Buitenlandsch Overzicht Sport en ffeflstrpen DE HOUDING VAN AMERIKA IN HET BALKANCONFLICT. 8 MILLIARD MARK PAPIER PER DAC DRUKKEN. Zooals is aangekondigd zou Dins dag de militaire conferentie te Moidania. beginnen- Do vertegenwoordigers der verschillende landen zijn voor Groot- Brittamiia ïSir Charles Harington, voor Frankrijk generaal Charpy, voor Italië generaal Mombelli, voor Tur kije Ismet Pacha en voor Grieken land generaal Mazaraki. Deo bij eenkomst wordt gehouden in gevolge de bewoordingen van de door de ge allieerden verzonden uitnoodiging voor een vredesconferentie, waarin het heet, dat do drie geallieerde regceringen hun invloed zullen aanwenden oin voor den aanvang der vredesconferen tie de terugtrekking te bewerkstelli gen van do Grioksche strijdkrachten tot op een lijn die door de geallieerde generaals in overeenstemming me', de Giiekscho en Turksche militaire au toriteiten zal worden vastgesteld. In ruil voor deze interventie belooft de regcering van Angora dat zij voor of gedurende de conferentie geen troe pen zal zenden binnen de zones, die voorloopig neutraai zijn verklaard, en dat Turksche troepen de zeestraten of de zee van Marmora niet zullen oversteken". Te Moedania zal men zich uitslui tend bezig houden met militaire vraag stukken. Toch wordt de bijeenkomst aldaar beschouwd als de eerste for meel© stap in de richting van een vreedzame oplossing van de Turksche kwestie. De „Daily Telegraph" wijst er op, dat de geallieerde mogendheden, ter wijl ze aldus medewerken *an opn ontruiming van Oost-Thracië ten be hoeve der Turken, niet kunnen dulden dat de bijeenkomst te Moedania leidt tot een voorvdtloopen op de besluiten der volledige vredesconferentie. Daar om moet Engeland er op blijven staan, dat het oversteken der Zeestraten voor de Turken verboden blijft, totdat een nadere regeling is gevonden. Er zijn staten, die ook aan de eonferer-tie die nen deel te nemen, omdat zij er recht op hebben, dat hun stem in deze kwes tie wordt gehoord. Roemenië en Joegoslavië, zoo meent het blad, zouden terecht al heel wei nig er mee ingenomen zijn, wanneer te Moedania, alwaar zij niet vertegen woordigd zijn, een aangelegenheid werd afgehandeld, waarover zij ver langen tc worden gehoord. Naar gemeld wordt, heeft de Bril- icho gezant te Antheno de Griekaeho autoriteiten er op gewezen, dat het noodzakelijk is. dat zij zich onthouden van a.it. maatregelen van onderdruk king of provocatie jegens de Turken in Oost Thra.'.e. Er zijn nog geen berichten te Londen ingekomen betreffende de verhandelin gen op de conferentie te Moedania. Het is twijfelachtig, of de Grieksche generaal Mazakaris Mudania heeft kun nen bereiken op den tijd, die voor het openen der besprekingen was vastge steld, ofschoon hij zich, naar bericht wordt, daarheen spoedde met een tor- pedojiger. De Engelsche bladen zijn jn het al gemeen van oordeel, dat de geallieerde generaals zullen voorstellen, dat gealli eerde contingenten geleidelijk Oost- Thracië zullen bezetten tot de overeen gekomen lijn naarmate de Grieken he, land ontruimen en dat de Turksche gen darmerie zal worden geïnstalleerd. De uitnoodiging tot eene vredesconferentie, waarin een dergelijk plan aangaande Thracië werd te kennen gegeven, stelde echter uitdrukkelijk vast, dat de steun der geallieerden voor concession in Thra- cié aan de Turken afhing van de eer biediging der door de geallieerden in gestelde neutrale zóne door de regeering te Angora, Dientengevolge hangt de vordering der conferentie te Moedania in zeer hooge mate af van de houding, wel ke door den Turkschen vertegenwoordi ger in deze zaak wordi aangenomen. De Turksche strijdkrachten blijven in de zóne van Chanak, ofschoon zij eenigs- zins zijn teruggetrokken van de Britsche verdedigingslijn. De positie van Rus land ten opzichte van de vrijheid der zee engten besprekende, wijst de „Dadv Chronicle" er op, dat het verdrag van Sevres bepaalde, dat Rusland eventueel aan beraadslagingen dienaangaande zou deelnemen. Maar, zegt het blad, de eerste taak der geallieerden is, vrede te maken met Turkije, waarmede zij eigen- eigenlijk nog in oorlog bevinden. Niet alleen is Rusland reeds in staat van vre de inet de Turken, maar het heeft een daadwerkelijk verbond met de Angora- regeering gesloten. Dientengevolge kan Rusland er niet met recht aanspraak op maken, op de vredesconferentie tegen woordig tc zijn, als die gehouden wordt, noch zou het op eenigc wijze de Weste lijke mogendheden kunnen helpen om vrede te maken. Wanneer echter het re gime der zeeëngten moet woiden vas - gesteld, is dit land bereid, den eisch van Rusland toe te staan, om over dez© zaak gehoord te worden. De politiek der geal lieerden zou kunnen zijn, het bestuur eecer evenlueele regeling van dit we reldprobleem aan den volkenbond op e dragen. De „Daily Chronicle" is van meening, dat terwijl eene zoodanige re geling zou kunnen worden aangeraden in grove trekken op de voorgestelde vre. desconferentie, nadat zij den vrede had Jot stand gebracht, zeer goed zou kun- >en worden opgedragen aan een daar toe ingestelde commissie. Tot deze com missie zou Rusland kunnen worden uit- fenoodigd. De Volkenbond zou ook moe ten worden geraadpleegd, daar deze in hooge mate in de zaak zou zijn betrok ken. Het doel van deze speciale confe rentie zou zijn, dc statuten der zeeëng ten op te maken meer of min naar het model der Donau-statuten. Zoodanige statuten zouden moeten worden onder- tcckcud, niet alleen door de regeerin gen der Don au- en Zwarte Zee-statea, maar door alle mogendheden, wier sche pen de zeeën bevaren. Het zou een we reldregeling moeten zijn. De Londensche bladen spreken wel over 't algemeen hun verheugenis uit over do verminderde spanning in het Naburige Oosten, doch de „Ti- nies" waarschuwt tegen een voorbarig gejuich. Het hlad herinnert er aan, dat de Turken nog zeer dicht bij do Britsche loopgraven zijn en voegt hieraan toe: De Britten zouden onge twijfeld aan de regeering hun steun weigeren in een onnoodigen en daar om onreohtvaardigen oorlog. De po- pingen, verleden week gedaan door de oorlogszuchtige leden van het Ka binet, om den oorlogsgeest in het volk op te zweepen, mislukten, maar had den een zeer ernst ige uitwerking op de Fransohe meening. De „Daily Chronicle" (de sproeJcbuis van LIoyd George, Red.) gaat voort met het verdedigen van de actie der regeering en legt er den nadruk op, I dat de regeering door haar krachtig optreden Britannië voor rampen heeft behoed. De Turken zien in, dat hun hluf en beroep op de kortzichtige Brit sche patriotten is mislukt en zijn thans bereid over de voorwaarden, door de geallieerden voorgeschreven, te onderhandelen met meer eerbied voor de Britten. Zijn er nieuwe moeilijk heden te wachten? Uit Constantinopel wordt thans ge seind: Groot-Brittannië heeft van Ke- mal thans de toezegging, dat voor het oogenb'.ik alle operaties der Turk sche troepen worden opgeschort, doen nieuwe moeilijkheden zijn te ver wachten bij de besprekingen op wapenstilstandeconferentic- De Kemalisten bereiden zich voor vast te houden aan den eisch, dat de Engeflschen zich terugtrekken van den Aziatisahen oever van do Darda- neilen en dat alle Grieken dit gebied ontruimen. ■acht wordt, dat de Fransche gedelegeerde de Turken ten opzichte van dezen eisch zal steunen. Of de Fransohe» en Engelschen een geza menlijke politiek ter conferentie zul len voeren, hetgeen beter is, moet worden afgewacht. Een prctaslnota. De Sovjetregeering heeft een nota gezonden aan Polen, Frankrijk Italië, waarin geprotesteerd wordt te gen de blokkade van de Dardanellen. Er wordt op aangedrongen, dat de be perkingen voor de scheepvaart door de zeestraat worden opgeheven. En geland wordt beschuldigd te trachten buitenlandsche zeeen en gebieden te beheersohen, 111 dit geval in strijd met de Russische belangen. Het standpunt van Amerika. Uit Washington wordt gemeld: De Amt-rikaausche regcering heeft het wen- seheljjk geacht, het pnbliok er mede in kannis ta stellen, dat Amerika uo bespre kingen mot Kemul Pasja niet onverschil lig heeft gadegeslagen. Van officieelo zijde wordt hier medegedeeld, dat do mo- rcelo invloed van Amerika op iedere mo gelijke wyzo is aangewend in overeen stemming met de op 26 September j.l. door staatssecretaris Hughes afgelegde verklaring. Do pers-vertegenwoordigers, aan wie doze mededeeling werd gedaan, hadden daaruit hun eigen conclusies te trekken. De laatste dagen wordt er in steeds toe nemende mate een beroep gedaan op de Amerikaansche regeering, vooral van do zijde van kerkelijke instellingen, om eon positieve houding aan to nemen. Do he den afgolegde varklaring was blijkbaar een antwoord daarop. Aan het publiek werd te verstaan gegeven, dat de Ameri kaansche regeering het niet wenscheljjk en om politieke redenen ook niet mogelijk acht, om zich in militairen zin met do kwestie van het Naburige Oosten te gaan bemoeien, doch afgezien daarvan werd geen gelegenheid ongebruikt gelaten om hot duidelijk te maken, zoowel aan de Kemalisten als aan de betrokken Tegee- ringen, dat Amerika niet zal afwijken van de jongste door staatssecretaris Hu ghes afgelegde verklaring. De „New-York Tribune", een ijve rig aanhanger van de huidige Ameri kaansche regeering, geeft een eere plaats aan een telegram van zijn cor respondent to Washington, dut als •igfc luidt: „President Harding en staatssecre taris Hughes werden verbijsterd door den geweldigen stroom van verzoeken aan Jc Amerikaans, he regeenng om z-ch or middellijk te mengen in l-el vraagt li k in zate het Naburige O-s ten cn zich zqo noodig met Groot Briltauhië te vereenigen, in geval er lorlog met Turk jc zou uitbreken. De pro te-te l tegen -le agressieve houding Turken, d e grootendeels wor den ontvangen van do zijde van ke-- icoüjke instellingen, verwekt door do berichten omtrent de Christenmoor- don, overtreffen verre de eischoii, wel ke. indertijd werden geBteld in zake het toetreden tot den oorlog, toen Duitsch- land ongewapende koopvaardijschepen in den grond boorde". De correspondent voegt er hij Hoo- go ambtenaren van de Amerikaanscho regeering gelooven, dat het onmogelijk zo:i zijn, Amerika er buiten te houden, indien het tot oen botsing tusschen Turkije cn Brittanniè mocht komen. De demonstratie van do openbare meening maakt het thans waarschijn lijk, dat Amerika bereid zal zijn, zich tc vereenigen met een waarborging van de vrijheid der Dardanellen". Acht milliard mark per dag! De 30e September he%ft in de Duit- sche handelswereld tot grooto moei lijkheden aanleiding gegeven in ver band met de uitbetaling van het per soneel, wegens het tekort aan betaal middelen. Dezo schaarschte aan betaal middelen is, behalve van de waardeda ling der mark, ook het gevolg van het hamsteren van aanzienlijke be dragen papiergeld door de bevolking, alsmede van het afvloeien van het gold naar het buitenland. De rijksbank kan ondanks al haar pogingen niet meer aan de vele behoeften voldoen, niettegenstaande het feit, dat in den laatsten tijd groote hoeveelheden bil jetten van 100 tot 10.000 mark zijn ge drukt. Men zal echter doorgaan met drukken van papie'ge.J, waarbij or': do hulp van particuliere drukke rijen is ingeroepen, zoodat men er op rekent, dat 11a den 9en October gere geld dagelijks 8 milliard mark aan bankpapier de drukkerijen zal ver laten. Men deukt, dat hierdoor aan aan de behoefte aan betaalmiddelen in voldoende mate voldaan zal kunnen worden. Verspreid nliows HET PROCES MOORD RATHENAU. Dinsdagochtend begon te Leipzig voor het Staatsgerechtshof het proces tegen de 13 beschuldigden, die zich wegens moord op Rathenau of medeplichtigheid daaraan moeten verantwoorden. We gens moord staat alleen nog de studen' Ernst Werner Techow terecht. Het open baar ministerie wordt waargenomen, door den Obergerichtsanwalt Ebermaier, die reeds als zoodanig in het Kapp-proces is opgetreden. De verdediger, Hahn, trachtte de digheid van de wet tot bescherming der republiek te bestrijden en het gerech'j- hof, zoomede den president en de mede- rechters te wraken wegens hunne poli- trieke gezindheid. Zijn voorstellen werden evenwel verworpen, waarna door den Senaats-president Hagen de aanklacht werd voorgelezen. In den namiddag begonnen de verhan delingen met de uiteenzetting van bij zonderheden betreffende den moord en werd Techow verhoord. HET PROCES TECEN OEN SECRETARIS VAN EISNER. Voor het volksgerecht te Munchen be gon het proces wegens landverraad tegen den particulieren secretaris van Eisner, Fechenback en twee medeplichtigen. UIT IERLAND. De actie der Vrijstaters. Een oommuniqué uit het hoofdkwar tier van liet Vrijstaatleger zegt, dat de V rijstatela Inchigeslagih, in het graafschap Cord veroverden en ver volgens hun opmarsch naar Ballinge- ry voortzetten, waarbij zij levendige® tegenstand ontmoetten van republikei nen ten getale van verscheidene hon derden voorzien van mitrailleurs en pantserauto's. Hun verliezen waren talrijk. Zij verloren ook twee hunner auto's. AFTREDEN VAN MINISTERS IN SPANJE. Volgens de „HeraJdo" zouden de mi nisters van buitenilandscihe zaken en van handel den wensch hebben te kon nen gegeven af te treden wegens de houding, door de mijnwerkers van Asturië aangenomen ten aanzien van sommige bepalingen van de Engelsch- Spaanscbc handelsverdragen. UIT HET VERRE OOSTEN. Uit Tokio wordt gem did: Ernstig© er wikkelingen worden verwacht als gevolg van het in bezit nemen van twintig uit Wladiwostok afkomstige wagonladingen wapens door Chang Tsolin. Het wordt mogelijk geacht, dat de geiheele voorraad munitie te Wladiwostok, die, naar gemeld wordt een waarde heeft van CO millioen pond sterling, in handen zal vallen an generaal Dietericha, die het bovö voert over de Witte troepen. LENIN HERSTELD. Uit Moskou wordt gemeld: Lenin, de president van de Sovjetregeering, die reeds verscheidene weken hier ver toeft, ie thans zoo ver hersteld, dat hij volgens oen hier gedane mededeeling, in staat is zijn werkzaamheden te her vatten. VERKLARING VAN DEN DUITSCHEN BUKSKANS EL EES. De Rijkskanselier verklaarde aaa een ertegenwoordiger van het blad El De- bate opnieuw, dat het vermoeden onbe grijpelijk was, dat Duitschland of zelfs do Duitsche regeering opzettelijk de da- de waarde der mark begunstigde, die reeds lang niet meer kwam door do vermeerdering van het papieren geld, het kwaad wortelde, waaraan Duitschland, Europa en de gebeelo wereld leden, namelijk in de ondragelijke scha- dploosstollingscischen. De oplossing der .ehadeloossteïlingsqaaestie in economi scher] zin was niet slechts oen levens- raag voor Dnitschland, maar voor de ge- heelo wereldeconomie, niet het miast ook voor de neutrale landen. HET KONINKLIJK' BEZOEK AAN' AMSTERDAM. Tijdens het verblijf der Koningin te Amsterdam worden audi entice verleend uitsluitend aan personen, die te Amsterdam wonen of aldaar hun werkkring hebben. DE COOISCHE SPOORWEG PLANNEN. Het oomité van actio inzake 'Je Gooische spoorwegplannen heeft het initiatief genomen tot een bespreking met vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen, welke zal plaats vinden op aanstaanden Zater dag te 2.30 uur in het gebouw In dustrie te Amsterdam. Het doel is te komen tot een georganiseerde samen werking in de eerste plaats tot be scherming van bet Gooi. EEN BAKKERSCONFLICT. Sinds eenige dagen voeren de bakkers- patroonsorganisaties te Amsterdam een actie tegen een bakkerspatroon aklaar, den lieer H., die den priis het brood heeft verlaagd. De reden van de actie ontvouwde het comtte van verweer uit de bakkerspatroons organisatie thans in een adres aan B. en W. van Amsterdam. In dat adres deelt het comité mede, dat de heer H. tegenover bestuurders van patroonsorganisaties heeft toege geven, dat hij door een broodafslag van vier cent „oneerlijk'' handelde, waar zijn gebouwen en ovens er eenmaal stonden, hij tot eiken prija debiet wilde hebben, ook al zou hij met verlies moeten werken. Hij spe culeerde daarbij op een naar hij hoopte te verwachten prijsdaling van de bloem, teneinde zijn schade dan weer te kunnen verhalen. Het geldt hier derhalve aldus het adres een manipulatie van den heer H., hetzij om den verkoop van zijn zaak te farceeren, hetzij om door be neden kostprijs te werken verschil lenden bakkers debiet af te nemen en te ruineeren. De patroonsorganisaties die de handeflsopvattingen van den heer H. kenden, hebben zich toen de- zaak aangetrokken. R.C.H. VOETBAL. -HAARLEM. Voor den voetbalwedstrijd tusschen Rj C. H. en Haarlem, die Zondag op het terrein aan den Middenweg gespeeld wordt, zijn de elftallen als volgt same» gesteld 1 Rads ma, Kuyt, Hanevoet, Geutsken», Nieuwenhurs, Krom, Koning, Van Dam, Roslfsoma, Nachtegeller, ER VAN DOOR. Een kantoorbe diende van die Centrale Boekhouding dei- Gemeentebedrijven te Süiedreciht moest Zaterdagmorgen een bedrag van 500 bezorgen op de Nationale Bankvereeniging aldaar. Hij heeft dit geld niet bezorgd en is verdwenen. De politie doet onderzoek. DE ARBEIDSTIJD VOOR DE SLACERIJEN. Naar de directeur-generaal van den ar. beid aan De Slagerscourant heeft mee gedeeld, ligt het in de bedoeling van den minister van Arbeid om de bestaan de faciliteit (de 50-urige arbeidsweek) voor de slagerijen, welke 24 October a.s. eindigt, voor den duur van één jaar ts verlengen. Binnenland EEN APPELBOOM LN BLOEI. Te Nieuwolda (Gron.) staat een appel boom thans opnieuw in vollen bloeL GEVAARLIJKE SCHUTTERS., Jn het Frederik IlondrikpJantsoen te Amsterdam werd Maandagavond iemand, die daar liep te wandelen een kogeltje dwars door zijn hoed ge schoten. De dader werd niet ontdekt. Zaterdagavond moet daar ter plaatse iets dergelijks voorgevallen zijn, zegt het Hbld. OVERREDEN EN GEDOOD. Dins dagmorgen is in de Lijnbaansteeg te Amsterdam oen 4-jarig meisje door een met oen paard bespannen vracht wagen overreden en gedood. DOODGESTOKEN. Zondagnacht is op ©en Duitsche kennis in de na bijheid van Millingen de Fnesche schipper Pietersma uit Het Meer bij een vechtpartij doodgestoken. De da- dera zijn onbekend. DIEFSTAL. Te Amersfoort zijn twee Ehritscho dienstmeisjes, die zich goederen hadden toegeëigend van hun patroon, gearresteerd. Een paar Duit- scher3 zorgden voor den afzet van het gestolene. Ook zij zijn in verze kerde bewaring gebracht. EEN NEDERLANDER TE ANT WERPEN VERMOORD. Zaterdag avond is te Antwerpen de 67-jarige Nederlander Jan Hondema, die dam1 een herberg houdt in zijn woning door dronken dokwerker met een mes in den hals gestoken en spoedig daar- na aan bloedverlies gestorven, zoo bericht de „Msb." STUMPERDJES. De grenspolitie heeft te Gendringen vijf Duitsche kin deren, die den heelen dag hadden rondgezworven onj voedsel, slapend op den weg gevonden. Gezorgd is, dat de kinderen in een boerderij zijn op genomen. DOOR ELECTRICITEIT GEDOOD. - Maandagavond had de 13-jarige M. to Bolnes het ongeluk een electri- schem draad te grijpen, terwijl hij over een schutting wilde zien. De stroom beeft hem op slag gedood. Ziin kame raad, die hem wilde bevrijden, viel bewusteloos neer. HET A-^G. NED. VERBOND. Groep Nederland van het Algemeen Ned. Verbond zal dit jaar haar groeps- dag te 's Graveuhage houden en wel op 14 October a.s. Te twaalf uur voormiddag zullen de deelnemers verwelkomd worden door B. W. ten stailhuize ia do Javastraat. Om half twe6 uur algemeene vergadoring in Pulchri Studio, te oponen door den groeps- voorzitter, prof. van Schelt au. Majoor Oudendyk zal de gedachtenwis- liug inleiden over de roeping en de taak van het A. N. V. in het algemeen en groep Nederland in het bijzonder, an Weel zal een en ander over onze taal bespreken. vjjf uur geineonschappeljjke maal- tjjd in het restaurant Dejjers op het Bui tenhof. Oin acht uur Dietsche kunstavond in Pulchri Studio {de eerste van dit sei zoen). Het kwartet Rucharj Hol zal lie deren zingen. De heer Brettani zal voor dragen. Mevrouw Anni CleuverLong aan den vleugel. De heer Oostdam zal liederen bjj de luit zingen. BELASTING OP DE VRACHTAUTO'S. De raad van Arnhem heeft vastgesteld sen verordening tot heffing van een be- .asting op do vrachtauto's. Daarbij wordt verschil gemaakt tusschen vrachtauto 's met eushionbanden en auto's met mass-e- banden. Voor vrachtauto's waarvan de eigenaars buiten de gemeente wonen, zal de belasting evenredig zyn aan het aantal dagen per week, dat zjj van de gemeentewegen gebruik maken. Aan on dernemers voor goederenvervoer znl een reductie van 25 pcL worden verleend. De belasting varieert van f 90 tot f 130 per jaar. DE ZAKELIJKE BELASTING OP HET BEDRIJT. Bij de behandeling van do gemeontebe- grooting te Den Haag zal het comité van Actie tegen de zakelijke bedrijfsbelasting zoo wordt gemeld, opnieuw een krachtige actie tegen deze belasting gaan voeren. D1PHTHERIE IN EEN K LN DEP- KAMP. Vaz Dias meldt uit Didam In het alhier gevestigde kamp van de Centrale Commissie tot uitzending van kinderen naar buiten, waar voor dit jaar thans de laatste groep van honderd kinderen van elders verblijft, deed zich dezer dagen een geval van diphtherie voor. Toen nog enkele andere kinderen verschijnselen begonnen te vertoonen, die er op wezen, dat zij allicht ook door deze ziekte waren aangetast, werd door de directie de tusschenkomst inge roepen van den Geneeskundigen Inspec teur, belast met het toezicht op de be- smettelijko ziekten in de provincie. Bij het onderzoek bleek, dat de zaak waarschijnlijk moeit worden zocht in een tijdelijk aangestelde zorg ster. Besloten weid dat hei kamp niet hoefde te worden gesloten. Sedert eenige dagen hebben zich ge lukkig geen nieuwe gevallen voorge daan. Biesh aar, M. Houtkooper, Van Daalen, Dik, HAARLEM 1 Van Pellecom, Brakel, P, Tekeleaburg Maas, Angenent, Scheidsrechter is de heer J. J. F. van Gessel, dezelfde die op Zondag 3 September zoo correct den wedstrijd D. F. C.R. C. H. in Dordrecht leidde MBLKPRLJ6VBRHOOOING. Dc rereeniging „Hermes" en de georgani seerde melkslpters te Amsterdam hebben besloten met ingang van heden aldaar deu melkprys met 2 cents per Liter te ver- hoogen. De prys wordt dan 19 eents per DE OOMMUNISTEN EN DE WERKLOOSHEID. De Tribune verklaart tegenover dc mededeeling van den heer Stenhuis in de vergadering van Moderne Bestuut- dersbonden, dat er heelemaal geen sa menkomst is gehouden van voormannea der Communistische Partij in Nede: land. VERMIST. Sedert eenige dagen wordt te Zutphen vermist de 37-jarige Albertus S., aldaar. Op den avond van 27 Sept. j.L heeft hij zijn woning ver laten en is tot heden Diet teruggekeerd, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hem een ongeluk is overkomen. DE BELANGEN OER TUIN BOUWERS. Mevrouw A. AukesTinmiers en de heer en D. Kooiman, Jac. Met en P. Trapman, allen lid van de Provincia le Staten van Noord-Holland, hebben de Ged. Staten een circulaire ge zonden, waarin de aandacht ge vraagd wordt voor de tuinbouwers, wier belangen tegenwoordig door de abnormaal lage prijzen der tuin- bou w-producten in hoogst ernstige mate worden bedreigd. Onderteekenaars dringen bij Ged.. Staten aan, te willen bewerken, dat bij wijze van noodmaatregel ten spoe digste inet geleidelijke uitvoering der kanaal plannen een aanvang worde gemaakt. Ten slotte wordt nog de aandacht gevraagd voor twee andere zaken: den omslag door het hoogheemraad schap Noord-Hollands Noorderkwar tier, en de kosten van wegenonderhoud. Bij het eerste punt wordt gewezen op den groeten druk, die de heffing van den omslag heeft, waardoor een groot deel van de omslagplichticen zelfs met inspanning van hun uiter ste krachten niet in staat zullen zijn de bedoelde belasting op te brengen. Geheel afgescheiden van de vraag blijvend een andere regeling worden getroffen, meenen ondertee kenaars, dat de provincie ten be hoeve van hen, die veel meer dan ,,hun uiterste krachten" zouden moe ten inspannen 0111 deze belasting op te brengen het Hoogheemraadschf tijdelijk door de provincie van de uit- keering wegens watersnood kosten dient te worden ontheven. Het tweede punt hetreft de koeten van wegenonderhoud, die op de ten van gemeenten en waterschap pen in de laatste paar jaren eon zeer neen amen invloed heblien ver kregen. Er treedt hier op den voor grond een algemeen provinciaal: en ■ijksbelnne. Provincie en riik behoo- ren lift dit oogpunt bezien een aan merkelijk deel der kosten over te ne men. LOODHOUDENDE THEE. Het Maandblad togen die verval- aehingen schrijft ïn de laatste af levering van net ..Zeitschrift für Untersuchung der Nabrunes u. Genuesmittel" komt een belangrijke mededeeling voor inzake thee uit den handel, bezwangerd met looddeelen. Met het oog op het eroc** internationaal gebruik van dit han delsartikel niet het minst voorae kor in ons there: nakend land bij uit nemendheid nchten wij eenige na dere bijzonderheden en een waar schuwing ten deze. in het algemeen op haar plaata. Bij een enquête van overheidswege onlangs te W«rzburg gehouden', bleek dat in c-en groote détailzaak aldaar theo verkocht werd. welke talrijke crriize metaalachtige deeltjes van ver schillende grootte bevatte. De hiervan bereide thee bleek opee'oste looddee- len te hervaten, hoeveelheden welke ala beslist schadeli'k voor de gezond heid geacht moeten worden. De ver ontreinigde thee werd dientengevolge onmid !-:-lliik uit den handel genomen vernietigd. De oorzaak bleek de volgende te zijn Door het indringen van zeewater en het lange verblijf in de schepen, was de metalen verpakking (het „thee- tood") ten deele geoxvdeerd cn kor relig geworden, zoodat het zich m kleine i.-eltjee inet de thee vermengd had. Het z.g. „thee-stannioo!" bleek niet minder dan S4.40 pot. oodl tc be vatten. HERHALINGSOEFENINGEN |1W3. Het ligt in het voornemen van den minister van oorlog in 1923 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te doen komen: van de infanterie de helft der lichtingen 1918 cn 1920 voor den tijd van 20 dagen: bij de cavale rie de lichtingen 1618 en 1919 voor den tijd van 13 dagen; bij de bereden artillerie iï£ lichtingen 1918 en 1919 resp. voor 13 en 20 dagen; bij de on bereden artillerie dc lichtingen 1918 en 1920 tesp. voor 13 en 29 dagen, bij de genie de lichting 1920 voor 20 da- gcn. DE KONINCSQUAESTIE IN HONGARIJE. Daar volgens ae wet de kroning van een nieuwen koning binnen w» maanden na den dood van zijn voor- gameer moet geschieden, logden de Ilooeaareche legitimisten op 1 Octo ber een verklaring af, inhoudende, iii de erfelijke troonsopvolger van Karei IV zich ten gevolge van force majeu re niet binnen den voorgosefcrevor tijd kon laten kronen. Deze verklaring heeft echter geen enkele practised** beteakenis. INGEZONDEN M EO EO E E LI N CEN k eo Cts. per regel N.V. „DE TIJDGEEST". Trekking van 975 nummera ten overstaan val Notaris A G. Multt Dinsdag 3 October 1922. Prijs van t 1000 3963 10187 10874 13829 J 5498 400 3611 12364 16781 20599 200 10144 14736 16114 16647 100 80 620 1198 1663 1946 3227 5?89 6803 11697 12723 19124 19605 Prijzen van t 90.— eigen geld.) 57 2959 5991 9242 11504 13624 15711 17787 19539 .230 3187 6427 7 28 67 17908 44 49 3485 34 t-3 11C39 91 63 51 19623 -431 3562 82 9309 11745 94 15808 18112 95 47 3710 6593 66 6313754 1418278 19783 £0 76 6762 9466 11921 56 8018309 19885 604 3.-28 6800 9560 68 13839 15972 18406 19919 1131 3937 6947 9860 82 1390316026 HO 43 1292 64 7067 81 12074 12 37 18572 52 1567 4037 7121 9999 12292 55 16219 18677 20142 84 51 7694 10087 12328 14062 28 18736 58 1652 57 7767 10123 31 14174 16313 92 78 1793 78 Ï8G0 58 12420 14227 76 1&C2I 20234 1915 4344 5 97 95 1433316430 47 20344 35 4454 812l 10292 12583 37 44 58 20434 2071 4619 82 10303 12681 3916528 73 86 2220 47 8246 10431 84 89 391897120644 2360 4955 8320 99 9914564 55 96 8' 2453 81 8491 10664 12720 14675 57 19015 95 73 5294 8525 1071 y 3714724 59 19123 20701 2602 5304 8610 27 12822 14S1U 16635 74 20895 79 20 9004 10922 34 20 87 5522 47 11201 47 15216 2707 23 914911337 50 1532J 1GS3J 19320 25 5619 £5 42 13036 93 17180 48 2930 30 94 8213119 15520 17427 19435 54 5754 9212 93 134s9 34 17517 78 58 5978 1311498 13547 15672 30 84 Later aflosbaar. 39 2116 4191 6596 9123 11298 137S2 16416 18683 r/' 99 6639 57 1131513820 33 18716 08 42 4205 56 88 50 41 35 19 95 54 16 70 y2 83 54 86 18852 102 62 54 78 89 13559 1651118903 76 73 -43CJJ 67/0 9232 U4U5 71 34 32 88 «W iy ,7 49 73 14C26 94 37 207 2221 52 £1 6011537 351568819002 SO 9311 41 49 16716 51 311 94 87 I 17 81 42 31 86 6925 463 50 93 33 79 53 48 9438 ,76 14203 62 73 55 53 81 40 1319133 91 73 11619 82 92 'SI JU 14319 1662b 1920» 56 46/7 86 53 4721 503 9J 4841 12 2410 96 U7bJ 14548 60 1! 45 £552 U8ub 55 69 51 <A Ji 73 1690J 32 26 49 83 9638 11902 14709 18 19419 64 28 61 7012 39 29 55 Cl 40 65 j 4921 42 40 44 9017023 61 97 59 40 52 0912039 14829 59 64 615 2527 75 78 85 62 bi ol 1S52I 5065 94 9706 5j U lo v» 53 2613 56 7139 13 O) 90 91 15613 74 35 60 7214 21 66 14910 17147 2-3 711 97 74 37 7y 23 80 197-2 27 2742 5198 76 96 39 17212 13 33 90 5298 48 9818 12197 81 37 ;9 53 91 5334 65 43 12263 82 43 73 81 2812 tö 72 79 85 83 63 74 826 17 56 85 881243a 921732J '.O 48 97 5413 732b Ö978 46 97 3519824 53 2603 5511 7453 0045 6215021 174(7 3J 71 3037 24 7514 75 72 31 99199H 919 3108 57 58 83 «1 £6 175.2 20 74 20 5603 7600 88 12500 77 46 37 1002 3224 11 4 10128 27 97 71 85 24 25 37 10 3» 35 15107 Tl 2C02J 11U 45 39 70 40 70 31 8ï 21 13 48 99 931024912669 38 90 31 19 60 5701 73 79 WJ 93 66 46 71 22 7729 86 12753 15286 17713 7' l 62 93 90 7862 'J912Ê07 15438 17821 85 95 3302 5849 7900 10307 64 2 56 20114 1214 15 59 40 15 73 t-217949 17 32 47 39 «5 57 87 12915 55 3b 87 7610405 7915521 7620210 56 43 5909 £0 1513017 7418032 15 75 M>4 13 8123 51 45 S318122 35 1319 50 64 33 58 £<*15649 49 87 28 3509 81 8361 05 7>. 74 5620313 41 2b 6033 02 74 13166 76 18230 45 45 88 55 7210524 74 77 37 2C&4Ü 84 92 6153 8447 31 13232 86 43 w 94 36tP 75 59 83 '3g 15741 50 20635 141» 25 77 72 10611 88 98 63 78 23 60 93 8524 65 1332315904 CU20704 ul 97 99 27 35 134UU i» 85 ;<J 69 3756 6233 71 10720 76 23 18327 44 1501 85 54 97 10852 82 52 30 59 13 89 6301 863/ lO 81 '8 a 1602 3824 6 52 £313504 92 18407 95 5 26 8 8775 10916 8 93 920875 «1 *9 54 79 62 4916017 15 83 66 8802 83 1360b 25 19 20907 1211001 93 3928 1712 78 1840 79 00 40:5 6411 8959 91 5 17 52 69 23 60 16129 74 36 66 44 89 50 13706 65 18534 1909 4IÓÜ 51 79 11 19 96 9CO» -w 83 23 6639 3511156 41 82 66 201» 31 43 37 11210 71 167.01 1®16 6b 79 73 33 32 87 79 22 g3 £8 77 96 57 89 94 46 Vorige lijst ontbreekt 13686 9449 m.z. 9440 13944 mz. 13949; 5605 m.z. 5605Ms I5767:°m z. 15766'°; 7786 vervalt. Op de lijst van 27 Sept vervalt 14373.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7