Regenmantels J. T. MATBOT Gummi-Artikelen üuhrlek van den Arbeid. Het oonflict in de sijjarenindustrle WEINIG VERANDERING IN DEN ALCEMEENEN TOESTAND. EEN STAKING OF EEN UITSLUITIN07 NIEUWS UIT VERSCHILLENDE PLAATSEN. Met 10—9 stemmen en 1 blanoö, wordt de motie Hooij verworpen. Vóór stemden de leden. Meijer, Treur, Ton Boom. Jonkheer. Klein, Schip horst. Van Liemt. Miezérus, Wober en Hooij. PUNT 4. Concept-brief aan den di recteur-generaal der posterijen en tele grafie inzake het adres van de Kamer van Tilburg aangaande de samen stelling van den telefoon gids. In dien brief zegt de Kamer dat zij van meeninf? is. dat den geabonneor- den de vrijheid gelaten moet worden zich op die plaatsen in den telefoon gids te laten inschrijven, waar zij zulks wensoholijk achten en dat het overweging verdient aan handcldrij- venden en industrieelen het recht van twee gratis-plaatsen in den Gids toe te staan. Aldus vastgesteld. PUNT 5. Concept-brief aan do di rectie der Nted. Spoorwegen inzake het adres van de Kamer van Tilburg aangaande het wederinvoeren van Kilometerboekjes. In dezen brief wordt instemming betuigd met het adres van de Kamer te Tilburg en verzocht de wederinvoe ring van Kilometerboekjes in ernstige ©verwering te willen nemen. Aldus vastgesteld. P n n t 6. Conceptbrief aan den Raad van Toezicht op de Nederland- sche Spoorwegen aangaande een oe- tere treinverbinding IJmuiden-Haar- lcm. In dien brief zegt de Kamer dat zij na een onderzoek lot de overtuiging is gekomen dat de treinen die om 4,43 en 5.25 uit IJ muiden naar Vel- sen vertrokken kunnen vein allen, maar dat het gewenscht is dat ter vervanging van deze beide treinen te circa 5.15 een trein uit IJmulden naar Haarlem vertrekt. Aldus vastgesteld. Punt 7. Concept-adres aan den Minister van Waterstaat, waarin aangedrongen wordt op een verlen ging van den arbeidstijd in het sla gers bedrijf, zooals is verzocht in een adres van den Ned. Slagershond. Aldus vastgesteld. Us opheffing van het Departement van Landbouw. P un t 8. Bespreking van de ophef fing van het departement van land bouw, nijverheid en handel. De Voorzitter deelt mede dat vooral in de kringen van land en tuinbouw bezwaar is tegen de onder brenging van landbouw onder een ander departement. Hij meent dat het gewenscht is dat de Kamers te zamen een stap doen om te trachten de opheffing van het departement te verhinderen. Het Bureau der Kamer meent dat het gewenscht is niet alleen in het belang van den landbouw, maar ook in dat van nijverheid en handel, dat het departement blijft, zooals dat nu is. De heer Hooij is van meening, dat om redenen van bezuiniging het ministerie liet département wil op heffen en dat indien de afdeelingen van 't departement onder andere de partementen worden ondergebracht toch de belangen van die afdeelingen voldoende zullen worden behartigd. Hij acht zich overigens Incompetent om zich over een al dan niet ophef fing van het departement uit te spre ken. De Voorzitter meent dat al leen een ministersalaris wordt be zuinigd. De ambtenaren zullen er blijven. De heer Burgersdijk verwacht een algemeene bezuiniging van de splitsing en meent dat van een sa menvoeging van handel en nijverheid en arbeid eon gunstigen invloed is f' wachten. De heer van Hardenbroek oordeelt, dat een splitsing van het de partement volstrekt uit den booze is. Landbouw, nijverheid en handel hoo- ren hij elkaar en het is een fout, dat het vorig ministerie een afzonderlijk denartement van arbeid instelde. Ar beid diende een onderafdeeling van het departement van landbouw enz. te zijn. Wat men nu wil gaan splitsen, hoort bij elkaar en daarbij dient als een on derdeel arbeid te zijn. De scheiding, die men nu wil doorvoeren is in 1905 terecht opgeheven, concludeert spr. Dc heer M e ij e r wil een apart ministerie van handel en nijverheid en een van landbouw. Dit is naar zijn meening het gewenschte. De heer Burgersdijk meent, dat indien handel en nijverheid bij ar beid worden gevoegd, arbeid van het departement een onderdeel zal wi den en daar niet overheerschend zal zijn. Dc heer Treur is van meening, dat het departement van landbouw enz. dient te worden gehandhaafd. De heer Van Liemt oordedlt het wensohelijk dat landbouw, handel en nijverheid bij arbeid worden gevoegd en tezamen één ministerie vormen. Dan kunnen de belangen van den ar beid ook aan die van handel, land bouw en nijverheid worden getoetst. De heer Van Hardenbroekj wil, dat 't ministerie van arbeid ver dwijnt en dat arbeid onder een secre taris-generaal komt bij landbouw, handel en nijverheid. Want arbeid is niets dan sociale wetgeving en socia le verzekering. De voorzitter meent, dat de Kamer zich niet kan uitspreken over een opheffing van het ministerie van arbeid. De lieer Van Hardenbro zegt, dat deze drie jaar het ministerie van arbeid mag blijven bestaan. Tenslotte wordt aan het Bureau der Kamer overgelaten, dat nu de meening der Kamer kent, na do vergadering in den Haag uit tc maken in welken zin te adresseeren of bij welk i adres zich aan te sluiten. Punt 9. Het Bureau van de Ka mer stelt voor in vasten dienst te be noemen den heer H. Uittenbosch en de dames G. F. H. te Kiefte en A. Jeckel. Aldus b'sdOien. Na rondvraag gaat daarna om tien minuten ever ha'' negen de Kamer in een zitting met gesloten deuren over. De Haarlsmsehe folks- universiteit. Men schrijft ons: Vrijdagavond had het bestuur van de Haarlemsche Vólks-Universiteit weder een van de bekende „Lezingen voor die Leden" georganiseerd. Als spreker trad op Professor H. Bolke- stein, uit Utrecht, met het onderwerp „Kunst en kunstenaar in de maat schappij der Grieken", een redenaar die zeker het aanhooren ten volle waard was. Ook het onderwerp mocht wol geacht worden voldoende te trek ken. als men bedenkt, dot verleden winter door Dr. C. Spoelder een voor Haarlem niet onaanzienlijk publiekje gedurende 'n cursus die algemeen zeer in den smaak gevallen is, was ingeleid in den godsdienst en de literatuur der oude Hellenen. Toch viel de opkomst tegen, wat misschien aan het slechte weer te wij ten was Hoe het zij, de heer Gerhard had het bij het rechte eind, toen hij in zijn slot woord constateerde, dat de afwezigen ongelijk hadden gehad. Den geheel en avond was het gehoor ten zeerste geboeid door sprekers interes sant, af en toe fijn-geestig relaas, dat culmineerde in zijn slot- betoog, dat ook hier weer de wetenschap geen ideaal beeld vermocht te geven van het verleden, evenmin leescn wist uit te deelen voor de toekomst, doch dan ook reeds voldoende zich van haar plicht gekweten had, wanneer zij den luisterende, door hen eon indruk te geven van de oneindige gecompliceerd heid. zoowel van het verloden als van het heden, eenige bescheidenheid wist bij te brengen. „Ziet daar", consta teerde de heer Gerhard, „ook de be- i oei ing van het V. U.- werk. Ons werk is dus wetenschappelijk en de lezing van den heer Boikestein is een goede V. U.-lezing geweest.'" Wij kunnen niet nalaten aan dit erslagie nog eenige opmerkingen toe ie voegen. Vooreerst de opwekking om de cursussen van de V.-U. te gaan volgen, niet te vergeten die van den hoer Spoelder die zoo prachtig aan sluit bii d» lezing van Prof. Bolke- stein. Het heeft ons verbaasd te verne men. dat zich voor dien cursus nog maar een dertigtal toehoorders heb ben opgegeven, terwijl toch verleden jaar 137 cursisten de lessen van Dr. Spoelder volgden en verleden Vrijdag toch ook zeker wel een honderdtal be langstellenden onder het geüioor van Prof. Bolkestein zat. Komen de mees te kaarterikoopers weer op het laatste nippertje? We moeten het nu maar >pen. En hoe gaai het met de andere leer gangen Het bestuur van dc V.-U. is matig tevreden. Het is duidelijk te merken, dat de bioscoop-avonden van. don heer Van Staveren directeur van fe Haageohe gemeente-bioscoop de meeste aandacht getrokken hebben. Nog enkele dagen on de zaal van de Vereeniging zit tjokvol. Natuurlijk verheugt dit het 'bestuur der V.-U. ten zeerste. Eea cursus als dieze ia door de V.-U. het Haarlemsche publiek als iets nieuws en bijzondere aangeboden n het bewijs is «eleveni, dat do cur- ■islen dit op priïs gesteld hebben. Maar.... wat eenigszins tegenvalt is, dat het verschil tussohen het aantal toehoorders voor deze en enkele an dore uitstekende leergangen wel wat erg groot is. Zoo bcg-'-'-en wij slecht waarom we bekende docenten al3 Dr. 'i. v. d. Bergh van Evsinga (over materialisme) of Dr. Valewink (over Oude en Nieuwe meeningen over het Heelal) tot nu toe niet meen- tochoor- dlera vermochten te trekken dan een •dertigtal. Er is vanwege het bestuur an de V.-U. den cursisten wel cou3 de raad gegeven, niet te veel hooi op hun vork te nemen. Maar het bestuur kan .dunkt ons, toch nimmer daarmee bedoeld hebben, dat het minder ge wenscht was om bijv. een cursus Aard- riikskuaiduge filandemonstraties te ver eenigen met eentje van Dr. Spoelder of van Dr. Val 6W ink. Of zou del laar- 'lemscho Vólks-Universiteit toch altijd nog niet voldoende bekendheid hebben verworven in de goede stad onzer in woning Men zou het zeggen, als men hoort, dat tot nog toe ook al niet meer dan een vijftigtal inschrijvingen geboekt zijn voor ec-n cursus over Godsdienstige verschijnselen door een hier ter plaatse zoo bekend en geliefd kanselredenaar als Dr. Berkelbaoh v. di Sprenkel. Mocht dat het geval zijn, laat dan ieder die diit leest de volks-universiteit eons een handje hel pen. Wanneer hij reeds een vriend van de V.-U. is, laat hij dan eens een paar bekenden opwekken ook cursist te worden. Wanneer hij de V. U. nog niet kent, laat hij dan de moeite eens nemen een programma (gratis!) tc gaan halen bii een of andere boek handelaar. Tien tegen een dat hij wat viaöt wat van zijn gading is. En van deze bedelpartij geldt nu eens niet, dat nu wat gevraagd wordt. In vergelij king met wat u geboden wordt en wat die cursussen kosten wij vernamen dat bijv. iedere avond van Stave ren de V.-U. plusin. f 100 koet zijn de lesgelden belachelijk klein. Het bestuur van de V.-U. heeft in de afgeloopen jaren getoond, dat het leiden van deze gxoote centrale van volksontwikkeling 'bij hen in goede handen ie. Na de stichting van de V.-U. hier ter plaatse zijn de cursussen van allerlei slag en waarde als paddenstoelen uit den grond verrezen. Zou hièrin ook een reden kunnen Liggen van een mo gelijke achteruitgang in de toekomst? Een andere vraag is echter de vol gende. Juist in dit jaar zag de Haar- lémsche V.-U. haar zegenrijk insti tuut van de ..werkenreussan" nage volgd in Utrecht en in Amsterdam- Juist in dit jaar bereikte zij een inten sieve samenwerking met die Openbare Leeszaal, waardoor misschien ton onrechte sommige stadgenooten zijn afgeschrikt bij het miseahien iet- at .zwaardere" uitzicht van het pro gramma. Dat zou dan toch wel een averechtsch gevolg ziin. Immers de V.-U. bedoelt blijkbaar niet .mders dan juist zij, die wet dieper op de on derwerpen willen ingaan, daartoe de wegen te openen. Ze mag zelfs ver wachten, dat menigc-en door dien leer gang tc volgen dio lust krijgt en dan erkentelijk er toer zijn zal in de Open bar? Leeszaal het noodige te kunnen vinden. Er v.ae dus alle reden te ver wachten, dat de deelneming stijgende zou zijn. Mag er di.an nu kans op ach teruitgang komen? KENMEMER IM3TITUUT VOOR DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. Men deelt ons mede, dat de heeren arts J. van Brecmen (directeur van het Instituut voor Physische Therapie te Amsterdam), arts M. Maurits (lid dér Medische Commissies van den N. V. B. en van de N. A. U.'), en dc leer aren M.O. Lichaamsoefeningen, F. C. G. Duvergé. J. Hop, Th. J. H. van 't Lam, J. B. A. de Vries en B. J. Wieland Los, hebben opgericht liet „Kennemcr Instituut voor de Licha melijke Opvoeding", 't welk zich in de eerste plaats tot doel stelteen we tenschappelijke, breed opgevatte vor ming van can did aten voor het exa men M. O. Lichaamsoefeningen. Voor toelating van genoemd Insti tuut wcudt voorloopig minstens het iiploma 3-i. H. B. S. of een daarmee gelijk te stellen bewijs vereisoht. Zoo wel aan de Zweedsche als aan de rhvthmische gymnastiek zal 'bij de theoretische en die practische lessen alle aandacht worden geschonken, terwijl ook de sport een belangrijke plaats op liet leerplan verkrijgen zal. Zooals uit bovenstaande opgave van het leeraren-college blijkt, ziin docto- aan do nieuwe instelling verbon den, hetgeen een noodzakelijke voor waarde ie met het oog op de meer we tenschappelijke richting, welke de op leiding tot leernar in lichaamsoefe ningen de laatste iaren uit gaat. Na vaststelling dc-r Statuten zal Ko ninklijke goedkeuring worden aange vraagd. Op initiatief van bovengenoemd Keomemer Instituut" en van de af- deeling Haarlem van de „Nederl. Ge neeskundige Vereeniging voor de Lichamelijke Opvoeding", zal prof. dr. Rudolf Martin, directeur van het Anthropologisch Instituut aan de Uni versiteit te M^nchen, op 13 October a.e. een oauserie (met lichtbeelden) houden over „Körpeiibau und K^rperfumktion INGEZONDEN MEDEDEELINCEN S 60 Cts. pér' rego!. Uitgaan DE WIJZE KATER. De N.V. Het Schouwtooneel, Direc tie Adr. van der Horst en Jan MusCh, heeft het opvoeringsrecht gekregen van Herman Ileyerman's sprookje „de wijze Kater", welbekend door .ie titel vertolking van Jan Musch, die mem dus na vijf jaar weer ale „wijze kater" zal zien optreden. Groote Houtstraat 39 Telef. 377 - Haarlem Qroote keuze in Gummi en Waterproof voor Dames, Heeren en Kinderen STdRK CONCURkEEREUDE PRIJZEN Alleen verkoop voor Haalrem van de alom bekeude MATTAMAC JASSEN- In den algemeenen toestand ia het conflict was Dinsdag weinig verande ring gekomen. Zooals wij reeds meldden hebben eeni ge patroons toegezegd, dat vóorloopig op de oude arbeidsvoorwaarden kan wor den doorgewerkt. Zij hebben daarbij, naar het Hbld. na der meldt, een bepaling gemaakt, die hierop neerkomt, dat indien op de con ferentie, die Dinsdag tusschen de werk nemers- en werkgeversorganisaties -e Utrecht zou worden, gehouden, men tot overeenstemming mocht komen over nieuwe arbeidsvoorwaarden, dezo de oude voorwaarden zullen vervangen. Voor de werkweek, welke is ingegaan, blijven in elk geval de oude voorwaar den gehandhaafd. Voor zoover het blad uit verschillende informaties vernam, beslaat zoowel In werkgevers- als in werknemersorganisa ties het verlangen het conflict niet op de spits te drijven. Inmiddels doet zich de vraag voor of men hier te doen heeft met con staking of een uitsluiting? Over deze quaestie schrijft het 1-Ibld. t Wij vernemen dat een werkgever e Amsterdam aan de werknemers, welke Maandag niet zijn opgekomen, een aaa- geteekendc brief hoeft gericht, waarrn hij een vergoeding van een week loon c-ischt, wegens wederrechtelijk wcgbïij» ven. Van werknemerszijde vestigt men er echter onze aandacht op, dat in het pa- troonsschrijven van de vorige week is gezegd, dat de werkkrachten, die, niet bereid waren de nieuwe voorwaarden {48 uur werken en 5 pCt. loonsverla ging) te aanvaarden tegen 1 October als ontslagen werden beschouwd. In verband hiermee acht men dan ook in werknemerskringen het conflict te zijn een staking, maai een uil sluiting. Het Volk deelt mede dat de R.-K. Si- garenmakersbond aan den modernen, Bond seinde, dat zijn bestuur besloot in de huidige actie niet saam te wer ken. Uit verschillende plaatsen. Te Delft hebben thans ook de Chr. georganiseerde sigarenmakers het werk neergelegd uit vrees voor molest. Slechts enkele bejaarde werklieden zijn aan den arbeid gebleven. Te Kampen is de staking alge meen alleen de leden van den Chr. Bond staken niet. Te Deventer staken ruim 400 man, respectievelijk behoorende tot den Ned. Sigaren- en Tabaksbewerkersbond, de R.-K. Organisatie St. Willebrordus en de Ned. Federatie van Sigarenmakers. Te Almelo hebben de moderne, de R.-K. sigarenmakers en de federatie mannen, werkende bij georganiseerds patroons, het werk neergelegd. Te Alkmaar staken de modern-, syndicalistisch- eu R.-K. georganiseer- den. Naar het persbureau Vaz Dias ver neemt, heeft de Eerste Nederlandsche Bond van Sigarenfabrikanten in hst Kleinbedrijf zijn leden geadviseerd, deze week nog de oude loonen te handhaven. Van h!ar en daar. Een delegatie uit het bestuur vaü den Ccntr. Ncd. Ambtenaarsbond had met den minister van Waterstaat een onder houd, waarin er op werd aangedrongen de voorgenomen verslechtering van het R. A. P. T. T. op te schorten. De mi nister stelde voorop dat alles gedaan moet worden om de Begrootingcn slui tend te maken. Echter was de minister niet de mee ning toegedaan, dat bij tekorten op de exploitatie, maar zonder meer de een voudige remedie zou zijn toe le passen van loonsverlaging en verslechtering dec arbeidsvoorwaarden. Als andere wegen mogelijk waren, dienden deze betreden. Aangezien echter de minister thans nog geen oordeel omtrent de door de delegatie geopperde bezuinigingsmaat regelen, zoowel wat de mogelijkheid als de financicele gevolgen hiervan betrof, kon hebben, moest de minister zicü hieromtrent eerst nader doen informee- ren. UIT DE METAALNIJVERHEID. Re R.-K. Vereeniging van werkgevers in de metaalnijverheid meldt, dat het be- riokl, als zou de minister van Arbeid af wijzend beschikt hebben op het verzoek van dc R.-K. Werkgeversorganisatie in de metaalnijverheid om verlenging van den werktijd, en als zou genoemde or ganisatie in verband hiermede de aange kondigde loonsverlaging voorloopig op geschort hebben, uit de lucht gegre pen is. Naar aanleiding hiervan wordt ons meld Wij vernemen van werkgeverszijde, dat r onderling gepleegd overleg van een verzoek aan den minister van Arbeid afgezien, in de verwachting, dat he». niet zou worden ingewilligd. Aan de werkgevers werd het indienen van indi- vidueele aanvragen overgelaten ONTSLAG EN LOONSVERLAGING BIJ DE DROOGOOKMAAT- SCHAPPIJ. Naar Het Volk verneemt, is aan dc Droogdokmaatschappij tc Amsterdam Zaterdag wegens slapte al het losse per soneel ontslagen, terwijl voor het vas-e personeel met ingang van 6 October een loonsverlaging van 6 pCt. wordt in gevoerd. Een voorstel der arbeiders otn met het gehcele personeel slechts drie dagen in de week te- werken, werd door de firma afgewezen. LOONSVERLACINC OF PREMIE- STORTING VOOR PENSIOEN. Wij lezen in De Tel. De directie der Ned. Spoorwegen deel de Dinsdag in de conferentie met de be sturen der organisaties mede, dat z-.j 1 Januari 1923 8)4 loonsverlaging of premiestorting voor het pensioen zou invoeren ter keuze der organisaties. WERKLIEDEN LUCHTVAART- AFDEELING. Naar door het bestuur van den bond van werklieden bij de luchtvaarlafdeeling wordt medegedeeld, heeft de Minister van Oorlog bij een onderhoud met dat bestuur verklaard, dat ook voor het per soneel van de luchtvaartafdeeling, het welk tengevolge van de inkrimping ont slag zal krijgen, een wachtgeldregeling zal worden getroffen. MALAISE IN DE STEENINDUSTRIE. De meeste steenfabrieken in de omge ving van Zevenaar, o.a. Jurgens te Bïn- gerdenDoesburg, en alle steenovens nabij Ellen en Emmerik zijn of worden dezer dagen stop gezet. Aan een groot aantal arbeiders uit het grensgebied, waar toch reeds de werkloosheid door de malaise toeneemt, is ontslag aange zegd. WERKLOOZEN VERZEKERING. De bondsraad van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond heeft de voorstellen tot bijdrageverhoo- ging door de leden voor de werkloozen- net bijna algemeene stemmen aan genomen. De bijdragen zijn voor de 5 klassen nu vastgesteld op resp.: 34, 38, 43, 46 en 50 cent per week. UK de Pers HET INVOERRECHT OP SICAREN. In een artikel over de voorgestelde verhooging van het invoerrecht op siga ren, oppert Het Volk er twijfel aan ol inderdaad van dezen maatregel een op heffing der werkloosheid in de sigaren- industrie is te verwachten. Het blad zet uiteen dat onze sigaren- industrie vooral expoxtnijverheid is en dat is te vreezen dat uitvoer in gelijke mate als thans in stand' zal blijven, wanneer men den invoer vaii Duitscho sigaren iu ons land belemmert. Duitsch- land zal dan voor de sigaren, die het niet meer naar Nederland kan afleveren, andere buiteniandscke afzetmarkten zoe ken en daar de duurdere Nederlandsche sigaren verdringen. Dan, aldus het blad, zijn wij nog even ver en blijft de werkloosheid onder onto sigarenmakers woeden. Doch, daarvan nog afgescheiden, naar de meening van het blad, lijkt in den vorm waarin het is ingediend, het wetsontwerp in elk ge« val voor arbeidersvertegenwoordigen onmogelijk te aanvaarden. Het komt, zegt het blad, neer op een verhoogd invoerrecht, dus op een duur- der-maken, alleen van de goedkoope si garen, op een belasting dus op het ver bruik alleen of hoofdzakelijk van do arbeidersklasse. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat onzerzijds meegegaan werd met het tegendeeleen invoerba- lasting alleen op de dvre sigaren, een 'celde-invoerrecht, zooals men bijv. ook an automobielen, piano's, pelterijen nz. zou kunnen heffen. Maar zoo vol strekt averechts als het hier wordt voor gesteld, dat is ontoelaatbaar, dat is zoo anti-democratisch en zoo anti-sociaal mogelijk. Overigens zegt de minister in zijn toelichting duidelijk, dat dit wetsontwerp slechts een nadere uitwerking is van het invoerrecht, dat als een ct-vermijdclijko aanvulling van den tabaksaccijns werd ingesteld. Welnu, wij zijn de scherpste tegenstanders geweest van dien accijns en dus ook van het daaraan vastzittend invoerrecht, en daarom hebben wij ook de nadere uitwerking van dat ia- voerrecht niets uitstaande. Men schaffe eenvoudig den ergerlijken tabaksaccijns, die nog steeds zooveel verzet uitlokt, weder af en de werkloosheid iD de siga- rcnindustrïe, door den accijns sterk in d< hand gewerkt, zal heel wat stelliger ver« minderen dan door deze ongelukkige er gevaarlijke verhooging van het invoer recht" Varia. Op een te Essen gehouden internatio nale conferentie der Christelijke hout bewerkers is tot penningmeester van dt internationale federatie van Christelijk® Houtbcwerkersbonden aangewezen de heer Van der Poot (Nederland). De Algem. Nederl. Mijnwerkers- bond te Heerlen heeft aan den minis ter van Landbouw, Nijverheid cn Hau- a. i. verzocht, zijn krachtigen steun tc verleenen bij de behandeling van de begrooting voor 1923 voor de Staatsmij nen, om een verdere loonsverlaging te oorkonten. In de textielfabriek „De Grenzen" te Almelo, is bekend gemaakt dat in de fabriek voortaan slechts drie dagen per week zal worden gearbeid en dat de fabriek des Woensdags om vier uur zal worden stopgezet. De loonen der arbeiders, werkzaam aan dc coop, cichoreifabriek te Akker- woude, zijn voor deze campagne met 5 pCt. verlaagd. De N. R. Ct. meldt dat de staking aan dc scheepsmaatschappij „Nieuwe Waterweg" te Schiedam is geëindigd. De Federatie van Timmerücdenpa- troonsvereenigingen ia Friesland beeft besloten de met de bouwarbeidersorga- nisatïes afgesloten collectieve arbeids overeenkomst na 1 Januari 1923 niet ongewijzigd voort te zetten. Het contract is reeds opgezegd. ItaiirlGK voor Vragen VRAAGIk heb eon stuk grond gehuurd volgons het huurcontract in- eaartdo met 1 October. Het land is nog geheel met aardappelen bezet en men maakt nog geen voorbereidselen om het land te ruimen. Wat moet ik doen, &I9 het land 1 October nog niet leeg isï ANTWOORD: Den verhuurder da delijk sommeeren om u het land ge heel vrij en onbezet (met welk gewas ook) op te leveren, hem daarbij 121 gebreke stellende wanneer dat niet is geschied, om, dan een ontbinding der huur met schadevergoeding door rech terlijke tuaschenkomst te verkrijgen •f als ge wilt, trekt gij ®r dan op 1 October op en ruimt weg wat er op staat. VRAAGIs een patroon verpLiohl zijn kneoht, die voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen is geroe pen en per week gehuurd is. tijdens zijn afwezigheid te betalen? ANT WOORD: Neen. VRAAG Mijn dochter is door haar patroon ongezegd. Het ft zij recht op loon, als ze een lialvoa cliag vrij vraagt, n werk te zoeken? ANTWOORD: Neen. kaar op de paardenharen sofa en ïtortte Lucille onder een vloed van tranen ^taar hart tegen haar bezoek ster uit. Zij deelde deze mee, hoe zij gedacht had, een vriend in Sir Grif fith govonden te hebben en hoezeer tij zich daarin vergist had en hoe boos zij op meneer Hanbury was, omdat deze haar had overgehaald, ala bloemenmeisje te fungeeren, en vat nog het ergste was, hoe Sir Grif- Ulht haar betrapt had. „Dan zal je ook wel boos op mij lijn, dat ik je dien introductiebrief san Hanbury gezonden heb. Het was heel dwaas van mij, dat stem ik toe. Ik had wijzer moeten wezen, toen ik rag, wat er met Grif en jou aan de hand was". „Ik begrijp u niet goed", zei I.u- el le, terwijl zij overeind ging zitten en zich de oogen afveegde, „en ik vind het niet aardig van u, dat u mij voor den gok houdt. U hebt er liet recht niet toe". „Voor den gek houdt? Ik meen liet in ernst. Dio arme Grif is werkelijk doodelijk van je, maar hij durft niet over zijn liefde tegen je te beginnen, omdat liii in moeilijkheden is". „Ik geloof er niets van", zei Lu- rille. ..Hij was eerst heel vriend- jiohappelijk tegen mij, maar den laat- Jten tijd hoeft hij niet de minst© no titie van mij genomen en daar straks 'jcheen bij zeer gechoqueerd over miju h'.oemenverkoopen. Hij aal nu wel niets meer van mij willen weten, c-n daar ben ik eigenlijk heel blij om. Ik vvcnsch hem nooit weer te zien". „Onzin, maar als het jc aungc- muner is, dat ik dit onderwerp ver der laat rusten, mij ook goed. Dan zal ik je van mijn bezoek aan Parijs vertellen. Of wou je je liever gaan verkleeden? Dan kom ik eon anderen keer wel eens terug". .,0, gaat u nog niet weg", zei Lu cille smeekend. Mevrouw Devereux-Compton nam weer plaats en wachtte. Lucille keek verlegen naar den grond en kneep haar handen stijf ineen. „Nu", zei mevrouw Devereux- Compton even later, „ik begrijp eigenlijk niet goed, waarom je mij gevraagd hebt, nog wat to blijven, als je mij toch niels te zeggen hebt". „Maar dat heb ik wel", stamelde Lucille. „Waarom zeg je het dan niet?" „Omdat, ik niet weet, hoe ik begin nen zal". „Heb je spijt, dat je mij straks zoo mijn neus hebt afgebeten?" „Ja, het spijt mij, als ik onbeleefd geweest ben". „Dat ben je zeker geweest en je hebt je heel onaardig uitgelaten ook, wel niet over mij. maar over dien armen, jongen man, die juist een vreeselijka teleurstelling gehad heeft, llij zal zijn ontslag als redacteur moeten nemen en daardoor ook het grootste gedeelte van zijn inkomen verliezen en daar hij eon gentleman is, vindt hij het nu niet het rechte oogenblik, om te trachten de liefde van een meisje te winnen. Maar dat kan je natuurlijk allemaal niet sche len, want je geeft niets om hem cn wenscht hem nooit weer te zien, niet waar-?" „O, mevrouw Compton", zei Lu cille, terwijl de tranen haar in de oogen sprongen. „Zou je er dus wel alles van wil len weten?" „Als ik mag, als u denkt, dat hij" „Begin nu niet weer, als 't je blieft. Heeft Grif je verleid, hoe hij inder tijd aan de Evening Recorder geko men is?" „Ja, tenminste iets er van". „Je weet natuurlijk ook, hoe lüj geheel in zijn werk opging en hoe i.a de courant hem aan het hart lag. Wat ik je nu vorder ga vertellen, heb ik van mijn man ge/Iioord, die een groote vriend van Knight is. Maanden lang liepen er al geruch ten van wat er gebeuren zou, maar nu pas is de bom gebarsten. Menesr Smith, de eigenaar van de courant, die indertijd Grif tot directeur en hoofdredacteur aanstelde, was in het begin bijzonder met deze ingenomen. Hij roemde hem zoor en liet alles aan he.n over. Alles ging ok goed, totdai Grif op zekeren dag Curtis Askew lot onderredacteur aanstelde. Toen re- gonnen de moeilijkheden, want As kew is zeer eerzuchtig en bovendien jaloersch en totaal gewetenloos. Ik heb altiid een hekel aan den man gehad, hoewel llij over liet algemeen ■zeer gezien is. Ik geloof, dat net van het begin al" aan zijn plan was, te trachten, Grif er uit te werken. Dat is echter maar een vermoeden van mij. Wat edhter een feit is, is dat Askew zijn best doet, meneer Smith over te halen, do Evening Recorder aan een New Yorksche millionnaïr, Levy- genaamd, te verkoopen. Deze is een dor directeuren van de Impres sionist en heeft iemand met het zaak je belast. Levy's plan is, in Engeland te gaan wonen en er een zekere positie m te nemen als eigenaar van een zoo be kend blad als de Evening Recorder. Hij hoopt daardoor vooruit te komen. „Maar meneer Smith zal hem de courant tocüi niet verkoopen?" riep Lucille uit. „Ik vrees van wel. Levy heeft er een enorme som voor geboden en daar meneer Smith op het oogenbük iets tegen Griffith Knight heeft, denk ik niet, dat hij het om deze laten zal. Eerst heeft hij gezegd, dat hij de cou rant in geen geval verkoopen wilde, tenzij Sir Griffith hoofdredacteur bleef, maar sedert zijn ze met allerlei verhalen bij hem aangekomen, die niet bepaald ten gunste van Knight zijn. Meneer Gltauncey, die aan de Impressionist verbonden is, is er door dien Levy op uitgestuurd, om meneer Smith te bewerken. De zaak is, dat Levy van plan is, van de Eve ning Recorder een conservatieve in plaats van een liberale courant te ma- Ken. Sir Griffith zou daar natuurlijk niets van willen weten. Naar ik hoor heeft Chauncey Levy aangeraden, Curtis Askew tot hoofdredacteur aan te stellen". Lucille schrikte, toen zij den naam Chauncey hoorde. Was het misschien haar schuld, dat deze, die vroeger op goeden voel met Sir Griffith ge staan had, nu zoo tegen hem gekant was? „Sir Griffith wist eerst nog maar alleen, dat meneer Smiüt van plan was, do courant te verkoopen. Toen liet meneer Smith hem op zekeren dag bij zióh lcomen en had eir een minder aangonaam onderhond tus schen beide heeren plaats. Meneer Smith verweet Griffith, dat hij te veel van zijn tijd aan andere zaken gaf en daardooT de courant wel wat ver onachtzaamde. Grif vond het. beneden zich, zich te verontschuldigen, vooral omdat Dij begreep, dat Askew er achter zat. Me neer Smith noemde deze niet, maar wel Cliaupeey's naam. Den laatsten keer, dat je bij Griffith was, li ad de ze juist het bewuste onderhoud met moneer Smith gehad. Je begrijpt nu zeker wel, waarom hij in zoolang niet bij je geweest is". „Ja", zei Lucille op berouwvollen toon. „Hij kwam 's middags mijn ntan opzoeken en vertelde hem er alle® van. llij zei, dat het eenige was, fe trachten, iemand te vinden, die meer dan dien Levy voor de courant zou willen geven. Mijn man en ik zijn zelf wel straatarm, maar we hebben gefortuneerde, invloedrijke vrienden. We beloofden Grif, alles te zullen doen, wat wij Iconden, maar lot nog toe zijn we niet geslaagd. Om nu echter nog eens over jou en Griffith te beginnen. Je hebt hem meermalen ontmoet, zooals ik weet, en zult dus wel opgemerkt hebben, dat hij geen flirt is. Waarom zou liij dan, toen. hij nog hoop had, dat de kwestie met meneer Smith in orde zou komen, zooveel werk van je gemaakt hebben, om je daarna toen hij in zorg zat, te ontwijken? Toch zeker alloen, omdat hij vond, dat hij, nu de toekomst zco donker voor hem was, geen recht had je tot iets te binden". „O, nis ik maar kon gdooven, dat het dat was", zei Lucille. (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6