Buitenlandsch Overzicht Korporaal Clancy van üe Bereden Politie. Dc heer Doxs maakt eenige opmer-1 kir gen naar aanleiding- van het ant woord op zijn vragen, om., verklaarde spr. dat z. i. bij de aanbesteding van schöolmiddelen van de Algemtcne Voor- waarden is afgeweken. Verdei zegt spr. dat alleen is besloten tot het maken van een bestrating op het Kastanjeplein, maar niet van een plantsoen. B. en W. deden dat laatste alleen, vol gens hem, op eigen rekening. Spr, kan zilch daarmede niet vereenigen. Boven dien is z. i. in dezen tijd van bezuini ging het aanleggen van een plantsoen ten luxe. Dat geld had aan andere, be tere zaken, kunnen worden besteed, die poodiger zijn. De heer Janseais ook niet tevredeD ©ver het op zijn vragen ontvangen ant woord. Hij meent dat B. en W. hem met een kluitje in het net stuurden en dat het antwoord van B. en W. als een tang op een varken slaat. Alsnog drong spr. op een nader antwoord aanj De heer Klein, die naar aanleiding van die quaestie ook vragen had ge daan, maakt dc opmerking dat hij op een door hem bijgewoonde vergadering den indruk heeft gekregen dat dezelfde namen hebben gestaan op eea adres om een school te Haarlem en op een om een school te Schoten. Spr. zou willen, dal B. en W .nog eens de zaak bij B. en W. van Haarlem onderzochten, om eens na te gaan of de namen op hel adres te Schoten, ook niet te Haarlem zijn gebruikt. De heer Bies antwoordt dat B. en W- een antwoord trachtten te geven op de bedoel ine van de vragers. Hij verklaart dat de aanbesteding van de schooi meubelen op de juiste manier plaats had en dat bij die aanbesteding ongezegehde büjetten werden terzijde gelegd. Inzake het Castanjeplem kunnen B. en W. nu geen antwoord geven, om dat de heer Boxs zich met een adres tot den minister wendde. - l>e heer Boxs sprak van andere, nuttiger za ken. maar dat alles kan de heer Boxs bii de Begrooting behandelen. Den heer Jansen zegt spr., dat B. en VV. de zaak van den bouw eener openbare school op eenzelfde manier ais die van een bijzondere school be handelen. Het is een financieel? quaestie. In Schoten kunnen geen scholen worden gebouwd indien dc geiden er niet voor zijn. Dit is ste-ed» het standpunt van den raad geweest en daaraan wenechen B. en W. zich te houden. De heer Jansen repliceert, dat de zaak is. dat een schoolbestuur een aanvrage doet. dat het daar geen ant woord op ontvangt en dat de raud niet in likt punt is gekend. Dat i9 een incorrectheid, die niet mag worden begaan. Den heer Klein zegt spr., dat de aanvrage om een school te Schoten van een andere 9choolvereeniging is dan die waarover de heer Klein een vergadering bezield. Beide eohoolver- eeiiigingen hebben niets met elkander te maken en de handteekeningen op de adressen zijn andere. De heer Loerakker merkt op, dat. indien binnen drie maanden geen antwoord on een adres inzake echoolbouw is ingekomen, wordt ge acht dat er geen bezwaren zijn en dat dus met d&n bouw kan worden begon nen. De raad is nu geplaatst voor een zaak, waarin de raad nimmer is ge kend. De heer Klein herneemt, dat hij er ernstig aan twijfelt of de aanvrage volgens de wet is gedaan. Indien na men te Haarlem gebruikt, ook to Schoten zijn gebruikt, dan is niet ge handeld volgens de wet. Daarom dringt spr. er op aan, dat B. en W. te Haarlem deze zaak nogmaals zullen onderzoeken. Spr. meent, dat indien waar is wat de heer Loerakker zieide, er dan een vergissing plaats had en dat dan het schoolbestuur zoo hoog zedelijk moc-t staan om opnieuw een adres aan den raad te richten, omdat in dat geval de raad zich niet zou hebben uitgespro ken. De heer A 1 g r a verzekert dat <_r een nieuwe verceniging is gesticht en dat deze een adres met nieuwe hand teekeningen verzond. De heer Klelin is dus abuis, dat te Haarlem en te Schoten van dezelfde handteekenin gen is gebruik gemaakt. Verder zegt spr. dat B. en W. niet aan het Schoolbestuur hebben geant woord binnen drie maanden. Het re kende er dus op dat de aanvrage in orde was en is gaan bouwen. Binnen 30 dagen zal het geld van de ge meente gaan eischen. De heer Boxs handhaaft bij re pliek zijn in eersten termijn geuite bezwaren. Vooral komt spr. er "tegen op dat de zaak van het plantsoen op het Kast.-injeplcin niet in den raad is geweest. De heer Klein zegt dat indien er geen nieuw adres van het schoolbe stuur komt en dit dus wil gaan pa rasiteeren, hij die zaak overal zal gaan uitbuiten. Dc voorzitter geeft toe, dat B. en W. een verzuim hebben ge pleegd. Het was echter geen moed willig verzuim. B. en W. zijn nu nog aan 't onderhandelen onr aan geld te komen voor den bouw van de openbare school. Was het verzoek van Eeï scEöolBestuur Iri den raad De Ecor Loerakker dringu er geweest, en had de raad dat ingowiil- op aan dat de gevonden voorwerpen ligd, dan was het gold er toch niet vroeger zullen worden gepubliceerd, geweest. Door liet verzuim van B. De voorzitter doet daarvan en W. leed niemand schade. toezegging. Do heer Jansen herinnert, dat De raad ging daarna over in een het bezwaar is, dat de raad niet inzitting met gosioten deuren tot be de zaak is gekend. sprekiug dor begrooting voor i922 en De heer Loerakker hoopt dat belastingzaken. B. on W. zullen maken dat deze zaak 't reine komt. Hij vindt dit een onprettigen indruk J is, dat de WDenierLBdi\eXkpl^Ptsd'erB'aIn houde^ dachten wat de wet zegt, maar hoe dorp een korfbMcluhopte ricMen. aan de eenten te komen. De raad Een 30-tal dames en heeren is als lid plaatste zich steeds op het stand- toegetreden. puntwilt ge scholen bouwen goed, Vechtparti] De toestand maar maakt dan eerst dat het geld van den arbeider v. d. K, die te er is Daardoor hebben B. en W. Nieuwvennep bij een vechtpartij door in dezen een verzuim gepleegd. een messteek levensgevaarlijk werd Een adres van den heer Braam in- verwond en in het ziekenhuis te Lei- zake het raadslid mevrouw Munnik- den verpleegd wordt, is nog hoogst VaBtenhoudt wordt aangehouden tot ernstig. De politie zet haar onderzoek de volgende vergadering. voort. E QUAESTIES OVER TURKIJE, DE DARDANELLES ENZ. De Belgische gedelegeerden Dela croix en Bemelmans, alsmede de fi- nancieele expert Phiiipson, zijn Dinsdagavond te Berlijn aangeko men. Hedenochtend zouden zij door den rijkskanselier worden ontvan gen, waarna de onderhandelingen over de waarborgen voor do Duitsehe schatkistbiljetten ter betaling van de Duitsehe schadeloosstelling zullen be ginnen. Dc Belgische premier Theunrs en de minister van Buiteulandsche Za ken Jaspar hebben in den minister raad hun collega's op do hoogte ge bracht van de instructies, welke aan de Belgische vertegenwoordigers bij hun vertrek naar Berlijn zijn mede gegeven. Officieel wordt omtrent deze instructies niets medegedeeld, doch het staat vast, dat van Duitschland zulke waarborgen zullen worden ge- cischt, dat de schatkistbiljetten, die Bolgié zal ontvangen ter voldoening van zijn prioriteitsaanspraken, onmid dellijk verdisconteerbaar zullen zijn. Volgens de „lndépeudance Beige" zal van de Duitsehe regeering wor den verlangd, dat /ij aan de rijks bank de verplichting zal opleggen, om, wat er ook moge gebeuren, de goud dekking van do statkiatbiljctten, die België zal ontvangen, onaangeroerd ic laten. Deze verbintenis van de rijksbank zou het mogelijk maken, dat België de schatkistbiljetten kan v erdiiscon teeren bii groote buiten- 'andeohe bankierefirma's. De overeenkomst, welke tusschen Hugo Stinnes en de Fransche corjiora- tie voor het herstel tkr verwoeste gebieden is gesloten, wordt nog steeds door Ber- lijnsche bladen besproken met een le vendigheid, zooals nog zelden bij der gelijke gebeurtenissen is betoond. Dit vindt eenerzijds zijn oorzaak in het feit, dat dit verdrag heftig door de socia listische pers is aangevallen, terwijl an derzijds de burgerlijke bladen door Stinnes tot een persconferentie uitgc- noodigd. De „Lokal Anzeiger" schrijft over de voorgeschiedens van het verdrag, da*, reeds in November van het vorig jaar van Fransche zijde met Stinnes relaties werden aangeknoopt, terwijl ook Lloyd George daarvan door Stinnes persoon lijk op de hoogte werd gebracht. De „Vorwarts" neemt ook een afwij zende houding tegenover de overeen komst aan. Het blad berekent, dat de 6 provisie, die de Stinnes-groep zal ontvangen, aan deze groep een som van 45 milliard zal inbrengen. Al wordt ook het geheeie bedrag van de leveringen op het credit van de Duitsehe schade loosstellingsrekening geschreven, neem' dit toch niet weg, dat daardoor de leve- ringen kunstmatig duurder worden ge maakt. Terwijl Ralhenau de leveringen volgens de Duitsehe noteerhigen wilde betalen, voorziet de Stirm es-overeen komst in betaling in Fransche papier- franken, terwijl het verschil in prijs aan de belanghebbenden komt Ook het „Berliner Tageblatt" acht het niet onbedenkelijk, dal door de beta ling in francs het risico vcor verdere stijging der deviezen op de Duitsehe re geering zal neerkomen. Het blad erkent evenwel, dat de overeenkomst ook groo te voordeelen biedt. De „Rote Fahne" zet er baar hoop nog op, dat de mijnwerkers in 't Roer gebied zich er tegen ïullen blijven ver zetten, dat het aantal overuren nog meer zal worden uitgebreid, hetgeen gelijk bekend voor de doorvocriug van de overeenkomst noodzakelijk is. De „Tagliche Rundschau", die tij dens het verbod van de „Deutsche AI1- fpemeine Zeitung" als spreek irompet van Stinnes fungeert, verklaart, dat dc po litieke uitwerking van de overeenkomst op de Fransch-Duitsche betrekkingen van verzachtenden aard zal zijn. De over eenkomst van Wiesbaden aldus he: blad bood aan Duitschland geen t uitzichten. De Stinnes-overeenbumst is in dit ^rband te beschouwen als een scherpe criliek ojj de overeenkomst van Wiesb: den, echter niet in negatieven zin, doch in positieven opbouwenden geest, openen zich voor den verderen voort gang van de onderhandelingen de beste vooruitzichten, l'oincaré is van het plan op de hoogte gesteld en heeft er goedkeuring aan gehecht. Heden zal hel Reichsverband der Duitsehe Industrie over beraadslagen en het is zeker, dat het eveneens zijn goedkeuring aan de gesloten overeenkomst zal hechten. He den zullen zich eveneens tal van leiden de frguren uit de Duitsehe economische wereld naar Noord-Frankrijk begeven om daar besprekingen te voeren met Fransche industricelen om de details nog nader te regelen. Voorts schrijft het blad,' dat de eenkomst niet in het minst als een „Spitze" tegen Engeland is bedoeld. Het is slechts een Duitsch-Parijsch drag ten dienste van de Fransche bur gers, wier woningen tijdens den oorlog zijn verwoest. Nu de leidende industri- eelën de kwestie van het herstel aldus op practische wijze ter hand hebben ge nomen, ware het te wenschcn schrijft het blad dat ook de Duitsehe arbei ders die steeds voor een practische op lossing van de herstelkwestie in Noord- Frankrijk hebben geijverd, hun med-. werking bij de uitvoering van deze ovei eenkomst zullen verleenen.. Naar de „Zeil" met betrekking tot de S'.innes-ovcreenkomst verneemt, keeren de Fransche gevolmachtigden spoedig weer, voor het voeren van nieuwe on- deihandelingen, naar Duitschland terug. De Fransche diplomatie is van oor deel dat thans het oogenblik is geko men om het probleem van Kon- stantinopel en Thracië te bespreken, en voor de conferentie an Venetië besluiten gereed te maken, welke voor dc geallieerden aannemelijk zijn. Zoo acht zij het tevens mogelijk het verzoek betreffende een Gricksch Turkschen wapenstilstand te steunen, mits de Gricksche regeering zich ver bindt de cveatueele beslissing der geal lieerden inzake de nieuwe afbakening der Gricksche gebieden in Europa ce aanvaarden ca afstand ;e doen van alle aanspraken tot deelneming aan het tos- komsiig beheer der Dardanelles Wat het Grieksche aanbod betreft om Klein-Azië te ontruimen en alleen de :n van Smyrna te behouden, zoo is te Parijs van oordeel, dat dit voor Griekenland geen enkel offer ten guu- van den vrede beduidt, zooals men te Londen verklaart, daar het voortdrin- gen der Turken dc quaestie van Smyr- i ondanks de Grieken zal oplossen. Frankrijk zou bereid zijn den Tur ken de souvereiniteit over de Dardanel- len terug te geven, den geallieerden liet recht te laten er voortdurend schepen ter surveillance te houden, en zonder dralen Konstantinopel te ontruimen. Men gelooft dat de Britsche regeering, welke niet meer op de Grieksche troe pen kan rekenen om haar politiek in het Oosten te verwezenlijken, deze radicale beslissing onder bepaalde voorwaarden i zou aannemen. De oud-gezant van de Vereenigde Staten te Konstantinopel, Morgenthau, heeft in een interview met de „Daily Telegraph" gezegd,» dat de mogendhe den krachtig tegen de Turken moeten optreden en den Kemalisten den door gang door de zee-engten moeten weigc- Hij legde den nadruk op de nood- zakelijÜieid van internatioealiseering den doorgang der Dardanellen en den Bosporus en voegde er aan toe, dat het een misdaad zou zijn, Konstan tinopel in Turksche handen te laten. Deze stad dient volgens hem onder be scherming van den Volkenbond te wor den geplaatst en onder de controle der geallieerden, nadat deze de Turken ver slagen hebben. Voor de veiligheid van de wereld is een Balkanbond noodig met Konstantinopel onder ïnternationa'e controle. De vertegenwoordiger te Rome van de regeering te Angora heeft bericht van zijn regeering ontvangen, volgens hetwelk als voorwaarden voor een eventueelen wapenstilstand wordt ge- ëischt dat de Grieken Klein-Azié ge heel zullen ontruimen, voorts herstel dc Turksche onafhankelijkheid biinDen de nationale grenzen, terug gave van Thracië ten Zuid-Oosten dei Maritza met inbegrip van Adrianopel. Naar voorts nog door genoemden vertegenwoordiger werd medegedeeld, heeft de Londensche missie van Fethi Bev weinig resultaten opgele verd aangezien deze door geen enke len Britschën staatsman as ontvan gen. Fethi Bey is „thans te Rome aangekomen, waar hij .ip den terug tp?i van f tbanzer zal wachten. V Ii"bt zal Lalie de rol van bemidde laar rvuiien tusschen Engeland e:i Angra. Vereprofd nieuws DE IERSCHE QUAESTIE. Het parlement. Het land heeft volgens den „Times" correspondent te Dublin thans de defi nitieve verzekering van de lersche geering ontvangen, dat de openingszit ting van het parlement Zaterdag a.s. l* Dublin zal worden gehouden. Het i: waarschijnlijk, dat de belofte zal worden nagekomen, voegt de correspondent bij. De spoorwegverbindingen zijn alle provincies hersteld, behalve in de meest Zuidelijke en Westelijke, distne ten. De voornaamste steden zijn thans alle in handen van de regeering en de oorlog is thans in dat stadium van ver rassingen en hinderlagen gekomen, da: zoowel voor de troepen als voor de burgers zeer moeilijk is. Zaterdagavond is op verschillende plaatsen in Dublin weer hevig gescho ten. Kleine militaire posten werden te zelfdertijd aangevallen en de ongerust heid der burgerlijke bevolking nam nog toe door het ontploffen van bommen. Terwijl het schieten op zijn ergst was, ging plotseling de straatverlichting uit, doch kort daarop kwamen troepen mei zoeklichten, die er in slaagden de „snipers" te verjagen. Een landgoed In brand gestoken. Castlegore bij Balma, het landgoed van den graaf van Arran in Mayo, is door gewapende lieden in brand gesto ken. Antiquiteiten en schilderijen zijn verbrand. De schade bedraagt ioc pond. Vrede tusschen Ulster en den Vrijstaat? De nationale troepen hebben hun grenswacht bij Strabane en Lifford (aan de grens van Donegal), teruggenomen, hetgeen als een aanwijzing wordt be schouwd voor vrede met Uls»er. De Valera bij de ongere gelde troepen. Naar gemeld wordt, bevonden De Va. lera en Childers zich in de gelederen der ongeregelde troopen bij het gevecht bij Kilworth. Zij sliepen in een boer derij, welke als hoofdkwartier dienst deed en hadden een lijfwacht van vijftien volgelingen. DE MOORD OP OE BELGISCHE MILITAIREN TE OBERCASSEL. Het onderzoek naar den moord op een Belgisch sergeant en een schild wacht te Obercassel toont s'ceds dui delijker dat er geen spiakc is geweest van een misdrijf niet voorbedachten rade, doch dat het liier geld: een persoon lijke twist tusschen ceaige niet geheel nuchteren soldaten en burgers. Dit stemt de Belgische bladen uit den aard tot gerustheid, al blijft de „Nation Beige" de schuld van het gebeurde aan de slap. pe houding der Belgische autoriteiten wijden, en er op aandringen dat de Pruisische ambtenaren in het bezette ge bied door ambtenaren uit het land zelf worden vervangen. Intusschen blijven de Belgische re chercheurs, die zioh speciaal uit Brus sel naar Obercassel hebben begeven, hun onderzoek krachtig voortzetten. De staat van beleg blijft gehandhaafd, de burgemeester der stad, die met verlof was, is teruggekeerd. De waarnemende burgemeester en de commissaris van politie, die als gijzelaars in hechtenis waren genomen, zijn echter in vrijheid gesteld. Hel schijnt dat de Duitsehe toriteiten groote hulpvaardigheid betoe nen bij Eet opspeuren der moordenaars; do districtspresident van Dusseldorf heeft althans de Belgische recherche den steun der politie te Essen aangebo den en ioo.ooo mark uitgeloofd voor degenen, die nadere aanduidingen kun nen geven. OE VOLKENBON'). Van de vergadering die nu ie Ge- r.êve gehouden wordt .s nog niet veel nieuws te zeggen, de gedelegeer den hebben eenig verschil van mee- ning gehad over de verdeeling der vico-presidentzetels. Verder zijn ver schillende commissies samengesteld. De groote quaestie, de hulp aan Oostenrijk, is nog niet geregeld- fiuhriek ¥oor Vragen VRAAG Hoe kan men roest we ren van weinig in gebruik zijnde mes sen, welke den mees ten tijd in étui Liggen? ANTWOORD: Noem oen zaoht lapje en doe daar een beetje gele vaseline aan (vooral geen. witte) en wrijf daar het metaal mee, zoo dat er een onzichtbaar laagje van op komt. Om te voorkomen dat het étui vet wordt, pakt ge ieder ingevet, mes eerst in een papier en legt het zoo in 't étui. Binnenland De Kabinetscrisis HET „BEZUINICINCS". PROGRAM. De driehoekoorr cisponden t van de Tel. meldt Thans wordt officieel bericht dal er tusschen do drie Rechtsche partijen in de Tvveedë Kamer en den Kabi netsformateur overeenstemming js be reik t. Hiermede ia dus dé baan voor het tweede kabLnet-Ruys de Beeren- brouck geëffend en de samenstelling van het. ministerie zal nu wel sjxvedig bekend zijn. Zooals wij reeds eerder hebben lx^ richt,- is slechts een enkele persoons verwisseling te verwachten. De on derhandelingen li ebben voornamelijk over de samenstelling van het Regee- ringpprogram geïoopen, inzonderheid over bepaalde priiTcipieele punten, daarvan met name over die, ten op zichte waarvan tusschen de Piotes- Luilsclie groepen en de Katholieke fractie geen volledige overeenstem ming bestond. Onafhankelijk hiervan was over de te volgen bezuinigingspolitiek reeds vrij spoedig een accoord getroffen. Niet in dezen zin, dat er een volledig program van bazuiinigingBmaatrege- len is samengesteld, maar men is het ovor liet karakter in do richting van de te volgen politiek in dit opricht eens geworden. Men kan echter al vrij spoedig vooretellen tot versobe ring en vereenvoudiging van sommige takken van den Staatsdienst verwach ten. Ook op militair gebied zal wordien bezuinigd. Verschillende posten van militairen aard, die voor het volgend dienstjaar zouden worden uitgeti-ok ken, zijn geschrapt. Zijn wij wel in gelicht. dan is het niet de bedoeling de Vlootwet onafgedaan te laten, maar men kan wel vrij belangrijke wijzigingen in het wetsontwerp ver wachten, waardoor de financieele las ten voor dc naaste toekomst zeer aan merkelijk beperkt zullen worden. Ook op onder-wijngebied zal de be zuip igingspolitiek worden ter hand genomen m de lijn van het reeds inge diende wetsontwerp-de Viseer. HET NEOERLANDSCHE SANATO RIUM TE DAVOS. Men meldt uit Davos ,dd. 2 dezer, ui de N. R. Ct. Gisteren is hier het 25-jarig bestaan van het Nederlandsche sanatorium al hier gevierd. In het sanatorium was het voor alle bewoners een feestdag. Langs de terrassen van de beide ge bouwen was een eenvoudige groen- vereiering aangebracht, en aan de vlaggft?tokken wapperden de Zwiteer- eclie en Nederlandsche vlagfren. 's Morgens 10 uur had in de conver satiezaal een intieme bijeenkomst van de eanatoriumbewonera plaats, waar in dr. F. Sonies, sedert I December 1909 geneesheer-directeur, een feest rede uitsprak. Daarin gaf hij ook een overzicht van de geschiedenis van het sanatorium. In het bijzonder werd hulde gebracht aan den tot aller leed wee»!! afwezigen heer Plantenga, consul der Nederlanden te Davos, de ziel der vereeniging. Daarna heeft een deel der patiën ten namens lien en een deel van de oud-patiënten het sanatorium een ge schenk aangeboden 's Avonds vereenigde een feestelijke maaitijd allen in de eetzaal Na afloop daarvan werden in een voordracht met lichtbeelden gebeurtenissen en toestanden in en buiten hot «uiato i humoristisch toegelicht. Daarna werd vóór bet geïllumineerde sanato- a een schitterend vuurwerk ont stoken. dat door eenige_te Davos aan wezige land genoot en was .aangebo den. INGEZONDEN MEDEOEELINCEN k 80 Ct». per regel. nadlnesaus in iedei pakje A. J. P'm Amandeltjespitdding, Tijdelijke Heclame. VERBRAND Xe Heel (L.). wilde Zaterdag dc verpleegde Maria Droes- sen m net bt. .Uma-g«jUeM een brandende bus buemvao opnemen. Haar Kieeicu vallen vuur met nel go- volg, dat zij zoo ernstige brandwon den bekwaur, dal zij Maandag aan de gevolgen overleed. KRAB OUDJE. lu de veenderijen te b.-Oosierveen werkt dagelijks nog de. 82-jar ige weduwe Mots aan het opzetten ïler turven. GEARRLbTiiiLRD Omtrent den te Meppel gearresteerden stations chef der Dedemsvaartsclie Stoom tram Mij. meldt de „Asser Ct.": lïenige dagen geleden vond de po litie in verband met uitlatingen van een ontslagen beambte der Dedems vaartsclie .stoomtramweg-Mij. te Mep pel, aanleiding orn den stationschef dier Mij. te arresleeren. 't Bleek, dat deze in zijn vorig kosthuis verschil lende voorwerpen had verduisterd. Ook kwam hij onderzoek aan 't licht, dat in eon kast van de loods een zak knikkers stond, achtergebleven uit een zending voor een speelgoedwinkel alhier. Een en ander wees op klep- toinanie en in het geheel niet op een bevoordeeling van den betrokkene. Deze w erd weer spoedig na liet gehou den verhoor m vnjneid gelaten. Het geval bracht de gemoederen nogal in beroering. Zoo kwam ook weer naar voren, dat tijdens den dia- tribulie-tijd de lieer 11. Lc^t- Brugge te Meppei een portefeuille met 1 8u0 had laten liggen, natte hij vast meen de op diet kantoor der D. S. M. al daar, maar dat deze later nergens to vinden was, evenals een portefeuille nu voor enkele juxen vergeten op liet zelfde bureau door den heer i. Krol te Meppel en inhoudende ongeveer 1200. En toen de politie in deze rich ting ging speuren, vond ze in dcu koffer van den stationschef de beido portefeuilles, maar nu leeg. Ook wol len ondergoederen, door een bekende Overijselsche firma aan een winke lier te Meppel verzonden, maar nim mer besteld, kwenen nu weer boven water. De stationschef is nu andermaal aangehouden en gevankelijk naar As sen getransporteerd BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN BURGERS. Maandagavond te ongeveer half 12 kregen te Wierden, zoo meldt het N. v. d. D., bij gelegen heid van do volksfeesten enkele per sonen afkomstig uit Almelo ruzie. De politie zag zich genoodzaakt hen in het arrestantenlokaal op te sluiten. Zij pleegden verzet en om do opdringende menigte schrik aan te jagen maakte de politie gebruik van een vuurwapen. Een 21-jarige gehuwde vrouw werd in den voet getroffen. Zij werd ver voerd naar lioar huis, waar dr. B. geneeskundige hulp verleende. De po litie, die daarna door eenige beschon ken personen werd aangevallen, maakte van de sabel gebruik en gaf zekeren R. een ongunstig type, een slag op het voorhoofd, waardoor dezo ernstig gewond werd. In levensgevaarlijken toestand werd R. naar het ziekenhuis te Alme lo overgebracht. DROEVIG. Dinsdagmorgen is een 16-jarige hoogere-burgerscholier uit Koudeket'ko, die een revolver on derzocht., door het afgaan van het schot, in het hoofd getroffen en aan de gevolgen overleden. EEN JACHT OP ROOVERS. Men meldt uit Aalten aan de Tel.: In het grensdorp Museum heeft zich een ernstig drama afgespeeld. Er waren drie beruchte kerkroovers hij het grensdorp Geschen uit den trein ontvlucht, tut den gendarm die hen begeleidde, te hebben gekneveld. Dit drietal vervoegde zich, door honger gedreven, hij den landbouwer Lou- vers onder Mussum om brood. Dat brood werd hen verstrekt. Later bleek den landbouwer dat een van het drietal, Tclting hij liem had ingebro ken. De zoons van den landbouwer zetten Telling nu, waarbij zoowel Tel. ting als de landbouwerszoons van hun wapens gebruik maakten. Het gevolg was, dat Telling een schot in zijn buik kreeg, waaraan hij kort daarop is bezweken. Men vond rijn lijk op den weg. Zijn twee kamera den wisten te ontkomen. IN DEN MOND GESCHOTEN. Te Huizen werd zekere H. tijdens een woordenwisseling met zijn t-choon vader door dozen in den mond ge schoten. De getroffene is in het zie kenhuis opgenomen. Feuilleton 56). Neen, nuar morgen vinden wc missohien beide. Het rendier is het meest rustellooze dier uit het hoe Ie Noorden vandaag hier en morgen vijftig mijlen verder. Ieder oogenblik kunnen we een kudde zien en als dat gebeurt rijn we gered. Dan hoop ik, dat de fortuin ons gunstig zal zijn, zeide het meisje zachtjes. Dat hoop ik ook, antwoordde de kor poraal ernstig en begon toen toebe reidselen voor den nacht te maken Ongeveer op hetzelfde oogenblik, speelde zich, nagenoeg twee en twin tig mijl verder, bijna aan den rand van de vlakte, waar een groeft popu lieren stond, een vreemd toonool af. Jean Dnbosc, wiens zenuwen nu liecle- maal in dc war waren, stond naar zijn gevangene te kijken, die, vast In slaap, zorgvuldig in dekens Kerold met rijn rug tegen dc slode lag te sla pen. De oogen van den halfbloed za gen enrit als die van een krankzinni ge en zijn uiterlijk wan weerzinwek kend. Plotseling riep hij ongeduldig uit: Word wakker, ik /.eg je, -word wakker Elkington. Daar zijn ze, ze kijkt je aan die stilte, qh! die stilte. Zij staat klaar om ons tc bespringen. De man, dien hij aldus aansprak opende de oogen. Voor het eerst sinds die slag op zijn hoofd hem bewusteloos en daar na ziek had gemaakt, drong er iets tot hem door. Terwijl hij den half bloed met een woeste uitdrukking in het gezicht, zich over hem heen zag buigen, werd hij zich plotseling zijn aanwezigheid bewust; toen sprak Dn bosc weer; Spreek, mijnheer Elkington, spreek! Met een wanhopige poging probeer de Elkington zich te uiten: Wat is er! Zij zien ons aan 1 fluisterde de halfbloed. Zij zijn daar in do duister nis. Wie vroeg de ander, nog stoeds niet begrijpend in wat voor toestand hij zich bevond. Het eenige antwoord van den half bloed was een blik in do duisternis rondom hem; toen verandorde hij plot seling van houding en bracht zijn ge havend gezicht vlak bii het vuur. De blanke staarde hem verbaasd aan, en keek toen ook naar de duisternis, maar hij kon hoegenaamd niets on derscheiden. Hij keek het kamp rond en op zijn gelaat kwam een verschrik te uitdrukking. Na ean oogenblik vroeg hij: Waar is mijn dochter, Du- bosc? Waar zijn Montana en Anton? De laatste vraag drong slechte tot Dubosc door. Stil mijnheer, want anders hoort Anton u! Maar waaT is bij vroeg Elking ton fluisterend. Daar in de duisternis! Hij houdt ons den goheelen tijd in de gaten. Ik heb hem gedood, maar hij is ons toen gevolgd. Maar hij zal het goud niot hebben. Neen! neen! want dat is voor mij, voor mij, hoort u! Een waanzinnig triomf gel ach klonk door de stilte, on toen kwam do an der, naar de oogen en het gelaat van Dubosc ziende, tot de ontdekking dat hij met een krankzinnige te maken had. Met die wetenschap kwam met- oen zijn ongerustheid boven, minder voor zichzelf dan voor zijn dochter. Waar is mijn dochter, Dubosc? vroeg hij snel. Deze keer antwoordde dc halfbloed: Dat weet ik niet Zij is m het kamp achtergebleven met Mon tana en Montana is doodgeschoten Plotseling herinnerde Elkington zich alles weer. De KogmollocksZij had den het karnp aangevallen en toen, ia wat daarna gebeurd was. lag alle maal iu auutenvis gehuld; maar nu I Hij keek haastig in 't rond. De ten ten waren niet te zien, evenmin aJs Montana Joe of Anton: si edits Jean Dubosc zat in edn gebukte houding bi> het vuur en keek nu en dan ang stig om rich heen. De uitdrukking op het gericht van den man deed El kington het bloed in de aderen stol len; want het was duidelijk, da* de ander slechts droombeelden zag, die hem met angst vervulden. En Elking- ton's ongerustheid over het lot, van rijn dochter werd heviger. Dat er iets heel ergs gebeurd was, daarvan was hij overtuigd maat wat,? Waar was zij Dubosc was zonder twijfel krank zinnig, dat bewees een blik op zijn gezicht. Sprak hij de waarheid of wa ren het slechts fantasieën van zijn verwarden geest? Een tweede blik in het kamp overtuigde hem dat er ten minste een kern van waarheid schuil de in de beweringen van den half bloed, want zij waren geheel alleen. Zijn onrusi nam voortdurend toe. Hij probeerde op te staan, maar kwam tot de ontdekking, dat hij op de slede vastgebonden ag. Hij deed wanhopige pogingen om los te komen en trok op die manier de aandacht van Dubosc. Neen, neen, mijnheer! riep de halfbloed plotseling, naar rijn geweer grijpend. U moet stil zitten, of an ders Hii maakte eeu voorwaarteclie be weging met zijn wapen en Elkington ga/ toe uit vrees voor de uitdrukking van waanzin in de oogen van den an der. Nu op dit oogenblik kon hij niets winnen door zich te velzetten en bo vendien werd hij zich plotseling be wust van een onverklaarbaar gevoel van zwakte. Zijn hoofd tolde, zijn oogen deden stokende pijn ©n hij ge voelde zich doodziek. Het duurde eenogen tijd voor hij de gevolgen van zijn krachtsinspanning te boven kwam; maar toen hij weeir bekwam en weer duidlelijk kon zien, keek hij on- middelijk weer naar den halfbloed. Dubosc zat opnieuw in die ineenge- dokèn houding hij het vuur met zijn geweer gereed om te schieten op een onzichtbaren vijand. Hij tuurde strak in de duisternis en de uitdrukking op zijn gezicht deed Elkington rillen. Ge durende oenigen tijd hield hij den man in het oog en zag hoe hij lang zaam om het vuur heen kroop, telkens achterom kijkend, alsof hij werkelijk iemand in de duisternis daar achter zich zag. Elkington zelf tuurde in liet duister buiten den kring van licht dien het vuur maakte, maar hij kon nog steeds niets ontdekken; en hij laad een gevoel alsof er iets bovennatuur lijks gebeurde toen hij zag, dat Du- bcec ging ritten op de plek tegenover gesteld aan die waar hij zoo pas ge- zeton had. Maar nauwelijks zat hij weer of een herhaling van het a ade greep jakiats. Eerst bewoog hij onrustig, als een wild dier, dat merkt, dat lnj door vreemde oogen gezien wordt, toen keek hij angstig over den schouder en eindelijk begon hij weer rond het vuur te kruipen, stil, alsof hij bang was de aandacht te trekken: eindelijk ging hij weer op dezelfdo plek zitten, die hij een paar minuten voren verlaten had. De blanke was doodeiijk onteteld. De man, wiens gevangene hij was, was krankzinnig, iedere onrustige blik uit dio oogen verraadde het; iederu slinksclic beweging, iedere stap, be wees het. En wanneer hij dacht aan het lot dat zijn dochter misschien ge troffen had, kreunde hij. De noodza kelijkheid om zelf te ontvluchten op dat hij haar zou kunnen gaan helpen was hem plotseling duidelijk gewor den; als er werkelijk eenige waarheid schuilde in de woorden van den krank zinnige, dun bevond zij zich nu in handen van de Kogmollocks, Voor zichtig trok hij zijn handschoenen uit en begon naar liet touw te zoeken, waarmee bij op de slede vastgebonden lag. Hij maakte nagenoeg geen le ven, maai toch keek de halfbloed op- Neen, mijnheer, dat moet u nief doen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6