OM ONS HEEN Stadsnieuws Muziek Kantongerecht Verschijnt dage'ijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRUDAS 4 AUGUSTUS 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd js (kom dur gemeente) f3.57l/i- Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem eu omstreken f0.571/»; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOK, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. ïwaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels KO Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 60O en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, lJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHL1IZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: VRIJDAG 4 AUGUSTUS.- Schouwburg Jansweg Experimenten en voordrachten-avond van Prof. Spoel- «tra. Oud-Holland, VerwuLft, Strjjkorkost. Tea-rooin Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 eu 'a avonds 1U.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout- Straat 69 Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Bioscoopvoorste llingou. ZATERDAG 5 AUGUSTUS.- Oud-Holland, Vervnilft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 eu 'a avonds 310.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Luxor-th eater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg Do Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinoma-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala '-heater, L. Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. No. 3073 Iets over Edelgesteenten. Het is eigenlijk een wonderlijk ge-«hij heel ongelukkig was, daar hij nog val, dat edelgesteenten zoo'n groote maar 500.000 francs rente, in Ncder- roi spelen in de wereld, terwijl zij op landsche munt ongeveer 125.000 gul- xichzclf geen waarde hebben. Nie-den, overhad. Dezo man had vóór den mand kan ze eten of drinken, geen I oorlog ieder jaar twaalf a vijftien miL eake.e mekte kunnen zij genezen, ze lioen uitgegeven. Tegenover zirlk een zyn niets anders dan aardige stukjesverkwisting en zoo gering begrip van koolstof, die na bewerkt te zijn, naar I de waarde van liet geld is het alle kanten fonkelen en schitteren toch zijn er intriges om gesponnen, die in s wereld neloop de vreeseiijk- ste gevolge hadden, toch heeft liet bezit van dit speelgoed hen die het kregen gelukkig gemaakt eu hen, die het verioren tol wanhoop gebracht. Dat komt doordat de neiging van den mensch altijd is, boven anderen uit te Bleken en een van de middelen daar toe is het bezit van diamanten, daar ze duur en zeldzaam zijn. Wanneer edelgesteenten te vinden waren in het Blijk vun de wegen, zou niemand zich bukken om ze op te rapen. Nu - leen maar in weinig puiahsen van ue wereld worden opgegraven, maken zij een belangrijk gedeelte van den rijk dom der wereld uit. Zoo is een stuk kooper mooier dan een stuk goud, maar het laatste is kostbaarder, dut hot zeldzamer is. Toch is door een samenloop van om standigheden de diamantnijverheid, die bijne geheel te Amsterdam gecon centreerd raakte, achterop geraakt. AI sinds jaren. De industrie die zich lang zamerhand te Antwerpen ontwikkelde, is er niet beter aan toe en ofschoon er in den Iaatsten tijd een vleugje van beterschap ontstond, keerde nu de malaise weer terug. Natuurlijk even eens in den handel in preciosa, waarover de Wetenschappelijke Bla den van Juli, naar een artikel van Leonard Rosenthal in de Revue Mon diale, intereseauto dingen vertelt, 111 verband met het Bolsjewisme. Niet dat deze lieden zich met den handel in kostbaarheden afgaven hun l>e- moeiing bestond alleen hieruit, dat zij die stalen en daarna van de hand trachtten te doen. „Half Lurojja', zegt Rosenthal, .wierp plotseling een onnoembaar aantal byouterieëu op de markt, de schoonste en zeldzaamste sieraden, eeuwenlang met geduld verzameld, verworven en uitgekozen".Dat hebben de Bolsjewisten gedaan en van het leedwezen, dat in Roeenthals verhaal doorschemert, kan men zien, dat hij zelf handelaar in het artikel wezen moet. „Door het instorten van den Rusoiöchen rijkdom bleven de diaman ten, paarlen, smaragden, robijnen, saffieren 'de eenige bezittingen, die de Russische slachtoffers der revolutie met felheid verdedigden tegen de Bolsjewisten en welke deze laatsten met inspanning zochten te ontdekken en te bemachtigen.De stad Jitonnr bijvoorbeeld, een plaats van 35000 in woners op de grens van Polen en de Oekraïne, werd zoogoed als geheel verwoest door Bolsjewisten en anti- Bolsjewisten en toen hot zoover geko men was, werden over do puinhoopen de laatst overgebleven bewoners nog nagejaagd om hun de juweelen te ont rukken, die hun als eenig bezit nog waren overgebleven. Voor honderden milliocnen zijn er aldus door de Sovjets bemachtigd en om te voorkomen, dat do bestolenen en de juweliers van Europa ze zouden herkennen uit hun zetting genomen. lijk om sympathie te blijven gevoelen. Al waren het dan erfstukken van gan- sche geslachten, herinneringen aan betere tijden, wij behoeven niet te vergeten door hoeveel misbruik en afpersing door de tijden heen, deze kostbaarheden verkregen waren. Hoe veel van zijn arbeid had de arme boer aan den schatrijken Bojaar moeten afstaan, opdat deze fortuinen kon be leggen in den aankoop van fonkelen de eteenen alleen De helft der weelde van liet oude Rusland, verhaalt Ro senthal, is uitgestald geworden op groote tafels te Revaü en zij die het bobben gezien, stonden er van ver blind; „bij dien aanblik", zei 11116, „dacht men aan den tuin Aladm, waarvan de Duizend en Nacht vertelling verhaalt, waar de boomen bodekt waren met vruchten, die niet anders waren, dan schoone edelgesteenten." 'Naar schatting heb ben in minder dan twee jaar 600 a 800 inildioen aan edelgesteenten de markt te Parijs en Londen over stroomd. Terecht woidt daaruit de tegenwoordige crisis in den handel in diamanten verklaard. Maar nog veel merkwaardiger is liet, dat in een tijd als deze vol moeilijkheden die zoo groot schijnen aJs hergen, in een periode van zoo dreigende onze kerheid, toch nog menschen gevonden moeten zijn, die liet fonkelende speel goed kochten om zich. daarmee te ver sieren Hieruit blijkt, dat de mensch in de wisselende omstandigheden zelf maar weinig of niet verandert. Tegen over een geschokt Europa, dat nog belangstelling heeft voor gekleurde steeneu, staan trouwens de matrozen en soldaten van den eersten tijd na bet uitbreken der revolutie, die hunne vriendinnen versierden met gestolen diamanten. Natuurlijk kwamen deze edelgesteen ten niet uit Rusland alleen. Ook vor sten en vorstjes uit Duitschland, Oos tenrijk en Hongarije waren uit geld gebrek gedwongen om hun bezit voor contanten te ruilen. „Alleen reeds de sieraden van ko ning Karl van Hongarije, die mij te koop werden aangeboden, en die ik in Luzern ben gaan zien", schrijft Ro senthal, „besloegen het oppervlak van verscheidene groote tafels en zouden voldoende geweest zijn om een juwee- lenhandelaar, die er het meest aan gewoon is, kostbare steencn door zijn handen te latcm gaan, verstomd te doen etaan, zoowel over hunne kwan titeit, als over de rijkdommen hunner kwaliteit. Kronen, diademen, s tos, allerlei soorten van orden, kelend van juweelen, historische sie raden uit de Middeleeuwen, wonderen van de Renaissance, al wat een kei zerlijke en koninklijke familie, die ge durende eeuwen de machtigste der wereld was, liad kunnen verzamelen aan bijzondere edelgesteenten en sie raden, die eenig in hun soort waren, vond men daar tentoongesteld op eenige hoteltafels. Door het ironische is, kan het ook van voordeel wezen voor de diamantbewerkers te Amster dam. Dat de Bolsjewisten, die van deze kostbaarheden spraken ale van bar- baarsche weelde (en zeker niet geheel ten onrechte) ten slotte den moed-van hun overtuiging niet gehad hebben, is duidelijk gebleken. Volgens hun beginsel hadden zij die rijkdommen moeten vernietigen, integendeel heb ben zij die te gelde gemaakt en daar mee liet onderscheid tusschen rijk en arm, dat in deze edelgesteenten wel het sterkst wordt uitgedrukt, laten voortbestaan. Het is hun eenige fla ter niet. En evenmin de grootste. Uit naam der vrijheid hebben zij den ar beid aan banden gelegd, den arbei der in Rusland tot slaaf gemaakt daarmee het „vernieuwde" of „her boren" Rusland tot een autocratie, die door het Czarenrégime waarlijk niet overtroffen werd. Het Ruesisohe volk gaat nog altijd gebukt onder het gc- zug van strenge machthebbers. Alleen dragen dezen andere namen. J. C. P. HOE STAAT T MET xi i-i 1 wreede spel van het noodlot waren Natuurlijk waren *1 lang vóór dien de meest uitgezochte edelgesteenten tijd ie 0 diamanten door de eigenaarsl van tien eeuwen van overheorsching, pTrL va\ en.1" de juweelen, die geschitterd hadden "f y r 5l b'ï de kroningen en op de groote fees- °?;fVeru ien den "absburgere, de juweelen van grenzen te komen: de schildwachten Karel V en Jozef II hier in dit salon u !.M," ,r ,eder' l".e van een gemeubeld pension bijeen ge- vlnehten l Ibracbt> saamgeveegd door den storm vluchten. Menigeen die kruipend het Van de nrderloae wprden 7;; mn J»lllg Finland trachtte U terd», f:„ rfTClloon de agenten v"ln «S ZT 8 f Hl" k0"inS K,,ri kroonjuweel» 50 k?"?,(«illi™ vroegen, werden lij te ontkomen en op do vernuftigste vo„r 05 mll]ioen verkocht." manier trachtte men de kostbare stoe ien voor het. buitengewoon stremg on- Het contrast treft zelfs dezen liande- derzoek te verbergen, hetzij in het laar in juweelen zóó sterk, dat hij er hoofdhaar of wel in de Ingewanden, welsprekend van wordt. Dat de waar- doo- ze eenvoudig in te slikken en erde van juweelen in liet algemeen door op te vertrouwen, dat de natuur zu dezen geweldigen aanvoer in korten wel terug zou geven. I tijd niet gedaald is, schrijft hij een- Het merkwaardigste is wel, dat zij1 voudig aan hun zeldzaamheid toe die de geredde kleirtoodiën in Parijs 1 inderdaad zijn wel groote maeeaas van of Londen" voor mi-Mi oenen wisten te eigenaar veranderd, maar de voorraad verkoopen, nog klaagden over de bit- zelf is er niet grooter door geworden, tere armoede, waartoe zij vervullen en hij verwacht dan ook blijkbaar, dat waren. Rosenthal verhaalt van hertog do toestand in den handel spoedig L., die hem bijna schreiend zeide, dai weer normaal zal zijn Ate dat waar de Spooriaan? Zooal» wel Jicht niet ai onze lezer» zich hermueren zallien is de Spoor- loan de weg die liet gemeentebestuur van Bloemen daal laad aanleggen van het eindpunt van den Zeeweg naar den Telterodeweg, om het van Zand voort komend verkeer naar rechts af te leiden on d«n small en Militairen •Wee te ontlasten. Naar wij vernemen komt de Spooriaan wel diilt jaar, maar niet in dit seizoen gereed. Men ia op hei oosenblik druk bezig het zand af te graven, want er moet natuurlijk een talud langs den weg gemaakt woivien en dit graven en het vervoer van het pund zullen nog wel een week of vier in beslag nemen. „De schooljeugd het is vacantie gebruikt de duinen, diie -worden afgegraven thans nog als speel plaats. Het stoeien en ravotten in hot blanke zand is voor den voorbijganger we! een aardig gezicht, maar voor de werk lieden dikwijls heel lastig. Er moet nog al eens, „emotie gewaarschuwd worden Da Zandvoortsclielaan. Hedenmorgen hebben wo oens oen kjjkjo genomen bjj do wogverboteriog van de Zandvoorteóhel3an to Aordenhout. De Laau wordt, van de grens vau de ge meente Heemstede («2c eerst brug over de spoorbaan) af, over een lengte van ongeveer 350 M._ tot en met den vier- eprong_ verhard. In plaats van oen klin kerweg komt daar nu een Mac-Ada.rn.weg, dat is eou onderlaag vafl geteerd grint, afgewerkt mot 8eho]pen on zand. Ben hcole verbetering, maar ook een flinke bezuiniging, want door de tegen woordige v&luUi aoliuelt hej nog heel wat in prys. Men liaid gehoopt, dat dc werk zaamheden deze week zonden afgcloopon zjjn, mnar de kans daarop is, naar men oons meodeoldo, niet groot. Van den viersprong tot aau den Mr. Snsehedéweg rechts en Van Vollcnhoven- laau links, is de Zand voor tachelnnu ge- bloven, zooals zij vroeger was, namelijk smal en niet meer geschikt voor het drukke vorkeer van tegenwoordig. Van dc twee genoemde dwarewegon naar Zandvoort too is oen flinke verbree ding aangebracht; links is een rjjwog ge komen van ongeveer 5 1/2 M. brood; in 't midden een talud met na„ weerszijden boomen en rechts oen wandelpad van 3 1/2 M. breed. Dil verbroede stuk sl-ixiat- weg is ongeveer 500 M. lang. Maar dan komt een gevaarlijke bocht in don weg. Tot aan do Zuidlaan is de Znndvoortsehelaan namelijk oven smal als vroeger gebioven, zooda thot vorkeer zoowel van Znndvoort, als van Heemstede door dien smullen trechter gevoerd moet worden. Van do Zuidlnan tot Zaudvoort toe is de weg verder mooi bree«J geworden, met aau beide zjjden oen flink fietspad. EEN VERGADERING VAN S«." RAPHAëL-". In de bovenzaal van het gebouw „Sint Bavo", die vrij goed bezet was, belegde de afdeeling Haarlem van den R.-K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphael" een buitengewone ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer P. de Rooy. Deze opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en zette he1 doe! van deze vergadering uiteen. Hij herinnerde aan een vroeger ge voerde actie voor loonsverhooging. Toen was het spoorwegpersoneel 'n het offensiefthans moet er een an dere actie gevoerd worden om door een goede tactiek te behouden, het geen men na zwaren strijd verkregen heeft, hierdoor is het spoorwegperso neel in het defensief gekomen. Een defensieve strijd is al'ijd zwaarder, dan een offensieve. Hij hoopte even wel, dat het personeel het hoofd koel zou houdenhij waarschuwdo er tegen, te luisteren naar misleidende woorden en ontkende, da1 ,,St. Ra phael" de reactie zou steunen, zooals van zekere zijde beweerd wordt. „St. Raphael" zal nimmer de reactie steunen, zei spreker. Hij wekte ten slotte op, de organisatie steeds ster ker te maken. De voorzitter verleende hierop het woord aan het lid van het hoofdbe stuur, den heer Th. van Leur. Dezo herinnerde er aan, dat het spoorwegpersoneel thans wel wat ge makkelijker kan leven, dan in Januari 1921, maar er moest rcaening mee ge houden worden, dat de loonen van het spoorwegpersoneel altijd onvol doende waren geweest. Weliswaar waren de loonei in de metaalindus trie belangrijk lager, maar dit mocht toch geen aanleiding zijn, om ook het loon van een gedeelte van het spoor wegpersoneel te verlagen. De direc tie heeft toch óók niet de loonen van dit personeel verhoogd, toen die in de particuliere bedrijven steeds hoo- ger uerden. D« directie heef*- ge mend, met een gedeelte van het per soneel to moeten beginnen, oval il zy dacht, h'erdoor niet op een algeneen verzet te zullen stuiten. Spr. noemde dczi- daad van de directie, waa'.i.j zij door den minister van WatarsC-a'- ge steund werd, onrechtvaardig, omdat het Werkplaa'&j usi neel hierdjor in. langrijk bij het overig personeel 'e-r achter zou komen. Er worden nu door de directie cij fers van tekorten genoemd, die in de milhoenen loopen. „Maar daarom heeft de directie", zei de heer Van Leur, „toch geen rech1, om dit tekort op het personeel te vorhalen." Wij hebben immers als organisatie nooit eenige medezeggingschap in het be drijf gehad, want dan hadden we kun nen bewijzeu; op welke wijze geen geld weggegooid, maar weg ge sme ten werd. En aangezien wij geen medezeggingschap hebben genad, kunnen wij ook geen enkele verant woording op ons nemen als- het ruis loopt. Als de directie bezuinigen wil, moet zij dit doen, waar werkelijk te bezuinigen valt. Ee.st als men ons duidelijk kan aantocnen, dat he' niet anders meer kan, dus dat er werke lijk op salarissen en loonen bezuinigd moet worden, dat men dan beginne bij hen, ^die dat het beste missen kunnen èn niet bij de arbeiders, die eigenlijk nog nooi' anders dan arnioe hebben geledenhe'- vorige jaar zijn, niettegenstaande^ de slechte toe standen in net bedrijf, de salarissen van eenige hooge ambtenaren van 20.000 op 30.000 gebracht. Een ver hooging dus van 10.000 por jaar." Do heer Van Leur herinnerde aan de bekende conferentie tusschen de directie en de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties, waarbij hij eri- tiek uitoefende op de houding van den heer Moltinaker, van de Neder- landache Vereeniging. De heer Vau Leur zeide, dat ,,B'. Raphael" dadelijk met he' Werk- plaa'spersoneel, toen de 10 pet. looas^ verlaging was aangekondigd, op 16 Juli had vergaderd om tegen deze loonsverlaging luide protesten te doen hooien. „Maar", vroeg hij, -wat heeft de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te dien opzichte gedaan 1 Zij heeft niet anders gedaan, dan in haar orgaan de an dere organisaties van spoorwegperso neel afgekamd en afgebroken op een gruwelijke manier. Maar over deze loonsverlaging werd met geen woord gereptJa, op 13 Augustus komt in Utrecht de groote meeting evenwel als mosterd na den maaltijd, wan1 dan heef' het Werkplaatsjiersoneel reeds twee weken het verlaagde loon ontvangen!" Hij noemde minister Konig geen sterke persoonlijkheid, die onder den invloed van den heer Kalff staat. Weliswaar draagt minister Konig aan het personeel geen kwaad har' toezit hij soms- gemoedelijk met de afgevaardigden 'e confereeren, zoodat deze laatsten vaak met de bes'e verwachtingen heengaan, maar het. slot van het l'edje is 'och altijd, dat hij besluiten neemt in het nadeel van de arbeiders. De heer Van Leur wierp het ver wijt, dat ,,St. Raphael" wel luid blaft, maar niet bijt, zooals vaak be weerd wordt, met verontwaardiging zieli af. „Noem mij", zei hij, „óén organisatie, die zoo scherp bij deze actie opge'reden 's en de middelen aangetoond beeft, waarop bezuinigd kan worden, als „St. RaphaelEr is niet één Wij moeten in het onze kere laten wat wij zullen doen. lie' hoofdbestuur van „St. Raphael" zit niet stil- Het heeft «er bevoegder plaatse met- nadruk verzekerd. dat het personeel zich tegen eiken te ruggang in de maatschappelijke po sitio ten sterkste zal verzetten en geen armoede wilWeliswaar zal thans menige huisvrouw zeggen, dat zij het nu misschien ie's beter had dan vroegermaar moeten de men- schon dan weer naar die treurige toe standen «erugl Naar den tjjd, toen vele mannen slechts een weekloon haalden van 8 a 9, waarvoor zij hard moesten werken van 's morgens 6 tot 's avonds half zeven...." (Een stem uit de vergadering: „Ne gen uur!") „En dan wsb", zei de heer Van Leur, ,.de man nog blij, als hij des avonds tot negen uur moch« werken, om aan het eind van de maand voor die paar c_enteu een paar noodzake lijke kleedingstukken te kunnen koo- pen". Wat de samenwerking met de Ne derlandsche Vereeniging betref', merkte spreker op, dat daarover reeds drie comedie-vergaderingen gehouden zijn. „S«. Raphael" wil óók samenwer king. maar niet op de wijze, zooals de Nederlandsche Vereeniging dit wil, namelijk onder voorwaarde van de bekende formule, dat „St. Ra phael" zich van to voren zal vas'leg i. Als namelijk dit of dat zal ge beuren, óók dit of dat- te doen. Deze tactiek wordt immers door geen en kelen vakbond gevolgdmen rnaar naar de me'aal- en dc mijnwer kers.- Wel is het voor het personeel van het grootste belang, da« er samen werking komtdat er één groote massa kom' te staan tegenover de directie, zoodat deze zich eerst nog wel eens zou bedenken, om maatrege len te nemen, zooals zij nu ten op zichte van het Werkplaatspersoneel heef' gedaan. Maar de Nederland sche vereeniging, zei spreker, i geen samenwerkingtenminste het hoofdbestuur van dié vereeniging niet. „St. Raphael" is bereid tot samenwerking, maar ondor geen en kele bindende voorwaarde. „St. Ra phael" s'elt geen voorwaarden, maar wil zich als groote organisatie ook niet verlagen, om z'ch voorwaarden door anderen te laten voorschrijven. De heer Van Leur wekte de leden van ,,St. Raphael" tenslot'o op, vol komen vertrouwen in het hoofdbe stuur te stellendit zal alles doen, om verslechteringen voor het perso neel zoo veel mogelijk te weren. (Ap plaus). Van de gelegenheid tot gedachten wisseling werd door eenige aanwezi gen gebruik gemaakt. De eerste debalei merkte op, dat de R-.K. pers zich nie' zoo scherp legen deze loonsverlaging heeft ge keerd, als bijvoorbeeld do „Stan daard" en andere reclJsche bladen. Ook meende hij, dat men do tacDck in deze zaak van de Nederlandsche Vereeniging toch niet geheel veroor deeleu en haar ook nie' zoo atkam men mocht. De heer Van Leur antwoordde, dat deze deba'er dan blijkbaar de „Maas bode" en „De Tijd" niet heeft gele zen, want daarin heeft een uitvoerig verslag van de vergadering van 16 Juli ges'aan, zoodat velen zelfs ge meend hebben, dat spreker te scherp gesproken heeft. Hij nam geen woo'd terug van hetgeen hij over do Nedei landsche Vereeniging gezegd ha-J. De tweede spreker vond, dat „St. Raphael' te lauw «s opge'reden. Hij oordeelde het noodig, de andere or ganisaties tot samenwerking uit te uoodigen. De heer Van Leur antwoordde, dat 'en opzichte van dc samenwerking liet hoofdbostuur er niet aan denkt, naar de Nederlandsche Vereeniging te gaan en haar om samenwerking te bedelen. Uit do vergadering gingen verschil lende stemmen op, om samenwerking 'o bevorderen. Met den slakkengang van thans komt het personeel niet uit den put, zoo betoogde men. Men had liever wat anders gehoord. De heer Van Leur deelde mee, dat in déze vergadering nog nie' gezegd kon worden, wat gedaan moest wor den. Deze opdracht had hij trouwens van het hoofdbestuur niet gekregen. Eerst als de onderhandelingen met de andere organisaties ten einde zijn, zal men kunnen zeggen, wat gedaan moet worden. Het niet vlotten van deze onderhandelingen is niet de schuld van ,-St. Raphael". Nadat nog eenige aanwezigen he' vóór en tegen der samenwerking naar voren hadden gebracht, sloot de voorzitter de vergadering (die aan het eind eenigszins rumoerig werd) met de aanwezigen nogmaals to waar schuwen «egeu de misleidende woor den van anderp zijden. Bovendien deelde hij nog mede, dat binnenkort een besloten vergadering zal worden gehouden, waar de actie nader zal worden besproken. Dit als ant woord op de protesten van enkele aanwezigen, dat de pers in deze ver gadering aanwezig was. Opera Italians. Rigo ietto. Stadsschouw burg. De onvermoeibare en ondernemende iiupressario Cav. Mv dc Hondt is er wcor in geslaagd can gezelschap van Italiaansche ariiaten samen te stellen, aarruee hij een zomertournee maakt. Dit gaf ons Donderdagavond de uit zonderlijke gelegenheid, nog eens zin gen te hooren, zooals men dat enkel van Italianen kan verwachten. Su- b'.iem was hei. overweldigend mooi somsik heb in verrukking gestaan voor de heerlijke stommen, die onvol prezen zangkunst en het prachtig ac- t-ee.ren. eri toch moet ik bekennen, dat de vei-tooning mij als geheel onvol daan heeft gelaten. Begrijp mij wel, niet de vertol tong, waarover ik haast niet dbn goed» kan zeggen, maar het werk op zich zelf hoewel Ln de beate ccaidSiïeB voorgebracht, 1 K-zit niet de kracht om ons eón enkelen keer te ontroerenwel geeft het gelegenheid genoeg aan dc artist en om te verba- zcn7 maar ontroering schenken ver mag het niet. Artistiek is Rigoletto op den draad versleten, evenzeer ab Troubadour en Traviata. hoewel het eerste werk veruit het beste van dezen trits is. Dat zo niettemin hun zeventig iaar glansrijk overleven is alleen toe te schrijven san de oppervlakkigheid vail het publiek, dat voor een beetje bravour al tamelijk gauw warm loopt. Eigenlijk geloof ik, cat de mees te opera-bezoekers zich absoluut van het uit te voeren werk niets aantrek ken en geheel in beslaggenomen wor den door de manier waarep er gezon gen wordt dus alle aandacht aan de arresten schenken. Voor dezulken, en zij zijn in de meerderheid, kunnen Verdi's oudere opera's nog in lengte van dhgen genot schenken, geen kunstgenot echter, want dergelijke appreciatie heeft met kunst niets uit te staan. En toch is Rigoletto het werk van ee:i machtig talent, dat echter nog een lange evolulicweg af te leggen had, om zich, na den invloed val Wagner's geniale hervormingen van het zangtooneel ondergaan te hebben, tot meer ingetogen waarheid van uit; drukking te komen, zooafs hij die gaf in ziin „Aida" en in „Falstnff", Maar het was hem toen in i860 slechts te doen om de artisien gelegenheid te geven oru uit te pakken, eu of men verder tusschen zijn bas en de zang stem met paard en kar kon doorrijden zooals ook wel eens aan Grébry verweten werd kon hem bitter wei nig schelen. Sigrina Albertina Cassam was de ster van den avond. Ik weet geen lof te hoog voor het heeruik gezond or gaan dezer zangeres, noch voor de ge' degen zangkuresi - waarmede zij wonderen verricht. Haro aria in II was vooral buitengewoon verrukke lijk van technische beheersching eD klankkleur. Sigr. Emilo Ghirarduni is als ge knipt voor de Rigcletto-figuurzi|na kleine gestalte laat hem toe steéd» recht on te loopen, waar audere artis ten die den nar vertolken meestal zioh gebukt houden of gedroohtelijke hou dingen aannemen. Zijn sprekende mi miek was genoeg om een echte Rigo letto voor le stellen. Wat zijn zing er betreft, zijn hooge volumineuze hari* tonslcin, vol warme uitdrukking was volkomen lie rek end op de zware par tij. De tenor Giietta heeft eveneens een prachtgeluid, heerlijk van timbre en verba ziend- technisch ontwikkeld. Slechts een zwak momentje in LL bij het duo) deed zijn zang aan zuiverheid eetiigazins inboeten. Sgr Borin, die voor Sparafucile speeide, is een sonore bas piet respec tabelen omvang en brons in de stem. De overige kleinere rollen stonden naast dit eminente viertal eenigszins in de schaduw, of konden zich niet zoo gunstig laten geiden. Het koor och ja, dat weten wij al van onids, daar moet men bij de Ita« tiaansche opera niet het uiterste van verwachten, dat is in de gegeven om- standiifheden ook niet mogelijk. Wij hebben er ons dan ook maar niet aan geergerd als we Fransch en Ita- (iaansch door ei kaar hoorden haspe len. Ben warm woord van lof verdient echter nog de dirigent Giovanni Frai- tini, iemand die zijn vak verstaat als geea tweede, waarlijk een theater dirigent van ailereersten rane. Een stampvolle zaal eu uitbundig JOS. DE KLERK. UITSPRAKEN. J. D. het te Beverwijk zonder ver gunning van den gebruiker van een perceel in een raamkozijn zitten 3 subs. 1 week 'uch'school, J. W. M. D. het- met een rijwiel op een trottoir rijden 2 subs. 1 week tuchtschool. J. O. het me' een voer- tu'g eene straat in de verkeerde rich ting inrijden 2 subs. 1 week tucht school. M. P. idem idem, J. C. L, idem, idem. K. H. he' op straat voetbal spelen 1 subs. 1 week tucht school. A. F. S. idem idem. W. V., idem idem, J. A. v. d. M. het zich vasthouden aan- en laton voorttrek ken door een voertuig 2 subs. I week tuchtschool. W. J. W. het te Velsen zonder ver gunning op den openbaren weg met koopwaar venten f 3 subs. 1 ween tuthtschool. M. C. het met een rijwiel rijden, hetwelk niet is voorzien van een luid- klinkende hel f 2 sub 1 week tucht school. J. H. C. G. overtreding Arbeidswet f 4 subs. 4 dagen hechtenis, P. v. E. id., 2 maai f 4 sub 4 dagen hechtenis voer elke bo«:-te. F. J. K. ia. f 5 «sub 5 dagen hechtenis. J. Th. R. id. maal f 2 sub. 2 dagen hechtenis voor elke boete. C. J. K. overtreding Iiuureommis- siewet f 10 subs. 10 diagen hechtenis. J. G. G. overtreding I t^rplichtw et f 4 sube dagen hechten»; J. H. v. A. overtr. Trekhondenw. f 4 sub. 4 da een hechtenisE. W. id. f 4 suil* 4 d. h.J. A. B. id. f 3 sub9. 3 dagen hechtenis: IJ. D. id. 2 maal f 3 sul*. 3 dagen hechtenis voor elke boete L. K. idem f 3 subs. 3 dagen hechte nis J. S- idem f 3 sube. 3 dagen hech tenis: H. W. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenbJ. A. K. overtreding Spoor weereglemeut f 3 subs. 1 week tucht school A. M K.. het te Haarlem pen winkel na sluitingsuur geopend te hebben f 4 subs. 4 dagen hecht-cnis. J. de B. overtreding Motor- en Rijwiel- verordening Beverwulc f 4 subs. 4 dagen hechtenis, Th. J. H. het te Beverwijk met koopwaar laags de huizen vc-nuan i 3 subs. 3 dagen hechtenis, P. H. M. D, het fco Bloemondaal met oen rywicl een weg in de verkeerde richting iarydon f 3 subs. 8 dagen hechtenis. E .G. bet te Bloemendoal op ©en dag met kunpoa met licht ontvlambare stoffen soldeer- work verrichten f 6 subs. 6 dagen ho«üi- fccnis, J. M. v. L., het met een rijwiel op een trottoir rijden, f x subs, x dagen hechte nis C. P. H. D., het met ecu rijwiel zich aan een motorrijtuig vasthouden en opgeven van valschen naam, fa en f 25 subs. resp. 2 en 10 dagen hechtenis; L, K., idem, f3 subs. 3 dagen hechtenis? N. Th. K., het te Blocmcndaal een standplaats als verkoopplaats innemen, f3 subs. 3 dagen hechtenis.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1