a Verkiezingen in 1923. BONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.671/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.lö. Geïl lustreerd Zondagsbiau, voor Haarlem en omstreken f0.571/,: franco per post 10.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Kyeoteur-Hoofdredacteur J. C. PEEREEOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz. DRIEHUIZERKERKWEG 2, ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièu van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 VEL6EM, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT Uil TIEN BLADZIJ DEIN. EERSTE BLAD Hed MAANDAG 2 OCTOBER. Stadsschouwburg Hemd de Vries „Brand in de Jonge Jan", 8 uur. Schouwburg Jansweg„Baron von Ha be rui ka", 8 uur. Gebouw van den Protestantenbond Samenkomst van „De Middaghoogte" 8 uur. Tea-rooru, Luxor Theater, Grooie Houtstraat: 's middags 3-305.30 en 's avonds 8—10.30 Concert. Kunsthandel F. H. Smit, Grooto Houtstraat Cg Tentoonstelling van dier- studies, door J. P. v. d. Berg, ro6 uur. Cinema Palace, Foyer: Middajf en Avondconcert 31—5i en S11 uur. Bioscooprooi .tellingen. Zandvoort: Vergadering Ge meenteraad 7.30 uur. DINSDAG 3 OCTOBER. Stadsschouwburg: Het Schouwloo- neol: De wedloop met de Schaduw. (Eerste Volksvoorstelling). 8 uur. Schouwburg, Jansweg: Baron \on Haberniks, 8 uur. Kamer van Koophandel, 7 uur, Kruisweg 70, Vergadering. Luxor Theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr Markt Bioscoopvoorstelling 8 uur. Cinema-Palace, Grooto Houtstraat t Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala:Theater, Kleine Houtstraat tj i Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Flora Theater, Kleine Houtweg: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Velsen: Raadsvergadering, u. In deze courant van 9 September j.l. (4e biad) komt. eeue beschouwing voor omtrent, de samenstelhug vau de Provinciale Staten van Noordholiand, zooals die in 1928 vermoedelijk zal zijn by raadpleging der cijlers, welke in .ltiza by de stemming voor leden van de Tweede Kamer peltend zijn ge- uaumy werd de toezegging gedaan, dat eeu geiyke voorspelling zou wor den gewaagd ten aanzien van de sa menstelling van den Raad dez ge meente, die eveneens iu 1923 in zyn geheel aftreedt, en waarvoor dus ook eene stemming, (waarbij dan ook voor het eerst de vrouwelijke kiezers iu het vuur komen), zal moeten worden ge houden. Vóóraf echter kom ik nog even te rug op de voorspelling omtrent de Sta ten. ik was mij bewust, dat ik mij op een „glibberig" pad bewoog, en ging daarom voorzichtig te werk, maar ach teraf is my geblekenmet voorzichtig genoeg, (of te voorzichtig?) geweest te zyn. Ik kwam .n.l- lot de ontdek king, dat dc It.K. party veel méér Btenimcn heeft uitgebracht dan ik haar toekende, en ik kwam daartoe omdat ik onopzettelijk natuurlijk en het spijt mij zeer, den „blunder" gemaakt te hebben! eene door die party in den kieskring Helder ingele verde lijst buiten beschouwing Leb ge laten, Dat de uitkomst myner berekenin gen daardoor eene andere werd dan zij, bij raadpleging vau allo lijsten, behoorde te zijn, spreekt vanzelf, en ik haast mij daarom, de ?gace fout te herstellen. Met medetelling van die lijst, kan vermoedelijk gerekend worden op 646.700 geldige stemmen (niet 508.200), cn wordt de kiesdeeler afgerond 7100 (niet 6600). Het resultaat is dan, dab toegekend worden aan de(n): Thans hebben zitting S. D. A. P. 20 zetels 21.leden (niet 22) R.-K. partij 18 zetels 18 (niet 13) .Vrijheidsbond 7 zetels 10 (niet 8) tVrijz.-Dem. 7 zetels 8 (niet 8) 'Anti-Rev. 7 zetels 6 .Christ.-Hist-. 7 zetels 7 Comniun. 6 zetels 4 Chr. Dem. P. 2 zetels 2 (niet 3) Partij v. Houten 2 zetels Bezuinigingsp. 1 zetel Plattel.bond 1 zetel Middenstandsp. 1 77 votels 77 leden Evenals bij eene stemming voor dc Provinciale Staten, kunnen zich bij dio voor leden van den gemeente raad niet to voorziene factoren voor doen, die elke voorspelliug te niet ma ken. Afgezien echter daarvan, mag ook voor den gemeenteraad wel eonige ge volgtrekking worden gemaakt uit de cijfci8, die dc verschillende partijen in 1922 bij de stemming voor leden van de Tweede Kamer verkregen. De verdeeling der gemeente in 3 kieskringen is op den uitslag niet van invloed, omdat men mag aannemen dat elke partij voor do 3 kieskringen een gelijkluidende lijst zal indienen. Voorts rekening er mede houdend, dat het aantal kiezers voor leden van den gemeenteraad niet onbeduidend minder is dan voor de 2e Kamerdat ook minder isdo animo om te stem men, wijl de kiezers alsdau voor de 3e maal binnen één jaar ter stem bus worden opgeroepen, het „nieuwe" is er dan af en, in weerwil va:, den Btemp licht, zullen er „motieven" genoeg gevonden worden om hot weg blijven van de Btembus te rechtvaardi genin aanmerking dan nog ne mende, dat bij een gemeenteraads verkiezing „de politiek" niet in diè mate een rol speelt, (wel eenigszins en daarmede nog te veelals bij eene stemming voor do Tweede Kamer, gelet op dit alles, kan veilig worden aangenomen, dat niet meer dan 12 a II (Slot). 14 partijen of kiezersgroepen met eene candiaatlijst uitkomen, dat vervolgens niet meer dan pl.m. 33-000 geldige stemmen zullen worden uitgebracht, en dat daarvan verkrijgen stemmen recht Thans gevende hebben op zetels zitting de A.-E. 2050 3 3 de Vr. Dem. 2000 2 2 de Vrijz. bond 3700 4 4 deR. K. 8800 9 9 de S. D. A. P. 9800 10 13 do Chr. Hist. 3100 4 1 v. H- partij 900 1 Comm. 1 lid 30350 33 33 De overige 2650 stemmen kunnen ge acht worgen afkomstig te zijn van nog enkele met candidaten uitkomende groepen, door welke vermoedelijk zul len worden uitgebracht de Rapailleparlij 700 stemmen, de Communisten 600 de Bezuinigingsp. 480 de Cbrïst.-Dem. 375 de Vrouwen-organ. 225 cn andero partijtjes of groepjes gezamenlijk 370 Samen 2050 stommen. Laatstgenoemde 6 (of meer) par tijen en groepen komen echter niet voor een zetel in aanmerking, omdat het stemmen-aautal van elk Larer min der is dan 3/4 van den kiesdeeler, (welke op 1000 geraamd wordt), tenzij dan, dat 2 of meer zich verstaan tot het verbinden Rarer lijsten! Tusschen welke dier partijen een „liaison" denkbaar, mogelijk of weusehelijk is, waag ik evenwel niet te voorspellen 1 30 September 1922. P. K. MOE STAAT T MET Het militair f-pltanl? In liet Militair Hospitaal en thans bijna nooit meer manschappen verpleegd; de vrouwen en kinderen van de gehuwde militairen worden nog thuis behandeld, wanneer dit noodig is. Wij informeerden, of het Hospitaal nu niet opgeheven zou wor den, maar daaromtrent kon men ons hier niets mededeelen en ook in Den Haag schijnt in dezen nog geen be sluit genomen te zijn. Het Militair Hospitaal staat onder leiding van eon chef-geneesheer; het personeel bestaat uit vier gegradu eerden en een hospitaalsoldaat, die de groote hoeveelheid verpleginge- materiaal, welke op de zolders is op geslagen, onderhouden. Stadsnieuws Het Tooneel Droomspel door de Kon. Vor. „Het Nederlandsch Tooneel". In m(jn artikel ia ons blad van Woens dag 27 September heb ik met den inhoud getracht de hoofdgedachte van Droomspel naar voren te brongen. Thans, n* de op voering te Haarlem, wil ik hier de in drukken weergeven, die dit grootsche werk op mjj heeft gemaakt. „Eeu dwaaltuin voor de kritieklheoft Louis Snalborn Droomspel genoemd in de „Bladen voor den Stadsschouwburg". Hoeveel meer is het dit voor het publiek, dat voor een groot deel onvoorbereid voor zulk een werk komt te staan. Als een obsessie van troosteloos pessimisme zal dit Droompel de meosten voorbijgaan, al zullen zij tevens voelen, dat hot ge schreven is door een man, die voel gele den heeft en veel heeft lief gehad. "Waarom Strindberg zyn levensbeschou wing hier als een droomspel gaf? In oen brief, dien hy in 1901 aan Schering' echreef, zegt h(j: „De banale toevallighe den van het dugolijksch leven zyn het cigenlyko leven niet!" Wat het eigénlylco leven dan volgons hem is? Een illusieI Indra's dochter zegt het in haar antwoord aan den dichter, als zij hem de oplossing' geeft van het le vensraadsel: „De wereld, het leven, de menschon zyn niet anders dan een schijn beeld, een schim, een phantoom!" Maar wat is de werkelijkheid, als het, gewone leven dat niet is? Hierop goeft Strind berg in deuzelfden brief aau Schering het antwoord: „De hoogere fantasie heoft grootcre werkelijkheid dan doze werke lijkheid. Mijn heele leven is een droom!" Wij vinden deze zelfde gedachte ook uitgedrukt in het gedeelte, waarin d<f dichter zegt: „Dus weet ik, wat een droom is.... wat is een goi(icht?" bn Indra's dochter hem antwoordt: „Geen werkelijk heid, maar méér dan -werkelijkheid geen droom, maar wat in waalctoestand gedroomd wordt! Den droom, waarin tjjd noch rniinte ezisteeren, waarin de personen zich ver dubbelen, weer tot één worden, vervluch tigen,' nieuwo vormen aannemen, verdwij nen, en terugkeeren, hoe geniaal heeft Strindberg ons dien gegeven I Nemen wy bijvoorbeeld de episode met don officier. Hoe zuiver en tegelijk met welk een fan- taaie wordt hierin do droomtoestand ge manifesteerd. Wy zien den officier hot eerst bij do verschijning van Indra's dochter in het slot als gevangene om hem dadolyk daarop in do ouderljjko woning terug te vinden. Do onders verschijnen, zooals zij waren, toen de officier nog kind was; zooals hy hen dus in verbeelding nog zal zien. Hy is weer kind, maar toch staat hij ln dit milieu als man. Heel deze scène is een treffend prachtig droombeeld, dat misschien alleen nog wordt overtroffen door het toonool van de school, een tooneel, dat den toe schouwer tot een hallucinatie wordt. A. Dnfrcsne heeft in de Bladen don Stadsschouwburg een artikel gescliio- ven, waarin hy de zuiverheid van den droom in Droomspel traeht aan te toonon door hem te tootsen aan de theorieën van Erend. Maar ook do gewone toeschouwer, die nooit van Freud of zyn theorie ge hoord heeft, zal getroffen worden door het prachtige droombeeld van den officier die ons nu eens verschijnt als jonge r dan weer als grijsaard, om daarna te vervluchtigon en terug te koeren als op de schoolbanken tusschen kinderen, nier is do droom zéé suggestief, dat wy hem mededroomen, dat do droom voor ons werkelijkheid wordt. In Droomspel ik wees er reeds op in ni(jn voor-artikel spreekt voortdurend de pessimist Strindberg. De klachten van Indra's dochter: „Het is jammer voor do menncken!cn „Het is moeilijk eon mensch te zyn!" zijn de klachten van Strindberg. Ia Strindberg's brief aan Schering, noemt Strindberg Droomspel zyn „liefste drama, kind van mijn groot ste smart, geboren in 40 dagen van groot lijden". „Ik dacht" schrijft hij.dat mocht nooit gespeeld worden, dat mag men dén menschon niet zeggen!" Maar wat later schrijft hy: „Ik geloof, dat de menschen niet genoeg hooren, dat zy on gelukkig zyn; allen vleien zich met hun betrekkelijk geluk, hetgeen zooveel zeg gen wil: wy zyn beter dan dc ongcluk- kigenl" Daarom toont hy Indra's doch ter overal hot leed, ook daar, waar zy het niet zou verwachten, laat hij de leelijke Edith schroicn en de twee koleadragors klagen: „Hot leven is een hel" voor oen achtergrond van schijnbaar geluk. Overal moet Indra 's dochter het leed der mensch- heid zien, opdat wy menschen, het niet haar zullen ondervinden en de wereld zullen loeren kennen, zooals zy volgens Strindberg is: een wereld van onmacht, ellende -cn wedcrzydscho marteling. Zolfs als de mensch meent eindelijk het goluk gevonden te hebben, zal hy als do man met het vischnot ontwaren, dat dit het echte geluk niet is. Troosteloos is Droomspel. Alleen het openbreken van den knop in een groote chrysanthemum op den koepel aan hot slot en dc daarbij behoorondo muziok wyzen op hoop en goddelijk orbarmon, inaar dit symbool zal misschion velen nog zyn ontgaan. De telkens terugkeeronde klachten van Tndrn zyn het, die in onze ooren zullen blyven hangen. Maar welk een medelijden met de mcnschhcid spreekt uit dit Droomspel En welk een groote liefde! Men voelt uit heel dit werk, dat Strindberg dat leed nclve fel heeft ondergaan, dat hot geen phrase is, wanneer hij dit drama „het kind van zyn gTOotste smart, geboren in 40 dagen van groot lyden" noemt. Hoe" zou dit alles te drngen zyn, als er niet deze troost was, dat in het leed de loutering is? ,An/scmentskunst" men zal dit uit mijn besprekingen langzamerhand wel hebben bemerkt is Strinbcrg's Droom spel allerminst. Maar hoog, artistiek ge not geeft dit werk, vooral zooals het ons door "Willem Boyaards wordt gebracht, in hoogo mate! Hoe volkomen hoeft Boyaards bijna voortdurend do droom stemming op het tooneel weten to bren gen! De tooneelen waren byna alle in die eigenaardige droomsfeer gehouden, die voor dit werk werj verlangd. Gedeelte lijk werd dit resultaat bereikt door een bijzondere wijze van „vak-verlichting" en door alles achter gaas te laten spelen. Het tooneel en de spclors kregen hierdoor iets onwezenlijks en „droomachtigs"; maar oldoende om ons, toeschouwers, in den droom te doen geloovcn, waren deze toch- ische hulpmiddelen toch nog niet. Hier voor was het noodig, dat ook de spelers ms steeds als gestalten uit eer. droom ■orsehenen. Eu hierin nu is Boyaards schitterend geslaagd. Want zoo ooit, dun was het in dat droomspel, dat het op de "ding aankwam. Het was de rogis- die hot spol van allen moest „af stemmen" om in het geheel do zeer sub tiele droomstemming te verkrijgen. Geen oogenblik mochten do spelers gc- one „mensehen" worden; steeds moes ten zy droomgestalten blyvon. Hier moest dus alles stem, gebaar, beweging van een mgfijno eenheid zyn: teer, droomachtig, onwezenlijk. En dit niet al- by de individuen, maar ook in (1e groepen en do massa's. Wat Royaards in dit opzicht heeft weten te bereiken, bleek nergens sterker dan in het tooneel het openen der geheimzinnige donr. Hoe was het spel van al dozo monschen prachtig in do droomsfeer gehouden! Welk eeu eenheid was er iu het geheel! Niemand verbrak ook maar één oogenblik de stemming. Het spel van allen was, z als het zya moest: ijl, vluchtig, in kort: als ia een droom! Als geheel leek iny de opvoering Haarlem op nog een liooger poil to staan dan die, welko ik verleden jaar te Am sterdam heb mogen bijwonen, 't Spel was bezonksner en van allen nog moor inge leefd. De seèno tusschen de dekens der faculteiten, die toen onder aanvoering van Gimberg al te menschelyk werd gespeeld en dus uit den toon viel, was Vrydag met Henri Eoren als rectöi- maguifiens precies wat het wezen" moest; fijn-geestig, scherp en toch niet „op den man af". Ook deze prefessoren bleven droomgestalten. De eenige, die niet vermocht tot hot droomcnland op te sty- gen, was Bienk Brouwer, die als quaran taine-moester o.a. door zyn zware stem al te reöcl aandeed. Ook leek my Schaamoover te veel verlicht voor een plaats van verschrikking en ellende. Maar overigons, welke sublime droom figuren waren allen. Ik denk alloreerst aan Saa3boru, veer krachtig en licht als de jonge officier hoe good was zyn roep „Victoria! la ter met fijne nuanceering den ouderdom aangevend en Bterk-suggestief in zyn spol van angBt en beklemming in do schoolbanken. Dat was heel, heel mooi! En hoe prachtig was ook Boyanrds zelf als de advocaat! De hoekige armgebaren, die in gewone rollen wel eens de natuur lijkheid schaden, pasten geheel in deze rol. Hoe indrukwekkend was zyn spel, toen hem de krans by do promotie werd goweigerdl Dat was werkelijk imposant. En welk een stemming wist hy te bren gen in dat benauwende huiskamertafc- reel met mc-r. Boyaards en mevr. Meyer van Beem schitterend symbolische fi guur, die vrouw, die alles aan elkaar wil plakken met haar krassend: „ik plak! ik plak! ik pluk!" Mevrouw Boyaards heeft my verrast als Indra's dochter. Zij was een zeer teere fijne, droomachtige figuur. Moet ik hier nog meer namen noemen? Tourniaire en Paul Huf, de twee kolendragers, symbo len van monschelyke ellende, Anna Sablnï- rolles, onroerend als de moeder, Antoi nette Sohns en Van Eosen, boidon zoo mooi in toon als do portlorster en de aan plakken. Gobau, de dichter met. zyn mooi geluid, Elias van Praag, een huivering- wek cende schoolmeester, het fijne figunr- au don glazenwasscber van de-a 82-ja rigen Meyer van Beem, wanneer ik hen hier roeiu, dan is het Boyaards lof bren gen, dio hen allen tot zyn droonienryk wist op te heffen. En moet ik nog enkele tooneelon naar voren brengen? Byna allo waren mooi van stemming. Mniir hot meest toch wol het kantoor van den ad vocaat, het „tooneeltjevan de oudeTs de huiskamer van den advocaat. Soms bijv. toen de grot van Indra zichtbaar werd ging er gerucht van bewondering door do stampvolle zaal. Het ligt niet op myn weg ovor de mu ziek van Beznicek hier een oordeel uit. te spreken. Alleen wil ik zeggen, dat deze muziek de stemming werkelijk hielp ver sterken door haar sterk illustratief, droomachtig karakter en dat ik ze niet gaarne gemist zon hebbon. Het was eon prachtige voorstel ling, die het publiok terecht in verruk king bracht. Wy zyn blyde, dat 't succes Ln allo opzichten volkomen was, zoodat Boyaards onmiddellijk besloot. Vrijdag reeds met Droomspel terug te komen. En nu wil ik hier aau liet Hot een spe ciaal woord wyden aan een paar beschei den werkers, van wie het publiek nooit iets bemerkt, omdat zy altijd nchter do schermen werken, maar van wio voor het welslagen van een voorstelling als van Droomspel zoo heel veel afhangt. Het zijn de étactrïoien Kappelboff en de too- Dêolmeester Van der Waal', die met het overige personeel van onzen schouw burg Vrydug zulk uitstekend werk heb ben verricht. Dat alles zoo voorbeeldig „klopte" is voor een deel ook nan deze bescheiden werkers te danken. Dat Wil lem Boyaards na de voorstelling met een handdruk er zyn erkentelijkheid over uitsprak, is een coulissen-geheimpje, dat ik hier met genoegen verklap. J. SCHTJIL. Binnenland Verslag der Bezuiniglngs' Kommissie. EEN IN VELE OPZICHTEN NOODE- LOOS KOSTBAAR BEHEER BIJ BUITENLANDSCHE ZAKEN. Verschonen is het tweede verslag van de Staatscommissie inzake bezui niging. Het volgende is ar aan ont leend: Voor den huishoudelijkon dienst bi- het departement van Buiten 1. Zaken is op de begrooting van 1922 oe i he- drug van f 304.000 toegestaan. Leze som kwam der commissie buitenge in hoog voor al nam zij in a*ut- merking, dat de telegrammen en de btr.tenlandsche paspoorten eioote sommen per jaar vorderen. Na on derzoek kwam zij tot de slotsom, dat door gebrek aan voldoende toezicht en gemis van dc vareisdhte spaar zaamheid de uitgaven voor den Luis- houdelijken dienst onnoodig hoog zijn opgevoerd. Bij schier alle groe pen van uitgaven meende tie cotn- rniseie dit euvel te moeten constaloo- ren. Inzonderheid de zeer aanzienlijke kosten voor meubileering, electrlsone installation en schrijfbehoeften tuk ken haar aandacht.'De uitgaven oor meubilan- en eleclrischc insta 11 ouïën in het gebouw bedroegen titer 1919, 192Ü en 9 maanden van 1921 niet min der dan f 121UUU, waarvan pl m. f 17.UÓU werd betaald voor de inrich ting van de ambtswoning van den nnuistor van Buitenlandsche Zaken. Vier leveranciers, te weten een ülee- trotechniscli bureau, een meubelma ker, een be hangar en stoffeerder en een timmerman, ontvlogen over ge noemd tijdvak van twee jaar en ue gen maanden resp. f 42.200, f 10.100, f 25.800 en f 15.700. Hoewel bet voor de commissie niet mogelijk was na te gaan of alle uit gevoerde werkzaamheden noodig wa ren, en tegen redelijke prijzen zijn geschied, vestigde bet onderzoek Lu haar den indruk, dat oen in >eie opzichten noodeloos kostbaar beheer is gevoerd. Dit was veroorzaakt door dien de voor den huishoudelijken dienst verantwoordelijke ambtenaren of zeer onvoldoende toezicht hielden, de prijzen van de leveran ciers niet werden gecontroleerd, aar. de wonschen van ambtenaren gerede lijk werd voldaan en mededinging bij do bestellingen niet plaats had. Zoo werden in 1921 nieuwe electrische ka bels in het gebouw aangelegd, omdat het bestaande kabelnet te zwaar was belast. De kosten bedroegen r.ge veer f 14.000. De uitvoering van dit werk is zonder voorafgaand overleg geheel aan den leverancier overgela ten, terwijl ook niet aan verschillen de installeurs te voren prijsopgaven zijn gevraagd. De priizen welke de ie eronciors berekenden, werden niet gecontroleerd en evenmin is van Rijkswege op de uitvoering van dit kostbare werk deskundig toezicht ge houden. De commissie merkte boven dien op, dat dc aanleg van een nieu we leiding wellicht geheel vermeden had kunnen worden. Met betrekking tot de uitgaven aan schrijf- en bureelbehoeften, wel ke over 1920 een bedrag van f 33.000 beliepen, zonder cbe kosten van bui- tenlandsche passen, nam de commis sie dezelfde gebreken waar als hier- voren zijn geschetst. Een duplicator, in 1920 aangekocht voor f 425, werd na een half jaar te zijn gebruikt ved- i vangen door een ander toestel, dat f 575 kostte. De eerste machine, wel ke nog in zeer goeden toestand ver keerde, was op zolder opgeborgen. De voor het departement benoodigde schrijf- en bureelbehoeften werden, met uitzondering van enkele papier soorten, in dc laatste jaren steeds aangekocht bij een kleinhandelaar te 's-Gr.ivenhage. Zijne vorderingen be droegen over 1919 en 1920 en een deel van 1921 te zamen ongeveer f 45.000; over 1920 alleen f 25.900. De oominis- sprak er hare bevreemding over uit, dat aan dezen handelaar zulke belangrijke leveringen waren opge dragen zonder dat aan anderen de gelegenheid tot mededingen was ge geven. De commissie kwam tot de slotsom, dat, wanneer met hare opmerking rekening werd gehouden en gestreefd werd naar een zoo economisch moge lijk beheer, op de uitgaven voor de huishouding bij dit departement -a-el f 100.000 per jaar zou kunnen wor den bezuinigd, ongerekend de bespa ringen, te verkrijgen door dc mede werking van het Rijksinkoopbureau. De slotsom van het verslag luidt: Aan hel einde van haar verslag gekomen, erkent de commissie met waardeering, dat in sommige opzich ten maatregelen tot bezuiniging zijn tot stand gebracht. Zij kan nochtans niet verklaren steeds die modewerking te hebben ondervonden, waarop zij meende te mogen rekenen. In het bijzonder ten aanzien van de inkrimping van het aantal ambtenaren en de strikte handhaving van de regeeringsverkla ring betreffende de aanstelling van nieuw personeel heeft de commissie niet den indruk, dat de departemen ten van Algemeen Bestuur algemeen doordrongen zijn van het besef, dat bezuiniging onafwijsbare plicht is. Dit de Omstreken VELSEN. ARBEIDSBEMIDDELING. Als werkloos ingeschreven op September 1922- 3 letterzetters, 1 meubelmaker, G kuipers, 3 mandenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 reiziger 4 zeevisschers. 5 tammer lieden, 1 metsodlaar, 2 zeilma kers, 1 bootster, 1 montagewerker, 3 metanldraaiers, 6 bankwerkers. 1 voorst aander, 3 ketelmakers, 1 stoker. 4 machinisten, 7G los arbeiders. Teza men 125 werkloozen. WERKTIJDVERLENGING AMBTE NAREN Men meldt ons: Tc begin nen Maandag 2 October is aan de op zichters van bouw- en woningtoezicht in .onze gemeente gelast evenals de ewrklieden 's morgens om 7 uur met hun arbeid aan te vangen. Dit is hun medegedeeld door den directeur van O. W. Wat of hierbij voorzit, is nog niet bekend, doch wellicht wordt hier over in de Raadsvergadering van a.: Dinsdagavond iets bekend gemaakt. Later ver am en wij nog, dat naar aanleiding van het bovenstaande door het Raadslid Davidson aan Burge meester en Wethouders de volgende vragen zijn gesteld, ter beantwoor ding in de Raadsve -nadering van 3 Octob^ i Beursoverzleht op 31 September 1922. RUBBER GEDRUKT. 1. Is liet Burgemeester en Wethou ders bekend, dat de dienst der Opzich ters van Bouw- en Woningtoezicht met lVa uur per dag is verlengd l 2. Zoo ja, wat is hiervan de reden 3. Zijn hieraan voor de betrokken opzichters gevolgen verhonden? ZANDVOORT. Arbeidsbeurs. Inge schreven op 30 September: 33 grondwer kers, 15 opperlieden, 22 \;j<«ber», 5 met selaars, 1 timmerman, 2 kantoorbedienden 1 granictw erker, 1 kleermaker, 1 eleetri- -.ien, 1 dagmeisje, 3 dienstboden, te ru nen 85 werkloozen. Naar aanleiding van onze opmerking by de Opgavo der vorige week, hebben z.ch dadelijk eenige vrouwelijke werks krachten aangemeld, waarvan reeds één door bemiddeling der arbeï 1 sbenrs ge plaatst werd. Collecte Roode Kruis. Voor deq" verkoop van rooilo kruisjes hadden zich oen groot aantal jongo «lames en kinderen beschikbaar gesteld, zoodat 31 busje' uitgegeven konden worden. Bu:m 20öf vlaggetjes werden verkocht, die goxamer» iyk f 217.IS 1/2 opbracht on. Het vetst' busje was dat vau Moj- Kbhoven en Mej B. Brokmeycr, die f 29.00 ophaalden. Poging tot oplichting? Tivoe ingo. zetonoii bestelden ieder van een llanr lemsclt biandstoffenhandelaar 2000 tur ven a f 32.50. Zy betaalden contant. Bi. telling bleek echter, dat do één evep 900, de ander nog geen 900 turven ontvangen had. Zij gaven hiervan aan de politie- jténnia.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1