Amsterflamsehe Bears StoonvaartierlGliten BLOEMEN DA Ai. Tentoonstelling Tuinbouw en Plantkunde. Ouder zeer groote belangstelling werd Donderdag avond de onderlinge tentoonstelling vau de Afd. BloenieiidaalVeisen geopend door den voorzitter, dr. Posthumus Mo(j- jes, oen tentoonstelling, georganiseerd om liet 5-jarig bestaan der a£U. eenigszius foostclyk te herdenken. Daarna begaven allen zich naar do ten toonstellingszaal, waar den hoelen dag hard gewerkt was, om op tyd klaar te komen. Maar dit moot gezegd worden, het .was af. Do jury, bestaande uit de lieeren Bol- dcr.iyk, Blankestcyu en Bouwer had een mo.'.iyke taak gehad, om uit do talrykc buitengewoon mooie inzendingen het al lermooiste te zoeken. Hot zou ons te ver voeren, wanneer we elk der inzendingen apart gingen bespre ken. Wy zullen daarom hier en daar een greep doen, zonder daardoor afbreuk te doen aan de vele andere fraaie inzen dingen. Bijzonder de aandacht trokken 2 stil levens van den heer A. Jager, één opge maakt van vruchten en de ander van paddestoelen. Het was zeker om do be handelde onderwerpen, dat de heer Ja ger een ander stilleven ten geschenke ltreog in den vorm van een reuzentaart, welwillend aangeboden door don heer Slot. Van den hoer De Meza trok 'u reu- zontak mot druiven zeer do aandacht. Bijzonder mooi waren de groeuteneol- locties en de fruitinzending van Meer- dink en De Meza. De heer Sipkes, uit Haarlem, exposeer de met een groote verzameling wilde planten geschikt voor drogo terreinen, die algemeen de aandacht trokken en dat ook in onze duinstreek waard zyn, .al was het maar met het oog op het be planten van den Zeeweg. Vorder werd do zaal gevuld met paarso bloemenmanden, rotsplanten, cyclamen enz. enz., te veel om op te noemen. 'VVe zouden dit verslag niet willen ein digen zonder een woord vail dank aan do heeren Hirschfeld, Waller, Eude, Kohier en v. d. Werff voor hun groote toewijding om de tentoonstelling te doèu slagen. De volgende prijzen werden toegekend: Beroepskweekers. Eereprjjs f 10 voor de mooiste inzending C. Sipkes. Ie prijs zilveren medaille C. Sipkes. -'e pry's bron zen medaille W. Beunder, 1 kunstvoor werp B. Ducro. 1 getuigschrift en f 2.50 A. .1. Koper, f 2.30 S. Weyors, f 2.50 Geels on Klein. Tuinbazen enz. Herepry's (verg. zilveren medaille) en 3 Meyer, Duin en Kruid- borg, le prys zilveren medaille H. Boeg, Schoten, cyclamen, le prijs zilveren me daille (x. Sweycn. le prys zilveren me daille Mcerdink, le met lof, 2e prys bron- zon medaille Joh. Mey, f 5 en taart A. Jager, f 5 J. Ende, Getuigschrift en f 2.50 C'. Molenaar, idem J. de Meza, idem A. J, Martens, idem D. Bersée. boek Dec.: Tumbeplanting K. v. d. Belt, f 2.50 B. Vader, idem J. Bruins, idem v. d. Spiegel f I E. Muller. De tentoonstelling werd buitengewoon druk bezoekt. CEMEENTERAAD, Donderdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap vau den Burgemeester Jlir. Bas Bac kt r. Afwezig zijn de leden: Bijvoet, Laan en llcgenbirk. PUNT 1. Mededeelingen en inge komen stukken. De Voorzitter doet mededee- ling van een ingekomen rapport van den Commissaris van politie, dat hierop neerkomt dat het onjuist ia dat in de maand Augustus de Com rnissaris van politie en eenige agen ten tegelijkertijd afwezig waren, int naar aanleiding van een opmer king door den heer Van Kessel een ven gen keer gedaan. De Voorzitter zegt in verband daar mede dat hij hoopt, dat de heer Van Kessel nu niet meer met dergelijke zaken, die niet des raads zijn, neer in den raad zal komen. Het gaat mij vervelen, aldus spr. steeds dergelijke irrdodeelingen te moeten rectiticee- rer> 1-Iet mededeelen van dergelijke „leu genachtige berichten", besluit spr. komt niet overeen met de waardig heid van den raad en strekt niet tol verhooging van liet aanzien van den raad. heer Van Kessel zegt, tot den voorzitter, u is nu eenmaal je gens mij critisch gestemd. Maar de uitlegging, die u aan mijn woorden gaf. is niet mijn bedoeling geweest. De Voorzitter: hetgeen u zei- de gaf den indruk dat de Commissa ris met de agenten tegelijkertijd af wezig waren. Aan mevrouw -A. M. Ter Horst- Jongkees, die lienoemd is als onder wijzeres aan een o. 1. s. te Haarlem wordt op verzoek eervol ontslag ver- lei-nd als onderwijzeres alhier. Goedgekeurd wordt.de schoolgeld- rrgc-ling Van liet Kennemerlyceum. PUNT ,2. Vastgesteld worden de kohieren van de hondenbelasting er. recognitiën (dienstjaar 1922). PUNT 3. Uitvoering vleeschkeu- ringswet. De Voorzitter deelt mede dat 'een adres van «lo slagers is ingeko men houdende de mededeeling, dat zij zich met. een gecentraliseerde keu- rinir vereenigen. Naar aanleiding van deze mededee ling wordt besloten te voldoen aan den wensch van Ge<L Staten in zake de aansluiting bij het slachthuis te Haarlem. Nog wordt goed gevonden dat de Donkerelaan een bestrating van ha- seltteer zal krijgen. Na rondvraag, die niets bijzonders Onlevert, gaat. de raad over in een Suiting met gesloten deuren tot be handeling van PUNT -5 Bespreking ontwerp inzn- Lezingen. Onze vroegere predikant Ds. van Leeu wen zal dezen winter in Bloemendaal een zestal lezingen houden over den Russischen schrijver Dowstojewski. Jubileum. - Zondag - October is het 25 jaar geleden, dat de heer C. vau Goor benoemd werd tot doodgra ver voor het kerkhof der Ned. Herv- kerk. YELSEN. Raadsagenda voor de vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 3 October 1922. des namid dags T uur. 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee lingen. 3- Verkoop van een gedeelte brand gang. 4. Interpellatie van den lieer J. E. fluiters inzake de sportfeesten en do kermesse d'été te Wijkeroog op 6 tot en met 10 September 1922. 5. Grondoverncming cn credi voor voor aanleg van een straat «a Drie huis. G. Overneming van de voormalige i'ijksquarantainebarak met ontsmec- tingsoven etc. te IJmuiden cn in orl- pacht aanvaarden van den daarbij be hoorenden grond. 7. Verleenen van steun aan de parti culiere bouwnijverheid. 3. Overneming vau een gedeelte van den Duinlustweg en de bermen van don Wijkerstraatweg met de daarop aanwezige beplanting. 9- Grondoverneming ter verbetering van den Hagelingerweg. 10. Gelijkstelling der salarissen van de directeuren van het gasbedrijl cn de waterleiding met de verhoogde be zoldiging van den directeur van den reinigings- en ontsmettingsdienst. 11. Herdruk van de verordening op den rechtstoestand der ambtenaren. 12. Benoeming van ambteuarci van den burgerlijken stand en wijziging der verordening, regelende do verciec- ling der werkzaamheden tusschen de verschillende titularissen. 13. Vaststelling van eene vorordc- ning tot verleeniug van toelagen aan ambtenaren, die overgaan in s Rijks dienst. 14. Benoeming van twee leden in de commissie van toezicht op do Rijks Hoogere Burgerschool. 15. Idem van een onderwijze- in de gymnastiek aan de o. 1- scholen, te vens leeraar in dit vak aan de vis- scherijschool. ZANDVOORT. Gemeenteraad. Openbare vergade ring van den raad der gemeente Zand- voort op Maandag z October 1922, dj3 namiddags te 7K uur, ten Raadhuize. Agenda: r. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van personeel voor het vervolgonderwijs voor den cursus «922/23. 3. Wijziging- van de tabel der loon- klassen van de ambtenaren, beambten en werklieden in dienst der gemeen.c Zandvoort. 4. Vaststelling der begrooting der Commissie tot uitzending van daarvoor in aanmerking komende inwoncis naar ziekenhuizen,- 5- Voorstellen tot het doen van be talingen uit den post voor onvoorziene uitgaven" der begrooting voor 1922. 6. Vaststelling der instructie voor concierge van het gebouw der bedrij ven, slaande aan de Groote Kracht 10. 7- Vaststelling dei jaarwedde voor concierge ran het gebouw Groote Kracht no. ro. 8. Verzoek tot wijziging der leges- verordening en voorstel lot afwijzende be schikking. daar het verzoek geen be trekking- heeft op deze gemeente. 9. Vaststelling eener verordening od de heffing en invordering eener belas ting van bouwterreiuen in deze ge meente. 10. Vaststelling eener verordening op de heffing en invordering eener belas ting op tooneelvertooningen cn andere vermakelijkheden. u. Uitgifte van grond voor bouwter reinen. 12. Reclames plaatselijke directe be lasting. HEEMSTEDE. De gasdemonstraties mogen zich ia toenemende bolangstolling verheugt'ij. Donderdagavond wcilor oon zaal vol belangstellenden die zieb op do hoogte wenschten te stellen van de nieuwe uitvindingen op gasgebied en te vens oen gratis les wensehten te ontvan gen in het koken en hoe mot gas gespaard kan worden. Vervolg Stadsnieuws Voor dan Politierechter Heden, na do zitting van den politie rechter, die een meer officieel karakter droeg door do rede, die mr. Van Lochem do Josselin de Jong hield ter opening er tan, een tweede. Ook nu weder werd al les heel zakelyk behandeld. Opmerkelijk was dat van de beklaag den, die waren godagvaarjl, velon niet waren verschenen. Dat maukte dat de behandeling der zaken al heel vlug ging. De aandacht trok verder, dat ouuiiddol- lyk nadat hot vonnis was uitgesproken aan de bekl. werd gevraagd of zy in hoo- gcr beroep wenschten te gaan. Do bekl. die waren verschonen doden daarvan afstand zoodat dan het vonnis onmiddellijk kon worden geexocuteord, zooals de politierechter deed opmerken. In één zaak ging het O. M. omdat het onnis van politierechter heel sterk van hot requisitoir afweek, in hooger beroep. E. D., een 20-jarige slagersknecht, had ten nadeele van zyn patroon J. G. oen bankbiljet van f 40 weggenomon. Bekl. had eeu vrocgeren patroon ook al oons bestolen en aan den heer K. meormalen gelden niet afgedragen. Het O. M. dat dit alles in hot licht stolde, vorderde 2 maanden gevaugonis- slraf. Volgens dien eisch is bekl. veroor deeld. P. 11., was beschuldigd bij den sigaren handelaar P. A. W. een glasruit te heb ben ingegooid. Bokl. beweerde dat h\j driftig «as geworden omdat men hem in dien winkel te weinig geld had terugge geven. De sigarenhandelaar ontkende dat hy I ti weinig gold had teruggegeven. ITct O.M. vroeg tegon dozen bekl, i' 25 of 25 dagen hechtenis. Het vonnis luidde f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De 20-jafige J. H. H., oen loodgietere knecht. stond terecht ter zake van dief stal van een ziljeren armbandhorloge ten nadeele van een familie te Zandvoort, waar bekl. werkzaam was. Bokl. die nn veel berouw van zyn daad had en pleehtig beloofde zich nimmer aan cenig misdrijf te zullen schuldig maken, hoorde tegon zich eischon 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een prooftyd van 3 jaar. Dc politierechter velde in dien zin vonnis. J. L. M. tc Heemstede had aldaar oen schoffel weggenomen by iemand, waar hy bloemen had gebracht. Bekl. zeido dat hfj den schoffel had willen terugbrengen eii dat hy hem alleen had weggenomen om hem te gebruiken. Echtermen had her, stnlc gereed schap by den bekL achter hout verbor gen gevonden. Het O, M. dat deed opmerken dat bokl. al 7 inaal is veroordeeld, vond daarin aanleiding togen den bekl. 1 maand ge-> vangeuisstraf tg gischen, Dc politierechtor 'evenwel, die in het licht stelde, dat bekl. in de laatste 1 jaar ziek goed heeft gedragen en niet is ver oordeeld, veroordeelde bekl. tot f S boete of 4 dagen hechtonis. Hot O. M. deod mededeeling van dit vonnis iu hooger beroep tc zullen gaan. Van. eon nachtwaker. Al lieel droevig was het volgende zaakje! I11 het beklaagdenbankje moeet ko men J. van Z., oud 71 iaar, die in den naoht van 1G op 17 Juni, toen hij als nachtwaker te Bloemendaal dienst dééd uit den tuin van den heer O. F. von Czernickc eenige rozen had weggenomen. De politierechter vond lift feit Gij deed dus het omgekeerde vaii wat gij doen. moest. Ge moest er voor wa ken dat er niet eeatolen ward en nu ging ge zelf stelen I Bekl. zeide, dat het de eerste keer was dat hii zóó iets bad gedaan. De po lit-i er echteer vond hc-t feit heel onbehoorlijk. De nachtveiligheids dienst is. zeide Z. E. A. juist om die kleine diefstallen te voorkomen cn niet om groote inbraken te verhinde ren. De bestolene, die als getuige was gedagvaard, was niet verschenen. In zijn plaats kwam zijn tuinman, die namens ziin patroon verzocht den 'bekl. clement te behandelen. De agent van politie 'fogtema, die in deze zaak het onderzoek had ge leid antwoordde op de vraag van den politierechter hoe bij hem de gedachte aan bekl. was gekomen „Och. wan neer zoo'n kleinigheid wordt ont vreemd. dan zoeken wij altijd eerst onder het personeel van den nacht- veiligheidsdienst." Het is wel eene meer gebeurd, dat eon nachtwaker zich aan zooiets sohuldig maakte Het bleek, dat bekl. nog in dienst b bij dien nachtveiligheidsdienst, nu om oen in aanbouw zijnd huis te be waken. Bij het vernemen van die mededee ling trok het O. M. een bijzonder be denkelijk gezicht. Op die manier kan de man zich ook nog gemakkelijk een brandie toeëigenon, zeide het O Af. In zijn requisitoir was het O. AL niet best te spreken over den nacbt- vc i'.igheidsdiffinst. Het O. M. zeide dat het personeel van dien dienst in Bloemendaal zulk een lawaai maakt, aan hel blazen is en met de hekken rammelt, om van zijn aanwe zigheid blijk te geven, dat hel wel nim mer een inbreker zal aanhouden. Thans zien wij hier, ging het O. AI. voort, een man verschijnen, wiens hon- ge leeftijd hem belet om krachtig: op te treden en wat de agent Togtema ge tuigde, spreekt bockdeelen voor dien dienst. Ook is het eigenaardig, dat bekl. bij den nachtveiligheidsdienst na het gebeurde in dienst bleef. Komende op het gepleegde feit en de op te leggen strafmaat, zeide het O. M. den hoogen leeftijd van den bekl. in aanmerking te willen nemen. Naar aanleiding daarvan vorderde het tegen den bekl. f 25 boete of 25 dagen. De politierechter legde bekl. als straf op f 15 boete of 15 dagen.- DE KINDERBEWAARPLAATS IN DE ASTERSTRAAT. In ons muilmor van Donderdag heb ben wij reeds gemeld, dat in handen van B] enW. om praeadvics is go steld een vei-zoekschrift van het be stuur der Vereoniging voor Kinderbe- waarplaatsen en voor Onderwijs in Kinderverzorging te Haarlem, waar bij gevraagd werd om: lo. een bijdrage groot f 1000, te mo gen ontvangen in het tekort der re kening over 1921. 2o. een aanvullend subsidie voor 1922 te willen verleenen ten bedrage van f 1200 en 3o. de sub sidie voor 1923 te willen bepalen op f 4000, en ook, dat op voorstel van wethouder Bruch maatregelen zijn genomen om de inrichting gaande te houden totdat B. en W. hun praead- vies hebben uitgebracht. Het zou inderdaad jammer wezen, wanneer deze zeer nuttige instelling, die werkelijk een maatschappelijk belang is, niet zou kunnen voortbe staan! Wegens geldgebrek (er is f 800 schuld) is de bewaarplaats met Aug. gesloten; moge zij spoedig weder her opend kunnen worden! Vóórdat, volgens plan van den heer Van Noppen, 'architect, het gebouw- tjo in de Asterstraat werd opgetrok ken, had de bewaarplaats een min of meer zwervend leven geleid. Eerst was zij ondergebracht in de Huishoud school en, toen dit niet meer kon, in liet Luthersohe Weeshuis. Ongeveer vier jaar geleden werd liet gebouw in de Asterstraat, dat f 10.000 kostte bo halve den grond, in gebruik geno men. Sedert dien heeft de bewaar plaats een groote vlucht genomen. Er zijn soms wel 60 a 70 kinderen, waar bij vele babies. Zooals bekend is. is deze crèche niet een luxe-inrichting, maar dient zij alleen voor d i e Kin deren, wier moeders, (weduwen/ ge scheiden of verlaten vrouwen) uit werken moeten gaan om in liet. on derhoud van hun kinderen te oor zien. De kinderen worden er ook. zoo noodig. gereinigd. Bovendien wordt in' de crèche on derwijs gegeven in kinderverzorging door ec-n dokter, een verpleegster of een leerares in kinderverzorsring aan oudere meisjes van de Huishoud school. De bewaarplaats staat onder lei- dimr van Zuster Benschop, die hoofd verpleegster te Groningen is geweest en natuurlijk bii haar werk .behol pen wordt door eenige assist enten. Mevrouw Dr. Van Gilse, kinderarts, oefent er geregeld conlr.Me uit en Zuster Havelaar, van AIaatscharme lijk We-k. heeft zitting in het besfuur cn zendt ook de kinderen uit de ge zinnen, waarmede zij in haar werk in aanraking komt en voor wie zij het. noodig acht, dat zij gebruik ma- keu van do kinderbewaarphiats, steeds naar de crèche. Beide genoemde dames, wier na men op het gebied van kinderverzor ging een goeden klank hebben, zijn zeer met de instelling ingenomen en zonden haar niet gaarne willen mis sen. Natuurlijk kosten onderhond, brand stoffen, gas en hei in hvgïenisdh op zicht op de hoogte van den tijd hon den van de inrichting voel gold, manr, zoo deelde de presidente van het bestuur on« mede: „Afet f 4090 jnnrlijksche subsidie van do gemeen te Kunnen wij er komen!'-? HOLLANDSCHE HANDELSBANK 6 pet. Nederland A 99 3/4, Idem B 99 1/8, 5 pet. Nederl. '19 94, 5 pet. Neder land 89 1/4. Deli Bat. 238, Deli Mjj. 182. Seuein- bali 269. A .est. Rubber 79. Nod. Rubber 43. Gew. Dordt 430, Geo. Holl. Olie 120 1/4 Kon. Petrol. 444, Orion 37. Marine 15. Holl. Lloyd 14, Kon. Boot 50, Nwe Boot 43, Paketvaart 79, linie S61/2, Rott. Lloyd 110, Nederland 120. G'entr. Leather 42, Studebaker 131, Ci gars 801/2, Steels 1071/2, Erie 153/4, Rails 36, Unions 157. Kol. Bank 1151/2, Ind. Bank 89 3/4, Ccrt. Haudel 122, Gew. Cult. 144 1/2, Ac tions 1171/2, H. V. A. 340, Java Cult. 2S5, Comp. Argent 30, Philips 245. Ingezonden Van Ingezonden stnkken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Yoor_ den inbond dezer rubriek stelt ds Redactie zich niet aansprakelijk. ROODE-KRUIS-DAG 30 September. HAARLEM, toont uw medewerking Aan de groote vredestaak. Doet do Roode-Kruisdng slagen. Steunt de groote, hooge zaak. Mannen, vrouwen, dames, heeren; Jongens, meisjes, aau den slag. Beurt den dertigsteu September Eens een duizenden-bedrag. Vrede, vreugde en gezondheid Brengt en houdt go in uw huis Door do zorgen en den arbeid Vau het wakend Roode Kruis. Zusters, helpsters en verplegers Worden ernstig opgeleid. Die by rampen en ollonde Klaar staan voor uw veiligheid. Heel wat lyden kan verholpen.... Kan voorkomen en geweerd. Door do Roode-Kruisgodnchfe Wordt menschliev oudheid geleerd. Helpt ous, onderwijzeressen, Onderwijzers geeft uw kracht. Door uw woorden op dc seholen Wordt er veel by'een gebraeht. Met uw storke propaganda, By de Ncdcrlandsche jeugd. Leert ge hygiëne kennen Als eeu plicht, oen hooge deugd. HAARLEM, helpt ons loden werven, Steunt die oversehoouo zuak. HAARLEM, toon uw medewerking Aan de groote Vredestaak. J. H. BPEENHOFF. NED. ROODE KRUIS. Sport en Wedstrijden VOETBAL. TRAM.VOGELS. Zaterdag speelt een elftal der Tram- vog-els te IJmuiden. teg-en het „Toe- ring Elftal der Stormvogels" eeu re- turnwedetrijd. G-ezien de 4I-over winning, welke Tramvogels op dit elftal te Haarlem behaalde, verwach ten wij hier thane een gelijk spel of een kleine overwinning voor Storm vogels. Een andere Tramvogels-combinatie soeelt on haar terrein aan de Zand- voort-<-helaan een vrlendcolxappelijke ontmoeting tegen de V. "V. fi. Old Boys". Beide wedstrijden vangen aan om 3.30 uur 11.111. SCHAKEN. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Deze wedstrijd heeft Dinsdag avond een begin genomen in het Haaj'lemech Schaakgezelschap, ge bouw „De Nijverheid". De voorzitter der genoemde vereeniging, de heer D. J. Tork, hield op de hem eigen ge moedelijke wijze een toespraak, waar in liij uiteenzette, hoe het bestuur er toe gekomen was een wedstrijd om liet kampioenschap van Haarlem uit te schrijven, o.m. verhand houdende met een gespeelde match Puts liroone. liet was, voor zoover hem bekend, de eerste maal in de geschie denis van Haarlem's schaakleven. Dank bracht de heer Tork aan de deelnemers en voorts aan de leiders, de heeren F. A. Puts en A. A. J. Ridderhof, voor de moeite die zij zich gegeven hadden, den wedstrijd ver der te organiseeron. Ten slotte sprak de voorzitter den wensch uit, dat de wedstrijd zoude bijdragen tot meer bloei van het Haaxiemsche Schaak gezelschap.. Voor elke ronde zijn drie speel avonden vastgesteld; voor de eorste ronde 26 September, 3 October en 10 October. Doch op den eersten speel avond waren reeds 8 van de 10 deel nemers present. De uitslag was: Voorting 0Harte 1, Ridderhof 0—Kroone 1, Puls Bert (afgebroken), Iioogeveen— Bol- lebakker (afgebroken), Mr. Groen D. J. Groen (nog niet gespeeld). Voor de tweede ronde zijn bepaald de speelavonden van 17, 24 en 31 October a.s. Alsdan is de paring als vogt: BoUebakkerPuts, Hart?,— Riddarhof, Bert—Hoogeveen, D. J. Groen—Kroone en Mr. Groen—Voor tuig. De spelers, die het eerst zijn ge noemd, '.«ebben wit Op den eersten avond kwamen en- ke!e schaakspelers, met name de hee ren Joh. Nieuwjaar, oud-secretaris van den Nederl an dsch en Schaak bond cn L. G. v. Dam, gedelegeerde bij dien bond van de Studenten Schaakclub Caïssa, den wedstrijd met hun tegenwoordigheid ver eeren. De overige leden van genoemde vereeniging speelden in den reeds aangevangen winterwedsirijd. Bnrgely'ke Stand HAARLEM Ondertrouwd: 29 Sept,: J. v. 't Vile en C. A. H. C. Maquiné. Bevallen: 27 Sept.: A. Bestc- lnan- v. Beeste z.; 28 Sept.: A. A. de Carpentier-Petlike, 2 z.; 29 Sept. S. E. -Rotmans-v. Brouwershaven, d.; 28 Sept.: W. J. M. de Graaf-Roose.n, z.: 28 Sept.: A. Wesfsteijn-v. Amste*. zoon. Overleden: 2S Sept. J. Ras- mussens, 15 j., Hoofmanstraat: 28 Sept.: J. C. Deruotte-v. Harenc-ar- spel, G2 j., Nieuwe Gracht; 27 Sept.: N. I. Zwakman, 16 j., I.. Hofstraat;1 28 Sept.: J. Rozet ihart-Schook, 83 j-, JansstraaL BLOEMENDAAL- —Ondertrouwd J. J. Uurghardt en C. M. Fontijnc. GetrouwdW. Th. Gerrets en J. A. J. Sorée. Geboren: d. en z. vau Tj. de Hoop en J. Tigchelaarz. van Th. F. ilen- drix en M. L. F. Dolaunoij. OverledenG. Oderkerk 67 j., E. de Jong, 74 j. hanriek voor Vragen VRAAG: Mijn pensiongasten, die 'het vorig jaar op 1 October vóór het diner zijn gekomen, gaan thans ook op 1 October weg. Wanneer mogen zij vertrekken: 30 September of 1 October vóór 12 uur 'e morgens 01 vóór liet diner 1 ANTWOORD: Als die gasten voor een jaar zijn gekomen cn op 1 Octo ber vóór hét diner zijn gekomen, dan moeten zij ook thans op 1 October rvoor het diner (dus na de lunch te twaalf uur) vertrekken. Correspondentie Den lieer G., te Haarlem. Bedoeld stuk behoort aan bet door 11 genoemde blad gezonden worden. REDACTIE. Buitenland DE CRIEKSCHE REVOLUTIE. Venizoios. Volgens Woensdagavond ie Parijs om vangen berichten is Venizelos uit Deau- villc naar Parijs vertrokken en zal hij over twee of drie dagen naar Grieken land doorreizen. In strijd met de mee ning in officieele kringen wordt te Pa rijs beweerd, dat Venizelos naar Grie kenland zal woiden teruggeroepen, zoo dra er een nieuw kabinet zal zijn ge vormd. Naar verluidt, heeft bij echtcd verklaard, niet naar Griekenland te zul len terugkceren, alvorens ex-koning C011- stantijn bet zal hebben verlaten. De Griekschc gezant te Londen, Ran. gabe, verklaarde Woensdagavond, d.u het geheel van het Gricksche volk zal af hangen of de troonsafstand van Con- stantijn zal worden gevolgd door den terugkeer aan het bewind van Venizelos. „Griekenland is een democratisch land," verklaarde hij, en onder de ga- wijzigde omstandigheden zal Venizelos wellicht worden uitgenoodigd, het land te helpen besturen. Het is evenwel ivet waarschijnlijk, dat er stappen in die richting zullen worden gedaan alvorens het nieuwe kabinet is samengesteld. De afgetreden premier had bij de jongste verkiezingen natuurlijk een groot aanul aanhangers, cn deze zullen vermoedelijk hun leider trouw blijven." Eigen ïelegrammen nn Haarlem's BagbM MISLUKTE POGING TOT HET DOEN ZINKEN VAN EEN SCHIP. LONDEN (R. B. D.). Gewapende mannen deden een inval in Kingston, in het graafschap Dublin, en poogden het Ierschc stoon- chip „Alexandra", dat naar men zegt den laatsren tijd werd gebruikt om troepen en gevangenen te vervoeren, tot zinken te brengen. De invallers overmanden de wacht, open den dc watcrkleppen cn namen de be manning mede naar den wal. doch de wacht-op een Britscli oorlogsschip, die bemerkte dat het schip zonk, zond tech nisch personeel naar boord, dat er in slaagde het binnenstroomen van het water te doen ophouden. EILANDEN BEZET. ANGORA. Een officieel communi qué meldt dc bezetting van eenige klei ne eilanden nabij de kist van Klein- Azic cn van het eiland Keusten in de golf van Smyrna. EEN OPSTAND IN CEORGIë. GENEVE, 28 ept. (B. T. A.) De af gevaardigde van Georgië bij den Vol kenbond deelde mede, dat in het Oos ten van Georgië in hel berggebied oei: algemeeno opstand was uitgebroken. AMBTSAANVAARDING PROF. DE SOPPER. De nieuwbenoemde hoogleoraar in dc geschiedenis der wijsbegeerte, de logica, de methaphv- sïca en de zielkunde aan de universi teit te Leiden prof. dr. A. J. de Sop- per (Bolland's opvolger) hoopt zijn ambt te aanvaarden, met het uitspre ken van ©en rede Woensdag 25 Octo ber defi namiddags te 2 uur in het groot auditorium van het universi teitsgebouw. DE KONINKLIJKE FAMILIE VAN GRIEKENLAND UITGEWEZEN ATHENE, 29 Sept. (V.D-) Koning Con8tantijn, Koningin Sophie, Prins Uicolas cn Prins Andró hebben het verzoek ontvangen Griekenland on middellijk te verlaten. Heb Revolutionuairo Comité heeft een telegram gezonden aan Venizelos, waarin deze verzocht wordt de Grick sche belangen, die hem volkomen toe vertrouwd zijn, bij de Geallieerden te verdedigen. Carapanos tracht een nieuw minis terie tc vormen. DE TOESTAND IN HET NABURICE OOSTEN. CONSTANTINOPEL. (B. T. A.K De Baad van Hooge Commissarissen en generaals der geallicertdlen zijn van oordeel, dlai de daden dóór Kcmal ten laste gelegd aan de Britsche strijd macht in den strijd van Tsianak met waren gericht tegen <ïe Kemalriten- afdeelingon en dat een ontmoeting tusschen Harington en Kemal den toestand wel zou ophelderen. Dit besluit is medegedeeld, aan Ke- ,mal. TURKIJE's VOORWAARDEN. BERLIJN (V.D.). Volgens de laat ste telegrammen uit Angora besloot de nationale vergadering in geheime zitting aan Kemal Pasja mee tc deelen dat dc staking der vijandelijkheden onder geen omstandigheden mag plaats hebben. Turkije kan slechts aan de conferentie deelnemen als te voren Thracië en het schiereiland Gallipoli aan Turkije zijn teruggegeven. DE POSTSTAKING IN IERLAND GEëïNDIGD. JiOiYDEN. (Beuter.) Dc Iersclic post staking is geëindigd. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN h 60 Cts. pev regel. A. M. V. HAARLEM Cursus-vergadering Zondag 1 Oct., 's m. 10'/3uuu in „De Centrale", Spaarne 94. Spr«kerALBERT DE JONG Onderw.De rol van het seld. Entrêe 2© csnl, Benter meldt nog uit Athene dat da stad is geillunnneerd ter gelegenheid van Kouiug Goorgc's troonbestyging. Er heerscht volkomen rust. De revolution- nairen schijnen den toestand meester. De domoeratisehe en liberale politici, die on der hot oude regiem wegens verraad wor den gevangen genomen, zyn in 'vrijheid gesteld. DE TOESTAND TE KONSTAN- TINOPEI,. ICONSTA N TINOPEL. (Keuter.) Een bataljon infanterie en 1000 inau vau den vliegdicnst zyn hier ontscheept. Zy trok ken met volle muziek door de stad. DE ONGERUSTHEID IN ENGELAND. LONDEN. (R. B. D.) De ochtendbladen uiten toenemende ongerustheid over den toestand in het Naburige Oosten. Allen verklaren, dat de toestand in Grieken land de Britsche houding niet lean wijzi gen. Dc „Times" zegt, dat alle utterlyko teekenen er op wyizen, dat de regeering weet, dat de toestand aan de Dardancl- len ornstiger is, dan het publiek beseft. De „Daily News" verklaart, da; de toestand dreigend «-ordt goacht. Het blad ncht hem eeu gevolg vau de dwaze regeo- ringspolitiek. De „Daily Mail" voroordcolt wat het blad uitdagende methoden der regeering noemt. Do „Daily Express", ofschoon liet nieuws verontrustend noomend, denkt, dat de Tarken wellicht alleen wachten ton einde te marchandeeren. De „Daily Chronicle" zegt, dat Bri- tannië uitsluitend volhardt in het vast houden vau punten, waarvan het vciliea zeker tot een grooteren oorlog leiden zou en mogelyk den heelen Balk.au zou uiee- slecpen. VLUCHTELINGEN UIT SMYRNA. TOULON, (Ji. T. A.) Hot transport schip „Tourvillo" is hier uit Smyrna aangekomen met 450 Fransche vluchte lingen. Het had te Bïzerta meer dan 2000- Griekschc vluchtelingen aan land gezcL EEN MILITAIR VLIEGTUIG VEE ONGELUKT. RABAT. (Reuter.) By de krijgsverrich tingen in verband met de bezetting vnt Ouaduizert is een militair vliegtuig in vlammen gehuld te middon der rebellen neergestort. De vliegers werden gedood. Hun lykon worden door de Franscho troepen gevon- RAISOELI HEEFT ZICH OVERGEGEVEN. ST. SEBASTIAAN. (B. T. A.) Dc on derwerping van Baisoeli wordt officieel bevestigd. Baisoeli zal zich in Tazarit vestigen. DE TURKEN TE TSJANAK. BERLIJN (V.D.). - Volgens de Chi- cago Tribune zouden de Kemalisten een deel van het dorp Tsjanak hebben bezet en wel met toestemming der Engcl- schen, daar de Tunken met omgekeerd geweer en witte vlaggen oprukken. Almelo, 25 Sept. van Cristobal n. Guayaquil. Arendskerk 27 Sept. v. Port Said Rotterdam n. Brisbann. Bovenkerk, 28 Sept. v. Londen n.. Antwerpen City of Mauila, 28 Sept. v. Roller- dam n. Bombay via Londen. Edam, 27 Sept. v. Tampico n. Rot terdam. Orestes, st. p. 28 Sept. Oueesant, W.-Indie n. Amsterdam. Priaru, 27 Sept. te Batavia v. Li verpool. Saieier, 28 Sept. nam. te Amster- aiam v. Hamburg. Spaair.ndam 29 Sept- v.m. te Rot terdam v. New-Orleans. Tasman, 27 Sept. te Port, Said, Am sterdam n. Java. Binnenland Da moordaanslag te Heerlen. DE DADER GEARRESTEERD. Dank zij de samenwerking vjm de Voerendaalsche, Heericnsclie en Duii- sche politie, meldt de Limb. Koerier, is Woensdag de dader van den aanslag op de huisvrouw M. te Kunrade, in Aken gearresteerd. Het is een zekere D. v, D., Dukscher van geboorte, die vroegei in Voerendaa! werkzaam is geweest. Bij het voorloopige verhoor heef), hij b* kend en is daarop, in afwachting va» zijn uitlevering, ingesloten. De correspondent van De Tel. tl Heerlen meldt nog D. v. D., die meende mej, M.- dood gestoken tc hebben, maakte zich vai. een gedeelte van het aanwezige gc'd meester cn vluchtte over de giens. Da Voerendaalsche politie begon onmiddel lijk, nadat de moordaanslag bekend was/ met een politiehond aan het werk, hei geen echter geen resultaat opleverde. Uit de gegevens, die mej. M. verstrek-' te, toen zij weer bij kennis kwam, bleek.- dat men met een bekeöde te doen had en in verband daarmede zette de Voeren daalsche politie het onderzoek in dia richting voort. Zij ontving hierbij hulp van de Heerlensche recherche, welke 'U' Zuid-Limburg vermaard wordt om het' opsporen van misdadigers, speciaal ook over de grens. Het spoor leidde naar Burel in Westfaïen. Inderdaad weid daar de verdachte persoon gearresteerd, die zich geheel in veiligheid waande. Spoe dig viel hy door de mand en bekende den moordaanslag gepleegd -e hebben met het doel te kunnen stelen in dc woning van M.. waar hij vermoedde, dat veel geld in huis was. D, v. D. is in de gevangenis te Essen opgesloten' iu afwachting van zijn uitlevering.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 2