FUNSTE MELANGF JURGENS' VERVANGT DE FUNSTE BOTER - - - Rubriek van den Arbeid. kende snuitjes inzag. 2(]n jü en Dikkerdje ook dikke vriendinnen! Met welken let ter begint je breiwerk! Ik krjjg zoo'n berg geheimen to torsen, dat het mo housah tc zwaar wordt. STEENBOK. Ja, ja mag dezen schuilnaam houden. Een typische naam, zég. Ik hoop dat jo een trouw Bubrieker- tjo zult worden. W. BLOMBEBGZEEMAK, v. d. Vinnestraat 21rood. Haarlem, 11 October 1922. Stadsnieuws DE HAARLEMSCHE HANZE. Do 35e vergadering, tevens de 15de jaarvergadering van den Centralen Raad van den Diocesanea Middenstandsbond „De Hanze", in het Bisdom Haarlem, zal gehouden worden Woensdag 25 Oc tober te Amsterdam in „Bellevue". De agenda vermeldt o.a. een rede van den voorzitter, bespreking van het orgaan „De Nederlandsche Hanze"; mededee- lingen betreffendo enquêtes inzake uit betaling van loon op Vrijdag; Inkoop- vereeniging; en concurrentie door amb tenaren. Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur wegens periodiek af treden van de heeren C. J. G. Struycken en E. J. M. Stumpel. Beiden stellen zich herkiesbaar. Donderdag 26 October wordt in „Bel levue" een vergadering gehouden van dagelijksche besturen der aangesloten vereenigingen. De heer C. J. Kuiper, bestuurslid van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisa tie, zal een inleiding houden over „De functie, de rechten en de verplichtingen van den handeldrijvenden middenstand, gezien van het standpunt der werklieden en van het standpunt der groot-indus trie zal dit vraagstuk worden bezien door dr. L. G. Korlenhorst, secretaris der Alg. R.-K. Werkgeversvereniging. •Mr. J. van HiUenberg Hubar, direc teur van het Nationaal Hanzebureau, houdt een inleiding overde beteekenis van de Federatie en net Nationaal Han zebureau voor de R.-K. Middenstands- beweging, meer bijzonder voor de gtandsoiganisatie. Muziek 6 Liederen van Nico Hoo- gerworf. Uitgave van Alphenaar. Onze stadgeuoot Nico Hoogerwerf gaf zjjn opus 2 in 't licht. Het zjjn 6 liederen op teksten var. Gozelle, Felix Bntten, Beddingius, H. F. Gouwe en W. Kolle. Do heer W. Alphenaar alhier gaf zo uit in twee reeksen, elk van drie liederen, fraai gedrukt op goed papier. De beschouwing der nieuwste composi ties van Hoogerwerf geeft al gauw den indruk dat de jonge componist zich ten doel stelde iets te leveren voor den bree- den kring van dilettanten en toch te trachten boven het gewone peil van het liefhebborsrepertoire te blijven. Dat is in de eorsto plaats te merken aan de be geleidingen die nergens gecompliceerd Bjjn en door ieder middelmatig pianist, met wat natuurlijk muzikaal sentiment begaafd, te spelen zijn. Maar meteen voelt men dan ook dat de componist hier voor aan zichzelf concessies moest doen, waardoor de uitgever wel zal gebaat zijn, omdat het afzetgebied allicht grooter werd, maar nat don componist niet ten goede komt. Daarbij het zich intoomen om voor de grooto massa toegankelijk te zijn is feitelijk in tweestrijd met den aard der meeste oomposities zelf, want Hoo gerwerf heeft zich hier en daar modern ■willen voordoen, wat met de restrictie die hjj zich oplegde een waagstuk mag heeten. Eigenlijk had hjj om zijn doel te bereiken beter gedaan den rondborstigen ïrissohen volkstoon te houden, zooals wü hom in een paar liederen dor 2e reeks «ventjes vernemen, en die hem heel na tuurlijk schijnt to liggen. De vier overige liederen hebben alle een impressionisti sche tendenz, en wel een beetje een zijdig in de verzameling trachten allo de avondstemming weer te geven. Dat is het best gelukt in 't Avondt" op tekst van Geeelle. Wel kan men het kiezen van dit gedicht, dat door Lodewijk Mortel mans zoo subliem verklankt werd, niot gelukkig achten, omdat de herinnering aan dit meesterlijk lied steeds een objec tieve beoordeeling in den weg staat. En wat aanvankelijk ook hindert is het feit dat het hoofdideo heelemaal niet oor spronkelijk is, maar zuiver geïnspireerd op een compositie van ondergeteokende; maar ale we ons (laar eenmaal overheen kunnen zetten, en het werk zooals het tot ons laten spreken, blijkt het dat er kleur in zit en dat er atmosfeer van uit gaat. „Lievelingskind", hoewel eenvou diger, lijkt mij in zijn beste phrasen nog oprechter en natuurlijker. Ook de ge- 'zou-le, frissche opzet van „Daar ginder al over de heide" kan mij wel voldoen. Dit lied zal heel zeker met veel succes ge zongen worden, 't is een echt bravour- ïmmmer, en in het bereik van elke goede dilettant die over een hoogo stem be schikt. Het zal mij niot ver wond eren, dat Hoo gerwerf's Uiedoreu bij de zangüefhebbors ingang zullen vindon. Over 't geheel kon ik met genoegen vaststellen, dat ze in 'vergelgkïng met vroeger werk van den 'jongen componist oen merkeljken voor uitgang beteekeneu. JOS. DE KLERK, INCEZONOEN MEDEDEELINCËN a ÉO CIS. per regal. r^im^o,zoo Lekker fëéÈL Tcopy tuinbouw- en plantkunde. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, onder leiding van den heer Joh. de Breuk. Na de opening der vergadering bracht do voorzittor een verslag van de Dahlia- keuring uit. Geroemd werd de medewer king van allon kant ondervonden, ook van hot gemoentebestuur en hulde en dank werd gebracht aan allen, die tot het goed slagen er van hadden medegewerkt. Ook aan do Haarlamscho winkeliers werd voor hun belangstelling dank gebracht. 1 Verwacht wordt dat do keuring ten voordeele van de Dahliakweekers en den handel in dahlia's, zoomede den afzet er van zal zijn. Al had dan het bezoek aan de tentoonstelling drukker kunnen zjn, toch was hot bevredigend. Het financieel resultaat van de tentoonstelling is, dat er een klein batig saldo zal zijn. Naar aanleiding van dit verslag opper de de keer Bouwer het idee om van het 2/3 van het batig saldo dat aan do afdee ling toekomt een tontoonstellingsfonds te vormen. Een denkbeeld dat algemeen iimlemming vond. De heer Oarléo oordeel de dat ook wel eens wat moet wordon ge daan om do afdeeling tot meer bloei te .brengen; bijv. het houden van tentoon stellingen voor de leden en daarvoor prij zen beschikbaar te stellen. Ook daarmede werd instemming betuigd. Het bestuur zal mot een ander rekening honden. Nadat nog dank aan den heer Joh. de Breuk was betuigd voor zjn bemoeiingen ten bate van de keuring kwam het tweede agendapunt: bespreking van het leerling wezen aan de orde. De gedachte, die aan het rapport van de commissie uit do Maatschappij ten grondslag ligt, vond al gemeen instemming en waardeering. Ver wacht wordt dat op die manier bekwame vaklui zullen worden gevormd. Het be stuur zal daze zaak ter band nemen en dan op een volgende vergadering met na dere voorstellen komen. Behandeld wend daarna de agenda van de algemeono vergadering der Maat schappij. Benoemd werden als afgevaar digden naar die vergadering de heeren de Breuk en Bouwer. Er had verder plaats een onderlinge tentoonstelling van Herfstbloemen en bes- dragende Heestertakken, alsmede Bind werk daarvan. Daarvoor werd het volgende aantal punten toegekend: Odontolglossen Grande 5 p., Cattljjja 5 p. (ingezonden door den heer v. Crui- heer v. d. Hoek.) Begonia Duches de Portland 5 p., Be gonia Gloiro do Loraine 4 p. (Ingez. door don heer Smit.) Dahlia's 5 p. (Ingez. door den heer Carleo. Bossontakken: eervolle vermelding. Binnenland KAASVERGIFTIGING. Na het eten van kaas zijn Maandagavond te Rotterdam, naar de „Msb." meldt, drie kinderen van 3 tot 7 jaar van een be woner van den West-Varkenoordschen- dijk. Rijndijk geheeten, ongesteld gewor den. Er deden zich vergiftigingsver schijnselen voor in den vorm van bra ken, grooto zwakte enz. Dr. Van Dan~- zich, die onmiddellijk ter hulp werd ge roepen, achtte opneming in hei Zieken huis noodzakelijk. De meisjes werden per aulu van den geneeskundigen dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingcl overgebracht. Men vreesde voor het jongste kind aanvankelijk het ergste. Bij informatie in den laten avond deelde men evenwel mede, dat de toestand verbeterd was. De twee andere meisjes maakten het redelijk wel. Ze bleven ecn- tcr in observatie. De politie heeft de zaak ia onderzoek. BIJZONDERE LANDSTORM. Onder voorzitterschap van het Eerste Kamerlid Mr. H. Verkouteren hield de Gew. Landstorm Commissie tc Amster dam een zeer druk bezochte vergaderiag met leiders, plaatselijke besturen en 0:- ficiercn van den Landstorm. Van de Gew. Commissie waren be halve dc voorzitter en de secretaris ka- pitein K. L. Schell nog aanwezig de mogelijk blijft. heeren Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer en kapelaan J. J. van Eem, terwijl de Nationale Commissie werd vertegenwoordigd door de heeren G. F. Boulogne, secretaris en G. van Sitteren, administrateur. Na een korte opening door den voor zitter werd de majoor der Infanterie C. dc Veer tot lid der Gew. Commissie ge ïnstalleerd. Hierna werd besproken de deelne ming door den Landstorm aan dc Hulde aan H. M. de Koningin in 1923 te bren gen en de propaganda in de a.s. winter maanden, waarna belangrijke besprekin gen i'olgden betreffende dc uitgifte van het landstormblad. Besloten werd om bij wijze van proef gedurende cenige maanden het Land- stormblad der Zuidelijke Provinciën ook voor Noord-Holland te doen uitgeven. Uitvoerig .werd daarna stilgestaan bij de regeling der schietwedstrijden. De heeren R. v. d. Meer, Duiven- drecht. Joh. Rijsdijk, Haarlemmermeer, Jac. Mooy, Krommenie, J. C. Tanis, Hoofddorp, J. S. Westervcld, Sloteraijk, A. M. J. Vocking, Bovenkerk, gaven nuttige wenken, welke bij volgende wed strijden ongetwijfeld zullen worden op gevolgd. Een voorstel van den heer De Jong, betreffende het stichten van een fonds werd ter nader onderzoek aangehouden. Na de gebruikelijke rondvraag werd do vergadering-met een opwekkend woord door den voorzitter gesloten, na dat deze nog bijzondere dank gebracht had aan de heeren van de Nationale Commissie voor hunne tegenwoordig heid. Academlich Ziekenhuis te Lilden. Men meldt uit Leiden aan de Nieuwe Courant Mede in verband met de hoognoodige verbetering van den toestand van 's lands kas, heeft de regeering besloten over te gaan tot de heffing van verplecggeld voor patiënten in het ziekenhuis dor Rijksuniversiteit te Leiden en vermoede lijk ook in inrichting-en van dergelijken aard in andere universiteitssteden. Tot nu toe geschiedde de verpleging in het Academisch Ziekenhuis geheel gratis met uitzondering van de verple ging van armlastigen der gemeente Lei tien, waarvoor deze gemeente ingevolge het bij den bouw van de inrichting sloten contract een per verpleegdag bi- rekende vergoeding aan het rijk betaalt. Ingevolge het besluit der rcgccring wordt nu een voorloopige verplccggeli- icgeling ingevoerd, welke uiterlijk 1 April 1923 in een definitieve regeling n worden omgezet. De voorloopige rege ling gaat in :6 dezer. Het tarief zal daarvan bedragen a. Voor patiënten, welke verpleegd woiden voor rekening van regcerings- organcn (rijksverzekeringsbank, invali- diteitsfonds, verschillende departemen ten enz.), ziekenfondsen van dergelijke ondernemingen en dergelijke instellin gen f 2.50 per dag b. voor patiënten, welke verpleegd wonden voor rekening van gemeente, kerkelijke armbesturen en dergelijke f t.50, T-■ 50 of f3.50 per dag, afhanke lijk van den aard der ziekte en der be handeling en van de afdeeling waar ze verpleegd worden; c. voor particuliere patiënten (dat zijn zij, die niet tot een der andere groepen bchooren) een der onder b. genoemde bedragen naar draagkracht, met dien verstande, dat voor werknemers, welke ingevolge de desbetreffende wetsbepalin gen voor rekening van hun werkgevers worden verpleegd, steeds een minimum bedrag van f2.50 per dag verschuldigd zal zijn. Naast deze drie groepen zal de groep der hierbovengenoenido verpleegden voor rekening van de gemeente Leiden, blijven bestaan, terwijl in'bijzondere go- vallen, welke ieder afzonderlijk beoor deeld zullen worden, opneming van kos teloos verpleegde onderwijs-patiënten Invoerrecht op sigaren. EEN ADRES VAN SIGARENFABRI KANTEN AAN DE TWEEDE KAMER. Door het Verhond van Vereenigin gen van Sigarenfabrikanten in Ne derland, de Nederlandsche R. K. Ver- cenigmg van Sigarenfabrikanten, de R. K. Vereengmgen van Sigarenfabri kanten „Eindhoven", „Vatk&as-; waard" en „De Kempen" is, naar aanleiding van het ontwerp van et betreffende de wijziging van het in voerrecht op sigaren, een adres aan de Twcodg Kamer gezonden. I11 dit adires, wordt uiteengezet, dut, door de valuta^verhoudingen abaci maal lage productie-kosten elders ooizaak zijn, dat reeds thans hier it lande sigaren uit Duilschland wot den ingevoerd tot een prijs van f IS pet mille en lager, daarentegen ue- draagt alleen het minimum-loon f 21 per mille. Het door de Regeering voorgestelde recht van 15 gld. per mille is volgens adres wel een stap in de goede rich ting, doöh niet voldoende. Zij »ijn van meening, dat een afdoende bestrijding van de werkloosheid en een opleving van de Nederlandsche Sigatrenindu- strie aleen te bereiken is door het mi nimum recht op 25 gld. per mille te brengen, zijnde het vei«schil in pro ductie-kosten. KWAADWILLLIGHEID. Aan de coöperatieve strookartonfabriek te Nieuwe Schans (Gr.) werd ontdekt, dat zich in pakken machinaal geperst stroo, afkomstig van den landbou wer J. K. Muntinga te Finsterwolde, een rol nieuw persdraad en ijzeren voorwerpen bevonden, die opzettelijk tuissohen het stroo moeten zijn bracht, en waardoor belangrijke schade aan de machinerieën in de kartonfabriek zou kunnen zijn aange bracht Onmiddellijk zijn twee werk lieden bij de aorschmachine ontsla gen. De zaak wordt onderzocht door maxcchauesée en politie. WIJZIGING ONGEVALLENWET 1921. De „Yereenigiiig van Ned. Gemeen ten" heeft zich tot do Tweede Kamer gericht oieb een adres naar aanleiding van het ontwerp tot wijziging der On gevallenwet 1921- Het daarin neerge legde denkbeeld om het ambtelijk on- gcvals-onderzoek achterwege te doen blijven ten aanzien van die ongevallen welke, blijkens de opgave in het giftebiljet door den geneeskundige, die de eerste hulp verleende, vermoe delijk een ongeschiktheid tot wer, van kortoren duur dan zes weiccn I gevolge hebben, heeft haar volle in stemming. Met den Minister is zij van oordeel dat de aanzienlijke voordee- len, welke aan do voorgestelde wijzi ging zullen zijn verbonden, het nemen van een proef volkomen wettigen. AI wat kan strekken tot vereenvoudiging en besparing an kosten behoort naar haar meening te worden ondernomen. Het is op grond van deze overweging, dat zij aandringt op een regeling waar bij aan veel noodeloozen arbeid, welke thans nog in verband met de uitvoe ring der Ongevallenwet 1921, moet worden verricht, een einde wordt ge maakt. aZoo oefenen sommige gemeenten reeds thans op de geneeskundige be handeling van werklieden, die in liaar dienst een ongeval hebben gekregen, controle uit en kennen aan de getrof fenen schadeloosstelling toe in den vorm van ziektegeld. In deze gemeen ten is dientengevolge de toestand al dus, dat op de geneeskundige behan deling van een getroffene een dubbele controle wordt uitgeoefendn.l. eeno controle door den controieerend-ge- neeskundige van de Rijksverzekerings- MINISTER RUYS. De voorzitten van den ministerraad, minister van Binnenlandsche Zaken jlir. mr. Ruys de Beerenbrouck, is Maandagavond uit Limburg, waar hij zijn verlof doorgebracht heeft, te 'a Gravenhagv teruggekeerd en heeft Dinsdagochtend zijn ambtsbezigheden hervat. ROND VAN CORRECTOREN. De Ned. Bond van Conrectoren, die te Amsterdam in algemeene vergade ring bijeen kwam, et 1de Statuten en Huishoudelijk reglement vast en bo- sloot tot het uitgeven van een perio diek. ONVEILIG UTRECHT. wordt schrijft het Utr. Dtbl. langzamerhand levensgevaarlijk 'e avonds langs onze singels te ioo- pen. Herhaaldelijk gebeurt het, dat men op den Catharijnesingel in den omtrek van de Staatsspoorwegen wordt lastig gevallen door indivi duen, die om geld vragen, en op an dere wijzen ook trachten 't den voor bijgangers lastig te maken. Zaterdag avond j.l. werd een der bewoners van dit singelgedeelte aangesproken door een paar mannen, die hem om vuur vroegen en tegelijkertijd om geld. De aangesprokene weigerde, en wandel de kalm door naar een café aan de Mariaplaats, waar hij den kastelein waarschuwde voor de mannen, die {inmiddels ook de lokaliteit woven binnengekomen. Zonder vorm van proces dienden rij plotseling den Singelbewoner een klap tegen het hoofd toe, waardoor een zijner oogen door een hrilleglas werd beschadigd, zoodat hij vermoedelijk het oog zal moeten missen. De dader rit in arrest b'ank met het oog op de uitkeering van schadeloosstolling ingevolge do Ongevallenwet en een controlo door den controleerend-geneeskundigo van de gemeente met het oog op de uitkea ring van ziektegeld. Het is duidelijk dat eene dergelijke dubbele controle volmaakt overbodig iB, zoodat noode- loos kosten worden gemaakt. Een ander nadeel van de tegenwoor- !ige regeling is, dat eene geheel over bodige circulatie van geld plaats heeft. Do gemeenten, die aan hare werklieden bij ongeval ziektegeld toe kennen hebben daarbij ter vermij ding van dubbele uitkeering de be paling gemaakt, dat de schadeloosstel ling, welko ingevolge de Ongevallen wet wordt toegekend, in mindering komt op het ziektegeld. Practisch komt dit hierop neer, das dc uitkee ring ingevolge do Ongevallenwet, wel ke later plaats heeft dan de gemeen telijke, door den werkman weer aan de Gemeente wordt terugbetaald. Do gemeente moet nu do door do Rijks verzekeringsbank toegekende schade loosstelling weer aan haar terugbeta len, hetzij in den vorm van premie, hetzij wanneer zij zelf het risico draagt en dit is niet de grootere ge meenten het geval het uitgekeerde bedrag zelf, vermeerdert met een aan deel in de administratiekosten. Het gevolg is dus dat de schadeloosstelling den volgenden kringloop maakt, van de Rijksverzekeringsbank naar den ge troffene van den getroffene naar <10 gemeente van do gemeente weer te rug naar de Rijksverzekeringsbank. VERBENIGING VAN HUISVROU WEN. De Neder!Vereeniging van Huisvrouwen herdenkt 23 dezer haar 10-jarig bestaan. Van hiar an daar. HET CONFLICT IN DE AMSTER- DAMSCHE HAVEN. Maatregelen der werk gever a Dinsdagochtend is door de Scheep- •aartvereeniging Noord onderstaand esluit genomen, dat den havenarbei- uurs 1- dei. voiiu vaneen manifest zal worden bekend gemaakt. Niettegenstaande de georganiseerde werkgevers in het Havenbedrijf te Amsterdam gedurende het bestaan van. de EL A. R. vele honderdduizen den guldens hebben uitgegeven, ten einde de losse havenarbeiders in de haven bij werkloosheid en ziekte een behoorlijke uitkeering te verschaffen, schromen de werklieden niet bij die werkgevers zonder aanleiding herhaal del ijk den arbeid stOD te zetten. Bij de werkgevers, die niet georga niseerd zijn en hete oude systeem vol gen. d.w.z. die geen uitkeering bij werkloosheid geen ziekengeld bij riek te voor de losse bootwerkers betalen, wordt niet gestaakt. De aandacht vestigen wij or op. dat bulten Amsterdam en Rotterdam geen enkele ha-ven ter wereld een sociaal Instituut berit als beide boven bedoelde plaatsen. De werklieden schijnen, gezien hun ne houding, op al deze voordeelen geenerleï prijs te stellen. Dientengevolge zullen de uitkeerln- ai bij werkloosheid en ziekte, alleen worden gehandhaafd voor die losse havenarbeiders, die aan hei werk zijn gebleven en daarmede hebben ge toond op de bovengenoemde voordeo- len wel prijs te stellen. ACTIE VAN OVERHEIDS PERSONEEL. In de N. R Ct vinden wij het vol gende perscommuniqué .- Het comité van zeven uit drie sa- 'menwerktinde Centrales van Over heidspersoneel is Maandag voor de tweede maal in vergadering bijeen gekomen ter aanwijzing van die spre kers. die in dc 25 uitgeschreven open bare vergaderingen het woord zullen voeren. Voorts werd besloten ten propagan- da-plaat. geteekend door Jordaan, uit te geven, zoomede ec-n afzonderlijk orgaan, getiteld De Stormklok, waar in „het onwaardig karakter van de hetze welke nu reeds maanden ach tereen tegen het overheidspersoneel wordt gevoerd zal worden blootge legd". Dit orgaan zal in meer dan 100.000 exemplaren worden verspreid onder het riiky, gemeente-, provinciaal- en waterschapsperson eel. In verband met de voorgenomen landelijke •betoogine te 's-Gravenhage, werden verdere voorbereldlLngen ge troffen. Het comité nam met groote ont stemming kennis van het persbe richt. dat.de regeerdng inzake tijdelijk personeel, reeds bepaalde beslissin gen heeft genomen, in dezer voege, dat in den vervolge de plaatselijke loonstandaard voor de ongeschoolde beroepen zal worden nagevolgd, wel ke ontstemming te meer gegrond ia, wijl ter Z3ke geenerlei overleg is ge nieeed met de organisaties van het overheidspersoneel en de regeer ut® het evenmin noodig heeft gevonden, de door haar ingestelde staatscommis sie voor de herclassificatio der ge meenten te raadplegen. LO O NS VERLAG INC STEEN INDUSTRIE. De Gronlngeche correspondent van Het Volk schrijft: De steen fabrikanten in de provin cie Groningen ziin er voor de derde maal toe overgegaan de loon en der ar beiders te verlagen. In den beginne m het najaar van 1921, daarna in het voorjaar van 1922 en thans wederom voor den komenden winterarbeid. De uurloonen ziin gesteld op 3035 cta per uur. Dit beteekent, waar de tarieven op deze loonen gebaseerd worden, voor de betrokkenen sinds 1921 een loonsverlaging van f 10 tot f 15 per week. Zondag j.l. werd door de NecL Ver. van Fabrieksarbeiders met do verschil lende pereoneelen vergaderd. Besloten werd den fabrikanten om een bespreking te verzoeken en Maan dag 16 Oct. opnieuw bijeen te komen om den toestand te bezien. De steanprijzen, die de fabrikanten bodingen, zijn nog zoodanig, dat wil len zij ook met wat minder winst ge noegen nemen, loonsverlaging voor de arbeiders achterwege kan blijven. HET CONFLICT IN DE SICAREN- INDUSTRIE. Besp re kingen van de organ isaties. Naar Het Volk verneemt, hebben de besprekingen die Maandag plaats vonden tussalien de vier arbeiders-or ganisaties fn het sigarenbedrijf, geen resultaat gehad. De uitsluiting gaat door. In Valk-enswaard, 's-Hertogetvboseh. Boxtel en nog eenige andere plaatsen in het zuiden is den noe werkenden si garenmakers tegen a.s. Zaterdag door de patroons de dienst opgezegd. De noordelijke fabrikanten hebben liet uïtsluItiugapai'ool unaniem opge volgd- DE ACTIE YAN HET SPOORWEG PERSONEEL. De aMeeling Leeuwarden van de Ned. Ver. heeft in een druk bezoch te vergadering een motie aangenomen waarin zij ten sterkste protesteert te gen de voorstellen der directie. Voorts verleende zij het Hoofd bestuur machtiging met andere orga nisaties overleg te plegen en de voor stellen van de directie af te wijzen en met alle beschikbare middelen te berci ken dat de tegenwoordige arbeidsvoor waarden worden gehandhaafd en het nieuwe pensioonreglement wordt in gevoerd. Groote boomkikvorschen kwaakten in de boomen, Oin negen uur waren de straten zoo goed als leeg. Op het consulaat was ook al niet veel variatie. Keogh kwam er iederen avond, want de kleine veranda aan het huis was de ©enige koele plek van heel Coralio. De cognac ontbrak nooit en voor middernacht begon de consul senti menteel te worden. Dan vertelde hij aan Keogh de romantische geschie denis van zijn zelf gekozen verban ning. Eiken avond luisterde Keogh geduldig naar liet verhaal en was steeds vol belangstelling en medelij den. „.Maar nou moet je niet denken", zoo eindigde Johnny altijd zijn som bere verhaal „dat ik verdriet heb om dat meisje, Billy. Ik ben haar ver geten. Ik denk nooit meer aan haar. Als zo op dit oogenblik hier binnen kwam zou ik er me niets van aan trekken. Dat is allemaal voorbij". „Dat weet ik ook wel!" antwoord de Keogh dan. „Natuurlijk hen je haar vergeten. De eenige manier. Het was heelemaal niet aardig van haar óm te luisteren naar de praatjes ei -. eh: Dink Pnwson over je vertelde". „Dink Dawson!" zei Johnny met diepe minachting, ,,'n Prul van een kerel! '11 Prul! Maar hij had een hce leboel bouwland en dat hielp. Mis schien krijg ik den een of anderen das nog wel eens een kans om hem een hak te zetten. De Dawsons be- teekendien niets. Iedereen in Alabama kent dc Atwoods. Zeg, Billy wist je dat mijn moeder een De Grafie, reid was?" „Nee zeg", zei Keogh dan. „Wer kelijk?" Hij had het al driehonderd maal gehoord. „Ja. Een De Graffenxeid uit Han cock. Maar ik denk nooit meor aan dat meisje, is 't wel Billy?" „Geen oogenblik, jongen", waren de laatste woorden die d'e consul hoorde. Op dat moment viel Johnny gewoon lijk in slaap en slenterde Keogh naar zijn eigen huisje onder den kalabas- boom. Een paar dagen later waren de twee bannelingen den brief van den directeur van liet Dalesburgsohe post kantoor en liet antwoord er op totaal vergeten, Maai- op den zeventwintig- sten Juli verscheen plotseling het resultaat van hun antwoord. De Audador, een boot die vruchten vervoerde en geregeld Coralio aan deed, kwam voor de kust en ankor de. Het strand stond vol toeschouwers toen de «lokter en de douanebeamb ten er ihecn roeiden om hun plicht te doen. Een uur later kwam Hilly Keogh liet consulaat binnen loopen, koel cn frisch in zijn linnen pak en grinne- kend v an plezier. „Raad eens!" zei hij tegen Johnny die ln zijn hangmat lag te luieren, „Veel te warm om te raden", zei Johnny lui. „Je schoenen winkelier is gekomen" zei Keogh grijnzend „met een voor raad, die groot genoeg is om het hee le vasteland van hier tot Terra del Fuego van schoenen te voorzien. Ze 1 jn nu bezig om zijn kisten naar het douanekantoor te sjouwen. Al zes roei bootjes vol hebben ze aan land ge bracht en nu rijn ze weer terug ge gaan om de rest te holen. O, zeg! Wat een klap zal dat geven als hij de aardigheid snapt en 'eens met den consul komt praten! Dat oogenblik zal al mijn negen jaar in de tropen weer goed maken". Keogh viel op een stoel neer van het lachen. De muren trilden er van. Johnny keerde zioh half om en keek stomverbaasd. „Je wilt me toch niet wijsmaken dat die kerel zoo onnoozel is geweest om dien brief voor ernst op te ne men", zei hij. „Voor een tienduizend gulden aan schoenen", brulde Keogh opgewon den! Hij had even goed waaiers naar Spitsbergen kunnen brengen. Ik heb hem gezien die ouwe heer! Je had er bij moeten zijn toen hij z'n bril op Zette en verjmnsd keek naar die vijf honderd kerels met bloote voelen'die op 't strand stonden". „Spreek je heusch'de waarheid, Billy?" vroeg de consul met zwakke stem. „Ik? En of! En hij heeft een doch ter bij zich', 'n Schatje. Die lichtgele juffertjes hier rijn bruin bij haar vergeleken". „Vertel verder", zei Johnny, nl3 je tenminste met dat stomme geglchel op kunt houden. Ik vind het misse lijk als een volwassen man zoo lacht. „Hij heet Hemstetter", vervolgde Keogh. „Hij is een Wat Is er nu aan de hand?" Johnny werkte zich plotseling uit zijn hangmat en sprong op den vloer. „Sta op, idioot", zei hij streng, „of ik gooi je dien inktkoker naar je hoofd. Dat is Rosino met haar va- dor. O, wat een ezel is die ouwe Pat terson. „Vooruit, Billy Keogh', sta op cn help me. Wat moet ik m vredesnaam doen? Is de heele wereld gek gewor den?" Keogh stond op en schudde het stof van zich af. Hij slaagde er in zich weer toonbaar te maken en irlichtte ziin lachen te bedwingen. „We moeten den toestand onder dc oogen zien, Johnny zei hij met een wanhopige poging om ernstig te blijven. „Ik heb er heelemaal niet '1 ui gedacht dat liet jouw meisje zou zijn. In dc eerste plmts moeien we zorgen dat ze onderdak komen. Ga jij naar hen too, dan zal ik naar de Goodwins gaan en vragen of mevrouw Goodwin hen bij zich wü nemen. De Goodwins hebben het beste huis van de heele stad." „Je bent een goeie kerel Billy", zei de concul. „Ik wist wel dat jo mij niet in den steek zou 'aten. M'n pres tige ben ik voor goed kwijt maar misschien kunnen we de ontknooping nog een paai1 dagen uitstellen." Keogh nam zijn paraipluie en ging op weg naar Goodwin. Johnny zette rijn hoed op. Hij nam do oognac- flesch op maar zette hem weer neer zonder er uit te drinken en liep vol moed naar liet strand. In de schaduw van het douanekan toor vond hij Hemstetter en Rosine met een heele verzameling gapende toeschouwers. De douane-beamnten waren druk bezig terwijl de kapitein van de Audador vertelde wat do ri iouwaangekomenen daair kwamen doen.-Rosine zag er gezond en opge wekt uit. Ze keek vol belangstelling naar wat er om haar heen gebeurde. Even bloosde ze toen zc haar vroege re» aanbidder ontmoette. Hemstetter schudde Johnny vriendelijk de hand. Hij was niet jong meer en vrccselijk on practisch een van talrijke zakonmenschen die alllj:. rvreden zijn en willen veranderen. „Ik ben erg blij je te zien, Jolm mag ik je John noemen?" zei hij. „Ik moet je nog bedanken dat je zoo spoedig op den brief van den postdi recteur hebt geantwoord. Hij bood zelf aan om voor mij jou te schrijven. Ik was op zoek naar andere zaken waarin wat meer te verdienen zou zijn. Het was me in de krant opgeval len dat dit deel van de kust erg voor uit ging. Ik heb al mijn bezittingen verkocht en de opbrengst belegd in een praebtigen voorraad schocnen. Het is hier een schilderachtige plek, John. Ik hoop dat de zaken zoo goed zullen gaan als ik na jouw brief durf verwachten." Aan Johnny's beproeving kwatri gelukkig een einde door de komst van Keogh, die haastig kwam aan- Ioopen met het boriaht dat mevrouw. .Goodwin den heer Hemstetter en zijn dochter gaarne zou ontvangen. Hem stetter en Rosine werden daar dus da delijk lieen gebracht en alleen gela ten om uit te rusten van de vermoeie- lissen van do reis, terwijl Johnny er voor zorgde dat do kisten met schoe nen voorloopig werden opgeborgen voor ze door de douane wei-den onder» zochL (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6