Sport en Wedstrijden Korporaal Clancy van do Bereden Politie. Binnenland INGEZONDEN MEDEDEEL1NCEN a 60 Cta. per regel. li luttele uitgave Frambozensaus over A. J. F's Vanille- Crêmopoddlnfmet den heerlijken Vanille Roomemaak, brengt groote vrougde In 't huisgezin. WIELRENNEN. VAN DE RIJSW1JKSCHE WIE LERBAAN. Zondag a.s. vermeldt hot program ma te Rijswijk als hoofdnummer een wedstrijd achter groote motoren over 100 K.M. Ditmaal gaat de strijd tus- schett Leon v. d. Stuyft (Sauge) Ganay (Naso)Lavaladc (Colons); Suter (André) en P. Dickentman (Ceurremans). Dit nummer zal wor den voorafgegaan door do gebruikelij ke professional-amateurskampen, o.m. door de finale- van de olubwedstrij- sien op Koninginnedag. DE WIELERWEDSTRIJD PEE- TERS-JOHNSON. Het is zeer waarschijnlijk, zegt de Tel., dat Johnson, wat zijn ont moeting met Peeters betreft, genoe gen zal nemen met een lateren da tum als oorspronkelijk door hem was voorgesteld (2 September). Dit valt althaDs af te leiden uit het feit, dat Johnson onmiddellijk na Peeters, uit daging den Engelschen Wiielerbond hoeft bericht bereid te zijn tegen den Hoilandschen karapioien uit te komen, onverschillig wanneer en op welken afstand, mits de strijd in Engeland •werd vastgesteld. Johnson wil dan gaarne later nog eens toge Peeters op een der Holland- sche banen rijden, doch op het oogeit- blik heeft hij, o.a. wegens drukke bo zigheden, geen gelegenheid om En geland te verlaten. Vandaar zijn voor stel om te Heme Hill bij Londen te rijden. CRICKET. Overzicht, Haarlem heeft Zondag j.l. haar con currente voor de zde plaats, V. V. V., met een flinke nederlaag naar Amster dam teruggestuurd. V. V. V. verkoos 'c fielden, en Haarlem heeft do heeren toen 3 uur in 't veld gehouden voor 163 runs. i t was hen te macütig, want toen Healy en Schmeink een balletje gingen werpen, bleek al gauw, dat beide bow lers niet te bespelen waren. Voor 21 ver dween heet V. V. V. Healy raakte met 3 opeenvolgende ballen 3 maal de palen, wat hem een ware ovatie van het publiek bezorgde. De 2de V. V. V.-innmgs begon al net even miserabel, en 7 wickets waren neer voor 56 runs. Toen echter h2d Haarlem geen geluk met enkele umpire-beslis singen, Brossois en Grootmeyer speel den zich in, en Haarlem liet onmiddellijk den moed zakken, en gaf tegen half zeven op. 't Lijkt ons echter, dat met een klein beetje meer geduld, zonder eenige twij fel het derde punt ook binnen was ge haald, maar dan moet er niet under- hands gebowld worden, wat slechts ten gevolge heeft, dat het Haarlem-elftal den indruk vestigt, niet meer ernstig den strijd om de inningsoverwinninpr -e willen voortzetten. Haarlem is intusscben thans uitge speeld, met als resultaat de zde plaats. Slechts tweemaal weid verloren, tegen H. C, C. in Den Haag, en tegen V. R. A. op Schoten. De return tegen H. C. C. werd wegens regen gestaakt en is thans „draw" verklaard. Vele andere wedstrijden werden met runsverschil ge- Rood en Wit verloor Zondag in Rot terdam van V. O. C. Het bat en mis lukte, slechts 69 runs kwamen bijeen, en dit magere totaal was voor V. O. C. makkelijk genoeg te passeeren, zelfs kwam V. O. C. zoover, dat Rocd en Wit werd verzocht nogmaals te gaan batten, om het verliespunt te verdeligea. Rood en Wit slaagde hierin gelukkig, voor het verlies van 5 wickets. Voor den Telegraaf beker spelen a.s. Zendag Rood en Wi: en A. C. CL tegen elkaar. De kampioenen van de 2e klas-e zijn vol hoop, dat ze het zullen winnen, wij vreezen echter, dat het batten van de Haarlemmers heD no# te machtig zal blijken, wij wezen er de vorige week al op,'dat we een bekerfinale H. C. C. Rood en Wit verwachten, en bij die ver wachting blijven wij. Haarlem II gaat Zaterdag op bezoek bij V. R. A.II en Zondag bij K. C. C. II, wij vreezen, dat de Haarlemmers in beide gevallen een nederlaag staat te wachten. Voor den H. C. B. is gespeeld Haar lem III b—A. V; O. S. b, wat Haarlem maar net wist te winnen. Haarlem III a— A. V. O. S. a eindigde in een groote overwinning voor de ambtenaren, ter wijl Rood en Wit III j.l. Zondag- met 7 runs over C. V. H. b de baas bleef. Morgen spelen twee A. V. O. S.-elf- tallcn tegen eikaar. Wij verwachten een overwinning van a, echter een drie- Feuilleton N'aar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 52) Maar hij wist nu niet en zou het misschien nooit te weten komen wat oi wie er zoo snel voorbij getrokken was, terwijl hij en het meisje zoo \ol angst hadden zitten wachten. Hij be gon kwade vermoedens te krijgen. An ton en Dubose hadden samen het kamp aan den oever van het meer verlaten. Zij waren gezworen kamera den en het was niet waarschijnlijk, dat zo dit niet zouden blijven, zoo waren zo in hun misdaden samenge koppeld. Tenzij cr een ongeluk ge beurd was. was het niet waarschijn lijk, dat een van hen belden omge komen was terwijl Elkington was* blijven leven, want zij waren van kindsbeen af gewend aan liet ruwe le ven in het Noorden, terwijl de Ameri kaan een nieuweling was en boven dien veel ouder clan een van hen kei- tien. En wanneer een van iien als een gevolg van de vlucht voor do Kogmol- locks had moeten worden opgeofferd. punteriovcrwinning,- zooals de vorige maal, lijkt ons nu niet waarschijnlijk. Pennings c.s. zullea zich met 2 punten moeten tevreden stellen; Zondag nog een ónderlingen wed strijd, n.l. tusschen G. V. H. a en C. V. H. b. Hier was de vorige maal het re sultaat, dat a met i iun won, ditmaal zal b er wel voor zorgen, dat dit niet ten tweede male voorkomt, wij voor spellen een overwinning voot C.- V. II. b, dat hierdoor altijd nog aan den strijd om de 2de plaats blijft deelnemen. VRIJZ.-DEM. BOND. De Vrijzinnig Democratische Bond zal zijn gewone jaarlijksche algemee- ne vergadering houden op Zaterdag II en Zondag 12 November in de groote zaal van het vaste Jaarbeurs gebouw te Utrecht. Op dezo algomoene vergadering 2al moeten worden voorzien in oen vijftal vacatures als lid van het Hoofdbe stuur, nl. wegefls aftreden volgens rooster van mevrouw dr. Aletta Ja cobs en de heeren mr. S. J. L. van Aalten en Jac. Welleman, en wegens het bedanken van den heer Koster en van mevrouw mr. B. BakkerNort, welke laatste haar ontslag heeft go- nomen als lid van het Hoofdbestuur aangezien zij het niet wenschelijk acht dit lidmaatschap tegelijk met dat van de Tweede Kamer te bekleeden. Door het Hoofdbestuur zullen voor stellen worden gedaan tot het vast stellen van nieuwe statuten voor den Bond en tot het brengen van eenige wijzigingen in het Huishoudelijk Re glement. Eindelijk is het 't voornemen van het hoofdbestuur deze algemeene vergadering dienstbaar te maken aan een protestactie tegen de door ~e Re geering voorgedragen wijzigingen in de Lager Onderwijswet, die een ern- stigeii aanslag inhouden op het peil van het Volksonderwijs. DE STRIJD TEGEN DEN TYPHUS Men meldt uit Genève aan de Tel. De Volkenbond heeft heden 100.000 ontvangen van de Nederlandsche re geering, als bijdrage voor den strijd, dien do organisatie voor de hygiene voert tegen den typhus. ONDERSCHEIDINGEN, (Vervolg.) Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zijn de volgen de onderscheidingen verleend: Bevorderd: lot officier in de orde van Orauje-Nas- sau (met de zwaarden) 1 M. Raaymakers, onderscheidenlijk van don genera- len staf. ohef van den stat van het hoofdkwartier van het veldleger; van den generalen staf, directeur der Hoo gere Krijgsschoolcommandant van het regiment jagerscommandant van het. 16de regiment infanterie van den staf der artillerie, gedetacheerd bij de artiiierie-iurichtingei 1en van den staf der genie, werkzaam bij het departement vaa Oorlog de luitenant-kolonel-intendaut G. Kroeze, van de 1ste divisie de majoors: _Avan Mens en G. Vogelaar, onderscheidenlijk van den genera- len st a fchef van den staf der lste di visie en belast het het bevel over het lste regiment veld-artilïcrie de dirigoexend officier van gezond heid' der 2<le klasee N. Schrijver, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; de gepensionneerde luitenant-kolo nel met rang van kolonel der infan terie J. M. van Stein Calienfels, secre taris-penningmeester van den Ned'er- landschen Militairen Bond is benoemd tot officier in do orde van Oranje- Nassau J. YV. van Oorschot, referendaris bij den ganeralen staf zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau (met de zwaarden) de kapitein J. M. J. H. Lnmboov, van den. generalen staf, loer sar bjj de Hoogere Kriipsachool de kapiteins J. Feitsma, M G. Labree en G. H. Vürtheim, allen van de infanterie, onderschei denlijk belast met het bevel over het instructie-batal jonvan hot 15de re giment en werkzaam bij het Departe ment van Oorlog; de kapitein-vlieger F. A. van Heyst van de infanterie de ritmeester B. W. baron van De- dem, van het Is to regiment huzaren de kapiteins ihr. lv. F. Qua Hes van Ufford en U. J. VV. Roldniius, beiden van de artillerie, ondcrechedeniijlk comman dant van het artilterie-paardendepot 011 lid der oom missie van pr-oefne ming de kapitein D. van den Berg, van den staf der genie de kapitein van de militaire admi nistratie N. H. van Roggen, van de Vide infanteriebrigadeI dan was het eerder ELkington dan een van de twee halfbloeden geweest. Toch waren er nog andore mogelijk heden denkbaar. Elkington kon, toen hij gemerkt had, dat hij gevangen ge nomen was, uit ongerustheid over het lot van zijn dochter het geheim van het goud in ruil voor zijn vrijheid1 verraden -hebben en zich daarna op weg hebben begeven naar het. kamp, waar zijn doChter achtergelaten was; of wat ook mogelijk was, de twee halfbloeden waren tot dwangmaatre gelen overgegaan en hadden hem, 11a hem het geheim ontlokt te hebben, al leen in de sneeuw achtergelaten, naar alle waarschijnlijkheid om te sterven. In geen van die twee gevallen bestond er veal kans, dat hij ooit lovend ge vonden zou worden en Clancy's go- laat kreeg eens ombere uitdrukking, wanneer hij er aan daoht, hoe, de za ken waarschijnlijk stonden en dat hij dit vroeg of laat het meisje zou moeten vertellen. Toen ging hij mei zijn gedachten jaren terug en dacht aan zijn eigen vader, die in on geveer dezelfde moeilijkheden ver keerd had waarin Elkington nu ver keerde, verraden om hetzelfde goud. misschien vermoord door iemand voor hetzelfde geheim van een schat. In de laatste twee dagen had hij niet meer aan den Amerikarm gedacht, als de- gecn. die verantwoordelijk voor het, verdwijnen van zijn valer kon zijn en 1 de officier van gezondheid der lste klasse dr. J. C. Diehl de militairs apotheker der lste klas se G. R. ten Burg, beiden van het personeel van den geneeskundigen dienst dier landmacht de reserve-kaptein voor speciale diensten W. Dyserinck, van het vrij willig landetormkorpo motordienst; de reserve-kapitein K. A. van Schei ven, van de militaire administratie van den vrij willigen landstorm, zulks met intrekking der Koninklijke onder scheiding (eeremeidlaille der orde van Oranje-Nassau, in goud), hem toege kend bij Koninklijk besiuit van 28 Augustus 1907 no. 23 is benoemd: tot ridder in do orde van Oranje- NassauJ. de Vries, Gereformeerd predikant i« benoemd: tot broeder in de orde van dc-n Nc- derlandsohen Leeuwde gepension neerde adjudant-onderofficier H. J. Otten, van de instructie-compagnie is bevorderd tot officier in de orde van Oranje- Nassau met de zwaarden: de luitenant-kolonel J. G. C. Ver meuten, van den staf van liet wapen der Koninklijke marechaussee, com mandant van het korps politielroepen tot ridder in de orde van Oranje- Naseau met die zwaarden de kapitein J. H. G. Kappelkoff, van de 3de divisie Koninklijke mare chaussee zijn benoemd-, tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw: A. B. Marin- kelle, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenha- ge; P. C. Huengee, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Lim burg, te Maastricht L. Volker Aan., aannemer van pu blieke werken te Sliedrecht; mr. dr. R. H. baron do Vos van Öteenwijk, lid en sccietaris van de Staatscommissie tot voorbereiding van de wettelijke regeling van het Wa terstaatsbestuur, te 's-Gravenhagu prof. G. J. van Swaay, afgetreden directeur dier Provinciale Noordbri- b antscho Mee triolt e itsmadtsol ïa.pp i j, te Nijmegen postcheque- en girodienst te 'e-Gra- H. Lohr. directeur der N. V. Pro vinciale Geidersche Elect ricit eits- Maatschappij. te Arnhem A. YV. Kijmmell, directeur van den venhage G. Kiveron, directeur van het tele graafkantoor te Amsterdam mr. J. H. C. Busing, directeur van de Rijkspostspaarbank te Amster dam tot officier in dc orde van Oranje- Naasau B de Brueys Tack, Rijkskavcnmees- ter bij het Noordzeekanaai te IJmui- den; H. Baron, ingenieur van den weg bij de Nederlandsche Spoorwegen te Alkmaar C. Bettink, aideclingschef lste klas se bij d!e Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht; A. J. Vereroesen, inspecteur der posterijen en telegrafie te 'sHerto- genbosch YV. J. P. Kroef, directeur van het postkantoor te Groningen -, tot ridder in de orde van Oranje- Nasasu A. J. E. Malus.koofdopziolrtei' chef de bureau bij den provincialen water staat iu Overijssel, te Zwolle A. de Bruin, technisch-ambtenaar bij den provincialen waterstaat in Noord-Brabant, te Tilburg; J. Lokker Jzn., opzichter lste klas se bij den Rijkswaterstaat te Hoek van Holland •J. de Vries, technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, te Hellevoete- sluis L. W. van der Ma«le, oud-technisch ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, te Dordrecht; J. van Eifrinkhcf, dijkgraaf van den polder Arkenheem, te Nijkerk; A. Kater Jzn., oud-hoofdopzichter van het Ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorder Koggen te Apeldoorn H. G. Th. Mann, oudl-hoofdopzioh- ter van het hoogheemraadschap van den Hondsohbosselie en Duinen tot Petten, te Alkmaar J. Eweg, onderafdeelingschef bij de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht H. G. Lantermans. inspecteur bij dc Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht F. Adiriaanse, secretaris van het be stuur van de Lknburgsche Tramweg- Maatschappij te Roermond; D. J. H.' van Tussenbroek, direc teur van het postkantoor te Arnhem H YVillemsen, directeur van poet- en telegraafkantoor te XJmuiden zijn bevorderd: tot officier in de orde van Granje- Nciesau IV Slachter, referendaris bij het Departement van Waterstaat te 's-Qravenhage L. M. van Hengelaar, inspecteur der posterijen en telegrafie te 'sGraven- hage is bevorderd: lot ridder in de orde van Oranjo- Nassau terwijl hij hier zoo bij het vuur zat, kon hij aan beiden tegelijk denken, zonder dat gevoel van -wraak dat hem vervuld had, toen Dubose hem 01» ilicn avond dat alleszins geloofwaar dige verhaal verteld had. Het was waai- dat hij geen direct bewijs had voor het vftïsche getuigenis van den halfbloed, niets dan het woord van het meisje, dut haar vader niet schuldig was aan het verdwijnen of den dood van sir Ference; maar niettegenstaan de de sterke gronden ertegen vertrouw do hij het meisje en geloofde hij zon der voorbehoud haar woord. Hij deed geen moeite de reden van de verandering, die er met hem had plaats gegrepen na te gaan. Hij wlsi dat hij hield van hot meisje, dat in de ze moeilijke gevallen zooveel moed had betoond en vorder gaf hij ner gens om. Eenige uren tevoren had hfj. bijna zijn liefde verklaard en alleen omdat hij or bijtijds aan gedacht had, dat het er den schijn van zou kunnen hebben alsof bij gebruik maak te van dc toevaMige omstandigheden, had er hem vanaf gehouden. N11, ter wijl hij naar het meisje keek dat daar zoo rustig lag te Slapen, healoot hij dat er niets tusschen hen mocht ko men. Niets!, fluisterde hij innig. Niets! Dat woord hield zelfs zijn vader in, want, zoo zeide hij bij zichzelf, toen tertijd was het meisje nog ecu kind B. Ooetiriga, kapitein van de veer boot Van Hasselt tc Enkhuizen; is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje iN'asceau (bij bevordering) ihr. L.' P. D. Op ten Noort, vice- voorzitter van de Uitvoerende Com missie van de Nederlandsche Overzee Trust- Maatschappij (in liquidatie), wonende te Baarn zijn benoemd: tot ridder in de orde van der/ Ne- derlandschen Leeuw nu-, J. H. Telders, landsadvocaat te 's-Gravenhage JA Sarphatv Orobio die Castro, assu radeur te Heemstede -, A. F. Philps, directeur der n&am- looze vennootschap Philips' Gloeilam penfabriek te Eindhoven, lid van den Mijnraad i3 benoemd tot commandeur in de orde van O ramie-Nassau mr. da\ YV. F. J. Frowein, voorat- ter vah die directie van de Staatsmij nen in Limburg, gewezen directeur van de Rijkskolendiistribute, wonende te Hfeerien zjjii benoemd: tot officier in do orde van Oraajo-Nas- sau: dr. D. Knuttel, directeur van het Kijks- landbouwproei'station to Maastricht; Herbert (Jronier, directeur dor Deli- Maatsckappij te Amsterdam, gewezen voorzitter van de voormaligo commissie van toezicht op hot Rijksbureau voor Ta bak, wonende te Santpoort; E. S. Entioven, gewezen secretaris van de voormaligo commissie van toeziet op het Rjjksbureau voor Tabak, wonende te Baarn; J. W. Lucas, hoofd van den centralen accountantsdienst bjj het Departement van Landbouw, Njjverhold en Handel, to O verveen; J. Q. Yaos, gewezen president-commis saris der naamlooze vennootschap: Alge meene Bodrijfscompagnie, gevestigd te Rotterdam, gewezen lUi van do commis sie vaa advies, toegevoegd aan hot Rjjks- kantoor voor Vetten; C. W. P. P. baron Swecrts de Laudas Wyborgh, voorzitter van het Bureau in- voer-eontrolo vetten, oliëu, te Rotterdam; II. Hertzberger, oud-directeur van de Rijkskloodingv oorzieniag te Rbtterdam; I'. M. Cochius, directeur der naamlooze vennootschap: Glasfabriek „Leerdam" .•oorheen Joekel, Mijnsscn Co., te Leer dam, voorzitter van dc Sodacommifsie; •dr. J. J. L. van Rijn, Rjjkslandbouw- eousulent, lid v00r Nederland in hef. Per manente Comité van het Internationaal Laudbo-uwiinstitnut te Rome; mr. H. U. Obreen, secretaris van de commissie voor den Nederlandseh-Zuid- Al'rikaaoscJieu Handel, to 's-Graveuhage. tot ridder in de orde van Oranje-1 Nassau: P. Lindcnbcrgh, rustend landbouwer te Womeldinge; P. V. Valslar, voorzitter van het Cen traal Bureau van Veiliugsverceuigingen iu Nederland, te Naaldwijk. J. M. Breakers, oud-boofd concr school vo Neer, organisator vau do coöperatieve ciermija te Roermond en van het pluim-: veefokstation te Horst, wonende te Lot- :um (L.); S. Blcekor, directeur der Gerard Adriaan van Swieteu Tuinbouwschool te Frederiksoord; L. Veenstra, voorzitter vau do Vereeni- ging vjin Seheepswerktuigkundi.g&u. to G. Hijmuus,' oud-ijker der maten en ge wichten, chci' van dieast tc Maastricht; F. M. Rouppe van der Voort, directeur der naamlooze vennootschap: Rouppe van ■Ier Voort's J»*ustrie- en Metaalniaat- sohappjj, gevestigd to 's Hertogenboseh. G. J. Bokhorst, secretaris van den Neder- iaudschen Brood-, Koek- en Banketbak- korsbond te Amsterdam; F. N. Maunaerts, gewezen schoenfabri kant te Tilburg; C. N. J. Hioolen, directeur van de naamlooze vennootschap A. Hillen's Si garen- en Tabaksfabriek te Delft; P. H. L. Jamin, oudste lid van de fir ma C. Jamin, fabrikaute van koek-, ban ket- en suikerwerken te Rotterdam; H. Hoojjkaas, oudste lij der firma Suhoonhovousche Zilverfabriek II. Hoojj- kaas, to Schoonhoven; J. Fuuko, directeur vau het dagblad, Nieuws van den Dag, to Amsterdam; 15, J. Vermotten, graanfactor to Rot terdam; J. H. Rijs, rector van het Moederkloos ter der Zustc-rs Draelinen tc Haclen, al gemeen geestelijk adviseur verbonden aan den Limburgschen Land- en Tuinbouvr- boiid. H. E. A. L, M. van Dooren, hoofd der firma van Dooren en Dams, wollenstof- i'i'nfabrikauto to Tilburg; F. Gerzon, directeur vau de naamlooze vennootschap Gebr. Gerzon 's Modemaga zijnen, lij van de Kamer van Koophandel en Fabriekea te Amsterdam; tot ridder in de orde van don Neder landsehen Leeuw: E. H. Ekker, hoofdinspecteur van den Arbeid te Utrecht; mr. L. Del Baere, secretaris-geueraal dor Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. J. A. E. Vork ado, directour van Ver kade'3 Fabrieken te Zaandam; voorzitter van de Vereeuiging van Nederlandsche Werkgevers en van de afdeeling Neder land der Internationale Organisatie van iudustrieele werkgevers; gvweest en had naar alle waarschijn lijkheid toen nog niete van sir Feren ce of van diens verdwijning gehoord- en zelfs indien haar vader op de een of andere manier bij die verelwijning betrokken was geweest, dan nog moest het meisje daar absoluut onschuldig aan zijn. Zoo zat liij te peinzen, terwijl hij vol liefde naar het meisjo keek. YVat ar ook gebeuren mocht, hij moest en zou hó.ar in veiligheid brengen en dat zou geen gemakkelijke taak zijn. YVant de mondvoorraad was voor twee men- schen, die zoo snel als het weer dat toeliet, maar toch nog uiterst lang zaam, vooruit kwamen, uiterst ge ring; en tenzij zij wild vingen zou de strengste zuinigheid betracht moeten worden om hen er door heen te siee- pen. Nu dwaalden zijn gedachten weer af naar het span honden, dat hen in de duisternis gepasseerd was en weer hoorde Irij het Jachen van de krankzin nigen. Ilij rilde bij de herinnering eraun en stelde zich toen den vreesc- lijken toestand voor, waarin twee krankzinnigen zich op deze kale uit gestrekte vlakte moesten bevinden. Krankzinnigen kwamen, zooals hij het meisje reeds, verteld had, in het Noorden meor voor. Do ontzettende eenzaamheid en de angstwekkende stilte,, zoowel ate de weken van totale duisternis, wanneer de zon nooit bo ven den horizon kwam, hadden een dr. H. A. Poe's, te Heerlen, lioofdaal- inoezeaier van sociale werken, voorzitter vau „Ons Limburg"; tot officier ju (lc orde vau Orauje- Nassau: 0. W. Eisma, referendaris bij do con trole op bot rekenjdicihtig beheer der R- V. B. te Amsterdam; F. X W. Bult. pastoor te Gaandoren, gem. Doetincaem, oud-geestelijk adviseur vau het B-K. Vakbureau; P. Strooiuer deken to Gouda, geeste lijk adviseur van den Ned. R. K. Volks bond en van versohillondo vakbondon; dr. J. W. do Bruyne, directeur der zie- keiiiurichting vau de Gereformeerde Vcr- oouiging voor ziekenverpleging tc Am sterdam; V. van Itallie, te Amsterdam, secreta ris van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der pharmacïe; dr. F. M. J. do Wever, eerste internist en röntgenoloog aan het St. Joseph zie kenhuis te Heerlen; dr. S. J. Philips, arts te Amsterdam; dr. 'G. 0. F. Rombouts, geueeshoer-chi- rurg a.ifl kot hospitaal Calvariëuborg te Maastricht; dr. D. H. van der Goot, chirurg aan het Diacones»:uhuis „Bronovo'' te 's-Gra- venhage; H. E. Oving jr., to 's Gravenhage, pre- sideiitrcommissaris van H. E. Oving Jr., '3 'JJzer- en Staalhandel ou de Indische: Stiiulindustrio te Soerahaya; tot ridder in do orde van Oranje- Nassau: J. C. Rodelé, directour der N. V. Bis cuitfabriek „Victoria" te Dordrecht; J. Muller, technisch onderdirecteur van do Société Cëramiquo te Maastricht; dr. K. H. G'. Lamers, to 's Hertogen bosch, lid van do gezondheidscommissie aldaar, en ondervoorzitter van do ver- oomging „Het (*ro0ne Kruis" te 's Her- togoabosoh Ij. J. A. N. SiuioniB, directeur van het Ce ut raai Bureau vaa Sobrié'ïas, te 'a Her togenboseh; Th. Biauchi, te Amersfoort, peuning- ineoster vau Sobriët3s; moj. A. Rovers, directrice-ihoof.lver- pleegster van het ziekenihuis „de Aleida Krauierstiehting" te Coovorden; moj. A. B, do Jong (moeder Viucen- tiaua), mooder oversto in do R. K. zieken verpleging te Zwolle; W. .1. Slagter, arts, gemoento-geuees- heer te Woer-len; L. P. van den Blink, notaris ta Brielle; Joh. ^tarsen directeuj der gemeente lijke cn liistricts-arbeidsbeurs te Gro ningen; Joh. Kok, te Eindhoven, hoofdbestuur der van den Nod. R. K. Tabaksbewerkors- bond; 11. Brouwer, te Hilversum, voorzitter van den Boud van R. IC. Werkliedenver- eenigiaigen ja het Aartsbisdom Utrecht; TIi. Gabriel, directeur der vak- en tee- keiisehool van de St. Jozefsgezellenver- eeniging te Amsterdam; J. Douwes Jr., te Amsterdam, voorzit ter van de afd. Amsterdam van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium"; H. Amelink, te Utrecht, secretaris van het Ohristeljjlc Nationaal Vakverbond; G. Baas Kzn., te Amsterdam, tweede- secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond; tot ridder in de orde van den Nedcr- landsehen Leeuw: mr. H. A. Kindermann, lid van den Raad v-io Nederlandsch-Indië; mr. G. L. Mens Fiers Smeding, wd. raadsheer iu hofc Hooggerechtshof van N od c rlandsch-Iudiö; F. .T. Kroeson, generaal-majoor, hoofd van dén generalen staf; J. Sibinga Muider, directeur van Land bouw. Nijverheid en Handel; P. A. Roelofsen, directour van Gouver- nementsbedrjjven; L. J. Schippers, directeur van Binnon- landseh bestuur; L. C. Westonenk, hoofdambtenaar mot buitenlandsch verlof, 1.1. Gouverneur der Oostkust van Sumatra; F. C. Vorstman, Gouverneur van Cele bes en Onderhoorighoden; A. M. Hens. resident van Palembang; P. YV. Jonquièro, resident van Djokja karta; A. J. H. E ijken, resident van do Proan- ger-Rogentschappen; J. H. Nienwenihnya, resident van Se- marang; mr. A. H. Klein, lsto vice-preeidoint vau het Hooggorochtslhof van Neder- Iandsch-Indië; A, A. Moijere, hoofdingenieur bij den Waterstaat en '3 Lands Burgerlijke Open bare Werken; J. Blackstone, hoofdingenieur by den Waterstaat en 's Lands Burgerlijke Openbare Werk on; (professor ir. J. Kloj)por, rector-magui- fleus der Techuischo Hoogeschool te Ban- doei.g; dr. G. W. Kiowiet dc Jonge, particulier geneesheer; R. G. Loegatra, hoofdingenieur bij het Marl ne-Etablissoment; L. Houwink, boofd van den dienst van het Mijnwezen mr. N. J. L. Brantjos, Gouverneur van Ourmjao; O. J. Feith, oud-resident van Oheribon, oud-voorzitter van do Suiker-enquête commissie; mr. J. Gerritzen, ouddirecteur der Ja- vaache Bank; Tb. van Voorthuyeen, administrateur by het Departement van Koloniën: zijn bovorderd: zeer onlmoedigenden invloed op den mensoh el ijlken geeat; en meer- dun oens vielen mannen, die wat verbeel dingskracht hadden, als slachtoffer van den waanzin. Een geval had hij, zooals liij het meisje vertelde, zelf be handeld, maar er waren er heel wat meor, zelfs onder zijn kameraden. Zoo herinnerde hij zïoh het geval van een pelsjager in Fullerton, wiens kameraad in de sneeuw omgekomen was en die in de ontzettende stilte voortdurend zijn gestorven makker iete tegen hem had hooren roepen, dag en nacht, nacht en dag tot op het laatst uitgeput door dat onop houdelijk geroep en de ontastbare te genwoordigheid zichzelf op den po litiepost had opgesloten en daarna zich een kogel door het hoofd had ge jaagd na een treurig relaas van zijn lijden achtergelaten to hebben. Dan was cr liet geval van den man van Fort Cliipeurjan, die een Presbyte- rioanscho zendeling die in een nut met een halfbloed bij een vestiging van de Hudson Baai Compagnie leef de en daar waanzinnig geworden was. naar Fort Snsatcbewan had moeten begeleiden. De weg was vijfhonderd mijlen lang en het was midden in den winter mot een temperatuur van twin tig tot, vijftig graden onder nul. Dc man had na een avontuurlijke reis den krankzinnigen zendeling aan de hoede van de medische autoriteiten - tot officier :h dc órde van Oranjo. E. W. Pth, M, Nittol, hoofdambtenaar met buitonlinuiseh verlof 1.1. hoof(( vau den Pandhuiadlonst; J. do Haan, assistent-resident van Sa- mnrinda; Lint A. Pat, oud--kapile::i-i:tuia;r dor Ohiueezen tc Muutok, lid vau den Volts- raad; 55'ya benoemd: tot officier in de orde van Oranjo, Hainan: mr. A .Noyl'/.ell do Wilde, advocaat- generaal bij bot Hooggerechtshof vau No. 'terlamisc'h-Iadië. uir. M. B. van Meertcn, officier van justitie ic Scniaraug; E. 1'. Wellens tein, hoofdambtenaar ter beschikking van den directeur van finan ciën A. L. de Stoop, secretaris van het De- parlement van Financiën H. L. la Lau, luiienant-koloncl van den Generalen Staf, met bepaling, dit aan hem liet versiersel der orde zal worden uitgereikt met dc zwaaiden E. II. Carpentier Ahing, notaris lc Batavia, oud-voorzitter van de stichting „Hoogere Burgerschool voor Meisjes^ aldaar; C. Verslui», gouvernements-secreta- ris, voorzitter van het bestuur van het Christelijk Militair Tehuis ie Buitea- zorg L. J, J. Caron, assistent-resident ter beschikking van den Gouverneur van Atjch en Onderhoorïghedcn P. J. van Gulik, ambtenaar met bui tenlandsch verlof, L.L assistent-residcnl ter beschikking voor agrarische zaken te Soerakarta F. van der Goot, hoofd vau het dienst vak telegrafie van den post-, telcgraaf- en telefoondienst Ch. F. Slaargaard, 'ijdclijk hoofd der afdeeling bestuurszaken der Buitenge westen van het Departement van Biu- nenlandsch bestuur Pan ge ran Tocmenggoeng Ario Koe- soemo Joedo, eerste plaatsvervangend voorzitter van den Volksraad, regent van Ponorogo S. A. Teixeïra de Maltos, iia van den Volksraad, super-inteBdant van de Soo nansonderneniingen en van de Rijks- onderneming Karanggeneng Pangeran Adipati Hangabehi, luite nant-kolonel bij den generale» staf, ad judant i. b. d. van den Gouverneur-Ge neraal, met bepaling, dat aan hem het versiersel der orde zal worden uitge reikt met de zwaarden Raden Adipati Djojonegoro, Rijksbe stuurder vau Soerakarta; Raden Mas Adipati Ario Dhipo Koe- soemo, regent van Baiang Raden Adipati Wira Tanoe Ningrat, regent van Tasikmalaja; H. F. Streiff, directeur der Koningin Wilheiminaschool te Weltevreden A. P. F. van Velsen, pastoor te Bui tenzorg dr. C. de Bruyn, zendeling-arts te ICambaniroe (Soemba) M. Meinesz, hoofd van het Kantoor voor Reiswczen C. G. de Haseth C.-Gz., directeur van de Cura?aosche Bank tot ridder in de orde vat> Oranje- Nassau H. van der YVal, kapitein der infante rie, gewezen tijdelijk gezaghebber bij liet Binnenlandsch bestuur, met bepaling dat aan hem het versiersel der orde zal worden uitgereikt met de zwaarden W. Groeneveldt, controleur bij bet Bin nenlandsch bestuur in de gewesten bui ten Java en Madoera C. L. van der Plas, controleur bij bet binnenlandsch bestuur in de gewesten buiten Java en Madoera, te voren tijde lijk gesteld ter beschikking van den al- gemeenen secretaris mr. B. ter Haar, voorzitter van de landraden tc Poerwokerto en Poerba* lingga F. A. E. Drossaer?, gewestelijk secre. taris van Soerabaja mevrouw C. J. J StokvisCohee Stuart, gewezen wd. gouvernements-arts* thans particulier geneeskundige te Bui tenzorg mejuffrouw B. A.- Ch, Weehuizen, amb" tenaar mot verlof, LI, idirectrice vaa de Normaalschool voor inlandsche hulp- onderwijzeressen te Djokjaka -'.a A. J. H. Scherp, directeur van do mulo-afdeeling der algemeene middel bare school te Tondaao; J. H. Hiebink Rooker, oud-uirectcue der zendingskweekschool te Tomonon J. J. Op de Woerd, overste van de R.-K. Broederschool te YVebevreden G. Maan, zendeling te Tobolo; F. K. H. Zaalberg, hoofdredacteur vaa het Bataviaasch Nieuwsblad D. W. Berretty, directeur van het pers agentschap „Aneta" J. H. Blok, ingenieur bij den YValer- staat en 's Lands Burgerlijke Openbare Werken Abdoel Hamid, radja bitjara vaa Bima A, van de Water, kapitein der infan terie, met bepaling dat aan hem het ver siersel der orde zal worden uitgereikt met de zwaarden A. J. A. van Overeem, kapitein der infanterie, met bepaling dat aan hem het versiersel der orde zal worden uit gereikt met de zwaarden (YVordt vervolgd). overgeleverd. Maar op do terugreüi waren na de ontzettende inspanning de eenzaamheid en de stilte op den langen duur te veel voor Item geweest en in Lac La Biche was hij in elkaar, gezakt en absoluut kranzinnig gewor den. Dan het göval van do twee man nen daar in Herschel Clancy hield plotseling op. Het was zeker niet goed, zich dergelijke gevat- len weer to binnen to brengen, wan neer men zelf in een vrij wanhopiger»' toestand verkeerde, want do gedachte aan krankzinnigen kan iemand lang zamerhand krankzinnig maken Maar toch, hij kon er niets aan doen, volg de hij in den geest het span honden, met. zijn krankzinnigen bestuurder, dat hem daar zoo 6net voorbijgetrok ken was, de vlakte in. Wie was die bestuurder en wie wtuS de man op de slede Want dat er nog Iemand geweest -was, daarvan waa hij overtuigd. Op dezelfde vraag van het meisje had hij een antwoord gegeven, dat hij zelf niet geloofde. Haar vermoeden, dat de man op do slede haar Vader wel kon geweest zijn, had hij nu tot zijn eigen go- maakt. (Wordt vervolgd).-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 10