fllMEN'S OAGIUG derde blad Vriliie It October 1822. Brievan oil do Hofstad. Om bet flegmatisch karakter heeft pien den Hollander aJ door vele eeuwen heen geprezen en gekapit teld. Dat flegma heette heel gemak kelijk te kunnen overslaan in traag heid en uit deze ondeugd komen al lerlei slechte gevolgen. Al het gepreek er tegen schijnt geen effect te kun nen sorteer en. We zien het aan allo pogingen die worden aangewend om Jet verkeer te leiden, vooral op de drukke punten van de stad. Hernaai- .delijk wordt dan gewezen op de goe- <ie regeling in de drukke straten van Londen en Parijs, waai- het verkeer goed gaat Busken Huet heeft immers eens ge zegd dat ons volk een wauwelenue naue is en dat daardoor de daden uitblijven. Over de verkeersregeling is al zoo ontzaggelijk veel gepraat en geschreven en nog altijd blijft het tob ben. De verkeerspolitie werkt uitne mend maar daarmede is raen er niet, omdat nu eenmaal niet op lederen hoek van iedere straat een agent ge plaatst kan worden. Het oud-Hol- landsche flegma brengt er oimndüel- Jijt toe om eigen zin door te zetten .wanneer men weer vrij is. Boor ons volk wordt eerst beel lang zaam begrepen, is wel eens opge merkt en misschien zipi er die vui meening zijn dat door zeer velen hee- lunu..l niet wordt begrepen. aarlijk, begrijpt ons volk wel de beuoelinz van een verkeersregeling op de stratgn'? Men legt zich tenslotte neer bij de gezagsuitoefening van den verkeersagent maar de overtuiging d-t zulks het eenig-goede is, ook in eigen belang, blijkt niet spoedig. In tegendeel, men bespeurt telkens dat men zich tot nog D'aoht te onttrekken aan de leiding en in elk geval stoort men zich aan niets meer buiten de werkingssfeer der nijvere bobbies. Met de fietsers gaat het nog het beste, waarlijk dat schijnt het verstandigste ras van ons volk te zijn. Maar de wandelaarsdat is het meest suf fende slag dat zich ooit op straat be gaf. Midden op het drukste punt. midden op den rijweg wandelen som migen dood-kalm en zij zijn dan nog uit hun humeur als zij moeten uit wijken. Op deu ouden Scheveningsbhen weg liggen een fiets- en. een wandel pad naast elkaar. Men kan er zeker van zijn dat de helft van de wande lende Scheveningsche bevolking op het fietsuad loopt. Waarom dat nirf even goed strafbaar is als het berii- den der voetpaden door fietsers is niet. rechf duidelijk Ga op straat zoo schreef iemand in een blad in 1886 aanschouw aandachtig den voetganger, dio recht op u aankomt en ge zult op zijn ge laat bespeuren, dat hij eerst aan nieri denkt, dan tot het besef komt, flat hij ook van zijn zijde zal moeten wijken en eindelijk u vierkant, tegen het lijf loopt, nog voordat hij zijn zijstap heeft ten njtvoer weten ie brengen. Men ziet het: bijna veertig jaar ge leden toen het verkeer nog minimaal was. botsten de wandelaars al tegen elkaar aan. Met de wagens was het al niet heter gesteld, vertelt dezelfde scliiijver. Verinaak u op St. Nicolaas in de Hoogstraat en zie hoe daar de weinig© koetsiers en karrevoerders elkaar telkens in de wielen rijden, omdat hun de beslistheid in het han delen ontbreekt. Beslistheid in het handelen, inder daad dat is het wat den flegmati- scnen iiollaiiaer onlbreeiiL Ais een Hollander op een tram stapt blijft bij altijd precies in den ingang staan zonder een seconde te denken, dat er achter hem nog tal van wachtenden staan die ook naar binnen willen. Honderdmaal verzoent een conduc teur den stanngasten om door t© loo- pen opdat eir nog meer in een wagen gestopt kunnen worden. Altijd weer weigert bet grootste deel van bet publiek om aan het verzoek te vol doen. Maar het wachten zelf, nu de hand niet doet wat zij vindt te doen, nu de trage gedachte maar tot geen beslis sing kan komen, is niet geringer kwaad en komt bij ons volk onder duizenden vormen voor. Wanneer we daarover door den vreemdeling wor den aangevallen beroepan we ons met stillen trots op ons nationaal flegma, zoDder hetwelk we het land niet zouden ontwoekerd hebben aan de baren of de dijken gehouden op de noodzakelijke hoogte. Het flegmatische is niet het typi sche kenmerk van den Hagenaar al leen, wien men om zijn rustig niets doen zoo gaarne luiheid verwijt. Wie in de Hollandsclie steden komt, waar de hartader van het groote verkeer klopt, ontdnkt al gauw dat het fleg ma daar evenzeer werkt en zijn in vloed doet gelden. Het zal daarom voorloopig nog tobben blijven met de verkeersregelingen die weliswaar dringend nooazakeiijk zijn en in het belang van allen, maar die nog steeds even naixlnekkig door allen miskend worden. Alleen een volhardend strijden te- gun hex ilegma kan op den uuur dezo Kwaal doen veranderen ep omzetten in bet ïleguia van gedweeteid, het eenige dat uooUig is om op de straat de orde te hanuiiaven en liet levens gevaar te verminderen. Daarbij zal bel vooral noouig zijn dat het stil staan met auto s, rijtuigen gu karren eens moer de aandacht krijgt want juist daardoor wordt steeos weer aan zienlijke stagnatie veroorzaakt. Eigen aardig is de liethebberij van wagen- vooröers om precies op den hoek van twee straten stil te blijven staan waardoor bet uit- en inzicht over liet kruispunt zeer wordt belemmerd en gevaar wordt geschapen. Zelfs op de lastigste punten, hoeken van zij straten naar diixkke verkeerswegen, ziet men herhaaldelijk wagens gerui- inen tijd stilstaan. De aandacht der politie is daarop schijnbaar nog niet gevallen cn dit is zeer te betreuren want in dal euvel zit een groote bron voor verkeersbemoeilijking. Men on derschatte niet de groote beteekenis die in onze nauwe groote-stade-stra- ten het verkeer heefl en het belang dat gemoeid is met een goede rege ling. Zi' die uil justiger oorden hit in de straten komen,, zijn meestal ee: en al verbazing over- de drukte en z\< zien nauwelijks kans om vooruit te komen. Het went natuurlijk maar het raagstuk heeft dit tegen dat het m den dag moeilijker wordt. Op den duur zullep dlep-ingri. pende maatre gelen onvermijdelijk ziin. HAGENAAR. Stadsnieuws Er is nu letterlijk niemand, zei juffrouw Schriors, in haar klein, knus kamertje die bet gelocrven kan, dat ik de andere week Vrijdag 83 jaar word! Ze zien me allemaal voor jonger aan. En toch is het zoo, want ik ben van 1829. Rekent u het maar uit! Hoe oud schat u me? vroeg ze, terwijl ze ons ondeugend EEN JUBILARESSE OP HET HOFJE VAN GRATIE. Dat zou u niet zeggen, nietwaar, dat ik al 92 jaar ben! Deze woorden werden op een zeer opgewekten toon gesproken door me juffrouw de weiluwe SchrieraVan Hemert, toen we haar op het. Hofje van Gratie aan de Jacobstraat een bezoek brachten. Ons was ter oore gekomen, dat zij dezer dagen een dubbel jubileum zou vieren. Op Vrij dag 20 October wordt zij 93 jaar en dan is zii tegcliik 25 jaar bewoonster van het Hofje van Gratia Nu, antwoordden we, meer dan e«n vijf- of zes-en-zeventig zou ik u niet gegeven hebben! Zie je wel, zei ze lachend, dat zeggen er een heeleboel! En dan moet u weten, dat ik het van m'n le ven vast niet gemakkelijk heb gehad. Ik heb altijd hard gewerkt. Tot m'n 83ste jaar was ik schoonmaakster. Toeri heb ik zeker kon in mijn boe nen gekregen, want sindB dien tijd kan ik niet gemakkelijk meer loopen. Bent u altijd goed gezond ge weest? Nou, ik ben ongeveer dirie keer nogal ernstig ziek geweest, maai- an ders was ik altijd uitstekend gezond. Maar ik ben steeos opgewekt en voel me gelukkig. Ik draag nog niet eens een bril en lean nog lezen, schrijven en breien. Ook heb ik nog een best geheugen; er ontgaat me niks! Kijk maar, hier ligt de krantl Ze wees me op een stoel naast haar een stapeltje exemplaren van Haarlern's Dagblad aan. Waar bent u geboren? Ik ben 20 October 1829 te War mond geboren. Daar woont liier dwaalue zij even af een man vun 97 jaar, dio is nog beter af, dan ik, want die loopt nog elkon dag lier heele dorp door tot half Sassen en weer terug. Kranig, vind u nb»t? Ik heb ook in Warmond op school ge gaan, maar ja, hoe ging dat vroeger met dat naar school gaan: ik was meer thuis, dan op school. Of liever, ik was meer op het land. want als kind heb ik al meegeholpen aan liet aardappelen rooien, boonen plukken; wieden, weet ik wat al méér! Mam- een feit is, flat ik altijd hard gewerkt heb! Van Waranond ben ik naar Alk maar gegaan, waar ik vijf joar ze- dïend heb. Daar heb ik ook nog mijn belijdenis gedaan. Van Alkmaar ben ik weer naar Warmond teruggekeerd en ging toen naar Leiden, waar ik bij een notaris en bij den kanton rechter gediend heb. Toen ben ik naar Noordwijkerhout gegaan en heb daar bij den burgemeester, meneer Hoog gediend. Ja, liaar oogen glinster den toen zij aan dien tijd terug dacht ik heb altijd goede diensten ge had! En daar vandaan ben ik naar Haarlem gegaan en heb dertig jaar bij meneer H. gewerkt en ook 22 jaar bij zijn vader. Dat zijn altijd lieste menschen voor nie geweest. Ziezoo, nu weet u m'n heelen levensloop. En nu woon ik al 25 ja::r bier in dit ka mertje en woon er rnet plezier. Ik ga 's avonds een beetje vroegtiidig naar bed, acht uur, half retail, negen uur. Enfin, als ik me verveel, ga Ik naar bed! En ik slaap dadelijk in; ik beb hier zij wees met haar wijs vinger naar haar nog vrij ongerim peld voorhoofd gelukkig niks geen muizenissen! 's Morgens sta ik om een uur of zeven op. Ik houd niet van lang slapen; dat heb ik nooit ge- uaau! Daar ben ik altijd gezond bij gebleven. Ik heb zelfs geen pijn in m'n hoofd; ik slaap goed en eet flink, wat wil je dan nog meer? Jammer, dat ik niet zoo goed meer uit de voeten kan. Ik kom nooit de stad meer in. Van bed ga ik naar m'n stoel en van m'n stoel naar bed. De buurvrouw hierneast schudt eiken dag mijn bed; dat kan ik niet meer doen! Ik heb het hier anders best naar mijn zin! Hoeveel kinderen hebt u gehad? Vijf. Maar er zijn er nog slechts twee (een zoon en een dochter) in le en; die zijn ook zoo jong niet meer, ze loopen al tegen da zestig! Dan heb ik riog 22 kleinkinderen en drie ach- i ïerklelnkinclereni U bent hier vroegen we zeker de oudste bewoonster van dit hofje? Ja, dat ben ik! De juffrouw, die op mij volgt, is pas tachtig jaar! Toen namen we afscheid van het vriendelijke, oude vrouwtje. Gaarne hopen we. dat ze Vrijdag 20 October veel bewijzen van belang stelling in baar zeldzaam feest mag ontvangen. GEKOELD AMERIKAAMSCH VLEESCH. Het Persbureau Vaz Dias schrijft ons uit Amsteruam-. et eerste gekoelde Amerikaau- scne vlecsen, twueu meat, is te Am- steruiam aangekomen. Wij heübeu bet in liet Gemeentelijk Slachthuis gezien en He veearts Lr. A. van der Laan, erteide ons er het volgende vam ln tegenstelling mei bevroren vleesch, üot dooi en door tiard is en dat feitelijk als een slagersartikel kan besctK- worden, wordt dit vleesch sJix-.ï afgekoeld tot 1 graan Celsius. Het ondergaat dus 'eitelijk dezelfde bewerking als het vleesch, oat geslacht is op het abattoir en in de koelkamers wordt bewaard. Het is over het algemeen sappiger dan dit bevroren vleesca omdat bij het ont dooien van dit laatste dikwijls stof fen wegvloeien, waardoor het droger wordt. Het komt dus overeen met liet hier geslachte vleesch en liet aange voelde Deensche vleesch. Echter zal or weinig vkesch in om iana gevon den women, waarvan cie quatiteit zoo uitstekend is. Dit komt doordat in om innd geen vee gefokt wordt voor de slacntoans, wat in ZuidjAinerika wel net geval is. Yanuaur dat het ge koelde Amerikaanscüe vleesch meest al afkomstig is van jonge dieren en dus malsch. Het vfeesch, dat thans is aange voerd is afkomstig van runderen, die 8 September jl. zijn geslacht.'Het wordt in Roeischepen aangevoerd door de maatschappij „Viandt" te Botterdam en in een kocllichter over geladen naar hier. Het, gekoelde vleesch zal aan de slagers verkocht worden voor i Ü.90 p. K.G. en zal met slechts geringe winst aan het pu bliek geleverd worden. Het is dus ee nigs zins duurder dan bevroren vleesch, dat thans voor f 0.68 per K.g. door de gemeente aan de slagers wordt geleverd. Vermoedelijk zai de prijs van dit vleesch per pond van 20 tot 40 cent blijven, onder dien van het Hollandsclie vleesch. Ook dit ge koelde vleeech wordt uitsluitend door de gemeente geleverd en zal in afzon derlijke wiakeis worden verkoeld. Een slager die chilled meat verkoopt mag geen mndvleeech in voorraad hebben. De gemeente bepaalt ook de prijzen. waartegen het geleverd moet worden aan den consument. Alle we ken zal een lading vkesch uit Zuid- Aiini:i,ka aankomen. De gemeente ontvangt het in consignatie en loopt li us geen risico. Elk oogcnblik kan dus de levering ophouden. Over een dag of veertien zal dit gekoelde vleesch voor liet publiek verkrijgbaar worden gesteld. De thans ontvangen zeer kleine bezending, die feitelijk een proef is, zal door de Centrale Slach terij verdeeld wordc-n onder de ge meentelijke instellingen. Het vermoe den bestaat, dat dit vleesch zeer groo- ten aftrek zal hebben. In Engeland cn speciaal in Londen, wordt het zeer veel gebruikt en lioogelijk gepre zen. Wij informeerden bij oen directeur an het Openbaar slachthuis of te Haarlem ook plannen bestaan tot in voer van chilled meat. De directeur deelde ons mede, dat liier niet, als te Amsterdam, het gemeentebestuur de zaak ter hand zal nemen. Willen ech ter de slagere het gekoelde vleesch Invoeren, dan kan daar van gemeen tewege geen bezwaar tegen gemaakt worden. CHR. GYMN. VEREENIGING KRACHT EN VRIENDSCHAP Men schrijft ons: Dinsdagavond heerschte er in het voormalige Zander-Instituut een ge- zellige drukte, ter gelegenheid van een onderlinge oefenavond, onder leiding van den directeur, voor de dames en heeren der hoofdafdelin gen van Kracht en Vriendschap. Deze avond is weder een van de welgeslaagde geweest, die leden en geintrodueeerden lang in het geheu gen zal blijven. Uitgevoerd werden eenige nummers toestellen, turnen voor dames en heeren. Veel bijval hadden ook de atheletische oefenin gen o.a. touwtrekken. Ter afwtsse- iing werd voordrachten en samenspra ken gegeven. Ook was voor versnape ringen gezorgd. Opmerkingen nlt de Burgerij emmen in Stoo p's Bad. Een inzender deelt ons mede, dat Jnj, hoewel m Stoop's Bad een ver laagd tarief is ingevoerd, een hoogen prijs voor zijn abonnement heeft moe ten betalen. Door het instellen van een zoogenaamd jaar-abonnement moest hij f 4-1 betalen; ook moest hij f 5 storten, als hij eventueel het abon nement binnen deft tijd eindigt. Bij die f 46 komt nog vergoeding voor het bewaren van badgoed en voor het stallen van de fiets, inzender meent, dat men op die manier de menschen verplicht, oen jaar in die in richting te zwemmen, waarmee zij gedupeerd worden, omdat zij in den zomer liever in de open lucht zwem men. Hij vraagt tenslotte, of de direc tie de winter-abonnementen van ver leden jaar weer wil invoeren, of an ders een maand-abonnement, tegen een prijs, voor ieders beurs bereik baar. We hebben deze klacht aan de di rectie van Stoop'b B3d overgebracht, die het volgende opmerkte: „De inzender heeft blijkbaar de gratis verkrijgbare dienstregeling en tarieven niet gelezen; daarom willen wij gaarne het een en ander toe lichten. De z.g. maand- (jaar-) abon nementen zijn ingesteld om aan liet publiek de betaling van een abonne ment gemakkelijk te maken. Men be hoeft thans slechts per maand een re latief klein bedrag te betalen, om te deelen in de voordeden van een abonnement. Men is volstrekt niet erplicht een abonnement voor een geheel jaar te nemn en is volkomen rij het te beëindigen wanneer men. wil en ontvangt dan na inlevering der abonnementskaart (mits dit ge schiede hinncn acht dagen na den vervaldag) de gestorte waarborgsom van f 5, onmiddellijk terug. Voor de personen, die zich liever niet abonneeren, zijn verkrijgbaar ge steld knipkaarten voor 10 en 25 zwembaden, zooalö de bovengenoem de tarieven aangeven en welke in de plaats treden van de bedoelde maand abonnementen. Tegen de betaling van het luttele bedrag voor het bewaren, aasehen en onderhouden van hei badgoed en voor het bewaren van de fiets, die hiermede veilig opgeborgen kan men in trouwe toch geen be vaar hebben." GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: G. Stue, Java- straat -14, Sclioten, bril; A. Bakker, Oranjestraat 14, bruine ceintuur; L. Dorland, O. I. Kade 36, blauwe ceintuur; Politiebureau, Smedcstraat, koperen gewicht; D. v. Kampen, Oranjeboomstraat 18, haleband met penning; H v. Krieken, Brouwers plein 18, kinderhalsketting; A. Ter- metz, Kleverlaan 135, bruine hand schoenen; Kennel Fauna, Parklaan 119: herdershond, gebracht door J. do Vries, Oranjeboomstraat 188; II Roseboom, Hoofdmanstraat 40, gum mi heerenjus; J. Spijkstna, Duven- voordestruat 37, verfkwast, Kenne? Fauna, P.trklaaii 119. ka; (wit-zwari), gebracht door H. 13. Sciireuder, Du- venvoordtstraat 76; kat (grijs), ge bracht door G. T. Kroon, Fabricius- straat li; kat (grijs-wit),gebracht dooi G. Erbrink, v. Eoostraat 1G. Kle verlaan 50, Bloemendaal, damespara- pluie; L. v. Grondeile, Oostvest 12, rozenkrans; F. Kroder, Brouwerskade 37, rij wiel pomp, A. v. Eyk, Ridder straat 12, reticule; Dik, Wijde Gelde- loozepad 12rood, vulpenhouder. Sport en WBtfstrjjden LUCHTVAARTNIEUWS. NEDERL. JACHTVLIEGTUIGEN VOOR HET AMERIKAANSCHE LEGER. Volgens „Aviation" New .jfork heeft liet Amerikaansche leger van de Nederlandsohe vliegtuigenfabriek drie Fokker-jagers gekocht, van een geheel nieuw type. Ze zullen worden uitge rust met een 12 cylinder 375 paanh Curtïss motor en beproefd worden op het groote legervüegkamp Mc Cook Field te Dayton, Ohio. Indien de toe stellen aan de gestelde eisclien vol doen, heeft de Amerikaansche regeering het recht dit type in Ame rika in serie te doen aanbouwen. Vol gens liet contract, moeten deze Neder- Jandsohe jachtvliegtuigen 225 K.M. per uur loopen en 'n nuttigen last kun meenemen van 410 K.G. Indien de toestellen niet voldoen aan tic mi nimum eisuhen van 217 K.M. snelheid per uur op 4575 meter hoogte, en van een stijgvermogen van 6100 meter in 28 minuten en een „plafond" van 6400 meter hoogte, dan zullen ze worden afgekeurd. Halen de toesu-filen ,een greater snelheid dan 225 K.M. j>er uur dan ontvangt de Nederiandeche vliegtuiganfabrick ec-n exlra premie voor elke mijl daarboven. Er zai ech ter een bedrag van den koopprijs -.vor dert afgetrokken voor elke mijl dat de toestellen minder snel zijn don 225 K.M. tot het minimum van 217 K.M. De uitslag van deze proeven, die voor onze nationale vliegtuigindustrie van zoo groote beteekenis zijn, wordt met belangstelling tegemoet gezien. VOETBAL. „TRAMVOGELS Zaterdagmiddag a.s. sjieeli een elftal der 'Irannogeis op haar ter rein aan de Zandvoortschelaan te gen „De Vischhoppers" uit IJmuiden, terwijl een andere Tramvogels-combi natie een vriendschappelijke ontmoe ting zal spelen tegen het elftal der Gem. Werklieden Heemstede, op het terrein der G. W. II., gelegen naast dal der TTamvogels. Beide ontmoetingen vangen aan om 3.30 uur n.m. COMMERCIEELS SPORT. In Amerika wordt wel voetbal ge speeld maar de publieke belangstel ling concentreert zich hoofdzakelijk op het nationale spel, baee-ball. Wij lezen in een Amerikaanse?» blad dat de White Sox Base-ball Club, e-en van de sterkste beroepsteams van Ameri ka drie beroemde spelers uit San Francisco heeft „gekocht". Dit kostte de club voor een hunner 100 000 gul den, voor den tweeden 160.000 gul den, voor den 'derden en beroemd- eten, den 23-jarigen speler Kaïnm, de kleinigheid van 240.000 gulden, te zamen dus het eerbiedwaardige be drag van een half milloen guldens in dienst der „sport". ZWEMMEN. De Engelsdhe zwemmer Jack Hae- field zwom dezer dagen de 500 meter in 6 min. 461/5 sec., daardoor met niet minder don 5 3/5 sec. het we reldrecord ten name van den Ameri kaan Norman Ross staande en door. dezen in 1921 gevestigd, verbeterend ANTWOORD BETAALD. De lezer weet uit de berichten, dat de onvermoeibare Georges Clemenceau binnenkort een nieuwe wereldreis gaai maken en wel naar de Vereenigde Sta ten. Het doel van die reis ligt volkomen in het duister en Clemenceau zelf wei geit er iedere inlichting over. Een Amerikaansche courant nam een list te baat om achter dit geheim te ko men, maar Clemenceau doorzag de op zet cn de list mislukt?. Het blad zond den oud-ministerpres:- dent namelijk een telegram, waarin werd geïnformeerd of de Amerikaansche reis. nog steeds op het programma stond en "sloot een „antwoord betaald"-bon in voor ioo woorden. Clemenceau antwoord de laconiek „Ik kom inderdaad", zon der gebruik te maken van de tientallen woorden die hem nog ter beschikking jtonden. DE PUZZLE. Het is in Frankrijk gebeurd, dat iemand zich aanmeldde voor inlijving in het vreemdelingenlegioen. Men stelde hem de gebruikelijke vragen naam? leeftijd? nationaliteit? Hier aarzelde de zecruut en zei toen Mijn moeder was Zuid-Amerikaansche. Zij trouwde in Italië met een Engelsch- inan, maar ten tijde van mijn geboore bevond zij zich op een Spaansche boo:, in de Fransche wateren op de reede van Marseille. Toen ik 5 jaar was kwamen mijn beide ouders om het leven bij een spoorwegongeluk; ik werd als kind aan genomen door een Duitscher, die mij iu de Vereenigde Staten opvoedde. „Dank u," antwoordde de officier, „wij zullen u inschrijven als een Volken bond." ONZE PRACHTICE TAAL. Er komt nog sieeds Hollanósck druk. werk uit Duilschland. O.3. een zeer uit voerige circulaire ter aanbeveling van een Snelblusscher. Uit een der gebruike lijke aanbevelingen ontleenen wij enksie juweeltjes Deze Snelblusscher bestaat uit een bliken bus in dcn_ vorm von een hand- fakkel Het poeder ontwikkelt wanneer hel met het vuur in aanraking komt, e"ii groote dosis koolzuir en verstikt daoi- door oogenblikkelyk dc vlammen cn op de brondende voorweipen te strooien elk oogenblik voor het getruik gei eed. Het meest te wardeeren in dejen ochnelblusscher. moor eventvien woterscbodc on'- staat. Bii de door ons byge wonde demou- (Daiiy Sketch, Londen.) Ik heb vandaag zoo vast op den Boh ooreteen veger gerekend en nu komt hii niet. Wat zal ik doen! Laat dat maar aan mij over. Poes! Poes! Kom! Pak ze. Tommy 1 Nou, wat zeg je van mijn systeem? stratiecn nadat de vlammen zien fluich hodden munnen ontwikkelen een voudig door bet pocden doorover ie slingeren onmiddellijk gebluscht. verkujgbaar by.... Wij hebben dit en dc rest slechts na lang gepraat uit de handen van onze raaaselrcdacirice weten te houden. DE OUDSTE MAN. Eenigen lijd geleden hebben wij in deze rubiick melding gemaakt van een Turk, die deu leeftijd van 150 gepas seerd zou zijn en nog steeds op dit aardsclie tranendal vertoeft. Er schijnt echter reden te zijn om aan de juistheid van dit aantal levensjaren te twijfelen, daar Turkije 150 jaar geleden nog geen burgerlijken stand had. Betere bewijzen kan een Pool, de heer Mecislas Kra- sinsky, overleggen. Ook hij kan niet het onomstootbare bewijs van een geboorte- certificaat overleggen, maar bezit an dere bewijsstukken, die bovendien i.i- mantischer run. De heer Krasïnsky was vroeger officier en vocht als zoodanig op 19-jangen leeftijd onder Napoleon tc^en de Oostenrijkers. Later maakte hij de noodlottige tocht naar Rusland mede I en hij -herinnert zich duidelijk de cata strofale overtocht van de Bercsina in 1812. In 1S30 werd hij, toen ruim 40 jaar oud, in het Poolsche vrijwilligers leger opgenomen en vocht in den be vrijdingsoorlog tegen Rusland. Iiij werd gevangen genomen cn voor jó I jaar naar Siberië gezonden. IDit maakte echter geen einde aan zijn vechtlustig bestaan, want, als wij z'jn mededeelingen mogen gclooven, vocht •hij in 1900, toen hii zijn noden ver- jaardag reeds had nev ierd, in de Chinee- sche campagne en 5 jaar latei trok mj mee op tegen de Japanners. Driemaal werd hij zwaar gewond, de eerste maal te Moskou, no jaar geleden, een jatr later te Leipzig en tenslotte in de Pool- I sche revolutie van 1830. Van al deze veld tochten kan hij medailles toonen om z'jn beweringen met bewijzen te staven. De vader van dezen merkwaardigen •man werd 117 jaar oud, zijn moeder be reikte een leeftijd van 97 jaar. Het klinkt alles ongelooflijk en wj zouden dan ook niet onvoorwaardelijk voor de waarheid ervan durven instaan. Maar als het zoo is, dan zijn wij toch geneigd dezen Pool den eeiepalm voor den oudst levenden mensch uit te reiken. In dc geschiedenis zijn nog wel ster ker authentieke gevallen aan te wij zen, zooals de Engeirchtnan Parr, cie 152 werd cn de Gravin De-»tnond die eerst op 140-jarigen leeftijd stierf door,, een val uit een notenboom. DE VRIJE ZATERDACMIDOAC. De 1 uur-sluiting van kantoren en werkplaatsen is m ons land eerst kort geleden ingevoerd in navolging van hst Engelsche voorbeeld. En voor den En- gelschman is het de oudste vacantic van allen. De Angelsaksische koning Edgar decretcwde reeds in de tiende eeuw dat alle arbeid op den Zaterdag middag te 12 uur moest woiden stoji- gezet en eersi na zonsopgang op Maan dagochtend mocht worden hervat. Een eeuw later schijnt het noodig zijn geweest dat koning Kanoet nog eens een order in denzelfden ^eest uitvaardig de en in 1203 werd in Schotland een dergelijke wetsbepaling aangenomen. HET RIJKSTE VOLK TER WERELD. Natuurlijk leeft het rijkste volk »cr wereld in Amerika, maar blanken zij.11 het niet. Onlangs is in het bescheiden gebied van de Osage Indianen, een stam van 2000 personen in de staat Oklahoma, petroleum ontdekt en met toestemming van dc Amerikaansche regecring ver kochten de roodhuiden dit kostbaar stuk grond aan een maatschappij voor meer dan 4 millioen dollar aan contanten en een zesde aandeel in de te behalen winst. Tweeduizend Indianen zuilen dus dc opbrengst van deze transactie verdeelen en allen een jaarlijksch inkomen heb ben, dat het gemiddeld iBkomen per hoofd- in eenig ander land verre over treft. HET PLIMSOLL-MERK. Elk schip draagt een op de zijde ge schilderde aanduiding, het z.g. PJini- soll-merk, dat de lijn aanduidt waarbo ven het schip, terwille van de veilig heid, niet mag worden gei aden. Plimsoll was een Engelschman, die, getroffen door het aantal schepen, dat tengevolge van te zware ladng verongelukte, de wet telijke invoering van het merk in Enge land wist te verkrijgen. Het merk is voonien van letteis, d e voor iedere zeevarende natie verschillend zijn en aanduiden bij welke instelling dc schepen geclassificeerd zijn. Zoo heeft men bijv. L. R. (Lloyd's Register), B.V. (Bureau Veritas), N. V. (Norske Ve ritas) enz. De positie van het Plimso.L merk is nie; internationaal genormali seerd. TELEFOONWEE. Er is ook bij ons een tijd geweest, dit zij, die een telefoon wilden installeerea, buitengewoon lang op de komst van bun toestel moesten wachten. In Londen schijnt de toestand nog niet rooskleurig te zijn. althans een nieuw aangeslotene vond aanleiding den volgenden brief aan een iegceringsautoriteit te richten: „De telefoon, waarom ik meer dan een jaar lang verzocht heb, is nu geïn stalleerd. Laat mij s.v.p. per omgaande weten, op welken datum de Directeu-- Gcneral der Posterijen te mijnent kan komen om de onthullingsplechtigheid te vervullen." Wij zijn zoo spoedig geneigd bij dit en dergelijke dingen te zeggen zoo ie:« kan alleen in Nederland gebeuren." FLESSCHEN IN ZEE. WTat dankt de romantiek, in werke lijkheid en fictie, niet aan de verzegel de flesch, die ergens aan land aanspoelt en berichten bevat van ongelukkige schipbreukelingen Er worden echter jaarlijks talrijke flesschen in zee geworpen me: een be paald dool in dienst der wetenschap. Bij honderden tegelijk worden zij op ver schillende punten der kust in zee ge worpen, om soms na maandenlang dob beren te worden opgepikt en waardevolle diensten te bewijzen aan dc geleerden, die getij en golfstroomen bcstudeerin. Vooral in Engeland heeft men deze me thode in dc laatste paar jaren op groote schaal toegepast me: uitstekend resul taat. In flesch bevindt zich een kaar:, waarop cca verzoek staat afgedrukt aan den vinder, om na nauwkeurige vermel ding van plaats en tijdstip waarop fle flesch werd opgevischt, de kaa'l per post te zenden aan een der regceringsbu- reaux. Daar worden de gege ens opj.e- teekend, waaruit later de snelheid en richting van den golfstroom weidt beo. kend en in kaart gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9