Reisbrieven uit Zwitserland 40e Jaargang No. 12054 Verschijnt dage'ijks, behalve op Zon- en Feestdagen UINSDAG 20 SEPTEMBER 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem eu de dorpen indenomtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/». Franco per post door Nederland"!3.S71/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIEN: Van 1—5 regels 11.75; iedere regel meer 35 Cts. Reclames GO Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertentiea van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. u contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnre. Redactie 000 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHLiZERKERKWEG 3, VEL8EN, TELEFOON 3521 nummer bestaat, uit TIEN BLADZIJDEN. E-RS7E BLAD Heden: DINSDAG 26 SEPTEMBER. Stadsschouwburg, „Het Schouwtoo- neel". ..Als je maar 'n verleden hebt" 8 uur. Schouwbuig Jansweg: Barnes van New-York, 8 uur. Café „De Kroon". Groote Markt Concert 7è—11 uur n.m. Groote Kerk Uitvoering van gewijde muziekKrcuzchor uit Dresden, S uur. Tea room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 'b middags 3.30—5.30 en 'b avonds 810.30 Concert. Kunsthandel F. H. Sinit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van dierstudies, door J. P. v. d. Berg, 106 uur. Cinema Palace .FoyerMiddag- en Avondconcert 3 1/25 1/2 en 811 Bioscoopvoorstellingen, WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Gemeenteraad. Vergadering: Prin senhof uur. Café „De Kroon", Groote Markt: Concert 7J11 uur n.m. Ten-room, Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8—10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Srait, Groote Houtstraat 69 Tentoonstelling van dier studies, door J. P. v. d. Berg. 106 uur. Cinema Palace, Fovër. Miduag en Avondconcert 3151 en 811 uur. L Ti eater. Ie Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schor.ou. j uc Kroon, Gr Markt Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 1 Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en '9 avonds 8 uur. Flora 'Theater, Kleine Houtweg: Bioscoopvoorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Spaariidam. Vergadering. Ge meenteraad, 7 uur n.m. Beste Oom en Tante, Als ik 's avonds naar het hotel te rugga voor het diner zit de portier op het hek om het groote grasveld en speelt met een touwtje. Zijn naam eindigt op „ri", zooals die van heel veel Zwitsers, andere eindigen op ti of li en hij behoort minder tot het ros van de deftige, dan wei tot het geslacht van de joviale por tiers. Ik voel, ofschoon hij niet zijn touwtjespret opkijkt, dat hij mij hoeft zien aankomen en hij zichzelf overwogen, wat hij mij den volgenden dag kan laten doen, waaraan hij (let wel, oom I) iets verdienen kan. Nau welijks ben ik vlak bij hein gekomen of hij neemt dan ook heel beleefd zijn pet af en informeert bescheiden, welk uitstapje ik den volgenden dag denk te maken. Als hij iets mag aanbeve len de tocht naar de Trummelbach is buitengewoon mooi, „setor «nteras- eant". Maar onderweg van Luzern heb ik van dien waterval al gelezen, dat je er met een lift naar toe gaat en dat er electrisch licht aan te pas komt, zoodat ik me vast voorgenomen heb, dezen verkermisten waterval niet te gaan zien. Dus zeg ik op een toon, die geen gelegenheid overlaat- voor tegen- ipraak: „morgen gehe ieh nacih der Jungfrau". "e portier vindt dit best. „Ein g.inz schoner Tour!" Of ik al kaar ten heb? Neen? Dan kan hij mij daar aan helpen. En uit zijn schrijftafel diept, hij de „Fahrbillete" op mot een biljetje van do route en zegt vaderlijk, dat der H err nu niet zoo lang aan het Btatic-n zal behoeven te wachten, want er is 's morgens voor de Jungfrau- trcinen altijd een groot gedrang „am Schatter' Dit is wat overdreven, want het is duidelijk, dat iedere portier in ieder hótel deze kaarten in commissie heelt, hu ze aan de-gasten te verkoopen. /laar je moet op reis niet alles zelf willen weten en af en toe een kleine komedie meespelen, om goede vrien den te blijven me! de menschen; dus leu. ik met een paar franken getuige nis af van mijn erkentelijkheid, waar na wij wederkcerig met elkaar tevre den zijn. „Als 't nu maar mooi weer is moi- geuopper ik. Hij stelt mij gerust. Morgen zal het een prachtige dag wezen. Dat blijkt uit den mooien zonsondergang. Na tuurlijk weet hij er evenmin wat van als ik, maar 200'n aangename verze kering onderhoudt do vriendschap. Bij toeval hov.'i hij gelijk gekegen. Het is den volgenden dag stralend zomerweer. Als ik aan het station kom, zoowat een kwartier voor tijd, zijn alle derde klasse-wagens vol; in de tweede is nog ruimte in overvloed, maar een verstandig mensch gaat der- Ie, omdat iedereen "dat in Zwitserland doet, ook Nederlanders, die zich daar mee in hun eigen land onsterfelijk se- blameerd zouden vinden. Het hindert ook niemendal, dat alle derde klasse plaatsen weg zijn. Hel stationspersoneel is al bezig een twee den trein in elkaar te zetten: „als u links gaat, kunt u wel instappen". Op de wagens staat een bord „I.auter- brunnen'de maatschappij heeft er een rondreisje van gemaakt.zoodat wc over Grinds! wald terug kunnen ko men. En na een beetje wachten trekken. Zelf klimmen we met" ons treintje heel geleidelijk rustig aan, hebben geen oogen genoeg om ons te verzadigen aan dat prachtig panera ma om ons, van groene hellingen eu diepe d-'en, waarin kirj<jr weiden, die van duizeligheid niet weten. Nu en dan kijkt eén grauwe rots, met een spoortje sneeuw, op ons neer. De Jungliau zelf, het doel van den tocht, is nog niet zichtbaar: zij houdt zich achteraf, klaar om op te treden wan neer het haar tijd is, trotsch als de voretin van dit berglandschap wezen mag. Maar wij stijgen geduldig voortdurend. Bij Wen go rn alp zijn we al op meer dan 1800 meter, bij Schei- degg op meer dan 2000: hier stappen we allen over; jonge toeristen om naar boven te wandelen naar den Eigor- gletsc-her. Nog altijd baadt one de zon in haar guiten overvloed. Maar toch wordt de temperatuur hier friscb. £n bij den Eigerglefscher gaan wij al vlak langs glcwcliers van grauw ett vochtig ijs. Nu gaan we den tunnel in, zelfs de menschelijke durf heeft geen kans ge zien, om een spoorbaan aan te leggen over voortdurend van gedaante anderend ijs. Daarom i- er een gang door den berg heen geboord. Lang zaam stijgend gaan wij er door, er is geen rook, geen sm-'ok, geen stank in deze elektrische spoortjes, maar de raampjes zijn alle gesloten, omdat het gevaarlijk is, de geleidingen van hoogspanning aan te zaken, die langs de wanden zijn gelegd. Plotseling halt! In de rots zijn groote boogra men uitgehakt, waardoor wij eén prachtig gezicht hebben op ijs en sneeuw. Mannen netten hun jaskraag op, vrouwen trekken huiverend haar bont op tegen den hals. Het is hier 't gebied van de koude, Noe senile minuten en we moeten weer over stappen aan het station Eismeer in keurige wagens, lekker verwarmd. Voort gaat het weer, langzaam om hoog. wij hebben nu de 3000 Meter- al bereikt. Sommigen trachten een eïgcnasrdge suizing in de ooren weg te slikken. Bn maar steeds schui ven de met draden en buizen behan gen rotswanden voorhij, tot de stem van den conducteur weerklinkt ,,.T ungfraujoch. Allen ausstei- gen 1" Wij zijn aan het eindpunt. Lang zaam. wat stijf van het lange zitten, stappen we uit. Vóór ons, aan het ein de van oen lange gang. een deur. Daarchter een restaur aait, gebouwd in deze woestijn van sneeuw on ijs als een blokhuis. Lange banken staan naast houten tafels. Hier komt de weelde van een stads restaurant niet te pas. Maar wij gaan nog niet zitten, al lokken do prikkelende geuren van een hartig maal. Eerst een blik op het landschap van sneeuw en ijs! Maar wie met het ongewapend oog het houten balkon betreedft, deinst achter uit cn houdt de handen voor de oogen. De omgeving van blanke ijs en sneeuw is verblindend wit in dei', feilen zonne schijn geen meiöcheliik oog kon de ze félle schittering verdragen, we hebben niets haastiger te doen, dan terug to koeren in het restaurant en in het bazartje van prentkaarten en leoliike souvenirs een donkeren bril te koopen. Eerst nu kunnen we liet wagen, het u,™. „I AlwrntondiohaT. in het mileht te zien. rangeeren vei trekken we, twee trein-J''' .en inaiesaieus liggen daar hoogten tjes dicht achter elkaar, geen nood, dat ze elkaar vnn de rails rijden. Heb ik al gezogd, dat het een ideale dag is? In 't begin gaan we over vlak terrein, langs twoei stieJstroomende beken aan beide kanten, „die zwel Lutschlnen". Prachtig ligt daar het dal van LauteTbrunnen en doet zijn naam „louter bronnen" alle oer uan overal waar het oog ziet, tuimelen de kleine watervallen van de rotsen naar beneden. Wij maken elkaar opmerk saam op de „Staubbach", die niet als water, maar als stof omlaag stort, terwijl de zon er speelsch oen regen boog op toovert. Dan op eens gaan we stijgen. Hier ligt Wen gen. Met groole hótels, pen sions, chfllets. die nog min of meer verlaten schijnen te zijn in deze vroe ge Junidagen. We passeeren Morren, en laagten van eeuwige sneeuw en ijs. Boven ons hoofd hangen de ijs pegels aan de rand van het diak en laten onder de zonnewarmte dooi- droppels vallen. Toch staat hier de thermometer onder nul. Menigeen huivert onder zijn zomerkleeren. En wanneer wij zwijgend uit eerbied voor hot koele gelaat van den berg, een tijd lang op het balkon hebben gestaan, willen wij nog eenige meters hooger, een breeden ladder op in het blokhuis zelf. Onvoorzichtigen snellen omhoog. Als zij boven komen hijgen ze een paar minuten lang. Hier op 3400 Me ter hoogte, past een langzame bewe ging. Maar tenslotte staakt het hart zijn protest Wij gaan een houten gang door, die aan weenskanten kijkven- sters beeft naar het onbeweeglijk wit te landsohap. Aan het einde van den pad van ijs en sneeuw helpen wil naar het punt, waar de stoute mensch een vlaggestok heeft geplant als teo- ken der overwinning. Maar nu voel ik, (ach ja beste Tan te, de prozaïsche man wil op tijd zijn maaltijd) dat ik honger heb en daal weer naar do eetzaal af. Daar zajn al lang de bokken van de schapen ge scheiden. In welken zin? Blijk naar de wanden en zie welk een pathetisch beroep de dikke waard er opgehan gen heeft op de klandisie van de rei zagers, de eenigen immers van wie hij het hebben moet. Brinfft nicht das Essen vom Tale herauf, Hier giebt es auch etwas zu beissen. Nicht sch'm iat 's liegen herum vom Lunch, Die Fetzon solunutziger wensen, Wde wird verdorben die Praohtpalur, Von dieser erl^rmliohen Makulatur. Hetgeen zeggen wilbreng niet het eten mee uit het dal, hier is ook wat oin te bijtenvuile papieren van die lunoh bederven deze prachtig© na tuur. Ik wed, dat die papieren den zwaar rondstappenden kastelein niet zöo hinderen zouden, wanneer hij niet graag zijn warmen maaltijd aan al dé bezoekers, geen uitgezonderd, voorzette. Daarom heeft hij 3an éóu versje niet genoeg gehad eu er een tweed© bij gedicht Sehleppt nicht zum Jungfrau wand Proviand, Als musst Ihr erobern den Mortlpol kuiturverbant. Hier giobt es auch etwas zu kndbern- Etst hier und trinkt nach mitem Gebrauch, Vergnügt, dan ist dor Wirt es auoh- Sloep niet uw proviand! naar de Jungfrauliclluig, alsof gij een Noord pool buiten d'e beschaafde wereld moet veroveren. Hier valt ook wal te hapen. Eet en drink hier naar het goede gebrul k vergenoegd dan is de waard het ook. En om aan die uitnoodiging kracht bij te zetten, reserveert "hij de beste plaatsen voor hen, die zijn warmen lunch bestellende menschen, die boterhammen uit het hotel hebben meegenomen, worden in een hoek ge zet en krijgen de dranken die zij be stellen. het laatst. Een paar uur later nemen wij af scheid van dit prachtige landschap en keeren door de tunnels terug naar be neden. Nu gaat de reis over GrindelwaLd. Met oindelooze vriendelijkheid blijft de stralende zon ons beschijnen, tot dat wij weer aan het stationnetje van Interlaken zijn teruggekeerd en daar uiteenspatten naar onze verschillende h(»tels. Een tocht, bee te Oom en Tante, om nooit te vergeten en die menschen van honderd jaar zouden kunnen meemaken, wanneer hun hart nog in goede conditie is Als d'eze beschrijving u aansporen mocht om het volgende jaar zelf dit, uitstapje te maken rekent dan op het geestdriftig geleide van Uw toegenegen neef, SEBASTIAAN NIETSDOENER. (1) Door omstandighedenis de plaatsing van deze Brieven een wei nig vertraagd. Redactie. waartegen het kabclspoortje zijn \va- ruw gobouwden corridor staat een I gen bijna rechtstandig schijnt op te Zwitser, die ieder, die wil, over een WELKE VOORZORGSMAATREGE LEN NEMEN DE INSECTEN TE- CEN DEN WINTER. Vroeger, dan in andero, mildere, jaren gaat alles in de natuur zich al voorbereiden tot den winter. Menschen en dieren nemen hun maat regelen om den winter zoo goed mo gelijk door Ie komen. De menschen heb/ben vruchten, groenten enz. inge maakt, slaan aardappelen in, brand stoffen enz. De bijen hebben honing vergaard cn kunnen rustig in hun beschuttende korven den winter af wachten. Dat het wel degelijk zorgen vooi de schralere tijden is, kunnen we hieruit zien, dat men eens sterkt krachtige volken naar Lndiè heeft ge stuurd- Waar zoo'n overvloed en zoo voortdurend bloemen zijn, moesten wel groote hoeveelheden honing te winnen zijn. Maar het duurde niet lang of de bijen gingen vinden, dat waar er altijd honing was, het over bodig werd oin te zorgen voor den dag van morgen. Zij verbruikten, wat ze wonnen en dachten niet meer aan garen. Hot eens zoo nijvere volkje, werd een luie kolonie, die den mensch maar weinig nut gaf. En dat was niet bepaald de bedoeling ge weest van den vrijen overtocht. Hoe brengen de dieren tniet de huisdieren) die onder bescherming van de menschen staan, den winter door. Trekvogels gaan naar zachtere luchtstreken, kikkers kruipen in het slijk; wonnen kruipen diep in de aar de; vleermuizen hangen zich aan de achterpooten op beschutte plaatsen op; eekhoorns hebben voor proviand Maar de vliegen, muggen, kevers en vlinders, waar blijven die? D© meikever die in Augustus uit den verpopten engerling geboren wordt, kruipt heel diep in loasen grond om [pas in 't voorjaar er uit te kruipen. Opgerolde vergeelde blaadjes her bergen dikwijls lieel wat van het k'eine grut zooals lievenheerbeestjes, kleine larfjes, rupsenpopjes enz. Ze wisten het wel, dat zoo n opgerold blad, eerder zou afvallen dan de col lega's, omdat het ziek \vas. De later gevallen bladeren zouden dus een warmen zachte beschutting geven. Vlinders zoeken niet zelden een schuil plaats in ons huis, gordijnplooien en verborgen hoekjes herbergen graag zoo'n half verstijfden vlinder. Door de malariabestrijding weten we al, waar we de meeste muggen en vliegen in bun winterslaap kunnen verrassen, tegen de plafonds en in kelders kunnen we heel wat van die monsters vinden. De boomen bieden ook een geschikt winterverblijf- Dik wijls ziei men, als de voomen al lang kaal zijn, hier en daar een toe- gekruld blaadje hangen, bij het min ste zuchtje schommelt liet heen en weer en toch laat het niet los. Be schouwen we zoo'n blaadje nader, dan zien we, dat de steel al lang los is van den tak, maar dat stevige spin- ecldraden ze bijeen houden. Moeder rups heeft haar popje het zachte wiegje bezorgd, waar het rustig kan overwinteren. In de spleten in de bast van den eik treft men tal van zclfgesponnen insecten-nestjes aan. In de kruinen van de vruchtboomcn kan men menig maal, als het loover afgeworpen is een uitgebreid weefsel waarnemen. Dit is het gemeenschappelijk werk van verscheidene insecten, die daar den winter denken door te brengen, om zoodra de lente hen weer doet ontwaken, met vereende krachten een aanval op het jonge loof te doen. Zou- dra de tuinman dut onheilbrengende weefsel_ontdekt, verwijdert en brandt hij het. Er zijn enkele rupsen, die de kou zonder beschutting durven trotsee- ren. Natuurlijk is hun lichaampje daarop ingericht en er tegen bestand, want het instinct weerhoudt zelfs de kleinste diertjes van onberaden han delingen. Eenige voorzorgsmaatrege len moeten ze echter wel nemen. Dreigt het gevaar al niet van den kant van de koude, ei is in den schra len tijd honger in het land der stand vogels en honger geeft scherpe bogen. Door de speurende oogen van een meesje, muschje of een andere vogel, zou het diertje dus al gauw gevonden worden. Ze hebben een bijzonder handig weermiddel daartegen. Ze heb ben namelijk het vermogen om te gaan lijken op den booxu, waarop ze luin schuilplaats hebben gezocht. Door zich plat tegen de schors van een tukje aan te leggen, dat precies de kleur van hun vel heeft, lijken ze een stukje hout, dat bijna niet te onder kennen is van het werkelijke hout. Er zijn er ook, d'ie zich alleen met den kop vasthechten en verder den stond van een tak aannemen, zoodat zc bedriegelijk veel lijken op een kaal takje. Zoo ziet men, de natuur zorgt goed voor al haar schepselen. Maar die zelfde natuur heeft de menschen be giftigd met onhedwingbaren speur zin en onderzoskingsgeest. Stadsnieuws HUURAANZECCINCSWET. Ingevolge an. 4 der Huuraanzeggiags- »et zal de Huurcomciissie overgaan 10*. verhuren vaa het perceel Groote Markt no, 27, rood (boven den pianowinkel). LOIUS HOOG De „Gooi en Eetn- lander" bevat het een en ander over een nieuwe compositie van Louis Hoog, een oud-stadgenoot, zoon Dj. Hoog, den vroegeron Haarlont- schen predikant. Louis Hoog is titans muziekleeraar te Blaricum en gaf o.a. het vorig jaar een zeer goed geslaagden piano-avond in de llamdorll-zaal te Laren. H. F. K.(emkamp) schrijft dan o.m. in het Gooische blad: „Uit een belangwekkend klavier werk een Suite in vier deepen is ons weer duidelijk geworden dat deze ernstige kunstenaa: ten zeerste ver trouwd is met de geheimen der com positie-leer en ook ditmaal hebben we groote belangstelling geluisterd, toen da componist zoo vriendelijk «as ons het nieuwe opus voor te spelen. 'Het is een zwaar werk, vcreischt de nauwlettende aandacht van den hoor der en stelt ook den uitvoerende hoo- ge otschen, maar hel is aandacht eu studie ten volle waard. In liet -Praele- diurn in dt Fuga, in het Thema met ariatiee Hoog gebruikt er hier enkele uit zijn vorige compositie en in de Finale-(Fuga) konten mooie belangwekkende modulaties, figu raties. canonische bewerkingen en in teressante sextengiuigen voor en de leer van liet contrapunt vindt in Louis Hoog een talentvol beoefenaar. Het werk klinkt, soms met ixnposan- ten orgelklank, en is „aus einen Gusz" opgebouwd. Met belangstelling vernamen we dat de oud-leermecBter van den compo nist, de heer De Pauw, hoofdleeraar aan het Conservatorium te Amster dam, de opdracht vnn deze Suite gaarne heeft aanvaard en bovendien dit werk geplaatst beeft op het prp- gramma van een zijner klavierleer- lingen, die het volgend jaar zal din gen naar den prix d'exccllence. Een onderscheiding, waarmede Louis Hoog zeer zeker geluk gcwenscht mag worden."- EEN NIEUWE CONCERTZAAL? Naar wij vernemen gaan van ©en onbekend© alhier brieven uit mot eon toedrukt hoofd TEYLERS STICH TING, waaronder eesohreven staat afdeeling muziek en waarin snrake is van een plan tot het bouw en van een nieuwe concertzaal door Tovlers Stichting. Nu ia het algemeen bekend, dat Tevleis Stichting geen afdeeling mu ziek heeft, wii vernemen, dat direc te uren er ook niet aan denken die op te richten, evenmin om een concert zaal te bouwen. Wat de bedoeling van deze zonderlinge brief schrijverij is. bleek ons niet. Het kan zijn nut hebben, personen te waarschuwen), die zulke brieven mochten ontvangen. NATIONALE CHRISTEN-GEHEEL ONTHOUDERS VEREENIGING. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan der afdeeling Haarlem en ter herdenking van het feit, dat het eigen gebouw „Het Blauwe Kruis" vóór 12^ jaar werd ge opend, zal een Drankweer-tentoonstel- ling worden gehouden in de zalen van dit gebouw op 2, 3 en 4 October a.s. De opening heeft plaats op Maandag 2 October, te twee uur. Ds. A, J. Montijn, te Utrecht, «ere voorzitter der afdeeling, zal deze expo- "tie met een inleidend woord openen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. - Dezer dagen herdachten de heer C. v. d. Eykhof en A. E. Steeman, wonende Waldeck Pyrraoatstraat 50, alhier, hun gouden huwelijksfeest. Aan belangstel ling ontbrak het niet, dat bleek ook wd uit vele bloemstukken en felicitaties. De bruidegom is werkzaam aan de Anto- niusschool als concierge. Zondag .j.L is de heer v. d. Eykhof gecomplimenteerd door het schoolbestuur. De jubilaris ont- ing een stoffelijk blijk van belangstel ling. Gisteren is het bruidspaar gehul digd door de leerlingen. Van de leerlin gen ontvingen zu twee eikenhouten ta feltjes niet 2 koperen bloempotten ge vuld met prachtige bloemen. Van het onderwijzend personeel ontving het bruidspaar een tafelkleed. DE ETALACEWEEK. De muzikale wandeling. De muzikale wandeling van het corps Lourens Jansz. Coster is Maandagavond een succes geworden. Het doel opgewekt leven cn vxoolijk- heid in de winkelstraten te brengen, bereikt. Een iange wandeling werd gemaak.. 't Was Groote Markt, Jansstraat, Jans weg, Stationsplein, Kruisweg, Kruis straat, Barteljoris straat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Proveniershuis, omzwenken naar Groote Houtstraat, Ane- gang, Kleine Houtstraat, Gasthuisvi Doelstraa:, Voldersgracht, Raamvest, Botermarkt, Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlvest, Zijlstraat, Groote Markt, I.ange Veerstraat, Korte Veerstraat, Spaarue tot de Waag. Geen winkelstraat was dus vergeten! Omgeven door fantastischbrandende (helaas ook walmende) flambouwen, blie zen de muzikanten hun vroolijkslc 1 schen. De stoet werd geopend door een inspecteur en drie agenten te paard. Kranig zalen de ruiters in den zadel, hoewel ze het soms zwaar te verantwoor den hadden, om door den mcnsckendrom een baan vrij te maken. Onmiddellijk achter het corps volgde in een open rij tuig de commissie voor muziek van de winkelweek, de heeren W. Dyserinck, II. Stints cn P. C. Akkerman. Maar dit officieele deel vormde sicch's een klein deel van den stoet. Voor en achter liepen zeker duizende menschen, meest jongelieden, die zingend ca dan send hun vreugde uitten. Voor de keuze van huu liederen kunnen we niet veel eerbied hebben, wat heeft Volkszang toch nog weinig bereiktGeregeld dreinde de deur „Houdt er de moed maar in". Meer toepasselijk was wat anderen zongenDe Haarlemsche winkelweek gaat nooit verloren 1" Overal waar de stoet passeerde ston den duizende kijkers op de trottoirs ge schaard. In de stad heerschtc een vroo- lijke drukte, vooral ook omdat de win keliers algemeen aan het verzoek vol daan hadden oni de etalages tc ver lichten. Als de stoet passeerde werd op en kele punten Bengaalsch vu ut ontstoken, groen en blauw. Dit verhoogde het effect der flambouwen nog. In den stoet werd o.a. een doek mee gedragen, waarop de woorden: 9tadsenooteil, doet uw inkropen in Haarlem!" Alle metnsohets zullen deze woorden niet hebben kunnen lezen, want we gens t eedrong kwanten de dragers wel eens te dicht bij elkaar, aoodat het doek in plooien hing. Om 8 uur was de wandeling begon nen, tegen 10 uur volgde de ontbinding tn het Spaarne bij de Waag. Alles was in goede orde verloopeu, geen wanklank werd gehoord. Na afloop werden de muzikanten in De Kroon onthaald, daar sprak ook de heer Dyserinck namens het comité vaa woord van dank.- De Etalages. (Vervolg). Ook op den Wagenweg, al is die tamelük ver van de stad, wordt ter gelegenheid van de Etalageweek veel werk van de uitstallingen gemaakt. O.a. ook door den heer P. Fnber, nu gedurende twee jaren als ban ketbakker gevestigd is in het perceel 82 van den Wagenweg Dat hii zijn vak verstaat, bewijzen de fraaie en kunstigopgemaakte taarten en ander gebak, die zeer smaakvol tusachen fiïn groen cn dahlia's geëtaleerd, rijn. Het glanspunt van deze etalagekast is ongetwijfeld de groote. fruitmand ia het midden. D© heer Faber heeft de vruchten, die er in liggen, keurig in marsepain nagebootst en mevrouw tooide het stuk sierlijk met bloemen op. Om dit kunststuk klaar te krijgen zullen zeer veel UTcn noodig ge weest zijn. In de etalagekast van de firma Kruymel en Co.. Groote Hout straat 148 zijn op fraaie wijze ge ëtaleerd een collectie'echt Batikwerk, diverse artikelen in peau de Suèd©. verder prachtige dames-handwerken, theemutsen, kleeden voor schoorsteen mantels, enz. eenige bloemen versie ren de uitstalling. Het parapluiemagazijn van den heer J. C. Spiekerman, Groote Houtstraat 151, ziet er eveneens mooi uit. De wandelstokken en parapluis komen iusschen de fraaie groen- en bloemversiering heel goed uit De heer J. van der Laan. vischhahdclaar, 'Riviervischniarkt 13, heeft kans gezien, ook aan zijn win kel, die door het bekende aquarium toch al zulk ©en aantrekkelijkheid bezit welke Haarlemmer heeft tü niet eens met genoegen naar de le vende snoeken, palingen, baarzen enz. gekeken? een feestelijk gezicht te geven, door een gepaste bloemversie ring aan te brengen. PERSONALIA De commies hij het hoofdbestuur der posterijen en te'egrafie J. Bothe, te Den Haag, is werkzaam gesteld als eerstaanwezend ambtenaar bij de controle van postzegels en andere geldwaardige formulieren te Haar lem. Als gedelegeerde in den School raad voor de scholen met den Bijbel 'is aangewezen prof. dr. A. A. van1 Schelven van Haarlem. VERBOUWING. De zaak van den heer J. T. W. Driessen, goud- en zilver smid in de Aucgang uo. 9, heeft een belangrijke verandering ondergaan. Bij gebrek aan ruimte moest de zaak ver bouwd worden, een ruime winkel is flu ontstaan, waardoor een prachtige groo te vitrine, een toonbank en een kleine kast bijgeplaatst konden worden. De zaak 13 verbouwd door de firma J. P. A. Nelissen, het schilderwerk is uitgevoerd door de firma Sontrop. In den winkel is een prachtige schouw nis ersiering aa'i gebracht, met in het midden een tcgel- figuur van een goudsmid. Achter den winkel is verder een aard-g ingericht kantoortje bijgebouwd voor de boek houding. ONGEVAL. Maandagmiddag reed een dame uit Spaaradam per rijwiel om den hoek van de Rozen straat naar den Kruisweg. Ze stootte met haar voorwiel tegen de tram rails, die 'n weinig omhoog lagendoor verzakking van dc steenen van den weg- Ze kwam te. vallen, doch bezeer de zich niet heel ernstig. Per auto werd ze naar Spaarndam gebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug te bekomen bij: G. v. Bilderbeek, Saenredanistrsat 24rood, bus met benzine J. v. d. Vate. Gierstraat 1, beursje, G. Herwig. Harmenjansweg 06, hond (Do- bermsnn), A. de Gier, Vjjfh-Jizerweg 66, Haarlemmermeer, emouülioudje, J. M. Dreyer, Spoorweg? traat 10, dameshor loge. J. Yoremsn, Spaarnoogstraat 6. hon- denhalsband. Kennel Fauna. Parklaan 119, geel hondje, gebra-cht door Y. Slia- geling, Zoeher^traat 13, J. de Nieuwe, Jansstraat 36, regenjas, ">Y Goetiug, Ju- liasasiraat 12, zwart poesje, P. v. <L Zalf de Clereqstraa: 141, lorgnet, G. Alofs, Olycanstraat 13, lorgnet, B. v. Kessel, Xennemerstrnat 20ro©d, zwarte portemonnaK-, Vreeken, .T. Nieuwenhui zeestraat 13rd., kinderportemonnaie, N. Boerkoel, Spaarne 22A, portemoiinaie, A. Krelage, Voorhelmplein JOrood, portc- monnaie, J, Voetelhik, Melkboerenstecg 6, damesportemonnaie, J. J. Wilk, Turf markt 44f, pakje meel, Veldwyk, Park- laan 72, regenhoed, W. J. Dernison Voortingstraat 23, rozenkrans in étui, P. Dam, Doolstraat 27D, ring, R. Ko per. Oranjestraat 3e. Ting met sleutels, J. Ramakers, M. v. Heemskerkstraat 51, Damesrjjgschoen. Muziek Schoten's Christelijk Gemengd Koor. Concert in de Juliana- Kerk. Er was geld noodig om de finan cieele nooden der Chr. Bewaarschool in de Coiensosiraat tegemoet te aO- 1. en naar aanleiding daarvan werd in de Schotensche Julianakerk op Maandagavond orgel en viool ge speeld, solo- en koorzang ton genooro gebracht cn eenige zinrijke toep :sse lijke woorden door Ds. M. G. Blauw gesproken. •Het publiek was in grooten getale opgekomen en vulde de heele bene denruimte der kerk, xooflat vpor wat betreft het liefdadig doel der uitvoe ring, wellicht van ©cn goed su-ves kan gesproken worden. Ds. M. G. Blauw improviseerde in de pauze op dc samenwerking eer verschillende koorpartijen die te zo men een goedklinkend geheel vormen, iets wat we als les in het leven kan nen meenemen. Hoewel ik liet met do bedoeling van den spreker vol komen eens ben, wa<s er voor mij. die toch met kritisch© ooren naar het concert kwam luisteren, toch iets it die oratorische figuur eenigszins twii felachtig dood voorkomen. Zeker het hoorde zoo t© zijn, maar het is he laas niet altijd ook op dit concert niet dat samenklank van stemmen een harmonisch goed geheel vormen.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1