Buitenlandsch Overzicht Binnenland Korporaal Clancy van de Bereden Politie. DUITSCHLAND DEED AAN DE COMMISSIE VAN HERSTEL TE GENVOORSTELLEN, DIE EVENWEL WEINIG KANS OP AAN- NEMING HEBBEN. DE SPANNING IS VERHOOGD, EVEN SNEL ALS DE MARK DAALT. DE AMERIKAANSCHE MILLIONA IR VAN DER LIP ZIET HET ECO- NOMISCH HERSTEL DER WE RELD DONKER IN, DE HORIZON IS NOG BEDEKT MET WOLKEN. 11 BULGAARSCHE MINISTERS STAAN AL 10 MAANDEN VOOR EEN RECHTBANK TERECHT. Volgens hot „Berliner Tageblatt" heeft de rijksregeeriug Woensdag avond aan de gedelegeerden van de Commissie van Herstel Duitsche tegenvoorstellen overhandigd. De beide gedelegeerden hebben na het einde der bijeenkomst in engen kring over de voorstellen beraadslaagd. Naar te Berlijn verluidt acht men van Duitsche zijde de eischen van Bradburg en Mauclère betreffende de kolenmijnen in het Rurbgebied en de dominiale bosschen op den linker Rijnoever zelfs niet voor een bespre king vatbaar en heeft men tegenvoor- ste'len gedaan, behelzende hout- en kolenleveranties. De gedelegeerden hadden Donder dag. weer een samenkomst mot den r ik^kanseiier. Er moet nog geen te- sultaat bereikt zijn. De moeilijkhe den zijn ook zeer groot. De stand van zaken moet nog steeds zeer ernstig worden genoemd, al 7i u men een iets gunstiger tezkeu kunnen zien in het feit, dat de on derhandelingen niet, zooals een oogen blik te vreezen stond, zijn afgjbro- kon. doel worden voortgezet. Wat den zakelijken inhoud van de tot nu toe gevoerde besprekingen aan gaat, niet het oog op de buitenge woon moeilijke situatie kan voorloo- pig slechts gezegd worden dat de be slissing over de vraag, of en op welke wijze de in hot vredesverdrag vast gestelde hout- en kolenleveringen aan Frankrijk kunnen worden gegaran deerd, een belangrijke rol speelde. Zooals de zaken nu staan is het waar schijnlijk, dat de beide gedelegeerden der Commissie van Herstel voorloo- pig nog te Berlijn zullen blijven. In zijn mededeelingen uit Berlijn zet de Fransche gedelegeerde der Commissie van Herstel uiteen, dat hij een voor onderhandelingen on gunstige atmosfeer heeft aangetroffen, want de onverzettelijke oppositie van zekere politieke kringen in Duitschland belet don kanselier Wirth en den mi nister van financiën Hennes op logi sche wijzo hun politiek van uitvoe ring van het verdrag voort te zetten. Het voorstel om 50 millioen te go- ven als onderpand tot dekking van het tekort op de leveringen van steen kool en hout wordt te Parijs be schouwd als een belachelijk aanbod, daar de Duitsche regeering weer. dat #de Fransche voorwaarden om toe te •.temmen in een moratorium niet alleen de leveringen in natura betreffen, maar alle betalingen en waarborgen van meer algemeenen aard eischen. Men gelooft te Parijs, dat het plan tot bezetting van Het Ruhrgebied bij de Duitsche „Schwerindustrie" een gunstig onthaal zou vinden, om dat deze voortgaat particuliere over eenkomsten te zoeken met de verte- Eenwnordigers der Eransche pro- industrie, teneinde een Fransch-Duit- sche economische toenadering te ver wezenlijken. Do „ScbwerinduBtrie" schijnt te rekenen op Fransche hulp in geval van nieuwe ongeregeldheden in Duitschland tengevolge van de da ling van de Mark. De bezetting van het Rijnland. In het „Journal des Débats" heeft J. M- Bourget een drietal artikelen geschreven over de bezetting van het Rijnland, waarin hij zich ontevreden toont over de uitwerking der gealli eerde bezetting van dit gebied. Zijn klacht is deze, dat de notie van wat een bezetting is. langzamerhand een algeheele wijziging heeft ondergaan. In 1871 had Thiers geen ander idee dan Duitséhland zoo gauw mogelijk te betalen ten einde de bevrijding van het bezette gebied te bespoedigen. Maar de Duitschers hebben die be zetting van den linker-Rijnoever en van de bniggehoofden op den rech teroever steeds als een bepaling op zichzelf, als iets, dat afzonderlijk moest worden behandeld, beschouwd. Het is thans al zoover, dat tot zelfs in een geallieerd land, de bezetting, die een onderpand is van de uitvoe ring der verplichtingen, voorgesteld wordt als een der voornaamste belet selen voor die uitvoering. Dank zij een dergelijke propaganda, handig ge voerd iu Duitschland en in het bui tenland, heeft de bezetting niet de bezetting niet de doeltreffendheid gonad, welke zij moosi heb- uou. Maar die propaganda is niet de eeuigo reden van üe inacü- icloosheid ücr bezettuigsauuiriteiuen, meent Bourget; dezen zijn zelven er gedeeltelijk verantwoordelijk voor. £tj hebben er zich namelijk in haar betrekkingen met ae plaatselijke au toriteiten schier uitsluitend toe be paald, de veiligheid der bezettingstroe pen te verzekeren en zich van het eco nomische leven afzijdig gehouden, dat vooral in de industneele gebieden van deu Beneden-Rijn. Daarbij komt, dat men de militairen en de burgers be- hoorende tot de bezettingscorgsen en -diensten geen voldoende leiding heeft gegevende onvoldoende functies hun toegewezen, hebben hun veel vrijen tijd gelaten. £n langzamerhand zijn zij er toe gekomen hun functies punc tueel en geregeld te verrichten, maar met de geestesgesteldheid, die zij zou den gehoud hebben in een goede stad van Frankrijk. Dank zij den schom melingen van den wisselkoers hebben zij in Rijnland een royaal en gemakke lijk leven gevonden en zij hebben niet verder gezocht. De crisis van de mark maakt van du soldijen en tractementen in werkelijkheid kleine vermogens. Iedere betrekking in Rijnland is een „boerderij met volle opbrengst" Ook maakt de schrijver er een grief van, dat men niet de geschikte men- schen naar Rijnland heeft gezonden meest waren het heden, die niets van Duitschland afwisten en vaak perso nen, die noch door Jiun verleden noch door temperament of opleiding aange wezen waren als bestuurders. De be zetting, aldus de conclusie van den heer Bourget. is een last voor ons ge weest, een overlast voor de bevolking, zonder het doeltreffende wapen te a-orden dat zij had moeten zijn. Hij bepleit dan verder een ernstig en goed in elkaar gezet optreden in het Ruhrgebied en in dit verband onderstelt hij, dat Hugo Stinnes door zijn pers stemming heeft gemaakt voor een Fransch-Duitsche toenadering om het Fransche volk van een dergelijk optre den in het Ruhrgebied terug tc houden. Uit militair oogpunt zal, meent de schrijver, de bezetting gemakkelijk zijn. Maar uit politiek en vooral uit econo misch oogpunt, moet de voorbereiding zoo zorgvuldig mogelijk zijn. De Fran sche bestuurders en technici moeten zich :n het Ruhrbekken de daadwerkelijke ei onbeperkte medewerking verzekeren van de plaatselijke autoriteiten en vooral van de groote economische groepen. Zoo noodig moet men in staat zijn de za ken te laten marcheeren zonder de werk gevers. Te Dusseldorf bijvoorbeeld zon met dit doel een studie-orgaan moeten worden gevestigd, dat in economisch op zicht de gelijke zou zijn van wat de staf te Mainz in militair opzicht en de Hooge Intergeallieerde Rijnlandcommis sie in administratief opzicht is* Frank Vanderlip, de Amerikaansche bankier, die thans te Parijs vertoeft, heeft in een redevoering over den toe stand in Europo aangedrongen op de economische aaneensluiting van Euro- pa.'Dit vasteland, zeide hij, heeft meer inwoners dan het kan voeden en de noodzakelijke emigratie is onder de te genwoordige omstandigheden te riskant. De gedeprecicerde valuta's zullen tot groote moeilijkheden leiden. Als voorbeeld noemde de bankier Oos tenrijk. Dit land heeft behoefte aan steenkool en graan, dat het in het bui tenland moet koopen. In den komen den winter zal het land in een crilieken toestand geraken. De totale ineenstor ting van dit land met de daaraan ver bonden ellende, moet worden verwacht, ofschoon het land er in is geslaagd, zich tot dusverre met behulp van den steun van anderen nog staande te hou den. In Duitschland heeft het vraagstuk een grooter omvang, terwijl hiervoor geen buitenlandsche steun beschikbaar is. De val van Duitschland zal sneller m zijn werk gaan dan die van Oostenrijk. De Duitsche kwestie is het meest be langrijke vraagstuk op het oogenbliK. Dc eischen van Frankrijk zijn ongetwn- feld billijk, doch anderzijds is het dui delijk, dat Duitschland niet op staau- den voet de sommen kan betalen, die het schuldig is. Of dc huidige daling van de mark kunstmatig is of niet, Duitschland zal er zeker onder lijden. Niet alleen dreigt zijn financieele In een storting, doch er dreigen eveneens een industrieele depressie, werkloosheid, hoogere prijzen en ernstige sociale moei lijkheden. Wat den intergeallieerden schulden betreft, zeide Vanderlip, kan Amerika niet instemmen met de argumenten, welke daaromtrent door Europa worden gebezigd. Volgens het oordeel der Ver eenigde Staten was AmerLka's deelne ming van genoegzaam gewicht om ieder een cr van te weerhouden, den aard v de leeningen, die het land toestond, betwisten. Hadden de schuldenaars vi klaard, dat zij niet in staat waren, het geleende geld terug te-betalen, er zou den gemakkelijke terugbetalingsvoor waarden zijn verleend, terwijl boven dien nieuwe leeningen zouden zijn ge accordeerd. Door echter twijfel te wek ken aan de altruïstische bedoelingen der Vercenigde Staten, is de openbare inee- nmg in Amerika geschokt. Dc Europeesche landen, met uitzon dering van Engeland, hebben in hun be grootingen geen rekening gehouden met de aflossing hunner schulden men mag niet zeggen dat deze schulden verantwoordelijk mogen worden gesteld voor den huidigen toestand. Hij besloot met de pessimistische woorden Ik zie op het oogenblik nog geen redmiddel en de horizon is bedekt met wolken, Verspreid nioows HET PROCES-OE BEUCKELAERE. Wogcns hoogverraad da doodstraf geëiseht Donderdag werd in het proces-De Beuckelaere :e Brussel hei woord ge voerd door den auditeur-mli(aix Stie ea den verdediger inr. Van Dieren. Een groote menigte wachtte lang voor het begin der zit ing op zliaaom plaats te kunnen krijgen in de beperk te ruimte, waar het publiek, diebt op eengedrongen, de zittingen kan volgen. De auditeur-militair leest dan in het Vlaamsch zijn requisitoir voor. Hij spreekt urenlang over de gebeurtenissen, die aanleiding tot de arrestatie hebben gegeven, alsmede om aan te toonea, dat het langdurig voorarrest ruim negen maanden niet aan zijn instruc tie kan worden geweten. De auditeur-militair herinnert er aan, dat reeds geruimen tijd geleden vermoe dens tegen De Beuckelaere zijn ge uit. De militaire justitie heeft toen niet ingegrepen, omdat zij de bewijsgronden onvoldoende achtte. De aanleiding tot arrestatie gaf evenwel de publicatie van de Duitsche documenten in Novem ber 1921 door Wullus in zijn boek „Fla- menpolitik". Het feit, dat deze docu- ten werden gepubliceerd was een reden te meer om in te grijpen. De Beuckelaere heeft tijdens de instructie geweigerd op alle vragen te antwoor den. Hij heeft geen enkele poging' wil len doen om de valschheid van de docu menten aan te toonen. Als hjj dat wel had gedaan, zou men hem onmiddellijir van rechtsvervolging hebben ontslagen. Deze houd.ng heeft de instructie zeer bemoeilijkt en gemaakt, dat het voor arrest zoo lang heeft geduurd. Vervolgens weidt hij twee uur lang uit "Cr het bestaan van een geheime or ganisatie aan het front. De auditeur-militair betoogt, dat De Beuckelaere leider moet zijngeweest van deze geheime organisatie. Hij geeft dat het getuigenverhoor daarover weinig aan het licht heeft gebracht, maar allen die er iets van af kunnen u, waren zelf min of meer bij de beweging betrokken en hebben er dus belang bij te zwijgen. Dc auditeur-militair beroept zich daar- n in hoofdzaak op het door Wullus gepubliceerde en daarna aan de justitie overhandigde document-Staehle. Hij heeft de overtuiging, dat De Beuckelaere verantwoordelijk is voor de deserties van Mei 1918. Hij wijst er op, dat De Beuckelaere naar Gent kon gaan, een gunst, die,de Duitschers niet zoo niaar aan iedereen toestonden. Ook kan bij niet aannemen, dat dc Duitsche auto riteiten en de leden van den Raad van Vlaanderen den overlooper Charpentier zonder bewijzen zouden hebben geloofd, toen deze verklaarde, te zijn gekomen in opdracht van een gehehne organisi- e, die aan het front bestond. Concludeerende betoogt de auditeur- generaal, dat De Beuckelaere, als leider de geheime organisatie aan het front, schuldig moet worden geacht aan het aan 't wankelen brengen van de trouw der soldaten aan hun bevelhebbers het aanmoedigen van desertie, en dat hij verantwoordelijk is voor de inlich- ingen, door deserteurs aan den vijand gegeven. Hij acht het verraad, of al thans de jioging tot verraad, bewezen acht zich daarom verplicht, de dood straf te eischen. De auditeur heeft dit slot van zijn rede ietwat aarzelend uitgesproken. Onder het publiek ontstaat ecnige be weging. Men hoort geen protesten, maar het is veeleer een hoonend lachje, waarmede het mecrendeel der aanwezigen dezen eisch begroet. De verdediger, Mr. v. Dieren, betoog de, dat dit proces is uitgelokt door de politieke tegenstanders van De Beucke laere, die geprofiteerd hebben van hel feit, dat het Kamerlid toevallig korpo raal is geweest, om hem voor den Krijgs raad te brengen. Toen De Beuckelaere kort na zijn verkiezing in 1919 in de Kamer begon tc spreken over de onrechtvaardige behandeling der Vlaam- sclie soldaten aan het front, wilde men hem reeds den mond snoeren. Dat De Beuckelaere geweigerd hccfr, zich tijdens de instructie te verdedigen, geschiedde op aanraden van zijn advo caten, en als protest tegen de weigering om hem voorloopig in vrijheid te stellen. Daarna komt rar. Van Dieren tot de kwestie van de authenticiteit der Duit sche documenten. Men weet niet, wan neer, waar, hoe, en door wien die stui ken ontdekt zijn. De man, die ze aan de justitie overhandigde, na ze in de pers te hebben gepubliceerd, weigert, zich daar over uit te laten. Hij weigert ook zeggen, of hij cr voor heeft betaald, naar alle waarschijnlijkheid omdat hij niet liegen wil, en voorziet, welke con clusie uit een bevestigend antwoord kan worden getrokken, namelijk dezeAls Wullus de stukken in Duitschland ge kocht heeft, dan is er een Duitscher g;- weest, die er belang bij had, die stui ken te ïeveien, welke noodig waren voor dc politieke doeleinden voor het blad, dat ze heeft gepubliceerd. Wullus heeft zelf verklaard, dat hij naat Duitschland is gegaan om stukken te koopen tegen bepaalde personen. Voor de betaling heeft stellig het blad ge zorgd, dat hem de opdracht gaf. Het publiek begroet deze beschuldi ging aan het adres van het anti-Vlaam- sche dagblad „Le Soir" met instemmend gemompel en wordt door den president tot de orde geroepen. Ten slotte wijst mr. Van Dieren er n°g op, dat De Beuckelaere zich reeds vóór den oorlog als een bijzonder po pulair en intelligent man heeft onder scheiden. Hij is doctor in de letteren en iu de rechtswetenschappen. Dat ver klaart voldoende, dat men hem als een voorman beschouwde. Heden zal dc tweede verdediger, Picard. spreken. De uitspraak, die daax- na zal volgen, wordt met spanning te gemoet gezien. DE UITWIJZINGEN .\N ELZ AS- LOTHARINGEN GEHAND HAAFD. Het commissariaat te Straatsburg maakt bekend, dat Alapetite een on derhoud had met Poincairé over die uit- zettingen en beslagleggingen in ver band met de retorsie-maatregelen, ■welke geschorst -zullen worden, nu het vraagstuk der betalingen aan par ticulieren vermoedelijk in der minne geschikt aal worden. De immobilisatie der Duitsche banksaldi zal ophouden op een spoedig te publiceeren datum. De uitzettingen van 12 Augustus J.l. blijven gehandhaafd. DE PROCESSEN TE MOSKOU De Tsjreswitsjaika eisch te het over brengen van de ter dood veroordeelde soeiaa 1 -re volu t ion narren naar een vangems in Siberië. Vermoed werd, dat men voornemens is hen in liet ge heim terecht te stellen. Tot dusver heeft de raad van volkscommissaris - nog niet zijn goedkeuring gehecht aan het plan. Het .vonnis door de Moskousche rech'- bank over de sociaal-ievoluiicnnairen geveld, werd volgens de „Times" op de volgende wijze aan de gevangenen be kend gemaakt Op den tweeden dag na beëindiging van het proces werd een kennisgeving den onder-commandant in de gevan genis aangeplakt, welke als volgt luidde: „Mij is opgedragen u mede te deelen, dat het doodvonnis, door de rcchtbanx uitgesproken, bekrachtigd is door de al-Russische executieve. Maakt u ge reed. Indien een van u iets aan zijn verwanten wenscht tnede te deelen, moet ik er onmiddellijk van in kennis wor den gesteld." Dc gevangenen schreven aan hun bloedverwanten en waohtten vaft 10 uur 's morgens tot S uur 's avonds, zij zouden worden terechtgesteld. Om 8 uur kwam de commandant ver gezeld door agenten der Tsjeka in de cel 'as aan de gevangenen den tekst voor van de resolutie van de executieve, welke de terechtstelling voor een onbe- paalden tijd opschortte. De gevangenen kregen toen aanzegging, dat zij voortaan niet meer de voorrechten zouden genieten, welke zij tot dusver hadden, daaronder begrepen de dagelijk- schc wandelingen en het wekelijksche bezoek van bloedverwanten. De ge vangenen ondergingen vervolgens een nauwkeurige fouilleering, welke in de gangen plaats had, terwijl de agenten der Tsjeka en het gevangenispersoneel hen met beleedigingen overlaadden. De belcecigïngen waren zóó grof, dat de soldaten van het roode leger er tegen protesteerden. De arbeiders in de metaal-industrie te Petrograd hebben een petitie gericht tot het al-Russische executieve comité, waarin zü er op aandringen, dat het doodvonnis zal worden veranderd in verbanning der gevangenen naar het buitenland. DE AMSTERDAMSCHE GEMEEN- T EB EG ROOT ING. Verschenen is de gemeentebegroo- tlng van Amsterdam voor 1923. Do ontvverp-begrooting 1923 wijst in inkomst en uitgaaf een bedrag aan van f 98.476.464 tegenover een eindcij fer van f 96.638.683 van de begrooting voor het loopende jaar. Het eindcijfer is derhalve th.ins f 1.837.781 liooger. Aan de mededeelingen, di© B. en W. bij de aanbieding van de Bcgroo- ting doen is het volgende ontlcend: Uit de rekening over 1921, die bin nenkort zal worden aangeboden, blijken, dat deze een overschot op den gewonen dienst laat van rond f 10.806.000. Dit buitengewoon gunsti ge resultaat is in de eerste plaats te danken aan het exceptioneel hoog© be drag, nl. rond f 46.700 009, dat als op brengst der gemeentelijke inkomsten belasting in die rekening kon worden opgenomen, terwijl ook andere belas tingen een hoogere opbrengst oplever den, dan bij de begrooting was ge raamd. Het was niet te vooizien, dat de opbrengst der belastingen een der- gelijken buitengewonen omvang zou aannemen. Naast dezen gunstigen factor werk te ook tot het hoogere batig saldo me de: de omstandigheid, dat bij de bu- grooting, die in 1920 was opgemaakt, nog geen rekening kon worden gehotf- den met de sedert ingetreden (Taling van prijzen, terwijl voorts bezuini gingsmaatregelen hun werking deden gelden. Deze opsomming van de voorname oorzaken van het overschot, doet zien, dat dit een exceptioneel karakter draagt. Verder deelen B. en W. mede dat verwacht moet worden dat het dienst jaar 1922 niet zooals 1921 een batig saldo zal opleveren, maar integen deel een tekort zal aanwijzen. B. en W. achten het niet mogelijk, thans reeds een schatting te maken van den omvang daarvan, maar meenen toch. dat van het overschot van 1921 een deel gereserveerd moet worden vooi dekking van dat tekort. Zij zouden daarvoor willen bepalen een bedrag van f 3.800.000. Dan blijft van het overschot van 1921 voor 1923 nog een bedrag van f 4.006.000 beschikbaar. Het is zeker ecu gelukkige omstan digheid, aldus B. en W., dat dit be drag beschikbaar is, om in het tekort der begrooting te voorzien, doch het sluitend maken der begrooting op deze wijze, b' ij ft niettemin een onbevredi gend middel. Wel is waar is het over brengen van het voordeelig saldo oen er rekening naar de be^rootmg van bet tweede volgend jaar een vrij algemeen© regel, die met uitzondering van 1920 ook vroeger hier steeds ge volgd is, maar niettemin is het volgen van dien regel ditmaal niet op éc-t lijn te stellen met de vroegere geval len. Toen toch liepen de batige saldi nie. sterk uiteen en zat in de ramingen der nieuwe begroeting zooveel rum. te. dat op een nieuw overschot onge veer gelijk aan dat, waarmede w<-rd begonnen, met vrij groot© zekerheid kon worden gerekend, terwijl de giU: van zaken bij de bedrijven zoodanig was, dat zoo noodig uit de bedrijven kon worden geput, om het saldo dei rekening te verixoogen. Thans zijn «L omstandigheden echter gansch an ders. Er moet op gerekend worden, dat volgende begroetingen exceptionocle baten als het overschot over 1921 zul len missen, terwijl bovendien te ver wachten is, dat de inkomsten uit be lastingen nog verder zuilen dalen. B. en W. zijn dan ook van meening, dat de financien in eon zeer critiek stadium zijn getreden en in de naaste toekomst de erootst mogelijke zorg zul len vereischen. ezigheid van een reserve fonds voor bijzondere doeleinden kan deze zorgelijk© verwachtingen niet to niet doen, zeggen zij. Niet alleen toch staat tegenover-dit fonds, dat de ge meente in de crisisjaren bedrijfskapi taal in den vorm van extra-reserves en rekeningsoverschotten heelt inge boet, maar bovendien zou ons reserve fonds uitgeput zijn, indien een volgen de begrooting een gelijk tekort zou aanwijzen, als feitelijk die voor 1CÖ3 doet. Voor herstel van het evenwicht zien zij. afgezien van een betere regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente, geen ander middel dan vermindering van uitgaven. Zij zullen het zeer waardeeren, in dien bij de schriftelijke en mondelinge behandeling der begroeting aan rte bovengenoemde ongunstige vooruit zichten der financiën ernstige aan dacht wordt gewijd. DE VERCIFTICDE BONBONS. Onlangs is gemeld, dat in Den Haag een juffrouw ln een winkel, waar zij eenige inkoopen deed, 'bon bons had aangeboden aan den win kelier en a'iienfl vrouw, welke een ver gif bevatten., dat de bedwelming van den winkelier en diens vrouw tot ge volg had. De politie arresteerdo de aanbiodster, die zich onschuldig dat enkele jaren geleden in Rotter dam en hier ter stede ook al eens dergelijke vergiftigingen waren voor gekomen. De Hagsche en Amsterdainsche re- cherohe hebben gezamenlijk een uit gebreid onderzoek ingesteld, waar van naar het EPbld. meldt het resul taat is, dat 'bleek, dat te Amsterdam in de Lx.tmaatraat in een verdacht huis de bron van dc vergiftigingen schuilde. Rezoekere werden in dat perceel gelokt en liet was al ccna eerder opgevallen .dat zij cr uitkwa men als lieden die stom tn stom dronken waren. Inderdaad «aren zij niet beschonken doch onder dm in vloed van bedwelmende middelen welke hun in den vorm van c.'garet- ten of bonbons werdep gegeven Het dool was natuurlijk do slachtoffers ta bedlwelmen en. hen dan te berooven. In dat. perceel heeft d'e politie een huiszoeking gedaan en ook- in een oand op Kattenburg. De slachtoffers, het waren er velen, waren al eerder gehoord. Zij wisten niet veel le er- tellen. daar het vergif, het bekende Belladonna, het herinneringsvermo gen stoorde. Toch wisten rij g;noeg n een spoor aan te wijzen. Het geval deze week in den trein met de vergiftigde cigaret staat ook met deze zaak in verband. Het ver gif bleek te zijn geleverd door een drogist in het, Sarpahtipark, <ji© Don derdag door de politie Iu hechtenis is genomen. Voorta is gearresteerd oen boot werker, die Donderdag van zijn werk is gehaald. Hïi wordt er van ver dacht het vergif te hebben gekocht en in de verdachte huizen te hebben gebracht De hoeveelheden Belladoun 1, welke den „gasten" werden ïangebodon, 'aren niet doodelijk. Het was uit sluitend het doel te bedwelmen. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort, niet alleen te Amsterdam, maar ook in de residentie, "aar ziuli vermoedelijk trawanten vap le roo- era ophouden. INTERPARLEMENTAIRE CON FERENTIE. Een aantal leden der Nederlnndsclie groep van de Interpar lementaire Unie vertrok Donderdag naar VVeenen ter bijwoning der Inter parlementaire Conferentie. CAFé-SLUITÏNG. De caféhou ders te Barneveld blijven zich tegen de verordening tot sluiting der caié's van Zaterdagavond tot Maandagmor gen verzetten. Wegens overtreding de- verordening heeft do politie al daar reeds ongeveer 60 personen be keurd. VERDRONKEN. Woensdag is it "s-Hertogenboech een 9-jarig zoontje van schipper J- Paaij uit Maartens dijk, die met zijn schip „Lena Maria Louise" in de Dicze lag te water ge raakt en verdronken. Een paar we ken geleden verloor de schipper op de zelfde wijze een 3-jarig dochtertje. NED. JAARBEURS. Het bestuur in de Nod. Jaarbeurs laat de aandacht •siigen op de aanstaande internationale jaarbeoro. die van 4 tot 9 September te Utrecht za! worden goliouden, door een ioor Leo Gestel geteetoende reclameplaat zeer toepasselijk een Mercuriuskop voor tellende. MOTOR IN HEJT WATER GE- WAA.ID. Ben motor met zijspan stond bij de Vissobershaven te Sche- venineen even te wachten. De be stuurder was even weggegaan, ancen li-jarig meisje, G. K., uit <lo Nassau Dillenburgstraat, zat in bet lijspanwagentje. De wind was sterk. Het spookte rond do haven. De mo tor wend gevangen door een -vind- ging rijden, sukkelde de hol lende kade af, en reed met de kleine passagier pardoes het water bi. Ge lukkig Is alles goed afgeloopap. Het meisje was heel spoedig op bet dro ge, met den motor heeft men wat meer moeite gehad DE KONINGIN-MOEDER. De Koningin-Moeder is Dinsdagavond uil Arolsen tc Bad-Bentheim aangekomen. Zij zal daar tot Zaterdag blijven en dan voor «enigen tijd naar Het Loo terug, keeren. HET BEZOEK VAN DE KONINGIN AAN SCANDINAVIË Hel Nederlandscbe oorlogsschip, aan boord waarvan de Koningin bij haar be zoeken aan Kopenhagen, Stockholm en Christiania de leden der Nederlandscho kolonies zal ontvangen, is Hr. Ms. Zee land, die vermoedelijk 2 September on der bevel van kapitein-luitenant ter zee •Putman Cramer, naar de Scandinavische wateren za! vertrekken. Dat dc ontvangst aan boord van een onzer oorlogsschepen zal plaats heo- ben, vindt, naar het Haagsche Corres- pondcntiebuieau meent te weten, zijn oorzaak hierin, dat de Nederlandsche ge zant in Zweden, en de gezant in Dene marken, welke laatste tevens geaccredi teerd is bij het Hof van Noorwegen, er sedert hun aankomst niet in geslaagd zijn, een jierceeï te vinden, dat voldoende geschiktheid en ruimte biedt, voor de hield. Het kwam toeu aan het licht, I huisvesting van het gezantschap. Feuilleton Naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 46) oorziehtige stappen, die schenen te komen uit de richting waarheen hij den doode gesleept had. Dicht bij het vuur kruipend staarde hij in de duis ternis met angst in zijn blik: op dat zelfde oogenblik wan hij bijna op het punt om krankzinnig te worden. Door zijn bijgeloovige vrees had hij geheel ©n al den hond vergeten die kort te voren Rem ook reeds door zijn gejank had verschrikt, en, waanzinnig van angst liet hij zich in de sneeuw val len, wachtend of de verborgen oor zaak van zijn vrees zich soms op de een of andere wijze zou ojienbaren. De geluiden hielden op en nog wachtte hij en wachtteToen werd de at ilte plotseling verbroken door eon langgerekt vreemd, haast droevig klinkend gejank, een geluid, dat hen, dio het nooit gehoord hebben met nnget vervult. Maar bij Dubosc ■die het meer dan eens vernomen had, had het juist do tegengestelde uitwer king: het bovriidde hem van zijn ont- zetfenden angst. Wei f riep hij uit. uit zijn gebuk te houding opspringend. Die lamme hond Terwijl hij die woorden uitsprak, stapte het dier, dat het vroeeelijke ge jank had laten hooren naar het vuur toe, alsof het de duisternis met zijn verschrikkingen wild© ontvluchten. Jean Dubosc vloekte en joeg het dier weg, maar hoewel het voor hem kroop, weigerde het dier die nabijheid van het vuur te verlaten; plotseling keet het toevallig in de ri<Siting van het woud en toen gingen zijn haren overeind staan en kromde het de voor- pooten als geroed een onzichx'oaren vijand aan te vallen. Deze handeling wekte bij den halfbloed weer nieuwe schrikbeelden op. De liond was bang voor wat zloh in het woud bevond en plotseling dirong het tot hem door, dat het heter was op deze vreeset ij k© plaats niet langer te blijven, dan hoo„ noodig was en in een razende vaart begon hij te pakken. Toen hij daar mede gereed was, rolde hij den rus- tigen man in zijn slaapzak en bond I hem op de slede; toen riep hij de an- dare honden uit hun schuilplaatsen in de sneeuw en spande ze in. Binnen l' een half uur was hij klaar om weg te trekken en hij leiddo de lionden in een richting, tegenovergesteld aan die, I waarin do doode lag. Nog eens keok 'hij om naar het woud, dat hem zoo veel angst bezorgd had; toen zette hij de honden aan. Voor hem lag een kleine open vlak te, grauw bij het schijnsel van de sterren en die richting sloeg hij in, de schaduwen ©n de duisternis ontvluch tend, naar in werkelijkheid bijgeloo- viger en angstiger dan oodt te voren. HOOFDSTUK XVI. Een onaangename ondervinding. Clancy en Mollie Elkington kwamen met een flinke vaart vooruit, want ze werden door den wind als het ware voortgedreven eo de maan verlicht te hun pad. Toen zij den oever van het meer bereikt hadden zagen zij dat de storm een groot gedeelte van de sneeuw weggevaagd had en dat er een uitgestrekte ijsvlakte, die in het maan licht zwart glinsterde, voor hen lag. Zij deden hun sneeuwsohoenen uit, legden zich op de slede en begaven zich toen onbevreesd op do ijsvlakte. Zij gingen in de richting van het kamp, waarop de Kogmollocks hun aanval indertijd gericht hadden en be reikten dit na een uur of drie. Terwijl het meisje op liet ijs bleef wachten, be gaf Clancy zich naar den oever en onderzocht den grond. Hij vond geen spoor van de terugkomst van de twee halfbloeden, maar wel het geraamte van Montana, door de wolven was de rost van het lijk blijkbaar reeds ver slonden. Huiverend keerde hij terug naar het wachtende meisje. Er is niets, dat er op wijst, dat ze teruggekomen zijn, zeide hij kortaf. Ik geloof, dat we het beste doen met onzen weg te vervolgen. Jasprak Mollie wat moedeloos. U weet dus zeker, dat ze hier niet te rug geweest zijn. Daar ben ik zeker van, ant woordde Clancy. Ik had ook geen oogenblik verwacht, dat dat gebeuren zou. Neen! Maar ik had gedadht dat mijn vader misschien Haar stem trilde en de korporaal haastte zich een denkbeeld te opperen, dat misschien eenigszins zou vertroosten. Uw vader is niet vrij om te doen wat hij wil, zeide hij sneL Zonder twijfel zullen die beide sdhuirken hem wel goed in de gaten houden. Zij zul len er wel voor op passen, dïut hun buit hen niet ontgaat. Maar als zo tot dwingend© maat regelen overgaan, begon het meisje. Dubcec is een groote schurk on zou het -wel eens in zijn hoofd kunnen krij gen, om korte motten te maken. Dat is misschien wel mogelijk, stemde Clancy toe. Maar in dat geval lieeft uw vader alle troeven in han den. Hij kan er net zoo lang over doen als hij wil om de twee halfbloe den naar de plaats te brengen, waar het goud Is en zelfs indien ze er zich vlakbij bevinden, dan nog kan hij er deenocxls door groote omwegen te ma ken, nog eon week over doen. Hij zal natuurlijk heel goed begrijpen dat zijn leven in dit geval heelemaal afhangt van wat hij zelf doet en dus zal hij het bereiken van het door de halfbloeden gewensdhte doel zoo lang mogelijk uit- s tellen. Ja, antwoordde het meisje, Dat is ook zoo. Mijn vader en ik daiohten daaraan toen wij de kaart begroeven. Maar toch ben ik nog bang voor hem. Die mannen zijn zoo ruw en zelfs Mon tana Joe was bang voor hen gewor den. In dit geval weten ze heel goed, of denken ze in ieder geval te weten, wat voor hen het voordeeligst is. Zij zullen mijnheer Elkington geen kwaad doen voor tij hun verteld lieeft waar het goud is. En voor dien tijd zijn wij zedf wel in de nabijheid en kunnen dan helpen. Die schurken verwachten ons natuurlijk-heelemaal niet «n dus zouden wij hen wel eens een onaange name verrassing: kunnen bezorgen. Dat hoop ik van harte, zciue Mol lie vol vuur. Zij trokken weer verder en door het ijs konden ze vrij snel gaan; na ec-n uur of drie kwamen 2» dan ook aan do plek, waar do rivier die zij zochten, zich in het meer stortte De oevers wa ren steil eü de wind 'had er tusecJxen- door geblazen als door een tunnel, al le sneeuw van het ijs jngenö. Dc kor poraal vond niet, dat het ijs er erg gunstig uitzag, maar het was noodig flink voort te maken en daarom be sloot hij het er maar op tc wagen. Waar d© rivier zich in het meer stort te, was het ijs ruw en haast onbegaan baar, maar na een poosje bereikten ze gelijkmatiger ijs en konden toen sneller opschieten. Na korten tijd hiel den do steile oevers op en na een botiht in de rivier karnen ze aan een streek waar nagenoeg geen boom en groenden. De wind striemde hen in het gezicht en joeg de sneeuw om hun voeten op. Toen gebeurde er bijna oen ongeluk. De sneeuw lag nu op de ri vier zoowel als op de oevers. Zij was zoo bard als hagel, zoo fijn al6 suiker en kurkdroog; behalve dan wat de kleur betrof leek het precies op het fijne duinzand en nu moesten ze wel weer hun sneeuwschoenen gebruiken, want het zou niet mogelijk geweest zij de slede voort tc krijgen anders dan langs een pad, dat ze zelf eerst gebaand hadden. Beiden liepen diep voorovergebogen, toen Clancy plotse ling den grond onder zich weg voelde zakken. Hij waarsohuwde en deed eenige stappen zijwaarts. Maar zijn waarschuwing was te laat gekomen. Het ijs barstte en kraakte, het meisje gilde en toen hij omkeek zag hij haaz I inid,den in het water staan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6