OM ONS HEEN 40e Jaargang No. 12026 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en „de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd II is (kom der gemeente) (8.577,. Franco per post door Nederland i3.877,. Afzonderlijke nummers fü.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.677,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOWI, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkeroog, IJmuiden, ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. TwaaJfslüivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cta per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 98. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 Beverwijk enz. DR1EHU1ZERKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3521 pit nummer bestaat uit acht bladzijden. EERSTE BLAD Agenda DONDERDAG 24 AUGUSTUS. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groo;e Houtstraat's middags 3;3o5-3° en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 69Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- daal, 106 uur. Brcngebouw Leden-concert H. O. V., Groote Kerk 1 Orgelbespeling door den heer George Robert, 7'A uur* Blocuiendaal, Rusthoek 1 Con cert, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen,- VRIJDAG 25 AUGUSTUS. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat; 'smiddags 3.305.30 cn 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemeu- daal, 106 uur. Luxor-theaicr, Groote Houtstraat 139, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. No. 3081 Nabetrachting van den Gemeenteraad SGHUOLZAKEN ZONDER EINDE ACHT TON EN DE MIDDEN STAND CELIJKWAARDICE PRAE STATIE EEN ONTDEKKINGS TOCHT IN DUITSCHLAND OPLEIDING DER POLITIE, ALS ZE GEEN GELD KOST AL TE OVERVLOEDIG VUURWERK. Twee weüwxtders, van financiën openbare werken, a'fwezig, verschil lende leden van den Raad van hun vacantia teruggekeerd met gebruinde koonen, een agenda van 19 punten, waaronder niet veel gewichtigs, zie daar de auspiciën, waaronder de Bur gemeester Woensdagmiddag de ver gadering opende. Al dadelijk werd het schoolhoofd, de lieer E. Hindiriks, vrij gesteld van les geven in een vaste klasse. Over dat verzoek hadden in de vorige vergadering de stammen ge staakt en het verzet vond voorname lijk zijn grond in een bijbetrekking, die de beer Hindriks vervulde. Na dien had hij deze neergelegd (het werd in den Raad voorgelezen) maar tol mijn verwondering kon dit de opposi tie niet varteederen, blijkbaar zat zij al te vast aan liet adres van den Bond van Nederlandsohe Onderwij zers.. Niettemin haalde het voorstel van B. en W. een meerderheid, met 16 tegen 10 stemmen werd het aange nomen. Wat er op de tegenwoordige Raads- agenda'e nog voor belangrijks staat, betreft bet onderwijs. De Raad ging ten opzichte van de Haarlemsche Schoolvereeniging tot liet bittere einde en besloot van de vernietiging van zijn besluit door Gedeputeerde Staten, in beroep te gaan bij de Kroon. Nie mand stelt zidh daar eonig succes van voor, maar in arren moede spartel je tegen zoolang het kan. Wat is dat voor dwaasheid, een school te moeten dulden midden in eon van <k mooiste parken van Haarleun! Ieder een voelde dat, er werd hoopvol ge redeneerd over servi tuten en erf dienstbaarheden, die dat wellicht zou den kunnen beletten, maar de Raad heeft niets meer over zulke dingen te zeggen. Als er maar aan eenige forma liteiten voldaan is, moet de ge meente aan de stichting van zoo'n school, die daar past als een miuis op een hoogen hoed, meewerken. De autonomie der gemeenten is een wa re bespotting geworden. Aanvankelijk verzette de heer Pop- pe zioh ook togen het subsidie aan een Christelijke School in het Leidechc- kwartier, maar na een antwoord wethouder Bruch. legde hij zich tooh bij neer. Zijn eene bezwaar dut de lijst van beschikbare gomeente- gebouwen maar niet afkomt, ofschoon die al weken geleden beloofd zijn tweede, dat het openbaar onder wijs tekort komt. Dat laatste lijkt mij niet juist. De wethouder let wel de gelijk op de belangen van het open haar onderwijs, al is hij daar zelf geen voomtondor van. Maar wat er tooli voor arbeid aan die gebouwenlijst te doen is kan een leek niet gemak kelijk begrijpen. Er zou baast uit af geleid moeten worden, dat de gemeen telijke inventaris niet heel overzichte lijk is samengesteld. Wij hebben toch, afzonderlijk, een grondbedrijf en een woningbedrijf! Laat is ook het primitief kohier van de straatbelusting dienst 1921. Eén en twintig. Meer dan een jaar te laai. Dit is niet de schuld van Haarlem, wel te wijten aan het getreuzel in den Haag, maar voor de belanghebben den is het gevolg dan toch maar, dat zij in nog geen anderhalf jaar drie maal straatbelasting auüen moeten betalen, namelijk voor 1921, 19.12 on 1923. Het bedrag over 1921 is ruim 167.000, zoodat de som voor drie jaar meer dan een half millioen be loopt. Wil de middenstand (want die knjgt het weer op den bals) dit sim pele sommetje maar beschikbaar hou den? En als die dan todh aan 't re- keuen is, laat hij dan ook denken aan de zakelijke belasting op 't bedrijf, die in precies dezelfde omstandi'ghe- den verkeert, namelijk dat ze drie maal zal moe-ten worden opgebracht in zestien maanden tijds. Het totaal is bijna honderdduizend gulden, maal drie is drie ton, gevoegd bij het hal ve millioen van de straatbekisting, maakt samen acht ton. Hoe genoeglijk Tolt het loven van den middenstand daar heen, die een sommetje zoo slcen, aan de stadskas af inag ge- Ven Dy musioi van de Haarlemsobe Or kest vereeniging krijgen hun vacant ie en behoeven nn niet precies het aan tal concerten, dat zij anders in die '■tien dagen zouden geven, j halen, wanneer zij maar een naar hei oordeel van 13. en W. gelijkwaardige praestatie leveren. Wat dot wel voor praestatie zijn kan, bleek uit de ver onderstelling van wethouder Bruioh: bijvoorbeeld twee concerten Binnens huis, in de plaats van vier concerten buiten, ja misschien zelfs maar één concert in een zaal, wanneer daaraan speciale voorbereiding zou zijn b sleed. Hieruit blijkt nu wel, dat het d zen webhouder althans meer om formeels quaes tie: geen vermindering van praestatie aan den eenen kant bij gelijke praestatie aan den anderen kant- te den was, dan om precies het aantal concerten tegen elkaar af te wiegen. Bovendien ligt er ook een grond van waarheid in zijn taxatie van twee binnen- tegen vier buiten- concerten, want buiten is er weinig van te hoo-reu. Mevrouw Maodionald had in DuitscMand ontdekt, dat Je heel mooie concert,en kunt geven met een fanfarekorps (bedoeld werd -waar schijnlijk harmonie) en dat liet dus volstrekt niet altijd strijkmuziek be hoeft te wezen. Ziedaar nu juist, wat sedert het optreden van dien nieuwen dirigent veranderd s. De 'heer Genharz houdt niet van harmonieuiuziek en het is ook wel zeker, dat al die bewer kingen van opera's en liederen en die potjKRiim's ver benedien de rijke keus aan symphoniemuziek staan. Inder tijd heeft de heer Krisna op verzoek van het bestuur van „Trom" in de buit-ensocieteit uitvoeringen van strijk- imiziek gegeven en zijn opvolger volg de dat voorbeeld voor alle uitvoerin gen in de open lucht. Wij h-ooren dus ai lang geen harmoniémuziek meer cn wanneer B en W., naai- aanleiding van de motie die ea- nog ligt (of is 't, een vooretel) den ouden toestand harmonie in den zomer, symphonic 111 den winter, willen herstellen, zul len zij vernemen, dat ook de jonge musici ervoor bedanken om twee in strum enten te bespelen, zooals vroe ger. Ik geloof, dat zij het beneden bun waardigheid vinden: een violist is een violist en dankt voor de klari net in den winter. Wat mevrouw Macdona-ld in Duitsciüand dus zoo mooi vond, heb ben wij bier gehad althans, wan neer 't zoo zieker is, dat die DuitscJie harmoniekorpsen allen strijkmuziek maken in den winter. Soms lees je van die curieuse zin netjes in Raadsstukken. Bijvoorbeeld over het subsidie aan de politieschool van St. Mioh-ael: „toet streven van „den hond om den politiedienaar in „do gelegenheid te stellen, zioh eene „behoorlijke mate van ontwikkeling „eigen te maken door het volgen van „oursuesem voor vakonderwijs, i-s naar „onze m-eening toe te juichen." In den Bosch, waar die cursus ge vestigd wordt, bedoelen de wethou ders natuurlijk, want geen jaar gele den hebben zij den Haarlemschen cursus met energie en overtuiging dood gemaakt. We leven wel snel, maar dit is immers nog geen jaar ge leden Of wordt die toejuiching alleen aangeheven, ate men er met vijf en zeventig gulden af is? Op bezwaren van d'e heeren Peper 1 Poppe antwoordden B. en W. niet. Ternauwernood, namelijk met 14 te gen 12 stemmen, werd het subsidie goedgekeurd. Van de andere punten op de agenda •alt weinig te zeggen. Rijk was weer de roridwang. De beer Kingma nam liet den burgemeester kwalijk, dat hij aan do zangvereeniging „de Stem des Volks" d-e ven-gunning om op 27 Augustus in den t uin van 't Bron ge bouw vuurwerk af te steken, had ge weigerd. Toch was de burgemeester mot die vergunningen niet karig ge weest: ze was op 11 Juni aan de Stern des Volks en op 18 en 29 Juni en 3 Juli aan- andere aanvragers gegeven. Maar toen waren d© ziekenhuizen in de buurt, Mnriastichting, Sarepta, Diacones-senhuis, met bezwaren geko men. Daarom was geen vergunning voor 27 Aug. meer gegeven. En na 31 Aug. (do vereeniging Koninginnedag zou nog vergunning krijgen) zou nie mand meer vuurwerk mogen afsteken m den Brontuin. Een motie van afkeuring van den heer Kingma, juist in verband met die vergunning aan de vereeniging Koninginned-ef, werd verworpen met 16 tegen 10 stemmen. Het bleek, dat Koninginnedag nog geen toestemming heeft gevraagd. Do Iwrgemecsler zal niets liever zien, dan dat zij een an der terrein zoekt. Maar welk? Het Paviljoen ligt niet gunstiger en het voormalige terrein vam de Katoen maatschappij is veel te ver, wanneer er feest is in T Brongebouw. Ileelemaal géén vuurwerk op den Koninginnedag Maar wij hebben het bij de discus sies in den Raad gehoord: toet vuur werk is een groote attractie. Menschen zijn net kinderen. Als er niet wat klapt en poeft en sist en draait in diverse kleuren, don is liet niet inooi ge weest. Het dood-elijke lood vliegt niet meer voor het kruit uil, maar dat buskruit meet toch nog de lucüit in. J. C. P. Snuifjes uit de Raadsvergadering: De burgemeester: De crisis is ten einde De omwonenden: Wij 1 nen, dat wij in dein laatsten tijd vol doende door vuurwerk in den tuin van het Brongebouw zijn geteisterd. De heer Peper: Het College van B. en W., dat voor 83 procent uit juristen bestaat, citeert met het zelfde gemak wetsartikelen als een ander het Wen NeerlandscQi Bloed. Wethouder T to ij s e e n: Er kan hoogstens zijn een lijdend erf, maar geen toieerschend D heer Wolzak: Het heer- schend erf zou het Florapark kunnen "zijn, toet lijdend erf dat van de be langhebbenden. De heer Van den Berg: Zijn B. en W., naar aanleiding hot ongeluk in Sdheveningen, v nernens bier bokswedstrijden t.e ver bieden Vele leden te vier uur: Nu moeten we ons tweedie kopje thee laten staan. Jammer! (Want toen werd jurist de vergade ring gesloten). KRABBELS VEREENVOUDIGING VA,N RECHTS. PLEGING IN LICHTE STRAFZAKEN. la ons nu.mmer van Woensdag maakten, wy melding van de benoeming van jnr. H. van Logliom de Josselin de Jong, reeli- ter in de arronuiss ii.ents rechtbank al hier, tot politierechter te Haarlem. Derae benoeming is oen -uitvloeisel van do Wet van 5 Juli 1931 tot v er eenvoud i- giug van de rechtspleging in lichte straf zaken, die met 1 September a.s. in wer king treedt. De nieuwe wet strekt tot gedeeltelijke herziening onzer geldendo strafwet geving. Zy ds verdeeld in twee paragra- ■tfou-, waarvan de eerste handelt over de vereenvoudiging van do rechtspleging in strafzaken die door het Kantonge- recht -behandeld worden en do tweede over de vereenvoudiging van de rechts pleging in lichte strafzaken, waarvan do Rechtbank kennis neemt. Het ligt in de bedoeling van de wet, dat overtredingen door den Kantonrechter worden behandeld en dat die lichte strafzaken, waarin door den Officier van Justitie hoogstens maanden zal worden gerequireerd, be recht worden door een by do reehbbankon te stellen uij één lid bestaande kamer. Het liid dezer kamer heet politierechter Bieeft zoowel de bevoegdheden die aan do rechtbank als dïo wolko nan den pre sident eener meervoudige kamer voor strafzaken toekomen. Do politierechter zal zitting (houden in het Palcis van Justitie in do Jansstraat. De zittingen zjjn openbaar, behoudens de gevallen -djie voor openbaarheid onge schikt moeten geacht worden en- zullen te Haarlem tenminste één maal in de weok moeten worden gehouden. (In plaatsen met 100.000 of meer inwoners (tenminste drie maal in de week). Bjjzonderhedon, de zittingen en do taak in den politierechter alhier betreffende, moeten nanr wjj vernemen, nog nader be handeld worden dn oen samenkomst van den Officie,, van Justitie mot den poli tierechter en politie -auto ri tei te n uit Haarlem cn omgeving, maar uit het bo venstaande blijkt wel roods, dat wjj hier nog niet aan don Engolsc-hen poHtieroch- :t rij11 wel zeer bijzonder enel recht toe zjjn. Alleen op den dag, waarop het Kan tongerecht zitting houdt, (zooals gc- zogd: alles betreffende do taak van den politierechter is nog niet gere geld) kan eeu politieambtenaar oen door hom geverbaliseerd persoon onmiddellijk den Kantonrechter brengen. Yoor de Engelsche methode zouden lederen dag zittingen noodig zijn. In do practijk krijgen wij dus nu na 1 September a.s. den volgenden toestand: De politiebeambte maakj; procesverbaal p en geeft meteen aan de(n) geverbali seerde een oproeping, om op een bepaal den dag voor den kantonrechter to ver schijnen. "Voor dit doel beschikt de poli tieambtenaar over eeü boekje met uit- eurbare formulieren; de oproeping be helst vorder oen korte aanduiding van het gepleegde feil ondor vermelding oin- stroeks welken tijd en waar het begaan is. Bij voorbeeld: ter zake dat «Ie ver dachte op Vrijdag 8 Septembo, 1933, des namiddags to tieu uur op de Groote Markt eon rywiel heoft bereden zonder licht. Wil de betrokkene de oproeping niet aannemen (een agent moet nog al eens do opmerking nnnhooren: „ik hob met jouw papiertjes niets te waken!"), dan wordt hij tooh beschouwd, opgeroepen te zijn. De oproeping moet geschieden tegen den dag der eerste gewono zitting van het kantongerecht, die gehouden wordt nadat vjjf vrije dagen (in gemecnteu met 100.000 en moer inwoners: drie vrije da gen) tusschen oproeping en verschijning voor den kantonrechter zullen verstre ken zjjn. Op deze wijze zaï men niet voo/ den Kantonrechte,, kunnen laten verschijnen hen, die vervolgd moeten worden vooi overtredingen van bepalingen dor Boter- wet, Phosphorluciferwet, Warenwet en V-uurwapenwet en van eenige artikelen van het Wetboek van Strafrecht. Tevens boude men in het oog, dat hot niet verboden is, op de oude wijze te verbalieeeren. Gedurende iden termijn tuaschen op roeping en verschijning is er zoowol vooi politie als voor Openbaar Ministerie het een en ander to doen. Do politie moet niet spend ve°r opmaken, het verkrij gen en de verzending der processen-ver baal en andere stukkon (extracten uit de bevolkingsregisters enz.) zorgen, terwijl hot O. M., al is hot slechts kort, de zaak inoet bezien, de nadere opgave van het feit, dat den verdachte wordt ten laste gelegd, moet voorbereiden -en hot be wijsmateriaal voor zoover noodig. volle dig maken. De agenten worden op het oogenblik bij groepjes van vijf of zes op hot poli tiebureau voor practischo uitvoering van de nieuwe be-palingon geïnstrueerd. Zeer wordt daarbij het gemis gevoeld van de hier korten tijd bestaan hebbende, koo uit stekend werkend 0 maar helaas afge schafte systematische opleiding op den gemeentelijken politieeursus! Stadsnieuws MIDDELB. TECHNISCHE SCHOOL. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem is niet ingang van 1 September 1922 benoemd tot leeraar in de Staathuishoudkunde en de So ciale Wetgeving: de heer Mr. F. Vorstman te Heemstede. PERSONALIA. Bij koninklijk besluit zijn tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Velsen: dr. IJ. Hubert Noodt, te Meppel, G. M. W. Margadant en J. T. Groosmuller, bei den te Haarlem. Bij de gehouden examens nijver heidsonderwijs zijn geslaagd voor acte Nj de heer J. Stulp en voor acte N. k de heer B. Meiiing, beiden te Haarlem. Voor het examen boekhouden M. O. is geslaagd de heer P. J. van 'oor het tweede gedeelte van het notarieel Staatsexamen is ge slaagd de heer T. Bakker te Haarlem. Benoemd- is tot tweeden luite nant bij het wapen der infanterie bij het 10e regiment, do cadet G. J. van Buuren Bij Kon. besluit zijn benoemd tor 2e-luitenant, onze stadgenooten E. Ba- retta, bij de Artillerie N.-I. L.W. P* Gerkarz, bij de Geaie N.-I. L,P. J. Mijksenaar. bij de Artillerie hier te lande. Opmerkingen uit de Burgerij Naar aanleiding van liet bericht be treffende huurmeters voor electriciteit in ons nummer van 22 Augustus, waarin gesproken wordt van 10.000 huurmeters deelt de heer H. Gruys ons, mede namens 26 andere belang hebbenden mede, dat eon verzoek om plaatsing van muntmeters bij don Raad is ingediend niet door 10.000 maar door 27 verzoekers. Bovendien, zegt de heer G., rnaken deze 27 verzoekers een uitzondering, omdat voor hun perceelen een rente- looze kabel ligt, hetgeen schadelijk is voor de gemeentekas. Deze kabel toch ligt te wachten op aansluitingen, die zeker niet zullen komen als geen muntmeters worden toegestaan. MUZIEK. Pj-ogramma voor het concert in den Hout te geven door de Haarlemsche Orkestvereeniging on der leiding van den 2en dirigent Wil lem Knikker, op Zaterdag 26 Aug. om half vier; 1. Vliegeniersinarsch, Nico Geeharz. 2. Ouverturo „Banditenstrolc-he", F. v. Suppé. 3. „Estudiantina", walzer, E. Waldteufel. 4. Fantasie „I Pagltacci", R. Leoncavallo. 5. Ouverture „Zampa", F, Hérold. 6. „Frühlingserwaclien", romance, E. Bach. 7. „Faust", ballet Ch. Gounod. DRANKBESTRIJDING. In de huis houdelijke vergadering van de afdeeliug Haarleun der Ned. Vereeniging tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken werd 0.111. behandeld do agenda voor do Algemoeno Vergadering. De Algem. Ver gadering vindt plaats op Dinsdag 12 Bop- t en ito er en wordt voorafgegaan door een congres op Maandag 11 Sept. Do Ned. Ver. herdenkt dnü tevens hiuir SO-jarig bestaan. De afd. Haarlem zal op hel con gres vertegenwoordig,! zjjn door haren voorzitter, den heer C. F. Kruyff, die te vens als afgevaardigde naar de Algom, Vergadering werd benoemd. Mede wer den naar die vergadering afgevaardigd de heerou A. Klok en 8. J. Vest er. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Augustas kwamen voor te Haarlem 2 gevallen van diphtheri-tus; te .Haarlemmermeer 2 ge- -allon van diphtheritis; te Zniidvoo^t 1 geval yan diphtheritis. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug te bekomen by: J. Smit, Colterman- straat 7rood, armbangi A. Appelboom, Ce- lebesstraat 5, broche met haar, G. Roos- ma, v. Zeggelenstraat 24, koralen collier, M. Hartel, Frankenstraat 43, bruin-zwart hor.d.je G. Dïekman, RavcSingsteeg 6, B.-K. Kerkboekje, O. Leeuwis, Regulier straat 13, kinderklompjes, M. v. Btevneu, Woatergraclij, 97rd., lorgnet in étui. C. Schouten, Spaarnwouderstraat 99, oor belletje, "Wed. de Korte, Korte Wijngaard straat 8 beneden, damespantalons, G. J. Beumler, Pepynstraat 15, portemonuaie, W. Treffers, L. Heerewest 12rd, fabrieks- peuning, G. Tierie, Zuidersferaat 25, zwarte pet. SYNACOCEDIENSTEN, Ned.-Israël. Cemeente. SabbathVrijdagavonddienst bij den Ingang, te 7 uurOchtenddienst te S uur; Middag-dienst te ï'A uur; Avond dienst te 8.45 uur. Werkdagen Ochtenddiensten -Zon dags te 7A uur. Anders te 7 uur. Mid dag- en Avonddiensten te 7 uur. Talmoed Torah Sabbath 12^i'A uur. WerkdagenNa de middag- en avonddiensten. De middag- en avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah, worden in het Gemeenlegebouw gehou den. JUBILEUM. De -heer C. Priesman was dezer dagen 25 jaar werkzaam bij de Haarlemsche Stoomzeepfabriok „Het Klaverblad" 's Morgens werd hem door de directie een g-ouden horloge benevens een veit aangeboden; van het kantoorper soneel ontving hij een mooie schemer lamp en het fabriekspersoneel verraste hem met een klok. Bovendien ontving de jubilaris vele bloemstukken collega's. Den verderen feestdag heeft hij in huiselijken kring doorgebracht. Pers-öïerzicM DE KABINETSCRISIS. Naar aanleiding van de medodeeling in de N. Ct„ dat de anti-rev. Kamerfractie de defensie-paragraaf van het ontworp- regcoringspi-ogram van de hand schynt gewezen te hebben, schryCt de (anti-rev.) N. Ilaag&ohe Ct,: Uit hetgeen gezegd wordt in deze ali nea zijn heel erge dingen af te leiden. Het kan ook zjjn, dut de zaak in werke lijkheid wat kleiner proportie heeft. Het zou b.v. kunnen zjjn, dat slechte tegen een onderdeel der defensie-paragraaf be zwaren bestonden. We achten het b.v. niet denkbaar, gelet op hetgeen den laatsten tjjd van de zjjde van het De- I«artement van Oorlog ia goschied met betrekking tot d-en VrywUligon Land storm en do militaire oefeningen, d: dit twee punten zyu, waarover volkom- overeenstem,ming nog niet is verkregen. „Maar dat ware toch heel wat minder eruatig, dan uit het spreken over een vatt de hand gewezen defensie-paragraaf zou kunnen worden afgeleid. „Dat overigens de bezetting der beide militaire departementen eeu zaak is, di niet weinig zorg vereischt, is aller minst een erisïegehoiin, maar wordt be grepen door ieder, die ook maar eenigs- zins ernstig de gebeurtenissen der laat ste juren gevolgd heeft. „Dat aan Oorlog stroominguu bestaan, die pogen in te gaan tegen hetgeen alge meen als wensckeljjk wordt geoordeeld, is ook al niet nieuw. Die invloeden te breken achten ook wy in het belang van een goede, rustige dofeusie-politiek in de tookoinst. Rechtszaken HET AVONTUURLIJK LEVEN VAN EEN DUITSCHEN VLIECER. Wij lezen in „De Telegraaf" Een Duitsch vlieger wist als monteur een plaats te krijgen op de vliegtuigen- fabriek van Fokker. Tegenover anderen gaf hij zich echter uit als bedrijfsleider aan die fabriek en deed het voorkomen, als had hij te beslissen over het aan stellen en ontslaan van werkkrachten aan die fabriek. Hij ontmoette een jong- mertsoh, dat zich gaarne in het machine bedrijf wilde bekwamen en hij beloofde den jongen een plaats bij Fokker, in dien hij hem vast een waarborgsom gaf. De jongen gaf f too.De vlieger, die door geschriften en voorgewende tele foongesprekken den indruk wist te ves tigen als had hij grootcn invloed bij den heer Fokker zelf. wist van den va der van het jongmensch nog f 260,los te krijgen, waarna de zaak in orde zon komeu. Voor de garantie van de te gebruik- werkluigen, wist hij een anderen Duie sclier naar den vader te zenden om voor dit doel nog f 600.los te "krijgen. Hicr- mocsten tevens andere werklieden gestopt worden, opdat zij niet zouden mopperen, dat plotseling- een jonge nonteur hun het werk uit de handen kwam nemen. De zoon kreeg achter docht en de vader betaalde deze f 600. niet uit. Dinsdag stonden de vlieger en de an dere Duitscher terecht voor de Vacantic- kamer der Rechtbank te Amsterdam. Beiden bekenden het ten laste gelegde, terwijl de vlieger erkende, dat hij als gewoon monteur op een uurloon van 90 cts. in Fokkcr's fabriek was aangesteld. Hij had geen bevoegdheid personen aan te stellen. Het O. M., waargenomen door mr. D. Reilingh, zei, dat bij beiden de poging tol oplichting was bewezen. De tweede beklaagde moet begrepen hebben, dat oplichting in het spel was, toen hij zich naai den vader begaf om de fOoo, al had de andere beklaagde zich tegen» over heui voorgedaan als bedrijfsleider* Spr. meende een ernstige straf te moo ten opleggen, waarvan tevens een pre« ventieve kracht moet uitgaan tegen allo mogelijke buitenlanders, die hier op avontuur komen. Spr. cischte tegen ieder 1 jaar gevangenisstraf. Als verdediger van den vlieger trad op mr. D. Wierstia, die schilderde het avontuurlijke leven van bekl. Hij was als ingenieur afgestudeerd in 1913 te Akea, daarna in dienst gegaan en bij bet uit breken van den oorlog luitenant-vlieger* Hij werd naar het Fransche front ge zonden, vervolgens als ober-leutnant naar de Dardanelles Daarna nam hij deel aan verschillende luchtraids boven Parijs, 49 vliegtuigen werden door hem neergeschoten tol hij hetzelfde lot on derging, wat hij zijn vijanden had aange daan. Hij viel boven Parijs, was 14 da gen bewusteloos in een der ziekenhuizern Hersteld, werd hij gevangen gezet, wist te ontvluchten, weer gegrepen, als oor logsmisdadiger 2 jaar te Péronne ge vangen gezet, uit welke gevangenschap hij wederom wist te ontkomen. In zijn vaderland teruggekeerd, hoor de hij, dat zijn moeder gestorven was. Ook hem waande men dood en zijn zus ter was met de erfenis naar Amerika vertrokken, waar zij gehuwd was. Hij ging toen naar Weenen, waar hij nog een tegoed had op de bank. Dit nam hij op en wilde naar Nederland gaan. Aan de Belgische grens werd hij gepakt, om dat hij zijn Fransche straf nog moest uit zitten. Al het geld, een 60.000 mark, da' hij bij zich bad, werd hem afgenomea. Wederom wist hij te ontkomen en over de Nederlandsche grens te komen. Zonder eenïg geld of middel van be staan wist bij in Amsterdam te komen, waar hij in zijn hotel kennis maakte met den tweeden beklaagde, die hem eenige dagen voorthielp, doch spoedig had hij zijn aanstelling aan de Fokker-fabriek. Noodzaak, daar hij geen kleeren en voedsel meer had, brachten hem tot het plan van deze poging tot oplichting. Dit alles heeft op het moreel van bekl. gewerkt en dit in aanmerking ne mende, vroeg mr.- Wierstra een voor waardelijke veroordeeling, subs, een cle mente straf.- Voor den anderen beklaagde pleitte mr. Wolff de Beer. die zeide, dat deze bekl. geheel onder suggestie handelde van den eersten beklaagde. De tweede bekl. was een landbouwkundig student en eveneens van goeden huize en naar Holland gekomen om inlichtingen te vernemen over zijn broer, die als vlie ger in Engelsche gevangenschap had ge zeten en daar was gestorven. PL vroeg voor dezen bekl. een voor waardelijke veroordeeling. Mocht, door verblijf in het buitenland moeilijk toe zicht zijn te houden op het nakomen der voorwaarden, dan zou bekl. den proef tijd in Nederland willen blijven door brengen.' Koersen tot ïedenmiddaj 12 uur (Medegedeeld door de Nationale Bankvereeniging te Haarlem) Donderdag Biljetten van tot 0.15— 0.20 Marken (groen)...,. 0.15- 0.80 Kronen 0.07*— 0.01 Francs (Fransch), 19.90-20.85 Francs (Belgisch). 18.90—19.25 Pond Sterling 11.427,-11.50 2.60- 2.177, Chèques 0.18— 0.18 Weenen 0.07*— 0.07, 19.90—20.25 18.90—19.25 11.46—11.4» New-York (Cable) 2.66— 2.577, Ainerik. Bankpapier. iimieolaM EEN GROOTE GIFT AAN HET NEO. NANSENCOMITé. Men schrijft ons Het Ned. Namsen-coinité te Amster dam ontving van ietnaud, die onbe kend wensent te blijven, een gift van t 7000, welke buitengewoon dankbaar werd aanvaard, daar, indien het Co mité thans uit geldgebrek gedwon gen zou zijn zijn werkzaamheden niet te voltooien, een groot doel der door bet comité gevoede menschen toch den alleraiscbuwelijksten dood tege moet zou gaan. De gt\e heeft door zijn gift de basis gelegd voor de 300.000, welke het Comité nog noodig heeft, otn zij ne actie tot den volgenden oogst voort te zetten. Het comité hoopt, dat ve len dit voorbeeld zullen volgen, opdat de bewoners van de Hollandsch-Russi- sche dorpen Holland niet het wreede verwijt zullen maken, van met zijn hulp enkele maanden te vroeg te zijn cpgehc uden. STORM OP DE ZUIDERZEE. Te Lemmer is Woensdagmorgen door Lemstervisschers binnen gebracht bet in nood wrkeerende lialk-schip „Am bulant" schipper B. Meints, uit Rot terdam, op Teis met 'n 'n-'iri" lijm---- van Rotterdam naar Gorred ;k. Ten gevolge van bet stormweer kreeg bet vaartuig averij aan bet ankerwerk en de tuigage. Het schin is verzekerd bij „Ririco" te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1