Buitenlandsch Overzicht Korporaal Clancy van de Bereden Politie. daarop en angstige patiënten women pa ir andere /alen gobraelit en Onder een scherper bewaking gesteld. 8pr. deelt nog xnede dat hij in rijn besluit geen verandering aal brengen. De lieer Kingma herneemt het besluit van den burgemeester vreemd tu vinden. Waroiu aan den een wel en aan den under niet de vergunning verleend. Is dat soms omdat de com missaris van politie tevens vocrzitter van de vereenigmg „Koninginnedag" is? Het zou vreemd, zijn, indien de burgemeester zioh daardoor liet leiden. Spr. dient dan een motie in waarbij do raad liet betreurt dat aan tien Bond van Arbeiderezangvereenigin- geii geweigerd is een vuurwerk af te •steken en zulks in verband inet de verleende vergunning aan ..Konin ginnedag". De heer K u e n e n bevestigt tuat de patiënten in de ziekenhuizen yan het vuurwerk hinder en nadeel hebben. De hoer Koppen vragtis tut de eerste maal dat geweigerd wordt een vuurwerk af te steken? De Voorzitter beantwoordt die vraag bevestigend. De heer Kopp eji: Dan spijt liet tnij dat de Burgemeester niet de gele genheid heeft te baat genomen om den schijn van partijdigheid te vermijden. Koninginnedag is spoedig op handen. Ilct had van een wijs beleid getuigd indien ook aan den Bond van arbei derszangvereenigingen was vergund een vuurwerk af te steken en om daar na geen vergunningen meer te ver- leenen. De Voorzitter zegt dat van partijdigheid niet kan worden ge sproken. Op 11 Juni werd aan de „Stem des Volks" voor een vuurwerk vergunning verleend. Maar 11a de in gekomen klachten werd beiloten geen vergunning meer te verleenen, aan wie dan ook. Wat aangaat de vergun ning aan Koninginnedag; het is een traditie van jaren her dat op 31 Aug. een vuurwerk wordt afgestoken. Ver der de viering van den Koninginne dag is een heel ander feest. De heer P e p e r zal tegen de motie Kingma stemmen; niet omdat hij van meaning is dut do Burgemeester goed gehandeld heeft. Maar hij acht liet een gelukkige omstandigheid dat aan een arbeidersgroep de gelegenheid wordt ontnomen om luisterrijk feest te vieren. De soc.-dem. doen nu niets anders dan feestvieren. Maar 6pr. meent dal in deze tijden daar aller minst reden voor is. Men zal zich in tegendeel voor den strijd moeien voor bereiden. .11 dat feestvieren en daar aan het geld te verdoen is funest voor de arbeidersbeweging. De bourgeoisie denkt dan: 't gaat goed zoo. De heer W o I z a k informeert of de motie Kingma in stemming zal wor den gebracht. Verder zet spr. uiteen dat men z.i. niet kan zeggen, dat de Burgemeester niet de onpartijdigheid in acht nam. De Voó x z H f e r Is bereid om de motie in stemming te brengen, maar of de raad haar aanneemt of niet, spr. zal zijn aangenomen houding niet veranderen. Verder deelt spr. mede dat aan „Koninginnedag" is verzocht voor het vuurwerk naar een ander terrein om te zien en dat aan deze vereciiigmg 11 og geen vergun ning is verleend. De motie Kingma wordt met 1610 stemmen verworpen- Vóór stemden de soc.-dem. De heer Klein klaagt over toe standen in de voormalige Rijksleer school en dringt er op aan dat het vuil daar zal worden opgeruimd. De Voorzitter zaJ den volgen den keer antwoorden. De heer Groenendaal zegt in Ilaarl. Dagblad te hebben gelezen dat op de school aan het iüein Heiligland de kinderen met vacantie gingen zon der dat zij een rapport mede kngen. Hij keurt dat af en drukt den wensch uit dat B. en W. maatregelen zullen nemen dat zoo iets zich niet meer her haalt. De hber Bruch antwoordt da deze zaak B. en W. bekend is. Maar door vacantie en uilstedigheid van de betrokkenen hebben B. en W. in de zon nog niet definitief hun standpunt kunnen vaststellen. In een vol gende vergadering hoopt spr. na dere mededeelingen te kunnen doen. De heer Peper klaagt er over dat toen personen zich aanmeldden om werk dat tot bestrijding van werkloos heid zal worden uitgevoerd, dezen weg werden gostuurd, omdat een ambtenaar met vacantie was. De heer Heerkens Thijssen antwoordt dat met het bedoelde werk nog niet is begonnen en dat dus niet het uitzoeken van hen, die te werk zullen worden gesteld, nog kon wor den gewacht. De heer v. d. Berg dringt er op aan in de politieverordening liet bok sen te verbieden. Do Voorzitter antwoordt eerst nog zijn adviseurs om advies te wil len vragen. De lieer Peper maakt de opmer king dat z.i. bestuurders van auto's of motorfietsen zich niets van de ver- keersverordening behoeven aan ie trekken, daar hem is gebleken, dat de verkeersborden niet aan de wette lijke voorschriften voldoen. Spr. heeft daar de Motor- en Rijwie'.wet op na gezien. De Voorzitter zegt dat het hier geldt borden voor „verboden in- rijplaatsen" en dat daar geen voor schriften voor zijn gegeven. Bij een onderzoek is gebleken, dat de borden voldoen aan de voorwaarden, die kun nen worden geiteld. In zake overtre dingen vielen reeds veroordeelende vonnissen van den Kantonrechter. Dc heer Peper en het publiek kunnen dus gerust zijn. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HOE DE MOORD OP COLL INS PLAATS HAD. DE VROEGERE AANSLAGEN. OP ECONOMISCH HERSTEL VAN DUITSCHLAND IS WEINIG KANS. Er komen nadere bijzonderhede» over den moord op Collins. Tot den moord op den minister-pre sident van den Ierschen Vrijstaat hadden de opstandelingen blijkbaar al een tijd geleden besloten. Ze loerden al lang •op hem en ook op de overige leden der voorloopige regeering en dezer dagen was er al een aanslag op zijn auto ge pleegd. Dat gebeurde tusschea Greystones, waar Collins al gedurende eenigen tijd verblijf hield, en Dublin. De rebellen hadden zich halverwege, bij Stillorgan, in hinderlaag gelegd en daar geschiedde dc aanslag op klaarlichten dag, 's mid dags om één uur, op een weg waar 't gewoonlijk nog al druk is. Tevoren was deze auto begeleid door een tweede met een gewapend escorte, van Dublin naar Greystones gereden, maar men had niets verdachts langs den weg opgemerkt. Degenen die ;n hin derlaag lagen lieten de wagens kalm passceren, hielden zioh. goed verborgen en wachten de terugkomst van de auto's af. Ze wisten dat Collins, zooals in de couranten had gestaan, dien middag op een bijeenkomst te Dublin verwacht werd cu meenden dus hun slag te kun nen slaan, toen na eenig wachten de beide auto's uit Greystones terugkeer den. Zc wierpen een bom naar den voorsten wagen en openden tegelijkertijd het vuur uit hun revolvers eu geweren. Toeval lig was echter Collins er niet in. De wagen werd deeljjk gehavend, cn de achterwand was door kogels doorboord, maar de chauffeur, hoewel door een schot in de heup gewond, kon er met volle vaart vandoor rijden. Het escorte in den tweeden auto beantwoordde het schieten van de aanvallers, die zich ech ter sjmedig uit de voeten maakten, na dat de auto's wareu doorgereden. Het is opmerkelijk dat de rebellen in de laatste dagen weer een nieuwe tactiek volgen, een tactiék van hinder lagen in verschillende gedeelten van het land. Nu 2e in geregelde gevechten met de Vrijstaatsche troepen overal zijn ver sla geu en op de vlucht gejaagd, zijn ze met de vroegere campagne van terrori- satic en vernieling door middel van kleine troepjes begonnen. Die vliegende colonnes duiken nu hier, dan daar op, richten in den kortst mogelijken tijd zooveel mogelijk schade aan en verdwij nen even snel als ze gekomen zijn. Die vliegende colonnes beslaan uit 30 tot 40 man en zijn weer verdeeld in groepjes van een man of vijf. Ze vernielen spoor wegen cn bruggen, s'.iohten brand waar ze er toe in de gelegenheid zijn zelfs hel huis te Londen van wijlen maar schalk Wilson is niet veilig vooi hen cn leggen ook overal hinderlagen, die al verschillende slachtoffers hebben ge- elscht. Door deze guerilla, waarmede De Va lera vroeger al gedreigd heeft, willen ze de voorloopige rcgceriag met lamheid slaan cn de eenïge hoop is: dat op den duur de Vrijstaatsche iroepen, die ook met dc practjjk van de guerilla bekena 2ijn er in zullen slagen paal en perk te stellen aau de daden van een handje vol desperado's die de heele bevolking van de streek waar ze optreden, te.-- roriscercn. Want dat na den val van Macroon, het laatste hoofdkwartier waar de rebel len nog stand hielden en nadat gene raal O'Duffy met zijn Vrijstaatsohc troepen hen uit al hun belangrijke jios- ten heeft verdreven, de guerilla in allen ernst begonnen is, lijdt wel geen twü- fel meer. Na den dood van Griffith, nu tien da gen geleden', werd Collins hier lxe- schouwd als tie voorvechter van het Icrsche verdrag; Hij werd altijd be schouwd als een van de krachtigste fi guren onder de Ieisohe leiders, hoewel hij pas 33 jaar oud was. Van al degenen, die het Iersche ver verdrag voor de republiek onderteekend hebben, is thans alleen Barton nog aan het bewind. O'Guggan, Griffith en Collins zijn gestorven, Gavan Duffy is afgetreden, en Erskine Childers is met De Valera voortvluchtig. Generaal Mulcahy, de onderbevelheb ber van het Vrijstaatsleger, heeft dezen dagorder.aan het leger uitgevaardigd. „Blijft kalm op uw post, gaat dapper en onversaagd voort met uw arbeid, laat geen wrecde represailles uw ongerepte eer bevlekken. Collins' frisschc kracht en opgewekte dapperheid groeiden met ieder uur, dat somber was. Gij zijl de erfdragers van die kracht en die dap perheid. leder valt de voleindiging van zijn onvoltooid werk ten deel." (w.g.) Mulcahy. Uit nadere berichten blijkt hoe de moord plaats had Collina had een inspectiereis ge maakt in het graafschap Cork. Dins dagavond begaf hij zich, vergezeld van geileraui!-majoor Dalton en twee andere officieren in ©en open auto van Bandon naar Maoroem. Zijn lijf wacht volgde in ©en tweeden auto. Het gezelschap had juist het dorp Midnray fcusschen Bandon en Mac- room gepasseerd, toen zij in een hin derlaag vielen. Zonder waarschuwing werd een salvo op hen gelost door ©en atdeeling insurgenten, die partij ge trokken hadden van do heuvelachti ge en boschaelitige gesteldheid van het terrein. Niemand werd door dit eerste salvo getrokken en Collina en de zijnen zochten onmiddellijk dek king en beantwoordden het vuur der insurgenten. Het vuurgevecht, waar aan Collins zalf een werkzaam deel nam, duurde omstreeks een half iiuu'. Juist toen de aanvallers schenen terug te trokken, stortte Collins doodielijk gewond neder; een kogel had hem in liet 'hoofd getroffen achter het oog. Hij stierf kort daarna. Zijn laatste woorden waren „Vergeef htm". Het gevocht bleef nog voortduren 011 ge neraal Dalton werd lioht gewond. 1-let lijk van Colilins is te Cork turn boord van een schip gebracht om over zoe naar Dublin te -worden ge voerd, daar de doode leider op staats kosten ter aarde zai worden besteld. Dublin is in den rouw, de vlaggen hangen halfstok en de zaken staan stil. Overal Iveerscht een gevoel van ontstellends over het feit, dat binnen een strijd van eenige dagen die nieu we staat is beroofd geworden van twee mannen Griffith en Collins die zooveel voor ham gedaan haddien en van wier talenten en persoonlijken invloed zijne toekomst in zoo booge mate afhing. De regeering van dien lersclien Vrij staat heeft een proclamatie gericht tot het volk, waarin hulde wordt ge bracht aan het genie en den moed van Collins, die „ons is ontrukt op het o ogenblik, dat de overwinning van uit de volken de verheffing eener .natie toelacht, waaraan hij al de kracht van zijn schutterend© manhaftigheid gewijd had". De proclamatie eindigt aldus: „Hij ie gedood, hetwelk 0113 e-en onuitsprekelijke smart en ver lies veroorzaakt, maar hij kan niet 6torven. Hij zal leven 111 liet bestuur van het volk, hetwelk hij naar zijn uiterste vermogen trachtte te doen gelden en te bevestigen en hetwelk zijn collega's als heilig en plicht op zich hebben genomen te handhaven." Bandon, de plaats, waar dichtbij de moord plaats had, hoéft een fatale reputatie in de Iersche- geschiedenis. Het ligt 20 mijl van York en geduren de de guorilla-oonlog togen de Rngel- sche troepen hadden daar volc gevech ten en overvallen plaats. Zes mijl van Bandon lag het prachtige kasteel van Bandon, dat verleden jaar in de maand Juni, juist voor het sluiten van den wapenstilstand, door brand- stidhting geheel werd vernield. liet was ook daar, dat de bejaarde graaf Bandon, een grijsaard van 71 jaar, van zijn kasteel werd ontvoerd en eerst vetfe weken later werd los gelaten. Ex- bestaat eenig© twijfel, wie Collins zal op volgen Vhn dc voornaamste onderteeke naars van het verdrag met de Brit sdie regeering blijven er drie over Barton, Duggan en Gavan Duffy. Bar ton is overgegaan naar de aanhangers van de Valera en Gavan Duffy trad eenige, die fungeert als lid der voor- bezwaren tegen den aard der consti tutie. Duggan, die minister is van Binnenlandsche zaken, is derhalve de eenige, die fungeert als ld der voor loopige regeering. Het leiderschap zal dus waarschijnlijk aan hem worden opgedragen of aan Alderman Goegra- die het presidium der v-oorloopiige regeering waarneemt. Tot bevelhebber van het leger zal, naar men verwacht, generaal Richard Mulcahy worden be noonid, die in ©en proclamatie het bc- 1 sluit, te hormon heeft gegeven', het on vol eindigde werk van Collins in 'liet veld to voltooien. Een tolegram van Lloyd Ceorgo. Lloyd George heeft oen telegram gezonden aan Cosgröve, den waar nemend en voorzitter van de Icrsche voorloopige regeering, waarin liij uitdrukking geeft aan zijn diep leed wezen met deu dood van Collins, en zeg-t„Üc Vrijstaat heeft een onver vaard soldaat, een leider van groot© energie en toewijding en ©en man van merkwaardige persoonlijke char me verloren. Wil aan de leden van Uw regeering overbrengen mijn 'diepgevoelde sympathie niet hen bij het verlies van Ieriands schitteren den telg ,op een «ogenblik dat Ier land het allermeest zijn bijzondere hoedanigheden van moed cn vastbe radenheid noodig had." De „Times" over den moord op Collins, Do „Times' 'zegt in een ia Mg arti kel over Collins„Wat men uit deze eebeurtenis in ieder geval met zeker heid kan oonstateeren, is dat er geen ,.p. i:- n ziin van eoniv c.mi- promig met de repiteliekeinsohe c-x treiniston. Deze moord zal het laat ste restje van sympathie ,oor hun zaak geheel 4. niet doen, zal hel le ger van deu xerrahen Vrijstaat met nieuwe vastberadenheid mspireeren en de openbare meaning zal krachtig achter de regeering staan. Aan de cene zijde ia deze regeering zwaar ge troffen, aan de andere zijde evenwel 111 haarpositie versterkt,meer danooit za-l zij op het volk kunnen rekenen. Het bloed van Collins zal er toe me de heipen, om de macht van de regee ring van den lerschen Vrijstaat te versterken. Zoowel in moreel, finan cieel als politiek opzicht is de reuu- blikeinsche partij haar prestige ge heel kwijt, niet alleen in herland, 'grar in de geheele wereld." De kans op economisch herstel van Duitschland wordt heel klein geacht. Dc correspondent van de „ICölnische Zeitung" te Rome. seint het volgende uit treksel van wat de bekende Italiaanschc econoom Ugo Ancona in de anti-Duit- sche „Giornale d'Ilalia" schrijft „Onze kinderen zullen misschien weer eens een bloeiend Duitschland :ien." Aan de hand van cijfers bewijst hij dan, dat Duitschland noch in geld, noch in goederen, in de naaste toe komst iets meer zal kunnen betalen. Het Duitsche volk zou dan twee geslachten lang van water en brood moeien leven en tot een toestand van halve bar- baarschheid afzakken. Een bezetting van de Roer zou voor Eurojra dezelfde nadcelige gevolgen hebben als de uit levering van Opper-Silezie aan de tech nisch onontwikkelde Polen. En omdat Frankrijk en Italië hun oorlogsschulden ook niet kunnen betalen,-breekt Ancona een lans. voor opheffing van de schade loosstelling en de oorlogsschulden. De vraag waarom Duitschland niet be talen kan. wordt in een ander Ita- liaansch blad, de „Secoio"; dooi Gug- lielmo Ferrero beantwoord: Op de Pa- rijsche conferentie had een vertegen woordiger der kleinere staten al tegen hem gezegd„De schadeloosstellingen zullen de tragedie van den vrede zijn. De gerechtigheid verlangt ze, maar de macht om ze op te leggen is niet aan wezig. Ook dit behoort tot de vele illu sies der overwinning." Ferrero zet dit dan nader uiteen als volgt Het is voor Engeland gemakke lijk om te bewijzen, dal alle door Frankrijk aan de audere staten voorge stelde noodzakelijke waarborgen lot betaling door Duitschland, van twijfel achtige waarde en soms niet zonder ge vaar zijn. Maar ook Frankrijk heeft ontegenzeggelijk gelijk wanneer het daarop antwoordt, dat zonder waarbor gen uitstel kwijtschelding van betaling beteekent. Om Duitschland tot betalea te dwingen, zijn alle voorgestelde maat regelen niet voldoende. Het eenige mid del zou misschicu zijn dat de overwin naars Duitschland onder hun bestuur namen. Maar zullen zij, die nauwelijks hun eigen stalen kunnen besturen, over een volk kunnen regeeren, dat tot voor kort het sterkste was? En oo'k dit middel zou thans geen resultaat meer hebben, omdat Duitschland. zich in een toestand van volkomen economisch ver val bevindt. Het is dwaling om te meenen, dit de vrede, die in zijn economisch-finau- cieele henalitigen nog maar voor het allerkleinste gedeelte is uitgevoerd, Duitschland geruïneerd zou hebben. Duitschland heeft zich zelf geruïneerd doof den ontzettenden en onzinnigen oorlog, dien het alleen, met eigen mid delen heeft gevoerd. Amerika en Enge land hebben tijdens den oorlog, in te genstelling met Duitschland, ontzetten de winsten gemaakt, waaruit zij de lcc- ningen aan hun. bondgenooten konden bestrijden, waarmee die zich ten minste tot dusver staande konden houden. (11 Duitschland echter begon de verarming van de groote massa met den dag der oorlogsverklaring en die duurt thans al langer dan ^acht jaar. Regeering en volk gaan den'afgrond tegemoet en ook 1 uitstel van betaling zal slechts schijnbaar verlichting brengen, omdat do wortels van het kwaad dieper zitten. De cchro Duitsohe crisis is nog niet begonnen, do val der monarchie was maar het eerste bedrijf. Duitschland zal nog een crisis, zoo diep gaand als de Russische, moeten doormaken. Vau welken aatd die crisis zal zijn besluit Ferrero kan nie mand voorspellen, maar zeker is, dat die heel Eurojia aan het wankelen zal bren gen. De quaestïo der Duitscho schadeloosstelling is nog even verward. De afzonderlijke besprekingen tus- sohen die te Berlijn vertoevende dele gatio der C-ojninisise van Herstel en do vertegenwoordigers der njksre- goering rijn, naar het „Berl. Ta- gebl." mededeelt, tot een zi-ker voor- ioopig besluit gekomen. Dc hoertn Bradbury en Mauclère hebben van allo betrokken departementen uit voerige inlichtingen gekregen en zijn daarna door den rijkskanselier ont- •angen tot het houden van otn .:ieuwe bespreking, in het verloop vvaarvande moratorium-quaestie prin cipïeel cn grondig behandeld wtrd. Het onderhoud verliep in olkomen ooncil ianten toon. Wirth zette, naar aanleiding van bepaalde vragen van de beide gedelegeerden het bekende afwijzende standpunt der Duitsche regeering. ten aanzien van de quaeetio der door Drank rijk in Londen gewenschte productieve waarborgen uiteen, en de gedelegeer den namen hiervan kennis. Hiermede wag het eerste stadium van ue Ber lijn--' - conferentie geëindigd. Het staat nog niet vast, wanneer de vol gende samenkomst- van de jnoren Bradbudy en Mauclère met de IJuit- sche regeering zal gehouden worden. Volgens mededeelingen, die het „Berl. Tagebl." uit kringen, die in nauwe relatie staan met de Commis sie van Herstel, ontving, verwacht men het beëindigen der besprekingen waarschijnlijk reeds morgen, op zijn laatst overmorgen. De toestand voidt algemeen zeer ernstig geacht. Bij de inlransigante houding van het kabi net P-oincaré schijnt een oplossing langs een middenweg zeer moeilijk. Van Duitsche zijde werd, naar de „B. Z. a. M." verneemt, er op gewezen, dat Duitschland een parlementair gere geerde SLaat is en dat de regeering bij haar concessies niet verder kan gaan, dau zij tegenover het parlement kan ver antwoorden. Er werd aan herinnerd, ■eiken storm van verontwaardiging Je toegeeflijkheid van den rijksminister van ;n, dr. Heimes, bij zijn onder handelingen te Parijs zelfs in de krin gen van zijn eigen partijvrienden heeft ontketend. Indien de regeering dus de door het parlement getrokken grenzen overschrijdt, .moet men op binnenlauil- schcn strijd rekenen en in haar plaats zou dan een andere regeering- komen, die^ vermoedelijk minder concessies kan Verspreid oisuws FRANKRIJK EN DE NOOD VAN OOSTENRIJK. De Fransc-he opmerkingen, welk|: de Oostenrijiksche kanselier heeft ontvangen voor zijn vertrek tiaar Berlijn, zuil an worden gevolgd door formeele waarschuwingen indien de reis er toe leidt eenigen band te schep pen tuschen Oostenrijk en Duitsch land, waardoor het verdrag ven Ver sailles zou worden geschonden. In dit göva.l aal Fnanakrijik een nieuw motief hebben vóór het uitoefenen vam sancties tegen DuitsohUnd. Daarentegen heeft de Franeche regeering tegenover dc Italiaans jhe de hoop uitgesproken, dat Italië zich zal verstaan met Zuid-tjilavie en Tsj echo - Slo w akij e om Oostenrijk te reddenwant Frankrijk zou niet ge noegen zien, dat door oen gemeen schappelijk optreden ten gunste van Oostenrijk, Italië het middel zou vin den oin de 'banden met de kleine "En tente nauwer aan te halen, v. eiker premiere thans besprekingen houden om hun conventie uit te breiden. Frankrijk wil akluc toonen, d it het,, hoewel het met deze besprekingen sympathiseert., zou willen ermvjden dat Italië er aanstoot aan nam. Nader wordt gemeld Naar de „Temps" meldt heeft de Fransche regeering in verband met Oos tenrijks financicelen nood bondskanse lier Scipel tot besprekingen te Parijs uit- genoodïgd. DE BELGISCHE CEDELECEERDÉN BIJ DEN VOLKENBOND. De regeering heeft het mandaat xn den sociali&tischen min ister La- fontaine als gedelegeerde bij den Volkenbond vernieuwd wegens zijn onvriendelijke houding tegenover de geallieerden -op de te Praag rchouden aanhangers van den Volkenbond. In zijn plaats heeft de regeering den socialist Louis De Brouckire aangewezen. Deze heeft het mandaat op geheel diezelfde voorwaarden aan genomen als Hijimans en Doublet, die België reeds in den Volkenbond vertegenwoordigen, Hijm-ans zal lei der der delegatie zijn. EEN HÖNGAARSCH PROTEST. De Hongaarsche regeering bw-loot bij den Oppersten Raad ".an -protect in te dlionen tegen de onder!) an do iingen te Praag tusschen Ben es onder. Oostenrijkeohen kanselier Beipel, als zijnde liet, doel dezer onderhandelin gen in strijd met het verdrag van T COMMUNISTISCHE INVLOEDEN BIJ STAK1NCEN. De correspondent van de „Daily Mail" te New-York meldt, dat nieuwe bewijzen van. communistische activiteit verband met de stakingen iu de in dustrie in dc Verenigde Staten zijn gevonden toen de politie te Chicago een 'n\qü deed iu de kantoren van een be kenden agitator, den leider der jong ste staking in de metaalnijverheid, dio onlangs uit den staat Colorado als ge- aarlijk anarchist werd verbannen. JJe inval had plaats na het vernielen van een goederentrein J>insdagavond van de Michigan Central Railway in India- De stakers hadden een groot aantal moeren verwijderd, die de tails met de dwarsliggers verbonden. Een politie-agent, die op de mils van den Pennsylvania-spoorweg buiten Chi cago patrouilleerde, vond verscheidene stukken dynamiet onder de rails. Een paar minuten later passeerde een passa- gierstrein de plaats. Verder worden da den van sabotage uit verscheidene dee- len des lands gemeld. EEN RUMOERIGE VERCADERINC. Uil Berlijn wordi ons gemeld Dc beide socialistische partijen hebben Diusdagavond 4 protcstvetgaderingen belegd tegen de te Moskou gevelde doodvonnissen tegen de soc.-rcv. In de Germania-zaien, waar de onafhanke lijke Rijksdag-afgevaardigde Dr. Rosen- feld het woord voerde, bad zich reeds voor de opening der vergadering een reusachtige menscheumenigte verzameld, die meest uit communisten bestond. Tij dens de voordracht van dr. Rosenfeld kwam, het tot een luidruchtige woorden wisseling f tusschen sociaal-demo-ratea en communisteS. De iaatsien stormden naar de redenaarstribune en beletten dr, Rosenfeld verder te spreken. Het be stuur der vergadering moest de zaal ver laten onder groot lawaai der communis ten, die daarop de internationale zongen. Binnenland DE TABAKSWET. Hot comité van actie van lclein-fabrl. kanton in do sigarenindui-trio keoft, naar hot U. D. meldt, te Utroéh-t eon openbare protcstvergadering -tegen hot banderoUen- systeem gehouden. Nadat de hoeren W. Goubitz en J. Veldkamp uit Amsterdam woord hadden gevoerd, ioeft de ver gadering een motie aauge-oimen, waarin wordt gezegd, dat de ondergang van de klein-industrie in de tabai say) erheid on herroepelijk vaststaat, indien do bande rolles met haar rompslomp in de Tabaks pot gehandhaafd blijven, en den minis- er van financiën wordt •soiooekt, to be- •orderen, dat de we^ zoodanig wordo go- wjjzigd, dat do belasting wordt gohe-von op du ruwe tabak. HET BEZOEK. VAN DE KONINGIN EN DEjN PEINS AAN KOPENHAGEN. Op 5 September zullon do Koningin on Prins Hendrik officieel aan het Centraal spoorwegstation te Kopenhagen ontvan gen worden. En volgen dien dag een ont- -angst ten stadhuize, oen bezoek aan hot kasteel Rosenborg en een banket in hot koninklijk paleis Atnalienborg. Op 0 Sep tember zullen de Koningin an de Prina liet diplomatieke corps to Kopenhagen en do Nedcrlaiidsohe kolonie aldaar ont vangen; vervolgens brengen Zij een be- aan het nationaal kunstmuseum, voorts aan hot kasteel te Predcriksborg 3 avonds wonen zij een gala-voorstel ling bij iu deu Koninklijken Schouwburg to Kopenhagen. Op 7 September bezoe ken H.M. en Z.K.H. Amagor, oen voor stad van Kopenhagen, waar afstamme- ngen van Nederlanders wonen, en do Nederlandsche tentoonstelling te Kopen hagen. Op S September vertrekken zij, zooals reeds gemeld is, naar Stockholm. DB ANNEXATIEPLANNEN VAN ENSCHEDE. Gedeputeerde Staten van Ovcrijsel hebben afwjjzen^ beschikt op hot plan tot samenvoeging dor gemeen ten Enschede en Lonnoker. HET I. V. V.-CONGEES TEGEN HET MILITARISME. Naar Het Volk verneemt, zal het we reldcongres voor den vrede, belegd door het L V. V. niet, zooals aanvankelijk in do bedoeling lag, in Amsterdam plaats vindon. Het congres is vastgesteld op 10 10 Dec. eu volgende dagen en zal in Don llaog worden gehouden. DE KABINETSCRISIS. "Uit parlementairen lering vernoemt oen modewerker van het IIbid. dat men iu het begin der volgende wéeflc de definitieve oplossing vau de crisis verwacht. Men vestigt de aandacht er op, dat do drio rechtsche partijen thans nog maar weinig tijd hebben om tot overeenstemming to komen, w\jl het regeeringsprognaim ge reed en de troonrede i.n concept opgesteld moet zijn vóór het vertrek van do Ko ningin naar het Noorden. Feuilleton Anton whs nu weerloos, maar met zijn vuist viel hij den ander nog aan en deed D-ubosc wankelen; van deze gelegenheid maakte hij gebruik om naar de sleden te rennen met hot doel oen goweer te grijipan. Duibosc raadde, wat de ander voornemens was en met oen razende snelheid pakte hij het mes geheel bij het ondereinde beet en maakte oen achterwaartsche bewe ging met zijn arm. Anten had de slede bijna bereikt, toen Jean het mee los- Itet, dal met een snelle vaart de Lucht doorkliefde. Het raakte Anton onder den linkerschouder en drong toen re gelrecht, door den leareii jas, die hij droeg en het tusschenliggende vlecsch, in het hart. De ongelukkige wankelde en viel neer in de sneeuw, met oen kreet,die in do bosschen vreemd, weer klonk; een oogenblik nog bewoog hij 'rich, toen word het geheel- rustig. Nog hijgend van d© inspanning, 'iep Jean Dubose om het vuur heen en naderde zijn vroegeren kameraad. Gedurende enkel© oogenblikken stond hij den doode aan te kijken met een duisteren blik in zijn sombere oogen. Stomkopzei hij hoonend, stom kop! Jij wou mij doodschieten en nu lig jc daar zelfl Onverscliillig keerde hij hot lijk om en na zijn mes aan do kleeren van den ander eohoongeveegd te hebben, ging hij toru-g naar hel vuur en met zijn mg naai- den doode zitten. E-en poosje staarde hij somber in de brandende takken en aan zijn gezicht was duide lijk te zien, dat hij niet hoelemaal ge rust was. Spoedig achter schieen hij die onrustige gedachten verdreven te hob- ben, want hij knikte tevreden. Anton was mij te lmap en daar om is het maar beter dat hij dood is. Het komt er trouwens weinig op aan, want nu is er des te meer goud voor mij! Nu ©n dan terwijl hij daar zoo zat 11a te dienken, keek hij naar den be- wusteloozen Blkdngton. Om de stilte, die hem drukte, te verdrijven, sprak hij liaavlop zijn gedachten uil: Als die koortsen wijken, zal ik hem wel aan bet praten krijgen en heel vlug ook. Een oogenblik later kwam do reeds afgelegde weg hem in de gedachte: E11 als die Kogmollocks het sarris eens in hun hoofd zouden krijgen te ko men, zou ik er leelïjk mee vast zit ten Daarom zal ik hier morgen maar vandaan trekken alts het tenminste niet weer begint te sneeuwen en dan zal ik een plekje zien te vinden waar we kunnen kampearen totdat El king- ton beeiemaal beter is en d.an De rest van wat hij dacht, bleef on uitgesproken. Hij bleef zitten, tot plot seling de stilte indruk op Item begon te maken. Hij keek oan. De zieke zweeg juist eenigen tijd en een drukkende stille lag over de aairde. Hij kroop diohter bij het viruir en liet zijn ge dachten weer den. vrijen Loop. 'Enkele minuten verliepen. Elkington bleef riog steeds zwijgen en bdhailve het knetteren on rissen van de takken in het vuur was er geen gebuid in don h eel en omtrek te vernemen. Een zwak goruisch achter hem deed hem ver- schrikt otnkeeren, vol vrees keók hij naar den doode. Anton lag nog precies zooaJa hij hij de slede neergevallen wijf, maar Jean Dubose keelt naar kiem met een angstigen Wik. Evenals (le rest van zijn ras w-as hij bijgeloo- viig van aard en het zwakke geluid had allerlei angstige gedachten hij hem wakker geroepen. Anton vaa dood, maar terwijl hij als het wa re geboeid naar het lijk keek, herhaal de zich het geluid; hij hief liet hoofd op en daar zag hij in de schaduw van de boamen twee oogen-glinsteren. Hot was dus maar een hond, riep hij uit, weer moedvattend. Maar de angst was eenmaal opge wekt, en hoewel hij trachtte dit gevoel van zidh af te zetten, liet gelukte niet. Hoe donkerder het werd, hoe meer het zelfs toenam, ©n hij kroop dichter hij liet vuur. Hij begon te wcnschen, dat Anten en hij niet gevochten had den en telkens wanneer hij opstond om den zieke wat voedsel in te gie ten, vermeed hij den aanblik van liet lijk. Ellkiiigton begon opnieuw le ijlen en onmiddellijk liet Jean llubosc zidh op de knieën bij hem neervallen en luisterde aandachtig- De woorden, die de zieiko uitte, werden sampmhangen- der en hij aeide zelfs geheele zinnen achter elkaar maar in zijn koortsen had Eilkington het slechts over zijn vroeger leven, soms over zijn jongens tijd, maar geen enkele maal word hot woord-, dat de halfbloed zoo verlangde te hooren, ook maar genoemd. Nu eeoi poosje merkte hij, dat het weinig nut had, daar te blijven zitten, liij keerde weer naar zijn plaatsje bij het vuur terug, stak een pijp aan en ging weer zitten peinzen. Hij probeerde uit alle macht niet aan hot reeds bevriezende lijk te den ken, want om aan dooden 'te donken in die ontzettende uitgestrektheden van het Noorden maaikte zdlfs' de meest nuchtere mienschen bijgeJoovig. Maar Anton kon hij niet uiit zijn gedachten krijgen. Voortdurend keerden zij weer tot dat eene punt; den dioodo te rug, totdat Jean geen moeite meer deed, die gedachten le verdrijven, omdat zijn bijgeloovigiheid hom er toe bracht, te denken, dat een onziohlbare macht hein er toe dreef. Meer en moer begon zijn vrees de overhand to krij gen. Hij was ruw en. wreed van na tuur', en het was met de eerste keer, dat hij iemand gedood had, maar i nooit had hij daar zoo gezeten in de eenzaamheid met rijn slachtoffer zoo vlak in de nabijheid. De spoo'kge&ohi©- denissen uiit zijn jeugd echo-ton hem weer te binnen en de veriialan over geesften, die hij bij do kampvuren in de wildernis van zwervers geboord had. dat allies stond hem wear klaar en helder voor oogen. S'tel eens voor, dat An ton Plotseling rilde hij over al zijn le den, hij had een'gevoel, dat rijn haren te berge rezen en in zijn oog lew aim een uitdrukking van gnootem angst. De rillingen hielden nan en in zijn doodsangst waagde hij het eensklaps om te kijken. Anton had zich niet be wogen. Het zien van het doode lichaam bradht hem toch nog eenigen troost en detfd zijn moed weer wat op leven, Nu weet ik wait me te doen staat riep hij eensklaps uit. Ik zoil hem er gens anders leggen. Dat) zuU-en de wolven hem misschien opeten. Hij stond in eens op, snelde over do met sneeuw bedekte vlakte en voordat zijn plotselinge moed weergodoofd was had hij den kraag van Anton's jas te pakken en sleepte den doode tueachen de schaduw van de boomen en op een plaats, die nergens van het kamp uit te zien was. In eenzelfde vaart holde hij weer terug naar het vuur, juisl op liet oogenblik, dat de zieke opnieuw begon te ijlen. Den moordenaar was deze onsamenhangende woorden stroom zeer welkomZij verdreef de dreigende stilte van de wildernis en klonk als een vriendelijke stem in de eenzaamheid. Maar plotseling hield ook het geluid weer op ©n toen do stem van Elkinglon zweeg, begon do stilte weer te drukken en zijn onge rustheid nam toe. Nieuwe schrikbeel den doemden voor hem op,. Hij had een gevóél alsof iets of iemand van het bosch uit op hem loerde. Weer rilde hjj en wanneer hij nu omkeek, lag het lijk van Anton er niet meer om hem le verzekeren, dat bet zich niet bewogen had. In de duisternis namen allerlei dingen vreemde vor men en gedaanten aan. Mijn Hemel, fluisterde hij stamelend. Mijn Hemel, Ditmaal klonken de geluiden, die hij hoorde ais werkelijkheid cn niet zoo als eerst, toen hij ze zioh slechts vor- beeldde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6