t OM ONS HEEN 40e Jaargang No. 12020 Verschijnt dage'ijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1S22 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 13.677,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.671/,; lranco per post 10.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 11.75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiên van Vraag en aanbod van 14 regels 60* Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3S21 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD WOENSDAG 23 AUGUSTUS.- Terrein Busken Huetstraat, Noord- Hollandsche TeatzendingSameu- kouist, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3-3<>5-3° en 's avonds 8—10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- daai, 106 uur. Chr. Besturenbond, Bakenessergracht 63 Oprichtersvergadering Coöp. Bouw- vereeniging, 8/4 uur> Muziektent Den Hout t Concert H. O. V., 8 uur. Bioscoopvoorstellingen; DONDERDAG 24 AUGUSTUS; Oud-Holland, VerwulftStrijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305-3° en avonds 8ro.30 Concert; Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout raat 69: Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- daal, 106 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. KRABBELS Zondagen—rouwdagen. Telkens worden wij opgeschrikt door ongelukken op Zondagen, die daarvan als 't ware rouwdagen ma ken. Een jeugdige bokser komt zóó te vallen, dat hij er het leven bij in schiet, te Zandvoort en Noordwijk verdrinken baders, cup de Amster- damsche wielerbaan wordt een heliper doodgereden cn vallen twee zwaar ge kwetsten het lijkt wel, of iedere Zondag slachtoffers vraagt. En een gedeelte van het publiek, dat altijd zoekt naar een oorzaak, waarop het zijn sohrik ea ontsteltenis kan koelen, doek alweer heftige verwijten aan jsport-excessen'en „roekeloosheid". Is daar reden voor? Laat ons zien wat ër eigenlijk gebeurd is. Midden in een wedstrijd kijkt een gangma ker, die op een machine zeventig a tachtig kilometer per uur rijdt, even pin naar zijn renner achter hem wanneer hij weer vóór zich ziet be merkt hij, dat liij even te veel links heelt aangehouden en niet meer op de fouten baan kan blijven. Het volgen de oogenbiik is 't onheil gebeurd, hij vliegt met deze schrikkelijke snelheid tegen twee inensohen aan, die er 't slachtoffer van worden daarna wordt hij, op den ongelijken bodem, ietf van de machine geslingerd en twaar gewond. Let wel op: een gewone sneltrein rijdt 50 a 55 kilometer per uur, de inelheid is anderhalf zoo groot, alles gebeurde dus in een onderdeel van een seoonde. Wie deze wedstrijden ziet, beseft uit kraobt van de gewoon te ternauwernood, dat renners en gangmakers door een nietige kleinig heid als deze ieder oogenbiik in ge vaar verkeeren, zeker denken dezen er zelf niet aan. En nu kan de critiek achteraf gemakkelijk afgeven op de fout v.ui den armen Ullrich en vooral op deze wielersport, „die immers ob- poodig ie", maar de criticasters beden ken geen oogenbiik, dat er tientallen wedstrijden worden gehouden, waarm niets noodlottigs voorvalt. Wat er 1111 gebeurde is het percentage van 't ri sico, dat aan alles wat wij (doen ver bonden is. De spoortrein zelf af en toe raakt fer een van de baan of valt in een open jbrug en 't kost dooden 011 gewonden, Jnaar den volgenden dag zijn de trei nen niet minder vol. Men aanvaardt Stilzwijgend het risico, dat er nau welijks aan, anders zou liet leven een onmogelijkheid wezen. Heeft de jonge Romme, die zich met zijn kameradien geoelend had in het mannelijke bok sen, een oogenbiik gedacht, terwijl hij daar van Rotterdam naar den Haag spoorde, dat hij zijn familie cn zijn woonplaats niet meer zien zou? - Geen oogenbiik. Maar enkel0 uren later ligt hij door een ongelukkigen val te sterven in het gasthuis cn nu rust hij al dagen onder de aarde en jieeft van boksen geen weet meer. Maar de menschen spreken van ru we spelen. Ruwe spelen nog wel, die In 't bijzonder behooren bij dezen lijd. Er zijn altijd menschen geweest, die gemeend hebbben, dat hun tijd in 't bijzonder om zijn kwade eigenschap pen met zwarte kool in de geschiede nis zou moeten worden aangeteekend. Maar ouder dan de wielerwedstrijden feijn de paardenrennen, waarbij in een ongelukkigen sprong paard en ruiter heiden kunnen komen te vallen en sneuvelen. En vóór dien, eeuwen gele den, waren er de steekspelen, waar bij het gebeuren kon, dat de punt van de lans, inplaats van het veilige harnas te raken, dooi- een opening ven het vizier doordrong in de herse- toen van de tegenpartij. Of, willen wij fcoo ver niet teruggaan, dat in een Van de mooiste tal eken van sport, het Regenschermen, het knopje van de f'euret sprong en het spel tot ontzet ting van allen, veranderde in een bloedig drama. Of dat in een zeilwed- btrijd een deelnemer, goed zwemmer hog wel, over boord valt en ver drinkt. Of dat op eon dag met ijs een vroolijke schaatsenrijder in een wak raakt en niet meer boven komt. Of dat bij 't beklimmen van een borg de toch zoo betrouwbare gids met zijn gezelschap in een afgrond stort. Ot dater zijn tientallen gevallen, waarin menschen dingen deden, die zij niet behoeven te doen, dingen die onnoodig waren en hun het leven kostten. Nog maar een paar dagen tr-oilod/vo Vln/icr mwavvo in TJiiitarblan/l een stoomboot in de lucht eai allen, zoo staat er in een laconiek volzin netje te lezen, allen die er op waren, werden het slachtoffer. De waarheid is, dat wij allen om ringd zijn door gevaren. Het is nog niet zoolang geleden, dat een moeder mot haar kinderen aan den kant van den weg zit onder 'n boom. Veilig ge noeg. Maar een auto komt voorbij, die onklaar raakt en stuurloos op den boom afstuift. Wat er volgt is een bloedbad. Moeten wij ons dan ner gens meer wagen? Niet in een spoor trein, niet in een stoomboot, niet op een straatweg, noch in een park Ang stig voor wat ons al zoo gebeuren kan, blijven we dan thuis. Maar een kat springt op onze knieën en geeft ons bij ongeluk een krab over de hand en als de vermaarde zangeres, Adèle Ass- mann overlijden wij twee dagen later aan een kwaadaardige infectie. Of wij gaan in dit knusse, veilige huis, trap af en hebben niet gezien, dat er een gat is in den looper en struike len en vallen omlaag en breken den ruggegraat. Of honderd andere mo gelijkheden, die wij onmogelijk, ont gaan kunnen of voorkomen. Maar die malle wedstrijden, zeggen do men schen, behoeven toch niet gehouden te worden en wanneer die maar afge- BChaft werden zou het risico-percenta ge zooveel geringer zijn. Als we dan maar begrijpen, dat er andere, gevaren voor in de plaats ko men. De jonge mensch in zijn gevoel van kracht, in zijn opbruischende le venslust, wil zich meten met anderen. Als 't kan zal hij winnen. Lukt het, dan is hij sterker geworden, niet al leen aan physieke, maar ook aan ze delijke sterkheid, aan zelfvertrouwen. Lijdt hij de nederlaag, dan oefent hij zich in' zelfbeheerschmg, neemt zich voor om het den volgenden keer beter te doen. Zoolang er in het leven wied- ijver is (en wie zou durven wen- sdhen, dat die er uit verdween) zullen menschen zich met menschen willen meten en het risico aanvaarden, dat daaraan onverbrekelijk verbonden is. Om lnm spieren en pezen niet alleen, ook ter ontwikkeling van de eigen schappen van hun karakter. Sedert jaren zoele en geleerden naar het ver band tusschen geest en liobaam en hebben daarvan, in weerwil van dik ke boeken, nog maar zoo weinig be grepen. Maar dat het innig is en geest en lidhaam niet te scheiden, daarvan zijn ze overtuigd. Daarom is de sport een onmisbaar element, in ons leven. Om nog maar te zwijgen van den voortreffelijiken invfloed, dien l,uich± en water op hdt lichaam hebben, ver boven de duffe atmos feer van het besloten vertrek. Had ik het voor 't zeggen, dan zou ik een ti ran zijn in dit opzidht. Uitge zonderd de stumpers, die om lichaams- of zielsgebreken daartoe onmachtig zijn, zou ik alle jongens en meisjes noodzaken om zwemmen te leeren in de eerste plaats en bovendien sport, te beoefenen naar aard en neiging van de gesladkten. De zou willen dat de jongens boksen leerden om zich te verdedigen en te winnen aan lichame lijk en geestelijk zelfvertrouwen. En de meisjes zouden zich moeten toeleg gen, ja moeten, op lichaamsoefenin gen die voor haar passen, zoodiat zij gracieus bleven, maar toch kloek werden en sterk en niet, zooals nu zoo vaak, vervaard van een hagelbui of van een ijzigen noordenwind. Het ri sico zouden ze moeten aanvaarden, want ik ben overtuigd genoeg om te meenen, dat dit risico veel kleiner is, dan dat andere van de kroeg voor de jongens, stilletjes binnengegaan, en het theesalon van de meisjes, met de vertroeteling door onverstandige moe ders. Als ik het voor 't zeggen had. Maar ik lieh niets te zeggen. Toch zou ik een voorzichtige tiran willen zijn. Die voorzorgen nam en geen dolle dingen voorschreef. En als nu de critici van de laatste ongevallen hetoogen, „dat er een gren3 is", dan moet dat toege geven worden, maar hun meteen de zorg gelaten om die grens aan te wij zen. Dta is juist de moeilijkheid. Voor al omdat ze verlegbaar is. Naarmate de jeugd meer kan doen, zonder ge vaar- J. C. P. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De Nederlander die voor zijn genoe gen een reisje in Duitschland maakt, leeft daar goedkoop. Hij krijgt alles voor een beetje meer dan niets! Maar dat dankt hij aan den lagen stand van de mark bijna 400 mark voor één gulden. Hij rekent dan ook met lxmderde en duizendo marken, zoodat het hem tenslotte haast gaat duize len. Als hij 2500 gulden in zijn por tefeuille steekt is hij in Duitschland... miliionnair! Het leven in het land der Germanen voor de inwoners is vergeleken bij den uitgaanden Nederlander buiten gewoon duur. Hij wordt immers be taald in marken en voor 1 mark, zelfs voor 100 mérken, is niet zoo heel veel te koop: Toen we dezer dagen in Duitsch land waren, hebben we onderzocht hoe de levensomstandigheden van de bevolking zijn. Goede werklieden verdie nen ongeveer 5000 mark per week. In Hollandsch geld omgezet 12.50 a 15 gulden. De levensmiddelen zijn duur, zóó zelfs, dat van dit inkomen zelden iets kan overschieten voor vleesoh, melk of boter. Men behoeft de kinde ren op straat slechts aan te zien, om te const at eer en, dat ondervoeding nog heel veel voorkomt. Èn dan zijn de goede handwerks lieden er nog niet liet slechtste aan toe. In Keulen spraken we een klein- ambtenaar die van 5000 mark per maand moest rondkomen. Daar was Schraalhans eiken dag keukenmeester! Als men, om een cijfer te noemen, be denkt, dat een paar gewone schoenen 2000 mark kosten en een heerencos- tuum 5000 mark, dan is het duidelijk, dat aan het koopen van kleeren en schoeisel niet gedacht kan worden. En het ergste voor de bewoners is. dat, door het dalen van de mark, de prijzen gedurig de hoogte ingaan. De inkomsten houden daarmee geen ge lijken tred. Elke Duïtscher die men spreekt is er van overtuigd, dat de toestand zoo niet kan blijven. Maai- koe de ver andering moet komen, weet ook hij niet. Toch wordt de moed door de meesten behouden. Geen wonder evenwel dat er met jaloerscliheid naar de rijke buitenlan ders gezien wordt, die in de port®" feuilles de biljetten van 1000 of 10.000 mark dragen, alsof het niets is. Er is wel bij vele Duitschers eenige ont stemming tegen de uitgaande Fran- schen en Engelschen, maar tegenoveT de Hollanders is elk Duitscher vrien delijk en voorkomend. In een hotel in Coblenz waar we kamers vroegen heette eerst „alles be zet", maar later bleek, dat, toen de hotelhouder, die ons voor Franschen had aangezien, hoorde, dat we Ho.- 1 anders waren, er nog mooie 1"~ waren. Stadsnieuws ONZE TIJDINCZAAL. Tn onze Tijdingzaal, Groote Hout straat 93, is een interessante collectie tesen odeograpMöëin. koperdiepdruk ken en prentbriefkaarten van 't Duit- sclie Rijnland ter bezichtiging gesteld Daaronder zijn een dozijn mooie etsen vau den Dom te Mainz en ande re historische gebouwen van deze oude stad. Verder zullen een 20 groote kleur drukken van de mooio Rijnstreek de aandacht trekken, evenzoo een complete serie kleur- briefkaarten van allo oude kasteelcn en rumes aan den R.ijn en een 20-tal rroote koperdiepdrukken van Wies baden. Nu velen nog een vacantie-uitstapje- in het vooruitzicht hebben zullen ze zeker gaarne kennis nemen wolk na- tuursohoon aan den Rijn ie genieten is Ook voor hen die den Rijn. net zelf kunnen zien, is het i>ezichtigen van deze beelden overwaard, oindat zij beter dan door de beste reisbe schrijving een beeld krijgen var. al het mooie dat daar te bewonderen ie. ORGELBESPELING in. da Groote of Bavokerk, to Haarlem, op Donderdag 24 Augustus 1922, 's avonds van 7 1/2 8 1/2 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Fuga O gr. t., D. Buxtëhude. 2. Concert F gr. t. G. F. Handel. Ada gio, Allegro (koekoek eu nachtegaal), Al legretto con moto", Adagio, Fuga. 3. Ohoraliinprovisation. Sigfrid Karg- Elért. „Wer nur den lieben Gott lasst walten. 4. a- Cantilöne; b. Serenade, G. Pierné. 5. Eerste gedeelte ui» de 5de Sympko- ie. Ch. M. "Widor. (Bovenstaando werken op verzoek.) We herinneren onze lezers dat a.s.- Donderdag weder de laatste orgelbespe ling in de Groote Kerk zal plaats theb- ben in dit jaar, daar op 31 Augustus geen avondorgelbespeling zal worden ge" houden in verband met de uitvoering van Koninginnedag, welke des middags zal geschieden. In September worden de orgelbespelingen des Donderdagsmid dags van 2—3 uur gehouden. Donderdag a.s. is onze organist, de heer George Robert, wedex van zijn. ver lof terug.- OP HOL. —In Heemstede sloeg het paard van een tweewielig voer tuig uit Zandvoort, op hol. Vader en zoon. die in het voertuig zaten, spron gen hij de Pijlslaam uit den wagen zonder letsel te bekomen. Het paard holde door tot den hoek Zijl weg, Kin derhuissingel, waar het beest viel en tot slaan werd gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bijN. Spaarga ren. Slachthuisstraat 13rd, armband A. v. Veldhuizen, Zoet&3traat 42, g-inrmi balVroorn en Dreesmann, Groote Houtstraat 70. broche .Sticns, Gierstraat 35, face mainJ. v. Es, Romolenetraat 52, gonjezakJ. Keij- zer. Lange Annastraat 19, honden- keJXing, riempje en fluit; Kennel Fauna, Parklaan 119Herders- hondje. gebracht door vv. Soelaard, Paul Krugerstraat 5grijs-witte kat, gebracht door Keizers. Kruisweg 04 grijs witte kat, gebracht door Sabel is. Nieuwetraat 3v. Rossum, 2e Zuid Poiderstr. 21 damesportemonn lie G. v. Dijkhorst, Oranjestraat 129, de- mesiparapluieH. do Man, Vouwer manstraat 5rd, heerenregsnjasD. Kortekaas, Raamgracht 19a, rozen krans; C. Konings, Sophiaplein 18, rijwielpomp; K. Duskin, Adr. Lcos- j castraat 40, kinderschoentjeG. Knuijningen, Zocherstraat 11, dumes- tasohje; Portier Brinkmann, Gvcote Markt, ijzeren kruk. EEN NIEUW HEK. De klacht van onzen medewerker Kees de Mopperaar heeft geholpen, om de plantsoenen aan het Slat en- bolwerk i6 het gehavende en gevaar lijke heb "door een nieuw "vervangen. HARMONIEfiCRESENDO. In die vergadering van Dinsdag avond ia tot voorzitter gekozen de heer A. P. Boelsma, die de benoe ming heeft aangenomen. N.V. IND USTRIEBANK. Aan het jaarverslag van de N.V. „In dustrie-Bank", gevestigd te Haarlem, ontleen en we Omtrent de werkzaamheden der Ven nootschap valt alléén mede te deelen, dat tengevolge van de algemeeüe ma laise geen zaken werden aangeboden welke, met kans op slagen, in studie konden worden "genomen; wel is tenge volge van de malaise en daarmede ge paard gaanden grooten teruggang van de koersen eene waardevermindering van eenige fondsen te constateeren; het hierdoor geleden verlies kon echter uit de gemaakte winsten worden beslredea. De bedrijfsresultaten van de onder nemingen, waarbij de Bank belangen heeft, waren over het algemeen gunstig tegenover de minder gunstige dividen den van sommige maatschappijen, ston den de betere van andere, zoodat de uit- keeringen f51672.3014 bedroegen, ma kende met de interest ad f785.25 en het onverdeeld saldo over 1920 ad f 4031.95U, een bruto winst van f56489.51. De on kosten bedragen f5689.6614, welk bedrag hooger is dan gewoonlijk, daar het boekjaar loopt van 1 Januari 1921 tot 30 Juni 1922; na afschrijving van deze post en van f20278.95 op „Deelnemin gen" tengevolge van koersverlies zooals bovengemeld, blijft een netto winst over van f 30520.8gJ4. Uitgekeerd wordt een dividend van S)4f& of f41.25 per aandeel van f750. en van f4.50 per oprïchtersbewijs, waar na een saldo van f2718.8014 overblijft als reserve voor te betalen belastingen.- f 1550.09 wordt aan de reserve toege voegd; deze zal na bijschrijving van rente en koerswinst f 37623.35I4 bedra gen; zij beloopt dan meer dan 1/10 van het Maatschappelijk Kapitaal voorgc- ichreven in artikel 26 der Statuten. OVERPLAATSING. De majoor J. M. Sluijs, commandant van het land- stormverband „Amsterdam. I, II en III en Haarlem", te Amsterdam, is van dat bevel ontheven en overgeplaatst bij het 17e regiment infanterie te Venlo. FAILLISSEMENTEN. In staat van faillissement werd ver klaard Benjamin van Frank, winkelier in con fectie en stoffen, wonende te Haarlem, Korte Zijlstraat 11. Opgeheven werden de failüssemenien 1. K. Smit, koopman in margarine, ie Haarlem, uitgesproken den 8en Augus tus 1922 3, Kruscmann, caféhouder te Zand voort, uitgesproken den i8ea Juli 1922.- Vernietigd werd het faillissement van Leonardus van Schooien, bloemist knecht en winkelier in schoenen cq siga ren, wonende te Lisse, uitgesproken deu Sen Augustus 1922. UIT HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Het Weekblad voor Bloembollencultuur meldt, dat uit een namens den R.-K. Bond van kweekerspatroons in het bloembol- lenbedryf met den minister van arbeid gevoerde correspondentie is gebleken dat van de werkzaamheden in ho^ bloembol- lenbedryf slechte alleen het pellen on der de arbeidswet valt en dat na 15 Augustus, elk ondernemer, die bet noo- dig heeft, op de bekende wijze per for mulier aan zjjn Arbeids-Inspectie, over- werkvergunning moet aanvragen, die wol zal worden verleend. PERSONALIA. Voor het examen boekhouden M. O. geslaagd de heer II. Kruse te Haarlem. Arts F, J. F. van Zeben, te Zand voort, is benoemd tot officier van ge zondheid 2e klasse bij het leger in ,Oost- Indië,- TREINROOF.- Een korporaal van het tweede regiment, vijfde escadron hu zaren te 's-Gravenhage, kwam Maan dag op het politiebureau aan de Galerij te Rotterdam aangifte doen, dat hij den trein van Amsterdam naar Den Haag beroofd was. Te Haarlem was een heer den coupé ingestapt en had hem kor: daarna een sigaret gepresenteerd, welke een bedwelmend gif moet hebben bevat. De korporaal viel in slaap tverd eerst te Rotterdam aan het iD. P.- station wakker, terwijl Den Haag z'n bestemming was. Hij vermiste uit z'n portemonnaie ongeveer zeven gulden; HOOFDAKTE. Haarlem. Geëxa mineerd 14 candidaten. Geslaagd de heerenG. N. Meurs en R. ,T. Talen te Amsterdam. Letteren en Knnst TOONEELNIEUWS. Zaterdag en Zondag a.s. zal „Het Nederlanctsch Tooneel", directeur Dr. WillemRoyaards, in den Stads schouwburg te Amsterdam, de eerste vertooningen geven van Liefdesfan tasie, tooneelepel in drie bedrijven, proloog en epiloog, naar de novelle van Acton Da vies. Regie en tooneel- bouw: Louis Saalborn. DE OPVOERING VAN „REICEN" IN DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft met 21 tegen 13 stemmen aangenomen de motie-Quant, waarin verklaard wordt, dat de opvoering van het tooneelstuk „Reigen" in den Kon. Schouwburg te Den Haag niet had mogen worden toe gelaten. Voordat de stemming plaats had zeide de heer Harms (soc.-dem.) dat zijn fractieleden tegen de motie zouden stemmen, niet omdat zij „Reigen" be wonderen, doch omdat de aanneming van de motie een aansporing zou tot het oefenen van censuur op tooneel- gebied. EEN CONGRES VOOR CHRISTE LIJKE KUNST. Van 11 tot 13 Sep tember zal te Breslau een congres voor Christelijke kunst gehouden wor den, waarbij o.a. de toekomstige kerk bouw, de decoratieve verzorging der kerken, en vraagstukken van gelijk- soortigen aard zullen worden bespro- kon. Het doel is bevordering van het begrip voor kunst in de kerken en be vordering van practische toepassing daarvan. Binnenland VALSCBE MUNTERS GEARRES TEERD. Maandaganaclit ontving, zoo meldt het Hbld., een straatventer to Rotterdam van twee vrouwen, die haring kochten, een valschen gulden. De man waar-schuwde de politie, die vrouwfen en een man aanhield. Dinsdagmorgen werd nog een andere man aangehouden. Een huiszoeking gedaan in de woningen der vrouwen en van een der aangehouden mannen. Er werden matrijzen gevonden, die voor het maken van valsche guldens waren gebruikt. De politie stelt een onderzoek in of er nog meer valscli geld uitgegeven is dan de drie guldens die tot nu toe in besla# genomen zijn. KINDERMOORD TE HEERLEN. Men meldt uit Heerlen aan de Tel.: Te Terwinselen heeft de weduwe «1 Dun, moeder van 4 kinderen, haar kindje van 7 maanden door op hanging vermoord. Vooraf had zij" een afscheidsbrief gericht aan haar an dere drie kinderen. Na den moord begaan te hebben, deed zij zichzelf in het bijzijn der kinderen een strop om den hals om te trachten zich ook van het leven te berooven. Haar oudste zoon, die als jeugdig arbeider op de Wilhelminamijn werkzaam is, snelde ten einde raad naar de mijnpolitie. Toen deze arriveerde, was de vrouw eeds bewusteloos, doch kon gered worden. Zij is naar de marechaussee kazerne te Speclcholzerheide overge bracht. UIT DE STAATSCOURANT. Bjj Kon. besluit is aan jbr. F. S. Op ten Noort, te Ede, op verzoek, met ingang 1 1 September, eervol ontslag verleend inspecteur van do volksgezondheid bjj dienst, welke is belast met de zaken, rakende de drankbestrijding, met dank betuiging voor de iu die fanetio bewezen diensten. De gewone audiëntie van den mi nister van justitie heeft Zaterdag niet plaats. GROENTEN VERVOER. De Kamer van Koophandel voor "West- Friesland te Hoorn heeft er bjj den mi nister van waterstaat op aangedrongen, spoedig inogeljjk maatregelen te ne- die er toe lelden, dat bijvoorbeeld voor drie maanden een verlaging van 75 pet. op de spoorwegtarieven voor groen- tenvervoe? wordt toegestaan. VALSCHE TABAKSZEGELS. Tc s-Hertogenbosch zijn. naar aan „Het Huisgezin" wotxli gemeld, valsche ia- bakszegcls in omloop. In verband hier mede moet reeds een arrestatie hebben plaats gehad. DE ÊLÊCTRiSCHÉ SPOORWEG VERBINDING NAAR HET COOI. De gemeenteraad van Hilversum heeft met 182 stemmen een motie aangeno men tegen de uitvoering van de plan nen eencr electrische spoorweg-verbin- ding naar het Gooi, In deze motie sprak -- raad als zijn meening uit dat de uit voering dezer plannen niet geacht kan worden te zijn in het algemeen belang, a. en W. werden gemachtigd bij de Re- geenng bezwaren in te brengen tegen de uitvoering en maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat op an- derc wijze voorzien wordt in de behoefte aan een betere verbinding tusschen Hil versum cn Amsterdam, met inbegrip van electnficatie der beslaande lijnen van do Gooisehe stoomtram. HET ONCELUK OP DE STADION- BAAN. Naar „De Tel." verneemt is er in dett toestand van Ullrich en Van Langen geen verandering. Ullrich is dus nog steeds niet hl Kennis gekomen. HERSTELLINCSOORD-VEREENl- GINC VOOR SPOORWEG PERSONEEL. De vereeniging tot stichting en ex ploitatie van een herstellingsoord voor spoorwegpersoneel, welke het landgoed „Vïllauory te Nijmegen exploiteert, heeft te Utrecht haar vijftienjarig be staan herdacht, 's Middags trokken be stuur en leden met muziek naar het stad huis, waar het gemeentebestuur hen om ving. De burgemeester sprak een kori woord van hartelijken gelukwensch en uitte de hoop, dat de vereeniging in de toekomst steeds in bloei zal toenemen. De voorzitter der jubileerende vereeni- srmg, de heer J. G. BaLkestein, daak-e voor deze woorden en bracht hulde aan het gemeentebestuur van Utrecht, dat een juisten weg weet te vinden voor cea goede verstandhouding tusschen over heid en inwoners.- In Tivoli is de feestviering voortgezet.- De heer Balkestein schetste de geschie denis der vereeniging en bracht hulde aan den heer P. Boekhout, aan wien meu het in hoofdzaak danken moet, dat da vereeniging is, wat zij nu is. Hij rieo voorts den vertegenwoordigers van de zustervereniging het welkom toe. zoo mede den burgemeester van Utrecht; den heer Van Manen, lid van de directie dec Nederlandsche Spoorwegenafgevaar digden van vakorganisatie; van spoor wegpersoneel en het bestuur van het' zieken- en ondersteuningsfonds voor bet spoorwegpersoneei. De heer A. Willemse, oud-voorzitter an de vereeniging, hield daarna de feestrede. Spreker zeide het te betreu ren, dat er nog altijd een tweede her- stellingsoordvereeniging van II. S. M.- personeel bestaat. Hij wekte op tot krachtig volhouden en wees er op, dat „Villandry" in ieder geval getuigt van hechte solidariteit. De verschillende afgevaardigden kwa men daarna dë jubileerende vereeniging hun gelukwenschen aanbieden. De heer Van Manen sprak enkele woorden na mens de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Sprl en Wedstrijden WIELRENNEN. DONDERDAG GEEN WEDSTRIJDEN IN HET STADION. De Directie van het Stadion heeft be sloten om Donderdag, den dag dat Or- lenians die b\j het ongeluk van Zon dag overleef begraven zal worden, de wedstrijden niet te laten doorgaan. LUCHT VA ARTNIEUWS. DE VLUCHT OM DE WERELD. R. B. D. 9eint uit Calcutta dd. 22 Aug.: Do „Statesmanverneemt, dat de vlie gers Mac. Millan en Malin veilig zijn. Zjj moesten een landing maken tenge volge vau motordefect. De vliegers hop-en hoden nog Ohittagong (Bngelseh-Ind 1 te bereiken. VOETBAL. Een tweede toer van de Weener Ama teurs In Nederland. Naar de „N. R. Cn." verneemt komen, de Weener Amateure de volgende week opnieuw naar Nederland en rijn de vol gende drie wedstrijden vastgesteld 1 AugustusAmsterdam 1 Aiax— Weener Amateure. 3 September Haarlem 1 Haarlcm—i Weener Amateure. 5 September Groningen Be Quick— Weener Amateure. De laatste toer dezer Oostenrijkers leverde voor hen 6 overwinningen, 1 ge lijk spel en 1 nederlaag op31 doelpun ten voor en 14 tegen.- Hugo Meisl, de elftal-commissie van Oostenrijk, heeft het Oostenrijkschc elftal voorloopig als volgt samenge steld doelHalperu (Hakaoh)ach ter Topovich (Amateure) en Blum (Vienna) middenNietsch (Rapid), Brandsteller (Rapid) en Baumgartneï (Simmering) voorWoudrak, Uridil, Kuthan (Rapid), Grünwald (Hakaoh) ca Cutti (Amateure). CRICKET. Flam^go'sIncognita. (Vervolg.) Na de pauze is het einde betrekkelijk spoedig daar en bljjft Bobuck met 15 aot out. Hot totaal sloot op 239, zooctij de Flamingo's 29S runs moesten maken om te winnen. Een onmogelijke taak derhalve. Hoeveel runs 20üden de Engelsehen wel gemaakt hebben iudien Postimina niet had niecgospeeldt Hy nam tliaus 8 wic kets voor 95 ruus en in totaal dus 13 wie- kots voor 125 runs. Dit zyu inderdaad cy„ fors, die voor iemand van zyn leeftyö," bitteren^ mogen genoemd worden. Om kwart voor drie gaan Waekwitz en De Klerek" naar do mat, op het bowlen Burrows eu Cartwright. Reeds spoo« d«g is Waekwitz het slachtoffer vai Cartwright. als hjj door Coopej in de slip!

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1