M\V Buitenlandsch Overzicht PATENTVERPAKKING c vffï UB -ïN <1 SANATOGEN dl<_r door <le angst en de wanhoop eaQ slch zelf in de tijden van eeviuir. Maar er ia ook een buitenland', dat no? altijd dfen gulden op volle goud- waarde scliat en hein plaatst op dc eerste rij. naast den dollar. Het is de taak om die plaats te be houden en tegenover het buitenland te toonen. dat wij haar willen behou den. Die plaats zal behouden worden, om fat de Hollander alle vroegere droomen, van voorspoed en weelde tiil weten om te zetten in de werke lijkheid van soberheid en harden ar beid en omdat ook de Re gearing dien wee zal moeten volgen nu de eiach van den bankpresident is: de efeah ran het Nederlaudsohe volk. de voorzitter van den ministerraad. Het Haagsche Correspondentiebureaa meldt „Bij Kon. Besl. van 26 Sept. 1922 is gewijzigd het Kon. BesL van 13 Septj 1918, waarbij de verhouding van den tijdclijken voorzitter van den Minister raad tegenover zijn ambtgcncotcn werd geregeld. Thans is geschrapt het woord „tijdelijke", omdat er metterdaad niet de minste reden meer bestaat den voor zitter van den Raad van Ministers an ders te betitelen daa zoovele voorzit ters, die voor een bepaalden tijdsduur gekozen worden en herkiesbaar zijn. „Het ligt tevens in de bedoeling ook niet meer van „tijdelijkeu onder-voor zitter" en „tijdelijkea secretaris" van den Ministerraad te spreken. Wijziging van het reglement van orde voor den Ministerraad is hiertoe niet neodig." VLUCHTELINGEN UIT SMYRNA. Blijkens bij het Departement vau Bui- tenlandsche Zaken ingekomen bericht zijn, behalve te Konstantïnopel, ook op het eiland Malta eenige tientallen Nedcr- landsche vluchtelingen uit Smyma, die eveneens in kommervolle omstandighe den verkeeren, aangekomen. een standbeeld van kemal pasja. over de plannen van kemal hanct noc een sluier. Bijzonderheden uit de balkan-streken. de vrouw in turkije, DE QUAESTIES IN HET VERRE OOSTEN. Kemal Pasja wordt een beroemd man! De Engelsche beeldhouwster, mevrouw Claire Sheridan, gaat een borstbeeld ran Kemal Pasja maken. Deze avontuur lijke dame heeft al heel wat van zich ioen spieken, eerst door haar reis naar Sovjet-Rusland, waar zij boistheelden soctseerde van Lenin, Trotzki en de tndcre Sovjet-dictators, later door haar bezoek aan Amerika, waar zij Charley Chaplin als model koos; N'u Kemal Pasja, Maardie zal nu niet den tijd heb ben om te poseeren! Omtrent de plannen van Kemal Pasja 'is nog niets met stelligheid bekend ge- Worden. Kaar uit Smyrna woidt gemeld rou Moestafa Kemal zich bereid ver klaard hebben de uitnoodiging der Ge allieerden tot het beleggen van een al- yemeene vredesconferentie aan te nemen. Maar een officieele verklaring dienaan gaande is noch te Londen, noch te Pa rijs ontvangen en uit Constantinopel .wordt geseind dat Moestafa Kemal op weg is naar Angora om de beslissing sver het conferentie-plan der Geallieer den aan de Nationale Vergadering over te laten. Men zal dus tot begin volgende weck op het antwoord der Kemalisten moeten wachten. Intusschen dient alles verme den te worden waardoor ontijdige Britsch-Turksche vijandelijkheden zou den kunnen uitbreken, terwijl Engeland tegelijk maatregelen nemen moet om bij cventueele vijandelijkheden gereed zijn. Er zijn Donderdag weer een paar duizend man Britsche troepen te Con stantinopel ontscheept. Zij zijn met mu ziek door de straten getrokken; vermoe delijk wil men met dit militaire vertoon zoowel de Europeanen aan den Bospo rus geruststellen ais indruk ruaken op dc Islamieten. Maar wat kan men met een paar duizend soldaten uitrichten te gen zestig k tachtigduizend geestdrifti ge Mohammedanen? Generaal Harington tracht den toe stand van vrede te rekken door met Moestafa Kemal te polemiseercn. Hij heeft de Turksche nota zeer uitvoerig, punt voor punt, beantwoord en brengt Moestafa in herinnering dat de neutrale tóne aan de zeestraten, die deze zeg' niet te kennen, in overleg met zijn eigen ocvelhebbers vastgesteld is. Inhoud en toon van Haringloa's nota zijn zoo wordt aan 't N. v. d. D. ge meld als die van een pleidooi voor den vrede. Er wordt met dit stuk een beroep gedaan op verdraagzaamheid en als 't ware gesmeekt om toch in 's he melsnaam geen incidenten uit te lok ken. Het is ongetwijfeld zeer voorzich tig van de Britsche regeering. Maar de Turken, die het machtige Britsche rijk zoo zachtzinnig gestemd zieu kon den zich wel eens overmoedig gaan voe len. En dan Uit het neutrale gebied. Generaal Maurice seint aan de „Datly News" uit Constantinopel, dal de posi tie bij Tsjanak steeds ingewikkelder wordt. Voortdurend steken meer Tur*- >chc troepen de grens over. Zij zijn nu overal in aanraking met de Britsche voorposten. Het kan niet langer betwij feld worden, dat deze troepen handelen jp orders uit Smyrna. De Turken nade ren vaak de Britsche linie met wife riaggen of de geweren ondersteboven, zeggende, dat zij niet willen vechten, maar dat het land het hunne is. Mau rice acht de Britsche linie veilig van mi litair standpunt bezien, maar verdrijving der Turksche troepen uit de neutrale zóne zou een ernstige operatie zijn- Te rugtrekken uit Tsjanak vóór de bijcen- 'comst der conferentie zou thans op mi litaire gronden hoogst gevaarlijk zijn. Maurice acht den wocirgeu toestand in Oost-Thracië een redelijken grond voor toelating der Turksdie troepen. Hrj ach; het voorkomen van een oorlog mo gelijk door Harington toe te staan, ter stond met Kemal een regeling te treffen voor een doortocht der Turken naar Thracië in ruil voor een Turkschcn te rugtocht uit de neutrale zóne. Omtrent de Britsche Armada In da Turksche wateren dcclen de Engelsche bladen mede, dat de Zee van Marmora en de Bosporus als bezaaid zijn met de modernste Britsche oorlogsschepen. De Britsche vloot omvat daar zes dreadnoughts, zeven slagkrui sers, twintig torpedojagers, verscheidene iduikbooten en reusachtige vliegtuigsche pen. De aanwezigheid van deze geduch te scheepsmacht en de voortdurende ver sterkingen van de Britsche landmacht, die thans dertig duizend man bedraagt, heeft de beangste gemoederen van de Christenbevolking te Constantinopel wc) gerustgesteld. Halid Edib Hanum, de Turksche 110- velliste, die in igzo uit Konstantinopi-1 ontsnapte en zich naar Angora begaf, wordt volgens de „Daily Mail" in par.'t- culiere Turksche kringen tc Londen be schouwd als i,de vrouw, dio achto/ Keroal slaat". INCEZONDEN MEDEDEELINCEN k GO Gis. per regel. eiGARETTES AjBOODLUCKtC2 CAIRO EGYPT Haar deelneming aan do nationalis tische beweging- is een der romantische gebeurtenissen der beweging. Sedert iii tc Angora aankwam, kwam zij op voor de emancipatie van haar sexe in Klcin- Azië. „Zonder de hulp van de geëmanci peerde vrouw," verklaarde zij openlijk ea in strijd met de Mohammedaaosche leer, „zal Turkije nimmer hereenigd wor den." Zij verkreeg spoedig grooten invloed op de leiders der nationalistische partij, ook op Moestafa Kemal zelf, die haar tot officier in zijn leger benoemde en later tot minister van Onderwijs in zijn kabinet. Zij streed tegen het dragen van sluiers en het opsluiten der vrouwen achter de deuren van den harem. Zij leerde haar sexc-genooten lezen en schrijven en hoe zij de regeering konden steunen. Moestafa Kemal steunde haar in elk opzicht en heeft haar een zetel beloofd in het eerste nationalistische kabinet, dat tc Konstantinopel zal worden ge vormd. Uit Criekenland. is geen nader nieuws. De nieuwe koning George is de oudste zoon van koning Constaniijn. Hij word in. 1890 geboren en huwde het vorigo jaar prinses Elizabeth von Koemenia. Toen koning Constantijn do eerste maal aftrad, in 1917, moest hij, alhoewel hij de oudste rechten had, voor zijn broeder Alexari'loi plaats maken. De geallieerden wensch t- n hom toen niet als koning !e aan vaarden, daar hij, naar het heette, te zeer onder den invloed zijn vaders stond. Italië en de Crieksche plannen. Het aftreden van koning Constantijn wordt door de Italiaansche pers met groote bezorgdheid besproken. Men ziet daarin een bedreiging van den toe stand in het Oosten, daar de beweging nationalistisch is en tegc-n het afstaan van Thracië gericht. Met bijzonder wan trouwen volgen de bladen het opnieuw opduiken van Venizelos, wiens vriend schap met Frankrijk bekend is. Men vreest, dat hij zal trachten eenige der voornaamste punten van'de Parijsche overeenkomst te veranderen. Frankrijk en do Balkanpolitlok. De Parijsche bladen kouron ten zeerste het besluit der Fransche regeo- rmg goed, volgens hetwelk de ge- beui tcnissen in Griekenland op gee- itfciiei wijze wijziging zullen brengen in de geallieerde voorstellen nan de Kemalisten. Aan den anderen kant wordt echter gevreesd dat de uiige- Lucide militaire voorbereidingen vim Engeland een ongewensohleu indruk teweeg zullen brengen en de Kema listen doen veronderstellen, dat En geland wil gebruik maken van de Gfieksche resolutie en van den stil stand der operaties in Anatolii:, en lot oen politiek van geweld wil te- rugkeeren. In verband met den optocht van duizend Engelsche vliegeniers met muziek aan het hoofd door de stra ten van Konstantinopel, schrijft het „I'olit Journal", dat deze muziek niet naar den Franscheri srnuak is, als te veel meesleepend en dat Frank rijk zah niet in militaire avonturen wenscht te laten measlcepen. De .„Echo de Paris" weigert te ge- looven, dat Engeland de Turken er toe wil brengen, om de goallieerdt* lulnoodiging te verwerpen. Dat is volgens het blad onmogelijk te ver wachten van de nobele Britsche na tie. doch het is heiaar zeker, dat An gora dergelijke argwaan moet krij gen. Alle bladen zijn het er over eers, dat de spanning betreffende Tsja nak kan verdwijnen hij wederzijd- schen goeden wil en door diplomatie ke middelen. Behalve een Naburig Oosten is er ook nog 't Verre Oosten. Ook met veel guaesties! Onder den titel „Wat wil Japan7" schrijft de Izwestia: Den dag voor den aanvang van de. besprekingen te Tsjang-Tsjoen vroegen wij ons af, in welke mate in Japan het besef is door gedrongen van de noodzakelijkheid van onderhandelingen met Rusland over het vraagstuk van de regeling der Jupansch-Russische verhoudingen in het Vej-re Oosten in zijn vollen om vang. De Japansche delegatie in Tsamg Tfijoen heeft ons op deze vraag geen afdoend antwoord gegeven. In Tsang- Tsjoen hoorden wij het oude liedje, dat de tijd voor een officieele erken ning van Sowjet-Rusland nog niet is aangebroken en dat in den grond der zaak Japan slechts met do repu bliek van het Verre Oosten wil onder handelen, doch in het bijzijn van Rus land, op dat dit laatste land geen re den zou hebben tegen een in Tsjang- Tsjoen gesloten overeenkomst protest can te teekenen. Met andere woorden. Zenuwachtigheid verdwijnt waaneer gU regelmatig Sanalogen necml. Dit wordt^door sctirlltenjke verklaringen Prol. Or. Neisser Ie Bres Ion, schrijft: Jk keb Sanalogen ais een zeei goed 1 Zenuwsterkend Voedsel Japan wil den formeel en toestand van onafhankelijkheid van de republiek van hot Verre Oosten gebruiken om met die republiek een afzonderlijk verdrag te sluiten, in tegenwoordig heid van vertegenwoordigers der Rus sische republiek, teneinde het netelige vraagstuk van de Ruseisch-Japansche verhoudingen aan den oever van den Stillen Oceaan in zijn vollen omvang te ontgaan. Natuurlijk, het vraagstuk in zijn vollen omvang met Rusland te behan delen, is voor Japan minder voordoe- lig zoolang het nog niet definitief be sloten heeft zijn tro-epen uit Noord- Sachalin terug te trekken; en Ihet b ook pijnlijk voor Japan om mot Rus land te onderhandelen, terwijl de Ja- pansalve majoor Tamira bezig is in Knmtsjatka een Japansche kolonie te stichten. En ten slotte: de versohe her innering aan de Japansche interventie in het Verre Oosten drijft de Japan sche diplomaten er toe de onderhan delingen met Sowjet-Rusland niet te overhaasten. De Japansche diplomatie zoekt nu andere wegen. Maar zoo die wegen voor Japan al heel verkieslijk mogen zijn, voor Sovjet-Rusland zijn ze dat niet. In Genua waren de belangen der gelieele Sowj et-federatie toevertrouwd aan een gevolmachtigde delegatie, die de belangen van alle volken, tot die federatie behoorende, verdedigde. Ook de republiek van het Verre Oosten ontving toen bescherming van liaxo belangen van die algemeen-Russisciie delegatie. Tusschen de republiek van het Verre Oosten en Sowjet-Rusland bestaat de contractueels verplichting, dat beide partijen eikaars belangen zullen beschermen Tn het Verre Oos tten zijn zeer veel dergelijke gemeen schappelijke belangen, vooral wat de klist van den Stillen Oceaan en de ri vieren betreft. Japan ziet dat in en iaaruit is zijn standpunt in de kwes tie van het Verre Oosten te verklaren, een standpunt evenwel, dat wij niet kunnen dealen. V«y®pre4d ni»uws GROOTE WISSELS. Do Duitsche schatkistbiljetten die, zooals reeds werd medegedeeld, to Parijs aan de Commissie van Herstel door den Oberregierungsrat on Oertzon werden overhandgd, beston den uit vier wissels, el kvan 10 nul- lioen en van ruim 7.4 milliocn gcud- markan, vervallende 16 Februari 1923 en verder vier wissels elk van 10 mil- lioen en eeu van ruim 8.6 millioen goudmarken die op 15 Maart 1923 ver vallen. DE STEUNVERLEENINC AAN OOSTENRIJK. Eindelijk is ook Iialië's antwoord ontvangen dat evenals Engeland, Frankrijk te Tsjecho Slowakije tv. in- tig percent waarborgt van de v ïjf- honderdtwintig millioen goudkro--.cn als leening aan Oostenrijk. Zwitser land en België waarborgon vijftien percent. In het Ocetenrijksche comité zijn nog wat schermutselingen tus- sclien Italië en Benes, die een stren gere preciseering van de verplichte handhaving der souvereiniteit en neutraliteit wilde. Nu komt liet 1 op port van het comité voor don ltaad, heden in de slotzitting der Vergade ring. DE HARTMANNSWEILERKOPF. Zondag 1 October zal op den Hart- mannsweilerkopf, den in den oorlog veelgenoemden berg in den Elzas, do bisschop van Straatsburg, Ruch, biige- staan- door Protestantsche en Israëliti sche geestelijken, het kerkholj, waar meer dan 1000 gesneuvelde Fransche en Duitsche soldaten begraven zijn, inzege nen. Het comité voor den Hartmanns- weilerkopf zal weldra beginnen met den bouw van een grafkelder op den top van den berg, waarin de overblijfselen van alle onbekende gedoode soldalen zullen rusten. DE IERSCHE QUAESTIE. Er worden gevallen gemeld van afper sing van Engelsche kooplieden in Zuid- Ierland. Gewapende mannen vroegen be taling van 500 pondwerd hieraan niet voldaan, dan moesten de slachtoffers het land verlateo.- POINCARé OVER ELZAS-LOTHA- RINGEN. Op een banket ter eere van journa listen uit Elzas-Lotharingen hield Poincaré een rede, waarin hij wees op do vruohtelooze propaganda der Duit- schers, die beweren dat de Elzas en Lotharingen Duitsche gebieden zouden zijn en zoodoende in het buitenland de meaning willen doen post vatten, dat er na den vrede nog een interna- tionale kwestie in zake Elzas-Lotha- ringen zou bestaan. Wanneer Duitsch land, aldus Poincaré, zijn vredelieven de bedoelingen zou willen bewijzen. het loyaal berusten in de terug gave van Elzas-Lotharingen, die een daad was van gerechtigheid. De ver kiezingen van 1918 en de militaire sta tistieken zijn de onaantastbare bewij zen van den wil van Elzas-Lotharin gen. Poincaré herinnerde eraan, dat tij dens den oorlog 20.000 Elzassens en Lotharingere, wien de Duitsche na tionaliteit was opgedrongen, bij het Fransöhe leger in dienst traden. Acht duizend hunner stierven in den oor log. Dertigduizend anderen dienen in Fransche- regimenten, terwijl slechte tien Elzas-Lotha-ringers Duitsoh officier hebben willen wor- den. Deze cijfers, verklaarde Poincaré ten slotte, geven duidelijk blijk van de onafscheidelijke eenheid van het vaderland. VERKIEZINGSGERUCHTEN IN ENCELAND. De Daily Herald verneemt, dat de regeering elk denkbeeld van een spoe dige algemeene verkiezing heeft la ten varen. Het besluit berust op twee erlei gronden: de eerste is de toestand in het Naburige Oosten, de tweede do overtuiging van Lloyd George, dat de regeering beter kansen krijgt als zij tot komende jaar wacht. Dit besluit maakt een einde aan de geruchten in coalitie-kringen dat vóór 28 October een algemeene verkie zing zou uitgeschreven worden. De gemeen te-verkiezingen zijn in No veiubêr en dan is geen algemeene verkiezing mogelijk. December is om verschillende redenen niet dienstig. De vroegste datum kan dus pas in Ja nuari vallen. V'olgens da Daily Express, had de regeering in Octöber de verkiezing willen houden, om te verhinderen, dat or op de vergadering van de conserva tieve partij, die 15 November bijeen komt, tusschen twee sterke met elkaar wedijverende groepen slag geleverd zou worden om het bezit van de par tijkas van 2 millioen pdst- De tegen woordige coalitie had, indien de al gemeene verkiezing vóór ilien datum gehouden was, het geld voor hare eigen candidaten kunnen gebruiken en weer aan het bewind komen, vóór de .insurgenten hun plan volvoerd had den, Moestafa Item al's offensief heeft ech ter alle berekeningen van de regcc- ring op liiet gebied van de binuen- dandecho poiitiak omver gegooid. Mr. Van Heynabergen, het O. M., zcidc in zijn requisitoir, dat hot niét lol een aanval is gekomen en geen ernstig letsel is toegebracht. Niette min is het optreden der beklaagden zeer laakbaar en in strijd met indi- viducele vrijheid om in een staking als werkwillige op te traden. Eisch wegens het met vereenigde krachten openlijk geweld plegen, tegen ieder twee maanden gevangenisstraf. Mr. M. Mendels, de verdediger, zei- s in zijn pleidooi, dat deze berg een muis heeft gebaard. Hij vond het vreemd, dat eerst op 24 Juni een klacht is ingediend en hij wees er hoe in deze zaak stemming ie gemaakt ook in de pers. In bet persbericht heette liet, dat een zestal technische studenten als werkwilligen waren op getreden, alsof het werk op rleze pak schuiten van zoo'n vitaal belang was, dat men „technische Nothilfe" noodig had. In liet persbericht werd verder het gebeurde op zeer ergerlijke wijze overdreven. Het heette o.a., dat de studenten uit de auto gesleurd en her haaldelijk mishandeld werden, zoodiat zij zich onder behandeling van ge neeskundigen moesten stellen. Nadat pleiter betoogd had, dat men hier niet met een roekeöooze staking te doen had, daar de firma het toch al lage loon met 3 per week wilde ver lagen, gaf pleiter te kennen, dat hier eon uitermate bedenkelijk novum werd vertoond: studenten, lintelledtueeilen; die in een strijd van eenvoudige ar beiders, die hard moeten werken, zon der maatschappelijke noodzaak of dringende noodzakelijkheid, partij kie zen ten nadeeJe van dc arbeiders, zon der te hebben onderzocht of zij mis schien geen gelijk hebben. In pleiters studententijd heersehten er onder de studenten hoogere idealen en het ligt in de bedoeling bij de senaten aan de orde te stellen de vraag of daden als studenten pleegden eervolle da den zijn. Pleiter verzocht vrijspraak. In ieder gevaJ vroeg hij bij veroordeeling een voorwaardelijke straf. Uitspraak 12 October a.s. EEN ONTAARDE MOEDER.. De rechtbank te Middelburg deed uitspraak de zaak tegen vrouw Butz aldaar, te gen wie wegens ernstige mishandeling en verwaailoozing van haai 13-jarig 1 dochtertje verleden week zes jaar ge vangenisstraf was gevorderd. De rechi- bank veroordeelde de ontaaide moeder tot vijf jaar. RecIiiszaRgn OPENLIJKE CEWELOPLECINC, Op 16 Juni 1.1. was er bij de firma Varenkamp, die van Amsterdam naar Den Haag een pakschuiten dienst on derhoudt, een werkstaking uitgebro ken. Dit gaf een juridisch student uit Leiden, een familielid van den onder directeur, aanleiding eenige vrienden, technische en andere studenten uit Delft en Leiden, uit te noodigen bij de firma Varenkamp als werkwilligen op te treden, een uitnoodiging waaraan bedoelde studenten gehoor gaven. Last of hinder ondervonden zij bij hun werkzaamheden niet, enkele scheld woorden daar gelaten. Op 18 Juni ech ter, nadat zij twee dagen op een mo torboot aan den Singel 1 ia tl den ge werkt, zouden de zeven werkwillige studenten met een automobiel naar Weesp vertrekken met bel voornemen om daar op den trein te stappen. Deze auto nu werd gevolgd door een auto mobiel, waarin zes stakers en posters zaten, benevens een bestuurslid den Centrallen Bond van Transport arbeiders. Aanvankelijk had de auto der werk willigen een voorsprong, maar tus schen Diemen en Muiden nabij de brug over liet Merwedekanaal geko men, haalde de stakers-auto de auto der werkwilligen in, doordat de brug openstond. Wat er toen verder is gebeurd? Vólgens de studenten sprongen do stakers en posters uit de auto, begon nen te schelden, sprongen op de tree plank van de auto dier studenten, waarna een algemeene vechtpartij volgde. Eerst daarna kwam er vodgena hen het bestuurslid van den Centra- len Bond van Transportarteiders bii teneinde de aanvallers te sussen en aan de studenten de belofte af te persen, niet meer als werkwilligen op te treden. De studenten deden aangifte bij do pcflitie, die op 24 Juni 1.1. procce-ver- baal opmaakte. En Donderdag ston den, zegt het Hbld-, twee mannen, een 'veenarbeider en een koetsier, voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht, wegens bet met ver eenigde krachten openlijk geweld ple gen, subsidiair wegens mishandeling van twee der studenten. De beklaagden ontkenden op de vraag van president jhr. mr. Quarles van I.'fford, dat zij een z.k. „knok ploeg" vormden, maar zeiden tot de posters te hebben boboord. Zij beweer den de studenten niet te hebben aan gevallen of mishandeld. Toen zij de uuto der werkwilligen ingehaald had den, waarbij het doel voorzat tc weten te lcomen waar dezen thuis behoorden, gingen zij' naar ben toe om fatsoen lijk met ben te praten, maar zoodra waxen zij niet bij hen gek oman, of oen der studenten trok een ploerten- dooder, waarmede hij den eersten be klaagde een slag op het hoofd toe bracht, Do bewuste student zeide, dat het goon ploertendooder, maar een gum- misl-ang was geweest, waarmede ge slagen was, nadat een der studenten was vastgegrepen met het doel om hem van de auto te trekken. Volgens den bestuurder van den Cen tra!en Bond is de schermutseling eerst ontstaan, nadat de slag mot de gum- mislang was toegebracht. En dc chauf fcur, die de auto der stakers bestuur de, verklaarde eveneens, dat van eenig 'ernstig optreden der stakers geen spra' ko is geweest.. Gemengd nieuws GELD IN DUIÏSCH-GAND. Het Berl. Tagebl. verneemt, dat geld in Duitsckland belangrijk ruimer begint to worden. Men weet echter niet, of dit stand zal houden. Voor een deel wordt het toegeschreven aan een tc overvloedige voorziening voor de ultimo liquidatie. Do banken hebben zich voor dezen termijn op oer belangrijke geld- on credictaauvra- on voorbereid, die echter nog niet in don erwachteu omvang sehjjnen to hobbon plaats gevonden. De overvloedigheid vnn geld kan ook in verband worden gebracht mot hot feit, dat het hamsteren van goe deren aanzienlijk is verminderd en waar schijnlijk ook met het feit, dat do Rijks bank voldoende bankbiljetten aanmaakt do behoefte te kunnen voorzien. De beschikbare middelen schijnen bij de ban ken op het oogenblik ook zeer belangrijk te zijn, aangezien z\j zich in don laatsten tjjd onthielden van den aankoop van jchatkistr.-issels, hetgeen weer verband houdt met het feit, dat, zooals ook presi dent Havcnstein ter gelegenheid vau de jongsto discontoverhoogïng van de Rijks bank roods verklaarde, over kort of lang met cen nieuwe verhooging van het dis conto rekening moet worden gehouden. EEN ANjNEXATIEBEWEGING IN Z.-W. AFRIKA In hot Zuid-West-protectoraat is, naar de correspondent van de „Daily Tele graph" te Kaapstad meldt, een beweging begounen ten gunste eener opheffing 1 het mandaat-stelsel en van annexatie do Unie. Een bekend kolonist, geïnterviewd door de „Cape Argus", verklaarde, dat cen deputatie, vertegenwoordigende verschil lende groepen der blanke gemeenschap, binnenkort aan generaal Smuts oen bo- zook zou brengen om haar afkeuring to uitón over het mandaat-systeem. De be spreking onlangs in den Volkenbond gn- linndon over den opstand der Bondol- zwarton, had voor do blanke koloniston, onverschillig van welk ras, de zaak bo slist. Er heerscht verontwaardiging over, dat do Volkenbond over deze quaostie is gaan spreken nog voor de commissie, door de regeering der "CTnie benoemd, haar verslag heeft uitgebracht. Do moeiljjko tijden hadden er volgons dozon zegsman veel toe bijgedragen 0111 do drie blanke rassen (Engelsehen, Ne derlanders en Duitschers) tot elkaar te brengen. Hij was overtuigd, dat als het gebied door de -Unie werd geannexeerd, do Duitsche kolonisten het burgerschap «lor ünio zouden aanvaarden. Hij voegde or bij, dat het mandaatstelsel nadeelig was voor do ontwikkeling en belegging van kapitaal. DE DUITSCHE VERFSTOFFEN. Uit Washington wordt gc-meld, dat staatssecretaris Hughes den geallieerden zon hebben voorgesteld kun aandeel van 25 pet. in de opbrengst der Dnitsche verfstoffenproductie aan de Ver. Staten af to staan. De waarde daarvan r.ou to gen do 256 millioen dollar Amerikaan- sche berekeningskosten aan don Bjjn worden verrekend. BRIEVEN VAN ES-KROONPRINS RUDOLF. Bij het Rikola-Verlag in Weenon zijn verschenen de „Politische Briefe an einen Freund". Deze brieven zijn af koinstig vanKroonprins Rudolf van Oostenrijk-Hongarije, geschreven in de jaren 18821889 aan rftoriz Szeps, stichter en uitgever van het „JNeuo Wienor Tagblatt", naderhand van het „Wiener Tagblatfe"- Thans geeft dr. Julius Szeps Uezo brievon aan zijn vader gericht, mot een inleiding uit. Wat zou er in Europa gebeurd zijn, wanneer in Oostenrijk Kroonprins Ru- dolf en in Duitschland Keizer Frie- drich een lange regeering beschoren was geweest, vraagt de inleider. Ja, wat? Op deze vraag geeft dr. SzepB ten antwoord, dat zij hun volk op den weg der noodzakelijke historische ont wikkeling verder gevoerd zouden heb ben. Thans heeft men ki Duitschland en Oostenrijk een phase overgeslagen, heeft het liberalisme niet kunnen door werken, heeft het zijn historische rol niet kunnen spelen. En zoo kwam liet dat deze lauden geen gelijken tred inot andere Europeesclie landen hielden, dezen vreemd werden. Het was onder de leiding van Bis marck in Duitschland'en Taaffe in Oostenrijk dat de anti-liberale koers w erd ingeslagen. Kroonprins Rudolf was doordrongen van liberale denkbeelden. Hij zon' Oostenrijk niet buiten de rij der Euro- pecsche staten gesteld hebben en het ontwikkelingsproces van feodaal staat over het liberalisme naar de demo cratie zou niet zijn gestuit. Deze brieven geven behalve inzicht in do politiek der jaren tusschen 1880 on 18y0, ook een kijk op het karakter do denkbeelden van den Kroou- prin3, die eigenlijk door het gebeurde in Mayerling uekend is gebleven. Rudolf is niet streng consequent zijn brieven aan den hoofdredac teur van de „Neue Wiener Ztg.", noch in zijn eigen artikelen, die hij anoniem in dat blad schreef. Hij voel de bijzonder veel voo- de journalistiek en gaf Szeps allerlei wenken en in lichtingen over de politieke gebeurte nissen. Over het voor Oostenrijk zoo belangrijke bondgenootschap met Duitschland, is zijn oordtel zeer on zeker. „Wat is Duitschland?" schrijft I12J. „Een enorm uitgebreide Pruisischo soldateska, een militaire staat. Wat is 1870 voor Duitschland geweest? Wat doet het als zijn leger begint te wan kelen? Het is alleen op zijn bajonetten gebaseerdhet wordt niet gedragen door een richting van' vooruitgang en beschaving. Daarom is het nooit zoo invloedrijk als Frankrijk in zijn goe ie dagen was". Do kroonprins is een bewonderaar van Frankrijk. „Ik ben een vriend der Franschen", schrijft hij ergens. En ter ;elegenheid van den doop van den te- jenwoordigen ex-kroonprins van Duitschland (1882) zegt hij„Dezo in cen dergelijke mate nog nooit betoon de teederheden tusschei Duitschland cn Oostenrijk zijn toe te schrijven aan de alliantie der Westelijke mogendhe den, dtiur de gelukkige, rijke en le vensvatbare Fransche republiek, thans nauwelijks 12 jaar ca Sedan, eei. on loochenbaar voorbeeld is, dat repu ken in Europa tot groote dingen in staat zijn". Scherp uit hij zich over Wilhelm II. Id Sept. 1887 schrijft hij, dat het met Wilhelm I zeer slecht gaat, dat kroonprins een balf-doode man is en „Prinz. Wilhelm sehr kranklich er wird nicht als ernster Faktor aufgo- fasst". (Prins Wilhelm zeer ziekelijk; hij wordt niefcgils een ernstige factor beschouwd). En in Maart 1880, tijdens de hon- derddaagsche regeering vau Frio- drich, meent hij, dat deze al zijn tijd nog zal besteden om allerlei hervor mingen aan te brengen: „zijn opvol ger zal alles wel weer tot het oude te rugschuiven". Bismarck wantrouwde hij. Hij heeft hem lang in eere gehouden, schrijft hij in 1884. Thans vertrouwt zij hem niet meer. „Waarom wordt te Beriyn de politiek van Taaffe ondersteund? Waarom vleit men hier Je conserva tieve denkbeelden? Omda'. Oostenrijk naar het Oosten gedrongen moet worden Over Oostenrijk is hij dikwijls in vertwijfeling: „Geldscbwindel, Dieb- stahl, hochgestellten Geoindel, roho Willkür, Korruption, Verfall de3 Staa- Les, class ist der jetztige Zustand der Dingo i" (Zwendel, diefstai, hoogge plaatst gespuis, ruwe willekeur, cor ruptie, verval van den St dat is de huidige stand van zakenDan is hij weer vol hoop en gelooft aan do toekomst en de missie vaa zijn laud. „Als het mij maar gegever is chelft van mijn plannen door voeren Maar in oen van zij? laatste brievon schrijft hij„Jedes -Jahr macht tnich alter, weniger frisch und wenig^ tiieh- lig.Möge ich je Gelegenheit haken das Vcrfcrauen zu rechtfertigen, daa vielo in mir setzeu und móge die Zeit bes- sero Tago und Gelegenheit zu Ta- ton bringen wenn die Kraft bis dahin nicht erlahmt und nicht alles schon zu Ende ist!" (Elk jaar maakt mij ouder, minder frisch c minder flink. Moge ik nog de gelegenheid krijgen het vertrouwen te rochtvaardi gen, dat velen in mij stel.en en moge do tijd betere dagen en gelegenheid voor daden brengen als de kracht dan nog niet verlamd en alles reeils afgeloopen is!) DE MOORD OP GENERAAL DJEMAL PASJA. Uit Erzeroem wordt geseind Het lijk van den onlangs in TiflV. vermoorden generaal Djema] pasja i alhier aangekomen. Bij de begrafenis za, een lid der regeering van Angora ea verschillende leden van de nationale ver. gadering aanwezig zijn. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN VERSCHILLENDE CENTRA VAN ENGELAND. Uit pas gepubliceerde officieele cij fers blijkt, dat in sommige groote cen tra des lands het aantal werkloozen g rooter is dan zes maanden geleden j Ten aanzien van Londen bedraagt do vermeerdering bijna 60.000. STAKING VAN ONDERWIJZEND PERSONEEL IN OOSTENRIJK. Ilct bericht meldt uit Jusbnick, dat in het gcheeie gebied van Salzbur^ het on derwijzend personeel aan de verschillen de scholen in staking is gegaan, wegens de niet-inwilliging van hun eisch tot onmiddellijke uitbetaling van achterstal lig salaris en tot het nemen van maat regelen waardoor de uitbetaling van hel salaris ook in de toekomst verzekerd is.- EEN VROUW OF HST OORLOGS PAD. Eenigen tijd geleden werd in het graafschap Donegal in Ierland een ware terreur uitgeoefend door een ze kere miss Edith Coyle- Zij wist trei nen op te houden, het spoorwegperso neel te terroriseeren en maakto er vooral werk van om dagbladen uit Bel fast uit de treinen te halen en t« verbranden. Than3 is zij gearresteerd door soldaten van den vrijstaat. Bo vendien zijn nog eenige andere per sonon gearresteerd, o.a. een man, dia luid beweerd dat miss Coyle zijn zus ter waa-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 14