mm d M TSjTrnrrrai Buitenlandsch Overzicht Wlelrtjden consullijyr a. n. w. B. Renoemidl te Spaamdam (N.-H.) voor kring 18 b. W Srnit, 19070, arts. Athlitlek Zondagmiddag liield de gymnastieh- eii turnvereeniging D. O.- S., te Heem stede, een uationalen veldloop. Om 2 uur, het uur van aanvang, was het weder nog zeer slecht, later klaar de het op, zoodat alles nog vrij goed vfgewerkt kon worden. De wedloop was verdeeld in 3 groepen. A. voor deelnemers, die reeds eerder een prijs hadden gewonnen B. voor hen die nog nimmer een prijs hadden gewonnen C. voor dames. Voor afd. A. waren aanvankelijk 4 prij zen beschikbaar gesteld, n.l. als ie prijs een bronzen beeld en drie medailles, maar wegens een kleine fout der jury, die niet precies aan den finish stond, maar cr even vóór, stopte de eerstaan- komendc te vroeg, waardoor no, 2, die iets achter was no. 1 werd.- Voor deze afdceling waren 7 deel nemers. ie prijs :A Bruinswijk, te Vogelen zang, in S min. 55 sec. ie' prijs B Ccelen, van Pro Patria, te Zegwaard, in S min. 55 1/5 sec.; 2e prijs J. Necskens, van D. O. S.. te Heemstede, in 9 min. 2/5 sec.; 3e prijs J. A." Jonker, van T. V. IJ., te IJmuiden, in 9 min. 10 3,5 sec. 4e prijs M. Piclage, van Damiaten te. Haarlem, in 9 min. 13 1/5 sec De te volgen weg was van Voorweg, 'l z.g. Siberië naar YVillielminaplein, Ach terweg, Glipperweg, door Groenendasl naar het terrein van vertrek (zK K.M.j Voor afd, B. hadden zich 44 deelne mers aangemeld. 31 verschenen er aan den start, waarvan er één afviel, de an deren kwamen allen binnen den tijd van ri minuten binnen en ontvingen (behalve de eerste b, die ook nog een prijs om vingen) een diploma ie prijs: A. Claase, van Ws L K., Heemstede, in 8 min. 57 sec. 2e prijs: A. Delissen, van D. O. S., Heemstede, in 9 min. 9 sec. 3e prijs A. Zadel, van B. G. V., Bloe- mendaal, in 9 min. 11 sec.; 4e prijs \V. Zwager, van Ursus, re Haarlem, in 9 min. 13 1/5 sec, 5e prijs Jac. Beijcr, van D. O. S., te Heemstede, in g min. 16 sec. 6e prijs T. Jansen, van D. O. S., ie Heemstede, in 9 min. 21 sec. Ook hier was de iste prijs een bron zen beeld. Afd. C., Dames, afstand 2200 M. Ne gen dames verschenen aan den start, 2 vielen er spoedig af, de 7 overigen kwamen aan den finish, allen in vrij goede conditie, vooral eclüer No. 1, die een goede loopster belooft te worden. iste prijs, Mej. R. Mooije, van D. O. S„ Heemstede, in 8 min. 54 sec.; 2de prijs Mej. A. RooslootHaider- man, van D. O. S., Heemstede, in 9 min, 10 sec. 3de prijs 5 Mej. Kraaij, van Sport- Vereend, Santpoort, in 9 min. 42 sec.; 4e prijs: M. Geuskcns, vaa D. O. S„ Heemstede, in 9 min. 56 sec. Hier bestonden de prijzen in kunst voorwerpen. Na afloop van den veldloop hield D. O. S. een gymnastiekdemonstratie als aanvulling, die zeker in den smaak viel van het tamelijk opgekomen publiek.. Eerst een nummer dames-hoogspriw gen, waarna rekocfeningen, vèrspringen dames en heeren en polsstokhoogspria- gen voor heeren, benevens steenrapen voor jeugdige leden van D. O. S. Na afloop weiden in hotel ,,Het Wa pen van Heemstede" de prijzen uitge reikt, maar vóór de heer L. Kooijman hiertoe overging, nam de voorzitter, de heer Galjaard, het woord, om de deelne mers te bedanken voor hunne mede we'- king. Spreker spoorde de aanwezigen aan, D. O. S. te steunen, niet enkel met een bloempje koopen, zooals dezen middag, maar door lid of donateur te worden. Hierna ging de heer Kooijman over tot het uitreiken der prijzen. De jury bestond uit de heeren L. Kooijman, H. Kodde en C. Sluiters. Op het terein verleende de harmonie -, /Eensgezindheid" hare welwillende medewerking, Cricket V. V. v.—H. C. C. De laatste wedstrijd voor de le klas se competitie van dien N. C. B. tus- eohen V. V. V. on H. C. C., welke zou worden gespeeld, is wegens den regen niet doorgegaan. Krachtens de te voren gemaakte afspraak wordt het resultaat dezer ontmoeting due als een draw beschouwd. De eindstand luidt:' 0 2 «J iii M 0 ll a a H. C. C. 12 1 2 9 2 o~*o 23 Haarlem 12 0 9 1 0 2 19 V. V. V. 12 0 6 2 0 4 14 V. R. A'. 12 0 6 1 0 5 13 V. O. C. 12 1 3 1 0 7 10 R. en W. 12 1 2 i 0 8 8 H. D. V. S. 12 0 0 0 3 9 3 Zwemmen. OPLEIDING TOT ZWEMONDER WIJZER. De commissie voor het zwemonder wijs van den Noderkmdsohen Zwem band' zal bij voldoende belangstelling dezen winter een cursus organise eren tot opleiding van zwemonderwij zer (es). De lessen te geven door de heoren M. Maurite, artsJ. A. Meyerink en F C. G. Duvergé: zullen bestaan in een theoretisch- en practisch gedeel te. De kosten bedragen f 10, cursusgeld, benevens den prijs van ongeveer 20 baden in Stoop's bod. De deelneming staat voor een ieder ópen, die den leeftijd van 18 jaar be reikt heeft en ten genoege van de leeraren voldoende bedreven is in de zwemkunst. De duur van den cursus 16 zes maanden, waarna liet examen onder leiding van den iNl Z. B. zal plaats vinden in April 1923. Aanmelding en inlichtingen vóór 1 October bij F. C. G. Duvergé. Santpoort (dorp). CONCOURS VAN DEN HAAR- LEMSCHEN HENGEL AARSBOND. Dit college hield Zondag onder ge leide van het bestuur een viscbcon- cours op baarB ter bevordering van de eendracht en samenwerking van de Nederlandscke Hengelaars. Er werd door 27 yereenigingen aan deelgenomen. Om 8 uur kwamen de deelnemers bij den heer J. Bakker, Begijnestraat bijeen. Daarna ging men gezamenlijk naar de boot op het Buiten Spaarne. Na een half uur varen, kwam men ter plaatse van het begin van den wedstrijd. Na afloop van den wedstrijd kwam men bij den heer Cion, Vijfhuizen, alwaar de uitslag bekend werd ge maakt. Deze was als volgt: l.D. V. S-, Amsterdam, 24 st.2. Jonge Visscher, Amsterdam, 16 st. 3. Do Karper, Zaandam, 16 sfc.4. Czaar Peter, Amsterdam, 13 st.5. Morgenstond, Haarlem, 12 st., 6. Lus tige Hengelaar, Haarlem, 12 st. gr. 22 1/2 c.M.; 7. Dageraad, Schoten, 11 st., gr. 20 1/2 c.M.8. Vischlust, Haarlem, 11 st.0. Vrije Hengel, Haarlem, 10 st.10. Lustige Henge laar, Amsterdam, 9 st.., gr. 19 1/2 c.M. 11 Oostenburg, Amsterdam, 9 st., gr. 18 1/2 c.M. 12. Baarsje, Zaan dam, 8 st., 13. Baarsje, Schoten, 7 st. 14. Ons Genoegen, Amsterdam, 6 st., gr. 18 c.M. De zilveren draagmedaille werd ge wonnen door den heer J- Schut lid van D. V. S., Heerenstraat;, te Amsterdam. In het geheel werden 203 baarzen gevangen. Boksen. OARPEN TIER—SIKt. Oarpontier geslagen. Zondag heeft te Parijs voor 60.000 toe schouwers de bokswedstrijd tusschen Oar- pentior en den neger Siki plaats gehad. We lezen hierover het volgende in „Dc Courant": In de eerste ronde schynt Carpentier inet Siki te kunnen spelen. Deze brengt geen enkelen slag toe en tracht zich slechts te dekken. In de eerste minuten eenige infighting valt Siki reeds een oogenblik op de knie. Tweede ronde. Het spel van Carpentier duurt voort. Siki zoekt het gevecht op korten afstand, terwyl Carpentier het open gevocht verkiest om den beslissen- den stoot te kunnen toebrengen. Hjj weet ook oeuige directe rechtscho stooton toe te brengen, maar de neger geeft zich niet bloot. Siki begint enkele aanvallen te doen. Derde ronde. Het einde van Siki sebjjnt to naderen. Na een rechten stoot van Carpentier gaat Siki voor de eerste maal neer, maar hjj verheft zich onmiddellijk. Dadelijk daarop glijdt Carpentier op den gTond, doch eveneens slechts voor 'n en kele seconde, om onmiddellijk weer en thans zeer heftig aan te vallen. Siki gaat neer voor de tweede maal en onmiddel lijk daarop voor de derde maal. Hjj staat eerst weer op na de zevende seconde. Men verwacht, dat Carpontier hem den gena- •lestoot zal toebrengen maar plotseling alt de Fransehman neor na een rechten stoot van den neger. Hjj blijft niet lan ger dan vier seconden liggen, maar schijnt daarna nog geheel versuft. De gong brengt de reddende rust. Vierde ronde. Carpentier presteert niets meer. Zijn gezicht bloedt hevig en hjj heeft een wond aan zjjn rechteroog. On danks dat vecht hjj door met den moed der wanhoop. Vjjfdo ronde. Siki heeft het gevecht geheel in handen, maar Carpentier valt toch nog aan. Éénmaal gaat do neger zelfs nog neer, doch Carpentier zinkt on middellijk daarna neer in do touwen. Woor rodt de gong hom. Zesde ronde. Carpentier reut heftig op don nogor in, maar doet niets dan slagen in ontvangst nemen. Plotseling valt hjj neer om niet weer op te staan. De scheidsrechter, Bernstein, beschul digt Siki er van, Carpentier beentje ge licht to hebben; hjj verklaart hem geiis- qualifieeerd en Carpentier tot winnaar. Ofschoon Carpentier verre favoriet was breekt er onder het publiek een storm verontwaardiging los, die zeker tien minuten aanhoudt. „Siki winnaar!" wordt nit duizenden monden geroepen. De jury maakt bekend, dat zjj nader over den uitslag zal beraads'age: Intnsschen wordt Carpentier dragen en neemt de wedstrijd Ledoux Thomas een aanvang. Na het einde van dezen wedstrijd be stijgt de heer Victor Breyer den ring, en te midden van een ademlooze stilte maakt hjj het volgende bekend: „De juryleden, ronstateerende, dat strjjd met do reglementen de leider den Wedstrijd een beslissing heeft geno men zonder hen te hebben geconsulteerd, vernietigt deze beslissing en verklaart Siki tot overwinnaar." Het publiek jnicht en is tevreden. Do belangstelling was enorm. Ook bui ten het Vélodrome stonden duizenden op het resultaat te wachten. Men was zicht baar verslagen. „Arme Georges", hoorde men aller wegen. Hjj had een te groot zelfvertrou wen. Siki heeft op regelmatige wjjzo ge wonnen. Dammen. S1MULTAAN-SEANCE TE HEEM STEDE. Dinsdagavond om 7 uur geeft de heer B. H. M. Stevens een siinultaan- séance in ht R.K. Yereenigingsgebouw aan den Hcerenweg te Hemstede ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der R. K'. damclub „St. Bavo". De deelneming aan deze séance is voor ieder vrij; ook de toegang tot de zaal. Door het bestuur zijn voor deze séan ce eenige fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Ook zullen dien avond de prijzen uitgereikt worden aan de le den, behaald in de competitie en pro bleemwedstrijden. Luehtvaartnieuws FOKKER OP DE A.S. PARIJSCHE SALON. Wij lezen in het Hbld.: Naar aanleiding van verschillende geruchten over de deelneming van Fokker aan de Parijsche Salon Aero naut ique in December a.s. heelt de heer André Granet, de commissaris- generaal van deze salon in l'Auto de volgende verklaring gepubliceerd: „Het is niet juist dat Fokker zou heb ben gevraagd op de Salon te mogen tentoonstellen. Wij hebben eenvoudig van de Hol'ancfeche firma, „qui ex- ploite la liconce Fokker", een aan vraag om inlichtingen ontvangen, waarop wij nog niet hebben geant woord. Een heel eenvoudige aan vraag, zonder eenige complicatie van internationalen aard; zooals ieder Fransch huis ook kon hebben gedaan voor eenige buitenlandsche tentoon stelling. „Het uitvoerend comité van de Sa lon heeft geen enkele beslissing ge nomen, aangezien geen verzoek om toelating is gedaan. Bij informatie is ods gebleken «lat de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker inderdaad gevraagd (hooft om op de hoogte gebracht te worden van de voorwaarde, waaron der op dezen Salon kan wordefl ge ëxposeerd. Maar op het nu reeds tweemalen gedane verzoek, is nog geen antwoord gekomen. INGEZONDEN MEOEDEELINCEN 60 Cts. per regel. DE CONCESSIES DER GEALLIEERDEN ZIJN THRACIë TOT DE MA- RITZA, DUS MET INBEGRIP VAN ADRIANOPEL, KUNNEN DE TUR KEN TERUCKRIJCEN. DE TURKSCHE SOUVEREINITEIT OP DE DAR- DANELLEN WORDT ERKEND, EVENWEL OP CONTRÖLE OP HUN NEU TRALITEIT. DE TURKEN OVERSCHREDEN EVENWEL REEDS DE NEUTRALE ZÓNE. ZULLEN ZE NOC TOT ONDERHANDELEN BEREID ZIJN? De heeren die te Parijs aan 't confe- eren waren, hebben een resultaat be reikt. Maar.... komen ze niet te laat? De Balkan-conferentie der geallieerden te Parijs is tot voorloopige overeenstem ming gekomen. Een gemeenschappelijke uitnoodiging der geallieerden, geteekend door Poin- caré, Curzon en Sforza, zal onmiddel lijk aan de Turken worden gezonden. In deze nota aan de Nationale Vergade ring van Angora wordt deze verzocht mede te dcelcn of zij bereid is een van volledige volmachten voorzien vertegen woordiger te zenden naar Moedinia aan de Zee van Marmora, om de voorwaar den voor een wapenstilstand te bespre ken, om daarna deel te nemen" aan de Balkan-conferentie te Venetië. Uit de nota blijkt, dat do geallieerden concessies aan de Turken doon. Zij schrijven o.a.: De geallieerden maken van deze gelegenheid gebruik om verklaren, dat zij kennis genomen hebben van den wensch van Turkije om Thracië tot aan de Maritza en Adrian j- pel terug te krijgen, onder vooi waard-;, dat de regeering van Angora haar troe pen niet in de neutrale zóae laat bin nenrukken. De drie regeeringen (dus Frankrijk, Engeland en Italië, welke lan den de nota toekenden) zullen den wensch van Tuikije naar bovengenoem de grenzen steunen. Zij leggen er echter den nadruk op, dat het verdrag beoogt, de belangen van Turkije en zijn nabuur- staten te beschermen, voorts zekere nog aan te wijzen zónes te dcmilitariseeren en onder de auspiciën van den Volken bond de vrijheid van de zeeëngten te ver zekeren. Volgens een ander telegram uit Parijs willen de geallieerden de Turksche soe vereiniteit over de zeeengten, erkennen, met dien verstande, dat op bun neutra liteit controle zal worden uitgeoefend. Kemal is tot onderhan delen geneigd. Volgens een draadloos bericht van dc Fransche regeering zal Kemal niet tot eenige actie overgaan voordat Franklin Bou'lllon de bijzondere vertegenwoor diger der Fransche regeering, die uit Parijs is vertrokken, te Smyrna zal zijn aangekomen. Blijkbaar zal er dus worden gecon fereerd. Daarmee is al veel gewonnen. Het zal 1 misschien een quaestie worden van wat meer of minder. De Turken zullen ook Constantinopel wel weer opeischen. Maar daartegen zullen de geallieerden zich vermoede lijk wèl verzetten. Hoofdzaak is. dat de Turken niet heer en meestei Dardanellen zijn, waHt daartegen komen de Engclschen op. Maar, dat zou bijna vergeten worden, de Grieken zijn er ook nog. Da verdere tegenstand der Grieken. Griekenland wenscht zoo wordt uit Athene gemeld Thracië in geen geval op te geven en houdt 130.000 man gereed om daar tegenstand tegen de Turken te bieden. liet zal evenwel de vraag zijn of de Grieken dit voornemen kunnen uitvoe ren. Zij hebben in Rlein-Azié zulke ge duchte klappen gehad, dat het een heele toer zal zijn om in Thracië strijdbaar leger van 130.000 man tegen over de Turken te stcllen.- Engeland gaat intusschon door troepen te zenden, er komen steeds meer Engelsche strijd machten (soldaten en oorlogsschepen) in den Balkan. Blijkbaar denken de Engelschen dat het toch op vechten zal uitloopen. Engeland bereidt zich ten oorlog om dat het den vrede wil. Zoo is althans de officieële uitlegging. In een verklaring, welke LlGyd George tegenover een aantal journalisten, betrekking tot Engeiand's politiek in hot Naburige Oosten heeft afgelegd, zeidc de premier o.a. hei volgende De militaire maatregelen, die wij de laatste dagen hebben genomen, staan niet in recïitstrceksch verband met het Gricksch-Turkschc conflict, welks bij legging tot stand moet komen op een conferentie van de geallieerden met de belligerentcn. De Engelsche actie werd ingegeven door twee overwegingen van groot belang. Ten eerste is het een es- sentieelc voorwaarde voor den wereld vrede, dat de vrijheid der zeestraten ge handhaafd blijft. De maatregelen der Engelsche rcgcciing waren' dus ook ge nomen met het doel om te voorkomen, dat cic vrijheid zou worden bedreigd. Wat deze kwestie betreft, kan men Engeland geen afzonderlijk optreden verwijten, daar het slechts de politiek ten uitvoer brengt, waartoe de gealli eerden in October 191S gemeenschap pelijk hebben besloten. Wij hebben het standpunt, dat wij destijds innamen, nit u het minst gewijzigd, Ons tweede doel was te voorkomen, dat de oorlog op Europecsch gebied zou worden overgebracht. Indien het tot een oorlog mocht komen in Thractö, waar Tikken, Grieken, Bulgaren en Ser viërs tegenover elkaar staan, zou niemand de gevolgen kunnen over zien, Het was met dit doel, da» EngelaDd zijn positie aan de Dardanellen ver sterkte. Wat de neutrale zone betreft, zijn wij tegenover de Grieken absoluut onpartijdig opgetreden. In do waar- uwiug aan de Grieken, toen dezen onlangs naar Constantinopel wilden oprukken, heeft de Engelsche opper bevelhebber dezelfde termen gebruikt als die welke tegenover de Kemalis- ton aan de grens aan de Tsjanak- zone werden gebezigd, nl., dat hij niet kon toestaan, dat zij de neutrale zoue binnenrukten. Wat de bewering aangaat, dat wij oen conflict uitlokken door te Tsja- nak te blijven, kan ik verklaren, dat onze militaire adviseurs van oor deel zijn, dat het bezit van Tsjanak noodig is om de vrijheid der zee straten voor onbewax ende schepen to verzekeren. Wij wenschen Galli- poli en Tsjanak niet bezet te houden in het belang van Engeland alleen. Evenmin willen wij, dat Engeland alleen daar de verantwoordelijkheid moet dragen. Wij zijn van oordeel, dat de vrijheid der zeestraten doos den Volkenbond gewaarborgd moet worden in het belang van alle naties. Ons standpunt is nog steeds, dat Constantinopel Turkseh moet blij ven. Terwille van de kwestie der souvereinïteit over Thracië, zullen wi] do wapens niet opnemen, doch eerst moet do vrede tot stand zijn ge bracht. Wij zullen ons best doen om onmiddellijk een conferentie bijeen te roepen van alle mogendheden, die bij bet herstel van den vrede in het Naburige Oosten belang hebben Vre de is ons doel: den oorlog beschou wen wij als een ramp en daarom ne men wij maatregelen om dien te voor komen. De Turken ovorsohredon de neutrale zóne. Uit Constantinopel wordt ons geseind: De Kemalistiscke cavalerie is de neu trale zone nabij Tsjanak binnengerukt. De Britsche generaal Harington had bespreking met Turksche parlemen tairen. Hij verklaarde te hopen, door ;ddel van een minnelijke schikking de Turken tot terugtrekken te kunnen ëgen. Nader wordt geseind: Zaterdagmorgen kwam een Britsche avaleriepatrouille van het derde regi ment huzaren onder bevel van luitenant Naylor de plaats Saracheüi op 27 mijl ten Zuiden van Tsjanak binnenrukken, •elke plaats zich binnen dc neutrale zóne bevindt. Zij vonden het dorp bezet door tweehonderd man geregelde Turk sche cavalerie, die zich in het midden van het dorp bevonden en bezig V inlichtingen van de bewoneis in winnen. Luitenant Naylor reed naar den Turk- schen aanvoerder en vroeg hem, of hij wist, dat hij zich binnen de neutrale zóne bevond. De Turksche officier antwoord de; „Ik wist niet, dat ik in de neutrale zóne was." Iedere dorpeling in dc buurt kent dc geallieerde neutrale grens en de Turk sche troepen hadden reeds eenige dagen halt gemaakt te Enzme, en waren dus waarschijnlijk op de hoogte met de geo grafische gesteldheid van de streek. De Turksche officier voegde aan zijn woorden nog het volgende toe „Ik zag geen Engelsche vlag aan de grens en ik ben hier gekomen voor de vervolging van Grieksche bewapende troepen." Daarop werd hem verzocht om zich te rug te trekken over de neutrale grens. Hij antwoordde, dat hij dat niet kon doen zonder daartoe ontvangen orders. Men verzocht hem toen, om ter plaatse te blijven en te vragen om orders, en hij werd gewaarschuwd, dat een verder doordringen iu het neutrale gebied tot ernstige gevolgen zou kunnen leiden. Tot vier uur Zaterdagmiddag werden geen verdere bewegingen waargenomen. Dc Britsche patrouille was toen inge trokken. Een Turksche strijdmacht, geschat op een sterkte van achthonderd man, trok toen voorwaarts langs den hoofdweg, met een flankbedekking van honderd- vijftig man tusschen dezen troep en de ree. Gemeld werd, dat een tweede Turk sche strijdmacht, bestaande uit cavalerie, en waarvan de sterkte niet bekend was, werd waargenomen oprukkende Bairamich uit. Een Britsch officier, die dezen troep ontmoette, reed voorwaarts met de Britsche vlag bij zich en ver zocht een onderhoud met den Turk- schcn kolone', die het bevel voerde. Deze verklaarde in zeer beleefde termen, dat de Turken geenszins wonschten met Engeland in conflict te komen, maar dat zij, de Engelschen weigerden', om nun voorwaarden m overweging te nemen. De kleine Britsche patrouille, dio de waarneming had gedaan, trok zich daarop terug en het gebeurde werd gerapporteerd aan den commandant in het Dardanelüengebieu, die den Turkschen gouverneur to Tsjanak in structie gaf om te telelefoneeren aan den commandant der Turksche cava lerie en hem tc waarschuwer» dat de ze oaad ernstige gevolgen voor Tur kije zou kunnen hebben. Dé gouver neur- gaf gevolg aan deze opurtclu, maar vfc.kuiaróe later, dat de aan voerder der cavalerie geweigerd had om naar hem te luisteren. De Turken zetten hun opmurscL voort en trokken voorbij ten Noorden van Erenkcuy. De weg tusc-chen Ere; - keuy en Tsjanak werd op drie pun ten vernield. Toen dit geschied v as, reed een Turkseh officier naar voren met een witte vlag, en verzocht, den Briisclien aanvoerder om acht uur morgens (Zondag) nabij Perez te mogen spreken. Hierop werd geant woord, dat, ofschoon het schijnt, «iet de Turken met opzet de neutraliteit van de zone geschonden hebben en hoewel zij daarvoor gewaarschuwd waren, de Britsche commandant be reid is om den Turkschen officier Zon dagmorgen om acht uur te ontmoeten bij den houten brug buiten Perez, mits geen aanval zou worden gedaan op hel Britsche detachement cavalerie van het derde regiment huzaren, dat Tsjanak dekt, en mits op Zondagmor gen zes uur de Turken zich zouden hebben teruggetrokken van hel dorp Erenkeuy, als bewijs van hun bereid willigheid om de neutrale zone te eer biedigen. Het I. V. V .waarschuwt te gen oorlog. Het Int. Verbond van Vakvoreeni- gingen' heeft een communiqué uitge geven, waarin het de aandacht van de arbeiders vestigt op de dreigende verhoudingen in Oost-Europa. liet I. V. V. zoo luidt heb mani fest dan verder brengt allen arbei dersorganisaties nogmaals de strek king in herinnering van de door het Internationaal Vakvereenigingscon- gres te Rome aangenomen resolutie, waarbij allen georganiseerden arbei ders de plicht werd opgelegd zich te gen iederen oorlog te verzetten. Het I. V. V. rekent op het kb" bewustzijn van het proletariaat aller landen en op de waakzaamheid van alle strijdende arbeiders, ten einde zich tegen elke machtspolitiek to ver zetten om het even of deze het ge volg is van het vraagstuk der repa raties of van het Grieksch-Turksche conflict en te verhinderen, dat de wereld opnieuw naar een wercldcata- stropho wordt gedreven. Een complot in Griekenland. Bericht wordt, dat men een Vonize- listisch complot heeft ontdekt. Eeni ge arrestaties en huiszoekingen heb ben tot dusver geen resultaat ge- bad. Het complot had ten dool, de bestaande regeering omver te werpen. De chef van den militair-genees kundigen dienst Curylos is gearres teerd. Men verwacht nog meer arres taties. De sultan en Kemal Reuter meldt uit Constantinopel De sultan heeft getelegrafeerd aan Moestafa Kemal, dien hij met de hoogste titels aanspreekt en hem gelukwenscht met zijn successen. Ke mal heeft geweigerd, de boodschap van den sultan zelfs maar te erken nen. Do Turken Hekken zich weer terug. Tilt Constantinopel wordt ons heden nog geseind: Volgens nader ontvangen berichten hebben do Turkscho troopenafdoolingen, die do neutrale zone waren binnougodrou- gen, zich weer teruggetrokken naar Bah ramitsj. De quaestie der Duitscho schade loosstelling is weer voor korten tijd ran de baan. De „Iudépendauce Beige" geeft de volgende bijzonderheden omtrent de Duitsche schatkistbiljetten, die Maandag aan Delacrc.x ter hand zullen worden gesteld: Het totale' bedrag dezer schatkistbiljetten is 100 millioen goudmark. De interest voor deze wissels, welke 5 bedraagt, moet bij de hoofdsom worden ge- oegd. De nadere besprekingen heb ben ten doel om tot overeenstemming te komen over de technische details iu verband met de berekening cu de vereffening van den interest. Aan den anderen kant" hebben do Belgi sche onderhandelaars uen wensch tc kennen gegeven om de wissels van elk 50 millioen goudmark tc doen vervangen door wissels, van 10 mil lioen elk, teneinde ze beter bij de bankeu te kunnen plaatsen. Do Bel gische regoering heeft te dien opzich te algehcele bevrediging gekregen en men kan zeggen, dat de verdiscontce- ring der Duitsche schatkistbiljetten, die door het feit, dat zij door Ha- venstein zijn onderteekend, het ka rakter van handelswissels hebben ge kregen, van nu af ver ze kei d is. Do Belgische schatkist zal v«Sór het einde der volgende week in het bezit zijn van 150 milliuen goudfr&nc (ver minderd met de kosten van verdi- conteering), welk bedrag door de Duitsche wissels wordt vertegenwoor digd. Van 15 October a.. af zal zij nieuwe wissels ter waarde van 50 millioen goudmark ontvangen. Do Belgische regoering zal deze wissels, indien zij zulks wenscht, onmiddellijk in om loop kunnen brengen, of wol in por tefeuille houden, naar gelang zij er al dan niet behoéfte aan heeft, do sommen te raobiliseeren. De rest van het totaal van 270 millioen goudmark, welke haar toeko men uit hoofde van haar prioriteit op dc Duitsche betalingen over 1922, zal haar ter hand worden gesteld op dc daarvoor vastgestelde datums, nl. 50 millioon goudmark öp 15 October, 60 millioen op 15 November on 6*3 millioen op 15 December a.s. Na dezen datum zal de Commissie van Herstel een regeling moeten tref fen omtrent de in 1923 van Duitsch- land te cisehen stortingen. Het is te hopen, dat dan dc nieuwe regeling, welke men van do coafcreu- tlé va3 Brussel verwacht (welke nog bijeengeroepen moet worden) de. taak der commissie zal vergemakko* lijkeri. Een conferentie te Brusse'7 Uit Brussel wordt aan de Courant geseind-Ik meen u te kunen berich ten, dat de Belgische regeering zich zedelijk verplicht acht om, hoewel Engeland noch Frankrijk 1 ar daar om hebben verzocht, v«Sór het ein de van dit jaar tc Brussel de confe rentie bijeen te rotj-en, welke zich zal moeten bezighouden met het ge heele vraagstuk der intergeallieerdo saturiden en der schadeloosstelling. Aav. d»ze cor-ferentio zouden gede legeerden deelnemen van de landen, die bij bet vrr.sgsl.uk der schadeloos stelling betrekken 2Ïjn. De regeering stelt hoogen prijs op de ofL'cieeie deehit-ming der Vercc- njgde Staten aan deze conferentie en zij Lc-udt hare sandacht vol belang stelling gevestigd op do reis, welke sir Robert Horno binnenkort naar do Vereenigöe Staten zal doen en welke ten doel heeft, het schulden- vraagstuk te bespi eken. De ccniere-tif zou eerst plaats heb ben na terugkeer van sir Robert Home. Een telegram uit Parijs meldtHet cntelag van Dubois als Fransch ge delegeerde in en voorzitter van do Commissie van Herstel wordt beves tigd. Reeds den 2en September had Dubois zijn ontslag mondeling ge vraagd en het rLarna nog eens schriftelijk verzocht. Als zijn opvol ger word'; Jonnart genoemd, die thanB tijdelijk gezant bij het Yaticaan is, en Frankryk reeds vroeger eenige dagen in de Commissie van Herstel heeft vertegenwoordigd. Vsfrapxeid aieuws GIT RUSLAND. De Volkscommissaris Dzjer- s/iiisky vei moord? Naar c-e „Zoeij" uit Moskou ver neemt, is de volkscommissaris Ozjer^ sjinsky, die vroeger voorzitter wa» van de Tsieka, vermoord. UIT GRIEKENLAND. Grivas, de cud-minister van Oorlog in het kabinet-Yer,:?elos, is gearres teerd onder beschuldiging de hand te hebben gehad in een politieke sa menzwering. Volgens de Grieksche bladen heb ben de autoriteiten bij verscheidene Venizelisten wapen-depots ontdekt. Rubriek vau den Arbeid DE ARBEIL'SWET. De Kamer van Koophandel en Fo^ brieken te Groningen heeft het vol gende schrijven gericht tot den Mi nister van Arbenl: ,Den 23sten October a.s zal de ter mijn verstreken zijn, gedurende wel ken als overgangsmaatregel aan ver schillende bedrijven werd toegestaan langere arbeidsweek en wel ■maximaal van K» uur te behouden. Thans wordt door tal van organisa ties er op aangedrevvgen dezen toe stand nog gedurende twee jaren te bestendigen en derhalve te laten voortduren tot 21 October 1924. AUerwege schijnt men in te zien, dat thans, de tijd voor arbeidsbeper- king niet is gekomen. Al moge wel licht de onuer den druk der omstan digheden en in een lijd van betrekke- üjken voorspoed genomen maatrege len tot invoering van de 45-urige arbeidsweek te verdedigen zijn ge weest, thans blijkt meer dan duide lijk, dat men zich die weelde niet kan veroorlooven in een tijd, waarin al leen hard en intensief werken om r den dreigenden ondergang kan behoeden) Onze wensch tot continuatie van die langere arbeidsweek behoeft overi gens weinig nadero toelichting. Het feit, dat sommige organisaties zich te dezer zake onbetuigd hebben gcla ten vindt ongetwijfeld zijn - oorzank hierin, dat men de verlenging van bovenbedoelden termijn ais vanzelf sprekend beschouwt. Die continuatie i-. een gebiedende noodzakelijkheid c|n wij zijn er dan ook ten volle van overtuigd, dat Uwe Excellentie aan dc roepstem van cmzo Kamer, die te vens het verlangen van tol van orga nisaties weergeeft gehoor zal geven". HET N. V. V. In de Donderdag gehouden verge- dering van den bestuursraad van hel Nederl. Verhond ven Vakvercenigin- geu zijn tot onbezoldigde leden van het verbondsbeslncr gekozen dc hoe ren Joh. Brantigam, P. Danz, 11. J. J. Eichelsheim, N. vr.n Ilinte, P. Molt- maker, G. J. A. Pmit Jr., F. v. d. fWal, L. v. d. Wal en .T. A. van Zut- phc-n. Met algem ene stemmen werd goedgekeurd de royeering van den Algem. Ned. Grondworicersbond, we gens handelingen strijdig met de ?ta- (uten en de belangen van het Verbond en het niet nakomen van aangegane verplichtingen. Varia. Opgelicht is de Bond van werkge vers in de koopvaardij, gevestigd to 'a Gravenhage. De centrale commissie van bij stand voor de arbeidsbemiddeling houdt zich bezig met dc kwestie van «1e tewerkstelling van Duitsche ar beidskrachten in Nederland, in het hijzonder in Zuid-Limburg. In de zomervergadering van den Nederl. R.K. Bond van Stucadoors- patroons is, op voortel van den gees telijken adviseur, het bestuur gemach tigd, het financieel mogelijk !e rml ken den bedrijfsraad voor het sluca- doorsbedrijf te behouden. „De R.K. Vakbeweging" dosil mede dat het aantal leden van de bij het R.K. Vakbureau aangesloten vak bonden in het tweede kwartaal 1922 jnet 9260 is verminderd en met 16 13 vermeerderd. Daardoor is het leden tal in het eerste halfjaar van 1922 met 17059 verminderd. Te Hulst is een afdeeling van da N'ed. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel opgericht.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7