t 40e Jaargang No. 12021 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONN EMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.15. Geil- Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.66. Post Giro 38810. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort", Velsen, Velseroord, Wijkeroog, UmuitSen, Beverwijk enz. DHIEHUIZESKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3521 ABVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. DIT NUMMLK BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD 11 e d e a VRIJDAG 18 AUGUSTUS. Terrein Busken Huetstraat. Noord- gollandsche Tentzending: samen komst, 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit, Groole Houtstraat 69Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 10—6 ^Oud-Holland, Vorwulft, Strijkorkest. Toa-rooin Lmxor Theater, Groote Hout- Itraat: middags 3.305.80 en 'a avonds 10.30 Concert. Bioscoopvoorstellingen, ZATERDAG, 19 AUGUSTUS. Terrein Buskon Huetstraat. Noord- Hollandsche Tentzending: samen komst, 8 uur. Uuu Holland Venvulft, Strijkorkest. Toa-room Luxor Thoator, Groote Hout- jtraat: 'a middags 3.305.80 en 'a avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. 8mit, Groote Hont- Itraat 6o i Tentoonstelling van werken door Gerard van Vliet, 106 uur. Luxor-tb eater, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling 's nann. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 's naim. 2.30 en '6 avonds 8 uur. Cinoina-Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en '8 avonds 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling 's nam, 2.30 en MOE STAAT T MET 3 hot bezoek van arbeiders aan do Oponba/e Leeszaal? Toen de coöperatie „Vooruitgang" haar bibliotheek aan de openbare Leeszaal en Bibliotheek ten geschenke gaf, kon de verwachting worden uit gesproken, dat veel arbeiders de Lees zaal zouden bezoeken. Het tegendeel is, naai- ons werd meegedeeld, waai gebleken. Hel aantal arbeiders on der de bezoekers is zeer gering, ten minste in vergelijking met het groote aantal inwoners van Haarlem. We hebben eens bij een voorman van de moderne arbeidersbeweging naar de reden hiervan gevraagd. De ze had het antwoord vrij spoedig ge reed. „De arbeiders", zei hij, „kun nen slechts heel moeilijk of in het ge heel niet er toe overgaan, om naar een vergadering te gaan, omdat zij liever thuis blijven. Zoo is het pre cies eender met do Leeszaal. De men- schcn gaan daar over het algemeen niet heen, omdat zij daarvoor uit hun huis moeten breken. De meeste arbei ders hebben tegenwoordig een. tuintje achter hun woning en werken daar m hun vrije uren gaarne in. En vele anderen geven er in de zomermaan den de voorkeur aan, met hun huis- gcnoolen naar buiten te gaan, om van de natuur t.e genieten. Dit is, naar ik meen, de eenige reden waar om zoo weinig arbeiders naar de "Leeszaal gaan. Zij hebben natuurlijk niets tegen de Leeszaal". Stadsnieuws GEMEENTELIJKE UUINWATER- LEIDINC. Verschenen is het Verslag dar Ge meentelijke duinwaterleiding over het jaar 1921. De totale wateropvoer bedroeg in 1921: 1.766.767 M3, tegen 1.562.561 M3. in 1920. Volgens de opgave van de watermeters in de prise d'eau werd daaraan onttrekken 1.798.633 M3. Volgens meteropneming werd aan Spaunidam afgeleverd 12.248 M3. en aan Schoten, Overvoen en Haarlem- me rüede te zamen 66.509 M3. Voor Haarlem was dus het verbruik 1.668.010 M3. of per hoofd en per dag gemiddeld 58.8 Liter over het gemid delde aantal inwoners van 1 Januari 1921 en 1 Januari 1922. Dat is 5.4 Li ter meer dan in het voorgaande jaar. Op 31 December 1921 waren in ge bruik 17475 meters tegen 16094 op 31 December 1920. De bedrijfsrekening over 1921 wijst aan een totaal bedrag van f 427.356.38 Er is een batig saldo groot f 16.100.10. Do balans op 31 December 1921 wijst aan een totaal bedrag van f 2.308.490.814. PROGRAMMA voor hot concert in den Hout to geven door de Hnnrlomsclio Or- lroetvereonigiiig onder leiding vau Willem Knikker, op Zondag 20 Augustus om half drie: 1. Marsche Lorraino, L. Ganno. 2. OuvrJrtu.ro „Piqué Dame", v. f3upp6. 3. „Sirenemzauber", walser, E. Wald- teufel. 4. Potpourri aus „Der fidele Bauer", L. Fall. 5. Ouverture „Veaus auf Erdon", P. Lincke. C. „Die MüliJe im Schwarzwnld", R. Uilenberg. 7. Muaikaliscbo Tilusclmngcn. EXAMENS HOOFDACTE TE HAAR LEM. Geëxamineerd 14 eandidaten. Geslaagd de heeren: S. M. Ronaud, Bloe- niendaal. N. C. Schouten. Haarlem, S. do Vries, Haarlem, G. Warner, Amsterdam, W. van Wjjk, Haarlem. A. N. B. Wolffon- RIJQEN MET ZWARE MOTOR RIJTUIGEN ENZ. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de besturen dier Vereen i- eing van N-oord-Holl andsohe Water schappen en der afdeeling Noord'Hol land van de Vereenbrirur van Neder- laiidsche Gemeenten, m antwoord op hun adressen om maatregelen te ne men ter voorkoming van vernieling van wegen door het verkeer met zware motorrijtuigen, petrolieaimwa gens on verhuiswagens, medegedeeld, dat het verkeer met motorrijtuigen niet in de provinciale verordening op de wegen geregeld kan worden, om dat de Motor- en Rijwielwet omtrent dit verkeer algemeenc geldende voor schriften geeft. Dezo wet geeft echter aan Gedepu teerde Staten eenerzijids de bevoegd heid van wegen buiten de bebouwde kommen geen rijkswegen in het belang van de instandhouding en bruikbaarheid dier wegen te sluiten voor het verkeer met motorrijtuigen, welke een in verband met samenstel ling en inrichting te 'bepalen gewicht te boven gaan en anderzijds oon van het verbod om over een aldus gesloten weg snel een dergelijk voertuig te rij den onder bepaalde voorwaarden, ont heffing te verleenen. Yan die bevoegdheid' zullen Ged. Staten waarschijnlijk binnen niet te langen tijd gebruik maken. Bij de te treffen regeling zal echter niet alleen kunnen worden uitgegaan van het eigen gewicht van de voertui gen, doch zal daarnaast als criterium van afsluiting ook de wiellbelasting ïnoetein gelden, zooals in liet rapport nopens de regeling van het verkeer met zware motorrijtuigen en motor rijtuigen met volgwagens, uitge bracht door de hooEdlingenieurs van den provincialen waterstaat in Neder land, uitvoerig is uiteengezet. Voorts zal de toestand der brug gen niet uitsluitend maatstaf bij het bepalen van het op een weg toe te laten gewicht kunnen worden geno men. Alsdan zouden van bijna alle wegen dc motorvrachtwaigens geweerd moeten worden. Eenige overbelasting van d!e ver schillende kunstwerken in de wegen, zal dan ook wil het vrachtauto verkeer niet geheel onmogelijk worden den gemaakt in de eerstvolgende jaren nog niet geheel kunnen worden"- vernietten. De zwakke kunst werken zullen zoo spoedig mogelijk moeten worden verzwaard of ver nieuwd, teneinde hun draagkracht in overeenstemming te brengen met die van de wegen," waarin zij zijn gele gen. Bventueele bepalingen omtrent pe- tr oleum wagens, verhuiswagens en andere door dierlijke kracht voortbe wogen voertuigen zouden te zijner tijd in het Wesonregl'Sment kunnen wor den opgenomen. Daarbij zal dan tevens kunnen wor den overwogen of het toezicht op die naleving der bepalingen van het We- genreglemont mede aan de water schapsbesturen moet worden opgedra gen. Ged. Staten kunnen ten volle in stemmen met de opmerking van de afdeeling Noord-Holland der Ver eeniging van Jsied'erlandsche Gemeen ten, dat er in de toekomst meer naar gestreefd zal dienen te worden de wegen zooveel mogelijk te doen aan sluiten aan liet verkeer, dan wel te trachten het zwaarste verkeer van de ■wegen te weren. Zij verzoeken zooveel mogelijk te bevorderen, dat de bij de verschillende gemeenten in beheer en onderhoud zijnde kunstwerken zooda nig worden verbeterd, dat zij bestand' zijn tegen het moderne verkeer. KanioagerecM UITSPRAKEN. J. B, overtreding politic verordening gulden boete subs. 1 week tucht school. H. overtreding politie ver ordening 2 gulden boete subs. 1 week tuchtschool. E. W- idem idem. A v. d. B. met een voertuig een straat in de verkeerde richting inrijden 3 gul den boete subs. 1 week tuchtschool. J. G. S. op straat voetbal spelen 1 gul den boete subs 1 week tuchtschool. A. 1). het to Heemstede in apenbare wa toren zwemmen 2 gulden boete suibfi. 1 week tuchtschool. F. J. id. id. K. H. T. vrijspraak. K. D. ontslagen van rechtsvervol ging. J. F. H. idem. A. E. M. E. overtreding Motor- en Rijwielreglement f 2 subs, 1 week tuchtschool. B. J. B. loopen op verboden grond f 3 sub. I week tuchtschool. A. A. A. id. id. 1 C. v D. 2 A. v. D. idem no. 1 f 3 sub. 3 weken tuchtschool no. 2 teruggave aan zijne oudei's. 1 D. II. 2 G. S. idem ieder f 2 sub. 1 week tuchtschool. 1 A. S. 2 G. S. idem no. 1 f 3 sub. 3 dagen hechtenis, no. 2 f 3 subs. 1 week tuchtschool. W. J G. overtrad artt. 17, 22 dor Boterwet f 15 sub. 15 dagen hechte nis. W. J. R. idem f 5 subs,. 5 dagen hechtenis, M, S. B. overtreding Leer plichtwet f6 subs. 6 dagen hechtenis. P. D. idem f 5 suibs. 5 dagen hechte nis. J. K. idem f 10 subs. 10 dagen hechtenis. L. v. d. M. idem f3 subs. 3 dagen hechtenis. J. M. over een overweg gaan, terwij] oen trein in aantocht is f 15 subs. 10 dagen hech tenis. J. B. overtreding Trekhonden- .Wöt f 4 subs. 4 dagen hechtenis. J. v. D- idem f 2 subs 2 dagen hechtenis. N. S. idem f 3 subs. 3 dagen hechte nis. H. C. B. idem f 6 subs. 6 dagen hechtenis. P. R. idem f 4 sub®. 4 da gen hechtenis. L. S., idem f ^ubs. 3 dagen hech tenis; J. v. d. af, overtr, Ukwet f 2 su'be. 2 dagen hechtenisVV. H. de B- idéui f 2 subs. 2 dagen hechtenis; G. K.. overtrad, art. 473 W.v.Str. f 3 subs. 3 dagen hechtenisW. v. L. overtreding vau de Vleesohkeuringswet 1919 20, sul». 10 dageai hechtenis A. v. d. V., overtr. pol.verord. op de Winkelsluiting f 4 subs. 4 dagen hechtenis; G. D. overtreding pol. ver ordening f 3 eubs. 3 dagen hechtenis; C. L. id. id.1. J. L. id., ieder f 3 subs. 3 d'.h. P. W. Th. B., art. 74 Politieverorde ning Bloemendaal, f3 subs. 3 dagen hechtenis; A. E. P., overtreding art. 7 Politieverordening Bloemendaal, f subs. 3 dagen hechtenisP. Z., idem, f 3 subs. 3 dagen hechtenis; P. W. Th. li., idem, f 5 subs. 5 dagen hechtenis J. L. Th., overtreding art. 77 Politie verordening- Bloemendaal, f 5 subs. 5 dagen hechtenis; M. A. W-, het te Bloe mendaal als bestuurder van een rijwiel zich aan een 'motor vasthouden, f3 subs. 3 dagen hechtenis. CU. S. het te Bloemendaal zonder ver gunning roet een motorrijtuig op wegen postvatten f 4 subs. 4 dagen hechtenis, Cb S. idem idem, U J. v. A 0v-Ttr'ding a<it 1, 15i 18, 19 en 2D der Motor ei' Rijwielwet f 5 subs. 5 dagen hechtenis W. E. idem 30 snbs. 10 dagen hechtenis. S. H. L. idem f 25 subs. 10 dagen hechte nis. It. de V overtreding art 465 lo or. f 2C snbs. 10 dagen hoinwnis, A M. 6. overtreding artt. 437 en 437 bis Sr. 2 inaal f 15 subs. 15 dagen hechtenis voor elke boete. GEVOjNDEN VOORWERPEN: Terug te bekomen bjj: J. Kamerbeek, 6chotersiugel 161, kinderawnbandje. J. Stavonuiter, Lombardsteeg 4, witte <luif, A. v. Soest, B. Ottostraat U, eend, A. v. Hensbergen, Klevorlaau J.3G, witte geit, J. v. Djjk, Zocherstraat 55, keeshond, A. v. d. Heyde, Rijksstraatweg 15, Schoten, liondenpenniiig, Kennel Fauna, Parklaan 119: herdershond k(bastaard), zwarte her dershond, zwart hondje, en grjjs-wiirte kat, Q. Zomerdjjk, Noblotstraat 2, haven- reserveboekje, Hoogors, Z. B. Spaarno 34, Jongenspakje, Boelens, Kleverlaan 97, gimunipopje, Vroom Dreosmann, Groote Houtstraat 70, damesportemonnaio, T. Rooseboom, Hoofmanstxaat 40, potlood, C. Roemer, Rollandstraat 2e, zwarte sok ken, Schweitzer, N. Kruisstraat 17, schroef sleutel, Mieutjo Bonke, Burgwal 74, zwart kindersekoonfrje; 0. v. Soest, v. O.'do Bruynstraat 77, sleutels. VEILINGEN. Afloop der veilingen, gehouden op Donderdag 17 Augustus in „'t No tarishuis". No. 1. Het woon- en winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf aan de Scliagchelstraat No. 12 Kwart en .rood, J. G. Akersloot f 6375. No. 2. Een liuis en erf aan de Rijp- straat No. 5, J. Krikke f 1435. No. 3. Een huis en erf aan de Lelie straat 18b, P. Roolarit f 1910. No, 4. Een huis en erf aan de Tette- rodestraAt, No. 50, opgehouden f 8400. No. 5. Een huis en erf aam het Be gijnhof, No. 10, T. Kroon f 1900. No. 6. Een huis en erf aam hel; Be gijnhof, No. 12, A. Akersloot f 1405. No. 8. Een huis en erf aan de Zuid- Brouwensstraat, No. 13, J. B. Kroon v. Diast f 1520 No. 9. Een huis en erf aan de Zuid- Brouwersstraat, No. 15, J. B. Kroon v. Diest f 1360. No. 10. Een huis en erf aan de Zuid- Brouwersstraat, No. 17, H. L. Louw f 1320. No. 11. Een huiis en erf aan de Zuid- Brouwersstraat, No, 19, P. Strijdi f 1325. VAN HET DAK GEVALLEN. Donderdagavond acht uur was dc 10- jarige jongen C. O., wonende Lange Poellaan, op het dak van een huis in de Barendsestraat geklommen, om daar een bal af te halen. Het ventje had daarbij het ongeluk, van het dak te vallen en kwam op het hoofd te recht. Spoedig waren, leden van de Eerste Ilulpvereenijjhig'Snelverband aanwezig. Dr. K. E, de .Jong consta teerde een hersenschudding. De jon gen is naar de ouderlijke woning ver voerdi DE INBRAAK OP DEN KL. HOUT WEG. Nader is gebleken, dat ten huize van den heer E. PT. Krelage, Kleine Houtweg 23, waar in den nacht van Woensdag op Donderdag inbraak gepleegd is, niets vermist wordt. DRANKBESTRIJDING. Men schrijft ons Zondag 20 Aug. zal de Ncdexland- sclie Jeugd-Cenlrale voor Drankbestrij- ding-federatie van de 6 landelijke ge heelonthouders-Jeugdorganisaties Jon gelieden Geheclonih. Bond, Ned.- Bond van Abstincnt-studcerendcn, Jeugdbond voor onthouding, Chr. Kweekelingen- Geh. Onth. Bond, Orde van Jong-Tem- pelieren en Alg. Jongel. Geh. Onth. Bond een Jeugddag houden op het terrein van Mevr. Wüste aan de Hard- draverslaan te Santpoort. Uit Haar lem en plaatsen in den omtrek worden deelnemers verwacht. Om 10 uur des ochtends gaan de deelnemers van hei Haarlemsche station naar 't terrein, waar Herman Stekelenburg (uit Utrecht), Wim Rijsdorp (uit Honselers- dijik) en Joop Cohen (uit Utrecht) liet woord zullen voeren, 't J. V. O.-koor- tje zal zingen en Tine Pelt declameeren. Tinus Willemse (Haarlem) zal dc spe len en volksdansen leiden en verder den dag opluisteren door z'n zang en humor. Alles bijeen belooft een mooie- blauwe Jeugddag te worden I SCHOENENTENTOONSTELLING. 1Op de tentoonstelling voor schoen en leder-industrie te Den Haag- zijn o.a. de volgende bekroningen toegekend: aan den heer A. Huykman, te Haarlem, diploma voor gouden medaille in de luxe maatschoenmakerij; gouden me daille in de afdeeling luxe schoeisel voor abnormale voeten; gouden medail le van clen yoorzitter van 't tentoonstcl- lingscomité; verguld zilveren medaille 'in de afdeeling best uitgevoerd luxe onderwerk gouden medaille in de af deeling leesiklaar schoenwerkdiplo ma voor gouden medaille in de afdee ling leesten door schoenmakers ver vaardigd. De Eerste- Nederlandsche Lederla- •briek, te Haarlem, behaalde in de afdee ling overioder een diploma voor ver guld zilveren medaille. SYNAGOGEDIENSTEN. NED. ISRAëL. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagavonddienst bij tien Ingang te 74 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdiemt te 14 uur. Avonddienst Ie 9.2 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten: Zon dags te 74 uur. Anders te 7 uur. Middag- en Avonddiensten te acht uur. Talmoed Torah: fcSabbath: 12;14 uur. Zondagavond te 7 uur. Andere avon den te half aebt. De Middag- en Avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed To rah, worden in het gemeentegebouw gehouden. ZEDENMISDRIJF. Door de re cherche is gearresteerd de 72-jarige P. B., wonende alhier, verdacht van het plegen van niet te noemen han delingen met minderjarige meisjes. B. ontkent evenwel. PERSONALIA. Voor het examen teekenen M. O. (acte M. a.) is geslaagd de heer D. J. W. Janse te Haarlem. EEN LASTIG PUNT. Men schrijft ons: Hedenmorgen omstreeks 9 uur, kwam een met lange steigerpalen be laden aangespannen wagen, op den Schoterweg, nabij café Burgers in bot sing met oen paal van de 'bovengrond- sche trauiigeleiding. De oorzaak lag in bet plotseling moeten uitwijken voor een van de Schoterbrug komenden tramwagen,die dien palenwagen inhaakte. Met die weinige ruimte tot manoeu vreeren daar ter plaatse, kon een on gelukje niet uitblijven. Alles liep be trekkelijk gelukkig af, daar cte wagen met een achterwiel vastliep in de spijlen van de paal, nadat één steiger paal, gelukkig ook zonder verdér on heil aan te richten, van de kar was ge slingerd. Met vereende krachten trokken po litie. publiek en bestuurder den wa gen uit zijn vaste positie. De aandacht wondt hierdoor opnieuw op bet lastig verkeerspunt nabij de Schoterbrug ge vestigd. Een verbetering zou reeds zajn het wegnemen vau de geleiding- paal en het bevestigen van de span draden der tramgeleiding aan het be trokken perceel. Uitgaan. Stadsschouwburg. Zondag 20 Augustus komt het Ned. Tooneelcnsemble van Rotterdam met het bekende blijspel: „De Tante van Charley", dat onlangs te Rotterdam dertig keer is opgevoerd. Het is niet onmogelijk, dat dit Eu- gelsche blijspel dezen winter hier in de oorspronkelijke taal wordt opgevoerd. 28 Augustus laatste voorstelling van de Opera Italiana „La Tosca". Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon^ Eesluit van 14 dezer is aan mr. H. F.- Hesselink van Suchtelen, op verzoek, met ingang van 1 Januari a.s.-, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Wageningen, Jmet dankbetuiging voor de belangrijke ea langdurige diensten door hem als bur gemeester bewezen; Bij Kon.- besluit van 12 dezer is, met ingang van 16 dezer, de directeur van het post- en telegraafkantoor te Ammerstol, D. Pronker, eervol onthe ven van het beheer van dat kantoor en benoemd tot commies- titulair bij den post- en telegraafdienst.- EEN NIEUW BOEK VAN DEN EX-KROONPRINS. Uit Berlijn wordt aan de Tel. ge meld Ex-kroonprins Wilhelm schijnt plan te koesteren, een door hem zelf geschreven iboek (met oorlogsherinne ringen uit te geven, dat hij „Erinnerun- gen aus Dcutschlands Heldenkampf" wil noemen. Aan het werk zullen tal van kaarten worden toegevoegd.- EEN BEROEP OP BURGE MEESTERS. De Nederlandöcbe vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken te Utrecht, heeft, zoo lezen wij, in de Nederlander, aan de burge meesters van Nederlandsdhe gemeen ten een adres gericht, waarin o.m. wordt gezegd: „Al sedert jaren is er een streven merkbaar om door middel van de zoo genaamde „Sociale Wetgeving" mis standen, verkeerde" gewoonten, drei gende gevaren, die In ons maatschap pelijk leven voorkomen, op te heffen, tegen te gaan of te voorkomen. Veel meer dan in vroegere tijden tracht het gezag door middel van de wetge ving het persoonlijk geluk van den mensch te bevorderen en te bescher men, omdat het zich ervan bewust is, dat daardoor het volk in zijn geheel op hooger peil komt te staan, waar door de volkskracht zal toenemen, ue volkswelvaart zal worden bevorderd. Bij de uitvoering van die sociale wetgeving is ook aan de gemeentebe sturen een ruime plaats geschonken. Wij kennen den grooten invloed, die er van den Burgemeester kan uit gaan op de geheele bevolking zijner gemeente; wij weten hoe het welsla gen van menigen socialen maatregel afhankelijk is van den „geest", dien de burgemeester in de uitvoerings maatregelen weet te leggen. Bovenal weten -wij, door ondervin ding ook, welk een zegenrijken in vloed er zelfs onbewust van den bur gemeester uit kan gaan in het heltuig van onzen strijd. Gevallen zijn ons toch bekend, dat het drankmisbruik beduidend is ver minderd, omdat de burgemeester ver standige maatregelen wist te nemen, na overleg zelfs met de tappers, bij gelegenheid van kermissen of ande re gelegenheden. Voorbeelden zijn te noemen, dat z.g.11. „beruchte dagen" tot 't verleden zijn gaan bchooren, omdat de burgemeester contact wist to krijgen met ziju bevolking en haar iets beters wist te geven. Het geluk van geheele geslachten is verhoogd ge worden, omdat door den invloed van den burgemeester werd gearbeid aan onderwijs en opvoeding. Onder de maatregelen, hetzij van den burgemeester, hetzij onder zijn leiding van het gemeentebestuur, die een en ander in de hand kunnen wer ken, noemen wij de beschikbaarstel ling van school- en andere gemeente lokalen voor bijeenkomsten, die an ders in drankhuizen zouden moeten worden gehouden; subsidie aan de drankbestrijding; overleg waar mo gelijk en gewenscht met onthou- dersvereenigingen ter plaatse; uitvaar diging van tapverbod; kroegsluiting op bepaalde dagen; krachtiger uitvoe ring van enkele artikelen der Drank wet, waaraan wel eens wat slap de hand wordt gehouden, on* en?. Laat ons daaop nog eens in 't bij zonder uwe aandacht mogen vestigen. Ook buiten het bestaan van een "spe ciale wetgeving kunnen uwe handelin gen voor onzen strijd van zoo groot belang zijn. En deze tijd heeft aan die handelin gen, aan uw invloed zulk een groote behoefte. Eï dreigen zoovele gevaren thans! De oorlog heeft den volkswil verslapt, het zedelijk besef doen verminderen, de volkskracht verzwakt, het economi sche leven ernstig geschokt. De hui dige maatschappelijke positie van zoo- velen dreigt een gevaar te worden voor het behoud van de noodige eigen waarde. Door het onderwijs, de ontwikke ling, de gelegenheid 'tot goede ont wikkeling te bevorderen, door ledig gang te voorkomen, door leiding te geven, door alles wat „goed" is te steunen, kan er door u zooveel, zoo onnoemlijk veel worden gedaan tot beteugeling van dat groote volksge vaar „het alcoholisme". Moge daartoe ons beroep -op u niet vergeefsch zijn PRACTtSCH ONDERWIJS BETREF FENDE DE VERVALSCHING VAN VOEDINGSMIDDELEN. Door den redacteur van het „Maand blad tegen Vervalschingen", werd op het jongsto internationale congres betreffende het onderwijs op de Huis houdscholen, in een dier zake uitge bracht rapport gewezen op het hooge belang van het practische onderwijs betreffende de vervalschingen van voediugs- en genotmiddelen. Door cenige sprekende voorbeelden werd daarin aangetoond, dat de met schei en natuurkunde niet of slechts hoogst oppervlakkig vertrouwde huisvrouw, een steun kan zijn voor de knoeiers, natuurlijk ten nadeele vau de finan ciën en c)e gezondheid van haar ge zin. Eenige 111 genoemd rapport aan gehaalde staaltjes volgen hier. Een huisvrouw beldaagde zich bij afsar bakker, dat het brood niet wit genoeg was do man liet zich op raad van een collega bepraten, om het eens met een weinig aluin te „ver beteren" en de huisvrouw was volkomen tevreden met de verbete ring van de kleur, zonder naar de oorzaak te vragen een nieuwe vervalscker werd geboren! Eon tweede dame beklaagde zich dat de roode wijn en de azijn zoo licht van kleur waren (hoewel een la ter ingesteld onderzoek bewees dat beide volkomen normaal samengesteld waren); de leveranciers bang een goe de klant te verliezen vermengden de vloeistoffen met de noodige kleurstof en de vervalschte waren werden als „belangrijke verbeteringen" be groet! Doch niet alleen de onkunde op voe- dingsmiddelengebied roept vcrval- schers in 't leven ook de onschuldi- gen moeten dikwijls er door boeten. Dit bewijst hel volgends niet oninte ressante geval. Een huisvrouw had een perziken-compöte bereid in een g emailleerde pan, en constateerde hij het koken dat het aanvankelijk kleur loos sap langzamerhand een duide lijke violette kleur aannam. De leve-, vancier der perziken werd beschul digd en verloor zijn klant, hoewel hij absoluut onschuldig was. Hoe was deze kleur ontstaan? Indien de huis vrouw eenig begrip van scheikunde had gehad, zou zij begrepen hebben, dat de geringe (geoorloofde) hoeveel heid salicylzuur in de perziken de violetteverlcleuringen veroorzaakt had door de verbinding met de sporen ijzer die van het email afkomstig wa ren. De conclusion van het voornoemde rapport betoogden de noodzakelijk heid dat op de huishoudscholen spe ciaal practisch onderricht gegeien moet worden, daarbij ondersteund door collection vervalschte monsters uit den handel betrokken, in verge lijking met zuivere artikelen, welke als standaard monsters moeten dio n en. Op deze wijze is der toekomstige huisvrouw do beste gelegenheid gebo den om krachtig nuile te werken in den strijd tegen de vervalschingen. BEZUINIGING, EEN NIEUWE COMMISSIE. Naar aan het orgaan van den Bond. van Ambtenaren bij departementen van algemeen bestuur wordt medege deeld, is bij beschikking van flen mi nister van binnenlanasciie zaken, tij delijk voorzitter van den raad van ministers, een commissie ingesteld met de opdracht, de regeering van ad vies te dienen over maatregelen van algenieene strekking, welke, ter ver krijging van bezuiniging en in het be lang van een goede organisatie, ten opzichte van het burgerlijk rijksperso neel zuilen zijn 10 treffen en over de te volgen gedragslijn ten einde een doelmatige en uniforme toepassing van die maatregelen te verzekeren. In die commissie zouden zijn be-» noemd; tot lid en voorzitter: de heer E. P. Westerveld, directeur--generaal der posterijen, telegrafie en telefonie; tot leden d^eeren rnr. J. Donner, raad-adviseur hij het departement van justitie; A. Mastenbroek, hoofdcom mies bij het departement van arbeid; mr. L. J. A. Trip, thesaurier-gene raal bij het departement van finan ciën, en C. 3. Th. Zaalberg, directeur- generaal van den arbeid. De commis sie brengt geenerlei verandering in de taak en de positie van bestaande commission van overleg. PASPOORTKOSTEN IN DE VER- EENIGDE STATEN. De Nederlandsch-Amerikaansch® Kamer van Koophandel to Amsterdam meldt: In het voorjaar van 1920 heeft het Congres van de Vereenigde Staten een wet aangenomen waarbij met ingang van 1 Juli 1920 de kosten voor het verleenen van een Amerikaansch pas poortvisum gebracht werden op 16 doll., deze waren te voren 'i doll. Hier bij dient opgemerkt to worden, dat terwijl do Vereenigde Staten dezen stap achteruit derten, verschillende Europeesche landen bezig warm- vi sums af te schaffen en sommige sta ten zelfs do passen zelf. Om verbetering te brengen in dezen toestand is de Merchants Association of New-York langer dan een jaar voortdurend hezig geweest, en het ge volg hiervan is dat op 30 Juni jl. door Representative Mills van New-York een wet werd ingediend, waarin wordt voorgesteld een aanzienlijke verlaging van de Amerikaansche paspoortkos- ten. Voor het verleenen van hei visum zullen deze teruggebracht worden van 10 dolt. tot 2 auli. De Minister van Buitenlandsch© Zaken zal echter de bevoegdheid hebben om uu verhoogen voor eiken vreemdeling af komstig uit een staat waar een hoo ger bedrag wordt geheven van Ame rikanen. Do Merchants Association hoopt dat personen en vereenigingon welke bij deze verlaging belang hebben, naar Washington zullen schrijven aan de Chairman of the House Committee on Foreign Affairs, Hon. Stephen G. Por ter, en aan den Chairman of the Se nate Committee on Foreign Relations Hon. I-Ienry Cabot Lodge, dat zij het, zouden toejuichen indien deze wet zou worden aangenomen. Dat zal waarschijnlijk zeer bijdragen tot een spoedige behandeling van 't voorstel. De Merchants Association zal onder- tusschen haar pogingen ten' gunste van deze wet onvermoeid voortzet ten. HET CENTRAALSTATION TE AMSTERDAM. Wie thans op het Centvaal-statiorv te Amsterdam eens zijn oogeu goed den kost geeft, ontwaart allerwegen verbeteringen. De uitbreiding builen en in het station ia oorzaak geweest, dat er ook aan het bestaande een en ander verbeterd en vernieuwd moest worden. De „Telegraaf" heeft er eens naar geïnformeerd bij den station chef. den heer Krapels, die bereid was. van voorlichting te dienen. Zoo is daar dan in de eerste plaats het seinhuis, dat door middel van de bekende commandobrug met hei bu reau van den heer Krapcis verbonden is. Het oude seinhuis, dat dient om het binnenkomen en het vertrek van de treinen te regelen, is van hout. Door de uitbreiding der perrons en der sporen is het tc klein geworden er. thans is men bezig het door een ander tc vervangen. Dit nieuwe huis is veel grooter en van plaatijzer. Daar liet onmogelijk is het oude eerst uf te breken, wordt het nieuwe er omheen gebouwd. En zoo doet zich het ver schijnsel voor, dat zich 111 het midden van liet station een seinhuis in een seinhuis staat. Dat den beambten door het hameren en het elcctrisch klinken der ijzerplaten het werk min-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1