3 C Stadsnieuws Uitgaan Ingezonden Uit de Omstreken 40e Jaargang No. 12027 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feéstdagen VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1922 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.lö, Geil- lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. T waalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels~60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3521 HIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VRIJDAG 25 AUGUSTUS, Oud-TIolland, Verwulft Strijkorkest Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout- (traat 69Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- daal, 106 uur. Gebouw „Voorwaarts", Raaks 13, hoek Korte Zijlstraat: Openbare ver gadering der vei'eeniging „Verbete ring zij ons Doel", 8 1/2 uur. Heemstede: Wandelbosch Groe- nendaal, Muziekuitvoering H. O. V„ 7 uur. Bioscoopvoorstellingen, ZATERDAG 26 AUGUSTUS. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.305.30 en 's avonds 810.30 Concert .- Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, uit Bloemen- daal, 106 uur. Den HoutMuziekuitvoering H. O. V., 3 1/2 uur. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Groote Markt: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 'b avonds 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 7 uur. Het Florapark. In aansluiting met wat wij in ons nummer van Donderdag over het Florapark schreven geven wij hier bij liet Raadsbesluit van £6 Maait 1873, waarbij het „Hazopatersveld" 1n eigendom aan d'e gemeente Haar lem overging. Dit besluit luidde De Raad. der gemeente Haarlem, Gezien een voorstel van Burge meester en Wethouders, tot aanne ming van een door Directeuren lot het fonds van den predikdienst ivan do Doopsgezinde remeente gedaan aanbod, Lot aankoop van het Hazepateravekl voor de gemeente Overwegende, dot in den laataten tijd behoefte aan geschikt terrein tot aanbouw van .aanzienlijke woon huizen aanmerkelijk is toegenomen 1 en bet alzoo in het belang der ge- jneente is, over dat belangrijke en •bijzonder gunstig gelegen stuk land te kunnen beschikken Gelet op artt. 137, 194c, 136 en 194a der Gemeentewet Besluit I. Behoudens goedkeuring van Ge deputeerde Staten der provincie ■Noord-Holland, aan te koopen van (Directeur en tot het fonds van dén predikdienst,voor 'n som van f 33G00 .vrij geld. en alzoo de kosten van overdraft en levering te betalen dooi de gemeente, hot stuk land, genaamd bet Haze patere veld. gelegen onder de gemeente Haarlem, bii het IT.adulter hekend onder Sectie F., no. S5S, ter 'grootte van 5 hectaren, 84 nron en 40 centiaren, en aan te nemen de daarbij gestelde voorwaarde, dat ge noemd stuk laud zal worden mge- rigt tot een fraai park, gesahikt ter bebouwing van aanzienlijke villa's of woonhuizen, van welke inrigting een plan opgemaakt zal worden, dat Üe goedkeuring van Directeuren .voornoemd moet verkregen hebben. II. 'Burgemdesteal ien iWletkoudJers te magtigen, aan dien heer L, P. Zocher op to dragen, een plan tot aanleg van liet Hazopatersveld tot park, geschikt, ter bebouwing met aanzienlijke villa's of woonhuizen, op te maiken, ten einde aan de goed keuring van den Raad en van Direc teuren voornoemd, te worden onder worpen. III. Ter betaling van de koopscm en do kosten, vast te -stellen de vol- 'gendo suppletoire begrooting, voor de dienst van 1873, mot. memorie van toelichting. Yolgt de suppletoire begrooting. Tot zoover het, Raadsbesluit, waar uit wij tot ons leedwezen niet kunnen afleiden, dat andere gebouwen don aanzienlijike villa's of woonhuizen in het Florapark verboden zijn, Dat het de bedoeling was, is wel zeker. Maar. wie heeft vijftig naar geleden in hot Florapark een Bchool venvacht! HOE STAAT T MET, het visschenkerkhof Halfweg? Het visscheukerkhof in Halfweg.... Daarmee bedoelen wo de wateren van Rijnland bij de suikerfabriek Holland. In de dagen der bietencampagne loo- zen de machines het afvalwater achter de fabriek. Het gevolg wa3 dat dit Water sterk veroutreinigd werd, niet alleen was de kleur dan onooglijk, maar ook de reuk was soms onaange naam. Bovendien konden de visschen niet in dit water leven, getuige het groote aantal dat levenloos kwam bo vendrijven. Visschenkerkhof was niet overdre- Er is over die waterverontreiniging al heel veel te doen geweest. Gelukkig is thans een goede oplos sing fjevondon. De directie der fabriek laat in dezen stillen tijd een leiding groote transportbuizen van onge veer 1/2 meter wijdtevan de fa briek onder don grond naar het Zij kanaal leggen. De afstand schatten wij op 500 a 600 meter. De werk zaamheden zijn in vollen gang. Het afvalwater zal dus als de nieuwe cam pagne begint in dit Zijkanaal loozen, waar het water stroomt en dadelijk weggevoerd wordt. Veel hinder zal daardoor voorkomen worden. Van blijdschap zullen de visehjes in het water nabij de fabriek -extra lustig spartelen KRABBELS SMOKKELEN. We leven weer in den trjd van het smokkelen! In den onzaligen distributie- tijd bloeide de smokkelhandel levendig, zoowel voor binnen- als buitenlandsch ge bruik. Nu is de aard van 't smokkelen geheel, veranderd; bet kandelsidee is sr büna geheel uit verdwenen. De vacantie- genieters die naar Duitschland trekken en daar in de sterke verleiding komen om voor eigen gebruik eenige voorwer pen of kleedingstukken te koopen, doen niet om bij verkoop weer daaraan verdienen. Het zijn allemaal een enkele misschien uitgezonderd a teur-smokkelaars. Feitelijk is het smok kelen een beetje sport geworden. Al gemeen is bekend, dat de reizigers geen goederen uit Duitschland mogen mee nemen, Maar waar is de rechtschapene die met een volmaakt rein geweten aan den douane-ambtenaar kan zeggen „Ik heb niets aan te geven." Men mag voor joo mark reisaandenkingen meene- .en, maar wat koopt men daarvoor? gulden voor cadeautjes voor vrienden en bekenden is niets 1 Het is dan ook moeilijk het koopverbod in Duitschland weerstand te bieden. Als de Hollander zijn schoenen bekijkt die niet nieuw meer zijn en hij kan voor weinige gul dens in marken omgezet mooie nieuwe koopen, dan Het is vermakelijk een treinreis uit Duitschland naar Nederland mee re maken. Voor drie-kwart zijn de passa giers Hollanders die van de vacantie terugkomen. Het is eerst praten over de reisgenoegens, maar als de grens nadert, worden vele reizigers onrustig. De douanen! De een haalt een fleschje Eau de Cologne uit zijn koffer en stopt het in een jaszak, een ander verkreukeld een nieuw lcleedingstuk om den douane-amb- ar te overtuigen(?) dat het oud en gedragen is. Enzoovoort. Dan bekijken de reizigers zichzelf en elkander. Zoo hoorden wij in een coupé een dame tot een heer zeggen „Laat de douane u-v Eau de Cologne maar niet zien." De hear bekeek zijn reisgenoote en zei ondeu gend „Die japon die u draagt is in Duitschland gekocht en die schoenen ook." Bondgenooten in de ondeugd! Toen de voorwerpen in Duitschland gekocht werden, beseften de -koopers niet dat zij verboden dingen deden, maar het examen voor de douane moest be ginnen. En dan komt het grensstation.- Ge lukkig voor de reizigers zijn de douanen ook menschen, die de zwakheden van het menschelijk geslacht kennen. Zij weten wel, dat 95 van de 100 personen hoog stens enkele dagen op de nieuw in Duitschland gekochte schoenen loopen, dat elk veel meer dan 1000 mark reis aandenkingen (een rekbaar begrip 1) heeft, maar als het niet de spuigaten uit loopt, dan ondervinden weinige reizi gers last. De douane-ambtenaren zijn menschen met rijke ervaring, meestal wete n ze de vaksmokkelaars uit de ama teur-smokkelaars te visschen. Deze ver dachten worden dan geheel gevisiteerd menigmaal blijkt, dat de dOuane-man 1 goeden neus gehad heeft. Vooral op het smokkelen van goud en juweelen wordt streng toegezien, maar daaraan bezondigen vacantie-menschen zich niet. Van den geheelen trein, wellicht 300 reizigers tellend, werden aan een grens station slechts 2 personen aangehouden. Dat waren de pechvogels, de een had een flcsch Eau dc Cologne moeten ach terlaten, de ander een nieuw overhemd. Toen dc Duitsche douanen gepasseerd waren en de reizigers weer in den trein ïn, was op veler gezicht verluchting lezen. Maar slechts tijdelijk, want toen dreigde weer Nijmegen met de Nederlandsolie douane. Ongetwijfeld zullen vele reizigers door die douane-angsten tot de overtuiging gekomen zijn, dat het beter is,om niet meer te smokkelen. Maar als ze dan later weer tegen kennissen kunnen pochen, dit of dat heeft me in Duitsch land slechts zooveel (zoo weinig) ge kost, dan komt de sp-ortidce in het ama- ur-smokkelen weer boven. Zeer zeker zou er minder gesmokkeld worden als meer bekend was, dat het lcoopen en uitvoeren van Duitsche goede ren ook voor gewone reizigers mogelijk is. Het. is daartoe noodig, dat een uït- voerbewijs door middel van Nederland- sche Kamers van Koophandel wordt aan gevraagd. liet is waar, dan moet men aan den verkooper meer betalen dan een Duitscher en bovendien 7'% uitvoerrecht, maar dat is bij den lagen stand van de mark niet onoverkomelijk. Wij kochten een warenhuis in Mainz enkele goe deren, De directeur zei: ,,U betaalt 50 meer, maar mijn prijzen zijn een maand geleden vastgesteld en sindsdien is de mark veel meer dan 50 gezakt." Dit was een eerlijke rekening. Er wordt wel eens gezegd, dat de vreemdelingen in Duitsohland geplukt worden, maar wij konden daarvan niets gewaar worden. In bijna alle winkels zijn de goederen geprijsd en voor die prijzen kan elk ze koopen. Alleen bij uitvoer werd wat meer berekend, maar daartoe zijn de winkeliers ook officieel gemach tigd. Stadsschouwburg. Woensdag a.s. komt het Jüdisehes Künstlertkeater uit Berlijn (do Wil- uaer Tritppe) in den Stadsschouwburg ai hiep een opvoering geven van „Jan kei der Sehmied", blijspel in vier drijven van David Pinskï. GKV0NDEN~T00RWERP£N. - Terug te bekomen bijM. Koerman, Merkmanstraat 17, Fransch leerboek C. Doiswijk, L. Begijnestraat 79 rd. grijze ceintuur. J. Post, L. Anaa- strant 25, wit hondje met penning; H. de Bruin, Jacobijnestraat 24, da meshorloge met halsband; H. Hes- ternian, Duvenvoordestraat 4, zwar te hond. Kennel Fauna, Parklaan 119 witte hond, gebracht door Klooster, Slachthuisstraat 96zwart witte kat gebracht door v. Koden, Wouwemanstraat 45; zwarte kat, gebracht door H. Wubbels, Antonie- straat 4 B. grijze kat gebracht door Drogtrop, Begijnhof 2 rood, grijze kat gebracht door F. Eiffert, Groote Houtstraat 174; Giljon, M. v. Heems kerkstraat 36, merkdoekjesJ. Ade laar, Z. B. Spaarne 2 rood, grijze re ticule J. v. d. Berg, Tulpenstraat 36, witte damesschoenJ. Rijbroek, 2e Zuid-Polderstraat 57, boodschap- pentasch P. Hofkes, Leidsehestraat 75, paardentuig met bellen. OP STRAAT GEZET. In de Oranjeboomstraat is gerechtelijk door een deurwaarder uit de woning gezet het gezin Th. M., man, vrouw twee kinderen. De inboedel staat nog op straat. Het gezin heeft ver moedelijk bij familie of kennissen een onderdak gevonden. DE BAKKEBSARBE1D. De minister van Arbeid heeft toe gestaan dat in de gemeenten in Noord-Holland tusschen 5 en 6 uur des voormiddags nachtarbeid wordt verricht met uitzondering van eenige nader genoemde gemeenten. Onder die uitzondering vinden wij vermeld de gemeenten Haarlem, Schoten, Bloe- mendaal, Heemstede, Velsen, Bever wijk en het z.g.n. Haarlemsche ge deelte der gemeente Haarlemmerhe- de en Spaarnwoude. DAHLIAKEURING. De afdeoliiig Haarlem en Omstreken van do NederlantLscke Maatschappij vooi Tuinbouw en Plautkuude en do Neder landse! Dakliavereeniging zullen don 22en September in het Gom. Concertge bouw te Haarlom een groote Dahl-iakeu- ring houden. Daak zjj de vele doeltreffende maat regelen vertrouwen de besturen, dat deze keuring i.n allo opzichten slagen zal. Teneinde hiervan nog te meer verze kerd te zjjn deden do besturen een beroep op de modewer.ki.ng der dagbladen, zoo wel als op die dor vakbladen, en bobben do persvertegenwoordigers uiifegonoodigd tot o0n autorit op Dinsdag, 12 Septem ber a.s,, teneinde dan reeds de versckil- lendo Daliliakweek-erjjen in oo-genschouw nemen. Do bedoeling is een goed over zicht van de culituur der Dahlia's te ver krijgen, PERSONALIA. Do heer J. Stiulp, machinist aan de Middelbare Technische School te Haar lem, behaalde 23 dezer te 's-Gravenkoge de akte N j. (Maehme-bankwerken) Do heer Bunneke. hoofdinspecteur van hot Duinwaterleiding-bedrijf is de- finitiof afgekeurd voor den dienst. Deze ambtenaar was reeds Bedert een paar jaar door ernstige ongesteldheid verhin derd zjjno werkzaamheden te verrichten. M U -L/THjiR.A A F. Naar men ons me dedeelde is de niultigraaf thans geplaatst 'n een der afdoelingen op het stadhuis, ugang Zijlstraat, waar voorheen de di recteur der Werkloosheidsbestrijding was gehuisvest. De hocr Geldorp, overcompleet klerk in het Waterleidingbedrijf on eonder typograaf, is mot bediening belast. Deze anibteuanr heeft daartoe reeds te Amsterdam het noodige onderricht ont- VDRLOF DRANKWET. Burgemees- er en Wethouders van Haarlem brengen tor openbaro kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van hot Dageljjksdh Bestuur der Roomseb Katholieke Mi-d- denstandsvoToeniging „Do Hanze" om verlof ingevolge art. 34 dier wot tot hot verkoopeu van alcohollhoudenden dronk anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benoden-voorlokn albeneden-ach terlokaal bovon-voorlokaal en 2 boven-axhtorloka- len van hot perceel aan de Jacobijne straat No. 15, en in het beneden-voorlo- kaal. benoden-aöhtorlokaal, bovon-voorlo kaal en boven-achterlokaal van het per-, ceel ann do Jacobijnestraat no. 17. ORGANISATORISCHE EISOHEN VOOR PATROONS V EREENTGIN GEN. Do NöderJandscke Bond van Vereeni- gingen van den Haudeldryvenjdcn on van don Industrieolen Middenstand heeft, licht doen zien het praeadvies voor het onderwerp, dat jhr. J. C. Mollerus, te Bloemendaal, op het 6 en 7 September a.s. to Zwolle te houden Middenstands- congres, zal inleiden: „Aan welko organi satorische eischerf moet do patroonsver- 'oemging in het algemoen voldoen." De inleider zal de volgende stollingen ontwikkelen: 1. Do Statuten van tal van organisa ties zjjn te uitgebreid. Zij bevatten be palingen die. omdat zjj feitelijk een zeei wissekvalligen grondslag hebben, zeker niet in statuten dienden opgenomen te worden. 2. Een goed geontilleerd Bureau ceher werkgeversorganisatie, is te beschouwen als de levensader. 3. Tal van werkgeversorganisaties heb ben, al moge het een gevolg zijn van ver anderde tijdsomstandigheden, eon onjuiste basis. 4. Oontrifeuliercgeling en stemrecht zjjn twee factoren, die in verband met dc ge aardheid der organisatie, een meerderen of minderen samenhang vertoonen. 5. De organisaties, die geen macht ben over hare loden, kunnen onmogelijk veel bo teeltenen. HET NOTARIAAT. Bij beschik king van den minister van Justitie is herbenoemd tot lid der Kamer van I oa- zicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Haarlem, H. J. Raedt, oud inspecteur der registratie te Haarlem, BEZUINIGINC. Naar wij vernemen zijn de ver schillende organisaties van aiubtena- ren en werklieden reeds eenigon tijd bezig in overleg met de directeuren do begrootingen der gemeente-huis houding te doorloopen en alzoo ook mede te werken tot bezuiniging. Hiertoe heeft zicli uit de vakorga nisaties eene kerncommissie ge vormd waarin van iedere organisa tie één vertegenwoordiger zat- De-ze commissie bestaat uit de heeren Goed hart, Vatn Driei, Bijlders, Van Bsl- derbeek. Stalpers en de f eeuw. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door die heeren Van Drlel, voorzitter, Goedhart 2e voorzitter, Stalpers se cretaris en Eijlders penningmeester. Door voornoemde kern-commissie zijn voor iedea- 'bedrijf deskuadige- sub.commissies ingesteld, welke de ontweup-begrooting van den Direc teur bezien en met diezen bespreken. Tcneiinidie alle georganiseerden in de gelegenheid te stellen op- cf aan merkingen te maiken of wenken te geven as in overleg met de Hoofden van dienst besloten de ontwerp-be- grootin-gem eenige diagen voor het personeel tea- inzage te leggen, welke alsdan hunne bevindingen ter ken- nisee brengen van de genoemde des kundige commissie. In deze commis sie zitten 2 ambtenaren en 3 werk lieden. Alle onderhandelingen met de di recteuren geschieden via voornoemde kern-commissie. Wij .vernemen dat dit overleg vlug van stapel loopt en dat zoowel dl ree deuren als de georganiseerden zeer te spreken zijn over de nieuwe me thode van werken. Verschillende arbe idsmetb oden worden besproken welke mede in ver band met het reeds overcomplete en door aanneming idler begrootingeir nog te verwachten overcompleet per soneel konden dienen tot oplossing van het personeelsvraagstuk en an derzijds door centralisatie toch be langrijke besparingen zouden bren- m. Het gemeente-bestuur heeft de noodige vergadergelegenheid- gratis ter beschikking gesteld. Wil vernemen nog dat de moderne organisaties van werklieden en amb tenaren welke in beginsel tot mede werking hadden besloten, zich heb ben teruggetrokken inafwachting van de uitvoering der motie Reinalda tot wijziging van hot georganiseerd overleg. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, woidt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor don inhoud dezer rnbriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Hoofdredacteur, _j is h&el wat geschreven in uw blad over de voorgenomen verbetering der bestrating in de gemeente Haar lem en vaalt worden daarin, onze As phalt Bloclts welwillend behandeld. Het kan niet op onzen weg liggen alle courantenartikelen te beantwoor den, evenmin vinden wij het „fair" iets te schrijven of te zeggen, ten na- deele van andere systemen en zullen hierin dan ook de makers van „Nar covia" niet volgen, die J. C. P. in zijn artikel No. 3079 „Om Ons Heen" Za terdag 19 Augustus, doen zeggen: „dal de makers van „Nacovia" het een na deel vinden van de Asphalt Blocks, dal vocht, stof en allerlei paardenvuil tusschen de voegen komen, waardoor volgens het bekende Engelsclie tijd schrift „Lancet.", een epidemische oogziekte is ontstaan". liet is zeker te betreuren, dat nu alle menschen die over wegen rijden of loopen, of aan die wegen wonen, waarvan het plaveisel naden of voe gen vertoont, aan epidemische oog ziekten blootgesteld worden; maar misschien werkt het geruststellend, in dien wij mededeelen, dat hoe meer on ze wegen beréBen worden,hoe meer de voegen verdwijnen, ja geheel ophou den te bestaan, zonder daarvoor glad heid in de plaats te geven. Wij moeten ook tegen de bewering opkomen, dat bij herstelling van onze wegen, b.v. het aanbrengen van nieu- we'blocks, die nieuwe blocks zullen uitstekent boven die, welke reeds ge- ruimen tijd liggen. Dat argument is toch werkelijk al te goedkoop; als of rnen het niet in die hand had, door het afnemen van enkele mM. van het be- tonbed, of een enkele m.H. dunnere cement-mortei-la,ag, de steen te doen zakken en dus de nieuwe steenen weer bet. juiste profiel te geven. Dat onze steenen altijd volgens „Nacovia", als bindmiddel te weinig asphalt bevatten en zij dan feitelijk den naam niet zouden mogen dragen van Asphalt Blocks, is volgens on zie meening, een groot voordeel; er wordt nog war anders in de blocks verwerkt dan Asphalt, dat de bezwaren aan as phalt verbonden niet heeft. In een ingezonden stuk in uw blad van 7 Augustus, dat tot onderteeke- ning had „Eenige belastingbetalers", lazen wij ongeveer het navolgende: „Het is tocfi'vreemd, wanneer men de vele tentoonstellingen en congres sen op wegen en bestratingsgebied in verschillende landen nagaat, zoo ook liet wegencongres 1913 te Londen, dus dat is 12 jaar na men reeds begonnen was met die prima asphalt block in Amerika, zulks in Londen nog niet bekend was". Dit. ingezouten stuk is blijkbaar par tijdig geschreven en zou geheel door ons genegeerd kunnen worden, ware het niet, dat wij het toch van belang achten, eenvoudig dit mede tc deelen: Dat in London reeds sedert, meer dan 18 jaar een strook Asphalt Blocks is gelegd voor het bekende Hotel „Sa voy" in ,the Strand", dus op het drukste gedeelte van de stad London. Bedoelde strook, belegd met bloclcs vervaardigd in Amerika, (wij inspec teerden de blocks nog op 22 Augustus 1922) vertoont niet het minste teeken van slijtage óf barsten of wat ook maar ten nadeele zou kunnen gelden; het is een effen vlak, dat er prachtig uitziet De reden waarom de Amerikanen zich niet druk gemaakt hebben, hun blocks op de bedoelde congressen naar voren te brengen, is echter gemakke lijk te begrijpen. De Amerikanen zijn nl. practisch genoeg om in te zien, dat men in Europa, met eenig economisch succes, geen blocks kan leggen, die in Amerika gemaakt worden, zulke we gen zouden veel te duur aan vracht komen en daar bij onderzoek door deze Amerikanen gebleken is, dat in geheel Engeland geen voldoende harde steensoort bestaat, om daar Asphalt Bloclts volgons hun systeem te ma ken, was het vrij wel overbodig, over hun patent drukte te malton. Nu evenwel de Amerikanen na gron dig onderzoek bevonden hebben, dat te I.essines (en ook alleen maar daar in België) een voldoende harde steen soort voorhanden is om blocks van te malton, is de zaak anders, nu worden daar beste blocks gemaakt en wordt er wel degelijk werk van gemaakt, be kendheid te geven aan dat systeem van wegenverharding, dat algemeen ingang heeft gevonden in Amerika en daar op alle congressen zoo vaak en uiterst gunstig werd beoordeeld. Wij achten het van het grootste be lang voor de vei-betering der wegen in Nederland, dat alle systemen, die reeds elders proeven gegeven hebben van standhoudendheld, ook hier aan ernstige proeven zullen worden on derworpen; op geheel onpartijdige wij ze zullen worden behandeld en be schouwd en niet te voren zullen wor den worden afgebroken door gesclvrijf met verkeerde of partijdige strekking. De tijd zal leeren en weldra zal de opinie kunnen gevestigd worden, over den besten weg, die het meeste weer stand biedt aan slijtage, die stofvrij en gernUchloos is, niet glad wordt, niet scheurt of barst, niei smelt bi] groote hitte; die gemakkelijk, weinig afhankelijk van de weersgesteldheid kan worden aangelegd, gemakkelijk bij opgravingen kan worden hersteld enz., en die last not least het goed koopst is, daar komt het toch ook op Wij wensehen concurrenten het bes te succes, hopen dat ernstige mededin gers voor proeven niet zullen worden uitgesloten. Wij wenschon een eerlij ke concurrentie, geen afgunst, rnaar een aangenomen strijd in bet alge meen belang. U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, teekenen met de moeste Hoogachting d.e Vertegenwoordiging voor Ned eiland en Koloniën van de N.V. Asphalt Bloolc Pavement CHARLES KUYPERS, Directeur. UILLEGOM. Te Hillegom had Donderdag de veiling bij opbod plaats van de volgende perceelon gelegen aan de Brouwerslaan: De woonhui zen no. 39, 41 en 43 en 11 perceelen bouwterrein en aan de Brouwersdw.- 8traat nog drie perceelen bouwter rein. De uitslag was, dat de woon huizen no. 39, 41 en 43 respectieve lijk 2800, 1400 en f 2100 opbrach ten. De bouwterreinen brachten te samen 2140 op. VELSEN, Wegverbefering. Men is thans bezig met de verbete ring van den weg op de plaats waar de Zeeweg op den Driehuizorkorkweg uitkomt. ZANDVOORD Hos hst dit seizoen gegaan li Hoe het dit se-izosn gegaan is. Dat ziin wij te'Zandvoort aan 't in form eeren. Donderdagavond (een kenmerken den avond voor dezen zomer: de wind huilde en bc-ukte togen deuren en vensters en de regen sloeg ons in T gezicht) gold ons eerste bezoek den heer H. A. 'Klein, eigenaar van het h<>bel pension Btau-Site en voorzitter van de Zandvoortsohe Veroeinging van hotel- en pensionhouders. Ik Iben niet bepaald ontevreden, aldus begon de heer Klein, al bobben wij niet die prijzen, en dus ook met diie winsten, kunnen maken van an dere jaren. Gedurende cm week of vier, vijf is mijn h'4el goed vol ge weest, U moet denken, dat ik hier al zoo lang ben en dus velé zeilde gasten elk jaar bij mij terug kernen. Maar ik geloof wel, dat h:er de alge- meene toestand niet goed is geweest. De groote hotels heiben bet hier al tijd moeten hebben van liet Duitsche publiek en dut heeft nu geen geid en de Hollanders gaan weer r.aar het buitenland, "vooral naar Duitech- lond. Daarbij komt, dat "andvoort zich in de laatste jaren enorm heeft uitgebreid en daadbii is gerekend op oen internationaal publiek groote nieuw© zaken lijden nu zoodoende schadezaken met een vaste oude clientèle hebben minder van den toe* stand te lijden. Maar kunt u dian niet trachten andere vreemdelingen naar Zand* voort te lokken? vroegen wij. Ergel- sohen, Amerikanen, Franschen 1 Dat hebben wij geprobeerd' ant woordde de -heer Klein. Wij hebben reolame gemaakt in Zwitserland-, waar de hötelprijzen duurder zijn dan hier; er zijn enkel0 aanvragsn ge* woest, maar ten slotte is er niets van 'terecht gekomen. Wij hebben gead-- verteerd in die Graphic voor, Engeland. Het heeft niets gehol pen. Trouwens: u weet wel, dat de Mij. Zeeland die Engelschen hier' heeft trachten te krijgen voor zooge naamde „week-ends" en in verband' daarmede hebben sommige hotels in Scheveningen voor „week enders" den peneicmprijs op f 6 per dag - een bespottelijke prijs voor den Ugcn- woordigen tijd! gebracht. Het heeft nieis gegeven. De Engelschen en Amerikanen reizen in Frankrijk en België, het lossere leven in die landen trekt hen aan on willen ziji naar badplaatsen dian kunnen zij die te kust en te keur vinden in hun eigen land. Ik heb dit jaar dan cok geen enkelen buitenlander in mijn hdtel gebad. En de Hollanders1 De Hollanders zullen wij enkel en alleen kunnen lokken d'oor lage prijzen en velen zijn daarmede dan ook al tot het uiterste gegaansue ceseieveliik zijn de prijzen hier ge daald. natuurlijk ten koste van de winst. Het is een feit, dat over 't alge meen de prijzen hier thans te laag zijn om een goede exploitatie moge lijk te makenal onze benood'igdhe- den zijn immers nog steeds zeer duur! Het weer is toch zeker ock een factor, die bij do beoordeeling van den algemeen-en toestand in 't oog moet gehouden worden. En. dtit mooie/ zomerweer. .is niet van eenigen invloed op de hotels, viel de lieer Klein ons in do rede. Wèl op de ,/dagzaken". MaaT de hotels ?ljn geheel afhankelijk, van den algemecnen economisehen toestand. Is die goed, dan gaai het den hotels ook goed, „weer of geen weer." Maar die econo mische toestand is nu bijzonder slecht en ik geloof niet-, dat er in de eerste twee, drie jaar verandering ten goede (eerde.* ten kwade), in zal komen. Daarom ver. wacht ik ook in de eerste paar jnar geen betere, eerder nog slechtere, seizoenen voor Zandvoort. Ik bljjf volhouden, dat de Duitsokers de vreemdelingen zjjn, van wie Zandvoort het moet hebben en hef te wenechen zjjn, dat er in Duitsch land een wonder gebeurde, waardoor de mark zou rjjzen en ook zou het goe<j we als den Duitsobers bjj het reizen naar land minder moeilijkheden in dei werden gelegd, eindigde de heer Klein Vervolgens hadden wjj een onderhoud et den heer C. Guenters. directeur van het Oroot Badhuis, die ons mededeelde, dat voor zjjn bedrjjf de toeatan^ dit zeer ongunstig was geweest. Niet voor het hotel: het bezoek is wat iler dau verleden jaar geweest maar dat verschil is toch zoo groot- niet: ook het Groot Badhuis heeft een vaste „kern" van gaston, die elk jaar terugko men. Maar zeer ongunstig is do strandex-, ploitatie geweest en die van do bodega en verdere bijkomende zaken. En dit kunt u wel als mjjn vaste meening uitsproken, zeide dc lieer Guen- dit jaar verliezen zullen ge loden worden, dan zjjn die uitsluitend te wjjteu aan het buitengewoon slechte weer. Niet aan de malaise, niet aan de valuta, daarvan heb ilc Zondag en Maan dag j.l., toen het weer toch e:adolyk eens voor een paa^ dagen mooi was, niets ge merkt. Het was die dagen overstelpend druk aan alle kauten. Maandag moesten ■wjj laten baden met volgnummers; toen heb ben we tussehen de 40ü en 600 baden ge geven terwjjl wjj anders door hcj, slechte in Juli Zondagen hebben gehad IS baden I Het spreekt toch van. zelf, dat hei weer op het pasaantenbe- zook gTOoten invloed oefent. En naar evenredigheid van de zeer slcchle uitkomsten yan het pnssautenbezoek moet

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1