Brieven uit Zwitserland. 40e Jaargang No. 12019 Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden is (kom der gemeente) 13.57*/, Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd mum uw -Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0,571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Direoteur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOflfl, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 11.75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bi.' abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contantbuiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie Beverwijk enz. Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 DRIEHUIZERKERKWEG 3, VELSEN, TELEFOON 3521 töt nummer bestaat urr ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD HtdtBl WOENSDAG ió AUGUSTUS. Muziektent in den HoutMuziekuit- •foenng, 8 uur. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzending: samen komst, 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 ^Oud-Holland, Ver wuift, Strijkorkest. Tea-Toom Luxor Theater, Groote Houx- gfcaat: middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Bioscoopvoorstellingen. DONÖERiDAG 17 AUGUSTUS. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzending: samen komst, 8 uur. Uud Holland, Verwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 69 1 Tentoonstelling van werken door Geraid van Vliet, 10^-6 uur. Luxor-theater, Groote Houtetraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtetraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Beate Oom en Tante, Als het Kurhaus te Interlaken niet door een Duitsoher ontworpen is, dan wil ilt een boon, of wat nog erger ia voortaan geen Nietsdoener meer zijn. Omdat het zoo -overladen is. Als h,ij ergeus aan een wand kleurige lampjes heeft gehangen en er sokoot nog wat ruimte over, dan plakte hij er nog wat versiering aan en ais de wand ook dan nog niet heelemaal vol was, dan timmerde hij er nog wat anders hij en naast en tusechem De Natuur heeft., Eooale bekend is, een afkeer van het luchtledige deze bouwmeester ver afschuwt het wandiedige- Maar daar mee houdt dan ook de overeenkomst met de natuur op, want deze heele concertzaal is een voorbeeld 'van on- natuur en van wankunst. Ij-, moet erkennenhet podium, .waarop bet orkest van het Kurhaus speelt, i9 anders.... Namelijk nóg er ger. Precies suiikerbakkerswerk in reusachtige afmeting. Als je da.t aan ziet. krijg je' twee indrukken, name lijk eerbied voor het orkest, dat in zoo'n omgeving nog mooie muziek kan ma leen en spijt van al het goeie geld, dat aan dezen kakelbonten wansmaak vermorst is. Waarschijnlijk bleef er voor de rest van het gebouw te wei nig geld over, met het gelukkig ge volg, dat daar die „versieringen" ach ter, ego gebleven zijn. De ooncertzaal tt»ij mooi weer is dan ook heel simpel en dus aantrekkelijk en rustig. De bouwheer is op de goeie gedachte ge komen, dat het in Interlaken te vaak regent, om die menschen in den zo mer onder den blooten hemel te zet ten, dus bouwde hij een zaal diie aan den voorkant open is en waarin dus fristic he lucht binnenstroomt voor den Wannen dag, terwijl de toehoordei's er op eeu koudon ZtOineravond heel goed kunnen zitten met jas en mantel aan. Natuurlijk zijn er ook lees- en speelzalen de eerste heb ik niet- ge zien, de tweede zal ik maai- niet be schrijven, want. wat er in voorvalt is precies hetzelfde als te Luzern men echan, die op één kane tegen tien voor den bankhouder hun goeie geld ver spelen en dut maar niet sohi jnen te begrijpen, croupiers die wel broertjes konden wezen van hun. collega's te Luzon 1, enzoovoorts, enzoovoorls. Als 't slecht weer is, hard regent of waait, of allebei tegelijk, heeft In terlaken al net zoo'n verdrietige phy- sionomie als de rest van de wereld.O ve rigens doet de mensch wat hij kan orn te laten zien, hoe leelijk hij wel scheppen kan. De Höhewog, de hoofd straat van Interlaken, heeft heele rijen winkels, waar allerlei leelijke houtwaren verkocht worden, alle maal met hertjes en beestjes. Beren vooral. Tafels met beren en paraplu- standaards eïi naaikistjes en brood- planken en weet ik wat, ook afzon derlijke beren tot Levensgrootte toe. Ei' moet wel aftrek van die dingen wezen, anders zouden deze tientallen Winkels ze toch niet verkoo-pen. klaar ik breng er geen als vvélkomtbuis voor u mee, of u moest er op staan, sein me dan maar naar 't h">tel ►koop prullen,<l-an weet ik wat dat „koop beteekc tent. Wil u wel gelooven, dat de men schen in hun toomeiooze zucht naar versiering zelfs de natuur bederven? Ik bpreek niet van de bergspoor!, jes. Natuurlijk is het veel manhaluger (en ■VTOuwikaftiger) om met zware bespij kerde schoenen, een zak op den rug en gein langen stok in de hand, zeil de Ibergen op te gaan en de spoortjes links te laten liggen, maar wie kan dat? Geen vijf van de honderd. Moeten dan de andere vijf c-n ne gentig die op de Zwitsersche bergen willen gaan, maar beneden in de da len of, nog radicaler, heelemaal thuis blijven? Neen, die eisch gaat te ver. Maar wanneer de nmnschen een prachtigen waterval als de Triimmel bach gaan „versieren" met die eeuwi ge, gekleurde lichtjes en je in een lift omhoog hijschen en je kunstmatig angst aanjagen, door je in donker te stoppen, dun dank ik voor zulk ge noegen en ontloop do Trümmelbach. Het was anders moeilijk genoeg. Du portier zanikte er over, alsof hij er aandeel in had (en dat is heelemaal niet onmogelijk) en wou me or kaar ten voor verkoopen, want een recht geaarde portier heeft kaarten voor alles en weet die m«t do suggestieve kracht, aan 't vak eigen, wol uit zijn handen in die van de gasten te goo chelen. Een- en andermaal ben ik dan ook bezweken. Maar op 't stuk van •ie Trümmelbacherei heb ik stand go houden. Zijn vriendelijkste stembui ging „Sie gehen wokl nacli Lauter- brunnen mil Trümmelbach", is af gestuit op de ijzerharde rots van mijn afkeer jegens de combinatie geklem de lichtjes, liften en kunstmatige duisterheden.' Misschien vraagt oom, of Seb; tiaan niets beters van Interlaken te vertellen heeft laat hij maar den ken, dat deze klaagzang de reflex is van dien eenen, regenachtigen dag. De rest staat in de triomfkreet van het mooie weer, want daar ben ik het overige van den tijd gelukkiger mee gemaakt. En dan is Interlaken een verrukkelijk oord. Je hoeft er nauwe lijks een stap voor te doen. Midden op den Höhenweg staan altijd men schen, die over het groote grasveld heen in eerbiedig stilzwijgen opzien naar het majestueuse drietal Möncli, Eiger, Jungfrau; naast, elkaar in hun schitterende blankheid. Soms worden ze door sarrende nevelen aan het oog onttrokken, dan trekken op eens die wolkgordijnen weg en flonkeren de Bneeuw- en ijsmassaas verblindend haast in de stralende zon. Op een avond kwam de portier haastig in de eetzaal, het diner was juist geëindigd en waarschuwde; de Jungfrau stond in A'peughihen. En toen wij stil op het balcon stonden tc kijken, was 't of er een vuur brandde in de flanken van dien machtigen berg. Niemand sprak, niemand dacht aan een kijker, iedereen stond daar uiaar en keek toe; liet eenige wat ik dacht was: „iaat ik deze pracht goed in me opnemen dat ik het nog jaren lang weer in mijn geheugen terug kan roepen, wanneer ik dat wil". En dat kan ik nu nog doen. Terwijl ik dit schrijf zie ik voor roij den berg van vuur, die geen vlam was, noch rook gaf. Wij staarden, totdat de fel heid minderde tot roodgeel, tot oran je, tot zwak geel en de zon eindelijk wegzonk achter die reuzen van eeuwi ge sueeuw en ijs, waarmee het haar behaagd had twee, drie minuten lang tc tooveren, zooals geen mensch het zou kunnen nabootsen. Toen heb ik begrepen, waarom de Zwitsersche schilders zulke zwakke stukken schilderen. Deze verf is in geen enkele kleurdoos te vinden en als zij bestond, zou de mensch die niet weten te hanteeren. De felste im pressionist is de Natuur. Wat zij kan is geen mensch in staat na te boot- Zoo gaat het wie in Interlaken was, kan over de Jungfrau niet zwijgen en toch was het mijn plan niet, in dezen brief al van den berg te vertellen. Hoe ik er heenging, naar het uiterste puntje, dat de mensch heeft bereikt, schrijf ik later. Eerst over de meren. Interlaken, uit te spreken alsof er twee k's ston den, beteekent „tusschen de meren", het meer van Brienz, waarover ik u vroeger schreef en het meer van Thun. De stad is dus rijker dan Luzern, dat liet met één meer moet doen en tege lijk armer, daar ze feitelijk niet aan die meren ligt. Kanalen vormen de verbin ding met de stad, juist daarom is er zoo goedhals geen watersport, behalve dan de tochtjes met de sloombooten naar Brienz en Thun. Het was zonnig weer, toen ik naar Thun voer, het water was vol zilveren spatten, een frissche wind woei onder het linnen tentdak door en de boot maakte weer haar gezellig la- veerende bewegingen tusschen de twee oevers, rechts, links, en gaf zoo een langen, rusligen kijk op de bergen in het rond. Thun is een aardig stadje, waarvan het oudste gedeelte meteen de groote attractie is. Langs steenen trappen, die eeuwen getrotseerd hebben, kom ik bo ven bij een kerk, bij een oud gebouw, typische .straatjes imet oude ihuisje3, alles smal en dikgesteend en eindigend boogvormige poorten, die vroeger wel door zware deuren afgesloten moe ten zijn geweest. Dit was, het is duide lijk, de oorsprong van de stad, aan den voet waarvan naderhand het moderne gedeelte werd gesticht. Eigenaardig liggen ter halver hoogte van den heuvel kléine huisjes, die nóg bewoond zijn en zich vroeger als vreesachtige kuikens hebben gevestigd onder de bescher ming van het oude slot daarboven, dat "n een vreedzaam museum veranderd is. Het moet aardig zijn, hier eens een dag te blijven, snuffelend in oude do- enten, tot je met de gedachten te rugkeert naar die oude tijden. Helaas, de inspannintr is te groot, wel klautert een oud vrouwtje langzaam de trappen op en verdwijnt in een van de oude huisjes, maar haar kleedij is van gisteren en bovendien klinkt beneden de bel van de electiische tram, modern verschijnsel in deze antieke omgeving, die mij herinnert aan de noodzaak om spoed te maken, wil ik den wagen van drie uur naar Interlaken nog halen. En zoo zit ik dan een half uur later met mijn in een kruidenierswinkel ge kochte kaartje in de tram en rij terug naar Interlaken langs de oevers van het Thunermeer, soms vlak langs hei water door de vriendelijke dorpen heen, dan weer-heel in de hoogte, langs een stellen rotswand neerziende op de groe ne golven. Deze tram heeft het ideaal van de democratie, eene_ klasse, bijna bereikt, er is maar een zesde voor de tweede klasse gereserveerd, de rest is derde. Bijna niemand reist in Zwitser land anders dan derde, behalve enkele vreemdelingen, die zich voor de tweede geschapen achten. In den namiddag ben ik weer in In terlaken terug, juist op tijd om een frissche limonade te drinken buiten de gezellige lunchroom op den Höhen weg, waar vooral de Hollanders in leege uurtjes komen neerzitten. Dan wordt '1 tijd voor den eersten gongslag in '1 hotel en du= ook voor verkleedeo, want in de plunje van den dag koenen alleen onverschillige Amerikanen aan tafel. Of Amerikaninnen, van wie een heele zwerm op ons hötel is neergestreken. Zij kwekken verbazend, kluiten samen en gaan voor niemand op zij, al versper ren ze ook de heele trapopening eeu onaantrekkelijke verzameling, waarvan er verscheidene mei den hoed op niet alleen, maar ook met een bontmantel om (in den zomer) aan tafel komen. Ja tante, je ziet zonderlinge figuren op reis. Morgen is het de groote dag, de tocht naar de Jungfrau. Als 't dan maar mooi weer is. De portier verzekert van wel, alsof hij het bestellen kon. Nu is de portier van een groot hotel wel een machtig man.... Vriendelijke groeten van uw toe genegen SEBASTIAAN NIETSDOENER. Stadsnieuws PA VAN DER STEUR JUBILARIS Naar men aan de Loc. schrijft, zal de heer Joh. van, der Steur, te Moge- lang, beter bekend onder den naam Pa van der Steur, binnenkort den dag herdenken, diat hij dertig jaar ge leden, zijn nuttig en belangeloos werk ten IböAe dijn verwaarloo&dio jeugd aanving. Het was in September van het jaar 1892, dat de heer Van der Steur zijn intrek nam in het huisje aan den weg van Magelang naar Pajaman, waar toen het Militair Tehuis was geves tigd. Hier nam Pa van dar Steur in -j'alzeifde jaar nog de eerste 4 kinde ren op. Van vier groeide het aantal aan tot op den huldigen dag reeds pl.m. 600 kinderen, die door de stioh ting Oratnje-Nassau zijn veraotrgd. In kringen van hen, die den arbeid van dien heer van der Steur van naibij aanschouwden, 'bestaat het voorne men den jubilaris op een nader te be palen dag in September een bewijs te geven, hoe hoog door velen zijn zor genden, opofferenden en lief dew oMen arbeid wordt gewaardeerd. HET PHOE NIX TERREIN. Wij hebben nog eens een bezoek aan hei Phoenixterrein gebracht en geconstateerd, dat de toestand diaar, waarover wij Donderdag schreven, nog onvex'anderd ia Bij een informatie bij de gerneen- tereiniging bleek ons, dat deze tak van •dienst zich niet met het weghalen van vuil van particuliere terreinen mag belasten. Dit gelbeurt alleen op ver zoek van den eigenaar of den huur der van het terrein en tegen betaling. Bij de gezon dihe i d scoi nimisöi <3 is, naar men ons mededeelde, nooit een klacht over-het Phoenixterrein inge komen. Bij den dienst van Bouw- en Wo ningtoezicht kon de wnd. directeur ons geen nadere inlichtingen gewen betreffende de „woning", die nog op het terrein staat. DE TULPEN IN BRONX PARK EN CENTRAL PARK. Wij lezen in het Wieekblad voor Bloembollencultuur Van den directeur dér New-York Botanical Gardens (Bronxpark) is een dankbetuiging ingekomen voor- de in 1921 gezonden bloembollen, me.t een besohrijving hoe en waar de verschil lende soorten geplant werden en de date, waarop ze bloeiden. Er was in de New-York Times he kend gemaakt, dat 23 April Tulip Sunday" zou zijn en dit heeft duizen den bezoekers naar de parken ge bracht, die albe zeer voJdaau waren. Op 4 Mei werd de jaarlijksohe In spectie van de N. Y- BtJtanical Gar dens gehouden, en ook toen was de bewondering weer zeer groot- Darwiu- en Rreedartulpen waren 8 Mei op zijn best late Tulpen van 10 tot 13 Mei. Het enorme bed met. dui zend e Farncomibe Samdéra werd door eèn ieder bewonderd. Van hef, New-York-kantoor der Fa. M. van Waveren en Zn., zijn ook be richten ontvangen met kranten uit knipsels uit de dagbladen, waaruit blijkt, dat de beplanting van hét Fifth Avenue Park veel toeschouwers heeft getrokken, zoodat het beoogde doel om reclame te maken vcor onze bloembollen in liet algemeen, wel als (bereikt beschouwd mag worden. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 17 Augustus 1D22, 'b avonds van 71/2 81/2 uur, door den lieer R. G. Oreve- eoeur, Bakhuizen. Programma: 1. Dorisehe Toccata, J. 8. Back. 2. Sonate No. 3 c kl. t., A. Guibnant a. Preludio: Allegro maestoso con fuoco b. Adagio inolto. c. Fuga: Allegro. 3. Evocation la CliapeHe Sixtine, F. Liszt. a. Miserere van AJlogri. bAve Verum van Mozart. 4 Pastorale uit de 12e Sonate, J. Rlicin- berger. 5. Marohe solennelle, A. Mailly. EXAMENS HOOFDAKTE. Geëxa mineerd 15 candidate!). Geslaagd de hee- ren: W. J. Rozerna, Sassenlieiiii, B. W. Blase, Amsterdam, A. A. Piek, Schoten, D. P. van dor Togt, Haarlemmermeer. E. Oh. J. Tubbergen, Amsterdam, B. J, van Oploo, Haarlem, Tj. Tromp, Zaandam, J. Oh. Vos, Amsterdam. PERSONALIA. Voor het examen Hoogduitseh M. O. acte A is geslaagd mej. M. A. H. Belger, te Haarlem. VERLOF DRANKWET. B. eu W. van Haarlem brengen ter kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van P. A. EBBING om verlof tot het ver koopen van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik terplaatse van ver koop in den winkel van perceel Lin- scliotenstraat No. 4. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Ilolzapfel, Westergracht 49, koperen armband; M. Smits, Leidecliestraat 128, zilveren armband; I. Droog, Bronsteeweg 78, broche; M. v. Rooyen, Du ven voorde- piraat 14, blauwe cape; J. v Kooten, Nassaulaan 34rd., donkerblauwe ca pe; Kennel Fauna, Parklaan 119; zwart hondje; gebracht door Jansen, Begijnhof 8; A. de Bonte, Luitensteeg 3, onafgewerkt, jurkje; J. Scholtz, Lombaaxlsteeg 9rood, kleedingstuk- ken; Kennel Fauna, Parklaon 119; zwart-witte kat, gebracht door De Rloeme, Leeghwaterstraat 17; witte kat, gebracht door J. Viets, Zijlweg 101; L. v. d. Broek, LeuxlscViestraat. 46 rood, oorbelletje; A. W. Blom, Spaarne 40, lieerenparapluie: H. Bannink, Rollandstr-aat 19, kinder- portemoimaie; M. Hoogers, Z. Buiten- spaarno 34c, pakje slofA. J. Huls bergen, Kloosterstraat 103, kinder- echoentje; II. J. v. Mook, Leidfechestr. 1S6, taschje met meters; II. Keuion, Lange Veerstraat, 15, boodschappetn- z&k. Opmerkingen uit de Burgerij Een Aboané beklaagt zich erover, dat hg in Cinema Palace de voorstelling wou gaan bjjwonen en geen plaats oneer krij gen kon, ook niet, toen hjj, op raad van de directie, een poos gewacht had. Dit stelde hom teleur omdat hjj het een ge zellig theater vindt. Voor Cinema Palace is deze iklacht dus een goed getuigschrift meteen. Maar blijkbaar verwacht inzender van ons een woord van beklag of een goeden raad. Wjj zouden zeggen; voortaan wat vroeger van huis gaan. Pers-Uverzlciit SNEL RECHT. Wij lezen in Het Vaderland: Van 'liet nieuwe wetboek van Straf- voaxlering zal vermoedelijk met 1 {September a.s. een deel in werking treden. Ten gevolge van een misver stand hebben we d'ezer dagen gemeld, dat het geheele wetboek in werking zou treden, doch zulks is onmogelijk, daan- hiervoor een invoeringswet noo- dig is, waarvoor een commissie in het leven is geroepen, die haar ar beid blijkbaar nog niet heeft volein digd. Maar verleden jaar is door de wetgevende macht goedgekeurd een voorstel om de bepalingen betreffende een gewijzigde procedure voor den kantonrechter al vast als afzonder lijke regeling in te voeren en naar alle waarschijnlijkheid zal dit nu 1 September plaats hebben. Wanneer dit geschiedt, zal dit een gelukwensch waard zijn. Want die wijziging komt neer op een belangrijke hervorming. Men zou hdjna kunnen spreken, van een omwenteling. Er is zoo dikwijls en met zooveel goede gronden aangedrongen op snel le rechtspraak juist voor kleine za ken, die tot de bevoegdheid des kan tonrechters behooren, dat er nu ein delijk een regeling zal komen, die door snelheid de Engelsohe recht spraak evenaart Dat men met een termijn van 5 dagen voor den kanton rechter kan gedagvaard worden, is nog maai' een kleine verbetering. Van veel grooter beteekenis achten wij de regeling, dat men door een eenvoudige schriftelijke oproeping, welke de bekeurende politieman aan biedt op hetzelfde oogenblik, dat hij zijn bekeuring doet, voor den kan tonrechter kam worden gedaagd. In gemeenten met meer dan 100.000 zie len, dus in Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht zal de kanton rechter daarvoor driemaal per week moeten zitten, in kleinere kantons eenmaal per week, 111 de kleinste tenminste eens in de veertien dagen. Verschijnt de aldus opgevoepene niet, dan doet de kantonrechter de zaak op de stukken af. Geeft hij wel gevolg aan do oproeping, dan kan de kantonrechter, na behandeling der zaait, onmiddellijk en wel mondeling uitspraak doen. Wenscht de bekeur de of zrijn advocaat want men mag reolitsgeleerden bijstand medebrengen het vonnis op schrift gesteld te zien, dan zal hij dit uiterlijk 7 dagen later thuis krijgen. Voor sommige gevallen staat zelfs de mogelijkheid open, dat bij aanhou ding de bekeurde naar den ambtenaar van het O .M. wordt gebracht en dan onmiddellijk voor den kantonrechter verschijnt Heeft deze nu de veroordeeling tot een boete uitgesproken en wil de overtreder de zaak nu maar zoo gauw mogelijk de wereld uit hebben, dan kan hij binnen 24 uur bij de griffie zijn boete betalen. Kan het haast vlugger? We kunnen ons voorstellen, dat er rechterlijke ambtenaren zullen zijn, wien dit alles te rad gaat en de wet gever heeft hun dan ook de vrijheid gegeven zich, als zij dit noodig vin den, wat langer over hun oordeel te beraden, maar wanneer we in de nieuwe regeling zullen zijn ingeleefd, dan zal men eens zien, hoe vlot die zaakjes worden afgehandeld en hoe gunstige inwerking dit zal hebben op baldadigheid, straatschenderij, enz. Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Vernieling en bedreiging. Te gen S. P. S., te Hoofddorp, die Zondag onder den invloed van sterken drank erkeerde, een 8-tal ruiten in de ouder lijke woning vernielde en de politie be dreigde met een zeis, is deswege pro ces-verbaal opgemaakt. De woesteling werd door de (glas scherven zoodanig verwond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Onderwijs. De heer W.- Straks, on derwijzer aan de openbare lagere school No. s te Nieuw-Vennep, (heeft eervol ontslag aangevraagd, BEVERWIJK. Gemeente raad. De raad dezer gemeente is bijeengeroepen tegen Woensdag avond voor een spoedeischende ver- gaderang. De punten van behande ling zijn: 1. Ingekomen verzoek van de raadsleden J. Eijking, J. Steen voorden, G. R. Ruising, C. J. Har- maijer, M. Tromp, K. Tijssen en P. J. v. Helden, luidende als volgt: „Naar aanleiding de VleesehkeuTings- wet reeds in werking is en er van hoogei'hand op aangedrongen wordt dat do gemeente moet zorgen, dat de vleeschkeuringsdienst op 1 Sept. a. a uitgevoerd kan worden, zoo stellen ondergetedkendén voor, een spoedver gadering van den gemeenteraad uit 1 e schrijven, waarin een beslulit wordt genomen dat er tot benoeming van een ambtenaar kan worden overge gaan. 2. Vaststelling gemeenschappelijke regeling inzake den keuringsdienst van vee en vleeseh en gemeenschap pelijke verordening op de heffing en invordering van keurloon Politieberichten. P. W. is door een marechaussee uit Arn hem naar ihior overgebracht wegens ver duistering van gelfl ten nadeele van D. V. Mej. 6. werd bekeurd wegens mis handeling en Mej. K. T. wegens, vernie ling. Proces-verbaal is opgemaakt tegen P. Y. wegens het niet behoorlijk zorgen voor vrouw en kinderen. Tegen J. T. werd proces-verbaal op gemaakt wegens dronkenschap. K. T. werd bekeurd dooi het opge ven van een valsehen naam. Zondagavond werden er weder in de Gasthnissteeg eenjge voetzoekers af gestoken. De daders zjjn onbekend. Mej. v. E. werd Zaterdag door een auto aangereden toen zjj het Stationsplein wilde oversteken. Zjj bekwam eenige ver wondingen. De politie doet onderzoek naax den eigenaar van den auto. IJMUIDEN. P o 1 i t i e-b erich- t e 11. Vrijdagavond werd aan de politie kennfe gegeven van idiefeflnl van een rijwiel in de Breesaap, nabij Boschlust. De fiets ziet er als volgt uit: Duitsch model, zadel: geel leder, zwart gelakt, nikkelen etuur en bel, bandrern op het voorwiel, rubber pe daion, M ich el inbanden. P. C. de G. deed aangifte door een onbekend persoon, die achter op een vrachtauto van v. H. zat, met een hard voorwerp te zijn gegooid, waar door zijn lorgnet op de straat viel. Zondagmorgen verzocht mej. v. O. opsporing van haar 15-jarige dochter, later werd medegedeeld dat het kind weeir thuis was. Zondagmiddag werd bij de poli tie aangebracht F. J. B., een minder jarig stow-away aan boord van het s.s. Maasstroom. B. kreeg reisgeld om weer naar Amsterdam te gaan. Verder is aan eenige werkzoe kenden nachtverblijf verleend en zijn enkele personen bekeurd voor rijden zonder lïohL ZANDVOORT. Gevolg van onvoor zichtigheid. De familie IV. uit Am sterdam had op het Noordersfraud van Zondag- op Maandag gebivakkeerd. Toen men 'e morgons wilde opbreken, werden twee kinderen er op uitgestuurd om een handkar te huren- voor het vervoer van tent en bagage. De oudste van de twoc duwde, de jongste zat op de kar, beiden hadden grooten schik in het heen en weer zwaaien der kar, die maar niet op het rechte pad wilde blijven, gedeeltelijk door onhandigheid, gedeeltelijk door broods dronkenheid van den bestuurder. Plotse ling echter werd aan hej ploizier een ein-. de gemaakt. Een auto, door een jonge dame bestuurd, kwam aanrijden en raakte de kar. Door den schok werd het ventje, dat er in zat op den grond geslingerd; hij bezeerde zich vrij ernstig. Na in he^ po litiebureau verbonden te zijn werd hij naar Haarlem, naar het Groote Gasthuis vervoerd, waar hjj enkele dagen moet blijven. Ofschoon de autobestuurster geen schold had, verklaarde zjj zich bereid, alle onkosten to dragen. Koopwaar in beslag genomen. Aan een aantal personen is door Burgemees ter en "Wethouders vergunning verleend, op het strand met vruchten en andere koopwaar te venten. Alle anderen worden geweerd. Toch wagen- eiken Zondag weer enkelen, vooral kinderen, het, met een mandje er op uit te trekken, om ook wat te verdienen. De politie houdt zich ochten streng aan de bepalingen, dat dezen Zon dag verscheidene» weer tot hnn schade ondervonden. Hun koopwaar werd name lijk in beslag genomen, zoodat hun dag, door het slechte weer toch al niet best, voor hen extra onvoordeclig werd. Muziekuitvoering Zandvoort's Mu ziekkapel. Begunstigd door mooi weer is de uitvoering van Zandvoort's Muziekka pel uitstekend geslaagd. Honderden ston den in dichte rjjen op de trottoirs om het terrein geschaard en luisterden met aan dacht, terwijl ook enkele autobestuurders hun wagen lieten stoppen, om mee te ge nieten. Het programma was dan ook met zorg samengesteld, zwaardere en lichtere nummers wisseldeD elkaar af, terwijl di rigent en orkest toonden voor hun taak berekend te zijn. Een voldoend aautal agenten zorgde, dat de jeugd, die de vo rige maal te luidruchtig was, ditkéer niet hinderde. Al zjjn wo dankbaar voor 't gebodene, toch gelooven we, dat de muziek nog meer tot hoar recht zal komen, wanneer een volgend jaar inplaats van het tij delijk podium, de muziektent gereed zal z\jn. Waarvoor de heer Van 't Hof, de directeur, gewaarschuwd had, bleek juist: doordat de uitvoerenden geen klankbord boven hnn hoofden hebben, smelten de tonen der verschillende instrumenten niet voldoende inéén. Gelukkig, dat de directeur dit jaar ever z:u bezwaar heenstapt en het be tere niet de vyand van het goede liet zijn. Nu de uitvoeringen zoo in den smaak vallen voor zoovelen een genot zijn, zal de muziektent zich wel niet laten wacht ten.. Binnenland DE ONDEROFFICIEREN. Naar aan het Haagsche Corr. Bu reau officieel wordt medegedeeld, is het in verschillende dagbladen opge nomen bericht, dat het ontslag van onderofficieren met 35 dienstjaren op 16 Augustuè zou zijn ingetrokken, ir algemeenen zin geheel onjuist. DE FINANCIËN VAN WORMER- VEER. In een uitvoerige correspondentie uit Worinerveer aan Het Volk wordt o.u. medegedeeld, dat geen enkele bank bereid is gebleken, een leening van deze gemeente te plaatsen. Da correspondentie wijst er echter tege lijkertijd op, dat uit de thans ontvan gen bedrijfsrekeningen blijk, dat geen enkel bedrijf over 1921 verlies heeft opgeleverd, dus hoven zijn begrooting is gekomen en het gasbedrijf zelfs een belangrijke winst heeft gemaakt. Wat de gemeentehuishouding aan gaat,, was de inkomstenbelasting ge raamd op f 370.000. „Begin 1923 (blijk baar bedoeld 1922) werd meegedeeld door de inspectie der belastingen: het wordt f 270.000. Eenige maanden ge leden was hel reeds f 340.0000. En he den onttangen wij de verrassende mededeeüng, dat de inkomstenbelas ting zal opleveren f 430.000, Wij zul len dus f 00.000 méér dan geraamd is ontvangen!" De faillissementsaanvraag (inder tijd door de Amsterdamsche Bank) had, volgens den correspondent, ge rust achterwege kunnen blijven. En hij gaat dan voort: „tegenover een vasten schuldenlast, toen wij aan het bewind kwamen, van f SOÓ.OUQ heb ben wij thans ruim f 500.000 schuld en waren onze kasgeldleeningen toen: f 700,000 thans zijn ze: f 267.000". De berichtgever vernam verder, op welke voorwaarden hel rijk bereid is, Worinerveer door middel van de Bank voor Nedcrlandsche gemeenten aan kasgeld te helpen. Hij gelooft niet» dat liet gemeentebestuni deze voor waarden zal aannemen. Het zal zich, meent hij, zeker niet onder curnteele laten stellen. De voorwaarden zouden nL liierop neerkomen, dat de geheelt zelfstandigheid van liet gemeentebe stuur ten offer moet worden gebracht. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besiuit is benoemd tot of ficier iu de Orde van Oranje-Naesau M. Glandemons, kanunnik, deken en pastoor te Arnhem. Bij Kon. lxsluit is benoemd tot ridder in do Orde van Oranje Nas sau L. van Vliet, pastoor tc Beeed. OPGRAVINGEN IN FRIESLAND. De Vereeniging voor terp-onderzoek heeft sedert eenige weken haar werk zaamheden in de provincie Friesland begonnen. Dr. Van Giffen, de leider van dit onderzoek, heeft eerst het in do tweede helft van de 19de eeuw verwoeste (hunnebed te Rijc in Gaas- terlond (het eenige op Frieschen bo dem) weer opgegraven. De formatie van het hunnebed is daarbii duide*

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1