Stadsnieuws Ssbetsen van de Boter markt. Rahrisk voor Vragen Onze Lacbhoek IFeisilletors De journaliste HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 OCTOBER 1922 TWEEDE BTSD Rubriek voor Vrouwen- WINTERMODE, Lady Astor over do modo- kwostio. Lang en statig of Klem en vlug. Ons wintergoed. Veel is de mode bestreden, waar- «bhijniijk nog meer is rij verdedigd, en zoolang de mode muUi' onverstoord verder gaat met baar grillen en nuk ken zal de onecnigheid er over ook. wel in de wereld blijven. Natuurlijk er mannen die tegenstanders a n maar voel vrouwen die een maatschappelijke positie bekleeden, hebben zich aan hun zijde geschaaicl en uaarom is het wel interessant om te weten wat het eerste vrouwelijke parlementslid van Engeland, Lady Astor, van de mode-kwestie vindt. In het Zondagochtcnblad van De Te legraaf staat een artikeltje van deze politica", waaruit blijkt, dat zij in üet geheel niet gekant is tegen een verstandig volgen der mode en de voorliefde die de meeste vrouwen er voor hebben niet afkeurt. Mits al les maar binnen de perken blijft en iedere vrouw afzonderlijk met smaak haar kleeden kiest, dus haar persoon, lijk stempel drukt op haar kleeding. l.ady Astor zegt in dit artikeltje onder anderen het volgende: „Voor een deel berust 't goed-gekleed zint, op de keuze van de juiste (gepaste) kleeding voor een bepaalde gelegen heid". En ook nog: „Ik wil niet oen indruk wekken, alsof ik aardige Idee- ren onbelangrijk vind. Het betreft hier alleen het aansturen op een beetje meer nadenken en een beetje minder onnadenkendheid. Het ge- zicntspunt, dat is "t. waar alles op aankomt. We dienen onzen smaak en ons intellect te beschaven, met liet oog on de kleedingkwestie, zoo wij do juiste kleeren welen to kiezen". .let betoog van Lady Astor is ge- riont tot de Amerikaansche vrouwen, die eigenlijk weer al te veel tijd en belangstelling aan haar kleeding le sleden. Het wordt daar een weten schap waarbij de eenc de ander pro beert te overtroeven. Maar dat een goed geld eed e vrouw oen prettigen indruk maakt, eu juist door die klee ding zichzelf ook behagelijk voelt, vindt Lady Astor volkomen vanzelf sprekend. Alleen moet zij weten wat zij wel, en wat zij niet dragen kan. En zoo is het voor velen maar geluk kig dat de lange rokken tenslotte toch over de korte zegevieren, want korte rokken is een dracht, die lang met voor iedere vrouw is weggelegd. Toch vragen deze rokken tot op de enkels, nog meer haast dan de korte, en onberispel ijken voet in een dito schoentje en kousen die al even keu rig zijn. Nog meer zal nu 't elegante kleine voetje met den hoogen wreef opvallen en ook de manier van loo- pen is van belang. Men zegt dat de elgante Parisiennes haar mooiören gang hebben, doordat zij den eenen voet precies voor den anderen zetten, zoodat zij dus feitelijk in een keurig recht lijntje loopen. Het kon aioige- lnk zijn, maar gemakkelijk lijkt hei niet, vooral niet op onze Haarlem- sche bestrating: een hoog Louis- Seize-bakje, dat toch ook nog n- verdwenen is, zal nog ongemakkelij ker zijn, wanneer de eene voet pre cies voor den andere gezet moet wor den op een plaveisel van glibberige keien. Maar zelfs dc gewone rechte haaken staan een dei-gelijken gang bijna niet toe, wanneer niet het gladde, gelijke aspha't eon beetje meehelpt. u er het algemeen ligt de grootste schoonheid der Hollandsche vrouw niet in liaar gang. volgens sommigen omdat de grond hier zoo vet is en daardoor het loopen altijd min of meer zwaar werd. Maar hoe dat ook zij, zoo „sjouwen" als sommige vrou wen en meisjes wel doen, is in 1 et geheel niet mooi en zonder nog in de overdrijving der Amcrikaanscho mo de-wuftheid te vervallen, kunnen wij daaraan zeker nog wel denken. Naast de zegeiorend® lange rokken, vallen ons op modeplaten dadelijk de wijde lango mouwen op, da meeste geheel zonder manchet, andere niet een bontrand, of enkol een versie ring. "Voor veel herfst- en wintorja- I onnen gelden weer d"1 l. nee mou wen, nog maai- enkele hebben de korte, die dan boven den elleboog blijven. Ieder zal ook wel het model kennen, waarbij de mouw. tot omlei den elleboog niet buitengewoon wijd 13 en dan plotseling tot op de pols trechtervormig uitloopt. Het is op het oogenblik, nu liet al zulk frisch herfstweer is, wel genoe gd! jk om al die japonnen en „blou- sonsmet lang© mouwen te zien. Wat eigenlijk precies het verschil is tusschen eon blouson en een blouse, is ons niet recht duidelijk, want wan neer wij twee afbeeldingen naast el kaar leggen, waarvan de eene in het modetijdschrift betiteld wordt als .een blouson en de andore als een blouse kunnen wij toch geen verschil in lengte of omvang ontdekken. Intusschen zijn de lange mouwen, lage ceintuurs en lange rokken een iaeaal-niodt; voor (statige vrouwen met een zeker® kalme waardigheid, juist ttiet tegenovergestelde van de korte-rokken- en korte-mouwenruo- de, waarin de vlugge, levendige fi guurtjes op hun best, uitkwamen. In dien tijd moesten de rijzige vrouwen zorgen, dat zij zich zoo kleeden, dat haar slanke lengte niet in disharmo nie was met een guitig costuumpje dat een levendig meisje alleraardigst cestaan zou hebben. En zoo moeten Ie jonge, vlugge figuurtjes nu ook weer zorgen, dat dc „nota gaie" in haar plechtige coeLuum niet ont breekt, zoodat het niet misstaat. En zooiets Li niet moeilijk tc vinden, want altijd is er met een aardige kleur of vlugge versiering wel wat afwisseling te brengen. De halsuitsnijding is nu bijna al- lijd bootvormig, vooral niet ie wijd op de schouders, wanneer uw onder goed er niet op gemaakt is. Want een moderne, mooie japon kan be douwen worden door een misschien heel mooi wit kantje dat op dc schou ders te voorschijn komt. Ook de mantels zijn wijd, heel vaak met groote kragen en natuurlijk met lage ceintuurs en laaig-afhangend: het staat niet mooi, wanneer de rok- üen onder den mantel uitkomen en daarom is het wel aan te raden om den mantel iets langer te nemen dan de rokken zijn. Do keuze in hoeden is altijd nog groot: een uitsluitend soort kent dc tegenwoordige mode niet, ze zijn van heel klein tot tamelijk groot en alle maten die daartusschen liggen, dus de vrouw die weet welk model haar het beste staat, zal altijd wel wat naar haar zin kunnen vinden. Laat u echter niet verleiden 0111 een hoed een piaatje alleen te bestellen: ra negen en negentig van do hon derd gevallen komt ge verkeerd uit, doordat de hoed niet staat en dan'zit ge den heeler» winier opgescheept met een leelijk hoofddeksel. Ook het niet aan te raden om van een aardig model de gamee ruig die niet bevalt, le laten afhalen en er andere op te zetten: mèt den hoed is de garneering bedacht, waardoor een goed geheel is verkregen. E11 worden die twee nu van elkaar gescheiden dan is het effect bedorven. Do peau dc euède-schoentjes zijn nog in hun bosten tijd: veel nieuwe modellen worden er verzonnen di© dc eenen keer eens wal aardiger uitval len dan den andere, maai- over Let algemeen is het een elegante dracht. De meeste „pumps" van peau de suède zijn versierd niet een gesp, soms zijn zij geheel effen, maar in de meeste gevallen is er nog wat meer werk van gemaakt. Dan zijn ei de molière-modellen, die vaak zee- puntig van model zijn, met Fransehi hakken en de riemschoentjes: maai de eerste zullen het dezen winter wel van de laatste winnen in populari teit. Het zelf-maken van onze winterja- ponnen is niet zoo moeilijk: dc mo dellen zijn los en aan een stuk. en er kan met éen goed patroon heel v.-at verscheidenheid van kleeren gemaakt worden. Maar echter ook weer niet alles zoh: confectiegoed heeft, vaak een frisch cachet waar wij bij het zelf naaien niet aan geducht zouden hebben. E. E. PEEREBOOM. ,Wy zyn Maandagmiddag de Botermarkt >g eens langs gewandeld. 't Was wel een bijzonder inooio dag 1 dus ook een buitengewoon goede marktdag. Voetje voor voetje schuifelden do marktbezoeksters, ja, vooral bezoeksters,^-. ul versmaadt dan ook het mannelijk ge-1 uoos musicus bent". Neen, ajj hielden z-eh en bij cn zijn assistent begonnen een „af slag" van 2 gulden tot nul, telkens met een dubbeltje naar beneden en by eiken lageren prjjs sloegen zy een paar ledige sigarenkistjes tegen elkaar, zoodat hoo- ren en zien je verging van het geschreeuw en het lawaai. Maar zy bereikten hun doel. Want toen do gefingeerd© „afslag" was geëindigd, toen hadden verschillenden uit het pu bhek den artist in den steek gelaten en zich om dozo nieuwe tabaksgeweldenaars geschaard, dio hun nu vertelden, dat zij geen muziek maakten om, zooals zy zei den, „het medelyden op to wekken en het te doen voorkomen, alsof je werk- slaclit een wandeling langs de „kramen niet geheel, door de „gangen" tuaschen de tydelyke winkels. Wat ons trof, was hot geweldig groot aantal kinderwagens en sportkarretjos. Ook 'het aantal wielrjjdera, die, bij de marlet gekomen, even afstappen en mot het rjjwiel aan de hand eens oen kykje gaan nemen, was groot. „Allemaal op de fiets!" luidde roim twintig jaar geleden het refrein van ecu populair lied: het begint er nu waarlijk op to lijken. Armo voetgangersl Jo wist heusch soms Maandag niet waar je jo als simpel wandelaar moest bergen, zonder op je weg plat gedrukt vonden tusschen tweo kinderwagens mot levenden en vaak zeer levendigon in houd en zonder je kleeren open te scheu ren aan een fictspedaal of een ander uit stekend onderdeel van een stalen ros. Je moet den moed en de behendigheid in do moeders bewonderen, waarmee zc «lapper met hun wagens op de menigte in- rjjJeu en er zich een weg doorheen boren. Botsingen on kleine twisten ontstaan dan ook wel eens, maar op do markt wordt een kleine onaangenaamheid weer gauw vorgeteA vftral als het mooi weer is! Er zat Maandag „muziek in de markt", ik in letterlijken zin. Vele kooplieden prezen kun waren al zingende aan: „Ik mooie lappen; je mag ze niet gap pen!" hoorden wjj er een zingen, dio by zjjn muzikale gaven ook nog blyk gaf van dichterstalenten. „Lappen" waren inderdaad in over stelpende hoeveelheid aanwezig; in allo kleuren, in allo niaten, in alle.... ach neen, natuurlijk alleen maar in uitmun tende qualiteiten! Zo weien het wel, de slimme markt kooplui, dat tegen het najaar menigeen zjjn kamer of zijn huis of zjpi eigen per soon een „opknappertje" geeft en een „lap" kan daarbij goede diensten bowy- 1 Welke wonderen kun je al niet ver richten met een aardig-gedrapeerde lap, hoeveel ongerechtigheden worden niet bodekt met eon lap! Met een lap maak je een loei ijken, gevlokte» schoorsteen mantel een mooien, ja, uit ecu lap kun jo soms juist een blouse of misschien wel een heele jurk makenl It voor et tajaar is er behoefte lappen en in die seizoenen rijzen do lup- penkooplui dan ook als uit den grond op, zooals de wandelende parapluhandelaars by regenachtig weer! Muziek, échte muziek, was er op do Nassaulaan: de sigaren- en sigaret tenaf- deeling van de markt zooala elk marltt- bezoeker weet. aar klonken de klagende tonen van r was daar weer een nieuwe koop man bijgekomen, die een gTootc schare nieuwsgierigen oiu zich heen had weten lo verzamelen. Hy was eigenlyk muzikant, vertelde hy, maar thans zonder „werk" en om van zyn muzikale ontwikkeling blyk to goven wisselde hjj het verkoo- en aanprijzen van zjjn sigaretten nl' met een „deuntje" op de Eu dan bracht hij handig do muziek eer in verband met zijn tegenwoordig vak. „Ik kau wel," zei hjj, „aardig spe len, maar ik kan toch geen qualileit i n «leze sigaretten spelen; ik kan wel goed praten, maar ik kan toch geen qualiteit in deze sigaretten praten!'" Maar dat was ook niet «nodig, die qua- litei' zat er al in. „Nietwaar, monoer, in de keurkamer; u hebt zoo'n sigaretje gekeurd en geëxamineerd. En hoe is-iof'f Do rest van de speech mag bekend vor ondersteld worden. Het eind is altijd: „Geen tweo gulden, geen gulden; geen ne gentig, geen tachtig cent, geen zeventig, alleen met hun v&k bezig; zij keurden hun :garen vóórdat zij een partytje kochten; zjj rookten zo eerst half op en haalden dan do overblijvende helft uit elkaar. „Om to zien, wat er in do sigaren zit, wat or i n zit, meneeren en eerst als wy, met ouzo vakkennis, overtuigd zyn, dat de sigaren goed ziju, dón pas koopen wy 1, om zo aan jullie te leveren 1" Zoo trachten zy hun vedelenden con current te overschreeuwen en te over jaagden. Ja, ook de markt is een schouwtooneel, vaar elk zjjn rol speelt en dit is ten minste voor de kooplui te hopen! zyn deel krjjgt 1 Vol sarcasme was het gezicht van den koopman ii&dst bovangenoemdeu artist, toen hij z(jn vingers vlug liet bewegen 'angs don rand van oen groote, ruwe kist en daarbij het publiek tocgilde: „Meu- schen, hooren jullio wol? Ilc spoel piano! Ik maak óók muziek1" De helper van den artist begon hier rare geluiden tegenin te maken, maa „Laat hem gaan! Laat hom gaan nou! waarschuwde zjjn baas en er was minach ting in zyn stam. Lawaai, méér lawaai moest er zjjn, meende de concurreercnde koopman naast Men vioolspelenden sigarettenhandelaar, DRANKBESTIJDING. Vrijdag- 20 October a.s. houdt de Ned. Vereeni- ging aid. Haarlem tot afschaffing van Alcohol, dranken een openbare vergadering in het gebouw van de Protestantenbond waarin a's spreker zal optreden den heer Ds. G. West- ioijse. IN DE ZAAL ROSEKACHE. Ook Maandagavond trok dc tentoon stelling van schilderijen in de zaal van Rosehaghe, Hoofmanstraat 12, veel belangstelling. Met het avondlicht maakt do zaal een aardigen, gezelligen indruk. Onder de aanwezigen waren ook bur gemeester en mevrouw Maarschalk, d«e met belangstelling de verschillende schilderstukken en batikwerken be zichtigden. Toch gold de belangstelling niet uit sluitend de tentoonstelling. Volgens het programma zou namelijk mejuffrouw Henriette Roos, uit Amsterdam, drie stukken op de piano voordragen. Zij begon met „E-.ude de Concert" an Benj. Godard en „Nocturne" van Chopm, waarmee zij veel applaus oogst te. Namens het bestuur van „Rosehaghe" werd haar door een jongedame een bloemstuk overhandigd. Later op den avond speelde mejuf frouw Roos „Prelude" van Rachmani noff, dat eveneens met veel aandacht werd aangehoord. Aan mevrouw Maarschalk werd door dezelfde jongedame namens het bestuur van „Rosehaghe" een bouquet rozen overhandigd, als blijk van waardeering voor de welwillende houding, door hel gemeentebestuur tegenover de bouwvei- ceniging „Rosehaghe" aangenomen. HET TAP VERBOD. Voor den Hoogen Raad pleitte Mr. Praenkel, nit Amsterdam, inzake het cas satieberoep vaa K. M-, door do recht bank te Haarlem veroordeeld tot een geldboete wegens het op Zondag verkoo- pen en afleveren van sterken drank in zjjn tapperij te Zaandijk, in stryd met verordening, houdende een tapverbod dio gemeente. Mr. Praenkel achtte die verordening in stryd met de wot en dus onverbindend, omdat er niet in opgeno men is een uitzonderingsbepaling voor lo geergasten, als bedoeld in art, 7 lid 2 der Drank wel. Conclusie O. M. 23 dezer. DE ééNMANSWACEN. In liet „Weekblad", orgaan van de Ned. Vereenlging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van O. M. C. eeni ge opmerkingen over den dieiist der éénnianswaeens in Haarlem. Ilij deelt mede, dat aan de organisatie bij an Jerzoek was gebleken, dat de dienst op den óénmaiifiwagen veel afmatten der is dan op andore wagens en dat om eenige compensatie voor den te zvvaren dienst te verkrijgen de direc tie werd gevraagd voor het personeel, dienstdoende op deri éénmanswagen, den sesurigen arbeidsdag in te voe ren, terwijl daarnaast tal van techni sche verbeteringen bepleit werden. De argumenten dat de arbeid zwaarder was worden, aldus O. AL C., door de directie niet onderschreven, terwijl er nagegaan zou worden of de techni sche verbeteringen doorvoerbaar wa- 'ren. ..Het antwoord der Directie is in eenige weekbladen terug, eepubli- cecrd. gaat hii voort, maar we hebben den indruk, dat het ernstig onderzee ken deze maal niet al te ernstig is ge schied. Zoo hadden ive bijv. aange drongen, om den éénmajiawagen bij kruisingen met de andere lijnen de voorkeur te doen hebben. We vroe gen dit, om daardoor de mogelijkheid te scheppen, dat de conducteur-wagen bestuurder beter op tijd zou komen. De Directie antwoordt, dat dit niet kan. omdat anders de dienst op Am sterdam vertraging zou kunmen onder vinden. Of er bijv. bij de kruising DreefHazepatarelaan vertraging voor de E. S. M. zou kunnen ontstaan Het systeem éénmanawagen moest komen en de Directie stelde zich blijkbaar tot taak. om zoo noodig het personeel door bedreiging reet straf en ontslag te dwingen al zijn kracht te geven om de invoering te doen slagen. Het is ons nl. bekend, dat dert contro leurs op het hart gedrukt werd streng tegen het pereoneel op te treden. Onze Organisatie heeft aan het per eon oei geen enkol parool gegeven, om den dienst minder goed uit te voeren wij zijn er van overtuigd, dat het personeel ziin uiterste best gedaan heeft om van dien dienst te maken, wat er tenslotte van te maken is. Geen oogenblik heeft het zich precies aan de voorschriften gehouden, omdat dit gelijk zou staan met „lijdelijk verzet" V3n het spoorwegpersoneel. Wij ken nen ze persoonlijk de kerels, die alle® in het werk stelden om den dienst be hoorlijk uit te voeren en het publiek ter wille te zijn. Wij kennen 2e, die wegbleven van onze vergaderingen, omdat ze te vermoeid te afgebeuld waren. E11 als ze op onze vergaderin- kwamen, dan konden wij ze aan wijzen. En ondanks deze opoffering van het personeel is hel systeem één manswagen mislukt, heeft het de anti pathie van het publiek, het publiek, dat zich niet kan verplaatsen in den zenuwsloopenden werkkring van don wagenvoerderoonducteur. En als we dit systeem nog eenige jaren een „eerlijke proef" geven met den onvoldoenden wagen en de opja gende directie dan zullen we zo kunnen aanwijzen de wrakken, die thans nog longe. sterke kerels zijn. O. we weten wel, dat er etnigen zullen zijn, die moanenteel best tegen dezen dienst kunnen, maar ook h"ii tijd zai er spoe diger ziin, dan ze denken, dat ze af getobde, afgober'-1'' mensolien zijn. Een systeem invoeren dat 2x10 de men- schen afmaakt, omdat het eenige centen meer winst op zal kunnen leve ren. is immoreel. Het personeel heeft te bedenken, dat het zicli met a).;e middelen daar tegen te weer heeft te stellen. Het pu bliek zal zeker geen prijs stellen op een tramrit eenige centen goedkooper, omdat het personeel ziin leven er me de verspeelt. Daten dat de autoriteiten en andere heeren, welke hierover wat te zeggen hebben, bedenken." PERSONALIA Voor het examen vrije- en orde- oef oningen zijn geslaagd de heeren W. J Blaauboer en A. Dekker, beiden van Haarlem. VRAAG: Ik moet my ziek medden; dat heb ik op Zaterdagmorgen persoon lijk gedaan. By het uitbetalen van myn weekgeld gaf de patroon my aneteon ont slag. Heeft hij daar het recht toe? Ik was per dag aangenomen. Op hoeveel loon uob ik nu recht en tot wie moet ik my wenden? ANTWOORD: Als gy por dag zyt genomen, doch do loonsbetaling per weck goschieddc, moet uw patroon, wil de op legging rechtsgeldig zijn u met een volle week tnssehenruimte opzeggen en hebt ge dus recht op een week loon. "Wend tot een rec!<t«kundlge. VRAAG: Ik ben ruim vijf jaren ge scheiden van tafel en bed. 1. Waar moet ik «my vervoegen om op kostelooze wyzc echtscheiding to verkrygen? 2. Kan ik my weer wenden tot den advocaat, die vyt' jaar geleden myn zaak in handen heeft gehnd? ANTWOORD: Als uw man (vrouw) aan uw verlangen om echtscheiding tc vragen wil voldoen. 1. Als uw ochtgenoot wil medewerken tot die echtscheiding kau U zich wenden lot uw vroegeren raadsman die If, als gij een bewya van onvermogen medebrengt, wol zal willen ter zydc staan. 2. Zonder die medewerking van uw echtgenoot kan het echter niet. VRAAG: Kan een patroon zijn bedien- do, die maandsalaris geniet, op 2 October togen 31 October opzeggen? ANTWOORD: Neen, wil een opzegging rechtsgeldig ziju dan moeten tusseheu daur en het beëindigen der dienstbetrekking 2 botallagsl-rmynen liggen. VRAAG: Ik sta-als minderjarige wees onder voog.lysehap. Kau mijn voogd iny beletten van betrekking to veranderen, als dit myn voordeel betreft? ANTWOORD: Ja, doch nw toezienldê oogd kau den voogd als hy door dit ver zet blijkbaar nwo porsoonlyke en fican- eïeele belangen niet behoorlijk waarneemt doen ontzetten. VRAAG: Myn zoon van 24 jaar wil niet goed oppasseD. Hjj heeft vart werk, maar wil geen kostgeld betalen, lo. Wat moet ik doen om dit van hem te krygenf Kan ik «de politie daarmeo in konnïs stellen? ANTWOORD: 1. Hot eenigo middel ia dat n hom uw woning ontzegt, waartoe u het rebht heeft, 2o. Do politie kan u in deze niet helpea 1 zou uw klacht aldaar niets uitwerken VRAAG: Mag een oppassende zoon, ond 23 jaar, wegen» verandering van werkkring en woonplaats, zjjn ooderlyk hnis vrijwillig verlaten? Zyn moeder, die weduwe is, heeft twee getrouwde zoons, drio ongehuwde kinderen, die ook "In staat zyn, haar te steunen. "Wat moet «li© persoon nu a.s vergoeding bijdragen voor het onderhoud zynor moeder? ANTWOORD: lo. Ja. 2o. Hy moet bjj- dragen naar verhouding van zyn inkom sten en de behoefte aan levensonderhoud zjjner moeder. Ook een beroep. Wat voer jij uit voor den kost? Ik ben eerlijke vinder. Als d® menachen wat verloren hebben, breng ik het terug en krijg een belooning. Maar waar vind je altijd wat? Overal waar ik 't te pakken kan krijgen. Nog erger. Ei* was een aardbeving in Zuid- Amerika en lieel de bevolking leefde in angst. Zoo ook '11 Engelsch ouder paar, dat hun eenig zoontje naar 'n )m stuurde in een andere stud. Twee dagen later kregen ze '11 tele gram; Zal je zoon terugsturen, heb lever do aardbeving. ölt ie Omstreken VELSEN. Tentoonstelling. Da Vereen, tot bestrijding van Dieren, afd. Velsen en Omstreken houdt een tentoonstelling in hotel „De Prin£" op 13 en 14 Oct. a.s. Vrijdagavond zal Jonkvr. E. dea Tombe, de leidster der tentoonstel ling, een lezing houden over „Dieren* dressuur en nog iets". Gedenksteen Vermeulen. A.s. Zaterdag zal de gr-afsteen, ge schonken door ingezetenen van Vel sen, aan de familie worden overge dragen. Ds. Boerkoel zal daarbij het woord voeren. Jubileum. 1 November a.a zal de heer L. Natte, gemeente-onv «vanger 30 jaar als zoodanig in funo- tie zijn. Baldadigheid. In den nacht van Zondag op Maandag zijn aan den Koningsweg voor de nieuwe woningen van den heer Ruisenaar? van 2 stecnen palen de koppen afge gooid. Niet alleen de cementdehpla, ten maar met verschillende lagen steen en er nog aan. 't Is te wenschen dat de politie de bedrijvers van deze kwajongensstreek, want anders is zulks niet te noemen, in hander krijgt. Arbeidsbemiddeling. Als weikloos waren ingeschreven op 7 October 1922 letterzetter, 1 meubelmaker, 7 km pers, 2 reizigers. 6 kantoorbedienden, 2 zeevissehers, 8 timmerlieden. 1 schilder, 1 zeilmaker, 1 boetster, 1 bakker, 1 ma chinale houtbewerker, 1 montagewer ker, 4 meiaaldraaicrs, 1 electricicn, 1 voorsiaander, 2 kcielmakers, 5 bank werkers, 2 stokers, 2 machinisten, 7 losse arbeiders. Tc zamen 122 werkloo- SCHOTEN Gevonden voorwerpen. Terug to bekomen bij: M. v. Dalen, Pres. Steijnsu-. 19, c-en zilveren gul den: J. Zwart, Fuhrhopstraat 17. een portemonnaie; O. Kruitedijk, Rijks straatweg 205b, een zilveren kinder armband; D. Vermaas, Ruysdaeistr. 3, een colbertjas; A. Fabel, Lotterstr. 45, een ijzeren passer; G. Lem, Gen. Cronjéstraat HG, een rozenkrans; aan het politiebureau eenige ceintuurs. BF.NNEBROEK Ned. Her v. Kerk. Bedankt voor het boroèp als predikant bij de Ned. Uerv. Kerk te Bennebroek Ds W. J. Roocam Abbing, etn. predikant te Baarn. Naar het Engelsch van Mrs. C. N. WILLIAMSON. In een laatje van Zijn lessenaar la gen de enkele briefje», die hij van Joan ontvangen had. Deze borg hij in zyn binnenzak. Terwijl hij du deed, mompelde hij. „Ze zei, uat zij het mij nooit ver geven zou. Ik wed, dut ik, als ik het probeerde, haar van gedachte zou kunnen doen veranderen, maar on der de gegeven omstandigheden is het heter, dat ik haar niet weer ont moet." Hij stond op en leeek zijn kantoor nog eens rond. Zijn werk lider wus af- geloopen. Hij moest nu nog alleen maar afscheid van hot pereonee' gaan nemen. Hij had den knop van dc deur reeds in de hand, toen hij voetstappen hoorde naderen en iemand aantikte. Knight wierp de deur open en zag een groepje man nen, allen tot do drukkerij behoo- ïend, voor zicli staan. „Zoo, Mitchell, Jackson, Bennett, Wode, komt binnen. Ik ben blij jullie te zien. Ik had juist naar beneden willen gaan, om afscheid van jullie te nemen." De vier mannen kwamen, verlegen schuifelend, de kamer in met dc hoe den in do hand, maar gedurende dc eerste minuten zei geen van hen ccn Woord. Knight kwam hun tc hulp. veilden jullie me iets vragen?" *ei hij. „Kan ik soms nog ïet3 voor jullie doen?" Jackson duwde Mitchell een eindje vooruit, die daarop begon: „Sir Griffith, wij komen uit naam van aj de ander jn, om u te zeggen, dat dat li bent vier jaar onzo patroon geweest, ziet u, en nu u weg gaat, hebbeu we besloten, om, wat er ook van komen moge, allen ons ont slag to nemen. We wenschen niet te werken voor hen, die u zoo behan deld hebben." De stom van den spreker beefde. Knights lippen begonnen tc trillen, en zijn oogen werden vochtig. Dat deze mannen, en niet alleen zij. maar ook de negentig anderen, dio voor hem gewerkt hadden, ter wille van hem een goede betrekking wilden opgeven, trof hem diep. Het eerste oogenblik was hot hem onmogelijk een woord uit te brengen. Fin del ijk zei hij: „Vrienden, ik kan jullio niet zeg gen, hoe goed mij dit doet, maar'hoe- wel ik de bedoeling zeer op prijs stel, moet ik jullie toch dringend verzoe ken, aan je voornemen hoe goed eok bedoeld, geen uitvoering tc geven. Jullie hebt steeds je beste krachten aan «Ie Evening Recorder gewijd en moet dat blijven doen. Het zou mij load doen, als ju Wie do courant, die mij zoö dierbaar is, in den steek liet. Belooft mij, dat jullie de Evening Re corder steeds getrouw zult blijven." En hii stale achtereenvolgens allo vier de hand toe. „Wel, sir Griffith", zei Mitchell,, „uw woord is ons natuurlijk ccn wet, dus als u zegt, blijft, dan zullen we blijven maar mocht u ooit een nieuwe courant beginnen, dan staan we voor u klaar". „Ik dank je, Mitchell. Ik dank jullie allen hartelijk, maar nu vaarwel. Zeg ook tegen de anderen, wat mijn wenscli is, en dat ik nooit vergeten zal, dat ze zooveel voor me hebben willen opgeven. Weinige minuten later hadden de annen de kamer verlaten. Knight zette zijn bood weer op, om te ver trekken, toen de deur, die aan was blijven staan, opengeduwd werd, en Chauncey binnentrad. „O, neemt u mij niet kwalijk, sir Griffith", zei hij ietwat voltogen, maar do portier zei, dat u al weg was. eMneer Smith had mij telegrafisch verzocht hem hier 0111 drie uur te ontmoeten, en „Je behoeft geen excuses te maken, Chauncey", zei Knight. „Dit is mijn kantoor "niet meer .Le roi est mort, vive le roi! Naar ik gehoord heb, is Askew mijn opvolger, en hem zou je zeker welkom zijn." Er was iets spot- tends in zijn fctc-m, wat Chauncey niet ontging, en waaruit hij begreep, dat Knight wist, hoe ook liij tegen hem geageerd had. ,,Nu, dan zal ik maar blijven, daar ik bovendien zie, dat u op het punt was, om heen te gaan. Meneer Smith wat over zijn tijd". „Hier ben ik. Hier ben ik al", zei de stem van den ouden heer aan de open deur. „Hoe maak je het, Knight Blij, dat je nog niet weg bent, anders zou ik nog een telegram aan je heb ben moeten sturen, om je te verzoe ken, hier te willen komen. Ik heb do Evening Recorder verkocht, maar ik hoop toch, dat jo ter wille van jo va ders nagedachtenis mij zonder rancu ne de hand zult willen reiken". Knight stak hem dadelijk de hand toe. „Natuurlijk", zei hij. „Ik zal u bo vendien steeds dankbaar blijven, voor wat u indertijd voor mij gedaan hebt. Ik zou graag nu meteen afscheid van u nemen. Mijn koffers zijn gepakt. Straks zal ik er iemand 0111 sturen". „Voordat je gaat, Knight, zou ik je nog wel even aan den nieuwen eige naar willen voorstellen. Het is iemand uit Amerika, zooals je misschien reeds gehoord hebt." „Is dat noodig'/" vroeg Knight. „Om u de waaaheid te zeggen, zou ik het liever niet doen. Ik heb vanavond nog allerlei in orde te maliën. Ik hoop dut. dat u mij excuseeren zult." „Jo zou mij zeer verplichten, als jo nog even bleef, Knigiht, want ik heb den nieuwen eigenaar al meege bracht". „Tn dat geval zal ik aan uw ver zoek voldcesi", zei Knight rnet gela tenheid. Mcneor Smit begaf zkfi naar de deur, ging de gang in en kwam even later niet met meneer Levy terug, dien Kmght en Chauncey beiden ver wachtten te zien. maar met een meis je met goudblond haar. „Juffrouw Ames!" riep Knight uit. „Om u te dienen", zei Lucille la chend. Maar nu werd het Chauncey toch al to org. „Neemt u mij niet kwalijk. Sir Knight", zei hij. „maar ik beschouw het als mijn plicht, u te zeggen, dat deze jonge dame niet de persoon is, vooa' wie zij zich uitgeeft. Zij is niet Joan Ames". Hier wachtte hij even, oin te zien, welke uitwerking zijn woorden zou den hebben, maar deze was geheel anders Jan hij gedacht had. Lucille lachte vroolijk en riep uit: „Hoort u wel, meneer Smith! Heb ik het u niet gezegd?" „Ja, dat is zoo', zei de oude heer, „en bovendien heeft Generaal uw woord bevestigd. Knight, laat inij de eigenares van de courant aan je voor stellen, juffrouw Lucille Cliahdler van Denver, Colorado". Lucille stak Sir Griffith do hand lot en zag hem met oogen vol tranen „Ik begrijp niet", begon Knight, wat „Natuurlijk begrijpt u het niet", ze: Lucille, „maar" „Kom, Chauncey, we zijn hier niet rruer nook:g zei meneer Smit;:. ,.lk zal je een boodschap voor meneer Levy meegeven" Het volgende oogenblik waren Knight en I.ucillo alleen. „Kunt u inij vergeven?" vroeg het meisje, „dut ik den laatsten leeer, dat ik u ontmoette, zoo lomp tegen u ben geweest? Ik heb er zoo'n spijt in". „Er valt niets te vergever,"', ant woordde bij. „Hef is eerder aan mij, n vergiffenis ie vragen, flat ik zoo „O, zegt u dat niet. Maar hoe vindt u hel wel. dat ik nu de eiii.-aarss an uw courant ben?" „Het is mijn courant niet meer. k heb mijn ontslag als hoofdredac teur genomen". ,Moar u kunt toch op uw besluit terugkomen. Ik vraag u bij deze. of 11 hoofdredacteur van mijn courant wilt worden" „Het is heel vriendelijk van u, inaar „Als u mijn verzoek afslaat, houdt do Recorder op te bestaan. Zonder Sir Griffith Knight als hoofdredac teur zou het toch de Evening Recor der niet moer zijn. Tl weet niet. wat ik al niet heb moeten doen, opdat me neer Levy de courant niet zcu krij gen". „Ik ben u zeer dankbaar". „Toont n dat dan door mijn hoofd redacteur te worden". Hij sprak niet, maar hij zag haar aan met een blik, die Lucille newees, dat mevrouw Devercux-Compton ge lijk liad gehad. „Voor 11 l>en ik van Joan Ames weer iti Lucille Chandler veranderd en dat kostte mij heel wat, want ik ben als Joan Ames zeer gelukkig geweest' '1 Ik tast nog steeds 111 het duister", zei Sir Griffith. „Welken van de twee namen vindt u den mouisten?" „Welke is werkelijk de uwe?" „I.ucille Chandier. Het is een heel ingewikkelde geschiedenis, maar als u geduld hebt, zal ik u in het kort crtellen, hoe alles zich heeft toege dragen". Toen zij uitgesproken had, vroeg zij: „Vindt u, wat ik gedaan heb, erg dwaas?" „Neen, volstrekt niet". „Dus u wilt toch nog mijn vriend blijven?" „Als juffrouw Chandler tenminste nog behoefte heeft aan een vriend" „O praat toch zoo niet. Het breekt mij het hart. Ik heb meer dan or.it behoefte aan een vriend, een vriend, die mij zal helpen, mijn geld zoo le besteden, dat het vielen ten goede komt. Ik heb zooveel plannen in mijn, hoofd, maar zonder u zal ik ncoit in staat zijn, ze ten uitvoer te bren gen. O. zeg toch, dat u mij niet zult opgeven!!" „Ik weet niet, of het niet misbruik maken van uw edelmoedigheid zou zijn", „Geeft u dan niets om mij?" „Niets om je geven?" barstte hij uil „Hoe kan jo dat vragen? Ik heb je maar al te lief". „Ik jon ook, Grif" en zij stak hem haar beide handen toe. Alle misverstand .was voor goed voorbij.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5