Over de grenzen. 40e Jaargang No. 12047 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 18 SEPTEMBER 1922 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd II ADVERTENT1ENVan 1—5 regels f 1.75 iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f8.871/,. Afzonderlijke nummers fü.lö. Geü- I abonnement aanzienlijk rabat. Twaulfstuivers-udvertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts mstreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38810. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. k contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telofoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Vclsen, Velseroord, Wijkcroog, IJmuiden, Beverwijk enz. ORiEHUIZERKERKWEG 2, VEL,SEN, TELEFOON 3521 DIT NUMMElt BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: MAANDAG 18 SEPTEMBER. Stadschouwburg, Louis Bouwmeester In „De Koopman van Venetië", 8 uur. Schouwburg Jansweg„Zwarte Griet", 8 uur. Oud-Holland, Verwulft. Strijkorkest. Toa-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.306.80 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F, H. Smit, Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes. uit Bloem«n-_ daal, 106 uur. - Cinema Palace. Foyer: Middag- en Avondconcert 3.305.30 en S11 uur. Bioscoopvoorstellingen, DINSDAG 19 SEPTEMBER, Stadsschouwburg, Het Schouwtoo- peel „De Comedie der Liefde", 8 uur. Schouwbutg Jansweg 1 „Zwarte Griet", 8 uur. Oud-Holland, Verwulft Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.30—'5.30 en 's avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Hout straat 69Tentoonstelling van foto werken door Aug. Oepkes, ui. Bloemen- daal, 10—6 uur. Cinema Palace. Foyer: Middag- en [Avondconcert 3 1/26 1/2 en 811 Luxor Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bio;c 'onvoerste! Mn? 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling 8 uur. -Bloemendaali Gemeenteraad, Geen fietsen meer meebrengen. Het ToonkunsCbestuur liecft aan de leden van do zanevereenieine laten weten, dat er eecn fietsen meer op de repetities mogen worden meegebracht, omdat de lokaliteit nieuw geschilderd is. Het doet denken aan wat de Duit- sohe dichter zcat Das eben ist der Fluah der b°een Tat, Das sie forteehend immer böses muss cew%ren. Of, in het Nederlandsoh ton naae ten bij vertaald'het komt van kwaad tot erg-or. Berat hoeft het gemeente bestuur de bezoekers van de oonoertza- len in de Vereemeing met de blauwe verf aan 't schrikken gebracht en nu moeen de zangeressen en zangers van Toonkunst daarom hun fieteen niet meer meebrengen. Wij liouden er ons hart voor vast, dat er straks loopera in dte muziekzalen worden gelegd (zeegroen, of zoo) want dan moeten de bezoekers zeker bij de deur hun schoenen uittrekken ea op kousevoet'en ronidfloopen. Maar in ernst, dit ie nu weer een typisch staaltje van overheida-exploi tatie. Een particulier zou zeggen „de rnenschen komen op hun fiets, ik moet daarvoor dus berging maken." De overheid redeneert al/kus„die fiet sen" zijn lastig, ze mogen niet meer meegebracht worden." De particulier schikt zich naar het publiek en zijn wenschende over heid stoort zich niet aan moderne eischen. Medewerking in 't eene geval, overheereching in 't andere. Precies als het Rijk doet in 't be lastingkantoor op het Heiligland. Nergens vind je zulke breede gangen, maar er'mag geen fiets in worden neergezet HET DREIGENDE GEVAAR IN CONFERENTIE GEWENSCHT. GEVAAR VOOR FRANKRIJK GIEELE KWESTIE TUSSCH De Turkseho ovc .inuars hebben tc Angora vreugdefeesten gehouden. •Ie Smyrna blijkbaa.' ook, want de strd staat vrijwel geheel in brand; de directe slachtoffers zijn velo, dó indirects, dat ziji die have en goed verloren, zijn .rial to tellen. L'afc is ongetwijfeld tragisch, maar voor de .wcield is het feb niet erger dan een uilbai stijg van .le Vesuvius, be cata strofe, boe vreesebjk ook voor do be trobkenen, blijft gelokaliseerd. Met de f et eten te Aurora is dat een ai .der geval. De vreugde der overwinnaars is cm ahhzelf begrijp--lijk, maar de reocvoeringen die d.ui bij rijn afge stoken, deen hei egste vree ren. Do Turken zullen de w.ipum met neer leggen eer Kon^tautiaopel en Adria- nopel cveneeus teruggewonnen zijn. jVoorloopig zijn dit slechts groote .woorden, maar als Kemal zijn leger, in beweging zet om te trachten deze idealeu te verwezenlijken, wordt de toestand toch wel erg bedenkelijk. Do Balkankwestie, de euwiwg sluimeren- Bnlk.uikwostie, de eeuwig sluinicren- Bting hebben, die met gèlokaliseerd blijft. Pessimisten zien reeds een nieuwen Europeeschen oorlog in het donkere verschiet. Wij. willen hen in hun sombere voor spellingen niet volgen, want wij ach ten het vooralsnog onwaarschijnlijk dat landen als Engeland en Frankrijk zich zullen laven meeslepen in een oorlog, die alles, wat nu nog, ©enigs zins wankel, op de beenen staat, moot omverwerpen. Een fmi33t bewijs heeft de Griekseh- Turksche oorlog geleverd. Namelijk dat het nog mogelijk is met eon be rooide schatkist oorlog te voeren. NU bijna vier jaar geleden, ten tijde van den wapenstilstand, ,was Turkije fi nancieel volkomen uitgeput eun de Grieksche financiën waren er zeker niet beter aan toe. Het oude systeem !s blijkbaar in eero hersteld. Beide partijen betalen hun soldaten met de opbrengst der plunderingen. Zoo ge beurde het vroeger met de vechtlus tige huurlegers, zoo gebeurt het nu weer. En als straks Rusland, dat toch al zoo na verwant is aan de Tur ken van Amgora, eens lust krijgt dit systeem te volgen, dan zijn de gevol gen voor West-Europa met te over zien. Maar dit is voorloopig nog toe komstmuziek een treurmarsch, te gen welks opvoering de geallieerden zich met hand en tand zullen ver zetten. Onmiddellijk gevaar dreigt echter voor den Balkan zelf, wan neer het Turksche ideaal materiali seert. De Kleine Entente heeft reeds haar waarschuwende stem laten hoo- ren. En in dit wespennest zitten voor al de Engelschen in een lastige posi tie. In Voor-Indië rommelt het weer bedenkelijk, niet, en dit is het gevaar lijke, door de actio van enkele heet hoofdige propagandisten, maar door dc solidariteit van al die millioenen Mohammedanen, die nog steeds in den Sultan vai Turkije het hoofd hunner kerk zien en zich verzetten tegen de anti-Turkschc gevoelenB, waarvan Engeland blijk geeft. Tot nog toe heeft do Britsche regeering de gevaarlijke klippen weten te omzeilen on bij spoedig onderdrukte onlusten in Irak en Egypte is het gebleven. Maar als Straks in de Balkankwestie besliBt DEN BALKAN. EEN SPOEDIGE HET GEMEENSCHAPPELIJKE EN ENGELAND. DE FINAN- FN BELGIë EN DUITSCHLAND. moet worden, zal Engeland niet dan met gevaar voor eigen koloniaal le ven, kunnen trachten op de Turksche resultaten te beknibbelen. De oplossing zal spoedig gevonden dienen te worden, Want daar is Bul- gaijre, dat in eene verbroedering met het in Thracié oprukkende Kemalis- tische leger zijn voordeel kan zien, daar zijn Servië en Roemenië, die wel licht bereid zijn, ter afwering van dit gevaar den BalUiu weer in vuur en vlam te zetten. En als het eenmaal zoover mocht komen, dan volgen de verder af gelegen staten van zelf. Voorloopig is het nog zeer do vraag of Kemal zich wat om de conferee- vende mogendheden zal bekommeren. Want hij is immers nog lang niet aan zijn doel. Zijn wenschen strekken zich uit tot Europeesch-Turkije. Kon- stantinopcT wil hij in de eerste plaats bevrijd zien van do Grieksche bedrei- eing. De Grieken kunnen van binnen un eigen grenzen met een behoor lijk verdragend kanon de aloude sul- tanstad beschieten cn dit acht de Turksche bevelhebber, niet geheel ten onrechte, een ongenoegelijke 'situatie. Dus moeten de grenzen verlegd wor den en met mis ook, want Adriano- pel is ook in het nieuwe plan betrok ken. Kemal wil tevens de Dardancl- len terug hebben, waarbij den mo- gondheden vrije doortocht zal wor den toegestaan. Hij is bereid over al deze dingen te onderhandelen, maar voegt hij er in den overmoed van den overwinnaar aan toe, er moet haast inee gemaakt worden, want ik heb niet te veel tijd. Als Kemal niet heel wat van zijn eischen laat vallen, zal dat nog leelijkc haken en oogou ge ven. Te meer daar het niet bij deze moeilijkheid beperkt blijft. Het Turksche vraagstuk heeft door de buitengewoon belangrijke Dardanel leu een veel wijdere beteekems. De strijd om dezen „verbindingsweg van twee continenten gaat eeuwen terug en dateert uit den tijd toen Poter de Groote zijn land tot eene der groote mogendheden maakte. Sindsdien is de heerschappij aan den Bosporus een Russisch ideaal geweest en was Rusland de natuurlijke vijand van Tur kije. Het krachtigste verzet kwam natuurlijk van Engeland dat door zijne Oosterseho kolomen zulk een groot belang heeft bij den vrijen, doortocht door de Dardanellen. Toen de wereldoorlog uitbraik was het nauwelijks te verwonderen, dat Turkije de zijde van Rusland's tegen- Btander koos. Veel moeilijker was toeD de positie der Engelschen, die tegen den gemeensch appel ijken vijand deu steun van Rusland noodig hadden, maar in eene Russische overwinning op de Turken een gevaar- voor eigen belangen zagen. De volkomen ineen storting van het Russische rijk heefï dit gevaar afgewend en Engeland heeft zich, na den Turken hot verdrag van Sèvrest hebben opgelegd, zelf in Konstantinopel genesteld. De Sul tan stond geheel machteloos hierte genover, maai* te Angora verzamelden zich de Turksche patriotten, om te trachten het verlorene te herwinnen.' De pogingen, het is nu gebleken, heb-; ben goede kans op succes. Aanvankelijk aarzelend, heeft ide Britsche regeering thans eene verkla ring gepubliceerd, dat het noodzake lijk is, zoo spoedig mogelijk eenei conferentie bijeen te roepen, om het Turksche vraagstuk tol eene bevredi gende Oplossing te brengen, lntus- schen moet voor alles vermeden wor den, dat de Kemalistische* troepen in liuropeesch Turkije doordringen. En geland is bereid zich tot dik doel groote inspanning te getroosten en wekt Griekenland, Roemenië en Ser vië op, mede te werken aan de ver dediging van dc neutrale zone. Kon stantinopel zal weer Turksch worden, dit is den Turken reeds vroeger onder zekere voorwaarden beloofd. De vwi- naamste dezer voorwaarden en hei allesbeheerscliende feit is de noodza- lijikheid van volkomen en permanen te vrijheid der zeeëngten. Vee» ls geechrevei. over 'de tegen strijdigheid van Fransche en Britsche politiék in deze quaestie van het na burige Oos en, maar daarbij wordt weieens uit hei oog verloren, het ge« meenschappelijk gevaar, dreigend uit Rusland en de kans van een nieuw en Balkan'oorlog. Zoodat de tegenstel ling tenslotte niet zoo groot L-. Nadat de Belgisch-Duitsche onder handelingen over de schadevergoe ding tot een ontijdig einde waren ge komen door liet verzoek van Duitsch- land om de schatkistbiljetten voor oen derde na 6 maanden, nog eens een derde 11a twaalf maanden en het laatste derde na 18 maanden betaal baar te stellen, heeft de Belgische eisch, van deponeering van een waar borg in goud bij een Belgische bank, benevens weigering van het Duitsche verzoek, den toestand zeer kritiek ge maakt. De Duitsche regeering heeft den Belgischen eisch met de meestei beslistheid van de hand gewezen ent Öaardoor is de zaak loelijk vastgeloo- pen. Voor beide betrokkenen heeft de zaaik zijn eigenaardige kant. De Bel gen achtten het Duitsche voorstel in' strijd met de bedoelingen van de* Commissie van Herstel, wamt deze' wilde geen moratorium, dat echten eenigszins vermomd, nu toch door een achterdeur traditie binnen te slui pen. De Belgen vonden dit te gevaar lijk, omdat index-daad de kans nietj gering was. dat de Duitschers na heti vervallen der promessen, de beta-; lmgsplicht hiervan, zouden gebrui ken als voorwendsel om de betalm.4 gen aan Frankrijk, die dan aan de) orde zouden zijn, uit to stellen. Tfnjt was de Belgische moeilijkheid. Nu tïe Duitsche. De Rij kso ank is indertijd, ook met medewerking van de gealli eerden autonoom verklaard en dus kan do regeering niet zoo zonder imeei' over het daar gedeponeerde goud beschikken. En .als dit ook al geluld, dan ziet het er zeer bedenke lijk uit voor de verdere evoluties van de Duitsche valuta. Intusschen is de president der Rijksbank in Londen om daar te trachten de Bank van Engeland te bewegen alleen of in samenwerking met neutrale banken de schatkist, biljetten te waarborgen. Daardoor duiken de plannen van een interna tionaal bankconeortium weer op, waarbij de Nederlandsehe Bank ook een rol zou moeten spelen. Er is dus nog kans op een oplossing. In Enge land is inen volgens de Times van, mëeniitg dat de Belgen het Duitsche prolongatie voorstel moeten aanne- men en het blad meent ook dat En geland het Duitsche rijk niet in ge breke zal willen stellen voor de af wijzing van den Belgischen eisch. Intusschen ls het maar afwachten wat Havenstein in Engeland bereikt. De laatste berichten duiden op een; streven om toch de Duitsche Rijks bank als eerste te stellen, waarbij de. Engelsche Bank, zonder medewer king van neutrale zijde op haar beurt borg zou blijven oor de garan ties der Rijksbank. Het is. dan maar de vraag welke onderpanden de Duit- fsche Bank aan de Bank van Enge land kan aanbieden. P. W. P. HOE STAAT T MET 3 het sluiten van de Zweminrichtingen? We hebben geïnformeerd, wanneer gemeentelijke bad- en zweminrichtingen in Haarlem en Heemstede gesloten den. Nn de temperatuur zoo koud gewor den ia, (de temperatuifr van liet water wias hedenmiddag twaalf uur 56 graden) zal de ambitie, om in (\o open lucht te badon en to zwemmen, niet zoo groot meer zijn. Zoowel do zweminrichtingen aan Houtvaart en do Kleverlaau als die in hot Wandelbosch Groenendaal worden 30 September gesloteD. Stadsnieuws EXCELSIOR—STEEDS HOOCER- Maandog jl. meldden wij ©ene toe neming van het aantal betalende abonnés van Haarlem's Dagblad met 42, in de week van 49 September. Dit was een mooi resultaat, maa^ heden is het aantal weer 66 hooger dan Maandag jl. Dus niet alleen toeneming, maar toenemende toeneming. Evenals trouwens in dc rubriek ad vertenties van Vraag en Aanbod, waarvan er gedurende de vorige week niet minder dan 811 werden ge plaatst. Gezoudheidscongres. (Vervolg). Dr. Bekenkamp, antwoordde aan Dr. Putto, dat hij onder de door hem genoemde minima eischen die voor de opleiding bedoelde. De kwes'.ie vroed vrouw-verpleegster achtte hij te be langrijk, om die in daze vergadering zoo maar ter loops te bespreken. Daarvoor achtte hij een aparte inlei ding noodig. Deze samenkoppeling oordeelde hij ongewenscht. Aan Zuster Van Hulst antwoordde spreker, dat hij het geweoscht achtte, dat een wijkverpleegster, alvorens zij haar arbeid aanvangt, oo|k in het be zit ie van het diploma voor kraam verpleegster. Hij wil de wijkverpleeg sters één dag per week laten doceoren op een bepaalde plaats, zooals bij voorbeeld in de provincie Groningen in Winschoten geschiedt Als zij daar ongeveer vijf uur theoretische ley Leeft gehad, kan zij met het geleerde naar haar wijk terugkeeren, om het daar te verwerken. De Voorzitter is voornemens, deze zaak opnieuw in een volgend congres aan de orde te etellen. Middags werd het congres voort gezet. Ir. W. Krul, 'directeur van het Rijlkisbureaai voor Drinkwatervoor ziening,verkreeg het woord voor het houden van zijn voordracht over liej. onderwerp. „Geo- en hydrologische gegevens betreffende den bodem van Nederland, verzameld door het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening." Allereerst besprak hij het grondwa ter en drinkwatervoorziening. Achtereenvolgens vroeg de heer Krul de aandacht der aanwezigen voor de theorie der grondwaterbeweging; het nationaal karakter onzer hydro logie; het belang van de hydrologie r de drinkwatervoorziening, hy drologische onderzoekingen. Ook voor hot plan voor een systematisch onder zoek van de bekende aardrijkskunde* lecraar F. E._ L. Veeren, te Winters wijk. Breedvoerig herinnerde spreker aan de verschillende onderzoekingen en publicaties op dit gebied. Omvangrijk materiaal wordt nog dagelijks door veler medewerking en op velerlei wijze bijeengebracht. De door het Rijksbureau verrichte speciale onderzoekingen hadden hoofdzakelijk in de duingebieden plaats. Per extra-trams vertrokken de con gressisten naar Overveen ,ter bezich tiging van de Haarlemsche Water leiding. In liet hotel Groot Badhuis te Zand voort had een gemeenschappelijke maaltijd plaats. DE ETALAGE WEEK. Het programma der feestelijkheden. Do commissies voor do vermakelijkhe den die san de etalage week verbonden worden, zijn in zooverre reeds gereed hun arbeid, dat het voorloopig program ma reeds gepubliceerd kan worden. W'p ontvingen hieromtrent de volgende mede- deelingen: Donderdagavond: Oarillon van 7 u. tot half aeht. Vrijdagmiddag 5 uur: Ontvangst ten stadhui ze door het gemeentebestuur van de besturen der dahliavoreoniging Ned. Mij. voor Tuin- en Plantkunde der commissies. Vrijdagavond: Concert op de Grooto Markt door Harmonie Crea- Zaterdagmiddag: orgelconcert in Groote Kerk, gratis bjj te wonen. Allo dngen behalve Zondag carillon van 12 tot halfeen. Alle avonden cabaret in de bovenza len van de Kroon. Maandagavond en sluitingsavond eik ale wandeling door de stad door de muziekvereeniging Laurens Coster. Dr. W. J. BEUIOTNG. Zaterdagmorgen ie op de algemeone begraafplaats aan de Kleverlaau teraur- debestold het stoffelijk overschot van Dr. W. J. Braining, ^in leven, eerst sedert het begin van dozen cursu-, lecraar in de scheikunde aan de 2e Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus alhier. l>r. Bruiuing die een veelbelovend jong docent was, is gedurende vier jaar assistent geweest aan het organisch iinseh laboratorium te Leiden. De directeur der school, de leeraren en tcIo leerlingen woonden de begrafen: plechtigheid bij. Aan de groeve werd niet gespróken. LOUIS Zooaie wij Zaterdag meldden zou he denavond Louis Bouwmeester door do inuziekvoroenigiug „Harmonie-Crescen do" van den trein gehaald en met mu ziek naar den Stadsschouwburg worden geleid. Men verzoekt ons te melden dat deze tocht bij onguustig weer niet zal pdaats hebben. Dan zal Bouwmeester alleen bin nen de maren van den schouwburg ge huldigd worden. P-, T.-, T.-PERS0 HEEL. De groep P.-, T.-, T.-pcrsoneel van de afd. Haarlem van den Cemr. Ned. Ambtenaarsbond vergaderde Zondag dc Centrale, ter behandeling van 1 voorstellen van den Directeur-Generaal van het P., T\-, T.-bedryf tot herzie ning van het dienstreglement van de ambtenaren bij dat bedrijf (D. A. P. T. T.). Het bestuurslid, de heer Dc Vos, gaf een duidelijke uiteenzetting van de beteekenis dezer voorstelle Met algemeene stemmen werd een m> tie aangenomen, waarin tegen deze voorstellen werd geprotesteerd cn be sloten den vertegenwoordiger van de Commissie van Overleg voor het P., T., T.-bedrijf op te dragen, zich, met al de kracht welke in hem is, te ver zetten legen deze voorstellen, welke een zoodaaigen aanslag op de rechten van het personeel zijn, als nimmer is. gepleegd. De motie zal worden toege zonden aan voorzitter en leden van ie Commissie van Overleg. Muziek Bondsfeost van den Bond van Arbeiders Mandolineclubs. Gem. Concat Uaal. Enkele jaren geleden konden wij. ons bet man-dolinespel liaast niet an ders vooreteilen dan getokkel door jen sin achten den minnaar, die onder t balcon zijner Spaansche Donna op een zooien avond baar een serenade br.icht, of zwevend over de Verytiaan- sciie lagunen, de sprankelende tonen zoo harinonieerend met bet rythmisch beweeg van den gondel, schuivend over de spikkellichtenae golfjes in droomenden maannacht. Zeker, liet instrument is reeds lang in onze sire- ken ingeburgerd, maar zoo algemeen als tegenwoordig toch nog niet heel lang. En dat zal nog wel aangroeien, want de mandoline is zoker een - olks- instrument bij uitnemendheid. Pas geleden nog las ik in een Berlijn- schen brief aan een onzeT gTOote bla den, dat daar het mandolinegetokkel in de arbeiderswijken verbazende uit breiding neemt. Haast geen auis, geen verdieping waaruit niet het l>e- kendc getokkel weerklinkL Vóór den oorlog scheen de piano in de woning an U-en arbeider zich stilaan een plaats te veroveren, maar heden, nu die instrumenten voor den Duitscher zeldzaam luxe-artikel geworden zijn, is het de mandoline die zijn plaats inneemt. De ruil kon slechter geweest zijn; 't pleit wel voor den zich langzamerhand ontwikkelenden smaak van den arbeider, dat de trok zich muzikaal to uiten hem naar speeltuig deed grijpen, dat tame lijk licht te leeren is, maar ook waar mee men onder goede leiding een aardig samenspel kan bekomen, dat met finesses xan toonschakeeringvn cdi betrekkelijk muzikaal genot Fan schenken. En wat er mee te bereiken is heb ik jaren geleden kunnen on dervinden toen ik voor 't eerst een Napolitaansch mandoline-orkest hoorde; en zijn we verleden jaar ui in verrukking gebracht door het on- t'e-L-venaard samenspel van het Rus sische balalaika-orkest, dat toch m wezen weinig afwijkt van een man doline-ensemble? Zoo hebben zich hieir te lande ook in verschillende plaatsen mandoline- speelsters en -spelers, bèhoorende tot de S. .D. A. P. tot clubs veroenigd, en twee jaar geleden kwam men tot bet stichten van een Bond van Arbei ders-Mandolineclubs. Evenals de Ar- bcklers-zangvereenigingen onderling aangesloten zijn, naar een gelijkvor mig plan werken, uit eene bondsbi- bliotheek putten en zich op Bonds- feesten aldus tot «en machtig geheel kunnen versmelten, waarvan we over drie weken pas nog getuige waren, zoo ook was het doel iets in denzelf- den geest te bereiken met de mando lineclubs. Zaterdag had het eerste hondsfeest plaats. Dat Haarlem voor de samen komst was uitgekozen had .wellicht zijn reden daarin dat het stichten van den bond van hier was uitge gaan. v ier veicenigingen (men had aan vankelijk op meer gerekend; kwamen aluus bijeen, en het eerste resultaat van samenspel werd geleverd onder leiding van deu heer H. Smits Jr. uit Rotterdam, nmt ..BondsmarscL waarvan de dirigent ook de compo nist is, en „De Roode Vaan" een soort jxitpourri van bekende socialistische liederen. Voor een eerete samentref fen kon het ensemble al zeer geluk kig lieeten. In het verdere verloop van den avond Heten de vier vereenigingen zich nog om beurten afzondert ijk hoo ren. zoo de club pit Groningen „Kunst en Strijd" die vrij talrijk is en uiterst fijn genuanceerd spel gaf, de slechts vijf man tellende „Kunst na Arbeid" u.it Veenenóaal. dc kranige club „Ons Stroven" uit Rotterdam, onder direc tie van den hoofdleider H. Smiis Jr. en liet veelbelovende Haarlemse he ensemble „Apollo" onder M. Mole- veldfc Aangename afwisseling in het pro gramma bracht het dan9en van mej. Tilly Sylon en 't declamecren van den heer Willem van Capellen. In hoofdzaak zal het doel der sa menkomst der bondsvoreoniginceii wel bereikt zijn, namelijk het wekken van belangstelling vooi het gezamen lijk mandolinespe! cn de animo er voor onder de leden. JOS. DE KLERK. JUBILEUM. Heden was h.-é 40 jaar geleden, dat de heer Brake! als zadelmaker in dienst trad bij de Centrale Werk- i>l aata De iuibüaris werd door den heer Wils namens zijn collega's ge luk gewenscht mot zijn jubileum en hem werden een horlogeketting met medaillon, waarin dc jaartallen, een lorgnet en een oorkonde aangeboden. Een woord van dank werd gebracht aan den heer J. Forteens, die zoo vriendelijk was geweest, deze oorkon de te schilderen. Bovenaan bevindt zich liet portret van den heer Brake!, hieronder de namen van de collega's en er omheen ruim twintig schilder stukjes, betrekking hebbende op de loopbaan van den jubilaris. De heer Brakel dankte voor de belangstelling en de vele stoffelijke blijken van er kentelijkheid. DIEFSTAL. Zaterdagmorgen is ten nadeele van mei. L- C.. typiste bij de firma K. en Co.uit het kantoor der firma een to een jas en een bedrag van f 3 ont vreemd. Zondag ie de dader H, F. S. dfoor de recherche opgespoord en aangehou den. AANGEHOUDEN. Zaterdag is door de recherche aan gehouden de reiziger D. J. Z., die ten nadeele van zijn patroon K., een bedrag van f 150 heeft verduisterd. POGING TOT INBRAAK. Door twee rechercheurs is Zaterdag avond op heeferdaad aangehouden J. L. P.. keener, wanende alhier, die over de schutting van een perceel van de Lange Lakenstraat was geklom men «en zich tot dat perceel toegang had verschaft, evenwel zonder voor aoover bekend iets tc ontvreemden. Buitenland DE BRAND IN SMYRNA. Nog in brand. (Zie ook 2de blad.) Stefani meldt uit Smyrna dd. 16 September, dat de brand in Smvma nog voortwoedt, maar in kracht schijnt te minderen. Verheden van vluchte lingen. Britsche inwoners van. Smyrna, die in Constantinopel aankwamen, geven ontzettende verhalen van de gebeur tenissen in die stad. Verecheidcnen on der hen beweren, dat de brand op zettelijk werd aangestoken. Een der zegslieden verklaart, dat ei- een rnen- schenalachting plaats vond' in de Ar- meensohe wijk, waar hij met eigen ?en de straten bezaaid zag met lij ken van omgebrachte mannen cn vrouwen. Na die moorden brak de brand uit op verochillend":- punten binnen de wijkhet vuur breidde zich snel uit. Iu vele gevallen vormden Turksche troepen een cordon 0111 de overlevenden Linnen het brandende gebied te houden. Een andere Brit sche ooggetuige verklaart, dat vóór den brand Turksche soldaten zich ver grepen aan Christen-vrouwen, ten aanschouwe van de Britsche wacht bij de gasfabriek. De Briteche wacht had liet lijdelijk aan te zien, omdat zo bevelen had gekregen de vluchitelin gen niet onder haar hoede te nemen, welk bevel na' het uitbreken van den brand werd ingetrokken. Al de zegslieden verklaren, dat öe Grieksche troepen binnen Smyrna giron excessen plceeden, maar dat aan den weg van hun terugtocht brand stichting op groote schaal plaat» vond, soms gepaard guande met moorden. Volgens de laatste berichten is de Europe esche voorstad Boemabat niet verbrand maar totaal leeggeplun derd. terwijl vele Grieksche en Ar- ineensche huisknechten van Europco- fiche woningen werden vermoord. De algemeene indruk, door do ver halen te Constantinopel gewekt is, dat Moestafa Kemal de schoonste gelegen heid! van rijn leven heeft laten voor bijgaan; want had hij zijn troep:-); onder bedwang gehouden dan zou lui een moreel© overwinning hebben be haald. grootcr dan zijn zege over het Grieksche leger. Uit Athene wordt geseind De Fransche vloot werkt krachtig mee aan de redding der vluchtelin gen uit Smyrna- De Fi-ansche admi raal D-imeeni! heeft alle Fransche schepen die zich in de nabijheid der kust bevinden, gerequireerd voor het ervoer van een twintigduizendtai Grieksche en Armeensohe vluchtelin gen die zich in de Fransche etablisse menten te Smyrna bevinden, naar Griekenland. Drie van, deze Fransche schepen worden thane in den Piraeus ver wacht. Militairs maatregelen val Engeland. Reuter «seint ons uit Melbourne: De Australische premier Hughes ontving een lang telegram van Llovd George, waarin wordt meegedeeld, dat het Britsche kabin<< met het oog op den toestand in Turkije een snel op treden noodig acht Het telegram vraagt, of de Australi sche regeering zich wenscht te ver eenigen met de stappen, door de Brit sche regeering te nemen, en ook. of een Austral ifich contingent daarbij ver tegenwoordigd zal zijn. Het telegram legt nadruk op den ernst van den toestand en geeft to kennen, dat niet slechts Briteche, ir wereldwijde belangen betrok ken zijn bij de vrijheid van de Darda nellen, waarvoor zulke zware opoffe ringen zijn gebracht. Groot-Brittannic kan niet vergeten, dat op Gallipoli ruim 20.000 dood en van de Britsche en Anzac-legers rusten, en liet zou een eeuwige grief voor het Britache riis zijn, wanneer die graven in de han den van de meedoogenlooze Kemalis* ten vielen. Aan alle Britache overzecedxc ge westen wordt daarom verzocht, of zij bereid zijn, contingenten te zenden; de toezegging daarvan zal grooten in vloed uitoefenen en waarschijnlijk het uitbreken van vijandelijkheden kun nen verhinderen. Onmiddellijk na ontvangst van Lloyd George's telegram raadpleegde Hughes al zijn collega's waarna hij

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1