3] 40e Jaargang No. 12020 Verschijnt dage'ijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1922 ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en aanbod van 14 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie Groote Houtstraat 03. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Beverwijk enz. DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3621 ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in denbmtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.671/,. Franco per poet door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 0.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.671/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourcns Ccster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, DIT NTTMMRO- BESTAAT UXT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ajjoada Heden» DONDERDAG 17 AUGUSTUS. Terrein Busken Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzending: samen komst. 8 uur. Oud Holland, Verwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Thoater, Groote Hout straat: 'a middags 8,305.30 on avonds 310.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout- Straat 6g Tentoonstelling van werken door Geratd van Vliet, io6 uur. Bioscoopvoorstellingen, Bloemendaal. Avondconcert in I-lotel-Restaurant „Rusthoek", 8 u. VRIJDAG 18 AUGUSTUS. Terrein Busken Huetstraat. Noord - Hollnndsche Tentzending: samen komst, 8 uur. Kunstkandel F. S. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 U1Ond-Holland, Verwulft, Btrykorkeat. Tea-room Luxor Theater, Groote Hout straat: 'b middags 3.305.80 en 'a avonds 810.80 Concert. Luxor-theater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg Do Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 nur. Cinema-Palace, Groote Hontetraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. OM ONS HÊEN No. 3078 Het Spuien door Rijnland. in de laatste Raadsvergadering heeft de heer Van Liemt bij de rondvraag geklaagd over de stinkende grachten. Van de tafel van B. en W. is daarop geklaagd over de tekortkomingen van ■het waterschap Rijnland en herinnerd aan de vragen, die wethouder Bo ni ans hierover tot den Minister heeft gericht. Daarmee was de zaak wel af- geLoopen, maar niet opgehelderd, zoo dat wij aan het waterschap telefonisch om inlichting hebben gevraagd. Het antwoord luidde, dat op 7 Juni van dit jaar een verzoek van het gemeentebe stuur is ingekomen, waaraan toen niet kon worden voldaan omdat de schoorsteen defect was; naderhand is geen verzoek meer gedaan. Hiermee was over het geschil nog geen Licht opgegaan, zoodat ik aan het waterschap om-een onderhoud heb gevraagd en ten antwoord gekregen dut men mij Woensdagmorgen te elf uur ontvangen zou. Rijnlands bureaus zijn in een typisch ouderwetsch huis aan de Breestiraat te Leiden gevestigd, maar voordat ik daaraan toe kwam, heb ik nog eens even verwonderd ge staan over de buitengewoon slechte indeeling van de bestrating in Leiden op de Veemarkt en zelfs op de drukke Breeetraat. Er zijn lage stoepen, maar bijna zonder uitzondering om de meter of zes, zeven, afgesloten door hekken, zoodat de wandelaar er geen gebruik van maken kan. Hij moet zich dus met de voetstraat behel pen, die evenwel niet verhoogd is, maar verheeld met den rijweg, zoodat alle rij- en voertuigen er over heen gaan of er op uitwijken, waardoor de voetganger biet de minste veiligheid geniet. -Zoo'n slechte regeling^ in een hoofdstraat heb ik van mijn leven nog niet gezien wij critiseeren taeermalen de Haarlemsche bestra ting,, zoodiat hier ook wel eens ge zegd mag worden, hoeveel beter de aanleg van trottoirs in onze stad is geschied. Rijnlands huis is du6 een echt ouderwetsch gebouw, met groote ka mers en een ruime vestibule, waarin modellen van sluizen staan achter glas en oude kaarten aan den wand getuigen van do bejaardheid van het waterschap. Boven werd ik door den Ingenieur, den heer Iloogeboom, met groote vriendelijkheid ontvangen. Blijkbaar had de vraag van wethou der Bomans aan den Minister hem eenigszins geprikkeld. „Is het moge lijk", vroeg ik, „dat hier misverstand in 't spel is?" „Do wethouder," ant woordde de heer Hoogeboom, „is niet op de hoogte van de zaak. Sedert bestaat er deze overeenkomst tusschen het Haarlemsche gemeentebestuur het watersohap, dat wij zullen malen, Wanneer Haarlem dat vraagt en er geen bezwaar bestaat wegens te la gen waterstand. Wat is er nu dit jaar gebeurd? Op 7 Juni 1.1. heeft het ge meentebestuur van Haarlem gevraagd oin te spuien, Wij hebben daarop den 12den Juni geantwoord, dat, omdat de schoorsteen van het stoomgemaal te Spaarndam en de voedingstubelures (aanvoerbuizen van versdi water) ver nieuwd moesten worden, het stoomge maal voorloopig niet maalvaardig was „Het woord voorloopig had dus", vroeg ik, „de bedoeling om to ze feen: vraag het later nog eens nan „Juist. Maar een nadere aanvraag is niet gekomen, wel de vraag van den wethouder aan den Minister. De ze heeft toen inlichting gevraagd bij den Provincialen Waterstaat van Noordholland en do hoofdingenieur heeft mij een opzichter gezonden om to informeeren. Ik heb hem natuurlijk gemakkelijk kunnen inlichten. Met een defect gemaal kan toch niet ge malen worden, evenmin als je kunt rijden op eon kapotte fiets". „Bij Rijnland bestaat dus geen en- kol bezwaar, om voor Haarlem het water te ververschen Volstrekt niet. Waarom zouden wij onwelwillend zijn? De toestand is zoo, dat Haarlem in haar buurt een compleet stoomgemaal heeft staan, waartegen het zeggen kan: „maal" en wij malen en dat. we! tegen een kleine vergoeding. Vroeger betaalde Haarlem 70.per keer, maar toen ln den oorlog de prijs van de kolen too hoog werd, habben wij natuurlijk en zoo betaalt de gemeente Haarlem nu dc kosten van de kolen en een klein bedrag van vijftien gulden voor smeermiddelen en leese arbeiders, dus niet eens den koelenden prijs, want dan zou er ook rekening moeten gu- bouden worden met de loonen van het vaste personeel.'' De heer Hoogeboom haalde verschil lende jaarverslagen voor den dag. „In paragraaf 15 ver-melden wij geregeld hoe vaak er voor Haarlem gemalen is. Hier is het verslag van 1921". Ik las dat het in dat jaar één keer door het gemeentebestuur gevraagd is en dat er op 13 Mei gemalen is gedurende 12 uur, waarbij 1.023.000 krab. meters water uitgeslagen is. „In 1920 is ook éénmaal het verzoek gedaan (op 24 Juni), maar toen kon er niet aan vol daan worden, omdat de koienvoorzie- ning toen nog niet afdoende gewaar borgd was". Op goed geluk zocht de heer Hoogeboom eenige verslagen bijeen." In 1915 is tweemaal gevraagd om te spuien, op 11 en 12 Juni is daar aan voldaan, maar den tweeden keer was het onmogelijk, omdat het gemaal voor schoonmaak en nazien was i demonteerd. Hier is 1912. Nadat het April van dat jaar had moeten wor den geweigerd, is er in datzelfde jaar 4 maal gespuid, in 1913 3 maal, m 1905 zelfs 7 maal. U ziet dus, dat Rijnland volstrekt niet onwillig is, om tt> malen, wanneer Haarlem dat vraagt. U kan al de verslagen over de verschillende jaren op de Provinciale Griffie vinden". „Uit uw telefonisch gegeven inlich ting is mij gebleken, dat er door Spaarndam op 9, 10 en 11 Augustus toch gemalen Is om den boezem op peil te houden". „Juist en daarvan heeft Haarlem natuurlijk mee geprofiteerd, zonder dat het er voor behoeft te betalen." „Maar de Haa/rlemsche grachten stinken nog". „Als Haarlem ons vraagt om te ma len, dan zetten wij de sluizen bij Penningsveer dicht, zoodat van dien kant geen water in beweging gebracht wordt, dan stroomt al het vuile water natuurlijk sneller door Haarlem heen en wordt door de sluis te Spaarndam op het Noordzeekanaal geJoosd". „Er wordt in Haarlem wel veel ge klaagd over den stank van het water- Zijn tegenwoordig de omstandigheden misschien veranderd?" „Haarlem moest een flink rioolstel sel hebben, om.de vuile boel niet al tijd in de grachten te brengen". Hiermee liep ons gesprek af, zoodat ik den heer Hoogeboom voor de vrien delijk verschafte inlichtingen be dankte. Op den weg naar het station had ik de gelegenheid op te merken, dat de Leidsche grachten precies hetzelfde geurtje afgeven als de Haarlemsche. De burgemeester- van Leiden moet eens gezegd hebben: „graahten zijn er ook niet om er aan te ruiken". Neen, maar de voorbijganger kan bij het paseeeren van grachten zijn neus todh niet in zijn zak steken! Thuis gekomen heb Ik de verslagen van Rijnland van 1914 tot en met 1919 nagezien en daarin gevonden, dat Spaarndam in 1914 op verzoek van Haatlem éénmaal gemalen heeft, n.l. op 24 Juli; bij' een verzoek op 8 Mei gedaan, was dat gemaal reeds in wer king ten dienste van het op peil hou den van den boezem. Verzoeken van 22 Juni en 6 Juli konden niet worden ingewilligd, omdat het eerste verzoek samenviel met een door het Stoomwe zen in te stellen kotelonderzoek- op 6 Juli warem herstellingen aan ae ke- teiappenduges in uitvoering; een ver zoek van 9 Sept. kon niet worden uit gevoerd om verschillende redepen o.a. in verhand met militaire inundatiën. In 1916 heeft Spaarndam, op ver zoek van Haarlem, tweemaal gema len In 1917, 1918 en 1919 werd telkens éénmaal door Haarlem verzocht om te spuien; „in verband met de door de bijzondere tijdsomstandigheden gebo den spaarzaamheid in het verbruik van steenkolen, kon echter", zoo wordt telkens eensluidend in deze drie verslugen gezegd, „aan dat verzoek niet worden voldaan". Wanneer wij nu van 1912 tot 1922 de statistiek opmaken, dan komen wij tot do conclusie, dat de gemeente spuien en dat daaraan 12 maal vol daan is. Deze statistiek is hierom niet juist, dat ongetwijfeld vaak een ver zoek van Haarlem naderhand door Rijnland ingewilligd Is. Als bij voorbeeld Haarlem op 1 Juni en l Juli het verzoek doet en Rijnland op 10 Juli maalt, dan kan dit als één ver zoek, tweemaal gedaan, beschouwd worden. Hierbij moet gevoegd wor den, dat het gemaal ln 1913 en '14 werkte voor het op peil houden van den boezem, (al is dat voor Haarlem, om de bovengenoemde reden niet pre cies hetzelfde) en er mag zeker niet vergeten worden, dat de kolenechaars- te van 1917 tot 1919 vele nuttige din gen onmogelijk heeft gemaakt. Al zijn wij dat nu bijna vergeten, op de steen kool was toen inderdaad de naam „het zwarte goud van toepassing. Onwelwillendheid van Rijnland kan, zou ik zeggen, dus niet uit dit statisliekj© volgen, al blijft het zeker een bezwaar, dat de gemeente niets heeft in te brengen. Vragen staat vrij, maar weigeren erbij. Wel trekt h^t de aandacht, dat het stoomgemaal nogal eens technisch buiten staat is om te malen, wanneer Haarlem dat vraagt, nu om den schoorsteen, dan om een ketelonderzoek, dan weer om appendages. Van Haarlemsch stand punt zou men wet wenschën, dat de ze reparation in het vroege voorjaar of in den herfst kor.der. gebeuren, daar Haarlem het stoomgemaal alleen in den zomer te hulp roept. Overigens zou ik niet weten, waar om Rijnland opzettelijk balsturig zou zijn, wanneer de waterstand spuien voor Haarlem althans toelaat. Is dit voorbehoud onbillijk? Men moet er kennen, dat er in eon waterschap verscheidene belanghebbenden zijn, mot uiteenloopende belangen. Waarschijnlijk zal een bespreking van het gemeentebestuur met het be stuur van het waterschap meer succes hebben, dan de krachttoer van een klacht bij den Minister. Overigens kan het zeker zijn nnt hebben, wanneer deze gdheele zaak van de vervuiling der Haarlemsche grachten eens ter sprake komt alleen maar: verbetering zal geen geld mogen kosten, want dat hebben wij niét. En het ie ook hier: geen geld, geen Zwitsers. J. C. P. Provinciale Staten van Hoard-Holland. DE WATERVERONTREINIGING I^N DE GEZONDHEIDSTOESTAND TE VOLENDAM. HOE STAAT T MET het nieuwe gebouw der Sociëteit Vereenlging? De firma G. Metzelaaa en Zoon schiet met den bouw van het nieuwe gebouw der Sociëteit Vereeniging op den hoek van den Zijl weg uitste kend op. Alles is nu zoover gereed gekomen, dat men aan het afwerken, zo-oalis stu- ikadooren en schilderen, toe is. Binnen enkel dagen gaat de sohut- ting weg en dan kunnen de voorbij gangers zien, welk een mooi gebouw daar verrezen is. De opziLcliter van het bouwwerk, de heer C. van den Haak, leidde ons de verschillende zalen door. De kegelbaan, die op den heganen grond is gemaakt, is al zoo goed als klaar. Deze zaal is 30 M. lang., ruim M. breed en heeft aan den achtef- kant een deuir, die toegang geeft tot den tuin, die een afmeting heelt van 16 bij 22 M. Die tuin wordt omringd door een fraaien muur met ijzeren hekken, met inrijpoorten voor auto's. Langs het bijzonder fraai trappen huis met breede treden van glanzend graniet waai- ter bescherming nu nog planken op liggen, komt men op de eerste étage, waai' aan den voorkant de leeszaal ligt met een van graniet vervaardigd, stevig balcon. Daarnaast is de groote conveiuatiezaaJ, die even eens bjjna klaar is; uit deze zaal heeft do bezoeker een hijzonder fraai uitzicht op Raaks- en Zijlbrug en omgeving. Aan den achterkant ligt de biljart zaal, die een baïcon heeft van 22 M. lang en 3 1/2 M. breed. Aan dit terras is aan den eenen kant een mooi ter ras verbonden van 6 b 6 M. Van dit balcon leidt een flinke trap naar den tuin, zoodat de leden genoeg gelegen heid hebben, zich in den tuin te ver treden. In December wordt het nieuwe gé- bouw, zooals oorspronkelijk bepaald werd, opgeleverd. Stadsnieuws een andere voorwaarde moeten makenHaarlem 23 maal verzocht te ONDERSCHEIDING. Zooals wjj reeds op ons nierawsbord meldden, is be noemd tot commandeur in de orde van den Nederlandseben Leeuw Z. D. H. Mgr A J. Calli&j.. Bisschop van Haarlem. JUBILEUM VAN MGR. A. J. GAL LIER. Do Maasbode meldt nog: Z.D.H. Mgr. A. J. Callier ontving 500 telegram men, waaronder van Z.Em. kardinaal W van Rossum, H.H. D.D. H.H. don aarts bisschop en de bisschoppen van den Bosch, Breda en Roermond, van de drie katholieke ministers en van Z.Em. kar dinaal Schulte uit Keulen. Van Z.H. den Paus ontving de Gouden Jubilaris een portret, mot eigenhandig geschreven onderschrift, ovenals van Z.Em. kardinaal Ozeruoch, primaat van Hongarije. MILITAIRE MOTORDIENST. De minister van oorlog heeft bepaald dat de schoolcompagnie van den motordienst. voorloopig te Haarlem iu garnizoen blijft. Het lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland dr. M. de Hartogh heeft aan Gedeputeerde Staten de volgende gen gedaan: lo. Is het aan Gedeputeerde Staten he kend, dat te Voleudam onduldbare wa terverontreiniging heerscht en dat daar door de uitroeiing van (le voortdurende typhusepidemio onmogelijk wordt ge maakt? 2o. Zijn Gedeputeerde Staten van moe- uiug, dat het Bestuur der gemeento Edam alles doet wat in zyn vermogen is om in dezen toestand verbetering te krijgen? 3o. Zoo neen, zijn Gedeputeerde Staten dan bereid in to grijpen en er bij het ge meentebestuur van Edam op aan te drin gen, dat het daartoe ernstige pogingen in het werk stelt? Aan het antwoord van Gedeputeerde Staten ontleeuen wij het volgendo: Het is san Gedeputeerde Staten inder daad bekend, dat te Volendam zeer ern stige waterverontreiniging heerscht. Die verontreiniging hcoft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats wordt in 't polderwa ter, hetwelk zich in de kom van hot dorp Volendam bevindt, door de bevolking alles weggeworpen, waarvan zy zich wil ontdoen. Het gemeentebestuur erkent, dat znlks, trots verbodsbepaling en politie toezicht, geregeld geschiedt. De politie verordening bevat nam. het verbod om reukverspreidende of 6chadelyk voor de gezondheid te achten stoffen in wateren te werpen. In de tweede plaats wordt het pohler- wator even buiten de kom van Volendam op vbor neus en oog zeer ergerlijke wijze verontreinigd door eenden, die zich daar bovinden in gedeeltelijk in het water go- legen hokken. Deze eenden, ten getale van omBtreeks 50.000, worden o.a. gevoe derd met zoogenaamd „nest", dat is kleine visch, en met gemalen mosselen. Deze voedingsmiddelen, op zich zelf al niet welriekend, gaan spoedig tot be derf ovej en worden, als zij voor eenden zelfs niet meer genietbaar zyn, in het water weggespoeld. Dit water kry^r daar. door een voile bruine kleur en het ver spreidt, vooral bij wam weer. een on- dragriyken Btank. Do politieverordening bevat mede eenige bepalingen om ten deze hinder zoo gering mogelijk te maken, doch ook hier is do medewerking der bevolking afwezig. Ook het bestuur van den Zuidpolder wnakt tegen verontreiniging van de sloo- ten, door een bepaling in zyn keur om trent het modderen daarvan in de nabij heid der eendenhokken, terwyl het ge- moentobeBtuur in de kom het water geregeld laat uitbaggeren. De verontrei niging door de eenden zal het verspreiden van oen typhusepïdomie niet in de hand werken, eerder tegengaan omdat er ton gevolge van den staat van vervuiling, waaria het wator tor plaatse van de een- denhouderyen verkeert, geen of geringe kans bestaat, dat het voor reiniging zal worden aangewend. Ditzelfde is niet het geval ten aanzien van het water in do kom van Volendam. Weliswaar deelen Burgemeester en Wet- houders mede, dat de toestand van het water van dien aard is, dat het juist ab soluut onmogelijk is dit voor reiniging vaatwerk en dergelijke te bezigen, zoodat althans hicrdoor geen gevaar bo- staat voor verspreiding van typheuze ziekten, doch de practyk is in tegenspraak met deze bewering. By een door oen der loden van Gedeputeerde Staten persoon lijk aan Volendam gebracht- bezoek bleek, dat de vuilheid van het water in do kom de bevolking er geenszins van afhoudt in dat water vaatwerk te spoelen. Do Inspecteur van de Volksgezondheid oor de besmettelijke ziekten, Dr. ïl Al- dershoff, door bedoeld College om advies gevraagd, heeft medegedeeld, dat febris typhoidea in Voleudam eDdcmisen hoersoht en dat zich aldaar 20 gevallen.in en 21 in 1921 voordeden, torwjjl zich doze ziekte in 1922 tot 3 gevallen be perkte, welke allo voorkwamen vóór 21 Maart. By hei. telkens door hem inge steld onderzoek kwam ky tot de overtui ging, dat de gebrekkige voorziening met goed drinkwater aanleiding geeft tot ver spreiding der ziokto. In dit verband zy er op gewezen, dat de eerste termijn van 20 pet,, voor den aan leg der buisleiding naar Volendam in de laatste Zomerzittiug der Staten bij do 2e supplotoire begrooting van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol land ia toegestaan en dat de ,Dirocteur binnen twee jaren aldaar water' hoopt te kunneij leveren. Zal dus in 1924 vermoe delijk het gevaar voor de hygiëne zyn opgeheven, het nesthetische bezwaar zal blyven bestaan, tenzij er wordt gebroken met 't stelsel om alle vuil te water te wer en de eendenhoudery gestaakt wordt. Hot laatste zal in verband met de eco nomische omstandigheden der bevolking wel niet spoedig kunnen gebeuren. Tegen bet eerste echter zal veel krach tiger moeten worden opgetreden door het gemeentebestuur, al moet worden toege- goven, dat he^ niet gemakkelyk zal zijn alle overtredingen te achterhalen. Ge deputeerde Staten hebben er niettemin by het gemoentebostuur op aangedrongen dat het daartoe ernstige pogingen in het werk stelt. Indien een geregeldo waterverversoliing de slooton, die daarvoor in aanmer king komen, zou tot stand gebracht kun nen worden, zou natuurlijk de toestand aanzienlyk verbeteren en zou zeer zeker hot nesthetische nadeel voor eon groot doel kunnen worden opgeheven. Doch bierby stuit men op allerlei practische on technische moeilijkheden en vooral op het fiuancieole bezwaar. De kosten toch van een dergelijke waterververaching zouden aanzienlyk zyn. Dit middel is ook ia do Tweede Kamer op 2 Februari 1921 aangeprezen door den heer Van de Bilt bij de behandeling van de begrooting van het Departement van Arbeid. De Minister van Arbeid heeft daarop den 3en Februari geantwoord, dat hy door een zijner inspecteurs een rapport had laten samenstellen en dat hy naar aanleiding daarvan in overleg zou treden met zyn ambtgenooten van Landbouw en Waterstaat, doch dat hy vreesde, dat hot' hoofdzakelijk zou blijken een quaestie van geld te zyn, aangezien verschillendo waterstaatswerken zouden moeten worden uitgevoerd om een beteren afvoer van hot water to verkrijgen. Gedeputeerde Staten hebben in dit antwoord aanleiding gevonden den Mi nister mededeeling te verzoeken van het resultaat, waartoe dit overleg heeft ge leid. Uit het ontvangen bericht bleek, dat het bedoelde overleg nog niet was be ëindigd; tot zyn leedwezen moest de Minister intusschen mededeeien, dat van rijkswege niet op geldelykeD Btenn voor de verbetering van den gezondheidstoe stand te Volendam mocht worden gere- HET PROVINCIAAL WEGENPLAN. Hot lid der Provinciale Staten P. H. L. j. Lommen heeft Gedeputeerde Staten de volguudo vragen gedaan. 1. Kan door Gedeputeerde Staten wor den medegedeeld in welk stadium hot Provinciaal wegenplan verkeert? 2. Achten Gedeputeerde Staten den tijd niet gekomen om belangrijk meer dan tot heden het geval was, gelden uit de Pro vinciale kas aan te vragen voor aanleg, verbetering en onderhond van alle wegen iu de Provincie (met uitzondering van de Rykswegen) welke voor het verkeer van meer dan plaatselijk belang zijn? Het antwoord van Gedeputeerde Staten luidt als volgt: L De Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat heeft voor eeuigen tijd eeu overzicht ingezonden van alle wegen in deze provincie, met ver melding welke daarvan z.i. voor het door. gaand verkeer in het gewest van betee- keni8 zijn en welke meer in het bijzonder van plaatselijk belang moeten worden ge acht. Dit overzicht 1b by Gedepnteerdo Staten in onderzoek en vormt inmiddels een leiddraad voor hun beslissingen op subsidieaanvragen of verzoeken om an dere maatregelen ten behoeve van wog- verbeteringen. Van een bepaald „provin ciaal wogeaplan" kan echter op dit oogenblik nog niet worden gesproken. 2. De toestand van velo wegen in do provincie eischt, ook naar het oordeel Gedeputeerde 8tafcen, verbetering. Zy zullen oehter de vraag, of de Pro vincie bij do heqrschendo minder gunstige economische toestanden voor de verbete ring belïiugryko bedragen beschikbaar zal willen en kunnen stellen, eerst aan het oordeel van de Vergadering der Staten kunnon onderwerpen na afloop van het onderzoek, bedoold in het entwoord op de eerste vraag. Uitgaan. schouwburg jansweg. De directie van uen sexiouwburg aan den jansweg Blijft „den gang et' in nouden". Zonuugavoiid wordt daar weer euix kiucm met zang opgevoerd: „De sclioune Tliea" (of „Zuid 1113 waarin optreden Charles Biaakexx- sielt en Jan Hoiiexnan geiden bekend uit Hittepetit en Dina Miuke, oie ln Rooie Sten zooveel succes beeft go- bad. Van 1 tot 9 September zal gegeven worden „Graaf blijlt Graaf', een ope rette, waarin Piet Kohier de nooid- rol vervult, ln Duitschland en België heeft deze operette veel publiek ge trokken. Onderhandelingen worden nog ge voerd over „Zoo moet het zijn", te geven door de artisten van het voor malig gezelschap-Heijermans. VERREGAANDE BALDADIGHEID. Eenige opgeschoten jongens heb ben Woensdag een goed gesloten keet op een stuk land achter de Hase- broekstraat, in eigendom toebelxoo- rende aan den timmerman Van F-, met een valsohen sleutel geopend en toen hun vernielzucht botgevierd. Zij trapten het paneel in, sloegen de rui ten aan den binnenkant kapot, ruk ten de pennen aan de binnenzijde van de ramen en sloegen de spieën, waar mee de wanden van de keet aan el kaar bevestigd waren, weg. De po litie heeft reeds eenige daders opge spoord; het zijn G. uit Haarlemmer- liede en N. en B. uit Haarlem. PERSONALIA. Voor het examen Frausch 1. o. is geslaagd mej. M. H. Hofstede to Heem stede. Bedankt voor het beroep als pre dikant bij de Gereformeerde Kerk ie Hillegom door ds, G. R. Kuyper, te Haarlem. - Den 23Sten Augustus zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer H. J. Zoet in betrekking kwam bij de firma \V. Voet en Zonen, goud- en zilversmeden, alhier.- GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: M. Praag, Gic:- strant 70, beursje, W. v. d. Vaart. Bozen- prieelstraat 27, collier, G. v. Dykborst, Oranjestraat 129, koperen gewicht, J. v. d. Holm, v. Marumstrnat 46, lorgnet in étui, A. v. Blokland, Bakkerstraat 19rd., medaillon met jiortrot, Th. Olthoff, Ro- zenpricclstraat 3Srd., manteltje (gTjjs) R. de Kruyf, Gasthuislnan 144, jiortret met spiegel, S. C. v. Ifinte, Lange Wijngaard straat 9, kiiiderportemonnnie, H, de Kus- tor, Zocherstraat 78, heerenportemonnai» en portretten, J. v. Bekkum, Brouwers vaart HO, damosportemonuaio, J. F. Weers, de Haasstraat 8, halsband met penning, Kennel Fauna, Parklaan 119: zwarte hond, gebracht door J. de Vos, Soendastraat 43, gele hond, gebracht door Tuinstraat la, zwarte hond, gobracht door B. Huybens, 52boven, Hulshoff, Rip. perdastraat ISrood, muziektasch met mu ziek. STROOMATRAS IN BRAND GE STOKEN. Woensdagmorgen heb ben eenige jongens in een leeg lokaal van de voormalige Leerschool aan het Keizerrijk een stroomatras in brand gestoken. Het brandende ding werd dadelijk uit het gebouw venyjjdercL De brandweer was met den stuf aan wezig, maar behoefde geen dienst te doen. Sprt en tfedstrpen LUOHTV AARTNEE UWS. De rondvlucht om da wereld. Het H.N. meldt rait Londen, dd< 16 Augustus In weerwil van de droeve ervarin gen, die majoor Blake met het weder heeft gemaakt, is hij toch overtuigd, dlat zijn rondvlucht om de wereld een sucoee zal zijn. Ook gelooft hij, dat het plan van ec-n luchtpostdienst voor Indië niet behoeft te worden opgege ven. De werkelijke vliegtijd van Lon den naar Calcutta heeft slechts 94 uur bedragen, waarbij niet moet wor den vergeten, dat deze tocht door particulieren werd georganiseerd en ondernomen, dus zonder staatshulp. In een gesprek met den oorrespondent van de Daily Telegraph te Calcutta, zelde Blake zich zeer tevreden te ge voelen ,dat hem was gelukt, tijdens den moesson te vliegen, hoewel men hem had verekerd dat dit ondoenlijk zou blijken. LAWNTENNISWEDSTRÏJDE,N. Begunstigd door mooi weer begonnen Woensdag de Internationale lawntenuis- wedstryden, gehouden op de banen van da Zandvoortsche Terrein- en Hotelmaat- schappy. De uitslagen van dien dag zyn: Opeu Dames Enkelspel: Mej. M. Kra mer slaat Mej. T. de Graaf met 26, 60 86; mej. A. Fleck slaat mej. D. Stoin-- motz met 65—7, 6—3;'.Mej. J. E. Kruseman Aretz slaat mej. R. Pélerin met 61. 86, mej. C. van Beugen Bik slaat Mej. C. Hardebeck niet 02, 60; mej. M. Dekker slaat mej. H. Ui^ den Bogaard met 61, 6O. Open gemengd Dubbelspel. Mej. C. van Beugen Bik en J. W. Brusse slaan mej. M. de Leeuw en J. Straus met. 61, 62. Mej. T. do Graaf en jhr. C. M. Moll erna slaan mej. L. Dekker en L. Heslenfeld met 64, 63; mej. M. Vermeulen en Dr. J. van Blois slaan mej. T. Brauns en Jhr. J. do Jonge mot 57, G1, 63. Mej. J. Redekor en J. Huurnink slaan mej. O. Hardeboek en C. Hardebeck met 6—3, 1—4, 6—3. Heeren Enkelspel. A. J. van der Steur slaat Dr. J. Neuborg mej 62, 60; Q, J. Verroen slaat Jhr. J. do Jonge met 63, 61; Mr. P. Byleveld slaat C. W. Zahn met 01, 36, 10S. C. Brauns slaat M. de Vries Van Buuren met 6i, 61, H. Blom slaat Dr. E. Krauss met 3—6, 7—5, 9—7; Jhr. C. M. Mollorus slaat ^7- Brusse Jr. met 62, 60, A. v. d. Menlen slaat J. Caffin met 6—3, 16, 63; A. Kerkhoven slaat C. HaTdebeek met 6—0, 61; H. A. Kiene Slaat D< Deinum met 61, 61, Open Hoeren Dubbelspol. Dc hoeren A, Hollekamp en Brauns slaan Q. J. Verroen en H. Vinke met 62, 62; M. de Vries van Buuren en M. Warendorf slaan J. Caffin en A. F. Latour met 60, 2—3 6—2. Binnenland DRANKBESTRIJDING. Ter gelegenheid van liet 80-jarig be staan der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal 9 September in den Diereu- tuin, tc 's-Gravenhage, het reizend drankweermuseum worden geopend* Zondagmiddag d.a.v. zal daar een zan gersfeest plaats hebben en 's avonds vindt er de eigenlijke herdenking plaats. 11 September wordt een congres ge houden, waar de heeren prof. mr. W* A. Boager, dr. C. P. Gunning, dr^ F* L. Meijers en dr. A. de Vletter zullen spreken. Den volgenden dag heeft de algemeene vergadering plaats, na af loop waarvan hoofdbestuur en afge vaardigden door B, en W. van DeD Haag zullen worden ontvangen. AUTO-ONGELUK. Bij ecu aan rijding van een auto tegen bet trambek aan den Admiraal de Ruylcrwcg onder Amsterdam, bekwamen drie inzittenden eeu verwonding. Zij werden, na verbon den te zijn, naar het Willieluiina-gast-. hifis gebracht, maar behoefden niet t< worden opgenomen. UIT DE SICARENIND USTRiE. De afdeel ine Deventer van den Ne- derlandachen Sigarenmakers- eji Ta- h&ksbewöi'kèrsboud heeft het hoofdbe stuur opgedragen, zich mot alle mid delen tegen het voornemen der^Vér- oenigdè Sigarenfabrikanten in Neder land tot wcrktijdverlonging en loon» verlaging te verzetten. DE MALAISE. Op de steenfabriek van de firma van der Worp te Druten zijn 12 werk lieden ontslagen. Andoren zullen vol- een. Op de geheel e fabriek i* geen plaatsje meer beschikbaar 0111 dc ge maakte steenen tc plaatsen. AUej staat voL

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1