurstelling, niet in staat om Mon tana Joe te begrijpen of om iets voor hem te doen. De gids wachtte, toen sprak hij weer, nu drin genxlea': Ga dan todh aan den slag! Begrijp je do® niet, dat het moi-sje zal bevriezen, als we niet g-aiuiw een vuur iidbben en wat heet drinken oon haar in den miond te gie ten? Dit was ee® geheel nieuw gezichts punt voor den man, waar hij tegen sprak en Elkington zag de waarheid van zijn woorden in. Hij zei wat tegen Mol lie, d1© weer eenig teeken van le ven begon te geven, en stond toen op om een omgevallen boom op te zoeken, die hun droog hout zou kunnen bezor gen. Het meisje zelf vertoonde, tóen ze tot eenig besof gekomen was van den toestand, waarin haat' Vader oil zij zich bevonden, een beeld van dc grootste elfend-o, zooals ze daar zat, het gezicht in de handen verborgen. Van tijd tot tijd, terwijl Elkington en hij aan het werk waren, keek Mon tana Joe haar aandachtig aan, manr schonk toen «Ie thee klaar was, oen groote kop vol in en brficht liet haar. Drink uit! zeide hij, toen het mde- jo opkeek. Ik wil niet Weee geen idioot, zeide hij ruw. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cte. per regel. Troebsli Sorbetllmonadit (1 d«el slechts op ödeelen water) Thans:Aardbelan - Abriko zen - Ananas - Sinaasappel Frambozen. p.'tl. 125 ■It onto Nlouwe Hyglönisohm Fnbrlmk, dus prima. Wfnhjs JE GUIDE I8UYF" 4 Groote Markt - Telefoon 134 middel van den heer De Groot ont ving de vereenaging voorla van iemand, die onbekend wen.xlite te blijven, 40 prijzen, bestaande uit chocolade, drops e® kinderspeelgoed. Do Kinder-Oranjebond „Prinses Juliana" heeft dus niet over gebrek aan sympathie te klagen gehad. Dcrnige leden van de Eerste Hulpver- eeniglng „Snelverband" vergezelden den optocht op de heen- en terugreis en verdienen dus een Woord van lof, evenals de lieer Medemblik, die rich de® ganschen dag voor hulp beschik baar stelde en verschillende noodza kelijke materialen, als heul, turven en stoven, in bruikleen afstond. Aan mejuffrouw Van den Berg, die 12 I# jaar lang bij de kinderfeesten de zorg voor de consumptio op rich genomen heeft, werd een bloemstuk aangöbodie®. PERSONALIA. Geslaagd voor Fransch L. O mej. S. A_ E. Antonisse, alhier. HEEMSTEDE Wedloop. Reeds verschillen de malen hebben eer.ige Heemsteed- sche jongens een wedloop van Heem stede naar Bennebroek en terug ge houden. Eenmaal zelfs had er een st.riid plaats tusschen den Heemsteder J. Neeakeois en een Brabander J. Suuske, die met een verschil van eenige meters eindigde in*'t voordeel van J. Neeskens. Nu zal er Vrijdag avond weder zulk een wedloop plaals hebben, waarvoor door de Sportver eniging van Gem. Arbeiders eenige medailles zulle® worden 'oeschikbaar gesteld. De volgende deelnemers zullen loo- oen J. Suuske, J. Ne tekens, H. Gel- iaard, H. Koelemeijer. Th. v. Rooij, G. Deliseen en A. v. d. Aar. De route is als volgt Vertrek 8 uur Wilhelmirtaplein, Camp laan, Raadhuisstraat, Korklaan, Straatweg tot Bennebroek, Benne- broekerlaan, Glipperweg en Voorweg naar Willi elminap!einAfstand 9 K.M. - Bohalvo de medailles zaJ er ook nog een troostprijs rijn en zullen diplo ma's uitgereikt, worden ajun hen, dlia den afstand binnen 40 minuten loo- pen. IJMUIDEN. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opga ven over de maand Juli. Inlagen 381, bedrag 22411.77. Terugbete lingen 246, bedrag 200737.35. Nieuw uitge geven boekjes 23. VISCHOMZET. De omzet in de rijksvischhallen alhier bedroeg in Ju li van dit jaar f 730,161.— tegen f 676.970.in Juli van het vorig jaar. CENTRAAL ADMINISTRATIE BU REAU. In de Woensdagmiddag te IJmuiden ©houden jaarlijksche alge meene ledenvergadering van het Cen traal Administratie Bureau voor het Visecherijbedrijf, werden het jaarver slag, de rekening en verantwoording, de oanslag ei het reservefonds over liet boekjaar 1921 goedgekeurd. De rekening der aLgemeene kosten en afscihi'ijvingen, verminderd met subsidies enz. wijst een door omslag to dokken nadeelig saldo aan van f 8839.—. Door enkele leden werd met klem aangedrongen, dat het bestuur bij de regeering zal aandringen, dat tekort geheel of gedeeltelijk te dekken met het oog op de enorme arbeidsbespa ring, die het C. A. B. aan den Raad van Arbeid geeft. Tot bestuursleden werden herkozen de lieeren A F. C. Bückmann en R. S. v. d. Veen; tot lid van de financieele Commissie de he Of J. C. Slis en tot leden in den raad van toezicht de heeren C. Gouda en A. Blom. De belangstelling voor deze verga dering was zeer gering, wat waar schijnlijk een gevolg was van het vooraf in druk aan de leden rondzen- den van het jaarverslag. SANTPOORT. Boottocht. Zon doe a.s. neumt ons fanfarecorps „Wilhelminu" deef aan het Nationaal Concours te Alk maar. Hot bestuur heeft gemeend Je zult bevriezen als je het niet uit drinkt en dan blijft die arme oude man geheel alleen achter. Het meisje nam de kop thee aan, terwijl ze Montana woedend aankeek. Hoe haat ik je! Hij lachte en eprak: Dat doet nu niets ter zake en als ik verlangend ben om te hooren wat je van mij denkt, zal ik het je wel vrage®. Maar in ieder geval moeten je Vader on ji> aan mijn bevelen gehoorzamen, F.n nu is een van die bevelen, dal je eet en drinkt, zelfs als je er geen zin in liobt. En vlug een beetje, alsjeblieft, want wij moeten ons kamp weer voor don ker bereikt hebben. Het heeft geen nut, daar zoo te blijven zitten. Montana's woorden verzachtten wel niet do bitterheid van de teleurstel ling voor liet meisje, maar zij kwets ten haar in heur trots en dat was ten- minste een goad ding, want hot hielp haar weer moed te vatten en zich in het onvermijdelijke tc schikken. Toen haar Vader haar .het eten bracht, at ze het zonder morren op en toen do haastige maaltijd afgeloopen was en de pokken weer bij elkaar gebondeu werden, begon zo op en neer tc wan delen om de stijfheid togen te gaan, die anders een naluui'ij'k gevolg zou gewoest zijn van do vermoeienissen van dien morgen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6