luws Duitss Rubriek voor onze Jeugd Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Journaliste TWEEDE BLAD Woensdag 4 October 1828. Licitameiyke Opvoeding. Zooals ik aan liot slot vati myn vorig artikel beloofde, volgt nu eou beschry- ,ving vuil do inrichting ea oxploitatio liet gemeentelijk voiojzeebad van 's-Grn- venhagc. Reeds in 1909 word by do be- handeliag van de begrooting iu deu liaag- scken gemeenteraad aangedrongen op do stichting van gemeentewege van een .volkszeebad te Scheveningen. Echter zoo ver zou het vooreerst niet komen; aller lei omstandigheden, die mg niet nauw keurig bekend zijn, waren oorzaak, dat uitvoering van dit denkbeeld achterwege bleef. Wel werd, \oor het eersfr ia 1910, inet een particulier een overoenkomst aangegaan, waarbij deze, tegen een jaar- Ijjksch subsidie van f 2100, op zich nain gedurende het badseizoen op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, telkens van 67 .voormiddags en van 5—6 1/2 namiddags en oorts op Zondag van 07 voormid dags kosteloos baden te verstrekken aan allen, dio zich daarvoor aanmeldden. Dezo overeenkomst werd telken jare, tot en niet bet jaar 1918, vernieuwd. Evenwel, in het voorjaar van 1919 von den B. on W. het noodig aau den gemeen teraad als hun meening te kennen te ge ven, dat het belang van het minder ge goede en onvermogende gedeelte der be volking medebracht, dat op ruimei schaal gelegenheid bohoordo to worden gegeven om goedkoopo en kostelooze zee baden to nemen, te meer, omdat de open- baro binnenwateren der gemeente alle met het oog op do belangen der volks gezondheid ongeschikt bevonden w: voor het daarin maken van ecu oponbaro bad- en zwo»inrichting. Men scheen dus in dien t\jd nog niet bekend te zyn met do mogelijkheid eou goedo zwemgelegeu- heïd to maken met behulp van Norton- water. Inmiddels ia thans door den Haag- schen Baad besloten tot \ea bouw vaii zulk een inrichting over te gaan in het zuiden der stad. Om terug te kecren tot het jaar 1919 zy dan vermeld, dat B. en W. voorstelden het volkszeebad voortaan van gemeente wege to eipluteeren, waartoo zy meenden dat do 'olgtado beginselen het richtsnoer behoorden te zijn. Het bad moest voor iedereen open staan, die het eenvoudig karakter der in richting voor lief wilde nemen. Opdat in het byzonder werklieden zooveel mogelijk gelegenheid zouden hebben van het volks- zcebad gebruik te maken, moest de tijd van openstelling op werkdagen zoo ruim mogelijk zyn. Het werd niet noodig ge acht, do baden uitsluitend kosteloos te verstrekken. Van hen, die tot betaling in staat z\jn, moest een redelijke tegc- ïnoetkuming in do onkosten werden ge vraagd, hoewel niet in de allereerste plaats het verkrijgen van een sluitendo exploitatie werd beoogd. Do indeeling by betalcnden o£ niet-botalenden moest naar de meening van B. en W. aau het publiek zelf worden overgelaten. Met dezen opzet vereenigdo zich de Baad in zijn vergadering van 28 April 1919 en liet aan B. en W. de nadere uit werking over. Do gunstige invloed van do gemeentelijke exploitatie trad al da delijk aan het licht. Bedroog het totaal aantal baden gedurende do particuliere exploitatie gemiddeld 30.000 a 40.000 per seizoen, reeds ia het eerste jaar van de gemeentelijke bedrijfsleiding steeg dit aantal tot ruim 62.000, in 1920 tot meer dan 84.000 en in 1921 tot ver over 128.000 Het spreekt vanzelf, dat in verband met den grouleren trek naar do zeebaden ook de gelegenheid wer.l verruimd. Toen de particuliere exploitatie in o-.n gemeente lijke werd omgezet, werd het aantal bad hokjes van 70 op 88 gebracht, doch reeds voor den aanvang van het volgando sei zoen werd dit ge cal aanmerkelijk uitge breid door plaatsing tegen den strar.d- muur van 50 uit losse schotten opgc- bouwdo badkamertjes. Toen het weder echter in den zomer san 1921 zoo buitengewoon gunstig inzette en bleef, blook al spoedig dat wederom een belangrijks vermeerdering van het aantal kleedhokjes noodzakelijk was, wil de men op den duur zooveel mogelyk aau do byna dagelijks in aantal toenemende aanvragen voor een zeebad kunnen vol doen. Door de aanschaffing van een twoo- tnl grooto linnen kleedtonten, elk van 50 afdeelingcn, waardoor het totaal der kleedhokjos van 138 op 238 werd ge bracht, werd toen in de opnieuw gevoelde behoefto aan uitbreiding voorzien. Het sterk toenemend gebruik van het zee bad wyst er wel op, hoezeer do inrich ting door do bevolking op pry's wordt ge steld. Uit persooulyke ervaring kan ik San ook getuigen, dat de hier geboden ge legenheid tot zeebaden aau allo redelijke Msehcn voldoet cn belangrijk beter is dan In vele kustplaatsen tegen zeer veel duur der tarief wordt verstrekt. Het zeebad iB op workdagen geopend van 6 1/2 nur v.m. tot 7 uur n.rn., op Zondagea en algemeen /■erkende Christelijke Teeïtdage* van 61 Ji v.m. tot 1 uur n.m. Do prys voor betalen- den bedraagt 20 cent por bad, do uren voor betalouden z\jn vaa 9 nur vjn. tot 5 uur n.m. gesteld, die daarvoor en er na zijn bestemd om zonder kosten te doen baden. En nu zullen ongetwijfeld velen willen weten, hoe het met de financieelo zijde van de zaak gesteld is. Daarover kan dan hot volgende worden medegedeeld. In de jaren 1919, 1920 en 1921 hebben de uitgaven de inkomsten resp. overtrof fen mot bijna f 10.000, ruim 10.000 en on geveer 3200. De resultaten worden dus steeds gunstiger en in ieder geval blijkt er uit, dat verhooging dor tarievon voor betalendcn tot 25 cent per bad reeds oen sluitende rokoning zou geven, want hot aantal betaalde baden bedroeg i 79.169. Wat nu in Scheveningen kan, moet, dunkt my, ook elders mogelyk zijn. Voor Bloemfndanl of Zandvoort zal wel niet veel aanleiding bestaan ook gelegenheid tot kosteloos baden te geven; het zouden meest inwoners van andere gemeenten zyn, die er van profiteerden. Doch een bad als hot volksbad te Scheveningen. by'v. nanvunkelijk met een capaciteit van 100 kleedkamertjes, mot oen uniformta rief van «15 of 80 cent per bad, kan, be- halvo een woldaad yoor de talrijke go- bruikers, tevens oen winstgevend bedrijf worden voor een gemeente, die een open oog heeft voor do belangen van zijn ir H. Ik WARNIER." Raadseloplossingen Nagekomen raadseloplossingen ont vangen van Zeeroos 5, Bleekneus 6, Zeeuwsck Boerinnetje 5, Zeeuwscii boertje 5, Rosa Fluweeltje 6, Tertriair 6, Apio 6, Zeemeeuw 6, Kees de Moppe raar 6, Hst Gelukskind. DOOR M. B. Z.. „Arm schaap 200 zonder moeder", zuchtte mevrouw Boschboom. ,,'t Kind heeft het goed in de in richting. 't Is gezond en 't zag er wel verzorgd uit." „Zat het knap in de k'eeren?" ,,'t Had geen kleertjes aan, 't was slechts van een paar luiers voorzien. En 't lag gewikkeld in ecar wollen plaid." „Had het geen hemdje aan?" „Neen, t had geen hemdjo aan." „Die stakkerd. En dat noem je wel verzorgd? Een kind zonder hemdje aan?" E11 mevrouw Boschboom dacht aan den tijd, toen haar jongens nog ba by's waren. En ze zag nog haair goed gevulde linnenkast met de stapeltjes witte kleeron. Daar boven op de eer ste plank hadden de kleine hemdjes gelegen, die ze zelve had genaaid, waaraan ze de kantjes zelve had ge borduurd. lion kindje zonder hemdje.', 't Was om van te huiveren. En het goedo doktersvrouwtje droomde dien nacht van kleine, lieve baby's, die allen riepen en schreeuwden om een enkel hemdje. HOODSTUK IR Van een arme rijke dame. „Adriaanl" ,,Ja juffrouw Stephenson. Wat is er van uw dienst?" „Stuur eens even Grietje of Piet, den loopjongen naar dokter Bosch boom. Mevrouw voelt zich weer niets goed." „Och, wat," mompelde Adriaan de huisknecht. „Is 't weer zoo laat? Wat ik je zeg, juffrouw Stephenson, 't is niets, dan oen ingebeelde ziekte van een verwend mensch. 't Is zonde en schande, dat iemand, die alias heeft, wat zijn 'hart begeert net kan dwingen, als een stout, verwend kind." Rrrrt! Rrrrt!, ging een electrisch schelletje uit een bovenkamer. ,,Ik kan aan mevrouw zeggen, dat je een boodschap naar den doktei gestuurd hebt?" vroeg juffrouw Stephenson, terwijl ze zich haastte ïaar boven te komen. Waait alweer vas het: rrrrt, rrrrrrt. „Griet is aan het inmaken, maar ik zal Piet sturen", bromde Adriaan, terwijl hij nog iets onvriendelijks zei aan het adres van mevrouw. Maar juffrouw Stephenson hoorde het niet, ze was al 111 het slaapver trek van mevrouw Bcerbruggen van Nieuwerwelt» Hoort u me niet? Hoort niemand me hier? Mijn hand is verlamd van het drukken op de bel. Maar jullie hebben geen hart voor een ongeluk kige, oude ziel als ik ben." Juffrouw Stephe'isrii stond Üf.ar s een geslagen hondje. „Wat is er van mevrouw» dienst?", vroeg ze onderdanig. „Ik lig niet goed," klonk het barsch. Zachtjes naderde de gezelschaps juffrouw,die we als juffrouw Stephen son hebben hooren aanspreken. Be hoedzaam schudde zo de kussens, trok het laken glad, legde de blauw zijden dekens recht. „Komt de dokter?", vroeg mevrouw Beerbruggcn van Nieuwerwelt. „Piet is er heen, mevrouw»" „Piet? Wie is Piet?" „De nieuwe loopjongen mevrouw." „De nieuwe loopjongen? Alweer eeai nieiuwe loopjongen? Jullio eten hier loopjongens." „Mevrouw heeft toch zelf verleden week gezegd, dat Dirk zijn congé kreeg, omdat lüj dien brief had ver geten to posten en de vorige maand is Joost weggestuurd, omdat zijn jas kapot was, en daarvoor heeft me vrouw Gerrit. - „Houd maar op, houd maar op. Ik doe het altijd. Mevrouw zei dit, ine- Ivrouw zei dat. En wie geeft ei- wat om me?" Juffrouw Stephenson was zoo ge wend aan dergelijke gezegdes, dat ze haar borduurwerk maar opnam en aan het tafeltje voor het raam ging zitten. Het uitzicht was zoo heerlijk Daar lag de prachtige tuin met zijn gezeBigo zitjes, met zijn broeikassen, met zijn forellen-vijver, met zijn volière waarin de vroolijke kwinke- leerendc vogelwereld een rijk bestaan had» En toch niemand genoot van al dat schoons. De eigenares, mevrouw Beerbruggen van Nieuwerwelt was nooit gelukkig. Daarom zag ze de bloemen niet, die altijd aanwezig waren, daarom hoorde ze do vogels niet, daarom was ze altijd ontevre den, humeurig, eenzaam. Voor hen, die in haar nabijheid leefden werd dit bestaan slechts vergoed, door een hoog salaris. Alleen juffrouw Stephenson bleef uit een gevoel van trouw. Zo be schouwde deze zware post als een rdcptnt» Daarom verdroeg ze meer dan de knechts en meiden, die kwa men en gingen. Maar soms, ja soms don was het haar, alsof zc dit leven van ondank, van grauwen en snau- n niet voort kon zetten. .Juffrouw Stephenson, zit niet te droomen. U is hier voor mij." (Wordt vervolgd). EEN PRAATJE OVER PENNEN EN POTLOODEN. Het alleroudste schrijfgereedschap heeft men gevonden in Egypte. Die oude Egyptenaars schijnen eerst geschreven te hebben 2tet rieten pennen en pen- seelen. Waarschijnlijk heeft men deze pennen bevochtigd door ze met het uit einde in den mond te steken. ter heeft men de rieten pennen ge spleten. Met een mes, maar ook wel me. puimsteen werden de punten gescherpt. Linialen waren toen ook "reeds in ge bruik. De eerste griffels waren van me taal, maar ze moesten ook dienen om op metalen rollen te schrijven, of beter ge zegd te krassen. Later gebruikte men wastafeltjes, dat waren tafeltjes met was bestreken. Zoo'n metalen griffel, stilus genoemd, was aan het eenc eind afgeplat. Ons woord stijl is nog van dat woord stilus afkomstig. In de middeleeuwen schreef men met :cren pennen en jullie over-grootouders hebben daar zelfs nog mee gescbrevea. Deze veeren waren het best bruikbaar als ze van ganzen kwamen. Een veer bestaat uit een holle schacht. Welnu, deze schacht werd gespleten cn schuin afgesneden. Iedere schoolmeester moest een soort examen afleggen iu dat ver maken van pennen. Onze stalen pen is nog geen eeuw oud. Men heeft wel bronzen pennen gevon den, die eeuwen oud waren, maar waar schijnlijk zijn die toch zeer schaars ge bruikt. In oude geschriften wordt mel ding gemaakt van koperen en ijzeren pennen. Deze pennen moeten zeer zeld zaam zijn geweest omdat ze zoo duur n. Iedere pen moest uit de hand ge maakt worden. In de t8de eeuw woon de in Aken zoo'n pennen-fabrikant, die metalen pennen voor 60 ceut verkocht. Bodenk daarbij, dat het geld heel wat eet waarde had dan thans. De vrede in Aken in 1748 werd gelcckend met ■n pen van dien fabrikant. In Engeland heeft men in de 19de 'Uw voor 't eerst pennen machinaal ver vaardigd. Deze kunst is uitgevonden door een zekeren Jozef Gillot. Deze in dustrie heeft zich weldra zoo uitgebreid, dat Gillot, ecu eenvoudig werkman, er schatrijk door geworden is. Na Gtllo', bracht Perry deze industrie nog tot hoo- gcr bloei. In Berlijn begou de stalen pcnnen-fabricage in 1850. Er zijn thans nog stalen pennen van Perry (Engc- laud) en Blanckertz (Duitschland). Kijk maar eens goed, of een van die namen ook op je pen staat. In Groot-Brittan- 1921 nic: worden thans jaarlijks 810 mïllïoen stalen pennen gemaakt, dat is voor iedc- reu inwoner 22 pennen. Op Engeland volgt Amerika met 105 millioen. Op heel den aardbodem wor den dagelijks s>5 millioen pennen ge bruikt. De eerste inkt was roelwater met kleef stof aangemengd. Die roet-inkt was duurzaam.- Er zijn nu nog heel oude schriften, waarop met roet-inkt geschre ven is cn waarvan de letters onverbleekt zijn gebleven. Ia de jde eeuw kwam de metaal-inkt, die een roodbruine kleur had en lang zoo duurzaam niet was als de roet-inkt. Roodc inkt was al heel lang bruik. Als men oude geschriften meestentijds de eerste letter met rooden inkt geschreven. Voor adressen gebruik men ook rooden inkt. De eerste inktkokers waren van klei, later werden ze van metaal vervaardigd. Toen ik zoo oud was als jullie waren er veel zak-inktkokers in gebruik. Dat waren glazen potjes in een metalen doosje. Dat doosje sloot heel secuur met een veer, behoorde dit tenminste te doen. Ik weet echter, dat er heel wat moeders gezucht hebben omdat zoontje of docn- tertje met zwart bemorste kleeren thuis kwamen. De vulpenhouder heeft den zak-inkt- koker vervangen. Toch schijnt de vul penhouder ook vroeger jaren te hebbec bestaan. In een oud geschrift van 1650 onge- ier staat" een geschiedenis beschreven ia twee reizigers, die in Parijs zilveren pennen kochten, die met inkt gevuld wa. rem en waarmee men vellen vol kon schrijven, zonder dat de inkf op- droogde.- In 1800 vervaardigde men in Duitsch land reispennen. Dat waren ook e;n >ort vulpennen. De Engelschman Doughty is het eerst op de gedachte gekomen gouden pennen te gebruiken, omdat deze nooit 10 Later leerde men iridium kennen, metaal, waarvan thans de punten gemaakt worden. De vulpen heeft ook min of meer het potlood verdrongen. Toch heeft het potlood nog de opperheer schappij. Engeland was het geboorteland van de potlooden. Het grafiet, waaruit onze potlooden bestaan, werd daar in blok ken gevonden. Dit werd in staafjes ge zaagd cn in hout gevat. Tegenwoordig komt het beste grafiet uit Bohcmen en Siberië. Bij heel zwarte potlooden is het grafiet vermengd met lanipe-zwarr. Voor beste potlooden gebruikt men cederhout, voor de mindere kwaliteiten neemt men Endenhout. De beste potloo den komen uit de fabriek van A. W. Fabcr, te Stein bij Neurenberg. Faber heeft zelfs een eigen kweekerij van coderboomen. Ten slotte rest ons de schrijfmachine, die steeds meer in zwang komt. De Ame rikaan Remmington heeft in 1894 de eei- ste werkelijk doelmatige schrijfmachine uitgevonden. Een schrijfmachine kost nog te veel geld om haar op je verlanglijstje voor je verjaardag te zetten. Schrijfmachines zijn ook alleen noodzakelijk voor hen, die veel en vlug moeten schrijven. Maar een goed handschrift is en blijft een aaa- beveling bij verschillende betrekkingen. Brievenbus Briovon aan de Bodactie van de Kin- der-Aideeling moeten gezonden worden aan Mevr. BLOMBERG-ZEEMAN, v. d. Vinnestraat 21rood. (In de bus gooien, zonder aanbellen). BLEEKNEUS. Dus nu snap je ze ker wel, wat ik bedoel met den Sin'.- Nicolaaswedslrijd. Hoe is het nu met moeder? Ik vind het een hee! aardig idee om die doosjes met schelpen te be plakken. En als je ze van binnen dan me: een aardig kleurig lapje beplakt, kau het best als naaidoosje dienst doen, ZEERQOVER. Zeeroovers varen graag onder een anderen naam, maar jij vaart nog liever zonder naam. Je raadsels ziju goed. En het strafwerk, dat je jezelf hebt opgelegd, was ook goed. KEES DE MOPPERAARGefelici teerd met je prijs. Keesje! Ik ben zeer benieuwd te vernemen, wat je gekregen hebt. Mijn dank voor je mooie boekje van Rothenfelde. Ik zal het als een vrien delijke herinnering aan Mopperkeesje bewaren. Ik nam je kleine briefje voor lief, maar zie toch met verlangen naar een grooteren uit» Je raadsel is goed. ZEEMEEUW. Je raadsel is goeJ. ROZA FLUWEELTJE cn TER TRIAIR. Ja, ik dacht wei, dat juliie ook eens een kijkje in onze mooie stad hadden genomen. Je hebt geen prjjs gehad, hc? Ik zou het ook leuk vinden, als jullie dit jaar eens mee mochten naar de ziekenhuizen. Je zus mag me dat ver haaltje wel eens zenden. Als ik het ge schikt vind, zal ik het plaatsen. Ze be hoeft niet te wachten, tot ,JIct Geluks kind" uit is, want dat duidt nog een heel poosje., C. P. H. Ja, 't is goed. Schrijf de volgende weck den verlangden schuil naam maar onder je werk. ROZEROOD. Nu de Rubriek tt maal per week verschijnt, is het niets erg, als jc eens wat laat met je briefy 'bent. Krijg je 's Zaterdags geen an' woord, dan komt het wel 's Woensdags. Leuk, dat je al druk-bezig bent met den Sint Nicolaas-wedslrijd. Wat maak V? 't Hindert niets, dat jc alle raadsels niet hebt opgelost. MAANDROOSJE. In rfeze Ru briek krijg je weer ecu flink stuk van het verhaal. Ik hoop nu maar,' dat je bet mooi blijft vinden, Ja, ik loot er om, wie er mee mogen naar de zieken huizen. Zoo met elkaar kunnen er w:l 20 Rubriekcrtjes mee. Wie weet, of jij er dit jaar ook niet bijb ent. We hebben een gezellige winkelweek gehad, vind je niet. Je hadt geen prijs hè me; de let ters? WILLEM v. d. L. 't Spijt me voor je, jongen, dat jo nu weer zonder be trekking bent. Wanneer ga je naar E.? In jc vrijen tijd, en dien heb je nu ruimschoots, moet je je maar fEnk oefe nen in verschillende zaken, die je later pas zullen komen. AEe dagcu maar t doen, alsof je bij jezelf in betrek king bent. Misschien voel je ook wel lust om iets voor onze tentoonstelling te fabriceercn. Denk er eens over. JOEK1E. 't Doet me genoegen, dat je zoo af cn toe toch nog eens een pa- picrpraatjc komt maken. Ik wil wel ge- Iooven, dat je veel huiswerk hebt. Ea dan 's avonds nog stofversierca, dat neemt veel tijd in beslag. Maar het be valt je zeker wel op school. Maak je ook al iets voor jezelf? Ja, 't is een schade- postje om een naald te breken, maar dit leert ook voorzichtig zijn. Wat jammer, dal je wel de raadsels oplost en ze- niet inzendt. Misschien kun je ze wel aan ecu Rubrickertje meegeven, dat ir. je buurt woont. Jc maak; maar prachtige dingen voor onzen wedstrijd. Por Mid denvoor eens aan om wat van zich te la ten hooren, W. BLOMBERG—ZEEM/VN, Haarlem, 4 November 1922. V; d, Vinnestraat 21 rood. Stadsnieuws DE KAMER VERWERPT EEN MOTIE VAN DEN HEER HOOY OM DE BECROOTINC DER KAMER IN OPENBARE ZITTING TE BEHAN DELEN. EEN ADRES INZAKE DEN TELEF O O NCIDS. D E WED ERIN VOERING VAN KILOMETERBOEKJES. EEN BETERE TREINVERBINDING IJ. MUIDEN—HAARLEM. EEN ADRES OM VERLENCINC VAN DEN AR- BEI OSTIJD IN HET SLACERSBEDR IJ F. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken onde voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Na de opening der vergadering heet te de voorzitter baron van Hm denbroek welkom in qualiteit van on dervoorzitter der Kamer. De voorzit ter zeide overtuigd te zijn, dat de heer Van Hardenbroek in die quali teit aan de Kamer zijn beate krachten zal wijden. (Applaus). Met kennisgeving waren afwezig dc heeren Enschedé, Lamp, Jhr. Teding van Berkhout en Weijburg. Punt 1- Ingekomen stukken en me- dedeelingen. Vanwege de afdeeling Handel van het departement landbouw enz. is een uitnoodiging ontvangen om bij te ionen een vergadering in het gebouw an het departement op Maandag 9 October, waarin o.m. zal worden ter sprako gebracht de bevordering der onderlinge samenwerking der Kamers van Koophandel en Fabrieken. Zal in besloten zitting behandeld worden. Verschillende Kamers hadden adres sen ingezonden inzake de totstandko ming van een vereeniging van Kamers van Koophandel en een concentratie van den arbeid der Kamers. Worden lor kennisgeving aangenomen. Van het ministerie van waterstaat is bericht ontvangen, dat een verlaging van de vrachttarieven voor 't vervoer van btstelgoodoren niet in overwe ging kan worden genomen en dat te gen een ambtshalve spoedbestelling van bestelgoederen-snelvervoc.- be zwaar bestaat. Afzenders kunnen echter aflevering station-restante voorschrijven ca den geadresseerden verwittigen, dat de zendingen aan het station in ontvangst kunnen worden genomen. Het Bureau van de Kamer stelt voor op dit antwoord terug to komen in de missive die in beWerking is, inzake de verlaging van reizigerstarieven en vrachtprijzen. Aldus besloten. Van de Kamer te Amsterdam is in gekomen oen besluit aangaande leges- tarieven. Het Bureau dor Kamer stelt naar aanleiding daarvan voor de legestarieven te.handhaven, doch den secretaris te machtigen in speciale gevallen afwijkende tarieven te bere kenen. Aldus besloten. Het Bureau der Kamer stelt voor het bedrag van het lidmaatschap der Ned. organisatie voor de internatio-1 nalc Kamer van Koophandel te bren gen op 100. Aldus besloten. Van de Kamer van Koophandel *c Eindhoven is ingekomen een aan den mi nister van Financiën gezonden adics inzake de Tabakswet. Voor kennisge ving aangenomen. Van dc Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en Om streken is ingekomen een adtes aan den minister van Waterstaat met verzoek te bevorderen dat ook van andere plaatsen uit het land, dan Den Haag, Rotter dam en Amsterdam, rechtstreeksche te lefonische verbinding met Engeland kan worden verkregen. Gesteld in handen der Commissie van Verkeer en Vervoer tot nader onderzoek. Dezelfde Kamer zond in een adres asR den minister van Waterstaat inzake tie vet laging van dc post-, telefoon- ca te legramtarieven. Gesteld in handen der Commissie vaa Verkeer en Vervoer. De Kamer voor Westelijk Noord-Bra bant zond in een adres aan den minis ter van Landbouw inzake wijziging der Handelsregisterwet. Het Bureau der Kamer stelt voor dit adres in hauden tc stellen van het Bureau der Kamer eu de commissie van het handelsregister, Aldus besloten. Naar aanleiding van een ingekomen adres van de gewestelijke R.-K. M:d- denstandsfederatic St. Nicolaas, te I.isse, inzake de tramverbinding LeidenHaar lem, stelt het Bureau voor zich direct te wenden lot de Directie der N. Z. H. T. M. Aldus besloten. De behandeling der Begrooting. Van den heer Hooy is een motie \an orde ingekomen om de Begrooting niet in besloten, maar in openbare vergade ring te behandelen en haar onmiddel lijk na dc mededeelingen aan de orde te stellen. De Voorzitter merkt op dat 'f hier alleen geldt een huishoudelijke Be grooting en dat z. i. de Begrooting nier van zooveel gewicht is om haar in open- baro vergadering te behandelen. Wil do Kamer echter het laatste, dan is daar niets tegen. De heer Klein Schiphorst on dersteunt de motie van orde van den heer Hooy; de heer Van Harden broek daarentegen vindt het beter de Begrooting in een besloten zitting 10 behandelen. Spr. meent dat de Kamer toch reeds te veel zaken in 't openbaar behandelt. De heer Hooy stelt prijs op eea behandeling ju openbare zitting om dan algemecnc beschouwingen ie kunnen houden en opmerkingen te kunnen ma ken aangaande de richting waarin de werkzaamheden der Kamer dienen te gaan. De Voorzitter betoogt, dat een bohanadiiue van de Begrooting met aleemeeno beschouwingen enz. niet Diactisch is, dbar zulk eon algemeen debat niet schriftelijk is voorbereid. De heer Te n Boom gaat met den godachtengarig van den heer Hooy mede. Hij zag gaarne dat do Kamer te geleguner tijd eens kan beraden over dc te volgen, slgeiceone lijnen. De Voorzitter antwoordt, dat, daar de agenda's der Kamer tot heden overladen waren daartoe nog geen ge legenheid was. De hoor Burgersdijk maakt de opmerking dal de heer Hooij toch ook in besloten zitting zijn beschouwingen kan houden. Het komt dan niet in da courant; maar daar is Let toch niet om te doen. Om redenen als door dan voorzitter ontvouwd is spr. er tegen 0111 ditmaal dc Begrooting in openbare zitting te behandelen. De heer Van Liemt zegt dat, indien do Kamer de zaak in besloten zitting behandelt zti. indien zij dat gowenooht acht. toch kan besluiten om het verhandelde te publioeeren. De heer Hoo ij merkt op. dat dus de heer Van Lieint niet tegen een publicatie ia. Maar dan kan de Ka mer toch ook de Begrooting in het openbaar behandelen. I>an publiceert de pera de gehouden beschouwingen. Hij wil over de hoof den van de leden der Kamer heen, anderen bereiken. Feuilleton Naar Let Engels5 h van Mrs. C. N. WILLIAMSON. Tegen vijf uur had zij bijna al haar bloemen verkocht en begon werkelijk met smart naar Blooiusbury to verlan gen. Het scheen haar toe, dat zij reeds allee beleefd had, wat een bloe- mennjeLro op écn dag beleven kon, en dat zij dus ten vaollo recht had. op het haar door meneer Hfenbury tcege- Begjde honorarium. Ze had viooltjes gespeld in het knoopsgat van een acteur, van wieu men zei, dat alles dames hem aan baden, van een tenor, die in de Wan ner-uitvoering meezong en" die haar een rijksdaalder had toegestopt. Zq was bijna als getuigo gedag vaard, toen er iemand door ccn auto was aangereden en had dus, naar het haar toescheen, meer avonturen beleefd, dan haar lief was. „Ik zal, dunkt me, oen eenvoudige inatelot gaan koopen, en een golf- tapo", zei ze tot zichzelf, „en mijn mand ergens in een vergeten hoekje laten staan. Ik heb vandaag zulke goede zaken gemaakt, dat dat er wel ai kan. Juffrouw Winch mocht eens te voel ontstellen, als zij mij zoo zag. Laat ik eens kijken. Hoeveel bosjes heb ik nog ovar? Een, twoei, drie, vier „Goeden middag", zei opeens een stem, en toen zij opkeek, zag zij me neer Fred. N'. Chauncey naast zich staan. „Wat een mooie bloemen hebt u daar, juffrouw Ames, niet waar?" Lucille slaakte oen kreet van scltrik en liet dc mand duiken, waar door al tie bloemen, behalve een bos je viooltjes op straat vielen. Voor zij zich bukken kon, om zo op te rapen, lag Chauncey reeds ge knield, om haal' galant to hulp te ko- jmen. Lutjille keek nog 'aVeti nat::r zijn rug, draaide zich daarop om en nam lafhartig de vlucht. Zij sloeg juist de Regent Stroot in, toen een stem haar om haar laatste bosje bloemen vroeg. Het was iemand van middelbaren leeftijd en met het uiterlijk van een militair en zijn met gezel was niemand andere dan Sir Griffith Knight. Lucille had een gevoel, alsof zij versteende, zoo was zij ontsteld. Toch was dit dwaasheid, want zo was im mers juist op het voorstel van me neer Hanbury ingegaan, om Sir Grif fith te laten zien, dat zij zich niet aan ziju opinie stoorde. Zij trachtte Knight uitdagend aan te zien, maar toen zij zag, hoo ver baasd, doch tevens verontwaardigd hij was, bloosde zij en sloeg haar oogien neer. Zonder een woord te zeggen, reikte zij de gewenschte bloe men aan Sir Griffith's metgezel over, waarop zij een zesatuiverstukje kreeg met de woorden: „Wat het te voel is, kunt u houden De heide hoeren vervolgden daarop hun weg, en Lucille bleef achter, haar hart vervuld van boosheid en schaamte. „Om net t© doen, alsof ik een Re- woon bloemenmeisje was en 10 trotsch to zijn, om '11 woord met mij te wisse len! licn mooio vriend, dat moet ik' aeggen!" Met gloeiende wangen en de-oogen vol tranen wilde zij juist verder gaan, toen Sir Griffith op eens weer voor Laar stond. „Juffrouw Ames", zied hij, „ik heb do vrijheid genomen, een taxi voor u aan te roepen, om u naar huis te brengen". „Ik ben u zeer verplicht", ant woordde Lucille, „maar ik zal geen gebruik maken van de taxi. Het verbaast mij ten zeerste, dat u mij nog kennen wilt". „U bent toch niet beleedigd, omdat ik u niet eer Ier heb aangesproken? U begrijpt toch wel, dat ik dit alleen naliet, omdat ik iemand bij mij had en ik dacht, dat u lievei; „Het komt er niet op aan", wat ik dacht", viel Lucille hem in de rede, „maar wilt u zoo goed zijn, de taxi weg to sturen, ik ben nog niet klaar, om naar huis to gaan". „Juffrouw Ames", antwoordde Sir Griffith, al zijn best doende, om kalm tc blijven, „ik beschouw mij nis uw vriend en »üs zoodanig eigen ik mij het recht toe, om te trachten u over te holen, met iets op te houden, waarover u zich morgen zeker scha men zult. Het is meer dan schande, dat iemand u een dergelijke opdracht heeft durven geven". „Ik wist niet, dat u zich nog als mijn vriend beschouwde", antwoord de Lucille, „uw gedrag ten mijnen opzichte was den laatsten tijd niet zoo, dat ik „Hier is de taxi, juffrouw Ames, wil u zoo goed zijn, in te stappen. Ik zou niet graag een scène maken, maar ik waarschuw u, dat ik, aLs u niet toegeeft, desnoods tot geweld zal overgaan". „Ik zal gaan", zei Lucille met flikkerende oogen, „maar ik vergeef het 11 nooit!" Ook Sir Griffith's oagan schoten vlammen, niet omdat hij boos was op Lucille, doch omdat hij nieta lie ver gedaan had. dan Hanbury eens flink af te ranselen» Lucillo zag erg bleek, toen zij ein delijk in de tjixi zat. Zij deed, alsof zij Sir Griffith's verontschuldigingen niet hoorde, en hoewel zij in jaar hart eerbied voor hem koesterde, haatte zij hem tegelijkertijd. Zij hoor de, hoe hij haar adres aan den chauf feur opgaf en dacht: „Hij weet mijn adres dus uog. Wat een eer! Druk schijnt hij bet ook niet te hebben, anders zou hij niet in Ptc- cudilly hebben loopen flanoeren Hoewel zij het zich niet zou heb ben willen bekennen, had het haar toch goed gedaan, dut bij niet in ge zelschap van een dame wa» ge weest. Door alies, wat, sedert Chauncey haar zoo had doen schrikken, was voorgevallen, had Lucille geheel en al haar angst vergeten, dat juffrouw Winch of Sara haar in het costuum van bloemenmeisje zouden zien. Toen ze er weer aan dacht, zei ze op bit teren toon: „Wat komt het er eigenlijk ook op tuin? Wat kunnen mij zulke nietighe den nog schelen?" HOOFDSTUK XX. Wat mevrouw Dcvercux- Compton vertelde. Toen de taxi bij 110. 97 Montagu Street stilhield. -aten juffrouw Winch en Sara juist aan dc thee, en *00 gebeurde het, dat niemand Lu- cillo naar boven zag gaan. Zij open de haar kamerdeur, trok den zijde» zakdoek van haar hoofd, gooide de mand op den vloer, en riep met eeu snik uit: ,Zle zoo, nu kan ik eindelijk eena goed uitschreien!" „Ik hoop, dat ik jc daarhij niet stoor," zet mevrouw Devereux-Contp- ton, terwijl zij u» den gemakkehj- ken stoel, waarin zy had zitten wach ten, overeind kwam. Lucille bedwong haar verdere tra nen en stamelde; „Neen, neen, natuurlijk niet. Jk ben heel blij u te zien". Zij had al den tijd; dat mevrouw Deveroux- Compton in Parijs wa», naar haap verlangd, maar nu op dit oogenblik, wenschte zo haar van gansdher liarto naar Parijs terug. „Dat meen je niet, lieve kind, waar nu ik er eenmaal ben en een uur lang op je gewacht heb, zal ik maar blij ven cn zien, of ik wat voor je doen kon". Terwijl zij sprak, was zij naar Lucille toegegaan en had haar armen 0111 het jonge meisje heengeslagen. „Mijn arme lieveling', zei ze ver troostend, „vertol mij maar alles. Zit jo in dc schuld, of heeft iemand je verdriet gedaan? Huil eerst een» goed uit en denk voor een oogcitblik maar, dal ik jc moeder ben". Even later zaten Leiden naast rf-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5