Biiitflnlankli Qyarzreht Korporaal Clancy van de Bereden Politie. 43) gewaar dit voor eenvolgende' gelefSfifiéid, mij thans bepalend tot 's mans uiterlijk. Welnu, minister Chéron ziet er zoo uit, dat je je zou geneeren om oen coup de blanc inot hem te gaan drinkon in do bistro-op-het- hoekje. Gaumont heeft het u zeker wel eens op do filrn vertoond, wanneer hij weer een of ander landbouwtentoonstelling opent; oordeelt u nu maar zelf. Maar stelt u nu ook eens voor, dat al die openbare machten en mnchtjes er uit zagen als prinsen uit de duizend-en-een-nachten. Dat zou een vreugde en een weldaad voor het land van de Franschen zijn. Want nie mand meer dan juist de Franschman houdt van wat praal en wat opschik, van wat statie en pracht. Bewijzen zijn voor 't grijpen. Heel Parijs heeft het oen maand lang gehad over den Keizer met de geborduurde gewaden half Frankrijk komt met Mi-Carême op de been om een Koningin en haar gevolg te zien. En nu is het openbaar gedoe een saaie bewe ging. Als er een parade plaats heeft en heel Parijs 's morgens om vier uur opstaat om van een goed plaatsje al die schitterende unifor men te zien, dan komen de hoogste chefs, president van de Republiek en president van den ministerraad in 't zwart met hooge hoe den op. En als straks een schitterende parti- euliere auto voorbijsnelt dau is het waar schijnlijker, dat een handelaar in varkens karbonaden, door een paar livrei-knechten Sordt vooruitgebraeht, dan de president van e Republiek, die zich tevreden stelt met een (chauffeur in een linnen stofjas en met een jjockey-petje op. Dat moest men beter inzienstatie is veel, Stoo niet alles. En dit geldt niet alleen het profanum vulgus, want ook de elite houdt van praal en vereert het. 't Fransche volk vraagt om wat praai, en zou daar graag een deel van z'n belasting penningen aan besteed zien. En doen er zioh dan gevalletjes la Von Koepenick voor, Welnu in vredesnaam, het is toch nog beter dan het feit, dat een minister-president wordt opgebracht en gepakt in z'n vetten kraag, omdat hij er uitzag als een landlooper. Ji. A. TH, LESTURGEON. Kerk en School PROF. DR. H. C. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Men meldt uit Leiden aan de N. B. Ct.: Woensdag 20 December a.s. is het 50 jaar geleden, dat prol 'Ir. H. G. van de Sande Bakhuyzen, sinds 21 Sejrternber 1908 emeritus, aan de Leid- sche universiteit het ambt van hoog leeraar in de sterrenkunde aanvaard de, alsmede dat van directeur van de Leidschf- Sterrenwacht. Naar we ver nemen, bestaan er onder zijn ambtge- uooten en oud-leerlingen plannen, hem op dien dag een hulde te berei den. OONURES VOOR HANDELS ONDERWIJS. De Natonale Bond van Handela. en Kantoorbedienden Mercurhia kan eïdh niet vereenigen met de stellingen^ weiike prof. J. G. C. Volmer mot betrekking tot de Vakopleiding van handels- en kan toorbedienden op het 1 en 2 September a,s. te Amsterdam te honden Congres voor Handelsonderwijs zal verdedigen, ïiU wil daartegen in debat treden, da&rby tot richtsnoer nemende de volgende stol lingen: 1. Ben regeling van hot Handelsondor- wiis, beschouwd als vakonderwijs, is mo gelijk en noodzakelijk. 2. Dit vakonderwijs, dat nan Hnndels- eu Kantoorbedienden oen deugdelijke vakopleiding moet waarborgen, warde onder regeling en toezicht der overheid ter hand genomen. 3. Het vakonderwijs voor kantoorbe dienden moet, 1D verband met de oisohen welke de moderne onderneming stelt, ge- jieht zijn op: a. het bijbrengen van algemeene ken nis van de gewoonten en gobruiken in den handel en de vaardigheid in de toe passing daarvan; b. het geven van den onmisbaren on dergrond voor latere speciale bedrijfs- •choling. 4. Do regeling van dit vakonderwijs voldoe aan het beginsel dat ieder be diende naar eigen aanlog en geschiktheid tot den grootsten graad van vakontwik keling kan geraken, waartoe hij in Staat is. Voor de indeeling der te behandelen Stol en de aansluiting van het vakonder wijs aan hoj; algemeen vormende onder wijs worden als richtsnoer genomen do grondlijnen in Januari 1922 door do Fe deratie van Handels- en Kantoorbedien- denvereen.igingon in Nederland vastgo- stold. NED. HERV. KERK. tv Ierseke da G. Th. van Bousekom te Oohtei). Aangenomen het beroep te Opende (Gr.) door den heer M. E. van der Veen, cand. te Leiden. Bedankt voor het beroep te Ridder kerk door de. G. A. Pott te Oud Briierland. GEREF. KERKEN. - Aangeno men het beroep te Dialfsen da. J. Hoekstra, te Ten Post. EEN BELANCRIJKE REDE VAN POINCARé, WAARIN HIJ CRITIEK OEFENDE OP DE HOUDING VAN LLOYD GEORGE. FRANKRIJK WIL ALLEEN EEN MORATORIUM TOESTAAN ALS HET ONDERPANDEN IN HANDEN KRIJGT. DE ARBEID VAN DE CEDELECEERD EN DER COMMISSIE VAN HER STEL TE BERLIJN. In de quaestie der Dultscho schadeloosstolling is het thans afwachten wat de Commis sie van Herstel zal doen, ofniet doenl Intusschen moet met belangstelling kennis-genomen worden van de uitlatin gen van de kopstukken der wereld politiek. Polncaró beeft, zooals we reeds heel kort in ons vorig- nummer meldden, in den Alge- meenen Raad van het departement van de Maas een grooe rede gehouden ter verdediging van zijn te Londen gevoerde politiek, Poïncaré zei o.a., dat de naties, die zij aan zij gestreden hebben, het juiste begrip van de politieke solidariteit heb ben verloren. De oorlog heeft het natio nalistische het imperialisme, het commu nisme en bolsjewisme bevorderd, doch dank zij zijn sociale constitutie, Frankrijk het minst blootgesteld aan deze stroomingen. Frankrijk verlangt geen enkele gebiedsvergrooting en streeft naar geen enkele hegemonie, doch het eischt de ten uitvoerlegging het Vredesverdrag en de vergoeding van de geleden schade. De vrienden van Frankrijk, die spe ciale belangen hebben te verdedigen, hebben aan de bolsjewistische besmet ting trachten te ontkomen door onvrucht bare onderhandelingen, terwijl zij aan den anderen kant de in hun land heer- sohende werkloosheid willen bestrijden door naar maatregelen te zoeken tot her overing van hun buitcnlandsche mark ten. Het is natuurlijk en het verwondeit niemand, dat sedert den wapenstilstand de belligerenten in zekere mate wen aangegrepen zijn door het „heilig egoïs me", doch Frankrijk begrijpt niet, waar om sedert drie jaar de eensgezindheid tusschen de geallieerden zoo dikwijls ten koste van Frankrijk bewaard moesten blijven. Frankrijk gaat langzamerhand denken, dat men het niet toestaat een Fransche politiek te voe ren. Men erkende nochtans, dat Frank rijk de meest zware verliezen heeft gele den. Tien van zijn departementen dien- ten als slagveld voor de andere naties. Meer dan de helft van de aangerichte schade komt ten laste van Frankrijk. Nochtans moest het zich steeds buigen voor de meerderheid, die het minst ge ïnteresseerd is bij de regeling v vraagstuk der schadevergoeding. Dit zou ten gevolge hebben, dat Frankrijk ondergeschikt zou worden aan wil van anderen, Engeland, dat toch met vriendschappelijke gevoelens jegens ons bezield is, vergeet voortdurend de ontzaglijke tegemoetkoming, die wij aan Duitschland hebben betoond. Giste ren nog verlangde Duitschland een supplerocutair moratorium, en consta teerde Engeland zelf, dat het niet aan zijn op 3 Mei 1921 vastgestelde beta lingsverplichtingen voldoet, en dat liet de inarkkoers doet dalen door de fidu- ciaire circulatie te doen toenemen ea door enorme uitgaven te doen voor open bare werken, welke niet dringend nood zakelijk zijn. Het tekort der Fransche handelsbalans gedurende het tijdvak 19191921 over treft met 28.185 millioen francs het te kort, dat Duitschland aan de hand van zijn statistische gegevens aantoont. Frankrijk, welks rijkste provincies door den oorlog werden verwoest, welks be- (Tïting nauwelijks drie vijfden bedraagt a ndie van Duitschland, betaalde van 1919 tot 1921 aan het buitenland bijna 54.5 milliard papierfrancs, terwijl Duitschland nog geen 32 milliard be taalde. De daling van do markkoecs zeer zeker toe te schrijven aan het onbeperkte uitgeven van bankbiljetten door de rijksbank en door het uitvoeren van kapitaal, want, nadat Duitschland na den wapenstilstand alle beperkende wetten had opgeheven, zonden de rijke Duitschers alle fondsen, waarov beschikten, naar het buitenland. Logisch geaprokon had de Commissi0 an Herstel aan do geallieerden moeten oorotollon pan' tegen een dergelijk op. treden gezamenlijk snuicbies to nemen, doch do instructies, welke sommige der geallieerde regeeringen aan haar gedele- ;eerden hebben gegeven, waren stoeide buitengewoon toegeeflijk. Met betrekking tot de ooHogsschulden kan or geen vergelijking worden gemaakt tussehen de schulden van Duitschland en do intergeallieerde schulden, on wanneer decru schulden met elkaar zou ver en, zou dit de grootst mogelijke on billijkheid zijn. Do schadeloosstolling door Duitschland voor de verwoestingen, wel ke he^ hoeft aangericht, moet natuurlijk den voorrang kobben boven elke andere betaling. De intergeallieerde schulden zjjn alle aangegaan in hot gemeenschappelijk be lang. Wanneer Engeland onmiddellijke be taling zou eischen, doch de betalingen in zailce do schadeloosstelling zou willen uit- etolliMi, zou hot ons 'n ''0 noodzakelijk heid brengen, betaling te eisohen van onze geallieerde schuldenaren, namelijk Italië, Roemenië en Servië, doch wij zou den er niet iu berusten, in oen dergelijke oigonaardig positie to worden gebtaoht. Wij denken er yiet aan, thans onze vorde ring op onze goallieexden op te eischen. Wy willen eerst onze vordering op Duitschland innen. Alvorens dit is sollied, is het ons in materieel opzicht onmogelijk, deze aangelegenheid met i vrienden te regelen, want wjj wenschen onzerzijds onze gemeenschappelijke vrien den niet lastig to vallen. Het ie gewenacht, dat het vraagstuk der intergeallieerde schulden spoedig door een conferentie zal worden onder zocht, doch op de essentieels voorwaarde, dat men niet zal trachten, de schulj van het voor den oorlog verantwoordelijke Duitschland te vereenzelvigen met die der staten, die iu den oorlog goallieerden waren. De nota van Balfour maakte do bespreking te Londen onmogelijk en onwil van de Duitsiahe regeering on te gaan op het verzoek in zake do ker- vormiugs- en controlemaatregelen maakte het eveneens onmogelijk, do kwestie van oen leening aan Duitschland te onder zoeken. Er bleef dus niets andere over dan het moratorium te weigeren tenzij er nauw keurig omschreven onderpanden zonden worden gegeven, namelijk de fiscale mij nen van het Roergebied en do bossehen van den Duitsoheu staat. Dit was het Fransche standpunt, waar- mode Engeland zich niet heeft vereenigd. Wat er ook gobeuro, wjj zullen dit stand punt niet laton varen. Wat trouwens de onderpanden betreft, wanneer wij ge dwongen zouden zjjn, deze geïsoleerd te nemen, zouden wjj ons die ondorpanden niet definitief wenschen toe te eigenen. Wjj zouden ze slechts houden in het be lang van allen, totdat Duitschland aan zijn verplichtingen zou hebben voldaan. Wij zijn geen Nero's en geen Bis- 111 are ken. Wjj zjjn eerlijke meneéhen, die gestoord in hun werk, die ap brutale wjjze overvallen werden en wier geboor tegrond nien verwoest heeft. Wjj verlan gen, op vreedzame wjjze ons dageljjkseh werk te kunnen hervatten, en zell's an dere naties te helpen, onze geallieerden te bljjven; wjj willen zelfs mot de vjjan. don vau gisteren vredelievende .en wel levende betrekkingen aauknoopen, maar wjj verlangen, dat onze sohade hersteld wordt, en zjj zal hersteld worden. De Engelsche pers over do houding van Frankrijk. De „Daily Chronicle" verwerpt heden een hoofdartikel de, door de Parijschc Temps geuite onderstelling, dat Brit- tannië tracht de Fransche schulden als politiek wapen aaii te wenden om Fraus- rijk le bedreigen. De Chronicle zegt ,Wij betuigen echter met den meesten nadruk dat wij, reeds aangeboden heb bende veel kwijt te schelden, ons niet kunnen veroorloven hel geheele bedrag van deze schulden kwijt te schelden, tec- ijl Frankrijk geld uitgeeft voor een politiek, die niet alleen kostbaar is voor dat land, maar voor geheel Europa. Wij klaren, dat, als kwijtschelding moet worden gevraagd door den schuldenaar, deze daarvoor iets in ruil moet aanbie den." De Chronicle verklaart, dat het kost bare duikboot-programma slechts een enkel voorbeeld is van de politiek, die gebaseerd is op een aanhoudende be hoefte aan bewapeningen. Men zou daarbij nog- vliegtuigen en bezettingsle gers kunnen voegen. De Chronicle be sluit aldus „Wij in dit land verlangen geen militair overwicht. Wjj hebben voor onze vloot den een-mogendheidsstand- aard aangenomen, wij hebben in het le. ger de conscriptie afgeschaft, wij wen schen eene politiek van Europeescheu vrede en herstel en voor zulk een politiek zouden wij bereid zijn te betalen. Maar waai0111 zouden wjj, voordat Frankrijk bereid is iets te doen om in die richting mede te werken, eene schuld kwijtschel den, die het zou kunnen betalen, indien zijne staatkunde minder kostbaar was?" De democratische pers in Duitsch land adviseert in verband met de komst der missie-Bradbufy te Berlijn tot het innemen van een afwachtende i vastberaden houding. De „Gerraania" betoogt, dat over eenstemming slechts te verkrijgen ia bij een duidelijk op den voorgrond brengen der 'economische vraagstuk ken. De Rijksregeering, zegt het blad, zal voor zulk een overeenstemming zokcr te vinden zijn, wanneer men economisch gesproken geen onmo gelijke dingen van haar verlangt. De „Deutsche Allgeraeine Zeitung" schrijft„Om te kunnen betalen, moet Duitschland kunnen levenom te kunnen leven, moet het kunnen pro- duceeren. Wil men dat werkelijk, dan moet men van het land geen z.g. „product'eve onderpanden" vergen, maar het integendeel een „productief onderpand" geven, nl. de gelegenheid tot hot produceeren van „overschot ten". De „Tagliche Rundschau" is van meening, dat uit den noodtoestand van Duitschland een samengaan-uit- nood van alle partijen, van de onaf- hankelijken tot do Duitsch-Nationa- len, moet voorkomen, een samen gaan, waarbij allo beruchte vrede- storende elementen moeten worden uitgebannen. Over Belgiö's standpunt Gelijk reeds gemeld, beeft do Bel gische regeering in de schadevergoe dingskwestie do handen vrij. In tegenstelling tot wat sommige, Londensche bladen, met name de „Daily Telegraph", gelooven, heeft België geenszins beloofd om zich van stemming in de Commissie van Her stel te onthouden en ook geen enkele verplichting jegenB Frankrijk op zich genomen. In Belgische officieele kringen hecht men geen waarde aan de ge ruchten over een eventueel Franscl.- Duitsch aceoord. Zou dat werkelijk nog eens tot stand komen, dan houdt men het er voor, dat België een der slachtoffers er van zoii zijn. België blijft bovenal gunstig ge zind jegens een gezamenlijke rege ling omtrent de drie navolgende pun ten de schadevergoedingen, de in tergeallieerde schulden en do inter nationale leening, die Europa weer op dreef moet helpen. De geallieerde vertegenwoordigers Bradbury en Mauclere zullen vermoede lijk door den Rijkskanselier ontvangen worden. Omtrent het programma der beide ge delegeerden, schrijft de „Petit Parisien", dat het moratorium slechts tegen aan neembare borgstellingen verleend kan worden en anders door de meerderheid in de Commissie van Herstel zal worden geweigerd. Zou echter een voor Frank rijk aannemelijk compromis tot stand ko men, dan zou de Fransche regeering gerechtigd zijn dienovereenkomstig te handelen. De quaestie tusschen Beieren en het Duitsche rijk is nog steeds niet opge lost. Er komt een waarehuwing van de Brandenburger meerder- heidssocialisten. De af deeling Brandenburg der meerderheidBSocialisten heeft zich op een vergadering zeer scherp tegen Beieren uitgesproken. De Rijksdag afgevaardigde Wels verklaarde in eon rede over den politieken toestand in Du'tschland, dat gewichtige redenen van buitenlandschen politieken aard de sociaal-democratie tot dusver ge dwongen hebben, den strijd tegen Beieren, die eens zou moeten komen, uit te stellen. Om dezelfde reden heeft de rijksregeering tot dusver te genover Beieren een zeer tegemoet komende houding aangenomen. De Beiersche reactie is thans gewaar schuwd, zeide i.preker, en wanneer de maatregelen tot bescherming van de republiek niet ook in Beieren worden uitgevoerd, zal het tot een strijd ko men, die, vergeleken met de revolu tie van 1918, ontzettend zal zijn. In een motie werd de verwachting uitgesproken, dat de rijksregeering geen verdere concessiea aan Beieren zou doen en dat zij met alle wettige middelen baar wil in Beieren zou door zetten. Algemeen is men te Washington van oordeel, dat de boodschap, welke presi dent Harding in het Congres heeft uit gesproken over de huidige staking in Amerika, besohouwd moet worden als een der be langrijkste, die sedert Amerika's deelne ming aan den oorlog werd uitgevaar digd. Met uitzondering van de extremis ten stemden beide partijen er mede in, dat de verklaring van den president een zeer wel -overwogen document is. Ge deeltelijk geeft zij een overzicht van de besprekingen der vier laatste weken en zij eindigt met het aanbevelen van een reeks maatregelen, welke d-oor het Con gres zouden kunnen worden genomeB. De voornaamste daarvan zijn de vol gende 1. De onmiddellijke instelling van een nationaal kolenbureau of van een natio naal consortium, met een kapitaal, dat voldoende is voor den aankoop, den ver koop en het distribueeren van kolen voor den handel binnen de Veieenigde Staten, en voorzien is van de noodige bevoegdheid om maatregelen te kunnen -nemen ter bescherming van hel publiek' tegen 3e actie van particuliere Eoïefi- handelaars.- 3. De instelling van een regeerings- kolencommissie, onafhankelijk van de mijnindustrie en voorzien van bevoegd heden, verleend door het Congres, om den toestand te onderzoeken en voorstel len te doen aangaande de Lonen, ar beidsvoorwaarden en maatregelen tot be- soherming der belangen van het pu bliek. 3. Zoo spoedig mogelijke aana»mi*g van bet reeds bij den Senaat aanhangig gemaakte wetsontwerp, waarbij de re geering de bevoegdheid krijgt om de staten te dwingen tot aanvaarding en uit voering van de verdragen, die de be scherming van vreemdelingen waarbor gen. 4. De verscherping van de wet op de verkeersmiddelen, zoodat de federale re geering de bevoegdheid zal hebben, de besluiten van den Railway Labour Board door te zetten. Dit vierde punt is echter voor latere uitvoering bedoeld. De voornaamste zinsnede uit de bood schap luidt „Zeer zeker zullen de dreigende verschijnselen bij het Congres en bij het volk den indruk doen ontstaan, dat aan geen enkel lichaam, hetzij met een groot aantal leden of niet, en hetzij verantwoordelijk voor de leiding der spoorwegen of niet, veroorloofd mag worden, een actie te voeren, die de be langen van het publiek bedreigen. Noch de organisatie der directies, noch de vak- vereeniging der arbeiders kan de ver antwoordelijkheid verloochenen, die aan een publieken dienst verbonden is en hei feit, dat men georganiseerd is, ver groot deze verantwoordelijkheid nog. Het openbaar welzijn is belangrijker dan dat van een groep kapitalisten of van een groep georganiseerde arbeiders." President Harding zeide voorts; „Het is niet mijn bedoeling aan het Congres te vragen, deze fundamenteele proble men onmiddellijk te behandelen." De „Times"-correspondent wijst er op, dat dit zeer goed is ingezien, wam het is zeker, dat de arbeiders zoowel als de patroons zich op lieL oogenblik krach tig zullen verzetten tegen gedwongen ar bitrage. Harding's bedoeling is echter, het juiste oogenblik af te wachten oni deze kwestie opnieuw naar voren te brengen. Deze boodschap van den pre sident zal baar invloed niet missen op het publiek, dal groote behoefte heeft aan eenige voorlichting. Verspreid nieuws BEIEREN EN DE RIJKS REGEERING. De besprekingen met de Bcdersche ministers Schweyer en Gürüer over de Bciansehe vragen aan de rijksregee ring zijn beëindigd. Onder voorzitter schap van rijlcspresident Elbert werd een conferentie gehouden van leden der rijksregeering en de Beiersche mi nisters, waarin 't resultaat der bespre kingen lussühen den rijkeminister van justitie en den Baierschen minister v-an justitie bespreken word. De beide Beierech© ministers zijn Zondagavond naar Munchen teruggekeerd om t re sultaat dier besprekingen aan den Befierechen ministerraad voor to log gen. Van het resultaat van de beraadsla gingen te Munohen aal het thans af hangen, of het Beionsche incident als definitief geëindigd kan worden be schouwd. HINDEKBURGS' BEZOEK AAN MiiNCHEN. Uit Muuchen wordt aan de Tele graaf gemeld: Do aankomst van Hin denburg alhier werd voor het houden van een groote nationalistische de monstratie gebruikt. Alle vroegere of ficieren hadden zich in groot tenue voor het militair museum opgesteld voor de ontvangst van Hindenburg. Deze heeft bij den vroegeren Bcier- schen premier von Kahr zijn intrek genomen. Bij de demonstratie voor het militair museum kwam het nog tot een incident. De Hünchener correspondent van de „Vorvdirts", leider van de repu- blikeinsche Schutzwehr, dr. Schuet- zinger, die als journalist bij de ont vangst van Hindenburg aanwezig was, werd door vroegere regiments kameraden herkend. Zijn aanwezig heid bij de ontvangst werd aan het feestcomité medegedeeld. Daarop werd dr. Schuctzinger door de leden van dit feestcomité met stokken ern stig mishandeld. Bovendien spoorde het feestcomité ook de bevolking aan, den journalist te mishandelen. Het volk gaf aan dien oproep gehoor en drong op hem toe. De politie, die met veel moeite kon ingrijpen, mocht het slechts met de revolver in de hand gelukken, liet slachtoffer aan de woede der menigte te ontrukken. Maandagavond, toen Hindenburg in de woning van Von Kahr vertoefde, waar ook de vroegere Beiersche kroon prins Rupprecht aanwezig was, ver zamelde zich een aantal studenten voor de woning en bracht Hinden burg een stormachtige ovatie. Hinden burg verscheen daarop op den drem pel en hield een korte toespraak lot do verzamelde menigte. DE PLANNEN VOOR EEN TREIN- VEER OVER DE NOORDZEE. Te Immingham aan de Engelsche Zuid-Oostkust, is men bezig, voorbe reidingen te treffen voor het instellen van een treinpontdienst op Calais, zoo- als m.cn in den oorlogstijd dergelijks diensten had tussohen Richcborough en Southampton op Frankrijk. De „Ti mes" wijst in dit verband op de verwon dering, waarmee men heeft gezien dat na den oorlog die ponidienstcn tusschen Engeland en Frankrijk zijn stopgezet. De ponldienst Southampton-Havre zal in ieder geval niet hervat worden en die van J? icheborough op Calais heeft ook al wei nig kaas. Toch hoopt men op den duur wel weer een dusdanigen dienst voor goederenverkeer te krijgen tusschen laatstgenoemde havens., Erkend wordt, zegt het blad, dat het systeem wel degelijk succesvol is ge weest, voowel uit economisch als uit tech nisch oogpunt, en de voordeelen van het vervallen dtr overlading zijn niet te miskennen. Wat te Immingham thans wordt gedaan, wijst er op, dat die haven voorloopig is uitgekozen als Engelsch eindpunt van het Engelsch-Zweedsche treinveer een oud ontwerp, waarvaa de bijzonderheden nog onlangs doot de Zweedsche delegatie in Engeland wer den besproken. Men wil n.L dagelijks een trein- en treinpontdienst instellen tus schen Huil, Immingham en Gotenburg als deel van het streven om Groot-Brit- tannië weer de oude plaats te doen in nemen in den Zwcedschen handel. Men vreest evenwel, dal er van regeerings- steun hij deze poging niet veel zal ko men, en dat men zal zijn aangewezen op particuliere ondernemingsdurf. Iets wat men, met het oog op dc nationale beteekenis van dezen grootstea van alhs Europeesche treinponidiensten zeer zou betreuren. Te Immingham bevinden zich reeds toerustingen, indertijd aangebracht voor den ontworpen dienst op Calais, en deze werken zijn zoo modern en deugdelijk uitgevoerd, dat men ze uitnemend kan gebruiken voor een eventueelen dienst op Gotenburg. De gedwongen fusie der spoorwcgbelangen onder het „groepen- schema" heeft niet alleen de concurren tie, n.l. de haven van Hull, in dezelfde handen gebracht als die van Immingham en de keus van het Engelsche eindpunt vergemakkelijkt, maar ze heeft door de groolere financieele capaciteit van de Ooster-spoorwcggroep in vergelijking met afzonderlijke spoorwegmaatschap pijen, den „Noordzee-veerdienst" heel wat- nader tot zijn verwezenlijking ge bracht.- HANDEL MET RUSLAND. Leslie Urquhart, d© stichter en lel der van de Russische-Aziatische Bank te Londen, heeft aan de „Voee. Ztg." te Berlijn, een en ander meegedeeld over zijn inzicht in de Russische kwea tie en het onderhoud, dait hij met d« Krupp-directie te Essen een dezer da- gen heeft gehad Sinds 25 jaar is Urquhaxd, die oor spronkelijk als mijneigenaar in Rus land gewerkt heeft, met de Russisch» toestanden bekend. Zijn vroegere af wijzende houding wat betreft het her vatton van de handelsbetrekkingen met Rusland, heeft hij gewijzigd. Hij meende het vooral aan den invloed van Krassin to moeten toeschrijven, dat de Russische regeering haar eco nomische politiek had gewijzigd. Vol gens hem kan men er op rekenen, dat het allengs tot een aanpassing van de Russische politiek aan die van West-Europa zal komen. Urquhart sa.l zich met den te Ber lijn vertoevenden officieelen vertegen woordiger van de Russische Sovjei- regeering in verbinding stellen. Hij ts voornemens de mijnen welke hij eer tijds in Rusland in eigendom bad, en die werk verschaften aan 40.000 arbei ders, weer in exploitatie te gaan ne men. Daarover zullen voornamelijk tl© onderhandelingen worden gevoerd. Dok Krupp zou aan deze exploitatie deelnemen. DE KWESTIE DER SCHADE VERGOEDING. Naar het „Berlner Tageblatt" ver neemt, heeft de Duitsche rijkskanselier bij de besprekingen met de beide gede legeerden van de Commissie van Her stel verklaard, dat Duitschland thans reeds 1 'A jaar een consequente vervul- lingspolitiek nastreeft en niet voorne mens is daarvan in de toekomst af te wij ken. Bij den jongstcn catastrofalen val van de mark kan Duitschland evenwel met den besten wil de verschuldigde betalin gen in baar niet meer nakomen. Ten gevolge van de devalvatie is tijd van rust noodig om weer op adem te ko men. Voorts heeft de rijkskanselier er geen twijfel over laten bestaan, dat et van verpanding van de Staatsbosschea op den liuker-Rïjnoever en van de Staats- kolenmijnen in het Roergebied als ga ranties geen sprake kan zijn. Binnenland: «Ij 3 Dat ben ik met u eens, maar ik kon iw Ji n i a 41 niet tot een besluit komen, zonder dat VERDRONKEN. Te Kerkdriol Zoudag bjj het spelen aan do Maas eon S-jarige jongen verdronken. De vadei zelf haalde het lükje van zjjn zoontje ap. Naar hët Engelsch van OTTWELL BINNS. Ja! Clancy was een oogenblik «lil, toen sprak hij rustig: Er is echter nog een andere manier. Wij zouden naar den dichtstbijzijnden poet kun nen gaan, waar ik u veilig kan laten j blijven, dan zou ik teruggaan op on derzoek naar u volkomen op de hoogte was van al le gevaren, die er aan een dergelijke vervolging voor u verbonden waren. Ik zou zelf niet in het leven kun nen blijven, als ik hem moest laten sterven, zeide het meisje hartstochte lijk. De korporaal knikte. De toewijding, die Mollis Elkington haar vader toe droeg, ontroerde hem diep. Zij wae bereid, haar eigen jong leven 1© wa gen met de kleine kane, haar vader te redden; hij had het verwacht en zou zelf evenzoo gehandeld hebben. Dan zullen we Anton en Dubosc I moeten volgen. I Hij zweeg en keek tusschen de boo- Maar dat zou heel veel tijd kos-men door naar d© open vlakte, die ten, viel Mollie 111 de rede, de nadee-1 grauw leek onder het licht van de len, die hij bij zichzelf reeds overdacht J sterren. Als wij maar wisten, welke had, onder woorden brengend. En ik richting we in moeten slaan. Het zal weet zeker, dal er geen tijd te verlie-1 misschien nog dagen duren voor .'.en 13. Die mannen zullen waarlijk (het goede spoor vinden en ieder uur niet zachtaardig met mijn vader om- is kostbaar voor uw vader en voor ga.uj. Zij zijn ruw, en ik weet zeker, ons. dat ze voor niets zullen terugschrik- Misschien kan ik hieir wel helpen, ken om hun doel te bereiken. riep Molli© vlug uit-, aangezien haar Aaij mij moet u niet denken! Wij plotseling iets te binnen schoot. Die moeten hen volgen. We moeten hem mannen ontvoerden mijn vader om redden voordat haar slem stokte het geheim van liet goud te loeren en haar oogen kwamen vol tranen, toen alle mogelijkheden in hun ver schrikking tot haar doordrongen. Ja, antwoordde de korporaal. kennen. Dat staat vast, denk ik. Dan zal hij hen naar de bewuste plek moeten leiden, want wij begroe ven het plan aan den oever van h©t meer, toen wij merkten dat Montana Joe en Anton niet meer te vertrouwen waren. Maar mijn vader kende do ge- lieele kaart uit hethAofd en aangezien 1 hij natuurlijk zeer ongerust over mij is, zal hij hen zoo gauw mogelijk bij hun doel brengen, omdat hij waar schijnlijk vermoeden zal, dat ze hem wel vrij zullen laten om mij to gaan zoeken. Ja, antwoordde Clancy, hoopvol. Dat is zeer waarschijnlijk! En de mijn kan hier niet ver vandaan zijn. Vlek. bij het kamp, waar wij aangevallen werden is een rivier, die wij ook voorbijgekomen wa ren. Op de plek waar deze zich in het meer etort, kan men twee heuvels zien. i Ik zag ze reeds van de overzijde van het meer, zeide de korporaal. Zij gaven de plaats aan waar mijn vader heen moet gaan, als hij, zooals zeker het geval za.1 zijn, de mannen bij het goud wil brengen. Wanneer we dien kant opgaan halen w© hen missel uien intijds in, om mijn vader te rodden. Mochten Anton en Dubosc hem wellicht op een oogenblik aan zijn lot overlaten, dan hebben we nog in ieder geval do kans hem te vin den voor hij van koude en honger om komt. Hij zal zich doodelijk ongerust over mij maken en zal direct terug- keeren naar het kamp, waar Clancy viel haar in de rotte. Juf frouw Elkington, ik geloof, dat u zeer juist gezien hebt. Wij zullen onmid dellijk op weg gaan. Op die manier winnen we verscheidten uren, want zij zullen waarschijnlijk pas in den mor gen op weg gaan en bovendien raken we dan uit het gebied van de Kogmoi- locks, die het wel eens in hun hoofd zouden kunnen krijgen u te gaan op zoeken. Nu we een vast doel voor oogen hebben, ziet de toekomst er nog niet zoo hopeloos uit a'le ik vreesde. Zwijgend begon hij nu d© slede te pakken en binnen twintig minuten waren ze beiden weer voor de slede gespannen en op weg in de richting van de kanlgebuande plek in het bosch die naar het meer leidde. Na korten tijd bereikten zij de vlakte en daar lag de met sneeuw bedekte oppervlak te van het meer grauw en onaanlok- kelijk voor hen. Met den wind in den rug kwamen ze snel vooruit, terwijl de maan hun andere duister pad ver lichtte. HOOFDSTUK XV, Eengevecht op leven en dood. Ongeveer terzelfder tijd, dat Cloncy en Mollie Elkington op weg gingen naar liet meer, wierp Jean Duiboec de dekens van zich af in het kamp, dat de storm hen had gedwongen op te slaan en, naar de andere zijde van het vuur gaande, liet hij zich op de knieën vallen bij de roerlooze gedaan te van John Elkington. Hij trok de deken wat opzij en staarde naai- het doodsibleeke gelaat. 1I« zag er ver stijfd uit, en hoewel d© oogen wijd open stonden, begreep Jean Dubosc dat zij hem niet herkenden. Toen plot seling, week de strakheid uit het ge zicht en John Elkington lachte plotse ling, maar zonder bewustzijn. Dit lachen was zoo onverwacht, dat Jean Dubosc er geheel door in de war ge bracht werd en angstig achteruitweek. Mijn Ilemel!, fluisterde hij en nog eens: Mijn Hemel Een lieele reeks onsamenhangende woorden kwamen nu uit den mond van den zieken man en de halfbloed j luisterde eenigen lijd aandachtig, ho pende iets samenhangend® te .hooreii, jmaar ontmoedigd wendde hij zich tot Anton. Dat is nu altijd zoo, Anton. Woor den, zoo talrijk als bladeren in den herfst maar zonder de minste betee kenis. Soms denk ik, dat liij over het goud zal spreken, maar dan lukt het weer niet en al den tijd wacht ik maar en luister. Dat was ook geen erg gelukkigen stomp die je hem met je geweer ge geven hebt, Jean. Het heeft hem zoo iets als een hersenschudding bezorgd en wanneer hij' bijkomt en het meisje niet ziet zal hij, vrees ik, krankzinnig worden. En het is niet zooals hij zegt. I-Iij heeft het papier niet bij zich en her geheim van het goud zit nu verbor gen in dien zieken kop van hem.. Dubosc keek den ij len den man aan met een hulpeloozen blik op zijn geha vend geziokt. Ben toestand zooals de- i zen had hij niet verwacht. Hij had El- langton meegesleept, het meisje over- I latend aan de twijfelachtige gonad* van dc Kogmollocks, omdat de Ame- j rikaan het geheim bezat van het goud I waaraan zijn Ine el e ziel hing en nu zouden al zijn pogingen misschien ijdel blijken te zijn. Bevrijd van de I dwingend© bevelen van Montana .Toe had hij zijn wreede natuur kunnen botvieren om den Amerikaan tot het I verraden van zijn gehieim te dwingen; 1 maar zooals de zaken nu stonden, zou niets hem baten. El'kington's ziek te was iets waarop hij niet gerekend had en dat, tenminste voorloopig, elkf vordering belette. Hij knarsetandde, terwijl hij naar den hulpeloozen man I keelt cn een moord lustige uitdrukking kwam op zijn gezicht. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6