Buitenlandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid. BETTY 8) HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 23 OCTOBER 1922 TWEEDB" BLAD EEN DER SCHULDIGEN IN HET MOORDCOMPLOT TEGEN DEN D UITSCHEN RIJKSKANSELIER AANCEHOUDEN. Met betrekking tot dc kabinetscrisis in Engeland merkt de „Times" op, dat de situatie niet normaal kau worden voordat de nieuwe regeering is gevormd en in haar functie is bevestigd door de algcmeene verkiezingen. Wat bet internationale as pect van dc situatie betreft, zegt het blad dat het aanblijven vau Curzon als mi nister van Buiteclandsche Zaken dc con tinuïteit vcr /ek'ert bij dc behandeling van de moeilijke kwesties, die op een oplos sing wachten. Te zamen met andere bla den legt het City-blad den nadruk op den dank die de natie aan Curzon in ver band met d'.ea-j optreden tijdens de Oos. tersche crisis verschuldigd is. In verband hermee zegt de „Morning Post" dat Curzen's vasthouden aan een politiek van samenwerking met de geal lieerden, meer tot het tot stand bren gen van een overeenkomst met Moestala Kemal heeft bijgedragen dan bet zen den van de Engelsche oorlogsschepen naar de Turkscho wateren. De bladen voegen er nog aan toe dat bei geen loutere coïncidentie is, dat al'.e bekende staars.ieden van Europa zooals Benesj en Venizelos een nauwe samen werking tusschcn Frankrijk en Enge land als den zekeren sleutel beschouwen vooi het economisch herstel van Europa. Over de kannictscnsia zelf is niet ve«sl nieuws. Bonar Law, die zeer vermoede lijk bet nieuwe ministerie zal vormen, is Zaterdag door den koning ontvangen. Heden, Maandag, zal de partij verga dering worden gehouden, d.e Eonar Law zal machtigen dc opdracht om een mi nisterie te voru.en te aanvaarden. Verder wordt er viel over de crisis ge redeneerd. Licya Ceorge heeft Zaterdagmiddag in een rede tor een geestdriftige vergadering te Leeds ziin politiek verdedigd. Hij verklaarde dat de banier van den partijstrijd in Carlton Club gehesclien was. Aan de groote combinatie van mannen van alle partijen en gezindheden voor nationale doeleinden, die het land in den oorlog tot de overwinuing geleid had en het gaan deweg yeilig uit de vredes-raoeilijkheden leidde, is een einde gekomen. Het staat aan het vilk om 'e beslissen, of de partij of de natie in de eerste plaats komt, Na er nadruk op gelegd te hebben dat hij democratisch is opgevoed en dat zijn sympathieën en zijn geestes richting democratisch waren, stond Lloyd George stil bij de unionistische re bellie, die niet van ervaren unionis'en was uitgegaan. Bonar Law zelf had ge aarzeld, hij had tegengestribbeld. Hei «pijt mij, verklaarde spreker, dat bij zich overijld een oordeel vormde, niet door toedoen van de verstandigste leden van de partij, maar door de minst ervaren en beicwa - '"He, Hj, heeft zichzelf in de pos'tv geina-ht een ruiter, d.e de teugels niet vasthoudt, maar zich ic paard houdt bij den staart van het rij dier, wat geen bijster veilige positie is. (Gelach.) Ik geloof dat dc belangen van de natie er onder zullen lijden. D>> rcac- tionnairs muiteis zullen, zoodra zij een maal stevig in den zadel zitten, bun ,,drie-hard"-pogingen willen uitvoeren en ik vrees dat er maatregelen genomen zullen worden, die dc woelzieke elemen ten zullen versterken. Deze elementen zulleu, als zij niet door redelijke wetge vende maatregelen in toom worden ge- aouden. de massa's in den lande met famps"n"l'ge gevolgen op hun hand jwtirw. J i- koro 011 voor verstandigen tooruitgang De nationale liberale conferentie heer: Lloyd George als president, en Winsten Churchill als vice-president herkozen. Men is te Londen ten zeerste benieuwd naar de plannen van Lloyd George. Aan genomen wordt, dat hij en de liberale voorstanders van de coalitie in het La gerhuis een oppositie-partij zal vormen en samen zal werken met eenige van zijn vroegere conservatieve collega's en hun aanhangers. Het is echter mogelijk; dat sommige van genoemde oud-cotle- ga's zich weer zullen aansluiten bij ae groote meerderheid in de conservatieve partij, die voor een onafhankelijk op treden bij de verkiezingen was en dit 2:j de nieuwe regccring zullen steunea. Lord Derby heeft te Manchester en te Bolton een rede gehouden en gezegd, dat hij onder Bonar Law een ministerieel ambt zou aanvaarden. Na Lloyd George geprezen te hebben, ried hij den conservatieven, zich niet te begeven in een vendetta tegen de coa litie-liberalen. Hij drong bij beide par tijen op samenwerking aan, daar een scheuring de verkiezing van arbeiders- candidatea ten gevolge zou hebben. Hl) hoopte dat te Bolton dc liberale en de conservatieve candidaat beiden herkozei- zouden worden. De conservatieven en de liberalen moesten samenwerken, plaats van een coalitie vormen. Hodge, do leidor va't do arbeiderspartij, heeft van zijn kant verklaard, dat hij den indruk had, dat de coalitie onder een nieuwen naam herleefd was. Do arbei- derxpartij zou stellig aangevallen wor den. Ofschoon de arbeiderspartij niet kon hopen, dat zij spoedig aan bet be wind zou komen, moest zij tegenover zulk een oppositie tot het bittere einde toe doorvechten. Veel opzien beeft in politieke kriu- gen de aankondiging gebaard dat Mc. Kenna, da vroegere liborale minster van Finan ciën, die tegenwoordig aan 't hoofd staat van een groote Engelsche bankonder neming, Maandag in de City op een conservatieve vergadering het woord zal voeren ten gunste van Bonar Law en diens nieuwe regeering. Mc. Kenna trad als minister van Financien af, toen in het najaar van 1916 Asquith als premier door Lloyd George werd vervangen. Men was van meening, dat hij nog steeds oe- hoorde tot Asquith's partij van vrije liberalen. Naar dc Duitsche bladen mededeelen is dc man, die aan de politie begft mee gedeeld, dat hij opdracht had gekregeu rijkskanselier Wirth Ie vermoorden, een nog jonge man, die in Hagen in Westfalen als koopman is gevestigd. Hij stond in nauw contact mei rech'-.- radicale kringen en schijnr zoodoende in het complot te zijn verwikkeld. Waai- schijnlijk echter heeft het proces-Rathc- nau hem de oogen geopend vooi de mis dadige absurditeit van het streven der rechtsradicaleu. Misschien ook is het angst gewees', die hem op het laatsie oogenblik voor de afschuwelijke daad deed terugschrikken. Hij is reeds naar Berljjn overgebracht en werd daar aan een uitgebreid verhoor onderworpen door Ebcrmayer, den officier van jus r- tie bij het gerechtshof te Leipzig, aan wien het onderzoek in deze zaak is op gedragen. Het is bijna niet aan twijfel onderhevig, dat het ook ditmaal weer Je organisation Consul is, die dt complot heeft gesmeed. De dag der uitvoering was op Zaterdag vastgesteld. Het onderzoek moet reeds uitgewezen hebben, dat bij dit moordcomplot slechts weinig personen betrokken waren. Vrijdagavond was de rijkskanselier dc gast bij den Eugelschen gezant te Bet- lijn. Hij werd door een sterk politie-es- vorte begeleid. De verdere afwikkeling vau de Bal kan-vraagstukken wacht op de vredes conferentie. e Russische Balkan-politiek wordt krachtiger. In de nota van Tsjitsjerin aan Engeland herhaalt hij tal van puDten van de Russische po litiek, en eindigt hij met den eiscli tot deelneming, door Rusland, aan dc conferentie. De Russische regeering, die een definitieve en vreedzame op lossing weuscht van het conflict in het Daburigo Oosten, is verplicht, catego risch aan te dringen op deelueming aan allo conferenties, zonder voorbe houd, en staat er ook op, dat Rus land geen uitnoodiging kan aanvaar den tot eenige supplementaire confe rentie, die het alleen over do engten heeft, aangezien de kwestie van de engten niet apart kan worden gezet, en afzonderlijk geregeld In het eind zegt Tsjitsjerin, dat de regeling van het vraagstuk van de engten moet worden overgelaten aan de Zwarte Zee mogendheden. Rusland eischt deelneming aan de conferentie op denzelfde grondslag als dc andere ictraeteerendc mogendheden. Maarschalk Foch heeft aau een vertegenwoordiger van de Boedapesler „Lupta" verklaard, dat het feit, dat de Turken wederom to Constantiuopel zouden heerschen do gevaarlijkste oplossing van de Turk- sclte kwestie was. De geallieerden zeide Rij moe ten bijzondere aandacht wijden aan dc verzekering van de vrijheid der zee straten. Roemenië heeft zijn uitweg naar de Zwarte Zee, en daarom moet aan dit land een vrije doortocht door do zeestraaten worden gegarandeerd. Op een vraag of de maarschalk van meening was, dat achter de actie der Turken bolsjewistische invloeden moes- iten worden gezien, antwoordde hij dat I de vrijheid van de uitgangen der zeecn door de internationale controle vol doende gegarandeerd was. Het gevaar van een militairen aan val van de zijde van Rusland, achtte de maarschalk onwaarschijnlijk, omdat 't Russische leger op het oogenblik niet in een toestand verkeert, welke het aan dit land mogelijk zou maken, tot den aanval over te gaan. Vap»ppe£cj aim NA HET PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN RATKENAU. Het Openbaar Ministerie bij het staatsgereehtshof te Leipzig heeft een belooning van 500.000 mark uitgeloofd voor hem, die aanwijzingen kan doen, welko leiden tot de arrestatie van den afzender der vergiftigde bonbons, waarmede men tijdens het proces te gen de moordenaars van Rathenau don beklaagde Gunther heeft getracht te vergif tigen- DE FRANSCHE FINANCIëN. In het algemeen verslag over de bo- grooting van 1923 vergelijkt Bokanows- kj op methodische wijze de lasten van den FraDBchen belastingbetaler met die van den Duitschen. De rapporteur teektnt, met klem verzet aan tegen de zen stand van zaken, die niet alleen strijdig is met de billijkheid, maar ook met üe formeele bepalingen van het redebverdrag, die zeggeu, dat de ver plichtingen op belastinggebied van den Duitschen belastingbetaler ten minste even hoog moeten zijn als die van den meest belasten geallieerde. Vervolgens spreekt Boknuov.ski /er het vraagstuk van het evenwicht. Hij herinnert aan net deficit van bijna 4 milliard, en wijst er °P» dat Frank-1 'niKin geen geval iets zit terugkrijgen van hetgeen het reeds yoor herstel heeft uitgegeven, ca dat de uitgaven, die nog gedaan mucten worden, slechts van Duitschland zullen kunnen v. or den teruggekregen, in geval vun ge strenge uitvoering van de betalings- staten. De huidige waarde van de vor dering van Frankrijk op Duitschland is 26 milliard goudmarken of, volgens de gemiddelde huidige koers, 78 milliard papier frank. Het herstel nu van het nevrijde gebied vereischt nog onge veer 55 milhoen frank, en de tegen woordige waarde van de te betalen pensioenen is 86 milliard, te zamen dus ongeveer 91 milliard papier frank. Aldus, zoo eindigt de rapporteur zal Frankrijk, dat op Duitschland een vor- ng heeft, waarvan de huidige waarde 18 milliard frank bedraagt, voor bet werk van het herstel nog een bedrag moeten uitgeven, waarvan de huidige waarde 91 milliard is. UIT HET VERRE OOSTEN. De Journa des Débats verneemt uit LondenAmerikaausche en Engelsche mariniers zij te Wladiwostok aangeko men, om hun landgenooten te be schermen. Er heerscht wanorde in de stad. Vijf bandieten zijn binnenge drongen in het Fransche consulaat, met de revolver in de hand, en heb ben geld geëischt. Gezien deze feiten wordt er ge vraagd, de torpedobootjagers, die thans te Yokohama ligt, naar Wladi wostok te zenden. UIT FINLAND. Het parlement heeft met 113 tegen 78 stemmen de wet op de dienstplicht aangenomen. De diensttijd zal 12 maanden zijn, en voor de bijzondere wapenen 15. Van h.er en daar. HET PERSONEEL IN GEMEENTE DIENST EN DE BEZUINIGING. Op een Zaterdag te den llaag ge houden vergadering van de Vereeni- ging van geineenteraads.ehen en Sta- ten.eden in den V rijheidsooud kwam in bespreking de verhouding van de gemeentelijke Overheid tot het per soneel m dienst der gemeente in ver-' band met de noodzakelijke bezuini ging. Ue inleider, prof. C. L. van der Bilt van 's-Gravenhage kwam tot de volgende conelusien: lc. Men schaffe overal de vacantie- toesiagen het allereerst af (in Den Haag zijn deze nooit verstrekt), als zijnde zeker niet meer le verdedigen m een tijd als dezen. 2e. Men tracht© het daarheen te lei den, dat als in gelijksoortige parti culiere bedrijven ol staatsdiensten de arbeidstijden verlengd worden, zuiks ook geschiede voor hen, die in ge meentedienst rijn. 3e. Men kome eerst aJs bovenge noemde maatregelen te weinig finan cieel resultaat opleveren, tot de af wenteling van de pensioenlasten op het personeel, vooral omdat in ver schil. ende gemeenten het personeei reeds prernievrij pensioen had, on daarmede met do sailarieerins reeds eenigszins rekening was gehouden. Gaat men hiertoe over, dan votge men zooveel mogelijk de rijksrege.ing. 4e. Geschiedt zulks, dan bestaat er voorloopig geen reden de salarissen tc verminderen. Meent men op den duur, door het dalen van de kosten van het levensonderhoud, daartoe te moeten overgaan, dan verdient het aanbeve ling aan te vangen met de minima voor ongeschoold nieuw personeel te verlagen, die vooral onder drang van sociaai-democratisclie zijde gekomen zijn boven de normen, die buiten overheidsdienst worden gevolgd. Over deze inleiding had een uitvoe rige gedachten wisseling plaats, in het bijzonder over de volgorde waarin do verschillende mogelijke bezuinigin gen zouden moeten worden ingevoerd. De vergadering kiwam ten slotte hieromtrent tot de conclusie, dat in de eerste plaats de vacantic- en kin dertoeslagen moeten verdwijnen; dat daarna in aanmerking komt verlen ging van den arbeidstijd dan wel af wenteling van pensioensiasten, waar schijnlijk echter beide, en dat in de laatste plaats, als tariefvverk en tra vail intensif e. d. niet afdoende ver sobering medebrengen, aan do loonen en salarissen moet worden getornd. DE WERKLOOZENSETOGCINCSN. Gelijk bekend, zullen den 28en Oc tober op eemge plaatsen in het land, ook in Haarlem, vanwege het N. V. V. in samenwerking met de S. D. A. P. rlvloozenhetcogingen worden ge houden. Ln Het Valk verteit R. Sten huis van de eischen inzake de werkloo- jjenzorg, die op die betooging zuilen worden bepleit. In de eerste plaats deze, dat weder zal worden ingesteld een commissie: voor werkverruiming met uitgebreider bevoegds reden; in welke commissie üe vakbeweging ruim vertegenwoordigd dient te rijn en die de bevoegdheid hebben moet zelf 't initiatief te kun nen nemen om werken aan te pakken. De loonen zu»en moeten worden vast- geste.d in oveneg met de vakvereeni- guigen en verband moeten houden met den plaateel ij ken loonstandaard en den aard_ van het te verrichten werk. Aangaande de quaestie van de werk loozerwerzekering zuilen in de tweede plaats de volgende eischen worden gesteld. 1. De subsidie voor de Werkloozen- kassan wordt, wanneor de kassen met 100 pCt. subsidie haar reglementaire verpachtingen niet kunnen nakomen, veriioogd tol een maximum van 2o0 pCt. 2. Er worde eene regeling getroffen waardoor de verzekerde arbeiders, geen lagere udtkeering ontvangen dan de niet-verzekerden. 3. Kassen, die met 200 pCt. hare reglementaire verplichtingen niet kun nen nakomen, mien op bijzondere wij ze zoodanig worden gesteund, dat de reglementair rechthebbende leden een uitkeering ontvangen niet inacht neming van hun finaiicdeeie positie. In de derde plaats wordt voor de groep van uitgetrokkenen en niet- verzeaerden de eisch gestald, dat van Rijkswege een mgemeene steunrege ling zal worden ingevoerd. De rege ling van che uitkeeringien wordt dooi de Regeering vastgesteld. Het Rijk draagt in de kosten dozer steunrege ling minimaal 50 hij- De gemeen ten kunnen voor eigen rekening op de uitkeeringen een bijslag verstrekken. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Dezer dagen heeft een oonferentie plaats gehad tuesohen de besturen der beide organisaties „St. Lam oerlus'en „Unitas7 en de besturen der vier Twentöche Werkgevers vereenigingen. Dat alleen de Christelijke organisa ties tol deze bijeenkomst waren uitge- noodigd vond zijn oorzaak m het feit, dat door deze in tegenstelling met de moderne organisatie „De Eendra .u en de Vrije Org. van Textielarbeiders in hun antwoord-schrij ven aan de werkgevers aangaande loonsverlaging en iof) werkttjdveivenging, Lauden verklaard, dat zij niet onder alle om standigheden tegen tijdelijke werktijd verlenging waren, waarvan echter eerst de absolute noodzakelijkheid met cijfers en feiten moest worden aange toond. Het resultaat van deze conferentie is niet van dien aard geweest, dat de werkgevers de besturen der beide ar- beidtrsorguihsaties hebben kunnen overtuigen, dat inderdaad werktijd- verlenging een absolute noodzakelijk heid zou zijn voor het blijven voort bestaan der textie'.-industrie. De besturen van St, Lrunbertus en Unitas suhen nu de besturen der bei de anuer-o organisaties uitnoodigon tot een gecombineerde hoofdbestuurever- 'gacienng, om aanr meaueeung ie noen van deze conferentie en te bespreken wat verder kan geschieden. EEN INTERNATIONAAL VAK BLAD. Wij lezen iif „De Gids", orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond: Overeenkomstig het besluit te Innsbruck gehouden Tweede Con gres van het Internationaal Christe lijk Vakverbond zal binnenkort over gegaan worden tot uitgifte van een tijdschrift, dat maandelijks zal ver schijnen. Dit tijdschrift zal gedrukt worden in het Fransch en Duitsch, de officieele tallen van hot I. C. V. In elk nummer zal de tekst in bedde talen worden opgenomen. Elk nummer zal ongeveer 32 pagina's, octavo-formaat, bevatten. Omtrent den inhoud van het tijdschrift kunnen we mededeelen, dat deze o.a. zal bestaan uit mededeelin- gen ovar de werkzaamheden van het l.C.V. en van de Vak-Internationailes, mededeelingen omtrent de vakbewe ging, de industrie en het economisch leven in de verschillende landen, ter wijl nog onderhandeld wordt, om in het. tijdschrift ook geregeld belangrij ke statistieken op te nemen over loon- cijfers, indexcijfers, en over de werk loosheid. Uil óm Pers VAN HET 8POORWECPERSONEEL. Naar aanleiding van de keus, die de Directie der Spoorwegen het perso neel liet: loonsverlaging of heffing eener pensioensbijdrage, schrijft „De Gids" orgaan van het Chr. Nat. Vak verbond: Onze P.C.B. van Spoor- en Tram wegpersoneel belegt op 28 October a.s. een buitengewone algemeene vergade ring over deze voorstellen der Direc tie. Het wil ons voorkomen, dat, als n keuze gedaan moet worden tus- schen deze beide voorstellen, de pen- sioenslorting gekozen zal warden in- plaats van de loonsverlaging. In inko men maakt het voor de salarissen tot 3000 gulden geen verschil voor de hooger gesalarieerden is de pensioen storting zelfs gunstiger maar men bereikt ermee, dat de pensioengrond slag hooger blijft Aanvaard men 8'4 loonsverlaging, dan wordt vanzelf de pensioengrondslag lager. Maar, zai men kiezen Het orgaan der Ned. Vereeniging heeft reeds Len de voorstelten van de hand gewezen. Men wil, heel cardaat, geen enkele verslechtering. Een standpunt, dat niet vol te hou den is. VooraJ ook nu voor bet Rijksperso neel hetzelfde staat te gelwniren. Steeds is gewezen op het verband tu6- schen de salariseen aan de Spoor en die der Rijksambtenaren. En wat wij boven schreven over hel Rijksperso neel geldt ook hier: Er m.-et gerekend worden met de tekorten op hel ne 1 ijl. E11 ook mag bij de bcoordee- l'tig niet vergpten worden, dat sed-rt 1920 een 1.filing in de kosten van het levensonderhoud is ingetreden. Wij blijven daarbij vasthouden aan hetgeen wc in ons vorig nummer schreven, dat n.l. een onderzoek moet ingesteld wordetn naai- de gestie van lietSpoorwegbedrijf. Kan er op het bed rij fe beheer bezuinigd worden, dan moet dat gebeuren. Kan door econo mischer exploitatie een grooter ren dement verkregen worden, dan is dat iets van de allergrootste beteekenis. Niets zou ons liever zijn, dan dat daar door ook de positie van het personeel kon worden verbeten!. En kon mede -kregen worden verlaging van de tarieven dan zou dit van groote be teekenis zijn voor heel ons economisch leven. Wij vertrouwen, dat onze P.C.B. on der do huidige omstandigheden de 8Vj pensioenstorting zal aanvaar den. Wij worden daarin versterkt, nu „Ductor" naar wij meenen te we ten geen onbekende in den kring van het hoofdbestuur van onzen P. C. B. in Het Seinlicht van 11 October het volgende schrijft: ,,'k Verwacht echter, dat wij allen, zij liet dan ook mopperende, wel zoo veel verstand zullen hebben, om in te zien, wat op dit oogenblik geboden is, namelijk practisdh werk verrichten, zonder zich door veel lawaai te laten beinvloedeu. E11 dan wil ik u dit wel zeggen, dat ik het zoo zie, dat wij 011s bij de voorgestelde korting in den vonn van pensioenstorting moeten neerleggen, wanneer althans aan één voorwaarde wordt voldaan". Die eeno voorwaarde is, dat de 10 ,j loonsverlaging, die voor het Werkplaatspersaneel reeds is ingeë gaan, wordt teruggenomen. Wij zouden de zaak niet zóó kras willen stellen. Maar toch moet er orn- .stig op worden aangedrongen, dat het onrecht dat het werkplaatspersoneel is aangedaan, weggenomen wordt. Dut is oen eisch van rechtvaardigheid en billijkheid. Het werkpiaatspe rsouivt zal, wanneer dat niet gabeuxt, 18'/a loonsvermindering krijgen, en voor 'non. die m premie weiweri, zal di{ wel 20 bedragen. M aar de loonregeling één gc-lieeJ vormde en het loon vau het Werk- plaatspersoneol door dc in den Loon- raad getroffen regeling verband hield met de loonen der undere groepen, is het o.i. onrecl::vaardig, «teze groen exira te treffen. Regeering en Directie moeten er van overtuigd worden, dat dier on recht te herstellen is. Varia. De Gektersche Chroom 1 oer! a bric! ■oorheen G. Reering i0 I-ochem, dit eenige weken heeft stilgestaan, word' heden, Maandag, weer aor;g< zet. IX arbeiders hebben genoegen genomen met een loonsverlaging van tien per- cent. De tuinbouwers te Koedijk <X.H.> hebben aan de arbeidersorganisatie medegedeeld, dat voor liet komende jaar de loonen met minstens 30 ver laagd moeten worden. De Nationale Bond van Handels. 1 Kantoorbedienden Mercurius heeft den directeur der Rijkspostspaarbank verzocht, bij het tewerkstellen van tijdelijke krachten allereerst aan werk loc-ze handels- en kantoorbedienden gelegenheid te geven, hun krachten ter beschikking van voornoemde 111. stelling te stellen. Blijkens het verschenen jaarver slag telt de Internationale Federali« van Christelijke Landarbeiderabonden in April j.l. te Coblenz opgericht, ze ven organisaties met 1 millioen zc-s ig duizend leden, waarvan Nederland met twee organisaties en 20.000 leden. De Commissaris der Koningin iu Noord-Brabant zal, nieddt het Hbkl., ook de besturen der werklieden-orga nisaties in de eiga-rennijverheid tot een onderhoud uitnoodigen. Binnenland AUTO-BUSSEN. Namens 8e te Lon- den gevestigde General Omnibus-Comj.anv is b(j het gemeentebestuur van Rotter-la-a aldus wordt aau He: Volk gemeld, ver- gunning gevraagd, drie lgnen met'auto- bussen tc mogen openen. Over de even tueels concessie-maatregelen moeten nog nadere besprekingen gevoerd worden. DE BRAND TÊ SMYRNA. De heer Van Ravcsicin h-eft den Mi nister van Buitenlandsché Zaken de rol gende vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van de mededeelingen van onderschei den zijde, het laatst door den hcc» Franklin Bouillon, afgevaardigde in d« Fransche Kamer, gedaan, waaruit zo» blijken, dat de groote brand ie Smyraa opzettelijk is aangestoken door Griek- sche elementen? Is de Minister bereid zich op de hoog te tc stellen op wien of op welke perso nen de verantwoordelijkheid van deze ramp komt en of de nu om verge worpio Hellcensche regeering direct of indirect de schuld draagt vooi de bij dezen brand door Nederlanders en de Neder- landsche Regeering geleden verliezen' Is de Minister bereid de rappor-en over te leggen, die ongetwijfeld ook ter kennis zijn gebracht van het Nederland, sclie gezantschap te Stamboel betreffen de de verwoestingen, aangericht door d« terugtrekkende Helleensche tioepen 1» Anatolië? DR. F. K POSTHUMA. Dr. F. E. Poethuma is op een te Brussel gehouden vergadering van de Internationale Organisatie van In- duslrieele werkgevers benoemd tot voorzitter van een commissie, die een afdeeling laudbouvvwerkgevers van de genoemde Interrationate Organisatie voorbereiden. Naast de afdeeling tandbouw-werkgevera zal er dan een: afdeeling industrieele werkgevers be staan. DE POSTDIFFSTAI, TE KERtt- RADE. De correspondent van de Tel. (8 Heerlen meldt De postbeambte B die. in verband met den postdiefstal te Kerkrade ver dacht van hieraan debet te ziin. aan gehouden was. is gisteren weder oi> vriïe voeten geetekl en hoeft zijn dienst hervat. Een ander spoor de re cherche. dat c-aar Duitschland leidde* bleef tot heden zonder resultaat. GRIEZELIGE VONDST. Vrij dagmorgen is in een bank ie blï het kasteel Stoutenburg het in verreea.m- den staat van ontbinding verkeoreti de lijk gevonden, van een onbekeiyd. als heer gekleed persoon van ruim middelbaren leeftijd. In een zijnet* zakken bevond zich een bedrag van f 20. Voorts werd in de nabijheid een flesch wijn ontdekt. die een paar maanden geleden uit het St Jozef't vosticht te Achterveld is gestolen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is, uicl ingang van r November, benoemd tot directeur va» het oost- en telegraafkantoor te Gcer- truiden^erg, J. O. Wolthuis, thans com mies-titulair bij den post- en tclegiaaf» dienst. Feuilleton (Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch.) (Nadruk verboden.) „En ik hen van nature op de een zaamheid gesteld-, freule en hoven dien heb ik mijn werk". „En dat is, meneerï" „Ik schrijf een Geschiedenis van' den Fortenhouw". „Dat klinkt vreeselijk saai!" „Dat doet het ook", steunde hij toe. Eindelijk kwamen zo hij de bihlio-. theek en de studeerkamer, maar op den drempel van dat kale, kleine ka- mertje, bleef Lady Betty staan. „Arme ziel!" riep ze uit. Do majoor- keek verb raid. Zit u hier tc schrij ven?" vroeg zo. Hij knikte bevesti gend. „En er li^t niet eeno een klecó °P den vloer!" ^_..Och, ik vind het maar lastig", zei -En Ken f„kc! „rtJUia-i ae.n dei. I Ger" kus-^1. geen voe tenbankje! Het is een kerker vree selijk somber en het ruikt afschuwe lijk naar tabak bah!" „Zullen we weer naar de anderen toe gaan?" stelde hij voor. „Zoo kaal, zoo ongezellig!" zucht te ze. „Zoo vervelend en zonder eeni ge versiering!" Ze ging aan de schrijf tafel zitten in den grooten armstoel van den majoor en schudde het) hoofd. „Waarom maakt u het zich niet een beetje gezelliger hij uw/ werk?" „Is het zoo ongezellig?' vroeg hij. „Ik was tevreden „Met heel weinig, meneer!" „Tevredenheid brengt immers ge luk?" „En is u zoo heel gelukkig majoor d'Arcy?" „Ik ja dat geloof ilt well Ik hen ten minste tevredep „Is een inensch ooit tevreden?"1 vroeg zo terwijl ze een van zijn pen nen opnam. De majoor begon hierover te pein zen, en sloeg haar gade. terwijl zö met de veer, van de pen langs haar, lippen streek en liet viel hem weer op wat een mooi mondje ze had. „Alleen een dwaas streeft naar het onmogelijke", zei hij tenslotte. „Noen, dat vind ik juist mannelijk,' antwoordde zij. Zijn er wel veel din gen onmogelijk \oor een man of een vrouw met genoeg doorzettingsver mogen?". Ook hierover moest de majoor eerst nadenken en hij ging op den hoek van zijn schrijftafel zitten, nu lief koosde de veer van de pen het kuil tje in haar kin en het viel hem op hoe zacht en rond die kin was. „Werkelijk, meneer", ging ze weer voort, „ik heb een govoel of we el kaar ons leven lane gekend hebben' hoe zou dat komen?" De majoor nam zijn tabaksdoos op die v'ak bij hem lag en draaide haar eenige malen rond voor hij antwoord de, zonder haar aan te kijken. „Het doet me zeer veel genoegen) dat te hooren, freule". „E11 ik heet Betty en u heet John en we zijn huren. En dus zal ik u, majoor John noemen en soms majoor Jack als ik u heel aardig vindt". „Hoe is u mijn naam te weten ge komen?" vroeg hij zachtjes. Nu keek hij wel naar haar. „Majoor John", antwoordde zef vroolijk, „u heeft een neef". „Ja, dat is waar'" zei hij en keek weer naar de tabaksdoos. Toen legde hij haar vrij plotseling neer en stond op „en dat herinnert er me aan dat het geelschap ons v. .icht freule". „Zoo moogt u me niet meer noe men!" „Lady Betty dan", verbeterde hij. na een korté pauze. „Het gezelschap-" „Het gezelschap kan me gestolen „worden!"' „Alaar, freule, deuk eens aan „Ik geef niets om ze! Ga als t' u, blieft weer ritten, majoor John. If houdt veol van uw neef, is 't niet?" ,Ja zeker. Hel is een flinke kerel, kiiap, rijk en jong „Ja, hij is wel erg jong, majoor John!" „En eh de majoor keek ver legen naar de tabaksdoos, „hij hij verliefd op u en eh „Hm!" zei Lady Betty terwijl ze in gedachten verdiept op de pen beet. „Hij is verligfd op me „ga als 't u blieft door!" „En daarom wacht hij vo! ongeduld op u". „En de anderen menec-r „En de anderen natuurlijk en hier is u ik bedoel hier ben ik...' „U, majoor John, maar wat heeft u er mee te maken?" „Ik bedoel dat ik u hier houd ter wijl ze op ti zitten te wachten". „Met gieweld, meneer?" De majoor lachte. „Ik vrees dat ze wanohpig zullen worden", zei hij. „Nu. laat ze maar, majoor John, ik wil liever nog wat hier gehou den worden. Gaat u als 't u blieft weer zitten". Hij gehoorzaamde, hoewel hij vuur rood zag van verlegenheid en zijn blik zocht alweer naar de tabaksdoos. Toen ze dit zag, gaf Betty hem do tioos in de hand. „Nu wat uw neef betreft „11 bedoelt Tom?" „Ik bedoel Pancras, meneer, hij; hoéft het me vanochtend vreoselijk. lastig gemaakt. Ik was alleen in het prieel en hij had de ongehoorde bru taliteit om over den mum- te klim- „Is het waarachtig, mevrouw." „Nu, dat is we', meer gedaan, ge loof ik, meneer!" zuchtte ze. „Toen hij in het prieeltje was legde hij een kussen op den vloer en ging daar met zijn lurieën op liggen en terwijl hiji in zijn notitieboekje keek zei hij tegen me: „Hier begint het honderdzesen- eertigste verzoek om de hand en het hart van het meest aanbiddelijke maar ik zal u de rest besparen, me neer. Waarop ik voor de honderdzos- enveertigste maal zijn aanzoek afsloe» en toen wilde hij een Ode voorlezen die hij op mij gedicht had, waarop ik natuurlijk, hem probeerde te onG vluchten, en toen viel een groote, vie ze, leeliike, monsterachtige rups op me, waarop ik natuurlijk onmid dellijk flauw viel". „Arm kind!" zei de majoor. „Do rustbank stond nogal dichtbij, 'galukkic. ..Rusthank!" rien do majoor ver baasd uit. „U zou toch niet willen dat ik op den grond flauw viel. meneer?". „Maar als u toch het bewustzijn verbest ,Ik kan heel elegant flauw vallen het is een familie-eigenschap. En toen ik dus flauw gevallen was, ma joor John, had uw neef do ongeloofe- lijke brutaliteit om mij tc kussen". De majoor zag er uit alsof hij zich niet op zijn gemak voelde. „Ilij kuste me hier, meneer!" en met ©en roze vingertje wees ze op haar kin. „Hij probeerde wel om ma op mijn mond te kussen, maar ik heb zoo handig gemanoeuvreerd dat hij. op mijn kin terecht kwam!" De majoor ilet zijn tabaksdoos vaL len. ,Maar ik dacht dat u u vos toch flauw gevallen", stotterde hip ,Dat doe ik lioei vaak, majoor John!" „Goeie genade!' riep hij uit. „En waarover verbaast u zich zoo?" Werkelijk, freule, ik wat niet dal er zulke voor den gekhoudei ii bestond", fiO .onschuld!" riep zij uit. „Doen alle dames dan not alsof za flauw vallen?" „Ja, majoor Onschuld, dat doeri zei" „Gelukkig dat ik goen vrouw heh die flauw valt", zei hij verontwaar digd „Veroordeelt u er or.? vrouwen om, meneer?" 1 uNetn, dat zou ik niet durven,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5