OM ONS HEEN 43e Jaargang No. 12013 Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1922 HAARLEM S DAGBLAD 4BONNEIV1ENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agenkgevestigd ia (kom der gemeente) 13.577,. Franco per post door Nederland 13.877,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577»; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourcns Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkerooö, IJmuiden, ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. BIJ abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Ct* per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Teleloonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Beverwijk enz. DRIEHHIZERKERKWEG 2, VELGEN, TELEFOON 3S2 DIT NUMMIill BESTAAT DIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Hedeni WOENSDAG 9 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Do .Veroveraars", 8 uur. Schouwbur? Janswcg: „Het meisje van Montmartrc". 8 uur. Den Hout: Muziekuitvoering, 8 uur. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsehe Tentzending: aamen komst, 8 uur. Oud-Hollaxid, Yerwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout- Itraat: middag» 3.300 30 en 'e avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. TI. Smit, Groote Houtstraat 69: Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 Bioscoopvoorstellingen. DONDERDAG 10 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Het Klachtenboek", 8 uur. Schouwburg Jansweg; ,,ïïet meisje van Montmartre", 8 uur. Café Dreefzichl: Concert door de Postliarmonie. Raadhuis: Verkiezing lid Provin ciale Staten, 12 uur. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzcmding: samen komst, 8 uur, Oad-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel P. H. Smit. Groote Hout straat 6g Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, io—6 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur; Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur; Cinema-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-theater, b Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. No. 3074 Kleinigheden. Dit is de stilste maand van 't heele Jaar. Wie nog geen vacanlie gehad heeft, krijgt nu vacantie en wie nu nog geen vacantie krijgt, zal die binnen een paar dagen krijgen. Ook zijn cr nog eenige fijnproevers, die vacantie krijgcu in September, maar met dezen behoeven wij niet zoozeer rekening te houden, omdat op den eersten Sepetmber de maatschappelijke molen toch al weer aan 't draaien gegaan is. Toen een paar jaar geleden de Mee kers aankondigden, dat zij tusschen den zooveelsten en zooveelslcn Augustus aan hun personeel vacantie geven, dus niet voor ons werken zouden, hebben wij daarvan verbaasd geslaan. Nu is ook die verbazing alweer voorbij, we hebben ons aangepast en loepen, naar te hopen is, toch ook in die dagen met schoonc onderkleeren rond. Intusschen is het initiatief van onze waschindus- trieelen voortgezet: iemand van onze kennis wou een boek koopen en vond den boekhandel dicht, wegens vacantie; daarna wou zij den prijs van een meu belstuk vragen en vond ook de meubel zaak gesloten, om dezelfde reden. Dit is alles goed en wel, wij moeten ons aan passen, we zullen ons ook wel aanpas sen, maar dc variatie wordt wat lastig, wanneer de firma A. vacantie (en geeft) van i tot 7, de firma B. van 4 tot io, de firma C. van 0 tot 15 Au gustus en zoo voorts, tot in het onein dige. Zou het niet het beste zijn, wan neer een bepaalde week tot algemeene vacantieweek werd verklaard, bij on derling overleg tusschen dc verschillen- de bedrijven? Hier is allicht nuttig werk voor onze middens tand svcreeni- gingen te doen. Niet alleen in 't be lang van het publick, dat er zijn ge mak van heeft, maar ook van de onder nemingen zelf. Ik ben er namelijk zoo heel zeker van, dat het boek nog tal worden gekocht en opnieuw prijs van het meubel gevraagd. Iloe licht komt hier niet afstel van het uitstel 1 Aia een vaste vacanlie week wordt aangewezen, kan ook onze openbare Leeszaal daarvan profiteenen. Zij is namelijk deze week wegens schoon maak gesloten. Eén van onze lezers had een paar boeken dringend noodig. Hij heeft tweemaal te vergeefs aan de gesloten deur gdbeld, merkte toen een geschreven briefje aan de ruiten op, waarbij de sluiting wegens schoonmaak werd meegedeeld en Waan zich daarna op ons bureau in ongeveer de navolgende termen be klagen. „Is een week sluiting wegens schoon maak niet sohriljkclijk overdreven? Heeft men aan 52 Maandagmorgens voor schoonmaken nog niet genoeg? Is de beteeken is van een openbare leeszaal niet juist, dat 2» het heele jaar door open is? En zou ik niet een request aan den Raad sturen?" Wij hebben hem toen geantwoord „Stuur geen requesten, men zou zeg gen dat gii een nazaat van Piet den Smeerpoes zift. Meen niet, dat de sluiting op 5" Maandagochtenden vol doende i6 Schoonmaak heeft geen grenzen. Allee kan a'lijd nog schooner worden dan schoon. De openbaarheid ran een leeszaal blijkt nooit duidelij ker, dan in dae eene week dat zij ge sloten is tegenover de 51 andere we ken, waarin haar deuren openstaan. En vergeet niet, dat het toezicht sinds eenigen tijd meo toevertrouwd is aan vrouwen, die op het stuk van schoonmaak boven ons mannen als I deskundigen kunnen geld an." £00 spraken wij. Onze lezar heeft berust. Hij kon niet anders. Voorstanders van sport zijn we alle maal. Met uitzondering misschien v.in een paar honderd heel oude menschen, roo om en bij de honderd jaar, die het woord sport niet kunnea hooren, zon der dadelijk te denken aan gebroken armen en beenen of hartvci groottng- door overmatige inspanning. Die per- centage is evenwel klein genoeg, om het te verwaarloozeen. We mogen dus zeg gen: voorstander van sport is iedereen. Alleen maken zoo nu en dan de sportsmannen het ons moeilijk, om het te Mij ven. 7ondag hebben ire ama teur-wielrenners op de S'idianbaan te Amsterdam tweemaal, met bloemen ver sierd, een eereronde gereden, omdat zij het kampioenschap te Liverpool niet gewonnen hadden. Hiervan behoeven wij hun zeker geen verwijl te maken: zij hebben zonder twijfel hun best ge daan, maar waren op het beslissende oogenblik een halven meter, of een kwart meter of misschien maar een banddikte, minder snel, dan huil mede dinger, die won. Dit kan geen reden wezen, om hun iets kwalijk te nemen. Maar wanneer de verliezers al op deze manier gehuldigd worden, wat zal dan voortaan met de winners gebeuren? Laat ons tot voorbeeld nemen een sport, waarbij geen ledematen gebro ken kunnen worden en ook, geloof ik, het hart in zijn gewone model blijft, het dammen. Er zijn in Nedelrand geduchte dammers, geen wonder in een land, dat zonder dammen geen 24 uur rustig zou kunnen bestaan. Stél, -dat een Nederlandsche dammer hel internatio naal kampioenschap wint, dan voorzie ik mettertijd, dat B. en W, en de Raad van de plaats zijner inwoning hem op het Stadhuis feestelijk ontvangen en dat de burgemeester hem als volgt toe spreekt: „Geachte kampioen, geëerde opper- dammer, wij zijn hier om u hulde te bregen voor de groote damkunst, waar mede gij de eer van Nederland tegen over alle andere volkeren hoog gehou den hebt! Daarvan willen wij u een stof felijk bewijs geven. Maar welk? Veer tien dagen geleden mocht ik hier op dezelfde plaats toespreken den Nedcr- landschen schaker, die in het tionaal tournooi te Konstantinopel heel achteraan kwam, daar hij geen enkele partij won; ik heb toen tot hem gezegd: gij hebt den moed gehad, den Ocamp tegen veel sterker spielers dan gij zijt te wagen, aanvaard als hulde voor die dapperheid dezen lauwerkrans, ver sierd met de vaderlandsche kleuren. Nederland heeft nog altijd moedige mannen gereed in de ure des schaak- gevaars!" Zoo sprak ik tot den verliezer. Wat moet ik nu tot den winner van het damconcours zeggen? Welnu, Burge meester en Wethouders hebben in ge heime zitting aan den Raad een voor stel gedaan, dat dit College met geest drift heeft aangenomen. Gij zult uit de gemeentekas, waarvan weliswaar de bo dem het geheelc jaar door zichtbaar is, een jaargeld ontvangen, dat u iu staat stelt, een geheel jaar lang niets an ders te doen, dan dammen. Op die wij zult gjj u kunnen voorbereiden tot de verdediging van uw kampioenschap in het aanstaande jaar, dat zonder twijfel nog meer van uwe krachten zal ver gen, dan het dit jaar deed. Dames en heeren, onze kampioen I Hy leve lang I" Algemeen gejubel. Er worden han- de «gedrukt. De hoofdbode nadert en fluistert den burgemeester iets in het oor. Deze knikt on wendt zich opnieuw tot de aanwezigen. „Damee en heeren, op dit oogenblik meldt zich aan een van de Nederlandeolie deelnemers aan de „trevereée de Pa ris", die niet alleen bij dezen zwem wedstrijd de nllerlaatst. aangekomene was, maar bovendien honderd meter na het begin door de politie van Pa-- rije gered Is moeten worden, daar hij, de zwemkunst niet voldoande mach tig, op bet punt was te verdrinken. Zijn onversaagdheid om, niettegen staande zijn kennelijke onbekwaam heid den strijd aan te binden, verdient onze hulde. Wij zullen hem en zijn vrienden in onze feestzaal No. 2 ove,r vijf minuten gaan 'begroeten, ik ver zoek u allen, ons daarheen te verge zellen." Langdurig gejuich. De vergadering begeeft ziek naar feestzaal No. 2 Zoover is het nog niet maar zoover kan het komen. Zouden wij ons met hu'd-igen voorbaan niet liever tot de overwinnaars (Wetpafen Andere ko men we tot dwaasheden, die aan sport en wedstrijden geen goed doen. Een inzender in dit blad heeft dezer dagen een vergelijking gemaakt lus sohen de bewoners van den Wagen weg. die maar telkens con mooie besin-ting krijgen en de bewoners van andere buurten, die op verbete ring wachten en hun billijke wensohen nooit vervuld zien. Ik geloof niet, dat de bewoners van den Wagenweg one gemeentebestuur nader aan t hart liiggen, dan die van de Baan of de BtoemkolsLraat, die de inzender noemt, maar wel, dtit het veeleer een loevaliige samenloop van omstandig heden is. Maar de omstandigheden, waaronder de Wagenweg zijn klinkex- bestrating kreeg, die nu, 11a ruim tien jaar alweer, vereisten wordt go- noemd, staan mij nog duidelijk voor den geest. Er lag pas een nieuwe keibestraüng. De Wagenwegbewonors klaagden over liet rumoer en von<ieu steun in den Raad Er vormden zich al spoedig twee partijen in de aUd, de eene noemde zich „de Keien", de andere „de KJinkere". De eerste voelde voor bet behoua van de mooie, dure keien op den W agenweg, de andere gunde aan de bewoners de vernieuwing met Klinkers. Men sprak elkaar aan met „Kei" of „Klinker". Er omstond cvesdeeiu'heid onder de mm .sohen zooals ondertnd on.er de Wel 1 en en de G-nibeibjneD, naderhand tusschen ae ltoeksehen en Kabeljauwsclien en kort gel enen tusschen de pro-gealiieer- uen en de pro-Duitscherc. Nadat door den Raad ©enige vergaderingen aan ae zaak waren gewijd werd zij uitge steld. Tenslotte overwonnen de Klinkers. De Keien kropen, om zooi tc •oedqnd in hun schulp. Op dit oogenblik, na die tien jaar, mogen de Keien triomfeeren, omdat nu dan toch maar gebleken is, hoe onsterk die bestrating is geweest. Thans behooren de Klinkers het tchaamrood op de wangen te krijgen. Maar nu is de quaestie van gedaante veranderd en de vraag deze gewor den: zal op den Wagenweg al dan niet een proef met asphaltblokken worden genomen. Vandaag moet in den Raad daarover een beslissing vallen, tenzij die wordt aangehou den, hetgeen naar men zegt de hoog ste wijsheid is. Want een genomen besluit kan fout zijn en bij een han- gondq zaak is er nog altijd kans op de verstandigste beslissing. J. C. P* Stadsnieuws STADSSCHOUWBURG. „Haken zijn zaken' Dinsdagavond hebben wy dan een van de betere pijlen uk den koker van het kotter.3amsch Tooneol gehad: hot be kende toonoelspel „Zaken zyn zaken", in Octave Mirbeau. Dat La Bochc, de groote, van Isidore Lechat iets byzonders zou maken, was te verwachten. Hy heeft dc gave, die slechts aan enkele buitengewoon begenadigde too- noelkunsteiiaars geschonken is, van de eigen persoonlijkheid geheel te doen ver geten, deze te deen opgaan in de voor te stellen figuur. Dat was met ineer Hu- bert La Roche, die daar stond, en zat over het tooneol liop, dat was Isidore Lcohat, de geniale zakenman met iets dui velachtigs in zich, de hardvochtige schuld- eiseher, do sluwe, pientere koopman vol energie en durf, voor wien geld alles en al het idecele niets betookeut en tegelij kertijd de kinderaehtigo ijdeltuit, de bluf- £or zonder wedenga, de onbeschaafde par venu. Dat was een imousch, een slooht nnensch, goed, maar dan toch oen uiènsoli, van yleeseh en bloed. Hulde voor deze schitterende uitbeelding! Het langdurig applaus aan het eind van de vooretolLing, dat tot een kleine ovatio word, was wèl- verdiend. Uitstekend werd La Rocho terzijde ge staafd ö.ni. dooj mevrouw Van Eyeden- Vink als Leekat's ongelukkige vrouv Martha Walden als zyn niet mindor o lokkige dochter, maar <lio door haar jougd nog iu staat is, hot geluk te grij pen en zich los te rukken van een om geving, die haar walgt. Opmerkelijk goed was ook Jan Mulder als de zoon. H«nri Morriëu en Flor La Rocho vormden een prachtig „span" slimme ingenieurs, maar die toch Lechat zelfs in zjjn zwakste oogenblik (hoe mooi gaf La Roche Sr. die mengeling van intens verdriet en geld en „zaken "-liefde!) met de baas konden worden. Hej was 600 m00ie avond van de Rot terdammers. De schouwburg was matig bezet. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Beers, Ain- slerdamstraat 52, badhanddoek, kam, i'ii? W. Stouten, Wouwermanstraat 10, bankpapier. A. Officier, Barend- sostraat 1, bestellcrsbocije. C. Baaij, Maerten van Heeniskerkstraat 60, badcostuum en handdoek. C. Huizin- ga, Teding van Berkhoutstraat 17, boursje. J. v. d. Eijnde, Mr. Lottclaan 8 rood, herdershond. Theuni6sen, God. Raamgracht 21 rood, dameshorloge. Lambooij, Westerstraat 63, medaille, de reugd, Hieronymus v. Alphenstr. 12. portemonnaie. S. Bom, St., An- thoniesteeg 8 E, portemonnaie. M. Gude, Zoetestraat 40, rozenkrans. F. Hurlcmans, Assendel verstraat 5, re genmantel. B. Beek, Rozenprieelstr. 39 zw., tasclije met inhoud. tend werd hy door oen der firmanten, don hoer A. H. Weijburg, op hartelijke wjjze toegesproken en oen enveloppe met in houd overhandigd. Ook van hot winkel personeel Ontving do jubilaris oen ge schenk. De heer Wijkhuizen niooht liet verdere gedeelte van den dag thuis door- brongen. 8OTTKT fDHRSSTAKIX G GEoINDIGD. De staking van schilders voor de wo ningen van de bouwvereeniging „8t. Ba- vo" oaa de Barbaroesastrnat :s thans na onderling overleg geëindigd. Deze sta king heeft negen wokea geduurd. VOOR UITGAANDE. Do boestand van mejuffrouw Van B,, die Zondag met zooveel moeite nit de zee tusschen Zaud- voort en Bloememdaal gered werd en nog steeds ia het Sint Elisabeths Gasthuis verpleogd wordt, is vooruitgaande. Opmsffclngeii uit de bargerU- HET AMSTERDAMSCHE KWARTIER. Een inzender vraagt of het niet moge lijk is, dat ook by de Amsterdamsche Poort een verkeersagent geplaatst wordt. Hy voorzie; bij he^. toenemen^ verkeer aJjlaar anders ongelukken. Ook vestigt hij eT de aandacht op, dat er nimmer op de Amsterdamsche vaart gesproeid wordt. Tot zoover deze inzender. We hebben deze twee opmerkingen op de bevoogde plaatsen overgebracht. Aan het verzoek om eon vorkeersagent bij do Acoiaterdamsaiie Poort kan nog niet wor den voldaan. Ben dergelijke post ei sekt drie agenten per. dag en bovendien eenige studio. Wat het sproeien op de Amsterdamsche Vaart betreft, word ons meegodoeld, dat er nog wol mo&r straten en wegen zyu, die niet besproeid worden. Bovendien is de Amsterdamsche Vaart een Rijksweg. Aan weerszijden vnu dien weg ligt een 1, die veel gtof veroorzaakt, wat ii andere Btraten niet hot geval is. Nock- meende men, dat er toch wel eens sproeiwagen op de Amsterdamsche Vaart komt, maar niet dikwijls. VAN" EEN WERKLOOZE TE HEEMSTEDE. Een werkloos bouwvakarboider te Heemstede deelt ons mode. dat hy Dins dag 25 Juli niet meer zijn gewone onder steuning van het Burgorlyk Armbestuur ontving, omdat door dit bestuur bewec-rd wend, dat er weer genoeg werk was. Toen hy aich tot den waarnemend bnrgoraees- ervoegde, werd hem hetzelfde geant woord. Op de vraag vaa den inzender, waaj hy dan werk kon vinden, ontving hy geen antwoord. Tot zoover deze inzender. Ter bevoogd er plaatse werd 01 gedeeld, dat er y, Heemstede slechts ne- JUBILE. De heer L. Coers herdenkt September den dag. dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad bjj do Noderlandeche spoorwegen. Thans ia hy werkzaam als ketelmaker bjj de Centrale Werkplaats. JTTBILE. Vandaag was de heer A. Wykhuizxm 25 jaar als loopknecht in die net bij de firma I. 0. Haan, Bartoljo- risstraat. Namens de firma werd hein he denmorgen vroeg een vooe met bloemen thuis gestuurd. In den loop vaa den och- ruimen tijd geen werk hebben gehad, georganiseerden krijgen stoun uit hun weridoozenkas; de ongeorganiseerden moeten zich bij 't Burgerlijk Armbestuur ervoagen. Er is evenwel werk genoeg Heemstede. De werlcloozen moeten zied» dus by de Arbeidsbeurs aanmelden. EXAMENS HOOFDAKTE. Ge ëxamineerd 15 mannelijke candidaten Geslaagd de lieeren; J. R. Baank, Amsterdam, A. G. Noope, Amsterdam, H. Kraaier, Zaandam, M. van Eee, Amsterdam, G. Doom, idem, J. ÏT. van Tulisk, idem, C. A. J. van Dongen, idem, G. Warnink, idem. PERSONALIA. Voor Het examen Hoogduitsclie taai M. 0. acte A is geslaagd niej. A. de Trouw te Haarlem. Voor het examen Engelsch M. O. acte A is geslaagd de heer M. J. Ma tem te Veisen. GROENE BCLLENVEILINCEN. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollencultuur: Naar wij vernemen zal Vrijdag 11 Aug. a.s. de Gladiolus-veiling van de firma E. H. Krelage en Zoon te Haar lem plaats vinden. Hoewel er eenige grootbloemige soorten worden geveild bevat do catalogus in hoofdzaak Gla diolus primulinus-hvbriden. Gezien de groote bekendheid welke de primu- linus-zaaiingen der firma Krelage hebben, kan groote belangstelling worden verwacht. DE ACTIE VAN HET SPOORWEG PERSONEEL. Men schrijft ons van de zijde der Nederlandsche Veieeniging: De hetooging van Spoorwegperso neel, welke als protest tegen de een zijdige maatregelen der directie Zon dag 13 Augustus a.s te Utrecht zal worden gehouden, zal alle tot dusver gehouden bijeenkomsten overtreffen. De ontstemming wordt bij den dag grooter en met spanning wordt afge wacht welk advies door de hoofdbe sturen der organisaties zal worden Ook het Haaaiemsche versoncel zal in grooten getale naar Utrecht optrek ken en het afdeeiingsbestuur der N- V. heeft zich genoodzaakt gezien bui tengewone maatregelen te nemen, om alle demonstranten naar Utrecht te vervoeren. Het personeel wil door deze demon stratie uiting geven aan zijn ontstem ming tegen de loonsverlaging en ar beidstijd verlenging en aan het Ne- derl. Volk, Regeering en Directie too- nen dat het tot elke daad bereid zal zijn om de na jaren -van moeizamen strijd en achterstand bij vrijwel alle andere groepen van arbeiders verkre gen positie te behouden. NACOVTA. De Neufchatel Asphalte Company heeft zich tot B. en W. en tot den Raad gewend met een schrijven, waarin de aandacht wordt gevestigd op haar nieuw bestratingsprocédé Nacovia, dat op dit oogenblik toegepast wordt door de gemeente Amsterdam op de Nassauka- de tusschen Kinkerstraat en Hugo de Grootgracht, p. m. 7000 M2. De Maats, verzoekt den Raad daarmee kennis te maken, vóórdat hy "een besluit neemt over de proef op den Wagenweg met asphaltblokken en voegt er bij, dat Na covia een asphalt-basaltweg is met groot asphaltgehalte en naadloos, duur zaam en niet duurder dan asphaltblok ken, nl. f toaf 11 per vierkanten me ter. Het wegencongres in Den Haag in 1920 heeft dit procédé gunstig beoor deeld, de gemeente Den Haag heeft er daarna 1000 vierkante meters var ten maken op den Badhuisweg, hetwelk tea succes is. Ook in Apeldoorn en Akkrum maakte de Maats, reeds proef- vakken. In Kopenhagen past zij sedert tien jaar het systeem met schitterend succes toe. Zij is gaarne bereid, een Commissie uit den Raad op het werk te Amster dam rond te leiden en in te lichten. BOEKENRODE. Naar wij vernemen is door Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, vice-president vaa den Raad van State, het bekende bui tengoed Boekenrode van Jhr. P. Teding Berkhout aangekocht, met de be doeling daar des zomers te wonen. STENOGRAFIE Bij de laatst ge houden examens slaagden mej. Q. Slingervoet Ramcsidt, te Heemstede, en C. Gosen te Haarlem en de heer M. Vogels te Schoten voor stenografie. Voor machineschrijven de dames: *J. Hommers, T.. Lasschuit tc Haarlem, A. v. Leeuwen te Hillegom en de liee ren II. Franzen, C. v. Wingerden te Haarlem en A. W. Klaver te Ileem- 6lede, allen leerlingen van het Ondeir- wijs-InStituut N. de Munnik (Stolze W ery-school) Buitenland MUITERIJ IN HET TUCHTHUIS TE BRANDENBURG. Uit Brandenburg wordt gemeld: Dins dagmiddag heeft in het tuchthuis te Brandenburg een ernstige muiterij plaats gehad. Acht tuchthuisboeven overvielen de bewakers, maakten dezen onschadelijk en ontkwamen uit het tuchthuis. De vluchtelingen werden on, middellijk achterna gezet. Men slaag de er in zes van hen weer te arrestee ren; de zevende werd op de vlucht dot-dgeschoten, terwijl de achtsre ont komen is. EN DE ONTWAPENING. Ben bericht uit New-York aan de Tel. houdt in: Volgens de „Public Lodger" hebben do vloot- en legerexperte oen gemeen schappelijk rapport aan het congres uit gebracht, waarin zy aanbevelen over to gaan tot den aaabouw van duizend nieu we vliegtuigen voor he^ leger der Ver. Staten, in toovooging aan don reedB voor- gestelden bouw van 250 vliegtuigen dc vloot. Deze machines voor het leger zouden gelijkelijk verdeeld worden de kust en van flen AtlantiecheD en Stillen Oceaan met reserves op strategische pun- fcon in het binnenland. Het rapport stolt verder voor, dat alle oorlogsschepen van oldoende afmeting voorzien zullen wor- |en van landings- en opstyging»uokkcu voor vliegtuigen en becijfert, dat 2500 of ficieren en 40.000 manschappen noodig zullen zyn voor do bemanning der nieuwe luchtvloot. Verder worden maatregelen .ubevolen voo^ massa-productie van ge, heel metalen vliogtuigen en van i~%. arn- phibieën. DE EERSCHE QUAESTIE. Unt Londen wordt gemeld: Na oen stryd van twaalf uur hebben de vrysta- ters Newcastle Weet in het graafschap Limerick genomen. Zy maakten vele ge vangenen en namen een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal. Do opetandelin- verloren tien dooden on tal van ge wonden. De vry6taters hadden geen ver in. De dagblad-correepondenlen zog gen, dat door den val van Newcastle West feitelijk een eind is geumokt aan de bohcerechïng van h&j graafschap Lime rick door de opstandelingen. OOSTENRIJKS FINANCIEN, auter verneemt, dat Oostenrijk oen tot de geallieerden hoeft gericht, rin het de aandacht vestigt op den waahopigen toestand der Ooetenryk9che financiën en aandringt- op het verschaf fen van voldoende waarborgen voor nieu- oirculatiebanken. Do nota geeft uiting het moest ernstige pessimisme en werpt de mogelijkheid op, dat de rogco- ring genoodzaakt zou zijn haar taak neer te loggen. DE INSTRUCTIE IN ZAKE DEjN MOORD OP RATHENAU GESLOTEN. Uit Berlyn wordt gemeld: Het onder zoek in de moordzaak-Rathenau togen Te- chow, GünthCp en hnn modopludhtigen zal Donderdag voorloopig worden gesloten. D« stukken zullen dan worden doojgexon den aan het stationsgerechtahof ter be scherming der republiek, en men gelooft, dat het begin van het proces in Septem- bej kan worden verwacht. HONGARIJE EN DE VOLKENBOND. Do Hongaarsehe rogeering heeft van het algemeen secretariaat van don Vol kenbond de verzekering ontvangen, dat het verzoek van Hongaryo om in den Voltoonboad te worden opgenomen, in be handeling genomen zal worden oj> do by- oenkoniBi van den Volken-boud, die op 4 September begint. DE FASCISTEN STAKEN HUN AO TIB. Een teïegram uit Rome houdt in: Ben communiqué van de fascistische party meldt, dat het bevel tot demobilisatie van allo fascistische federaties thans is uitge vaardigd. DE TOESTAND IN PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld: De Jc«- icr heeft het voorstel om gedurendo veertien dagen öe constitutioneele waar borgen op te'heffen, goodgekeuri. EEN UNIVERSITEIT TE BACOAO. Koning Feisal heeft in tegenwoor digheid van den Britschei: hoogen commissaris en vele andere autoritei ten don eersten steen gelegd van de universiteit van Aal al Bait d.L de leden van het gezin, nl. van Mo hammed geiegen een uur gaans ten N. van Bagdad en door koning l'ei- sal zelf gesticht. Er zullen in hoofd zaak theologie en aanverwante vak ken worden gedoceerd, doch ook an dere wetenschappen. VON SCHOEN CONTRA POl^TCARé. De vroegere Duiteche gozant te I'arjjs, freéherr von Sehoen, zond uij Bsrcktes- gaden aan de „Deutsche Allgemeine Zei tung" oen tot minister-president Poincaré gerichton open brief, waarin hy ant woordt op de beschuldiging door Poincarf in zyn Kamerrede van 6 Juli, dat von Schoen bjj de overbrenging der oorlogs verklaring van DuitsoMan.il aan Frankryk het eorete en voornaamste deel van d' hom door do DuLtscho regeering gogevei opdracht, dat betrekking had op do schen ding van Duitseh gobied door Fraoscht troepen, arglistig zou hebben weggelaten en zich beperkt had tot de vermelding van vliegeraanvallen, omdaj deze niet !e bowjjzen waren. "Von Schoen protesteert nadrnkkeljjk te gen deze zeer zware beschuldiging en ver klaart, zooals hjj deBtjjds dadeljjk aan ms- er-president Vivïani had gedaan, dat telegram van den Diiitschcn rjjkskati er ernstig verminkt was en dat juist plaatsen, die betrekking hadden op aanvallen van Fransche troejwn, volko- onbegrypelyk 1 varen. Dit feit was officieel iets later op 7 Augustus, door de Daitsche rogeering bekend ge maakt. Iedere andere \oorsielling is on juist en von Schoen zegt te hopen, dal Poincaré geschikte stappen zal doen om de zeer betreurenswaardige gevolgen van onjuiste voorstelling uit den weg te DE SANCTIES. iar de Köln. Ztg. uit Straatsburg vernoemt, zal de door de Fransche re- geering bevolen staking vaa uitbetaling der Duitsche banksaldi in Elzas Lotharin gen geen noemoenswaardige practische go- volgen hebben, daar sodert een weck allo aanzienljjke banksaldi uit E. L. naar Zwitserland zyn overgebracht. Do bodra gen die nog bjj de banken in E. L. staan, zjjn betreikkelyk goring. Van de Londenstbe Conferentie EEN COMPROMISVOORSTEL VAN BELCIg. Havas seint uit Londen van Dins dag: Poincaré heeft Dinsdagavond geconfereerd met Theunis. Hij zal lieden een bijeenkomst, hebben met Lloyd George en Theunis. Naar verluid!, zal de Belgische pre mier een compromis-voorstel doen, overeenkomstig het beginsel van Poincaré: „Geen moratorium zonder nieuwe waarborgen", welk vooretel waarschijnlijk verschillende metho den van uitvoering zal aangeven. De bijeenkomst der eersie-mimsters, welke heden zou plaats hebben, is uitgesteld. HET MIJNWERKERSCONCRES TE FRANKFORT. In de Dinsdagmorgen gehouden zit ting der internationale mijnwerkers- conferentie sprak Diszmann over de assen. Hij beval de oanne ming van onderstaande resolutie aan. De bij het internationale mijnwer- kereverband aangesloten organisaties zijn bereid met alle energie ook ver der er naar te streven, dat het lot der öivalieden, weduwen en wezen beter wordt. Zij dringen er op aan, dat de beroepszieklen der mijnwerkers wor den opgenomen in de Ongevallenwet ten. Zij eiachen van de wetgevers der chillende landen, dat van nu af speciale wet voor de mijnwer- kens (Knappschaftsgesetz) wordt in het leven geroepen. Hun gevaarlijke, zware en voor de gezondheid schade lijke arbeid, eischt behalve de uitbe- taling van een pensioen, welke aan de mijnwerkers zal worden uitge keerd, niet alleen wanneer zij niet meer kunnen arbeiden maar ook, wanneer zij 50 jaar oud zijn en 25 jaar mijnarbeid hebben verricht. Voorts moet de ziekteverze kering in alle landen zoo worden uit gebreid dat de zieken zonder bezorgd heid om het dagelijkscli brood hun genezing kunnen afwachten. Van verschillende zijden werden wijzigingen in de resolutie voorge steld welke na uitvoerig^ debatten ta zaraen met de resolutie naar de ro> werden verwezen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1