GROOTE RECLAME-AANBIEDING Dans-listitiut Verïolo Binnenland Gemengd Nieuws. Vervolg van de Feesteourant Haarlem's Oagl^lod GEDURENDE DE WINKELWEEK bi Th. PASVEER bs fis SilIiOBnen-nola. OP DE STAATSBECROOTINC EEN TEKORT VAN RUIM 42)4 MILLIOEN. De minister van financiën beeft de •gebruikelijke nota aangaande de toe stand van 's lande financiën aange boden. Het volgende blijkt daaruit De Staatsbesrooting voor 1923 toont een tekort aan van f 52.70 millioen op den gewonen dienst (waarvan f 10 ïnillioen te dekken uit de opcenten ten bate van bet Leeningsfonds en f 37 1/2 ïnillioen op den duur uit aanhangige en nog nader voor te stellen bezuim- gingsontwerpeso) Het tekort met inbegrip van. den buitengewonen dienst wordt geraamd op f 226.32 millioeii. De buitengewone uitgaven omvatten hoofdzakelijk wo ningbouw. voorschotten aan de pc6te rijen, aanleg van staatsmijnen em Maaskanalisatie. In de nota wordt verder uiteengezet, dat bii de voorbereiding van de Be- grooting heeft vooropgestaan, dat een fluitend budget der gewone uitga-ven en ontvangsten onafwijsbare eiscb is en ten koste van zeer groote offers ook moet bereikt worden. Besloten werd dat een percentage van besnoeiing op de Begrootingen lilar departementen moet wonden vastgesteld. Vooraf echter werd tot het nemen van de volgende maatrege len besloten Gebruik zal gemaakt! worden van de in de pensioenwet gegeven be voegdheid tot korting van 5 1/2 pet. der wedden tot een maximum van l 3000 voor het weduwen- en weezen- pensioen en van 3 pCt. der volle wed den voor het eigen pensioen, wat dit laatste aangaat met inachtneming vau de reeds vroeger toegepaste af- lo op en do kortingen. Daarna werd vastgesteld een be- snoeiingspercentage van 17 pet. van de op elk Hoofdstuk voor 1922 toegesta ne uitgaven. Bij Hoofdstuk V A (Onderwijs) deed zich de eigenaardige moeilijkheid voor. dat de aanvankelijk ingediende begrooting, hoewel ook deze reeds zoo krap mogelijk gehouden was, een eindcijfer van 10 millioen hooger ver toonde dan de toegestane raming voor 1922. De werking der nieuwe pen sioenwet on het automatisch accres van de wettelijk opgelegde uitgaven, met name ten aanzien van het lager :-.ii middelbaar onderwijs, factoren, iliie, zij het in mindere mate, ook bij 'andere departementen in opvoerende richting werkten hadden hier dit bedenkelijk eindresultaat. Daar 17 pCt van de voor 1922 toegestane uitgaven een bedag van 25 millioen uitmaakte, moest hier op de aanvankelijk inge diende begrooting derhalve 35 millioen bespaard worden. Ongeveer 20 millioen daarvan zal verkregen wonden uit de bij de Twee de Hamer aanhangige Iiager Onder wijswet. Daarnaast zal gezamenlijk 10 millioen op het lager onderwijs kunnen worden bespaard door nader voor te stellen voorzieningen ten aan zien van het vervolgonderwijshet minimum aantal kinderen, dat in de verschillende klassen van gemeenten voor de oprichting van oen school ver- eischt wordtdie opleiding der onder wijzers; de marge genoten bij het U-L.O. jdle lichamelijke oefeuring en een gewijzigde Massificatie Van de gemeenten in het bezoldigingsbesluit. Bij het middelbaar- en hel nijver heids- en handelsonderwijs zal 3,6 millioen worden bespaard door op voering van het aantal leerlingen, waarbij splitsing van klassen wordt toegepasteen vermeerdering van het aantal door de leeraren te geven les uren van 50 minuten in uren van 60 minutende vorengenoemde herklas- sificatie van gemeentenen een voorgenomen technische herziening van "de salarisregeling van het perso neel van het nijverheidsonderwijs. Bii het hooger onderwijs wordt een complex van maatregelen voorbereid, waaronder een economische distri butie en dientengevolge beperking van het aantal leerstoelen waaruit op den duur een bate van 1 millioen wordt verwacht. Ck J« afdeeling kun sten en wetenschappen tenslotte werd, na de aanvankelijk reeds aangebrach te besparingen, op de begrooting voor 1923 nog een kwart millioen ge schrapt- Een en ander zal tezamen een ver mindering brengen van ongeveer 35 millioen, - waarvan evenwel slechte f 5. S25.000 (laeer onderwijs) plus een kwart millioen (kunsten en weten schappen) d.i. te zamen ruim 6 mil lioen, aan die be groot ing van 1923 ten goede komen en de rest, makende 29 millioen eerst in volgende begroo- tingen zal kunnen warden tot uitdruk king gebracht. Tenslotte doet de nota opmerken, dist bet op Begrooting voor 1923 geraamde te kort ruim 42 1/2 mil lioen is, waarvan 37 1/2 millioen bij doorzetting van de beoogde en ten deels reeds in werking gebrachte maatregelen zal verdwijnen. OUWES DEKKER BIJ HET ONDERWIJS? De heer Scheurer heeft aan den Mi nister van Koloniën de volgc-ndc vraag gesteld Is de Minister bereid aan de Kamer mede te deden of Het juist dat D"ou- wes Dekker van Het Departement van Onderwijs in Ned.-Indië vergunning heeft gekregen de betrekking van on derwijzer aan het Preanger Onderwijs instituut, waartoe hij, blijkens een Aneta-bericht uit Weltevreden van Augustus, is benoemd, te aanvaarden, en zoo ja, op welke gronden die ver gunning is verstrekt? fia Staatsbegrooting voor 1923 Hoofdstuk I. Dit hoofdstuk wordt vastgesteld tot een bedrag van f 1.70Ü.OOO, waaronder een bedrag vau f 100.000 voor verdere werkzaam heden rakende de restauratie van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam. Hoofdstuk II. Voor 1923 wordt geraamd f 2,119,905.95, zoodat f 122,870.35 meer wordt aangevraagd dan voor 1922 is toegestaan. Dit verschil ontsaat door de vol gende vermeerderingen: de Staten- Generaal f 135.62S.50; pensioenen, wachtgelden enz. f 10,378.33, tegen over eene lagere raming voor: den Raad van State f 1211; de Algemeene Rekenkamer f 19,700.50; de Kanselarij der Kederlandsche Orden f 1015 en het Kabinet der Koningin f 1209.98. Buitenlandsche Zaken. Voor dit hoofdstuk wordt voor 1923 eeri bedrag geraamd van f 4,757,506, ter\ ijl voor 1922 is toegestaan f 5, i ub,520, alzoo een vermindering van f 949,014. Justitia. De raming der kosten van dit hoofdstuk der Staalsnegroo- tingvoor l'J23 bedraagt f 30,541,573.33, zijnde f 7,775,640.13 minder dan voor 1922 is toegestaan. B in n e n 1 an d s cli e Zaken Het Hoofdstuk is f 2,076,446 minder geraamd dan het vorige jaar. Arbeid. Aan de toelichting is ontleend:Van 't bedrag ad i 1,600,000, uitgetrokken voor de vergoeding der adminisiratiekosten, voortvloeiend* uit de Ouderdomswet 1919, wordt ge raamd, dat f 400,000 zal noodig zijn voor de Rijksverzekeringsbank en f 1.200.0CÖ voor de Raden van Arbeid. Bij de vaststelling van die bedragen is erop gerekend, dat het aanhangi ge wetsontwerp tot wijziging van de Ouderdomswet 1919 wet zal worden, waardoor de beslissing omtrent de toelating tot de vrijwillige ouder- domsverzekering van de Rijkeverze keringsbank naar de Raden van Ar beid zal overgaan. Dit zal in 't alge meen vermindering van werkzaam heden medebrengen. De post subsidiën en toelagen ingevol ge bet „werkloosheidsbesluit 1917" is met f 200.000 verhoogd en gebracht op f 4.200.000 (waarvan pl.m. f 200.000 voor 'toelagen aan de vereenlglngen met werïc- loozcnkassen voor administratiekosten en waarvan 2.000.000 door de gemeen ten terug te betalen) terwijl de post „Steun uit andoren hoofdo dan volgens het werkloosheidsbesluit 1917" waarop dit jaar f C.000.000 is uitgetrokken, voor- loopig voor 1923 pro memorie wordt uit getrokken. De redenen die tot deze wjjzi- gingen hebben geleid, zjjn de volgende: Gedurende enkele jaren z(jn voor de workloozenkassen, die door crisis waren uitgoput, bedragen beschikbaar gesteld, als bjjzondcre steun, waarvan een deel voor rekening deze voorschotten te xjjiier tjjd terugbetalen. Op de wjjzo, waarop in 1022 hulp aan crkloozenkassen _is geboden, zal zulks in 1923 vermoedelijk niet geschieden. Vorwacht mag worden, dat in 1922 1D23 velo workloozenkassen hare bijdra gon zullou verhoogen, om de uitkeeringen to kunnen verstrekken. Daarmede wordt hot subsidie evenredig verhoogd. Het in 1922 vermoedelijk uit te keoren subsidie bedrag (voor rijk en gemeente 6amen) is pl.m. 4.000.000. Op grond van de vermoedelijke ver hooging der bijdragen wordt dit bedrag voor 1923 hooger geraamd. o 1 o n i n. Dit Hoofdstuk f 1.296.414 minder geraamd dan een rig jaar. DE ONLUSTEN IN BULGARIJE, Do minister van Binnenlandse!»© Zaken en waarnemende premier Das- kalof legde tegenover vertegenwoor digers van do buitenlandsche pers een verklaring af aangaande de jongste onlusten te Tirnova.Hij wees m t na druk op de slechte verstandhouding tuaschen de agrariërs en het burger lijke bloc en zeide, dat de uitlatingen van de leiders van het burgerlijke der organisaties, die J bloc de boeren hadden verbitterd. Der tieduizend boeren te Tirnovo wilden de leiders van het burgerlijk© bloc lynchen. De waarnemende premier wist dit te voorkomen door te drei gen met het aftreden der regeering. Hij beloofde den boeren, de leiders van het burgerlijke bloc voor het ge recht te zullen dagen. Bij bevestigde, dat de Sobranje terstond zal worden bijeengeroepen. Alle leden van de kabinetten tusechen 1913 en 1918 zul len worden gearresteerd. Daardoor zullen zoo goed als alle leiders van do burgerlijke paitijen in de gevan genis komen. Er Iteerscht in Bulga ria groote opwinding over deze ge beurtenissen. GESCHORST. Wjj lozen in da Telegraaf van heden ochtend: Naar de Chr. Amsterdammer mededeelt maakt het collego van commissarissen vmi dit blad bekend, dat do heer C. I. mot ingaug van heden is geschorst als di recteur van de N.V. tot Exploitatie van „De Amsterdammer", Christelijk Volks dagblad, en dientengevolge van heden af geen enkel opzicht de N.V. meer ver tegenwoordigt. Het blad teekent hierbij aan dat het in in zeer ernstige crisis verkeert. Het voortbestaan van „De Amsterdam- er" zelf is in gevaar. „Zoolang de crisis duurt, zullen wjj is van bijzondere Jhededeeliugen sl is het blad onthouden, maar wij doen het dringend verzoek aan onze lezers, uit het feit der schorsing van den direc teur goon voorbarige conclusies te trek ken, noch ten opzichte van den persoon van den directeur, noch ten opzichte van de handelwijze van commissarissen." OoVER VALLEN.- - weg van Steen wijk Aan den rijks aar Meppel te nabij Steen wijk, zijn Zondag avond ongeveer io uur, Terwijl het zeer donker was, eenige jongens uit Ha- velterbcrg onverhoeds aangevallen *n met revolvers beschoten. Een kogel trof den i6-jarigen J. Mulder in den rechterarm, zoodat hij door den dokter verbonden moest worden en vooreerst niet meer werken kan. E SCHADEVERCOEDINC. De aanvaarding van het Belgischt voorstel. Op het Belgische ministerie van Buitenlandsche Zaken werd het vol gende cominunkjuó aan de pers ver strekt: „De Duitsche zaakgelastigde dr. Landsberg heeft aan minister Jaspar medegedeeld, dat de rijksbank thans bereid is, de van Duitschland ge- eiischte schatkistbiljetten op zes maanden tot een totaal bedrag van 270 millioen goudmnrk, vervallend van 15 Februari tot 15 Juli 1923, me de te garandeeren en af te zien van de gevraagde verlenging tot twaalf en achttien maanden. Onder deze om standigheden neemt de Belgische re geering aan, dat een oplossing van het geschil op de vour de Belgische voorgestelde basis mogelijk is." De Belgische pers toont zich, even als de regeeringskringen, zeer vol daan over het Duitsche antwoord. Weliswaar moet de mondelinge mede- deeling van dr. Landsberg nog wor den bevestigd door een nota van zijn regeering, doch de stap van den Duit- schen zaakgelastigde kan als volko men officieel worden beschouwd. Verschelden bladen spreken hun ver trouwen uit in de garantie van de rijksbatik, en verwachten, dat de schatkistbiljetten thans onmiddellijk verdisconteerbaar zullen zijn. De eerste biljetten ter waarde van hondeird millioen goudmark zullen binnen enkele dagen aan de Banque Nationale worden overhandigd en op den 15den van iedere volgende maand zal een nieuwe wissel worden gezonden, zoodat op 15 December a.s. het bedrag van 270 millioen goudmark zal zijn bereiik. Daarna heeft België uit hoofde van zijn prioriteit nog 500 millioen goud mark van Duitschland te vorderen. Naar de „Dernière Heure" ver- ne&nt, had minister Jaspar gister avond aan dr. Landsberg doen weten, dat hij de Commissie van Herstel on middellijk in kennis zou stellen met het mislukken der onderhandelingen, indien niet vóór Dinsdagmiddag 5 tsur een bevredigend antwoord van Duitschland zou zijn ontvangen. PLASREGENS IN BEIEREN. - Naar de „Bayerische Kurier" uit Regensburg meldt, is boven de dnJcn van de Sulz en de Schwarznch een plasregen gevallen, welke twaalf uur aanhield. Honderden kleine hulzen werden door het water meegesleurd De heele hooi-oogst is vernield. Let bestaan van vele kleine boeren voidt bedreiiM- DE DUITSCHE KOLEN-LEVE RINGEN. De kolen-leveringen aan de Enten- teL die door de Commissie van Her stel van af 1 Augustus voorloopig op 1.725.009 ton per maand waren vast gesteld, zijn volgens oen bericht uit Essen aan de „Lokal Anzeiger", ten slotte voor Augustus tot October ver minderd tot 1.610.000 ton per maand. EEN BANKIERSHUIS FAILLIET VERKLAARD. Men meldt ons uit Boedapest Op de Beurs te Boedapest werd Ie beziter van het bankiershuis Alexander Palffy failliet verklaard, nadat zijn principalen wegens bedrog, verduiste ring en vervalsching van documenten een aanklacht hadden inged-end. Palffy, die vroeger slechts een gewoon be ambte was, stelde zich vrijwillig ter be schikking van de politie, welke het arresteerde. Onder de benadeelden ba undt zcih ook ex-keizerin Zita, die bij het bankiershui PVff millioen krone® verloor Rubriek «uur vragen VRAAG: Welke is de kortste fiels- eg van Haarlem naar Lochemf Hoeveel K.M. is dat? ANTWOORD: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, .Muiden, Hakkelaarsbrug, Naarden, Laren, Benin es-buiten, Eemneabinnen, Soest- dijk. Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud-Mi lligen, Nieuw- Miüigen, Apeldoorn, Voorst, Zutphen Warnsveld, Lochem. Ongeveer 146 K.M. ter gelegenheid van de Etalageweek. Winkelt Tan vroeger. Het is zeker niet te onpas om he den eenige gevels af te beelden van HaarLemsche winkels uit don ouden rijd Wat zij voorstellen staat er onder geschreven. Wie vergelijken wil kan zijn gang gaan, hij wandele daarvoor de straat maar even op en beschouw© 3e moderne winkels. Maar de- verandering van de pui, de invoering van de uitstalling zijn niet de eenige versohillen tusechen toen en mi. Ook acht er de ramen is heel wat veranderd Er wordt van dien heden- daagschen winkelier heel wat meer gevorderd, dan van den vroegeren grooter talenkennis, uitgebreider wa renkennis, grooter bekwaamheid in administratie, kortom een veel bree der ontwikkeling dan voorheen. En in die riohting gaat het verder, zooals blijkt uit de Oprichting van •handelsscholen en handels-avond- - scholen. Het winkoliersbedrijf komt daardoor op steeds broeder basis te staan het groeit in ieder opzicht met zijn huis mee. Hoe «ie Haarletnsche winkels vroeger waren. Huis genaamd ,,do Amsterdamsclie Koeketer", waarin een bakkersnering werd „geexercecrd", aan de Zuidzijde van de Korte Veerstraat, belend ten Oosten door het huis van Carsten Nicclaas Rustmsn en ten Westen door het hoekhuis aan het Spaarne. Deze bakkerswinkel werd afgebroken in April 1916. Gezicht op het Verwulft, Zuidzijde, waarop o.a. te zien is de boekwinkel van J. Nieuwenhuizen. Het hoekhuis Groote Houtstraat is nu algebrokun en vervangen door den winkel van Jamin. Winkels in de Groote van de Ar.eeang tot de (Oostzijde). van Winter- en Emailleartikelen 87 GIERSTRAAT 87 Ziet de Etalage Ziet de Prijzen Kacnelplaten Kaclielpooken Kncheliiaakjes Kachelvegertjes Kachelborstel Kolenschoppen Kolenemmers, mooi gelakt Blakorlampjes Koperlnmpjes Groote zinken teil Waschketel, groote maat Aschkelel, groote maat Closetplankje Closetborstel Clotsetrollen Bleekpoederzeefje Strijkplank Strijkbout 10-stoks droogrek Frima gaakousje Prima gasslang, per Meter Kleerhangers Flinke zwabber Sterke straatbezem Kopjeskwast Bordenkwast Knijper met veer, per dozijn Emaille Kinderboid Emnille Emmer, grijs Waschteiltje 0.84 Vergiet 1.44 Kinderbord ..0 24 Vleaschbord, vnfcaf 0.56 Pan, groen goud 1.49 Pan, grijs 1.34 Pan, bruin 1 29 Kamerpotten 0.64 Zand, zeep, soda-rekjes 'J 48 Drinkkroezen 0.19 Drinkkruikje m. stop 0 78 Sauslepel, groen goud „0 27 Melkkoker, groen goed 1.44 wit 1 18 Lampetkan 0 S9 Gasketel 2.34 Ketel, groen goud 2-18 Koekepan 0.59 Schalen 0.36 Trechter, groot „0.54 Steelpan 0.38 Stof blik 0.68 Toilet-emmer, grooï 3.28 Zeepbakje, groen goud 0.28 Zoulbakken 0 89 Lepel rekken gr. goud 4 48 Koffiepotten gr. goud 1-68 Theepotten gr. goud 1.44 BHBBBB Profiteert NU Om nu eens flink ruimte te maken zal ik alle in voorraad zijnde goederen tegen spotprij zen verkoopen. Als volgt: Fantasie pantalons vanaf f 2.45 Engelsen leer pantai. v.a. 3.50 Manchester pantai. vanaf f 5.50 Kinderbroekjes allo soorten en maten. Fantasie en manchester vesten 3.50 4.50 Coetuums vanaf 10.— Gabardine regen jalsen vanaf 14.50. Verder een prachtcollectie Hee=- ren- en Jongeheeren Ulsters, Paletots, Jekkers, Demi'6 en Ra tine jassen tegen spotprijzen. Wie nog nooit bij mij gekocht heeft, doe het nu. Het oudste en meest vertrouwd adres is en blijft: Wed. H. VAN ALPHEN B3EESTRAAT 9 hoek Tuchthuisstr. QEBR. KWEKKEBOORJÏ KI. Houlstr. 106 - Tel. 3525 Aanvang der lessen 1 October. Prosp. voor het a.s. seizoen wordt op aanvraag gaarne toe gezonden. Spreekuur van 11 tot 2 uur en '6 "avonds van 7 tot 10 uur voor inschrijving van leerlingen. GEBR. VALLENTGOED Tel. No. 13 Leveren franco huis Haarlem en omstreken puik beste aardappe len a 4 et. per K.G., bij afname van minstens 35 K.G,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7