Rubriek van dan Arbeid. ZAKELÜKE BEDRIJFSBELAS TING TE ROTTERDAM. Ii verband met een door den raad aangenomen n>< tic van den heer De i ver ten g.u rte van een wijziging va Ue verarden ng oo de heffing •tn.'i 2akeli]t;e boasting op hel 1 o- drijf, stellen B. en W- voor do belas ting dio tct dusver 12 per arbeider bedroeg als volgt to wijzigen2 per arboiSèc wanneer wegens 10 arbeiders belasting verschuldigd is en 1 per arbeider méér voor ieder arbeider, waarvoor boven do 10 arbeiders be lasting verschuldigd is, tot een maxi mum van 12, welk maximum eerst bij 20 of meer arbeiders bereikt wordt. BESLISSING INZAKE FORENSEN- BELASTING. Ia het Tijdschrift der Nederlandscho Heidemaatschappij doet mr. S. S. do Koo mededeeling van oou belangrijke beslis sing inzake foronsonbelasting. Hot geldt den aanslag van do Directeur eener land- iouwmaatschappij dio buiten do provin cie Drente hoofdverblijf had; hoewel deze Maatschappij in ooa gemeente in do Pro vincie Drento een ontginning exploiteer de. Do Directeur bezocht de onderneming eens in de drie a vier weken een of twee dagen om de loopendo zaken met den op zichter ta bespreken. In een koninklijk besluit werd do aanslag vernietigd. 1 MISLUKTE SPEOÜIATIE. Hot te kort in kas van ruim 50.000 gld. van den voortvlacjitigen directeur van het post kantoor te Kollum blijkt het gevolg te zjjn van mislukte speculatie, meldt het Handelsblad. DOODGESTOKEN. Do ongehuwde 24-jarigo schipper, N, v. Striem, uit ltaamsdonkvoer, is Dinsdagmiddag op den weg van Ruanisdonkvecr naar Oostorhout na eon ruzie in con herberg doodgesto ken. Een man uit Goertruidenberg wordt ervan verdacht. TWEE MALEN DE 100.000. Een caféhouder in het Westen, te Rotterdam, heeft, naar de „N. R. Ct.meldt, het ge luk tweemaal de 100.000 to winnen, u.l. Dinsdag op 1/4 lot van do Haagscho Ver- zokertngs-Sociotcit, die op do Staatslo terij trekt en Woensdag op een 1/4 lot van Ja N. V. „Do Tijdgeest". ZAL DE ZEGELPLAKK1NG VERDWIJNEN? Onlangs werd meegedeeld, dat de Minister van Arbeid bezig is, een ander stelsel van ouderdomsrente ver zekering te vervaardigen, waardoor wellicht het zegeltjes plakken over bodig zou worden. Naar Het Vad. verneemt, maken de werkzaamheden goeden voortgang. Van hior en daar. HET TEKORT BIJ DE SPOOR- V/ECEN. De loonsverlagin. o f premiestorting Naar de Tel. verneemt, zal door de directie der Xederlandscne Spoorne ten de volgende mededeeling aan het persofleel worden gedaan: „De dringende economische noodza kelijkheid om tot een algemeene ver laging van het loonpeil te geraken, welke zich bij de slechte geldelijke uitkomsten van ons bedrijf, voor in sterke mate doet gevoelen, noopt ons, naast ingevoerde bezuinigingen, met ingang vah 1 Januari 1923 over te gaan tot verlaging van alle in toet R.D.V. 1921 S.S./fl.S. genoemde loo- rien met 8V<j Wij kunnen ons niet aansluiten bij de heffing van pensioenpremie, zooals toet Rijk die op zijn ambtenaren wil .oepassen, omdat wij ons niet willen blootstellen aan het verwijt, dat wij op die wijze zouden terugkomen op het in 1921 ingevoerde stelsel van pre- mievrij pensioen. Liepen wij die kans niet, dan zouden wij bereid zijn ofschoon wij hierdoor liet offer brengen van tot eon minder doeltref fende bezuiniging op die uitgaven te komen den vorm te kiezen van eon heffing van pensioenpremie van 5Vfi van de bezoldiging tot 3000 en i van de volle wedde. Alleen in het geval, dat door liet personeel aan den laatstgenoemden vorm de voorkeur wordt gegeven bo ven een loonsverlaging van S'A van de bezoldiging en dat ons daar bij door de vakvereenigingen de ver zekering wordt gegeven, dat lrnt bo venstaande verwijt door haar of liarö Organen niet zal worden geuit, zullen wii lot dezen maatregel overgaan. Met het oog op het inwinnen van advies van den Loon raad, indien tot' loonsverlaging besloten wordt, ver wachten wij vóór 1 November e.k. de beslissing der vakvereenigingen. Zoo spoedig als ons dit mogelijk is, zullen wij overgaan tot invoering van een nieuwe pensioenregeling tot den geest van toet, aan de vakvereenigin gen toegezonden ontwerp. Wij kunnen op een ons door de vakvereenigingen gestelde vraag, ver klaren, dat wij niet op gïond van de bedrijfsresultaten in 1923 nogmaals tot het nemen van maatregelen van dergeüjken omvang zullen overgaan. Naast de thans bekende maatrege len, overwegen wij ook o.m. facilitei ten, die ons meer last veroorzaken dan het personeel voordeel brengen, zooate het dienstvervoer uit gunst 'niet het vrijvervoer) in te trekken". liet As de bedoeling dér directie van de Ned. Spoorwogon, dat van liol werkplaatspersoneel, waarvan de loonen reeds niet 10 zijn verlaagd, ook nog 31/-' zul worden gekort voor pensioen. Het Comité van Actie uit de spoor wegorganisaties zal Dinsdag a.s. de voorstellen der directie behandelen. HET WERKLOOSHEIDSVRAAG STUK. De Septembcr-aflevering van het .Tijdschrift van den Neder!andaclien Werkloosheids-Raad" opent met de prae-adviazen, uitgebracht aan de Ver. v. Gemeentelijke Werkloosheids- fondsen door de hoeren R. Sterfhuis, voorzitter van liet N. V. V. en A. R. Veenstra, secretaris der gemeente Amersfoort, over de vraag: „Op wel ke wijze ware, indien er in 1923 nog buitengewone werkloosheid heerscht en dientengevolge werkloosheids!;as sen niet aan hare reglementaire ver plichtingen kunnen voldoen, te voor Izien in de geldelijke nadeelen dei werkloosheid van leden dier kassen, die werkloos geworden zijn en recht op uitkeering hebben?" Deze prae-adviezen zullen worden behandeld in do jaarvergadering op Donderdag 19 October te Amsterdam te houden. De heer Stenkuis concludeert onder meer, dat de regeering tot plicht heeft uitgaande van de erkenning, dat de verzekerde arbeiders gedaan hebben wat redelijkerwijze van hen kan wor den gevergd, krachtens art. 3 al. 4 van 't Werkloosheidsbesluit 1917 moer dan 100 subsidie te verleenen, op dat de kassen hun reglementaire ver plichtingen tegenover hare leden kun ncfl nakomen. Daarbij gaan wij uit van de veron derstelling, dat op het oogenblik in het algemeen de bijdragen hun maxi mumhoogte hebben bereikt en niet hooger kunnen worden opgevoerd, zonder andere nadeden voor de ver zekering tengevolge te hebben. Mochten in bepaalde bedrijven de voor het doen van uitkeoringen be- noodïgde bedragen zoo hoog zijn, dat de opbrengst der bijdragen van de leden een orrbeteekende fractie is van liet benoodigde bedrag, dan ware een bijzondere steunregeling te treffen voor 4e "betrokken groep van arbei ders. De conclusies van den heer Veen stra luiden, dat a. onmiddellijk wordt aangevangen met de voorbereiding van een wet tot regeling van de werkloosheidsver zekering, volgens de beginselen, als door mij zijn ontwikkeld; b. 't Werkloosheidsbesluit 1917 wordt ingetrokken en vervangen door een 'noodregeling .bij wet, welke een algemeen crisisfonds in stelt; de gemeenten verplicht onmid dellijk over to gaan tot het oprichten van plaatselijke kassen; 3e. algemeene regels aangeeft voor de crisisuitloeeringen en de gewone uilkeeringen; c. de Staat stort dadelijk in het cri sisfonds een bedrag uit leening ver kregen dat als voorschot wordt gegeven en dat geleidelijk uit de nor male stortingen zal worden terugbe taald; d. de bestaando kassen worden op geheven en de daarin aanwezige gel den worden verdeeld over de gemeen telijke kassen in verhouding tot liet aantal deelnemers, dat in iedere ge meente woont; e. omdat voortaan de normale werk loosheid geheel zal worden bekostigd door de verzekerden en de gemeenten (en dus het Rijk niet meer be- hooft bij te dragen 50 of meer van de premies) ontstaat er een gewij zigde financieele vrhouding tuëschen Staat en gemeenten. Op grond daar van keert het Rijk voor éénmaal een1 bedrag uit aan do gemeentelijke kas sen, waardoor dom vermeerderd met het deel van de opgeheven kas sen een bij de regeling bepaald percentage inhouden van de reserve, welke volgens de wet (zie hierboven) aanwezig moeten zijn. DE ECONOMISCHE CONFEREN TIES. De leder- e n s c h o e n- i ii cl u s t r i e. Zooals men weet heeft de Minister van Arbeid het initiatief genomen voor conferenties, waarop werkgevers 1 en werknemers van verscMlïendé 1S- dustrieen en bedrijven den toestand van hun industrie en bedrijf mogen uiteenzetten en voorstellen tot verbe tering doen. Z.E. hoopt, dat deze conferenties wapenen tegen de ma laise en middelen voor opleving zul len voortbrengen. Woensdag heeft do eerste op het De partement van Landbouw plaats ge had. Zij betrof de leder- en schoenin dustrie. Fabr.kant, koopman en -ar beider waren vertegenwoordigd. Naar Het Vad. verneemt, mag deze confe rentie goed geslaagd hosten. Het bleek, dat de industrie in moeilijk heden verkeert, natuurlijk, maar ook, dat de fabrikant de zaken vermoede lijk te pessimistisch, de arbeider nog a.tijd te optimistisch, do dingen be kijkt. Men voelt, dat hierdoor de con ferentie ook zekere psychologische waarde krijgt. Hot- bloei verneemt vorder, dat de minister als vervolg op de conferen tie, thans aan de belanghebbenden zal verzoeken, zoo spoedig mogelijk concrete voorstellen ter' verbetering in te dienen. Deze voorsteken gaan dan naar jte commissie voor ecouomi- sche politiek die met bekwamen spoed haar oordeel over de voorstellen zal zeggen. Eiken Woensdag zal de Minister van Arbeid een industrieele groep ont vangen, tot ze allemaal op conferen tie zijn geweest. Op die manier wordt een belangwekkend overzicht verkre gen en de beste mogelijkheid dunkt ons, geschapen, om de verschillende takken zoo voordeelig mogelijk voor zichzelf en voor de lieele samenleving te doen samenwerken. GEMENGD ili NIEUWS Het aantal stakers gedaald. Naar het Hbld. verneemt, is het aan tal stakers in de sigaren-industrie geuaaid. In verschillende plaatsen ooral in het Zuiaen des lands, neb ben de patroons voorloopig de arbei ders weer op de oude voorwaarden lun den gang laten gaan. Ook in het Noorden des lands werkt -en groot aantal arbeiders op den ba ns van het oude loon en de 45-urige werkweek. Naar schatting staat ruim een derde van het totaal arbeiders in deze industrie buiten de fabrieken. j werknemersorganisaties hebben hu.il houding nog niet vastgesteld te genover de aangekondigde uitslui ting. De dreigende uit sluiting. Naar Het Volk van den modernen Sigaronmakersbond verneemt, is men over den stand van zaken best tevre den. Kalm zal worden afgewacht, in hoeverre de patroons hun dreigen met uitsluiting door een daad zullen laten volgen. Het hoofdbestuur heeft Woensdag maatregelen getroffen om er voor te zorgen, dat, wanneer uitgesloten zou vorden en ©enige patroons zouden -niks niet doen bijv. om redenen van eigen belang, er bn geen enkelen ge- organiseerden patroon die de eisohen niet inwilligt, zal worden gewerkt. een invoerbeperking. Naar de Maasbode verneem', is uit de besprekingen, die de commissie van overleg voor de schoen- en leder industrie heeft gehouden met de ver schillende rechtsche Kamerfracties, gebleken dat de Kamer naar alle aarschijnlijkheid niet zal zijn tc vin den voor een invoerbeperking, omdat daaraan noodzakelijk moet zijn ver bonden ofwel eene vrijlating met con senten, ofwel invoer uit niet, verboden landen met verklaringen van oor sprong, waaraan zeer groote bezwaren lijn verbonden. Op aanraden van Mgr. Nolens is een nieuw adres, gericht tot de Tweede Kamer, waarin niet meer wordt ge sproken van de wijze hoe onze indus trieën zullen moeten worden gehol pen, maar waarin in het algemeen op krachtige hulp wordt aangedrongen. Er is gebleken, uit de besprekingen dat wel kans zou bestaan op een recht dal de door valuta-verhoudingen ab normale lage productiekosten van el ders nivelleert met de productiekosten •an hier. In de R.K. kaïnerclub is het denk beeld geopperd om zelf met een ont- werp-r egel ing te komen, zulks teir 'oorlichting van Regeering en Kamer. DE AANMAAK DER SENOR1TAS. Het werk stopgezet. Naar het „U. D." verneemt, heb ben de sigarenmakers, die werk had den voor de uitvoering van de beken de groote order van sigaren voor de Spaansche regie, bericht ontvangen, dat over 8 dagen deze arbeid af loopt, aangezien deze Spaansche or der niet verlengd wordt. Het Volk verneemt, dat de stopzet ting van liet werk aan den eenoritas- order gelegen is in bet, feit, dat de eerste order ongeveer half October zal zijn voltooid en dal, omtrent de tweede order nog geen definitief re-' sultaat is bereikt. VLIEGONGELUK IN SOVJET RUSLAND. Litwinof, wiens verblijf tc Berlijn in hoofdzaak in verband slaat met de overeenkomst, welke tusschcn Kras- >in en Uruuhart is gesloten, zond, volgens hel „Berliner Tagcblatl", eenigo dagen geleden een schrijven naar Moskou, waarin' hij zijn stand punt ten opzichte van genoemde over- inkorost uiteen zette. Deze brief erd door een specialen Russischen koerier per vliegtuig naar Moskou gebracht. In het vliegtuig bevond zich ook de vroegere medewerker van tie „Frankfurter Zeilung" Popow. Tusschcn Kowno en Smolensk kreeg het vliegtuig echter een panne en stortte neer. De beide inzittenden werden zwaar gewond. Tevens is nog een ander vliegtuig, op weg van Moskou naar Berlijn, on- der weg neergestort. Het had zekere belangrijke stukken van de Sovjet-re geering in. Do vliegmachine is nog steeds niet te Berlijn aangekomen en men denkt, dat het onderweg is ver ongelukt. ERNSTIGE BRAND TE MARSEIL LE. Dezer dagen brak omstreeks miüdórnacüt een hevige brand uit in een rijtuigfubriek te Marseille. De fabriek werd vrij wel geheel verwoest terwijl ook de aangrenzende gebou wen schade leden. Het verlies wordt op G00.U0J francs geschat. HEVIGE BOSCH BRAN DEN IN ONTARIO. Bosclibraiidêii in Noord Ontario verwoestten Haileybury c-n Northoobnlt. Drie expresstreinen zijn vertrokken voor het verleenen van hulp aan daklooze houtvesters. Het uur woedt zoo hardnekkig, dat het niet to blusschen is. HET VERZET DER MONARCHISTEN TEGEN HET HUWELIJK VAN DEN EX-KEI2ER. Uit Berlijn wordt aan do Tel. o.a. gc-schreven Eenigen tijd geleden hobeibn we er op gewezen, welk een slag liet tweede huwelijk des keizere voor do monar chistische beweging in Duitschland beteekent. De militair-gedisciplineer de rechtsche bladen verbergen hun ontstemming in een obstinaat stil zwijgen. Hoe men echter over 's kei zers tweede huwelijk in monarchisti sche kringen denkt, blijkt dilïdelijk uit een artikel in het „Tagebuch" van Frau Helene von Boehler, oen beken de monarchistische publiciste, dio blijkbaar in de bladen van haar eigen richting geen gelegenheid vond, om haar meening te uiten. „Het hertrouwen van den keizer", zegt zJj, „is voor ons een siag in het gezicht, een ruk van den keizer wég, sterker dan de geheele overigens nau welijks waar te nemen republikeinsChe strooming. Eten keizer moet keizerlijk handelen. Zijn hertrouwen is niet, zooals een tweede huwelijk van den winkelier om dén hoek. eon particu- iere familie-aangelegenheid: het is een politiek feit. Wat had liet voor zin, ons het beeld van de overleden1 keizerin te teekenen, zooals men dat jédaan heeft: zinnebeeld der goed heid, zorgende echtgenoot e en moeder, overal nood-lenigende vrouwIs zij dat alles geweest, was zij het voor beeld van alle vrouwendeugd on, dan moet ons gevoel zich verzetten tegen dit overhaaste tweede huwelijk. Nog draagt do keizer den rouwband om zijn arm en reeds heeft hij een nieu wen verlovingsring aan zijn vinger. Tegen dit snel toegrijpen van een drie en zestigjarige komt ons instinct in verzet. Het huwelijk van een zestiger altijd minder sympathiek dan dat an eon jongen man. Maar over haasting van een grijzen weduwnaar is weerzinwekkend. Een keizer is tot keizerlijk handelen verplicht. Een keizer mag niet snel vergeten en ver- angen. De keizer vertrapt de monar chistische idealen van zijn eenvoudig ste-en trouwste volgelingen. Wat moet de papierhandelaar beginnen met de afbeeldingen van de overleden kei zerin, die hij vol piëteit lieeft uitge stald, nu hij van zijn prentkaarten- grossier reeds een eerste zending por tretten der nieuwe keizerin ontvangt? De keizer heeft een legende vernie tigd door zich den volke te vertoonen als de gemakkelijk getrooste weduw naar. Nog herinneren wij allen ons de Potsdaiiimer begrafenisj>!echtighe- den. Zullen binnenkort de geiUustreer de bladen ons Wilhelm 11 brengen als middelpunt van een pompeuzen bruiloft? Een keizer moet keizerlijk handelen. Wilhelm II zag de vernie tiging van zijn familie, de nederlaag van zijn legér, de verbrokkeling van zijn rijk, den diood van zijn vrouw. Heeft de ineenstorting Van Duitsch land, zoo denkt de éénvoudige vrouw,' dat hij, die reeds zooveel koeren groot vader is, nog neiging gevoelt tot een nieuw liefde-avontuur Rouwen was zijn plicht, ten minste had hij den schijn kunnen" bewaren. Het volk, dat eenvoudig en recht denkt, zal zich nooit kunnen voorstellen, wat er om gaat in het hart van dezen, grijzen, vergeetachtïgen bruidegom. Had Wil helm II nog eenmaal het leven willen 1 genieten, dan had hij den keizerlijken mantel van de schouders moeten wer pen, dan had hij in alle openlijk beid als hoofd van zijn familie moeten af treden. Om een leveuslustigen grijs aard, wien 't aan alle gevoel van eigenwaarde ontbreekt, bekommert zich niemand moer. - JAPAN EN HET WAPENSCHAN- DAAL IN SIBERIë. Uit Tokio wordt geseind; Het kabi net heeft besloten, drastische maat regelen te nemen tegen hen, die ver antwoordelijk zijn voor de uitlevering van groote hoeveelheden wapens in Si berië in verband met de terugtrek king van de Japanache troepen. Do •apens behoorden oorspronkelijk aan de Tsjecho-Slowaaksche troepen toe, die twee jaar geleder Siberië ontruim den. EEN NIEUW SERUM TEGEN CHOLERA. De Parjjsche Matin verneemt uit Tu nis, dat Nicolle, O'Connor en Conseil, drie geneeshceien van het insrituut-Pas- teur, een nieuw serum legen chole.a hebben bereid, waarmede zij met succes proeven bij zichzelf hebben genomen. DE OVERSTROOMING IN BENGALEN. Uit Bengalen wordt officieel gemeld, dat een groote vloed het district Blio- gra heeft geteisterd, waardoor do landbouw groote schade heeft gei leden. Er zijn mensclienlevens te betreuren. Nader wordt gemeld: Maandagavond is te Calcutta weer oor het eerst sedert acht dagen een trein uit Darjceliug in Noord-Benga len aangekomen en naar <Le corres pondent te Calcutta van de „Daily Telegraph" aan zijn blad seint, heb ben de overstroomingen in dat gebied volgens de mededeeringeil der aan gekomen reizigers ontzettende ver woestingen aangericht. Het is thans nog niet mogelijk ook slechts bij benadering het aantal slachtoffers te schatten, doch uit liet feit, dat een belangrijk spoorweg- kruispunt dagenlang vijf a tien voot onder water stond en dat zich daar duizenden vluchtelingen bevonden uit de dorpen in den omtrek, die geheel werden weggevaagd, valt af te leiden dat liet aantal omgekomenen zeer groot moet zijn. Duizenden verdron ken runderen en paarden spoelden aan tegen den spoordijk. De oogst is geheel vernietigd. Een ontzaglijk aan tal personen is dakloos en van alles beroofd. Er zijn reeds maatregelen tot •teunverleening getroffen, doch dui zenden hongerende vluchtelingen be vinden zich nog in de hutten, die in derhaast op elk hooggelegen plekje grond zijn opgericht. Eenigo dagen geleden stond de geheele spoorlijn nog drie voet onder water en nog steeds maakt liet landsoha.p den in druk van een groote binnenzee, waar in alleen enkele hooggelegen dorpen als eilandjes zichtbaar zijn. Het is zonder eenigen twijfel de ergste overstrooming, die sinds heu gelijke tijden in Bengalen is voor gekomen en de catastrophe is vol gens de laatste berichten, nog verer gerd door het uitbreken van de cho lera. DE OUDSTE BOOM DER WERELD. - Volgens het „New Bulletin" staat de oudste en misschien ook wel de dikste boom der wereld te Santa Ma de TuJe, achttien nu'ji van O-axaa- ca (Mexico). Deze boom is een „broer tje" van den Moeras-cypres, waarvan een aantal exemplaren in ons land gevonden worden, en is ingeschreven als Taxodium mucromatum. De hoog te wordt geschat op vijftig meter en daarin wordt hij door tal van andere •eteranen in de schaduw gesteld, naar de ouderdom is zeer bijzonder; men geeft hem niefeminder dan vijf duizend zomers. De doorsnede van den gigantischen stam is zestien me ter. Mr. C. J. Chamberlain bracht hem in 1908 een bezoek en vond hem in een uitstekende conditie; geen dood takje ontsierde hem. Voot dat de py- ramiden van Egypte waren gebouwd was het een flinke boom en toen men Rome stichtte moet hij reeds bekend zijn geweest als die Groote Boom. Een boom van 16 M. diameter heeft Kerk en Schooi NED. IIERV. KERK. Beroepen t» West-Terschelling dr. J. Th. Ubbink, te Roodeschooltc Zeist ds. G. IL Bee- keakamp, te Leiden. AANVAARDING IIOOGLEER.AARS- AMBT. De heer C. M. van Wijn gaarden, werktuigkundig en scheeps bouwkundig ingenieur, wonende te Delft, benoemd tot hoogleeraar in Je werktuigkunde aan de Technische Hoogescliool te Delft, heeft zijn ambt aanvaard met oon rede, getiteld: „De ontwikkeling van het baggerwerk- tuig". NED. IIERV. KERK. Beroepen te West-Terschelling dr. J. Th. Uub- bink te Rogdesöhool. Te Zeist ris. G. H. Beekenkamp te Lelden. N.V. „DE TIJDGEEST^ Trekking van 975 nummers ten overstaan vad Notaris A. G. Mulié. Donderdag 5 Octobei 1922. P=s van f 1000 522 632 15103 16654 403 20533 200 4354 8674 133S6 156S9 2C93# 100 4633 7880 8953 9893 1263f 12974 13204 16093 18983 208IC Brijzen van f 90.-- eigen geld.) 147 2813 4453 7193 9413 11614 13819 15909 18428 91 23 4537 7338 9521 22 13906 42 57 201 57 39 61 9601 11803 14001 59 18607 329 2909 4731 89 47 11906 50 03 58 74 59 37 7425 9935 53 77 891881» 646 3077 95 7520 46 72 14142 16393 76 716 86 4875 86 8212059 14344 16447 18902 872 3171 4909 97 10038 91 14487 1G556 40 1050 75 12 7637 56 98 14586 85 61 87 3234 5213 41 5812437 9910600 19139 1107 3328 5368 77 10218 12526 14678 42 193CT 89 57 79 96 10318 12672 14766 7019456 1210 66 5665 7798 32 12/27 14878 92 77 1453 3545 5871 99 10486 12S05 14959 16750 1960S 87 3601 81 7814 10747 62 93 lê&'O 51 88 3706 5972 20 10827 13030 150-17 16972 19734 1710 63 6267 8C23 11099 33 85 17052 19924 19 3S39 89 8255 11107 13147 83 68 20502 1848 69 6351 8301 26 54 1519117155 94 2109 3976 67 8675 30 69 15259 17322 205» 82 4023 6425 8744 71 13205 15385 83 81 2302 41 46 93 11394 13310 15473 17450 2073S 70 4200 6617 8930 11459 13465 83 17030 55 87 20 41' 98 63 74 15508 42 20839 2441 72 6808 9018 11516 13729 7817815 4? 2614'4426 7037 9111 21 67 15616 17906 2095ft 69 44 87 9331 3913816 15760 18041 Later aflosbaar. 67 2059 4262 6799 932211771 14140 1664119101 82 73 94 6816 34 78 79 tl 43 93 213! 4342 18 9405 11821 142C0 16737 4Ï 108 93 80 38 41 40 7 42 6S 23 2233 85 72 43 65 53 88 81 37 SO 4406 6963 84 SS 87 16801 51 2364* 10 99 S911SCO 6 19277 75 2411 27 7003 9530 39 14325 46 92 93 51 'ld 49 78 45 49 IS 94 2509 69 84 5012108 78 95 11 66 4601 37 90 72 35 II 19447 - 35 90 50 45 9612211 14533 22 83 41 94 97 7238 9606 35 77 63 19538 81 2611 4704 7351 369 34 13 56 73 46 71 75 402 57 4818 7475 11 84 96 99 28 2705 4957 7507 97S0 60 43 74 24 95 56 84 53 93 514 94 92 31 9805 65 14335 73 99 84 2803 5013 64 2512601 6617312 19624 90 19 18 92 63 11 14958 42 36 621 27 52 7618 9938 23 83 87 67 SS 81 5123 24 48 3315CH9 98 19716 98 25 7818 79127C5 ö7 17432 24 »6 29 87 10031 46 15162 1752u 19805 zo 00 57 97 63 73 86 69 tO 52 74 70 98 6512802 88 17617 19931 67 91 5226 7912 10113 36 15222 33 38 38 31 26 60 63 77 40 50 41 57 B6 94 1771220004 61 44 60 12904 15346 18 13 65 53 72 8 58 59 719 827 65 3003 997 10 1030 21 75 80 58 48 5325 8099 1100 49 80 8112 10206 8 54 86 22 67 35 75 5444 26 10326 89 53 61 78 5501 99 33 90 15500 3 8214 35 94 20139 31 7317816 53 69 91 17 89 7815401 60 20206 6! 14 71 81 7717962 41 8300 3713C07 82 6620357 41 10480 26 15643 87 74 66 10555 76 9918020 78 73 7313104 15758 24 gU W 10651 I3 15SCU 44 201215 oo vi 88 56 27 32 70 45 46 82 69 92 78 92 82 98 gï 79 3358 70 8412 80 94 91 18177 cO 1305 74 86 29 10707 13262 15937 y5 47 82 5833 49 91 21 68 18222 20503 55 3403 5920 86 94 1424 S3 6009 8586 10841 59 3517 25 88 43 78 28 30 89 95 93 1524 55 85 91 1090313302 26 60 87 92 4313408 40 3613 6132 99 58 87 1609 74 64 8664 6713501 22 3741 83 65 89 17 36 57 6240 78 11066 33 16119 S3 20713 43 84 49 8712 UI54 62 31 94 34- - - 52 8805 73 13644 15237 18645 43 60 811215 13724 76 86 56 Z3 zr 98 49 19 38 80IB7U5 58 69 62 6310 5811313 62 95 55 97 62 3313818 16305 6220323 150 59 66 69 96 3103 1218 4 22 32 63 28 3218 75 37 26 5737 70 64 79 1604/ 89 49 18X0 5a 26 60 95 78 92 20615 83 18-139 84 18510 1704 zoo weinig indruk op hem gemaakt, omvang van aaht en veertig meter. 79 82 1807 3359 50 69 8 82 64 70 75 71 74 209» 21 4020 6423 9015 11434 13S05 1641-1 S0 74 41 61 81 3011503 53 20 18811 83 1902 Ë9 6529 26 59 58 52 10 4137 40 9139 78 68 61 18914 61 40 80 63 11601 91 Ti 15 87 48 662.) 67 4 14032 79 29 95 75 28 9214 64 38 98 19027 2013 4245 36 40 11741 40 16518 79 4-1 48 6765 97 49 14119 16626 86 Vorige lijst stond 5735 m.z. 57o5w 7 63J ont breekt. 10269m.z. 10264'0 14222»" vervalt 11646»'' m.z. 11649^ eeniga stappen voort. Mariön snelde haar achterna en greep haar bij de hand. „V, juffrouw Ames", stamelde zij, gaat u toch zoo niet weg. Ik vind het zoo vreesdij);, u te hebben moeten teleurstellen". „Denk er maar niet meer aan", zei Luc-ille. „Ik heb te veel aan mijn vriend en te weinig aan jou gedacht. Het was niet goed van mij, er zoo Vast op te rekenen, dat „Dat mag u niet zeggen, juffrouw Ames. U hadt. het tolstc recht, mij te vragen, wat u wilde, u die mij van den dood redde en die voor mij zorg de, alsof ik uw zuster was. Ik zei toen, dat ik mijn leven wel voor u zon willen geven cn nu Hier barstte zij iil tranen uit. Lucille begreej) op eens, hoe zelf zuchtig ze gehandeld had. „Marion", zei ze, „ik zie nu in, dat ik verkeerd gedaan heb. Ik wilde van jo dankbaarheid partij trokken. Ik weet zeker, dat hij dat nooit zou ge daan hebben. Hij i.s de meest hoog staande man, dien ik ooit ontmoet heb, Ik heb hem lief, Marlon, maai bij weet het niet en z tl het misschien wol nooit weten. -1 vertel liet jon. «omdat je, nu je dit wer-t in i inb eelden vergeven .tul', net ik jo zoo veel leed berokkend heli, juist nu te Je weer gelukkig bog i t? gevoelen „O, juffrouw Ames en u hebt die lange refs alleen daarvoor gem.mkt? O, kunt n nog ijiet .en pnur dogen blijven?" „Neen, dat gaat niet. II; moei van daag nog naar hu s terug". „En nu zult u auijmeen.m, dal mijn liefde voor u n:et zoo root n as, als ik ti had laten denken" /e: Ma rion met een snik, maar toch kan niet anders handelen". „Natuurlijk niet. Ik had het jo ból; niet mogen vragen. Vergeef mij, dat ik je zoo'n verdriet gedaan heb". „O, waarom moet u zoo. gauw weer heen gaan?" „Omdat ik nu xüoet trachten, mijn vriend op eon andere manier té hel pen". Te zomen liepen de meisjes voort, lotdal zij aan liet Victoria Hotel wa ren. Daar gekomen, wilde Lucille af scheid nemen, maar Marion verzocht haar, nog even onder de veranda te blijven wachten. „ïk moet nog iets van hoven ha len", zeide zij. Lucille' ging op een der stoelen zit ten en staarde voor zich uit. In den tuin.tegenover het hotel, zag zij me vrouw North met haar kinderen zit ten en koffie met s'agroom drinker.. Zij voelde als in een droom. Als zij eenmaal weer in Londen terug was. zou zii. dat wist zii. nas ten volle be seffen, hoe groot de teleurstelling ge weest was. Nu liet hel mislukken van iiaar poging haar bijna onverschil lig. Binnen enkele minuten kwam Ma rion weer terug. Zij had gezegd, dat zij iets ging halen, maar- had nu toch niets in haar hand. 'Haar gelaat was bleek en stond akelig strak. „Ik wou u graag naar de tram brengen", zet ze met klanklooze slem. Onderweg spraken do meisjes niet veel. Lucille deed haar best over onver schillige onderwerpen te beginnen, maar liet gesprek wilde niét vlot ten. „Tot ziens, Marion", zei Lucille, toen de tram er aan kwam, en ze kuste het meisje hartelijk. ,,U zei daar straks, dat u de pa pieren slechts aan een onkelen per soon wilde laten zien, die u vooruit geheimhouding zou laten verzekeren" barstte Morion op eens uit. „Will u mij er uw e ere woord op geven, dat u zich aan die belofte houden zult?" De tram stond reeds stil. „Ja, ik geef je mijn woord van eer", zoi Lucille, nog maar half begrijpend wal Marton bedoelde. „Dan zijn hier de papieren. U weet nu ten minste, dat mijn liefde voor u niet gehuicheld was". Do conducteur begon ongeduldig te worden. Lucille kon nog slechts even Ma rion's hand drukken. Toen ging de tram voort. HOOFDSTUK XXIV. E en complot. Dien heelen nacht reisde Lucille .aan een stuk door, reoht overeind ge zeten in een tweede klasse coupé. Do luxe van een slaapwagen liad zij zich niet kunnen permitleoren en den vol genden avond om zevc-n uur was zij eindelijk weer in Londen. Zij stuurde bij aankomst reeds aan het station een telegram aan me vrouw Devereux-Compton en verzocht deze, als zij eenigszins kon, nog dien avond even bij haar aan te willen komen. Tien minuten, nadat Lucille weer op haar kamers was, verscheen me vrouw Devereux-Compton reeds op no. 97a Montagu Street. „Laat me eens kijken, hoe je or uit ziet", zeide zij, Lucille onder het licht trekkend. „Hm, wat is het toch' heerlijk, jong tc zijn. Als ik zoo'n reis achter den mg had, zou ik er uit zien, nis een geert, en jij hebt niet eens je kleur verloren en ziet er alleen maar wat slaperig uit. Heb je succes ge had?" „Ja", zei I.ucille, „maar ten "koste van een arm schepseltje, wier wond ik weéjr (opengereten !heb. Ze heeft mij eenige papieren gegeven, die dui delijk bewijzen, wie meneer Askcw eigenlijk is, maar nu ik ze heb, is het mij, alsof ik terwille van haar, ze liever niet gebruiken moest". „Ga in 's hemelsnaam niet zieke lijk sentimenteel worden", riep me vrouw Devereux-Compton uit. „Denk liever aan Grif en aan wat diie van dien Askew te lijden heeft gehad. Wat staat er in die papieren?" „Ik lieb mijn vriendin beloofd, zo niet zonder noodzaak aan iemand te zullen toonen, en ik wil den inhoud dus liever ooi:voor u géheim hou den". „Net als je wilt, maar kom, je moet nu wat eten. Ik heb al gedineerd, maar jij ziet er uit, of je wel eon opwekking noodig hadt". „Vertel u mij, als je blieft, eerst even, of de Evening Recorder al in andere handen is overgegaan, o' lie ver gezegd verkocht is". „Dat is nog niet bekend. Ik heb echter wel gehoord, dat Levy uit Amerika is overgekomen, om zelf znn zaak te bepleiten. Ik denk dua, dat er wel spoedig een beslissing geno men zal worden. Wegebben nog een paar maal getracht, meneer Smith te spreken krijgen, maar hij wei gert pertinent, iemand te ont 'ungen. Vanmorgen heb ik het weer gepro beerd. Ik stuurde mijn kaartje muur binnen, waarop ik geschreven had, dat ik hem iets, dat van het grootste belang was, te vertellen had, maar hij liet zeggen, dat hij te veel last van neuralgie had, maar dat hij mij zeer verplicht zou zijn, als ik hem oen goed tweede meisje kon bezorgen. Hoe vindt Je zoo'n brutaliteit?'1 voeg de zij er lachend bij. „Dus u hebt beelemaal geen nieuwB voor mij?" „Ja, er is wel iets, dat ik je ver tellen wou, maar ik had willen wach ten, tot je je diner op hadt". „Het is dus slecht nieuws?" „Ten minste geen goed nieuws. Grif heeft zijn ontslag als hoofdredao- teur genomen tegen het begin van de volgende week". Het was Lucille onmogelijk, een woord uit te brengen, maar liaar oogen schenen mevrouw Devereux- Compton te eineeloen, toch verder te gaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6