INSTANTANÉS Stadsuiscws Een nieuw feuilleton van Jefierie Farnoi Feuilleton BETTY 40e Jaargang No. 12067 Verschijnt dage'iiks, behalve op Zon- en Feestdagen W OENSDAG 11 OCTOBER 1922 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen Inden omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.lö. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken £0.577»; franco per post 10.65. Post Giro 38810. Uitgavo der N.V. Lourens Coster, Oirecteur-Hooldredacieur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aauzieulijk rabat. Twaalfstuivers-advertentïën van Vraag en aanbod van 1—4 regels UO CU per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Veisen, Veiserooro, Wilkeroog, lJmuiden, Beverwijk enz. DRiLHLIZERKERKWEG 2, VBLSEV, TELEFOON 352» DIT NUMMER BËSTAAT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden: WOENSDAG 11 OCTOBER. Stadsschouwburg: N. V. „Comoc- dia", „Ué'.ène (Aimer)", 8 uur. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Volks zangavond, 8 uur. Leger des Hcils, Sohagchelstraat 26: Grooie Anti-Diankmeeting-, 8 uur. Gemeentelijke Couceruaal Buitenge woon Volksconcert der 11. V., 8 uur. Zaal „Rosekaghe", Hoofmanstraat 12. 0.1 den Ziiiwcg Tentoonstc.lins van schilderiien. 2- 5 en 810 naui. Oud lloliand Verwulft, Strijkorkest. Tea-room Luxor Theater. Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en '3 avonds 810.30 uur Concert. kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69Tentoonstelling van dierst udies, door J. F- v. d. Berg, 10 6 uur. Cinema Palace .Foyer Middag- cn Avondconcert 3 1. 25 1/2 en 811 u. Bioscoopvoorstellrigen, DONDERDAG 12 OCTOBER. Schouwburg Jansweg. Concertbureau Hans Augustin eerste abonnements- Zaal „Hoseïiaghe", Hoofmanstraat, L. bil den ZijlwegTentoonstelling van schilderijen, 2-5 en 8-10 u. n.un. vJud-Hoiiand, Verwulft; Strijk-or- kest lea.t-oom Luxor Theater, Groote Hoiftstraat: 's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8-10 30 Concert Cinema Palace, Fover Middag en Avondconcert 3j—5i*en S11 uur. ivuiiBliiaiidvI F. otitii, Gioote Houtstraat 62. l entoonsteliing van dierstudies, door J. P. v. d. Beig, 106 Luxor-Theate-r. Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling. 8 uur. Scaia-Theater, KL Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Flora-Theater, Kleine Houtweg: Rw.:i»ip\'.'or te tn<r. 8 uur. Heemstede'; Wiuterlezing in de Hervormde Kerk, SprekerDr. A. H. de Hartog, S uur. DE BRIEF. (Nadruk verboden). Voor het front der troepen was hij gedecoreerd. Under het vaandel had hij den eed gezworen, een generaal had hem den ridderslag gogeven, de muziek had voor hein liet Wilhelmus gespeeld en voor hem, den eenvou diger! iuseiier, hadden de troepen tot tweemaal toe gedefileerd. Recht stond hij daar naast den genei aal, de Mi litaire Willemsorde op zijn borst, toen de bataljons van Batavia en Mr. Cornells in lange gelederen voorbij marcheerden, hem ter cere. Een ka pitein had met luide stem het Ko ninklijk besluit voorgelezen, zoodat het klonk over heel het W aterlooplein en allen hadden gehoord, hoe hij daar op Atjeh onder een hevigen ko gelregen geheel alleen over de breede kali was gezwommen met een touw om zijn middel en hoe hij dat touw aan den anderen oever 0111 een boom had gebonden, hierdoor het aan zijn kameraden mogelijk makend de ri vier over te steken; hoe hij tien dagen later zijn zwaar gewonden kapitein op zijn rug uit de vuurlinie had gedragen en nog denzelfden dag het eeirst van allen een vijandelijke, bent eng was binnen gedrongen. I-lij was een soldaat zonder angst en zon der vrees, een voorbeeld voor allen, een lipid! Dien middag was hij de gast van de officieren op dte officierensociëteit. Hij. zat naast den majoor, zijn batal- jonscommanüant en wederom werden als 's morgens op de parade woorden van lof en bewondering door uen generaal tot hem gespro ken. En hij, ue soldaat, die kalm, zonder een oogenbnk te beven, onder hevig vuur ue rivier was overge zwommen, die tegenover den vijand niets van „zenuwen" iiad geweten, SLonü uaar nu b-eek van ontroering bij een tafel en zijn glas trilde in zijn nunu, zoouui uü champagne over Oen marmeren wour stortte. uien avunu at mi met ons aaai -ie lun.cnantsta.el en ue oudste van ons boud iiein met een speecn, die klonk als een klok, namens alten een twee- tie „aruis' aan, uat hij bij gewone diensten kon aragen, opdat ltij de Militaire Willemsorde, die hij „van de Koningin" had ontvangen, gaaf en ongeschonden kon bewaren, tot den dtig, waarop hij in Holland zou terugkeeren en zijn ouders zou weer zien, zijn ouders, die trotsch konden zijn op den zoon, die zich in Indië als een held had gedragen. Ik zat tegenover hem aan tafel en het viel mij op, hos bij die woorden de jonge soldaat met zijn oogen knip te, hoe zijn lippen trilden en hij ze nuwachtig iets wegslikte. Voor het eerst op dien dag was de ontroering hem bliikhaar to machtig en ik be greep, dat daar een teere snaai' bij u cm was aangeroerd. inu taiel, toen ia een oogenblik al leen met -hem stond te praten, hoorde ik. wat de leuen er van was. Ik was zijn pelotoiisouxinnanuant. Op mar- scuen en bij den velddienst had ik dikwijls mot hem gesproken en daar door was hij vertrouwelijker met mij dan met de andere, hem vreemde ol- ficieren. liet verwonderde uiij dan ook niet, dat hij naar mij toe kwam en tot mij zei: „Luitenant, mag ik u wat vragen?" „Zeg wat je op je hart hebt!" ant woordde ik. Zenuwachtig kauwde hij op zijn si gaar en hij keek vlak voor zioh op aen grond. „Zou u mij 'n plezier willen doen?" vroeg hij nog eens. Het was duidelijk? dat hij er tegen op zag met zijn vraag voor den dag te komen. Toen op eens zei hij en ik zag, dat zijn lippen weer trilden: „Zou u misschien niet es 'n brief aan m'n vader en moeder willen schrijven en hun vertellen van de pa rade en 't feest in de sociëteit en van het eten hier met de officieren en van alles, wat de generaal gezeid heeft"" „Natuurlijk, kerel, g-raag!" ant woordde ik. „Ja, ziet u", vervolgde hij verle gen, „11 moet weten, ik ben niet goed met m'n omvers. Ik was in Holland nog al 'n losse jongen, ziet u. Ze hebben niet veul plezier van mij be leefd, m'n ouwe lui! Met 'n kwaje kop ben ik na ruzie op 'n avond van huis geloopen en lieb ik in Harder wijk getéekend. Dat hebben ze me nooit vergeven. Misschien, als ze nou hooren, dat ik 't „ridder" heb, dat ze dan eh Hij zweeg, terwijl hij al maar op zijn -igaar stond te bijten. Toen druk te ik liem de hrmd en zei, nu zelf ook onder den indruk: „Dat komt. in or de, hoor' Reken daar maar op!" „Dank je, luit'nt! Dan zullen da oude mcnschen nog zien, dat ik zoo kwaad nog niet ben!" en blijkbaar verlegen met ziin figuur, begon bij op oens te lachen en zei: „Verdraaid nog toe. 'k heb m'n halve sigaar op gevreten!" Den volgenden dag was. mijn brief al op de post. In enthousiaste bewoor dingen 'had ik den ouders geschreven van het heldhaftig gedrag van hun zoon. van de parade en het feest, dat hem tel c-ere in de sociëteit was aan gericht en ik weet nog, dat ik mijn brief eindigde met den zin: „Wan neer u hadt gezien, wat ik heb ge zien, dan zoudt u zeker trotsch op uw zoon zijn geweest!" Twee maanden later kreeg ik ant woord van den vader uit Holland. Roerend was het dezen eenvoudigen blijkbaar met moeite geschreven brief te lezen. Hun jongen had hun vroeger wel eens verdriet gedaan, maar na dit schrijven was alles ver geten en vergeven. Zij hadden nu nog rnaar éen hoop, „hem gezond en wel nog oenmnal met het „Ridder" terug zien!" Dienzelfden middag kwam de sol daat bij mij. Zijn oogen glinsterden van plezier, toen hij mij zag. „Luitn't!'' zei hij, ,,'t is in orde! Ik heb 'n brief van m'n vader! Kijk, bier is t'ic!" en vol trots toonde hjj mij 't schrijven. En. zenuwachtig lachend liet hij er op volgen„Nou weten zo tenminste, dat ik niet zoo'n schobbe jak ben, als ze altijd hebben gedacht. Dat ik tocli ook nog ergens goed voor bon, wat zeit uf" Ik was al weer een jaar iu Holland terug, toen ik op een morgen in mijn ochtendblad las„Bij een nachtelijke overvalling van het bivak te Pandjeh Para op Boni zijn gesneuveld de eer ste luitenant H- en de Europeesche fuselier Alg. Stamboeknummer 27850. En op eens herinnerde ik mij Hij was liet, de soldaat van den brief, dien ik bijna al weer was vergeten. En in gedachten zag ik hem daar weer vooj. mij, zooals hij na dat diner op den grooten avond van zijn leven, kauwend op zijn sigaar, naast mij had gestaan en had gezegd: „Dan zul le ze zien, dat 'k zoo kwaad nog «iet ben Ik las liet bericht nog eens over. Ja, ja, hij was het! Arme kerel! En ik dacht aan den brief van zijn vader, waarin hij mij geschreven had, dat hij nog maar één hoop hadzijn jongen gozond en wel nog eenmaal met het „Ridder" terug te zullen «ien 1 Toen was tegelijk mijn plan ge vormd. Ik wist het adres; het was in oen achterstraatje in Amsterdam. En douzelfdeh dag ben ik erheen gegaan om hem persoonlijk nog eens te ver tellen, wat ik jaren geleden per brief had gedaan. Als twee gebroken menschen vond ik ze tegenover elkander aon tafel alen in hun klein, bedompt kamer tje. De gordijnen waren neer. Zij had den dien morgon juist het bericht van den dood van hun eenigen zoon ont vangen. Verrast, keken zij op, toen ik bin nentrad. Ik noemde mijn naam. De va der keek mij aan niet groote, verwon derde oogen. Toen op eens vroeg hij stotterend„De officier van don brief?" Ik knikte bevestigend. „De officier van den brief!" zei zacht de man tot zijn vrouw, als om haar to beduideD, wie daar voor haar stond. Toen eerst zag ik, dat die brief, dien ik jaren geleden geschreven had, open in haar schoot lag. „Wat 'n eer heit ie toen gehad, lie, wat 'n eerhuilde het vrouwtje zacht. ,,'t Was toch zoo'n flinke brave jon- gen!" Ik dacht aan de woorden, di-. hij eens tot mij gesproken bad: „Nou weten ze tenminste, dat ik niet zoo'n 8oliobbejak benEn ik was dank baar, dat bij mij op dien avond ge vraagd liad aan zijn ouders te schrij ven. Ik wist nu, dat nooit een schrij ven door twee mensohen met meer koesterende liefde bewaard zou wor den dan de brief, die daar op dab oogenblik in den schoot van de moe der van den jongen, gesneuvelden sol daat lag. J. B. SCHUIL. GEMEENTELIJKE DIENST DER WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING. Verschenen is het* verslag van den gemeentelijken dienst der werkloos heidsbestrijding te Haarlem over het jaar 1921. liet volgende is er aan ont leend: Het totaal aantal aanbiedingen an werkzoekenden aan de arbeids beurs vermeerderde van 9482 in 1920 lot 9671 in 1921, d.i. met 2.2 Het uantal plaatsingen verminden-de van 3191 in 1920 tot 2926 in 1921, d.i. 8 Het aantal aanvragen van werkge vers verminderde van 4649 in 1920 tol 4351 in 1921, d.i. met 6.4 Het aan tal voldane aanvragen v_an werkge vers verminderde van 3195 in 1920 tot 3018 in 1921 d.i. met 5.5 1-let aantal aanbiedingen van werk zoekende bouwvakarbeiders vermin derde van 3822 in 1920 tot 3152 in 1921. Daarentegen steeg het aantal aanvragen van werkgevers in de bouwvakken ven 1742 in 1920 tot 1592 in 1921. Het tegenover gestelde ver- sc hij nel doet zich voor in de metaal nijverheid. daar stee? het aantal aanbiedingen van werkzoekenden van 758 in 1920 tot 1098 in 1921 en daalde het aantal aanvragen van werkge vers van 515 In 1920 tot 343 in 1921. De cijfers, betreffende de arbeids bemiddeling voor vrouwen, vertoo- nen weinig verschil met die over het vorig verslagjaar, de aanbiedingen liepen op van 1199 tot 1269, de aan vragen van 1533 tot. 15GC, de plaatsin gen daalden van 982 tot 940 en de vol dane aanvragen van 981 tot 915. Het aanbod van, de vraag naar en de plaatsing van werksters was een weinig minder dan in het vorige jaar, hetgeen verband houdt met het feit, dat en aanbod en plaatsing der dienstboden iets 'hooger waren. Daar bij komt, dat een groot aantal Duit- sche dienstboden in Haarlem en om streken een betrekking vond. Dit ge- soliiedde meestal buiten de Beurs om daar zij een visum op haar pas kon den verkrijgen, zonder dut de werk geefster een verklaring der Districts- Arbeidsbeurs aan het Rijkspaspoor tenkantoor behoefde over te leggen. Waar de bemiddeling echter geschied de 111 samenwerking met de Neder- landsciie Arbeidsbeurs te Oberbausen verliep deze altijd, zoowel tot tevre denheid der werkgeefsters als tot die der werkneemsters. Verder werd iherhaaldelijk dooi' de Nederl, Arbeidsbeurs te Oberhausen bij de Beurs geinfoimeewl, of een Duitsch meisje, dat duor een werk geefster was aangenomen, bij die werkgeefster zonder bezwaar in be trekking zou kunnen gaan. Was deze liier ter Beurze met bekend, dan werd ter bevoegder plaatse geïnfor meerd en het resultaat aan bovenge noemde Beurs bekend gemaakt. Het aantal ingeschreven kantoor bedienden was hooger, maar de slap te op de kantoren w as oorzaak, dat de aanvragen en plaatsingen van kantoorbedienden daarmede geen ge lijken tred hebben gehouden en min der waren dan het vorigo jaar. 1 In het district Haarlem werden door de Arbeidsbeurs geplaatst: te Beverwijk 1 stueadoor, 1 opperman 3 typografen, 3 timmerlieden, 1 me taaldraaier, 8 sigarenmakers, 3 grondwerkers, 1 elecfricien, 2 schil ders, 2 bankwerkers en 2 machinis ten. To Veisen 14 schilders. 2 timmer lieden, 2 meubelmakers. 1 elee! ricien, 1 loodgieter, 5 bankwerkers en 3 werk ster». Te lJmuiden 1 vuurwerker, 2 bank werkers, 4 timmerlieden, 2 metaal draaiers, 2 stokers, 2 opperlieden. 3 lcetelmakeés, 2 schilders, 1 loodgieter en 1 dienstbode. Te Halfweg 3 timmerlieden, 4 met selaars, en 1 schilder. Te Hoofddorp 1 typograaf, 3 elec tricians. 1 schilder en 2 metselaars. Te Heemstede 5 timmerlieden, 1 op perman, 2 meubelmakers, 17 werk sters en 9 dienstboden. To Zandvoovt 14 timmerlieden, stucadoors, 4 schilders. 7 metselaars, 4 kellners, 5 huisknechts, 1 bakker, 9 werksters en 3 dienstboden. Te Hillegom 1 typograaf. Totaal 176 Uit andere gemeenten in het dis trict werden te Haarlem geplaatst: Uit Haarlemmermeer, 1 timmer man, uit Heemstede 1 opperman. To taal 2. Buiten het district werden uit Haar lem geplaatst: Te Den Haag T naaister, te War mond 1 opperman, te Apeldoorn 1 loodgieter, te Groningen 1 loodgieter, te Ileeze 1 schilder, te Amsterdam 11 dg uren 111 akers, 1 melaaidraaier, 1 banketbakker, 1 timmerman eu 1 win keijuffrouw, te Alsmaar 13 sigaren makers en 1 steenhouwer. Totaal 34. In het district Haarlem werden uit andere districten geplaulst: Uit Amsterdam 31 timmerlieden, 10 metselaars, 37 stucadoors, 2 bankwer kers, 2 banketbakkers, 1 eleclricien, 5 loodgieters. 13 schilders, 11 kellners, 1 huisknecht en 4 opperlieden, uit Heilo 1 metselaar, uit Goirle, 1 met selaar, uit Alkmaar 2 metselaars, uit Dordrecht 4 metaalnraaiers, uit Hil versum 1 metaaldraaier, uit Leiden 2 metselaais, uit Tilburg 2 metselaars en 1 dienstbode, uit Groningen 3 tim merlieden. Totaal 134. Op 31 Dec. 1921 waren 5891 leden van toegelaten kassen binnen de ge meente Haarlem, volgens de bepalin gen van het werkloosheidsbesluit 1917 verzekerd tegen 5799 aan het einde an 1920. DE KINDERRECHTER. Bjj Kon. Besluit is bepaald, met ingang an 1 November 1922, dat bij elke arron dissementsrechtbank wordt gevormd een enkelvoudige kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken, tevens be last met de behandeling van kinderstraf zaken; en zijn aangewezen, met ingang gemeldeu datum, voor den tjjd van 1 jaar en 10 maanden, in de enkelvoudige kamer voor do behandeling van burger lijke kinderzaken, tovens belast met de behandeling van kinderstrafzaken, van de arrondissementsrechtbank: te Haarlem tot lid mr. H. van Loghein de Josselin de Jong, rechter; tot plaatsvervangend lid: j. D. Pasteur, rechter; inr. G. Sluis, rechter. ALG. NED BAKKERSGEZEL LEN BOND. Door de afdeeling Haarlem van den Bakkersgez/Teribond werd Dinsdag avond een" propaganda-avond voor de leden gehouden, waar de heer Hil lcbregt, voorzitter van het hoofdbe stuur een rede hield over het onder- wem ,,Ho^ het was en hoe het wor den zal." Vermelden wij eerst even, dat de mandolineclub Apo'V' ce attentie had de vergadering op enkele stukjes muziek te vergasten, wat door de aan wezigen blijkbaar op hoogen prlie ■Qrd gesteid. De heer ff. begon dun zijn rede met uit te spreken dat do jongelui van he den zioh niet kunnen voorstellen, hoe het vroeger met de behandeling der gezellen gesteld was. Hooren zij dit van anderen, dan komt het hun over dreven voor en gelooven zij niet, dat het ooit meer zoo zal worden. Spr. die in die vroegere tiiden dat leven van intern gezel had meegemaakt, wist (laarvan staaltjes te vertellen. Lang zamerhand is die toestand gewijzigd. De vakbond is kraohtig opgetreden, de maatschappelijke omstandigheden zijn veranderd. en de bakkersgezel maakt niet meer dat poovere figuur van vroeger. Doordat de loonsverla ging op het bakkersvak r - geen aan val heeft gedaan, kan dit een vergelij king met andere vakken nu wel door staan. In den oorlogstijd hadden ook de bakkers dan grootsten toeloop van leden, die nadat de loonsverhoogin- gen ophielden ook langzaam weer af vloeide 5 werkloosheid in het vakdit is to verklaren omdat internationaal vaststaat, dat het broodgebruik de laatste jaren met 15 tot 20 pet is ver minderd. Bovendien wordt in de be drijven meer intens gewerkt door den achturen Lig. Door dezen aebturendag hebben ook andere arbeiders niet meer die groote hoeveelheden brood mede te nemen naar de fabriek. Mis schien wordt ook in d'e bakkerijen wat zuiniger met het meel omgegaan, waardoor minder wordt geprodu ceerd. Wat hebben wij nu te wachten? zoo vroeg sor. Het is niet aan ie nemen dat ook in ons vak de loonsverlaging zal komen. Het mag missaken nog en kele maanden duren, maar ten laat ste zullen ook de bakkorsputroons ge hoor gov en aan den aandrang van andere gi-ootwerkgcvers. om hot brood wat te verlagen, zoodat do met loons verlaging gezegende arbeiders nu ook goedkooper brood- zullen kri'gen. Een groote verlaging van den prijs is voor den bakkersgezel niet g.wvenscht, want dat kost hem zijn loon. Boven dien, het 'bedrijf heeft geen last van buitenlandsche concurrentie, en de broodoorlog is daarom te bewijzen, dat er nog wel iets af kan. Als die loonsverlaging dreigt te komen, zei spreker, dan moeten wij klaar zijn; wij moeten er tegen vechten en daar toe onze gelederen versterken. Daar voor moet ieder aan den arbeid. Ieder gezel moet ziin plaats weten te vin den in de propagandatocht, die onder do niet-gcorganiseorden moet worden gehouden. Op deze wijze- zullen de patroons rekening moeten houden met den vakbond. Hoe sterker die is, zoo veel te meer respect zal hii afdwin gen. Dit is zeer eenvoudig en al dik wijls geregeld, maar wij moeten aldus spr. deze waarheid nooit trachten to ontkennen. Br waren maar weinig belangstel lenden opgekomen. REDDINGSBRIGADE. De Hnnrlemsoho Reddingsbrigade drenkelingen hield Dinsdagavond ii der zalen van Café Brinkmann een alge- meene vergadering onder leiding van voorzitter, den heer A. J. Mejjerink. Deze opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Hjj deelde mee, dat er dit jaar zooveel geslaagden Wij hebben in den loop der jaren dikwijls een keus van feuilletons ge daan, die later bleek buitengewoon bij onze lezers in den smaak te val len. Een dergelijke keuze is zeer moei lijk. Daar kunnen alle uitgevers en theater-directeuren van meespreken. Boeken en toonee',stukken waarvan gouden bergen verwacht werden, zijn vaak een volkomen teleurstelling ge worden. toen het publiek er zich over uitspreken moest. De w-en&ch om den lezers het beste te geven wat te krij gen is, doet ons echter moeite nooh kosten sparen bij de keuze van een nieuw feuilleton. Zelden hebben wij oen zoo gelukkige greep gedaan a's bij het, in het begin van dit jaar ge publiceerde, werk van den beroern- :«n Engebchen schrijver Jeffery Farnol„De avonturen van Bariiu baa" Het met dat boek behaalde succes heeft ons er toe gebracht om te trach ten het vertaal- en publicatierecht te ;erkrijgen van een tweede, niet min» 'er belangrijk werk van dezen echrij- Wij zijn hierin door belangrijke financieele opofferingen geslaagd cn een dezer dagen begint in Haarlem's Dagblad onze eigen, door den schrij ver geautoriseerde vertaling van .Belly", een roman van Jeffery Far nol. spelende in de eerste helft der ISo eeuw. Een klein voorproefje door JEFFERY FARNOL (Geautoriseerde vertaling uit het Engelech.) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK I. Over de kersen van den majoor. „De majoor, juffrouw, de majoor heefteen 'buitengewoon 'oofd!" zcide sergeant Zobcdee Tring. Hij had oen hamer m zijn hand en zag er keurig en onberispelijk uit van zijn breede schoengespen tot de krulpruik, waar onder zijn vierkant, gebruinde gezicht goed uit kwam. „Hoofd, sergeant, hoofd!" ant woordde de aardige juffrouw .Agatha, die kuiltjes in haar wangen had. en tegen den broeden rug van den ser geant knikte. .Oofd. juffrouw, jawel!" zei dc sergeant, terwijl hij een tak van den lievclingskereeboom van een majoor vastspijkerde. „De majoor heeft een buitengewoon 'oofd, en ik neem de vrijheid om op te merken dat twee sa belhouwen en een kogel er in 't minst geen kwaad aan hebben gedaan, juf frouw Agatha, en dat zal ik altijd blijven beweren, dat is m'n plich. juffrouw. run plich." „Plicht, sergeant, plicht." „Jawel, juffrouw, plich." De &eï geant keerde zich nu om om een an deren spijker te grijpen en juffrouw Agatiha boog zich over de rozen, sneed hier en daar een bloem af tn haar knappe gezichtje was heelemaal in de schaduw van haar mutsje ver borgen". „Ju", vervolgde zo na ec-n poosje, ,,'t is geen wonder dat je zoó op hem gesteld bent, (.sergeant." „Op hem gesteld?" zei de sergeant terwijl hij zich omkeerde en linar met schitterende oogen aankeek. „Nou ja dat gelooi ik wel. het is toch ook mijn plich. ïuffr-niw Agatha, rnijn plich". ,,Jc bedoelt plicht, eei-geant". „Jawel, plich, juffrouw", knikte do sergeant die al weer druk bezig was met. den kersenboom. „Hij is zoo dapper!" zuchtte juf frouw Agatha. „Dapper, juffrouw?" óe sergdant hield een oogenblik op met werken .zestien wonden, juffrouw ze ven kogel wonden en de rest van sa bels! Drie en twintig voorpostgevech ten en als onze geachte" majoor er niet geweest was zou onze linkervleu gel hij Ramlllies verloren zijn ge weest. Dapper juffrouw? Ja, dapper is hij!" „En a'.lijd zoo vriendelijk cn zacht" „Ja, juffrouw, dat zijn de beste sol daten altijd". „En wat zorg jij niet goed voor hein, sergeant". „Och, ik di.© m'n best, juffrouw, ik doe m'n best. We hebben zooveel jaren met el kaag teevoeftiten en ik ben a! zoo lang bij hem in dienst dat het „Je plicht is, sergeant natuur lijk". „Juist juffrouw, precies" „Precies, sergeant en lieve help, wat zijn jullie er allebei akelig aan toe'" De sergeant keek verschrikt. „En liet gekke is dat je het r.iet eons weet", zei juffrouw Agatha ter wijl z© de laatste roos afknipte. De sergeant wreef eens over zijn vierkante, gladgeschoren kin en staal de haar verbaasd aan. „Als je nagaat hoe eenzaam jr het hier hebt",' zei juffrouw Agatha terwijl ze haar gezichtje, dat even frisóh en liefelijk was als de bloe men. al had ze enkele grüzo haren lussohen de rozen verborgen. „Eenzaam?" zei de sergeant, ter wijl hij van liaar naar de hamer in zijn hand keek, „eenzaam, juffrouw wel neen, heelemaal niet De majoor heeft z"n bloemen cn z'n kersen er zijn geschiedenis van den Fortenbouw die hij aan 't schrijven is. in tien deel en, en ik heb den majoor en wo heblien allebei „Wat, sergeant?" Dc sergeant keerde zich om en sloeg eerst weer een spijker in voor hij antwoordde: „U, juffrouw we hebben alle bei u". zijn, zoowel voor liet diploma van den Nodcrlandschen Zwemibond als voor dat do Reddingsbrigade. Dit verheugde hem ten zeerste. Hierop deed hjj mede- deeliug van de vele gevallen, waarop door do leden van de Brigade hulp is ver leend en waarbij het nut van de reildings- haken wederom bewezen ig. De Voorzitter reikte met een toepasse lijk woord de diploma's en prjjzen uit aan hen, die deze bij de examens cn wedstrij den behaald hebben en waarvan wij in dertijd de uitslagen publiceerden. Spre ker uitte een woord van hartelijken dank aan den heer G. A. Lnitingh, voor de fraaie wijze, waarop h(j dc diploma's ge- calligrafeerd heoft. Hierop werden de plannen voor het aanstaaiulo winterseizoen besproken. Do voorzitter deelde moe, dnt het be stuur met de directie van Stoop's Bad had onderhandeld, om weer in deze bad inrichting gedurende de wintermaanden te oefenen. Deze onderhandelingen heb ben een gunstig resultaat gehad. Spreker vroeg hierop aan de vergadering, waar zij hot meeste voor voelde: weer in het Zuidcrbad to Amsterdam of in Stoop Bad to gaan oefeuen. Hierover werd van gedachten gewis seld. Tens'otte werd met groote meerderheid ivaf stemmen besloten, in Stoop's Bad te gaan oefenen; 31 stemden er vóór, 3 Toor Amsterdam 'en 6 stemmen waren in blanco uitgebracht. Dc voorzitter deelde mee, dat Dr. Vc- nema zich dezen winter weer bereid ver klaard heeft voor hot houden van ecu cursus in eerste hulp bij ongelukken. Mededeclingen werden gedaan over dr ieriug van het 10-jarig bestaan der Bii gade. Voorgesteld werd, dit? te herden- kon op Vrijdag 2!) Juni, Zaterdag 30 Juni cn Zondag 1 Juli. Het plan bestaat, op Vrijdag 29 Junj een receptie tc houden, gevolgd door era lozing var. een bekwaam spreker; ZaU-r« dag 30 Juni zullen nationale wedstrijd r r. orden gehouden. Op voorstel van d» Poloclub ,.De Waterratten" zal er waar sc.hijnlijk eon twee K.M.-wedstrijd in he' Zuider-Buiton-Spanrne worden georgani seerd. Aan den heer Mathot zal wordci gevraagd weer een tentoonstelling va- reddingsmiddelen te organireeren. G© tracht zal worden, het kampioenschap den Nederlandschcn Zwcmbond aas de» wedstrijden te verbinden. Verder staan er nog een gerellc avondje en oen demonstratie op het pre gramma. Nadat door den voorzitter nog ceaig vragen over deze feestelijkheden ware beantwoord, 6loot do voorzitter de gadering.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1