Veiser Brieven. iiatlsmeuws Arr, Reclithsnk Ultpaan Vit de Omstreken I Dingen die niet Iedereen weet BETTY HAARLEM'S DAGBLAD /RIJRJfcG 3 NOVEMBER 1922 TWEEDE BLAD Een nieuwe secretaris. De waarheid wordt gezocht. Emotie-Peel© Een Peet ge zocht. De raad wikt, Zijne Excellentie beschikt. De voelhorens va» B. en W. Velse» heeft Dinsdagavond een Hieuwen secretaris gekregen. Ik heb iuderbjd eens voorspeld da+ het wei de beo: Kostelijk zou zijn die den grij ze» heer Daniels zou opvolgein. De imkoir-oO heeft mij gelijk gegeven, al jvarea er dagen dat ik zelf wel eens anders dacht. Ilec feit dat de heer liojstöde ncht steuimen kreeg gaf wel blijk van do verdeeldheid der mee rlingen, maar doet per saldo niets aan de geschiktheid van deu heer Kos toiijk af. Nog jong van jaren heeft de beer Kostelijk ondervinding van tyoiser gemeentezaken als bijna geen onder eu do toekomst zal wel bewij zen dat de meerderheid van den raad een goede keus deen. Jij. is iu den laatsten tijd geen in- te.pellatie geweest die zooveel mon den eu pennen in beweging heeft ge bracht als die van den heer Schil ling over de loonen der kolenwerkers. Ik hoef hier de verschillende vragen niet nog eens te herbalen. De secre taris van de reedersvereenigmg, later gerugsteund door dc meerderheid van fet bestuur, heeft een adres naar enkele ministers gezonden over de loonen der kolenwerkers, op een mo- nieefc dan een loonconflict juist was Yermedeo. Do werkgevers in het vis- Bcberijkcdrijf hadden besloten om de loonen te handhaven- Toen kwam het geval m».fc do kolenboot. De secreta ris van de reedersvereemging becij ferde dat men voor 20 per dag met verkoos te werken, dat men liever werkloos was euz. Het was te begrij- peu dsc daarover stof zou opwaaien. Ik za: niet op het onderzoek van de commissie, die Dinsdag samenge- steld is, vooruit loopen, tii daarom mots schrijven over deze zaak voor het onderzoek geëindigd en het resul taat gepubliceerd is. De heer Schilling is van meenïng dat er in Den Haag geïntrigeerd is, in. a. w. dat men verkeerde inlichtin gen aan do miuisters vei strekt met de vooropgezette bedoeling minder Bteun voor werkeloozen, .als gevolg daarvan meer zin in werken tegen «en laag loon te krijgen. In 't eind ton men dus aansturen op het druk ken der loonen. Van de bewering van den heer Ver meulen dat het bewuste adres het eerste on eenige is, ooit door ds ree- derhvéieoniging gezonden over een' dergelijk onderwerp, geloofde de hee> •Schilling niets. De heer Tusenius meende gevaar te zien in het optreden van een com missie buiten den raad, omdat die samengesteld kan worden zooals men wil, ook op een wijze die reeds bij voorbaat zou uitmaken welke de uit spraak zou zijn. Bovendien, meende hij. wat geeft hef of de commissie al zegt dat liet zus of zoo is, het heeft geen directe gevolgen, geen mensch boeft zich er naar te gedragen. Hij vreesde ook verscherping der verhou dingen wanneer uc toegezegde com missie een uitspraak \zou doen. Neen, zei do heer T-, dan was een raads commissie beter. Daar waren dus plotseling ïn nlaats van een twee voorstellen. Het kostte vrij wat tijd om daar weer oorheen gepraat te raken. De heer Dalmeijer sprak ten slotte act verlossende woord door te verzoe ken eerst een onderzoek naar de loo pen in te laten stellen door een com missie uit den raad, en daarna een commissie zooals de heer TuseniuB wil, nl. een die z»l onderzoeken den .Igemeenen toestand in IJmuiden, de oorzaken van de malaise en de middelen ter verbetering van den toestand. Alzoo zal geschieden, ten minste nadat de heer TuBemus tegen een volgende vergadering duidelijk zal hebben uiteengezet wat door zijn commissie gedaan zal worden. De heer Schilling kreeg in plaats van eon particulieren- een raadscommissie. Eenigo emotie veroorzaakte de voor gestelde maar niet in stemming ge brachte motie van den heer Peek, om den minister te verzoeken geen acnt te slaan op adressen van een veree- niging, wanneer de secretaris die op eigen houtje inzendt. He'der als glas, maar niet voor ministers, want die hebben alleen maar een officieel begrip van de dingen. Multatuli heeft eens gesproken van een gordel van smaragd, die zich sliu- gerde om den evenaar. De raad sprak van een straat die zich door de heele gemeente slingerde, en daarom aanleiding zal geven tot moeilijkhe den. De Driehuizerkerkweg, begin nende bij het Bijkantoor van Haar lem's Dagblad in Velsen, loopt tot voorbij Duin- en Kruidberg. tot aan Middenduin, en daar wilden B. en W. nog een stukje aanbreien. Dat zal niet gaaD, zei de raad, opperde al lerlei andere mogelijkheden en zal nu afwachten wat en Y7. Cr nof: °P vinden. Wie een mooie -naam vindt zal zeker een pluimpje krijgen als hij (zij) dien aan B. en W. zendt, want men zit iu de war met officieele na men en namen die gebruikt worden in den volksmond. Intusschen is J'ei gelukkig dat er verbetering in de straatnamen komt*weelingen ver dwijnen. Wanneer er iemand is dio graag een straat naar zich genoemd wil zien moet hij zijn naamkaartje maar in- enden (met b.v. 10.000), er is nu een kans. Komt nooit meer. Haast was het puntenaantal van de agenda opgevoerd tot drie maal zeven. De verordening op de straat- i elasting is goedgekcuid- Jammer (7) dat er een andere narigncid aan de orde was. De hoofdaftrek voor den hoofdelijken omslag werd verlaagd met 100 (op verlangen van den mi nister, bijna alles geschiedt tegen woordig op verlangen van den minis ter)- En nu krijgen wij samen 40.000 meer op te brengen. Dat „wij" is feitelijk niet goed, want er komen nu menschen met lagere inkomens Dij, die ook moeten helpen dokken. 40.000 meer inkomstenbelasting, de 5G000 van de straatbelasting zouden wij haast kunnen missen, meende de raad. B. en W. gingen er na dit uit steken der voelhorens met dit punt schielijk van door, het zal nog eens overgebakken worden en dan weer opgediend. Wentelt-eefjes. I'ciidvisag een scheeve sreea, een lage tak, onwetende huurders en een glas melk. De huurders weten niet, tenminstd die in nieuwe huizen wo nen, of ze teveel of te weinig betalen, zei de heer Sluiters. B- en W. zullen de huurders door middel van do pers inlichten. Het glas melk was het glas. dat aan kinderen van school D volgens de lieeren Baarda en Schilling wordt ont houden- Het hoofd zau niorvaa de oorzaak zijn. School D Leeft in den laatsten tijd nog al eens 'de aandacht van den raad. VELSEN A AR. Vergunnlngsquaestie. Bij vonnis van 4 October i-1. werd de beer Th. G. C. H. alhier door den Kantonrechter veroordeeld tot twee boelen van f 50 wegens het on 1 Sep- tember 1922 in zijn winkel in co Kleine Houtstraat zonder de daartoe vereischte vergunning door tusocheu- komst van zijn dochter doen verkoo Den van 2 d.L. bitter aan den heer J. D. Duvts. inspecteur van politie en buitengewoon gemeenteveldwach ter en het op 8 September in genoemd perceel zonder de daartoe verdeelde vergunning iu voorraad hebben, ten vekoop in het klein, van een groote hoeveelheid sterken drank. Gedurende het getuigenverhoor bleek nog dat volgons het contract van de afstandsverklaring bekl. reke ning en verantwoording van zijn be- Irijf moest doen aan de oorspronko lijko vergunninghouders. Dezen had den echter van dit recht nooit ge bruik gemaakt, bleken zelfs van die bepaling in het contract niet op de hoogte te ziin. Door den heer H. is ook nooit aan ben rekening en verantwoording ge daan tot op begin September van dit heer H. teekende liooger be- roep aan en Donderdagmiddag werd deze zaak, waarvan wij bij de behan deling voor hel Kantongerecht ver slag gaven, voor de Raarlemscbe Rechtbank behandeld. Ook nu kwam de quaestie van de „vervanging", indertijd uitvoerig in ons blad uiteengezet, weer aan de or de. De twee directeuren van de N.V. „De Vóreemging". van wio üe heer EL- de vergunning door lusechen- komst van een persoon die zijn he rnial jteliiu: verleende, had gokooht. voor f 1200, werden weer gehoord, evenals de lieer Duyts. Het O M. zeide in zijn requisitoir o.m., dat de heer H. zich tevergeefs beroept op de omstandigheid, dat hij zetkaste] ein is van de oorspronke lijke vergunninghouders. Dezen toch hadden een afstandsverklaring ge teekend en h a d d' e n dus geen ver gunning meer. Op de vraagvoor wiens rekening en risico van den heer H. en niet van heer lï. uitgevoerd? meent apr. te moeten antwoordenvoor rekening en resico van den lieer H. en niet van de verkoo pers van de vergunning. Spr. achtte het vonnis van den Kan tonrechter juist gewezen en eischto ïn allen deel© bevestiging van dat von- nie. De verdediger, Mr. Ph. S. Eren- kei. uit Amsterdam, achtte het be wijs niet geleverd, dat de voorraad sterk© drank in den winkel van bekl. daar aanwezig was voor verkoop in het klein. Voorts zei pl. dat er betreffende het verkoopen van sterken drank in het klein op de vergunning gekocht va» een ander in dit geval van „De Vereeniging" geen gevestigde ju risorudentie van den Hoogen Raad bestaat. In den laatsten tijd is de jurisprudentie van den Hooien Raad gunstig geworden voor de vervangers. Voorts vestigde pl. er de aandacht op, dat het verkoopen van afstandsver klaringen dagelijks voorkomt. Het betreft hier, meende pl., geen onge oorloofde vervanging:; (het contract van de afstandsverklaring is wei ce gelijk van kracht al meenden de bei de directeuren van „De Vereen i- ging" thans, dat dit niet het geval is. PI. concludeerde tenslotte tot vrij spraak voor beide feiten. In zijn repliek merkte het O. M. od. dat het toch te dwaas is. afstand vun een vergunning te doen en dan toch nog door een zotkastelein d» vergunning te doen exploiteeren. Na repliek van den verdediger op nadat bekl. nog verklaard had. dat ziin boekhouding ingericht was op het doen van rekening en verant woording betreffende zijn bedriif am de directeuren van „De Vereeniging" en dat kiï er nooit aan gedacht had, die rekening en verantwoording te weigeren. werd de uitspraak be paald op 9 November. INTREDE DE. J. BRINKMAN. In de Wilhelminakerk doed Donder dagavond dr. J. Brinkman zjjn intrede als predikant bjj de Gereformeerde Kerk van Haarlem met oen leerrede naar aanlei ding van 1 Cor. 3 11. Nadat de nieuwe leeraar in een inlei dend woord had uiteengezet dat hjj na oen mooilij'ke beslissing het beroep naar Haarlem had aangenomen omdat hjj ge voelde dat dit de weg van God was; der gemeente verzocht alles te doen om hem in h3ar midden thnis ic doen gevoelen en den wensch geuit dat het hem door Gods genade gegeven mocht zijn om met opgewektheid zjjn arbeid te doün, ging spr. over tot een ontvouwing van den :n hond van zjjn tekstwoord. Daarbjj ontwikkelde hij deze twee ge dachten: er wordt een treffend getui genis van Jezns Christus in gegeven; en er wordt een heilige eisch aan de dienst knechten van Jezus Christuf in gestel!, lly zeide aan 't einde van de predieatie de gemeente steeds op den Christus te wenschen te wijzen en haar naar Hem te leiden. Dank bracht hij aan ds. Kuvper voor de manier, waarop deze hom tot zijn dienstwerk had ingeleid. Den wunsch drukte hq uit met hem steeds in broeder lijken zin te mogen samenwerken. Daarna werden toegesproken de leden van den Kerkeraad. ds. Brouwer, als af gevaardigde van de classis Haarlem en do afgevaardigden van de naburige ker ken. Aan de gemeente zeide spr.; Ik hoop mijn arbeid in uw middon te doen in gebondenheid aan het Woord van God. Maar laat gij u dan gewillig door dat Woord bearbeiden. Gedenk mjj in uw ge bed. Do Heero bereidde mij dan een plaats in uw midden, in uwe woningen en Gaat in oprechtheid en in waarheid met mij om. Zjj dan onder ons lieflijke samenstemming en hartel .ke waardeèriug Dan zullen wjj elkander tot eon zegen knnnen zjjii en in 's Heeren kracht strij den den strijd des geloofs, waartoe de gemeente in dezen boozen eu zwaren ijjJ is geroepen. D3n zal de tempel Gods kunnen worden gebouwd tot eer en heer lijkheid van den driemaal heiligen na.im Gods. Na de predieatie sprak ds. G. R. Kuy- per, dio den nieuwen leeraar toewenschte dat hij met vreugde en tot oen grooten zegen in Haarlem mocht arbeiden. Op /.jjn wensch werden ds. Brinkman toegezoug--n de verzen 3 en 6 van den Morgenzang. Ds. Brouwer sprak daarna namens de classis Haarlem en namens de nabu rige kerken een woord van welkom. Na 't daokgebed wenschte nog ds. R. Mulder cm. predikant van de Geref. Kerk van Haarlem de gemeente met haar nieuwen leeraar geluk. FEDERATIE DER I. O. G. T. Bovenstaande federatie die in de Wol straat een eigen gebouw exploiteert, stelt zooals het reeds vele jaren ge beurde, de Zaterdagwinteravonden haar gebouw voor iedereen open. Za terdagavond £»s. tc 7i uur heeft op eenigszins feestelijke wijze de opening plaats. Ieder is welkom. Verschillen de spelen w.o. dam-, 6chaak-, domi no- enz. zijn aanwezig. HET LEVEN IS EEN DROOM. Dinsdag 7 November a.s. zal de N.V. Het Schouwtooneel de eerste opvoering te Haarlem doen plqats vinden van Don Pedro Calderon de la Barca's beroemd tooneolspel „Het leven is een droom" de vertaling van Prof. J. M. J. Knaaj VOLKSUNIVERSITEIT. Door een fout is dc derde cursusavond van Dr. Berkeibach van der Sprenkel voor de Volksuniversiteit aangekondigd >n het prospectus op 2 Nov. Dat moot zyn 3 Nov. De eursus wordt steeds dos Vrij dagsavonds om 8 uur gehouden in het Blauwe Kruis (Oude Groenmarkt.) SCHOTEN. GEMEENTERAAD. DEBATTEN OVER DE TOELA TING VAN DEN HEER ANTO- NISSE ALS RAADSLID. In de raadszitting van Donderdag middag, die door oen Burgemeester, den heer Eührhop werd geleid, wera de heer M. Emaus beéeaigd en ge ïnstalleerd als raadslid. Daarna werden de geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid, den heer G. A. Antonisse gesteld in handen van een commissie van onderzoek be staande uit de leden Boxs, Algra en Klein. Nadat de zitting geruimen tijd was geschorst tot het onderzoek van deze geloofsbrieven, kwamen de commis sieleden weder binnen en werd de zitting heropend. De heer Boxs deelt mede, dat de meerderheid van de commissie voor toelating van den heer Antonisse is, doch dat een minderheid daartegen is op grond dat het rapport van het Centraal Stembureau niet vouedig is. De heer Klein zegt dat hij er niet van overtuigd is, dat dit rapport geheel in orde is- Er had z. i. aoor het stembureau verwezen moeten wor den naar art. 38 laatete lid der Kies wet. De heer Loerakker stelt de vraag: moet de commiss.e het rap port van het stembureau of de ge loofsbrieven van hef( nieuw inkomend lid onderzoeken? Hij meent dat in dien het laatste het geval is, dc min derheid zich op een verkeerd stand punt plaatst. De heer Klein oordeelt dat vol gens het rapport van het stembureau ue heer Antonisse op een onjuiste basis is gekozen. De heer Loerakker meent dat de raad in een besloten zitting de meening van de ambtenaren zou kun nen vragen. >or zich heeft spr. daaraan echter geen behoefte. De heer Bies neemt echter het denkbeeld van den heer Loerakker over en dan gaat de raad eenigen tijd een zitting met gesloten deuren over. Nadat de openbare zitting heropend is komt aan de orde het voorstel van de meerderheid der commissie om den heer Antonisse toe te laten- Met te- genstemiring van den beer Klein wordt dat voorste aangenomen. De heer Antonisse is dus als raadslid toe gelaten. Aan de orde is dan de goedkeuring van de notulen van de raadszitting van 5 September. De heer Klein maakt aanmer king op het genotul-.rde aangaande het gesprokene ten opzichte van het adres van het bestuur eener bijzon dere chr. school om een subsidie door hem en door den heer Algra. Deze notulen, aldus spr., makeu den indruk met een bepaalden tendenz te zijn geschreven. Ix zal overwegen of hier niet een anderen notulist moet worden geplaatst, •wanneer de tegen woordige niet bekwaam genoeg is om weer te geven wat er is gebeurd. O.m. deed ik een ethisch beroep op het schoolbestuur en ook dat is niet in de notulen weergegeven. Ik ver zoek daarvan aanteekeni .g en opne ming van het thans door mij opge-, merkte in de notulen van deze verga dering. De heer Algra; het is gebeurd, zooals het is genotuleerd. De Voorzitter: Het spijt mij dat een lid van den raad in het open baar beschuldigingen tegen een amb tenaar uit, wat volkomen ten onrech te is gebeurd. Aau 't oordeel vau den raad laat "ik het over of de opmer kingen van den heer Klein al dan niet juist zijn- De heer Loerakker meent dat verder over de zaak kan worden ge zwegen wanneer de heer Klein alleen maar aanteekening van het door hem gesprokene vraagt. De heer Bies oordeelt dat in de notulen wel wat kort. is geschreven over liet vele dat door den heer Klein in die raadszitting aan de orde is gesteld. Van dat toenmaals gespro kene is door spr. in Den Haag ge bruik gemaakt. Spr. is er daarom voor om in de notulen van de zitting van 5 September een verandering aan te brengen. Do '-"er K'elxi die eerst alleen aant.eekenine had willen verzoeken vau' het door hem e esprok ene. vindt het nu tooh maar juister, dat de no tulen van 5 September veranderd wordien in den zin zooals er werkelijk is gesproken. De heer Bies: laten wij dan de notulen aanhouden. De heer Klein kan dan schrifteuik indienen die ver anderingen die hii wenscht aange bracht te zien. Aldus wordt besloten en de agenda wordt aan de orde ge steld. Benoemd wordt als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer P. G. Diepersloot, aftredend lid. SINAASAPPELEN. Ze z ij n er weer! Het klinkt als de aanhef van een bloeinencantate net zoo blij. Hoewel de goud-oranjek'eu- rige vruchten ons in den zomer door haar verfrieschenden smaal", nog meer welkom zouden zijn dan in het gure jaargetij, zijn ze toch een niet te ver smaden lekkernij al is het buiten nog zoo guur en koud. De sinaasappel is inlieemsch ïn tropisch Azië. (Oost-Indië, Japan, Chi na); sedert eeuwen en eeuwen wordt hij evenwel in alle warmere deelen der wereld gecultiveerd. Reeds de Mooren hebben zich ten opzichte der erbreiding verdienstelijk gemaakt. Aan de kruisvaarders komt de eer toe de sinaasappelen in Zuid-Europa te hebben gebracht. Vandaar uit gingen ze naar Amerika, waar vooral de cultuur in CaHfomiê op hoogen trap staat. Evenois de citroenboom behoort de naa«appe1honm tot de oranjegewas sen. de citrassoorten. Door de zeer oude cultuur zijn een menigte vor men en verscheidenheden bekend. De plantkundigen zijn het er lang niet over eens, wit a's vorm en wat als variëteit is te beschouwen; voor ge heel Azië nemen sommigen vijf stam- soorten aan, terwijl men er in Mi- quel'e Flora niet minder dan acht tien vindt. Vrijwel van alle citrus- soorten worden de vruchten gebruikt niet alleen maar ook de bladeren en en de bloesems. Ze doen hun dien sten in de geneeskunde, als genot middel, in de katoenindustrie on ter bereiding van parfumerieën. Men maakt er geneeskrachtige aftreksels en stroopen van, die ook ten deele ge bruikt worden als eorrigens van den smaak, de schillen worden geconfijt tot sukade, het sap wordt, als ver- frissohenden drank gebruikt, in de katoendrukkerij versterkt men er de kleuren me© en in de parlumerieen geven ze hun verfii3schende geuren aan de reukwaters. De meest bekende soorten zijn: dc oranjeboomen (citrus auranUurnJ, au de" sinaasappelen leveren,-de cttroun- boomen (curus meutoa; met cie ci troenen, verder ac limoenboom (citrui limonum) eu de poiupelmoesboom (ci trus poicpelmos; die in Oost- énWest- Indiè groeit en waarvan de vruchten Wet wjjn en suiker een smakelijk ge recht leveren. Do eitrusboomen zijn prachtig mooie, altijd groene hoornen, een enxele maal struiken, die 'ri schat gouden vruchten diagen. De bloemen zijn zeer geurig. Een schitterend ge zicht moet een verzameling eitrus boomen, beschenen door de zon on der een azuurblauwen hemel opleve ren. De oranjeboomen eischen een zorgvuldige nauwkeurige verpleging. Worden ze naar de regelen der kunst behandeld, dan zijn het de dankbaar ste planten, die men zich denken kan. De verschillende cilrussoorten gedijen het best in een vetten niet te lichten niet te zwaren grond. Men moet zeer voorzichtig ziin met het begie ten, te veel vocht is heel schadelijk voor de ..plant. Als de top van de Ma- deren, wanneer ze gebogen wordt, niet breekt, dan is or water noodig, de bovenste aardlaag moe» dan goed droog zijn. Voor niest wordt koe boender- of schapenmest gebruikt. Zoolang er kans is op nachtvorst, dat is van half September tot begin Juni staan zij in hun winterkwar ier, of worden zij omgeven door lnin planken huizen, die echter zoo zijn aangebracht, dat licht en lucht vrijen toegang hebben. Daar ze niet tegen wind kunnen en volop zon noodig hebben, moeten ze op beschutte zonnige plaatsen staan. Er zijn boompjes, die aldus behan deld niet minder dan 30U0 vruchten leverden. Ze bloeien het geheele jaar door, verscheidene malen per jaar worden de vruchten geplukt. De eerste oogst duurt van October tot December en is meestal beslemd voor het buiten land. De vruchten zijn dan nog niet ijp, op haar reis naar het Noorden moeten ze rijpen. Werden ze riip ver zonden, dan zouden ze hij aankomst P'",n zijn. Hoewel wij al heel tevre den zijn met onze zoete sappige si naasappelen, zooals we ze hier kr:j- zen, halen ze nog niet bij de vruch ten, zooals ze zijn, als ze tol Mói aan de boomen blijven rijpen. Het drukke seizoen voor den oran- joboomplanter loopt van October tot Mei. De vruchten worden stuk voo* stuk met een schaar afgeknipt en in een mand of zak geborgen. Daarna worden ze naar droge bergplaatsen gebracht, waar ze door vrouwen ge sorteerd, in dun vloeipapier gewik keld en in rijen in kisten gelegd worden. Zeer bejangrijke sinaasappelhan- del bestaat op Sicilië, on de Azoren in Zuid-Italiê en op Malta. B. ©n W. stelden voor over te gaan tot de benoeinine van nlaatsver- ansende hoofden van scholen. De heer Klein zeet. dat de soo.-dem. leden zioh niet zullen ver klaren tegen de benoeming van die nersor.en. Maar een van ben heeft krachtens ziin creloofsovertuiging ©en bijzondere lief cl© voor het bijzonder onderwijs- Spr. hoont, dat de raad mor berouw van die benoeming zal hebben. De Voorzitter komt on tegen het door den heer Klein gezecd©.. Hij acht die van beleedigendcn en kwet- 9cnd©n aard voor eeu ambtenaar, die nimmer bliiken gaf om zoo iets van hen^ med© te deelen. De heer Loerakker ziet in het door (ten heer Klem gesprokene geen beleed iging. De heer Bies suit zich daarbij aan. Van Leeuwen is een goed onder wijzer zegt sur,, al heeft hii dan een voorliefde voor het bijzonder onder wijs. De Voorzitter meent tooh, dat de heer Klein beeft willen betoogen, dat die voorliefde voor het bijzonder ten nadeele van liet openbaar onder wiis is. waartoe anders die mededce- ig in den raad? De heer Wolf f oordeelt dat de Voorzitter de zaak jui-jt inziet. In de woor;on van den heer Klein ligt op gesloten. dat de benoeming van zoo- lema.nd schade aan het openhaar on- viis zou toebrengen. 2 heer Klein' Men moet mij geen dingen in de schoenen schuiven, die ik niet heb gezegd. Ik zeide reeds dat ik aan 't voorstel mijn stem zou geven en heb niets beleedigends voor den bedeelden onderwijzer gezegd. In dien hij geen goed hart aan 'l bijzon der onderwijs zon toedragen, dan zou dat in hem te misprijzen zijn. Dat mijn opmerking anderen irriteert is niet mijn schuld. De V o o r 7. i 11 e rf Ik meende er tegen te moeten opkomen indien een ambtenaar werd beleedigd. Maar wanneer de heer Klein zegt niet de bedoeling gehad te hebben, dan moet ik mij daar hij neerleggen. De heer Loerakker: niemand ontsiert een bijzondere voorliefde voor het bijzonder onderwijs. De lieer K-lei n: accoord. De lieer Loerakker: Men legde in de wordoen van den heer Klein een anderen tendenz. Benoemd worden daarna aan school A de heer H. Bakker en aan school B de heer G. C.. van Leeuwen. Voor het bouwen onderscheidene pereceelen wordt op voorstel van B. en W. ontheffing van bepalingen dei Bouwverordening verleend. Besloten wordt lot het verkoopen van eenige perceelen gemeentelijk bouwterrein. De gemeenterekening 1921 wordt voorloopïg vastgesteld. Aangeboden wordt de gemeentebe- grooting voor 1923. Bij dit punt antwoordt de V o o r- zïtter naar aanleiding van een vraag van den heer Klein te zullen onderzoeken waarom dit jaar het ver slag van het gemeente-gasbedrijf met den raad niet is overgelegd. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Stitin sttllni 11 en W voor de jaarwedde van den gemeen te-ontvanger op f 2500 te bepalen en verder de instructie van den ontvan ger is te wijzigen dot B. en VV. hem meer werkzaamheden kunnen op dragen. Aldus besloten. Over het voorstel van B. en W. in zake de instructie van den conlrftleur der belastingen gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren. Te tien minuten vóór zessen werd de openbare vergadering heropend. De wijziging van de verordenin gen voor den deurwaarder en den ambtenaar der plaatselijke belastin' gen werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. r-euige verzoeken, die dnor den deurwaarder Braam te dieu aanzien waren ingediend, werden door den Raad ingewilligd. Er gingen uit den Raad stemmen op, om de vergaderin - wegens hel vergevorderde uur te verdagen. Na eenige gedachten wisseling daar over werd de vergadering verdaagt' tot Donderdag 9 November, des na. middags twee uur. Serenade. Dc Schotcnsche Tiiuzicx- vereeniging „Sl. Caecilia" bracht Don derdagavond eea serenade bij ecu der oudste dorpsbewoners, den heer C. W, Bouma, die het feit herdacht, dat bij 50 jaar in dienst was geweest als tuinder bij de bloemisten Blom en Zonco, 10 Overveem Feuilleton door JEFF ER F.ARNOL. (Geautoriseerde vertaling uit het Engelech.) (Nadruk verboden.) 18) „En u bent altijd nogal gesteld op 'den boomgaard!" „De boomgaard kan naar de maan loepen!" „Öuh als u liet beveelt maar het ia tooh een aardig plekje en als u daar, terwijl u ©r zoo rustig alleen z:', een paar uurtjes kon slapen, zou het a org veel goed doen, meneer, want u bent vandaag een beetje vreemd, ziet u". „Vreemd? Waarom?" „Och, uw humeur is niet zoo goed 'als anders". „.Ta", knikte de majoor „ie hebt misschien wel geluk. Zeb". Hij keer de zich om en hinkte langzaam naar <lo deur maar bleef daar stilstaan en keek naar den grond. „Zebedee", zei hii plotseling zonder on tc kijken >>1-00 kwam je er eigemlük toe om te denken dat cr iets tusschen dc freule en mii was'" „Opmerkingsvermogen, meneer". De majoor keek steeds boozer. „En" vroeg hij, „weet juffrouw Agatha er ook van?" „Zij is een vrouw, meneer en wist het dus dadelijk al". „Ha!" riep de majoor uit, „cn de dienstmeisjes die zullen het dus ook wel weten, en de knechts en de stal knecht© en de tuinlui en alle „Meneer", zei de sergeant, „ik ver zeker 11 dat niemand er iets van weet, behalve juffrouw Agatha en ik zij door haar intuitio en ik, door wat ik heb opgemerkt". „Maar iaat ik liet dan zoo duidelijk merken, Zeb?" „Neen meneer maar juffrouw Agatha is een heel merkwaardige vrouw, en ik heb u in al die jaren ook al goed leeren kennen, en ik ken uw manier van doen beter dan u u- zelf kent, meneer, en daarom heb Ik zoo 't een en ander afgeleid uit wat ik zag. Want (zei ik tegen mezelf) het is toch niet goed voor een man om al leen te blijven, hij moet trouwen en den een of anderen dag zal dat ge beuren. En verder (zei ik tegen me zelf) is hr-t huwelijk een heel plezie rige instelling voor man en vrouw en bestaat ook nog de kans dat mem kin deren krijgt. Ën ik zeg tegen mezelf, u is een man en zij is een meisje en wat zou er tegen ziin, dacht ik, als u van elkaar houdt, en ziet u, ma joor dat dacht ik". De sergeant zweeg en ging in de houding staan, terwijl de majoor, die het hoofd had afgewend, bleef zwij gen, maar toen hij tenslotte sprak, klonk zijn stem allesbehalve streng. „Je bent een goede kerel, Zeb een goeden kerel. Maar wal on mogelijk is kan nooit gebeuren". „O jeugd brengt vreugd en d'ouder- dora brengt somberheid, helaas. Elk op zichzelf moet 't leven door want samen zijn ze dwaas". „Dat is een heel waar gezegde, Zeb", zuchtte hij. „het valt niet te gen te spreken". „Neen, zeker niet, meneer", ant woordde de sergeant, „en u zult uw Geschiedenis van den Fortenbouw op tafel in het prieel vinden, meneer, en ook pen eji inkt en een pijp en tabak en uw vuurslag, meneer en „Nu Zeb, als do zon zoo warm is, zooals je zegt, en de lucht zoo heer lijk, dan zal ik daar een poosje gaan zitten en droom en dat ik weer jong ben want voor de Jeugd zijn allo dingen mogelijk, tenminste dat schijnt zoo". En zuchtend liep hij naar bui ten. Maar terwijl hii langzaam naar den boomgaard toe wandelde, glim lachte hij meer dan eens en mompel de: ,,Het is een beste kerell'3 Langzaam en zonder veel animo kwam hij tenslotte, bij liet prieeltje en met gebogen hoofd en gebogen schou ders, als iemand die erg moe is, ging hij liet koele hokje binnen en solirok toen terug, bevend en met ingehou den adem. Ze zat hem heel stil met groot© oogen aan te kijken, maar ze was tooh een en al leven en levenslust van haar zwarte haar tot haar keurige rijlaars. „John", zei ze zacht. „Maak ik je aan liet schrikken? Wil je nu weer van mij wegloopen, d'Arcy de Vech tersbaas?" En toen hij haar stilzwij gend bleef aanstaren bloosde ze en glimlachte verlegen en nooit had ze er zoo meisjesachtig en zoo aan trekkelijk uitgezien, de majoor bolde de vuisten en boog het hoofd. „John" zei zc zacht, „kom eens bij me". En ze klopte met haar kleine handje uil- noodigend op de bank naast haar. Majoor d'Arcy bewoog zich niet en zij stak haor hand uit. greep hem bij zijn jas en trok hem dichter en dich ter naar zich toe tot hij naast haar zat. „F.n nu", vroeg ze, „moet je me eens vertellen waarom je 's nachts heen en weer loopt en niet slaapt"' Waarom rijdt je hard weg als je mii ziet? Waarom zijn je wangen zoo bleek en je oogen zwaar? Waarom zit je zoo zwijgend voor je uit te staren? Waarom, Waarom? Waarom? Terwijl hij in de heldere oogen zag die hem zoo recht aankeken en naar haar lieve, zachte stem luisterde, Knipte lui met de oogen en hij be dekte zijn gezicht met de handen om haar niet te zien, toen hij begon te praten klonk zijn stem heesch en ge broken. „Waarom waarom ben je hier gekomen na vannacht!" „Omdat je mij noodig schijnt te hebben, John. om je te troosten. Als je werkelijk achtervolgd wordt door allerlei vreemde gedachten, zal ik ze voor je verdrijven". „Als je dat maar kon", kreunde hij. „of als ik voor vannacht gestor ven was!" „John", zei ze zacht, „John kijk me eens aan! Zie ik er anders uit je liefde'minder waardig?" „Neen, neen, cn toch toch heb ik gezien gehoord „Wat heb je gehoord?" „Wat je vannacht in het prieel zei en de rest". Ze sdhrok, maar bleef hem aankij ken. „Wat heb je gezien?" „Ik zag hem die ellendeling over den muur klimmen Dnlrovd!" „Dalroyd!" zei ze. „Dolrovd? Weet jo dat zéker?" „Ik heb hem beet gepakt, ik heb hem in zijn slechte gezicht gezien". „Dalroyd!" fluisterde ze cn zö liet haar hoofd voorover zakken ©11 hij zag dat haar houden beefden. „Betty", zei'de hii heesch „O, Betty, het is niet alleen dat mijn il lusie nu voorbij is, maar dat het nu juist zoo n man moest zijn! Want als ik me niet heelemaal vergis is hij zoo slecht, zoo „John!" riep ze uit. „Dacht je dan dat ik daar was om hem te ont moeten?" „Ja, ik heb hem gezien toen hij pas van je vandaan kwam, je had hem gekust en hij beroemde cr zich op ca ik had hem willen vermoorden maar ter wille van jou „Ter wille van mij?" Het meisje stond op. en bleef bleek en stil naar den majoor staan kiji ken. „En dacht je dan", vroeg ze zacht, „dacht je dat ik daar was op dat uur om hem te ontmoeten''" „Bcttv Itetty wat moet ik dan denken? „Wat je maar wilt!" antwoordde zij. „Dat zal je straf zijn!" En zich omkeorend wilde- ze weg loonen maar hij creep haar rijkleed vast. ..Betty". smeekte hij, „wees crena- dig en ontken liet. Zee me dat ik ge- droomd heb zeg dat ik verkeerd gezien heb zog hel me cn ik zul ie geioovcn". „Neen!" zei zo dof. „Neen. Al zoo

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5