Buitenlandsch Overzicht Brieven nit Par^s Het feest, dat door vröofijke wijsjes van een muziekkorps werd opgeluis terd, nep vlot van stapel; het legon en eindigde precies op den aange geven iiju, alleen do „duwkamp" ut-of achterwege. ue stemming onder het publiek was zeer opgewekt, waartoe ook net heer lijke weer meewerkte; vooral bij de poiowedstrijuen leefden de toeschou wers echt mee, maar- dikwijls klonk ook bij de andere nummers luid ge juich als een zwemmer het er eons hijzonder kranig had afgebracht of als bij het schoonspringen een bui tengewoon mooie 'sprong werd te zien gegeven. i)e polo-wedstrijden gaven, zouden wij zeggen, nu en don blijk van ge brek aan oefening, maar polo is don ook een zeer moeilijk spel, dat in de eerste plaats oefening en dan nog eens oefening, cischt. De uitslag van H. V. G. B.-adsp. Ncpttmus-acisp. .Zaandam) was 02, als scheidsrechter fungeerde hierbij de heser J. A. Boon. Bij de andere twee polo-wedstrij den, die spannender waren, flöot Dr. \Y. E. Meren». H. V. G. B. I—Neptu- nug II (Zaandam) liep op 40 uit; H. Y. G. B. II en de Waterratten I speelden gelijk. (11). Hieronder laten wij de uitslagen van de eigenlijke wedstrijden volgen: 25 M. borstslag, juniores tot en met 12 jaar; le pr. K. G. Niermans, 2e pr. J. Schouw, 3e prijs J. Wapstra. 50 M. vrije slog, juniores tot en met 1G jaar: le pr. C. Vrugt, 2e pr. P. van Ömmeren, 3e pr. A. J. Smit. 100 M. vrije slag, seniores: le pr. Dekker, 2e pr. J. I-Iazelhoff, 3e pr. J. Mulder. Schoolplocg-estafette 4 maal 25 M. om den Sprengorbeker (hierbij was de Kweekschool niet opgekomen): le pr. (de beker) Hoogere Handel school; 2e pr.: Eerste H. B. S. met 5 j. c. Behemligheidswedstrijd met den hal voor II. V. G. B.-adspiranten: le pr. A. J. Nodelijk, 2e pr. P. van Omme ren, 3e pr. G. Barends. Schoonspringen: le pr. P. Okhuy- sen, 2e pr. F. Werner, 3e pr. T. Pie- lage. Jot slot werd een pantomime opge voerd, ilcarus of De vleugelen dei- Liefde) die dit jaar al bijzonder aar dig in elkaar was gezet (den heer Van den Berg komt hiervan de eer toe). Zij bestond uit niet minder dan 7 ta- fcreele». Als wij zeggen, dat deze pan tomime o.rn. een wedstrijd met mo- torïooze vliegtuigen en een bokswed strijd te zien gaf, dat er personen uit versciiillende wereldsteden aan deel namen (o.a. een Chinees (Hai-Zai- Nei;, een Turk, een Javaan en een liuiiaan) en dat ten slotte alle deelne mers een dat waren er niet weinig: het programma sprak van meer dan 100 personen!) door elkaar in het wa ter plasten, dan gelooven wij wel te mogen beweren, dat de pantomime dit jaar van een buitengewone uitge breidheid was. Er zal heel wat voor bereiding voor noodig zijn geweest. Hulde! Toen de drukte na de pantomime wat bedaard was, had de prijsuitdec- ling plaats, waarmee de heer Job. M. Schmidt zich belast had. Deze bracht in de eerste plaats dank aan de jury, bestaande uit Dj-. W. E. Merens en den heer J. Hulswit, in 't bijzonder aan laatstgenoemde, een van de oude sterren van H. V. G. B., die uit Dordrecht voor dit feest was overgekomen. Verder sprak de heer Schmidt een woord van hartelijken dank tot den heer Van den Berg, die zich zooveel moeite voor de geestig in elkaar gezette pantomime heeft ge geven (de heer Van den Berg kreeg een „geïmproviseerde" krans), tot den heer Kemper, die het „motorlooze" vliegtuig had vervaardigd, lot den heer Peltenburg, die voor de paaltjes en het latwerk had gezorgd en ten slotte dankte de heer Schmidt het ge meentebestuur voor de betoonde be langstelling. Vervolgens nam spr. afscheid van Otto Hoogesteyn, die steeds zulk een werkzaam lid van H. V. G. B. is ge weest heel wat „goaltjes" heeft hij gemaakt! en nu de club gaat ver laten. Als aandenken zal hem een zilveren herinneringsmedaille aange boden worden. Hierna ging spr. over tot de uitrei king van de prijzen, alle medailles of aardige en nuttige voorwerpen en een paar abonnementen op het officieel .orgaan van den N'ederlandschen Zwembond: „Te Water". Met een „Tot van den winter, in Stoop's Bad!" sloot de heer Schmidt het welgeslaagde feest. COR ZECCER IN DE MIDDEL' LANOSCHE ZEE. Uit Nizza werd Zondag aan „De Crt." geseind Tijdens het groote driedaagsche zwemtournooi te Marseille behaalde onze landgenoot Cor Zeggcr Zondag een schitterende overwinning in den wed strijd door de Middellandsche Zee, van .Villefrance naar Nice, over een afstand van 7 K.M.- Zegger maakte een tijd van 2 uur en 3 minuten en arriveerde igct een voor sprong van 200 Meter. Tweede was de Italiaan Bacigalupo derde Costoli, eveneens een Italiaan, Zeilen HAARLEMSCHE ZEIL' VEREENICINC. 't Zag er nu juist niet aanlokkelijk uit, om een onderlingen wedstrijd te houden,waar gezelligheid den boven toon moeat voeren; toen we Zondag morgen op den Spaarndammerweg kwamen. Toch werd besloten, al was het dan ook dicht gereefd, uit te zeilen en de Mooie Nel op te kruisen. En zie, om een» uur of twaalf komt de zon, die op 't water onmisbaar is, voor goed door de wolkeu en was het in de lij heerlijk. Óp een geschikt plaatsje werd de paal met het wiel gezet en kon ieder op zijn beurt probeeren, een brief met of zonder prijs ai varende er af te trekken. Aan allen gelukte het een zoo begeerden brief met inhoud machtig te worden. Na de „lunch" ging liet in optocht naar het „Vlet- terhuis", waar do prijsjes met een bloemetje prettig uitgestald waren. De nieuwsgierigheid werd nu niet langer op proef gesteld. De couverts konden geopend worden en de ver rassingen kwamen voor den dag. Aan den voorzitter was do eer den eersten brief te openen: geen prijs, maar 3e toepasselijke spreuk: Houdt er den moed maar in! Zoo ging het afwisselend: een prijs, een spreuk. Onder een vroo'ijk stukje muziek werd nog eenigen tijd gezellig door gebracht. Natuurlijk werden de doel- ncmenKsters) gekiekt tot slot van de zen bijzonder goed geslaagden zeil- dag! Naar we vernemen zal door velen aan de uilnoodiging van de Lcidsche Zeil- en Motorclub gevolg gegeven worden en wordt den vo'genden Za terdag en Zondag naar De Kaag ge trokken. Bij voorbaat wenschen we den deelnemers goed weer en succes 'toe! Rooien DE EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Uit Barcelona Werd Zondag aan „Ds Crt." geseind De Nederlandsche deelnemers aan de Europeescne roeikampioenschappen heb ben allen de finales bereikt. In hun heats bereikte zoowel de Ne- derlandsche vier als de acht de tweede plaats. In het nummer achtriemsgieken kwa men de Hollanders in hun heat tegen Italië en Spanje. Het resultaat was 1. Italic; 2. Holland {2 lengten) 3. Spanje (ver). Tijd 6 min. 51 sec. Bij den start waren onze landgcnoo- ten niet op tijd gereed, hetgeen hun reeds direct een booUengte achterstand kostte; Door een aanvaring met de Spaansche acht verloor onze plocjj we derom belangrijk terrein. Niettemin wis ten de Hollanders toch de Spanjaarden ver achter zich te laten en de tweede plaats te bezetten met 2 bootlengten acu ter de Italianen. 2e heat1. Frankrijk a, Hongarije (1 meter) 3. Zwitserland (2 meter) 4. België (2 lengten). Tijd 6 min. 48 sec. De eerste heat voor de vieren bracht een overwinning voor Zwitserland, ter wijl Frankrijk zich als tweede aanko mende, eveneens in de finale plaatste. Het verschil bedroeg slechts één meter. Tijd 7 min. 33 sec. De tweede heat was voor België in een tijd van 7 mm. 33 sec. Onze landge- nooten bezetten de tweede plaats, 1V1 lengte achter de Belgen, zoodat zij eveneens in de finale kamen. Aanvankelijk hadden de onzen de lei ding, doch spoedig namen do Belgen deze over, om onbedreigd als eersten den finish te passeeien. Cricket C. V. H. A—HAARLEM». Ill A. Deze wedstrijd wordt door C. V. H. gewonnen met 87 runs. Haarlem 81, Kleefstra 22, Mus- scher 14, Wesselink 11, Nieborg 11- ltoodt nam 231, Fortgens 541. C. V. H. 168. Roodt 86, Fortgens 16, Koch 13, Sonneveld 16, Musficher nam 037, Hazes 013, v. Daalen 1—37, Kleefstra 1—18, J. Stol 2—30. DE ONDERHANDELINGEN TE BERLIJN HADDEN GEEN RESULTAAT. IN ZEKER OPZICHT KWAMEN DE ONDERHANDELAARS EVENWEL TOT ELKAAR. VERWACHT WORDT, DAT DE ONDERHANDELINGEN WORDEN V00RTCEZET, DE VOLKENBOND WIL ZICH NIET BEMOEIEN MET DE QUAESTIE DER DUITSCHE SCHADELOOSSTELLING, DE REGEERINCEN MOE TEN DIT APPELTJE ZELF MAAR SCHILLEN. DE DéBaCLE DER CRIEKEN IN KLEIN-AZIë. SAMENGAAN VAN TURKEN EN RUSSEN I EEN OPSTAND IN C ENTRAAL-RUSLAN D TEGEN DE BOLSJEWIKI. Het gaat met de quaesties over de Duitsche schadeloosstelling met langs wegen van geleidelijkheid. Telkens loopt de wagen uil 't spoor De onderhandelingen te Ber lijn over de waarbergen voor de schatkistbiljetten zijn zonder definitief resultaat geëindigd. Daarover wordt uit de Duitsche hoofd stad geseind De te Berlijn gevoerde besprekingen tusschcn de beide vertegenwoordigers der Belgische regeering Delacroix en Bemelmans hebben nis'. :ot de gewensch- te overeenstemming geleid, zooals 001- spronkelijk werd verwacht, dat hei ge- val zou zijn". Zaterdag werd medege deeld, dat de Belgische vertegenwoordi gers Berlijn Zondag zouden verlaten, zonder dat zij met de Duitsche onder handelaars tot overeenstemming zijn ge komen ten aanzien van de door Duitsch- land te verstrekken waarboigcn voor de Duitsche schatkïstbilictten» Zulks moe1 j in hoofdzaak wordeu geweten aan het feit, dat door de Duitsche regecring was verzocht, om den looptijd van deze schat kistbiljetten te verlengen boven den ter mijn van 6 maanden, welke door de Commissie van Herstel was bepaald. Dit toe te staan zou evenwel de bevoegdhe den van de Belgische regeering zoo deze zich tenminste met dit voorstel zou willen vereenigen overschrijden, daar de beslissing hierover alleen aan de Commissie van Heista toekom,. Daarom gingen de Belgische gedele geerden naar Brussel terug. Men be schouwt te Berlijn dit vertrek der ge delegeerden niet als een definitief afbre ken der onderhandelingen cu acht en hervatten daarvan alsnog mogelijk. Het afbreken der onderhandelingen heeft te Berlijn algemeen verrassing en bevreemding gewekt. Zulks ook, omdat de bladen nog kort te voren den toestand nog zoo afschilderden, dat er nog slechts eenige formaliteiten .3 bespreken waren, o.a. do goedkeuring van de Belgische regeering voor dc be reikte overeenstemming. Hieibij werd echter door de bladen over het hoofd gezien, dat juist die goedkeuring dooi de Belgische regcering niec slechts air, een formaliteit, doch als een van de voornaamste factoren voor her bereiken van een overeenstemming worden aan gezien. Immers, daar de oorspronkelijke eischen van de Belgische regeering, waarmede haar beide gedelegeerden naar Berlijn waren gekomen, door de Duitsche regeering waren afgewezen en deze daarop nieuwe tegenvoorstellen had gedaan, hadden de beide gedele geerden geen volmacht om eigenmachtig over deze nieuwe voorstellen te beslis sen, zoodat in laatste instantie de goedkeuring daarover aan dc Belgische regeering komt. Over dit belangrijke punt werd dooi de Duitsche pers steeds heen geschreven en er werd geen aandacht besteed aan het eigenlijk gewichtig moment, dat in het oog moest worden gehouden. Ge durende het geheele verloop \an dc on derhandelingen moest de pets slechts uit allerlei vage geruchten, afkomstig uit sinistere bronnen haar nieuws pat ten, daar de besprekingen strikt geheim waren. Ei* zij hier alleen herinnerd aan het raadselspelletje, waarbij dezer dagen des morgens ia de bladen werd mede gedeeld, dat een zekere groep van En- gelsche banken bereid zou zijn, een ge deelte van de Duitsche schatkistbiljetten verdiscontceren, terwijl des middags werd verklaard, dat er van cenige En- gelsche deelneming in de vcrcischte waarborgen geen sprake kon zijn. En 'savoöds vermeldden dezelfde bladen zoowaar weer, dat een Britsche finan- cieele groep toch bereid z-,u 2ijn een gedeelte van de garanties op zich te nemen. Op deze wijze behoeft het dus geen irwondering- te wekken, dat men te Berlijn verrast is over het afbreken der onderhandelingen, aangezien door deze soort van publicaties onder het publiek een geheel verkeerde mcening omtrent het verloop van de onderhandelingen hcerschte. De Duitsche rijksbank zcu bezwaar maken tegen eenige van de laatste voo stellen, welke door de Duitsche regee- ring zyn gedaan. Deze voorstèllen zouden behelzen, dn 25 van de waarborgen dooi de Duit sche rijksbank zouden worden aanvaard, 50 door de organisatie dei Duitsche industrie, terwijl de resteerende 25 door een Engelsche flnancieeie groep op zich zou worden genomen. De organisa tie der Duitsche industrie verklaarde, dat zü op het verleenen van zulke waar borgen niet is ingericht. Ook Engel sche banken toonden weinig neiging, om de sohatkistbilje'ten te verdiscon- tecren. Onder deze omstandighedea zou de Duitsche regeering hebben verklaard dat dc rijksbank toezegging zou willen doen om een bedrag van 265 millioen aan goudmark beschikbaar te willen stellen als waarborg, indien dan 't overige aan wezige goud niet door de Belgische ie- geering, ia geval van nood, ook als waarborg zou worden opgeëischt. Voorts zou door de Duitsche regee ring zijn verzocht, om den looptijd der schatkistbiljetten, indien dit noodig mocht blijken, met nog 12 maanden -e mogen verlengen, zoodat deze biljetten dan in totaal een looptijd van 18 maan den zouden hebben, indien ien minste niet binnen dien tijd een definitieve op lossing van de kwestie der schadever goeding zou zijn bereikt, door middel van een internationale lecning. Dit laat ste zou door de Belgische regeering ech ter zijn afgewezen. Gelijk reeds gezegd gelooft men ie Berlijn niet dat de onderhandelingen de finitief zijn afgebroken. Ook wordt het waarschijnlijk geacht, dat thans de Com missie van-Herstel zou bijeenkomen om dat Duitschland in gebreke zou zijn ge bleven. De Volkenbond wil zich niet met do Duitsche schadeloos stelling bemoeien. Zaterdag werd in 'n bijeenkomst van den Volkenlbondsraad to Geneve het woord gevoerd door den vroege ren Belgischen minister van Buitenland sche Zaken, Hymans. In het eerste deel van zijn rede trachtte bij ver schillende verwijten, welke aan het ad ree van den Raad waren gericht, te weerleggen. Hij zeide am. Men mag van den Volkenbond niet meer verlangen dan de Bond kan prestoeren. De Volkenbond is'geen su perstaat, doch een verzameling van vertegenwoordigers van verschillende regeeringen, die instructies van die regearing hebben ontvangen. Dat ie maar goed ook, want andere zou de vergadering valt den Volkenbond wei nig meer dan een ideologisch congres worden, dat resoluties zou aannemen, zonder dat deze eenige practisohe uit werking hadden. In deze vergadering kan ieder zijn meening vrijelijk te kennen geven. Dit is het voordeel van dien Volkenbond doch handelend op treden kan de Bond natuurlijk alleen, volgens de besluiten der verschillende refreeringen. Spreker herinnerde er voorts aan, dat hij bij de opstelling van het Vol- keiïbondes'atuut tegenwoordig was geweest. Niemand had toen gedacht zeide hij dat drie jaren na het sluiten van den vrede de werkelijke vrede nog niet in de wereld zou zijn teruggekeerd. De oorzaak daarvan is. dat de geest van den vrede nog niet is teruggekeerd. en dit laatste ligt wèer daaraan dat nog nergens in de wereld een gevoel van werkelijke vei ligheid bc-staat. Men behoeft rich niet te laten af schrikken vervolgde lui door de moeilijkheden, welke de arbeid van den Bond ontmoet. D.-i8 jaar zijn slechts een oogenblikje in de geschie denis. en als do Volkenbond in staat zal rijn de Oo6tenrijk- sche kwestie tot oplossing te brengén, dan zal hij daarmede eon zuiver werk j'cs vredes hebben ten uitvoer ge bracht. Spreker hoopte dan, dat men thans ook eindelijk, na d'rie jaren, zou overgaan tot het. bespreken van de Ai-meensche kwestie. De Neder!anclsclie gedelegeerde. Loudon, nam daarop Eet woord. Hij cprak zijn voile vertrouwen in een Volkenbond uit. Men kan natuurlijk niet van den Bord eischen zeide hij dat hij de wereldcrisis, waaronder wij op het ooeenblik gebukt gaan, zal oplossen. Dat moeten in de eerste plaats de regeeringen zelf doen. Daar om zou het ook een vergissing zijn, als men de kwestie der schadevergoeding naar den Bond zou venvijzen. Deze kwestie dient door de betrokken regee ringen zelf te worden geregeld. Dan eerst zal de Volkenbond het econo nomisoh evenwicht in de wereld kun nen handhaven. Toch hoopte eoreker, dat de Bond in staat zou zijn om Oos tenirijk van den ondergang te redden en dat er vorderingen zouden worden gemaakt ten aanzien van die kwestie der ontwapening en vooral ten aan zien van het uit den weg ruimen van de economische hinderpalen, welke noe tusschen de verschillende volken bestaan. Voor deze laatste taai is d3n ook de economische commissie uit den Bond in het leven geroepen. Wel is waar koesterde spreker nu reeds het crootste vertrouuwen in den Bond, doch deze zou eerst dan zijn volle werkzaamheid kunnen ontplooien, wanneer hii een nnfverseele bond zou zijn geworden. Deze en voorgaande uitlatingen be zorgden spreker den luiden bijval der vergadering. De Crioksche débacie In Klein-Azië neemt steeds grooter afmetingen aan. Telegrammen uil Smyrna melden, dal de Grieksche troepenmacht alle pugin- gen om Smyrna te beschermen, heeft opgegeven. Zaterdag werden reeds maat regelen genomen voor de ontruiming van de stad door de troepen, die zich op de schepen begeven. De voorhoede der Turksche troepen bevindt zich in de on- middellijke nabijheid van de stad ën wacht blijkbaar de komst van versterkin gen af, alvorens verder op te rukken. Van de geallieerde oorlogsschepen te Smyrna zijn manschappen aan land ge gaan voor de bescherming van de geal lieerde onderdanen en hun bezittingen. Engeland heeft eveneens maatregelen getroffen voor de bescheimsng vanNe- derlandsche, Belgische en Zwitsersche onderdanen, alsmede die van andere na tionaliteit, wier regeeringen niet door een vlootmacht te Smyrna zijn vertegen woordigd. Naar wordt gemeld is het waarschijn lijk, dat de geallieerde vertegenwoordi gers te Smyrna zullen besluiten tot ge meenschappelijke maatregelen ter voor koming van ernstige gebeurtenissen, voor het geval de Turken de stad zullen binnentrekken. Men is van meening, aai de aanwezigheid van geallieerde oor logsschepen een heilzame uitwerking zal hebben. De „Morning Post" zegt, dat wat de kwestie van het Naburige Oosten be treft, een factor van groote beteekenia kan worden, gezien in de beslissing van het Engelsche kabinet om de Britscbe strijdmachten onder geen enkele om standigheid uit Constantinopel terug te trekken en met alle middelen, welke in zijn macht liggen, de onderhandelin gen over een wapenstilstand tusschen beide partijen alleen te doen loopen ove> Klein-Azië, opdat ovet de toekomstige controle over de zeeëngten op een ander tijdstip beslist kan worden. liet standpunt van dc Engelsche re geering ten aanzien van de algemeen© kwestie van een vrede tusschen de ge allieerden en Turkije, zegt het bla.5, wordt in geenen deele beïnvloed door de nieuwe militaire situatie, welke is ont staan uit het Grieksch-Turksch con flict. Wat ook maar het mins- tegen de vrijheid van de zeeëngten za' zijn ge richt kan niet worden getolereerd, aan gezien dit juist een van de kwesties was, waarom de strijd met Turkije werd ge voerd. De „Times" herinnert in een hoofd artikel over den toestaDd aan de betrokkingen tusschen de zegevierende Kemalisten en dc bolsjewiki te Moskou. Het blad zegt o.a.„De regeering te Moskou heeft zich gehaast om de re- geering te Angora me', haar overwinning geluk te wenschen en deze laatste re geering heeft met bijzondere voldoening dc gelukwenschen ontvangen van een regeering, die de eerste 'was om ons^de helpende hand tè bicden in de dagen, toen wij in moeilijkheden verkeerden." Het samengaan van het wreede barba risme der Turken met het lage barba risme der Sovjets, is tgekenend, zegt het blad. Hét is een waarschuwing aan de beschaafde volken van net Westen en dient nun de gebiedende noodzaak te doen inzien, welke er bestaat voor een eensgezinde actie ten aanzien van ban aandeel in de behandeling van alle kwes ties van 't Naburige en Midden Oosten. De openbare meening zal de verklaring der Britsche regcering met vreugde heb ben vernomen, waarin deze zegt niets te willen weten van een regeling, waardoor de vrijheid der zeeëngten in gevaar zou kunnen worden gebracht. De verklaring der Engelsche regeeting komt zeer van pas, daar Moskou in samenwerking met de Kemalisten van dc Zwarte Zee een Russisch-Turksch meer willen maken. Onder geen enkele omstandigheid zul len wij kunnen toestaan, zoo gaat de „Times" voort, dat zoo iets gebeurt. Bovendien zullen de zegevierende Ke malisten zeer waarschijnlijk niet alleen op de zeestraten en in Analolie rechten willen laten gelden, doch ook zullen zij zeer vermoedelijk Constantinopel ope;- schen, alsmede Oost-Thracië. Op eischen van dergelijken aard moet een krachtig antwoord worden gegeven, Con stantinopel aan de Kemalisten over te geven, zou het afstaan aan de Turken van den sleutel der zeestraten belceke- ncn. De teruggeving van Thractë zou tot een nieuwen Balkan-oorlog leiden. Is er eon groote opstand in Zuid-Rusland uitgebroken? Uit Kopenhagen wordt geseind: Ge- Tuchten doen de ronde, dal in Zu:d- Rusland een opstand is uitgebroken. Geheel Zuid-Rusland met inbegrip van de Krim, zou zich onafhankelijk van Moskou hebben verklaard. Er heb ben gevechten tusschen de rebellen oh de loyalisten plaats. De nieuwe Sovjet van Odessa onder handelt thans mot dc Bulgaarsche communisten, die lieloofd hebben groote wapen-voorraden te zenden, welke vroeger aan de -legere van De- nikin en Wrangel toebehoorden. Op I de oorlogsschepen, die op de reede van Sevastopol liggen, zou eveneens muiterij zijn uitgebroken» VirtirtM itlsow» UIT IERLAND. De Dall Eireann is weer voor de eerste maal sedert December 1.1. bijeen gekomen. Er werd een voor loop igj regeering gekozen, aan het hoofd waarvan Coagrave staat. Van <5e parlementsleden die tegenstanders van het Enaelsch-Ienschc verdrag zijn, waa alleen Lawrence Ginnel aanwezig on deze werd met geweld uit de zit tingszaal verwijderd. HET INCIDENT TE OBERKASSEL. Uit Brussel wordt aan „De Tel." gc- meldt De lezing, welke door de .JLtoile Bei ge" van het incident te Oberkassei is gegeven, heeft te Brussel groot opzien gewekt. Algemeen beschouwt men het officieele communique, dat op. het be richt van de „Etoile Beige" is ge volgd, als een voorbereiding van de er kenning. dat de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken zich heeft ver gist, door den Duitschen gezant te Brus. sel ter verantwoording te roepen en door de arrestatie van den burgemeester van Oberkasscl te gelasten. De „Libre Belgique" geeft te ver staan, dat de Belgische regeering thans verplicht is, zich tegenover de Duitsche regeering le verontschuldigen wegens haar voorbarig optreden. De „Dernièrc Heure" bevestigt met de meest mogelijke stelligheid, dat bij onderzoek is gebleken, dat de schild wacht moet zijn doodgeschoten door den Belgischen sergeant Staes, die daarna zelfmoord heeft gepleegd. De nationale pers, die reeds uit dit incident munt trachtte te slaan voor haar Rijnpolitick, bevindt zich thans in een moeilijk parket. De „Nation Beige" verklaart thans, dal minister Jaspar deze nieuwe lezing zou hebben uitgevonden om de regee ring te Berlijn gunstig te stemmen met het oog op de Berlijnsche onderhande lingen over de schadevergoeding. An dere bladen protesteeren tegen het fei', dat de regeering, die reeds veischeïdcne dagen-geleden de ware toedracht van zaken moet hebben gekend, het stilzwij gen daarover heeft bewaard, totdat ont hullingen in de pers haar dwongen al-* thans een deel van de waarheid bekend ie maken. Opmerkelijk in dit verband is ook, dat ondanks het feit, dat Dinsdag reeds de resultaten van het onderzoek in den mi nisterraad werden medegedeeld, de mi nister van Nationale Verdediging De- vèze toch Donderdag persoonlijk den lijkdienst te Oberkassei heeft bijge woond. BEPERKING VAN DE BEWAPENINC. EEN FRANSCHE NOTA. De Volkenbondscommissie voor de beperking der bewapening heeft thane het antwoord der Fransohe regeering ontvangen. In dit antwoord worden de militaire behoeften uiteen gezet, waar bij de volgende indeeling is gemaakt: le. De behoeften, voorvloeiende uit de toepassing van het vredesverdrag; 2e. de behoeften voor de verzekering van de eigen veiligheid. De eerstgenoemde behoeften verlan gen een troepenmacht van 160.000 verdeeld over het Rijngebied, het Saargebibd en Constantinopel, alsmede voor de zeeëngten Kameroen, Syrië en Togo. Geen enkele Europeesche mogend heid neemt even aanrienkelijke inter nationale verpachtingen op zich. De eigen veiligheid «echt: 1. 230.000 man voor de bescherming van de ko loniën; 2. in tegenstelling met som mige staten, die eenheden bezitten, speciaal belast met de handhaving der binnenlandsche orde moet Frank rijk bovendien nog 23.000 man gen darmes en republikeinsche garden aan zijn leger toevoegen om die orde te verzekeren, waardoor een minimum troepenmacht van 125.000 man wordt vereisoht. 3. Met betrekking tot zijn territoria- verdediging tegen buitenlandsche vijanden wordt in liet exposé ver klaard, dat Frankrijk steeds den vre de heeft gewenscht. Do vermindering der vloot bedraagt 36 pereent ten opzichte van die tonna ge van 1918 en 50 percent, wanneer de tonnage voor de vervanging, zooals vastgelegd in de overeenkomst van Washington, zal zijn aangebouwd. De miliaire uitgaven bedroegen 7.648 mil lioen francs in 1920, 6.32 millioen in 1921 en 4.910 millioen in 1922. Deze verminderingen zijn het ant woord op den wensch van de eerste rergadering van den Volkenbond en werden aangebracht zonder dat er een garantie-verdrag bestaat, ondanks de moeilijkheden bij de uitvoering van het vredesverdrag en ondanks de in ternationale en koloniale lasten. - De nota eindigt: De Fransche strijd krachten vormen op het oogenblik in Europa een esseniieelen factor voor den vrede; Frankrijk zou ze nog meer willen inkrimpen, maar het is onmo gelijk om van Frankrijk reductie te verlangen, zoolang de kiem voor oor logen zal blijven bestaan. Binnenland ALGEMEENE COMMISSIE VOOR BUITENLANDSCHE NOODEN Dezer dagen had, zoo lezen wij in „Do Kerkbode111 de kerkeraadska- mer dor Doopsgezinde gemeente te Haarlem een vergadering plaats van de leden der „Algemeene Commissie voor Buitenlandsche Nooden", die gesticht is door Nedcrlandsche Doops gezinden, wier eerste doel was hun mishandelde geloofsgenooten in Rus- lalnd te helpen, maar die eindigden met te besluiten tot algemeen hulp werk, al gingen zij dat doen in stre ken, waar ook velen hunner geloofs genooten wonen. Do leider van het hulpwerk in Oe kraïne en de Kritn, ue heer R- Wil link, was ter vergadering aanwezig. De secretaris Ds. F. C. Fleischer te Winterswijk, bracht een uitvoerig rapport uit omtrent, het door dc Com missie bereikte. Een fonds van meer dan 200.000 is bijeengebracht en aan levensmiddelen, kleedlngstuk- kon enz is voor meer dan f 100.000 ter beschikking gesteld. Aan den arbeid der Commissie dan ken 30O.OO0 menschen hun levensbe houd. De hoer Willink vertelde van zijn ervaringen en van de regeling van hot hulpwerk. Hij kon constateeren, dat 1 in het door het hulpwerk der A. C. v. B. N. bestreken gebied niemand thans yau honger sterft. Partiiuliera eorrespoodsnlle T<n Haarlem's Dagblad. Parijs, Augustus. J Een enkel oogenblik stond het leven in dt groote stad stil. Een schok ging door de me nigte toen het moment daar was, dat de Re paratie-commissie het besluit moest nemen; een uitstel van de betalingen aan Duitsch land toestaan of weigeren. Het eerste druisch- te geheel in tegen do opinie van de Fransche regcering, Bet laatste zou een openlijke breuk met Engeland beteekenen. Krantenjongens schreeuwden met de laatst® edities en men greep naar de couranten zuchtte. IngenieuB I Wonderlijk 1 PrachtigNog nooit vertoond I Zeker, zeker, indien en als en wan neer En we moeten wel, of we willen of niet, de noodigen „maren" zetten bij alles, wat voort kan spruiten uit no. 2119 van de Reparatie- commissie. De beslissing beteekent niet te groote schoonmaak in den Auchiusstal, zij -a minder dan één haar in den hezen», welke zou moeien dienen om den rommel weg te vegen. Do combinatie, uitstel te weigeren, maar faci liteiten in de betaling toe te staan, is té inge nieus. Het eenige nut, dat men in die beslis? sing 2119 kan zien. is, dat de Reparatie-com missie zich zelf gered heeft maar tegenover dat min of meer heugelijke feit mag men de vraag stellenis de commissie er Toor de re paraties of zijn de reparaties er voor de com missie Besluit 2119 is het lot van een wankel za kenman op een obscuur loterijtjo Zouden wr den zakenman, die een lot neemt in de Staats loterij, alleen om met de honderdduizend, welke hij misschien winnen zal. de tekorten in zijn zaken te dekken, niet voor volslagen krankzinnig verslijten? En deze brave specu lant heeft nog een kans, te winnen en kan er dan zeker van zijn, zijn lot verzilverd ie krij gen. Maar het fameuse besluit van de com missie maakt uit, dat Belgiö aanneemt, te worden betaald in bonnen zoeals gii en ik ook kunnen teekenenIk neem aan. den hou der dan os d»s e®n bedrag van zooveel te be talen. Maar wie zou tien franc geven voor zoo'n papiertje, geteekend door Wirth of Her- mes? Een belofte is vervangen door een be-i lofte, een illurio door een illusie. De afgevaardigde van het Reich, 8chröderj heeft formeel geweigerd om eenige garantiq te geven. En w-ï staan dus op precies hetzelf de punt als vóér de besprekingen. Alleen mef dit verschil, dat men door dit uitetel wan? andera is hot niet Duitschland allen tijd eii alle gelegenheid geeft om door 't waanzinnig bijdrukken van papieren geld oen bewijs van onvermogen to verkrijgen om daarmeo aan te tooncn, dat het zijn verplichtingen, vastge steld in het yerdrag van Versailles, niet kan' nakomen. De eenige, gebaat bij 't besluit, is Duitsch land. Want veer"het Reich stonden deze twed punten op hot programma.: zijn schulden vol-1 doen met behulp van Hugo StiDnes en an dere groot-industrieelen, wat zooveel zou be teekenen als een moordaanslag op den huidi- gen regeeringsvorm, of: pertinent weigeren en zich daarmede de represaillemaatregelen van zijn schuldeischers op den hals halen. Wirth wil tenminste, als hij zijn politiële leven nog zoolang rekken kan van de stilt® gebruik maken om het brevet van onvermo gen te Krijgen voor zijn landStinnes zot» den tijd beter benutten en al het mogelijk® willen doen om het geld bij e'Vaar te krijgen de uitgegeven bon» te verzilveren wan neer de termijn verstreken is, deels door wer» ken, deels door He.t sluiten van een buiten landsche leening, waarop Stinnes nog steeds hoopt. Wordt de mark reeds omlaag gejaagd doos de Duiteche regeering, het besluit van de re paratie-commissie zal er het zijne toe bijdrai gen. Want Schroder is niet naar Berlijn teruggekeerd, zonder te hebben moeten aan^ toonen, dat de gepretendeerde waarde vat? de bons door iets moesten worden gedekfe Do bosschen en de mijnen konden het nioÖ zijn, maar dan moest een deel van het op de Reiohsbank aanwezige goudgeld 111 hot bui-3, tenlaud of in het bezette gebied als borgsom worden gedeponeerd. Do Berlijnsche bankiers hebben geweigerd om dat bedrag af te staan; Drukt men cr dus geen mark meer bij, daii verliest het papieren geld, hewelk in omloop is, nog meer van zijn tegenwaarde in goutj wanneer de speculanten, die op 't oogen blik op de beurs zitten, en die op hoop vaq zegen Duitsch geld opkoopen, binnen enkele dagen verdwenen, dan zal hoogstwaarsehijiy lijk de mark (gevolgd door de Fransche franc), een chute maken, waardoor zq niet veel meer waard zal zijn dan de Oostenrijkschê; eroorr. Frankrijk is er dan wél ongelukkig aan toei Voor Duitschland is de groote cathastrophï een s c h ij n-failliet, voor Frankrijk bctee) kent 't duikelen van de mark den dood. Want Frankrijk kan niet voort zonder betaling van een deel van zijn schulden en belastingen door Duitschland. De 90 milliard, welke Frankrijk heeft moeten voorschieten voor de^ wederopbouw, moeten gerembourseerd wor] den, niet om er dc rente, laat staan het ka^ pitaal, van buitenlandsche leeningen mede af te lossen, maar uitsluitend om het verlies, ia het binnenland geleden, tengevolge van den oorlog, pensioenen en herstel, ten deele t« dekken. Men heeft in Hotel Astoria gesproken ove» do mogelijkheid om alle schulden te nnnuleoj ren en do besprekingen zullen daarover wori den voortgezet in de conferentie, welke Poinj caré voorstelt in het eind van October te hout den. I11 het gunstigste geval, dat Frankrijk verlost zou worden van den enormen schulp denlaat tegenover Amerika en Engeland (oni derscheidelijk bedragen van 16.231.307.5C0 frJ en 31.2S2.S12.3C0 francs) om nog ma3r nieï eens te spreken van undere openstaand® postjes, heeft Frankrijk daarmede niet heli gat gestopt-, dat de oorlog in zijn finantieêa heeft geslagen. De rijkdom van voor-oorlog-^ »chc jaren is weggegaan aan dc verdediging! toen de vijand een oorlog opdrong, waaraan! men nooit heeft willen denken. Do arreocdej sn dc absolute ondergang beteekent het hert ttel van alles, wat verwoest is en de thani door de feiten gebleken noodzakelijkheid om! rich te beschermen tegen een herhaling van do feiten van Augustus 1914. Een liquidatie! van alle schulden zou dus reeds een onder-I gaDg van Frankrijk beteekenen. H. A'. TH. LESTÜRGlüON.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7