HAARLEM'S DAGBLAD UNITED TELEGRAPH Uitgaan VRtJBAG 6 OOTOBER 1922 DERDE BUD dienst van de rondom tsjanak-kalé. (Psrtioullere eorre»pondenti«.) Konstantinopel, Sept. Tsianak... sedert jaren is in den naam 't noodlot zeif verkl&nkt.Beurte- Jimra was liet een dreiging, een cata strophe, een onheil en een angstig ver moeden. Dat ie het ook thans, nu het feit, dat Kemal Pacha's legers op Tsjanak-Kalé aanmarcheeren, de aandacht van heel de wereld heeit ge concentreerd op het kleine haven etadie, dat voor geen mogendheid, die aan oorlog doet, terra Incognita is. De Engelschen wonen er nu, naar men weet, maar tijdens den grooten oor log. althans fiiudb Turkije er aan deel nam. waren de Ehritschers er heer en meester. In Tsjanak was de zetel van bet Duitsche hoofdkwartier voor- de Dardanelien, hier hielden de beide Duitsche oorlogsschepen, de G®ben en de Breslau het eerst stil, nadat zij de Dardanelien waren binnengevaren, hier dook de onderzeeër, die recht streeks van Emden naar Stamboel voer. voor het eerst op en hier zonken in 1915 de Engelsche en Fra.neche oorlogsschepen onder het Duitsche geschut van Tsjanak. Van oudsher ia liet land rondom Tsjanak-KaJó altijd belangrijk oor logsgebied geweest en zijn geschiede nis gaal terug tot it. den tï:d der sa gen. Hier zwom eens iederen nacht Leander naar ziin Horo en de onder het wateroppervlak verborgen rot sen diie in vroeger tijden tal van sche pen lieten vergaan deden de mooiste sagen van waternlmlen en zeemeer minnen ontstaan. Aan den Noordkant ziin wijnbergen en tuinen zichtbaar, die Artaxerxes eens aan Themistocles schonk, opdat hij hem wijn vooa- fees ten kon leveren en tusscheai den antie ken Dardanos on den Aziatisch en en den od den Europeeschen oever gele gen Sestos dienden voor meer dan 2000 jaar de schipbruggen, die Xerxes en Alexander de Groote op hun veld tochten van Azië naar Europa en om gekeerd sloegen. Hier trok het leger der kruisridders onder Barbarcesa naar het Heilige Land en langs denzelBden weg kwa men in 1357 de Turken naar Europa, zelfs tot Weenen en het U van bolang te constateeren, dat de weg- daarheen hun ook tlwns niet el te moeilijk zou vallen Uit de geschiedenis is bekend, dat bïi den oxertoch van de Osmani on der Osman over de zeoëngten de eer ste stad. die hun in handen viel, Gal- lipoli wae, de hoofdstad van liet schiereiland van denzelfden naam. Eerst ongeveer honderd jaar later on dernamen de Turken den aanval op Komstantinoneh Den 29sten Mei 1453 drongen ze onder Mohammed II door de poort van den' Heiligen Romanes de Bijzantijnsclie keizerstad binnen en reeds Mohammed erkende de be- teckenls van de zeeëngten voor de hoofdstad en hij liet aan het smalste gedeelte de vestingen van Rilid-ui- Balir (sluiting der zee) en Kalé-Sulta- nié tegenwoordig Tsjanak Kalé (berg- slot) genaamd, optrekken. Tweehon derd jaar daarna voegde dc groot-vi zier Achned Raprülü er nog twee ves tingen aan toe Rum-Kal en Sedd- zl-Babr. In 1770 erkende men in Stamboel voor het eerst de beteekenis van de intusschen zeer zorgeloos be handelde vestingwerken, want het bleek izeven Rusaischen oorlogssche pen mogelijk, uit de MiddeHanclsche Zee tot onder de kanonnen van Teja- nuk Kalé door tc dringen en in 1807 versoheen zelfs een geheele Engelsche vloot onder de muren van Stamboel. Zoo kwam in 1809 een verdrag met Engeland tot stand, dat de Dardanel ien in de toekomst voor niet-Tuxkschfi oorlogsschepen afsloot. Dit verdrag werd in 1841 door het Dardanellen- verdrag van de vijf groote mogendhe den uitgebreid' en daarop volgden de Parijsche zeeëngten-conventie van 1855, het Londensche protocol van 1871 en het Berlijnscke congres van 1878, die gezamenlijk dit recht van Turkije bevestigden, zoodat slechts met toestemming der Turken vreemde oorlogsschepen de zeeëngten mochten paeseeren. Dat gebeurde nog drie maalde met Turkije samenwerkende Enge'.scli-Fransehe vloot in den aan vang van den Kmnoorlog, in 1878 ae Enge'scbe schepen, die Stamboel te gen Rusland en in November 1912, verscheidene pantserkruisers der groo ts mogendheden, die de Europeanen in Stamboel zouden beschermen. Den 18en April 1912 .werd opnieuw een versterking der Turkscbe Dand&nellen- reohten iu de hand gewerkt. Want dien dag drong een Itali&anscbe vloot- afdeeling in verband met den dreigen dten Tripol is-oorlog uit de Aegeïsche Zee dc zeeënprteu binnen en ia den nacht van 18 op 19 Juli van hetzelf de jaar getukte het vijf Italiaansche torpedobooten tot Tsjanak-Kalé op te varen en vrijwel onbeschadigd te rug te keeren. De toegang werd dan ook door mij nen afgesloten. Toen diesondanks Rus land, Engeland en Frankrijk, zoodra Turkije aan den wereldoorlog deel nam pogingen deden de Russen dio Zwarte Zee uit, de anderen via Gallipoli door de Dardanelien en uit de Trojaensche vlakte naar dc hoofdstad van Turkije op te trekken, werd Tsjanak-Kalé de hoofdzetel van de Duitsche marine aan de zeeëngten. Ofschoon de Dardanelien bij de mon ding in de Aege>eohe Zee bijna zes K.M. breed zijn, bedraagt deze in de nabijheid van Tsjanak-Kalé bij Kaap N'affara slechts 350 M. In de diepe en beschermde golf van Tsjanak-Kalé la ven in vredestijd vele honderden schepen van verschillende nationali teit, diie naar Stamboel voeren of er vandaan kwamen en de Turksche zee- 'angteii-coiLtdde moesten passeeren. De pottenbakera van Tsjanak-Kalé boden de reizigers daar hun eigen aardig gevormde, bont-beschilderde maaksels aan. Sterk ontwikkelde zich dc handel in de vroegere hoofdstad van de Sandsjak der Dardanelien, die tevens de ecnlge belangrijke plaat6 is binnen het vermaarde land van Troje. Van Tsjanak-Kalé uit ook gingen in vredestijd steeds de gicote karavanen vreemdelingen over TLifsarlife naar Troje en de Turksche dichters bezin gen de etad als de moeder en be schermster van dc Hellespont in de I tallooze gevechten om het bezit der zeeëngten. Als ln bijna alle Turksche havenstadjes berustte ook ook de handel van Tsjanak-Kalé voorname lijk bij Grieken en Armeniërs. Zij werden dikwijls de bloedzuigers van het omliggende lanfdi en er is menige villa van Grieksche, Engelsche, Arne- rlkaansche, Joodsche en Armenische kooplieden als brandoffer gevallen van de verbittering van het uitgebuite volk. Wat er verder nog overbleef, 1» in 1915 ten offer gevallen aan de gra naten van 38 Engelsche en Franschc oorlogsschepen, die destijds dte Dar danelien poogden Mimen te varen. Den 18en Maart 1915 voltrok zich voor Tsjanak liet noodlot over de ge allieerde vloot Zeven groote pantser- schepen, ze3 torpedobooten, acht on derzeeërs een torpedojager en zeven transportschepen zonken dien dag na de beschieting met Duitsche kanon nen uit het Turksche fort. Zes dagen later benoemde de Turksche legerlei ding den Duitscher Sanders tot opper bevelhebber van haar Gallipoli leger, tot wellis meest geniale generaals toentertijd reeds Kemal Pacha behoor de. Gedurende den gansohen wereld oorlog bleef hij in nauwe relatie met de Duitscher», waarmede hii ook later in Palestina en aan de Sin-ai schouder aan schouder streed. Na de nederlaag rnoest hij het ln Palestina gebleven Duitsche oorlogsmateriaal verzame len en aan de Bntc-nte afgeven. Maar datzelfde oorlogstuig vormt tenslotte nog dc ruffgegraat van zijn wapening tegen de Entente en zoo heeft het lot gewild, dat Tsjanak-Kalé komt het tot strijd, bestreden zal worden met dezelfde wapenen, waarmede het eens tegen de Entente verdedigd werd Buiten Tsjanak liggen, niet ver van het fort Hamidié in massagraven, nog de Duitsohe en Turksche gesneu velden. Op de graven staan kruis- en halve maan naast elkaar. Bij de ter aardebestelling reikten Protestantsche en Katholieke voorgangers eenerzijds en Ttirksohe Hadeja's anderzijds, el kaar die hand'. Hetzelfde Tsjanak, de sleutel der Dardanelien zal nu weer door de En- gelschen tegen den opmarsch der Tur ken verdedigd moeten worden. Het bloed is vergeefs vergoten. Ondanks de kruisen en halvemanen op het kerk hofje bij Hanaldié dreigt weer in al zijn felheid de strijd van Europeeërs tegen Aziaten, van Christenen tegen Mohammedanen Stadsnieuws UITBREIDING WERKLOOSHEIDS- DIENST. Men deelt ons mede dat de werkloosheid hier thans een grooter om vang heeft bereikt dan oolii te voren. Als gevolg hiervan zal het personeel aan de Gem. Wcrklooshcidsdienst moeten worden uitgebreid. WERKL002EN IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Aangezien het Hoofd bestuur van den boiul van Arbeiders in do Kleedingindustrie geen verde ren steun van den minister meer kon los krijgen, is aan <\e rechthebbenden Zaterdag j.l. voor liet laatst een uil- keering uit de bondskas verstrekt. Door het Hoofdbestuur zijn dadelijk de noodige maatregelen genomen, op dat dc leden a.s. Zaterdag als „uitge- trokkenen" verderen steun zullen ontvangen. HAARL. BESTUURDERSBOND. Dor den II. B. B. wordt Maandagavond een algemccne vergadering gehouden, alwaar de werkloozenzorjr en alles wat daarmee in verband staat, zal worden besproken; alle bestuursleden en vcr- PROF. MALINI. Donderdagavond was er weer ee ini" in onze stadl Thans prof. Malini, uit Zwitserland. In de bovenzaal van het gemeentelijk concertgebouw, die tamelijk goed bezat was, gaf hij een gastvoorstelling, dis, laten we het maar dadelijk zeggen, aan de verwachtingen heeft voldaan en deze af en toe zelfs overtrof. Prof. MaJini deelde mee, dat hij in deze gemeente geen vergunning voor séance van hypnose of magnetisme had kunnen krijgen. Ook was hem niet toegestaan, eenige experimenten te gtebruilysn, omdat hij dit te laat had aangevraagd, waardoor de brandweer tijd had ontbroken, ze eerst op brandgevaar te onderzoeken^ Hij zou er evenwel iets anders voor in de plaats geven en hoopte, dat de aan wezigen een aangenamen avond zouden hebben. Prof. Malini begon met eenige goo cheltoeren met kaarten. Eenige jonge mannen werden verzocht op het podium te komen; tot groote verbazing van een hunner haalde hij de kaarten uit diens binnenzak. Vervolgens werd aan dezen man verzocht, sterk aau een kaart te denken en daarbij prof. Malini aan te kijken. Zonder de minste aatzeling zei deze, welke de bewuste kaarj geweest was. „Dat komt," zei het medium tot het publiek, „omdat mijn gedachten in hem overgaan!" liet publiek schaterlachte. Dezelfde persoon stak een brandende sigaar in den mond. Prof. Malini nam de sigaar in de handen, verfrommelde haar en haalde er de kaart harten-vier uit. Ter vergoeding van de verfrommel de sigaar maakte prof. Malini bij 's maus neus een kiene beweging, waarna een gave sigaar te voorschijn kwam, waar mee de man zijn plaats weer innam. Eenige dames in de zaal knoopten een paar doeken aan eikaar; zonder dat ook maar iemand iels bijzonders zag en zonder dat hij de knoopeti aanraakte, haalde hij de doeken van elkaar, alsof ze los op elkander hadden gelegen. Na nog eenige goocheltoeren met een spel kaarten, ontpopte prof. Malini zien als telepaath, waarvoor eenige heeren de zaal zich welwillend beschikbaai stelden. Toen Malini zich uit de zaal ver wijderd had, werd de afspraak gemaakt, dat hij uit de aanwezigen een bruid, brui degom, schoonmoeder, schoonvader en predikanten, waarvoor eenige personen werden aangewezen, moest uitzoeken. Geblinddoekt haalde Malini ze alle vijf zonder de minste aarzeling er Zoo verrichtte hij nog vele behendige en onbegrijpelijke toeren, waarmee hij luid applaus oogstte. Na de pauze had Malini ook succes met het nabootsen van dieren geluiden, o.a. dat van een kanarie, nach tegaal, een zwijn dat geslacht werd, het hinniken van een paard, het kwaken eenden enz. Ook bleek hij uitstekend met twee pinken in den mond tc kunnen fluiten. Aan het slot van de voorstelling kreeg Malini ccn uitbundig applaus voor zijl waarlijk meesterlijke schaduwbeelden, waarvan de gestoorde liefdesscène de minste was. Precies drie uur heeft prof. Malini, die een prettigen indiuk maakte, de aa wezigen aangenaam bezig gehouden. Een woord van lof komt nog toe a de dame, die zeer bescheiden iu een doa- keren hoek van het podium, maar zeer verdienstelijk, de verschillende toeren op de piano begeleidde. Zondagavond beloofde prof. Malini weer terug te keeren. Dan zal hij gewis een volle zaal hebben. PERSONALIA. Onze stadgenoot dc heer' P. J. Vink slaagde te 's-Gravenhage voor zijn als ïste-stuurman groote vaart. EERSTE ABONNEMENTSCONCERT. Op het eerste der door het Concertbu reau Hans Augustin hier ter stede sedert 7 jaren georganiseerde Abonnementscon certen, Donderdag 12 October in den Schonwburg Jansweg wacht het muziek- liovend publiek een eigenaardig genot door het optreden van den beroemden Finschen zanger ölli Buolahti met z(jn prachtig 36-snarig instrument do Cantele. Het programma bevat liederen van Meri- fcanto, Suolahti en Volksliedoren uit Ka- relie, van Alands-oilondon en uit Noord en Zuid-Ifinland, verder werken voor Can tele van Suolahti. De kunstenaar komt juist terug van in Concertreis door Spanje, waar hij o.a. ook aan het Hof word uitgenoodigd „te concerteeren. CONTRóLE OVER DE WERK- LOOZEN. De heer A, Mars, die hier ter stede in functie was als hoofdbestuur der van den Bond van Transportarbei ders, is benoemd tot hoofdbestuurder den Centralen Schippersbond en redacteur van het orgaan der vereeni- ging. Tevens was hij belast met de con trole ovcer de weikloozcn van bij den H. B. B. aangesloten organisaties. Deze functie zal nu worden waargenomen door den heer J. C. Selier, concierge het gebouw „De Centrale". LEERLINGENUITVOERING. Op 4 November zal de jaarlijksche uitvoe ring van leerlingen van Mevrouw Sy- brandiHalberstadt plaats hebben in den Stadsschouwburg. Door dc leerlin gen zullen ten gehoore gebracht worden solo's met piano- en met fluit- en viool- begeleiding De londerzangklassen zullen verschillende speelliedjes uitvoeren en eenige leerlingen der spreekles zullen gedichten met ea zonder pianobegelei ding voordragen. HEROPENING ZAAK Dc brood-, koek-, beschuit- en banketbakkerij van den lieer J. Scholtens, die nu ai jaren lang in deSpaarnwouderstraat 53 geveeugd is geweest, heeft een groote uitbreiding ondergaan. De aannemer Kroon van Dicst iieeft dit klaar weten te spelen, zonder dat hea bedrijf stop gezet werd. Een gang en een stuk van een ka mer is bij den winkel getrokken, zoo dat, hoewel het front eender gebleven is, een flinke diepte is verkregen. Er is een fnssche tegelliekleeding aan gebradit, terwijl ook het schilderwerk in de puntjes is. Ook de bakkerij, die vroeger uit verschillende kleine ver trekjes bestond, is in eén groote ruim te veranderd, waarin jiu een modier- nt Brema heeuvaierovcn 6taat. Ter gelegenheid van de heropening had den vele vrienden een fraai bloem stuk gezonden. MISHANDELING. De rechtbank te Den Haag veroordeelde S. A. v. d. G., uit Haarlem, wegens mishandeling, tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. I Hierover sprau'en 'de arbeiders hun verontwaardiging uil. Met algemccne stemmen werd de volgende motie aangenomen. ,.In vergadering, besprekende den toestand in het bedrijf, besluit zich ten sterkste te verzetten tegen ver slechterde levensvoorwaarden hun ner leden en draagt de Hoodbesturcn op in dezen geest te handelen, ver oordeelt tevens de brute houding der patroons, die er niet tegen op hebben gezien, hun arbeiders nog maals een verslechtering op te dringen,'' Den besturen geward het gerucht dat er voor de uitgesloten sigarenmakers gecollecteerd werd. Het publiek wordt gewaarschuwd om niet hierop in ta gaan, daar door dc organisaties nog geen steunregeling op touw is gezet. Ingezonden Van ingezonden stukken, «plaatst oi niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rnbriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. E ACTIE IN DE SICAREN- INOUSTRIE. Men schrijft ons: Donderdagmorgen waren de Ned. Bond, Federatie, R. K. I3ond in verga dering bijeen in „De Centrale" om den toestond in het bedrijf te be spreken. Op deze vergadering bleek uit bespreking, dat de patroons a.s. Za terdag alle nog werkende leden uit zullen sluiten indien de arbeiders or ganisaties niet in principe loonsverla ging willen aanvaarden. PERSOONLIJKE VRIJHEID EN GEMEENTEDWANG. Als gedupeerde van het besluit van B. 1 W. van Haarlem, inzake „Tuinwijk- Noord" vraag ik U beleefd eenige plaats ruimte. Ongeveer tweo jaar geleden zocht ik cea woning en vou<3 eindelyk in Tuinwyk- Noord een toekomstig onderdak. Op tee- kecing koos ik een woning uit, die me beviel en waarvan de huurprijs me con venieerde. Bjjna twee jaar wacht ik op dezo wo ning, laag type, wonendo op kamers met a! haar narigheid, duurte en onvryheid. Thans, pLm. vier weken vóór ik het nuia kan betrekken, zeggen B. en W.f D kunt dit huis niet krijgen, U verdient te veel naar onze meening, ga maar in een hoog type wonen en betaal daarvoor per jaar n paar honderd gulden meer aan buur i belasting! Of ik een kuis met tien kamers 1100.- dïg heb, met mjjn vrouw en baby van vier maanden, doet blykbaar nie'.s tor zake. Gelukkig zal ik m tijden van nood, ,,'t Bevolutiespook" het hoofd weci opsteekt, een regiment „Burgerwacht" kunnen huisvesten om mijn kasteel to ver dedigen! Het door my gekozen huis, meer dan groot genoeg voor ons tweeën en 1/20 mensch is naar mijn keuzo geschil Jerd. Zaken van husshoudelyken aard zyu, of worden op mijn bestelling aangebraent en andere zijn in uitvoering. Edelachtbare Heeren, wat moet ik nu met dit alles doenf Zal uw college, dat my het betrekken van dit laug verbeide huis verbiedt, de gemaakte kosten vergoe den of moet Symen die 66k maar be talen* Nooit zou ik lui geworden zyu van de Ver. Tuinwijk Noord als deze bepaling of regeling bi) mijn lid-worden bestaan had. Ik heb twee jaren lang geduldig ge wacht, alle narigheid twevredeu en ver genoegd gedragen, om in 't gericht van een eigen Home, B. en W.'s weigering te ontvangen, waarvoor ik uw College aller- onderdanigst dankbaar ben. B. en W. van Haarlon. heobez doze r» geling doorgevoerd en willen mij dwingoi in een groot huis te wonen. Ik dank et voorl Resultaat van Haarlemseho Woningptr Iitiek en Volkshuisvesting is, dat ik (en anderen) opnieuw gedwongon ben op ka mers te blijven wonen. Hoera, voor de nieuwe regeling, w» gaan weer op zoek naar een andere wo ning en betalen intusscber. rustig en ver genoegd onze belasting. Met vr. dank aan do Redactie, Hoogachtend, v. H. GROOTE BANKBILJETTEN. Wij beginnen er al aardig aan te wennen tegenwoordig. De Sovjetrepu- oliek drukt al sinds geruimen tijd bil jetten van 100.000 Roebel, Oostenrijk is bijna aan de 50.000 Kronen toe, Duitsch- land heeft ook al voornemens in die rich ting. Maar dergelijke biljetten hebben helaas betrekkelijk weinig ruilwaarde. En het record in dat opzicht staat ten name van de Bank van Engeland, naar „Excelsior" weet te vertellen. Tientallen jaren geleden heeft de officieele Engel sche bankinstelling eens twee biljetten van 30.000 pond sterling elk gedrukt. Die vertegenwoordigden dus een waarde van ieder 360.000 gulden. En het merkwaardigste was, dat ie Bank tenslotte, wanneer wij deze verge lijking mogeu gebruiken, aan die biljet- en leelijk haar vingers heeft gebrand. 'Iet eerste van de twee werd gedrukt om te voldoen aan de excentrici'eit van een der directeuren van de Bank die een nieuw huis had gekocht voor 30.000 pond sterling en het zonderlinge, ijdele denkbeeld kreeg, er met een biljet voor te betalen. Het kostbare papier werd hem thuis bezorgd. Terwijl hij het stond te be schouwen, werd hij weggeroepen en leg de het zoolang op den schoorsteenman tel. Toen hij terugkwam, u hebt het xeeds geraden, lezer, was het biljet ver dwenen. Ecu zenuwachtige jacht stond, maar de vluchtelng werd niet achterhaald. Men moest tenslotte wel aannemen, dat een verraderlijke lucht stroom het kostbare stuk in het vuur had doen verdwijnen. De vriendelijke bank drukte een twee de biljet, echter niet zonder de belofte dat het eerste zou teruggegeven wor den, wannecr^het gevonden werd. Maar kort daarna,* misschien wel door dc emotie van het verlies, overleed de -di recteur. Eenigen tijd later werd zijn huis vet kocht en afgebroken. Achter een plint vonden de werklieden het merk waardige eerste biljer. Zij aarzelden niet het bij de Bank ter betaling te geven en er hielp niets aao, de Bank moest de schuld voldoen. DE KLEUR DER ZEE. De kleur van de zee is zeer uiteenloo pend, niet alleen op verschillende plaat sen maar ook onder verschillende weers gesteldheden. Daar zijn tal van oorza ken voor aau tc wijzen. Ia de eerste plaats dc samenstelling van het water zelf, vooral door grooter of geringer zout gehalte. Bezinksel, zoowel plantaardig als dierlijk, zeewier eu de ontelbare klei ne, voor het naakte oog onzichtbare dier tjes, oefenen hun invloed uit op dc kleur van het water, evenals trouwens op on diepe plaatsen de geaardheid van den bodem.- De hoofdoorzaak van de kleurwisse- (Daily Sketch. Londen.) „Is er nog iemand voor mij geweest?'* „Ja, meneer." „Een man, die zei, dat hij kwam, om u een pak slaag te geven." „Wat heb je tegen hem gezegd?" ling is echter gelegen in het feit, dat de zee een reusachtige spiegel is, waarin het licht weerkaatst wordt. Des nachts verschijnt de zee, door het gebrek aan licht, zwart voor het oog. Een schitte rende blauwe lucht geeft een prachtige blauwe zee. Een wolk, die voor de zon voorbijdrijft, geeft onmiddellijk een schijnbare kleurverandering op de plaa-s waar de schaduw op het water valt. Zelfs do hoek, waarin dc zonnestralen het water doordringen, is van invloed op de kleur van de zee, voor onze oogen. In normale omstandigheden is de kleur der zee blauwgroen. DE CEBOORTE VAN DEN KOP-EN-SCHOTEL. Eerst was er slechts dc kop, het scho teltje is een jonger zusje. De eerste theekoppen hadden eigenlijk meer weg van een kom van bescheiden afmeting. Toen echter thee meer algemeen werd, ontstond behoefte aan een voorwerp, da( bij morsing redding kon brengen voor het tafelkleed. Daarom werd onder den kep een klein bordje gezet, dat aanvankelijk onderkop (Franscb soucoupc) werd gedoopt. En roet de vermindering van omvang der koppen hield de afmeting van het scho teltje gelijken tred. PADDENRECEN. Volgens berichten uit Frankrijk heeit het daar onlangs padden geregend. Heele kleine jonge padden. Maar dan toch. De bevolking van Chalous-sur-Sagre, waar deze merkwaardigheid plaatsgrezp wist niet hoe ze het had en vroeg den directeur van het Meteorologisch Ins'i- tuut om een verklaring. Deze autoriteit verbaasde zich niet minder dan de brave dorpelingen en met het noodige voorbe houd opperde hy de veronderstelling da' de diertjes door een windhoos zouden kunnen opgenomen zijn en een eind ver der weer neergesmeteu. Dit lijkt mogelijk, maar een zich respecteeren de orkaan zou er voor ge zorgd hebbe nd al de diertjes geen padden meer waren op het oogenblik dat zij op de aarde terugvielen. Zoodat de veronderstelling, door een ander autoriteit geopperd, dat de diertjes na een regenbui in grooten getale uil den grond te voorschijn waren gekomen. Waarna de rust in het dorp wederkeerde. BATTLING SIKI. De bokser Battling Siki is een be roemd man, omdat hij in enkele minuten een grootheid als Georges Carpentier zoo afranselde, dat deze niet verder in staat was hem in gelijke munt te beta len. Wij willen hier niet gaan moralisee- ren over het feit, of dit al dan niet sport is, want ten eerste is dit onder werp afgezaagd en bovendien, de nieu we wereldkampioen is op het oogenblik in ons land. Hij mocht het eens lezen en wij willen wel bekennen dat hij physïek eenig overwicht over ons heeft. Wij staan tegenover hem als tegenover iemand met wien wjj liever zouden vechten dan c'.en. Neen, wij verschrijven ons niet. Als je mei een man van zijn soort vecht, ben je tenminste zeker, dat je je portie krijgt. Maar ter zake, In Parijs is Siki de ge vierde man. En Carpentier de verguis de. Daags na het gevecht verkochten veniers op de boulevards reeds hei pseudo „testament van Georges Carpen tier, overleden na een innige ontmoeting met Battling Siki". In Saint Cloud vond een gendarme een klein meisje, dat hevig schreiend op een stoep zat. „Siki, Siki," riep zij 'n vreeselijk verdriet. Dc politieman vroeg zich af, of het kind wellicht de hulp van den grooten bokser inriep omdat Car pentier of een ander haar geslagen ha Maar toen kwam uit een steegje een klein negerjongetje aanrennen en toen zij haar vriendje zag, waren de tranen spoedig verdwenen. Zoo ontstaan bij namen.. DE VORSTEN VAN REUSS. Nu de ex-keizer binnenkort zal trou- en met een prinses van Reuss, is dit oude vorstenhuis in de publieke belang stelling gekomen. Een van de merkwaar digheden van dit huis is dat dc tegen woordig levende vorsten zulk een hoog Romeinsch cijfer achter hun naam heb ben. Dat zit zoo. In het jaar 1701 werd een decreet in het vorstendom uitgevaardigd, dat de zoons van den ouden tak van het geslacht allen Heinrich zouden hes. ten. De nummering zou doorloopen van 1 tot 100 om vervolgens weer bij I >e beginnen, ln deu jongeren tak, waartoe Hermine, die thans „ex-keizcrin" gan worden, behoort, neemt telkens de eerst geboren zoon in een nieuwe eeuw het cijfer 1 aan. Dc broer van dc prinses, die in de laatste jaren van den igden eeuw het levenslicht aanschouwde, is Heinrich XXIV, terwijl haar neven weir Heinrich I, II en III zijn. VOETBAL IN VROECER DACEN. De datum van oprichting der oudste Nederlandschc voetbalclubs is geen maat staf voor den ouderdom van hei voetbal spel. Wel voor ons land, maar in Enge land komt het woord voetbal reeds voai een gedicht van Barclay (geschreven het jaar 1508) en gezamenlijk met an dere gedichten uitgegeven onder de wei nig vleiende benaming „Schip der dwa zen". Ook Shakespeare spreekt er in enkele zijner drama's over, o.a. in Ko ning Lear. In die vroegere eeuwen be stond er zelfs al vrouwelijk voetbal, dat twee seizoenen terug in Engeland en Frankrijk als „nieuwste snufje" is inge voerd en waarvoor wij in ons land ge spaard hopen te blijven. Een paar eeuwen lang is het spel in Engeland wettelijk verboden geweest en zelfs nu bestaat er in Schotland nog een wet, die in 1602 tot stand kwam en die niet alleen het spelen verbood maar te vens het toekijken bij het spel strafbaar maakte. Aangezien echter wekelijks eeni ge honderdduizenden menschen de v balwedstiijden in Schotland bijwonen, is deze wet zocal niet in naam, dan toch inderdaad vervallen. In de 16e eeuw was voetbal echter niet, wat het nu is. De „elftallen" bestonden dikwijls uit 100 of meer spelers, de doel palen stonden soms eenige kilometers van elkaar verwijderd en be: was meer een veldslag dan ccn spel. Daarom aceaiden de schrijvers van die dagen het moordend vermaak en sptaaen over de „beestachtige woede" in dezen lak sport. Er was dus wel eenige rede-* tot bet officieele verbod, da: een ver dere aanleiding vond in den tijd die <U spelers er aan wijdden f2f die volgens de overheid beter kon worden besteed met het oefenen in boogschieten voor dc ver* dediging van het vaderland. Betrekkelijk kort geleden echter, om streeks 1870, bestonden er nog sjielre- gels, die onzen lachlust opwekken. Eeni ge voorbeelden mogen als illustratie dienen. Hoewel partijen ieder elf spelers sterk waren, kon dit aa/.tal onbeperkt uitge breid worden, wanneer dit noodzakelijk was. Wanneer de bal hoog getrapt werd mocht een speler hem opvangen en roe pen t „Drie yards (een yard is onge veer 91 c.M.). Hij mocht dan dezen af stand loopen en vervolgens den bal weg-t trappen, zonder dat dc tegenpartij hem hierbij mocht hinderen. Duwen was vol komen en in iederen vorm toegestaan ei» zelfs mochten de spelers elkaar tegen de schenen trappen. Zoodat het voetbal dat tegenwoordig nogal eens het verwijt van ruwheid 10 hooren krijgt, onzen vooroudets wel zcei tam zou toclijken, wanneer zij nog eens een kijkje bij een wedstrijd konden ne men.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9