Buitenlandsch Overzicht Dier en Umonaae ronaioopèn, ënfitf, éS0 6ö& ycrdoovend lawaai. Kwart voor vierendo speaker kondigt de grooto match aan: twintig ronden tusschen Georges Carpentier on Battling Siki, alias Loui3 Phal Men staat op, klimt op do stoelen, men schreeuwt eens zoo hardassisassis 1 Eerst verschijnt Siki in den ring en en kele seconden later Carpentier. Dan worden de scheidsrechter, de rechters, 'de chronometreur» aan het publiek voorge steld en de speaker kondigt nog eens het ge wicht van de boksers mede. Het wordt stil rondom den ring, Vier uur slaat. Be matei». Carpentier, beroemd om zijn .in-fighting" is even voorzichtig eu bespiedt den Senega- lees. Maar als hij ziet, dat Siki geen aan stalten maakt om hem aan te vallen, dan neemt hij het initiatief eu bewerkt het hoofd .van den neger. Deze weet niet anders te doen dan zich to dekken. Hij beschermt zich het gelaat, maar ontvangt net zooveel stooten als Carpentier uitdeelt. Het is een jammerlijk schouwspel. Dat is geen tegenpartij. Siki Soet niets, is absoluut de mindere. Het publiek is verontwaardigd over do houding van den nogor Wanneer Carpentier gewild had, dan had hij Siki er in de eerste rondo reeds uit kunnen slaan. Maar Carpentier krijgt tien-duizend francs ,van de filmmaatschappijen voor elke ronde. Dat is zijn ongeluk. Hij is te onvoorzichtig, te zeker van zijn uiteindelijke overwinning. 'Alles wijs erop, dat Georges een flink aantal ronden wil boksen alsvorens Siki uit den ring te slaan. Tweede ror.de. Die ronde ziet er heel anders uit. Siki valt nu aan en er ontstaat 'n prachtig corps-aan- corps. Dan springt do Senegalees terug ea Cnrpnitier kan twee formidabele swings niet cntloopcn. Maar nu is het de beurt van Geor ges om zijn defensievo houding op to geven. Siki krijgt rechte-boneden een stoot, zoodat hij wankelt. Georges, die nu begint te mer ken, dat Siki toch iets meer presteert dan in 'de eerste ronde, wil van de zwakke positie van Battling gebruik maken om hem den ge nade-stoot (een van do beroemde rechtsche) to gevon, maar Siki ontwijkt schitterend door bliksemsnel te bukken. uerue ronae. Deze ronde brengt verrassingen. Carpentier is weer do oude en hij is als de kat, die met de muis speelt. Hij slaagt er zelfs in om Siki met ceu kaak stoot tegen de ylakte te 6laan. Maar dadelijk is de negei Iweer ter been en richt zich met verdubbelde kracht tegen Carpentier, die nu op zijn beurt zóó'n stoot in ontvangst neemt, dat hij neer gaat. En die slag is flink aangekomen, want na drie seconden heeft Georges zich niet kunnen oprichten. Maar de gong luidt, ten jfceeken, dat deze rondo beëindigd is.. Vierde ronde. Siki vecht inderdaad stijlloos. Hij verdedig! «ich met wilde armbewegingen. Carpentier bloedt hevig uit zijn neus en hij is verwond aan z'n kaak. 't Schijnt, dat Georges ook hevie vermoeid is. Siki daarentegen vertoont geen {toeken van afmatting. Hij valt uit en treft Carpentier hevig op het linkeroog. Even bot sen de kerels tegen elkaar op, maar Siki, achteruitspringend, slaat Carpentier op het hoofd. Ten tweeden male valt Carpentier en ,weer io het de gong, welke hem redt. Want hij maakte nog geen aanstalten om zich op te trich ten. Vijfdo ronde. „Carpentier encaisse tout", zooals men /egt. Geen slag van Siki, waaraan hjj kan ontkomen Meedoogoaloos slaat Battling er op los. Georges ziet er ontzettend gehavend Dit. Descamps schreeuwt als een bezetene: „déplace-toi, Georges", maar Carpentier kan niet meer. Hij valt en "t schijnt gedaan. Het publiek jouwt Georges uit, roept triomf ,voor den Senegalees. Siki stapt op Carpen tier toe, neemt hem onder de armen en richt hen: op. Tot dankbaarheid geeft Georges een paar stevige stompen, waarop Siki maar niet antwoordt. Weg ailo sympathie voor Carpen tier. Do scheidsrechter berispt Carpentier «over deze weinig sportieve geste. Znstea rontiü. Het is bijna geen ronde. Want met den eersten stoot van Siki, gaat zijn tegenstander tegen de vlakte. Als een zwaar blok valt hij. Dan gebeurt er iets vreemds. De scheids rechter laat bekend maken, dat Carpentier overwinnaar is en Siki gediskwalificeerd we gens beentje-lichten. Die uitspraak verwekt niet aücon verwon dering, maar ook enorme verontwaardiging bij 't publiek. Men gilt, men schreeuwt, men fluit, rnon joelt, men verbreekt do cordons, ben wil den scheidsrechter te lijf. Enfin, 't is een heidensch kabaai. I Er wordt bekend gemaakt, dat de rechters rich zullen verzamelen om over de uitspraak Van den scheidsrechter te beslissen, i Do tijd, die nu volgt, dat men moet wach ten, totdat het resultaat van deze bespre king bekend zal worden, duurt eeuwig lang. 'Aan het fluiten voor den scheidsrechter komt geen einde. Carpentier wordt uit den ring gedragen, hevig verwond, met gekneusden enkel.. I Eindelijk kondigt de speaker aan.; Baf-tlinsr Siki is overwinnaar I H. A. TH. LESTURGEON. er bestaat nog croot gevaar» dat het tot wapenceweld komt tusschen turken en encelschen. ex-koning 00nstantijn van griekenland door rev0lu- tionnairen gevangen, genomen. de revolutionnairen zijn aanhangers van venizelos. over kemal pasja. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangeno men het beroep te Jukwerd door cis. A. J. Schop te Bakkeveen Bedankt voor liet beroep to Gar deren ds. J. O. Dekking te Kesleren. GEREF. KERKEN. Beroepen to Schipluiden de heer L. J. Allaart, cund. te Dolft. Te Beetgum ds. J. van Herkscn te Twijzel. CHR. GEREF. KERKBeroepen to Sliedrecbt ds. D. Driessen te 's-Gra venzande." Te UIrum ds. v. d. Zaal te Deventer. VRIJE EVANG. GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Goes ds. J. de Meijero te Homburg (Duitsch- land). DR. A. W. BRONSVELD. De correspondent van het N. v. d. P. te Utrecht meldt: Do dag, dat dr. A. W. Bronsveld het feit herdacht dat hij GO jaar ge- led i-n tot predikant bij de Ned. ITerv. Gemeente werd bevestigd, is voor hem niet onopgemerkt voorbijgegaan. He; personeel van cenige Hervormde scholen zond bloemstaMjpn, tal van Ut rechtsche predkanten kwamen den Jubilaris fcltciteeren evenals de Se naat van het l'tr. Studentencorps, waarvan dr. Bronsveld honorair se nator is. Over Kemai Pasja. De bekende Balkan-correspondent van het Atg. Handelsblad, de heer G. Ny- pels, schrijft o.a. Kemal, Izmed cn Refct, de groote drie van dit leger, hebben zeker in de laatste phase geluk gehad. Maar wie had er ooit meer geluk dan Napoleon, deed dit soms iets aan zijn veldheers talenten af? Overigens wat is „geluk"? Ik heb reeds lang de overtuiging, dat wij met dit woord waarschijnlijk een eigenschap, talent of instinct aandui den, waar wij nog niet genoeg ten om het zuiverder te definiëeren. Ke mal kon niet weten, dat de Grieken eens in panische massa-angst zouden op de vlucht slaan en zelfs niet zouden trachten om Smyrna te verdedigen, of schoon zo die haven en die stelling ja ren lang hadden kunnen houden. Kcmal kon zooveel niet van te voren weten wat hem naderhand gelukt is. Dat die tienduizenden roovende en brandschat tende Turksche tsjetees zich door de paar honderd geregelde Turksche solda ten van Refct pasja zouden laten ontwa penen, dat de 150.000 man Franschen :n Cilicie door een handjevol Turksche officieren en verder slechts met gewa pende boeren en boerinnen in toom te houden zouden zyn, dat de, door Ameri ka zoo prachtig uitgeruste Armenische vesting Kars door een paar duizend Turken onder Kiazim Karabekir geno men zou wordenniets van dit alles konden zij van te voren gelooven. En daarom kunnen wij ons ook niet inden ken, dat Kemal en zijn helpers dit wel konden gelooven. Maar het resultaat is er, en daar staat Kemal met zijn uit den grond gestampte leger nu voor Stamboel en gooit het eerste vredesver drag overhoop.. Kcmal is iemand. Kemal als legeraan voerder is iets héél, héél bijzonders. Ks. mat is waarschijnlijk het eenige militaire genie van onzen tijd. Een talent had dit alles immers niet klaar gespoeld. Dat had alleen maar gedaan wat wij voor mogelijk hielden. Maar Kemal deed meer, veel meer. Wat Kemal als orde schepper, organisator en strateeg in dez: twee jaren gepraesteerd heeft, gaat ver boven het talent uit. Alvorens nog enkele persoonlijke her inneringen aan dezen merkwaardigi n generaal te geven, wil ik even een epi sode uit de eerste dagen van den Aua- lolischen opstand vertellen, uil de da gen, toen aan dit verzet hei eerst ge dacht werd cn toen niemand in Turkij: zeker geloofd of gedroomd kan hebben, dat re, dikke twee jaren later reeds, bun Klein-Azië van .banden gezuiverd en Turkije gered zouden hebben! Voor de juistheid van dit verhaal sta ik in. Het zal den lezer zeker interesseer, hooren, hoe de wereldgeschiedenis door kleinigheden, door een toeval be ïnvloed kan wordenl Toen de groote hceren, verblind door dat zij plotseling den oorlog toch ge wonnen hadden, in Parijs de toekomsti ge wereldkaart aan het maken waren, kwam in Constantinopel het bericht van den afloop van het Italiaan jch-Gries- schc duel Venizelos zou toestemming gekregen hebben om onverwijld Smyrna ie laten bezetten. Kolonel Bekir Sami bcy een naamgenoot van den vroege- ren minister van Buitenlandsohe Zakea, die voor Angora naar Londen en Parijs ging een Tsjerkees, riep daarop Constantinopel in het geheim enkele rocgerc krijgsmakkers bij elkaar, ten einde te beraden of men, nu Turkije ir lervensnood gebracht werd, ir Klcin-Azie geen verzet zou beginnen. Daar kwamen toen verschillende Turk- ,che officieren bij elkaar, waarvan de ncestcn later een groote rol in Angora speelden. Men besprak den toestand t->: drie uur 's morgens, maar kwam tot geen besluit. Men voelde zich machte loos, keek hulpeloos op tegen die groote, nog tof de tanden gewapende geallieer de mogendheden. Bekir Sami bey kon geen sieun vinden en vertrok, woedend, volgenden dag naar Pandemia. Enkele dagen later lgndden de Grie ken te Smyrna. Ze begingen ei' de gra- elcn, die later door de intergeallieerde enquête-commissie zoo streng veroor deeld werden, cn te Pandemia arriveer den al spoedig de eerste réfugiés, die ei de gruwelijke verhalen van de slach ting onder de Mohammedanen te Smyr- 1, Aïdin, Menemen enz^ brachten. Bekir Sami bcy riep. onder den ia- druk van al het afgrijselijke, dat hij om :h heen zag cn hoorde, thans opnieuw enkele vrienden samen. Uit de omlig gende plaatsen op dun Aziatischen oever kwamen onmiddellijk enkele krijgsmak kers en den volgenden dag ook meer nog uit Constantinopel. Wat het feit alleen van de Griekschc bezetting van Smyrna niet vermocht had, dat deden thans de gruwelen' daarbij gepleegd. In Constan- linopel hadden ze het in een langen nacht niet eens kunnen wordeD, iri Pan demia waren ze het direct. Door de ber gen ging ieder hunner naar de reeds gevormde benden van tsjetees, elk ver- eenigde een kern van oudgedienden en officieren 0111 zich heen. De tsjetees kre gen militair deskundige hulp. Langzaam maar zeker vormde zich om het Griek- sche landingsleger die kring van vrij willigers cn bandieten, die in twee jaar tijds zou uitgroeien tot het leger, dat ihans Anatolic bevrijd heeft van indrin gers! De Turkcnslachting op 15 en 16 Mei iQzo te Smyrna en omgeving heeft den Grieken hun Groot-Griekenland gekost. En dc Engclschc admiraal, die dien dag niet tusschnbcide wilde komen of la ten komen en de Fransohe zee-officier, die zijn matrozen naar land wilde sturen om aan die slachtiug op dc kade, onder hun oogen, een eind te maken, mede deelde „Wij hebben geen orders, wij moeten dezen storm kalm over laten waaien", heeft, zonder dat hij dat toen weten kon, zijn eigen land cn de Grïek- schc bondgenootcn heel wat op den hals laten halen 1 Kom» laten wij, wat hij nu ook ver der gaat prestcercn, eerlijk toegeven, dat Moestafa Kcmal pasja (denk er om. lezer, de klemtoon op .de laatste letter grepen), in dezen Klein-Aziatischcn oor log een kérel was. Dat al deze jonge Turksche generaals en kolonels of nu twee jaar geleden er voor of tegen waren, dat ik, met dien Engelschca spion, Moestafa Saohir, mee opgehan gen werd! prachtkerels zijn. Eu al3 ze er nu verder ook niets van terecht brengen. Als hun succes aan dc kust aan dc vcrwcekendc, pcrvcrtcerende boorden van den Bosporus, in het direct contact met het zooveel machtiger Wes ten, mocht doodloopen, dan nog blyft dit een epos waar Turkije trotsch op mag wezen. De Turken cn de Engolschen. L? it Konstantinopel wordt gemeld, dat do toestand nab.jj Ysjanak niot gewijzigd is; do Turken zyn thans doorgodrougon tot hot prikkeldraad, dat do Brit-suhe stellingen beschermt. De toestand wordt ongetwijfeld als ernstig beschouwd. Al is met voldoening kennis genomen van do opmorking van Moestafa Kemal, dat hy niet in conflict wenscht te komen met do Britten on van zyn standpunt be treffende de vrijheid dor zeeëngton, dient op govrezen to worden, dat de houding zyncr troepen niet in overeenstemming schynt to zijn met den door hom te ken nen gegeven wcnsch om incidenten te vermijden. Do toestand moet daarom nog gteods als ernstig worden beschouwd. Hot Britsehe ministerie kwam Dinsdag niet minder dan drie maal byetui. Daaruit blijkt wel, hoo moeilijk en delicaat de toestand in het Oosten wordt geacht. Thans wordt iets naders over de onderhandelingen tusschen Kemal Pasja cn dc geallieerden bekend gemaakt. In het telegram dat ge neraal Harington aan Moestafa Kemal heeft gezonden, wordt het volgende ge- ;egd. Met voldoening neem ik kennis van uw plechtige verklaring betreffende de vrij heid der zec-engton, ten opzichte waarvan do geallieerde mogendheden hetzelfde standpunt innemen. Ik dtel uw verlangen spoedige onderhandelingen, welke den vrede zullen leiden, die do we reld zoozeer wenscht. Ik verzoek n opnieuw, alles te vermij den wat als een bedreiging van mya troe pen te Tsjauak cn aan de Zeestraten zou kunnen wordon beschouwd, teneinde do mogelijkheid van incidenten uit te scha kelen. Tndien er omtrent zokere punten oen misvorstand tusschen ons mocht bestaan ik bereid 0011 ontmoeting mot a te hebben op elke plaats, welke door ons in :eineen overleg daarvoor zal worden aan- lewczen. Van deze. gelegenheid maak ik gebruik ni u namens de Engelscho regeering mede te öeelen, dat de versterkingen, die hot Naburige Oosten zyn aangeko men, uitsluitend in het belang van den vrede zyn gezondon, zooals ik hob uït- eongezet in het communiqué, dat onlangs gepubiicoerd is. Hot i« daarom voor my een groote geruststelling van u te hooren, dat gy geen agressieve plannen togen myu troepen koostert. Kemal en dé voorgestelde conferentie, uit Smyrna wordt gemeld, zou Moestafa Kemal bereid zyn, do uitnoodi- ging der geallieerden tot deelneming aan een conferentie te aanvaarden, doch zou hy zich het recht willen voorbehouden, ile punten, welke de basis van den vrede zullen vormen, aan oen bespreking te on derwerpen. Do houding van Kemal. Reutor verneemt dat, volgens inlich tingen, ontvangen van den nationalisti- j schon vertegenwoordiger te Konstautino-i pel, Moestafa Kcmal tlians op weg is naar! Angora, ten einde de nota der geallieer den persoonlijk by dc Nationale Verga dering in te dienen. Het is daarom niet waarschijnlijk, dat er vóór de volgende week oen antwoord op do nota zal worden ontvangen. De abdicatie vnu den Turhschen sultan. Van wolingoiiohto zydo te Konstanti- nopol wordt niodegodoold, dat do sultan afstond van den troon heeft gedaan ten gunste van den troonopvolger Abdoel Mcdjid. Koning Constantijn olgens de „Evening Standardreeds geruimen tijd geleden her plan bobben ge had opnieuw af te treden. Toen het déba- het Grioksehe leger in Klein- Azië voltrokken was, maakte hy reeds planucn voor oen mogelijk vertrek. Daar hij voor de tweede maal in Zwitserland niet wolkom was, werden er regelingen getroffen voor oon onderdak in Roemenië. Koning Ferdinand zou oen chalet to zij ner beschikking hebben gesteld. Van an dere zydo verluidt, naar men weet, dat Constantijn dc wjjlc naar de Ver. Staten ia nemen. Uit Athene wordt gemeld, dat koning Constantijn gevangen - gonomen is. I11 een later bericht wordt bevestigd, dat dc koning door revolutionairen ge- angen genomen is. Volgens telegrammen uit Saloniki heeft generaal Zapuras het opperbe vel over het Grieksche leger op zich genomen. Woensdagavond werd de troonsafstand van Constantijn een feit door het volgende schrijven, dat hij aan den minister-president over handigde „De beweging, welke in Grieken land door de catastrophe in Klein-Azië en door het dreigende verlies van Thracic is ontstaan, heeft bij een deel van mijn onderdanen de meening ge vestigd, dat mijn aanwezigheid op den troon voor ouzo machtige vrienden een belemmering zou opleveren om Grie kenland krachtig tc hulp te komen. Ik deel deze opvatting geenszins, doch daar ik zie, dat deze dwaling het land in een burgeroorlog zou kunnen stor ten, cn in verband met de overweging, dat een broedertwist Griekenland den genadeslag zou toebrengen, heb ik, om dit te voorkomen, besloten, af stand van den troon to doen. (w.g.) CONSTANTIJN".'' In do abdicatie-oorkonde, welke dooi; het Grickschc gezantschap te Berlijn is ontvangen', wordt verklaard, dat de koning afstand van den troon heeft gedaan ten behoeve van prins George, en dat hij bereid is, aan het hoofd van het leger voor de belangen van Griekenland to strijden, wanneer de regeering en het volk dat wenschen De troonopvolger Naar uit Athene wordt gemeld, heeft na Constantyn's troonsafstand prins George verklaard, do kroon to aanvaar den. Het lioet, dat hy in hot oog der re- volutionnairen aauuomelylc wordt geacht. Nader wordt gemeld, dat prins Geor ge al den eed heeft afgelegd en de regeering aanvaard. Da revolutie. By de onlusten tc Athonc zou uister gedood zyn. Ofschoon do toostnnd van opwinding in dc Griekecho hoofdstad nog voortduurt schynt do revolutie to zijn verloopen der veel uiterlijke geweldpleging. De kolonels Plastoras cn Gonatas. de leiders der revolutie, zijn aan het hoo'd van de troepen te Athene aangekomen. Geestdriftig door de bevolking toege juicht, leidden zij hun manschappen naar het excercitietcrrein. Nader wordt gemeld Dc eerste phase van de revolutie is geëindigd. De revolutionnaire troepen zijn in Piraeus ontscheept en in open bare gebouwen gekazerneerd. De be zetting van Athene geschiedde zondei bloedvergieten. De koningsgezinden poogden onder bevel van den district commandant, generaal Constantino- poulo, en den plaatselijken commandant, kolonel Scutos, gewapenden tegenstand te bieden, doch de Venizelisien stelden zich onder bevel van generaal Pangalos te weer. Zij maakten zich meester van het hoofdbureau van politie en namen den jilaatselijken commandant gevan gen. Ten .slotte waren zij den toestand geheel meester. Do koningsgezinde troepen werden teruggebracht naar hun kwartieren. De burgerlijke leiders der Venizelis- tische partij hebben met de militaire leiders overleg gepleegd inzake de vor ming eener nieuwe rcgccricg. Het vraagstuk der dynastie werd uitvoerig besproken. Men beeft er zelfs over be raadslaagd, of het noodzakelijk zal zijn, de republiek uit te roepen. Dienstweigering van Grioksehe matrozen. (By het vertrek van den Griekschon kruisor „Avorof" van Konstantiiiopel schaarden officieren en manschappen zich aan do zyde der revolutionnairen. Zy weigerden, ook toon do Grieksche admi raal Ipitos en de Grioksehe hooge com missaris Simiopoulos het hun gelastenf, in boord van het oorlogsschip to gaan. Klein-Azië zal zyn Christelijke bevolking waarschijnlijk zoo good als geheel ver liezen. Ruim honderdduizend vluchtelin gen wachten nog steeds op vervoermid delen, eu het is niot waarschijnlijk, dat Griekenland voor hen allou een ondorko- zal kunnen vindon. Eon klein Britselr vrachtschip vervoordo vierduizend vluch telingen van Smyrna naar Mytilcne. Toen het schip aldaar was aangekomen, werd verklaard, dat er geen toestemming kon worden gegeven tot hot ontschepen der vluchtelingen, omdat het reeds de groot ste moeilijkheden opleverde, de 77.000 rluchtclingen, wolko reeds op het eiland varen aangekomen, tc bergen. Do ont scheping dor vluchtelingen kon evenmin plaats kobben op het eiland Chios, om dat daar cholera was uitgebroken. Men gelastte de vrachtboot, naar het eilaud Samos to varen, doch daar do kapitein opdracht had gekregen, honderdvyftig Britsehe vluchtelingen te Piraeus aan wal te zetten, en de voorraad brood en drink water aan boord uitgeput raakte, zotte hy rechtstreeks koers naar Piraeus. De to Smyrna anngeriehte schade wordt thans geraamd op vijfendertig mil- lioen pond sterling. Een verdeeling van Syrië. De „Daily News" verneemt uit Bei roet, dat men in welingelichte kringen aldaar van meening is dat Frankrijk in de naaste toekomst een groot deel Syrië aan do Kemalisten zal <»f- staan, om alleen Groot-Libanon te Be houden. De Fransche hulpbronnen zijn voldoende voor 't bestuur van geheel Syrië, terwijl vooral <Ie noor delijke gebieden reeds in woeligen staat verkeeren. Het heet, dat de Kemalisten bereid zijn de petrol eurogebieden van Mosoel te geven, alsmede de controle over de Noord-Sya-isdhe spoorwegen, Verspreid nieuws de iersche quaestie. Uit Dublin wordt gemeld, dat, ten einde de orde te heretellen, de voor- loopigc regeering do militaire autori teiten machtigde, militaire rechtban ken in te stellen, welke het recht heb ben doodvonnissen uit te spreken over personen, die zich aan verschillende misdaden hebban sdhuldig gemaakt, zoo als aanvallen op nationalistische troepen en brandstichting. vorstelijke verolvinc ver broken. Namens het Deenscbe hof wordt me degedeeld, dat kroonprins Frederik van Denemarken en prinses Olga van Griekenland (een nicht van koning Konstanlijn) zijn overeengekomen hun vcrlovig te verbreken. e mémoires van den ex-keizer. Hoe vat men in Duitschland de ge denkschriften van ex-keizer Wilhelm op? Het „Berliner Tageblatt", dat toch nimmer zijn sterkte in kracht termen gezocht heeft, is er lang niet enthousiast over en oordeelt vrij scherp: „Wij zouden ons willen beper ken met te constateeren zegt het blad dat de voormalige keizer, zijn verhouding tot Bismarck besprekend, tracht aan te toonen, dat. hij in de eerste plaats hem heeft „verdord en verafgood" cn in de tweede plaats in de politiek veel heldcrziender is ge weest, dan de eerste rijkskanselier. Bismarck, die van vioolbouw niets wilde weten voornamelijk omdat die ons in oen moeilijke positie jegens Engeland zou brengen had niet ingezien, „dat hij verder moest zien dan Europa". De „Engelsche psyche]' was voor het departement von Bui tenlandsohe Zaken onder Bismarck „een bode met zeven zegels" geweest en Bismarck die, zooals men weet, streefde naar een verbond met Enge- I.-jid! had vcc-1 minder naar Engeland gekeken dan naar het continent. „Er staan iri het eerste hoofdstuk vervolgt het „Tageblati" vriende lijk ook oordeelen die niet heele- maal dwaas zijn, maar steeds treedt het streven van den voormaügen kei zer op den voorgrond; om zializelf voor te stellen als een man, die de ontwik keling der groote politiek scherpzinni ger dan anderen had begrepen. Verder probeert Wilhelm II ook het to doen voorkomen alsof de ver houding tot zijn ouders van een har telijkheid was, die, gelijk men weet. daaraan nogal eens ontbroken heeft. De prins, zegt hij, had zich met opzet ver gehouden van alle partijgedoe, of schoon men getracht had, hem daarin te mengen. Belangrijke mededeelin- gen en feiten van beteeken is bevin den zich niet in het eerste deel van het boek. De stijl is wat kleurloos en liet geheel heeft meer het karakter van een politiek© voordradht dan van mémoires, die zoo levendig kunnen zijn door verrassende of amusante bijzonderheden" besluit het Berlijn sche blad. de moordaanslac op. scheidemann In de strafvervolging tegen de da ders van den rooord-aanslag op bur gemeester Scheldemann is do instruc tie tegen llustert en Oelschlager geslo ten. Do stukken zijn thans bij den pro cureur-generaal tot het indienen van de aanklacht. Of liot proces zich ook tot den gewezen kap.-luit. Till essen zal uitstrekken, staal nog niet vast. Bij gebrek aan voldoende feitenmate riaal heeft zijn verdediger verzocht het tegen Tïllessen uitgevaardigde be vel tot inhechtenisneming in te trek ken. Recbtszakea Da uitspraak iiuake de moord to Rotterdam. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderda^maddae veroordeeld den 19- iarieen kantoorbediende J. Brouwer en den 24-jariecn studient C. Brouwer, wevens moord op den koopman H. Blazer, den eerster bovendien wegens diefstal, rconectievelijk tot 8 en 10 iitaar eevangonDEBttraif. De eisch was respectievelijk 12 en 6 jaar. Er was veel belanystelline op de pu bublioke tribune, schrijft men aan het VaderlandHet eedrane op de binnenplaats, oen een plaatsje op de tribune te veroveren, was zoo groot, d&t op last van den president mr. van Romondt, de deuren gesloten werden. Dit gaf aanleiding tot een vechtpartij, waarbij rake klappen werden uitge deeld. De broer van den vermoorden Bla zer bevond zaak op dimt moment in, rijn vrouw buiten ide rechtszaalToen hij den veld'wachter vroeg hem buiten te laten om zijn echtgenoot e te halen, werd dit toegestaan, maar kans om daarna met zijn wederhelft weder bin- en te komen, kreeg hij niet. De vrouw wond zich daarover zoo op. dat zij den veldwachter, die bij de deur stond, naar de keel vloog. Dit was het sein voor de andere bui tengeslotenen om zioh op dien veld wachter te werpen. Toen hii hulp kreeg van eenige collega's, werden die meneohen met d'e (blanke sabel uit eengedreven Pogingen om aan den voorkant het gerechtsgebouw binnen te dringen, mislukten, omdat ook daar de veld wachters do ftienschen uiteen joegen. Het duurde nog geruimen tijd alvo rens de rust in de omgeving van het gerechtsgebouw was teruggekeerd. INBREKER VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak van dc G-etbr. G. die hadden terechtgestaan in verband met de ondorsekeid'ane in braken in het museumkwartier al daar. Cor werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden preventievo hechtenis-.Frans Herman ieder tot G jaar gevange nisstraf. een edelachtbaar collece. Wij lezen in het Vaderland: Voor Hot Gerechtshof te 'sllorto- igenbosch is zoowat het gansclie edel achtbare college, burgemeester, wet houders cn raadsleden, uit Mesch (L.) verschenen. Het betrof n-k een hoo- ger beroep van het vonnis der recht bank te Maastricht, die wethouder J. R. had veroordeeld tot f 100 boete of 1 maand hechtenis wegens bdeedi- ging van den burgemeester tijdens de gemeenteraadsvergadering van 15 Juli. In de bewuste vergadering van den raad van Mesch was de hoofdelijke oimslag aan de orde. Er was lawaai en er werd met vuisten op de tafel geslagen, zoodat do voorzitter aan maande tot kalmte en zei dc vergar ring to zullen schorsen indien de hee- ren niet kalmer wenschten te beraad slagen. En ten ciiule raad ging hij ook hiertoe over. Maar toen had hij pais goed de poppen aan het dansen. Wethouder R. riep tot den burge meester: Je hebt den gouverneur be logen en je bent de schuld, dat ik on rechtvaardig twintig gulden moest be talen. President tot den burgemeester: Er 'is danir veel oppositie tegen u, niet waar? Des burgemeesters antwoord stond in het teeken van ach' en wee. Het was er vroeger een soort jan boel. Volgens den burgemeester was er geen eerbied voor het gezag en bij zijn poging om de orde en het gezag te handhaven ondervindt hij nog al tijd moeilijkheden. En in de oogen van wethouder R. kon hij maar geen goed doen. In de vergaderingen van B. en W. zegt hij niets, klaagde de burgemees ter, maar altijd in het openbaar. Steeds is hij aan het sarren, maar ik laat mij niet vangen. Als ik driftig was dan had ik hem allang de ruiten uitgeslagen. President tot een raadslid: Dus de vergadering werd al begonnen met vuistslagen op tafel cn met ge schreeuw? Is dat zoo Limburgsche ge woonte? Ja! fGroote vroolijkhcid). President tol den burgemeester: jMaar wat was eigenlijk de oorzaak 'dat u de vergadering schorste t Ik kon niet meer vooruit, edelacht bare. Het ging als gezegd over den hoofdelijken omslag. B. en W. heb ben het kohier vastgesteld, doch d« leden kunnen het veranderen. De kwestie zat hierin dat ik wcnsch, dat de inkomens zulten aangeslagen wor den en niet de personen. In het ver schil van meening liyp do herrie zoo hoog dat ik aldoor muur met mijn li niaal sloeg. Een hamer heb ik nietl Maar zóó was hel geen vergaderen, ik kon niet moor voort. Nadat ik de ver gadering geschorst had riep wethou der R. mij toe: lloe is het, begin je nog? De president we«3 bekl. op de ge uite beleedigingen. Die kan en zal ik bewijzen, ant- woorddo de wethouder on besloot boos: Ik zorg voor dc gemeentoj maar hij zorgt voor niets. Het beliegen van den gouverneui zou hierin hebben bestaan, dat in strijd met de waarheid mededeelin gen zouden zijn gedaan over de no tulen der Raadsvergadering. Gehoord werd een getuige, die on der het publiek de vergadering had bijgewoond. President: Wordt er bij jullie over do centen van de mensclien maar zoo iri (het oijciibaar beraadslaagd? Getuige: Jawel. President: Wij Noord-Nederlanders vinden zoo'n bijeenkomst een lawaai- veigadering. En u 1 Getuige vond ze héél gewoon. Eisch en uitspraak bevestiging van het vonnis. INBREKERS. De Amsterdamsche Rechtbank deen heden uitspraak in de zaak tegen de Gebroeders Cor, Herman en Frans G., die zich te verantwoorden had den gehad, wegens een 6-tal inbra ken, gepleegd in het Museum-kwar tier in do maanden Maart en April 1922. De rechtbank veroordeelde Cor tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis, Herman en Frans tot 6 jaar gevangenisstraf. De eisch legen Cor was 5 jaar gevange nisstraf, tegen Herman en Frans ieder 8 jaar. Binnenland Onze Spoor-overwegen. een ernstig onceluk voor komen. Men meldt uit VGraverihaee aan de Tel. Toen trein 18, welke te 4.18 hei station Rotterdam D. 1'. verlaat, gis termiddag Delft eepasseervi was, liet nlotseünsr do machinist het alarmsig naal klinken en werd op de hoogte van den eersten overweg voorbij laatstgenoemd station do trein tot stilstand gebracht, niettegenstaande de signalen vei lig stonden. Bij onderzoek bleek, dat een der af- atuitrboomen voor laatstgenoemden tverweg door een daarvoor wach tenden voetganger geopend was, na dat een goederentrein, welke even voor den sneltrein aldaar passeert, uit het oog verdwenen was. De overweg-wachter liet dc afsluit- boome.ii geslotenomdat dadelijk daarop de sneltrein zou voorbij ko en. Niettemin werd de boom door een der daar wacht en dén geopend, waar van ook vele huiswaarts keerende schoolkinderen gebruik maakten om de spoorbaan over te steken. Juist op dat oogenblik naderde de .sneltrein van Rotterdam. De machi nist. die gelukkig tijdig den toestand overzag, liet onmiddellijk de noodsig nalen klinken waardoor de zich op de spoorbaan bevindiende personen op het dreigend gevaar opmerkzaam verden gemaakt. Een opzichter der spoorwegen, die zich toevallig op de machine bevond, remde uit alle macht, zoodat de trein tot stilstand kon worden gebraoht, sondfer dat ongelukken werden ver oorzaakt. Dank zij de activiteit van het personeel, dat zich op die machine bevond, v. erd een ernstig© ramp voor komen. salarissen der ambteharen. De Bondsraad van den Nee. R.-K. Bond van P. T. T.-personeel „St.-Pe- true" heeft, in zïin congres Ie Arn hem gehouden Maandag eu Dinsdag i.l. een motie aangenomen waarin wordt geprotesteerd „met den meenten nadruk tegen den voorgenomen maat regel der Regeering om de inkomsten der ambtenaren te verminderen." Er wordt bij de leden der Staten- Generaa! met den meestal aandrang aangedrongen do vooretellen tot orenxicb-L-lmK voor pensioen, neer gelegd in de miliaenen-nota. niet t© aanvaar.ïcO, omdat niet is aangetoond dat alle andere middelen tot bezuini ging ziin aangewend." Herinnerd wordt er ton 6lotte aan ,dat naar do eigen overtuiging van d© Regeeririg het. P. P. T.-pensooneel in liet salarisbesluit Ls gcdcclareeerd." het schieten met scherp BIJ oefeningen. Door dei» commandant veldleger is de volgende order uitgevaardigd „Naar aanleiding van het feit, dat vermoedelijk bij oefenineen in het terrein met oen tegenpartij uit een lichten mitrailleur een trommel scher pe patronen is vervuund, niettegen staande door mii geen machtiging werd verleend om uit dit wapen met losse patronen te vuren, bepaal ik, dat bij geveehteoefeningen in het terrein, waarbij van de lichte mitrailleurs als vuurwapen gebruik moet worden ge maakt (y'n het slechts in schijnbewe ging) geen - -herpe patronen door den troep mogen worden medegenomen, ook niet bii wijze van proefneming eener dTaalmethode." DOODEDIJK MOTORONGEVAL. Woensdagavond recidl do heer J. Werners te St.-Oedona-odë iriet zijn motor tégen een paal der dectrisdhe verlichting. Hii bekwam een schedel breuk en is Donderdag aan de gevol- ■n overleden. FRAUDE Bij nader onderzoek is gebleken, dat het tekort in kas van den voorvluchtigen directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Kollum geen f 25.000, maar ruim f 50.000 be draagt; zoo meldt het N. v. d. D.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6